Diskuse K-report » Archiv 2016 » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 05. 01. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse Nehody do 05. 01. 2016

dolů
   autor příspěvek
Kůň
Pátek, 01. ledna 2016 - 19:03:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1421
Registrován: 1-2012
Frýdek - Místek podruhé
Každý má právo na můj vlastní názor.
Na K-Reportu již od 09/2005.
Pátek, 01. ledna 2016 - 19:04:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 115
Registrován: 1-2007
Hynek: Typicky jsem takhle viděl pouštět sanitku před pár lety fíru na přejezdu v Netřebě - stál v zastávce a přímo ukázal saniťákovi, ať jede - to je asi jediná výjimka, kdy je to omluvitelné. Ale vjet na přejezd kde vlak nevidím nebo jen blížící se je podle mě hmagořina.

To co popisujete (vlak v zastávce) se u nás děje docela často. Raději nebudu psát kde, protože vzhledem k poloze naší základny se to stává několikrát týdně a nejsem si jistý, jestli prováděný postup (fýra se vykloní z okna a kývne) je úplně v pořádku.
Ale jinak u nás jezdí spousta bláznů co na přejezd vjedou i když je vlak v pohybu nebo ho nevidí. Videa sem logicky dávat nebudu. Jeden přistižený a pojmenovaný dokonce tvrdil, že jezdí i jako hasič u SDH a je to prý běžný postup a záleží jen na rozhodnutí řidiče.
Takže když mi toto tvrdí profík, nedělám si iluze co mají v hlavě ostatní kroutiči volantem.
prag
Pátek, 01. ledna 2016 - 19:25:42  
Neregistrovaný host
37.48.39.27
Hlavně záleží na tom, jak znaj místní poměry. Když je vidět kilometr na každou stranu a vlaky tam jezděj osmdesát, tak je to o něčem jinym než juknout za protihlukovou zdí do stošedesátkovýho koridoru. Aneb dogma je dogma, ale realita bejvá mnohem komplikovanější.
ffff
Pátek, 01. ledna 2016 - 19:27:33  
Neregistrovaný host
84.246.162.41
Bych si dovolil hypotézu, že dost velké počet nehod je způsoben tím, že si ti řidiči říkají něco o tom, jak ten vlak pojede stejně až za minutu. U některých stanic mohou mít bohužel v tomto i pravdu, jak je možné se zde dočíst. Nějak upravit přejezdy u stanic by nešlo, aby se zde nemuselo čekat na projetí posunovací mašiny 5 třeba minut?
djst
Pátek, 01. ledna 2016 - 19:57:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 315
Registrován: 8-2014
ffff: Nešlo. I když bude při postavené posunové cestě kolej volná třeba kilometr, tak se přejezd zavře ihned. Při posunu se totiž, kromě jiného, předpokládá možná jízda nešuntujících vozidel.
pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
Pátek, 01. ledna 2016 - 23:26:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 396
Registrován: 11-2012
ffff: on je trochu problém v tom co se stane před posunem.

Sám sloužím na PZM. výpravčí mi nařídí posun, já musím zavřít PZM a dát souhlas k posunu. Jenže co mužu dělat když posunovač zjistí nějaký problém, ale já nemužu posunovou cestu zrušit, dokud s ním nebudu domluven. Samozřejmě mě štve, když jsou přejezdy zavřený dlouho, jenže kolikrát tohle vznikne na poslední chvíli.
ffff
Sobota, 02. ledna 2016 - 00:56:20  
Neregistrovaný host
84.246.162.41
Si tak řikám, jestli by nešlo stvořit pro stanice nějaký ten inteligentní přejezd. Když by se mu předala informace, že jede projíždějící vlak, sepnul by se v momentě dosažení vjezdu do stanice. Pokud by dostal sdělení o příjezdu zastavujícího vlaku, počkal by si na jeho rozjezd. Využití dvou kontaktů, jeden pro zastavující, druhý pro projíždějící vlaky by to mohlo zajistit?
Jak to udělat, aby v případě záměny rychlíku za osobák nedošlo k průseru, to zatím bohužel nevím. Vazba na systém operativního řízení (snad to píšu dobře)? Jak se vyrovnat s faktem, že existuje navázání SZZ na PZZ taky nevím.
Sobota, 02. ledna 2016 - 04:41:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2757
Registrován: 3-2010
ffff Si tak řikám, jestli by nešlo stvořit pro stanice nějaký ten inteligentní přejezd.
============================
Inteligentní přejezd...myslím, že stačí, když bude inteligentní řidič. Stávající zabezpečení je dostatečné a blbec vjede na koleje i když je PZ v činnosti. Něco jiného je mimoúrovňové křížení. To je krok vpřed.
Chary
Sobota, 02. ledna 2016 - 09:15:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1976
Registrován: 3-2010
Nojo, tak na jednu stranu je tu názor, že by se nemělo zapomínat na inteligenci řidičů, a na druhou stranu tu případy, kdy inteligence řidičů krom aplikace darwinismu zabíjí i nevinné. Plus škody a problémy s tím, že se lidi nedostanou tam, kam chtěli atp.

Jak dlouho trvá zprovoznit přejezd?

Už dobré dva tři měsíce jezdím kolem přejezdu, kam se místo křížů instalovala světla bez závor, a stále nejsou v provozu.

Na čem všem je takový přejezd na lokálce závislý? Trať Pečky - Radim, silnice Pečky - Tatce.
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Sobota, 02. ledna 2016 - 10:11:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10597
Registrován: 5-2002
ffff: jestli by nešlo stvořit pro stanice nějaký ten inteligentní přejezd
Stačí inteligentně obsluhovat normální přejezd.
Projíždějícímu vlaku postavit průjezd a vlak si našlápne tam kde je potřeba.
Zastavujícímu vlaku nestavět průjezd, ale postavit odjezd ve vhodnou dobu, aby stačila uběhnout předzváněcí doba během pobytu a "obarvilo" se to krátce před časem odjezdu.
djst
Sobota, 02. ledna 2016 - 10:32:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 316
Registrován: 8-2014
Zastavujícímu vlaku nestavět průjezd, ale postavit odjezd ve vhodnou dobu, aby stačila uběhnout předzváněcí doba během pobytu a "obarvilo" se to krátce před časem odjezdu.
Což nemůže fungovat na dalkovinách. Dispečer má spoustu jiných starostí, než sledovat čas předpokládaného odjezdu v jedné stanici.
pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
P_v
Sobota, 02. ledna 2016 - 11:32:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1364
Registrován: 5-2002
djst: To nejde automatizovat? Počítač snad ví, co je to za vlak.
22michal
Sobota, 02. ledna 2016 - 12:10:00  
Neregistrovaný host
82.117.159.151
P_v: no a když vlak, podle JŘ ve stanici zastavující, projede stůj na odjezdu, tak máme krásnou hromadu.
Sobota, 02. ledna 2016 - 12:12:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6824
Registrován: 5-2002
podle JŘ ve stanici zastavující, projede stůj na odjezdu, tak máme krásnou hromadu.

To máme stejně i kdyby byl podle JŘ projíždějící.
Sobota, 02. ledna 2016 - 12:23:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6082
Registrován: 5-2007
P_v: No, to by šlo, ale len v stanicicach, ktoré legislatívne vyhovia pre použitie ASVC (t.j. buď úplná peronizácia alebo stavebne či administratívne vytvorený centrálny prechod).
22michal
Sobota, 02. ledna 2016 - 13:17:20  
Neregistrovaný host
82.117.159.151
Petře,
ano, samozřejmě může mít Stůj i vlak projíždějící, pokud ten průjezd nemá postavený.
Sobota, 02. ledna 2016 - 13:22:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6083
Registrován: 5-2007
22michal: Uvažovať vznik nehody po tom, čo už dôjde k inej nehode je možno trochu zbytočné. To by sa:
- Nesmeli stavať nad železnicou mosty
- Nesmelo jazdiť s nezastavujúcimi vlakmi okolo nástupíšť
- Nesmelo mať na nástupištiach kusé koľaje
- atď.
Sobota, 02. ledna 2016 - 14:40:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11031
Registrován: 11-2002
Něco pro odlehčení, s aktuální debatou ohledně předzváněcí doby přejezdů ale související - od času 1:06. Pokud to tu někde bylo, předem se omlouvám, narazil jsem na to náhodou. [happy]
22michal
Sobota, 02. ledna 2016 - 14:56:29  
Neregistrovaný host
82.117.159.151
Asdf- no, to samozřejmě ano. Ale jak to zautomatizovat, to mě zatím vůbec nenapadá (nebo spíš je tam určitě mnoho úskalí, které nejsem schopen pojmout).
Sobota, 02. ledna 2016 - 19:53:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10599
Registrován: 5-2002
djst: Dispečer má spoustu jiných starostí, než sledovat čas předpokládaného odjezdu v jedné stanici.
Tak kupříkladu na jedné z ostravských vleček mají jakýsi šelmostroj, který podle kolejnicových dotyků postupně staví vlakové cesty tak, aby se přejezd uzavřel a návěstidlo obarvilo akorát když je vlak na dohled předvěsti.
Počítám, že ASVC by to zvládlo. A šikovnej výpravčí to zvládá taky, jak často vídám v HoPo nebo Mstěticích. [ok]
22michal
Sobota, 02. ledna 2016 - 20:00:32  
Neregistrovaný host
82.117.159.151
Dnes nějaké hořící lůžko na pražském hlavňáku: pozary.cz
Majkl007
Sobota, 02. ledna 2016 - 20:15:58  
Neregistrovaný host
78.102.203.236
22michal: bylo to zřejmě na vlaku EN 458 "Kopernikus", který odjel z Prahy hl.n. s +78min. I čas události tomu odpovídá.
BN
Sobota, 02. ledna 2016 - 20:54:18  
Neregistrovaný host
37.188.139.40
Ano. EN 458 souhlas. Ale duvod proc vuz horel.?
Sobota, 02. ledna 2016 - 21:03:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6084
Registrován: 5-2007
22michal: On je to naopak pomerne jednoduchý program, vedel by som si to predstaviť ako jednoduchý skript činností, ku ktorému ani netreba "plnotučné" ASVC. Hlavne sa ale nejedná o bezpečnostne relevantný SW, takže to nejak pôjde.
djst
Sobota, 02. ledna 2016 - 21:17:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 317
Registrován: 8-2014
Počítám, že ASVC by to zvládlo.
ASVC už to umí.
A šikovnej výpravčí to zvládá taky, jak často vídám v HoPo nebo Mstěticích.
Ano, ačkoli by se výpravčí měli snažit zkrátit výstrahu na minimum (předpis Z2), je to především na jejich vůli - jak jsem byl ve včerejší sváteční den svědkem. Ihned po příjezdu vlaku z odbočné tratě a uvolnění výhybek postavil dispečer DOZ (v řízené oblasti - DOZifikované lokálce - se v tu dobu nacházely celkem 4 vlaky) odjezdovou cestu pro vlak odjíždějící až za 5 minut. Přitom se uzavřel přejezd na silnici II.

Asi nejhorší mě známá kombinace faktorů se nachází na přejezdu ve stanici Jeneč - při jízdě rychlíků od Kladna se nejprve musí uzavřít přejezd, pak lze postavit odjezdové návěstidlo na volno, až poté (stanice s nezávislými mechanickými návěstidly) lze uvolnit vjezdové návěstidlo, přestavit ho na volno, přestavit předvěst na volno. V tu chvíli by ještě neměla být z vlaku vidět předvěst, která je vidět asi ze 700 metrů. Z toho mi vychází minimální možná přibližovací doba alespoň 3 minuty, spíš více.
pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
Michal_novotny
Sobota, 02. ledna 2016 - 21:33:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1920
Registrován: 11-2002
djst: No ono by stačilo, kdyby někdo při zavádění DOZ trochu přemýšlel při vývoji podpůrných aplikací a umožnil buď si dát jednoduše nějakou připomínku na určitý čas do JOP (to jsem viděl na DOZ v Anglii, podle mě dobrý nápad) a nebo rovnou do GTN dát možnost (volitelně) upozorňovat na nepostavenou vlakovou cestu na základě GVD. Implementace toho je poměrně jednoduchá, jen by to někdo musel chtít. Ovšem když i vytvoření primitivního varování při postavení vlakové cesty nesprávným směrem v GTN trvalo několik let, tak pak se ani nedivím, když na dálkovině radši postaví 5 minut dopředu, než aby potom postavil o dvě minuty později (s patřičným postihem), protože mu zrovna minutu před pravidelným odjezdem zavolá třeba fíra z jiného vlaku.

Jinak ASVC je úplně jiná liga, ale to se zatím až tak rychle nerozšíří a taky nepůjde použít všude.
Neděle, 03. ledna 2016 - 00:09:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6037
Registrován: 4-2003
A šikovnej výpravčí to zvládá taky, jak často vídám v HoPo nebo Mstěticích.

Za cenu toho že jinde v okolí jsou spíš ti nešikovní (v případě některých jedinců hodně slušně řečeno)- můžeš hádat kde.

Někdo při zavádění DOZ trochu přemýšlel při vývoji podpůrných aplikací

Taková aplikace se jmenuje ASJC a není potřeba si vymýšlet práci.:-)
Makat je fakt na ...
Neděle, 03. ledna 2016 - 00:16:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1311
Registrován: 12-2006
Vlastní letitá zkušenost z Jenče: Minimální doba zavřených závor u rychlíku od Unhoště jsou zhruba ty 3 minuty. Podmínkou je sehraná parta výpravčí - signalista. V momentě, kdy projíždí rychlík Pavlovem (předhláška) je nutno zazvonit na stavědla. Dobrý signalista u závor ví, že jede rychlík, takže ihned mačká závory. Výpravčí nařiká vlakovou cestu a za chvíli jdou závory dolů. Signalista na jedničce (u závor) postaví vlakovou cestu. Poté může výpravčí uvolnit závěr výměn na St2. Signalista postaví vjezdovou vlakovou cestu a vlak v tu chvíli přejíždí karlovarku, což je zhruba 300 metrů před předvěstí, která se před ním zvedla na volno.
Bohužel, pokud jsou na stavědle signalisti pomalejší, musí výpravčí vlakovou cestu radši naříkat dřív a pak jsou bohužel závory dole i 5 minut.

Od Hostivice se musí začít připravovat vlaková cesta zhruba v době odjezdu z Hostivic, pokud se závory zmáčknou až při průjezdu vlaku Jenečkem, je pozdě a než závory spadnou dolů, vlak už téměř brzdí před vjezdem. Takže pokud se vlak nezdrží v Hostivici, jsou závory dole taky zhruba 3 minuty.

Nejlepší je pak, když se zvednou závory po průjezdu vlaku a v tu chvíli začne cinkat přejezd na středoklucké. [biggrin]
VojtaS
Neděle, 03. ledna 2016 - 00:17:47  
Neregistrovaný host
37.188.235.187
Michal Novotný: JOPka oboje vámi zmiňovaná řešení již umí a zná. Upozorní na nepostavenou cestu když máte potvrzený PODJ a umožňuje též navolit čas za jak dlouho, nebo přímo hodinu s minutou, se žádaná cesta začne stavět. Nejsem si však jistý, jestli je ta druhá funkcionalita někde reálně používána. Snad jsem to nějak nepopletl, znalejši kdyžtak doplní.
Michal_novotny
Neděle, 03. ledna 2016 - 05:58:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1921
Registrován: 11-2002
RadekŠ: No ale jak ASVC pomůže na starších DOZ, kde není a v nejbližší době nebude? Nehledě na to, že ASVC vyžaduje i HW úpravy, oproti tomu pro upozorňovací okno v GTN stačí jen softwarové a lze je použít všude. Ale hlavně to už mohlo být dávno hotové...

VojtaS: No to zrovna moc nezná, jednak to vyžaduje úkon navíc (uvnitř řízených oblastí se PODJ nedává) a druhak začít stavět až v době předvídaného odjezdu je pozdě, obzvlášť ve stanicích s přejezdem.
A nic takového jako odložené stavění VC v reálu neexistuje (a zmíněný problém by se tím samozřejmě celkem snadno vyřešil).

(Příspěvek byl editován uživatelem Michal_novotny.)
Neděle, 03. ledna 2016 - 08:10:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 397
Registrován: 11-2012
Jeneč:Jen takový dotaz, co když výpravčí těsně před rychlíkem dá dopravu, nebo oznámí že R má nějaké zpoždo? Nebo zavolá náměstek na stavědla že něco potřebuje? A R zatím nepojede?

To ten signalista namáčkne závory a pak vymáčkne, takže půl min zavřeno a pak otevřeno?

To není jen o sehrané partě, ale taky o tom co je nařízeno v obsluze SZZ a její postup.

Pak stačí to dělat tak jak se to dělalo vždycky a v případě škodný to dělat tak jak se to má. Jenže je to spolehlivá cesta do průseru.
Neděle, 03. ledna 2016 - 08:29:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10600
Registrován: 5-2002
MN: Ovšem když i vytvoření primitivního varování při postavení vlakové cesty nesprávným směrem v GTN trvalo několik let
A trvala tak dlouho vlastní realizace nebo je do toho započtena i doba na specifikaci požadavků a na schvalování a na aktualizaci SW v konkrétní stanici...?

Jeneč: Poté může výpravčí uvolnit závěr výměn na St2.
Drobná nepřesnost: při stavění výpravčí uvolňuje návěstní hradlo, kdežto závěr uvolňuje při rušení cesty.
Neděle, 03. ledna 2016 - 09:15:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1089
Registrován: 10-2009
Přátelé,
s malým zpožděním Vám blahopřeji, že jste se dožili roku 2016 a přeji Vám, abyste jej prožili ve zdraví a spokojenosti.
K těm přejezdům ještě můj malý poznatek. Jde jistě o to, aby přejezd byl uzavřen na nejkratší možnou dobu. Ty časy, kdy lidé nespěchali, jsou pryč. Nevím, snad jsem z jiného světa, nebo přestárlý kmet, když ten spěch nějak nechápu. Ale zároveň souhlasím s těmi, kteří čekat nechtějí zbytečně.
Po dlouhém úvodu můj postřeh. Při rekonstrukcích přejezdů (Blansko město, Újezd u Brna,...) dochází k tomu, že nestačí se soupravou vlaku zajet za přejezd, aby se otevřel. K otevření přejezdu je třeba zajet daleko. Dál, než dřív. Než to zjistíme, uplyne nějaká doba. Navíc nám mašinfírům žádný předpis neklade za povinnost zajíždět jinam. Jen to, že vlak má stát celý u nástupiště. Přesto nechceme dělat schválnosti. Řidičům, když zůstane zbytečně zavřený přejezd, ani cestujícím, kteří potom musí běhat k vlaku či od vlaku daleko. Myslím, že tady zůstali konstruktéři, vynálezcové a jiní fiškulíni hodně dlužni provozu. Něco by vyřešila třeba nějaká návěst. Jiné by chtělo, aby se do přejezdu a jeho zabezpečení investovalo víc. Třeba v tom Újezdě to vidím na novou zastávku blíž k obci a přejezd krytý vjezdovým návěstidlem žst. Sokolnice, které by se stavělo až v době krátce před časem odjezdu ze zastávky Újezd. Nebo nějaké jiné vyfikundace.
Pravdou je, že každá rekonstrukce přinese nějaká negativa. Neb jak poznamenal jeden můj nadřízený: Bylo by pak všechno dokonalé, a to není žádoucí.
Vzhledem k počtu přejezdů na síti SŽDC je jisté, že podobných přejezdů, které jsou uzavřeny déle, než je potřebné, bude asi mnohem víc. Myslím, že se jedná o víc, než detekci rychlého či pomalého vlaku, blížícího se k přejezdu. Děkuji za pozornost. Váš P.
kam tak naspěch
Neděle, 03. ledna 2016 - 11:12:19  
Neregistrovaný host
212.158.129.130
To je pořád dokola. Věčně se řeší pár minut stání na přejezdech, při tom se denně prostojí zbytečné hodiny v kolonách, za které si ale z části řidiči mohou sami (nepochopení zipu nebo tabule omezení rychlosti, aby se ty kolony netvořily) a kterým se kolikrát dá i pohodlně vyhnout, a ne v nich trávit zbytečnej čas jak stádo ovcí. Ještě k tomu spěchání - nedávno někdo napsal hlášku, že rychlost světla už je dnes pro některé borce za volantem pomalá. Přitom by stačila jednoduchá věc, kdyby takhle policajti místo pokuty nebo bodů za překroční rychlosti nebo porušení zákazu, řidiče na hoďku nebo dvě pozdrželi mělo by to taky efekt
Euro9
Neděle, 03. ledna 2016 - 11:15:06  
Neregistrovaný host
85.71.102.220
Odpradávna je známo:"Kvaltování toliko pro hovada dobré jest".
Mladějov
Neděle, 03. ledna 2016 - 11:18:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7552
Registrován: 3-2007
Přitom by stačila jednoduchá věc,
Takto se to praktikovalo v USA minimálně již v 60. letech.

Ovšem dnes by to bylo protizákonné, neboli prosadit to problém (nutno hlasování v parlamentu, politikum). A upřímně si myslím, že tohle není moc dobrá cesta.
djst
Neděle, 03. ledna 2016 - 11:37:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 318
Registrován: 8-2014
Podroužek: Taková návěst přímo pro tyto případy už existuje, v D1 se nachází ve článku 1175. Ovšem lepší by samozřejmě bylo, kdyby se anulační obvody/počítače náprav instalovaly hned za přejezd.
pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
VojtaS
Neděle, 03. ledna 2016 - 11:44:55  
Neregistrovaný host
46.135.80.251
Michal Novotny: Zadání PODJ uvnitř oblasti nic nebrání ani pokud si tam dáte o minutu nebo dvě míň. Souhlasím, je to úkon navrch ale lze a je na každém jestli to ohlídá nebo si udělá "uzlik na kapesniku".

Odložené stavění je už nějakou dobu popsáno v příručce JOP od AŽD, to že není aplikovano ve stavědlech je věc jiná.
Neděle, 03. ledna 2016 - 14:25:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2636
Registrován: 11-2008
ad kam tak naspěch:............... Něco na tom je. Zdržení takového "spěchálka" potrestá víc, než nějaká vysoká pokuta. Můj syn něco takového zažil, když nastoupil k PČR a byl ještě "v zácviku". Zastavili řidiče za překročení rychlosti. Dva "machýrky v lepším autě"( V obci na 30, jel řidič 72 Km/h ). A zaučující kolega zjistil, že už má jen pokutové bloky za 200 Kč. Tak jim to auto trochu "prolezli", trochu to "zdržovali" a pak řidiči dali těch "pouhých" 200 Kč pokuty. A bylo vidět, že to mělo větší účinek, než kdyby dali 2000Kč, na které to prý bylo. [andel][crazy][lol]
Neděle, 03. ledna 2016 - 15:26:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 35
Registrován: 6-2015
Tak jim to auto trochu "prolezli"...
Udělali ze sebe akorát tak pitomce
Michal_novotny
Neděle, 03. ledna 2016 - 15:41:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1922
Registrován: 11-2002
Hajnej: Tím byla myšlena doba od začátku používání GTN a realizace tohoto. Přitom to byla první věc, která mě v souvislosti s GTNkou a odbočnou stanicí napadla. Obzvlášť když ta GTNka stejně od začátku musela vědět, že se postavilo jinam, než podle plánovaného GVD, protože se čára vlaku překreslila na jinou trať. Už staré RC JOP dokázalo hlídat směr při stavění, takže když už to nešlo udělat v ESA, tak to mohli dát alespoň do GTN.

VojtaS: Ano, jenže dávat PODJ s časem o minutu až dvě není zrovna dobré, ty časy jsou evidované v GTN a posune to čáru vlaku. A vně řízenou oblast to už vůbec použít nejde. A navíc to neřeší případ, kdy výpravčí na ten vlak (třeba výchozí) zapomene úplně.
Ono by se toho dalo vymyslet i víc, např. možnost si dá k vlaku nějakou upomínku buď na konkrétní čas, nebo navázat na konkrétní stanici, kdy by pak vyskočila hláška s upomínkou stejně jako teď vyskakují hlášky o přečíslování apod.

Odložené stavění: Ano, je sice hezké, že v ZTP JOP to je, ale to je asi tak vše. Implementace do stavědla by teď byla násobně dražší než ty upomínky do GTN a navíc by se to potom stejně dávalo jen do nových stanic, narozdíl od aktualizace GTNky. Takže v tomhle případě je fakt už lepší ASVC.
Neděle, 03. ledna 2016 - 15:42:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2637
Registrován: 11-2008
ad VlastaZ: Myslím si,že ani ne. Pro takové je 2000 Kč míň, než 10 minut zdržení. Příště až tam tudy pojedou, tak si určitě vzpomenou a pojedou pomalu.[andel] "Normální" řidič by radši čekal klidně půl hodiny, než aby musel zaplatit třeba 100 Kč. [lol]
22michal
Neděle, 03. ledna 2016 - 15:51:00  
Neregistrovaný host
82.117.159.151
Výpravčíxy- mě asi před 10 lety zastavili v Brně na začátku Merhautky. Už tam měli nějakého modrého Seata, řidič z něj byl nějaký nervózní, s policajtama se docela hádal. Mě si vzal do merku nějaký mlaďoch, zkontroloval papíry, lékárničku (něco jsem tam měl mírně prošlé), gumy. Potom se podíval na moji Š120, která měla díry do prahů, dveře v jiné barvě než zbytek kastle, no nic moc. A řell mě: "Myslím raději jeďte" [biggrin]
A toho uhádaného člověka ze Seatu ještě furt další dva lustrovali. Takže asi proto, že jsem byl slušný a spolupracoval, tak mě nechali jet bez pokuty (i když bylo za co dát). Věřím že kdyby ten druhý řidič nebyl tak uhádaný, už tam dávno nemusel být.
Majkl007
Neděle, 03. ledna 2016 - 15:52:01  
Neregistrovaný host
78.102.203.236
"Příště až tam tudy pojedou, tak si určitě vzpomenou a pojedou pomalu."
Tím bych si nebyl tak jistý, u takovýchto nadsamců žádná sebereflexe nefunguje. Ano, třeba si vzpomenou, ale akorát se tomu zasmějou, řeknou si že "ty buzny policajtský" na ně stejně nemaj, a pojedou klidně znovu rychle.
Na takovéhle platí jedině sebrat řidičák na místě, či ještě lépe rovnou zabavit auto.
Neděle, 03. ledna 2016 - 16:12:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10602
Registrován: 5-2002
Podroužek: Při rekonstrukcích přejezdů (Blansko město, Újezd u Brna,...) dochází k tomu, že nestačí se soupravou vlaku zajet za přejezd, aby se otevřel. K otevření přejezdu je třeba zajet daleko. Dál, než dřív.
Taky jsem si všiml, že jsou často ASE či ASARy nějak dál než bývaly dřív. A nepochopím, proč, pokud je na druhé straně místo, se cpou peróny až tak natěsno k přejezdu - to si pak fíra nevybere, jestli má vypadat jak blbec, že zajel tak daleko, nebo že nechal zašlápnutej přejezd.
Ovšem existují i světlé výjimky, jako třeba Golčův Jeníkov město - jen houšť a větší kapky.

Myslím, že tady zůstali konstruktéři, vynálezcové a jiní fiškulíni hodně dlužni provozu.
Ne tak docela - třeba takové AVV zastavení koncem zná a snažíme se to vychytávat, aby se zajelo dostatečně daleko. Pochopitelně v mezích možností, zde tedy délky peronu.
A nebo využití směrových výstupů počítačů náprav k anulaci místo ASEte či ASARu.
Neděle, 03. ledna 2016 - 17:00:43  
Neregistrovaný host
94.113.251.98
"A nebo využití směrových výstupů počítačů náprav k anulaci místo ASEte či ASARu."
Souhlas, černošické přejezdy v tomto ohledu fungují excelentně! Ale jsou "traťové", ve stanicích (zvlášť na dvojkolených tratích) to asi může být jinak (nejsem zabezpečovák a tak se radši nepouštím na tenký led).
Neděle, 03. ledna 2016 - 18:54:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10603
Registrován: 5-2002
HK: u stanic na RZZ či QZZ (quartzové ZZ [wink]) to bude stejně, to jen u elektromechanik to visívá na závěru výměn (ale tam vlaky zašlapávají málokdy a hlavně se pak často ozve plácačka - namátkou pamatuju v Lanšperku).
Miroslav Zikmund
Pondělí, 04. ledna 2016 - 15:50:34  
Neregistrovaný host
82.117.130.27
ad kam tak naspěch : já bych měl zlomyslnější myšlenku, bohužel současná legislativa ji neumožňuje ... tak pane řidiči, překročil jste rychlost, předjížděl jste plnou čáru, nerespektoval jste červenou na křižovatce, světla na přejezdu apod., takže si uděláte zkušební testík ... máte na to stanovených XY minut, musíte udělat tolik a tolik bodů, pokud to nezvládnete, máte smůlu, na nějaký čas, než uděláte opravnou zkoušku, se rozloučíte s "papíry" ... spěchálek se odebere do policejního vozidla, počítač vygeneruje testík a ... je vymalováno ...
Pondělí, 04. ledna 2016 - 16:28:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2758
Registrován: 3-2010
MZ No, testík...když to beru podle sebe, řidičák mám od 20.srpna 1970, to mi bylo patnáct a měl jsem nového pionýra JAWA 21. Nejsem striktní dodržovatel předpisů, mimo obec devadesát nejezdím, je to blbost, ale nikdy jsem nikoho myslím neohrozil a snad ani neomezil. Za celou svoji řidičskou éru mám asi tak deset pokut z tuzemska a zhruba stejně z Chorvatska, Slovinska, Bosny a Rakouska. Ty zahraniční vždy za rychlost, ale jen tak o 15-20 km/h navíc. Najel jsem určitě víc než milion kilometrů bez nehody z vlastní viny.Nikdy jsem nevjel na železniční přejezd , když blikala čevená světla. Ale kdyby mi dal policajt test na místě přestupku, vybuchnu jak v brzké době islamista na Staromáku. Myslím, že by se měla zohledňovat recidiva, ale ne taková, jako špatné parkování či nezapnuté pásy.
starý Ivoš
Pondělí, 04. ledna 2016 - 16:48:50  
Neregistrovaný host
37.221.248.244
Doufám, že tě nepotkám ani na silnici, ani na železnici.
Miroslav Zikmund
Pondělí, 04. ledna 2016 - 17:29:52  
Neregistrovaný host
82.117.130.27
ad Jirkaxxxl : ... a kdo by při takovém okamžitém neočekávaném testu nevybuchl ... "stres" by možná o papíry připravil i instruktora autoškoly ...
Pondělí, 04. ledna 2016 - 17:41:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2372
Registrován: 7-2011
Nejsem striktní dodržovatel předpisů, mimo obec devadesát nejezdím, je to blbost, ale nikdy jsem nikoho myslím neohrozil a snad ani neomezil.

Nojo, jenže v tomhle právě tkví to nebezpečí. Bo bohužel většina svoje schopnosti neodhadne a přecení. Proto máme předpisy a proto by se měli dodržovat. Byť nijak nezpochybňuju tvoje schopnosti a taky si myslím, že na rovině mezi vesnicema, kde široko daleko není ani kolo se v pohodě dá jet kilo deset. Nicméně předpis to nepovoluje, takže myslet si mohu co chci a povinnost mám jet jen 90.
Pondělí, 04. ledna 2016 - 18:43:58  
Neregistrovaný host
94.113.251.98
"počítač vygeneruje testík a ... je vymalováno ..."
Ví Bůh, že jezdím autem sice jen 35 let a to s jednou nehodou (jen plechy), ale z testu, který by se týkal provozně nedůležitých otázek, bych vyhořel jak fagule. I s velocipédama ten milion km taky budu +/- mít...
Vybral jsem náhodnou perličku:
e) dává-li řidič vpředu jedoucího vozidla znamení o změně směru jízdy vlevo a není-li možné předjetí vpravo podle odstavce 1 nebo předjetí v dalším volném jízdním pruhu vyznačeném na vozovce v tomtéž směru jízdy, (§ 17 Předjíždění - kdy se nesmí).
Zachoval bych se intuitivně podle toho bodu, ale vyjmenovat bych ho neuměl a důvodně se domnívám, že by nás bylo víc!!!
Pondělí, 04. ledna 2016 - 21:29:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2760
Registrován: 3-2010
starý Ivoš



Doufám, že tě nepotkám ani na silnici, ani na železnici.
===========================
Chlapečku, já na dětském hřišťátku nejezdím a bábovičky z písku si jako ty už dlouho neplácám, tak buď v klidu Pozdravuj maminku.
Poklop D400
Pondělí, 04. ledna 2016 - 21:32:10  
Neregistrovaný host
109.80.234.119
Bobik: A v případě dnešního počasí můžete jet legálně těch 90 km/h mimo obec, ikdyž to bude většinou nesmysl. Nejspíš odhadnete, kolik můžete jet i v tomhle zasněženém zimním počasí, abyste se nevyboural, ikdyž možná budete mít brzdnou dráhu o polovinu delší než za sucha při 90.
Neměli bychom mít rychlostníky pro sucho, morko a zasněženo? Když řidič většinou nedokáže odhadnou maximální rychlost a své schopnosti většinou také neodhadne ani za hezkého počasí, za kterého má naježděno nejvíc. A najednou je po řidičích vyžadováno přizpůsobit rychlost jízdy mmj počasí, ale už nic jim nepomáhá napovědět, kolik je příliš. Jelikož při zasněžené vozovce má valná většina řidičů zkušeností mnohem méně než za sucha, kdy ta devadesátka přichází v platnost.
Pondělí, 04. ledna 2016 - 21:54:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10618
Registrován: 5-2002
HK: ale z testu, který by se týkal provozně nedůležitých otázek, bych vyhořel jak fagule
Nedávno vycházely v MFdnes jakési testy. Sice jsem pokaždé limit překročil, ale být tam namícháno víc otázek typu kompetence obecních úřadů při vydávání řidičáků, tak bych taky neprošel...
Chary
Pondělí, 04. ledna 2016 - 22:35:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1980
Registrován: 3-2010
Tak máme takový ty modrý rychlostníky do zatáček a mám zkušenost, že někde se dá klidně i +20 a furt se dá udržet stopa, a někde je to těžce na hraně, spíš -5 až -10 pro klidný projetí.

Někdy může bejt mokro se sněhem, nebo něco podobnýho, a dá se v klidu, a někdy máš hnusný nečekaný ledy a seš nahranej, ať jedeš jak jedeš. Představa, že tam budou proměnlivé rychlostníky a čidla ve vozovce... hezký by to bylo, ale.

Jinak s tou zkušeností je to mohutná pravda a bohužel počasí moc do karet nehraje, doby, kdy se dalo nacvičovat ježdění na sněhu dva tři měsíce v roce jsou bohužel pryč.

Taky by mě zajímalo, kolik řidičů má skutečně jasné povědomí o tom, kde leží hranice možností jejich vozidla. Totiž, kdy se to udrží a kdy se to utrhne. Protože každý auto lepí jinak...
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Pondělí, 04. ledna 2016 - 23:24:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1299
Registrován: 4-2006
Chary: ocituji zde přítomného kolegu Vodise: "Trabant sedí na silnici výborně a jeho akcelerace je bezvadná. To však nesmí svádět k lehkomyslnosti" - dal bych to dnešním frajírkům v Audinách, asi by se divili, jací jsou řidiči.

Škoda, že u mé současné Octavie (2.0 TDI) nejde snadno (uživatelsky) vypnout ESP, zajímalo by mne, kolik toho drží "systém" a kolik je otázka vlastností vozu a mého odhadu [andel] - přitom by stačilo, aby tam blikala kontrolka jako u ASR v Oct2.
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Úterý, 05. ledna 2016 - 08:54:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3678
Registrován: 9-2011
Tak já na testu na získání řidičáku nedal dvě otázky: jedna byla, u kterého správního orgánu se má požádat o zábor části vozovky ([kladivo]) a druhá něco podobnýho tuším o lhůtách pro odevzdávání řidičáku. Fakt nezbytný, aby to řidič věděl.
Úterý, 05. ledna 2016 - 15:49:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1091
Registrován: 10-2009
Pro kolegu djst: Tato návěst mně moc nepomůže, to asi neodhadnu, zda jsem už poslední nápravou za ní. Ale dík za reakci.
Panu Hajnýmu srdečně děkuji za kvalifikovanou (a snad potěšitelnou) odpověď. Je to šikovnej fištulín. Hezký večer přeju. P.