Diskuse » Modely a modelářství » Modely v měřítku TT » Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 01. 6. 2020 « předcházející | další »

Archiv diskuse Modely v měřítku TT a menším do 01. 6. 2020

dolů
hledání | obrázky (odtud | na mapě) | strom | 3 hod. | 1 den | týden | vzhled | nápověda
odhlášení | přihlášení | úprava profilu | registrace | seznam uživatelů | moderátoři
   autor příspěvek
Úterý, 26. května 2020 - 14:12:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2272
Registrován: 6-2004
ad zakaznik1 11:40: Ono dát na stůl vše, co je momentálně k dispozici, je jen prvním krokem k tomu, aby nějaké ucelené dílo vůbec mohlo začít vznikat. Teprve v tu chvíli zjistíte, v čem všem jsou rozpory, co chybí úplně nebo co by ještě bylo dobré dohledat. Pak teprve následuje další kolo bádání v archivech, hledání v literatuře, popř. zpovídání pamětníků, jsou-li tací. A máte na pár let o zábavu postaráno...

Ono je to celé jako skládání střípků do mozaiky. K něčemu máte výkres a informace, ale chybějí fotky, k jinému máte fotky a třeba i výkres, ale chybějí informace. Dobře jste to popsal v příspěvku z 12:55. A to ještě tam třeba nepadla zmínka o dodatečných rekonstrukcích, kterými během let provozu některé vozy prošly.

A ještě k tomu zmíněnému modelu Res - pořídit tovární model je samozřejmě jednodušší a pohodlnější, ale např. oproti vozům ČSD/ČD má na první pohled jinak rozmístěné klanice. A jsme zase u otázky modelového vzhledu - někomu je to jedno, jinému to vadí...
Úterý, 26. května 2020 - 14:37:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2273
Registrován: 6-2004
Ad statistik: občas se hodí i pomoc čistě administrativní. Např. existuje přečíslovací seznam s převodem původních čísel nákladních vozů ČSD na čísla UIC. Je seřazen podle starých čísel, takže dohledat nové číslo ke starému je ve většině případů otázkou chvíle (existují některé možné komplikace, ale to teď nechme stranou). Jenže v mnoha případech máte v ruce fotku s dvanáctimístným číslem a když k ní potřebujete dohledat to číslo předchozí, je to v nejednom případě nadlidský úkon, zvláště když nejde o nějakou typickou záležitost. Např. kořistní nákladní vozy dostávaly původní čísla docela chaoticky, bez ohledu na typ. Řešením je počítačová databáze, kdy se k výsledku dopracujete na pár kliknutí, jen to znamená správně do tabulky opsat dvě čísla pro každý z řádově 100 000 vozů...
TTmili
Úterý, 26. května 2020 - 15:00:28  
Neregistrovaný host
Mahel, Statistik, Hank a další:
Pánové, neházejte prosím flintu do žita, i když se zde neobjeví reakce hodná vašich nasměrování, přesto se najde dost lidí, kteří ty informace využijí aniž by to následně nějak prezentovali. Nebo se i zeptají na něco víc, jako já nedávno na Ds s osobním číslem. Projekt rozhodně nezapadl, naopak, řekl bych že se celkem dařil.

Bohužel pak jsem použil místo Gunze laku, lak od Lifecoloru, který ani po dvou týdnech nevytvrdnul, a s další vrstvou celý zkrabatěl. Takže teď pěkně od znova.

Stejně tak si snažím sám dohledat co jen jde, teď naposledy jsem trávil nemálo hodin hledáním podkladů k Rajkách, dopátral jsem se mnoha zajímavých věcí co jsem nevěděl (např. že typ 495 je oproti 451 otočený), ale stejně jsem to nakonec vzdal, a vozy budou spíš rozdělené podle typů, zařaditelů a barev s neodpovídajícími čísly, protože to prostě s dostupnými obtisky jinak nejde. A i tak bych si rád někde našel odstavenou Raj 495 a oměřil si například rám, protože k těm vozům toho obecně krom fotek moc k dispozici není.
A vše se to snažím dělat pro sebe, pro svou radost, a pocit z dobře odvedené práce, který bych bez alespoň pokusu o dohledání informací asi neměl. A vám pánové patří velký dík za snahu své znalosti zpřístupnit nám co se je snažíme využít.
Statistik
Úterý, 26. května 2020 - 15:07:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6639
Registrován: 6-2004
K Raj495 je toho k dispozici hodně, jen ještě nebyl čas to zpracovat. Nějaké v provozu jsou, i když jich hodně putovalo do šrotu. Oproti 451 se liší celkem dost.

Díky za fotku toho hytláku a ať se daří, aspoň někomu to naše "počítání nýtů" přijde vhod.
Statistik
Úterý, 26. května 2020 - 15:09:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6640
Registrován: 6-2004
Ad p. Mahel: přečíslovací seznamy znám, potýkám se dlouhodobě se stejným problémem náročnosti vyhledávání v nich. Zkoušel jste to prohnat přes OCR? Není to ideální, ale je to lepší, než to datlovat celé ručně. Ale souhlas, nějaký elév, který by to za nás jakkoli převedl do nul a jedniček, by se obrovsky hodil.
Úterý, 26. května 2020 - 15:28:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2274
Registrován: 6-2004
Možná na OCR nemám správný SW, ale tabulky obecně se mi nikdy nedařily, navíc ne všechny číslice v těch seznamech jsou dobře čitelné, předpokládám tedy, že by musela následovat velmi pečlivá kontrola, možná časově a na oči náročnější než to datlování...
K tomu přepisování využívám čas, kdy dopředu vím, že na něco budu delší dobu čekat, například musím snachu často vozit na různá lékařská vyšetření, která mohou trvat i několik hodin. Je to práce, kterou lze kdykoliv přerušit a pak se k ní třeba za měsíc vrátit, jen je to "běh na dlouhou trať".
Statistik
Úterý, 26. května 2020 - 15:32:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6641
Registrován: 6-2004
Je to tak, musíte to pak zkontrolovat. Číslice 4 a 7, popřípadě 6, 8 a 9 jsou vzájemně problém. Ucelené číselné řady jsou trošku snazší na automatizaci práce.
Úterý, 26. května 2020 - 15:35:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2400
Registrován: 7-2017
Mahel 2273, Statistik 6640: Rozumím tomu dobře, že to máte buď na papíře nebo naskenované do souborů ve formátu obrázků?

Základní otázkou je, kolik pracovních hodin by to zabralo. Protože občas překládám na kšeft technické texty z nejrůznějších možných i nemožných předloh, pro smlouvy se zákazníky je nutno rozsahy textů přesně kvantifikovat a přitom se zároveň často potýkám s potřebou digitalizace nedigitálních předloh i vzájemných konverzí nejrůznějších formátů souborů, myslím, že bych takový odhad dokázal udělat. Když mi na e-mail pod nickem pošlete jednu průměrně obsáhlou stránku ze seznamů, když budu vědět, kolik těch stran seznamy mají a když mi sdělíte, do jakého formátu by se to mělo digitalizovat, tak vám ten odhad potřeby pracovních hodin udělám.
Úterý, 26. května 2020 - 15:39:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2003
Registrován: 4-2006
Statistik: s dovolením, o jednom metru jsem psal já příspěvků výš [biggrin]

Určitě se přimlouvám za osvětu od pánů Mahela a Statistika, to jsou právě ty střípky, často střepy či celé hory informací potřebných. Že jsou podklady roztroušené? Tak se sakra snažím trochu, přece to nevyplácnu špatně jen proto, že jsem líný si něco najít? Já mám heslo: "Ono to sice není vidět, ale já vím, že to tam je" - pro moji radost, pro pocit, že jsem to udělal nejlíp, jak to šlo. Že je to spousta práce? Je. A co? Kdyby mne to nebavilo, tak to nedělám.

Jinak je pravda, že času není tolik, aby člověk šperkoval každý kus. To spíš ty co stavím, ale u koupených je to horší. Jeden koupený vůz si upravím, ale co když jich chci deset a výrobce to zase pojal po svém? Kdysi jsme na modely.biz řešili čtyřnápravové kotlové vozy, které byly tehdy nové od Tilliga. Aby to byl jeden typ, musela by se udělat jinak lávka, aby to byl jiný typ, musel by se vůz o jednu "obruč" zkrátit. A tak je to se vším - rozčiloval jsem se kdysi, proč všechny Taury v TT od Tilliga mají vnitřní dvojici sběračů užších. No, odpověď je v novinkovém katalogu z toho roku, oni si v Německu nafotili zrovinka toho Tauruse, který může jezdit do Švýcarska. Jeden z několika. A pak to sekají všude. Snaha o nápravu marná. Přitom Husarze vyráběli dobře, i když je to to samé.

Mimochodem, nevíte, kam se poděla galerie "goederenwagens.nl"? Byly tam krásné fotky všech nových vozů od tří fotografů z Holandska. Pak to chvíli bylo jinde a pak už jsem to nenašel.
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Úterý, 26. května 2020 - 16:23:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2275
Registrován: 6-2004
dědek_hank: děkuji za nabídku, ale ani s tím odhadem pracnosti to není tak jednoduché. Jsou tam velké skupiny hromadně vyráběných vozů, které lze třeba s použitím kopírovacích funkcí excelu zvládat poměrně snadno a rychle, a pak tam jsou desítky stránek, kdy v podstatě co řádek, to jiná řada, jiný číselný interval, jiný režim. Už jenom roztřídění těchto stránek a spočítání, kolik je kterých, by mi zabralo spoustu času, který teď potřebuji k práci na jiných projektech.
Statistik
Úterý, 26. května 2020 - 16:34:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6642
Registrován: 6-2004
dědek_hank:
počet A4: tisíce (odhad 2 - 3), data vesměs ve sloupcích, písmo psacího stroje nebo ručí, zdroj: sken papíru s deformací textu k hřbetu, resp. ofocení digifoťákem, grafické deformace (konverze barevné palety na 16 barev, případně TrueColor).
Pracnost: jedna A4 - cca půl hodiny i s kontrolou po konverzi přes OCR, případně totéž v případě otrockého datlování nebo roztahování číselných řad v Excelu u sériových čísel, kde je matematická posloupnost (bohužel ne dokonalá). Do hrobu práce ažaž.
Statistik
Úterý, 26. května 2020 - 16:38:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6643
Registrován: 6-2004
Zlámalík: každý má holt různé oko a různý přístup k tomu, co tím okem vidí, i když na model všichni koukají z jednoho metru. To se nezmění.

Goederwagens se podle mě přestěhovalo na ipernity. Něco lze nalézt u šotouše jménem Tosh, jen to samozřejmě časem opatřil scriptem proti snadnému stahování, čímž tomu samozřejmě nezabránil, jen to zkomplikoval. [crazy]
Úterý, 26. května 2020 - 16:54:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2401
Registrován: 7-2017
Statistik:
"...počet A4: tisíce (odhad 2 - 3)..."

Tohle mi moc nepomůže, já si potřebuju spočítat znaky a převést to na normostrany. Vím, kolik času mi zabere normostrana, ale nevím, kolik znaků je v průměru na jedné stránce A4 těch seznamů.

Taky nikde není psáno, že to má dělat jeden člověk...
--mm--
Úterý, 26. května 2020 - 17:48:24  
Neregistrovaný host
Dobrý den pánové, pozorně jsem si přečetl vaše příspěvky. Z jedné strany apelujete na autentičnost a při tom víte dobře, jak vypadá náš český a slovenský trh se železničními modely (neustále propíráno MTB,BuBi atd.). Hledat podklady, lehce se řekne, těžko se provádí. Rozumím tomu proč se nikdo příliš nechce dělit s tvrdě získanými informacemi, protože vykuků na českém prostředí je více než dost, ale to je jiný soudek. Já se pohybuji v jiné oblasti modelové železnice a stavba vozidel mě nebere. Co nechápu a nerozumím jako laik, proč jste až tak alergičtí až agresivní na tempotaxiho. Většina modelářů si váš postoj dost takto vysvětluje. Já chápu, že když modeluji určitý železniční vůz v určitém časovém období musí mít konkrétní správné číslo nebo řadové označení vozů, správný odstín vozů atd.. Ten podvržený seznam nebo stránky nákladních vozů z roku 1935 se vysvětlil. Na modelybiz je rozborka, jak vznikl plagiát. Znáte někoho jiného místo tempotaxiho, kdo nám laikům ukáže jak od píky vzniká železniční vůz? Někdy vám fakt nerozumím oco vlastně jde.
Úterý, 26. května 2020 - 20:12:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 596
Registrován: 4-2010
Ač sice chodím častěji do vedlejší sekce H0, tak mi tato diskuze neunikla.
Přihodím s dovolením svůj pohled. Děkuji. [andel]

Je to těžké. Na jedné straně někteří na svém kolejišti prohánějí i různé kombinace vozidel a také pseudomodely ČD/ČSD (aniž by to mělo reálný základ), a na druhé straně jsou zase zastánci co nejpřesnějšího ztvárnění v požadovaném měřítku, a někde v tomto rozmezí se pohybujeme i ostatní.
Někdo se kloní víc na tu či onu stranu, ale prostě se oba tábory se asi nikdy neshodnou a budou na sebe házet špínu. [uhoh]

Když někde zveřejním svůj výtvor, musím počítat i s kritikou, a zvláště od odborníků, kteří se na ten model dívají jako na skutečné vozidlo. Navíc na místě, kde se odborníci běžně vyskytují. Z mého pohledu to ale neznamená, že je začnu hned osočovat, nebo něco horšího.
Mé modely taky nejsou 100% věrohodné, ale nestydím se za to. Třeba to k tomu hned napíšu, nebo když někdo přijde s kritikou, tak mu nevynadám, ale prostě jsem to z nějakého důvodu udělal jinak. A pak se z toho také mohou ostatní modeláři poučit a chybu neopakovat. Správná kritika by v prvé řadě neměla škodit, ale spíše motivovat. [wink]

Tempotaxi staví moc pěkné modely a od základu, což je třeba opravdu ocenit. A ani já nedosahuji jeho kvalit. Ale já jako nezaujatý nevidím v té kritice shazování jeho práce, že staví, ale protože se jedná i poměrně neznámé vozy a není možnost se s nimi jinak setkat, chtějí na tom odborníci třeba ukázat odlišnosti oproti skutečnosti. Nebo ne?

To, že výrobci dělají nereálné věci je něco jiného. Tam je logicky hledisko co největšího výdělku za minimum vstupních nákladů, ale zase je právě díky tomu více diskuzí na toto téma.
Ale zase by si ten reálnější model mohli koupit i někteří "puntičkáři". [biggrin]
[masinka] Bakovští příznivci železnice: http:/www.zeleznice-bakov.wz.cz/
[masinka] videa na YouTube: https://www.youtube.com/user/JamesC7x
Úterý, 26. května 2020 - 20:18:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 597
Registrován: 4-2010
Co se týká podkladů pro stavbu vozidel, to taky není jednoduché.
U mě záleží na tom, který typ vozu si zvolím. U více rozšířeného a novějšího typu vozu se podkladů dá najít samozřejmě více (příprava cca 15-20% času). Starších a méně početných typů je to logicky horší (příprava asi 30-35%). Ale nejde to úplně časově vyjádřit, protože pak záleží, zda je to úprava továrního modelu, nebo kompletně nová stavba z "ničeho" (musím promyslet také postup tvorby). Pak může stavba trvat i rok (je to volnočasová aktivita a není to závod).

Jinak se i já přikláním k tomu, aby pánové Mahel, Statistik, drake atd. pokračovali ve své badatelské a tvůrčí činnosti, protože i já jsem nejednou využil jejich poznatky, když už jsem neměl kde brát. [wink]
Já osobně třeba před stavbou projdu pro mě všechny dostupné zdroje (internet, knížky, časopisy, ale třeba i filmové týdeníky atd.) a teprve pak se ptám.
A třeba právě nedávno vydaná kniha "Osobní vozy ČSD" pana Mahela a jeho kolegů je opravdu nedocenitelným pomocníkem. A uvědomme si kolik úsilí a času je to muselo stát!
To, že jsou ty informace dány dohromady a ověřeny i z více zdrojů, to je ta přidaná hodnota a to "know how" těch badatelů a historiků. Najít nějakou informaci může každý, ale ověřit její pravost a dát jí do souvislostí to je věc jiná a důležitá!
Sám to znám, protože se snažím (vlastně dohromady s otcem) si vytvořit alespoň nějaký přehledný tabulkový seznam vozů převážně z let 1918-1968. Děláme to cca 15 let a zdaleka nemáme ponětí o všech, které se na našem území vyskytly.
Někdy tomu úsilí musím něco obětovat (lenošení u TV, hospoda atd.). A už nejednou se na nás ohledně podkladů obrátili nejen kolegové modeláři.

Říká se, nevíš, zeptej se. Ale je potřeba si uvědomit, že někdy je potřeba i vlastní iniciativa a nikdo nám nic zadarmo nedá.

A myslím si, že pokud se chce někdo věnovat modelové železnici, tak by měl o skutečné železnici také něco dozvědět (vědět). [wink]

Možná to vidím jinak než většina z vás a možná jsem se i špatně vyjádřil, ale já to prostě nějak takhle beru. [wink][uhoh]
[masinka] Bakovští příznivci železnice: http:/www.zeleznice-bakov.wz.cz/
[masinka] videa na YouTube: https://www.youtube.com/user/JamesC7x
Úterý, 26. května 2020 - 20:46:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 623
Registrován: 5-2013
--mm--: Proč tu ksakru řešíte Tempotaxiho? Ten to většinou tapetuje jinde tak si to řešte tam, kde váš laický pohled na jeho problém vzniknul!
Úterý, 26. května 2020 - 23:02:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2277
Registrován: 6-2004
ad Jamesc: právě v tom povědomí o skutečné železnici vidím rozdíl mezi železničním modelářstvím a hraním si s vláčky...
--mm--
Středa, 27. května 2020 - 08:45:22  
Neregistrovaný host
Nebylo nic myšleno ve zlém. Znám dost problematiku hledání podkladů a někdy je to sisyfovská práce. Znám jak práci pánů mahela, hanka, dalších za jejich práci a znalosti si nesmírně vážím. Napadlo mne, ikdyž nemáte kompetenci, nebylo by lepší tlačit na výrobce nebo i na ty co vyrábějí doplňky k vozům, npř. obtisky ? Řada modelářů při tvorbě svého vozu je dost někdy zoufalá ohledně podkladů a hledá každé dostupné stéblo, proto jsem se psal o tempotaxim. Pro ně je dostupným a srozumitelným modelářem, který vše popisuje stavbu od začátku do konce s tou tolerantnosti chyb na modelu.
Potvrzuji i vyjádření kolegy Jamesc.
Ten rozdíl v modelařině jako je hraní s vláčky, je trvale spojen. Jsou kluby a modeláři, které striktně dodržují epochy a toleruji nepřesnosti na vozech, protože ví, že budou stát nad prázdným layoutem nebo kolejištěm, když budou trvat na autentičnosti vozidel a vozů dané epochy. Jsou kluby a modeláři, kteří vyloženě kašlou na vše a jezdí se vším co má kola. Byl jsem několikrát na setkání II.epochy, nezapomenutelný zážitek, jen ty stesky co jsem slyšel od organizatorů sehnat dobový vozový park.
Děkuji Jamesc a panu mahelovi za odpovědi.
Statistik
Středa, 27. května 2020 - 12:27:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6644
Registrován: 6-2004
Jsou kluby a modeláři, které striktně dodržují epochy a toleruji nepřesnosti na vozech, protože ví, že budou stát nad prázdným layoutem nebo kolejištěm, když budou trvat na autentičnosti vozidel a vozů dané epochy

Já to tedy vidím o dost jinak. Nevšiml jsem si, že bych například při návštěvě moduliště v Chrudimi koukal na prázdné kolejiště, přitom Chrudimáci se snaží (a velmi se jim to daří) striktně držet páté epochy a dbají na autenticitu vozidel (samozřejmě leckdy v rámci možností). A to jak u mašin, tak právě u těch vozů. Navíc se snaží o napodobení jak reálií, tak i provozu na chrudimsku a blízkém okolí a dovedli to na špičkovou úroveň (podle mého soudu). I tamní téčkaři jedou ve čtvrté s dozvukem třetí epochy (u vozů naprosto v pořádku, je to takto doloženo až do začátku 70. let) a taky dbají na autenticitu, ostatně modely vozů spolu řešíme průběžně a opakovaně. A nejen oni, je samozřejmě víc takových, z diskuze na K-reportu jsou to třeba fotky od pánů T6791225 a Jamesc-a. U druhého jmenovaného je vidět striktně stanovené období zhruba 10 let od konce druhé světové. A daří se mu to s otcem dodržet a na velmi vysoké úrovni, přitom už vytvořili početný vozový park, žádné prázdné kolejiště nemají. Atd.

Že ve dvojce je oproti pozdějším epochám nabídka okleštěná, je bohužel smutný fakt. Větší poptávka je nejspíš po tom, co lze potkat v provozu, jak už tu psal zakaznik1. A výrobci se na to logicky orientují.
Středa, 27. května 2020 - 15:12:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2278
Registrován: 6-2004
--mm--: bohužel na výrobce obtisků a jiných doplňků nemáme takové páky, aby to změnilo výsledky jejich práce. V tom by asi účinně mohla zaúčinkovat neviditelná ruka trhu, když by si zájemci kupovali opravdu jen to, co má hlavu a patu. Jenže to zase vyžaduje snahu a informovanost u zákazníků. Přitom i velkosérioví výrobci modelů mají praxí ověřeno, že pro nějakých 90 % zákazníků stačí, když je na modelu značka ČSD nebo ČD, bez ohledu na to, zda daný model má nebo nemá reálnou předlohu. A obchodníci, ať už na straně výrobců nebo distributorů, někdy takové záležitosti od výroby až tvrdě vyžadují, protože se na tom dobře vydělává (viz třeba nedávno "Vsa" od Pika v H0) - samotná příprava nové vzhledové varianty existujícího modelu stojí řádově tisícovky, kdežto kompletní příprava výroby úplně nového modelu stojí i miliony.
Sice nevím, jestli by ze strany výrobců obtisků byl vůbec zájem, aby jim nějaký odborník připravoval podklady, ale třeba já bych na to v takovém rozsahu ani neměl čas. Ale také jen zcela výjimečně se na mě někdo obracel s prosbou o konzultaci, třeba když se mu nedařilo rozluštit nějaký nápis na fotce.
Na základě této diskuse jsem si dal kapitalistický závazek, že ve spolupráci se statistikem dám dohromady nějakou kuchařku k označování vozů, která bude všeobecně dostupná na Parostroji. Jen to nebude hned, protože jsem až do podzimu plně vytížen jinými záležitostmi.

A k těm epochám - ze strany více výrobců je slyšet, že se nejlíp prodávají modely z "epoch" V a VI, tedy v podstatě ze současnosti, epocha II je tím jaksi "mimo mísu". Znám to i z modelářského kroužku, kde pracujeme s dětmi, a vidím, co za modely si kupují. Osobně si však myslím, že ten zájem spotřebitelů je přinejmenším do určité míry ovlivněn strukturou nabídky. Pro nás je to o to komplikovanější, že v nabídce výrobců převládají modely, které měly aspoň okrajově něco společného s Německem (protože tam je trh s modely nejsilnější z celého světa), zatímco k nám se až na pár výjimek dostala vozidla německých konstrukcí až po válce. U vozů jsou mezi "epochami" IV. a V jen malé rozdíly, přitom není málo vozidel z meziválečného období, která s dvanáctimístnými čísly běžně existovala (nemluvě o tom, že jsou třeba dodnes zachována jako muzejní), pak už by byl k variantám z epochy II jen krůček. Někteří výrobci už v tomto smyslu také začínají aspoň trochu uvažovat nad modely z éry Rakousko-Uherska, třeba se z toho aspoň něco zadaří.
Středa, 27. května 2020 - 16:57:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2005
Registrován: 4-2006
Statistik: ohledně fotek vozů - na ipernity už dávno nic není, ale díky za nasměrování - www.tosh-railways.com je ta správná adresa! Díky ještě jednou.[ok][ok][ok]
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Středa, 27. května 2020 - 17:41:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 126
Registrován: 8-2017
Pane Mahel, děkuji Vám moc za Váš kapitalistický závazek, protože podobná kuchařka je velmi potřebná! Jinak si myslím, že celé modelářství je o míře lenosti jednotlivých soudruhů a výši nastavené laťky. Vím o čem mluvím, protože jsem líný jak veš a jak si mohu něco zjednodušit, už mě to láká. Ono se nejedná pouze o potisky, počty klanic, rozvory a podobně, ale znám jednoho, který musí mít za každou cenu prakticky kompletně vystrojený spodek vozu, který nikdo nikdy neuvidí a naopak znám jeden klub s nádherným autentickým kolejištěm, kde jim vůbec nevadí provozovat elektriky bez drátů a také jsou spokojeni. Jinak co se týče epoch III a míň v téčku, tam co si člověk nespatlá sám, to bohužel nemá.[happy]


Středa, 27. května 2020 - 18:46:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2405
Registrován: 7-2017
pavel2079:
"...naopak znám jeden klub s nádherným autentickým kolejištěm, kde jim vůbec nevadí provozovat elektriky bez drátů a také jsou spokojeni."

Ale to není nic nového, už v 80. letech existovalo někde ve střední Evropě (už jsem bohužel zapomněl kde) profesionálně provedené kolejiště na téma Semmering, kde sice byly podél celé trati poctivě osazeny sloupy s konzolami, brány a převěsy trakčního vedení, ale trolej už ne... Z pohledu běžného pozorovatele to vůbec nevypadalo blbě.
Středa, 27. května 2020 - 18:57:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2279
Registrován: 6-2004
Takové kolejiště měli modeláři z NDR, snad z Lipska, se znázorněním severní rampy Gotthardské dráhy. A celé to bylo postaveno jen podle fotek z literatury, protože jeho tvůrci tehdy neměli šanci se na ona místa dostat...
Středa, 27. května 2020 - 20:39:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 127
Registrován: 8-2017
Hank: mám na mysli kolejiště bez jakýchkoliv náznaků elektrizace, kde se vesele prohání pendolino, laminátky a plechovky
Středa, 27. května 2020 - 21:10:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2406
Registrován: 7-2017
Mahel:
"Takové kolejiště měli modeláři z NDR, snad z Lipska, se znázorněním severní rampy Gotthardské dráhy. A celé to bylo postaveno jen podle fotek z literatury, protože jeho tvůrci tehdy neměli šanci se na ona místa dostat..."

Děkuji. Pomotal jsem Gotthard a Semmering.[blush]
Ono už je to přece jenom trochu dlouho... [sad]
Čtvrtek, 28. května 2020 - 00:17:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2006
Registrován: 4-2006
Kolegové, s dovolením odbočím k praktickým modelářským záležitostem: jak je u sila či obilní sýpky řešeno vykládání zrní z vagonu? Sype se to podobně jako z nákladního auta do žlabu u stěny, nebo skrz koleje? Mohla vůbec u malého místního sila taková věc nastat? Nebo se do sila (teď myslím malého) vozilo zrní jen po silnici od místních zemědělců a vagony sloužily pro distribuci dál? To by bylo nejlogičtější...

Pěkné fotky "zevnitř" sýpky jsou zde.

P.S.: Zatímco pan Báňa z KŽM Praha postavil stanici Rudíkov, ode mne vzdálenou asi 20 km, mne zaujal Malešov u Kutné Hory [biggrin]
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Čtvrtek, 28. května 2020 - 02:51:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1204
Registrován: 1-2012
Adseverní rampa Gotthardské dráhy. Byl to klub z Lipska AG6/7, Gruppe VEM Medi pod vedením pana Achima Kruspeho. Seznámili se s jedním Švýcarem, také jsem ho znal, ale bohužel jméno jsem zapomněl. Ten pracoval jako obchodní zástupce v Lipsku a sháněl jim podklady. Všechny lokomotivy a většina vozů byla zhotovená členy klubu a měli na tehdejší dobu již některé elektronické prvky na kolejišti. Také měli vyřešenou např. dilataci kolejí, to není k smíchu ale byl to kolikrát vážný problém na výstavách, který způsoboval zkraty a nefunkčnost izolovaných úseků. Měli tam postavené sloupy, ale trakční vedení tam nebylo a málokomu to vadilo. Kolejiště bylo k vidění třeba na výstavě v Kolíně anebo 2x v Ústí nad Labem. Poslední výstava v Ústí nad Labem byla pro pana Kruspeho dost nešťastná. Jeho syn odjel z Ústí na dovolenou do Bulharska, tam odtud se dostal do Turecka a z Turecka do tehdejší SRN, kde dělal v Hamburku vozmistra u DB. A otec tím pádem nemohl přijet ani ke známým do Čech. Setkal jsem se s ním po roce 1990 opět v Lipsku. V létě 1989 jsem byl na pozvání švagra v Rakousku, Švýcarsku a v SRN a když jsem jel Gottharde, tak díky realitě tohoto kolejiště jsem si tam připadal, jako že to fakt znám. A vesnice Wassen na kolejišti byla ztvárněná opravdu reálně. Zrovna tak severní portál tunelu se stanicí Göschenen. To jen takové vysvětlení k příspěvku Ing. Mahela
Čtvrtek, 28. května 2020 - 09:14:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 677
Registrován: 8-2010
Zlámalík: Nevím co si představujete pod pojmem malé silo, ale třeba u nás ve Slaném krom velkého sila na předměstí máme i menší areál přímo u stanice, kam se obilí ve velkém také vozilo jak zepředu auty, tak ze stanice vagony (dnes je tam sklad hraček)
https://mapy.cz/zakladni?x=14.0775078&y=50.2304064&z=20&base=opho to
Vykládka probíhala do koleje na jámě o velikosti zhruba jednoho vozu zakryté rošty, jáma má tvar skluzu do (sklepa) budovy a momentálně je po vytrhání kolejí vlečky totálně prorostlá roštím. Nakládka vozů obilím z technologie budovy probíhala násypnými trubkami z horního patra budovy. Vše je / bylo umístěné pod tím rezavým přístřeškem směrem do kolejiště. ještě tam byl elektrický vrátek pro posun vozů, ale ten už je hodně dávno v kovošrotu :-)
Čtvrtek, 28. května 2020 - 09:20:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 678
Registrován: 8-2010
Zlámalík: Ještě doplním pohled z ulice pro představu o velikosti areálu.
https://mapy.cz/zakladni?x=14.0781012&y=50.2303312&z=20&pano=1&ba se=ophoto&pid=62526297&yaw=5.007&fov=1.007&pitch=-0.103
Čtvrtek, 28. května 2020 - 11:16:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3310
Registrován: 7-2006
Vážení kolego modeláři.
Jsem zde propírán ze všech stran. Takže musím reagovat.
Nikomu z vás jsem nikdy nenadával za Vaše názory, kritiku na svůj model. Pokud někdo napsal dotaz nebo přišel osobně, tak vždy jsem se snažil problém vyřešit, poradit, ale také jsem nemusel vždy mít pravdu já.
Stavět historické modely dá prostě fušku.
Hodně času jsem trávil v archívech, v technických knihovnách, v muzeích, pročítal jsem kde co, a prohledával internet ze všech stran. Prohledal jsem plno filmů, kde jsou záběry, jak na lokomotivu, tak i na vagon. Jsem vděčen, pokud mně někdo dodal další informace. Dnes mám docela slušný domácí archív, který pomalu se rozrůstá. Ale přesto nemám vše, proto se musím stále ptát a hledat.
Příprava na stavbu modelu.
Model můžeme stavět podle typového výkresu, ale typový výkres nemusí také souhlasit s vyrobeným vozem. K dílenským výkresům se bohužel nedostaneme.
Model můžeme stavět podle fotky. Ale zde je problém, že vůz je postaven tak, že je částečně nečitelný a špatně se určují rozměry vozu. Fotka vozu, kde je boční a čelní pohled je vzácnost.
Dále jsou seznamy vozů ČSD, kde je číslo vozu, základní rozměry, zda vůz má nebo nemá brzdu a váhové a objemové možnosti vozu. Ale pod tím to číslem si můžeme představovat kde co.
Stavba modelu.
Když máme vše potřebné, popis vozu, barvu vozu, plánky a fotky, tak se může stavět. Takže se nakoupí materiál na stavbu, plastové a kovové profily, různé tvarované desky, lepty a odlitky.
Typový výkres, fotky, převedeme do požadovaného měřítka a po odečítání rozměrů hned zjistíme, že nakoupený produkt se na stavbu nehodí, ale jiný se bohužel nevyrábí. Takže musíme vše rozměřit tak, aby zůstal pohled vozu co nejvěrnější předloze. Rozměrově model nebude souhlasit, ale při toleranci 1 mm se to dá zvládnout. Dále obtisk nikdo nedělá. Ten si musíme vyrobit. Zda ho vyrobíme přesně podle vzoru, ale bohužel v požadovaném měřítku bude částečně nečitelný, nebo popis upravíme, aby byl, zvětší části čitelný, vzhledově se bude malinko lišit od vzoru.
Model je postaven a prezentován. Jedni mají otevřenou pusu, druzí se křižují a třetím vstávají hrůzou vlasy na hlavě. Ale to je jen Váš pohled. Já jsem chtěl jen ukázat, že model lze postavit, že zde je nějaký návod, jak ho udělat, ale je jen na Vás, zda ho postavíte nebo si ho upravíte, doděláte, předěláte podle Vašich představ o dokonalém modelu.
Děkuji za pozornost.
ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Čtvrtek, 28. května 2020 - 12:50:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2007
Registrován: 4-2006
Ještěrka lítací: díky za info! [ok]
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Čtvrtek, 28. května 2020 - 15:43:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 149
Registrován: 8-2008
K silu (spíše tedy sýpce) - to Slané je už od pohledu "velké" pro jakékoliv modelování. My potřebujeme spíš menší skladiště (maximálně tak tu Telč od Igry), a tma vykládka z vozů, pokud se nepletu, není. Ostatně, proč by byla - pole jsou všude okolo, valník s traktorem doveze obilí, uskladní v sýpce, a cílem přepravy je obilí "prodat" zákazníkovi (třeba mlýny) a ve velkém ho tam transportovat. Proč by se vozilo obilí ze sýpky do sýpky stejné velikosti? Neznám úplně každou sýpku, ale nedává mi to smysl. Budu sám stavět tu Telč, vstupní strana je od silnice z aut, poté vysypávání "gravitačně" do vagonů a odjezd pryč. Naopak vozy přivezou hnojiva pytlovaná - ruční vykládka přes rampu.

Jedno foto jsou výsypky do vozů v Kouřimi (velké betonové silo), ale není zde asi žádný výsypka. Druhá fotky (autor Zejmi) je malá sýpka v Sedlčanech, všimněte si těch vrat pod rampou, tudy by se dalo vysypávat z vozu pomocí nějakého plechového koryta přistaveného třeba pod výsypky vozu Hadgs.


http://mojett.cz - moje stránky o stavbách všeho kolem TTčka

Leptané stavebnice autobusů Karosa a dalších v H0, TT a N [new]
Čtvrtek, 28. května 2020 - 15:56:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 150
Registrován: 8-2008
Sýpka byla postavená jako většina v republice, tedy kolem roku 1934. Objekt tvoří standardní železobetonový skelet, vyplněný cihlami. Podlahy byly betonové.

„Býval tam zejména sklad obilí, které se dopravníky rovnou nakládalo na vagóny. Vzhledem k nádraží se také vykupovaly a prodávaly brambory. Vedle byla později, asi v 50. či 60. letech, přistavěna budova, kde se skladovala a míchala hnojiva," popisuje technický ředitel ZZN Pelhřimov Jaroslav Krejčí, který měl kdysi budovu na starost.

„Zrní se sypalo skrz rošt do sklepa, odtud putovalo výtahy do špičky sila. Nahoře byl ocelový kruh s otvory a trubkami, otáčením se z něj zrní sypalo do asi dvaceti různých míst horního podlaží budovy. V podlahách pak byly otvory, kudy se zrní přemísťovalo z patra do patra. Mezi věží a nejvyšším patrem byla také váha, v nejspodnějším čistička. Měli to chytře vymyšlené," doplňuje technologický postup Vladimír Vazda s tím, že stavaři s nadsázkou říkají, že by tato konstrukce budov přežila i výbuch atomové bomby.

Komplex kolem sýpky v Chotovinách býval ale ještě větší. V zatáčce před špejcharem se také vykupovalo a skladovalo seno, které se prodávalo například do zoologických zahrad.

Zdroj: https://taborsky.denik.cz/zpravy_region/senem-od-sypky-v-chotovin ach-krmili-zvirata-v-zoo-20120725.html
http://mojett.cz - moje stránky o stavbách všeho kolem TTčka

Leptané stavebnice autobusů Karosa a dalších v H0, TT a N [new]
Čtvrtek, 28. května 2020 - 16:50:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 679
Registrován: 8-2010
Vovo: Objekt ve Slaném není na modelování velký ani náhodou (nebrat v úvahu dnes dolepené okolní domečky), já bych ho na svém domácím TT nádraží o délce skoro 2 metry a pěti staničních kolejích + vlečka molhl klidně mít (pokud už bych se konečně rozhodl co tam na té vlečce vlastně bude a dodělal to), takže je to jen otázka názoru a vkusu. Na minikolejiště je to pochopitelně mimo, ale ty já neřeším, nedávají mi smysl proč je dělat. Redukce rozměrů ano, ale s rozumem [kladivo]
Vykládka z vozů do sila dává smysl docela dobře, ona v těch silech dost často byla i úpravna osiv (což byl i případ tohohle objektu pokud se nepletu) a tak tam byl dost čilý oběh typu z vagonu dovnitř a upravené autem do asi JZD a opačně. Prostě ten vykládací mechaniznus tu máme a měl svoji logiku v původním uspořádání budovy [wink]

+ teď koukám na mapy, ta Telč je stejná možná i větší než Slaný, jen je v jedné rovině a ne zahnutá do podoby dvora a potrádá všechny ty vedlejší kůlny co jsou v objektu tady u nás. Na straně do kolejiště vidím jak přístřešek pro vykládku vozů (v minulosti určitě také vybavený nakládacím potrubím pro horní plnění), tak pohledem z ulice dekl skluzu do suterénu. jestli tam byl jen jednostraný skluz, nebo mříž na celý vagon není patrné, ale prostě obousměrné překládání bylo zjevně i tam a není to jediné místo kde jsem to tak u menších sýpek viděl.

(Příspěvek byl editován uživatelem Ještěrka_lítací.)
Pjp
Čtvrtek, 28. května 2020 - 17:00:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3066
Registrován: 12-2005
Zajímavé malé silo je třeba v Kouřím, kde je stará část a novější, kde t není moc vidět, ale je tam přístup na vlečce přes úvrať od staré části - https://mapy.cz/s/nojopupava (panorama asi zvládnete sami si zapnout).
Jinak každá strana svoje, je třeba i silo v Sudoměřicích u Bechyně https://mapy.cz/s/pozopanezu , foto ze strany od kolejí.
Ale, někde, nevím už kde jsem potkal silo, kde byl jednostraný přístup a to jak pro vlečku, tak i silnici, což vcelku není až takový problém, ale kde si fakt nepamatuji.

Pavel
M_g
Čtvrtek, 28. května 2020 - 18:36:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1219
Registrován: 6-2006
Pjp: Česká Skalice? Ale dnes už tam koleje nejsou.
Pjp
Čtvrtek, 28. května 2020 - 19:03:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3067
Registrován: 12-2005
Hmm, tam nee, koukal jsem na mapy, to bylo něco takové starší, malé, zděné. Já si možná jednou ... i když vlastně blbnu bo pekárny ve Vysočanech https://mapy.cz/s/pahosuraho , ale pravda je, že to není klasické silo.
Ale někde bylo i klasické silo podobného uspořádání.

Pavel
TTmili
Čtvrtek, 28. května 2020 - 19:07:25  
Neregistrovaný host
Tak silo v Telči je přecejen už trochu větší stavba, která zřejmě i kvůli čištění zrní a vykládce hnojiv disponuje mříží zhruba velikosti vrat vozu Gbgs, odkud je patrně skluzavka do sklepa, nebo šnekový dopravník, těžko říct, je to už hodně dlouho překryto pláty plechu. Nad tím je i roura pro plnění vozů.
Tak jak stavbu Vovo zmiňuje, tak je to aplikovatelné na fakt malé sýpky a prodejny ZZN jaké například prodávají Resinovemodely. A právě tyto by se i daly využít na menších kolejištích, ta Telč už je prostě velká.
Schotek
Čtvrtek, 28. května 2020 - 21:15:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 81
Registrován: 6-2011
U nás na vesnici byla malá sýpka (cca 16x16m), ke které byla přistavěna sušárna obilí (cca 20x30m). Obilí se přiváželo z pole na valníku za traktorem nebo nákladními auty, vysypalo se do haly, kde se postupně nakladačem přesouvalo do sušárny. Odtud putovalo korečkovými pásy do sýpky, kde bylo uskladněné. Odváželo se postupně nákladními auty. Takovou sýpku bych si vzhledem k velikosti dokázal představit i jako model na kolejišti.

Hledal jsem něco podobného u trati a našel jsem sýpku na nádraží v Kostomlatech pod Řípem. Sem se obilí opět přiváželo gumokolovou technikou, ale odváželo se ve vagonech. V modelu by tedy nebylo nutné řešit vysypávání vagónů. Třeba to pomůže jako inspirace.
Čtvrtek, 28. května 2020 - 23:11:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2408
Registrován: 7-2017
Schotek 81: [ok]
To je parádní námět, pro minikolejiště jako stvořený. Půdorys skladiště (odměřený z katastrální mapy) je cca 16,7 x 8,6 m, model strážního domku podle normálie LXXXVII/H vypaluje laserem v TT Karel Barták. Teď už jenom zbývá zjistit, jestli ta kolej u skladiště, dokud tam byla, byla do tratě připojená výhybkami z obou stran nebo jestli to byl jenom jednostranně zaústěný šturc.

Ještě podotknu, že kdo si nechce lámat hlavu s technologií skladování a nakládky/vykládky obilí, může modelovat např. sklad brambor - třeba takový, jako v Polné:

https://mapy.cz/zakladni?x=15.7043851&y=49.4876202&z=20&pano=1&ba se=ophoto&pid=53172947&yaw=4.148&fov=1.257&pitch=0.110

Ty dvě půlky se stavěly postupně až po dokončení dráhy, ta starší patrová má půdorys cca 18x9 m, mladší přízemní cca 20x9 m.

Mechanizace nakládky brambor byla ještě na přelomu 40. a 50. let vcelku jednoduchá: [biggrin]



(zdroj: https://www.geocaching.com/geocache/GC53RAY_zapomenute-nadrazi-lo st-train-station?guid=1d73587d-5d91-42b2-b215-e14ab6ae8c1a)
Čtvrtek, 28. května 2020 - 23:15:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 112
Registrován: 5-2009
Zdravím
mám dotaz, teď když nejsou výměnná setkání dají se koupit někde odlitky od pana Molaty.
Díky Lukáš
Pátek, 29. května 2020 - 11:52:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 42
Registrován: 5-2018
Soptík:
"Zdravím
mám dotaz, teď když nejsou výměnná setkání dají se koupit někde odlitky od pana Molaty.
Díky Lukáš"

zkusil bych poprosit p. Krestu v Hobby-shopu...
Pátek, 29. května 2020 - 12:22:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2008
Registrován: 4-2006
Díky všem, vidím, že jsem to pěkně "rozhrábl" [biggrin] Je fakt, že vykládka u malých sýpek mohla probíhat jako na fotce od Zejmiho - z pod rampy se pod vůz vysunulo přihrnovadlo. U méně používaných sýpek je to levnější na stavbu a bezpečnější, co se týká hygieny a hlodavců.
Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Pátek, 29. května 2020 - 19:58:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 598
Registrován: 4-2010
Statistik (příspěvek 6644 z 27.5.2020):
Jen dodatkem.
Děkuji za uznání. My s otcem se ale určitě za žádné odborníky na modelaření nepovažujeme. Naopak si myslíme, že jiní modeláři jsou ve svém díle daleko realističtější. A i my z té vymezené doby občas "ustřelíme" - viz příspěvek aktuální v sekci H0. [lol]
Nyní se dokonce pár starších modelů, přestavěných v začátcích naší tvorby znovu podrobuje větší/menší úpravě (doplňky, obtisky, patina), protože se nám prostě nelíbí. [kladivo][biggrin]
V nejbližší době bychom se rádi věnovali spíše stavbě kolejiště, protože dle nás máme vozidel až dost - lokomotiv cca 15-20 a vozů tak 50-60 (počítány jak hotové, tak v různém stádiu rozpracovanosti). [wink]
[masinka] Bakovští příznivci železnice: http:/www.zeleznice-bakov.wz.cz/
[masinka] videa na YouTube: https://www.youtube.com/user/JamesC7x
Sobota, 30. května 2020 - 12:40:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 85
Registrován: 2-2006
Ještě k obtiskům. Docela dobré se mi zdají obtisky od p. Matouška Obtisky JM
Nebo mají také nějaké vady a chyby?
Sobota, 30. května 2020 - 16:37:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2281
Registrován: 6-2004
Hummus: náhledy na té stránce nedovolují posouzení všech detailů. Díval jsem se jen namátkou na Wap H0 - číslo začínající pětkou s pomlčkou vůbec neodpovídá zvyklostem, pro řadové označení se používala písmena větší než číslo, vlastnická značka není podle platného výkresu. A to jsou jen ty největší a na první pohled nápadné nápisy, které se na náhledu daly rozeznat...
Statistik
Neděle, 31. května 2020 - 17:12:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6646
Registrován: 6-2004
Hummus: pokud se vám zdají docela dobré, nemá smysl k nim podávat jakýkoli komentář, pokud ty chyby sám nevidíte, případně nechcete vidět.

Osobní vozy jsem neprocházel, jen Balm ČSD, který jsem viděl i ve větším měřítku, a ten celkem ujde. Z nákladních vozů, dělaných údajně pro Bramos: Zas ČSD Spolchemie je totální úlet, ta wapka se soukromým číslem je taky z větší části dílem hodně velké fantazie. Ale jak psal pan Mahel, náhledy jsou natolik nečitelné, že se podrobnější průzkum udělat nedá. Asi záměr. [happy]
Neděle, 31. května 2020 - 21:56:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 86
Registrován: 2-2006
Já jsem koupil obtisky na Es a Eas a připadají mi v pořádku. Je možné, že také obsahují nějaké chyby, ale ty už já nedokážu rozpoznat. Proto jsem jistě nejen já rád za rady, jak udělat vozy co nejvěrnější.
U verze s OPW pro Eas se také najde chyba s režimem 31, ale tu lze pohodlně eliminovat tím, že lze nechat vyrobit čísla podle přání.
III. Epochu neprovozuji, takže se v ní moc neorientuju a tak věřím tomu co je na obtisku.

-> Statistik a jaké chyby jsou u toho Balmu?

Ono to totiž není s obtisky opravdu jednoduché. Obtisky pana Matouška i MArfDKnL podle vašich postřehů obsahují chyby. Ty od p. Jírana taky. Obtisky od Parostroje (p. Kwasnica) se už v podstatě dají sehnat jen na burze a tak zbývají asi jen Jacek (v podstatě ale jen TT), p. Šimkovič (u obtisků, které prezentuje na Facebooku se mi ale nezdají fonty písma) a p. Rosenauer (jeho obtisky jsem ale v reálu neviděl).
Jedna z možných cest jak to napravit je, abychom my jako zákazníci tlačili na to, aby obtisky byly co nejpřesnější. A proto ještě jednou říkám, že jsem rád, že se zde najdou lidé jako vy, kteří nám poradí co a kde napravit.
Neděle, 31. května 2020 - 23:08:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3312
Registrován: 7-2006
Hummus - Odborníci poradit mohou, ale to je vše co mohou udělat. Když jsou zvětšeniny nečitelné, když obtisk se bude prodávat, tak jak majitel chce, tak s tím nikdo nic neudělá. A můžete se stavět na hlavu a stejně je Vám to xxx platný.
ŽOS Kladno - malovýroba osobních a nákladních vozů.[vypravci]
Neděle, 31. května 2020 - 23:42:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1162
Registrován: 5-2002
Jsem si objednal obtisky od Anett a Marfdknl. Nedošly zatím ani jedny, tak bohužel nemůžu probírat, jestli jsou modelově-epochálně-velikostně a fontově v pořádku nebo ne.
From station to station, back to Düsseldorf City
Meet Iggy Pop and David Bowie
Trans-Europe Express
Statistik
Pondělí, 01. června 2020 - 07:10:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6647
Registrován: 6-2004
Petře, první neznám a ty druhé fontově určitě dobře nebudou, v obsahu jsou obtisk od obtisku velké výkyvy v kvalitě. Většinou je z toho poznat, pokud je to dělané z větší části dle fantazie (pak je to o to větší nesmysl). Základní chyby, jako jsou ta písma a obsahové nesmysly dané neznalostí samotného popisu a číslování, ty v těch obtiscích až na světlé vyjímky jsou.
Bohužel, obtisky v TT neumím zajistit a ani se do nich pouštět nehodlám. H0 ty neděláš, a my s kolegou to pro změnu neděláme na kšeft, takže náš přístup k popisům a obtiskům je diametrálně odlišný od těch komerčně nabízených.

Hummus: pokusím se odpovědět v dohledné době mailem, trošku bojuju s časem.
Statistik
Pondělí, 01. června 2020 - 07:21:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6648
Registrován: 6-2004
Hummus: Obtisky pana Matouška i MArfDKnL podle vašich postřehů obsahují chyby.

Napsal jste to výstižně. Ano, z mého pohledu a z pohledu pár dalších, co jsme evidentně v menšině, tam ty chyby vidíme. A o to jde. Většina lidí ty chyby nevidí, nebo toleruje, protože tomu a) prostě nerozumí, b) je jim to obecně fuk, c) z metru to není vidět, d) blechy "nikdo" nepřečte atd. Bohužel, nabídka obtisků je omezená, takže nezbývá než vsadit na dostatečnou sebereflexi jejich tvůrců a dát jim časoprostor na dovzdělání se, případně se smířit s určitým procentem chybovosti. A stejně jako mě nikdo nenutí kupovat si obtisky od jmenovaných tvůrců, stejně tak já nikoho nenutím číst moje komentáře ke kvalitě jejich obtisků. Protože jak jste psal, to že tam ty chyby vidím a tudíž je i řeším, neznamená, že ale o tyto informace ostatní vůbec stojí.
Pondělí, 01. června 2020 - 09:18:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2282
Registrován: 6-2004
Kde jsou ty časy, kdy se nápisy na modely musely dělat ručně...

To, že já evidentní chyby v nápisech vidím na první pohled, je určitě ovlivněno tím, že se touto problematikou dlouhodobě zabývám. U těch malých to k podrobnému posouzení často znamená najít nějaký podrobný zdroj informací o daném typu vozu, aby se údaje vůbec daly porovnat (přesná délka, ložné hmotnosti atd.) a vzhledem k velikosti znaků se i fonty dají jen obtížně rozlišit. Tam jednoznačně platí statistikův bod d). Ale u těch větších by nedostatky mělo poznat jen trochu znalé oko - například pro číslo vozu se v epochách II a III až na pár výjimek doložitelných fotografiemi používaly číslice podle speciálního výkresu (a ty se od těch počítačových fontů dají rozeznat docela snadno), podobně v epoše IV to bylo normalizované technické písmo, opět s charakteristickými prvky. Pro řadové označení byla v epochách II a III standardně používána písmena výrazně vyšší než číslo vozu (165/115 mm; kromě čtyřnápravových osobních vozů, které měly svá specifika, zase až na nějaké výjimky hlavně těsně po 2. světové válce). Pro vlastnickou značku platil až do zániku ČSD speciální výkres, podobně jako potom pro logo ČD (to na těch obtiscích kupodivu bývá docela správně). A pak někdy (zejména u osobních vozů, kde se to víckrát měnilo) bývá na první pohled nesprávné rozmístění nápisů ve vztahu k epoše. A to jsou věci, které lze v H0 postřehnout i z toho zmiňovaného metru, TT je na tom o chlup líp...
Pondělí, 01. června 2020 - 09:45:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2283
Registrován: 6-2004
Ještě k tomu poměru řadového označení a čísla - "v zápalu boje" jsem opomněl zmínit, že v éře žlutého písma byl temn poměr velikosti jiný - 112/100 mm, ale i tak byl vidět rozdíl
Pondělí, 01. června 2020 - 10:35:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 968
Registrován: 5-2003
Někdo psal, že následkem aktuální debaty o správnosti nápisů bude, že sem nikdo nedá fotky svých modelů. A to by podle mě byla škoda. Tak tady jsou dvě z mé vitríny. U obou vozů šlo o to, že jsem měl základ, který jsem chtěl předělat na něco, co by se lépe hodilo do mého vozového parku. A tak jsem vzal za vděk obtisky, které pro mě byly dostupné a dle možností trochu odpovídají typům vozů. Samozřejmě, budou-li k mání obtisky odpovídající přesně, budu raději. Ale vím, co je v možnostech mých očí a prstů, takže po mně prosím nechtějte, abych vystřihoval z obtisků (na kterých při stříhání mnohdy jen odhaduju, kde je ještě nápis a kde už volná plocha) jednotlivé číslice a písmena a skládal je vedle sebe. Jestli to někoho uráží, tak je mi to líto, rozumím tomu, nějak se s tím prosím vyrovnejte. Třeba se ale najde někdo, koho fotky potěší. Jako já, když tu nějaké fotky přibudou, ať už jsou modely kvality jakékoli. Přinejmenším můžu mít pocit, že já jsem na tom líp, a to taky potěší :-)
Pondělí, 01. června 2020 - 12:00:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 83
Registrován: 9-2006
Ahoj,

tez prispeju do debaty. Prestavba hracek od Tilliga na o neco mensi hracky. Obtisky vlastni vyroba, nepochybuju ze se spoustou chyb. Lec v danem prostoru a case to nedokazu lepe.



Pokud by nekdo chtel a dodal vedomosti, muzem spolupracovat na "spravnych" obtiscich
Pondělí, 01. června 2020 - 12:10:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 637
Registrován: 12-2005
V roce 1998 jsem dal před sháněním obtisků přednost vlastnímu štětci [happy]
To ještě byly časy, kdy se nefotilo tak z blízka a spousta věcí se schovala [happy]

S jídlem roste chuť a přiznám se, že dnes by to už u mne neprošlo [biggrin]
Hodně řečí málo práce, tak potom to s tou dráhou tak vypadá!
Pondělí, 01. června 2020 - 12:52:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 103
Registrován: 4-2019
ad Vsdmichalka #637: Já to dělám doteď. Na štokrovi, co stavím, není ani jeden obtisk [wink]

(Příspěvek byl editován uživatelem ElektrickaJednotka.)