K-report
 

Archiv diskuse Fotografování %26%2343; fotograf... do 07. 11. 2015  

Diskuse K-report » Archiv 2015 » Železnice » Fotografování + fotografové + fotografie » Archiv diskuse Fotografování %26%2343; fotograf... do 07. 11. 2015 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
intelpetr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4191
Registrován: 12-2011

Odesláno Čtvrtek, 15. října 2015 - 22:15:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já přešel z 350D na 550D, spokojenost vysoká. Z bazaru na pět švestek.

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)

Řídící systém INTELO

Vítejte na PKP - kde dnes znamená minulý rok[pozor]
Bara_749
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 993
Registrován: 12-2011
Odesláno Čtvrtek, 15. října 2015 - 22:24:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Intelpetr: No, 350D jsem měl než mi vykradli kvartýr. Byl jsem spokojenej, ale v rámci modernizace jsem koupil jetou 400D a ta oproti 350D dost šumí. Díky za reference
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1859
Registrován: 3-2010
Odesláno Čtvrtek, 15. října 2015 - 23:51:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

600d má proti 550d mít nějak vychytanější videjo, jinak fotografiky to je snad to samý žezelo.

Čili v tomto ohledu bych doporučoval zohlednit cenový aspekt případné koupě a rovněž jetost a novost onoho přístroje. Se klidně může stát, že bude 550d fyzicky novější než 600d, protože dojíždění výroby a počátek nového modelu se překrývávají.

Mirku, c40d je myslím zcela mimo diskus, to je jako přecházet z deset let starý fábie na osm let starou fábii... problém je v tom, že jsem neviděl moc zajímavých 550-600d do šesti peněz, ale třeba jsem se jen blbě díval. Taky je otázka, co je to pět švestek, pro někoho to může bejt nadlimit, pro druhýho kapesný...

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 997
Registrován: 8-2010

Odesláno Čtvrtek, 15. října 2015 - 23:53:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No aby ERR99 nebylo kvůli závěrce..

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Bara_749
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 994
Registrován: 12-2011
Odesláno Pátek, 16. října 2015 - 00:55:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary: s tou 40 máš pravdu. Tu si škrtám. A poohlédnu se po nějaké 550 nebo 600. Díky.

Honzinus: Tím si nejsem jistý, s půjčenou baterkou mi to neudělalo ani jednou. Nicméně vše je možné. Pravdou však je, že err99 to hodí po vyfocení fotky, na kartu jí to neuloží, aparát zatuhne a pomůže leda vyjmutí aku.
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 998
Registrován: 8-2010

Odesláno Pátek, 16. října 2015 - 08:38:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bara 749: Tak přesně tohle mi dělalo jednu dobu na EOS 400D taky, ono to divně klaplo a naskočila Err99, musel jsem foťák vypnout násilně vyjmutím baterky. Pak to kupodivu přestalo a vše fungovalo normálně, od té doby jsem nafotil ještě mnoho snímků a už se chyba neopakovala. Možná se tam jen dostal nějakej bordel nebo nevím..[coze]

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Bara_749
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 995
Registrován: 12-2011
Odesláno Pátek, 16. října 2015 - 13:40:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honzinus: No, zvuk se ozve normální, zůstane svítit kontrolka zápisu, na vypínač nereaguje, někdy zareaguje na dvířka karty, někdy ne. Vždy při dvou čárkách baterky. Závěrka má odhadem 90-100k, ale to mi zase nesedí vzhledem k tomu, že to dělá jen při vybitější baterce :-/
Lopik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 622
Registrován: 9-2004
Odesláno Pátek, 16. října 2015 - 14:15:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bara_749: původcem je opravdu slabší baterka. Mi to dělá to samé (foťák z roku 2007, baterka původní). V okamžiku, kdy se to stane, stačí vypnout optický stabilizátor na objektivu a problém je vyřešen - pak se ani při dalším focení nezasekne.

S nabitou baterkou se mi to nestalo nikdy.

http://www.zelfoto.cz
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 999
Registrován: 8-2010

Odesláno Pátek, 16. října 2015 - 19:52:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bara 749: No pokud má závěrka na 400D opravdu 90-100 K, tak to už je hodně, tam je myslím garantovaných 50 K. Nevím, jak by to mělo souviset se stavem baterie, ale zas tak se v té problematice neorientuju. Nová baterka to vyřeší, a nebo grip - já osobně mám na starém 400D grip, baterka v něm je v cajku. Klidně mohu pučit na ozkoušení.

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1860
Registrován: 3-2010
Odesláno Pátek, 16. října 2015 - 20:57:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No hele Baro_749, u životnosti závěrky 100 K jsi počítal na 25 let, a přitom tvá stávající už taky má "odhadem 100 K". Jak že dlouho ten foťák máš? ;-)

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Bara_749
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 996
Registrován: 12-2011
Odesláno Pátek, 16. října 2015 - 21:45:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary: Kupoval jsem ho před cca 4mi lety, jako ojetinu, za pár šlupek. Tenkrát jsem bral to první, co mi přišlo pod ruce, protože mi ukradli mojí již dost starou 350D, která ale měla cca 20k. Kupoval jsem jí s cca 5k snímků
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1861
Registrován: 3-2010
Odesláno Pátek, 16. října 2015 - 22:22:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No, tak jako klidně. Jen mi prostě tak nějak nejde na rozum, kde bereš tu představu, že ti další aparát s životností 100 k na závěrce má vydržet 25 let, když jsi na tom stávajícím natočil odhadem 80 K za čtyři roky... Ale co já tomu rozumím, žejo :-)

Podívej se po bazarech a zkus nějakou jetou 550-600D najít. Na FB je Nikon Bazar, třeba je i nějakej Canon Bazar, cojávím, tenhle svět nekupuju.

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Bara_749
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 997
Registrován: 12-2011
Odesláno Sobota, 17. října 2015 - 05:44:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary: V době, kdy jsem kupoval tu 400D, tak jsem absolutně neřešil, kolik má nacvakáno. Moje chyba. Měla dost, vydržela víc, než jsem čekal. Zatím kontaktuju Honzinuse, otestuju a pak se uvidí.
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1000
Registrován: 8-2010

Odesláno Sobota, 17. října 2015 - 09:31:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bara_749: To sis ověřeil ten počet snímků? Přesný počet snímků ti řeknou v servisu, umí to i některé programy, já mám ShutterCount pro Mac OSX, funguje přesně ale jen na novějších modelech, 400D má nějaký jiný systém, tam to bohužel nefunguje.
Pokud chceš, napiš na marek.honza zavináč seznam.cz

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
intelpetr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4202
Registrován: 12-2011

Odesláno Sobota, 17. října 2015 - 21:32:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Víš, jak to zjistit u Canonu? Stáhni si program EOS Utility, ten kromě stahování obrázků umí zobrazit i počet vyfocených snímků.

Můj foťák z bazošu má 4461, z toho tu tisícovku jsem určitě k tomu od března přidal já.

Řídící systém INTELO

Vítejte na PKP - kde dnes znamená minulý rok[pozor]
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1001
Registrován: 8-2010

Odesláno Sobota, 17. října 2015 - 23:30:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

EOS Utility mám a počet snímků mi nezobrazuje..

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Bara_749
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 998
Registrován: 12-2011
Odesláno Neděle, 18. října 2015 - 10:18:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honzinus: Psal jsem mail. Na 400D EOS Utility nejdou, nějak jsem to kdysi zjišťoval, ale jak, už si nepamatuju.
intelpetr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4208
Registrován: 12-2011

Odesláno Neděle, 18. října 2015 - 15:06:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jo, na třistapadesátku mi to taky nějak nereagovalo.

Řídící systém INTELO

Vítejte na PKP - kde dnes znamená minulý rok[pozor]
Cogwheel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3607
Registrován: 1-2012

Odesláno Středa, 21. října 2015 - 10:30:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bara_749
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1007
Registrován: 12-2011
Odesláno Středa, 21. října 2015 - 11:02:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak už vím, jak jsem to zjišťoval. Mám nainstalovaný FW 400 Plus a tam je počet cyklů ve skrytém menu. Ale jsem na tom líp, než jsem si myslel. 67 920 expozic.
Klokan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 124
Registrován: 11-2007

Odesláno Čtvrtek, 22. října 2015 - 09:48:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  


WWW.RAILGALLERY.CZ
Železnice Vaším objektivem
Bara_749
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1008
Registrován: 12-2011
Odesláno Čtvrtek, 22. října 2015 - 21:53:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Klokan: Díky, takže 550D vede.
LeHydrak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5
Registrován: 9-2015

Odesláno Pátek, 23. října 2015 - 12:16:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdravím, mám tu na vás jednu otázku:

Mám celkem "nový" (v uvozovkách je to proto, že byl kupován v srpnu, ale na Aukru asi 2 roky použitý za 9k) Nikon D5100 a jsem s ním nadmíru spokojen... Ale; ještě stále chodím do školy a cestou z ní dost často chodím fotit, proto sebou táhnu i foťák, ale Nikon D5100, ještě s objektivem 18-108 mm dělá na zádech spolu s učením a videokamerou divy a ochudit se o poškolní focení se mi doopravdy nechche. Proto uvažuji o koupi kompaktu a pokud bych si ho doopravdy pořídil, jsem pro Sony Cyber-Shot DSC-RX100, buď nový se ještě v mnoha obchodech prodává za +- 9-10k, nebo nějaký levnější použitý na Aukru.

Ptám se proto (a zde, mohl bych se zeptat i na nějaké profesionální stránce o focení celkově), že si nemohu, jako nepracující student, dovolit mít na seriózní focení na víkendových akcích zrcadlovku a po ruce vždy v kapse a do školy kompakt a proto se mezi již zmíněnými přístroji (Nikon D5100 (+18-105 mm) vs. Sony DSC-RX100) rozhoduji, ale nevím, který z nich se na focení vlaků hodí více. Jestli si koupí kompaktu a prodáním zrcadlovky přilepším, nebo přihorším.

Na internetu čtu, že se Sony amatérským zrcadlovkám hravě vyrovná, ale praxe (především v našem oboru) může být jiná.

Byl bych hrozně rád za nějaké odpovděďi, rady, a tipy a tímto dopředu všem děkuji za odpověď!
Nechic
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1561
Registrován: 4-2010
Odesláno Pátek, 23. října 2015 - 13:30:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Můj názor je, že pokud to myslíš vážně, tak se zrcadlovce kompakt nevyrovná nikdy, je v tom prostě fyzika. Větší čip, větší objektiv = lepší fotka, lepší vlastnosti. Mám k zrcadlovce Canon Powershot G16 což je kvalitativně na úrovni toho SONY. Jako zápisník, na výlety atd. výborný, ale ze zrcadlovky i se setakem dostanu víc a to nejsem zrovna profik. Záleží pak jestli ti ta kvalita nestačí. Pokud fotíš za dobrých podmínek a zmenšuješ třeba na 1280xněco, pak už se rozdíl zrcadlovky a kompaktu (pokud nepočítám přibližování a výřezy) stírá. Kompaktu zas nahrává velmi ta velikost, hmotnost a univerzálnost (proti měnění objektivů), takže se ti může "nechtít" tahat se zrcadlovkou, ale s kompaktem v kapse to je pohoda kdykoli. Je to o tvém rozhodnutí, jen tě varuju, že po přechodu ze zrcadlovky na kompakt můžeš být zklamaný, tvé oko už si na nějakou kvalitu zvyklo.
Lopik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 623
Registrován: 9-2004
Odesláno Pátek, 23. října 2015 - 14:56:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Podle mne největší výhody zrcadlovky jsou
- rychlost reakcí přístroje (prodleva spouště)
- ergonomie (např. mechanický zoom na objektivu)
- optický hledáček + "pohled přes objektiv"

Kdo je na toto zvyklý a jde zpět ke kompaktu, bude mu to vadit.

http://www.zelfoto.cz
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5564
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 23. října 2015 - 15:50:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

zkus si sehnat nějaký ultrazoom Sony, Panasonic s elektrononickým hladáčkem. Málý čip zustane, získáš úsporu na váze, živý náhled - live wiev, kde vidíš i korekce, které provádíš. Většinou solidní objektivy Leica a Zeiss, Leica le lepší.
Získáš zápisník, který vyjma kvality obrazu a seriového snímání zrcadlovce směle konkuruje. Nebude to placka do kapsy ale pro běžnou fotku naprosto postačující.
LeHydrak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6
Registrován: 9-2015

Odesláno Pátek, 23. října 2015 - 18:12:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad_noodle2: Na ultrazoomy jsem se díval také, ještě před touto zrcadlovkou jsem měl Panasonic Lumix DMC-FZ50, takže se mi zdá asi nejlepší jeho "ob-ob-nástupce" Panasonic DMC-FZ200, ale ta obrazová kvalita (je to znát zejména ve výřezu a většách rozměrech fotky) se mi prostě zdá velký krok zpět a na rozdíl od toho komptaku Sony DSC-RX100 má také velmi malý snímač s vysokým šumem. Jediné jeho výhody se mi zdají univerzální ohnisková vzdálenost, světelnost f/2.8 v celém rozsahu a dobré video. Ale ta kvalita obrazu a šum je pro mně prostě zásadní a v tom má Sony napřed...
LeHydrak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7
Registrován: 9-2015

Odesláno Pátek, 23. října 2015 - 18:19:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nechic, Lopik: Pravou je, že za ty tři měsíce, jsem si na zrcadlovku docela zvykl a na malý kompakt nejsem zvyklý vůbec, vždy jsem měl jen celkem velké ultrazoomy a tak malý kompakt jsem prakticky neměl ani v ruce. To by byl asi první krok, vyzkoušet si ho, ale to zatím nevím jestli to má cenu (viz. tento dotaz) a také kde si ho vyzkoušet.
Jinak ale velice děkuji všem za rady, ještě tedy nákup (nebo spíš výměnu) na 100% promyslím.

(Příspěvek byl editován uživatelem LeHydrak.)
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1862
Registrován: 3-2010
Odesláno Pátek, 23. října 2015 - 18:33:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Můžeš ukázat nějakou světelně nejobtížnější fotku, kterou relativně běžně fotíváš? Jako, jestli fotíš jen výcvaky na peronu v zataženu (bez urážky), nebo jestli to skutečně myslíš s nějakým náročnějším focením aspoň trochu vážně. Též jaký je tvůj nejambicioznější prezentační kanál, jestli jen facebook 900x600 nebo papírfotka na 45x30 cm. Páč na tom by to taky mohlo trošku stát... Jestli totiž DSLR kvalitu/možnosti za cenu DSLR rozměru a hmotnosti skutečně potřebuješ nebo ne.

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
LeHydrak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8
Registrován: 9-2015

Odesláno Pátek, 23. října 2015 - 19:28:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary:

Můžeš ukázat nějakou světelně nejobtížnější fotku, kterou relativně běžně fotíváš? Jako, jestli fotíš jen výcvaky na peronu v zataženu (bez urážky), nebo jestli to skutečně myslíš s nějakým náročnějším focením aspoň trochu vážně.
Myslím, že na tuto otázku bych Vás odkázal na můj účet na serveru, který spravujete (myslím ŽelPage - jmenuji se tam úplně stejně), ale je možné, že jste si mě s tímto už spojil. Bohužel se nedá na 100% říci co nejčastěji fotím, protože fotím jak za špatného počasí, tedy za světelně obtížných podmínek, tak za slunečního světla a fotím jak dokumentačky z peronu, tak se snažím fotit i fotografie ambicióznější, ale prakticky mně to moc nejde. Ale od toho tu jsem, od toho jsem si koupil zdrcadlovku - abych se mohl nadále zlepšovat v tom, co mě baví a co mě bavit asi jen tak nepřestane. [wink]

Též jaký je tvůj nejambicioznější prezentační kanál, jestli jen facebook 900x600 nebo papírfotka na 45x30 cm.
Většinou používám 1024 - 1280 px na šířku (na výšku podle toho, jestli je to 3:2, nebo 4:3 formát, ale to je asi jasné), s příchodem zrcadlovky ale na FB i 1600x1200 px. Ale především mám v oblibě dělat, mnohdy až nepěkné, výřezy. [vypravci]

(Příspěvek byl editován uživatelem LeHydrak.)
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1863
Registrován: 3-2010
Odesláno Pátek, 23. října 2015 - 20:36:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Na ŽP máš dvě sluníčkovky a jednu statiku pod lampou. To se dá i s kompaktem. Zmenšování do 1600 je z 16 MPx (D5100) sranda, tím spíš z RX100. Ten má těch pixel celých 20, ovšem nezapomínat, že to proti D5100 znamená jen 544 našír a 384 na výšku. Krom toho, víc pixel na menší čip a menší optika, takže to bude v lepším případě šulnul, spíš to s kresbou u tý RX100 bude slabší. Ovšem pro zmenšení do 1600 furt s přehledem dobrý.

Pokud se tedy budeš držet řekněme na iso400, tak nejspíš nenarazíš na nějaký závažnější problémy. Tím spíš, pokud se zbavíš té krásné vlastnosti ořezávat nepěkně, a vybuduješ si nějaký ohavný zlozvyk, třeba komponovat na celou fotku.

Zde máš srovnávací nástroj - D5100 x RX100 a i když si stáhneš třeba fotky na ISO800 a zkusíš si je zmenšit na 1600, neuvidíš rozdíl. Tedy takový, kde by sis řekl "tak tohohle se nedotknu ani tyčí". Samozřejmě vyžaduje to řádně exponovat a vědomě nepodrážet technice nohy nějakými podexpozičními svinstvy, ale tak to snad platí všude. ISO3200 je podle těch příkladů už větší problém, ale ISO1600 při nějaké příčetné co nejvíc bezztrátové kompozici a editační práci se šumem může být celkem ještě hodně v klidu. Samozřejmě, zde víc jak jinde platí, že čím větší iso, tím přesněji se musí exponovat ETTR.

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
LeHydrak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9
Registrován: 9-2015

Odesláno Pátek, 23. října 2015 - 20:59:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary: Díky za tip na stránku těch srovnávacích testů, já si říkal, že jsem něco takového někdy viděl. Asi budu koukat po nízkých cenách u Sony a pak se rozhodnu, jestli to či ono - vychází mi, že přecházet ze zrcadlovky na kompakt sice není nejlepší, ale v zájmu nízké hmotnosti a větší skladnosti je to u Sony DSC-RX100 ještě přijatelné.
Mimochodem ta jedna fotka není pod lampou, nýbrž pod baterkami, pod lampou teprve přijde, ale to je jen detail.
Ještě jednou díky moc za rady, budu se je snažit brát v potaz.
rsx
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.49.125.182
Odesláno Sobota, 31. října 2015 - 09:30:11    Odkaz na tento příspěvek  

Koukám, že dneska má mapa železničních fotek 5500 položek. To je skoro dvojnásobek od prvního zveřejění letos v únoru.

Děkuji všem zúčastněným [happy]
Nechic
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1570
Registrován: 4-2010
Odesláno Úterý, 03. listopadu 2015 - 11:40:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mohl by mi někdo poradit dobrou náhradu za seťák ke Canonu 600D? Nějaký trochu univerzální objektiv za rozumné peníze, nechci tahat kilovou třístovku. Nevím jestli nový nebo zas z paladixu, asi podle ceny.
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1866
Registrován: 3-2010
Odesláno Úterý, 03. listopadu 2015 - 20:18:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Máš nějaké speciální požadavky na ohniska - neboli co je to v tvé řeči trochu univerzální objektiv? A maximální clonu (= nejmenší "F-číslo")? A z čeho chceš přecházet? Tou kilovou třístovkou je myšleno co přesně?

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Balďas
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1833
Registrován: 4-2009

Odesláno Úterý, 03. listopadu 2015 - 21:03:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nechic: Máš nějaké fotky focené na víc, než 135mm? Co chceš fotit s tříkilem?
Mirous
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3015
Registrován: 11-2006

Odesláno Středa, 04. listopadu 2015 - 12:09:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdravím pánové. Mám prosbu. Fotím rád a často, ale zatím jen na sračkoidní kompakt. K Vánocům si chci nadělit zrcadlovku a jelikož jsem v zrcadlovkách neznalý a navíc rozpočet je omezen, uvažoval jsem o tomto stroji: odkaz

Vtip je v tom, že dnes mi kamarád nabídnul starší Canon 350D, k tomu nějaký starý pevný objektiv (Zenit tuším s redukcí na Canon) a objektiv Canon 22-80 + baterky, grip atd. Nabízí mi to za 3500,-. On sám je druhej majitel, on na něj nefotí, ale kolik na něj fotil předchozí neví. A teď prosím o radu, jelikož se musím rozhodnout rychle. Nejsem žádný profi fotograf a ani nemám ty ambice, takže pokud teď koupím zrcadlovku, nekupuji ji s tím, abych jí za rok prodal a koupil lepší. Potřebuju foťák, který mě vyfotí vlak lépe než kompakt (tzn.především nerozmazaně), vyfotí ostře krajinu a udělá slušný portrét. Samosřejmě počítám s dokoupí objektivů. Ale jelikož se v tom ještě neorientuji a nejsem schopen se v tom zorientovat ze dne na den a mám čas do pátku an rozhodnutí, rád bych se zeptal, jestli je dobrá volba takový foťák vzít. Přeci jen je to 10 let starý stroj. A co ty objektivy? ten 22-80 to je asi hodně velký "universál". Popř.kdyby někdo věděl, jak zjistit počet snímků, budu rád. Děkuji.
intelpetr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4306
Registrován: 12-2011

Odesláno Středa, 04. listopadu 2015 - 18:13:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já s 350D začínal, byl to skvělý foťák, vše jsem se s ním naučil, ale na dnešní dobu už se svými parametry zaostává. Na Želpage to sice stačilo, ale připomínky ke kresbě byly. Pokud chceš stálost a jistotu, určitě kup nový.

Řídící systém INTELO

Vítejte na PKP - kde dnes znamená minulý rok[pozor]
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5580
Registrován: 2-2009
Odesláno Středa, 04. listopadu 2015 - 19:19:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Taky bych šel do novýho. Objektiv Zenit /ruský/ není žádná výhra a 350 je stará vykopávka. Bez záruky, bez čehokoli.
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1867
Registrován: 3-2010
Odesláno Středa, 04. listopadu 2015 - 20:37:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jestli fakt máš dost peněz na to, koupit si tu 1200D, tak i "obyčejnej seťák" nadělá víc služby než nějakej kdovíjakej co s redukcí a 28-80. Už jenom proto, že má stabilizátor a když se s tím naučíš fotit, tak za slabších (ale tedy ne zcela temných) podmínek dokáže zachránit hodně statických fotek. Nemluvě o tom, že 28*1,6 = 45 mm a to by mohla být docela omezující spodní hranice rozsahu ohnisek.

MN2 má recht s tou zárukou, navíc 350D je skutečně deset let stará záležitost, tam se může podělat cokoliv a i když je to "jen za 3500", laciný může bejt krásně dvakrát placený.

Navíc nesmíš zapomínat, že moderní aparát bude mít lepší šumový parametry a větší rozlišení umožní i drastičtější odšumení fotky na "obrovský" hodnoty iso bez toho, aby ta fotka po zmenšení byla na vyhození. A mít možnost fotit na iso800 s klidnou duší třeba půl hodiny před západem slunce je něco, co se dá počítat do plusových bodů.

Musí to být zrovna Canon a zrovna 1200D?

Za ty peníze bych šel do Nikon D3200 za Kč 8990,-. Je to podobně vybavený aparát, vlastně trochu líp, a obrazová kvalita je ještě o kus lepší.

Ale to je pak už na tobě. Musím sebekriticky přiznat, že jsem zatížen na Nikon kvůli jeho prodebilistickýmu workflow s rawy (export raw-tif vypadá tak, jak chci a když na to ani nešáhnu, tak "přesně" tak, jak vypadá OOC JPG) a když si na Canona zdarma stáhneš ten jejich rafátor a budeš se obloukem vyhýbat zázračným kouzelným funkcím v Adobe Camera Raw (jako jsou různý kouzelný obnovovací funkce, vytažení stínů atp.), tak samozřejmě i z toho Canona vytáhneš realisticky vypadající fotky. I přesto, avšak možná jsem jen málo hledal, leč zkrátka mi přišlo, že Nikoní rafátor (zdarma!) toho umí přenastavit daleko víc, než Canoní (rovněž zdarma, abychom si rozuměli).

Předpokládám ovšem, že si zrdcadlovku kupuješ kvůli tomu, abys z těch fotek dokázal vyždímat úplný maximum, a chceš ten foťák taky trošku honit do votáček, jinak by ti stačila nějaká bezzrcadlovka, která by byla asi milionkrát skladnější.

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Mirous
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3018
Registrován: 11-2006

Odesláno Čtvrtek, 05. listopadu 2015 - 09:29:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Díky moc za rady. Radil jsem se i s kamarádem fotografem a všichni máte stejný názor. A já ho vlastně asi zastával taky, přeci jen před deseti lety jsem byl rád možná tak za barevný displej na mobilu.

Chary: abych pravdu řekl, je mi jedno, jestli to bude Canon a nebo Nikon. Co jsem se ptal, tak prostě jsou dva tábory, půlka lidí říká, že nejlepší je Nikon a druhá, že nejlepší je Canon. Velmi rád si nechám poradit. Jelikož je to něco, co nemusím mít hned, tak ten rozpočet se trošku může pohybovat směrem nahoru. Ale rád bych se držel někde u těch deseti tisíc.

Zatím nějak nerozumím tomu, co jsou rawy a už vůbec nerozumím následnému upravování. To mě vše čeká se naučit. Zatím se prokousávám po večerech internetem a snažím se nastudovat základy. Samozřejmě bych rád v budoucnu z fotek vymáčkl maximum. Na druhou stranu tak nějak čekám, že když se naučím ovládat manuální režim, že mi zrcadlovka vyplivne furt lepší fotku, než kompakt. I bez dalších úprav v PC. Předpokládám, že to tak je, nebo se bez těch úprav opravdu neobejdu?
Nechic
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1577
Registrován: 4-2010
Odesláno Čtvrtek, 05. listopadu 2015 - 13:48:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pardon, nějak jsem na ten příspěvek tady zapomněl, neukazovalo mi to NEW [crazy]

Chary: Mám tam seťák 18-55mm F3.5 na 18mm tuším.
Právě že s tříkilem fotit nechci, nechci objektiv co se mi pořádně nevejde ani do menšího batohu, takže váhově +- ten seťák. No nechci třeba pevný objektiv, chci mít přece jen rozsah záběru jako ten seťák.

Mirous: Já moc profi fotit neumím, tak jen pár svých postřebu 600D+Seták vs. Canon PowerShot G16

V rozmezí, kde se protíná kompakt i objektiv (F3.5-8) bych řekl, že snímky v základu jsou podobné a kompakt víc SW upravuje a má různé kreativní režimy často blbuvzdorné na protisvětlo, západ slunce apod., takže v ruce v terénu z něj místy můžeš dostat i zajímavější fotku. Zas zrcadlovka ti poskytne větší "prostor", můžeš fotit na vyšší ISO, na vyšší clonu, vytáhnout z toho 10x víc detailů, vyříznout 5x zvětšenou fotku a mít stále slušnou kvalitu obrazu, jít víc do tmy, nastavovat delší časy, lepší stabilizace, ale člověk s tím musí dost umět mít to v oku a na mnoho perfektního využití je potřeba stativ.
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1868
Registrován: 3-2010
Odesláno Čtvrtek, 05. listopadu 2015 - 21:35:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nechici, jak bych to řekl. Chceš náhradu za seťák, nejspíš aby to bylo lepší, ale přitom váhově plusmínus to samý, protože nechceš tahat zbytečný gramy navíc. Mám Renault Twingo a chci náhradu za něj, ale aby to bylo stejně malý. Co si pak od tý náhrady slibuješ? Ono to sice neplatí stoprocentně a univerzálně, ale je celkem šance, že větší, těžší a fortelnější zoom bude lepší než jeho plastový pidi lehoučký protějšek. Třeba ty dvě Sigmy A co mám, 50/1,4 a 18-35/1,8, jsou obě osmisetgramový hovada, kterejma se dá případě nutnosti dobře mířenou ranou zabít potulnej divočák, ale zase kresba, kterou ty kýble skla a železa skýtaj to celý tak nějak vyváží. Jenomže já mám jinej žebříček priorit.

Ono, s váhou navíc se nechce tahat nikdo, pokud vyloženě nemusí. Jenomže, ten tvůj stávající seťák je lehoulinký plastový nic, který má 200 g, zatímco jeho zajímavá náhrada má cca 2,5-3x tolik, totiž kolem 500-600 gramů. Doporučil bych ti třeba Sigmu C 17-70/2,8-4, jenomže ta je trošku bachratější a těžší (470 g) než to, co máš teď, a to ti určitě bude vadit. Balďas nejspíš naráží na celkem dobrý objektiv Canon 18-135 STM, jenomže ten má ještě o deset gramů víc, než ta Sigma (= 480 g).

Ono vážně záleží, co chceš fotit a co si od toho slibuješ. Nevím, jaký máš další objektivy, jestli by pro tebe ten rozsah 55-135 získaný pořízením toho Canona byl celkem novými dveřmi do světa fotografie (ano, 55*1,6 je celkem málo na nějaký telení a nějaký telení je celkem dobrá věc), nebo jestli by to bylo jen zbytečný duplikování už nějakýho stávajícího teláku.

Ale máš recht v tom, že pokud se budeme bavit o "já to jenom zmáčknu", tak kompakt asi udělá víc práce, protože právě s takhle sofistikovanou obsluhou počítá. Zatímco zrdcadlovka naopak spíš počítá s tím, že si to doma uvaříš přesně tak, jak si představuješ. Samozřejmě, že i u zrdcadlovky jsou nějaký předvolený režimy, a čím nižší modelová řada, tím lepší automatizace, takže ty ohňostroje a fotky na sněhu bys i tím měl být schopen tak nějak jako odfotit na automat. Asi jako že i autem Pagani Zonda se dá dojet na roh do samošky pro chleba a mlíko, ale síla toho stroje se projeví až v těch správných podmínkách (a rukou!).

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1869
Registrován: 3-2010
Odesláno Čtvrtek, 05. listopadu 2015 - 21:48:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mirousi, záleží, co přesně si představuješ pod pojmem "vyplivne lepší fotku". Ono se totiž nakrásně může stát, že v nějaký situaci ten kompakt bude lepší, právě z těch důvodů, který nepřímo popisuje Nechic. Automatické režimy...

Když budeš chtít ručně pracovat s rawem, tak ze zrcadlovky vytulučeš víc, než z kompaktu, za předpokladu, že máš i alespoň srovnatelný objektiv (takže žádnou srajdu, naopak některý kompakty můžou mít celkem zajímavý objektivy) a síla DSRL spočívá především ve velikosti čipu a z toho plynoucích šumových a kresebných parametrů a dále pak v ovladatelosti - optický hledáček a u pokročilejších modelových řad také "mechanickej čudl na všechno".

Trošku mi nejde dohromady to tvoje

mám čas do pátku an rozhodnutí

a

je to něco, co nemusím mít hned,

ale tak zase já nemusím rozumět všemu, že ;-)

Je samozřejmě pravda, že je celkem jedno, jestli Nikon nebo Canon. Je ovšem fakt, že pokud chceš raw ždímat do dna (až se to naučíš, což může být jen otázka času, pokud se bude chtít), tak Nikon se dá ždímat víc a po vyždímání dá lepší výsledek.

Na druhou stranu, pokud budeš chtít spíš víc spolíhat na to, co přednastavili pánové ve fabrice a nebudeš se s tím chtít moc zaobírat (=flákat to do JPG, zmenšit, nalejt na fejsbůk a nazdar bazar), Canon bude asi lepší. Záleží, jak moc seš "línej".

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Mirous
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3021
Registrován: 11-2006

Odesláno Pátek, 06. listopadu 2015 - 11:46:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary: nejdříve vysvětlím ten rozpor v čase. Měl jsem plán, že si koupím novou zrcadlovku kolem Vánoc, takže v tomto případě je mi jedno, jestli to bude v prosinci a nebo až v lednu. Ale kamarád mi nabídl tu 350 a potřeboval, abych se rychle rozhodl, proto jsem měl čas do pátku rozhodnout se, jestli vezmu starší a nebo si dál budu šetřit na novej [happy].

Co se týká pojmu "vyplivne lepší fotku". Asi takhle. Ze zájmu rád fotím krajinu a železnici. Ale taky jsem ten typ, který chce mít na stáří zadokumentováno kde co z dovolené. Takže, pokud budu na dovče, spíše dávám přednost před rychlejším zadokumentováním památky, moře, lodě, to je jedno čeho, než před tím, že budu stát hodinu před jednou hradní věží a štelovat foťák, což asi nebude ani pochopeno u drahé polovičky, popř. u koholiv jiného. Stejně tak po návratu z dovolené trávím pár večerů nad výběrem fotek, které nechám udělat a nad promazáváním ostatních, neumím si představit, že bych ještě fotku po fotce měl počítačově upravovat.

Jenže pak se dozvím, že u nás v ospalé díře bude výjimečně Bardotka a tam už bych si chtěl s fotkou pohrát. Uvedu to na příkladech (nechme teď stranou kompozici a celkové provední, soustřeďme se jen na výcvak foťákem).

První fotka je klasická kýčovka z dovolené. Rychlovýcvak, u kterého jsem ani netušil, jak dopadne. Sluníčko mám vyfoceno ještě když bylo výše a na to, že je to protisvětlo to dopadlo celkem dobře (Olympus SZ-14). Dokáže tohle zrcadlovka bez nutnosti objektivů za desetitisíce? přeci jen ta je na protisvětlo náchylnější.



Další foto, klasické panorama okolí, na fotku nebylo zrovna moc času (resp.žádný čas). Takže opět, udělá mi zrcadlovka třeba i na automatický režim alespoň takovou fotku? Za předpokladu, že neplánuji ji dále upravovat? do rodinného alba to stačí..


Jenže pak je tu ta zamračená. Klasický, zatažený podzim. Zamračená v klidu stojí na nádraží, takže času dost nastavovat foťák (foceno nějakým Samsungem, takové malé ořezávátko). Jenže ať nastavuju jakkoliv, je buď obloha hnusně vypálená a nebo zamračená strašně tmavá. Nemluvě o tom, že fotit kompaktem jedoucí vozidlo prostě neumím, vždy mázlé. A to se o to pokouším už několik let a možná pět fotek není mázlých.


Takže abych to shrnul. Potřebuji přístroj, který udělá hromadu koukatelných fotek z dovolený či rodinné oslavy při co nejmenší námaze. Ale zároveň, aby uměl vyfotit jedoucí vlak, sem tam aby se mi z něho povedlo udělat pěknou krajinu, fotku večerního města či portrét. To už i s tím, že tomu čas věnuji a hodlám se naučit alespoň základy v upravování fotek.


(Příspěvek byl editován uživatelem mirous.)
Thingie
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1160
Registrován: 12-2007

Odesláno Pátek, 06. listopadu 2015 - 12:17:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vsechny tyhle fotky dokaze udelat lepsi mid-range telefon. Kdyz navic clovek nechce delat zadne zpracovani v pocitaci, tak mi prijde zrcadlovka uplne zbytecna. To vam u toho lomu/ruin (nevim co to je) neprislo potreba to ani narovnat? Kdyz si koupite telefon s Androidem, google vam to narovna sam automaticky, v nejake G+ nebo picasse.

Jedouci vlak ve svetelnych podminkach te barci asi neni takova sranda. Zrcadlovka vam to vyfoti, ale ted jde o to, kolik tam snesete sumu, jestli si date pozor na ostreni a ja nevim co. A samozrejme nad tou fotkou stravite nejakej cas u pocitace, protoze proste proto. Telefon a google neco vyrobi za vas. Jestli to bude presne jedouci vlak, nebo se to rozhodne fotit krajinku se smouhou, to uz je trochu loterie.

Východní Evropa jste vy.
Pružinskij
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 257
Registrován: 4-2015

Odesláno Pátek, 06. listopadu 2015 - 14:34:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kdyz navic clovek nechce delat zadne zpracovani v pocitaci, tak mi prijde zrcadlovka uplne zbytecna.
A jak jste na to přišel?
A samozrejme nad tou fotkou stravite nejakej cas u pocitace, protoze proste proto.
A proč? To je někde nařízený? Co když bude chtít upravit jen pár fotek na promítání do hospody, he?

Ale kamarád mi nabídl tu 350 a potřeboval, abych se rychle rozhodl,
Zajímavý [biggrin] Já tedy kamarády, co by po mě chtěli prachy a rychlý rozhodování, raději eliminuji předem.

dále pak v ovladatelosti - optický hledáček
Což mi přijde dost podstatný - pokud předpisatel chce fotit jedoucí vlaky, jak píše, tak "chytat" je do mejdlíčka asi nebude to pravý.
Thingie
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1162
Registrován: 12-2007

Odesláno Pátek, 06. listopadu 2015 - 15:06:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Na promitani do hospody, i kdyby clovek nechtel vubec nic jinyho, je porad treba ty fotky vybrat, aspon zbezne na ne kouknout (jestli je to vubec ostry), seradit a mozna doplnit o nejake popisky. Jestli na tohle nepotrebujete aspon nejaky cas, tak nevim, jak to delate. Nebo jako jestli vas bavi tam sedet a koukat jak nekdo na fotaku pripojenem do projektoru ukazuje jednu fotku po druhe a pinda, ze tady je tohle, tady je to samy, tady zase, tady jeste jednou a tady, tady taky, akorat vic rozmazany, tak asi prosim, ale ja bych si taky spis nasel novy kamarady.

Východní Evropa jste vy.
Pružinskij
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 260
Registrován: 4-2015

Odesláno Pátek, 06. listopadu 2015 - 15:16:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

i kdyby clovek nechtel vubec nic jinyho, je porad treba ty fotky vybrat, aspon zbezne na ne kouknout (jestli je to vubec ostry), seradit a mozna doplnit o nejake popisky. Jestli na tohle nepotrebujete aspon nejaky cas, tak nevim, jak to delate.

Ano, do hospody vybírám tak 50 - 80 fotek. Z několika set až tisíc nafocených. Z prostého důvodu, že bych prezentací více než sta už prostě nudil. Samozřejmě, že to zabere čas, nicméně pořád z toho vyplývá, že se většinou vůbec nemusím zabývat.
Mirous
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3022
Registrován: 11-2006

Odesláno Pátek, 06. listopadu 2015 - 15:34:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Thingie: možná jsem příliš velká konzerva, ale podle mě je foťák na focení a telefon na telefonování. I když mám relativně nový a dobrý telefon, furt mi i starý, ošoupaný kompakt Samsung vyplivne daleko hezčí fotku.

Kdyz navic clovek nechce delat zadne zpracovani v pocitaci, tak mi prijde zrcadlovka uplne zbytecna

A to je přesně ono, o čem píšu. Pokud jdu fotit se záměrem udělat fotku například někam do galerie, budu si s ní hrát. Pokud jsem na dovolené, udělám těch "lepších" fotek třeba 10, zbytek prostě do alba a nechci to upravovat dále v počítači. Je v tomto případě zrcadlovka zbytečná? neudělá mi snad i bez úpravy lepší fotku, než kompakt?

Fotka lomu ( je to mramorový lom v Carraře) padá, ano, ale to je přesně ono. Mám z toho lomu sto fotek, celkově z cesty mám fotek 1500 a vážně nemám čas nad každou fotkou sedět a upravovat jí. A neříkejte mi, že to tak dělá každý fotograf? možná to lépe vyfotí hned "napoprvé"?
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1871
Registrován: 3-2010
Odesláno Pátek, 06. listopadu 2015 - 16:39:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mirousi, jak jsi přišel na to, že

Dokáže tohle zrcadlovka bez nutnosti objektivů za desetitisíce? přeci jen ta je na protisvětlo náchylnější.

?
Je to zhruba asi tak stejné tvrzení, jako když řeknu, že dieselové motory se nehodí na vlečení přívěsů, protože mají obecně nižší točivý moment.

Nebo je taky možné, že si nerozumíme a žes chtěl říct něco jiného, ale potom bys to musel dovysvětlit.


Potřebuji přístroj, který udělá hromadu koukatelných fotek z dovolený či rodinné oslavy při co nejmenší námaze.

I ta nejpitomější zrcadlovka (a spíš právě ta, než profi modely za vysoké desítky tisíc) má nějaké automatické režimy, takže to, co zvládne kompakt, zvládne zrcadlovka taky. Ale proti kompaktu máš tu možnost, že když půjde do tuhýho a budeš potřebovat z tý fotky něco vytáhnout, tak data z velkého snímače budou skýtat více možností než z nějakýho pidimini z mýdlokrabu. Navíc zrcadla mají raw jako samozřejmost, zatímco kompakty jako bonus, a pro vaření složitých fotek je raw základ.

Západ slunce nebo ten lom je zcela bez diskuse, na tom není nic, co by nemělo jít vyfotit. Představa, že někde šteluju foťák hodinu je také z oblasti vědecko fantastické literatury. Přijdu, vytáhnu, nastavím nějakou clonu, čas a iso podle podmínek a flákám hlava nehlava. Co chceš ladit hodinu? Navíc, když víš, jak máš v jaké situaci nastavit poloautomatické režimy, tak to nastavíš jednou a občas překontroluješ, zda expozimetr nedělá číčoviny. Hlavní je práce s clonou, časem, iso a v případě poloautomatiky i korekce expozimetru a prakticky nemusíš šahat na nic než je spoušť.

Navíc ten lom není nic složitýho. Kompakty mají pravda intenzivnější zpracování fotek už v aparátu, takže pěkně kontrast přitvrdit, sytost přidat, fotečka jak víno, hezky to vypadá, a sbohem jemná kresbo v jasech. Samozřejmě že i zrcadlovku lze nastavit tak, aby měla sytý barvy a tvrdší kontrast (tedy ne šedý fotky), ale tím se pak připravuješ o tu pravou výhodu zrcadlovek, totiž ten dynamickej rozsah, tu kresbu v jasech a stínech. Ovšem kdo chce sytý kontrastní fotky, dá se, a proti gustu žádnej dišputát.

Na automat si vyfotíš co chceš, nastavíš si tam JPG+raw a doma si to přebereš. Co je fajn, to si necháš v JPG, a do čeho bude potřeba šáhnout, protože to je kulervoucí fotka ale kousek jí chybí ke štěstí, tak to uděláš z rawu. Samozřejmě můžeš z rawu dělat vše, pokud to potřebuješ v absolutní kvalitě, anebo dělat vše z JPG, když se s tím vlastně moc dělat nechceš. Karty jsou dneska docela levná záležitost a není problém fotit tak, že jedna fotka zabere cca 26 MB raw a 13 MB JPG (vycházím z 24 MPx nikonu a JPG na maximální kvalitu, u menšího rozlišení Canonu to bude logicky míň), takovejch na 32 GB kartu nacpeš asi 800. A nafotit na dvoutýdenní dovolený 800 fotek, to bys musel fotit každou číčovinu ze tří úhlů. Beztak se říká, že ať nafotíš kolik chceš, těch parádních je 30-100 max. Max. A kdyby šlo do tuhýho, tak druhá 32 GB karta stojí asi 450 korun a to už fakt za 14 dní nezaplníš, a jestli jo, tak se z toho doma při přebírání potento.

Případně můžeš fotit jen do rawu a potom doma nechat ty JPG dogenerovat z těch rawů, čímž ušetříš moře místa na kartách v terénu a počítač to sice bude chvíli chroustat, ale uděláš to jen jednou a hotovo. Opět vycházím z Nikonu a jeho prodebilistickýho workflow, prostě v NX-D dám "dávkové zpracování, použít nastavení z fotek" a ty JPG vypadaj přesně tak, jak by vypadly z foťáku. Navíc focení jen do rawu zabírá míň v bufferu a lze těch fotek nasekat víc, než dojde dech, což se třeba u rychlých dějů, akcí, sportu, zvířátek, jedoucích vláčků atp. může setsakra hodit. Na to dogenerovat si to pak doma je čas dycky. V tom případě potom na 2x32 GB nafotíš asi 2400 rawů a to je skutečně bezedno. A přebírat to je za trest!

No a ta bardota je přesně ten typ fotky, kterej dá krásně vyniknout fotoaparátu s velkým čipem a rawu. Zbytek je zde - Zatažené oblohy






Ale zároveň, aby uměl vyfotit jedoucí vlak,
neboli manuální režim a vnutit správný čas. Ano, to umí všechna zrcadla a lepší kompakty taky.

sem tam aby se mi z něho povedlo udělat pěknou krajinu,
To je prakticky nezávislé na přístroji, protože krajinové kompozice a krajinkářské požadavky na expoziční hodnoty to zvládne téměř jakýkoliv přístroj. Snad ultraširoká ohniska jsou u kompaktů problém mnohdy neřešitelný nebo za cenu obrovských ústupků v kvalitě (nějakou ultraširokou předsádkou, zpravidla s ohavnými optickými vadami) a u zrcadlovek jsou jen problémem finančním.

fotku večerního města
dlouhé časy jsou doménou zrcadlovek, velmi dlouhé časy pak jejich výhradním hřištěm. U kompaktu zpravidla víc jak 15-60 sekundovou expozici neuděláš, zatímco zrcadlovky jsou zpravidla omezeny jen kapacitou baterie. A při různém hraní si s expozicí může dojít i na mnohaminutové expoziční časy, podle okolností. Mé oblíbené měsíční fotky fotívám na 3-12 minut a to s kompaktem prostě neuděláš, ani kdyby ses roztrhal. Navíc ruční ostření také není mezi kompakty zcela běžným jevem, zatímco zrcadla to mají jako standardní záležitost.

či portrét
jestli myslíš takový ten portrét tyu postrá hlava a za ní smetanově neostrý les, tak tam potřebuješ dlouhé ohnisko (ale přiměřeně), malé clonové číslo a velký čip. Všechny parametry mají vliv na neostrost neostrého a u kompaktů to může být neřešitelný problém. Naopak zrcadlovka i na 105 mm F5 (nějaký příčetný teleobjektiv i základní řady typu 70-300/f4-5,6) dá celkem uspokojivě rozostřené pozadí. Samozřejmě s objektivem 85/F1,4 dosáhneš takového bokehu (bokeh = rozostření toho neostrého), že se cokoliv změní na jednolitou plochu, ale pak to zase leze do peněz a pokud se tím nehodláš živit a naopak ti do účtů vidí rodina, tak to může být neobhajitelný koníček.

To už i s tím, že tomu čas věnuji a hodlám se naučit alespoň základy v upravování fotek.

Nějaké úplné základy jsou opravdu minimum, a nějaké lepší základy se nemůžou nehodit. Pokročilé dovednosti jsou vždy jen k dobru. Nemusíš být mistrem editace, ale umět si poladit třeba výpal, to není dovednost k zahození.

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1872
Registrován: 3-2010
Odesláno Pátek, 06. listopadu 2015 - 16:42:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mirousi, sto fotek z lomu? Co na těch fotkách je? A to těch sto fotek máš v nějakém albu? Kolik bys z těch sto fotek vybral těch opravdu pěkných, kdyby došlo na lámání chleba a já tě pozval k sobě domů na skleničku s tím, že mi dáš přednášku a máš časový prostor 30 minut. Po půl hodině usínám. Takže bych to viděl asi tak na 30-50 fotek maximálně, z celé výpravy, a to to vyprávění musí bejt poutavý.

Někde jsem dokonce četl, že cestopisné prezentace by měly být maximálně "jeden ilm", čili 36 políček. Nad stovkami stejných fotek lidi začnou zívat tak, že tě spolknou i s meotarem.

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1874
Registrován: 3-2010
Odesláno Pátek, 06. listopadu 2015 - 16:50:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Thingie: Jedouci vlak ve svetelnych podminkach te barci ... A samozrejme nad tou fotkou stravite nejakej cas u pocitace, protoze proste proto.

Pružinskij: A proč? To je někde nařízený? Co když bude chtít upravit jen pár fotek na promítání do hospody, he?

Nařízený to není, ale jestli to budu chtít promítat a mám aspoň trošku kvalitní promítadlo, tak aby z toho nebyli černoši v tunelu, tak to nějakou základní editaci chtít bude. Bavíme se o tom focení ve skorotmě, že?

Samozřejmě, že pokud půjde čistě o dokumentační záležitost a např. šum a výpaly nejsou v dané chvíli vůbec podstatné, tak to jde vyfotit nějak na jednu ránu bez editace s tím, že tam něco bude poznat, ale nebude to tak nějak ono.

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Pružinskij
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 262
Registrován: 4-2015

Odesláno Pátek, 06. listopadu 2015 - 17:14:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Někde jsem dokonce četl, že cestopisné prezentace by měly být maximálně "jeden ilm", čili 36 políček. Nad stovkami stejných fotek lidi začnou zívat tak, že tě spolknou i s meotarem.
Tak to už je trochu přehnané. Běžné přednášky pro širokou veřejnou jsou tak na hodinu, hodinu a půl, čili tak nějak těch zmíněných 30 - 50 fotek (osobně připravuji kolem 80, ale je to individuální, protože stejně převažuje mluvené slovo).
Bavíme se o tom focení ve skorotmě, že?
Tak to jsem nezachytil.


Navíc ten lom není nic složitýho.

Ten konkrétní lom neznám. Ale prošel jsem jich možná stovky, různě po světě a je to zatraceně rozdílný... Někde prach, bordel, mizerná viditelnost, horko, zima, mráz, stovky různých industriálních motivů... Třeba myslí nějaký velkolom.

sto fotek z lomu? Co na těch fotkách je? A to těch sto fotek máš v nějakém albu?
Stovky lze bez potíží spáchat v libovolném velkoměstě (architektura, MHD, lidi)...

Jinak to lze třeba také řešit tak, že nenáročný fotky z mejdlový krabičky může cvakat manželka nebo někdo jí podobný ...:-)
Pružinskij
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 263
Registrován: 4-2015

Odesláno Pátek, 06. listopadu 2015 - 17:18:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A ještě dovětek. Nejen z akademické půdy, ale i z prezentací pro veřejnost (zkuste na něco zajít) vcelku dobře vím, že většina autorů na kvalitativní pojetí fotografií moc nedá. Buď na to nemá/nezná/neumí nebo jim to nepřijde důležité.
Ale nikdo není dokonalý... Známý, co mi kdysi vštěpoval základy dokumentaristiky říkal - nikdy nic nevyhazuj, nemaž!! No a dneska třeba polovinu věci rovnou mažu [wink] Historie se opakuje.
intelpetr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4316
Registrován: 12-2011

Odesláno Pátek, 06. listopadu 2015 - 19:34:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary, vydržel jsem číst jen na začátku, ale zajímalo by mě, co máš proti vytahování stínů a dalším kouzelným funkcím?

Řídící systém INTELO

Vítejte na PKP - kde dnes znamená minulý rok[pozor]
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1875
Registrován: 3-2010
Odesláno Pátek, 06. listopadu 2015 - 20:32:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

intelpetře, to myslíš jako vážně, nebo je to jen nějaká opilecká provokace? ;-)

Pružinskij: Tak to jsem nezachytil.
Vidíš, a mně to přišlo jako ta v daném kontextu nejzásadnější informace, vlastně ten jediný důvod, proč autor ty fotky barči vůbec vkládal a Thingie se k tomu vyjadřoval. Ale já to vnímám jako fotograf a ještě takový, který editaci takových fotek za takových podmínek chápe jako nezbytnou součást procesu, což může být v daném kontextu rozdíl mezi námi.

Dále píšeš přehnané, ale přitom sám připravuješ kolem osmdesáti, takže taky žádné stovky a stovky fotek...? Ehm...

Stovky fotek lze zajisté spáchat v nějakém městě, a asi bych to za den zvládl i já, ale dovedu si představit, že to bude celkem pestrá sestava, nějaké památky, nějaké lidé, nějaké umění, nějaké doprava, nějaké zvěř, nějaké cojávím. Sto fotek z lomu? Bílej šutr tak, tak, tak, ještěrka na opuce, bílej šutr jinak, dva bílý šutry vedle sebe, dva bílý šutry nad sebou. Stovka fotek? Kolik z nich by asi padlo do výběru na hodinovou prezentaci, když z celé cesty jich je 1500? Pravda, neprocházím velkolomy, ale řekněme, že tak plusmínus stovku fotek vozím z celodenního výletu od rána do večera, kde návštěva lomu je jen epizodou. Ale jak píšu, jsem spíš fotograf než cestovatel.

No a k tomu, že většina autorů na kvalitativní pojetí fotografií moc nedá. Buď na to nemá/nezná/neumí nebo jim to nepřijde důležité.
Trošku mi to připomíná "šotoušství nefotografické". Lidi, kteří třeba sbíraj fotky mašin podle čísla nebo si fotěj každej nejt a pak to po večerech počítaj. Nebo jdou na nádraží a mlátěj to z jednoho konce peronu hlava nehlava na všechny strany, násvit nenásvit, sloup nesloup. V lepším případě jdou někam k trati, ale i tam platí předchozí. Tam jde o obsah, aby bylo vidět číslo a stav laku, nikoliv, aby to byla fotograficky řemeslně a umělecky odvedená práce.

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Thingie
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1163
Registrován: 12-2007

Odesláno Pátek, 06. listopadu 2015 - 20:52:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mám z toho lomu sto fotek, celkově z cesty mám fotek 1500 a vážně nemám čas nad každou fotkou sedět a upravovat jí. A neříkejte mi, že to tak dělá každý fotograf? možná to lépe vyfotí hned "napoprvé"?

Ale máte. On je už pro začátek velkej rozdíl v tom, co uvidíte na displeji doma v počítači a co ve foťáku někde na přímém slunci. Takže těch 100 fotek se snadno zobrazí v náhledech vedle sebe, během minuty nebo dvou z toho vybrat nějaké zajímavé a aspoň je narovnat a nějak lehce poštelovat je taky otázka chvíle.

Teď jde taky o to. Možná přednášíte někde o geologii a chcete ukazovat zajímavý šutry, co jste tam viděl. A lidi budou koukat na šutry a přemýšlet, čím jsou zajímavý a dokud to bude na tý fotce vidět, nebudou řešit jaká je. Ale je to zase rozdíl u výběru foťáku.

Nebo to má bejt prostě jedna fotka lomu, co ukáže, že jste tam byl a že tam byly šutry a sluníčko a hory. Ale v tom případě nechápu, proč jich máte 100. Asi tam bylo víc zajímavejch věcí, který stálo za to zkoušet fotit? Supr, ale co z toho má bejt? Přednáška o těžbe mramoru? To je zase trochu specifickej případ.

Nebo tam prostě bylo 100 zajímavejch věcí, co mělo smysl zkoušet fotit? Oukej, ale pak přece jde kouknout na výpis náhledů a vybrat něco zajímavého. Dobrej fotograf by asi kouknul a řekl si, tohle je super, to vyfotim a jdu domu a mam tu jednu super fotku, ale já nevím jak vy, na to si netroufam.

Dyť už celý to kopírování fotek ze zrcadlovky něco úsilí stojí (narozdíl od telefonu, který vám to na jedno zmáčknutí dostane do úhledně setřízené složky na vašem profilu někde). Musí se vytáhnout karta nebo najít kabel, někam to nakopírovat, nějak z těch rawů udělat nějaký jpegy nebo něco, někam se to pak musí dát nebo s tím něco provést, zformátovat karta...

Východní Evropa jste vy.
Mirous
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3024
Registrován: 11-2006

Odesláno Pátek, 06. listopadu 2015 - 23:17:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Uff, tolik toho přibylo. OK, postupně.

Dokáže tohle zrcadlovka bez nutnosti objektivů za desetitisíce? přeci jen ta je na protisvětlo náchylnější.

?
Je to zhruba asi tak stejné tvrzení, jako když řeknu, že dieselové motory se nehodí na vlečení přívěsů, protože mají obecně nižší točivý moment.

P
rolézám různé stránky o fotografování a tuhle informaci mám z jedné z nich. Takže to není pravda? Mimochodem, dieslové motory mají obecně vyšší točivý moment (v nízkých otáčkách) a na vlečení se vyloženě hodí [happy].

Za zbytek Tvého příspěvku 1871 Ti děkuji, jsou to pro mě cenné informace.

Mé oblíbené měsíční fotky fotívám na 3-12 minut

Měsíční, myslíš tím, že fotíš měsíc? Expoziční čas 3-12 minut? za tu dobu se přeci i ten měsíc pohne ne? [happy].

Ad.fotky z lomu: to bylo obrazně, přesně jich je 78 z lomu a 1280 z celé desetidenní cesty po Itálii. A přesně jak píše Pružinskij, je to směs spousty památek, kterých je v Itálii všude na každém rohu dost, přírody, dopravy. Tento konkrétní lom je největší mramorový lom v Evropě a jeden z největších na světě. Mají tam vytvořenou trasu pro turisty, ovšem italské značení a chyba v navigaci zapříčinily, že jsme se dostaly do funkční části lomu, kde místo aby nás vyrazili, tak nás posadili do teréňáku a provezli všude možně, kam se turista nepodívá. Takže o to více jsem fotil, na displaji jsem neviděl nic, protože všude je jen bílý prach do kterého pere slunce. Bez slunečních brýlí je nemožné se tam dívat. Lom je to obrovský se spoustou techniky, kolem dokola krásné hory a zároveň jedním směrem výhled na moře, těží se i pod zemí, takže fotit je tam opravdu co a lehce vznikne tolik fotek. Vážně to není jen bílý šutr a další bílý šutr.

Já svoje fotky nikde neprezentuji, ale jak říkám, vybírám fotky, které nechávám "vyvolat" do alba, z 1200 fotek jsem jich vybral 200. Z lomu asi 10. Je snad někde psáno, že musíme fotit jen tolik, kolik bychom prezentovali? spousta dalších fotek může být "skryta" v rodinném archívu. Ostatně třeba můj děda hodně cestoval a hodně fotil a vidět dnes fotky z míst z let sedmdesátých a dřívějších je krásné a jistě se všemy nebyl úplně spokojen.

Thingie: co tu máte všichni s tou přednáškou? já nikde nepřednáším a svoje fotky neprezentuji. A světe div se, i z mobilu je tahám přes kabel a třídim do složek, stejně jako z kompaktu. On-line je nikam neukládám.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5587
Registrován: 2-2009
Odesláno Sobota, 07. listopadu 2015 - 08:28:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mirous - v Tvém případě je v podstatě jedno koupíš li si výkonnější kompakt nebo low endovou zrcadlovku. Dokážou zhruba stejně. Jediný rozdíl je, že pro kompakt to je konečná a zrcadlovka má možnost rozvoje pomocí příslušenství a výměnných objektivů.
Kompakt bude zas zřejmě menší, lehčí a skladnější.
Ukázky, které jsi poslal, zvládnou obě dvě kategorie.
Pokud si pořídíš ultrazoom s hledáčkem tak vyjma kvality obrazu získáš víc od kompaktu protože k zrcadlovce už bys musel kupovat další objektiv /y/ a váha poroste, cena rovněž a to výrazně. Hlášky s telefonem jsou pochopitelně hloupost už jen kvůli technické stránce věci.