Diskuse » Železnice » Tratě kolem Pardubic a Hradce Králové » Archiv diskuse Tratě kolem Pardubic a Hradce Kr... do 15. 11. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Tratě kolem Pardubic a Hradce Kr... do 15. 11. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Neděle, 08. listopadu 2020 - 14:44:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 740
Registrován: 10-2011
Systém IDS IREDO je relativně komplikovaný, zejména co se týče přestupních a časových jízdenek, a to nejen pro cestující.
Někteří řidiči, zejména na dálkových linkách, s tím mají problémy a neumí správně nastavit čtečku karet, aby se zaevidoval přestup. Několikrát se mi stalo, že při nástupu do navazujícího spoje to řidič vzdal a po předložení dokladu z prvního spoje to nechal být.
Ale dostalo mě, když mě průvodčí přesvědčoval, že na jednoduchou jízdenku pro cestu tam můžu jet i nazpátek. Nastupoval jsem na zastávce bez pokladny a přihlásil se o jízdenku na BČK IREDO. Byl jsem tedy překvapen, když mě průvodčí vysvětloval, že podle jeho čtečky mi jízdenka platí i nazpátek (stihnul jsem jet zpět v rámci časové platnosti jízdenky tam, kterou jsem si na kartu koupil v autobusu).
Neděle, 08. listopadu 2020 - 14:57:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 290
Registrován: 8-2013
Štrůdl z Litomyšle...[vypravci]

Neděle, 08. listopadu 2020 - 15:54:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 852
Registrován: 4-2013
Jis: Úsek Chrudim - Moravany OREDO prý nechávalo z toho důvodu, že jeden pár vlaku byl vytížen silně a že by to nepobral autobus, a také prý kvůli obci Bořice. Kam se do uliček snad autobus nevejde. A myslím, že historicky do Bořic snad autobus nikdy nejezdil, jen do její místní části Podbor.

Jako výmluva že do Heřmanova Městce nebude moci navážet vozidla kvůli ETCS taky to by skončilo 80% takových to tratí... Podobná trať je Choceň - Litomyšl nebo Česká Třebová - Lanškroun, kde jen kousínek vede mimo koridor asi 3km. Hovořilo se o nějaké vyjímce pro tyto lokálky..
Neděle, 08. listopadu 2020 - 20:12:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 235
Registrován: 10-2017
juki:
"Jako výmluva že do Heřmanova Městce nebude moci navážet vozidla kvůli ETCS taky to by skončilo 80% takových to tratí..."
O to právě jde ale. Podle mého názoru se nenápadně usiluje o to, aby kromě hlavních tratí nic moc nezbylo.

Trať Chrudim-Moravany - v kladiva je vytížena poměrně dost, občas by to chtělo možná i vlek, ale o víkendu je to na mikrobus.
Neděle, 08. listopadu 2020 - 20:22:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1473
Registrován: 1-2006
Jis:

S ETCS to není tak horké. Zatím, co vím, je představa, že u zaústění tratí s rychlostí do 60 km/h by přístup do stanice s výlučným provozem bez ETCS mohl být, byť za cenu nějakých výluk cest v zařízení, stejně jako budou u posunu. Mnohem zajímavější toto bude v úseku Pardubice - Rosice, který by pod ETCS mohl být 2024, tedy ve výlučném provozu 2029, ne-li dříve.

Přístup na trať? Prostě to mašina s ETCS přetahá jako vozy. Nebo se domyslí jak deponovat a zbrojit v některé ze stanic na trati. Předpokládám, že pokud dopravce nebude mít mašinu vlastní, budou na to na dráhu pořízeny/zasmluvněny stroje erární.

Ono ale spíš to dopadne tak, že se na vozy, které to umožní, po prvních letech, kdy budou všichni zaskočeni že to tady budou potřebovat taky, ETCS doplní, a u těch, které to neumožní, bude náhrada novým strojem, který ETCS má automaticky. Jen se tím vyslyší touhy těch, kteří si přejí, aby ty stroje už byly z běžného provozu pryč + nahrazeny něčím modernějším...

Neviděl bych v tom takový problém technicky. Že to ekonomikou pak pro kraj bude o něčem jiném, a že pravděpodobně začne škrtat (např. přímé spoje PCE - HM) minimálně na dobu, kdy ta vybavená vozidla nebudou dostupná, je druhá věc. Myslím si, že s linkovým vedením výlučný provoz dočasně celkem drsně zamíchá. Zvlášť bude-li se šířit se stavbami na PCE - HK, HK - Choceň, HK - VOsek ap..

Prostě, jsou před námi změny. Jedna vlna od 2025, další cca 2029 nebo podle toho jak se budou stavby stavět... Změny, na které budou muset objednatelé reagovat. Zněny, kde budou ve výhodě řady, které nejsou z minula upravovány stylem každé vozidlo jinak. Viz různé přednášky z konferencí dostupné na netu. Změny, které vyženou muzejníky do rezervací.
Neděle, 08. listopadu 2020 - 20:36:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 997
Registrován: 6-2005
Práce v Pardubicích se soustředí především na 4. nástupiště, kde roste pilíř pro lávku a dále do prostoru "za Lidlem" a u podjezdu 17. listopadu, kde byly pokáceny i zbývající stromy. Rovněž mizí skalka s klečemi na západ od 2. nástupiště. Postupně na různých místech přibývají patky pro sloupy:







Trance 4 ever[pozor] www.mixcloud.com/LubosNovak\ 2 hot [blesk]
Již 15 let na k-repu[jidlo][kladivo]



Neděle, 08. listopadu 2020 - 20:51:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13836
Registrován: 8-2004
Vhd_sl:
"Že to ekonomikou pak pro kraj bude o něčem jiném, a že pravděpodobně začne škrtat ..., je druhá věc."
Ale o tom to je!
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Neděle, 08. listopadu 2020 - 21:03:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2686
Registrován: 12-2009
Když koukám na ty Pardubice, bude prosím to avizované 5. nástupiště. Nedávno jsme s kolegou přemýšleli, co by se k němu dalo nějak logicky brát za soupravy a napadly nás jen končící (pauzírující) osobáčky z tahu? Nebo mi něco uniklo? Hlavní problém vidím po te diskuzi, že je krátké. Třeba na postavení nočního (obratujícího) rychlíku nebo pro takové event. využití.


Děkuji moc..
Upozorňujeme cestující, že vlak nebude opožděn!
Ešus
Neděle, 08. listopadu 2020 - 21:12:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 502
Registrován: 9-2013
Venda Voltr: Tohle je zajímavé. V tarifu totiž není ani slovo o tom, že by cestující měl jet nějakou logickou cestou z A do B, jízdenka prostě platí v daných zónách po daný čas. Vzniklo tím takové právní vakuum. Kdyby existoval předprodej nebo online prodej, dalo by se koupit jízdenku Holice - HK a jet na ni třeba Zámrsk - HK. Nebo si koupit měsíční jízdenku České Meziříčí - Zaloňov a dojíždět s ní denně Náchod - HK. Cenově by cestující hodně ušetřil, ale otázka je, co by na to říkal personál ve vlacích a autobusech. :-)
Neděle, 08. listopadu 2020 - 21:18:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1474
Registrován: 1-2006
Hroch:

Nikdo nevíme jak se objednatelé dopravy zachovají. Je to ještě minimálně volební období daleko a je dost pravděpodobné, že to bude i předmětem krajské předvolební kampaně v roce 2024, ale do té doby se může stát spousta věcí. Výrobci nestíhají, obnova vozového parku nejde podle představ... Nějaký odklad asi bude, něco se dočasně vyřeší tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Teď jsou věci s tím spojené pouze nepodloženými úzkostmi.

Zas v hlavách šotoušů to může rozproudit zajímavé kombinace. Např. nedostane-li se kvůli ETCS hydra z Náchoda za Týniště, nevznikne nová trasa Sp Náchod - Letohrad? Nebo nebude v Týništi spojování s něčím, co ETCS má, aby to dovezlo do HK? Dojde díky ETCS k věcem jako Os Rychnov - Městec Králové s novými a třeba i hybridními vozidly? Nebo nebude provoz Pardubice - HK po nějakou dobu izolovaným s ukončením vlaků od severu v HK jako v baště držící stav bez ETCS? [happy] Proti tomu je to, zda se bude jezdit PCE - HM nebo PCE - Holice bez přestupu, banalitou. [happy]

Ještě je čas. V příspěvku mi šlo spíš o narovnání informace, že bez ETCS se něco na trať nedostane. Dostane, jen bude složitější logistika + přechodně to, co se dnes jezdí bez přestupu, bude s přestupy.

Zajímavější, a bolestivější, bude podle mého názoru škrtání v rámci úspor spojených se situací s koronavirem. Nástup ETCS jen prodlouží stav, kdy se nebude zahušťovat.

Honnzok:

Není tak krátké. Na 200 metrů se vejde leccos, co uvolní hranu pro delší na 4.nástupišti. Smysl je zejména v okamžiku, kdy je omezení v sudé skupině, kde má hlavní tah jen tři hrany. Některé postupy stavby tak budou a nástupiště, až k němu bude dopravní program a podchod, výrazně zjemní omezení, která budou bez něj. Pak to, co píšete - vyzdvihl bych zde to, že ke 4.nástupišti se dá na východním zhlaví dostat jen přes kolej 1a, což na nástup vozů z depa není to pravé ořechové. Plus, pokud by se časem přeci jen podařilo něco na Chrudim přes průmyslovou zónu, což na rozdíl od doby přípravy Pardubic, už nerealizovatelně vypadá, mohly tam končit zrychlenky nevejdoucí se na severní kolej Ostřešanky.
Neděle, 08. listopadu 2020 - 21:31:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 741
Registrován: 10-2011
"Jízdenka jednoduchá
a) opravňuje v době platnosti na ní uvedené k jedné jízdě z výchozí do cílové Zóny, pro které byla vydána,..." - SPP IREDO. Ono asi když to někdo psal, tak ho nenapadlo, že se v tom někdo bude rýpat [happy] . Ale teoreticky kdyby si někdo koupil Hradec - zóna dražší než Pardubice, tak by teoreticky mohl jet HK - Pardubice tam i zpět, protože ještě vlastně nedokončil první cestu a nepoužil dražší zónu. Když mám HK - Pce a dojedu do Pce, tak jsem vlastně cestu dokončil. Ale systém to očividně asi nepozná.
Ono je k tomu možné ještě jedno vysvětlení - nastoupil jsem v Semtíně a stihl ke mně dojít dost rychle, tak možná měl ještě nastavenou zónu 600 a napsalo mu to, že má jízdenka platí, ale třeba si nevšiml, že jen v rámci 600.
Kdysi jsem tady o tom myslím psal, že díky podobným věcem se dá cestovat MHD v Rychnově fakticky zdarma určitý čas, když tam člověk přijede odjinud. HK - Rychnov stojí stejně, jako HK - Vamberk, takže vlastně MHD Rychnov - Vamberk je zdarma.
Tohle všechno je ale vázáno na BČK, kterou ne všichni mají. Druhý faktor již byl zmíněn, a to nutnost hádat se často s vlakovým personálem/řidičem. Navíc jak jsem psal, řidiči na dálkových linkách se čtečkou občas bojují a pak chtějí vidět papír a tam by to 100 % neprošlo.
Tohle je ale všechno důsledek toho, že ten tarif je "hodnej" a nejsou tady žádné nadzóny a podobné věci, známé z jiných zónově-relačních tarifů.
Pondělí, 09. listopadu 2020 - 19:35:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 891
Registrován: 3-2009
Sp Náchod - Letohrad
Tak to by bylo opravdu velmi nešťastné, hlavní přepravní proud je v ose od HK na Týniště, a to velmi výrazně.
Ta dráha se jednou těmi předpisy zadusí. Bude sice naprosto bezpečná, ale pro cestující nepoužitelná, takže nebude nic jezdit. Ale mnozí budou jistě spokojeni, jak té dráze pomohli (nenarážím na nikoho konkrétního).
Pondělí, 09. listopadu 2020 - 19:38:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 892
Registrován: 3-2009
Tohle je ale všechno důsledek toho, že ten tarif je "hodnej" a nejsou tady žádné nadzóny a podobné věci, známé z jiných zónově-relačních tarifů.
Lidí, kteří by to obcházeli, je naprosté minimum. I když to tohle minimum lidí skutečně udělá, nic zásadního se nestane. Rozhodně lepší, než aby ten tarif byl složitý.
(A když už na to někdo přijde, tak by to nemusel nikam "veřejně" psát - tak akorát radí ostatním, aby to dělali => bude to dělat více lidí => bude se to muset ošetřit => zase to bude složitější)...
Pondělí, 09. listopadu 2020 - 21:02:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13837
Registrován: 8-2004
Vhd_sl:
Tak ve světle toho, jak právě výrobci nestíhají, mi ten časový horizont vůbec nepřijde tak vzdálený.

A v dlouhodobém horizontu udržitelnosti provozu na 015, 016 (a spoustě dalších) "dočasné vyřešení" na věci nic nemění.
Ano, i čínská viróza poznamená hospodaření krajů. Ale tím spíš může být tendence nahrazovat výrazně zdražující drážní dopravu (vlivem ETCS) autobusovu dopravou. Což povede k zajímavému paradoxu ve zvyšování bezpečnosti.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Pondělí, 09. listopadu 2020 - 21:23:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1475
Registrován: 1-2006
Rosťav:

Pak by se mělo počítat s tím, že pokud ministerstvo rozhodne, že se půjde stavbou rovnou do výlučného provozu (zrovna u staveb VOChoc je to rozumné řešení), budou na to potřeba buď vybavená vozidla nebo záložní řešení. A to je ta pointa, která je aktuální, ač je to o volební období dál. Ne strašení tam, kde technické řešení je (Jis).

Hroch:

Ano.
Pondělí, 09. listopadu 2020 - 22:20:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 237
Registrován: 10-2017
Ta dráha se jednou těmi předpisy zadusí. Bude sice naprosto bezpečná
O té bezpečnosti bych pochyboval.

ETCS - zbytečně drahá hračka. Takové PZB umí prakticky totéž, ale je to levnější a funguje to již přes 50 let. Prostě co mají Němci levně, mi musíme mít draze.
Pondělí, 09. listopadu 2020 - 22:46:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1709
Registrován: 12-2007
Vhd_sl: Ale já přece nerozporuju, že technické řešení je. Jen to jaksi stojí peníze, které (když jsou) je vhodnější využít jinde.

A představa, že se v nočních hodinách vypravuje nějaký Sv s lokomotivou vybavenou ETCS, aby posbíral vláčky z lokálek, je finančně trochu drahé, nemyslíte? (vzhledem k užitku, který to hoblování lokálky přináší).

A ono je docela dost věcí, které byste musel na každé lokálce zajistit. Pro začátek třeba čerpačku.

A další věc: Ono těch odříznutých lokálek až tak moc nebude...
Namátkou 238 dojede dle aktuálního plánu bez ETCS až do Pardubic, 016 koridor v Moravanech bez ETCS taky překříží.

V konečném důsledku to bude dle mého názoru znamenat následující:
1) Minimalizace počtu vozidel v systému (a navýšení jejich proběhů)
2) Změna koncepce vedení linek
3) Rozkouskování sítě bez ETCS na větší či menší celky, v rámci kterých bude možné jezdit bez ETCS, ale s tím, že do jiných oblastí se bez ETCS nedostanete. A rámci každé takové oblasti bude vhodné zajistit vše potřebné pro provoz (zbrojení, údržbové zázemí,...).
4) No a pak jsou tu ty samostatně zaústěné lokálky. Tam dojde k přehodnocení, zda dává smysl zachovat provoz (s nějakým tím přetahováním), nebo se daná lokálka povýší lepšími vozidly (s ETCS) a možná i přímými spoji někam do většího města, nebo se prostě osobka zastaví.
Ythomas_ct
Úterý, 10. listopadu 2020 - 00:04:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2982
Registrován: 10-2009
Ad 810.296:

Takové PZB umí prakticky totéž, ale je to levnější a funguje to již přes 50 let...

...a proto ho Němci budou do budoucna nahrazovat ETCS (zřejmě L1LS) a kromě toho je to u nás nepoužitelné (důvody: chybějící prokluzové vzdálenosti a pak taky taková drobnost jako aktuální evropská legislativa). Samozřejmě to nepopírá tvrzení, že ETCS je drahá hračka...
Úterý, 10. listopadu 2020 - 07:02:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1476
Registrován: 1-2006
Jis:

Promiňte, ale Váš pohled vnímám jako prvotní vyplašení objednatele/dopravce, že bude něco jinak.

Bude změna. Změna, vyžadující úpravu logistiky a omezující ve vymýšlení, pokud za každou cenu trváte na stávajícím nevybaveném vozovém parku, aby to bylo co nejlevnější. Místo vyplašení je ale na místě spíš konkrétní plán co s tím dělat.

Ono je to úměrné tomu, jako byste pro každou lokálku vybral jiného dopravce, pouze s tím, že nejezdí po koridoru ale pouze vstupuje do stanice na koridoru. Zbrojení si zajistí sám, do Pardubic kvůli tomu tahat nebude.

Aktuální plán obsahuje výlučný provoz na koridoru. Ale musíte koukat dál. ETCS bude instalováno s dokončením staveb, kde nechceme/nemůžeme jezdit do 100 km/h, a není jiná možnost, než vyhlásit přechodné období s dokončením stavby. Tudíž 238 do Pardubic nejdéle do 2029. Pak už s obtížemi a po stavbách upravujících návěstění (viz konference) už ne. Křížení koridoru, za určité konfigurace kolejiště, bez problémů. Ale co bude v HK po nástupu ETCS, z toho mám vážné obavy...

Nerozumím proč jezdit zbrojit (nebo proč obecně tahat vozidla do velkých měst na zbrojení) v nočních hodinách. Stahují se vozidla vypomáhající ve špičkách, netuším proč byste měl mít zájem platit víceméně režijní jízdy jako dopravní obslužnost. Ostatní máte tam, odkud potřebujete ráno vozit lidi do center. Předpokládám, že není problém jezdit zbrojit v dopoledním sedle, pokud je nezbytně nutné tahat vozidla do Pardubic jen kvůli zbrojení. Za určitých okolností se to dá přivázat na Os výchozí z Přelouče na Pce a podobně. Pouze je to logisticky náročnější.

ad. 1) Je v zájmu objednatele. Postupným doplňováním nových vybavených vozidel na těch lokálkách bude dost záloh - vozidel, která jsou jinde k ničemu.

ad. 2) Ano. Buď vybavíte vozidla, tzn. budete po dopravci požadovat teď, aby k termínu výlučného provozu měl čím jezdit, nebo zavedetre přestupy.

ad. 3) To je to samé jako by to jezdilo více dopravců. Nic nového.

ad. 4) To je rozhodnutí objednatele. Předpokládal bych, že dopravci, kteří budou mít nevybavená vozidla, nebudou hned šrotovat nebo prodávat, čímž vznikne přetlak nabídky na výkony nevybavenými vozidly s vlivem na cenu výkonů v konkurenčním prostředí. Druhou věcí je, že jde pouze o přechodné období, kdy bude objednatel, např. z finančních důvodů, tolerovat nevybavené vozidlo.

Neviděl bych to tak černě. Chápu rozladění z toho, že to bude muset být jinak a bude to muset být organizačně náročnější (a tím i dražší) než se podaří vybavit vše, ale prostě je to tak.

Pokud to budeme mít na většině vozidel, otevírá to možnosti ke zvyšování bezpečnosti na lokálkách nějakými lite zařízeními na bázi ETCS, čímž se pak dá eliminovat chyba lidského faktoru i tam. Možnosti v oblasti dalšího rozšíření automatického vedení vlaku (a následně třeba i provoz bez strojvedoucího ap.) i na tyto tratě ani nezmiňuji.

Chápu, že vám to dělá problémy, ale je to realita. Finance si budete muset dohodnout se státem. A domnívám se, že o to tu jde zejména. Neřešitelné situace, kvůli kterým by se musely zavírat lokálky, ale nasazením ETCS nevznikají.

Samozřejmě jinak jsou na tom nostalgici, které to vykazuje mimo síť s ETCS, která postupně poroste. Ale to je jiná kapitola.

Větší problém spojený s ETCS vidím v tom, že nám lokálky v koridorových stanicích možná budou plnit předjízdné koleje odstavenými vozidly. Ne vždy jsou na to ty stanice konfigurací připraveny.
Úterý, 10. listopadu 2020 - 09:56:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1710
Registrován: 12-2007
Ale já nikoho neplaším. V ani jednom příspěvku jsem nenapsal, že to je špatně. Pouze konstatuju důsledky zavádění výhradního provozu s ETCS.
Úterý, 10. listopadu 2020 - 10:45:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 773
Registrován: 10-2010
Tak v jízdním řádu SŽDC (031, 030) ani ve vyhledávači IDOS není uveden paznak, že v rychlících Arrivy budou platit také jízdní doklady IDS.
Úterý, 10. listopadu 2020 - 11:50:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5093
Registrován: 3-2004
A ono je docela dost věcí, které byste musel na každé lokálce zajistit. Pro začátek třeba čerpačku.

Tisíce traktorů, bagrů, ještěrek, nakladačů a další havěti ve fabrikách, lomech a staveništích dneska tankují tak, že k nim přijede mobilní čerpací stanice. Proč by to nešlo na železnici?
Úterý, 10. listopadu 2020 - 17:17:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13162
Registrován: 8-2012
Proč by to nešlo na železnici?
Na železnici by to šlo (oranžový kontejner u konce nádražní budovy je "benkalor" s dvouplášťovou nádrží na naftu a zbrojily z něj motoráky GWTR).
Na Dráze by to ovšem nešlo, protože se to tak nikdy nedělalo, ještě nic nepřišlo a stejně by to bylo na hovno.
電車オタク
Úterý, 10. listopadu 2020 - 17:43:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1477
Registrován: 1-2006
Jis:
"Nastává tu jeden podstatný problém: ETCS. A na tuto trať není (i kvůli stavu tratě HM - Chrudim) možné nijak navážet vozidla."

Vím, že jsem za hnidopicha, ale tahle věta může v člověku, který o ETCS nic neví, iniciovat naprosto přesnou (a u "zachránců lokálek" totálně poplašnou současně) představu.
(Vím, že je vytržená z kontextu, ale ne všichni zaznamenají celou diskuzi.)
Ešus
Úterý, 10. listopadu 2020 - 22:06:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 503
Registrován: 9-2013
PZB je bodový zabezpečovač, takže v našem prostředí by to byl krok zpět se všemi důsledky na provoz.

Celá tahle diskuze mi nedá než reagovat na všeobecnou situaci, do které jsme se v Evropě v posledních letech dostali. Když se podíváte o 150 let zpět, sekaly se všude nové železniční tratě, jak to jen šlo. Vznikající systémy MHD byly až někdy do 2. světové války bez dotací nebo jen s minimálními dotacemi. Zvládaly se skutečně náročné projekty jako přerozchodování tramvajových sítí, později například přechod z kladky na pantografy nebo monumentální přestavby tramvají na Stadtbahny v Německu. Neříkám, že všechno z toho je správně. Ale byla to nějaká etapa vývoje.

Dnes? Němci po dlouhých letech průtahů otevřeli letiště BER zdražené o několik mld. EUR, a to stavěli jen budovu terminálu. Zahloubené nádraží Stuttgart21 ani v době otevření nebude respektovat potřeby současné železniční dopravy. A u nás jsme rádi, že jsme si postavili novou trať na letiště v Mošnově, asi 2 km tramvajových tratí v Praze za posledních 15 let a pár nových stanic metra. Na investice (s výjimkou kanálu DOL) v zásadě nemáme a musíme žádat o dotace z EU. Při pohledu na projekty typu "odstranění propadů rychlosti" nebo výměnu dvou výhybek na napojení 238 do 031 před mostem přes Labe je každému jasné, že z prostředků EU financujeme i zanedbanou údržbu. Cena roční jízdenky MHD v Praze je dlouhodobě zafixovaná, přičemž náklady rostou a město si takový luxus může dovolit jen proto, že v poslední době moc nestavělo.
V dnešní době jsme prostě rádi, že vůbec získáme peníze na provoz, natož abychom do něčeho investovali. Každý znevýhodněný segment (VHD, železniční nákladní doprava, Babišovy sociální slevy) se brutálně dotuje, místo aby se více zpoplatnil protipól (auta, letectví, kamiony). Tohle je opravdu neudržitelné a celá ta interaktivní mapa SŽ s VRTkou do Brna v roce 2033 a optimalizací (zdvoukolejněním) v podstatě celého úseku Choceň - VO - Ústí - Cheb kolem roku 2028 mi přijde jako úplný úlet, když vidím současné tempo výstavby a také stav veřejných financí (bez ohledu na covid).
Úterý, 10. listopadu 2020 - 22:53:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23270
Registrován: 5-2002
810: Prostě co mají Němci levně, mi musíme mít draze.
Ano, to, co si Němci pořizovali dlouhá desetiletí průběžně, bychom měli při překotném pořizování od nuly draze (a v dnešní době k ničemu).
A úvaha, že "v ojetině z Německa PZB prostě je", je taky zavádějící, protože analogicky platí, že "v dnes pořízeném novém vozidle ETCS prostě je".
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Středa, 11. listopadu 2020 - 01:11:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13163
Registrován: 8-2012
Celá tahle diskuze mi nedá než reagovat na všeobecnou situaci, do které jsme se v Evropě v posledních letech dostali. Když se podíváte o 150 let zpět, sekaly se všude nové železniční tratě, jak to jen šlo
Ono je to ve své podstatě zcela jednoduché: 150 let zpět nebyly ani (osobní) auta, ani letadla, ani kamióny.
Před 250 lety se v Británii sekaly umělé vodní cesty (kanály), jak to jen šlo. Proti cestovním povozům byly lodě (tažené ze břehu koňmi, než před 200 lety přišel Fulton s parolodí) rychlou a efektivní dopravou.
Před 150 lety přišla železnice a porazila formany a (vnitrostátní) říční (paro)plavbu.
Ne, před 150 lety v Británii nikdo nepožadoval extrémní zdanění železnice na dotování vnitrostátních vodních cest. Železnice prostě zvítězila svou úžasnou technickou a technologickou převahou a jestli byli nějací kanáloříční šotouši, historie na jejich existenci milosrdně zapomněla.
Dokud vítězila železnice, nazývali to šotouši "pokrokem". Železnice přinesla jednotný čas, železnice sjednotila americký kontinent (a významně se podílela na genocidě Indiánů), železnice vytvořila Rusko a připojila k němu Sibiř. A nikomu nevadilo, že je nádraží pět kilometrů daleko a vlak jede dvakrát za den. Pořád to bylo rychlejší, levnější a spolehlivější než jakákoli tehdy existující alternativa.
Ale vývoj se nezastavil. Před 100 lety přišel spalovací motor. Najednou nebylo nutné mít těžkého "železného oře", kterého musely nést kolejnice, aby se nezabořil hluboko do země. Najednou stačila daleko levnější a jednodušší infrastruktura, ve své podstatě síť stávajících cest se zpevněným povrchem. A nakonec se ten motor stal natolik výkonným a přitom lehkým, že se s ním dalo vznést do vzduchu a tu infrastrukturu potlačit na absolutní minimum.
Proč to najednou nebyl "pokrok", proč je to špatně, proč s tím železnice nemůže kooperovat, ale musí proti tomu "bojovat" předem prohranou ideovou válku s nedostatečnými zbraněmi a hloupou argumentací?
Automobil znamenal dvě zásadní konkurenční výhody - jednak přivedl dopravní prostředek až na samý "práh" obydlí, jednak udělal z každého jedince možnou obsluhu takového prostředku. Ve své podstatě se "pokrokem" stal vlastně návrat do minulosti, kdy každý (abstrahujme od ekonomických limitů) mohl vlastnit a provozovat jen s minimálními omezeními dopravní prostředek (koně apod. kopytníka). To železnice oddělila - jedinec se z aktivního prvku systému stal pasivním; musel počkat, až se nějaký cizí dopravní prostředek vedený institucionalizovanou a profesionalizovanou obsluhou dostaví na institucí zvolené místo v institucí zvolený čas, zcela bez vlivu toho jedince na rozhodování této instituce. (Přesto mu to vycházelo lépe, protože nakonec to bylo rychlejší, levnější a jednodušší než jet na tom vlastním koni.)
Fenomén letadla je vůbec zřejmý - přemístění jinak nedosažitelnou cestovní rychlostí, bez ohledu na moře a oceány, bez ohledu na to, jestli je cestou neprostupná džungle, poušť nebo arktická oblast. Vývoj letadel za sto let je stejně úžasný jako vývoj lokomotiv za sto let - akorát o století dříve.
Dá se říci, že stejné principy, se kterými železnice v 19. století "zvítězila" (cena, čas, spolehlivost, "pohodlí"...), kteréžto principy v jejím případě považujeme za ony hnací prvky "pokroku", jí ve století dvacátém přivodily "porážku". Není v tom vůbec nic, co by bylo jinak, co by tyto principy popřelo. Samozřejmě, že narazíte na ideologické filipiky, že lidé mají auto kvůli společenskému statusu, že jsou jeho otroky a že jim ho vnutila nějaká lobby. To jsou ale jen kecy. Samozřejmě nějaká taková marginální část takových volních kritérií existuje, ale pro drtivou většinu "normálních" uživatelů je auto prostě jen otázka těch principů ceny, času, spolehlivosti, "pohodlí" atd.
Takže co, železnice definitivně prohrála stejnými zbraněmi, kterými zvítězila o sto let dřív? Zatím ne. Pořád tu máme její technologické a technické zvláštnosti, které mohou být (v lepším případě jsou) konkurenční výhodou. Především je to oblast hromadných přeprav (ať už zboží, nebo osob). Zatímco v řidčeji osídlených oblastech je automobil praktickou potřebou až nezbytností, v hustě obydlených se stává přítěží (především záborem plochy; o emisích se naopak nebudu vyjadřovat vůbec, to má řešení). Dovolím si přitom upozornit na paradox, který většině propagátorů železnice při použití jednoho argumentu nedochází: "Jeďte vlakem, nebudete muset stát v kolonách" - ale když teda pojedeme vlakem, tak nebudou ty kolony a odpadne důvod jet vlakem? Tím chci říct, že stavět "výhodnost" služby jen na negativech vzniklých úspěchem substitutu nestačí; ty stále existující kolony jsou právě příkladem, že i přes onu kolonu je pro uživatele pořád výhodnější použít automobil, čili že se "bod zvratu" (příklonu k železnici) nachází nad touto kolonou, že kritické úrovně pro rozhodnutí "pojedu vlakem" dojde, až když ta kolona bude delší. Ještě jednodušeji: železnice ty kolony potřebuje (zvlášť pokud se veškerá proželezniční argumentace i praktické kroky omezuje nikoli na "se silnicí spolupracujeme, přijeďte autem na nejbližší nádraží", ale na "auto je zlo a u toho nádraží just zařídíme, aby ho nebylo kde zaparkovat"). Až zmizí kolony, přijde železnice o jednu z podstatných svých výhod. Ta konkrétní kolona ještě neznamená pro uživatele silnice takovou obtíž, aby přesedlal na vlak, a vy byste ji chtěli zrušit? [happy]
No a druhou konkurenční výhodou je možnost pohybovat se (zejména vzhledem k externímu zajištění "volnosti" traťového úseku narozdíl od automobilní "jízdy podle rozhledu") vyšší rychlostí než oněch řekněme limitních 130 km/h v silniční dopravě, shora omezenou (nikoli technicky, ale ekonomicky) řekněme na 300 km/h - nečetné výjimky výše jsou jednak nečetné (P.S. maglev není železnice), jednak se už projevuje nerentabilnost v poměru požadavku na vyšší cenu v relaci k ušetřenému času. Tady jsme samozřejmě na hraně toho, od kdy je výhodnější doprava letecká, která ale má vyšší cestovní rychlost vyváženou nějakou časovou ztrátou v "předstartovní" fázi, takže okénko pro konkurenceschopnost železnice se nachází někde v dvou až třech hodinách cesty, tj. kolem 600-900 km vzdálenosti. Budiž podtrženo - pokud přepravní požadavky v takovém rozsahu vůbec existují (což je třeba problém České republiky, kde předstíráme, že řešíme stejný problém jako země s mnohem vyšším počtem a zejména koncentrací obyvatel). Čím jsou tyto přepravní požadavky slabší, tím se "limitní" rychlost pro tenhle bod zlomu snižuje (protože cena jízdenky v závislosti na rychlosti bude popsatelná nějakou složitější funkcí, ale rozhodně to bude strmější křivka než lineární závislost). Čili v České republice si vystačíme s železnicí na 160, v nejexponovanějších relacích možná na 200, ale to je všechno. Vždyť miliónovou aglomeraci tu máme narozdíl od Číny jen jednu...
Takže kde může železnice zabodovat? V hromadné (hlavně příměstské) dopravě a v dopravě "rychlé" (nikoli však nutně té nejrychlejší dostupné). A kde bojuje ztracené války? Na lokálkách "pro babičky z Horní Dolní", v kusových zásilkách (tam ale může využít výhody hromadnosti poté, co jí jednotlivé "kusy" dopraví silniční doprava na sběrné místo - čili kontejnery), ale i v substrátech, které kvůli strukturální nebo technologické změně hospodářství čeká (nebo už dochází k) propad(u): uhlí, cokoli kolem ocelářství.

No, to by jako noční filozofická vsuvka do technické debaty o zavádění ETCS mohlo stačit, budu se těšit na ranní hejty [happy].
電車オタク
Středa, 11. listopadu 2020 - 08:42:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7822
Registrován: 8-2007
TH:Hezky shrnuto[ok]
Bkp
Středa, 11. listopadu 2020 - 08:53:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8433
Registrován: 8-2003
Já vidím problém ještě někde trochu jinde, protože pomalý je nejen rozvoz železniční sítě, ale i té silniční.
Před třeba sto roky nebyl problém ve jménu rozvoje bourat malé domy a stavět veliké, nebyl problém v řádu měsíců až menších roků prosadit stavbu liniovou stavbu a třeba takový hluk z provozu byl považován za zvuk pokroku.
Dneska jsme zaseklí na dlouho zpracovávaných studiích proveditelnosti (které obratem musejí být přehodnocené), i triviální změna v územně plánovací dokumentaci je na roky (viz. přeložka mezi Kutnou Horou a Čáslaví), z čehož plyne neochota investora dělat ústupky.
Ano, je dobře že řešíme hluk z provozu, nebo dopad vyhloubení zářezu na spodní vody.
Horší je, když se v obci, která tak nějak se stavbou souhlasí, zastupitelstvo dostane nápad, že například nadchod přes budoucí silnici/železnici chtějí z nějakých místně ušlechtilých důvodů posunout o padesát metrů proti staničení. Na první pohled nic proti ničemu, před lety by to prošlo během několika týdnů. Dneska jsme se stavu, že i takováto z celkového pohledu stavby drobná změna nesedí s odsouhlaseným záměrem projektu a zásadami územního rozvoje. No to je papírovačka pět let klidně. Investor proto zkusí tlačit silou, udělá při tom pár chyb a soudně napadnuté a zrušení územní rozhodnutí.
Ty studie proveditelnosti jsou taky fajn. Většina podkladů spíše teoretická, veřejné projednání nula, takže ve výsledku nepoužitelné. Viz. Plzeň - České Budějovice, kde po zjištění skutečného stavu zejm. spodku došlo k přehodnocení nákladů a nutností aktualizace SP. Viz. Pardubice - Chrudim, kde projekční práce zjistily, že řešení navržené studií proveditelnosti je technicky neproveditelné a to proveditelné je zase neprojednatelné. To že tu máme tři (nebo kolik) roky starou SP uzlu Ostrava za 8 mld. a dneska jsme na kolika? O pravobřežce, nebo domažlické raději mlčet.
Středa, 11. listopadu 2020 - 20:44:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13840
Registrován: 8-2004
Bkp:
"Dneska jsme zaseklí na dlouho zpracovávaných studiích proveditelnosti (které obratem musejí být přehodnocené),"
Když holt někdo nechce pochopit napoprvé, tak to bohužel zkouší znovu a znovu a znovu - za peníze všech.
Vhd_sl:
"Finance si budete muset dohodnout se státem."
Kraj můžete poslat na stát. Stát můžete možná poslat do Brusele. Dřív nebo později ale stejně skončíte u daňových poplatníků, kteří by měli celou tu legraci zaplatit.
Já bych to, že "zdroje prostě jsou/budou" neviděl jako realitu jako spíš zbožné přání.
Vhd_sl:
"A domnívám se, že o to tu jde zejména. Neřešitelné situace, kvůli kterým by se musely zavírat lokálky, ale nasazením ETCS nevznikají."
Technicky určitě ne. Ale ten autobus je opravdu levnější a že je nebezpečnější i než stávající drážní "non-ETCS" provoz nikoho moc trápit nebude.[nene]

Já nemíním ETCS apriori zpochybňovat. Ale snažím se na to dívat z více úhlů a nedělat za stávajícím stavem tlustou čáru, jak činí někteří jiní. Myslím, že by tomu slušelo "zasazení do reálného ekonomického rámce".[proud][vypravci]
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Středa, 11. listopadu 2020 - 21:06:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10402
Registrován: 5-2002
Já nemíním ETCS apriori zpochybňovat. Ale snažím se na to dívat z více úhlů a nedělat za stávajícím stavem tlustou čáru, jak činí někteří jiní. Myslím, že by tomu slušelo "zasazení do reálného ekonomického rámce".

Naprostý souhlas.

Dát prostě ekonomiku a bezpečnost dohromady.

Přestat užívat oblíbenou větu: Zvedněte ruku vy, kteří jste proti zvýšení bezpečnosti na železnici.

A zamyslet se nad větou: Můžeme dosáhnout vyšší bezpečnost než 100%?
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Středa, 11. listopadu 2020 - 22:41:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1478
Registrován: 1-2006
Hroch:

Hezky to vypadá, ale nejsou to prázdné věty? Otázka je kdy, pokud ne 01.01.2025 a proč. Co se změní? Budou mít stát nebo kraje víc peněz? Nepravděpodobné. Budou ochotni dát víc peněz dopravci nebo to všechno bude nižší poptávkou levnější? No, za jak dlouho? Za můj obor jasně, čím více se to rozloží, tím déle máme postaráno o práci. Resp. o slušné přetížení, protože mladé obor netáhne. A další otázkou je kdy to odložení ohlásit a jak zdůvodnit, že se nenaplní parametry investic za cizí peníze, které s vybavením vozidel počítaly, a že v důsledku toho bude republika vracet. Z čeho? Že by také daňový poplatník? V jaké variantě bude platit víc?

Problém je, že dokud to bylo daleko, většina sladce spinkala. Teď, když je problém jak vozidla do té doby vybavit/sehnat + začalo se diskutovat kdo to zaplatí, začíná části svítat a přichází fáze, kdy se hledají cesty jak tomu politicky zabránit nebo jak to očůrat, aby to nestálo tolik. Smíření se a konkrétní plány jak se k tomu postavit jsou ještě daleko.

Stejně jako vyprávění o autobusech. Každý subsystém dopravy má svou oblast, kde je efektivní. Ať geografickou nebo počty cestujících/zásilek. Vyprávění o tom, že je něco potřeba pro dráhu, aby to neskončilo u autobusu a koleje nešly do šrotu, je pouze křivení prostředí, které bude možné jen nějakou omezenou dobu - dokud to z těch daňových poplatníků bude možné tahat. Je to správně nebo ne? Nevím...

PŠ:

Nejde o 100% bezpečnosti. Rizika tam budou vždy. Jde o podstatné odlehčení lidského faktoru v rovině možnosti udělat chybu. I proto, že lidí s odpovídajícím vzděláním ubývá (zájem o technické obory, odchod nejpočetnější generace) a přímo úměrně tomu se snižují požadavky na kvalitu těch lidských zdrojů. Není rozumné to nechávat tak, jak to je, s tím, že to zavedeme až ty škody překročí nějakou hranici. A šíře nasazení (rozsah eliminovaných rizik) by měla odpovídat výši investice...

Btw. dobře víte, že se hraje i o jiné věci. Např. o koordinaci investic pod jedním RBC, aby se pořád neměnil SW. A víte, že výluka ETCS bude ve výlučném provozu tím, co cochcárnu bez koordinace spolehlivě odbourá tak, jako se svého času eliminovaly počty zásahů do konfigurace kolejiště poté, co byla nasazena elektronická stavědla s velmi omezenými možnostmi úpravy konfigurace (bráno proti předchozím zařízením, kde to byla relativně sranda).
Středa, 11. listopadu 2020 - 23:19:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23282
Registrován: 5-2002
Vhd_sl: s velmi omezenými možnostmi úpravy konfigurace (bráno proti předchozím zařízením, kde to byla relativně sranda).
Ty možnosti jsou naopak větší, jenom zatím nikdo nevymyslel nic lepšího, než to po sebenepatrnější změně přezkoušet sakumprásk celé... [nene]
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Čtvrtek, 12. listopadu 2020 - 10:39:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3850
Registrován: 5-2002
Ale ten autobus je opravdu levnější a že je nebezpečnější i než stávající drážní "non-ETCS" provoz nikoho moc trápit nebude
Autobus je nebezpečnější než dráha?
Bartsk
Čtvrtek, 12. listopadu 2020 - 13:17:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 307
Registrován: 10-2008
Brr: Pokud se tu řeší, že největší nebezpečí na dráze je způsobeno zásahy člověka na stroji, nebo řídícím provoz, a je třeba je maximálně snížit, pak autobus řízený zcela vůlí řidiče a pohybující se v prostředí vyvolávajícím daleko více nepředpokládatelných situací , pak jednoznačně ANO, autobus je nebezpečnější.
Už vůbec nechci přemýšlet nad inzeráty: " staňte se řidičem autobusu, stačí věk 18 let a řidičský průkaz sk.B o ostatní se postaráme". Z toho jistota bezpečné jízdy přímo srší[sad].
Pokud místní autobus spadne do škarpy, media se o tom většinou ani nedozví, ale pokud se něco šustne na dráze, je to rozmazané všude. Z toho taky plyne, že se Vám může zdát, že opak je pravdou.
Čtvrtek, 12. listopadu 2020 - 20:31:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13841
Registrován: 8-2004
Vhd_sl:
"Co se změní?"
Např. se zploští křivka ceny za vybavení vozidel. Náklady na vybavení vozidel (a koneckonců i tratí) se rozloží v čase.
Vhd_sl:
"jak zdůvodnit, že se nenaplní parametry investic za cizí peníze,"
Jaké parametry se kde neplní/nemají plnit a kdo je kam ohlásil? A na základě čeho je ohlásil a kdo to schválil?
Vhd_sl:
"Problém je, že dokud to bylo daleko, většina sladce spinkala."
V prvé řadě Ti, kteří (dle Vašich slov) slibovali nějaké parametry - podle mne Ti, kteří vymýšlejí a hlava nehlava vymáhají termíny, které často sami vymysleli. Ti totiž mj. dodnes nebyli sto přijít také s přesnými pravidly, takže vlastně vymáhají něco, aniž je zcela jasné co a na to se tedy těžko mohl kdokoliv připravit, jakkoliv nepopírám, že ani na straně dopravců a jejich zákazníků nenasatával nějaký tah na branku (ale u nich to lze celkem chápat, oni mají jiné poslání a úkoly).
Vhd_sl:
"se hledají cesty jak tomu politicky zabránit"
...což je zcela legitimní.
Vhd_sl:
"Každý subsystém dopravy má svou oblast, kde je efektivní."
Ona jaksi ta efektivita je funkcí více proměnných a cena (kterou ETCS významným způsobem změní) je jen jednou z nich.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Pátek, 13. listopadu 2020 - 06:24:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1479
Registrován: 1-2006
Hroch:

Uhnul jste. Ptal jsem se na konkrétní datum a jeho zdůvodnění. Odpovídáte okamžikem, kdy nebude poptávka taková (nebo se na trhu objeví nové nabídky), s tím, že si dopravci do té doby dobrovolně dovybaví vozidla. Je obojí reálné? Domnívám se, že pokud bude termín někde daleko, dopadne to jako teď - odloží se to, s tím, že se to udělá přirozenou obměnou vozového parku v nejbližších 30 - 50 letech podle potřeby. Prostě že ta vozidla bez ETCS dojezdí dokud to půjde a pak se uvidí. Jenže ti, kteří již zainvestovali nemalé peníze, nedosáhnou touhle cestou na efekt, kvůli kterému se investovalo, a vznikne jim škoda. Aby to fungovalo, měli by to na trati mít pokud možno všichni.

Ztráty daňového poplatníka nevznikají jen na straně objednatelů a dopravců, ale také na straně infrastruktury. Parametry jsem měl na mysli to, na základě čehož je postavena návratnost jednotlivých investic za poslední léta. Přidal bych na to to, že jakékoliv zařízení s klasickým návěstěním je v tuto chvíli již o vyhozených penězích, protože víme, že se po přechodu na výlučný provoz bude muset předělat, aby byly eliminovány nedostatky s vlivem na propustnost po nasazení ETCS + aby se přešlo na návěstění pro výhradní provoz. Účet narůstá i nehodami, ke kterým nemuselo dojít, pokud by byl výlučný dohled ETCS.

Parametry jsou nastaveny. Co bylo je minulostí, o které nemá smysl mluvit.

Efektivita si ce má závislost na ceně, která s ETCS půjde jinam, ale současně je o tom, že výsledků dosahovaných jedním systémem druhým nedosáhnete ani kdybyste se rozkrájel. Jak to ívali Němci? 1000 přepravených denně na trati, o které se snažím i nastavením IDS, nebo konec? Někde jsou hranice kdy už to nemá smysl dotovat jen proto, aby se to udrželo o pár let dál.
Bkp
Pátek, 13. listopadu 2020 - 08:41:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8436
Registrován: 8-2003
Hroch:
"Bkp:
"Dneska jsme zaseklí na dlouho zpracovávaných studiích proveditelnosti (které obratem musejí být přehodnocené),"Když holt někdo nechce pochopit napoprvé, tak to bohužel zkouší znovu a znovu a znovu - za peníze všech. "

Ano, to je třeba případ trati Praha - Liberec, tam někdo zadá stopadesátou studii proveditelnosti i v situaci, kdy Hyperloop už bude zavedená věc a jiný podnikavec bude zkoušet letaxovou síť.
Jenže já narážel třeba na trať z Plzně do Budějovic, tam celá ta investice je z velké části o tom, jak uhradit zanedbané a při tom třeba i něco zlepšit.
Ono upřímně, pokud studie proveditelnosti stojí 10 mil. Kč a návazná DÚR 100 mil., tak je jasné, co z toho může vyplývat a že mnohé závěry SP jsou spíše zbožné přání, než skutečnost (nějaké demografické dosazování do vzorečků je vcelku "bezchybné", z archivu se dá zjistit rok vložení výhybky, ale jak prakticky od stolu posoudit stav stoletého mostu?).
Holt je čas si přiznat, že stávající zcela oddělené stupně přípravy SP a DÚR je třeba přepracovat v nějakou novou formu, která bude mít reálnější závěry. Ona taková SP včetně soutěže a přebírání zabere klidně 4 roky, které nemá cenu muset z poloviny hodit za hlavu.
Pátek, 13. listopadu 2020 - 09:15:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5096
Registrován: 3-2004
prakticky od stolu posoudit stav stoletého mostu?).

Jednoduše. Nechť má každý most vypracovaný plán preventivních prohlídek a údržby vše zaznamenané v nějakém deníku. Pokud most takový deník nemá, pak automaticky je havarijní. Jak jednoduché, tady od mého stolu...
Bkp
Pátek, 13. listopadu 2020 - 09:23:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8440
Registrován: 8-2003
Ono to při vší úctě tak vypadá. Proto ve SP je cena za uzel Ostrava 8 mld. Kč, zatímco při upřesnění v rámci DÚR jsme na 25 mld...
Pátek, 13. listopadu 2020 - 09:23:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4011
Registrován: 5-2002
Vhd_sl: V mnohém souhlas, ale asi je potřeba se zamyslet i nad tím, zda je z normálního světa požadavek, aby se X stovek vozidel vybavilo zařízením v ceně 15 nebo kolik aktuálně milionů. Mně prostě tahle cena připadá jako totální úlet, přijatelný snad u nějakých prototypů montáže na danou řadu atd, ale pro sériové instalace bych se i u čísla o řád menšího ošíval, není-li to přehnané. Na straně infrastruktury to taky nestojí zrovna málo, ale dejme tomu když se odečte to rádio, že už to není taková hrůza (a na méně zatížených tratích a třeba i při dodání současně s novým EZZ jako takovým by možná mohla trochu klesnout). A je tu ta úspora za světla.
Ale u těch vozidel si myslím, že každé opatření vedoucí ke snížení ceny těch mobilek je dobré, a pokud by mělo pomoci určité rozložení poptávkové vlny v čase, za mě budiž to jedním z kroků. Začal bych třeba omezením rychlosti nevybavených vozidel na dejme tomu 60 km/h (nebo "za 2 roky 80 km/h, za dalších 5 let 50 km/h"), povinné snížení kategorie vlaku nebo jinak zajištěnou nižší prioritu při konstrukci trasy v GVD nebo při operativě, výrazný rozdíl v poplatcích za DC a tak. Nebo třeba požadavkem na to, že nevybavená vozidla může řídit strojvedoucí třeba maximálně 8 hodin od nástupu nebo který musel mít delší pauzu před danou směnou apod. Prostě nějakým sice tlakem, ale měkčím než tvrdý zákaz za 4 roky a 1,5 měsíce poté, co - přiznejme si - se obecně ta problematika začala v oboru brát vážně někdy kolem roku 2018.
Pátek, 13. listopadu 2020 - 10:46:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23290
Registrován: 5-2002
Hsl: Pokud most takový deník nemá, pak automaticky je havarijní. Jak jednoduché, tady od mého stolu...
To mi něco připomíná: komu byla zadána žádanka na PCR výtěr a nedostavil se, je pro další kroky považován za pozitivního.
Neboli můžeme očekávat hoaxy, že je ten a ten most je havarijní, ačkoliv ho nikdo neviděl.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pátek, 13. listopadu 2020 - 12:48:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5097
Registrován: 3-2004
Hajnej:
U gumokolů se taky nikdo nepozastavuje nad tím, že vozidlo je technicky nezpůsobilé když nemá STK - a přitom ho jen "nikdo neviděl". Ba dokonce i jen upadlá RZ způsobí, že je vozidlo technicky nezpůsobilé.

Totéž revize elektrického (plynového) zařízení, chybějící razítko znamená jasnou nezpůsobilost.
Pátek, 13. listopadu 2020 - 13:07:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10414
Registrován: 5-2002
Začal bych třeba omezením rychlosti nevybavených vozidel na dejme tomu 60 km/h (nebo "za 2 roky 80 km/h, za dalších 5 let 50 km/h"), povinné snížení kategorie vlaku nebo jinak zajištěnou nižší prioritu při konstrukci trasy v GVD nebo při operativě, výrazný rozdíl v poplatcích za DC a tak. Nebo třeba požadavkem na to, že nevybavená vozidla může řídit strojvedoucí třeba maximálně 8 hodin od nástupu nebo který musel mít delší pauzu před danou směnou apod. Prostě nějakým sice tlakem, ale měkčím než tvrdý zákaz za 4 roky a 1,5 měsíce poté, co - přiznejme si - se obecně ta problematika začala v oboru brát vážně někdy kolem roku 2018.

Tudy cesta vede pouze na tratích nevybavených.

Na tratích TEN-T považuji za holý nerozum udržovat možnosti pro nevýhradní provoz. Prostě to sežere benefity.

Naopak na ostatních tratích považuji možnosti rozvolnění za velice přínosné a rozumné.
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Pátek, 13. listopadu 2020 - 14:10:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4013
Registrován: 5-2002
Na tratích TEN-T považuji za holý nerozum udržovat možnosti pro nevýhradní provoz.
To já taky, ale případný ústupek o 3-5 let bych si představit uměl, pokud by to k tomu zlevnění reálně vedlo.
Pátek, 13. listopadu 2020 - 15:00:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10417
Registrován: 5-2002
To já taky, ale případný ústupek o 3-5 let bych si představit uměl, pokud by to k tomu zlevnění reálně vedlo.

Jenže nepovede, protože na rok 2030 bude přezbrojovat prakticky celá zbylá Evropa...
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Bkp
Pátek, 13. listopadu 2020 - 17:41:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8444
Registrován: 8-2003
Já bych s odkladama byl opatrnej. V roce 2010 ETCS bylo tak daleko, že dopravci raději měli čas a pořizovali nová vozidla bez ETCS, dnes je budou pracně a draze dovybavovat.
Navíc jsme konečně v situaci, kdy i Správa železnic začíná chápat, že vybavovat tratě pouze tam, kde to je povinné, je ve finále kontraproduktivní a tak to řeší víc jako logické celky, takže k ETCS Hranice - Horní Lideč přibyl úsek Vsetín - Karlovice, nebo k Uničov - Šumperk přibyl i úsek do Zábřeha.
Opravdu nemá cenu odkládáním ETCS v podstatě zařezávat provoz na hlavních tratích ve jménu ochrany bezvýznamných lokálek.
Pátek, 13. listopadu 2020 - 19:09:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10418
Registrován: 5-2002
V roce 2010 ETCS bylo tak daleko, že dopravci raději měli čas a pořizovali nová vozidla bez ETCS, dnes je budou pracně a draze dovybavovat.

Ono bylo tak daleko, že když zástupci osvíceného dopravce s lokomotivami vybavenými funkčním ETCS vyrazili pro "klíče" od zkušebního úseku českého ETCS, tak nebyli vyslyšeni a poprvé se svezli v CZ pod ETCS až na konci roku 2017.

A v souvislosti s opožděným vývojem traťové části, dotačních programů a z toho plynoucích nákupů vozidel bez ETCS ještě dnes jsme dnes tam, kde jsme, tedy v ...
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Pátek, 13. listopadu 2020 - 19:11:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1469
Registrován: 10-2011
Tohle už tu dlouho nebylo. V čase 11:01 opět jedno brutální zadupnutí u přejezdu. A pak, že jsem jedinej... [coze]
Pátek, 13. listopadu 2020 - 22:04:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13842
Registrován: 8-2004
Vhd_sl:
"Uhnul jste. Ptal jsem se na konkrétní datum a jeho zdůvodnění."
To vím, že jste se ptal. Ale narozdíl od jiných nemám potřebu střílet čísla od boku bez podkladů a důkladné analýzy (na kterou fakt nemám čas a ani chuť obětovávat volný čas). Býval bych takovou analýzu čekal od těch sídlících na "pobřeží", ale ti podle všeho jen "melou mlejnek".
A propo jste také na některé dotazy neodpověděl...[wink]
Vhd_sl:
"Je obojí reálné?"
Záleží na nastavených podmínkách. Celkem zajímavé návrhy předložil Tomáš Záruba.
Vhd_sl:
"Parametry jsem měl na mysli to, na základě čehož je postavena návratnost jednotlivých investic za poslední léta."
Nemyslím si, že 95-100% investic by mělo jako jeden z vstupů do EH ETCS.[nene]
A propo by mne zajímala návratnost celého projektu ETCS (se vším všudy).
Vhd_sl:
"Přidal bych na to to, že jakékoliv zařízení s klasickým návěstěním je v tuto chvíli již o vyhozených penězích, protože víme, že se po přechodu na výlučný provoz bude muset předělat, aby byly eliminovány nedostatky s vlivem na propustnost po nasazení ETCS + aby se přešlo na návěstění pro výhradní provoz."
To se ale bude předělávat tak jako tak. Obzvlášť když se v rámci efektivnostních výpočtů uvažuje s životností ZZ 20 let (co si tak vybavuji).
Vhd_sl:
"Účet narůstá i nehodami, ke kterým nemuselo dojít, pokud by byl výlučný dohled ETCS."
To by mne celkem zajímalo, kolik (které) nehod by nebylo.
Vhd_sl:
"Někde jsou hranice kdy už to nemá smysl dotovat jen proto, aby se to udrželo o pár let dál."
To jistě. S tím souhlasím.
Debata nicméně začala na tom, že ETCS tuto hranici změní. A to i ze strany Jise jako konstatování bez zjevného záporného znaménka (viz č.p. 1710).
Bkp:
"Jenže já narážel třeba na trať z Plzně do Budějovic, tam celá ta investice je z velké části o tom, jak uhradit zanedbané a při tom třeba i něco zlepšit.
...
Holt je čas si přiznat, že stávající zcela oddělené stupně přípravy SP a DÚR je třeba přepracovat v nějakou novou formu, která bude mít reálnější závěry."
Jistě, to není jen o Plzeň - ČB, ale také třeba Pravobřežce a dalších. SP by mohly fungovat - ale muselo by být obecně přijatelné, že ta zanedbaná údržba se v rovině obnovy SQ bude hradit čistě z národních zdrojů a prostředků na provozuschopnost (a přitom časově pokud možno souběžně). To dosud příjmáno není a tak se hledají "rovnáky na vohejbáky".
Jen se tedy kruhem dostáváme opět k tomu, co tu omílám už dlouho - že na všechny ty různé "priority" (VRT, konverze, ETCS, údržba sítě, zkapacitnění sítě) stát prostě nemá a mít nebude. A tak hledá ty "rovnáky".
Petr_Šimral:
"Na tratích TEN-T považuji za holý nerozum udržovat možnosti pro nevýhradní provoz. Prostě to sežere benefity."
V tom se holt neshodneme. Ono na TEN-T je sekundárně navázána řada tratí a to fakt nemyslím zrovna lokálku do Prachovic a podobné.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Ythomas_ct
Pátek, 13. listopadu 2020 - 22:37:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2984
Registrován: 10-2009
Ad Bkp:

V roce 2010 ETCS bylo tak daleko, že dopravci raději měli čas a pořizovali nová vozidla bez ETCS, dnes je budou pracně a draze dovybavovat.

Jen takový dotaz. Pokud by si nějaký prozíravý dopravce v tom roce 2010 koupil vozidlo s ETCS, bylo by vůbec takové zařízení v současné době na současných tratích ještě použitelné? Já jen že ta deklarovaná "jednotnost" je v případě ETCS kolikrát dosti "evropského provedení" a navíc celé ETCS prochází určitým vývojem. A třeba takové pendolino snad má ETCS taky z výroby a ejhle - hledá se, kdo tam dneska dodá OBU...
Pátek, 13. listopadu 2020 - 23:25:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23308
Registrován: 5-2002
PŠ: Ono bylo tak daleko, že když zástupci osvíceného dopravce s lokomotivami vybavenými funkčním ETCS vyrazili pro "klíče" od zkušebního úseku českého ETCS, tak nebyli vyslyšeni a poprvé se svezli v CZ pod ETCS až na konci roku 2017.
Hele, a existuje vůbec někde nějakej PP, kterej s původní traťovou částí plynule přešel z pilotního provozu s omezenou množinou vozidel na otevřený komerční provoz...?
Většinou totiž byly ty PP určeny k ověření specifikací pro tu kterou zemi a ke zjištění, v čem se s realitou shodovaly a kde se míjely a jak tedy má komerční instalace vypadat doopravdy.
Takže jste svítili sice dobře, ale na špatným místě a ve špatnou dobu...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pátek, 13. listopadu 2020 - 23:35:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2837
Registrován: 8-2010
Ythomas_ct:
"Jen takový dotaz. Pokud by si nějaký prozíravý dopravce v tom roce 2010 koupil vozidlo s ETCS, bylo by vůbec takové zařízení v současné době na současných tratích ještě použitelné? "
Ve Vámi zmiňovaném roce 2010 byla již (tuším) běžně na trhu dostupná interoperabilní, tj. odladěná verze mobilky dle specifikace B2, SRS 2.3.0d (rok 2008) - což je dneska naprostá většina vozidel, samozřejmě mimo nová vozidla s již instalovanou mobilkou dle BL3 (= Traxx ČD Cargo atd.).

Co se týče tratí, tak dnes jsou stále ještě v provozu původní ETCS-tratě vyhovující již dnes neinteroperabilní verzi SRS 2.2.2.+ (rok 2006) nebo dokonce ještě starší - namátkou:
- Mattstetten–Rothrist (L2) - viz dotaz Hajnej, č.p: 23308,
- Solothurn–Wanzwil (L2),
- Bratislava-Rača - Nové mesto nad Váhom (L1)
a přitom jsou stále bez problémů pojížděny ETCS interoperabilními vozidly (= BL2, SRS 2.3.0d a vyšší) a to platí i pro to Slovensko, kde jezdí pronajaté Vectrony...[vypravci]

Zásadní problém Pendolina - aspoň pokud je mi známo - je v tom, že původní (= čti z výroby) komerční instalace od ALSTOMU již dnes fyzicky neobsahuje všechny původně nainstalované periferie/komponenty nutné pro plnou funkčnost systému, takže je nutno udělat kompletní retrofit a ten jaksi již nelze dnes dle platných TSI CCS dělat v původní verzi dle SRS 2.2.2+ nebo nedej Bože ještě ve verzi nižší...[nene]. Samozřejmě to, co stále funguje by se při tom retrofitu nadále zřejmě logicky využilo, nicméně je dost otázka, zda do toho ČD, a.s. nakonec opravdu půjdou - za kolik by to konkrétně nejspíš bylo, se ptaly nedávno v předběžných tržních konzultacích a vzhledem k tomu, že Pendolin je pouhých 7 ks, přičemž z toho by se musel dělat 1 ks jako bude prototyp a jednotka musí být osazena dvěma mobilkami to nevidím nějako úplně finančně příliš pozitivně...[nene][smrt]

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Sobota, 14. listopadu 2020 - 01:29:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10421
Registrován: 5-2002
ad Y_Thomas: Jen takový dotaz. Pokud by si nějaký prozíravý dopravce v tom roce 2010 koupil vozidlo s ETCS, bylo by vůbec takové zařízení v současné době na současných tratích ještě použitelné?

Ano, v roce 2010 jsme již měli vozidlo s verzí 2.3.0.d.

ad Hajnej: Hele, a existuje vůbec někde nějakej PP, kterej s původní traťovou částí plynule přešel z pilotního provozu s omezenou množinou vozidel na otevřený komerční provoz...?

Tak to netuším. Nicméně byla zde traťová část 2.3.0, byly zde vozidla schopné jízdy pod touto specifikací (mělo vyšší) a přesto nebyl projeven zájem...

Takže jste svítili sice dobře, ale na špatným místě a ve špatnou dobu...

Jo jo, osvícenost není zajímavá, důležité je si občas popojet s 1x151, 1 x 363 a 1x471 pro řádné vyčerpání dotací pro výzkumný projekt a nikdo nám do toho nebude kecat.
I proto se teprve od roku 2017 řeší, co s nákladními vlaky, protože je v rámci pilotního projektu nikoho NENAPADLO VYZKOUŠET!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bylo mnoho let času, jak toto řešit, kdyby o to kdokoliv z mocných projevil zájem. Nyní se úplně šíleně kvaltuje, dělají se chyby atd...

PS: V roce 2020 se dá stále zakoupit lokomotiva bez ETCS určená pro provoz na evropských koridorech. Je zajímavé, že to jde jen pro někoho...
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Sobota, 14. listopadu 2020 - 09:34:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23309
Registrován: 5-2002
PŠ: důležité je si občas popojet s 1x151, 1 x 363 a 1x471
Důležité bylo vyřešit vazbu RBC na SZZ/TZZ a věci s tím související. Kupříkladu se tehdy přišlo na poměrně zásadní věc, že představa tehdejšího dodavatele RBC vidět jen do vlakových cesta a 3 minuty po vjezdu shodit mobilku z FS do OS je provozní hovadina (i když vašim dlouhým vlakům by to asi tolik nevadilo).
Interakce mezi RBC a vozidlem byla tehdy považována za vymyšlenou v rámci samotného ETCS a tudíž hotovou a tudíž se nepředpokládalo, že se na tom bude něco zásadního zkoumat.

I proto se teprve od roku 2017 řeší, co s nákladními vlaky
Už tenkrát jsem tvrdil to, co jsme letos psali do S+D - s tím, že když to vadilo nám u osobních vlaků, tak nelze očekávat, že by to u nákladů bylo lepší. Ale nikdo to tenkrát nebral vážně, nanejvýš někdo mystifikoval, že nové BL to vyřeší.
Brzdné křivky ETCS byly tehdy (a pro mnohé dodnes jsou) posvátnou krávou. S tím se bohužel nedá bojovat jinak, než metodou vykvetení průseru.

Jo jo, osvícenost není zajímavá
O tom mi chvíli vyprávěj...
Už je vážně na čase, abys pochopil, že taháme za ten samej provaz a tím samým směrem, i když máme rukavice jiné barvy.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Sobota, 14. listopadu 2020 - 10:01:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 853
Registrován: 4-2013
Dnes si připomínáme 60 let od nejhorší železničního neštěstí u nás. Odehrálo přesně před 60 lety 14.listopadu 1960 ve Stéblové na trati mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Střetl se motorový osobní vlak a rychlík v parní trakci.Tehdy zahynulo 118 lidí. Přidávám foto z místa kde se tragédie stala.
Sobota, 14. listopadu 2020 - 10:15:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10422
Registrován: 5-2002
Už tenkrát jsem tvrdil to, co jsme letos psali do S+D - s tím, že když to vadilo nám u osobních vlaků, tak nelze očekávat, že by to u nákladů bylo lepší. Ale nikdo to tenkrát nebral vážně, nanejvýš někdo mystifikoval, že nové BL to vyřeší.
Brzdné křivky ETCS byly tehdy (a pro mnohé dodnes jsou) posvátnou krávou. S tím se bohužel nedá bojovat jinak, než metodou vykvetení průseru.


Ano, ovšem ten průser už mohl vykvést v roce 2011. Vezmi si, co se od té doby stihlo ještě blbě naprojektovat, co se stihlo blbě i postavit.

Už je vážně na čase, abys pochopil, že taháme za ten samej provaz a tím samým směrem, i když máme rukavice jiné barvy.

Kdybych měl jiný názor, tak asi s vámi nespolupracujeme, ne? Mimo jiné - včera přibyla devatenáctá loko s klíči.
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Sobota, 14. listopadu 2020 - 22:43:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23311
Registrován: 5-2002
PŠ: Vezmi si, co se od té doby stihlo ještě blbě naprojektovat, co se stihlo blbě i postavit.
Nevezmu. [nene]
Existuje jen blbě počítaná predikce pohybu vlaku, to ostatní jsou jen rovnáky na ohejbáky.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Sobota, 14. listopadu 2020 - 22:58:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10426
Registrován: 5-2002
Existuje jen blbě počítaná predikce pohybu vlaku, to ostatní jsou jen rovnáky na ohejbáky.

Jenže do roku 2017 tomu nikdo nevěřil.

A mohl uvěřit o cca 5 let dříve...
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Neděle, 15. listopadu 2020 - 07:32:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1480
Registrován: 1-2006
s omluvou Hrochovi - můj prodloužený víkend je tězce pracovní a na diskusi, ani na zpracování fotek z týdne, bohužel není čas...

Pardubice 12.11.2020

Pár kousků nového od kapličky sv. Anny...


... od podchodu a silnice u "centra"...


... klasika z mostu...



... a bonusem i za mostem.