K-report
 

Archiv diskuse Fotografování %26%2343; fotograf... do 25. 04. 2015  

Diskuse K-report » Archiv 2015 » Železnice » Fotografování + fotografové + fotografie » Archiv diskuse Fotografování %26%2343; fotograf... do 25. 04. 2015 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Bobik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1622
Registrován: 7-2011
Odesláno Úterý, 21. dubna 2015 - 08:59:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Perník - nevím, přijde mi, že buď se fotka povede - a pak je dobrá a není potřeba ji něčím prohánět, nebo se nepovede - a pak se to dá (někdy) zachránit programem. Fajn, když zkušený plénum tvrdí, že tomu tak není, tak ne, no. Je jich víc a maj zkušenosti, tak to tak asi bude. [happy] A neboj, nezlobím se, od toho tu přece diskutujem, abychom si to vyjasnili, ne?

Honzinus - jasně, když je někdo na něco dřevo, tak mu nepomůže ani svěcená voda, natož nějakej sebedokonalejší program. A k dalšímu - prostě - stejně jako díky například parkovacím automatům a jinejm "vyfikundacím" dneska už lidi (některý) neuměj ani pořádně zaparkovat a především díky tomu nemaj snahu se to ani pořádně naučit, tak podobnou analogii vidím i u toho focení a programů. Proč se snažit (být lepší), když to za mě zvládne někdo jinej (něco jinýho).
A stejnětak myslím, že kdybych ty fotky, co jsem sem postnul "něčím" prohnal, rozhodně by vypadaly lépe. Jenže proč? Takhle se tady na mě lidi sesypaly, jaká je to hrůza (oprávněně, samozřejmě, hrůza to je) - jenže pro mě to může být poučné pro příště. Když to v něčem "vystajluju", nenaučím se nic.

Ostatně soudím, že Ropid musí být zničen.....
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 788
Registrován: 8-2010

Odesláno Úterý, 21. dubna 2015 - 09:46:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Foťák nevyplivne fotku uplně přesně tak, jak ji vidí oko. Zařízení, kterým bychom udělali cvak a měli uplně věrnou realitu zatím prostě neexistuje. Digitální zrcadlovka je kvalitní zařízení, stačí ji trošku pomoc při vyvolání z RAWu a je to. A nebo si pořiď film, nakup náčiní, zaber koupelnu směle do toho. Já si pamatuju, jak se přicloňovaly různé části fotky při ručním vyvolávání a podobné záležitosti. Vždyť ten APS je digitální obdoba, už to zde padlo.
Já to dělám tak, že vezmu RAW, kouknu na něj, trošku to potahám dle mého oka a pak zmenším pro web. Když fotím na telák a hodně zoomuju, přidám třeba kontrast. Když převádím fotku do čb, dám si pozor, aby byla opravdu čb. Jednoduché úpravy, baví mi to. Jen mi štvě, když mi někdo tvrdí, že se to nesmí a že už je to zásah do reality. Nesmysl. [kladivo]

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5258
Registrován: 2-2009
Odesláno Úterý, 21. dubna 2015 - 11:48:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honzinus - tak ta Tvá pátá věta toť perla všech perel. Přečet sis, cos napsal za nesmysl ?
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 789
Registrován: 8-2010

Odesláno Úterý, 21. dubna 2015 - 12:05:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jasně, ale klidně to rozeber. [wink]

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5259
Registrován: 2-2009
Odesláno Úterý, 21. dubna 2015 - 15:09:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To je naprosto zbytečné, na takové blbosti není co rozebírat.[crazy]
,,kdo nemá výtvarný a umělecký cit prostě fotit nemůže"
1/ Kdo by mu v tom mohl zabránit a jak ?

2/ takových jsou statisíce, milióny a pořizují si fotky pro svou potřebu, potěchu atd. Nikoli do galerie nabo na výstavu.

3/ značná část z nich, nebo jejich přístroje typu idioten foto, pořizuje většinu fotek ostrých ,dobře exponovaných, možná kompozičně nezvládnutých. Ale podle jejich představ.

Takže pokud jsi tam nezapoměl dát smajlíka nebo uvozovky na znamení ironie, dosedl jsi daleko mimo mísu. Podle mého mínění.

Pokud jsi to myslel opravdu jako ironii tak se omlouvám za tupost a nepochopení.....[crazy][uhoh] [sad]
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 790
Registrován: 8-2010

Odesláno Úterý, 21. dubna 2015 - 16:08:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mn2: Může fotit, ale bude to stát za prd, tak to bylo myšlené. Zrovna od Tebe bych nečekal, že na to takto budeš reagovat, od ultrakáčkařů ano, ale od Tebe ne. [proud] [rofl] [ok] [zadnice]

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
perník
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 144
Registrován: 8-2012
Odesláno Úterý, 21. dubna 2015 - 16:18:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

je to tak. fotky jako
http://www.railgallery.cz/showphoto.php?photo=6986
http://www.railgallery.cz/showphoto.php?photo=6901
http://www.railgallery.cz/showphoto.php?photo=6912
http://www.railgallery.cz/showphoto.php?photo=6513
může vyfotit pouze člověk, který to prostě v sobě má - talent, zručnost, oko, zkušenosti, výtvarné cítění, zná svou techniku...[ok] buďme za ně rádi a važme si jich!
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5260
Registrován: 2-2009
Odesláno Úterý, 21. dubna 2015 - 16:52:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honzinus - ono není podstatné co jsi ode mne čekal. Podstatné je, že to tak je. Další věc je, že buď se neumíš vyjadřovat nebo jsi poněkud odtržen od reality.
Nejsem ani ultrakáčkař, ani ultra ŽP ani jiný ultra. Jsem obyčejný, starý chlap, ale snažím se používat mozek aby mi nesesračkovatěl předčasně.
A to moudro, že to bude stát za prd jsi vzal kde ?
Představ si, že spousta lidí fotí takzvanou technickou fotografii, kde hlavním záměrem je zachytit stroj s maximem detailů, pokud možno ze všech stran. Krajina ho absolutně nezajímá, výtvarno taky ne. Podle Tebe tedy stojí jeho fotka za prd a je to břídil....
Jak pro koho. Zdá se mi, že Tvůj rozhled se jaksi markatně zúžil. Ale to je Tvůj problém.

Stejně daleko jako Ty k Sudkovi, Kuščinskému a dalším velikánům může mít tuctový fotič k Tobě.
Ani jednomu bych ale nesděloval, že nemůže fotit a že to předem stojí za prd.
Kolik lidí Tebe srovnávalo se skutečnými mistry oboru fotografie a následně Ti poslalo stejnou radu jako ty těm bez uměleckého cítění ?
Já mezi nimi rozhodně nebyl, nejsa mistrem a nejsa vyznavačem jediné správné fotometody.
Rozlišuji fotky zmršené, špatné, dobré, vynikající, lhostejno jestli s postprocesingem nebo bez. Technické, dokumetnační, výtvarné, všechno jedno.
Nesnáším ovšem nabubřelce ,ať umí cokoli a jakkoli.
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2037
Registrován: 9-2006
Odesláno Úterý, 21. dubna 2015 - 18:00:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nejsem příznivcem černobílého vidění světa ani generalizujících tvrzení. Člověk bez nadání může fotit, nemusí to stát za prd a ještě se tím může uživit.

Mnoho oblastí užité fotografie vyžaduje pouze znalost řemesla a nadání netřeba. Napadají mě např. produktové fotky, snímky z laboratoří (medicína, průmysl, zkušebny), fotky do výstavních katalogů, kriminalistika, fotky pro archivační účely (muzejní exponáty, obrazové galerie), geografie, etnografie a spousta dalších. Fotografie do novin, kde je hlavním aspektem aktuálnost. Fotografie jednoduchých portrétů, legitimační podobenky, dětičky s hračkami, rodinný portrét, skupinový protrét (vše v ateliéru). To jsou všechno fotografické činnosti, kde postačí zvládnutí řemesla. Tedy dobře naexponovat, dobře zeditovat a předat v požadovaném formátu zákazníkovi.

Odhaduje se, že 95% profesionální fotografie (takové co se fotí na zakázku za peníze) tvoří produktová fotografie. Tedy bezestínová fotka produktu, to jsou fotky v reklamních letácích obchodních řeteězců (prací prášky, salámy, sekačky na trávu). Na to fakt není třeba žádné nadání. Stačí zvládnout řemeslo a mít trochu kinderštube.
Koneckonců i ty vláčky jsou z valné většiny obdobou produktové fotografie, tedy věcné fotografie. Ať už vlaky v krajině nebo tzv. dokumentačky. Vždyť pokud někdo nafotí a dobře zedituje mašinky "narvané" do fotky od nárazníků po nárazník, tak je může úspěšně "prodat" do monografií lokomotivních řad, atlasů lokomotiv, železničním dopravcům apod. Pokud se někdo naučí řemeslo do té míry, že zvládne expozici, výběr stanoviště, skladbu obrazu a editaci fotek, tak může uspokojivě fotit "vláčky v krajině".
Vždyť fotograf byl a je učební obor, kde je hlavním cílem zvládnutí řemesla.

Takže věcnou fotografii by měl dobře zvládnout každý, kdo má zažité řemeslné základy fotografie. Pro věcnou emotivní fotku (nejen železnice) už jakési nadání, resp. vidění není k zahození, pro emotivní fotku s výtvarným akcentem už téměř nutnost a pro výtvarnou fotku nezbytnost. To že mnohým šotoušům chybí respekt k řemeslu a naopak přebývá zbytnělé sebevědomí je věc jiná.

(Příspěvek byl editován uživatelem Topič.)
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 791
Registrován: 8-2010

Odesláno Úterý, 21. dubna 2015 - 18:11:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mn2: mám pocit, že Ti začíná chybě nadhled, neber to tak vážně. U narcise perníka mi to nepřekvapuje, ale fakt, ber to z nadhledem. [blush]

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
perník
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 145
Registrován: 8-2012
Odesláno Úterý, 21. dubna 2015 - 18:40:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honzinus: Přestaň urážet a bagatelizovat a radši si obhaj to, cos tu tak kategoricky tvrdil.
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 792
Registrován: 8-2010

Odesláno Úterý, 21. dubna 2015 - 18:58:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Perníku, přečti si ještě jednou co píšu, možná to pochopíš i ty.

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Bobik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1623
Registrován: 7-2011
Odesláno Úterý, 21. dubna 2015 - 19:45:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Foťák nevyplivne fotku uplně přesně tak, jak ji vidí oko. Zařízení, kterým bychom udělali cvak a měli úplně věrnou realitu zatím prostě neexistuje.

No a? To je přece logický. Objektiv foťáku přece není lidský oko.
Akorát se pak neshodnem dál. Já myslím, že to je prostě "technický omezení" a beru věc jak je. A dokážu se s tím spokojit. Ty, jestli to chápu správně, se s tím spokojit nedokážeš, nestačí ti to a cítíš potřebu to v něčem doupravit. Což mě pak zase přijde "nepřirozené".
Stejná neshoda bude nejspíš panovat i v názoru na "přizpůsobování" okolí. Jasně, mít sloup lampy přes čelo mašiny, pokud to jde blejsknout jinak je blbost. Ale "vyumělkovávat" okolí popílením různého "překážejícího" rostlinstva mi taky přijde jako nepřirozené "upravování si reality".

Ostatně soudím, že Ropid musí být zničen.....
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 793
Registrován: 8-2010

Odesláno Úterý, 21. dubna 2015 - 20:47:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bobiku, technický omezení? Proč tomu nepomoc, stačí jen málo. Takže jakýkoliv zásah už je pak znásilňování reality? A v temné komoře tedy taky?

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1504
Registrován: 3-2010
Odesláno Úterý, 21. dubna 2015 - 21:03:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bobiku, jo a v čem je to nepřirozené? Náspy má čistit traŤovka, někde to dělá, někde ne.

Představ si, že si budeš chtít vyfotit nějakej hrádek, vybereš si místo, a dole se válí pet flaška od nějakýho mastŇáka. Necháš si ji ve fotce, protože je to realita? Najdeš si parádní květ, na kterým sedí parádní babouk, ale nad tím je šlahoun rostliny. Vyfotíš to i s tím šlahounem přes celou fotku, nebo ho opatrně odstraníš?



Jo a ten tvůj názor, že když se fotka nepovede, tak se prožene programem a zachrání - fotka se musí povést především kompozicí. Když to vyfotíš s tou lampou přes čelo nebo uřízneš nějakou zajímavou linii v záběru, či třeba ten vlak necháš moc "přejet", tak ti je fotošop k ničemu, když máš vobě pazoury levý a voko z kašparovy krávy ;-)

Základ je fotku dobře vyfotit kompozičně. Stejně tak důležité je vyfotit fotku dobře expozičně ve smyslu času nebo clony, podle povahy fotky, sport, makro, portrét, produktovka. Neméně důležité je fotku dobře zaostřit. U krajinovek se fotí na "vše ostro", ale pak máš třeba takový portréty nebo makro, malou hloubku ostrosti, zaostříš blbě a nazdar hodiny. Se všemi těmito věcmi ti nepomůže kdyby tisíc fotošopů, to prostě musíš dobře udělat na fleku.

Je víc než vhodné fotku dobře vyfotit i expozičně ve smyslu celkové "světlosti", s ohledem na to, co s tou fotkou dáš hodláš dělat. Ve fotografii existuje termín ETTR - expose to the right. Co je v překladu něco jako "histogram napravo", co nejvíc jasů, protože to mj. potlačuje šum atp. Já se držím pravidla, že exponuju na hranu výpalů (bílý mraky, bílý vlaky, bílej sníh atp.) a zbytek vytáhnu editací, protože dynamický rozsah. Dokonce je na to článek fotoškoly... V obtížných světelných podmínkách je toto dvakrát tak důležitý, protože šum.
Ale myslet si, že fotošop zachranuje zmršenou fotku, no. Expozice hozená o 1EV není zmršená fotka, pokud je to do rawu. Vypálená fotka do JPG je zmršená, ale tam ti fotošop nepomůže, kde nic není, ani smrt nebere. Další zmršeniny tu už velmi trefně popisoval Perník #143.

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 794
Registrován: 8-2010

Odesláno Úterý, 21. dubna 2015 - 21:13:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bobíku, konkrétní příklad:
http://tinyurl.com/la6smup
Fotka 1: tak ji naexponoval foťák, který se domluvil se systémovým bleskem, foceno odrazem o strop. Tedy takto scénu viděl foťák.
Fotka 2: mně se to nelíbilo, tak jsem udělal drobné úpravy.
Fotka 3: převod do ČB, pouhé zahození barevné informace, bez další úpravy.
Fotka 4: nelíbilo se mi to jak to udělal editor, tak jsem to trošku poupravil.
Které fotka vypadá podle tebe nejlépe a dopustil jsem se nějakého pokřivení reality? Jakého?

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1505
Registrován: 3-2010
Odesláno Úterý, 21. dubna 2015 - 21:40:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Copak nevidíš, jak se tý holce křivěj záda?

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Rosta_kolmix
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4051
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 21. dubna 2015 - 23:02:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jnd - proč mi leží v žaludku právě ŽP? Už jsem to tu vícekrát psal, ale zkusím to ještě shrnout nějak ve stručnosti:

1) Galerie ŽP se prostě stala jakousi modlou či Mekkou mnoha (nejen) mladých šotoušů. Sám nechápu proč, ale budiž, beru to jako FAKT. Sám si to vysvětluju tím, že ŽP jako server je přehledný, obsahuje fůru zajímavých vychytávek jako řazení vlaků, kalendář akcí, přináší aktuální informace z dění na kolejích, tak snad i proto je hodně frekventovaná jeho galerie. Navíc neobsahuje zbytečné programátorské "vychytávky" jako např. lightbox, takže nedělá problémy s načítáním v jakémkoliv prohlížeči i třeba na mobilech...
Jenže "vedlejším efektem" zmíněného je fakt, že ti (převážně) "mlaďoši" se pak snaží fotit takové záběry, jaké vídají v galerii (viz atributy jmenované a tradičně rozporované výše). Důsledkem čehož pak je, že mnozí z nich kolikrát na výskyt zajímavého vozidla (třeba) na zajímavém místě ani nevytáhnou foťák např. kvůli zatažené obloze. Krom toho, že je to později samo bude štvát (já hlupák ještě v době focení na film taky leccos v zájmu úspory filmu "nezmáčkl" a dnes bych si za to naliskal), pak dochází k situacím, že potřebuješ sehnat snímky z nějaké konkrétní události, ale ejhle, ony žádné nejsou, protože tehdá bylo škaredě [uhoh]

2) Dalším důvodem je, že různé nošení štaflí na focení, běhání po polích, lození po sloupech, natáčení z okna jedoucího auta apod. v zájmu pořízení "dobrého snímku" dělá (všechny!) železniční fandy v očích normálních lidí absolutními blázny. Samozřejmě tu někdo bude hned kontrovat, že mezi autory z ŽP a těmito blázny přece není vůbec žádná vazba (samozřejmě že stoprocentní určitě ne) - ale všichni tušíme, jak to je...

3) Zmiňované občasné "postesky" nad podivným vybíráním fotek do galerie ŽP ze strany NAPŘ. fotičů na akcích (a nejde jen o mé kamarády, jak tu bylo řečeno, ale prostě obecně lidi s foťáky, kteří se tam pohybují), ale taky třeba náhodných zasvěcených spolucestujících v kupé, kteří mně poznali (nevím jestli jsem tak populární těmi "výpady proti ŽP" či co) taky značí, že asi něco není na ŽP úplně OK. Zvláštní, že na žádný jiný foto-server jsem stížnosti nezaznamenal.

To by asi byly výhrady, které se dotýkají "šotoušsstva" plošně. A teď ještě pár těch, co se týkají asi spíše mně osobně:

4) Skoro na každé ze zvláštních jízd, které jsme pořádali, se našel někdo, kdo vyháněl cestující od vlaku či z nádraží jen proto, aby měl fotku bez lidí. Chápeš to? A jako cestující k vlakům a na nádraží nepatří nebo co? Samozřejmě, pokud mi stojí přímo před čelem vozidla, tak taky počkám, až ujde stranou, ale jinak snad nejsu sám, kdo si myslí, že vlaky (zejména ty osobní) bez lidí vypadají "divně". Opět netvrdím, že 100% těchto "odháněčů" má co do činění se ŽP, ale minimálně část určitě. Právě poznámky typu "Takto to na ŽP ani nemá cenu posílat" vypovídají výstižně. Kdysi mi jeden takový týpek přišel i přímo do tváře vynadat, že si nezaplatil fotovlak na to, aby měl lidi v každém záběru (přitom my nikde neinzerovali, že budou záběry bez lidí - takže neoprávněná reklamace). A tento mi opět přímo řekl, že chtěl dát foto na ŽP, ale takto je mu to celé "k h...u".
Mimochodem toto byl i jeden z hlavních důvodů, proč jsem zavrhl pořádání akcí pro "šotouše" (kterým se člověk prostě nezavděčí) a věnuji se pořádání akcí primárně určeným pro širokou veřejnost - která dokáže ocenit, že nějaké vlaky jezdí.

5) Dále už zmiňované důsledky na mou práci na Prototypech (nesouhlas s publikováním fotek, problémy se sháněním fotek z událostí, kdy nebylo hezky, nebo jinak chyběly "optimální" podmínky pro focení) - opět leckdo namítne, že se to netýká přímo ŽP, ale že alespoň z části ano, je zcela zřejmé.

6) V neposlední řadě se v profesním životě setkávám s důsledky publikování fotek zkoušených vozidel z okruhu - vpodstatě se to týká jen ŽP a časopisu ŽM (tedy zatím se nic jiného neřešilo). Zákazníci jsou kvůli běžnému unikání fotek jejich vozidel kolikrát nuceni zkoušet v noci a být vystrašeni při občasných nutných přepravách svých vozidel např. do Nymburka na soustruh, aby je nikdo nenafotil. Zrovna cca před týdnem, když jsem dělal vstupní test jedné z jednotek momentálně přítomné na ŽZO (napovím - ta, která se zkouší o nocích), jsme se s technikem zákazníka bavili mj. o focení a říkal, že Česko je známé tím, že se tu na okruhu zkoušené vlaky nedají utajit a dělá to pak problémy jak mezi nimi (jako výrobcem) a odběratelem, tak i mezi jimi (jako techniky zodpovědnými za průběh zkoušek) a jejich zaměstnavatelem, který jim únik snímků dává za vinu, že vozidlo dostatečně nechránili.
Zde opět nevím, o co např. panu Armstrongovi ze ŽP jde. Jakoby byl takový problém s vypuštěním fotky, když už teda jó potřebuje "zamachrovat", počkat alespoň do doby, než vozidlo z okruhu odjede. Nejde jen o to, že pak desítky techniků (hlavně) zahraničních zákazníků musí chodit do práce v noci, ale taky je občas sám VUZ penalizován za porušení utajení, které bývá jednim z bodů kontaktů.

7) A pak jsou tu i nějaké záležitosti týkající se ryze osobních otázek sympatií a antipatií - se kterými se samozřejmě musím srovnat sám...

========================

Chary - ad nová série otázek (i když už mně fakt moc nebaví psát +/- totéž to pořád dokola):

ch21) - onen už tolikrát omílaný problém "nepestrosti" námětů publikovaných fotek. Tedy že (hrubým odhadem) polovinu fotek v galerii tvoří za hezkého počasí pořízené nadhledovky s mašinou vodorovně i svisle cca ve třetině a vše "ostatní" (stanicovky, fotky s lidmi, zatažené počasí, vyložené podhledovky atd. atd.) tvoří "jen" ten zbytek. Že jste při publikování omezeni tím, co uživatelé zašlou je samozřejmé a logické, ale co když je to právě "začarovaný kruh" točící se kolem toho, že autoři dodávají prostě to, co vidí, že snadno prochází?! Rozhodně netvrdím, že to jistojistě takto je, ale schválně na to upozorňuji, jako na "úkol k zamyšlení".

ch22) - viz odpověď to Jnd

ch23) - To je možná věcí nějakého osobního "odhadu", statistiku si samozřejmě nevedu, ale příjde mi, že jmenované servery mají paletu nabízených fotek opravdu pestřejší - samozřejmě bráno v dlouhodobém průměru, určitě se občas najde období, kdy je tomu naopak.

ch24) - Myslím že ne. Právě v případě Michala to ale chce podívat se na průřez celou jeho tvorbu. Brát jen "Tovačovku" není vhodné, neb na ní není po tvůrčí stránce fakt moc co vymýšlet.

ch25) - To první chápu, příklad na soutěži krásy snad tak moc blbej není - možná ne ideální, ale nic lepšího mně zrovna nenapadlo [nene] Každopádně myslím (a snad nejsem sám - i to jsem se snažil nejednou vysvětlit), že není možné u fotek přihlížet více na provedení než na obsah, ale oboje by se mělo posuzovat +/- rovnoměrně. K čemu sice technicky perfektní fotka, když nezachycuje nic (alespoň trošku) jedinečného?

...že ty nevíš a neznáš daleko víc věcí, o kterých tu píšeš... - to je docela možné, i od toho to tu s Vámi všemi řeším, abych se něco nového dověděl. Jak jsem tvrdil, že jsem si prostudoval fungování vaší galerie, měl jsem samozřejmě na mysli jak funguje z té stránky, která je vidět. Samozřejmě do pozadí vidět nemůžu. To je jako když si vypozoruju, že mi automat na kafe po stisknutí toho nebo toho tlačítka vydá nějaký hnus, ale ostatní nápoje jsou OK. Pak klidně můžu prohlásit, že znám jeho fungování, i když vlastně vůbec nevím, co se děje uvnitř té bedny...

perník - Promiňte, ale já na těch čtyřech nalinkovaných fotkách nevidím nic nějak špatného (snad kromě toho, že u fotky "Hektora", který je evidentně 720.113 je překlep v čísle), snad jen že u první jde opět o poněkud "ohraný" námět, ale budiž...

www.prototypy.cz - Stránky, které vytváříte Vy všichni!

Další stránky, na kterých pod hlavičkou KMD, o.s. dělám:
www.prototypy.cz/sergeje a www.prototypy.cz/tovacovka
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 795
Registrován: 8-2010

Odesláno Úterý, 21. dubna 2015 - 23:23:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přidejme do pranice poslední perníkův výtvor publikovaný na žp, srovnání si každý rád udělá sám:
http://www.zelpage.cz/fotogalerie/motorove-lokomotivy/781/781119. html
Kompozice celkem na nic, celé je to bez nálady a světla, akorát ta pěkná mašina tam je, to je šoto dokumentačka jak svině.. Když to vidí normální člověk, nic moc mu to asi neřekně.. Kdyby tam bylo aspoň pěkný světlo, ale takhle?

Rosťo Kolmixi: před nějakou dobou jsem vyfotil tuto fotku. Výhled byl trošku zablokovaný trčími větvemi z keřů nebo co to bylo. Trvalo mi asi půl minuty než jsem je rukou zlomil a odstranil z výhledu abych mohl stativ postavit na pevnou zem. Řekni mi upřímně, jsem v očích normálních lidí blázen?
Doporučoval bych některým diskutujícím, aby si rozklikli moji galerii (ano, dole v mém podpisu) a viděli, jaký jsem ultrašotoblázen. [kladivo]

(Příspěvek byl editován uživatelem Honzinus.)

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1506
Registrován: 3-2010
Odesláno Úterý, 21. dubna 2015 - 23:45:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kolmix a perníkem linkované fotky - to by chtělo zapojit centra mozku odpovědná jednak za dávání si věcí do kontextu a druhak za chápání ironie ;-)

K čemu je technicky dobrá fotka, která nezachycuje pornovlak, ale šedovlak? Právě k tomu, aby se autor naučil dělat technicky dobrý fotky, aby potom, až se k tomu pornu dostane, to udělal pěkně. To ti tu píšu celou dobu a ty máš nějak jedním uchem tam, druhým ven. Jak u někoho na dvorečku ;-)

Za lezení po polích a stromech může žp? Ale ale ale... jakto, že lidi, kteří vůbec na žp nepublikují, taky lezou do polí a na stromy?

Ten tvůj "úkol k zamyšlení" - brečíš sice hezky, ale na špatným hrobě. Promlouvej k autorům, přemlouvej je k tomu, aby nefotili krajinovky na sluníčku. Jak jsem už psal, autoři to fotěj, protože je to tak baví. Jsou dokonce tací, kteří fotí jen určitý řady (velmi podezřele začínající 749-754 s odporem k "tečka sedm") a na peršinga ani neplivnou. Přesto nemám dojem, že jsou to správci, kteří by měli autorům říkat, že fotky na sluníčku jsou nuda. AŤ si každej fotí, co se mu zlíbí, a když to chce dát k nám, aŤ to teda má dobře udělaný. A jestli to má dobře udělaný, my ho omezovat nebudem. Samozřejmě že pod "dobře udělaný" spadá hodně hledisek, ale to tobě přece nemusím vysvětlovat, ty moc dobře víš, co s autorama v zákulisí řešíme dnes a denně.

To, že ty nám chceš vnucovat svůj pohled na to, jak má vypadat galerie - ti tu píšem, udělej si svou. My máme svou, máme svůj koncept a celkem bohatou základnu jak autorskou, tak čtenářskou. Když se podívám na trainweb nebo lokomotivy, taky nějak nevidím tři prdele fotek v zataženu. Čímto? A to i od autorů, kteří nemají se žp nic společného, zdůraznuji. Dívám se na aktuální fotky na lokomotivy.net, samý sluníčko, jen jedna zatažená, a nota bene od člověka, kterej na žp začínal. Není to zvláštní? Dívám se na trainweb, tři stránky aktualizací, ani jedna zatažená. Hele, to je nějaký divný... to už na tý žp máme těch zataženejch víc, jenomže žp je přece ta špatná... éééé...

ale příjde mi, že jmenované servery mají paletu nabízených fotek opravdu pestřejší
Jo, tak se laskavě podívej pořádně. Tobě vaděj šablonový fotky, nasvícený fotky. Co uvidíš na lokomotivy nebo trainweb? Nasvícený šablonový fotky. Na lokomotivách je možná víc pornohereček, protože tam je nejspíš víc autorů s napojením na isoř. Z fotek na lokomotivách mám dojem, že osobní doprava téměř neexistuje. Velmi lehce to zavání ultra-hc-přístupem. My nikoho neomezujeme. Jako sory, tobě něco přijde, ale mě hlavně přijde, že především kritizuješ, aniž by sis pořádně ověřil fakta. Jako už kolikrát, že? Zavádím novotvar, "kolmixovat".

kolmixovat - definice: dokonavé i nedokonavé sloveso, může být intranzitivní, tranzitivní nebo ditranzitivní; kritizovat něco, aniž bych si o tom zjistil dostatek údajů, bez znalosti souvislostí; též kritizovat v přímém rozporu se skutečností.

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Jnd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8785
Registrován: 4-2003

Odesláno Středa, 22. dubna 2015 - 00:13:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rosta_kolmix

Měl jsem něco rozepsáno,ale nemám už sílu. Tak to mažu a napíšu to jinak a stručně.

Stím co jsi napsal mohu a nemusím souhlasit.
Ale neřeš kdo,co a jak fotí !!

Dej si na web co tebe zaujme a myslíš ,že zaujme i ostatní.

Před 30 lety se fotilo nějak. Dnes jinak a za 10 třeba zase jinak a je pouze na daném jedinci zda bude ten kdo to posune dál,nebo se poveze stím co se líbí.

pak dochází k situacím, že potřebuješ sehnat snímky z nějaké konkrétní události, ale ejhle, ony žádné nejsou, protože tehdá bylo škaredě

A třeba ty snímky jsou,ale autoři nemají důvod je pouštět a šetří si je na jiné příležitosti.

A já si jdu stáhnout svojí dnešní šed .....
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5261
Registrován: 2-2009
Odesláno Středa, 22. dubna 2015 - 06:13:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jnd - tohle bych i podepsal.

Honzinus - máš trochu smůlu, překladač Tvých projevů se mi někam ztratil.[proud]
Nebo jinak, ale to už se opakuju, jinak beru projevy, třeba, Charyho a Topiče a poněkud jinak ty Tvé.
Nicméně máš svaté právo napsat, co uznáš za vhodné. Na druhé straně pak máš svatou povinnost očekávat reakci a projevy nevole i vole...
Asi tak.

Rosťa Kolmix - zdá se, že zášť Tě zaslepuje, pokud se na všech nešvarech podílejí abonenti ŽP částečně, buš do nich taky pouze částečně. Zbytek si nech pro ty z jiných stájí.... Ty, kteří tu částečnost doplní na 100%.

Ad přispěvatelé - na mě máš stále možnost obrátit se kdykoli. Blafy různých vemen mě nezajímají a rozhodně bych kvůli nim nepřerušil dodání fotek.

Ad ŽZO - OKRUH LEŽÍ NA VEŘEJNÝCH POZEMCÍCH. Alespoň většina, uvnitř se nachází běžná obec. Ať si zákazníci své skvosty zamaskují jako traktor a mají klid. Vědí jak okruh vypadá, že se nenachází v policejním státě, kde lze zakázat každou kravinu. Být ŽZO nezaplatil bych nikomu z nich ani fenik. Pokud bych neuzavřel pitomou smlouvu. S výjimkou vlastního objektu ŽZO bych rád viděl toho, kdo by mi chtěl eventuelní focení zakázat kdekoli na okruhu.
Leč asi neuvidím, protože okruh už mě dávno nezajímá, stejně jako skvosty, které se tam prohání.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5262
Registrován: 2-2009
Odesláno Středa, 22. dubna 2015 - 06:33:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honzinus - na to podstatné jsem zapomněl - Ty fotíš letadla, že ? Tam taky volíš umělecké hledisko nebo jsi ze skupiny fotičů ocasů - to jest na fotce musí být především dobře čitelná imatrikulace ?
Měl jsem několik známých, kteří patřili právě do této skupiny. A jejich počínání mi nepřišlo ani v nejmenším nepatřičné - bral jsem to jako formu sběratelství.
Oni mají i ušlechtilejší výraz pro své hobby, bohužel mi nějak vypad z harddisku.
Ale na rozdíl od jejich produkce, kterou jsem viděl in natura, si nedovedu dost dobře představit jak vypadá pozemní umělecké foto letadla na modré obloze. Neměl bys nějakou ukázku ? Z letadla, balonu to znám - dlouho jsem si kupoval L a K. A do jaké skupiny bys tedy, po vzoru fotičů vlaků, zařadil fotiče ocasů / letadel, pochopitelně / ?
Mirko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3298
Registrován: 6-2006

Odesláno Středa, 22. dubna 2015 - 06:35:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rosta kolmix: kdybys radši místo toho psaní slohu radši přemejšlel nad tim jak mít své fotky lepší, udělal bys líp.

Má videa na YouTube Moje Zonerama fotogalerie PUMPA Sázava - motorbike ride

#KeepFightingMichael #forzaJules
Bobik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1624
Registrován: 7-2011
Odesláno Středa, 22. dubna 2015 - 07:34:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honzinus, Chary: Jo, pánové, díky za "důkaz místo slibů. [proud]
Ano, proti tomu mi nezbývá než souhlasit. [biggrin]
Ač teda děsně nerad, ale musím uznat, že máte pravdu. Sakra. [rofl]

Tak ne, vážně. Jo, na tom příkladu od Honzinuse je to vidět. Především u těch ČB, tam úprava skutečně pomohla. I když, pomohla, mě se líbí obě, každá je jiná Ta upravená je výraznější a víc praští do očí. Ale já třeba nemám rád "křiklavé" barvy (černá i bílá jsou barvy, takže fotka je vlastně taky barevná [lol]). Takže ta původní mi přijde taková příjemnější. I u těch barevných mě teda přijdou hezký obě fotky. Resp. na obou by se dalo najít něco, co se mi lehce nelíbí, byť to "hlavní" dojem, tedy že je fotka hezká, v zásadě nekazí. Ta první barva je "moc bílá" a ta druhá zase "moc barevná, až lehce kýčovitá". Ale to je vedlejší, to je věc názoru. Důlezité, co jsem chtěl říct je, že beztak 90% lidí prd pozná, nebo je jim to šumák. A že se jedná vesměs tak akorát o "hon za dokonalostí" daného jedince (a max pár podobně "postižených"). Ostatní většina tu úpravu beztak nedokáže ocenit.
Na druhou stranu ovšem proti gustu... Když je autor spokojenější, prosím.

A k těm úpravám okolí - jasně, petflašku vodkopnu do lesa ať nezaclání na louce (beztak je umělá a umělý věci přece v záběru nechci) a rostlinstvo kolem babouka podupu, stejně je to určitě ňákej plevel či co. [proud]
Ono úpravy okolí a úpravy okolí. Nic se nemá přehánět. Stéblo trávy budiž, flaška je bordel co se nemá co kdekoli povalovat, takže uklidit je samozřejmost. Ale suplovat traťovku? Není to už přehnaný? Tak je násep zarostlej, bo na to traťovka dlabe, no. Holt možná blbý, ale realita. Tak se s tím buď smířím, nebo si najdu jinej flek. Co potom udělat třeba s komínem od fabriky, co leze do záběru? Odstřelit?

P.S. Ale alespoň už vím, koho pozvat k nám do lomu na jarní brigádu. Letos už to máme za sebou, ovšem do budoucna, lidi se vždycky hodí. Křoviňáky a rukavice ochotně zapůjčíme. A můžete si vysekat i vlastní soukromej šotoflek, uděláme reservé, vyhrazeno. [biggrin]

(Příspěvek byl editován uživatelem Bobik.)

Ostatně soudím, že Ropid musí být zničen.....
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1507
Registrován: 3-2010
Odesláno Středa, 22. dubna 2015 - 09:04:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No, tak máme řekněme trvalou realitu, a dočasnou realitu. Že je někde komín, tak ten tam bude vždy, stejně jako sloup nebo bouda.
Ale jestli je někde bezinkovej keř, podívej se na nový fotky v galerích za poslední dobu, nějak mi to přijde, že je nějak moc "nově vysekanejch" fleků, a fakt to nevypadá na práci jednoho šotouše.

Ale mít třeba pěknej flek, kde ti v zamýšlený kompozici ten bezinkovej keř leze akorát do podvozku do čela. Máš možnost ten flek vyfotit s keřem v podvozku, nebo máš možnost ten pěknej flek nefotit vůbec.

Nebo tomu trošku pomůžeš, však ona ta bezinka tam příští rok vyroste znova.

Nicméně chápu, že tohle je jako s úpravama ve fotošopu. Prostě někdo ani Ň ze zásady, protože to je kacířství, jediná správná je naturální fotografie, někdo ani Ň, protože na to nemá nebo to prostě nevnímá jako věc, která by se měla dělat, a někomu to přijde úplně normální. A jako všude i zde jsou extrémisti. Je to o té toleranci, jako téměř vše v tomhle vláknu, že? [rofl]

Stejně tak je pouze můj názor, který rozhodně nikomu nehodlám vnucovat, že stejně jako fotka na sluníčku vypadá tak nějak prostě líp než bez sluníčka, tak fotka bez keře v čele/podvozku vypadá tak nějak líp než s keřem.

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 796
Registrován: 8-2010

Odesláno Středa, 22. dubna 2015 - 09:05:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mn2: uplně tomu nerozumím, ale fotky letadel mám zde, zas až tolik jich proti modré obloze myslím nemám..[fotic]

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5263
Registrován: 2-2009
Odesláno Středa, 22. dubna 2015 - 13:35:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nevadí, fotky pěkné a pěkně proložené - s krajinou, bez krajiny. A o to mi jde. Proč, když je to přípustné u letadel, by to nemělo být přípustné u lokomotiv, vagonů ?
Jinak ti lovci ocasů - nejsem si jist ale něco mi říká, že jsou to spoteři. Letadlo tam je pochopitelně celé ale od ocásku aby imatrikulaci nic nezakrývalo. Kdysi byli na Ruzyni docela hojní. Já letadla zkusmo fotil na nádraží, když mi letělo nad hlavou na ffd 430mm ekv. Vzhledem k tomu, že to je horní / dlouhý/ konec zoomu od Panasonic FZ 50, nic moc, hlavně kontrast, ale letadlo tam je.
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1508
Registrován: 3-2010
Odesláno Středa, 22. dubna 2015 - 14:11:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MN2, ty lovci ocasů, není to náhodou stejnej případ, jako ti, kteří uznávají pouze takovou fotku mašiny, kde jde přečíst číslo?

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 797
Registrován: 8-2010

Odesláno Středa, 22. dubna 2015 - 14:45:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No já teď taky nevím, kdo to ti lovci ocasů jsou… já znám výraz spotter, ale nevím, jestli je to přesně ono. Na planes.cz vyžadují letadla většinou dost na těsno, to může být ono. A to já právě moc nemusím..

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2038
Registrován: 9-2006
Odesláno Středa, 22. dubna 2015 - 15:30:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bobík: Zkus juknout na tohle:
http://www.digimanie.cz/raw-ci-jpeg-tot-otazka/4488
řekl bych, že docela přesvědčivé ukázky na téma "reálná" fotografie.
Nebo tohle krátké video s vyvážením bílé.
http://www.4foto.cz/4foto-33-vyvazeni-bile-barvy/
V rawu si upravíš white balance snímku v PC po vyfocení v převodníku jak chceš. U jpeg formátu už ne. Takže když chybně nastavíš při expozici, mohou být barvy značně nevěrohodné.
Tvůj foťák raw neumí a bys měl nastavit před exponováním. Venku za sluníčka by to měl režim auto zvládnout dobře. Ale každý výrobce používá své algoritmy a výsledek z různých aparátu při stejném světle a scéně bude odlišný. Canon má teplejší barvy, Nikon studenější, Kodak mívá barvy do purpurova atd. Při focení do jpeg formátu seš závislej na tom, jakej software výrobce do foťáku nacpal a možnost následných úprav je omezenější oproti focení do rawu. Udělej si doma večer následující pokus, tedy pokud máš ještě obyčejné vláknové žárovky v nějakém osvětlení. Cvakni to bez blesku s nastavením bílé na auto a pak na žárovku a podívej se co to udělá s barvami na pleťovce, ale i celkově. Operovat s tím, že jak to foťák zaznamenal, tak je to správný a odpovídající realitě je pofidérní. Píšeš, že se ti barevně moc nelíbí ta druhá Honzinova fotka slečny od Honzina. Že ti přijde až kýčovitá. Zatím jsme se nedotkli jedné dost důležité věci a tou je kvalita a nastavení monitoru, na kterém si fotky prohlížíš. Občas se v galerii setkáváme s tím, že v komentářích někdo píše, že mu fotka přijde světlá či tmavá nebo málo či hodně barevná a přitom je v pořádku. Pak se ukáže, že má špatně seštelovaný monitor a fotky na které se dívá nejsou zobrazeny korektně. Není do věci si zkalibrovat monitor. Není potřeba si hned kupovat sondu a soft. Vyzkoušej toto: http://www.zelpage.cz/clanky/kalibrace-monitoru
Jednoduchý a použitelný.[happy]
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5265
Registrován: 2-2009
Odesláno Středa, 22. dubna 2015 - 16:11:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary - přesně Jardo. Fotka je samože technicky na slušné úrovni, ale prim tam hrají ta čitelná písmena. A samozřejmě datum a místo, kdoví ne li i hodina. Dnes se to tam nasáčkuje samo, u analogu se to většinou muselo poznamenat do notesu.
Honzinus - asi to tak bude. Česky je to o jedno T chudší.[wink]
Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4996
Registrován: 5-2007
Odesláno Středa, 22. dubna 2015 - 16:21:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak to do spotterov majú ďaleko. Ja som raz v osobáku Brno-Tišnov postretol takých tých "echt" spotterov. Boli to nejakí Angličania, 4 ľudia, furt čumeli z okna (v rámci možností Bdmtee), nemali žiadny foťák, zato mal každý notes a keď sme šli okolo Majlontu a tamojšej rady laminátiek, tak u nich nastal ten pravý orgazmus [happy]
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 798
Registrován: 8-2010

Odesláno Středa, 22. dubna 2015 - 16:39:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bobíku, ona ta druhá fotka má mírně staženou expozici, přidaný kontrast a sytost, neboť RAW s nastavením profilu na neutral je docela zašedlý a vyblitý. Takže žádná velká úprava se nekonala, jen drobnosti.

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2039
Registrován: 9-2006
Odesláno Středa, 22. dubna 2015 - 17:03:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honzinus: ...RAW s nastavením profilu na neutral je docela zašedlý a vyblitý.
Mě tak napadá, jestli vůbec Kolmačka někdy viděl raw a na jakým monitoru na ty prospektový umělotiny dotažený do nereálný podoby kouká. Pokud někdy fotil do rawu a jen to převedl do jpegu bez úprav, který nejspíš neovládá, tak se nedivím, že mu zašedlý vyblitiny přijdou jako ta správná realita. Ale spíš to šacuju na to, že se s rawem potkal jen z doslechu.
Bobik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1628
Registrován: 7-2011
Odesláno Středa, 22. dubna 2015 - 18:24:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič - děkuji, děkuji, pěkné, poučné. A dobré vědět. Třeba to s tím monitorem by mě vůbec nenapadlo.

Ostatně soudím, že Ropid musí být zničen.....
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 799
Registrován: 8-2010

Odesláno Středa, 22. dubna 2015 - 19:39:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Monitor je důležitý, já osobně mám Eizo, což už je vyšší třída. Řada levných monitorů ukazuje také celkem solidně, ale ne tak dobře jak Eiza. On je to pak trošku nerovnej boj, o čemž jsem se několikrát přesvědčil sám, probíhalo to stylem: vidíš to? Ne, nevidím.[nene] Každopdáně je nutné mít monitor řádně nastaven, aby ukazoval pokud možno co nejpřesněji. A zřejmě se na něj i řádně koukat, co jsem vypozoroval u lěvnějších monitorů, člověk se nakloní ze židle na stranu a už to vidí jinak, to já vůbec neznám. [proud]

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1509
Registrován: 3-2010
Odesláno Středa, 22. dubna 2015 - 20:10:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No tak nemusí bejt nutně eizo, já mám "blbý" hp ips a myslím, že celkem dobrý, na ty moje vyumělkovaný šedofotky ;-)

Ovšem nesmíš zapomínat na to, že spousta lidí to prostě nevidí, protože to prostě nevidí. Je to pod jejich rozlišovací schopnost, ať už "fyzickou" nebo "psychologickou". Tuhle jsme řešili jednoho autora, nějak mu nešly oblohy, tak jsem mu nalinkoval vyloženě tyrkysovou, blankytnout a fialkovou. On mi řekl, že vidí světle, středně a tmavě modrou.

Tak nemůže každej dělat sommeliera, žejo.

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 800
Registrován: 8-2010

Odesláno Středa, 22. dubna 2015 - 20:21:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já měl dost dlouho CRT Lacie Electron, koupil jsem ho před lety asi za 3000 CZK z jednoho grafického studia. Když pak odešla obrazovka, tak jsem hledal něco lepšího, protože se mi nelíbily levnější LCD (a to hodně zobrazování černé a pozorovací úhly), tak jsem šel do Eiza. Ale i levnější ukazují dobře, není nutné vždy platit prachy navíc za zančku. Ten přechod z CRT na LCD mě tolik nebolel, i když s levnějším LCD by to asi bylo horší. [crazy]

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Rosta_kolmix
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4055
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 22. dubna 2015 - 23:27:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honzinus - vpohodě, fotka je hodně dobrá (a vůbec pohled na Tvůj Flickr - PARÁDA!) a i bez toho myslím, že když tu a tam jeden člověk vyleze na sloup, nebo ulomí větvičku, tak to snad "obecenstvo" ještě rozdýchá. Samozřejmě když je takových celá grupa, už to je poněkud "divnější"...

Chary - Autor se klidně může naučit dělat fotky i na zajímavějších focených objektech. Naštěstí už je pryč doba, kdy člověk ekonomicky vážil, zda spoušť stiskne či ne, takže věřím, že sáhnout po nějaké "perličce" není zas takový problém...

Jinak pozastavujte se nad tím, že jsem zabedněnec (což nevyvracím, taky jsem to na sebe slyšel už mnohokrát), nicméně sám si též neuvědomuju, že jsem někde napsal, že by autoři NEMĚLI fotit nasvícené fotky, nebo že by se nasvícené fotky NEMĚLY dávat do galerie ŽP. Ta nenasvícenost byla jen jedním z atributů snímků, které se v neprospěch námětové pestrosti objevují na ŽP spíše vzácně (dále jsem zmiňoval fotky s lidmi, stanicovky, atd.)...

Jaké fotky mají AKTUÁLNĚ galerie Lokomotivy.net a trainweb jsem nezkoumal, chodím tam spíše vzácně, ale nepatuju si, že by mi někdy připadaly "stejnorodé". Sám když se chci pokochat obrázky lokomotiv, chodím nejčastěji na www.railtrains.sk , www.railgallery.cz nebo www.railpage.net - tam jsem (většinou) s výběrem fotek spokojen [wink]

Jinak opět opakuji, že vám svůj pohled nevnucuji, jen dávám podnět k zamyšlení, protože nejsem sám, kdo si všiml, že se galerie ŽP v poslední době nějak "zacyklovala". Ale nutno dodat, že poslední dny se situace zase opět malinko zlepšila. Kéž by tento trend vytrval. Opakuji ne kvůli mně, ale kvůli všem...

Za nový pojem do železniční branže díky, už se těším, jak se ujme a budu slavný [lol]

Jnd - Snažím se dávat na web co mně zaujme a myslím si, že to zaujme i ostatní. To snad dělají všichni [happy]

Mad_noodle2 - No, já myslím, že to ani není zášť (jo, neříkám, že mně zprofanování právě ŽP - když o něm co chvíli něco slyším z úst lidí okolo - občas neštve, ale stejně s tím nic neudělám, tak co), spíše je to takové jako pošťuchování ála třeba Tom&Jerry [lol]

Ad ŽZO - to už jsem řešil jak na ŽP, tak tu na K-čku a je to jako házet hrách sviním, bohužel. Samozřejmě taková velká vozidla nijak nezamaskuješ. Ale problém není jen to, co si (někteří) zákazníci požadují zakotvit do smluv, ale obecně fakt, že jsme akreditovaná zkušebna, která má povinnost chránit zkoušené předměty a know-how klientů. Bohužel i pro nás platí stejná pravidla, jako pro jakoukoliv zkušebnu a fakt, že někdy prostě není jak ony předměty uchránit, akreditační instituce prostě nezajímá. I proto se možná v brzké době dočkáme např. bezpečnostních agentur kolem okruhu apod. [uhoh]

Mirko - Já jsem se svými fotkami spokojen, fakt nepotřebuju, aby z nich byly prospektovky se vším co k tomu patří. Konkrétní objekt v konkrétním čase na konkrétním místě zachytí a nic dalšího (sám) nepotřebuju...

Honzinus - ještě jednou musím po shlédnutí těch letadel uznat, že jako fakt paráda. Člověk by řekl, že letadlo se dá vyfotit jen buďto na zemi, anebo ve vzduchu. A to je vše - tedy chudší množství námětů, než třeba právě u železnice. Ale po shlédnutí Vaší galerie mám skoro pocit, že je tomu právě naopak [ok]

Topič - Kolmačka hlásí, že monitor si kalibruje pomocí http://www.viktorio.net/tisk_kalibrace.php [wink]

RAW až na výjimky (fotky záměrně focené pro tiskové použití, např. nedávno příjezd Kyklopa na ŽZO) nepoužívám kvůli datové náročnosti a ústavičnému problému s přetékajícími datovými úložišti, ale jeho výhodu v opravdu originálním zachycení obrazu tak, jak vyleze z optočlenů, samozřejmě chápu [wink]

www.prototypy.cz - Stránky, které vytváříte Vy všichni!

Další stránky, na kterých pod hlavičkou KMD, o.s. dělám:
www.prototypy.cz/sergeje a www.prototypy.cz/tovacovka
perník
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 146
Registrován: 8-2012
Odesláno Čtvrtek, 23. dubna 2015 - 06:20:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rosta_kolmix: Jestliže jako zdroj zajimavých a nestejnorodých železničních fotek uvádíš Railtrains, Railpage nebo Honzinův flickr, tak už tvým osobním parametrům zajímavosti a různorodosti fotek přestávám rozumět definitivně...[andel]
Mirko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3301
Registrován: 6-2006

Odesláno Čtvrtek, 23. dubna 2015 - 08:11:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kolegové mám prosbu, hledám nějakej monitor aby byl vhodnej pro editaci fotek a nebyl moc drahej, našel jsem si tohle: http://www.megapixel.cz/eizo-ecoview-ev2316wfs-cerny

Nebo případně tento: http://www.czc.cz/acer-cb240hybmdpr-led-monitor-24/161659/produkt

Co vy na to? Dík.

Má videa na YouTube Moje Zonerama fotogalerie PUMPA Sázava - motorbike ride

#KeepFightingMichael #forzaJules
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 801
Registrován: 8-2010

Odesláno Čtvrtek, 23. dubna 2015 - 08:47:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Určitě to Eizo [ok]

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2040
Registrován: 9-2006
Odesláno Čtvrtek, 23. dubna 2015 - 09:05:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kolmačka: Už to nehul nebo ti změkne mozek úplně. Protože jestli tomuhle říkáš nestejnorodé fotky, tak nechápu o co se tady snažíš.

http://www.railtrains.sk/modules/xcgal/thumbnails.php?album=lastc atup&pcat=0
http://www.railtrains.sk/modules/xcgal/thumbnails.php?album=lastc atup&cat=0&pcat=0&page=2&pcat=0
http://www.railpage.net/modules/xcgal/

protože nejsem sám, kdo si všiml, že se galerie ŽP v poslední době nějak "zacyklovala".
Mně přijde, že ses spíš zacyklil sám.

Jak vidíš tuhle fotku?
http://www.railtrains.sk/modules/xcgal/displayimage.php?pid=21798 &fullsize=1

Realistická fotka nebo Vyumělkovaná prospektovka?

(Příspěvek byl editován uživatelem Topič.)
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1510
Registrován: 3-2010
Odesláno Čtvrtek, 23. dubna 2015 - 10:11:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Perníku, tou různorodostí musí být míněn Honzinův flikr s fotkama eroplánů z tohoto příspěvku, tam ano. Myslím, že tam by měl autor směřovat svůj um, to mu zjevně jde daleko lépe než jiné věci, o nichž tu píše především MN2.

Jinak já na to už večer neměl sílu, ale jak to píšeš ty a též topič, myslím, že teď už o Kolmačkově problému víme nejspíš dost na to, aby se to tu uzavřelo, protože tahle debata takto vedená nemůže nikam vést.

Nerůznorodost žp daná do kontrastu s railtrans, railpage a railgallery, hotovo, dvacet.

Můžete přemýšlet nad novým tématem, toto bych považoval na nevyřešitelně uzavřené :-)

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1511
Registrován: 3-2010
Odesláno Čtvrtek, 23. dubna 2015 - 11:32:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Perníku, teď koukám, že došlo k nějakýmu omylu, myšlen byl tento Honzinův příspěvek. Eroplány tam má fakt pěkně.

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2041
Registrován: 9-2006
Odesláno Čtvrtek, 23. dubna 2015 - 11:59:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary: Jo, fotky letadýlek tam má hodně povedený. Určitě je ani moc needitoval, protože vypadají úplně jinak než ty železniční na ŽP. Žádný vyumělkovaný prospektovky či katalogovky. Prostě takový naturálně realistický fotky, přesně tak jak autorovi vypadly z foťáku. [kladivo]
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1512
Registrován: 3-2010
Odesláno Čtvrtek, 23. dubna 2015 - 12:15:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topiči, tak o tom tu snad nikdo ani nepochybuje. Dokonce si troufnu říct, že to fotil přímo do jpg na medium quality a jen to zmenšil v nějakým irfanview. V dnešní době, kdy terabajtový hardisky stojej pár šušní (relativně, ve srovnání s celkovými investicemi do fotografování jako koníčku komplexně) přeci fotit do rawu a pak se v tom ještě ňoumat, to není moc in.

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2042
Registrován: 9-2006
Odesláno Čtvrtek, 23. dubna 2015 - 12:30:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mirko: ACER by měl být kvalitní monitor. Já, jakožto dlouholetý uživatel monitoru EIZO, bych doporučil tuto značku. Po více než šesti letech silného provozu vše bez závad, žádný "slepý" pixel, kvalitní zobrazení barev. Také záruka 5 let u EIZO není k zahození. Na mě EIZO působí jako solidní značka, která má dobrý servis, slušnou podporu atd., třeba testovací soft atd.
http://www.eizo.cz/podpora/monitortest.html
Mirko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3302
Registrován: 6-2006

Odesláno Čtvrtek, 23. dubna 2015 - 13:02:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Honzinus, Topič: díky.

Má videa na YouTube Moje Zonerama fotogalerie PUMPA Sázava - motorbike ride

#KeepFightingMichael #forzaJules
Nick
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 972
Registrován: 4-2003

Odesláno Čtvrtek, 23. dubna 2015 - 13:17:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rosta_kolmix, ad ŽZO: Nesnažíte se být papežštější, než Papež? Když jsme tam byli na exkurzi, byl zákaz focení stojících vozidel, abychom neprozradili nějaké konkrétní detaily konstrukce zkoušeného vozidla, umístění senzorů atd. Ale s focením vozidel jezdících po okruhu nikdo problém neměl, protože to reálně nelze omezit. Možná by bylo lepší celý okruh obehnat protihlukovkou a v místě mostů zatunelovat. Drony, které se poměrně masově rozšiřují, asi bude nutné střílet [crazy] Jen nevím, co budete dělat s běžnými tratěmi. Například bratr nemašinkář (byť má trochu představu, jaké vlaky tu běžně jezdí a pozná exota) stál minulý týden u přejezdu a měl štěstí na přetah této soupravy z Nymburka:

Tak si ji cvaknul na mobil a fotku vylepil na Facebook. Co s tím?
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4300
Registrován: 6-2004

Odesláno Čtvrtek, 23. dubna 2015 - 14:28:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hmm, Canon EOS 60D, to je docela zajímavej mobil... [proud]
Ale nenechte se rušit [wink]
Nick
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 973
Registrován: 4-2003

Odesláno Čtvrtek, 23. dubna 2015 - 14:39:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Statistik: Ani ten čas moc nehraje [wink] Je to fotka z nějakého úložiště, Google moc neporadil, kdo je autorem: odkaz
Cink
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.27
Odesláno Čtvrtek, 23. dubna 2015 - 16:15:54    Odkaz na tento příspěvek  

Tady se zase práší... [proud]
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 802
Registrován: 8-2010

Odesláno Čtvrtek, 23. dubna 2015 - 20:59:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary, těsně vedle. Byl to jpg small a zmenšeno přímo ve foťáku. [proud]

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 803
Registrován: 8-2010

Odesláno Čtvrtek, 23. dubna 2015 - 21:44:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Cinku, jo práší o 106. A všimni si, že jsou to furt stejný firmy.[biggrin]

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Poljaq
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 634
Registrován: 6-2006
Odesláno Pátek, 24. dubna 2015 - 17:44:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rosta_kolmix: Tak já bych se taky přidal... Za prvé, fotím již od roku 1988. A překvapivě jsem asi postiženej žp. Snažil jsem se fotit z nadhledu, pokud možno se sluníčkem za zády, když bylo ošklivě, tak jsem ani nevyjížděl... Tak to jsem v šoku, byl jsem zbaven osobnosti neexistujícím žp.
Za druhé publikuji na žp pod nikem BBvK
Za třetí po publikování mnoha fotek jsem se naučil editovat, aby ta realita, co mi naskenovali z negativů byla alespoň trošku koukatelná [lol]
Za další, i já jsem se v té době snažil fotit tak, abych tam neměl lidi...
A za poslední, jsem naprosto fascinován, že někdo chce něco měnit, když o tom ví jen z doslechu od zhrzených autorů.[biggrin]

"Nechápu vyhrazené pruhy pro autobusy, proč by měli být chudí lidé v cíli dřív než já?", Jeremy Clarkson
Honzinus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 804
Registrován: 8-2010

Odesláno Pátek, 24. dubna 2015 - 20:56:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Poljaq: [biggrin] [ok]

Tohle je Apple , ty vole!

http://www.flickr.com/photos/honzinus/
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1513
Registrován: 3-2010
Odesláno Pátek, 24. dubna 2015 - 21:38:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Poljaqu, tak tebe ovlivnila galerie ŽP zhruba 13 let před svým vznikem. Dobrý no. Ale ne tak dobrý jako třeba u Drahoše Švestky, kterej, ovlivněn galerií ŽP, jejími správci a zcela omezen v individualitě, ty nasvícený šablonovky fotil ještě o dalších 15 let dříve než ty.

Tomu říkám ovlivňování fotografů!

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5269
Registrován: 2-2009
Odesláno Sobota, 25. dubna 2015 - 06:44:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary - jo, copak Drahoš _ to je neposednej člověk a už tenkrát předpokládal vznik ŽP, tak se předovlivnil sám, aby to nemusel pracně dohánět.[rofl]