Diskuse K-report » Archiv 2016 » Železnice » ERTMS: ETCS, GSM-R » Archiv diskuse ERTMS: ETCS, GSM-R do 13. 07. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse ERTMS: ETCS, GSM-R do 13. 07. 2016

dolů
   autor příspěvek
Pátek, 15. dubna 2016 - 10:35:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1129
Registrován: 8-2010
Veřejná zakázka na dodávku mobilek ETCS:

....zákona veřejné zakázky na vybavení 33 typových řad...celkem 663 železničních kolejových vozidel (dále jen „žkv“)...Zadavatele mobilní částí ETCS aplikační úrovně Level 2 (L2) vyhovující základní normě 3 (Baseline 3) v nejnovější verzi dle technické specifikace ERA v souladu s technickou specifikací pro interoperabilitu podle rozhodnutí Evropské komise č. 2012/88/EU (TSI-CCS) a v souladu s ostatními platnými právními předpisy a Národním implementačním plánem ERTMS v podmínkách českého železničního systému.

Ve veřejných zakázkách zadaných na základě rámcové smlouvy pojem „vybavit“ event. „vybavení“ znamená postupné dodání (retrofitting) nebo modernizace (upgrade) mobilních částí ETCS aplikační úrovně (L2) vyhovující základní normě 3 (Baseline 3) v nejnovější verzi.

„Vybavení“ zahrnuje veškeré nezbytné činnosti dodavatele od převzetí žkv od Zadavatele až po předání žkv po technické i právní stránce plně způsobilého provozu zpět Zadavateli s plně funkčním zařízením mobilní části ETCS; „vybavení“ tak zahrnuje veškeré nezbytné činnosti, včetně např. zajištění návrhu vhodného konstrukčního řešení integrace mobilní části ETCS do příslušných typových řad žkv, veškeré zkoušky, provedení montáže do jednotlivých žkv a jejich zprovoznění u jednotlivých žkv. Spolu s jednotlivými žkv předá zájemce rovněž všechny doklady nezbytné pro provozování příslušného žkv na síti Správy železniční dopravní cesty, státní organizace, příp. na sítích zahraničních železničních správ u žkv provozovaných na těchto sítích, včetně předání Průkazů způsobilosti se zapsanou změnou tak, aby nic nebránilo provozování takto schválených žkv.


https://www.vestnikverejnychzakazek.cz/cs/Form/Display/654139
Bugear
Čtvrtek, 21. dubna 2016 - 22:08:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3395
Registrován: 8-2005
A konkrétní řady (ČD a 4x Cargo):


»Online výpočet kontrolní číslice« »Výpočet kontrolky na mobilu (Java)«
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát či provádět typovou zkoušku.
Pátek, 22. dubna 2016 - 00:10:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11204
Registrován: 5-2002
Docela by mě zajímalo, jestli formulace „vybavení“ tak zahrnuje veškeré nezbytné činnosti, včetně např. zajištění návrhu vhodného konstrukčního řešení integrace mobilní části ETCS do příslušných typových řad žkv zahrnuje i datový interface směrem k AVV. Z vyjmenovaných řad je jím vybaveno celkem 10 (lehce přes 200 vozidel) a pokud si dodavatel zjednoduší život, tak bude výsledkem dost nešťastný paskvil...
Bugear
Pátek, 22. dubna 2016 - 00:52:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3397
Registrován: 8-2005
@Hajnej: To snad uvidíme v zadávací dokumentaci. Zatím je k dispozici jenom kvalifikační.
»Online výpočet kontrolní číslice« »Výpočet kontrolky na mobilu (Java)«
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát či provádět typovou zkoušku.
Bkp
Pátek, 22. dubna 2016 - 08:45:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7338
Registrován: 8-2003
Je úžasný, jak se má dostat i na tak perspektivní řady, jako 123, 150, nebo 230[crazy]
Já vím, je to rámcovka, ale i tak...
Slepeckou holí se golf nedá hrát!
Pátek, 22. dubna 2016 - 09:19:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4002
Registrován: 9-2011
Což mašiny, ale v 810 budou muset postavit před hajzlík udírnu [lol]
(ještě že cesta už prošlapaná je)

Jinak tomu říkám ekonomické zhodnocení vozu!!! [kladivo]
Ythomas_ct
Pátek, 22. dubna 2016 - 09:25:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1982
Registrován: 10-2009
Ad Bkp:

Je úžasný, jak se má dostat i na tak perspektivní řady, jako 123, 150, nebo 230...

Taky koukám, že je tam dokonce plánováno i 8 ks šestikoláků! Wow! Náhodou třeba DHV v Lužné neplánuje dosadit mobilku ETCS alespoň na papouška? ;-)
Bkp
Pátek, 22. dubna 2016 - 16:28:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7339
Registrován: 8-2003
Jinak tomu říkám ekonomické zhodnocení vozu!!!

Dřív se vtipkovalo, že natankováním plné nádrže se zdvojnásobí cena stodvacítky. Dneska můžeme navázat, že dosazením ETCS se znásobí cena laminátky.
Slepeckou holí se golf nedá hrát!
Bobo
Pátek, 22. dubna 2016 - 17:31:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13011
Registrován: 5-2002
pro ty krabičky by bylo vhodný vymyslet nějakou levnou etcs. když celej den hobluje na lokálce a občas se přijede podívat, jak vypadá hlavní dráha.
něco jako KBS proti VZ
kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Pátek, 22. dubna 2016 - 18:36:18  
Neregistrovaný host
94.113.251.98
Mobilku v 810 bych opravdu rád viděl[rofl]
Když si vzpomenu na jízdenkový automat v 810, která hoblovala před lety Březnice - Rožmitál, tak mě jímá hrůza! Dobrej by byl taky novej pult na stnovištích[biggrin]
Sobota, 23. dubna 2016 - 06:59:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 126
Registrován: 4-2013
Jeden postřeh z noční:volal jsem z ÚS Děčín přes GSM-R na vlak 5452 který odjel z D.ŽLebu směr Děčín a chtěl jsem se dotázat na plánovaný posun ve stanici. Po vytočení čísla vl.5452 se mi ozval strojvedoucí v žst.Dřísy a to na vlaku 6414!!!??? Po dotazu jestli jsem mu správně rozuměl mi potvrdil,že stojí v Dřísech a sám se divil,že mu volám z Děčína. Hovor jsem ukončil a znovu se pokusil kontaktovat vlak 5452 který se blížil už k Děčínu,opět stejný scénář,zvedl to strojvedoucí v žst.Dřísy!!!! Další pokus už jsem odmítl dělat a počkal tedy na dojezd 5452 do Děčína. Po dojezdu mě kontaktoval sám strojvedoucí 5452 a řekl mi,že se nemohl přihlásit na CZ GSM-R po překročení hraníce v Schöně. Řekl jsem mu o mé příhodě a marném dovolání se mu na GSM-R. Jak je možné,že při volání na vlak 5452 se mi ozval 6414 v Dřísech?????????? Nemělo by se spíše při neaktivaci spojení na vlak ozvat na GSM-R že volaná adresa neexistuje či něco podobného????? V případě hrozící MU to teda neni šťastné řešení a doteď jsem se domníval,že pokud je na trati GSM-R funkční,tak neni možné se dovolat na úplně jiný vlak než člověk vytočil????!!!!
Jpnk
Sobota, 23. dubna 2016 - 08:00:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 809
Registrován: 9-2005
AD M.Hille Celkem snadné 6414 špatně zadal číslo a do sítě se hlásil jako 5452. Už to tu několikrát bylo.
Desiro
Sobota, 23. dubna 2016 - 12:38:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3080
Registrován: 2-2004
ETCS: Tohle bude z mnoha důvodů neskutečný prů*er.
Sobota, 23. dubna 2016 - 13:35:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6445
Registrován: 5-2007
Bobo: A ako si takú lacnú mobilku predstavujete? Čítačku na balízy, paketrádio,počítače a SIL4 to mať musí. Protokoly a požadované funkcie sú furt rovnaké. Takže sa bojím, že keby sa malo začať vyvíjať niečo "lacnejšie" (čo ja viem bez displeja alebo čoho), tak to bude nakoniec ešte drahšie než plnohodnotná mobilka...

A netreba zabúdať, že jednou z podstatných vlastností je, aby to pokiaľmožno nevletelo do dráhy niečomu čo tú plnohodnotnú mobilku má...

M.Hille: Treba tomu fírovi povedať, nech si skontroluje zadanie. Nič iné nepomôže. V prípade hrozící MU to neni riešenie horšie než akýkoľvek iný stav. Navyše v prípade hroziacej MU sa očakáva, že budete chcieť použiť skôr núdzový hovor a zavolať všetkým naraz.

Desiro: Ja som optimista, podľa mňa to horšie, než súčasný stav, nebude. [kladivo]
Bobo
Sobota, 23. dubna 2016 - 14:56:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13014
Registrován: 5-2002
taky nevim, co zlevnit. balízočteč, gsmr, dráhoměr to mít musí.
kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Desiro
Sobota, 23. dubna 2016 - 18:26:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3081
Registrován: 2-2004
Asdf: Ani když zhodnotíte, co to bude stát versus alternativní investice?
Sobota, 23. dubna 2016 - 21:42:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 238
Registrován: 11-2009
M.Hille:Jeden postřeh z noční:volal jsem z ÚS Děčín přes GSM-R na vlak 5452 který odjel z D.ŽLebu směr Děčín a chtěl jsem se dotázat na plánovaný posun ve stanici. Po vytočení čísla vl.5452 se mi ozval strojvedoucí v žst.Dřísy a to na vlaku 6414!!!???

To je divný, protože v době Tvého volání vlaku 5452 je 6414 dávno v Ústí. A jestli to bylo v pátek večer, tak jsem s fírou od 6414 mluvil v Ústí na západě v 18.15.[coze]
Sobota, 23. dubna 2016 - 23:30:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6447
Registrován: 5-2007
Desiro: Čo je to alternatívna investícia? Ak uvážime, že minimálne v ČR by podľa všetkého nebolo alternatívou LZB, ale nejaký derivát EbiLocku, takže by ste si kupovali mobilku nie nepodobnú ETCS (ETCS vychádza do značnej miery práve z EbiLocku), a na Slovensku keby to aj bolo LZB, tak nie s úplným zachovaním spätnej kompatibility (ala RENFE), takže všetci výrobcovia mobiliek úpravy SW. Moc by sa naozaj neušetrilo.
Sobota, 23. dubna 2016 - 23:58:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11218
Registrován: 5-2002
Asdf: nepletou si EbiLock s EbiCabem (potomkem EriCabu)...?
Neděle, 24. dubna 2016 - 00:16:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6449
Registrován: 5-2007
Hajnej: Pletou, moc hodín a moc piva. Je to samozrejme EbiCab (EbiLock je stavadlo).
Desiro
Neděle, 24. dubna 2016 - 08:48:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3084
Registrován: 2-2004
Asdf: Jednoduše nevidím důvod cpát ETCS do starších nebo evidentně přestárlých vozidel. MOŽNOST vybavení ETCS by měla být u novovozidel vyrobených, dejme tomu, po roce 200x, a to ještě s plnou dotační podporou. Zbytek by se nechal dojezdit tak, jak je.
Alternativní investice je třeba koupit lokomotivu namísto vybavení dvanácti šukafonů ETCS.

Nevidím důvod, proč by třeba dalších patnáct let nemohl být zachován souběžný provoz vozidel s ETCS a bez. Konec konců němci zánik systému PZB neplánují.
Neděle, 24. dubna 2016 - 12:26:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6450
Registrován: 5-2007
Desiro: Ono svoju úlohu zohráva o.i. to, že LS tak, ako sa ho za tie roky podarilo nasadiť, nedokáže rozumne zabezpečovať proti tak základnej veci ako je prejdenie stoj (Mirel a LS0x sú na tom proti LS90 a starším síce o máčny máčik lepšie, ale zďaleka to neni ono). Takže s nástupom GSM-R a týmpádom pripravovaným odstavovaním systému TRS450 (a týmpádom značne neistou situáciou okolo vecí ako generálny stop) sa SŽDC zjavne rozhodla, že toto neprichádza do úvahy.
Desiro
Neděle, 24. dubna 2016 - 13:23:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3092
Registrován: 2-2004
To vím, kdysi jsem o tom dokonce i psal jakýsi článek.
Ale s tím vysvětlováním motivací SŽDC bych byl opatrný. Zavání to spekulací, nevydávejme ji za fakta.
Neděle, 24. dubna 2016 - 16:40:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6451
Registrován: 5-2007
Desiro: Áno, je to len špekulácia, aj keď s podobným názorom som sa raz stretol aj u človeka zo štrnástky.

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Bugear
Úterý, 26. dubna 2016 - 00:27:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3402
Registrován: 8-2005
@Bkp: Což tyhle, ale kompletní 854 oproti části 842 a 843, nebo zmiňovaná šestikola.
»Online výpočet kontrolní číslice« »Výpočet kontrolky na mobilu (Java)«
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát či provádět typovou zkoušku.
Ythomas_ct
Úterý, 26. dubna 2016 - 09:57:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1987
Registrován: 10-2009
Ad Bugear:

...nebo zmiňovaná šestikola.

Nejsem sice zabezpečovák, ale tak mě napadá - když bude chtít ETCS vlak zastavit, tak zřejmě musí nějakým způsobem "odpojit trakci". Jest tak? Je mi jasné, že na moderním vozidle "se to nějak pořeší" přes řídicí systém. Ale opravdu by mě zajímalo, jak se tohle provede na "dřevěné" lokomotivě typu šestikolo...
Úterý, 26. dubna 2016 - 11:28:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4020
Registrován: 9-2011
Přes tlakový spínač na hlavním potrubí [wink].
Takhle se řešila už "spolupráce" třeba se záchrannou brzdou.
Vechtr
Úterý, 26. dubna 2016 - 11:38:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 27
Registrován: 12-2015
Myslím, že podle specifikace se musí při zásahu ETCS odpojovat přímo trakce, ale doplnit relátko do obvodu hlavního vypínače snad není takový problém. Skoro mi to přijde jednodušší, než to řešit na nějakém elektronickém vozidle.
Stenly
Úterý, 26. dubna 2016 - 18:57:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21
Registrován: 2-2016
Ythomas_ct : když bude chtít ETCS vlak zastavit, tak zřejmě musí nějakým způsobem "odpojit trakci"
asi jako Mirel ... "bouchne" automat a kouhout (EPV) VZ
Pondělí, 16. května 2016 - 12:58:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 724
Registrován: 10-2011
Dobrý den kolegové, povězte mi prosím, co se stane na mašině vybavené ETCS se dvěma hlavními displeji při zapnutí ETCS a tedy zobrazení displeje DMI? Dojde k úplnému nahrazení jízdního displeje DMI (což mi přijde zvláštní, protože DMI nezobrazuje poměrný tah a další podstatné diagnostické informace), nebo se jízdní displej přesune na místo diagnostické obrazovky (což je taky zvláštní, protože duplicita rychloměrů)? Děkuji!
Pondělí, 16. května 2016 - 14:07:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7159
Registrován: 5-2002
U nás jsou kN i na diagnostickém displeji, takže přepnutím na DMI ETCS se kouká jen o kousek vlevo.
Pondělí, 16. května 2016 - 15:14:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 725
Registrován: 10-2011
Petr_Šimral: To bude nejspíš Traxx? Myslíte, že ostatní výrobci vozidel to mají podobně? Jde mi hlavně o vozidla Škodovky, tedy v současné době vlastně asi zatím jen 380.
Pondělí, 16. května 2016 - 15:39:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1136
Registrován: 8-2010
ad Emppu:

Ony ty displeje se asi správně jmenují CCD (= control command display) a TDD (= technical and diagnostic display).

Záleží v jakém módu se s mobilkou jede, když se jede na STM-ko na Mirela, což je případ všech 1216-tek, co vozí railjety, tak to vypadá na tom CCD nějak takto.

Pondělí, 16. května 2016 - 20:13:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11358
Registrován: 5-2002
Osobně mám za to, že historický relikt v podobě olbřímího kruhového budíku tažné/brzdné síly je naprosto ukázkové plýtvání tak vzácnou komoditou, jakou je zobrazovací plocha CCD/TDD, že jeho scvrknutí do úzkého bargrafu je zcela na místě...
Pondělí, 16. května 2016 - 20:45:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7160
Registrován: 5-2002
že jeho scvrknutí do úzkého bargrafu je zcela na místě...

Nejsem úplně stejného názoru. Na tom velikém se dobře odečítá třeba přibrzděná souprava (trkne to).
Pondělí, 16. května 2016 - 21:44:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 726
Registrován: 10-2011
Paul red adair: Takže v tomto případě je rychloměr zobrazen na CCD a DMI současně?
Úterý, 17. května 2016 - 08:14:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1137
Registrován: 8-2010
ad Emppu:

Takže v tomto případě je rychloměr zobrazen na CCD a DMI současně?

Nee, obě ty dvě fotky jsou jeden a tentýž displej, akorát jednou je to detail a podruhý je tam vidět MIREL. Jak to vypadá s plánovací oblastí na Levelu 1,2 nevím, ale protože na TDD jsou standardně zobrazovány 4 bargragy pro každý trakční motor (modrá = tažná síla, žlutá = loko brzdí) + ještě tuším číselně součtová výsledná za všechny motory, tak se asi neděje nic a fíra kouká o kousíček vpravo jak na TRAXECH u Šimrala...
Středa, 18. května 2016 - 00:01:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 727
Registrován: 10-2011
Paul red adair: Došlo mi, že na obou fotkách je týž displej, pochopil jsem to ale tak, že tento displej je zobrazen také, když se jede na ETCS a je tedy kdesi na jiném displeji aktivní DMI. Jde mi prostě o to, jak výrobci vozidel řeší případnou duplicitu grafických rychloměrů, když DMI musí být zapnuto při činnosti ETCS vždy a výrobcem integrovaný řídicí systém vozidla zpravidla zobrazuje rychloměr na stejné obrazovce, jako poměrný tah. Zda třeba v případě aktivního DMI rychloměr z jízdní obrazovky nezmizí a neobjeví se na jeho místě něco jiného. Přijde mi blbost, aby byly rychloměry zobrazeny jak na DMI, tak na "jízdní" obrazovce daného vozidla.
Pondělí, 30. května 2016 - 20:03:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 824
Registrován: 2-2006
Odpusťte neznalému dotaz:
Jak je zajištěno šíření signálu GSM-R v tunelech?
Je tam vyzařovací kabel nebo něco jiného?
Komisaři Evropské unie, polibte si prdel!!
Pondělí, 30. května 2016 - 22:17:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6566
Registrován: 5-2007
Jáchym_a_stroj: V prípade krátkych tunelov sa dá na jeden koniec anténa a vydá to, v prípade dlhých potom naozaj vyžarovacie káble.
Sobota, 04. června 2016 - 10:15:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4578
Registrován: 9-2005
JPNK: To mi teda vysvětli, jak si může fíra splést při zadávání čísla vlaku číslo 6414 a 5452? To mi není jasný, kromě možnosti, že 6414 vezl předtím vlak 5452, což je ale imho blbost vzhledem k nutnosti časového odstupu přibližně jeden den.

A otázka pro všechny: Jak se dovolám na rakouskou lokomotivu číslo 1216.006 pomocí českého GSM-R na TOP1 nová verze?
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Cogwheel
Středa, 06. července 2016 - 19:57:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4113
Registrován: 1-2012
Jaký asi bude vliv postupného rozpadu EU na direktivní zavádění ETCS? Ještě snad není pozdě na to, tento (složitý a nákladný) celoevropský projekt "odpískat". Jinak to bude (jak také psal Desiro) "z mnoha důvodů neskutečný průser". [blush]
Čtvrtek, 07. července 2016 - 20:55:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6653
Registrován: 5-2007
Cogwheel: Opatrne. Nezabúdajte, že nejaký VZ s kontrolou rýchlosti potrebujeme. Takže ak sa Etcs odpíska, nevyhneme sa tomu, že budeme buď museť na naše podmienky napasovať iný, alebo budú musieť na Žirovnickej (inde na to kapacity asi fakt nemajú) vymyslieť nejaký nový... A koľko to bude stáť...
Marcik
Pátek, 08. července 2016 - 23:29:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 224
Registrován: 9-2007
Cogwheel: Podle mých informací se např. zrovna Velká Británie po výstupu z EU nevzdá implementace ERTMS, protože to údajně nedělají proto, že je to mandatorní, ale z přesvědčení. Jako jednu z výhod uvádějí větší množství dodavatelů na trhu ERTMS (s navzájem spolupracujícími zařízeními dle jednotné specifikace - tak trochu jiný pohled na intetroperabilitu), než obvykle jeden dodavatel na trhu národního VZ.
Stenly
Sobota, 09. července 2016 - 17:35:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 29
Registrován: 2-2016
Marcik : na ostrovech se spíš chtějí zbavit AWS
Úterý, 12. července 2016 - 16:05:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 652
Registrován: 11-2004
@Cogwheel:
Jaký asi bude vliv postupného rozpadu EU na direktivní zavádění ETCS?
Zadny.
1) Zeme, kde je ETCS asi nejdal, clenem EU vubec neni! (Svycarsko)
2) Zanikem EU rozhodne nezanikne potreba mezinarodni dopravy a s tim spojena potreba sjednocovani infrastruktury.

Nevite nekdo, jaky je casovy harmonogram spusteni ETCS na Breclav-Hohenau a jak bude fungovat handover z RBC od AZD na ceske strane na RBC od Siemens na rakouske strane?
Úterý, 12. července 2016 - 17:46:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1187
Registrován: 8-2010
ad Comar:
Nevite nekdo, jaky je casovy harmonogram spusteni ETCS na Breclav-Hohenau a jak bude fungovat handover z RBC od AZD na ceske strane na RBC od Siemens na rakouske strane?

Jak to jen slušně napsat...no prostě po veškerém teoretizování o vzájemné komunikaci mezi sousedními RBC navzájem plus do toho ještě paralelní komunikaci dvou GSM-R modulů na vozidle mezi těmito RBC navzájem a to vše pochopitelně on-line se přistoupilo k ryze pragmatickému řešení - využije se situace, kdy je dostatečná délka mezistaničního úseku mezi Břeclaví a Bernhardsthalem (cca. 11 km ??) a jediného traťového oddílu s rakouským releovým poloautomatickým blokem a žádná komunikace mezi RBC probíhat nebude, žádné bratříčkování AŽD versus SIEMENS - odborně se tomu říká "specifická varianta bez komunikace sousedních RBC" (= čti sorry, neumíme to jinak a Díky Bohu za to, že nám to traťové poměry aspoň nějak zrobiť umožňují, snad to nebude chtít někdo v budoucnu dělit na několik traťových oddílů v rámci zvýšení propustnosti - to by pak totiž jaksi vznikl skutečný ETCS-PROBLÉM a armáda teroretiků by se musela vydat s kladívky, ethernety, protokoly a svými internety skutečně fyzicky na trať !!").[kladivo]

Více viz třeba zde - http://www.acri.cz/uploads/acri-akademie/15-06%20ETCS/2015_ETCS_O urednicek.pdf

Kdy že to má nebo mělo být hotové ? Po modernizaci uzlu Břeclav, resp. po rekonstrukci tratě mezi státní hranicí a Břeclaví (most přes Dyji) - plán byl nebo je letošek, aktuální stav nevím, ale možná už nám to zde "pěkně specifikuje" to étécéesko...[rofl]
Úterý, 12. července 2016 - 18:36:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6656
Registrován: 5-2007
Paul_red_adair: Ja myslím, že na trať nie, RBC sú umiestnené väčšinou v objektoch typu CDP. ETCS tuná trpí na to, že je to taký statočný pokus o postavenie priamídy od vrchu (nie sú jednotné Európske predpisy, ale chce sa jednotný Európsky VZ).

Totiž aspoň čo mne je známe (znalí určite radi opravia prípadné nezmysly), tak ono to je vlastne celé o tom, že sa pred X rokmi prišlo na to, že sa kvôli odovzdávaniu vlakov bude museť vymsleť ďalšie otvorené rozhranie. No a tie otvorené rozhrania sú u ETCS práve z titulu nejednotnosti predpisov takou malou nočnou morou, pretože ich zosúladenie je týmpádom veľmi, naozaj veľmi náročné...
Úterý, 12. července 2016 - 19:03:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20
Registrován: 6-2016
Paul_red_adair: most přes Dyji vypadá hodně hotově (jel jsem kolem před 14 dny z Lednice).
Úterý, 12. července 2016 - 19:15:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 653
Registrován: 11-2004
Most pres Dyji je z velke casti hotovy. Samotna mostni konstrukce uz kompletne hotova. Uz lezi i koleje a sterk. Kdyz sem tam 2.7. jel, tak to jeste nebylo podbite a chybely draty. Podle stranek SZDC to ma most byt hotovy v srpnu a aktualni stav praci tomu odpovida. Nicmene most a ETCS jsou dva rozdilne projekty, proto se ptam.

@Paul_red_adair:
Tu prezentaci jsem taky nasel, ale nevedel jsem, jak to mam pochopit. Dik za vysvetleni.

Znamena to, ze se maximalni rychlost 160km/h mezi Breclavi a statni hranici kvuli zapezpeceni nevyuzije?


(EDIT: pravopis)

(Příspěvek byl editován uživatelem comar.)
Úterý, 12. července 2016 - 19:31:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 654
Registrován: 11-2004
Jen pro doplneni fotky z 2.7.


(Foceno mobilem z vlaku ve smeru Wien->Breclav)
Úterý, 12. července 2016 - 19:57:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6657
Registrován: 5-2007
Comar: Využije. PRA sa len "podivuje" nad tým, že sa použila "varianta brod", kde odovzdávka bude prebiehať tak, že na daný úsek budú paralelne "dozerať" 2 RBC (česká a rakúska) a prechod si pošéfuje mobilná časť podľa informácii z balíz...

PRA: Ešte sa (do 200km/h) ponúka jedno "riešenie", balízou zhodiť level na L1 a potom hneď vyhodiť na L2...

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Úterý, 12. července 2016 - 20:09:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1188
Registrován: 8-2010
ad Asdf, Comar:

Jde o to, že stávající mezistaniční oddíl mezi Břeclaví a Bernhardsthalem je dostatečně dlouhý na to (cca. 10 km), aby vlak obdržel od české nebo rakouské RBC platné povolení k jízdě k vjezdovým návěstidlům obou dopraven a zároveň se na tomto dlouhém úseku přihlásil k sousední RBC tak včas, aby ho to nijak neomezilo v jízdě.

Jiná situace by byla, kdyby tady byly třeba oddíly po 1 200 m, potom by opravdu musely komunikovat obě RBC paralelně mezi sebou a ještě potom i vlak paralelně přes dvě jednotky GSM-R s oběma RBC naráz současně v době, kdy zároveň spolu komunikují dvě sousední RBC.

A to by bylo pak trošku jiný caffe...[kladivo]

PS: Teoreticky by asi bylo i možné projíždět celý zmíněný úsek v módu ETCS "Nevybavený" při absenci STM-modulu PZB/LZB, ovšem za cenu omezení rychlosti vlaku na defaultní hodnotu V = 100 km/h (nebo případně i hodnotu vyšší) nebo jet v módu národního vlakového zabezpečovače PZB/LZB - pro rakouský Railjet a mašinu řady 1216 OBB s ETCS Level 2 a STM PZB/LZB ani pro český railjet bez ETCS, ale s PZB/LZB by to nebyl žádný problém a ani nákladní doprava s Vmax = 100 km/h by nebyla nijak omezena.[nene]

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Úterý, 12. července 2016 - 22:01:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1189
Registrován: 8-2010
K minulému příspěvku ještě doplnění:

Našel jsem pěkný obrázek, který demonstruje variantu s/bez komunikace sousedních RBC.

Zdroj:
6.konference - Zabezpečovací a telekomunikační systémy na železnici, České Budějovice 12.-14.11.2013, příspěvek "Pracovní skupina WP RBC/RBC HANDOVER" (Jan Ouředníček, AŽD Praha s.r.o.)


(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Úterý, 12. července 2016 - 23:08:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 655
Registrován: 11-2004
@Paul_red_adair:

Dekuji za informace. Presne toto jsem hledal.

S kapacitou problemy myslim moc nebudou. Breclav-Berhardstal je ted taky jen jeden oddil a staci to. Pokud se navic na ceske strane zvedne rychlost ze soucasnych 100km/h, tak to osobni vlaky projedou jeste trochu rychleji nez dnes.

Spis su zvedavy, jestli se to behem te jizdy opravdu stihne prihlasit tak, aby se nemuselo brzdit. Jizdni doba je ca. 4min. Ve smeru do Breclavi to neni tak kriticke, protoze tam stejne vsechno stoji. Ale ve smeru do Rakouska by byla skoda, kdyby vlak pred Bernhardstalem musel brzdit, protoze se nestil prihlasit.
Úterý, 12. července 2016 - 23:24:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6659
Registrován: 5-2007
Comar: Rezerva je viac než 50% času.
Středa, 13. července 2016 - 00:13:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1190
Registrován: 8-2010
ad Asdf, Comar:

Jsem to zkusil trošku namodelovat, jak by to vypadalo...[jidlo]

Je potřeba odečíst z délky oddílu žlutou indikační křivku (resp. správně šedou brzdnou, ale já to beru jako, že se strojvedoucímu teprve říká, že se má nachystat na brzdění)- railjet nemá problém ani při - snad budoucí - V = 160 km/h na celé Nordbahn a při V = 120 km/h je to v cajku (s hodnotami řekněme 10 km - 1,5 km a 2,1 km = 8,5 km a 7,9 km - to je 4,25 minuty a 2,96 minuty) a ten nákladní vlak "dává" 4,2 minuty).

Poznámka:
Je to ale již namodelované pro základní specifikaci BL3, takže pro starší vozidla s BL2 budou hodnoty horší a dále je to počítáno pro rovinu nula promile a ne pro spád.

Ale tak, snad to vyjde - provoz ukáže...[kladivo]



(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Středa, 13. července 2016 - 10:12:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 656
Registrován: 11-2004
To je sice pekne, ale jak jste prisli na 10km? Me to vychazi spis na 8,5km.

Jak velky je presah GSM-R? Je mozne jiz v Breclavi chytit rakouske GSM-R nebo se signal zacne chytat az v oblasti statni hranice?
Středa, 13. července 2016 - 10:17:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6661
Registrován: 5-2007
Comar: Všetky tieto veci sa medzi SŽDC a ÖBB dohodnú a zosúladia, vrátane zabezpečenia dostatočného presahu siete GSM-R CZ do Rakúska a GSM-R AT do Česka.
Středa, 13. července 2016 - 10:44:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1191
Registrován: 8-2010
ad Comar:

Podle tohodle toho - viz https://mapy.cz/s/RFbA - máte pravdu.

Takže nějakých těch 0,75 minuty ještě odečteme..[proud][biggrin]