Diskuse K-report » Archiv 2016 » Automobily, lodě a letadla » Youngtimery » Archiv diskuse Youngtimery do 15. 08. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse Youngtimery do 15. 08. 2016

dolů
   autor příspěvek
Čtvrtek, 21. července 2016 - 17:43:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 293
Registrován: 8-2015
Dne 9.7.2016 jsem přetočil původní nepovedené video jízdy mé Škody 120 po tělese nedostavěné Baťovy železnice ve Vizovicích, zde je odkaz na nové video: https://www.youtube.com/watch?v=8g2N8T9OZss
Sobota, 23. července 2016 - 19:01:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 296
Registrován: 8-2015
Škodovky ze Zlína 2016-07-23 Dotaz: Jsou světla z modelu M a kovové nárazníky na žluté škodovce z výroby, nebo je to pozdější úprava? Jinde jsem viděl na fotce stará svislá světla na Rapidu, četl jsem, že zadní čela jsou záměnná? Díky Kwasi
Sobota, 23. července 2016 - 19:49:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1331
Registrován: 6-2010
kwasi: Určitě domácí úprava, dělávalo se to celkem běžně, že se na starší typ (úžovky) osazovala novější eMková světla (čela). Čela se dala v pohodě zaměnit, jak píšu dělávalo se to běžně, většinou se dávala novější zadní čela se světly, přední někdy zůstala starší kulatá, či oválná, nebo se také vyměnila za novější hranatá s blinkrem. Soused si takhle upravil dvě 120 - pro sebe oranžovou s předními dvojitými kulatými světlomety (typ LS) a vzadu vodorovné eMkové, pro svého otce totéž, ale barva bílá. Tehdy koncem 80. let se mi to jako klukovi moc líbilo.

Celkem vzácně se objevovala i varianta s předními světlomety z eMka a zadními staršími svislými "slzami". Zadní čela typu M měly všechny vozy od srpna 1984, před tím jen typ Garde, který byl starší variantou Rapidu, vpředu měl oválná světla bez blinkrů (ty, co byly na posledních úžovkách).
Rapida se zadnimi svislými světly "slzami" jsem nikdy neviděl, to je docela rarita a 100% domácí úprava.
Sobota, 23. července 2016 - 21:27:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 359
Registrován: 9-2011
Venca21:některý užovky co vim měli to emkový čelo z výroby,určitě to šlo jako příplatek,ale myslim že nějakej typ to i měl už rovnou
nissan sunny 1.6 12v,škoda 120l m1
Smrq
Pondělí, 25. července 2016 - 23:05:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 62
Registrován: 5-2011
Pokud se nepletu, tak M-kové zadní čelo měly z výroby užovky z let cca 81-83 ve výbavách GL/GLS.

V neděli jsem se trošku nudil [happy] a tak jsem v rámci úklidu v garáži vyndal auta před dům a nafotil pár skupinovek.

Úterý, 26. července 2016 - 07:32:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 386
Registrován: 8-2012
Po cestě z Brna do Špindlu jsem narazil na tuto pěknou škodovku. Až na blatníky se tvářila původně.
Foceno v Jaroměři

(Příspěvek byl editován uživatelem Paveljosef.)
Úterý, 26. července 2016 - 07:41:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 387
Registrován: 8-2012
Toto nevím do které komory dát, ale vypadá, že ho čeká dobrá budoucnost. Zrovna ho nakládali na podval, ale fotku mi majitel dovolil. Jinak se od auta nehnul tak je tam taky. Doufám, že ho čeká renovace. Toto je focený ve Dvoře Králové nad Labem


(Příspěvek byl editován uživatelem Paveljosef.)
Středa, 27. července 2016 - 00:51:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 649
Registrován: 12-2013
Pozor, M-kové zadné čelo sa líšilo od toho na Garde/Rapid, ktoré mali zadné svetlá viac zapustené do plechu, zatial čo bežné M-kové nie. Rozdiel bol len optický, zadné čelá boli naďalej zámenné.
Posledné užovky 120GLS/105GL z rokov 1981-1983 mali zadné čelo z Garde, pretože M-kové sa vtedy logicky ešte nevyrábali. Nárazníky už boli väčšinou plastové trojdielne.
Středa, 27. července 2016 - 15:49:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 862
Registrován: 1-2013
Ulovil jsem vzácné oply,co jsem desetiletí neviděl a myslel jsem,že je to Admiral ze 60. let,ale mohl by to být i Diplomat.

A ten modrý dokonce Senator. Jsou přesně z té kategorie aut,kterých není na každém srazu 10 .
Středa, 27. července 2016 - 20:46:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 297
Registrován: 8-2015
Dobrý den, mohli byste mi identifikovat tento náklaďáček z maďarských Kemenců https://www.facebook.com/albertdanifotok/photos/a.103189010354545 1.1073742145.782880285113102/1031892416878553/?type=3&theater Motor předpokládám není původní, podle mě je to nějaký stabilák? :-) Díky Kwasi
Středa, 27. července 2016 - 20:58:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6433
Registrován: 12-2005
Barkas Framo
Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)
Čtvrtek, 28. července 2016 - 20:37:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 298
Registrován: 8-2015
Vykorespondoval jsem, že Framo z fotky má maďarský stabilní motor MIA, zapojený přes úhlový převod a maximální rychlost kolem 20 km/h.
Pátek, 29. července 2016 - 09:21:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 359
Registrován: 10-2014
Tuhle tausendku jsem vídával v běžném provozu tak před deseti lety...emkové nápravy, motor ze stotřicítky,litá kola, tehdá mi to přišlo dost ulítlý, před nedávnem jsem jí potkal zas a byl jsem rád, že je ještě na světě [happy]

-OndraS
Pátek, 29. července 2016 - 21:03:19  
Neregistrovaný host
95.82.137.200
Srovnání kvality: na snímku je vlevo původní, 24 let starý klínový řemen z Firebirdu, bylo na něm ještě logo GM. Je silně zteřelý, ale držel, a držel by dál, kdybych jej preventivně nenahradil novým řemenem, výrobcem Optibelt (Německo).
Vpravo pak vidíme řemen Hutchinson (Anglie), který jsem asi před třemi lety dával do Camara, náhradou za již nepůvodní klíňák Dayco. Je rozervaný podélně, mírně zteřelý, a "vylamují" se z něj klínky. Lezu pod kapotu asi tak co tejden nebo prakticky jednou za pět jízd, a dobře dělám, tenhle klíňák by mě někde nechal, narozdíl od toho starýho GM řemenu.

Neděle, 31. července 2016 - 18:48:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 300
Registrován: 8-2015
Škoda 1500, dodávkové Subaru a Škoda asi 120 starší provedení ve Zlíně 2016-07-31

Pondělí, 01. srpna 2016 - 17:22:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 156
Registrován: 11-2014
VW Polo (foceno v Německu)



a Opel Omega.

Pondělí, 01. srpna 2016 - 19:03:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3571
Registrován: 11-2006
To neni Skoda 1500 ale TAZ, mas to tam i napsane.
Pondělí, 01. srpna 2016 - 20:07:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6439
Registrován: 12-2005
PAZ - to je Derby ne Polo ale jinak moc pěkný auto. U nás sem ho už dlouuuuhý leta nepotkal ani jako vrak [ok]
Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)
Pondělí, 01. srpna 2016 - 21:12:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 367
Registrován: 10-2014
Nevím, kam to zařadit, je to pravidelně v provozu, tak sem...[happy]



Mimochodem, toto byl dříve dosti hojný způsob přestavby oktávek na něco užitečnějšího...[auto]
Pondělí, 01. srpna 2016 - 22:36:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 157
Registrován: 11-2014
Martin_100: Tak to se omlouvám, zmátlo mě že to měl na sobě napsaný. A taky než jsem sem příspěvek dal, jsem se díval na net a na některých stránkách to mají uvedeno jako Polo, třeba tady nebo tady. Což mě utvrdilo v tom, že to je taky Polo akorát ve verzi sedan.

(Příspěvek byl editován uživatelem PAZ_672M.)
transit01
Úterý, 02. srpna 2016 - 11:17:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2076
Registrován: 9-2012
Už jsem tady zas.



Za Nysou byl ještě Trabant, myslím zlatej, takovej ten "polskej".
IQ+Love= Škoda Auto [auto] [ok]
"Štěstí přeje připraveným, kdo je připravenej, vyměkklý teplý štěstí nepotřebuje"
Pajzák
Úterý, 02. srpna 2016 - 11:33:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 287
Registrován: 6-2015
Mohu se optat, co je to polský trabant? Možná mám mezery ve vzdělání, ale tohle jsem ještě neslyšel.
Smrq
Úterý, 02. srpna 2016 - 12:24:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 63
Registrován: 5-2011
Polským Trabantem byla asi myšlena Syrena.
transit01
Úterý, 02. srpna 2016 - 12:48:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2078
Registrován: 9-2012
Myslím že že to stejně nezajímá, a jen sis chtěl rýpnout, ale mám na mysli Trabant 1.1, dříve hojně vyskytující se v Polsku. Vypadá takhle, tenhle na fotce taky s polskou značkou. A protože citím flame tak se vrátíme ještě k něčemu co jsem viděl za hranicemi.

IQ+Love= Škoda Auto [auto] [ok]
"Štěstí přeje připraveným, kdo je připravenej, vyměkklý teplý štěstí nepotřebuje"
Pajzák
Úterý, 02. srpna 2016 - 17:24:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 288
Registrován: 6-2015
Tak mi příště neodpovídej, debile. Slušně jsem se zeptal, ale ty si z toho zase vyvodíš své paranoidní bludy. Kdybych chtěl rýpat, myslím, že bych to zvládl líp. Mimochodem, čtyřtaktní trabant mě ani ve snu nenapadl, že by mohl být míněn, protože ho s Polskem nijak spojený nemám.

(Příspěvek byl editován uživatelem Pajzák.)
Úterý, 02. srpna 2016 - 17:43:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6443
Registrován: 12-2005
PAZ - ono se to lišilo podle trhu.... asi jako Vento a Jetta
Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)
transit01
Úterý, 02. srpna 2016 - 19:13:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2079
Registrován: 9-2012
Pajzák: Ty se divíš mým paranoidním bludům? po tvých minulých příspěvcích asi ne. To slovíčko si nech.

Majitelé svolili focení jeli ze srazu.
Čtyřtakty byly prostě hojně v Polsku a Maďarsku. Čert ví proč tomu tak je, ale prostě potkat ho v čechách je alespoň pro mě impossible, ani na srazy nejezdí. Nějak prostě nevěřím že ses chtěl jen tak zeptat.

(Příspěvek byl editován uživatelem transit01.)
IQ+Love= Škoda Auto [auto] [ok]
"Štěstí přeje připraveným, kdo je připravenej, vyměkklý teplý štěstí nepotřebuje"
Pajzák
Úterý, 02. srpna 2016 - 19:23:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 289
Registrován: 6-2015
Já už se u tebe nedivím ničemu. Blb u mě vždy zůstane blbem, přesvědčil jsem se o tom i u jiných.
Tímto snahu o normální debatu s tebou definitivně odpískávám. A o tom, která slova mám ve vztahu k někomu používat, se určitě nenechám poučovat od někoho, kdo se tady k lidem o dvě generace starším, než je on sám, nejednou choval jako k onuci na smetišti.

(Příspěvek byl editován uživatelem pajzák.)
Úterý, 02. srpna 2016 - 19:45:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6445
Registrován: 12-2005
Co je nemožnýho na potkání trabantu 1,1 v čechách?
minulej tejden třeba....

Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)
Úterý, 02. srpna 2016 - 20:48:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3573
Registrován: 11-2006
Je jich tu skutečně méně než třeba v Maďarsku, kde je jich záplava. Zato v Polsku jsem snad neviděl nikdy žádného Trabanta, natož 1.1.

Své vzájemné výlevy si nechte a chovejte se jako řádní soudruzi.
transit01
Středa, 03. srpna 2016 - 09:27:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2080
Registrován: 9-2012
Tak pro příště "Maďarskej".
Zato v Polsku jsem snad neviděl nikdy žádného Trabanta, natož 1.1.
Tak záleží kde jsi, tam kde jsem byl já jsem z polských "kultovek" neviděl jen Syrenu a Tarpana.
I Embéčko bylo [wink]
IQ+Love= Škoda Auto [auto] [ok]
"Štěstí přeje připraveným, kdo je připravenej, vyměkklý teplý štěstí nepotřebuje"
Jef
Středa, 03. srpna 2016 - 10:21:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5574
Registrován: 5-2002
Čtyřtakty byly prostě hojně v Polsku a Maďarsku. Čert ví proč tomu tak je, ale prostě potkat ho v čechách je alespoň pro mě impossible, ani na srazy nejezdí.

Pokud si pamatuju správně, tak skoro celá produkce Trabantu 1,1 šla v roce 1990 do Polska a Maďarska. V těchto zemích byl pořád hlad po jednoduchých dostupných vozidlech, kdežto ve východním Německu si tou dobou už nový trabant mohl koupit leda zarytý fanda (počátkem 90. let se naopak Němci zbavovali svých třeba i zachovalých trabantů po desetitisících). U nás se Trabant 1,1 nikdy neprodával (on už i Trabant 601 se k nám přestal dovážet někdy v roce cca 1982...) a ani si teď nevybavuju, že bych ho na českých značkách někdy viděl (takže pěkný úlovek, ta fotka).

Wartburg 1,3 přišel o něco dřív a přece jen mohl nabídnout víc, takže byl dost vidět i v Německu. U nás se občas potkat dal a výjimečně dá dodnes, ale budou to zřejmě kusy levně pořízené v bývalé NDR jako ojetiny (na trh ČSSR se nedostaly ani wartburgy po první modernizaci přední masky v polovině 80. let)


PAZ - ono se to lišilo podle trhu.... asi jako Vento a Jetta

Já myslím, že zrovna tohle nebylo podle trhu, byly tam jiné marketingové hrátky - druhá generace modelu Derby už nebyla tak úspěšná jako první, tak ji prostě vřadili do úspěšné řady Polo. Podle wikipedie to bylo v roce 1984. Přičemž od prvního Derby se prý první rok prodalo víc kusů než VW Polo, ale ten úspěch netrval dlouho a koncem 80. let už byly malé sedany v západní Evropě na ústupu.

Podobně VW nejprve představil samostatný model Santana jako velký sedan odvozený z Passatu (který byl v prvních letech vždy jen se splývavou zádí nebo jako kombi), ale v Evropě se Santana poměrně rychle přejmenovala taky na Passat. Jetta pak zůstala u VW jediným sedanem s odlišným jménem od výchozího hatchbacku.
Středa, 03. srpna 2016 - 12:12:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6447
Registrován: 12-2005
Tak v plzni se pohybujou minimálně 4 tranbanty 1,1 z toho jeden funguje jako normální auto, jeden často plní funkci běžný káry přes léto a zbytek víkendovky.
Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)
Středa, 03. srpna 2016 - 16:31:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3574
Registrován: 11-2006
Před pár lety jsem byl s kamarádovým Trábošem na srazu a 1,1 tam byla celá řada. Ale fakt je, že většina prý dovoz z Maďarska. Chtěl jsem machrovat s fotkama, ale nemůžu je najít [sad]
Jef
Středa, 03. srpna 2016 - 20:52:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5575
Registrován: 5-2002
Ještě na to téma Derby/Polo sedan přidám fotku, kterou jsem pořídil někdy před deseti lety, nicméně to auto zřejmě stále existuje (loni jsem za ním chvíli jel v koloně na D1 a nevypadalo o moc hůř).

Středa, 03. srpna 2016 - 21:20:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1409
Registrován: 4-2014
Jedná pěkná Carevna. Ale skončila chudák u silnice srz nějakou poruchu. Když jsem jel tam, měl pan strčenou hlavu pod kapotou, když jsem jel zpátky, tak už byla zatlačená že silnice a pán šlapal pěšky. K jeho smůle opačným směrem. Přibral bych ho.

Neděle, 07. srpna 2016 - 08:07:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 302
Registrován: 8-2015
Má Škoda 120 v podjezdu vizovické školy 2016-08-06

Neděle, 07. srpna 2016 - 18:20:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 364
Registrován: 9-2011
Jef:zrovna včera sem to derby potkal [happy] stopro to bylo ono,akorát má ted prahy natřený na černo...fotku bohužel nemám
škoda 120l m1
Pondělí, 08. srpna 2016 - 09:41:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3585
Registrován: 11-2006
Bobesh: a hned bys ho zkásnul co? :D
Čtvrtek, 11. srpna 2016 - 10:22:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3587
Registrován: 11-2006
mardob (862): osobně si myslím, že obojí je Opel Admiral. V česku téměř nevídatelné..

Jinak pánové, včera jsem si konečně splnil jeden ze svých snů. Nejen, že jsem se projel Tatrou 613, ale dokonce jsem měl tu čest jí řídit. A musím říci, že jsem byl překvapen, jak strašně je ovládání té Tatry podobné Zetoru 25 :D. Já byl z toho auta včera sice úplně nadšen a jsem do teď, ale jezdit s tím musela být řehole. Pravda je, že kousek, který jsem včera držel v rukou není úplně ve 100% stavu, vlastně bez udržovacích oprav na ní není téměř sáhnuto, ale i tak, ne za vše může stav.

Prý to má posilovač řízení, ale mám podezření, že nefungoval, protože otočit volantem bylo stejně "lehké", jako točit starým rumpálem u studny. Řazení je opravdu přesné jak u toho Zetoru. Čekal jsem i, že s výkonem, který má, bude trochu živější. Já jí nijak nehnal, protože to auto neznám a přeci jen bych jí nerad naboural, ale prý když se točí, tak jede. Divný pocit byl spíše v zatáčkách. S vědomím toho, že mám lehký předek jsem měl pocit, že v zatáčkách to auto jede rovně. Ale asi jsem si to příliš vsugerovával a příliš se toho bál. Sedí se v tom hezky, překvapilo mě, jak vysoko se sedí vzadu a že mi tam vlastně nezbývá příliš místa nad hlavou. Co je ale hrozné, když se zamyslím, že je to auto z roku 95 (tudíž bych vlastně neměl psát do komory historická vozidla) a páčky blinkrů to má ze stodvacítky, knoflíky z Favorita, než se stáhnou elektrický okna, tak by člověk vyřízl párátkem díru do střechy a volant je jak z Pragy V3S. Už chápu, proč výroba osobních Tater šla do kopru. Taky se furt zamlžují okna a evidentně to auto rezne před očima. Přesto všechno, když člověk za zády slyší ten osmiválec, to se ježí chlupy, i které nemám. Zvyknul bych si, mít takové auto v garáži a chápu, proč jsou majitelé Tater takoví blázni. Jinak to vlastně ani nejde...

Čtvrtek, 11. srpna 2016 - 20:01:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1603
Registrován: 10-2007
Mirous: takové jsou všechny. Je to auto z přelomu 60. a 70. let z československé fabriky na náklaďáky, nevím, co bys chtěl. Favorit byl konstruován o 20 let později. Tomu odpovídá konstrukce pedálové skupiny, řízení, je-li to auto ovšem z roku 1995, mělo by mít nové řízení přímo od ZF, podobného stylu jako například Opel Omega z té doby a mělo by jít rozhodně podstatně líp než třeba Felicie bez posilovače. Není to ale přeposilované jako moderní auta.

Řazení - žáleží, v jakém je auto stavu. Musíme si uvědomit, že řadicí tyč je poměrně dlouhá a vede daleko dozadu. Jde o to, jestli je to "čtyřkvalt" (auto z roku 1995 by rozhodně nemělo být) - pak může být řazení poněkud nepřesné, protože řadicí páka je pevně v karoserii, kdežto převodovka pružně s motorem, takže se to vůči sobě trochu hýbe, ale "pětikvalty" by měly být přesnější, protože řadicí páka je v karoserii také pružně, zato pevně je spojena s převodovkou pomocí doplňující tyče jako u Favorita nebo Felicie. Dokonce existují dvě verze řadicího mechanismu - byla jednička dopředu (starší) nebo dozadu (novější a ještě o něco přesnější, trpí ovšem na stav pružinek, udržujcícíh páku v neutrálu, které když se unaví, tak je to špatný zážitek - rok 95 by už měl mít)? Pochopitelně to ale nebude tak přesné jako třeba lankový systém VW (např. Octavia). Řazení u Zetoru - myslíš takové to starší pod volantem nebo novější na podlaze? To novější na podlaze mi přijde docela přesné, vždyť je to v podstatě rovnou do převodovky.

Pokud jde o tlačítka a páčky, uvědom si, že jde o malosériové auto, v podstatě ruční výrobu, takové věci nemělo smysl konstruovat extra pro ně a jiného nic na trhu nebylo. Ostatně licence na páčky od Lucase byla asi draze koupena a na tu dobu to nebylo tak špatné řešení. Jen tak mimochodem, ty páčky se možná objevily v T613 i o něco dřív než v Š120. Palubní deska prošla velkou modernizací na počátku 90. let a tomu je to poplatné. Ta původní, to byl teprv "Zetor."

Výkon motoru - no, pokud to byl motor se vstřikováním a stálým převodem 3,15, tak to opravdu nedělá až takový dojem, ono se to dost nepovedlo, vše je poplatné emisím/spotřebě a moc se jim s tím hrát nechtělo, celé je to zpřevodované do rychla, mělo to přece jen být pohodlné cestovní auto s řidičem a ne sporťák na užívání. Ale ten motor má velké rezervy.

Jízda v zatáčkách - no ano, je to těžká "zadokolka" ovšem předek není tak lehký, rozložení váhy je mnohem lepší než třeba u stodvacítek. Ostatně motor je kvůli tomu dost komplikovaně konstruovaný s rozvodovkou ve vaně, aby nebyl za zadní nápravou (jako stodvacítka nebo Karosa sedmistovka), ale přímo nad zadní nápravou. Tuším, že rozložení hmotnosti je 45/55% mezi přední a zadní nápravu. Naložit kufr trochu pomůže, ale jistě pro lidi, zvyklé na moderní auta, je to zážitek, jak se to chová. Hodně to ovlivní stav, paradoxně hodně má vliv stav zadní nápravy a karoserie (upevňovacích bodů zadní nápravy a okolních nosníků, silentbloků, tlumičů). Prostě přesné vedení zadní nápravy je stejně důležité jako u přední, konstruktéři si s tím dost vyhráli, ale opotřebení prvků zadní nápravy a zeslabení nosných částí karoserie korozí udělá svoje. Stačí, když se korozí oslabí některý z plechů v prahu, celé se to trochu deformuje, tím se změní geometrie zadní nápravy (ta se seřizuje přesně, stejně jako je běžné u přední nápravy) a auto jede v zatáčkách hned jinak.

Zamlžování oken bývá známkou toho, že do auta někudy teče (není problém, aby to nastalo korozí, stárnutím těsnění nebo prostě proslulou kvalitou výroby), nasáknou koberečky a protihlukové tlumicí materiály a pak za vhodné konstelace vnitřní a venkovní teploty je prostě vlhkosti uvnitř moc. Je pravda, že větrání není nijak extra důmyslné, ale často přestane fungovat náporové odsávání přes mřížky v zadních sloupcích - zteřelé membrány pod mřížkami (které měly bránit zatékání, ale pouštět vzduch ven), ucpané kanály neodbornými opravami a doplňky atd.

Ano, jezdit s tím autem je těžké, když do něj sednete zhýčkaní z moderního auta, všechno jde šíleně těžko, pedály, volant, řazení, páčky a vypínače, ale dá se na to zvyknout a je to prostě auto z jiné doby, z jiné epochy, bylo určeno pro řidiče z povolání. Zase ale to všechno je součástí zážitku, přibižejícího dobu, kdy "příjemný zážitek" nebyl ještě hodnotou sám o sobě jako dnes a nebyl úmyslně zabudováván do všech produktů.
Pátek, 12. srpna 2016 - 09:50:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3588
Registrován: 11-2006
Risan: děkuji za obsáhlou odpověď. Problém je, že nemám s čím porovnat. Nevím, nakolik některé nedostatky byly způsobené konstrukcí auta, a které stavem. Ten opravdu není 100%, řekl bych, že původní majitel si i dost "vyhrál" a současní majitelé na to nemají tolik času a jsou rádi, že to jezdí. Sami jsou k tomu autu dost kritičtí.

To řízení šlo opravdu velmi ztuha, Felicia bez posilovače jde oproti tomuto kroutit i malíčkem. Dokud jsem jel, tak to šlo. Pak jsem odbočoval do dvora, takže velmi pomalu, do ostrého úhlu a měl jsem co dělat. Holka by s tím asi nehnula. Pokud je to jak píšeš, tak má prostě podezření, že ten posilovač v tomto autě nefungoval.

Řazení je překvapivě čtyřkvalt. Také jsem se divil, protože jsem myslel, že tyhle Tatry už měly pětikvalt standardně. Ptal jsem se na tom, jenže zrovna v úseku serpentýn a vlastně jsem asi více věnoval pozornost řízení, než odpovědi, protože si nemůžu vybavit, co mi na to říkal :D. Chlap holt nemůže dělat dvě věci najednou, něco na tom bude...
Jinak nepřesné ani snad nebylo, i když nějaká vůle tam byla. To že má poměrně dlouhé dráhy, to má Felda taky, ale spíš šlo dosti ztuha a při řazení jiného stupně kladlo velký odpor.

Chápu, že tlačítka a páčky byly "konkurenceschopné" v sedmdesátých letech, ale v devadesátých už přeci jen mohli použít zahraniční dodavatele. I když je mi jasné, že peníze na to asi nebyly. Každopádně jsou to detaily, které ale prodávají. Zajímavé je, že se blinkry vracely, to jsem u stodvacítky nikdy nezažil a vlastně ani u Favorita, tam to bylo věčně rozbité.

Motor to byl původně se vstřikováním, ale původní majitel to prý vykuchal a vrazil tam karbec. Prý to byl strašný nedostatek motoru a furt s tím něco bylo, od té doby prý motor nepotřeboval žádnou opravu.

S rozložením váhy si mě překvapil, čekal jsem, že to bude tak 80:20. Říkal mi kluk, který ji vlastní, že nejhorší je to v zimě, to prý dávali do kufru dva pytle cementu, aby to v zatáčkách jelo správným směrem. Ale opět, sám tvrdí, že to má naprosto blbý pneumatiky, rozhozenou geometrii a ALU kola asi nebudou originál, i když mají středové pokličky Tatra. Řekl bych, že oni to auto dost očerňují, protože jsem z něj byl tak nadšen tak se mě prý snažil vrátit do reality [happy]. Možná jsem nad tím až moc přemýšlel a v těch zatáčkách byl až příliš opatrný, na druhou stranu jak jsem říkal, není to moje a to auto neznám, tak jsem podle toho jel. Taky velký vliv mělo to řízení, to byla opravdu "posilovna". Když to koupili, mělo to prý díry v prahu pro celou pěst a v podstatě to je jen nouzově zalátané, aby to prošlo na STK a trochu to vypadalo. Na nějakou větší GO kastle teprve Tatra čeká. Já jsem se docela podivoval nad velikostí zadních ramen a měl jsem pocit, že tam jsou snad z náklaďáku.

Zatékání se dá asi vyloučit, tedy alespoň jako příčina mlžení oken. Auto stojí stále v suché garáži a za deště s ním nejezdí, resp.oni s nim i tak jezdí velmi málo. Říkal mi, že to má prostě chabou ventilaci. Ale Hynek tu taky myslím psal, že jeho Tatra je děravá jako cedník a teče do ní.

Já jsem sice zhýčkán moderním autem, ale taky mám Feldu, 4 roky jsem jezdil Fáčkem, něco málo najeto mám i s daleko staršími vozy typu Fiat 125, 850, Trabant, Škodovky 120..snad jen u škodovky 120 to řízení šlo poměrně dost ztuha. Jinak ale Tatra vede...ale nevím, jakou má historii, kdo se o ní kdy jak staral. První majitel bylo město Český Krumlov a dál nevím, ale evidentně na to auto nikdy nikdo moc nešáhl..vrtá mi v hlavě ta čtyř stupňová převodovka. Uvidíme se znovu za 14 dní, tak se na to ještě jednou zeptám a navedu řeč i na případné rozbité servo...
Pátek, 12. srpna 2016 - 13:44:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1604
Registrován: 10-2007
Posilovač asi nefunguje, mně jde otočit volantem na místě bez problémů jednou rukou. Asi bych se podíval, jestli je vůbec na motoru čerpadlo a jestli má řemen. Karburátorové motory čerpadlo zpravidla neměly (až na S motory a vzácně některé vybrané 613-4 PK, PL), tak kdo ví, jestli je tam vůbec dali zpět nebo zůstalo na původním 4i motoru.

Pětikvaltová převodovka zůstala asi také na tom původním motoru. Převodovka drží pouze na motoru (jedna hřídel z motoru přes spojku do převodovky a hned vedle spojky druhá zpět do motoru k rozvodovce) a z auta se to tahá jako celek. Museli asi ale vyměnit i řadicí páku a mechanismus řazení včetně tyčí (řadicí páka byla předpokládám mírně zahnutá? "pětikvalt" má rovnou).

Že jde řadicí páka ztuha je vlastnost toho původního čtyřkvaltového mechanismu. Je tam taková koule ze silonu či čeho, která tvoří vlastně hlavní kloub řadicí páky. Tu někdo obvykle namaže a tím se vše velmi zhorší - koule nabobtná mazivem a jde to ztuha. Jinak mohou klást odpor už jen synchrony v převodovce, ale to opravdu až při zasouvání rychlosti.

Že někdo z auta vyhodil původní 4i motor a dal tam karburátorový, to byla asi nějaká finta, jak na tom hodně vydělat. 4i motor je poměrně vzácný a je škoda, že jej auto, když s ním bylo vyrobeno, už nemá, rozhodně tím hodně ztrácí na hodnotě. Poruchovost motoru a "zlobení" byla dle mého mínění spíš výmluva a šlo o to, draze zpeněžit vzácný motor a pak ještě vydělat na autě. Jasně, toho motoru se vstřikováním se lidi dost bojí, můžou zlobit čidla a může se pokazit drahá a obtížně sehnatelná řídicí jednotka. Ale řešit se to dá i líp než tím, že se to "zahodí." Ono těch aut bylo poměrně málo a tak se docela pozná, že to "tak nebylo." Pokud to tedy je opravdu auto vyrobené v roce 1995. Určitě to není tzv. "model 95," i když na něj odkazuje čelní maska a nárazníky. Jsou to ale nejspíš snadno vyměnitelné repliky, protože auto má ještě klasické kliky (nikoliv zapuštěné z Opelu, jako skutečný model 95) a také čelní a zadní sklo v gumě (nikoliv vlepené), z čehož jde poznat, že tam nárazníky a maska vlastně nepatří. Dále by model 95 měl mít jiná zrcátka (Britax a nikoliv tyhle ve stylu favorit), obložky na dveřích a blatnících (pokračující linie nárazníků) atd. Toto auto by mělo mít hranaté nárazníky a hranatou masku. Tyhle dvě věci si ale lidi doma měnili běžně, aby to "líp" vypadalo. Taky se mi to kdysi líbilo, ale dnes už bych dal přednost originalitě.

V roce 1995 se snad vyrobilo všeho všudy 7 krátkých, 18 longů a 16 longů model 95 (a 6 sanitek). Kdyžtak prosím koukni na výrobní číslo (stačí posledních 5 číslic VIN).
Pátek, 12. srpna 2016 - 14:00:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3589
Registrován: 11-2006
Tak to jsou zajímavé informace a myslím, že tohle netuší ani současní majitelé. Řekl bych, že ani nevědí, že je tam jiný motor, spíše že jen někdo vykuchal vstřikování a nějak tam dopasoval karbec, ale třeba jim křivdím. Tím, že jsem toho tolik nevěděl, tak jsem se neměl důvod na tyto věci ptát. Udělám příště "křížový výslech". Pokud to ale je vyrobné v 95, což asi podle TP vědí, tak pak je to nějaká divná zplácanina. Píšeš, že by měla mít hranaté nárazníky a masku, ale pak by to tedy mělo být vyrobené dříve ne? VIN se pokusím zjistit, pokud by se mi do ruky nedostal TP, kde ho najdu na autě? Vlastně ani nevím, jestli bych jim tyto informace měl říci a nebo ne. Třeba jim zkazím radost...
Pátek, 12. srpna 2016 - 19:47:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8595
Registrován: 5-2002
Na ČT už pár týdnů reprízují inspektora Taggarta. Koukám na to jednak proto že je mi představitel titulní role sympaticky, pak taky z nostalgie, protože to byla jedna z prvních západních kriminálek a taky kvůli autům. Občas se tam objeví pěkné špeky.

Pátek, 12. srpna 2016 - 20:38:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1605
Registrován: 10-2007
Tak jim nic neříkej a jen se nenápadně podívej na VIN a na číslo motoru. Zkazit někomu radost za to nestojí. Ale stejně jim to někdo dřív nebo později řekne. Takových, co rádi zamachrují znalostí šestsettřináctek, jako třeba já, je hodně.

VIN je vyražen na pravém podběhu v kufru a ještě na štítku na přední hraně kufru. Výrobní číslo motoru je na hliníkovém odlitku krytu ventilátoru, přímo před nosem, když se otevře zadní kapota. Posledních 5 čísel VIN by mělo být u auta vyrobeného po roce 1993 asi 11XXX. To není nějaký kód, prostě číslovali vyrobené karoserie od jedničky a tou dobou došli k 11tis. Jsou v tom asi ale nějaké díry a náhradní karoserie, aut celkem bylo míň. Mimochodem, u karoserií "sedmistovek" (oficiálně T613 model 96 a model 97) začali od 12tis. Pokud jde o číslo motoru, typicky by mělo být max. o pár stovek nižší než číslo karoserie. Tedy u tohoto auta taky něco kolem 11tis. Motory taky číslovali pěkně pořadě, ale náhradních motorů bylo méně, přece jen kastle hodně hnily, motor docela držel.

Jen tak plácnout karburátory (typicky dva SEDRy, pro každou půlku motoru jeden) na původně vstřikový motor - no, asi by to šlo, díly by se našly (úplně jiné všechno od hlav nahoru až po úplně jiný filtrbox a na to navazující plechy pod mřížkou zadní kapoty), trochu jiné vačky by to sneslo, ale co tedy ta stará převodovka? Určitě napoví číslo (a/nebo typ) motoru. Mimochodem, po přestavbě auto nesplňuje emisní limity, fabrika přestavbu do TP určitě nezapíše, takže se to musí hrát na to, že technik na emisích si nevšiml.

Pokud jde o ty nárazníky, tohle není normální automobilka, takže v roce 95 se prostě vyrobilo 31 aut s hranatými nárazníky a maskou a pouze 16 s kulatými. Ne všechno vyrobené v roce 1995 byl model 95.

Tovární provedení masky modelu 95 mimochodem nesedí na auta vyrobená s původní hranatou maskou. Proto lze téměř vyloučit, že by v továrně vznikl hybrid s kulatými nárazníky a maskou, ale vše ostatní staré. I když to není na první pohled vidět, model 95 měl tu dvojici světlometů mírně jinak daleko od sebe. Ovšem neoriginálně jeden výrobce laminátových doplňků vyráběl kulaté masky s roztečí otvorů na původní provedení - pro auta s původní hranatou maskou a nárazníky.

Proč změna? Auta s hranatými nárazníky mají vnější světla klasická tlumená/dálková světla, vnitřní pár jsou přídavná dálková kombinovaná s mlhovými. Tedy všechna čtyři světla na dvouvláknovou H4. Do hranatých nárazníků se mlhovky nemontovaly. Naopak kulaté nárazníky z modelu 95 mají v sobě integrované mlhovky ZKW, proto vnitřní pár světel je jiný - pouze přídavná dálková světla s jednovláknovou žárovkou. Dva páry předních světel do mlhy ani dva páry tlumených světel mít nelze.

Také model 95 měl vpředu pod nárazníkem kondenzátor (výměník) klimatizace s elektrickým ventilátorem, k němu je ten velký otvor uprostřed nárazníku. Náhradní kolo nebylo už zespodu pod nárazníkem (jako u stodvacítky, ale s krytem), ale v kufru jen dojezdové úzké. Auta předchozí (s hranatými nárazníky) měla kondenzátor klimatizace vzadu za motorem, vzduch přes to protahoval hlavní chladicí ventilátor a také byly příslušně upraveny plechy kapoty (aby vzduch nikudy neutekl). Hranatý nárazník má proto jen krajní otvory na větrání kotoučů, střední otvor ne. Toto bude dobré vodítko - kde je rezerva? Kde je kondenzátor klimatizace?

Mimochodem, ty kulaté nárazníky jsou designované v Anglii, objevily se prvně na raritním voze T613-5, který postavil britský dealer Tatry Tim Bishop (také celý motor se vstřikováním je jím iniciovaný, proto britské řídicí jednotky GEMS a řada britských komponent jako čidla atd., monoblokové řízení ZF rovněž, zapuštěné kliky). Model T613-5 se nakonec v Anglii neujal (výhradně pravostranné řízení), ale monoblokové řízení dostaly všechny T614-4M a motor se vtřikováním pak všechny T613-4Mi už v roce 1993. Bishopovy kulaté nárazníky, maska, zapuštěné kliky a podivná zrcátka Britax se ale objevily až u modelu 95 (a přežily dále do modelu 96 - "sedmistovka" první verze a modelu 97 - "sedmistovka" druhé verze, redesignovaná Geoffem Wardlem).

A už dost keců, fotiči stodvacítek se musí už ukrutně nudit.
Pátek, 12. srpna 2016 - 20:53:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8596
Registrován: 5-2002
A už dost keců, fotiči stodvacítek se musí už ukrutně nudit.
Bez urážky, ale že přijde doba, že i fotky stodvacítek budou někoho zajímat je naprosto jisté.
Pátek, 12. srpna 2016 - 21:42:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 365
Registrován: 9-2011
353: ono už ted to pozvolna začíná,co tak sleduju
škoda 120l m1
Pátek, 12. srpna 2016 - 23:00:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1606
Registrován: 10-2007
353: tomu já věřím, akorát jejich problém bude jiný - jak za život stihnout prohlédnout všechny fotky stodvacítek, co už na netu visí.
Pátek, 12. srpna 2016 - 23:41:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 389
Registrován: 8-2012
Mirous- Tatrám nerozumím, ale jízda se starým autem je jiná a je potřeba se s tím sžít. Věřím, že kdybys ji měl půjčenou na dva týdny, tak by Ti to tak divný už nepřipadlo a ještě bys ji s těžkým srdcem vracel zpět. Mě třeba nešlo u Oktávky 1962 řadit kvalty a rozjet se. Přijel kamarád co Oktávku měl, sednul dal kvalt a jel a všechno mu tam šlo zařadit. Ještě říkal, že to je paráda. Pak mě ukázal jak na to a pak už mi to šlo a čím dál líp. Naopak Moskvič, nebo Lada to mi sedlo hned. Fiat 600D byl taky trochu oříšek i co se řízení týkalo. S hundrtem to zas bylo dobrý. Záleží jak Ti co sedne a jak se s tím sžiješ. A taky na stavu auta.
Sobota, 13. srpna 2016 - 05:20:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 374
Registrován: 10-2014
Ještě doušku k těm Tatrám..a starším kouskům vůbec..naši měli šestsettrojku a s tou se řídilo parádně i bez posilovače. Pravda, trochu plavala, i díky starým diagonálkám, ale jízda jako v kočáře. [auto]


Takhle zachovalé Tipo jsem už dlouho neviděl..

Sobota, 13. srpna 2016 - 08:11:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8597
Registrován: 5-2002
Inspektor Taggart pokračování ze zatím posledního dílu...


Omluva za příspěvek bez informační hodnoty [happy]
transit01
Sobota, 13. srpna 2016 - 14:14:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2082
Registrován: 9-2012
Je to Jeep?

IQ+Love= Škoda Auto [auto] [ok]
"Štěstí přeje připraveným, kdo je připravenej, vyměkklý teplý štěstí nepotřebuje"
Neděle, 14. srpna 2016 - 08:46:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 94
Registrován: 1-2013
Ne, není to Jeep, to je SUV...[biggrin]
transit01
Neděle, 14. srpna 2016 - 14:10:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2083
Registrován: 9-2012
Myslel jsem Willyse, no každopádně se na tom dělá, ale bůh ví kde se to tam vzalo, to už jsem v ČR dlouho neviděl.
IQ+Love= Škoda Auto [auto] [ok]
"Štěstí přeje připraveným, kdo je připravenej, vyměkklý teplý štěstí nepotřebuje"
Neděle, 14. srpna 2016 - 15:33:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3197
Registrován: 9-2006
Carula: Ale no tak, je to jeep a to Willys M606 (známější pod civilním označením CJ-3B) [ok][lol].


S vůní páry a strojního oleje ... www.sentinel.cz
Vše, co jste dosud nenašli, najdete tady ... www.feudal.cz

Poznávací značky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku zde
Neděle, 14. srpna 2016 - 20:58:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 95
Registrován: 1-2013
Jo, už ho vidím, jsem ho přehlídnul...[wink]
Neděle, 14. srpna 2016 - 22:13:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8598
Registrován: 5-2002
Opět nulová informační hodnota - švára si zalítal s dronem nad svojí tatrou, dovolím si přidat odkaz:
https://youtu.be/aiZLeMdtsEs


Neděle, 14. srpna 2016 - 23:07:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 376
Registrován: 10-2014
Pěkný! Ty černobílý sedačky jste si nechávali šít, nebo jsou originál? Já viděl v trojkách jen červenočerný..[happy]
Pondělí, 15. srpna 2016 - 00:12:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1340
Registrován: 6-2010
Jožin z bažin: naši měli šestsettrojku a s tou se řídilo parádně i bez posilovače. Pravda, trochu plavala, i díky starým diagonálkám, ale jízda jako v kočáře
Toto mohu potvrdit. A na radiálkách (i protektorovaných) byla jízda naprosto bezproblémová.

K sedačkám: Na základě téměř 30ti letých zkušeností s T603 (v rodině jsme měli celkem tři) mohu potvrdit černočervené potahy, dále pak modročernou, zelenočernou a šedočernou verzi. Stejnou barvu, jako sedačky pak mělo i vnitřní obložení dveří. [happy]