K-report
 

Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 2. března 2011  

Diskuse K-report » Archiv 2011 » Železnice » Všeobecná železniční diskuse » Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 2. března 2011 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Lexa_karel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 179
Registrován: 12-2009
Odesláno Pátek, 25. února 2011 - 07:52:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MZ: vyjádřil jsem se nepřesně, tou dobou nedávno minulou byly myšleny cca 2 týdny.
Jak se ten současný Info systém nazývá si nějak nepamatuji, proto vžitý "pragotron".
Prostě bylo to napsaný na těch dvou velkých placatých obrazovkách, na něž jsem se při čekání díval a v tom okamžiku si spojil zdejší diskusi s realitou.
Es499009
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 611
Registrován: 2-2009

Odesláno Pátek, 25. února 2011 - 09:02:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

název pragotron používám taky stále
NÁCHOĎÁK JAK POLENO
Pražan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.181.23
Odesláno Pátek, 25. února 2011 - 10:32:30    Odkaz na tento příspěvek  

Ad "Lexa_karel" = 177:
Když dojdou argumenty, přichází především u hlupáků na řadu hulvátství - ocenil jste se prefektně, k tomu není co dodat.
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.2
Odesláno Pátek, 25. února 2011 - 11:20:00    Odkaz na tento příspěvek  

Lexa_karel : Karle, ten "stav" je tam už nějakou dobu, patrně od okamžiku, kdy se začalo tak říkajíc tvrdě jezdit na "sever" a "jih".
PRAGOTRON je dneska zažitý hantýrkový (český) název pro tato zařízení ať jsou kdekoliv (včetně ciziny) a nejsou to rotační líšty, ale třeba světelný panel ... (v Zürichu mají taky "Pragotron" ...) > od čeho je asi odvozen výraz Babitron ...
Knapido
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 752
Registrován: 1-2006
Odesláno Pátek, 25. února 2011 - 19:39:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V Hradci Králové se na sever/jih jezdí běžně už X let. Když je to panel z LED co takhle LEDkotron ?
když tě všechno zradilo, pomůže ti kladivo.. a když né to tak použij flexu !! Jinak tě už nic nezachrání... Je to v řiti. Dneska ani flexa nepomohla !
Fotka má vyjadřovat skutečnost ne fikci !!
Sokr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 537
Registrován: 5-2005

Odesláno Pátek, 25. února 2011 - 22:08:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Když je to panel z LED co takhle LEDkotron ?
hmmm... Nebylo tohle už tady někdy? Třeba místo "klavír" navrhovali "jazykozpytci" pokrokový název"klapkobřinkotruhla"... Asi je to na cestujících, jak tomu budou dál říkat, ni?
Na životě je nejkrásnější jeho rozmanitost. Každý den tě nasere někdo jiný.
http://www.nahouby.estranky.cz
Lexa_karel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 181
Registrován: 12-2009
Odesláno Pátek, 25. února 2011 - 22:48:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pražan: tak tedy ještě jednou a naposledy.

Z běžné diskuse jste přešel na urážky 23.2.11 v 09.14 hod.
Do role znalce o "železničním světě mimo ČR" jste se pasoval sám, já jenom doplňoval Vámi nevyřčená fakta např. o JŘ v Německu či Rakousku.
JŘ Slovenska mám všechny včetně oprav ( i jednoho služebního výtisku ), takže netřeba vyzobávat co se zrovna hodí do krámu.
JŘ Rakouska (mnou doplněn Váš "železniční svět")- výtisky vlastním jenom tři - dále osvětlil Mirek Zikmund.
Z ostatních pak mám JŘ ČSD 1934 a vše od r.1956.

Na problému křižování tangenty jste argumentoval v souvislosti s Libní Vy, mně je tangenta ukradená a názor jsem na ni napsal.

Můj názor je raději vata několik minut a třeba i jízda s náskokem, Váš zase několik JŘ ročně.
V jiném případě jde např.zase o likvidaci Švejků, kdy já zastávám službu pro lidi.

Já hlupák nečekal, že Vy "genius" nevíte o zahájení stavby Č.Budějovice - Nemanice a proto jsem uvedl možný negativní dopad na Vámi prosazovaný "stavební jízdní řád" - pojede-li totiž onen osobák třeba o 5 minut dříve (oproti normálu), mají lidé smůlu. I proto jsem proti nesmyslnému kvedlání několikráte do roka. A vězte, že mám za sebou a snad i před sebou pravidelné cestování při stavbě IV.koridoru.

Uznávám svůj handicap v tom, že jsem nemontoval nárazníky v ČKD a nemám tedy patřičné "odborné vzdělání" pro zdejší diskusi.

Je mi lidsky líto neregistrovaných pochybných existencí, nemajících ani odvahu se pod své urážky podepsat - u nás na vsi by to byl jednoduše podvraťák ( psí kříženec všech možných ras a vlastností). Aby bylo jasno - nemám nic proti slušně a věcně diskutujícím neregistrovaným.

A protože tu nějaký nicek Pražan nemá ani odkaz na "Soukromou zprávu", musím Vám to tu bohužel napsat veřejně.
Xhost
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 507
Registrován: 7-2009
Odesláno Sobota, 26. února 2011 - 08:16:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Knapido: tak leda neutrální "Časotron"
Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím dráž).
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.49.85.38
Odesláno Sobota, 26. února 2011 - 09:00:15    Odkaz na tento příspěvek  

Miroslav Zikmund + Knapido: Když ještě (před mnoha lety) firma Pragotron sídlila poblíž tram. zastávky Dělnická v Praze-Holešovicích, firemní štíty tam umístěné naznačovaly, že "Pragotron" v sobě skloubil (patentované?) systémy Elektročas (mateční elektrické hodiny řídily několik dalších hodin) a Signaltron (mechanicky překlopné lístky). Obě označení, Elektročas i Signaltron, měly svá, graficky ztvárněná (dnes už zapomenutá) loga.
Lipan_z_coridy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 221
Registrován: 11-2010

Odesláno Sobota, 26. února 2011 - 09:49:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Cogwheel
Elektročas se opět objevuje : hodiny i .....trony na nádraží
Historie železnice na Jesenicku : http://heide.sweb.cz/ozeleznice.htm
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.49.85.38
Odesláno Sobota, 26. února 2011 - 09:57:32    Odkaz na tento příspěvek  

Elektročas je nejspíš "staronový" název pro firmu Pragotron, viz např. stránky na tomto blogu: http://najd.cz/blog/2010/07/nadrazni-informacni-system-pragotron- signaltron/
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.49.85.38
Odesláno Sobota, 26. února 2011 - 10:13:01    Odkaz na tento příspěvek  

Na www.elektrocas.cz koukám, že i to logo s nápisem "Elektročas" se stále používá. Škoda, že na těch stránkách není něco o historii firmy.
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.49.85.38
Odesláno Sobota, 26. února 2011 - 10:21:27    Odkaz na tento příspěvek  

Historie firmy v kostce nalezena na fóru Chronomag, odtamtud zkopírováno: "Firma vznikla po znárodnění v roce 1948 sloučením dvou soukromých firem Ludvík Hainz a Jednotný čas. Postupně se jmenovala Chronotechna n.p. (1948), Elektročas n.p (1953), Elektročas – Laboratorní přístroje Praha (1963), Pragotron n.p (1969). Pragotron – Závody průmyslové automatizace (1981). Pragotron - státní podnik (1990). Firma byla právně zlikvidována v roce 1997. Jedním pokračovatelem tradice se stala malá firma Elektročas s.r.o, kterou založil člen managementu bývalého velkého státního podniku. Druhým pokračovatelem je v rámci restituce obnovená firma Ludvík Hainz, ale ta se více orientuje na věžní hodiny a orloje."
Lipan_z_coridy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 222
Registrován: 11-2010

Odesláno Sobota, 26. února 2011 - 10:48:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Šak sem to říkal
Historie železnice na Jesenicku : http://heide.sweb.cz/ozeleznice.htm
Amper
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 144
Registrován: 2-2010
Odesláno Sobota, 26. února 2011 - 13:58:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak jste se pěkně pohádali a já zas vím ho..no.
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1983
Registrován: 11-2006
Odesláno Sobota, 26. února 2011 - 15:47:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Musím vychválit ČD, jak se včera vypořádali s tím průserem v Srbsku. Aniž bych cokoliv tušil, měl jsem odjíždět v 17.18 ze Smíchovského do Plzně Ex 356.
Na nástupišti stála už krátce po páté náhradní souprava a po pár minutách nejistoty a z vyposlechnutého rozhovoru vlakvedoucího s lidma na peróně jsem už měl jasno, kam to jede o co jde a proč.
Čekalo se potom asi 15 minut na osobák, který přivezl z Hlavního tunu lidí, kteří nás zaplnili doslova do posledního místa, nakonec cesta probíhala bez problémů a přes avizované problémy, asi nebyl problém ani s pokračováním vlaku dál za Plzeň, aspoň myslím.

Bohužel dnešní cestu zpátky R825 trochu zkazilo čisté, ale naprosto netopící Bdt, měl jsem nejdřív vztek, byla tam větší zima než venku, ale podle řazení to byla zřejmě náhradní souprava za ty rozházené oběhy. Takže storno.
Mimochodem, proč ty mrchy takhle netopěj? Na rozvaděči bylo všechno zapnuté, topení i ventilátor, cestou se mi zdálo, že to 2x provedlo pokus o nějaké topení, ale čím dál do Prahy byla větší a větší zima.
Je to tím termostatem, který je na mezistěně v oddílu? Možná by potřeboval pořádnou Jen doufám, že tyhle vozy nejezdí v provozu běžně. Nebo jenom přes léto.

Na novějších vagónech pro EC českých i německých si to topení taky dělá co chce, tam to ale řídí počítač. Stačí pohnout regulátorem teploty v kupé a ono to přestává často topit úplně, podle nějakého záhadného klíče a už se to nechytne. Proto na to radši nesahám a radši to nechávám přetápět, než abych potom mrznul.
Na klasických Béčkách jsou páčkové regulátory mixování teploty vháněného vzduchu nějak mimo provoz všechny.
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1985
Registrován: 11-2006
Odesláno Sobota, 26. února 2011 - 17:40:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

oprava: vypořádal"Y".
Peta303
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1433
Registrován: 6-2005

Odesláno Sobota, 26. února 2011 - 19:42:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ML 636 - jediné, co bych vytkl, je pozdní informování na Smíchově, kdy opravdu hodně lidí na poslední chvíli přebíhalo ze třetího nástupiště, obzvláště při hlášení "urychleně přestupujte"...

Rychlík totiž do tohoto hlášení v hale a v podchodu svítil na III. nástupiště (kde jsem v tu chvíli hledal čekající partnerku), u I. R na Brno.

Samozřejmě ale + za rychlou reakci, minimální zpoždění a slušnou soupravu, což na 170ce nebývá příliš zvykem.

O nehodě jsem se dozvěděl symbolicky na NAD do Plané.

(Příspěvek byl editován uživatelem peta303.)
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1986
Registrován: 11-2006
Odesláno Neděle, 27. února 2011 - 01:30:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Souprava byla na náhradku velmi slušná, asi když už nebyly problémy dál za Plzeň, tak do toho Mnichova chtěli poslat něco na úrovni.

Já teda v hale viděl už cca po té 17. hod na Pragotronu nacvaknuté I. nástupiště - hned mi to přišlo neobvyklé a vedle toho už 10 minut sekera, která se už v době kdy jsem byl ve vlaku, zvýšila na 20 (v reálu se zvládlo odrazit cca do 15-17 minut).
Prvotní nejistota - tabulky na soupravě byly zatím do Chebu, mašina ale byla správně, lidi v tom byli, nikdo nás nevyháněl... a za chvíli už vlakoš na peróně říkal lidem co a jak a tabulky tuším taky přehodil.
Hlášení o urychleném přestupu jsem nezaregistroval, jenom tu vlnu lidí co se vyhrnula z podchodu a všichni zamířili do našeho nejbližšího BDbmsee nebo co to bylo. Potom zaplnili i vozy vpředu.

Do Plzně jsme přijeli se zpožděním vzniklým v Praze, možná ještě o nějakou tu minutu méně, což byl slušný výkon fíry na to, že div ne na celé trati jsou nějaké pomalé, jak je rozbagrovaná. Už aby to dodělali.
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Neděle, 27. února 2011 - 12:03:13    Odkaz na tento příspěvek  

Ml636 : máte pravdu, někdy to topení zlobí. Já právě "řeším" problém vozu, který z Prahy do Benešova u Prahy sice podle kontrolek a běžícího ventiálotoru "topí", ale je tam zima, leč kousek za Benešovem u Prahy je najednou ve voze teplo. Pravděpodobná příčina > změna trakční proudové soustavy. V opačném směru jízdy totiž vagon udělal v podstatě totéž ...
U těch vozů od Siemense s tím mám taky často pocitově problém. Rakouské, maďarské, polské nebo německé vozy mají problém s přepínáním napěťových systémů. Cizí vozy za Dolním Žlebem přestanou topit a umravní se třeba až za stahovačkou v Roztokách u Prahy, podobné to je za Svitavama apod. Závada se nevyhne ani vozům českým, ale tam to je zpravidla "tvrdá" závada ...
U vozů Aee a Bee bude zakopaný pes zřejmě v nastavení termostatu. Zrovna nedávno jsem "testoval" teplotu v jednom Aee, kde byl výrazný rozdíl mezi teplotou v jednotlivých kupíčkách při stejné poloze ovládače ...
Než se vylévat srdíčko v diskusi, napište si číslo vozu, domovské DKV a s popisem závady zjistění pošlete na "stížnostní" web ČD.
Já to dělám podobně s tím rozdílem, že své zjištění posílám přímo do daného DKV.
Lexa_karel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 183
Registrován: 12-2009
Odesláno Neděle, 27. února 2011 - 12:48:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MZ a spol.: ještě než začnu hledat topící vagon, pohlédnu na kontrolky, zkontroluji zda jsou uzavřená okna na WC - po jejich uzavření je do několika minut ve voze teplo ( ale jen do doby, než závisláci toužící po cigáru okno znovu neotevřou). Pokud to nepomůže, tak žádost na průvodčí/ho o kontrolu.
Teprve pak se stěhuji.
Peta303
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1437
Registrován: 6-2005

Odesláno Neděle, 27. února 2011 - 13:11:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ML636 - hej, to jsme jeli i stejným vozem :-)

já byl na Smíchově ještě před pátou, když jsem šel pro jízdenku, svítilo třetí, ještě když jsem šel na třetí, visel u třetího a nahoře jsem zaslechl hlášení - proto jsme hned přeběhli. Pak hlásili ještě jednou a teprve potom přišla hlavní vlna.
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1990
Registrován: 11-2006
Odesláno Neděle, 27. února 2011 - 18:48:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Peta 303: Ještě řekni, žes to byl ty s tou slečnou, co relativně znalecky komentoval dění na dráze a jeli jsme i ve stejném kupé.
I když ti dva přes Planou nejeli, vystoupili ještě před Plzní.
--------------------
Miroslav Zikmund: Mě to napadlo, že si vyzkouším pana Fejka, jestli teda má skutečně to místo na odbboru stížností, jak se tu říkalo. Ale když jsem zjistil, že asi byli rádi, že tu soupravu vůbec splašili, tak mě to nějak přešlo. Holt příště... Byl s námi v oddílu jeden průvodčí co se vracel asi Rg do Prahy, ten občas odbíhal směrem k rozvaděči, takže to možná zkoušel sám rozdejchat, ale nepodařilo se.

Možná si ještě někod mlhavě pamatuje, jak jsem tady loni v zimě řešil až neuvěřitelnou změnu ve výkonu topení potom, co nás z Teplic do Prahy v Ústí přepřahali. Mělo to tehdy docela velkou odezvu a tuším Pes38 psal, že na jedné soupravě dokonce zkoušil měřit úbytky na topném vedení směrem od mašiny. (myslím, že to bylo odborně zhodnoceno jako OK)
Ale stejně mi to přijde zvláštní. 3kV přece jsou stejné 3kV potom, co vylezou usměrněné z trafa, nebo přes stykač z (v měnírně usměrněného) trolejového napětí. Jaktože si s tím některé vozy nerozumí když jedou na různých systémech? Je to snad zarušením počítačů apod.?
Urpín
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 610
Registrován: 2-2010

Odesláno Neděle, 27. února 2011 - 18:54:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Optimalizace rozsahu železniční sítě České republiky - aktuální stav


SŽDC se chytá stébélka. Ale je vidět jaká je to splácanina. Např. rozsah dopravy u trati Uhřice u Kyjova - Čejč v roce 2009. Nebo mi chcete tvrdit že po trati projelo 565 osobních vlaků?

A pročpak je u roku 2011 asi 0? Žeby proto, že SŽDC záměrně odmítá vpustit na trať jakýkoliv vlak?
Lipan_z_coridy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 227
Registrován: 11-2010

Odesláno Neděle, 27. února 2011 - 18:54:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Taky nám tady běhalo jedno AB které pod drátama ne a ne topit a brejlovec ho rozchodil přijelo zase zpátky pod drát a opět neschopnost. Asi bludné proudy
Historie železnice na Jesenicku : http://heide.sweb.cz/ozeleznice.htm
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1900
Registrován: 3-2007
Odesláno Neděle, 27. února 2011 - 19:59:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ML 636: Nastuduj systémy topení.
Nic se nikde neusměrňuje,v ČR a SR se topí na ss soustavě 3kV 3kV=,25kV stř 3kV nebo 1,5kV,stř,v německy mluvících zemích nejčastěji 1kV 16,6 Hz.
Pes38
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4446
Registrován: 11-2005

Odesláno Neděle, 27. února 2011 - 20:07:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

německy mluvících zemích nejčastěji 1kV 16,6 Hz.
A taky často 1500V, 60Hz
Rozčilovat se znamená ničit si nervy pro blbost druhých.
Zvířata jednají pudově a proto po vás pudou...
Když chceš něco udělat pořádně, musíš to udělat sám.
ICQ 311-297-744
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2732
Registrován: 8-2005
Odesláno Neděle, 27. února 2011 - 20:54:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Můžu se zeptat, kde se v Evropě vyskytuje 60Hz?
Petr_Šimral
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3262
Registrován: 5-2002
Odesláno Neděle, 27. února 2011 - 21:06:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Pes38: ó nikoliv, ale případně v Rakousku 1000 V 60 Hz. ER20 neumí 1500 V, ale pouze 1000V.
Pes38
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4447
Registrován: 11-2005

Odesláno Neděle, 27. února 2011 - 21:45:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Na závislé trakci 60Hz pravda asi těžko, ale třebas ES64F4 (189) (a Taur to asi bude mít stejně) a ta umí na DC 3000V a 1500V (ss) (dle troleje) na AC 1000V 16,7Hz a 1500V, 50Hz (st) (dle troleje). Ty naše obligátní 3000V se u cizích mašin (a vozů) už na střídavině prostě nenajdou.
Rozčilovat se znamená ničit si nervy pro blbost druhých.
Zvířata jednají pudově a proto po vás pudou...
Když chceš něco udělat pořádně, musíš to udělat sám.
ICQ 311-297-744
Peta303
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1438
Registrován: 6-2005

Odesláno Neděle, 27. února 2011 - 23:22:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ML636 - možné to je, do Plané jsem jel až o vlak déle a sám.

Znalecky? Neřekl bych, my se o tom moc nebavíme... Spíš čekám, až se potkáme ve 106. :-)
Aleš Liesk.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.19.47.92
Odesláno Pondělí, 28. února 2011 - 08:50:01    Odkaz na tento příspěvek  

Petr Š.: a ten kmitočet 22 Hz se už nepoužívá? Nebo se místo něj přešlo na 60 Hz?
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.2
Odesláno Pondělí, 28. února 2011 - 09:43:54    Odkaz na tento příspěvek  

Nápisy na vozech "dle předpisu RIC" údaj o o frekvenci 60 Hz neobsahují. Před časem jsem si na rakouských a německých vozech všiml údaje o 1000 V a 16,7 Hz.
3 000 V střídavých jsou pouze česko & slovenskou specialitou mající zřejmě původ ve dvou trakčních proudových soustavách a technickém řešení topení, které se obešlo bez nějakého přepínače.
Pokud pomineme Lipenku a Bechyňku, tak "problém" elektrického vytápění bylo třeba řešit až zhruba v polovině 50. let minulého století.
S ohledem na "železnou" oponu vozy ČSD moc za hranice nejezdily a tak či onak se topilo především párou a pokud mne paměť neklame, první "vícenapěťové" vozy přišly kolem roku 1967 z Maďarska (kupata později označená tuším 51 54 20 - 10 xxx - y). Maďarské velkoprostory "Bai" [21 19 xxx - y] byly jen pro vnitro a krom parního topení jen na 3 000 V = / ~.
Desiro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1848
Registrován: 2-2004

Odesláno Pondělí, 28. února 2011 - 10:42:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Aleš: Požívá. 22 Hz lze napájet vozy pro 16,7 Hz. Důvod zvolení takové frekvence si již nepamatuji, ale mám pocit, že to někdo odůvodňoval pan Pohl v některém ze svých článků...
Aleš Liesk.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.19.47.92
Odesláno Pondělí, 28. února 2011 - 11:27:42    Odkaz na tento příspěvek  

MZ> pokud mne paměť neklame, tak první vícesoustavové vozy byly Aa z Tatry Smíchoff z roku asi tak cirka přibližně bajvoko 1955 ("psali vo tom v Dráze"). Přepínání bylo manuální, selektérem na bedně topení pod vozem...
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1901
Registrován: 3-2007
Odesláno Pondělí, 28. února 2011 - 13:58:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ano,AL má pravdu,četl jsem "manuál" k těmto vozům (nebo podobným 2.tř.).MZ zase v tom,že 3kV stř. jsou čs.specialita a NENÍ to napětí normalizované UIC,takže vlaky s cizími vozy v soupravě se topí v ČR/SR 1500 stř na 25kV/3000 ss na 3kVss soustavě.
desiro: 22Hz se používalo u motorových lok,a právě z důvodu "nerezonance" s obvody 50 Hz v Německu dříve občas používanými. Ono těch 50 Hz bylo v době neexistence tranzistorů ap. snadno dosažitelná frekvence-trafo ze sítě 220V.Pamatuji třeba na úpravy alternátorů na "ragulinech",kde se snižovala frekvence tuším na 19Hz z důvodů rušení čehosi.Z hlavy si detaily nepamatuji.

V ČSSR se začalo mezinárodní topení 1,5kV řešit prakticky až s elektrizací tratě K.H.-Brno-Štúrovo(a převzetím vozby laminátkami S489.0,S499.0,S499.1)což odpovídá letům cca 1966-8.
vozmistr z Prahy
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.0.248.135
Odesláno Pondělí, 28. února 2011 - 14:39:05    Odkaz na tento příspěvek  

M.Zikmund: Ty maďarský velkoprostory jen pro vnitro byly Bh 21-18 xxx-y,21-19 xxx-y jsou dodnes jezdící Bt ze Studénky.
ex fíra
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.29.9.122
Odesláno Pondělí, 28. února 2011 - 18:15:19    Odkaz na tento příspěvek  


Miroslav Zikmund: takže záleží na fírovi jestli to topí. Stačí si přečíst záhlaví SJŘ.
ex fíra-ovi
Neregistrovaný host
Odeslán z: 184.106.129.111
Odesláno Pondělí, 28. února 2011 - 18:47:15    Odkaz na tento příspěvek  

ex fíra napsal:
"Miroslav Zikmund: takže záleží na fírovi jestli to topí. Stačí si přečíst záhlaví SJŘ."

Na stejnosměru to fíra neovlivní, ex fíro, takže píšeš nesmysl, protože to netopilo právě na tom ss, M.Z.napsal:
" Já právě "řeším" problém vozu, který z Prahy do Benešova u Prahy sice podle kontrolek a běžícího ventiálotoru "topí", ale je tam zima, leč kousek za Benešovem u Prahy je najednou ve voze teplo. "
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1991
Registrován: 11-2006
Odesláno Pondělí, 28. února 2011 - 19:02:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak jsem si odhalil asi nejzásadnější mezeru v (ne)znalostech. Celou dobu jsem bral, že do vozů jde normalizovaných 3kV ss (v případě 25kV přetransformovaných a usměrněných), kromě Bechyňky.
Doporučil by mi někdo prosím nějaké informace na netu, případně něco v knižní podobě? Možná používám špatnou terminologii a google mi nic nenachází.

To znamená, že na vícesystémových loko, musí fíra společně s přepnutím napájecího systému, přepnout i systém topení? Vagóny si poznají samy, co do nich jde, nebo i tam to musí průvodčí přehazovat?
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1992
Registrován: 11-2006
Odesláno Pondělí, 28. února 2011 - 19:10:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Peta 303: Na 106 už jsem k vidění hodně vzácně. Teď je možné mě potkat hlavně na linkách vyjíždějících ze Skalky. Od března ale bude všechno jinak, náš turnus bude jezdit všechno.
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8478
Registrován: 4-2007

Odesláno Pondělí, 28. února 2011 - 19:19:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

takže záleží na fírovi jestli to topí. Stačí si přečíst záhlaví SJŘ.
Když to umí zapnout.
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Pondělí, 28. února 2011 - 19:20:50    Odkaz na tento příspěvek  

vozmistr z Prahy : omlouvám se za překlep ...

ex fíra : tomu trochu nerozumím, jak záleží na fírovi jestli "to" topí ?
Standardně se topí na střídavině 3 000 V, u vlaků se zahraničními vozy se musí topit jen napětím 1 500 V. Na druhou stranu do takového vlaku MUSÍ být řazeny i na vnitru (jedou jen Praha - Plzeň - Praha) vozy ČD způsobilé na tento systém a nelze tam dát velkoprostor nebo kupátko jen na 3 000 V. Pokud ho tam dáte, tak ten vůz nebude topit vůbec nebo mizerně. Při nedostatku vozů pak může být drobet problém operativně posílit takový vlak.

Aleš Liesk. : to už je opravdu za hranicemi mé paměti. Nicméně s těmi "Smíchovskými" Aa jsem se setkal v první polovině 70. let v praktické službě. V té době tam pravděpodobě musela být nějaká automatika. V předpise ohledně elektrického vytápění (nějaká V3x) v té době o nějakém přepínání nic nebylo - už se jezdilo přes Kutnou Horu do Štúrova / Komárna.
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1902
Registrován: 3-2007
Odesláno Pondělí, 28. února 2011 - 19:31:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ML636: neUIC vozy ČD umí topit 3kV na všech systémech (nesmí za hranice mimo SK).

UIC vozy mají umět 1000V,1500V = i stř,3000V ss (a ČD UIC ještě 3kV 50Hz).

Na 3kV ss lok topí těmi 3kV, 25kV buď 3kV stř (většina vlaků v ČR,SR) nebo 1,5kV stř (viz SJŘ,vlaky,v nihž jsou řazeny vozy cizích žel.správ-neb by na 3kV stř netopily či se poškodily) Třeba 371 topí na DB 1kV,na ČD 3kV.

UIC vozy si po zapojení "očuchají" samočinně druh napětí v kabelu a přepojí topnice,ev.centrální zdroj.Pouze v těch 50,60 letech se to přepínalo ručně při přepřahu.
Problémy bývají třeba na DB vozech,že netopí na 3kV,neb se závada na DB neprojeví a nemají to kde (na stojanu) odzkoušet.

Loko-všechny české střídavky i dvouproudovky (samozřejmě kromě 371,372) mají volbu 1,5kV/3kV stř a pokud je v SJŘ nařízeno topit na 25kV 1,5kV,musí přepnout odbočku na trafu (to je na samostatné povídání),lze za jízdy.
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Pondělí, 28. února 2011 - 19:35:33    Odkaz na tento příspěvek  

Ml636 : na československých střídavkách a vícestystémovkách jsou z hlediska "topení" vyvedeny dvě odbočky trafa - 1,5 a 3 kV. Pokud je na vlaku zařazen zařazen "zahraniční vůz" (ne ČD / ZSSK) musí být vlak topen napětím 1,5 kV (strojvedoucí to má uvedeno v SJŘ - viz obrázek v příspěvku ex fíry).
Jinak se topí napětím 3 000 V. Strojvedoucí musí ručně navolit tu správnou polohu.
Ta automatika právě umožňuje, aby si vagon našel to správné napětí pro "palubní síť" a topení / klimatizaci. Zaměstnanec nic nepřepíná. Nakolik jsou dnešní automatiky ovlivněny elektronikou nevím, ty mnou dříve zmíněné vozy z Györu vznikly v době, kdy všechno muselo být děláno na elektromechanickém principu.
Já jsem to zařízení nikdy v otevřením stavu neviděl, ani jsem neviděl schémátka či popis.
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Pondělí, 28. února 2011 - 19:53:49    Odkaz na tento příspěvek  

Mladějov : četné německé a švýcarské vozy, které jinak odpovídají pravidlům RIC (UIC) mají napájení průběžného kabelu pouze na 1000 / 1500 V - 16,7 / 50 Hz (ECčka ze Švýcarska do Německa). Zúčastněné železnice si mohou dohodnout, že v mezistátním provozu budou používány i vozy režimu vnitro (například vlaky München - GAPA - Innsbruck vozebně kryté soupravami DB).
host
Neregistrovaný host
Odeslán z: 184.106.129.111
Odesláno Pondělí, 28. února 2011 - 20:10:28    Odkaz na tento příspěvek  

Mladějov: "...a pokud je v SJŘ nařízeno topit na 25kV 1,5kV,musí přepnout odbočku na trafu (to je na samostatné povídání),lze za jízdy."

Ano, lze i za jízdy při pohybu i za stání avšak jenom a pouze v beznapěťovém stavu. Výkonový přepojovač serioparalelního řazení topného vinutí trafa se přepne jen při staženém sběrači (nebo vypnutém HV). Pokud fíra udělá změnu volby kličkou bez zajištění beznapěťového stavu, obvod topení bude v nesouhlasu a stykač nesepne, takže to netopí.
ex fíra
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.29.9.122
Odesláno Pondělí, 28. února 2011 - 20:25:56    Odkaz na tento příspěvek  

host: je vidět, že na 363 jezdíš, mi to vysvětlil kolega, který na ESech jezdí
sice u CARGA, ale předtím jezdil u ČD.
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1993
Registrován: 11-2006
Odesláno Pondělí, 28. února 2011 - 20:28:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mladějov, MZ: Vřelý dík za srozumitelné vysvětlení. Teď vím, že na střídavce je o důvod víc být při obsluze pozornější a že by tady už vůbec neměl uletět z okna list ze SJŘ.:D
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1903
Registrován: 3-2007
Odesláno Pondělí, 28. února 2011 - 20:47:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Host: Ale já to vím-jen to nechci dělat ML636 příliš složité.
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1995
Registrován: 11-2006
Odesláno Pondělí, 28. února 2011 - 21:10:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Stejně k tomu mám ještě několik "pročů", ale s tím už nebudu otravovat, to už je na mně si to zjistit. Základy jsem dostal dobré.
Pes38
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4448
Registrován: 11-2005

Odesláno Úterý, 01. března 2011 - 00:27:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ano, lze i za jízdy při pohybu i za stání avšak jenom a pouze v beznapěťovém stavu. Výkonový přepojovač serioparalelního řazení topného vinutí trafa se přepne jen při staženém sběrači (nebo vypnutém HV). Pokud fíra udělá změnu volby kličkou bez zajištění beznapěťového stavu, obvod topení bude v nesouhlasu a stykač nesepne, takže to netopí.

Jojo, musí být vypnut stykač K116 (pom. pohony), aby šlo otočit přepojovačem vývodu trafa topení Q31.
Rozčilovat se znamená ničit si nervy pro blbost druhých.
Zvířata jednají pudově a proto po vás pudou...
Když chceš něco udělat pořádně, musíš to udělat sám.
ICQ 311-297-744
Pražan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.181.23
Odesláno Úterý, 01. března 2011 - 00:30:03    Odkaz na tento příspěvek  

Jen pro informaci = internetový odkaz na "oficiální" zprávu "oficiálního" českého média (ČTK):
http://www.financninoviny.cz/zpravy/ruseni-trati-se-zatim-zastavi lo-rada-z-nich-ma-zajemce/602845
- text je zjevně zpracován i na základě "tiskové zprávy" zveřejněné SŽDC = viz:
http://www.szdc.cz/pro-media/tiskove-zpravy/stav-optimalizace.htm l
(stav v závěru měsíce února 2011).
Poněkud mě překvapuje zahrnutí i trati Rumburk - Jiříkov mezi "zbytné", když šlo vždy o alespoň "záložní" mezistátní železniční hraniční přechod - asi je to důsledek redukcí železničního provozu a tratí v Sasku ...
Dispečer_o11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 998
Registrován: 5-2009

Odesláno Úterý, 01. března 2011 - 15:12:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

http://praha.idnes.cz/anonym-udal-opileho-strojvedouciho-mel-2-5- promile-fv1-/praha-zpravy.asp?c=A110301_115519_praha-zpravy_mav


Co na to říct.:-(
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8482
Registrován: 4-2007

Odesláno Úterý, 01. března 2011 - 19:24:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Co na to říct
Že je to kokot a dělá nám ostudu.
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.2
Odesláno Úterý, 01. března 2011 - 19:37:42    Odkaz na tento příspěvek  

Dispečer_o11 : "co na to říct" ...

Že to bylo s podnětem pro policii drobet jinak ...
Rk_kn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1911
Registrován: 1-2005

Odesláno Úterý, 01. března 2011 - 20:03:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Toho anonyma netreba odsudzovať, keby si dotyčný nevypil, nebol by dôvod. Možno zachránili pár nevinných životov a predovšetkým, jeho samého. Kto je prvý na rade, keď sa s niečim zrazí ?!
ivoš
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.102.167.15
Odesláno Středa, 02. března 2011 - 07:34:18    Odkaz na tento příspěvek  

Pokud načapám nalitého strojvedoucího nebo řidiče autobusu, nahlásím ho taky. Je to potenciální masový vrah. A můžete mě klidně považovat za bonzáka.
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1996
Registrován: 11-2006
Odesláno Středa, 02. března 2011 - 11:57:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A co tramvajáky, nebo metráky, ty nic?
ivoš.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.102.167.15
Odesláno Středa, 02. března 2011 - 15:39:40    Odkaz na tento příspěvek  

Nechytej za slovíčka, synku. Nahlásím toho, na němž zřetelně uvidím, že je mimo.