K-report
 

Archiv diskuse Fotografování %26%2343; fotograf... do 08. 01. 2015  

Diskuse K-report » Archiv 2015 » Železnice » Fotografování + fotografové + fotografie » Archiv diskuse Fotografování %26%2343; fotograf... do 08. 01. 2015 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Kidzr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 62
Registrován: 1-2011

Odesláno Pátek, 02. ledna 2015 - 06:14:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jednak díky za radu ohledně foťáku,ale jak tak tu pročítám ty diskuze, asi lepší sem ani nedávat fotky.Protože dle diskuzí zde stoprocentně budou všechny špatný[sad]

Kidzr
751_364-1
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 170
Registrován: 6-2012

Odesláno Pátek, 02. ledna 2015 - 06:21:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kidzr : Neber to tak. [happy] To je o prioritách, jestli chceš mít fotky abys byl i chválen od ostatních a nebo ti stačí mít fotky takové, aby se líbily hlavně tobě a nebo taky pár lidem v tvém okolí. Věř mi, že nikdo ze začátku nedělal úžasné fotky a určitě se to zlepší a nebo se zbytečně podcenuješ [happy]

(Příspěvek byl editován uživatelem 751_364-1.)

Sem s [masinka] a [tramvaj]. Pryč s [auto]

[fotic] Fotogalerie [fotic]
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5046
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 02. ledna 2015 - 08:30:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kidzr - nikdo se nenarodil mistrem světa, ani zdejší kritici. Všechno se dá naučit s výjimkou výtvarného cítění. To buď máš a nebo nemáš.
Ale kvalitní fotka se dá udělat i bez výtvarna - buď jako dokument a nebo technická fotka, kde se žádá kvalita, detaily, informace.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5047
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 02. ledna 2015 - 08:38:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kidzr - exoty typu Balďas a Honzinus ber jako místní folklór. Jeden je ješitnej až hrůza, druhý má chorobu z povolání - je učitel. Žiju 37 let s učitelkou ,tak vím, o čem mluvím.
Drž se třeba rad Charyho - je tvrdej, ale dobrej a umí.
Solidní základy musíš získat tak jako tak. Foťák fotografa nedělá.....
Balďas
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1487
Registrován: 4-2009

Odesláno Pátek, 02. ledna 2015 - 09:45:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad noodle2: Proč se opíráš o mě? K ješitnosti mám ještě hodně daleko[kladivo] Je to jen místní iluze. Radši koukni na sebe, sám bys lidi nejradši upaloval[uhoh][kladivo]
Učitelky většinou lidi poučují, nesnaží se je odradit.
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 707
Registrován: 8-2010

Odesláno Pátek, 02. ledna 2015 - 10:09:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MN2: no výborně, tak jsem exot a byl jsem zařazen do místního folkloru vedle takových jako Balďas. Tak to je skvělý, mohu si pogratulovat. Je ze mě káčkař. [biggrin]

Nadhled je lepší než podhled

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5049
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 02. ledna 2015 - 10:24:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honzinus - dělej co umíš. Mluvil jsem o učitelích, učitelkách. Nepostihuje to šmahem všechny. To bych křivdil mnoha svým profesorům, minimálně.
Ale u Tebe je syndrom jasný. Aby ses necítil ukřivděn tak jsi až dva kroky za Balďasem.
Ergo umíš všechno na jedna ? Já ani zdaleka.

Balďas - tak si přečti znovu své příspěvky, Ano učitelky poučují ale ty s deformací i tam ,kde na to nemají aprobaci....
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 708
Registrován: 8-2010

Odesláno Pátek, 02. ledna 2015 - 10:32:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MN2, trošku to nechápu, já vystupuju sám za sebe. Mnozí mě tu dávají dohromady s portálem ŽP, kde sice nějaké fotky mám, ale naposledy jsem tam dával před víc jak rokem, nyní jsem už káčkař. Ale ok, já s tím problém nemám.[crazy]

Nadhled je lepší než podhled

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5050
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 02. ledna 2015 - 10:52:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honzinus - jsi holt přelétavý pták, neúplně zatříděný. Osud. Nejde ale o to, kam jsi, nebo nejsi zařazen/ zatříděn. Jde o to, že některé Tvoje odpovědi trochu páchnou školometsvím. Sám víš, že k dokonalosti máš daleko, stejně jako já a ostatní.

Rozhodně jsem neřešil za koho vystupujěš, zdá se mi, že třeba Balďas taky není mluvčím Káčka.
Přesto mnohý Váš příspěvek začínajícího adepta mnohdy vyděsí, znechutí....
Balďas
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1488
Registrován: 4-2009

Odesláno Pátek, 02. ledna 2015 - 10:59:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad noodle2: Zkus se zamyslet, jestli ta "deformace" je opravdu na mé straně. Jestli spíš nejsou "jiní" hrstka uživatelů, kteří mají focení, nebo webový stránky jako svou modlu. Kdo jsi, že mě soudíš, nebo s někým porovnáváš? Rozhodně nejsem mluvčí káčka a zajímalo by mne, koho teda zastupuješ ty? Všemohoucího a vševědoucího?
Honzinus: Jako káčkař se neoznačuji takže prrr[kladivo]
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5051
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 02. ledna 2015 - 11:08:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Balďas - proti Tobě stařec, který si vyhrazuje právo nikoli soudit ale posuzovat koho se mu zachce a kdy se mu zachce. Kdyby se Ti to nelíbilo mám platný mail pod nickem. Jmenuji se Ivan Šnábl, stár 61 let. Fotím od roku 1968. Ještě nějaký dotaz ohledně identity ? Zastupuji sám sebe a zajímalo by mě, co bys proti tomu chtěl dělat.
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 709
Registrován: 8-2010

Odesláno Pátek, 02. ledna 2015 - 11:44:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Balďasi, ono je jedno, jak označuješ sám sebe, spíš jde o to, jak se chováš; ostatní si tě dle toho zařadí. No ale vem si, já už zde mám také škatulku, tak si nestěžuj. ;-)
MN2: víš, ono školometství je zajímavý termín. Škoda, že si neviděl ty učitele, co učili mě třeba na konzervatoři, to byli praví školometi. To já jsme proti nim naprostá nula. A vem si, v akci při výuce si mě rovněž neviděl, že jo. :-)

Nadhled je lepší než podhled

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Kidzr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 67
Registrován: 1-2011

Odesláno Pátek, 02. ledna 2015 - 12:08:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  


Kidzr
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5052
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 02. ledna 2015 - 12:12:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honzinus - neviděl, máš pravdu. Studoval jsem technický směr a musím uznat, že značná část profesorů byla vynikající podborně i lidsky, bohužel je pak mnohé smetly čistky v roce 1969 a 1970. Ale byli tam i tací, co nestáli ani za facku.
Probůh, nehledej v tom analogii. Uznávám Tě, fotíš líp než já, máš výtvarné cítění ale ,a to se nezlob, jako učitele bych preferoval Charyho. mProč, to si jistě odpovíš sám.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5053
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 02. ledna 2015 - 12:18:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kidzr - jo, učit se je třeba, uvědomit si, co chci zachytit, jestli chci fotkou něco sdělit. Je li to dokument, čeho vlastně je to dokument. Technicky si foťák většinou poradí sám. Ty musíš přinutit oko a ruce aby dělaly to, co chce mozek a mozek donutit k zamyšlení, cože to vlastně tvořím. Jednou to půjde, bude li vůle. Vůle učit se, naslouchat zkušenějším, experimentovat a zlepšovat se.
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1361
Registrován: 3-2010
Odesláno Pátek, 02. ledna 2015 - 12:44:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kidzře, v anglicky hovořících diskusních fórech je často k vidění "c&c", což znamená komentuj a kritizuj. Lidi tam nalejou fotku a chtějí, aby se k tomu ostatní vyjádřili. A jak praví klasik, nemůže bejt na světě každej chytrej, a tím nemyslím toho tazatele. Stejný klasik ovšem také praví, že všude se dá najít pšenka mezi koukolem.
Nahraj sem klidně své fotky, ale pozorně vnímej, co ti k tomu kdo napíše. Ne každá kritika je blbá, a ne každá pochválená fotka je pěkná. Fide, sed cui fidas, vide.

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1362
Registrován: 3-2010
Odesláno Pátek, 02. ledna 2015 - 13:05:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

K těm třem fotkám se toho moc napsat nedá. Jsou to takové ne zrovna parádní dokumentace. K té první - při focení takto zblízka a z úhlu tam samozřejmě nemůže být celá ve smyslu ořezu vpravo, ale nemít tam celé čelo na výšku... Proč nešlo ustoupit? Navíc z větší vzdálenosti a na delší ohnisko by to nebylo tak deformované.
Pokud chceš zatím jen dokumentovat, dobrá rada pro začátečníky - foť spíš z dálky a spíš na střední a delší ohniska. Tj. cca 50 mm ekvivalentu kinofilmu, tj. asi 35 mm a víc na DX. Na široko a zblízka to deformuje, což může být umělecký prostředek, ale o tomto záměru u předložených fotek pochybuji.

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Kidzr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 68
Registrován: 1-2011

Odesláno Pátek, 02. ledna 2015 - 13:42:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary diky za radu.

Kidzr
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 710
Registrován: 8-2010

Odesláno Pátek, 02. ledna 2015 - 18:09:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MN2: jasně, v poho. Hele, víš co, já učím syna jednoho známého šotouše, přijď se podívat. Nebudu naznačovat o koho se jedná, ale můžeš se třeba zeptat jiným kanálem. ;-)
Jsou to docela náhody, že jo. Chlapec se nezapře, to šotoušství podědil po taťkovi. [masinka]

Nadhled je lepší než podhled

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1363
Registrován: 3-2010
Odesláno Pátek, 02. ledna 2015 - 18:55:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kidzře, jaký máš objektivy a kde čerpáš inspiraci? Máš nějaké ambice, chceš fotit nějaký styl fotek, nebo máš foťák jen jako obrazový dokumentovací přístroj?

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5054
Registrován: 2-2009
Odesláno Sobota, 03. ledna 2015 - 05:47:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honzinus - kdybych měl čas určitě bych přišel, abych si rozšířil duchovní obzory. Nebo duševní ?
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5055
Registrován: 2-2009
Odesláno Sobota, 03. ledna 2015 - 05:57:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kidzr - zeptal bych se stejně jako Chary, jen objektiv bych v tuto chvíli považoval za druhořadou záležitost.
Ale druhá část otázky je alfou a omegou pro to, aby bylo vůbec možné Ti poradit nebo lépe řečeno kam a jak Tě nasměrovat.
Kidzr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 69
Registrován: 1-2011

Odesláno Sobota, 03. ledna 2015 - 09:17:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary,
dostal jsem k vánocum nikon s objektivem DX VR 18-55(lepši objektiv chci do leta koupit)A cíl? mám ho spíš na focení při našich přepravách a lokomotiv které potkáváme.A samozřejmě zajímavostí kolem [happy]

Kidzr
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 711
Registrován: 8-2010

Odesláno Sobota, 03. ledna 2015 - 09:37:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MN2: já jsem ateista. [happy]

Nadhled je lepší než podhled

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1364
Registrován: 3-2010
Odesláno Sobota, 03. ledna 2015 - 13:38:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MN2, jelikož vím, že se dá koupit objektiv od 18-55 přes -105 a -140 až po -200 a dokonce -300, tak jsem se ptal proto, abych Kidzrovi třeba neradil si zkusit fotit na 150mm, když na to nemá sklenářství, že.

Na rozšiřování obzorů všeho druhu není nikdy pozdě a čas je relativně relativní. Nezřídka jsem zjistil, že se lidi zočivoči (třeba u píva) chovaj uplně jinak než v práci a to je uplně diametrální od toho, jak se chovaj přes internet. A rozhodně bych se nesnažil dávat "pracovní výkony" do souvislosti s duševními pochody chování dotyčného na internetu a zde na K už teda teprve ne.

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1365
Registrován: 3-2010
Odesláno Sobota, 03. ledna 2015 - 13:40:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kidzře, jak píšu, na tom 18-55 si podvědomě zakaž rozsah 18-30 a foť spíš z dálky. Srovná to perspektivu. Dávej si bacha, abys vě fotce měl aspoň to, co by tam mohlo být. A pochlub se dalšími počiny, jestli máš chuť a je čím. Ovšem i když je to ten nejzákladnější model, který se v dané řadě dá koupit, tak "jen na focení přeprav" mi to přijde škoda, ten foťák umí daleko víc, snad do toho pronikneš :-)

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Kidzr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 70
Registrován: 1-2011

Odesláno Sobota, 03. ledna 2015 - 14:22:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  


Tak zatím něco ze včerejška

Kidzr
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5056
Registrován: 2-2009
Odesláno Sobota, 03. ledna 2015 - 14:28:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary - jistě Jardo, já jen že dnešní seťáky postačují minimálně pro začátky.

Ad rozšiřování obzorů -zjistil jsem to samé, ovšem bez piva, bohužel v nemnoha případech. Více bylo těch druhých. Snažit se nemusíš, dělám to přece já.[wink] A úplně všechno zamaskovat nelze, zvlášť ve specifických situacích, ať se projevujeme kdekoli a jakkoliv.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5057
Registrován: 2-2009
Odesláno Sobota, 03. ledna 2015 - 14:42:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kidzr - Chary určitě řekne své. Já bych řekl, že určitý vývoj se objevuje, nízká ostrost je asi způsobena spíš zmenšováním, řekl bych.
První fotka - kdybys byl ustoupil kousek dozadu , měl bys tam, při stejném ohnisku i Bangle, možná by to vypadalo líp.
Druhá fotka - po editaci solidní informativní nebo dokumentační fotka. Tady moc umělecky tvořit nelze.
Třetí fotka - tak tohle se mi stávalo často - prst rychlejší vlaku aneb neunesl jsem napětí okamžiku. Nebo Tě překvapil neočekávaně a nebylo možno zaujmout vhodnější pozici. Ten sloup v popředí už moc času a možností nedával.

Pozor na vzájemnou polohu vlaku v pohybu a osy objektivu. Čím je blíž pravému úhlu a čím rychleji se vlak zároveň pohybuje, tím kratší čas musíme zvolit, jinak to bude rozmazané.Pardon, nebo neostré ?
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1366
Registrován: 3-2010
Odesláno Sobota, 03. ledna 2015 - 15:42:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Fotografický slovníček:

Neostrostí je několik druhů.

Příliš dlouhý čas na příliš rychlý pohyb ve scéně - mázlé. Šmouha v jinak ostré fotce. Zkrátit čas. Stojící předměty snesou hodně (jak praví klasik, není nic snažšího než fotit nádraží, protože se nehejbá, a nemusí se mu říkat, aby se tvářilo příjemně), na velmi rychle se pohybujíc přeměty pro zaručení ostrosti jdou časy klidně i do řádů 1/2500 s atp.

Příliš dlouhý čas na příliš dlouhé ohnisko a příliš rozklepané ruce - stržené. Není ostré nic, rozklepaná celá fotka. Zkrátit čas nebo stabilizovat aparát, např. na stativu. Když není z čeho brát, aspoň opřít o roh budovy, sloup, cokoliv. Takový fajnšmekroviny jako provázkový stativ. Stabilizátor v objektivu pomáhá jen do určité míry. Obecná zásada je, že čas by měl být 1/ohnisko35mm, tj. např. ohnisko 100 mm na DX je 150 mm FX (plné políčko 35mm filmu), tj. čas alespoň 1/160. Stabilizátor může pomoci klidně i o 3-4EV, tj. třeba i 1/10-1/20 s, ale nebrat to jako všespásnou věc. S nástupem čipů s velmi velkou hustotou bodů (např. 24 mpx nikon DX v tělech D3200/5300/7100 a dalších) mám občas pocit, že především u delších ohnisek musím jit spíš na 1/ (1,5-2 x ohnisko 35mm). Ovšem to je spíš doménou špehovačů pixelů (angl. pixel peeping) a při tisku na normální rozměry to nebude poznat. Tady už trošku odbočuju...

Nekvalitní kresba daná nevhodným clonovým číslem, buď příliš malé číslo (velká clona, velká díra) - horší kresba především lacinějších objektivů a především v krajích obrazu. Neznamená nutně setových, některé lepší seťáky dovedou na některá ohniska mile překvapit, ale je to spíš výjimkou. Na příliš velkém clonovém čísle (malá clona, malá díra) by se měla začít projevovat difrakce, což je takový krásný strašák, který někdy funguje, a někdy ho ne a ne najit. Obecně však řekněme od clony F13 vejš by to mělo být spíš horší než lepší. Čím menší objektiv a čip, tím dřívější nástup difrakce, např. na F6,3 u kompaktů atp. U objektivů se zpravidla uvažuje neostřejší kresba někde 1-2 clony nad plnou dírou, u běžných seťáků typu 18-55/3,5-5,6 to je potom zhruba F6,3 (šoroko) - F8 (dlouhý konec).

Neostrost daná zmenšovacím procesem. Při zmenšování nutno doostřovat, je několik metod, zrovna nedávno se to tu řešilo s Jamamotem. Nebejt tu ten svinčík, co nesouvisí s fotkama, bylo by to tu na této stránce. Takto je to už v archivu, 29.12.2014.

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1367
Registrován: 3-2010
Odesláno Sobota, 03. ledna 2015 - 16:05:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kidzrovo fotky - esa opět těsná. I ten dokument snese trošku vzdušnosti. Navíc je to minimálně o jednu třetinu podexponované.

Dezýro - já bych si asi stoupnul na ten kanál a komponoval tak, abych tam neměl ani jeden sloup na kraji fotky. Osvětlovací stožár tam bude, s tím se nehne.

Kočky jsou celkem dobrý, neostrost byla probrána. Exif píše, že šel blesk. Tady? V tom výkonu, který ten interní blesk má a v této scéně ani není vidět, že to tam bylo. Ono to teda zde konkrétně není na škodu, ale někdy až bys fotil ve větší tmě, tak by ti to chtělo blesknout a mohlo by to uplně podělat fotku, atmosféru. Bohužel, automat má svou hlavu.

-

Teď, chceš se naučit fotit "na ruku", nebo budeš věřit automatu za všech okolností?

Přiznám se, že neznám D3200 do detailu, ale příště, až budeš fotit nějakou stojící statiku, zkus tohle:
v menu aparátu, zelený foťák, položka citlivost (ISO), zapnout auto-iso a maximální strop 1600. Minimální rychlost závěrky si dej 1/100s.
Vedle v položece HIGH ISO NR: normal.

Zkus si pohrát se clonou, dej si třeba režim A (a voliči vpravo nahoře v řade PASM), clonu F7,1 a dívej se do hledáčku, jaký to vymejšlí časy a iso.

Vyšší clonové číslo by mělo mít za následek lepší kresbu a i když půjde iso nahoru, ten čip v D3200 je hodně dobrej na to, aby těch 1600 ustál uplně v klidu, kor s vnitřním odšumením do JPG.

Režim P se chová skoro jako automat, s tím, že mu můžeš vnutit citlivost iso a pár dalších volitelných hodnot, které se v režimu "zelené Auto" volí samy podle nálady aparátu, jako třeba vyvážení bílé, a můžeš nemít blesk, když nechceš.

Vždycky můžeš dát režim "zelené Auto" a neřešit nějaký vyfikundace ;-)

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 712
Registrován: 8-2010

Odesláno Sobota, 03. ledna 2015 - 19:15:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já bych to viděl fotit na manuál (M) a koukat kolik ukazuje odchylku. Osobně jsem nikdy na nic jiného nefotil. Na manuál je dobré si zvyknout hned od začátku. Nevím, proč se ho začátečníci bojí, vídávám to poměrně často. Takže jenom M. [fotic]

Nadhled je lepší než podhled

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 713
Registrován: 8-2010

Odesláno Sobota, 03. ledna 2015 - 19:22:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kidzře, běž někam k trati a zkus to na začátek uplně jednoduše na bránu. Najdi si místo, kde budeš mít pozadí (horizont) výš, a třeba nějaký oblouk jako na mé fotce, a zkus na něco počíhat. [fotic]

Nadhled je lepší než podhled

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1368
Registrován: 3-2010
Odesláno Sobota, 03. ledna 2015 - 21:09:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lepší dát fotku na auto než posrat fotku na manuál. Ke všemu se musíš prokousat. Když ty jako učitel hudby dostaneš novýho žáka, tak po něm hned druhej tejden chceš, aby ti zahrál malou noční hudbu?

Já bych začal velmi zvolna postupně a A+isoAuto je hodně dobrej začátek. Odchylka expozimetru při focení na M ho v tuhle chvíli vůbec nemusí zajímat, teď je podstatná kompozice a dejme tomu nějaký poloautomatický polomanuální režim, jestli vůbec teda.

Vyhánět Kidzra k trati, aby ti fotil s horizontem nad vlakem taky není uplně vono. Já bych se spokojil s tím, kdyby se mu povidlo vyfotit 7 fotek z deseti tak, aby to vůbec kompozičně nekulhalo a pak může jít někam na louku. Třeba z tý louky ani fotit nechce.

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 714
Registrován: 8-2010

Odesláno Sobota, 03. ledna 2015 - 23:35:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak jasně, ale já prostě nemám rád focení ve stanicích a to obvzlášť u začátečníků. To je lepší jít fotit nějakou tu louku, les, stromy, město, ulici.. ale jen ne vlak ve stanici, to dopadá katastrofálně. Ostatně, vyfotit doboru fotku ve stanici vyžaduje už dost dovedností, často to bývá o náladě, mám na mysli nočňovku. Ale to je zase jiná kategorie.
Já bych se v tomto případě asi uplně vybodnul na vláčky, a učil bych se ovládat foťák a kompozici. Zkusil bych fotit třeba něco jednoduchého aby to mělo hlavu a patu. [fotic]
Já prostě čím dál víc zjišťuju, že je lepší začínat fotit cokoliv jiného než vláčky. [masinka]
I letadlo ve vzduchu v centru fotky mi přijde na naučení lehčí než vlaky ve stanici, kde se plete spoustu věcí kolem, a pokud neuděláš zajímavou kompozici či nechytneš náladu, dopadne to hrozně.. I když to nemusí hned být Malá noční hudba, chce to motivovat a stanovit si ambice..

Nadhled je lepší než podhled

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1369
Registrován: 3-2010
Odesláno Neděle, 04. ledna 2015 - 00:07:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Víš ty co? Nejprv si znovu a pořádně přeči, co chce Kidzr fotit a za jakých okolností, a pak zreviduj svůj komentář.

Napadá mě to, co řekl správce hřbitova sestře starýho Knapa.

Kámoš si koupil auto, tak jsem si řekl, že ho naučím double-clutching, otáčení o 180° přes ručku a parkování smykem, ale když on tím chce jen jezdit do práce a na nákupy...

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5058
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 04. ledna 2015 - 07:59:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já bych to viděl jako Chary, proč manuál a proč se potom výrobce hmoždí s nastavením A a S. Když je na samém začátku rád, že je rád i auto se hodí.
Nevím, zrcadlovkou nefotím ale moji bastardíčci mají dva režimy auto - tvrdý /zelený/ kde si do toho kecat nedají, druhý bílý, kde umožní alespoň posun expozice. Navíc v hledáčku to vidím tak, jak to vidí čip protože zdrojem obrazu je jo právě on.
Nevidím exaktní údaje / nebo je nevnímám/ ale vidím podexpozici - údaje zčervenají a vidím to i bez červených čísel jestli jedu přes a nebo pod.
Myslim, že se tomu říká živý náhled.

Osobně si myslím, že N 3200 je rozporuplný foťák - superčip není doprovázen přiměřeným softwarem. To se děje až u N 5200. Při téhle velikosti čipu mi 24 Mpix přijde zbytečně moc a u 3200 spíš jako marketingový tah výrobce ,zaměřený na obdivovatele Mpix. U full frame je to něco jiného.
A to přesto, že čipy prodělávají kvalitativní vývoj ryhle.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5059
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 04. ledna 2015 - 08:15:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honzinus - podle mě jsi z režimu M udělal dogma. To bychom se mohli v klidu vrátit o 50 let zpátky. Naprostá většina foťáků, která mě na cestě životem provázela byla z kategorie M nebo ultra M. Proto oceňuji pohodlíčko polo automatú, automatické ostření. Mnoho záběrů jsem kvůli M v životě z...l.
Abys viděl, že vím, o čem mluvím - seznam mých záznamových zařízení / chronologicky/:

Altix / DDR/ ultra M, Kiev 4a / CCCP/,Petri TTL / Japan/ Praktica MTL3,MTL5,/ DDR/ Zenit TTL/ CCCP/
Minolta X300s, Canon EOS 33. pak už digi.

Takže s režimem M mám letité zkušenosti a dnes ho takřka nepoužívám.
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 715
Registrován: 8-2010

Odesláno Neděle, 04. ledna 2015 - 09:09:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MN2, Já jsem vždy fotil na manuál a to už i s kinofilmovou zrcadlovkou. Nelíbilo se mi, jak u poloautomatických režimů při pootočení foťáku automat okamžitě hodil jinou expozici. Je potřeba si hned od začátku zvykat na M, protože umožňuje mít přesnou kontrolu nad expozicí. Podmínkou je samozřejmě vědět, co ty hodnoty znamenají a dle toho expozici upravit.
Můžeš mi vysvětlit, jaká výhoda režimu A nebo S? Já to nějak stále nechápu, zůstávám u M. [fotic]

Nadhled je lepší než podhled

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5061
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 04. ledna 2015 - 09:45:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honzinus - Tvoje volba. Výhoda ? Alespoň jeden parametr nemusím hlídat... A že se Ti mění parametry je pochopitelné, mění li se osvětlení, nebo foťák měří někde jinde, zdá se mi.
Ale je to dotaz z kategorie - a proč to tam výrobce cpe ? Protože každému vyhovuje něco jiného. Mě manuál moc ne a uctivě se mu vyhýbám. Pokud to lze.
Co převratného manuál poskytuje ? Svobodnou volbu parametrů ? Ano ale i možnost chyb, stejně jako volbu úplně špatných parametrů. To už by taky výrobci mohli opustit automatické ostření. Přesto nic takového nedělají. Proč ?
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 716
Registrován: 8-2010

Odesláno Neděle, 04. ledna 2015 - 19:12:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No mně přijde jednoduší fotit na manuál než na A či S [crazy]

Nadhled je lepší než podhled

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5075
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 04. ledna 2015 - 19:28:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honzinus - což ovšem neznamená, že to je obecný jev. Tím míň záruka toho nejlepšího výsledku.A ještě míň, že to je pravidlo nebo fotografická nezbytnost.
Kolikrát jsi třeba u kinofilmu, v přemíře nastavování, zapomněl natáhnout závěrku ? Já dost často. Expozimetr zvlášť, foťák zvlášť, ostření, čas, clona. ne mám rád pohodlí. Vím li, že se to bude kolem mne pohybovat z bodu A do bodu B, vím li jaká bude ,nebo může být, rychlost daného pohybu nastavím si přiměřený čas a clona mi vyjde stejná jako u manuálního nastavení. Jedno ISO, jeden čas, jedna FFD, jeden objektiv asi jinou možnost nedá. A mám jistotu, že čas bude OK.
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1370
Registrován: 3-2010
Odesláno Neděle, 04. ledna 2015 - 20:11:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jednodušší to je tehdy, pokud skutečně víš, co děláš, máš nějakou světelně konzistentní scénu nebo aparát, který umí auto-iso. To nebývá nutně vždy.

První podmínka, skutečně vědět, co děláš, je dosti klíčová a tak nějak dělá tu hranici.

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
lukas1987
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 40
Registrován: 2-2014
Odesláno Pondělí, 05. ledna 2015 - 16:26:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

zdravím zdejší diskutéry chtěl bych vás poprosit o váš názor na tyto fotky a případně o radu co zlepšit

Deltacze
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 513
Registrován: 7-2010

Odesláno Pondělí, 05. ledna 2015 - 18:23:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

lukas1987, pokus si omrknout nějakou galerii se železniční tématikou. Ta ti napomůže nejvíc. Nebo si pročíst pár příspěvků výš :-).
Honza_o
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3169
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 05. ledna 2015 - 18:57:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jako první bych asi bych nefotil přímo v zastávce, ale šel někam, kde je trochu víc místa kolem trati.
lukas1987
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 41
Registrován: 2-2014
Odesláno Pondělí, 05. ledna 2015 - 19:03:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Deltacze: tak mám na této diskuzy mám něco načteno a zajímá mě hlavně jaký názor na moje fotky má zdejší komunita
Honza o: díky za názor nedaleko je přejezd tak to zkusím tam jsem začátečník tak si zatím hledám místa k focení

(Příspěvek byl editován uživatelem lukas1987.)
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1371
Registrován: 3-2010
Odesláno Pondělí, 05. ledna 2015 - 19:13:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Fotka tauru s railjetem - chybí mu konec. Při komponování si dej pozor na to, co všechno máš a nemáš ve fotce. Někdy stačí málo a je vymalováno.
123 - moc do kraje, fotka říznutá na půl lampou, souprava v lampě. Stačilo udělat krok jinam. Nebo radši vůbec nefotit s tou lampo v záběru. Zastávky a stanice jsou obecně spíš tou složitou kategorií, protože ač je to nejblíž k vlakům, tak tam může do kompozice vadit víc věcí.

Uplně nejsnažší je fotit na neelektrifikované trati v polích. Najít si nějakej pěknej výjezd z lesa nebo tak něco, kde nevadí žádný sloupy, lampy, stožáry a přitom lze i při horším počasí mít ve většině fotky něco a ne vypálenou oblohou (což tedy naštěstí neni tento případ).

Ve fotografii je jeden termín a ten zní srostlice. Tak, jako při focení lidí není uplně košér, aby postavě lezla z hlavy lampa, cedule nebo hrana domu, tak v železničním světě se to dá přežít bez toho, aby z tváře lokomotivy, tedy čela, lezly všelijaký sloupy, stožáry a lampy. Dá to trošku práce, ale dá se to.

Obecně nelze než doporučit to, co píše kolega Deltacze, a sice "vopisovat". Dívat se, jak to fotí jiní, co fotí, kde to fotí, co v té fotce mají a co naopak ne. A až budeš umět opisovat, pak začneš fotit vlastní nápady.

Samozřejmě se bavíme o fotkách, kde si fotograf dá tu práci s tím, jak tu fotku vyfotí, nikoliv, že to mlátí hlava nehlava a je uplně jedno, jak ta fotka vypadá, hlavně že tam je to, co tam má být. Samozřejmě k tomu musí mít prostředky, musí mít tu možnost si stoupnout jinam. Defilé nějakých pahvězdiček vystupujících z limuzín focené hradbou fotografů, tam jde skutečně o ten ksicht a fotograf stojí tam, kam se vecpal a je rád, že je v první řadě. Ale inscenovaný svatební portrét, tam je to hodně o tom, kde se to vůbec fotí (volba fleku, stanice vs širá trať), kam se postaví nevěsta (kde na trati to zachytím) a kam si stoupne fotograf, aby měl ten správný úhel (to platí u všeho, u všeho!, od brouků a květů přes jezera, monumenty, nevěsty a auťáky až po vlaky).

Jsi z Kolína? Kolem Kolína je kupa míst, která jsou k dohledání v galeriích na webu (trainweb, lokomotivy, želpage, railgallery) a tam se dá vykoukat ledasco. Kolínská zastávka je sice zajímavá a dá se tam něco zajímavého vyfotit, ale musí se to umět, tedy alespoň v tom smyslu, že se ví, co se do fotky zakomponuje a co se z ní vykomponuje. A přitom to ani nemusí dát moc práce, aby to za něco stálo

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1372
Registrován: 3-2010
Odesláno Pondělí, 05. ledna 2015 - 19:17:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No, zde se trošku vkrádá na mysl taková dosti kacířsko provokační myšlenka, co je to ta "zdejší komunita" :-)

Když tu fotku 122 naleješ do diskusního vlákna 122, tak nad tím nikdo ani nevzdechne a možná se někdo zeptá, co to veze za plošiny. Stejně tak s ostatníma fotkama.

To by mohl říct Honzinus, konečně, kdo je to ten pravý káčkař, ten pravý a typický představitel zdejší komunity? :-D

lukasi1987, u přejezdů začinali všichni. Jestli můžu doporučit, přejezdy používej jen k přiblížení se k trati a jestli opravdu začínáš, tak fakt běž mimo stanice. Do nich se vrať, až ty pole a louky budeš mít zmáknutý. Nejprv se nauč udělat vajíčka na cibulce a pak se dej do svíčkový ;-)

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
lukas1987
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 42
Registrován: 2-2014
Odesláno Pondělí, 05. ledna 2015 - 19:29:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary: díky za názor. Nejsem z kolína ale jezdím tam za přítelkyní a vlaky chodím fotit když je zrovna čas jinak bydlím u třebíče i zde se určitě najde dost míst jen se musí chodit k trati podle jízdního řádu což na koridorech není nutností a proto mám zatím všechny fotky z kolína
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1373
Registrován: 3-2010
Odesláno Pondělí, 05. ledna 2015 - 19:48:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mňo tak zrovna kolem Třebíče se dá fotit uplně parádně. Samozřejmě to tam nejezdí jako metro, ale zase vyvstává další otázka priorit. Chceš fotit VLAKY nebo chceš FOTIT vlaky? ;-)

Jsou lidi, který si stoupnou na jednu patku u trati a fotí tam půl dne vše, co jede a večer jdou domů s plnou kartou velmi podobných fotek, a jsou lidi, který spíš vyhledávají zajímavá místa a za celej den si přivezou pět fotek.

Život je otázkou priorit.

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 717
Registrován: 8-2010

Odesláno Pondělí, 05. ledna 2015 - 20:25:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Když po drátama, tak pro začátek nejlépe na bránu, třeba tohle je foceno od brány k bráně… to je rada pravého káčkaře. Vysvětlení k tématu káčkař by možná mohl podat kolega MN2. [proud]

Nadhled je lepší než podhled

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1374
Registrován: 3-2010
Odesláno Pondělí, 05. ledna 2015 - 20:42:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ehm, tak focení do brány takhle myslím bylo původně zavedeno jiným webem, jako protiklad focení ve své době populárním stylem "opřu čelo mašiny o sloup", jako třeba zde: (náhodně vybráno z prohlížeče)

https://www.k-report.net/discus/obrazky/35/41/983541.jpg
https://www.k-report.net/discus/obrazky/81/93/928193.jpg
https://www.k-report.net/discus/obrazky/39/92/1003992.jpg

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 718
Registrován: 8-2010

Odesláno Pondělí, 05. ledna 2015 - 21:47:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jéééj [biggrin]

Nadhled je lepší než podhled

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1375
Registrován: 3-2010
Odesláno Pondělí, 05. ledna 2015 - 22:04:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Proč jéj? Je to prostě styl. Někdo to tak má rád, někdo ne. Někdo to vůbec neřeší a fláká to hlava nehlava.

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Deltacze
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 514
Registrován: 7-2010

Odesláno Pondělí, 05. ledna 2015 - 22:17:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Taky občas flákám o sloup. Přijde na to, jaký i je i objektiv po ruce [happy].
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1376
Registrován: 3-2010
Odesláno Pondělí, 05. ledna 2015 - 22:29:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tohle je trošku něco jinýho. Sloup za půlkou mašiny, i když i tady by to šlo o něco líp.

Přijde na to, jaký i je i objektiv po ruce
Při cestování "nalehko" máš snad nějaký normální "všechnozoom" typu 18-135 nebo tak něco, čím pokreješ tak nějak vše v tak nějak přijatelný kvalitě, ne? Nebo hádám, že takovej znalec jako ty (vše zásadně na M) má batoh plnej pevnejch skel od 18 přes 24 35 50 85 105 135 po 180 a chodí na "výzvy" typu "dneska dám všechno jen na 85 mm?

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5077
Registrován: 2-2009
Odesláno Úterý, 06. ledna 2015 - 04:55:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zatracený sloupy , kdyby jich nebylo.....
Lukas 1987 - děláš stejnou chybu jako já - při pozorování vlaku nevnímáš okolí. To jsou ty čelní sloupy, sloup v popředí atd. Lepší je udělat snímek na sucho a v klidu se kouknout, co všechno mi z vlaku na daném místě vyrůstá. A podle toho změnit, upravit stanoviště, popojít, zvolit jinou ohniskovou vzdálenost.
Kidzr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 71
Registrován: 1-2011

Odesláno Čtvrtek, 08. ledna 2015 - 13:02:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary,tak jsem to zkusil dle tvé rady:



Ale asi v tomto případě bude hrát i svoji roly počasí

Kidzr
Vagoňák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 536
Registrován: 8-2013

Odesláno Čtvrtek, 08. ledna 2015 - 13:14:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dovolete mi zde ukázku tvorby mé fotoknihy. Pokud uvažujete o tom, že si nějaké své fotky uděláte na papír, můžete popřemýšlet i o kvalitnějším způsobu. Já si vyrobil monotématickou knihu o vlaku Sp 1643, který k nám jezdí jen v sobotu (a v neděli zpět) - prostě jsem každou sobotu chodil na různá místa a fotil a zapisoval. Chtěl jsem mít vzpomínku na vlak, který už možná příští rok nebude.

Taková fotokniha je dnes mnohem výhodnější než album s fotkama. Hlavní přednosti: fotky nemusí mít jednotnou velikost, naaranžovat si je můžete jak chcete, vše lze doplnit textem, popisky a konec konců máte mnohem reprezentativní ukázku vaší tvorby. I velikost či hmotnost je někde jinde, já mám v knize cca 150 fotek, jen si představte velikost běžného fotoalba o stejném obsahu. Takže kniha nejen že dobře vypadá, ale i je lépe přenosná a do budoucna je jistější zárukou pro uchování vzpomínek.

Má kniha je A4, má 45 listů (tedy 90 stran) a stála 1450Kč. Možná se vám cena zdá vysoká, ale uvědomte si její výhody - a taky album na 150 fotek není zdarma (odhad 200-300Kč za něco kvalitnějšího), udělání fotek taky (kdyby byla cena 2Kč/foto 10x15 = 300Kč, u většího formátu víc), a kdyby ste k tomu tiskli z pc popisky atd. Takže pokud uvažujete o tvorbě fotek pro vzpomínku nebo ukázku, doporučuji určitě fotoknihu. Soft zdarma, vytvoříte, uložíte, pošlete on-line a za týden vám to přijde domů.