Diskuse » Železnice » Historické osobní a nákladní vozy » Archiv diskuse Historické osobní a nákladní vozy do 04. 5. 2024 « předcházející | další »

Archiv diskuse Historické osobní a nákladní vozy do 04. 5. 2024

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Středa, 03. dubna 2024 - 12:04:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 888
Registrován: 7-2017
Petr_barchánek:

Myslel jsem ty původní rakouské 4,4 mtr.

Ano, UIC číslo bylo přiděleno několika vozům řady D, které ČSD převzaly z parku kkStB. Poslední vozy se vyráběly pro kkStB ještě v roce 1918, takže nebyly o moc starší než velké dodávky pro ČSD z let 1919-1921. Ve spoustě případů se však mohlo jednat pouze o teoretické přidělení, fyzicky k tomu dojít nemuselo.

PwgPr14:
K číslu SpV 52033 nemám žádný záznam. Ale beru zpět svoje předchozí tvrzení, jenom jsem koukal do špatného souboru. Nakonec se mi podařilo objevit vozy PwgPr14, které dostaly UIC číslo.
Středa, 03. dubna 2024 - 15:36:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2794
Registrován: 6-2004
Petr_barchánek: ano, na Detvanu jezdily vozy dom. st. Zvolen. Prve jsem zapomněl připsat, že ta moje fotka je z ledna 1990, jedna z prvních, kdy jsem tyto nové vozy poprvé viděl
Čtvrtek, 04. dubna 2024 - 11:05:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 167
Registrován: 7-2017
Když už je tu téma vozů řady D z dodávek pro kkStB, tak bych se dovolil zeptat, kdy byly odstraněny podélné lávky, které tyto vozy měly z výroby. Na vozech vyrobených pro ČSD jsou již krátké stupačky, nikoliv dřevěné lávky podél celého vozu.
Děkuji.
Čtvrtek, 04. dubna 2024 - 11:06:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6090
Registrován: 5-2007
Patra v Budějcich:
Čtvrtek, 04. dubna 2024 - 11:31:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1629
Registrován: 5-2002
Kuna:
Dřevěné lávky podel celého vozu měly souvislost s provozem kupíčkových “kočárových” vozů se vstupy z peronu přímo do kupé. Lávka a madlo podél těchto vozů sloužila coby venkovní cesta a přechod do dalších vozů v soupravě, přičemž jediný záchod ve vlaku byl -alespoň na počátku železničního provozu - ve služebním voze.

Výroba těchto vozů ustala už za Rakouska, pravidelný provoz krátce po vzniku Československa, lávky se z hytláků následně dávaly pryč během hlavních oprav. Po roce 45 jich už moc s lávkama nebylo. Ale třeba turnovský PwgPr-14 jí má dodnes.

U sousedních DR, DB a PKP se ale v provozu dožily IV. Epochy včetně UIC čísel, tedy 1968 a více. Byť v celokovové verzi a se záchody v každém voze. Vozy sice nebyly vnitřkem průchozí, ale zase umožňovaly rychlý nástup a výstup cestujících v příměstském provozu rovnoměrně po celém peronu. Jízdenky stejně kontrolovali vrátní už při vstupu na nástupiště.

Drake:
A měl byste, prosím, nějaká čísla, dom st., případně i fotku?
From station to station, back to Düsseldorf City
Meet Iggy Pop and David Bowie
Trans-Europe Express
Čtvrtek, 04. dubna 2024 - 12:11:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 889
Registrován: 7-2017
Lávka a madlo podél těchto vozů sloužila coby venkovní cesta a přechod do dalších vozů v soupravě, přičemž jediný záchod ve vlaku byl -alespoň na počátku železničního provozu - ve služebním voze.

Myslel jsem, že tyto pohádky už byly dávno vyvráceny, ale koukám, že to žije dál. Cestující rozhodně nechodili venkem, ti chodili na záchod ve stanici. Venkovní cesta podél vozů byla pouze pro personál. Záchody ve vlaku na počátku provozu nebyly žádné, první záchody ve vlacích se objevují až později.

Kuna: Prvních 50 vozů pro ČSD mělo ještě dlouhé stupačky podél vozu, další jsou už jen z krátkými. Odebírání u starších vozů bylo postupné po celá 20. léta, s ohledem na jednoduchost úpravy se to mohlo udělat kdykoliv při poškození stupačky. Nemuselo se vždy čekat na hlavní dílny. Najít na fotografii z 30. let služební vůz s lávkami po celé délce vozu už je zřídkavá záležitost.
McBain
Čtvrtek, 04. dubna 2024 - 15:10:04  
Administrátor
Číslo příspěvku: 27375
Registrován: 5-2002
Petr_barchánek:
"U sousedních DR, DB a PKP se ale v provozu dožily IV. Epochy včetně UIC čísel, tedy 1968 a více. "

Ale u poválečných ČSD jich bylo určitě nemálo provozováno jako kořistních. Dokdy vlastně?
Bw_Ig
Pátek, 05. dubna 2024 - 16:32:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 698
Registrován: 7-2012
Navážu na téma "záchody" ale z širšího pohledu. Je to sice otázka přímo na Radka, ale i širší kolokvium bude přínosem.
Kdybych měl archivně doložené předpisové pomůcky "Plán řazení vlaků osobní dopravy pro obvod EBD/ŘSD Praha", nebo "Plán řazení vlaků osobní dopravy pro trať X - Y". Nemusel bych tuto otázku pokládat, bylo by vše jasné. Ale tento druh tiskoviny se však nedochoval (?). Můžu si jen vypomoci archivními rozkazy k zavedení GVD, patřící pod schvalování MŽ (od roku 1896), kde se občas nějaká ta vozová informace objeví.
Budu specifikovat svůj zájem: jedná se o léta po roku 1887-1888 kdy byla otevřena BMTB (Ji-Ves a HCv-Táb), což je obvod EBD Praha. Není též mnoho ostrých a čitelných fotografií které by jasně daly odpověd na skladbu vozů, přesto přidám dva výřezy.
- Pro nově otevřené tratě BMTB roku 1887 - 1888 Ji-Ve a HCv-Táb dostala správa kkStB příděl nových osobních, služebních vozů v rámci roční objednávky 1887 a 1888? Jaké to byly druhy vozů a počty? Byly mezi nimi již průchozí vozy se záchodem?
- Předpokládám že na nové vozy ale byly určeny na hlavní tratě EBD Praha a na tratě Ji-Ves a HCv-Táb byly přesunuty starší osobní vozy. Tedy vozy kupátkové. Používání záchodu ve stanici, když nebyly ve vozech, pak obsahovalo i provozní nařízení pro trať Ji-Ve od listopadu 1887. Tedy je jasné že vozy neměly záchod, mimo služebního vozu.
- otázka zní od kterého roku a v jakém množství dostávalo EBD Praha přiděleny první osobní vozy se záchodem (s průchozí uličkou), a od kdy se už mohly objevit v soupravách osobních vlaků na výš uvedené trati BMTB. Nebo nasazení osobních vozů s průchozí uličkou, kde mohli cestující procházet do dalšího vozu se záchodem, nebo na záchod ve služebním voze? Ono totiž jejich nasazení do osobních souprav změnilo i GVD, neboť bylo možné odstranit 2 až 3 minutové pobyty ve stanicích, kde cestující chodili na záchod.

Na závěr jedna věcná otázka: zdali má někdo rozkaz, nebo provozní nařízení od kdy (rok?) byla na trati Jihlava - Veselí a Tábor - HCerekev zavedena automatická sací brzda, což souvisí i s dodávkou nových osobních vozů s touto brzdou. Mám určitou časovou osu kdy, ale chybí přesný rok nebo rozkaz o zavedení GVD.

Děkuji za pozornost a případnou odpověď či identifikaci vozů na přidaných fotografiích.
Pátek, 05. dubna 2024 - 21:13:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 890
Registrován: 7-2017
Bw_Ig: Rakouské státní dráhy vznikly v době, kdy už se stavěly průchozí vozy. Ty byly až na výjimky určené pro místní provoz vybavené záchodem. Stejně tak sací brzda už v době vzniku kkStB byla schválena, takže dodávky vozů pro státní dráhy od roku 1883 už mají většinou sací brzdu.

Nemyslím si, že zavedení průběžné brzdy chodilo rozkazem pro celou trať, ale že se postupně zaváděly průběžně brzděné vlaky, nejdříve ty nejrychlejší, pak ostatní. Tak byl postaven i předpis, který pro rychlé vlaky průběžnou brzdu vyžadoval. V roce 1889 je odhadem polovina starších odílových vozů už s průběžnou brzdou nebo potrubím, průchozí vozy mají sací brzdu vždy. V roce 1893 je vybavení už prakticky stoprocentní.
Bw_Ig
Sobota, 06. dubna 2024 - 07:32:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 699
Registrován: 7-2012
ad drake - Radku děkuji za první info.
Moje otázka byla hlavně směrována na záchody ve vozech, tedy jestli roku 1887-1888 byly pro tratě BMTB dodány již vozy nové se záchodem, nebo přemístěny starší kupátkové vozy bez záchodu.
Přidám v příloze vozový výkaz z prvního vlaku Tábor - Ražice, rok 1889.Vlakopisy první tratě BMTB 1887/1888 se zachovaly, ale neobsahují vozové výkazy, které by byly přesnější se seznamem vozů.

Ale předpokládal jsem že si všimneš rozdílu. Já nepsal o jednoduché sací brzdě - to je jasné a vyřešené Věstníkem GŘ, nebo Roční zprávou o činnosti GŘ StB, kde jsou uváděny roční přehledy počtu vystrojených lokomotiv jednoduchou sací brzdou, parním topením, podle řad i počty a řady vozů vystrojených jednoduchou sací brzdou nebo jen potrubím. To se týká právě let 1884 až 1890.
Já se ptal na automatickou sací brzdu na tratích kkStB, což je údobí v letech 1898 až 1905. O rekonstrukcích vozů v dílnách a dosazení automatické brzdy, je též u ŘSD Praha trochu dohledatelné v archivu MŽ. Výrobní dodávky nových vozů (automatische vacuumbremse) jsou dohledatelné ve Věstníku GŘ/MŽ, ale právě to nasazení na jednotlivé tratě už dohledatelné není.
Koukni ještě na fotky a identifikaci vozů. Díky.
Neděle, 07. dubna 2024 - 11:46:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 891
Registrován: 7-2017
jestli roku 1887-1888 byly pro tratě BMTB dodány již vozy nové se záchodem, nebo přemístěny starší kupátkové vozy bez záchodu.

Tady je potřeba si uvědomit, že to fungovalo úplně jinak. Pro tratě BMTB nebyly jmenovitě dodány žádné vozy, nic takového neexistovalo. Od počátku provozu se zde vyskytovaly zřejmě jak nové tak starší vozy, protože nové dodávky šly na "lepší" vlaky, starší vozy se přesouvaly na podřadnější výkony. Stejně to fungovalo v celé síti kkStB.

ale právě to nasazení na jednotlivé tratě už dohledatelné není.

Není a nebude. Vozy za dob kkStB byly vozy přiděleny ředitelství, nikoli tratím nebo domovským stanicím jak to známe z dob pozdějších. Stejně tak neexistují pomůcky, které si výše zmiňoval. Počty vozů v jednotlivých třídách pro jednotlivé vlaky se v rámci EBD daly na papír a v případě změny se roztrhal a udělal nový. V nejlepším případě existuje jmenovitý číselný seznam vozů ředitelství kkStB, ale nikdy jsem neviděl rozpad konkrétních vozů pro jednotlivé tratě.
Neděle, 07. dubna 2024 - 13:22:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3804
Registrován: 7-2005
až zpráva o činnosti řsd Praha za rok 1896 zná počty osobních a služebních vozů s trochu bližšími údaji
Neděle, 07. dubna 2024 - 13:28:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3805
Registrován: 7-2005
rozdělení počtu vypravených vlaků za roky 1888 a 1889 podle tratí v ředitelství Praha jsou také zajímavé
dědek_hank
Neděle, 07. dubna 2024 - 14:48:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5194
Registrován: 7-2017
Zdepa: Co jsou vozové řady H a Ha? Jaký je z hlediska té úřední kategorizace rozdíl mezi vlaky Personen a Arbeiter & Omnibus?
Neděle, 07. dubna 2024 - 15:03:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 892
Registrován: 7-2017
hank: H a Ha jsou nákladní vozy na luxusní koně (Luxuspferdewagen). Podobné přerpavy se odehrávaly v osobních soupravách.

Personen a Arbeiter & Omnibus

Pracovní a omnibusové vlaky jsou určité typy osobních vlaků. Pracovní jsou jasné, jde většinou o návozy pracovníků, omnibusy byl už před rokem 1900 dost zastaralý výraz pro ty nejpomalejší osobní vlaky v místní přepravě, které vymetaly každou zastávku.

Zdepa: Soupisy vozů pro jednotlivá ředitelství jsou jen kopií toho co bylo v seznamech osobních vozů. Pokud jsou k dispozici pro ucelená období, dají se použít pro sledování přesunů a vybavovaní brzdou. Ale bohužel neexistuje tam spojení s vlaky na tratích.
Neděle, 07. dubna 2024 - 20:13:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3806
Registrován: 7-2005
ad drake - v případě ředitelství Praha před rokem 1896 tyto tabulky nejsou. Následně jsou až do roku 1913. Aspoň v těch ročnících, co jsou v knihovně.
Je zajímavé, že pro zbylá ředitelství znám zprávy až od roku 1909. Je divné, že by "zprávy o činnosti" vydávala jen Praha. Spíš je po roce 1918 dalo řsd Praha pro ministerskou knihovnu k dispozici.
Škoda, že ve Vídni nemá tamní bývalá ministerská knihovna nějaký elektronický rejstřík.

Vždyť významné železniční tituly z 19.století, které jsou v bývalé ministerské knihovně (dnes Kralupy), byly převzaté z knihovny zestátněné ÚTD (ATE), což dokládají razítka na prvním dvojlistu
Bw_Ig
Neděle, 07. dubna 2024 - 21:31:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 700
Registrován: 7-2012
Pro kolegu hanka:
zůstanu u tématu BMTB 1887-1890, jen doplním přesnější informaci o Omnibuszüge, jak byla předpisově stanovena GŘ roku 1885 a platila až do roku 1893.


Jinak otázky k tématu BMTB 1887-1890 zůstávají nadále v platnosti.
Neděle, 07. dubna 2024 - 22:52:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 893
Registrován: 7-2017
Tady jsou vozy z toho vlakopisu z roku 1889:

H 1175 - zavřený nákladní vůz
vozová skupina I (ex KEB)
rozvor 3,8 m
ruční brzda

L 18181 - zavřený nákladní vůz
vozová skupina Ia
rozvor 3,8 m
ruční brzda


AB 1031- oddílový vůz I./II třída
vozová skupina III (ex KRB)
rozvor 3,9 m
ruční brzda, jedoduchá sací brzda
r.v. 1877

C 1283 - oddílový vůz III. třída
vozová skupina III (ex KRB)
rozvor 3,79 m
potrubí sací brzdy
r.v. 1868


C 1345 - oddílový vůz III. třída
vozová skupina III (ex KRB)
rozvor 3,9 m
potrubí sací brzdy
r.v. 1870

poštovní vůz
Da 779 - poštovní vůz
vozová skupina I (ex KEB)
rozvor 3,79
ruční brzda, potrubí sací brzdy
r.v. 1858

služební vůz
De 3382
vozová skupina Ia
rozvor 4,5 m
ruční brzda, jedoduchá sací brzda
r.v. 1887

Pouze tento poslední služební vůz je později psaný v ředitelství Praha.
Úterý, 09. dubna 2024 - 22:04:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 88
Registrován: 7-2010
Podarilo sa dohľadať označenie u ČSD St 7-84528. Výrobné číslo je 76151, rok 1929, Aachen.
Vedel by niekto na základe tohto doplniť nejaké ďalšie informácie z prevádzky? Ďakujem pekne.
Mcx
Středa, 10. dubna 2024 - 11:27:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2525
Registrován: 2-2006
No číslo 7-84528 je ze série vozů St pro ČSD 7-84505 až 538 vyrobených na Smíchově po válce a samozřejmě jiného typu než váš na fotografii. Typ 23.

(Příspěvek byl editován uživatelem MCx.)
Web:
parostroj.net
ostramo.parostroj.net
Středa, 10. dubna 2024 - 18:16:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 89
Registrován: 7-2010
Zubrnický Talbot má na ráme vyrazené číslo tiež z tohto intervalu (7-84523).
Středa, 10. dubna 2024 - 20:57:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 894
Registrován: 7-2017
Mcx, Alumin: Zatím se ze Smíchova podařilo doložit 20 vozů bez brzdy čísel 7-84600 až 619. U čísel 7-84505 až 538 není jasné, kde se vzaly (na Smíchově by musely být vyrobeny po roce 1954). V roce 1964 byly všechny St bez ohledu na původ hozeny na jednu hromadu (interval 602 0). Vozům z intervalu 7-84505 až 538 byly přiděleny pouze čísla s 0 a 1 na konci, tj. s omezením rychlosti. Takže to asi nebyly uplně normální St typu 23, minimálně u některých čísle lze bezpečně doložit, že jsou to právě kořistní Talboty (například ten zubrnický).
Mcx
Čtvrtek, 11. dubna 2024 - 13:47:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2526
Registrován: 2-2006
Jj drake má pravdu, já se překoukl.
Web:
parostroj.net
ostramo.parostroj.net
Pátek, 12. dubna 2024 - 12:06:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 555
Registrován: 4-2019
Tyto 2 sypáčky stály dlouhou dobu ve šturcu na vlečce cukrovaru ve Zvoleněvsi.
Neděle, 14. dubna 2024 - 17:43:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 214
Registrován: 8-2008
Na Aukru je zajímímavý inzerát
https://aukro.cz/cdflm-technicky-vykres-original-7060980235
Neděle, 14. dubna 2024 - 20:42:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 326
Registrován: 6-2023
Přátelé, nemáte někdo nějaké současné informace o vozech Bddtx764/Bixpost? Podle Alana Butscheka by měly být všechny tři zachované. Jeden je v Chomutově a o dalších dvou (z nichž jeden byl navrácen do původního šedesátkového vzhledu) nevím.
Pondělí, 15. dubna 2024 - 16:59:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7853
Registrován: 9-2003
Z facebooku.. Ví někdo víc? Díky.



..pořádná mašina má kotel a komín..
dědek_hank
Úterý, 16. dubna 2024 - 08:44:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5199
Registrován: 7-2017
Alf:
"Z facebooku.. Ví někdo víc? Díky."

Bez délky skříně a/nebo rozvoru, případně bez výrobních štítků je těžké o něčem spekulovat. Takové vozy měly od 70. let 19. století velké soukromé společnosti, v zemích Koruny české např. StEG a ÖNWB.
Úterý, 16. dubna 2024 - 10:43:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 895
Registrován: 7-2017
Alf: Typický oddílový vůz III. třídy z období před rokem 1873, stavěný s drobnými odlišnostmi snad pro všechny dráhy monarchie. Vozy si byly natolik podobné, že z toho co je na voze zachováno a vidtelné, nelze nic říct (5 oddílů, lamelové větrače, uspořádání madel atd.).
Úterý, 16. dubna 2024 - 18:54:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2795
Registrován: 6-2004
Alf: má-li ta skříň ještě svůj rám, mohla by bát na podélnících vyražena nějaká čísla. Ta by k přesnější identifikaci možná mohla pomoci.
Středa, 17. dubna 2024 - 18:37:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7854
Registrován: 9-2003
Díky za reakci,pokusím se kontaktovat zdroj fotografií.
..pořádná mašina má kotel a komín..
Sobota, 20. dubna 2024 - 13:37:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15
Registrován: 12-2012
Se zájmem jsem si přečetl příspěvek uživatele Kpy o cukrovaru a stanici Klobuky v Čechách z období 80 let.Mohu přidat pohled z 50/60 let,kdy jsem jako dítě s rodiči v cukrovaru bydlel.Dopravu ze stanice a posun na celkem rozsáhlé vlečce obstarávala mašinka 310 Kafemlejnek opatřená mosaznými tabulkami"Cukrovar Klobuky".V kampani byla v provozu nepřetržitě,mimo se zatápěla jen když přišla zásilka uhlí.Vzhledem ke značnému výškovému rozdílu cukrovaru a stanice byla mašinka vždy pod vagony podobně jako na zubačce.Pro přepravu surového cukru v pytlích do rafinérie v Čakovicích sloužily kryté vozy Z,Ztr a Zt.Později se objevily čtyřnápravové Zsa z vagonky tuším Česká Lípa.Měly ve střeše několik otvorů s dekly kam se cukr sypal transportérem a po stranách pod podlahou podobné výsypky.Měly nápis:Kontigentní vůz Klobuky v Čechách-Čakovice.Tyto vozy se už nevyskytují,jeden jsem nedávno viděl jako dílenský vůz k jeřábu EDK.Pro návoz řepy z okolních stanic a nákladišt´(v hantýrce filiálky)Královice u Zlonic a Telce-Skály vozy Ut,Vtdr a Vtr.Přistavovaly se pod"elfu"kde strojník splavoval řepu do kanálu k dalšímu zpracování.Prázdné vozy se ložily řepnými řízky na krmení skotu.Občas se objevila malá cisterna pro melasu.Mohl bych si ještě na něco vzpomenout ale myslím že jsem i tak "dlouhý".
Sobota, 20. dubna 2024 - 14:58:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3809
Registrován: 7-2005
ad kostka579 - děkujeme za zajímavé vzpomínky. Musím si je stáhnout do poznámkového aparátu k historii vlečky uvedeného cukrovaru.
Jen doplním, že uvedená loko "310" byla vyrobena lokomotivkou Krauss pod č. 2054 jako vlečková přímo do Klobuk v roce 1893. V provozu vydržela tak dlouho (cca 1966/68), protože v roce 1930 pro ní ČKD vyrobilo celý nový kotel. Pak jí na chvíli nahradila lokomotiva jména Věra, kterou zase na přelomu 60/70.let nahradila moderní "kolbenka", kterou už občas i někdo vyfotil a skončila na pomníku. Jinak před vlečkou, mezi roky 1878-1893 byla do cukrovaru ze stanice zajímavá úzká dráha
Sobota, 20. dubna 2024 - 15:02:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3810
Registrován: 7-2005
snaha o využití vyhlídkových vozů košicko-bohumínské dráhy...
po měsíci byla akce zrušena a vozy se vrátily do Bohumína a Popradu
Neděle, 21. dubna 2024 - 23:08:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7855
Registrován: 9-2003
Z aktuální inzerce na bazoši.. Cosi ex.německého..?

..pořádná mašina má kotel a komín..
Pondělí, 22. dubna 2024 - 11:37:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 896
Registrován: 7-2017
Alf: Ano, jedná se o chladicí vůz německé konstrukce, který se stavěl především pro přepravy piva. V této podobě v druhé polovině 20. let.
jagg
Pondělí, 22. dubna 2024 - 13:15:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1268
Registrován: 5-2012
Hranický pracovní vůz UNRRA zmizel ze svého dlouhodobého stanoviště, doufám, že ne do šrotu.
McBain
Neděle, 28. dubna 2024 - 13:29:15  
Administrátor
Číslo příspěvku: 27405
Registrován: 5-2002
Zdepa:
"snaha o využití vyhlídkových vozů košicko-bohumínské dráhy...
po měsíci byla akce zrušena a vozy se vrátily do Bohumína a Popradu "

Zajímavé, co všechno se o téhle historii ví? Jak u KBD, tak u ČSD?
Středa, 01. května 2024 - 16:55:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 56
Registrován: 1-2013
Jagg : On v Hranicích ještě nějaký Unrra vůz byl? Já měl za to, že už jsou všechny několik let pryč..........[blush]
Čtvrtek, 02. května 2024 - 20:38:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 537
Registrován: 9-2011
54226, ex. 50 54 00-20 059-6 F, ex. F 9-2108 / Rychnovek / 27.04.2024

Pátek, 03. května 2024 - 18:45:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 64
Registrován: 6-2021
kilanziom:
"54226, ex. 50 54 00-20 059-6 F, ex. F 9-2108 / Rychnovek / 27.04.2024

"
jedná se o vuz typu Fk rozvor 5,8 m , ne F...
ex. Fk 5-1405 vč/vr Kopřivnice 50076/1927
Pátek, 03. května 2024 - 19:17:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2906
Registrován: 1-2006
Milí kolegové, mám na Vás prosbu, víte někdo, co je tohle za vůz? Díky [vypravci]


Němec_z_ova
Pátek, 03. května 2024 - 19:58:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4645
Registrován: 4-2009
Mixmouses: Na netu jsem objevil, že jde o původně motorový vůz BBÖ T 64 (následně VT 20.01) z roku 1925 postavený v Deutsche Werken Kiel (DWK) z počátků motorizace železnice Rakouska. Svou pouť nakonec ukončil jako pojízdná telefonní ústředna při rekonstrukcích železničních stanic[wink]

1) Pospichal
2) jeho historie na Wikipedii
3) vývoj vozu zachycený v modelu
4) pár snímků vozu v albu na Flickru




(Příspěvek byl editován uživatelem Němec z ova.)
Mufloni nepatří na koleje[pozor][pozor][pozor]
Pátek, 03. května 2024 - 20:24:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2907
Registrován: 1-2006
Němec_z_ova : moc díky za informace, to byla tedy důkladná reko, za motor jsem ho nepovažoval [andel]
Němec_z_ova
Pátek, 03. května 2024 - 20:31:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4646
Registrován: 4-2009
On si v životě ještě střihl roli přívěsného vozu a nakonec přišla telefonní ústředna a pomník. Zajímavý "vozík"[wink]
Mufloni nepatří na koleje[pozor][pozor][pozor]
Bw_Ig
Pátek, 03. května 2024 - 20:34:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 706
Registrován: 7-2012
Ad. Mixmouses
A tady jej máte ve Slavonicích ČSD.
Ony jej totiž BBÖ v letech 1925 až 1928 pronajaly akc.spol.místních drah ve Zwettlu, které jej mj. nasazovaly na rovinatější dráhu ze Schwarzenau do Waldkirchenu a Slavonic.
Pátek, 03. května 2024 - 20:37:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3827
Registrován: 7-2005
ad Mixmauses, Němec z ova - kolega RŠ Vám vzkazuje, že je to bratříček našeho M 210.001, viz jeho článek před lety ve SŽ
Němec_z_ova
Pátek, 03. května 2024 - 20:53:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4647
Registrován: 4-2009
Děkuji za doplnění[ok]

Koukám, že o voze se tu již psalo.

K M 210.001 ještě 2 odkazy:
1) bokorys u Jacka
2) foto na ŽdánkoWebu

(Příspěvek byl editován uživatelem Němec z ova.)
Mufloni nepatří na koleje[pozor][pozor][pozor]
Pátek, 03. května 2024 - 22:46:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2908
Registrován: 1-2006
Děkuji všem za zajímavé informace, odkazy a fotky [ok][vypravci]
McBain
Sobota, 04. května 2024 - 09:16:48  
Administrátor
Číslo příspěvku: 27415
Registrován: 5-2002
V r. 1925 byl zakoupen první čtyřnápravový motorový vůz ze Studénky, do něhož dodala hnací agregát kielská továrna DWK. Měl šestiválcový, čtyřdobý benzínový motor Mercedes, chlazený vodou.

Co znamená to "hancí agregát"?
Sobota, 04. května 2024 - 09:50:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3828
Registrován: 7-2005
Přátelé, ještě jeden vzkaz od RŠ - zapomeňte na Beka či na odkazy, které tu máte. M210.001 nebyla Studénka, ale Kiel a to komplet. V knize o výrobě DWK je prý seznam vyrobených vozidlech a své tovární číslo tam má i motorák dodaný pro ČSD. Škoda, že zrovna u nejstarších motoráků, které kolega RŠ zpracoval ve článcích pro Světě železnice, se opisují informace, které někdo převzal "z Beka" a plácnul je na internet.
Vlastní poznámka - tímto přístupem se jen snižuje zájem uvedeného autora a badatele o zpracování historie dalších motorových vozů vyrobených pro ČSD v době 1.republiky. A že jeho podklady a znalosti jsou velké, mohu potvrdit osobně. Vždyť i jeho kniha i jednonárazníkových motorácích ukázala, jak byla motorizace ČSD složitá věc. Další tiskovina měla řešit první čtyřnápravové motoráky ČSD, ale autor má dilema (i díky podobným diskuzím) , jestli to vůbec někoho zajímá.
Statistik
Sobota, 04. května 2024 - 09:53:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7371
Registrován: 6-2004
Mc Bain: předpokládám, že význam termitu "hnací agregát" znáte dobře. Podle německé literatury do tohoto "továrního typu IV" dávala DWK motory vlastní výroby. Tenhle by měl mít čtyřválcový benzínový motor spojený s reverzační převodovkou Scandia (na Wikině se píše, že VT20 měl ale šestiválec 150/180 o výkonu 110 kW - ten zase dle německé literatury měla až rozměrově delší varianta, u BBÖ označená VT21).
Co se M210.001 týče, tak by mě spíš zajímalo, jak v tom figuruje Studénka, když by mělo jít o výrobek DWK. Ale může jít o omyl, kterým jsou bohužel knihy pánů Beků trochu zatížené, což ale lze pochopit a omluvit jim dostupnými informačními zdroji a možnostmi jejich ověřování.
Článek v SŽ jsem nečetl, třeba je to popsané tam.
Statistik
Sobota, 04. května 2024 - 10:02:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7372
Registrován: 6-2004
ale autor má dilema (i díky podobným diskuzím) , jestli to vůbec někoho zajímá.

Takové dilema řeší asi každý autor, pokud to nedělá čistě na kšeft, což tady asi nehrozí. Asi je potřeba se smířit s tím, že to každý primárně dělá kvůli sobě samému, tedy kvůli svému vlastnímu pocitu zadostiučinění. Kdybych měl dopředu uvažovat nad smyslem jakéhokoli podobného "altruismu", tedy jestli to vůbec ještě někoho zaujme, někomu druhému něco přinese, tedy zda má fakt smysl svou část života obětovat naúkor druhých lidí, odepřít si ty obecně vnímané bohulibější činnosti nebo jiné příležitosti, tak bych se na jakýkoli altruismus logicky musel okamžitě vy...

Ale protože je zpětná vazba důležitá, tak ano, samozřejmě to někoho zajímá a pan RŠ v žádném případě neztrácí čas. [wink]
Držím [ok]
dědek_hank
Sobota, 04. května 2024 - 11:16:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5238
Registrován: 7-2017
Zdepa:
"Další tiskovina měla řešit první čtyřnápravové motoráky ČSD, ale autor má dilema (i díky podobným diskuzím) , jestli to vůbec někoho zajímá."

Diskuse nediskuse, jestli se jeho dosud napsané knihy prodávají, tak proč by měl váhat se psaním dalších? Nebo jaké lepší měřítko zájmu o ně než prodej se dá najít?

Kdyby se hlasovalo, tak bych samozřejmě hlasoval pro.
dědek_hank
Sobota, 04. května 2024 - 11:48:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5239
Registrován: 7-2017
Statistik 7372: Známky altruismu se projevují i u řady mimolidských tvorů. (Nejen u lidoopů a kytovců, ale třeba i u takových slonů nebo u některých druhů ptáků.) Což zároveň znamená, že jeho základy máme vrozené a úvahy o tom, zda se vyplácí, jdou proti přirozené podstatě člověka a lidství. Co koneckonců jiného než altruismus drží společnost pohromadě?

Jak napsal Kurt Vonnegut v jednom ze svých posledních textů o smyslu života:
Jsme tady od toho, abychom si to tu pomáhali přežít, ať už to "to" znamená cokoliv.
Sobota, 04. května 2024 - 12:47:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3097
Registrován: 9-2009
V knize o výrobě DWK je prý seznam vyrobených vozidlech a své tovární číslo tam má i motorák dodaný pro ČSD.

Ten vůz nekoupily ČSD. Byl zakoupen společností "Místní dráha Zaječí - Čejč - Hodonín". V té době to nebyl majetek ČSD.
Němec_z_ova
Sobota, 04. května 2024 - 13:07:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4648
Registrován: 4-2009
Dodací seznam vozů řady IV z DWK je k vidění zde. Na náš vůz jsem zatím nenarazil.
Mufloni nepatří na koleje[pozor][pozor][pozor]
Sobota, 04. května 2024 - 13:52:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3098
Registrován: 9-2009
Firma "Deutsche Werke Kiel DWK, Kiel" neudává kompletní vůz, ale pouze strojní zařízení pro licenční stavbu u firmy ve Studénce. To zařízení je vedeno pod výrobním číslem 79.

To o koupi tohoto vozu společností "Místní dráha Zaječí - Čejč - Hodonín" od "Deutsche Werke Kiel", je převzato z výroční zprávy čsl. státních drah z roku 1925. I předpis V101 z roku 1928 udává jako majitele tohoto vozu "Místní dráhu Zaječí - Čejč - Hodonín" (jako výrobce je uveden "Kiel").

(Příspěvek byl editován uživatelem Kuřil_p.)
Sobota, 04. května 2024 - 14:00:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 903
Registrován: 7-2017
Němec_z_ova: Není, protože předmětné číslo 79 tam chybí. V seznamech z Kielu je k tomuto číslu uvedeno, že se jedná o strojní zařízení pro licenční stavbu ve Studénce pro 210.001. Ale nakonec tomu tak asi nebylo, v záznamech Studénky motorový vůz M210.001 nefiguruje.
Sobota, 04. května 2024 - 15:19:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3829
Registrován: 7-2005
drobnosti ze spisových knih a rejstříků MŽ pro rok 1925 (spisy neexistují - skartovány) z podkladů RŠ
23. 2. - č.j. 10963 – Česká Lípa - převzetí výroby MV dle plánů a způsobu DWK
březen - Tatra – zástupci firmy navštívili podniky NAG a AEG za účelem získání motoru a převodového ústrojí pro projektovaný MV
25. 8. - Dodán do ČSR motorový vůz DWK M 210.001 prostřednictvím výhradního prodejce Severočeské Č. Lípa pana JuDr. Leo Trnky kanceláří Praha-Smíchov.
26. 8. - až 28. 8. motorový vůz M 210.001 absolvoval TPZ Praha – Říčany a zátěžové zkoušky Praha – Dobříš
29. 8. - motorový vůz M 210.001 předváděcí jízda Praha – Vrané nad Vltavou
2. 9. - zahájen motorový provoz na trati Zaječí – Čejč – Hodonín vozem M 210.001
15. 10. - č.j. 53923 - Česká Lípa nabízí ČSD MV typ V, vyráběný v DWK od roku 1925
7. 11. - nabízí Česká Lípa MV zástupcům Č.R.S

Ano, M 210.001 nebyl koupen MŽ k provozu na ČSD.