K-report
 

Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 26. listopadu 2011  

Diskuse K-report » Archiv 2011 » Železnice » Všeobecná železniční diskuse » Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 26. listopadu 2011 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
R.Š.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.102.155.16
Odesláno Pátek, 11. listopadu 2011 - 11:52:41    Odkaz na tento příspěvek  

Tak to vypadá na další několikamiliardovou injekci státnímu dopravci:

Ministerstvo chce zbavit dráhy nádraží, za miliardy je má koupit stát
iDNES.cz
11. listopadu 2011 11:03
Ministerstvo dopravy připravuje prodej nádražních budov, které v současné době spravují České dráhy. Prodej by měl podle ministra dopravy Pavla Dobeše vynést deset až dvanáct miliard korun.

Nádraží by měla zůstat státu. Dobeš plánuje, že by je koupily obce nebo větší kraje, a když o ně nebude zájem, koupit je má Správa železniční dopravní cesty, informují Hospodářské noviny.

Pokud ani ta nebude mít dostatek peněz, mají se dráhy proměnit v holding a nádraží vyčlenit do firmy, která je bude prodávat podle toho, jak budou obce, kraje či SŽDC solventní, píše list.

"Neumím si představit, že by byla nádraží bezúplatně převáděna," vysvětluje Dobeš s tím, že dráhy jsou akciová společnost založená za účelem zisku.

Prodej nádraží by měl přispět k posílení konkurenčního prostředí na kolejích. Dopravci by se zabývali pouze dopravou, za použití veškeré infrastruktury by platili jejímu správci. Zároveň by ale prodej nemovitostí České dráhy zvýhodnil - jednorázově by získaly miliardy, které mohou použít proti konkurenci.

V majetku drah zůstalo po jejich rozdělení se Správou železniční dopravní cesty 900 nádražních budov, které musejí financovat. Bez vyřešení tohoto handicapu národního dopravce není možné srovnávat cenu jízdného ČD a alternativních dopravců, uvedl na čtvrtečním žofínském fóru Dobeš.

Na problematiku vlastnictví nádražních budov dlouhodobě upozorňují také železniční odboráři. Pro potřeby drah jako dopravce jsou tyto stavby naddimenzované.
Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/ministerstvo-chce-zbavit-drahy-nadrazi- za-miliardy-je-ma-koupit-stat-1j1-/eko-doprava.aspx?c=A111111_110 318_eko-doprava_vem
Vydoň
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 199
Registrován: 3-2010

Odesláno Pátek, 11. listopadu 2011 - 13:52:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dispečer O11: To je docela šleha, vždyť jsem v Sádku sloužil, sice necelý půlrok, ale i tak ta stanička měla své kouzlo, sice po vápenci začalo střežení v Sádku i Měcholupech a v Trnovanech natvrdo VSDZ, ale v Milostíně zůstávali nonstop. Pamatuji si na ranní osobák s malým legem 708 a jedním 010, kdy se po otočení vracelo zpět do Žatce západu a pak vzalo manipulák do Sádku a zpět! A hlavně skupinové odjezdové mechaniky! To byla idilka tam sloužit.
Jgcp
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3613
Registrován: 6-2006

Odesláno Pátek, 11. listopadu 2011 - 13:56:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ležatý motore:
Považuješ výňatek ze seriozní MFD za bulvár? Já přece nic nekomentoval..., ale možná víš víc a mohl bys objasnit pozadí svými slovy.
http://zelfoto.webovastranka.cz/

ICQ : 297-774-273
....
X-Host
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 884
Registrován: 7-2009
Odesláno Pátek, 11. listopadu 2011 - 14:10:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

R.Š.: za kolik na začátku vložil stát do předchůdce ČD a.s. ty nemovitosti? A proč by je měl za miliardy kupovat zpět?
Pokud do toho někdo cíleně zavrtá, tak přilétne od €U pokutička za skrytou a nepovolenou státní dotaci (a skoro bych se vsadil, že soukromí dopravci do toho zvrtají)...
Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím dráž).
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Pátek, 11. listopadu 2011 - 15:32:21    Odkaz na tento příspěvek  

To je vcelku jedno, kdo kdy a za kolik je tam vložil. Podstatný je, že se a. s. nesmí zbavovat majetku pod cenou ;-)
Jirka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 251
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 11. listopadu 2011 - 18:06:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jgcp: Tam je to ale jinak: ""Měl plné zuby nesystémových zásahů vedení a špatného systému řízení," říká zdroj MF DNES"

To je trošku rozdíl, nemyslíš? Ta Tvá citace je opravdu značně neseriózní.

(Příspěvek byl editován uživatelem Jirka.)
Jirka.
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2599
Registrován: 11-2006
Odesláno Pátek, 11. listopadu 2011 - 18:22:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jirka, Jgcp: Ano, přesně to jsem měl nam mysli. Přebulvárování neurčité informace.

(Zrovna iDnes ale za tak seriózní deník, jakým se dělá, nepovažuju. Skutečnou serióznost a profesionalitu bychom u zdejších masmédií těžko hledali. Více zdrojů je větší jistota.)
Rebel Yell
Jgcp
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3614
Registrován: 6-2006

Odesláno Sobota, 12. listopadu 2011 - 20:03:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dobrá.
Tak se tedy omlouvám všem, kterých se dotklo mé zbulvárnění cizí informace.
http://zelfoto.webovastranka.cz/

ICQ : 297-774-273
....
pp
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.102.74.168
Odesláno Neděle, 13. listopadu 2011 - 08:40:20    Odkaz na tento příspěvek  

Hledám odkaz na Pomůcky GVD 2011/2012. Díky.
363084
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 205
Registrován: 1-2010
Odesláno Neděle, 13. listopadu 2011 - 09:00:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

pp: tak hledej, šmudlo
Pilatus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 786
Registrován: 8-2007
Odesláno Neděle, 13. listopadu 2011 - 09:13:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

pp: klídek, na netu se nejspíš objeví. Teď je ještě moc brzy, vždyť ještě ani nezačal platit.
V. Špinka
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.90.250.127
Odesláno Neděle, 13. listopadu 2011 - 11:43:21    Odkaz na tento příspěvek  

prag: pod cenou se sice zbavovat nesmí, ale nemusí to být formou prodeje. Je možno vyvést majetek ze společnosti snížením základního jmění - musí to schválit valná hromada, ale to by při 100% vlastnictví státu nebyl problém. Kdyby se ovšem chtělo.
R.Š.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.103.32.59
Odesláno Neděle, 13. listopadu 2011 - 18:29:26    Odkaz na tento příspěvek  

Už jednou taková transakce mezi ČD a SŽDC proběhla a bylo to za nějakých 12 Giga. Jančura a spol sice prskali, ale nic jim to nebylo platné.
Rudolf_33
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3192
Registrován: 11-2007
Odesláno Neděle, 13. listopadu 2011 - 18:53:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V. Špinka - ono snížení základního jmění může mít velmi nepříjemný dopad: poskytovatelé dlouhodobych úvěrů je mohou okamžitě zesplatnit. A to by mohlo vést k totální insolvenci ČD s nepříjemnými následky.
Mořepetr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1027
Registrován: 3-2006

Odesláno Čtvrtek, 17. listopadu 2011 - 22:14:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bude to docela hezké, až nám ty tratě zarostou úplně
odkaz
Vraťte 842, patří na Protivínku.
Pavlík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1439
Registrován: 5-2005

Odesláno Čtvrtek, 17. listopadu 2011 - 23:33:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mořepetr: to mi připomíná Květnou zahradu v Kroměříži. Opravdu hezké.
lp1492
Neregistrovaný host
Odeslán z: 91.204.210.71
Odesláno Pátek, 18. listopadu 2011 - 01:09:28    Odkaz na tento příspěvek  

Mořepetr, na YT je video z jízdy po téhle štrece a už tu bylo letos linknuté.
262.001
Neregistrovaný host
Odeslán z: 217.117.28.186
Odesláno Pátek, 18. listopadu 2011 - 17:29:51    Odkaz na tento příspěvek  

Zajímala by mě jedna věc. Když jede vlak z Nemecka nebo Rakouska do Česka, tak hlásí tam u něj i česky? Nevím, nebyl jsem tam, ale silně o tom pochybuju. Tak proč my jim lezeme do tím, že u nás hlásíme u vlaků jedoucí k nim něměcky? Když oni na nás kašlou. Byl bych pro aby se u nás teda hlásilo česky (pro Čechy) a anglicky (pro všechny ostatní), ale německy ne když to nejfunguje i opačně. Co vy na to?
Raspi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1576
Registrován: 8-2005

Odesláno Pátek, 18. listopadu 2011 - 17:42:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mořepetr: Co ti je na tom k smíchu? To je náhodou geniální způsob maskování tratí před imperialistickými průzkumnými letouny.
Co je vrchol mazlivosti? Malý bílý kocourek nalezený před dveřmi na rohožce :-)
Trupak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 465
Registrován: 5-2003

Odesláno Pátek, 18. listopadu 2011 - 18:31:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Byl bych pro aby se u nás teda hlásilo česky (pro Čechy) a anglicky (pro všechny ostatní), ale německy ne když to nejfunguje i opačně. Co vy na to?

Vám to vadí?
Němčina patří do takzvané skupiny světových jazyků. Čeština tam nepatří (ani třeba polština). Proto takové věci, jako hlášení v železničních stanicích týkající se mezinárodních vlaků probíhají v jazyce dané země a často v některém dalším světovém jazyce (nebo více jazycích).
Bohužel je z tohoto pohledu čeština vůči němčině v "podřízeném" postavení.
Aleš_Liesk.
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 267
Registrován: 9-2011
Odesláno Pátek, 18. listopadu 2011 - 21:00:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

262: a myslíte si, že ve vlacích do Polska se hlásí polsky, příp. ve vlacích do Maďarska maďarsky? Nebo proč se i v těchto vlacích leze do zase Němcům??? Že by to bylo tou světovostí němčiny a angličtiny vs. polštiny, maďarštiny, češtiny...?
Mořepetr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1033
Registrován: 3-2006

Odesláno Pátek, 18. listopadu 2011 - 22:09:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

AD Raspi: Asi proti CASAm, hlavně aby tam nespadlo, kdo by to letadlo z toho roští tahal.

K hlášení v cizích jazycích: Nechal bych to hlásit dle EU. "V Evropské unii existuje dvacet tři úředních a pracovních jazyků, a to: angličtina, bulharština, čeština, dánština, estonština, finština, francouzština, irština, italština, litevština, lotyština, maďarština, maltština, němčina, nizozemština, polština, portugalština, rumunština, řečtina, slovenština, slovinština, španělština a švédština."
Vlak bude v , ale zas by byla legrace.
Vraťte 842, patří na Protivínku.
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2616
Registrován: 11-2006
Odesláno Sobota, 19. listopadu 2011 - 04:59:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

262.001: Ve Weidenu v aquaparku jsou zase české nápisy pomalu na prvním místě.

Ať si hlásej německy, to mi až tak nevadí. Jenom kdyby se tady ta německá zvěř, nevychovaná, uřvaná a primitivnější než štokrle, chovala trochu jako lidi (nebo aspoň tak jako u sebe doma).
Posledně v Eurocity z Hamburgu se už v Praze v polovině kupé po těch Helmutech nedalo být. Bordel, rozlité pivo, salát i v klimatizaci... Vlakem po rozjezdu prošla babča s pytlem, ale pochybuju, že tu hrůzu vůbec zvládla s tím igeliťákem uklidit. Já to nezkoumal.

(Příspěvek byl editován uživatelem ML636.)
Rebel Yell
Raquac
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 884
Registrován: 12-2007
Odesláno Sobota, 19. listopadu 2011 - 08:40:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jenom kdyby se tady ta německá zvěř, nevychovaná, uřvaná a primitivnější než štokrle, chovala trochu jako lidi (nebo aspoň tak jako u sebe doma). To je asi stejne chytry jako sveho casu napisy v nekterych rakouskych obchodech "CESI, NEKRADTE". Mimochodem, napadlo Vas, ze vlak z Hamburku ma jeste pred Prahou nejmin jednu zastavku na nasem uzemi a ze tim vlakem nejezdi jen Nemci?
Silesius
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.193.162
Odesláno Sobota, 19. listopadu 2011 - 11:56:31    Odkaz na tento příspěvek  

Hlášení v cizích jazycích: Mezi Břeclaví a Vídní hlásí 2 průvodčí (když mají službu)i česky. Mám dojem, že i v Ex-ALX Praha-Mnichov/Norimberk jsem slyšel češtinu. Daleko horší je kvalita angl. a něm. produkovaná českými průvodčími. Místo zřetelného vyslovování drmolí údaje tak rychle, až se zajíkají, jména stanic (zejména pro uši cizinců) zcela zanikají a průvodčí důrazně ze sebe vyrážejí jen to nejméně důležité: hlavní nádraží. Mají-li v cizím jazyce informovat o případné mimořádnosti, jsou většinou bezradní. Stejnými neduhy trpí i jejich obdobně chrlená hlášení v češtině. Cizojazyčná hlášení z nádražního rozhlasu jsou mnohem lepší, zvláště když jde o rodilé mluvčí.
Bobo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 10475
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 19. listopadu 2011 - 15:21:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

a jak se to štíplísci maj naučit šprechtit? jo němčinu se naučte, ale volno na to nebude.
kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2618
Registrován: 11-2006
Odesláno Sobota, 19. listopadu 2011 - 15:40:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Raquac: Konkrétně v tomhle případě v těch kupé seděli jenom Němci do 30 let, co se k nám všichni do jednoho přijeli za levno vožrat a udělat bordel. Jako obvykle. A nebylo to rozhodně poprvé. Jestli bydlíTE v Praze, tak jistě nemusím popisovat více detailů.
Rebel Yell
Lexa_karel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 347
Registrován: 12-2009
Odesláno Sobota, 19. listopadu 2011 - 21:11:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Raguac: Vy jste asi nezažil mnoho cest s našimu sousedy, že.
Na jejich území popíjejí, jsou družní, hluční, ale slušní. V okamžiku překročení hranice se mi už několikráte stalo, že se urvou ze řetězu a řvou na celý vůz, hajlují, strhnou záchrannou brzdu, vyrazí okno do chodbičky, ...
Něco podobného jako "Baník, pičo". Několikráte zažito obé.
2rakvaáč
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.223.106.8
Odesláno Neděle, 20. listopadu 2011 - 01:49:58    Odkaz na tento příspěvek  

Lexa_karel, jó na ty hajzly platil svého času Ivan Roubal (toho času bytem na hradu Mírov), když jezdil jako průvodčí na přerovských rychlících.
Posbíral jim jízdenky a pasy a ve 120 to všecko vyhodil oknem ven. Do Prahy hajzli už ani nepípli a koukali střízlivět.
Mzitka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1691
Registrován: 5-2002
Odesláno Neděle, 20. listopadu 2011 - 09:41:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V Karlových Varech taky diskriminují občany východu, když jim nehlásí v ruštině, kde je řazen jejich lůžkáč do Moskvy.... Zatím nevytáhli kalašnikov, tak to asi nebude tak horké...
Yalapeak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 827
Registrován: 10-2006
Odesláno Neděle, 20. listopadu 2011 - 11:40:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Návod pro řešení bytové otázky najdete zde. Vím, není to originální, ale je vidět, že i v zemi s vyšší životní úrovní se používá způsob jenž není neznámý českým chatařům. Vrchol by byl postavit si to u Bezpráví s vyvýšenou plošinou pro fotografování
Koudy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3560
Registrován: 3-2004

Odesláno Neděle, 20. listopadu 2011 - 14:33:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

262.001: V Linci se česky Plečník hlásil a snad i spěšňáky do ČB.
"Svět na to nebyl připraven, prostě to příliš předběhlo svou dobu. Ale stejné zákony nakonec zvítězí a budou slavit triumfální úspěch."
Nikola Tesla
Chio
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 932
Registrován: 12-2008

Odesláno Neděle, 20. listopadu 2011 - 14:43:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Silesius: Třeba v Ex na Ostravu často není rozumět nic, protože všechno přehluší hluk jízdy vlaku (z rozhlasu, ne z venku). Nerozumím tomu, že když se do reko B(p)ee dal IS, proč se systém rovnou neupravil pro nahrané hlášení á la Ešus/Regionova.
Říkají o mně, že jsem pesimista. Já se obávám, že jsem spíš realista.

Vrůtky/Vrútky; Jablůnkov/Jablunkov;
Lexa_karel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 349
Registrován: 12-2009
Odesláno Neděle, 20. listopadu 2011 - 18:45:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já dokonce podezírám některé hlasatele, že vědomě otevírají dveře představku, aby nebylo rozumět jejich hlášení - zřejmě si uvědomují své jazykové nedostatky a tímto je "zahlazují". A důvod - po výměně čet je hlášení mávnutím proutku srozumitelné, bez doprovodného kraválu.
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.2
Odesláno Pondělí, 21. listopadu 2011 - 19:45:01    Odkaz na tento příspěvek  

Aleš_Liesk. : ano v Rakousku se na RJ co jedou do "zalitavska" hlásí v maďarštině a na REX ze Südbf do Györu se i na rakouském území ozývá hlášení v maďarštině. Maďarské Talenty to mají nahráno v informačním systému.

Ona ta "srozumitelnost" nebo nesrozumitelnost je dána tím, že někteří "hlásiči" mají text hlášení nahrán a pouští to z přehrávače ...

V Hegyeshalom se i REX vlaky z / do Rakous hlásí rovněž v němčině ...
Bobo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 10481
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 22. listopadu 2011 - 18:21:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

OT: vyskytuje se tu jště doktor, noooo, krycím jménem p.fagl nooo?
napiš mi na mejla, jestli se nechystáš na burzu.
dydzej@post.cs cs=cz
kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Fricoolinek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 271
Registrován: 4-2006
Odesláno Úterý, 22. listopadu 2011 - 23:37:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Můžu se zeptat, čistě jako laik, je nějaká (státem podporovaná snaha) o to, aby železnice byla rychlejší než autobus? Cvičně jsem se díval, jak dlouho jede z Prahy do 12 krajských měst vlak a autobus, přičemž jsem došel k závěru, že vlak jasně vede jen na cestě po trati Praha - Pardubice - Olomouc - Ostrava. O něco rychlejší je to ještě vlakem do Zlína, zvlášť pokud se vezme Zlínský expres. Pak je to do Ústí asi fifty-fifty, ale jinak vede bus.

Je to normální i třeba ve srovnání se západem, aby do měst vzdálených 100-200km byl ve většině případů rychlejší bus?

Byť třeba jsou dnešní autokary pohodlný, tak si pořád říkám, že vlak je vlak, přičemž nějakéch 2 hodiny vlakem jsou méně únavné než bus, aneb styk kov-kov je lepší než guma-asfalt.
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2632
Registrován: 11-2006
Odesláno Středa, 23. listopadu 2011 - 03:29:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Taky mám po letech strávených na silnici raději styk kov-kov. Je to tak trochu jistější a spolehlivější.
Vlak je vlak, přecijen je tam větší prostor a nikdo tam člověku ve většině případů nefuní do tlamy jako vždy v natřískaném autobusu.

Rychlejší autobusy většinou jsou, například z Prahy je to nejvíc patrné do Plzně a tím argumentují i moji oponenti. Jenže hlavně při cestách na východ a už i na jih, po totálně zničené D1 a přeplněné 1/3 jsou to hodnoty jenom papírové. Například do Ostravy by mě autem nikdo nedostal. Z vlaku vylezu rovně a odpočatý, z auta jako skrčenec, vyklepanec a často stačí sebemenší průser, aby tam to auto/autobus, byly mnohem později než vlak.
Divím se, že vlaky na podobných relacích nemají víc lidí. Cenově je to už teď díky konkurenčnímu boji relativně srovnatelné a když srovnám přímo jízdní komfort, bezpečnost a spolehlivost, tak mi v poměru cena/kvalita vychází výhodněji i ten dražší vlak. (Na hnusné kafe z prášku, bakterie z klimatizace a přiblblý film mě neužije. Pozlátka do hodnocení nezahrnuji)
Dobrá cesta po relativně stále volné dálnici na sever je velká konkurence, ale například do Ústí se dá jet "Chebem", který to za Prahou nakopne a staví až v Ústí, jediné zdržení na světlech v centru je pro člověka panáček na přechodu a cestu domů může vzít přes nejbližší nálevnu bez hledání parkovacího místa.
Do Chebu autobusem nebo autem? Ano, ale za sebe jedině na "road movie" výlet, jinak ani náhodou.
Spodem přes Plzeň nesmysl, přes Strašecí a Vary pomalu sebevražda, severně Teplice nesmysl a na Louny-Most a po Ervěnickém koridoru viz. předchozí varianta plus rozmlácená páteř z těch děr v něm. (jestli ho od minule celý nepřeasfaltovali)
Slabinou zůstává jízdní doba severní cestou vlakem.
Železniční dopravu mezi velkými, většími a vybranými malými městy v ČR považuji za nejideálnější variantu cestování.
Rebel Yell
Aviatik
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.25.19.162
Odesláno Středa, 23. listopadu 2011 - 07:58:41    Odkaz na tento příspěvek  

K tomu vlak vs. autobus. Jsou trasy, kde je jednoznačně lepší vlak a jinde zase jednoznačně lepší autobus.
Autobus má například navrch na trase Praha-Liberec, tam nemá vlak šanci - do Liberce je dálnice, zatímco rychlík má cestovní rychlost autobusu couráku co staví na každé mezi a za Turnovem to jede max. 80 a k tomu ta smyčka do Rychnova.
Naopak jsem cestoval z Mladé Boleslavi do Kralup, vlakem to bylo za hodinu zatímco autobusem jedině přes Prahu.
Fricoolinek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 274
Registrován: 4-2006
Odesláno Středa, 23. listopadu 2011 - 10:35:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak jízdní doby z Práglu, BUS X VLAK, snažil jsem se najít časově nejkratší spojení bez ohledu na cenu či četnost spojů.

Plzeň:
SA ze Zličína 1:00 (+ cca 30 min na spojení z centra) celkem tedy 1:30 X 1:40 (z hl.n.)

Karlovy Vary:
(ÚAN) 2:15 X 3:16 (hl.n.)

Ústí nad Labem:
(Holešovice) 1:15 X 1:11 (hl.n.)

Liberec:
SA z Čerňáku 1:10 (+ 0:30 z centra) = 1:40 X 2:33 (hl.n.)

Hradec Králové:
SA z Čerňáku 1:15 nebo 1:35 z ÚAN X 1:42 (hl.n.)

Pardubice:
1:50 (Čerňák) nebo 2:10 (ÚAN) X 0:53 (hl.n., pokud nespadou Windows :-) )

Olomouc:
4:30 (Želva) X 2:06 (hl.n., Pinďa)

Ostrava:
5:15 (ÚAN) X 3:05 (hl.n., pokud je ve vlaku ajťák)

Zlín:
4:35 (ÚAN) X 3:40 (hl.n.)

Brno:
2:30 (ÚAN) X 2:43 (hl.n.)

Jihlava:
1:35 (ÚAN) X 2:22 (hl.n.)

České Budějovice:
2:13 (Na Knížecí) X 2:40 (hl.n.)
Apollo_17
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2189
Registrován: 8-2007

Odesláno Středa, 23. listopadu 2011 - 10:37:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  


Je to normální i třeba ve srovnání se západem, aby do měst vzdálených 100-200km byl ve většině případů rychlejší bus?


Zrychlování železnice se děje až v posledních několika málo letech.Za komančů byla snaha o provezení co největšího počtu nákladních vlaků,takže veškeré investice šly do zkapacitnění železnice.I téměř novostavby tratí se dělaly na rychlost 80 km/h(např.Chotěbuz-Polanka nad Odrou)-100 km/h(mnoho kilometrů přeložek v severních čechách).Vyšší rychlosti by snižovaly kapacitu tratě,na které se plazil jeden náklad za druhým.Proto se budovaly druhé,třetí koleje,čtyřznaké autobloky apod..
balik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1696
Registrován: 11-2002

Odesláno Středa, 23. listopadu 2011 - 11:24:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ml636, jen tak na okraj:
Do Chebu autobusem nebo autem? Ano, ale za sebe jedině na "road movie" výlet, jinak ani náhodou. Spodem přes Plzeň nesmysl, přes Strašecí a Vary pomalu sebevražda

Většina lidí zohlední racionální argumenty, poměří je s nějakou svojí osobní preferencí (baví mě řídit/chci se dívat z okna/chci se cestou prospat/dám si pivo/na rychlosti nezáleží).
Zrovna na téhle Vámi vybrané relaci ale převažují rozumné důvody, proč nepoužít VD (nekomfortní vozidla ve srovnání s jinými trasami, dlouhá cestovní doba). Nechápu, proč si to pořád přikrášlujete, normální člověk si řekne: Jedině na "train movie výlet" (= osobní preference převažují), jinak ani náhodou. Pojede samozřejmě tím "nesmyslným" spodem (D5+I/21) nebo "sebevražedným" strašecím varem (R6+I/6+R6) - obojí rychlejší než vlak, i kdyby někde na hodinu a půl ztvrdnul...
Na jiné trase to může být jiné, ale buďme aspoň trochu spravedliví .

2koridor.websnadno.cz
Petr_Šimral
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3561
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 23. listopadu 2011 - 13:54:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Balík: Ano, přesně tak. Přímo do Chebu po D5/I21, pokud by to byl Sokolov, Kynšperk, tak R6/I6/R6. Šestka je naprosto bez problémů, jezdím tam denně.
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2634
Registrován: 11-2006
Odesláno Středa, 23. listopadu 2011 - 20:16:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

balik: Tak já bych v tom viděl i tu ekonomii provozu. Hodně jsem se tam najezdil, když bylo potřeba něco někam dovézt a to jsem často vozil i jen papíry k podpisu. Pak samozřejmě auto bylo jasné. Ale teď, když na cestách neřeším "čas a peníze", tak radši ušetřím benzín, námahu v provozu které si užívám dost denně na MHD a radši čučim z okna vlakového kupé.
Pravda, jízdní doba skrz sever vlakem, je fakt zdlouhavá. Ale to jsem zmiňoval.
(u mě už díky řidičskému povolání neuspěje ani argument "baví mě řídit". Rád vystřídám "trakci", když je možnost a volant nechávám volantem, když za něj nemusím.)
Rebel Yell
Peta303
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1566
Registrován: 6-2005

Odesláno Středa, 23. listopadu 2011 - 21:34:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Smutné je, že vlak ve dvou vyjde finančně nastejno jako cesta ve dvou dieselovým autem, není-li těžká noha (povinné ručení člověk platí tak jako tak, ať jede autem nebo vlakem). Bezkonkurenční jsou Rokycany, tam je vlak oproti autu rychlejší vždy (pokud tedy dotyčná osoba nepracuje v Černicích hned u sjezdu z D5). Ne tak ale cesta od Plzně dál.

Dál za Plzeň už je cesta autem bez jakéhokoli porušování předpisů o polovinu kratší, navíc "od baráku k baráku" oproti cestě vlakem (a to nepočítám dopravu na nádraží a pak z nádraží).

Teď jak z toho ven... Koženkou žloutenkou cestující rozhodně nepřilákáme, naopak (OK, na chebských rychlících už je aspoň většina vozů konečně po humanizaci, na Klatovech ale zatím echt kopřivy). Pokud ale to nejlepší, na co cestující v ideálním případě po letech nesplněných/neplněných slibů narazí, je humanizace, opět to není žádná výhra a nic, co by jej motivovalo použít vlak.

Pokud vezmu první třídu, stále v chebáku/klatováku nejsem ani na úrovni, jako dostanu do Ostravy jako dvojku a ještě za akční cenu (totéž IC/EC do Brna, Ústí), šest míst v kupé a zásuvka jsou všude standardem, nebyl by velký problém takto řešit i humanizace. A to by mohl být zlom, kdy by ČD konečně měly něco, čím by mohly cestující přilákat. Zatím je to pořád to samé, jen s výměnou shnilé podlahy, repasí podvozku (obojí tak jako tak nezbytné) a výměnou potahu sedačky za příjemnější (aspoň něco) a na nějaký čas čistý, to je ale dost málo na roky slibů a silácké řeči. S "kvalitou" plzeňské údržby a úklidu bohužel brzy do starých kolejí.

ČD musí zapracovat na úklidu a údržbě (víc než na čemkoli jiném), zjednodušit a zatraktivnit v současnosti protizákaznickou tarifní politiku, změnit chování z arogantní pozice neotřesitelného monopolu na klientský servis, pak zapracovat na jízdních dobách - opět musím kopnout do nesmyslně dvacetiminutového hnití v Plzni cestou na Prahu a naopak nabírání dalšího zpoždění směrem na Cheb... Jinak totiž českou železnici zachrání jen větší nástup soukromníků a rozdrobení ČD na pool pronajímající vozidla a personál.
X-Host
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 924
Registrován: 7-2009
Odesláno Středa, 23. listopadu 2011 - 22:07:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Když už jste v tom srovnávání, tak z Brna do Prahy busem (tedy kromě dní, kdy D1 stojí od brzkého rána několik hodin kvůli bouračce kamionů), ale kam (z hlediska rychlosti a/nebo pohodlí), tak Brno-Pardubice/H.K. (autem či busem z Brna po 43 na Svitavy je to prostě peklo), Brno-Břeclav/Bratislava, popř. Brno-Ostrava (možná Brno--Olomouc)... Snad až na tu cenu.
Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím dráž).
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2636
Registrován: 11-2006
Odesláno Středa, 23. listopadu 2011 - 22:08:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Peta303 má pravdu. Hlavně s tou první třídou je to pěkně nahnuté.
Za částku, na kterou si ČD cení svoji 1. třídu, uznávám jako 1. třídu jen Ampz146/143, Armpee, potom řidičák od Katru a ještě několik málo novějších vozů ČD.
Ani mnohá rekonstrukce se svojí první třídou nepřiblíží druhé třídě v Bmz a spol.
Sečteno podtrženo, první třída má tu cenu asi jen jako méně obsazené místo ve vlaku.

V tomhle případě je největší problém v lidech. Co si budeme povídat, je to tak. Kdo z managementu drah má skutečné povědomí o tom, co cestující-zákazník firmy cítí, potřebuje, vyžaduje.
Určitě to není pozlátko typu cola na jízdenku jen z Prahy a Ostravy. Není to ani sam´účelné lezení do zadnic, drahé kampaně "děkujeme", ale ČINY!
A kdo z těch strejdů tam nahoře, z nichž snad všichni pamatují první start Slovenské strely, ale za těch 70 let nepokročili ve vývoji svých manažerských znalostí ani o rok kupředu... a hlavní akcionář - stát, to toleruje. Proč by ne, když on sám je to samé.
Tihle strejdové, kdyby se zdokonalovali a nejen konzumovali nezasloužené supermzdy, strčili by do kapsy kdejakého moulu, co je sice mladý a dynamický, ale neví lautrh zhola nic, jak to na dráze chodí. Nikdy nejeli vlakem, při vyslovení slova "lokomotiva" si akorát vzpomenou na pohádky o mašinkách co jim čítávala babička. Strejdové to znají, ale neumí a snad ani nechtějí prodat. Je jim tam dobře, myšlení bolí.
Dokud se tento stav neprolomí, nikdy nebude na dráze lépe a soukromník, který si svoje lidi umí udržet a vychovat - a spokojený zaměstnanec bude vylepšovat chod firmy sám o sobě, tak státní moloch postupně spláče nad posledním ujetým rychlíkem.
Rebel Yell
Lexa_karel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 354
Registrován: 12-2009
Odesláno Čtvrtek, 24. listopadu 2011 - 06:48:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ml636: Vy že jste zaměstnanec DP Praha?
Kdybyste jím ve skutečnosti byl, tak nemůžete plácat takové nesmysly o strejdech pamatujících Slovenskou strelu a mladých dynamických. Tam tu vládu těch mladých máte naplno a kam jste dospěli resp. kam spějete?
Při Vašich zkušenostech už byste měl vědět, že obsazování vedoucích funkcionářů těchto firem je záležitostí výhradně politickou a nikoliv odbornou.
Dosazený šéf si s sebou putujíc od firmy k firmě veze i svůj řídící mančaft (bez jakékoliv znalosti dané problematiky, protože právě nezatíženost starými praktikami je nejvyšším kvalifikačním bonusem), který důsledně odstavuje od řízení právě ty staré praktiky se znalostmi - např. nejvyšším personálním šéfem se stane dáma na mateřské, která to řídí z domova mezi vyměnou plínek ( a personalistika pro ni do té doby bylo sprosté slovo).
Posledním ministrem, který něco o dopravě věděl byl Stráský - ten si aspoň hrál doma s vláčky.

Peta 303: koženka-žloutenka. A teď si představte, že ten Váš hadr se nedá udržovat ani tak, jako ta zatracovaná koženka. Máte vůbec představu, co všechno se do hadru může schovat? Zkuste se někdy dostat na pracoviště, které by se mělo očistou sedaček zabývat - tj. stáhnout povlak, vymést všechny brouky, injekční stříkačky, ...
2 Lexa_karel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 195.5.163.205
Odesláno Čtvrtek, 24. listopadu 2011 - 08:50:59    Odkaz na tento příspěvek  

Lexa_karel:"Posledním ministrem, který něco o dopravě věděl byl Stráský - ten si aspoň hrál doma s vláčky."

..a taky si hrál s holčičkami na doktory, takže obě ministerská křesla měl s plnou kvalifikací.
Jen nějak nemohu přijít na to, která hra jej kvalifikovala na Krále Šumavy.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Čtvrtek, 24. listopadu 2011 - 09:57:05    Odkaz na tento příspěvek  

Chodil tam přece na výlety a je předseda KČT
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Čtvrtek, 24. listopadu 2011 - 11:46:41    Odkaz na tento příspěvek  

2 Lexa_karel : poněkud se mülíte - ale to je lidské.
O dopravě "něco málo věděl" i ing. Antonín Peltrám, CSc., coby železniční inženýr. A taky Aleš Řebíček, rovněž vystudovaný železniční inženýr ... Nelze opomenout ani pro. Moose ...

Ono to je konec konců jedno - ministr je v podstatě politický manažer, organizující, řidící a kontrolující práci profesních odborníků zaměstnaných v aparátu úřadu ... Ministr zemědělství taky nemusí být vystudovaný agronom, zootechnik nebo veterinář ... , ministr obchodu a průmyslu nemusí být vyučený prodavač ... pro ministra obrany je nejlepší politickou kvalifikací modrá knížka nebo "žena z domácnosti" ...nezatížená zeleným myšlením ...

Do funkce "Krále Šumavy" jej kvalifikovalo to, že i přes svůj pokročilý věk je k neutahání - klidně vás pozve na jednání v sobotu v 18.00 večer > pokud vám jde skutečně o věc, tak takové pozvání nelze odmítnout > a vydrží do časných ranních hodin - zatímco protistrana už usíná, na rozdíl od různých Topolánků a Langrů nikdy nezvyšuje hlas, ale mele si poklidně svou, nepoužívá nevhodných výrazů ...
Prototyp loajálního (nezničitelného) státního úředníka ...

Vždyť on proti kůrovci nic nemá - je to možná hezký brouček, ale ničit Šumavu nebude ...
že_by
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3179
Registrován: 6-2007
Odesláno Čtvrtek, 24. listopadu 2011 - 13:28:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pozor na lůžkové vozy Českých drah. Jsou v nich štěnice:
http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=7 22597#utm_medium=newsbox&utm_source=centrumHP
Lexa_karel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 355
Registrován: 12-2009
Odesláno Čtvrtek, 24. listopadu 2011 - 18:12:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MZ: omluva, máš pravdu. Správně mělo být "Jedním z ministrů, který...". Prostě blbá formulace změní smysl toho, co chtělo být řečeno ve vztahu k obsazování vrcholových funkcí.
Jak už bylo někým dopovězeno, narážel jsem na jeho veřejné přiznání "kvalifikace ministra dopravy".
Pro Ml636 ještě dodávám:
Smutné není jenom to, že doprovodný mančaft GŘ jaksi nerozlišuje v písemných materiálech odborné věci (v televizi si to zdůvodní přeřeknutím, v dopravní firmě to je bomba, která koluje k pobavení zaměstnanců), ono se to občas jenom hemží i hrubkami.
Hungry_bear
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1038
Registrován: 1-2006

Odesláno Čtvrtek, 24. listopadu 2011 - 18:21:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jeho veřejné přiznání "kvalifikace ministra dopravy"

Kteréžto dotyčným bylo vyřčeno jako smrtelně vážný sebechvalný fakt, nebo jako žertovná ironická odpověď na položený dotaz novináře ?
Peta303
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1567
Registrován: 6-2005

Odesláno Čtvrtek, 24. listopadu 2011 - 20:51:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lexa_Karel - vždyť jsem říkal, že i údržba plyše stojí za prd.

Ostatně - pro koho jsou překvapením zmíněné štěnice v lůžkách? Pro mě rozhodně ne... Přeci jen než se rozmnoží, chvilku to trvá a maximální přípustný interval čištění mají stanovený na 3 měsíce. Což ukazuje na jediné - prdí na to i u lůžek a to je snad ještě horší, než ty sedačky. (Není na to nějaký paragraf? Za to by měl někdo nejen letět, ale snad i sedět)

No, jsem zvědav, co ještě se musí stát, aby se konečně začalo něco dít...
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2640
Registrován: 11-2006
Odesláno Pátek, 25. listopadu 2011 - 00:33:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přiznám se, že pro mě to docela překvapení je. V lehátkách i lůžkách JLV jsem se vždycky setkal s dobrou čistotou (často i lepší, než v leckterém hotelu). Teď už jsem nějakou dobu lůžkem nejel.
Je možné, že poslední dobou i ten standard se kterým jsem se setkal, šel do kytek.

Ono stačí, aby třeba pomíchali lůžkoviny, nebo aby z lenosti ty méně pomačkané nepřevlíkli. A štenice jsou na světě.
Když se člověk podívá na pár fotek z kuchyní v jídelňácích, tak to taky nevypadá kdovíjak vábně. Nesmí se nic stát. Dokud se jim z toho lidi nepos*rou a nenaskáčou do nich štěnice, tak to prochází no...
Rebel Yell
Veška a bleška
Neregistrovaný host
Odeslán z: 76.162.253.55
Odesláno Pátek, 25. listopadu 2011 - 11:55:42    Odkaz na tento příspěvek  

Cui bono? Né že by ten případ štěnic nebyl nechutný, ale velmi podivné je, když se zavšivený vagon dostane do hlavní zprávy seriózního zpravodajského serveru.

(Za ten žblept o řádek výš omluva, vznikl omylem.)
Dan38
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 110
Registrován: 4-2006
Odesláno Sobota, 26. listopadu 2011 - 10:06:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

http://www.financninoviny.cz/zpravodajstvi/zpravy/drahy-propusti- ctvrtinu-pokladnich-nahradi-je-stroje/720293&id_seznam=
Semolina
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3407
Registrován: 2-2006

Odesláno Sobota, 26. listopadu 2011 - 18:24:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Smí cestující s místenkou nárokovat místo, když více než dvě hodiny po odjezdu vlaku z jeho výchozí stanice místo neobsadil a toto místo bylo mezitím obsazeno jiným cestujícím?

Zažil jsem názorný příklad, kdy cestující měli místenku z Ostravy hl. n. do Prahy hl. n. a na svá místa přišli až za Chocní (více než dvě hodiny jízdy vlaku, tuto dobu strávili v jídelním voze). Samozřejmě tato místa už byla mezitím obsazená.

Může cestující s místenkou i v tomto případě nárokovat místo? Platí ještě klauzule, že v případě neobsazení místa do určité doby (20 minut?) jeho nárok propadá?
Ostravan!!! Zanikne navždy legendární vlak?
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.2
Odesláno Sobota, 26. listopadu 2011 - 19:17:54    Odkaz na tento příspěvek  

Hungry_bear : ačkoli jsem u toho byl při uvádění do funkce dne 4.1.1993, tak těžko posoudit, ale dotaz novináře to určitě nebyl ...
Spíše výrok nikoli nepodobný tomu o "kůrovci ...", mající odlehčit oficiální atmosféru za přítomnosti páně Klause ...
Ale vešel do dějin ...