Diskuse K-report » Archiv 2016 » Tramvaje a metro » Tramvaje v Brně » Archiv diskuse Tramvaje v Brně do 29. 07. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse Tramvaje v Brně do 29. 07. 2016

dolů
   autor příspěvek
Úterý, 12. července 2016 - 15:55:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1668
Registrován: 9-2005
Francouzská skutečně zavřená je, ale naštěstí už otevřeli Jugosláffskou, takže se dá dostat na Cejl. Akorát se legálně (kromě šaliny) nedá jet z Vranoffské na Zábrdovickou, protože zákaz levého odbočení trvá, přestože je rozkopaná Přadlácká a přestože teď po Cejlu skoro nic nejezdí.
Njn když se dá náměstek pro dopravu raději bičovat, než aby řešil takovéto ptákoviny...
A horkovod an Černopolní se taky vleče, jak sopel.
Poklop D400
Úterý, 12. července 2016 - 16:43:39  
Neregistrovaný host
109.80.234.119
VŠ: V zákoně bylo už dávno tohle:

§ 36
Styk dálnice, silnice a místní komunikace s vedeními a s okolím


(2) Energetická, telekomunikační, vodovodní, kanalizační a jiná vedení, zařízení pro rozvod tepla a topných plynů (dále jen "vedení"), s výjimkou vedení tramvajových a trolejbusových drah, pokud nejsou zřizována pro potřeby dálnice, silnice nebo místní komunikace, nesmějí být podélně umísťována v jejich tělese a na silničních pomocných pozemcích, pokud v dalších ustanoveních není stanoveno jinak.

(4) V zastavěném území obce mohou být podélně umísťována vedení, kromě případů uvedených v odstavci 3 a za podmínek uvedených v tomto odstavci, i v chodnících a v přilehlých zelených pásech průjezdního úseku silnice nebo v místní komunikaci při nejvyšším možném ohledu vůči vegetaci. V případech, kdy je vyloučena možnost jiného technického řešení, mohou být vedení dále umístěna i ve vozovkách těchto pozemních komunikací.

Přičemž zbourání uliční fronty se nepovažuje za jiné technické řešení. Řeší se to tak, že se poklopy umísťují do středu jízdního pruhu, není-li zbytí. Doporučuju také nastudovat ČSN 73 6005.
Úterý, 12. července 2016 - 17:25:20  
Neregistrovaný host
90.179.59.58
Děkuji za doplnění zákonem, beru to jen z letité praxe a snažil jsem se napsat to co nejjednodušeji. Normu ČSN 73 6005 samozřejmě znám z praktického použití.
Úterý, 12. července 2016 - 18:33:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 797
Registrován: 12-2007
Zákaz levého odbočení byl škrtnutej, právě kvůlivá Přadlácký. To už nepla? Jako chápu, že se tam IGK sere do cesty šalinám, ale to se snad dá řešit.
Úterý, 12. července 2016 - 20:23:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 126
Registrován: 3-2007
Poklop D400: Možná by se v příslušných normách daly vyhledat i doporučené horizontální odstupy jednotlivých sítí. Z toho by bylo patrné, že se pod ty úzké chodníky vejdou akorát kabely, vodovod už těžko.
Příspěvek
Úterý, 12. července 2016 - 21:04:44  
Neregistrovaný host
80.90.135.164
Myslím si, že s těma zákazama odbočení vlevo si to vlastně řidiči zařídili sami, kdyby pořád každej nespěchal a přemýšlel za tím volantem, tak by se takový změny nedělaly, to stejný Koliště, i když tam papaláši moc nepomohli, když se tam otáčej za živnosťákem.
Středa, 13. července 2016 - 06:39:10  
Neregistrovaný host
90.179.59.58
pro Chimp - zrovna ta norma ČSN 73 6005 obsahuje tabulky odstupů jednotlivých sítí i výkresy prostorů pro uložení jednotlivých sítí.
Středa, 13. července 2016 - 15:22:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 53
Registrován: 11-2008
Jak píše Deleter, zákaz je škrtnutej a odbočit do Zábrdek se může.
info o kloubech
Čtvrtek, 14. července 2016 - 15:51:48  
Neregistrovaný host
78.102.117.113
[new]Zde to ještě nezaznělo, dnes dorazil do Brna první Škoda 13T6 nesoucí ev.č. 1930.[new]
Čtvrtek, 14. července 2016 - 17:07:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 28
Registrován: 10-2009
Vzhledem k proběhlému situačnímu plánu jak by to mělo vypadat na Rosického náměstí připojuji následující fotografii [happy] Už včera se mi to nějak nezdálo, ale dnes je to asi jasné na 100% aneb vítejte v plánovacím Kocourkově [sad]
Čtvrtek, 14. července 2016 - 19:12:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 237
Registrován: 12-2007
Myrha: Já na to taky včera koukal, omlouvám se za mystifikaci ale ten plánek pocházel z oficiálních stránek MČ Žabovřesky. Zřejmě došlo k menšímu obratu aktiv [lame] Každopádně nechápu, proč ten ostrůvek nebude bezbariérový, když už ho měli celý pryč... A v druhém směru se předpokládám bude dál vystupovat do silnice.
Čtvrtek, 14. července 2016 - 20:00:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 965
Registrován: 11-2007
Konečně přišly náhradní díly na 1926 [lol]
Pátek, 15. července 2016 - 01:26:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 29
Registrován: 10-2009
Cilelis: Nic se neděje, pokud bych ten plánek viděl já, taktéž by mě nikdy nenapadlo, že to nakonec bude jinak. Naopak jsem rád, že to někdo vidí podobně [happy] A dokud se naše reprezentace a úřednictvo nenaučí synchronizovat dvě (zřejmě v čase relativně blízké) akce, tak takových záseků bude vícero. Víc akcí, víc poklepávání a plácání se po zádech, to že více vytočíme daňové poplatníky již nikomu nevadí (ale neříkejte mi to prosím až se budu opět nevěřícně koukat na výplatnici [happy] ) K akci (s krycí názvem: "za půl roku to rozkopem znovu jako Mučednickou, on si toho nikdo nevšimne") jsem našel toto, mluví se zde (krom známějších věcí - Sono, Králova) taktéž o zast. Podveská.
PS: jednu výhodu to ale přece jenom má - čím déle na té křižovatce nebudou světla, tím líp...
Adam_r
Pátek, 15. července 2016 - 10:55:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1416
Registrován: 10-2003
Cilelis+Myrha: Spis me to pripada, ze zastavka bude v nove poloze a ostruvek v puvodni poloze je chyba komunikace mezi DPMB a firmou realizujici rekonstrukci mezi Rosickeho namesti a Vozovnou Komin.
Náhradník
Pátek, 15. července 2016 - 16:27:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1380
Registrován: 4-2011
Dostanou nové Porschetry jména?
Náhradníci - Lidé žijí své životy vzdáleně z pohodlí svých vlastních domovů přes robotické náhradníky ...
6957
Pátek, 15. července 2016 - 17:44:42  
Neregistrovaný host
89.103.129.13
Náhradník:
Ano, jména budou přidělována v souladu s novým, protidiskriminačním nařízením EU. První vůz dostane jméno Abdul, dále budou následovat Budur, Cemal a Demeter..
Pátek, 15. července 2016 - 21:07:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1079
Registrován: 7-2010
6957...až bude následovat jméno Salah, takové oblíbené. [biggrin]

(Příspěvek byl editován uživatelem Dprm.)
Možná z prvního pohledu vypadám jako kindermafián,ale věřte tomu,že ten pohled druhý odpoví o tom,že jsem pravý opak :-)
Sobota, 16. července 2016 - 07:54:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1096
Registrován: 5-2009
6907:
Zapomněl jsi na ostatní části světa: Nguyen, Xi-xao atd.
Bohumil Stejskal
Sobota, 16. července 2016 - 11:40:43  
Neregistrovaný host
109.164.80.12
Dežo, Fero, Laco....
Sobota, 16. července 2016 - 15:11:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1357
Registrován: 10-2010
Jen blbněte. [biggrin] Žít Krno jsou schopni všeho.
Poklop D400
Sobota, 16. července 2016 - 21:37:31  
Neregistrovaný host
109.80.234.119
Chimp: Tabulka z normy je třeba tady
Ale nevíme, co všechno tam v chodníku je, můžu odhadnout, že minimálně kabely NN, kabely VO, telefonní kabel. Obejdete sloupy a snad se to tam vejde. K tomu může přibýt optická sdělovačka, kabelová TV, metropoliltní síť, kabel VN, kabely DPMB a už je to v chodníku "na patra".
Neděle, 17. července 2016 - 13:43:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9448
Registrován: 10-2003
Minská/Horova








K obrázkům laický dotazy (omlouvám se pokud píšu blbosti):

1. Vzdálenost mezi oběma směry kolejnic - připadá mi širší než jinde v Brně.

2. Celkově široké chodníky na úkor oddělené automobilové dopravy alespoň v jednom směru. Chodníky mají jakési pseudokousky zeleně/zatravnění (povinnost) + co nechápu více všelijaké černě vydlážděné terásky (zase na úkor pruhu pro auta (viz fotky).

Přitom mám pocit, že tam kde je nutnost dát zastávku je to uspořádání vozovky prostornější a lepší (viz fotky) - byť v jednom směru pojede tramvaj vždy až u krajnice.

Celkově si myslím, že potenciál modernizace byl větší, tj. pokusit se více a lépe oddělit prostor do sekcí: chodník, parkování, pruh auta, tramvaj, tramvaj, pruh auta, chodník. Vyšlo by to? Počítám teda za předpokladu, že nějaká norma nenařizuje, že má být chodník široký jak tramvajový pás...

Závěrem mi z toho plyne, že to bude další Milada Horáková v části od Dětské nemocnice k Jugoslávské: tramvaje tam díky parkovaní aut stojí v kolonách (teď s rekonstrukcí Cejlu ještě víc než dřív. Navíc ten pidi proužek co je mezi kolejemi a auty nestačí ani na protáhnutí se jízdním kolem. Ale zároveň chápu, že ne vše je široké jak Lidická - tam to funguje s oddělením tramvaje dobře (nicméně chodníky tam jsou asi o něco užší a dostačující než na Minské/Horové)
ČESKÉ REGISTRAČNÍ ZNAČKY • 12 let na K-reportu
Neděle, 17. července 2016 - 16:12:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 41
Registrován: 4-2012
Chodníky se podle mě přinejmenším v některých místech rozšiřovaly (dřív v některých místech byl pruh pro auda oddělený). Podle mě kdyby se chtělo a kdyby byla vůle posunout trochu koleje, dalo se to udělat tak, aby aspoň v jednom směru byla tramvaj a auta oddělená v celé délce (možná s výjimkou mostu okruhu). Takto naopak jede tramvaj ve stejném pruhu jako auta celou cestu (s jedinou výjimkou Burianovo nám. ve směru do Bystrce). Ve směru od Bystrce bývaly dřív dost kolony (jsou ještě pořád?) [sad] Popojíždění v kopci od kapličky v zácpě nahoru bude nejspíš dost opruz...

Nicméně takto aspoň lidi z Bystrce budou pro cestu do města lehce preferovat cestu špuntem Žabovřeskou, což po dostavění okruhu bude s ohledem na případné dopravní přetížení Žabovřesk možná lepší.
Jaký na to méte názor ostatní? [happy]

Edit: Ještě mě napadá jeden dotaz - kde bude zastávka Králova? V původním místě před přechodem to z fotek nevypadá... Nebude posunutá víc dozadu před řeznictví?

(Příspěvek byl editován uživatelem King666.)
Rem
Neděle, 17. července 2016 - 16:18:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 945
Registrován: 11-2008
Nějak se jim ten úsek okolo Rosického náměstí odlišuje od plánu, co tu byl. Je pěkný kupovat nízkopodlažní šaliny, ale pokud nevybudujme při takové rekonstrukci adekvátní ostrůvky jsou nám k [zadnice] teda tomu co z ní leze...
Část poruch se vyřeší přestartováním vozu. Zbytek vyřeší autogen.
Středa, 20. července 2016 - 17:38:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9455
Registrován: 10-2003
Něco skromného z roku 2004

Měřicí vůz 4123:


Optimismus s K3R:


Česká se starým dlážděním:


Vrak 1091:


SNIP a CO:


Devítka na dnes mrtvé koleji:


1111 na 11:


Jedna z nejpovedenějších CVR na K2R:


Cedulová orientace - naprostá samozřejmost:


Klasika:


Ceduláč za sklem - bomba:


Kačena v klasice:


Lesná a výměna kolejí:


Vlnitý plech (jak pracně se letos sháněl...)


Medlánky vozovna:


Přeložka Hlinky:


Třináctka:


Kačenózní Nové Sady:


Mifkova:

ČESKÉ REGISTRAČNÍ ZNAČKY • 12 let na K-reportu
Čtvrtek, 21. července 2016 - 09:06:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9457
Registrován: 10-2003
Něco skromného z roku 2005

Jedna z nejhorších CVR v Brně, jak toto může vůbec někdo pustit ven?


Sólo t-3 na d-4:


Anitra a Kačena v Bohunicích:


T6A5 - z pohledu cestujícího pro mě nejhorší tramvaj, většinou si tam člověk nesedne a při brždění a rozjezdech je to fakt o uši... Doufám, že už se na jedničku nikdy nevrátí...


Zlatá éra CVR?


Drobná kolize


Sjetí dvou Aniter:


Výstavba v Pisárkách:

ČESKÉ REGISTRAČNÍ ZNAČKY • 13 let na K-reportu
Čtvrtek, 21. července 2016 - 09:41:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1254
Registrován: 4-2011
Jak je to vlastně s těmi požadavky na řidiče tramvají? DPMB dělá náborovou kampaň mezi studenty vysokých škol, ale když jsem byl o víkendu v Olomouci, na tamním inzerátu byl požadavek "ÚSO". Opravdu by měl mít řidič tramvaje pokud možno elektroprůmyslovku?

A z jiného soudku: copak je to za zajímavou výpravu na d-4? Včera jsem tam po hoooodně dlouhé době viděl 2xT6 a úplně poprvé dokonce i 13T...
Nostalgici by neměli lézt na internet.
Každý svého štěstí strůjcem.
Čtvrtek, 21. července 2016 - 14:23:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1358
Registrován: 10-2010
Ad d-4: Potřeba prodloužit interval kvůli výluce Cejlu a provozu přes Miladu. Celá linka má být ve 13T, ta souprava T6 je nedodržená garance.

Vůbec jsme s letošními prázdninovými jízdními řády klesli k systematickému nedodržování nízkopodlažních garancí.
Čtvrtek, 21. července 2016 - 16:15:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9458
Registrován: 10-2003
Vůbec jsme s letošními prázdninovými jízdními řády klesli k systematickému nedodržování nízkopodlažních garancí.

Na d-1 jezdí na posledním kurzu (tuším že 037) T3 pravidelně. A dnes jsou nenízkopodlažní hned 3 kurzy. V JŘ je přitom poznámka, že všechny spoje jsou nízkopodlažní. Je problém v nedostatku Van? Nebo se sjedou ve vozovně tak, že nemůžou vyjet? Nebo jsou nepojízdné, na prohlídkách, opravách?

Na trolejbusech je to opačně, loni jezdily na t-36 jen vozy 21Tr. Letos ne, na špičky vyjíždí 14Tr z Husovic. Ale tam víme, že spousta trolejbusů je letos nepojízdných.
ČESKÉ REGISTRAČNÍ ZNAČKY • 13 let na K-reportu
Rem
Čtvrtek, 21. července 2016 - 22:18:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 946
Registrován: 11-2008
1123 věc názoru. Mně se ta kytičková historička prostě líbí [kladivo]
Část poruch se vyřeší přestartováním vozu. Zbytek vyřeší autogen.
15Tad1
Pátek, 22. července 2016 - 20:57:52  
Neregistrovaný host
31.30.101.30
Jaky mate nazor na 15T v Brne?
Pajzák
Pátek, 22. července 2016 - 22:05:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 281
Registrován: 6-2015
Jo, jezdí spolehlivě už 20 let. Jen má za sebou ještě r.
Pátek, 22. července 2016 - 22:42:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2775
Registrován: 11-2007
Přátelé, označení např. 01103 znamená 3 pořadí linky 11?
Sobota, 23. července 2016 - 12:15:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6421
Registrován: 1-2007
Janek: Přesně tak.
Pajzák
Neděle, 24. července 2016 - 17:36:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 284
Registrován: 6-2015
Ne, 3. pořadí.
Pondělí, 25. července 2016 - 22:06:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 437
Registrován: 10-2008
Je nějak omezena rychlost tramvaje přes vyhybky (výměny)? Jde mi o přejezd na Novolíšenské u točky.
rendafans
Pondělí, 25. července 2016 - 22:16:28  
Neregistrovaný host
82.202.112.229
Co říkáte na RENDU?
Středa, 27. července 2016 - 21:09:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3640
Registrován: 4-2003
Co by, jezdí pro Brno.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Alex7
Čtvrtek, 28. července 2016 - 18:26:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13
Registrován: 6-2016
Kdysi jsem tu psal, že je v Brně velmi kvalitní systém MHD. Nicméně všiml jsem si na něm několik menších vad:

1) Názvy zastávek. Když to srovnám s Prahou, tak Praha hojně v zastávkách využívá názvy institucí (divadla, fotbalové kluby), čtvrtí, místní lidové názvy, zdrobněliny, turistické cíle atd. Oproti tomu Brno jen kopíruje názvy ulic, což je škoda. [uhoh] Chystá se v Brně hromadné přejmenování zastávek podobně jako v Plzni?

2) Rozsah denního provozu. Nevím, jak je na tom finančně Brno, ale je zvláštní, že taková 5x menší Jihlava má o víkendu o 4 hodiny delší denní provoz MHD a nově i noční trolejbusovou linku! V Brně sice taky jezdí noční linky, jenže ty jezdí jen do centra/z centra a ještě ne všude. Nevadí lidem, že poslední trolejbus 25/26 jede o půl jedenácté večer, zatímco na obdobné lince 136 v Praze jede poslední spoj po půlnoci?

Myslíte si, že tyto 2 body se dají v Brně zlepšit?
Hospodskej
Čtvrtek, 28. července 2016 - 19:14:08  
Neregistrovaný host
84.42.136.244
To my moc doufame, ze to bude jezdit vlastne nepretrzite.
Čtvrtek, 28. července 2016 - 21:22:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1098
Registrován: 5-2009
Alex7:
Zatímco v Praze se zastávky přejmenovávají po každém přejmenování instituce a sportovního klubu, tj. každou chvíli, brněnské ulice se přejmenovávají pouze následkem státního převratu - cca jednou za 40 let.
Alex7
Čtvrtek, 28. července 2016 - 22:00:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14
Registrován: 6-2016
Mkzb: brněnské ulice se přejmenovávají pouze následkem státního převratu
To je sice hezké, že se brněnské ulice přejmenovávají jednou za 40 let, ale město samo o sobě je organický systém, kterému se musí MHD čas od času přizpůsobit - týká se to nejen linkového vedení, ale i názvů zastávek. To částečně dělá DPMB už teď - na obrazovkách v tramvajích 13T se k některým zastávkám připisují i instituce [ok]

Názvy institucí se podle mě do MHD patří, pomáhá to cestujícím v orientaci. Díky nim jsem zjistil, že do areálu výstaviště se dá dostat i srze "vstup G2" nebo že existuje jakési "Semilasso." [happy] Proto mi názvy zastávek typu Úzká (Vaňkovka), Křídlovická (Rondo), Běloruská (Bohunická radnice) nebo Tererova (Tauferovy koleje) připadají hrozně špatné.
Sidonie
Čtvrtek, 28. července 2016 - 22:40:10  
Neregistrovaný host
80.188.74.7
Alex7: No, tak Úzká není jenom Vaňkovka, ono je tam totiž vedle jaksi i Tesco, a Rondo už taky nějakou dobu není Rondo... Radnice Bohunic se může přestěhovat do lepších prostor a Tauferovy koleje může (tuším Mendlovka) třeba prodat a hnedka tam bude něco jiného... Jak byste pak přejmenoval třeba zastávku v centru - "Česká"? Měla by se snad jmenovat "Rektorát MU"? Nebo "Ústavní soud"? Nebo "Krajský úřad JMK"?
Omlouvám se za upřímnost, ale pokud jste zjistil, že se na Výstaviště dostanete i vstupem G, jenom díky názvu zastávky, i když máte přístup k internetu, tak asi nebude úplně všechno v pořádku...
P. S.: Názvy zastávky, jako jsou třeba "Univerzitní kampus - sever" nebo "Nemocnice Bohunice", Vám vyhovují? [wink]
Čtvrtek, 28. července 2016 - 22:42:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5373
Registrován: 6-2004
Alex: Tohle je všechno o zvyku...
Viz když 10 pražákům řekneš v 10 se sejdeme na Vltavský.... 9 jich bude na stanici metra a 1 přijede na Smíchov do stejnojmenné ulice( a že to je sakra rozdíl ;-)).

Navíc v době chytrých telefonů, možnosti si vše najít na netu dopředu atd. tohle přijde nesmyslný...
Čtvrtek, 28. července 2016 - 23:18:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 438
Registrován: 2-2013
Alex7: To že je něco v Praze jinak neznamená, že je to nejlepší řešení. Například v Praze se pomalu co půl roku mění trasy linek, několikrát do roka jízdní řády. Mít bordel v tom co kam a kdy jede není správně, ikdyž s tím přišli v té dokonalé Praze... Rondo se třeba za poslední 3 roky přejmenovalo min. 2x.

K vedení rozjezdů, ono je to notně dáno tím, že většina nočních cestujících se potřebuje dostat z centra domů. Dále upřímně se mi líbí to, že se stačí dostat na jeden bod a z něj už se dostanu téměř kamkoliv. Myšlenka dobrá zejména s ohledem na to, že Brno je vcelku malé. Ale jo, nějaké úpravy si jsem schopen představit...


Sidonie: Ano, Tauferky jsou Mendelky
Alex7
Čtvrtek, 28. července 2016 - 23:40:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15
Registrován: 6-2016
Sidonie: No, tak Úzká není jenom Vaňkovka, ono je tam totiž vedle jaksi i Tesco, a Rondo už taky nějakou dobu není Rondo
Do Vaňkovky směřuje víc lidí než do Tesca, navíc Tesco má prodejny po celé ČR. Sportovní hala se přejmenovává každou chvíli podle toho, kdo je sponzorem Komety, nicméně podle tohoto plánku je to stále Rondo. Když tu zastávku pojmenuji jako Kometa, bude to lepší? [happy]

Jak byste pak přejmenoval třeba zastávku v centru - "Česká"?
Je pravda, že tam, kde je velká koncentrace institucí, se nemusí název instituce vyplatit. Nejvíc se mi ale líbí "Ústavní soud." Ulice Česká může být kdekoliv, krajských úřadů je 13, ale Ústavní soud je jen jeden. Když se Česká přejmenuje na Ústavní soud, tak to Brnu dodá prestiž.

Omlouvám se za upřímnost, ale pokud jste zjistil, že se na Výstaviště dostanete i vstupem G, jenom díky názvu zastávky, i když máte přístup k internetu, tak asi nebude úplně všechno v pořádku
Když jsem loni navštívil akci na výstavišti, která se konala v pavilonu G, tak jsem věděl, že mám vystoupit na zastávce G2, ale většina lidí o tom neměla tušení, vystoupila u hlavního vstupu a šla do pavilonu G pěšky [blush]

9001: Tak zrovna Vltavská je špatný příklad a nedívím se, že to lidi mate. Zde vzhledem k nedalekému nádraží a výhledovému přestupu na linky S a další vlakové spoje se víc hodí název Bubny. Ale to už z Brna odbočuji hodně daleko.

slawe: Ano, noční rozjezdy si vychvalují všichni brněnští studenti a dokonce je vyzdvihují i pražští šotouši. Možná, že by bylo dobré síť nočních linek rozšířit o Zimní stadion (hotel Bobycentrum) a NC Královo Pole (nonstop Tesco), kam by mohla být odkloněna jedna z linek do Řečkovic.
Pátek, 29. července 2016 - 00:15:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1266
Registrován: 4-2011
Proto mi názvy zastávek typu Úzká (Vaňkovka), Křídlovická (Rondo), Běloruská (Bohunická radnice) nebo Tererova (Tauferovy koleje) připadají hrozně špatné.

Alexi7, pokud jde o srovnání s Prahou:
- Brno má výrazně (výrazně!) méně místopisných specialit ženského rodu, kterých je plná Praha, hlavně P5 (Baterie, Kavalírka, Šmukýřka, Bertramka atd.), takže často fakt není kde brát
- pojem "radnice" se v Brně u městských částí skoro nepoužívá, rozhodně ne pro budovy; ÚMČ v Bohunicích bych "radnicí" rozhodně nenazval
- "Úzká" není čím nahradit ze stejného důvodu, proč se náměstí Republiky nejmenuje Palladium
- mimochodem, v Praze je několik zastávek pojmenovaných po něčem, co už neexistuje, což je podle mě horší [biggrin]

A opravte mě, jestli se pletu, ale vstup G2 je teď služební, ne?
Nostalgici by neměli lézt na internet.
Každý svého štěstí strůjcem.
Alex7
Pátek, 29. července 2016 - 01:24:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16
Registrován: 6-2016
Focus1976: Brno má výrazně (výrazně!) méně místopisných specialit ženského rodu
Ano, místopisné speciality - to je to, co na pražské MHD objivuji. V Brně jsem napočítal místopisných specialit 13, z toho 6 využitých a 7 nevyužitých: Skořepka/Špitálka, Vaňkovka, Studánka, Polárka, Šelepka, Lucerna. Dále by významné uzlové zastávky šly nahradit názvem čtvrti: Lužánky (Pionýrská) nebo Štýřice (Celní). Také nejsou využity všechny turistické cíle: Botanická zahrada (Bieblova), Kraví hora, Wilsonův les (Bráfova), Městský stadion (Srbská), možná ještě Ruský vrch (Svratecká).

"Úzká" není čím nahradit ze stejného důvodu, proč se náměstí Republiky nejmenuje Palladium
Názvy obchodních center jsou v MHD docela běžné. Rozdíl Vaňkovky proti Palladiu je ten, že vedle Vaňkovky se nenachází žádné významné náměstí. To by se pak v Olomouci zastávka na nové tramvajové trati nesměla jmenovat "Šantovka."

ÚMČ v Bohunicích bych "radnicí" rozhodně nenazval
Pojmenovat zastávku u ÚMČ "Radnice XY" má tu výhodu, že do zastávky dostaneme název čtvrtě, což pomůže nejen lidem jedoucím na úřad, ale i běžným cestujícím.

Moc děkuji za věcný komentář [ok]

P. S. Vytvořil jsem souhrnnou mapku tramvajových zastávek, které bych rád přejmenoval, aby se brněnské názvy přiblížily Praze. Řadu zastávek jsem pojmenoval po ulici, po které tramvaj jede, protože jsou zpravidla významnější. Vzal jsem v potaz i budoucí změnu poloh zastávek v Žabovřeskách. Berte to jako maximalistickou variantu přejmenování.


(Příspěvek byl editován uživatelem Alex7.)
Pátek, 29. července 2016 - 07:27:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1099
Registrován: 5-2009
Alex7.
Konečné byly dříve skutečně označeny jako ve tvém návrhu. Jenže zavedením IDS-JMK se z toho staly i průběžné zastávky pro bus-linky, proto je to třeba Bystrc - Ečerova.
Pátek, 29. července 2016 - 08:18:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6425
Registrován: 1-2007
Alex7: Ten Líšeňský pivovar mě dostal.
To bychom pak mohli mít:
Křivánkovo náměstí -> Žebětínský pivovar (Richard)
Hrnčířská -> Královopolský pivovar (Magistr)
Mendlovo náměstí -> Starobrněnský pivovar

Zastávky Husitská, Komárov, Krejčího, Bzenecká, Medlánky, Nám. 28. dubna, Pražská, Hanácká, Kouty, Proškovo nám., by se též mohly jmenovat podle radnice. Ale u některých z nich by to nemuselo být úplně nejšťastnější řešení.
Dopravní modely
Pátek, 29. července 2016 - 09:05:01  
Neregistrovaný host
78.45.134.78
Člověk by řekl, že se pražákům budou líbit názvy zastávek podle ulic, aby se snáze zorientovali s mapou, ale oni né, oni to chtěj popražsku, aby se ztratili....

Alex7: Vámi vnucovaný názor "Máte to špatně, v Praze to maj dobře, udělejte to jako v Praze" mě vyloženě vytáčí. V Praze mají svojí zvyklost, tady je místní zvyklost, v Ostravě to mají třeba zase řešeno po svém. A přesvědčení "Maj to tak v Praze = je to nejlepší" je taky pitomost, má zkušenost z praxe mi říká, že největší kraviny vznikají tam. Je mi jedno, jestli jste pražák, nebo jen trpíte pragocentrismem, ale tady tu propagaci pražského modelu jako jediného správného si strčte někam...
Pátek, 29. července 2016 - 10:20:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1321
Registrován: 5-2009
Zrovna nedávno jsem byl v Plzni a zrovna ty místní názvy zastávek mě neuvěřitelně štvaly, v zastávkách pojmenovaných podle ulic se orientuje mnohem líp...
Suzuki Swift Sedan 1.6 16V (1994)

Čtu v poslední době tak strašné věci o kouření, že jsem se tedy rozhodl přestat číst. (W. Churchill)
Pátek, 29. července 2016 - 10:22:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 583
Registrován: 6-2011
Dopravní modely: Tady se oháníte pořád Prahou, ale podívejte se i do dalších českých měst a nenajdete žádné takové, kde by názvy ulic (a ještě k tomu pojmenované po lidech, u kterých to jméno kolikrát slyšíte poprvé v životě) byly používány v tak maximalistické míře.

Vás vytáčí, že vám tu dle vašeho názoru Alex7 vnucuje pražský model, mě zase například vytáčí, že jakmile někde vidíte "Praha", tak to automaticky chápete jako útok na brněnskou hrdost, nebo to dle vašeho posledního příspěvku tak přinejmenším vypadá. Nezaškodí zamyslet se nad tím, má to totiž opravdu svá opodstatnění.

U zastávek by totiž bylo dobré, kdybyste už z jejich názvů dokázali vytušit, kde se nachází, což není vůbec snadné, pokud jich, jak zde již bylo zmíněno, tak velké množství kopíruje názvy ulic, navíc jak podotýkám, nicneříkajících co se jejich polohy ve městě týče. Opravdu si dokážu představit i lepší způsob, jak se zorientovat co se polohy týče, než mít oči nalepené na mapu a poslouchat, jak hlášení ve vozidle diktuje jednu nepříznačnou ulici za druhou.

Ano, najdou se i světlé výjimky: Ač nejsem z Brna, tak z několika návštěv vím, že názvy řek najdu ve Starém Lískovci, vinařské obce na Vinohradech a literáty (vesměs ale velmi známá jména) v Lesné. Kdyby takto fungovalo celé Brno, nebylo by co řešit, nicméně co mi opravdu vadí jsou ti "neznámí lidé" rozeseti po celém městě.

Dříve než se začnete do mě navážet, ruku na srdce: Víte, kolik lidí žijících v Brně nerozezná, které náměstí je Konečného a které Komenského? U kolika jmen z názvů brněnských zastávek víte, o koho se jedná, aniž byste to hledali právě proto, že vám vrtá hlavou, co za jméno to slyšíte v hlášení autobusu?
Rem
Pátek, 29. července 2016 - 10:23:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 948
Registrován: 11-2008
Vámi vnucovaný názor "Máte to špatně, v Praze to maj dobře, udělejte to jako v Praze" mě vyloženě vytáčí. V Praze mají svojí zvyklost, tady je místní zvyklost, v Ostravě to mají třeba zase řešeno po svém.
Přesně má slova, jen jemně řečená. Tahat sem cajzlovské móresy a utvrzovat nás, že to jejich je skvělé, s tím jdi do [zadnice]
Část poruch se vyřeší přestartováním vozu. Zbytek vyřeší autogen.
Sidonie
Pátek, 29. července 2016 - 10:37:39  
Neregistrovaný host
80.188.74.7
Alex7: Do Vaňkovky směřuje víc lidí než do Tesca - No, nepřímo. Spousta lidí Vaňkovkou jenom prochází, protože potřebujou na Zvonařku.
Co se plánku týká - je otázka, nakolik je aktuální. Bohužel se mi neotevřel, abych se podívala. A ani "Kometa" není zrovna nejlepší - změní se název klubu a co pak?
Když se Česká přejmenuje na Ústavní soud, tak to Brnu dodá prestiž. - [rofl] [rofl] [rofl] Pardon, ale toto snad fakt nemůžete myslet vážně... [rofl] Odvozovat prestiž města od názvu jedné zastávky... [rofl]
Když jsem loni navštívil akci na výstavišti, která se konala v pavilonu G, tak jsem věděl, že mám vystoupit na zastávce G2, ale většina lidí o tom neměla tušení, vystoupila u hlavního vstupu a šla do pavilonu G pěšky - To jste se jich ptal?
Wilsonův les (Bráfova) - To by se podle Vaší "logiky" musely přejmenovat asi 3 zastávky, z toho 2 autobusové. Zrovna Bráfova je z nich ale od Wilsonova lesa nejdál...
možná ještě Ruský vrch (Svratecká) - Proč zrovna "Ruský vrch"? Všiml jste si na mapě, že ta ulice Svratecká je společná pro zastávku šalin i trolejbusů?
Ještě začněte s tím, aby se při hlášení názvu aktuální zastávky zrovna hlásila i zastávka příští (a po zavření dveří nehlásilo nic), protože v Praze to tak přece funguje, a dovedete to k "naprosté dokonalosti"... [ko]
A k tomu plánku navrhovaných přejmenovaných zastávek:
"Bystrc - sídliště" - to je které sídliště? To dolní, co je nedaleko zastávky ZOO, nebo to horní kolem Ečerovy?
Botanická zahrada - Která botanická zahrada? Jedna je totiž i u zastávky "Konečného náměstí".
Šelepka, SonoCentrum, Lucerna - Tři názvy, které se buďto nenabízejí moc dlouho (třeba to Sono), nebo je riziko, že už dlouho nemusí existovat.
Malá Amerika - Kolik toho víte o brněnském nádraží a navrhovaných změnách?
Zemská knihovna - Tak zastávka u MZK by měla výhledově vzniknout úplně nová.

Žiju v Brně už asi 10 let, ale podle té Vámi navrhované mapky bych se dostala leda tak do háje...

Mkzb - Ečerova je pořád jenom Ečerova, jenom na busech a šalinách je tam i městská část.
Pátek, 29. července 2016 - 10:39:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 281
Registrován: 4-2003
Ač nejsem brňák, tak od školy radím domorodcům, jak se kam mají dostat po Brně. A kolikrát to je i pár ulic od jejich bydliště[happy]

Lužánky - po obvodu jsou 4 zastávky a všechny linky zastavují na dvou z nich. To by muselo být značeno 1-4 a nebo světovými stranami.
Alex7
Pátek, 29. července 2016 - 10:53:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17
Registrován: 6-2016
Dopravní modely: Člověk by řekl, že se pražákům budou líbit názvy zastávek podle ulic, aby se snáze zorientovali s mapou, ale oni né, oni to chtěj popražsku, aby se ztratili
Zažil jsem město, kde se lidé skutečně orientují podle ulic a většina stanic metra byla pojmenovaná po ulici - byl to New York v USA. V Brně názvy ulic moc velkou přidanou hodnotu nedají - ulice jsou krátké, město je členité, lidé většinou neví, co znamenají (viz příspěvek uživatele "Vlak"), takže se podle nich moc orientovat nedá.

Zastávky v Brně bych tedy přejmenoval:
- podle turistických cílů
- parků, lesů, sadů
- podle čtvrtě, nemá-li svůj název na jediné zastávce
- významných institucí, které mají klíčový význam (obchodní centrum, sportovní hala, koleje)
- místopisných specialit, kterých v Brně moc není

Myslíte si, že by to cestujícím pomohlo nebo spíš uškodilo?

Vlak: [ok]

Sidonie: Nakreslil jsem maximalistickou variantu, nemusí se přejmenovat všechno.

To jste se jich ptal?
Ano, fakt někteří chodili přes hlavní vstup.

Svratecká - může zůstat beze změny
Malá Amerika - pokud se prohlásí za kulturní památku, tak tam bude stát navěky
hlášení zastávek - brněnský systém je lepší

Skrebi: Zimní stadion a Schodová se odkazují k jiným místům než je park. U Antonínské by byl lepší název Lidická - podle ulice, po které jede tramvaj. A zbývá nám Pionýrská, která je ze všech 4 zastávek po obvodu parku nejvýznamnější (přestup tram-trolejbus) a ta by se mohla nést název Lužánky.
Sidonie
Pátek, 29. července 2016 - 11:31:09  
Neregistrovaný host
80.188.74.7
Alex7 - Ani tak si nemyslím, že by se to jakkoliv přejmenovávat mělo. Pojmenovat nějakou zastávku třeba právě "Lidická" nebo "Veveří" je nesmysl - sice nakrásně říká, na které ulici jste, ale ne to, jestli jste na jejím začátku, uprostřed či na konci. Obchodní centrum se může přejmenovat, stačí, aby se někomu aktuální název nelíbil. Sportovní hala se taky může přejmenovávat (viz třeba právě Rondo) a koleje můžou zaniknout (při špatném stavu budov je třeba můžou i zbourat).
Ad Výstaviště - Vy jste se těch lidí osobně ptal, jestli o vstupu G2 skutečně nevědí, nebo jste to jenom vydedukoval z toho, že prostě vystoupili u hlavního vstupu?
Uvědomte si, prosím, že MHD je hlavně pro obyvatele města, aby se dostali do práce, domů, za jiným svým častým cílem. V době internetu už přece není takový problém, aby si turisti našli, jak se jmenuje zastávka u jejich cíle. Navíc - berete v úvahu jenom zastávky šaliny (ano, jsme v diskuzi o šalinách), ale je spousta i trolejbusových a autobusových zastávek. Brněnskou MHD považuju za MHD na velmi vysoké úrovni - pokrytí města, celkem i návaznost linek a frekvence spojů.
Btw - v Praze, když chce jít člověk na Hradčany a na Pražský hrad, tak si myslím, že celkem logicky by vystoupil na "Hradčanské". Jenže ouha - ono je lepší jít tam z "Malostranské"...

Btw - kdo by určoval, které ty "turistické cíle" jsou skutečně ty atraktivní, vyhledávané a natolik významné, aby se po nich případně teda nějaká ta zastávka přejmenovala?
Pátek, 29. července 2016 - 11:56:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1006
Registrován: 2-2011
Alex7: Přejmenování Grohovy na Veveří je geniální, protože Veveří je ulice zasahující přes tři zastávky a jako čtvrť zasahuje až na Údolní a Lidickou, kde je taky spousta zastávek.
Podobně pojmenovat zastávku podle ulice, kterou tramvaj jede a kde má tramvaj ještě nekolik dalších zastávek (Lidická...) je zbytečně matoucí. To jen tak na okraj. Jinak, přejmenování většího množství zastávek je na hovno, zvlášť, když to nemá nějaký významný důvod. To lidi jenom nasere (mluvím z vlastní zkušenosti, nedávno mi v Praze zbytečně přejmenovali asi 10 zastávek v okolí a doteď mě to nepřestalo srát).
Pátek, 29. července 2016 - 12:06:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1235
Registrován: 6-2004
No mi třeba vadí, že v Praze název ulice mají jenom na začátku a konci ulice. Vystoupím z metra uprostřed ulice a vím prd, kde jsem.

(Příspěvek byl editován uživatelem 1714.)
Kačeny s budníky, toť opravdová lahůdka pro
šalinové fajnšmekry.:-)
====================================