K-report
 

Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 11. listopadu 2011  

Diskuse K-report » Archiv 2011 » Železnice » Všeobecná železniční diskuse » Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 11. listopadu 2011 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Fucida
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 508
Registrován: 3-2004
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 12:53:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vzhledem k dochvilnosti na českých železnicích bych tu vatu zase moc nelikvidoval. Maximálně tak o třetinu, víc ne.
Například rychlík z Kolína do Prahy (pokud jede 140) dokáže taky zkrátit 9 minut, ale ono se to leckdy hodí, příští rok má jet o 3 minut rychleji, což považuju za rozumné.
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1454
Registrován: 4-2007
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 12:54:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prag: Určitě dvakrát do roka? Třeba Mahler s Dvořákem dojíždí večer pravidelně napřed, co si pamatuju z léta. Takže jinejma slovy, je lepší mít vatu jako kráva, co by kdyby... Aha,tak pak teda to koridorování jsou vyhozený prachy voknem a nebo je to právě stavěný kvůli krácení zpoždění a to se vyplatí :-D Ty časy co jsem tu dal nejsou ani na krev, ale jsou trochu stažené, aby průměrná rychlost byla 107, když mám celou cestu 160 v hodině a stojím cestou jednou nebo dvakrát je skutečně trochu velká vata :-D

A Praha-Brno po dálnici, no jezdil jsem to často, tak jako jsem ji jel většinou za hodinu 15, jsem ji jel i tu hodinu a půl, jednou na motorce 50 minut (a v životě už na to nevlezu :-D), tak jsem to jel i 3 hodiny. Ale nebudu se přece klonit k tomu, že to je spíš cesta na dvě a půl hodiny jen proto, jestli se náhodou někde nevzpříčí kamion...

S takou tu železnici fakt nikam neposunem, navatovat časy tak, kdyby náhodou...
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1455
Registrován: 4-2007
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 12:56:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Fucida: Jo, ale tohle nejsou žádné krvavé časy, to co jsem spočítal, to jsou jen v rozumné míře uspořené minuty, dalo by se to zkrouhnout i o víc.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 13:18:41    Odkaz na tento příspěvek  

No domnívám se, že grafisti maj nějaký možnosti to statisticky analyzovat, a pokud na nějaké části trasy pravidelně (to jest 95%) dosahujou vlaky náskoku, za libovolných rušících vlivů a povětrnostních podmínek, tak jim činí potěčení ty minuty z vaty ubrat, protože si tim můžou zvýšit o chlup propustnost trasy. Jinde to zase ubírat nemá smysl, protože ty vlaky nejedou do vákua a dostaly by se mimo slot a do štrůdlu na dalšim úseku trasy .. dávat jim to od stolu na základě v=s/t a pár vlastních pozorování je asi nesmysl.

Voni totiž musej i to 95% dodržení JŘ garantovat, a to i pod rizikem kompenzací zavedených EU až do vrácení jízdnýho. To se pak ubraná vata může sakra prodražit. Co je vata "jak kráva" si taky každej můžem stanovit pro sebe podle potřeby, že
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 13:23:13    Odkaz na tento příspěvek  

A celou cestu rozhodně "nemam 160" protože rozjezd i zastavení trvá fyzikálně nějakej nenulovej čas .. a uzly taky často nejsou tou 160 plynule průjezdný. Přijde mi rozumný to ořezávat o pár minut, jak se děje, pokud někde na trase ty rezervy jsou, ale určitě ne nějakym "hurá stylem" kterej by rozložil polovinu sítě.
ex fíra
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.29.9.122
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 13:44:04    Odkaz na tento příspěvek  

Dj_la_défense: vy být grafistou, tak fíra je cvičená opice. (zůstaňte jen fandou železnice)
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1457
Registrován: 4-2007
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 13:59:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ex fíra: A proč jako, protože chci, aby se jezdilo rychleji a když vidím, že to jízdní doba umožňuje?? Fakt bejvalej mašin fíra...

prag: Jasně, takže když mám na dojezdu -16, tak to je v pohodě, tam se ani těch 8 minut sebrat trvale nedá... to jo.
Tim pádem, kvůli tý "možnosti zpoždění" navrhuji, aby Praha-Brno bylo minimálně na 3 h 15 minut s poznámkou, "vlak dojede v 95% dříve", ale abysme nemuseli platit kompenzace, tak tak je víc času...
Proboha... To je přesně to uvažování, roky do toho nikdo nešáhl, byť máme rychlejší vozy a podobně a takhle je pak "Pardubice-Brno" za hodinu a 3/4, ale v reálu se dá udělat za hodinu 27 minut, takže tam "fakt neni prostor to krátit" ani o těch 8 minut...

prag: To jste objevil teplovou vodu s těmi rozjezdy, proto je to průměrná rychlost.
Maximální traťová rychlost mezi Prahou a Pardubicemi zprůměrovaně, může být kolik 145 km/h??? Takže cestovní průměrná rychlost se zastaveními je adekvátní těch 107 km/h? Tam by měla být alespoň 117 km/h, i s těmi nulovými časy. A ušetřit natvrdo pár minut, a takhle by se dalo dostat na ty, ať nežeru, dvě hodiny dvacet pět, třicet...
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 14:18:00    Odkaz na tento příspěvek  

Dík za uznání, vy jste zase tim "průměrovánim" maximální rychlosti objevil alternativní fyziku. Musel byste to váhovat přes čas, jakej jedete tou kterou rychlostí, a ten u nižších narůstá nepřímo úměrně, takže se logicky na výsledku projevěj mnohem významněji než ty špičky. Ale to snad ví každej, z toho "obyčejnýho plebsu", co Brno nejezdí pod hodinu, ba často to nestihne ani pod dvě ;-)

Jinak ten první odstavec jste si kompletně vymyslel, nebo jste beznadějnej dyslektik. Přijde mi rozumný to ořezávat o pár minut, jak se děje, pokud někde na trase ty rezervy jsou je snad pochopitelný, nebo to potřebujete vysvětlit jednoduššim způsobem?
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1458
Registrován: 4-2007
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 14:37:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jinak ještě perla. Staví se a optimalizují tratě, aby se zrychlila doprava, eventuelně zvýšila propustnost, všude asi běžné u nás ne...

PRAHA-BRNO
GVD 05/06 - 2:35 (A to tam byl vtaktován Hašek, který v létě neměl všechny vozy na 160 km/h)
GVD 10/11 - 2:43

Praha-Kolín
GVD 05/06 - 36t/38z
- 41t/45z (Olomouc, expresy tehdy v "t" nezastavovaly v Libni)
GVD 10/11 - 37t/40z
- 42t/49z (Olomouc)

Kolín-Pardubice
GVD 05/06 - 21t/20z
GVD 10/11 - 20t/19z

Pardubice-Česká Třebová
GVD 05/06 - 34t/33z (stíhal i Ostravan, sestaven z Beer)
GVD 10/11 - 36t/37z

Česká Třebová-Brno je stejná 60, respektive 61 minut.

Brno-Břeclav
GVD 05/06 - 32t/31z
GVD 10/11 - 33t/31z

Takže čím máme více nových tratí, tak tím více prodlužujeme jízdní doby, za 5 let do toho nikdo nesáhl, tudíž Praha-Brno EC vlakem je reálných za 2:25 nemusí se jednat o žádné extrémně škrcené doby.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 15:17:56    Odkaz na tento příspěvek  

No nám na škole řikali, "Až vás napadne něco geniálního, tak se podívejte, jestli to někde ve světě dělaj. Když ne, tak jste vymysleli blbost" .. tak jsem se koukl do Německa, a tam to stejný EC jede mezi Berlinem hbf. do Drážďan 99,5 km/h včetně dvou krátkých zastávek na trase, zatimco Praha-Brno rovněž včetně dvou krátkých zastávek pouhých 94,5 km/h. To asi tak, aby bylo vidět kam jde ty meze reálně posunout, až se dodělá Choceň-Oustí a zlepší dojezd z Maloměřic na rolu

Nemluvě o tom, že v současných GVD bejvaj zakalkulovaný extra vatičky na výluky plánovaných rekonstrukcí, který se pak z nějakýho toho důvodu mrzkýho financování nerealizujou. Třeba ty Běchovice-Klánovice, na ty už se čeká let .. jak jsem psal, pár minut by při dobrý vůli šlo, ale rozhodně ne na průměrnou rychlost 110 a víc. Vono jet na krev na "hrbatý" maximálce mj. dost ovlivňuje trakční spotřebu a tedy náklady dopravce. Pak zas budete řvát, že je to samej dosyp
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1460
Registrován: 4-2007
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 15:54:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prag: Jasný, dyť jo máme Nový spojení, dokončuje se trať u Běchovic, ale přidáváme čas, to je prostě logický, vlaky pak dojížděj o 15 minut dřív na obou koncích, takže v reálu vlastně není kde brát, tak takhle si ta železnice nikoho nenaláká, když v GVD 05/6 na nedokončeném korytě se dalo jet za 2:35 a teďka, když se práce zase o kus posunuly k cílovému stavu je to 2:43, tak je to v pořádku.
Na tomhle je vidět ta neochota dráhy, nějak to řešit a nemít furt nasráno v gatích za nějaké pokuty při zpoždění, trvám na tom, že na každé straně se dá 7-8 minut ořezat bez rizika a tudíž stáhnout jízdní dobu o 15-16 minut (minimálně, ale chápu zase potřebu vaty).

Takže je vlastně všechno v pořádku... To se mi snad zdá.

A fakt těch 110,nebo 120 neni moc magickejch, když mezi Prahou a Pardubicema mám skoro celou trať v sekci 145-160... a mám už i odbouranej Vítkov. Kde se daly chápat zdržení.

Jo a k tomu spočítání, ono záleží na tom, který berete vlak, pokud vezmete Sylter Strand, tak ta průměrka je 104 km/h Berlin-Dresden a Praha-Brno-(Břeclav) je pak 94 km/h, pokud bysme se dostali alespoň na to číslo těch 104 km/h, jakože prostor tam mezi Prahou a Chocení pro to je, tak se dostáváme na čas 147 a to jsou ty 2:25 minut mezi Prahou a Brnem. Ale jak říkám, za blbce jsem já, když mi nejde do hlavy, proč je v JŘ 2 a 3/4 hodiny, když vlaky dojíždí na obou koncích s náskokem a proč se při dokončování nových úseků zvyšuje jízdní doba...
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 16:00:24    Odkaz na tento příspěvek  

Tak jo, třeba vám to tu časem zkusí vysvětlit někdo kvalifikovanější. Já ale třeba na dálkový trase rozhodně oceňuju spíš spolehlivost, než honění minut.
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1462
Registrován: 4-2007
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 16:26:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prag: Jasný takhle umělá spolehlivost je spása...
PRAHA-BRNO 3 hodiny jen to lupne, vsadim se, že bude včas i když na výstupu z Němcka měl +40 :-D

Alibistická spolehlivost, nic víc... Akorát to člověka odradí od vlaku už při hledání na idosu.

Vlastně tratě optimalizujeme, ne proto, aby jsme zvýšili cestovní rychlost, ale proto, aby bylo kde eventuelně honit zpoždění...
Martin_zlivský
Administrátor

Číslo příspěvku: 63273
Registrován: 4-2003

Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 16:44:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

DJ:
Jen v krátkosti, víc snad v noci.

Jeden pár (při symetrii jeden vlak jedním směrem) na 140 stačí na to, aby na 140 měly spočítané JD všechny vlaky. Aspoň pokud mají vlaky jezdit v taktu (nejde jen o vlaky EC, ale i o osobáky a rychlíky, mezi něž se musí vklínit). Jen výjimečně se podaří nějaká ta rychlejší/pomalejší trasa elegantně vložit.
Ostatně proč asi Ex na Brno odjíždí po zavedení zastavení v Libni z hlaváku už 36?

Vozy Bee272 jsou letos minimálně na dvou párech (570, 571, 572, 573), a pokud se něco nezměnilo, měly by se na Brno objevovat i za rok.

Další problém jsou pak plánované nekonané výluky (Klánovice) a rezervy na další obvyklé výluky. Soudit to podle EC 78 nebo EC 344 je docela ošemetné. Spíš bych se podíval třeba na takový EC 171, Ex 573 apod.

Ano, kdyby se používaly soupravy výhradně na 160 a kdyby se nepočítala vata na stavbu u Úval (a kdyby se podařilo vejít mezi osobáky), nějakých 12 minut by se asi v klidu dalo z JD vyhodit.
Pokud budou soupravy na 160, úspora přes 10 minut nejspíš nepůjde.
Opravdu jsou to časy, které rozhodují o volbě dopravního prostředku? Nejsem si jist, zda neexistuje řada podstatnějších faktorů (mj. i spolehlivost, která s krácením JD naopak klesá).
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Hledáte nejlepší zvuk na síti? www.danceradio.cz


prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 16:54:11    Odkaz na tento příspěvek  

Tak věřil bych že zrovna Praha-Brno by mohla některý cestující přivést na koleje, ale to by to musely hoblovat garantovaný pendolina v čase kolem těch dvou hodin .. SA má psaný busy na 2:30 a některym kunčoftům by těch dvacet minut času bez dalších návazností mohlo přijít třeba i zajímavých, přitom na stísněný poměry už jsou zvyklý. Ale museli by ještě dostat zadarmo kafe a noviny

Já mam jak už jsem psal jiný kritéria, takže s garantovanou prostorností vlaku klidně pojedu i přes Žďár. Tam je navíc výhodou i standardně nízká obsazenost, pokud se vysočiňáci zrovna nevracej z víkendu.
vata
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.254.173
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 17:06:12    Odkaz na tento příspěvek  

Ve Francii SNCF jezdí s TGV kolik ? Jezdí max rychlostí, nebo mají taky vaty ? Kolega tam jel a když vyjížděli s +40´zpožděním, tak si říkal : "Jako u nás." Jen mu bylo divné, že ostatní cestující v klidu četli noviny. A ejhle, do Paříže dojeli na vteřinu přesně.
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1463
Registrován: 4-2007
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 17:09:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MZ: Áaa druhej zastánce...
Tak ještě jednou, to co jsem vypíchl z GVD 05/6 jsou časy, které byly schopny zajet i soupravy s maximálkou na 140 km/h, například ten Ostravan mezi Českou Třebovovou a Pardubicemi, souprava 140 km/h, a jela to o tři, čtyři minuty rychleji než dnes, kde by se dalo čekat, díky postupne optimalizaci doby spíše kratší. A díky těmhle drobnostem ta doba roste. Takže i tehdy byly doby spočítané na soupravu o 140 km/h v to není rozdíl, jen dneska je více vyvatovaná. Mezi Pardubicemi a Brnem mi neříkejte, když je vlak schopen dojet o 16 minut dřív, že jenom tam se nadá v pohodě vyhodit 7, 8 minut. Tady se už stavět nic nebude, nebo alespoň dlouho nic nebude. U těch Úval bych to možná tedy byl ochoten vzít, ale na druhou stranu jak je možné, že v roce 2006 se to dalo vyjezdit, i když nebylo Nové spojení?

A to s tou volbou myslíte vážně?
Vlaky maj primárně jezdit bez zpoždění, to je sice teoretický stav, který se liší od skutečnosti, nicméně cestující vychází z něj. Tím, že budu mít alibistické jízdní doby z toho dělá uměle spolehlivý, ale pomalý dopravní prostředek. Fakt nechápu, jak někdo může hájit po dokončování optimalizace nárust jízdní doby, tehdy se taky stavělo a asi i víc a šlo to...

Jinak řeknu Vám, jak to vypadá, když si nešotouš otevře idos, tedka jsem to zkusil odpoledne na "nepostiženém" :-D
Praha-Brno, autobus o 15 minut rychlejší, levnější. Proč volit vlak, který je sice uměle spolehlivý, ale dražší a ještě jede vo 15 minut dýl? Tady se řadí umělá spolehlivost typu "co kdyby" nad reálnou nabídku.
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1464
Registrován: 4-2007
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 17:17:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A když jste teda někteří schopný tady obhajovat ten "pytel s časem", tak tím pádem jsou veškeré peníze vynaložené na optimalizaci, nebo koridor z vokna, protože pokud vám stačí 2:44 z Brna do Prahy, tak přes Vysočinu to bylo jen 2:59, tím pádem fakt chápu, že další čas se šetřit už nemusí a je to naprosto v pořádku. Kdyby to ale jelo těch maximálně 2:25, tak proti roku 2000 je to už 34 minut a to už je rozdíl celkem zajímavý a investice se zdá celkem opodstatněná...
Výpravčíxy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 881
Registrován: 11-2008
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 17:18:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Autobus Praha - Brno odkud - kam ? Až do centra Prahy, nebo někam na předměstí a pak ještě cca 30´ MHD ?
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 17:27:02    Odkaz na tento příspěvek  

No ty 2:30 jsou kupodivu psaný z Florence ke Grandu, ale o to, jak to reálně stíhaj, se jančura nepodělí. Ani Babilon to z něj nevyrazí ..
Výpravčíxy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 882
Registrován: 11-2008
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 17:32:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To je pravda. Na jeho stránkách jsou zpoždění uváděna dost nepřesně. Dvakrát jsem zažil, když byl jeho vlak opožděný o cca 30 minut, tak se na jeho stránkách uvádělo "včas". Chápu, že je to závislé na informacích tomu, kdo web udržuje. A řidič asi nehlásí, že dojel jen s 15´zpoždění ......A Babitron tu "nabonzuje" i 1´zpoždění ....
Aleš_Liesk.
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 240
Registrován: 9-2011
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 18:39:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

DJ: hezky tu teoretizujete, ale zkuste třeba nahlédnout do sešiťáku a zjistíte, že všecky EC-IC od Olomouce mají v Poříčanech 3,5 minuty pobyt z dopravních důvodů (plus přirážky další 2 minuty).
Čili po očištění od tohoto jsou ty jízdní doby trochu jiné...
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1469
Registrován: 4-2007
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 18:49:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Aleš Liesk.: Tak to je jediná vyjimka... Která, ale cestujícího nezajímá, proč by měla? Dyť mě může bejt krajcvajc, že to stojí támhle někde v poli protože hoši nebyli s to udělat pořádně GVD, tak aby ty expresy nedojížděly Os. Jenže to chce už rozvrtat toho víc, vyhrát si s tím a to evidentně není pohodlné. Nicméně bavíme se o trase Praha-Brno.
Rumek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1583
Registrován: 2-2007

Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 19:38:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

udělat pořádně GVD, tak aby ty expresy nedojížděly Os

V tomto případě ale dožene rychlejší SC pomalejší Ex...
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 19:45:36    Odkaz na tento příspěvek  

Pusťte ho k tomu, von vám to ukáže
ex fíra
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.29.9.122
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 19:48:28    Odkaz na tento příspěvek  

Dj_la_défense: nejen Praha-Brno, vrtáte i na vlákně 320. Přál bych vám svést se třeba
na Gorile v noci v mlze jednu celou směnu, aby jste byl aspoň trochu v obraze.
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1471
Registrován: 4-2007
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 19:54:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prag: Máš pravdu, na tomhle systému nejde nic vylepšit A já blázen chtěl zkrácení jízdních dob, tfuuuuj stydim se...
Mzitka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1678
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 19:59:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Autobusy taky nejezdí včas, jen se to nikde neuvádí. Jízdní doby jsou ulhané a s překračováním povolených rychlostí.
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1472
Registrován: 4-2007
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 20:02:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ex_fíra: Vrtám... opět stydím se, protože nejsem se stávajícím systémem spokojen. Tak navrhuji vylepšení, ale je pravda, že tenhle systém je tak dokonalej, a vůbec je vidět ten pokrok už třeba od toho "mého" oblíbeného GVD 05/6

Jinak v tý mlze, jsou nerálný ty jízdní časy i teďka, to znamená, když uhodí mlha jednou za čas, tak vlak bude mít zpoždění tak jako tak, ale uznávám, že podle jízdního řádu vypadá zpoždění při volných jízdních dobách lépe... přece jen mlátí do očí víc 120 minut, než 80 protože jsem vyvatoval jízdní řád.

A fakt jste bejvalej mašinfíra? Já myslel, že Gorila si vymysleli jen šotoušové a fírové říkají fén, krysa, možná princezna..., že tomu říkají tak jak se tomu tehdy normálně říkalo.
X-Host
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 867
Registrován: 7-2009
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 20:04:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Výpravčíxy + prag: několik let jsem jezdil Brno-Praha s SA busem po D1 velmi často (někdy i obden). Ten čas 2:30 byl opravdu od Grandu až na Florenc, ale mělo to následující pravidla (odpozorováno v praxi):

- brzké ranní spoje přijíždějící do Prahy cca před 7:30 (tj. odjezd v 5:00) naprosto bez problémů (leda by byla sněhová kalamita na D1, což jsem nezažil)
- ranní spoje přijíždějící k Praze mezi 8-10h měly velkou šanci chytit špunt na D1 od Říčan po Muzeum a nasekat zpoždění (i když řidiči SA jezdili docela drsně a proplétali se zácpou docela podivuhodně na to s jakou žlutou "krávou" jedou)
- potom směrem Brno-Praha od 11h až do večera pohoda

Obráceně Pha>Brn do oběda celkem v pohodě. S koncem pracovních dob se obvykle ucpávala Magistrála, takže časová ztráta od Florence až po Říčany někdy i 45 minut oproti normální jízdě (ale těch 45min. byl extrém).

Na dálnici celkem v pohodě, jen 2x za celou dobu uvíznutí v koloně kvůli nějaké havárce (jednou u Střechova kolem 55km, podruhé mezi Jihlavou ve V.Mezeříčím) - bohužel si to řidiči nestihli telefonem sdělit včas (jinak celkem pružně zvládali objet kolonu mimo D1, což u vlaků vázaných na koleje jde těžko, byť zase řízení dopravy má větší přehled a teoreticky by to mohlo ukočírovat pružněji, ale vykřižování asi není žádná slast)

V reálu jsem dojel z Brna do Ústí n.L. či do Plzně i rychleji (s přestupem na Florenci) než jakýmkoliv vlakem (nehledě o praktické nemožnosti dostat se tehdy z Brna do Prahy s příjezdem kolem 7:00 - ono to tedy nejde ani dnes, nepočítaje EN spoje a Křížíka ve 4:31 z Brna 7:19 v Praze, ke kterému v Brně nejde pořádně dojet MHD, proti tomu SA 5:00 v Praze 7:20 - rozdíl drsný)

P.S.: Tehdy byla hlavním důvodem užívání SA cena (kolem 150Kč) a rychlost (2:30) oproti ČR (prakticky nic pod 3h a cena i po "zákaznické slevě" skoro dvojnásobná oproti SA).
Dnes ("akční" cena ČD) bych o vlaku za 200,- i uvažoval, ale musel by se časově dostat na ten limit 2:30 (nebo i níže)... Pochopitelně fungující zásuvka (230V) pro NTB by byla výhodou (WiFi taktéž, ale v nejhorším dnes už lidi mají datové tarify, takže alespoň ten signál 2G/3G aby se do vlaku dostal...)

Toliko k názoru "substrátu", i když pochybuji, že by se takový názor jakkoliv projevil ve strategii ČD, i kdyby se nějakou náhodou dostal k někomu s rozhodovacím vlivem...
Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím dráž).
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1473
Registrován: 4-2007
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 20:06:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mzitka: ale ale... fakt?? Nevím, nevím, já jezdíval autobusem Praha-Prievidza a autobus dojížděl na čas. Navíc většina autobusů má asi omezovače, teda myslím, protože v kamionech u nás byly... Takže jen jestli doopravdy jsou jízdní doby ulhané, jestli trošku "neulháváte" vy...

Ale jsem fakt hroznej nezdvořák, že mi přijdou jízdní doby předimenzované víc, než se mi zdá. Protože 2:43... to je fakt dost
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 20:07:07    Odkaz na tento příspěvek  

No ale vy nemáte pravdu, DJLD, protože to vaše ublinknutí "na tomhle systému nejde nic vylepšit" jsem nikdy nenapsal a vy to moc dobře víte, jen tak se asi válíte po zemi a kopete do vejšky .. vždyť je to tak jednoduchý, stačí přepsat pár číslíček v tabulce, umazat vatu, žádný ohledy na závislosti a systémový vazby a další vlaky, a je to hotový, že
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1474
Registrován: 4-2007
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 20:14:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prag: Takže kvůli "systémovosti" budu držet 2 a 3/4 hodin, i když mám soupravu na 160 km/h i když budu mít dokončený koridor... Tak to jo, to je pak jiná, to hlavně bylo zbytečný ty EC přetrasovat z Vysočiny. Ideální systém, rok vod roku protahovat JD... To, mi stačí, to už ani nemusíte nic říkat, to jestli z tohohle vycházej páni na SŽDC, aby se náhodou nerozhodily vazby, pak je to ten nejlepší systém a peníze na optimalizaci, byly dobře použity..."Co kdyby byla mlha" :-D
Jak tohle někdo může obhajovat??? Nechápu, ale asi proto, že nejsem tim šotoušstvim postiženej, spíš na to nahlížím jako uživatel a ne blázen s foťákem na krku u trati, nebo návěstidle.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 20:25:25    Odkaz na tento příspěvek  

No co bude až bude "dokončený koridor" to asi nikdo z nás neví, to by totiž vyžadovalo např. konečně rozetnout, co s tim oudolim Orlice od Chocně do Oustí. Pravděpodobně se nějaký minuty uberou hned jak bude jasný co v těch Klánovicích, ale určitě ne po čtvrthodinách "a teď se pojď podívat, cos způsobil". Jestli se to někdy dostane pod ty 2:30 si netroufám odhadovat, zvlášť když to od Majlontu pod Petrov jezdí snad dvacítkou a ještě dlouho bude. Neřikám že by mi to nějak vadilo.

Vono kdybyste třeba ráčil provésti aspoň mírné přemýšlení, tak zjistíte že v tom vašem chýrnym grafikonu 2005 se tam opravdu skoro nic nedělo, zatimco od tý doby se dělal jen tady u Prahy Kolín, Libeň-Běchovice, Libeň an sich a furt se čekalo kdy spadnou z nebe papíry na ty Klánovice (možná snad už v příštim grafikonu) takže se patrně počítalo s nějakym tim vylučovánim kolejí, křižovánim a dalšíma drobnejma porodníma stahama. Jen úplnej vůl by si na to nenechal rezervu a pak vracel krajům prachy za neplnění JD a podobný legrácky.

Jinak se šotoušstvim se musíte obrátit na jiný místní veličiny, s tim nemam nic společnýho. Leda snad se šocenim zdravýho rozumu, ale ten se dá v plný jízdě sledovat jen zřídka
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 20:29:20    Odkaz na tento příspěvek  

No a "přetrasovat z Vysočiny" sem si naštěstí všim až teď, to mělo snad význam když to přes Třebovou jezdilo za bolševika kvůli stavu trati a zasekání nákladama pět hodin, a přes Žďár to šlo stáhnout ke čtyřem .. podívejte se, jak to tamtudyma jezděj rychliky teď. Trochu nesystémovej nadhoz, ale je vidět, že se snažíte a jste opravdovej bojovník ;-)
X-Host
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 869
Registrován: 7-2009
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 20:34:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prag: Brno-Blansko to snad ani nikdy o moc lepší nebude, v Brně by museli opravit koleje a od Majlontu se to k Blansku moc vine údolím (a přímý tunel Majlon-Adamov + Adamov-Blansko jako plánovali z Prahy na Beroun tady nikdo neudělá - popravdě na co také, poměr CENA/VÝKON by nebyl nic moc, zvláště když lze mnohem levněji zrychlit zbytek koryta do Prahy)...

P.S.: Mnohem zajímavěji by se ty peníze hodily na zlepšení/zrychlení trasy přes Vysočinu, kde ty "sebrané" spoje docela chybí (např. neexistence jakéhokoliv spojení v noci mezi Kolín-HB-Žďár n.S.-Brno, alespoň ten 1 i 2 nočňáky nebyly k zahození)
Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím dráž).
Martin_zlivský
Administrátor

Číslo příspěvku: 63277
Registrován: 4-2003

Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 20:52:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

DJLD:
Omlouvám se, ale na tohle nemám čas.
Neříkám, že mě ty natažený JD neštvou (už třeba i kvůli přípojům v Praze, které teď papírově nejsou, takže v reálu sice vychází, ale nikdo je nezaručí - to mi přijde třeba větší přínos než prosté zkrácení JD), nicméně za stávajících vstupních podmínek je to jedno z menších zel.
Když jsme u toho, i Jančura má podobně nataženou JD. A to zrovna u něj by se chtělo čekat, že JD bude ulhaná na krev a zpoždění se "marketingově ošetří" (*). Jak je to možné? :-)

* - Poloha spojů se nedá (veřejně) dohledat, pokud se něco nezměnilo. Taktéž neexistuje web mimořádností (ani náhradní souprava na Smíchově), tak by mě docela zajímala praktická zkušenost, jak se bude řešit nějaký obyčejný výpadek zabzař v Dlouhý Třebový.
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Hledáte nejlepší zvuk na síti? www.danceradio.cz


Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2586
Registrován: 11-2006
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 21:11:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dalo by se říct, že s DJLD zčásti souhlasím. Jsem zastáncem zkrácení jízdních dob, ale zase vycházím z toho co mi vysvětlovali zkušení fírové.
Není dobré to lámat na krev. Jednou se daří a mašina jede dobře, tak buďme rádi, že (zatím) není pod trestem seřezání důtkama u stožáru návěstidla, zakázané krácení jízdních dob.
Jednou se nedaří, mašině se nechce moc závodit, trolej je hladová, vůz vypnutý z brzdy...
Tak tam je aspoň nějaká ta bezstresová vata.

Na stažení vaty si ale vzpomenu vždycky při počítání okamžité rychlosti, když mi vyjde mezi Prahou a Kolínem rychlost nepřevyšující nějakých 110. To je rychlost hodná tak parního couráku. Přesto dojezd včas.
A krátit bezhlavě mezi zastávkama na začátku trasy, aby se tam pak 10 minut stálo, to je na nic a fakt to smrdí těma sankcema za zbytečně propálenou energii. Jinak souhlas, když to jede dobře, jsem přítelem krácení a maximálních rychlostí. Máme i tratě na 160, proč se po nich ploužit 104,7 km/h.

Ad "Spodní Brno": To jsem psal nedávno, že klasickým rychlíkem už jedině přes Vysočinu. "Vrchní Brno" posledně jelo pro včasný dojezd ne rychleji, než 80-90 km/h drtivou většinu cesty. Plus ten značný počet zastavení... Nic co bych vyhledával pro dálkové spojení. Přes Vysočinu je to většinou za 100 km/h a výpočtama z cest mi vychází, že se tomu ty reálné rychlosti vlaků přibližují.

(Příspěvek byl editován uživatelem ML636.)
Rebel Yell
ex fíra
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.29.9.122
Odesláno Úterý, 08. listopadu 2011 - 21:47:51    Odkaz na tento příspěvek  

Dj_la_défense: jo jsem ex fíra, 20let odježděných.
TMB
Neregistrovaný host
Odeslán z: 195.178.65.130
Odesláno Středa, 09. listopadu 2011 - 08:58:34    Odkaz na tento příspěvek  

Technická poznámka - z Majlontu pod Petrov rozhodně není 20, až k vjezdu do Brna hl.n. je normální traťová rychlost (z hlavy přesně nevím kolik - 80/100?).
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Středa, 09. listopadu 2011 - 10:28:16    Odkaz na tento příspěvek  

Tak se tam možná couralo či stálo z dopravních důvodů, ale to je třeba vzít v úvahu taky.
Dan38
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 99
Registrován: 4-2006
Odesláno Středa, 09. listopadu 2011 - 11:23:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Antivlaková kampaň: http://www.busportal.cz/modules.php?name=article&sid=9325&secid=5
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2590
Registrován: 11-2006
Odesláno Středa, 09. listopadu 2011 - 12:16:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Z Majlontu pod Petrov je 80 km/h. Těsně za vjezdem do "role", před obloukem nad Kolištěm, je 30 km/h. Vjezdové návěstidlo tam tuším je vždy na "40 a ..."
Rebel Yell
Radec5
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 826
Registrován: 2-2009

Odesláno Středa, 09. listopadu 2011 - 13:48:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dan38:je to jen podobný výkřik do tmy jako kdysi slogan "auta stojí, vlaky jedou".
Nejkrásnější pohled na svět je ze sedla jízdního kola
Zdenal 300
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.224.145
Odesláno Středa, 09. listopadu 2011 - 14:22:56    Odkaz na tento příspěvek  

Usek Brno-Praha se za ty roky určitě zrychlil a víc jak 160km/h se hodně dlouho nebude.Ze se přes Moravský kras jezdí pomaleji není přece žádný problém,krásná krajina,klikaté údolí a víc se stím stejně nenadělá.Stále lepší než věčně zasekaná D1.A budovat stále nějaký tunely které by měli víc jak 20-30 km v Cesku je nesmysl.To už by se rovnou mohlo mezi Prahou a Brnem postavit metro.Nebo jako byli kdysi dávno úvahy vybudovat u prostřed D1 magnetický vlak na jedné koleji.Jsme malý stát,hustá žel.sít,takže nemá cenu to stále honit víš a jezdit tady 200-300km/h.Budme rádi za ty koridory do 160km/h i za ty oblouky v krásné přírodě kde se jezdí i méně.Usek Brno-H.Brod-Praha by určitě taky potřeboval zrychlit...
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2593
Registrován: 11-2006
Odesláno Středa, 09. listopadu 2011 - 17:04:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdenal300: Moje řeč. Na údolí Svitavy se vždycky rád z vlaku podívám. Je tam spousta zajímavostí, nejen přírodních. V Adamově paneláky rostoucí z kopců, železárny a strojírny, pak pod jedním mostem u řeky mezi Adamovem a Blanskem ten poustevník nebo co to tam je, jak má na "zahrádce" tunu všeljakých tajtrlíků a cetek. Pak už vypínačka/stahovačka Blansko, lom s průzračnou vodou a slunícími se děvami na které nejeden fíra zálibně houkne, a už tam sází stupně a metelí přes 100 na Svitavy.
Je to moje nejoblíbenější dálková trať.
-------------
Hlavně ten úsek Havl.Brod-Kutná Hora by potřeboval trochu pošťouchnout. Desítky kilometrů se valit 70-80, nic moc. I když nevím, jestli nějaká změna k rychlejšímu bude skrz tamní terén vůbec možná.
Rebel Yell
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1475
Registrován: 4-2007
Odesláno Středa, 09. listopadu 2011 - 17:17:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdenal300: Však jo, to už jsme se shodli, že krácení dob je nesmysl. Myslím, že ty dvě a 3/4 hodiny jsou Praha-Brno v pohodě. Určitě je i bezva koukat se díky tomu z okna po krásné krajině v údolí Svitavy, a mít jízdní dobu tak, aby byla "dráha spolehlivá", to jsou faktory které určitě přilákají z dálnice kvanta cestujících. A já blbec myslel, že se mělo konkurovat časem a cenou....
(Což zrovna tady vlak prohrává s autobusem.)

Například ty kecy o tom, že mezi Prahou a Ostravou budou nasazeny soupravy od nového GVD na 160 km/h, jsou zavádějící. Je jasné, že Jančura bude mít jízdní doby na krev, když má mašinu jen na 140 km/h a jede to od nového GVD jen o dvě minuty pomaleji. Ale co z toho vyplývá? Že příští rok budou stavěny maximální rychlosti v rozemzí 130(5)-140 km/h, a pokud ušetřím 15 minut oproti letošnímu roku, to znamená, že letos byly stavěny na maximálně 120 km/h, což je prostě alibismus. Ostřejší jízdní doby, by ponechaly i tu vatu na honění zpoždění, pokud bych měl jízdní doby na 140 km/h, můžu honit zpoždění v rozmezí 140 km/h-160 km/h. Další přínos by to mělo, že by si ČD hlídaly řazení více, celkem často se stávalo, hlavně loni, nevím jak letos, prohazování Aee145 a Apee141,148.

Zkuste se zamyslet nad tímhle příkladem:
Jízdní doba mezi Kolínem a Pardubicemi je 22, 20 minut (Brno, Olomouc).
-při 22 minutách je průměrná rychlost 113 km/h, na úseku kde je 160.
-při 20 minutách je průměrná rychlost 127 km/h
příští rok budou mít oba dva jízdní dobu 19 minut, což už je 131 km/h. Což už je slušné.
Ušetřit se dají cca 2.5, 3 minuty za předpokladu jízdy 160 v podstatě...

Pradubice-Choceň 140 km/h, v pořádku, ale zřejmě se dají ušetřit nějakých 5 minut v úseku Choceň-Česká Třebová, jelikož v dřívějších letech se to stíhalo za 33/34 minut

Česká Třebová-Brno je průměrná traťová rychlost v rozmezí cca 95-110 km/h. Průměrná cestovní rychlost je 85 km/h, to se mi zdá skutečně málo, ta cestovní rychlost by se měla pohybovat alespoň na spodní hraně průměrné traťové rychlosti. Pokud bysme nastavili jízdní dobu na 55 minut, dostaneme se na průměrnou traťovou rychlost na 99 km/h, což je spodní hranice průměrné traťové rychlosti a opět tam zůstává čas na krácení zpoždění eventuelně.

Dále si úsek Praha-Kolín, což teda tvrdíte, že se chystá rekonstrukce Úval, dobře, tam by se sice dalo ořezávat asi nejvíc, jelikož je to celkem hezký přímý úsek, ale přesvědčili jste mě a trochu ustupuji, ale i tak se mi zdá průměrná jízdní rychlost nízká, je to 100 km/h, i tak si myslím, že by tam mohl být prostor pro zkrácení dejme tomu o dvě, tři minuty dostali bychom se na rychlost 106 km/h-108 km/h.

No a oproti letošku by se takhle dalo ušetřit 16 minut, bez výrazného šikanování strojvedoucích, bez zasahování do prostoru pro krácení zpoždění a podobně, tohle jsou kosmetické úpravy, které, ale při té dlouhé cestě po nasčítání dají čtvrthodinku.

P.S. Ale snaha tu není a asi nebude, už jsem si toho všiml dříve, třeba v jednom GVD byla jízdní doba Praha-Ústí nad Labem 62 minut, a Ústí nad Labem-Děčín 17 minut, rok na to, to bylo Praha-Ústí nad Labem 64 minut, a Ústí nad Labem-Děčín 15 minut.
X-Host
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 871
Registrován: 7-2009
Odesláno Středa, 09. listopadu 2011 - 17:52:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ml636: ten "poustevník" prý dostal zpětně (za mnoho let) přiznaný důchod nebo co (lze dohledat jako článek na Internetu) a teď se zmohl na nějakou zahradní chatku, kde žije (tj. už to není jen poustevník z podmostu...)
Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím dráž).
Zaosai
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 549
Registrován: 7-2005

Odesláno Středa, 09. listopadu 2011 - 18:53:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dj_la_défense - Asi ti budu oponovat,ale úsek Pha - Ul je velice našponovaný.A jsou místa ,kde to nejde stihnout projet včas,jako třeba UL jih - Ulhl.n.Ono je hezké si to zpočítat od stolu a něco jiné je v praxi.Záleží třeba i dost na tom jak má lok projetá kola,s jedním strojem to nedokáži a druhý den krátím.Mimo jiné jsou úseky na 160 a nedovolím si tam jet víc jak 140,on totiž "koridor"není věčný.
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1478
Registrován: 4-2007
Odesláno Středa, 09. listopadu 2011 - 19:12:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zaosi: Netvrdim, že neni, spíš si myslím, že tam ta jízdní doba bude tvrdší. Ale pak nerozumím tomu, když jeden úsek nakrátim, proč zákonitě do druhého přidám? Rozumíš, proč zůstává vlastně ten celkový čas. Ale tam to není tak vidět, tam je dokončená optimalizace a časy se tam drží plus mínus na stejno, spíš si myslím, že tam nebudou mít problém EC, jako spíš ty vložené R, které jsou "s pomalejší" soupravou. Jenže to co popisuju já, jev, kdy dokončujeme nové úseky a také prodlužujeme jízdní dobu... zkrátka tudy cesta nevede, nehledě na to, že se kdysi říkalo, že by to mělo být zhruba mezi 2:20-2:30 s jízdní dobou, tak chápu, že 2:20 je teďka asi teda extrém, na druhou stranu si nemyslím, že by se to za 2:25-2:27 nedalo vyjet...
X-Host
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 878
Registrován: 7-2009
Odesláno Středa, 09. listopadu 2011 - 19:20:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dj_la_défense: ad. vlak a rychlost - v jednom se s Vámi shodnu - je tristní, že vlakem trať Brno-ÚnL. to trvá (s rozdílem pod 10 minut) stejně dlouho, jako busem (a to dokonce i busem s přestupem v Praze). Přitom je to koridor...
Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím dráž).
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.220.193.115
Odesláno Středa, 09. listopadu 2011 - 19:55:22    Odkaz na tento příspěvek  

Zatimco pro bus je až do Lovosic okreska, navíc o nějakých 70 km delší? Teda pardon, kratší?
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Středa, 09. listopadu 2011 - 20:07:49    Odkaz na tento příspěvek  

Dj_la_défense : vy máte nějaké odborné znalosti z hlediska sestavy GVD, vlakové dynamiky, propustnosti tratí.
"Koridorizace" spojená se zvýšením traťové rychlosti na 160 znamenala ve skutečnosti snížení propustnosti trati, resp. kapacity dráhy.
Zatímco před "koridorizací" byly prostorové oddíly na autobloku 1 000 m + něco, co vycházelo podle projektu, takže na přímém úseku mohl strojvedoucí vidět konce předchozího vlaku a jezdilo se často na výstrahu ... tak dneska jsou prostorové oddíly výrazně delší, tzn. že do téhož mezistačního oddílu se vejde nižší počet vlaků ... takže když pojede před vlakem s rychlostí 160 pomalejší vlak - třebas osobák na 140 vedený EJ 471, tak nutně bude ten osobák pozdit při sestavě GVD ten rychlejší vlak. Ono je obtížné dát dohromady taktové grafikony odlišných rychlostí ...

Kdysi jsem byl označen "za šílence", když jsem přišel s tím, že panťáky Praha - Kolín budou v Poříčanech grafikonově na předjetí rychlejším vlakem s tím, že se tam moho odkuplovat, protože do Kolína postačí jeden a druhý pojede do NBK ...

Prostě při 30 minutovém Os taktu není možné dojet z Prahy do Kolína (naopak) tak, abyste nemusel být někde předjížděn vlakem vyšší kategorie a to jsem si kreslil taktový GVD jen na rychlost 120 ...

Podle mého tehdejšího oponenta v debatě na toto téma se infrastruktura nebude nikdy podřízovat potřebám provozu, ale provoz (uspokojování potřeb zákazníků) se musí přizpůsobit stavu infrastruktury ...

Když před desítkami let zavedli SNCF na trase Paris - Nice první (a jediný) vlak s rychlostí 160 "Le Mistral", tak udělání grafikonové "zelené ulice" znamenalo v praxi snížení propustnosti ...
Výpravčíxy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 887
Registrován: 11-2008
Odesláno Středa, 09. listopadu 2011 - 20:19:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Miroslav Zikmund: To je pravda, na koridoru se dříve, když R max 120, provezlo hafo nákladů. Dneska při max 160, se během dne neproveze skoro nic, i když náklady mají proti tehdejším 65 km/h dnešní 80 - 100 Km/h. Proto asi hlavně EXD jezdí hlavně v noci.
Michal Míšek
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.201.60.162
Odesláno Čtvrtek, 10. listopadu 2011 - 08:27:34    Odkaz na tento příspěvek  

Dobrý den, je možné někde najít oficiální (případně alespoň neoficiální) čísla výše dotace na 1 km v drážní osobní dopravě v Plzeňském a Jihočeském kraji? Děkuji za radu.
Zdenal 300
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.224.145
Odesláno Čtvrtek, 10. listopadu 2011 - 15:11:54    Odkaz na tento příspěvek  

Pan Paroubek přešel od RJ k Leo.
Jgcp
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3612
Registrován: 6-2006

Odesláno Čtvrtek, 10. listopadu 2011 - 15:51:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honza Paroubek přestupuje. " Měl jsem plné zuby nesystémových řešení a zásahů"...
http://zelfoto.webovastranka.cz/

ICQ : 297-774-273
....
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2594
Registrován: 11-2006
Odesláno Čtvrtek, 10. listopadu 2011 - 16:35:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Takhle vzniká bulvár. Oficiálně to nikde neřekl a už vůbec ne takto vlastními slovy.
Rebel Yell
Přednosta
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 890
Registrován: 3-2010
Odesláno Čtvrtek, 10. listopadu 2011 - 17:43:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale docela H.P. rozumím...
Dispečer_o11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1378
Registrován: 5-2009

Odesláno Pátek, 11. listopadu 2011 - 09:16:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jinak nějaké novinky ze školení:-), ale možná už to tu proběhlo.

Od nového předpisu kdy bude D1 a D2 spojena.
Lv vlaky budou moci jezdit normalní traťovou rychlostí.Ne jen 80km/h:-)

Pokud dojde k rozřezu výhybky(tzv technologickému), je v předpise uvedeno, že jí musí uzamknout obsluhující zaměstnanec.(Dle nedávného průseru v Teplicích) budou v ZDD uvedeni další zaměstnanci kteří budou proškolení a mají opravnění jí moci zamknout.Případě, že výpravčí nemůže jít zamykat.

Po tratích s nulovým provozem bude nově zaveden polatek za trasu(kard) 600kč, místo za 100kč.Tady si chce někdo trošku přivydělat:-)

Trať 120.Budou zrušeny výpravčí Trnovany, Měcholupy, Šádek a asi i dál.Bude zaveden mezistaniční úsek dlouhý 45min.Ze stanic budou závorářská stanoviště. zatím na dobu neurčitou.