Diskuse K-report » Archiv 2016 » Železnice » Všeobecná železniční diskuse » Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 20. 11. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 20. 11. 2016

dolů
   autor příspěvek
Sobota, 19. listopadu 2016 - 23:51:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 189
Registrován: 10-2007
Asdf:
"Ziki - Len kontrolná otázka: V prípade, že GTN nemá PODJ, ale zaregistruje úkon odjazd vlaku, tak GTN na dispečera zareve, ale 0818 pošle, alebo nepošle nič?"

Na odesílané straně se SODJ normálně pošle a na přijímané straně vyskočí hláška se zvukem, že je podezřelý sled vlaku.
Sobota, 19. listopadu 2016 - 23:53:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 190
Registrován: 10-2007
To asi
Výpravčíxy:
"ad Ziki: Tak jsem zjistil, že se tak trochu bavíme každý o něčem jiném. Nejde o PODJ, ale o přenos čísla vlaku, které se objeví na koleji hned jak se postaví vlaková cesta. Tedy když se ve Velimi na JOPce postavila odjezdová cesta pro 503, tak Kolínský dispečer ho měl na své JOPce vidět na trati. Bez časového údaje předvídaného odjezdu, to je jasné. Ale proč se tento údaj ztratil, když tam potom zadal PODJ toho osobáku ? To nám všem tak nějak "vrtá hlavou" ....[andel]"

Jelikož není JOP Velim a Kolín propojené, tak se tam nikdy nic takového neobjeví. Přenos se děje pomocí komunikace GTN CDP3 a GTN CDP4, takže bez předvídaného odjezdu se nic nepřenese, stejně jako se nepřenese mezi dvěma EDD.
Takže žádné 503 bez PODj jste v JOP neměli.

(Příspěvek byl editován uživatelem ziki.)
Sobota, 19. listopadu 2016 - 23:53:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7239
Registrován: 5-2007
Výpravčíxy: Pre posielanie "vlaková cesta postavená" neexistuje žiadne definované rozhranie. Existujú len SODj (biely časový údaj) a PODj (modrý časový údaj). Pokiaľ to nebudete dodržovať, budete si to kurviť. To je to fakt také zdržanie?

Ziki: No a tak to má byť. Čo viac chcieť?
Sobota, 19. listopadu 2016 - 23:54:39  
Neregistrovaný host
193.179.13.239
Asdf: Takže u SC503 „se zapomnělo" nastavit příznak (nebo jak se tomu správně říká na CDP) o odjezdu z Velimi a tudíž vlak z Velimi „neodjel"? Tudíž byl papírově pořád pod „velimským monitorem" a kolínskému (samostatném pracovišti) předán nebyl...

Proč tenhle systém nespolupracuje se zabzař? Vždyť to se přece musí evidovat taky, proč se o přechod mezi pracovišti stará dispečer pomocí těch předvídaných a skutečných odjezdů? Dá se k tomu něco přečíst [jidlo] ? Docela mi tohle téma zajímá [happy]

Ziki: Trochu jsem to zmínil výše, ale to nemůže ten systém udělat nějak automaticky? Jsem tedy ještě na SŠ, ale pohybuji se trochu v mobilní a embedded vývojařině a moje velmi laická představa představa o tomhle je taková, že pokud vlak vyjíždí z prostoru řízeném centrálním dispenčinkem, tak se ze systému automaticky vytáhnou data, která tam (předpoklad 1) přece jsou a pošlou se tomu samostatnému pracovišti? Nebo to tak není a potvrzuje se to?

A velká spekulace z mé strany, že ten údaj o tom SC se možná ztratil proto, že když se nezadá odjezd, tak se bere, že neodjel a proto tam byl ten Os, u kterého to zadané bylo?
Sobota, 19. listopadu 2016 - 23:57:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 191
Registrován: 10-2007
27:
"Asdf: Takže u SC503 „se zapomnělo" nastavit příznak (nebo jak se tomu správně říká na CDP) o odjezdu z Velimi a tudíž vlak z Velimi „neodjel"? Tudíž byl papírově pořád pod „velimským monitorem" a kolínskému (samostatném pracovišti) předán nebyl...

Proč tenhle systém nespolupracuje se zabzař? Vždyť to se přece musí evidovat taky, proč se o přechod mezi pracovišti stará dispečer pomocí těch předvídaných a skutečných odjezdů? Dá se k tomu něco přečíst [jidlo] ? Docela mi tohle téma zajímá [happy]

Ziki: Trochu jsem to zmínil výše, ale to nemůže ten systém udělat nějak automaticky? Jsem tedy ještě na SŠ, ale pohybuji se trochu v mobilní a embedded vývojařině a moje velmi laická představa představa o tomhle je taková, že pokud vlak vyjíždí z prostoru řízeném centrálním dispenčinkem, tak se ze systému automaticky vytáhnou data, která tam (předpoklad 1) přece jsou a pošlou se tomu samostatnému pracovišti? Nebo to tak není a potvrzuje se to?

A velká spekulace z mé strany, že ten údaj o tom SC se možná ztratil proto, že když se nezadá odjezd, tak se bere, že neodjel a proto tam byl ten Os, u kterého to zadané bylo?"


Bavíme se tady o předvídaných a nikoliv skutečných odjezdech. Předvídaný odjezd odjezd musí zadat ten kdo tu stanici řídí, protože jedině on rozhoduje v jakém pořadí ty vlaky pošle. A je hezké, že by se ty data automaticky poslali, ale on je tam, žel nikdo nezadal, takže se nemá co poslat.

(Příspěvek byl editován uživatelem ziki.)
27
Neděle, 20. listopadu 2016 - 00:03:14  
Neregistrovaný host
193.179.13.239
Ziki. A proč se pracuje s předvídaným (rozumím „předpokládaným") a nikoli se skutečným odjezdem?
Neděle, 20. listopadu 2016 - 00:05:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 192
Registrován: 10-2007
27:
"Ziki. A proč se pracuje s předvídaným (rozumím „předpokládaným") a nikoli se skutečným odjezdem?"

Pracuje se s obojím. Evidentně vůbec netušíte jak se organizuje drážní doprava. Kdyby se pracovalo jen se skutečným odjezdem, tak jak by jste to řešil v případě, že je jedna stanice od druhé vzdálená třeba jednu minutu jízdy? Nemluvě o tom, že ten předvídaný odjezd má možnost druhá strana odmítnout a vlak pak nepojede. Jak by jste toto řešil u skutečného odjezdu?
Neděle, 20. listopadu 2016 - 00:06:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2958
Registrován: 11-2008
Aha. A tak proč není přenos čísla mezi dvěma sáli udělán stejně, jako mezi dvěma samostatnými stanicemi, než byli zapojeny do CDP. Tam vůbec nevadilo, jestli PODJ byl dán, nebo ne. Co tomu brání ?
Neděle, 20. listopadu 2016 - 00:11:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2959
Registrován: 11-2008
Promiňte, ale vy zase asi netušíte jaká je skutečnost. Pokud budu čekat, až sousední výpravčí/dispečer odsouhlasí/odmítne PODJ, tak budou vlaky stát .......[lol][andel] Jdu spát [andel]
Neděle, 20. listopadu 2016 - 00:12:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 193
Registrován: 10-2007
Především kvůli tomu, že se přes JOP nepřenáší identifikace vlaku a pak zbytečně vyskakují výběry vlaku. Nemluvě o tom, že i tam byla povinnost zadávat PODJ, ale tam alespoň na druhé straně tušil co jede i když nevěděl kdy. A jak je vidět, tak to byla chyba, že se to tam někdy vůbec přes JOP dělalo, protože jste se akorát neučili ignorovat předpisy a nedělat svojí práci tak jak máte.
27
Neděle, 20. listopadu 2016 - 00:13:35  
Neregistrovaný host
193.179.13.239
Ziki: No, já to myslel tak, že pokud už je vlak na trati (tenhle případ - a zabzař přece musí mít přehled, co je na trati za vlaky, takže někde/něco/někdo ví, že SC je před Os), tak jak je možné, že se o pořadí na druhém pracovišti nevědělo - jinými slovy ano, rozumím, že se předání zahajuje s tím předvídaným, který může druhá strana odmítnout, jestliže je zadaný (a stane se z něj po odsouhlasení skutečný), ale když se předvídaný nedá a vlak i přesto odjede, tak přece z kolejí nezmizel... Nebo se předpokládá, se nemůže stát, že se ten údaj nezadá?
Neděle, 20. listopadu 2016 - 00:22:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2960
Registrován: 11-2008
Tak jsem zase o něco chytřejší. Je jen škoda, že se některé věci člověk musí dozvídat touto cestou. Co udělat nějakou takovouto diskusi na CDP pro dispečery ? Třeba v rámci pravidelného školení ? Na sále při provozu na to jako dispečeři nemáme čas .....[vypravci] Tak a už jdu opravdu spát .....
Neděle, 20. listopadu 2016 - 00:26:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 194
Registrován: 10-2007
Výpravčíxy:
"Promiňte, ale vy zase asi netušíte jaká je skutečnost. Pokud budu čekat, až sousední výpravčí/dispečer odsouhlasí/odmítne PODJ, tak budou vlaky stát .......[lol][andel] Jdu spát [andel]"


Tak evidentně stojí i tak - ve šturcu.
Skutečnost je taková, že tu práci dispečera na CDP někteří nezvládají a jejich jména jsou skrz celé CDP, tak SŽDC docela známá. Žel stačí aby na jednom sále byl jeden nebo dva takto schopní a má zbytek dispečerů plné ruce práce a rozhašené všechny informace.
Neděle, 20. listopadu 2016 - 00:29:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 195
Registrován: 10-2007
Výpravčíxy:
"Tak jsem zase o něco chytřejší. Je jen škoda, že se některé věci člověk musí dozvídat touto cestou. Co udělat nějakou takovouto diskusi na CDP pro dispečery ? Třeba v rámci pravidelného školení ? Na sále při provozu na to jako dispečeři nemáme čas .....[vypravci] Tak a už jdu opravdu spát ....."

To jste se teprve teď dozvěděl, že máte dodržovat předpisy?
Je smutné, že toto už jste slyšeli všichni x-krát a stejně je to marné. Tady žádná diskuze nepomůže, stačí dodržovat předpisy.
A co je ještě smutnější, že výpravčí v obyčejných stanicích to zvládají bez diskuzí, extra školení a cvičných sálů a na CDP Praha je to i s takovou nadstandardní podporou tak tristní.


(Příspěvek byl editován uživatelem ziki.)
Neděle, 20. listopadu 2016 - 00:47:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 196
Registrován: 10-2007
27:
"Ziki: No, já to myslel tak, že pokud už je vlak na trati (tenhle případ - a zabzař přece musí mít přehled, co je na trati za vlaky, takže někde/něco/někdo ví, že SC je před Os), tak jak je možné, že se o pořadí na druhém pracovišti nevědělo - jinými slovy ano, rozumím, že se předání zahajuje s tím předvídaným, který může druhá strana odmítnout, jestliže je zadaný (a stane se z něj po odsouhlasení skutečný), ale když se předvídaný nedá a vlak i přesto odjede, tak přece z kolejí nezmizel... Nebo se předpokládá, se nemůže stát, že se ten údaj nezadá?"

Někdy ani nelze odjet na trať pokud v sousední stanici nepostaví vjezdovou cestu, takže to nelze pověsit na skutečný odjezd. Předvídaný odjezd mi říká co, kdy a po které koleji pojede. Skutečný odjezd mi už pouze říká, že platí to co jsem dopředu oznámil a pro co si v následující stanici postavil vlakovou cestu. Ten vlak z kolejí nezmizel, ale jel pod jiným číslem. Zapracovat jen skutečný odjezd nelze, to má své další provozní důvody. Bez alespoň základních znalostí organizování drážní dopravy ale nemá smysl to více rozepisovat.
Neděle, 20. listopadu 2016 - 01:11:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7240
Registrován: 5-2007
27: Ono to funguje v podstate tak, ako si to predstavujete, len tie kanály fungujú trochu inak - je nejaká centrálna distribúcia dát, a pracoviská si medzi sebou predávajú len identifikátory do týchto dát (a čas predvídaného/skutočného odjazdu) + pár údajov, aby sa ten vlak dal nejak dohľadať, aj keby v nejakých staniciach tá centrálna distribúcia dát z nejakého dôvodu zrovna nefungovala. To rozhranie potom funguje podobne, ako sa oznamovala jazda v dobách, keď na to bol ešte telefón. Výpravca oznámil čo ide (predvídaný odjazd), druhá strana mu to odobrila a potom oznámil, že to už ide (buď zavolal, alebo len prezvonil - drážne telefóny majú samostatné linky, takže tam je odjakživa vidieť, kto volá). No a takisto ako v tom telefónnom "protokole", tak aj v tých dátach ten predvídaný odjazd funguje ako poistka. A keď sa vynechá, tak vznikajú rôzne veselé situácie. On totiž môže za tým údajom byť aj ručný vstup a výpravca môže ten skutočný odjazd zadať omylom (alebo môže mať z rôznych dôvodov na JOP zlé číslo vlaku) a v prípade, že by sa bez akéhokoľvek rozmýšľania zapracoval skutočný odjazd bez predvídaného odjazdu (lebo vlak akože "nezmizol"), tak sme v rovnakej situácii len z druhej strany - tzn. že by sa tam omylom dostal vlak, ktorý v skutočnosti nejde, a zasa by len to pendolíno skončilo v šturci.

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
ZZ
Neděle, 20. listopadu 2016 - 07:36:38  
Neregistrovaný host
185.22.125.41
CDP je samostatná složka ve státě a na SŽDC? Myslel jsem, že za problémem stojí nějaká chyba v GTN nebo zab. zař. Předvídaný odjezd sice není součást zabezpečení jízdy, ale jde o úkon, který má být před jízdou dán (na JOP vždy, bez ohledu na to, zda bude potvrzen nebo odmítnut, popř. nepotvrzen). CDP má už asi vlastní předpisy, ale zapoměli to ostatním říct. Že je jim to od vedení tolerováno mi přijde naprosto neskutečné!
technická poznámka
Neděle, 20. listopadu 2016 - 09:18:35  
Neregistrovaný host
194.228.11.72
Myslel jsem, že za problémem stojí nějaká chyba v GTN

spíš v Matrixu.
Ghost
Neděle, 20. listopadu 2016 - 09:33:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1674
Registrován: 1-2011
Úžasná OT diskuze tady. Někdo ať to raději smaže, ostuda jako hrom pro všechny zúčastněné a ještě se tu v tom patláte.
Všechny z CDP bych poslal hákovat na trať 171 s elmech a báboblokem ať si zase zkusí co to je pořádná práce.
[masinka]
Něco je špatně ve státě zvaném SŽDC.
technická poznámka
Neděle, 20. listopadu 2016 - 09:49:47  
Neregistrovaný host
194.228.11.72
Všechny z CDP bych poslal hákovat na trať 171 s elmech a báboblokem

Zásadní nepochopení: CDP má podstav, protože většina plácaček radši shnije zaživa na elektromechanikách a nebo bude vyhánět slepice z kolejiště.

Důvod: Dlouhodobě špatná personální politika a nivelizace mezd.
4581111
Neděle, 20. listopadu 2016 - 10:04:51  
Neregistrovaný host
37.221.251.253
...a co,že se tam lidi nehrnou,na takový lukrativní post?Nejlepší zařízení,moderní podmínky...
proč? proto
Neděle, 20. listopadu 2016 - 10:13:40  
Neregistrovaný host
37.48.41.108
Za ty prachy? Pohotovostní má jen o málo míň, je v klidu, jen se ti směje. Nebo zašitý někde bokem, vykřižuje 2x za den a je v pohodě. Nervy máš jen jedny, do důchodu daleko... Za tak nicotný finanční rozdíl fakt ne
Neděle, 20. listopadu 2016 - 11:06:54  
Neregistrovaný host
93.91.151.100
Jen trocha vysvětlení těm,co neumí pracovat s časem.503 jsem vedl až do Kolína s náskokem asi 2min.Na vjezdu výstraha,na cestovém stůj.A je po náskoku.Po zastavení návěst 40 resp.50 a výstraha s bílou.Tuším,že pojedu hodně bokem,proto jedu velmi pomalu,navíc mám dosud nízké slunce v očích.Pomáhám si levou rukou stínit,pravá je na brzdiči.Když se schová slunce za budovu,vidím,že jedu do šturcu.Opatrně brzdím,abych se po ranním slizu nesklouzl a snažím se celou jednotku dostat na kolej tak,abych vzadu nevyčníval a mohlo se jezdit.Poté vysvětlování situace s výpravčím.Zabrzdit jednotku průběžně,potom střadačovou brzdou,vypnout stanoviště,vyjmout ovládací prvky,zamknout stanoviště.Chůze 200m,odemknout stanoviště,oživit,zasunout ovládací prvky,vyzkoušet brzdu,sjednat posun,opatrně posunovat.Pak ty samé úkony při dalším přecházení,tentokrát vnitřkem vlaku,po štěrku to neriskuji ani v utažených salomonkách.Co vůz to 4 dveře.Cestou informuji vl.četu.Další dohoda s výpravčím o posunu a výpravě.Další zkouška brzdy,zapnutí zabezpečovače,nalápění a světel.Neflákal jsem se,ani zbytečně nelítal.Tohle se musí řešit s rozvahou.Rychleji to ale opravdu nešlo.Prvotní je bezpečnost.Děkuji za vstřícné příspěvky všem,co před psaním zapínají mozek.Strojvedoucí SC 503 18.11.Ivo Valášek
ZZ
Neděle, 20. listopadu 2016 - 11:15:58  
Neregistrovaný host
185.22.125.41
Výpravčí můžou strojvedoucímu jen děkovat. To, že jede do nějakého šturcu, jako průchozí vlak, muselo být hodně velké překvapení. Při nedobrždění by byl viník strojvedoucí a výpravčí by byl z obliga, i když z podstaty věci se jedná o pracovní zmetek řízení provozu.
Lexa_karel
Neděle, 20. listopadu 2016 - 11:20:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1039
Registrován: 12-2009
Ivo Valášek: zapnutý mozek? To byste chtěl po řediteli zeměkoule asi příliš mnoho námahy.
Vám patří uznání za profi výkon.
Majkl007
Neděle, 20. listopadu 2016 - 11:43:40  
Neregistrovaný host
78.102.91.56
Ivo Valášek: [ok] vřelé díky za vysvětlení situace přímo od zdroje! I mně se těch 20min. zdálo dost, i když jsem to chápal, nikdy nic nefunguje na 100%, a při hustotě provozu v Kolíně... Teď, po Vašem vysvětlení, si to už nemyslím. Doufejme, že si to tu přečte i pan nejlepší RadekŠ a že pochopí, že jeho "jediný správný" názor byl tentokrát opět naprosto mimo realitu. Ale omluvu těm "nádražákům", co jenom čumí a neví co dělat, od něj asi nečekejte, na to on zřejmě nemá "koule". [proud]
Neděle, 20. listopadu 2016 - 12:07:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2698
Registrován: 8-2010
Ivo Valášek:
"Děkuji za vstřícné příspěvky všem,co před psaním zapínají mozek.Strojvedoucí SC 503 18.11.Ivo Valášek"

[ok] I já jako cestující děkuji za rychlé vyřešení situace [wink]
jk
Neděle, 20. listopadu 2016 - 12:10:00  
Neregistrovaný host
88.100.210.133
Ivo Valasek: Ivo, je skvele, ze jsi popsal situaci tak, jak jsi ji resil naprosto spravne ze strany strojvedouciho a to jsme si spolecne overili. Ostatni si jiz vyresi SZDC spolecne s dalsimi institucemi. Doufam, ze se SZDC pouci z teto mimoradne situace. Jinak Te zdravi copilot z 508/511.
Neděle, 20. listopadu 2016 - 13:13:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5511
Registrován: 8-2006
Také chválím a dávám palec nahoru.[ok]
Neděle, 20. listopadu 2016 - 13:25:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11399
Registrován: 11-2002
Ivo Valášek: krásně popsáno. [happy] Takový RadekŠ by to celé zvládl za 5 minut... [wink][proud]
Neděle, 20. listopadu 2016 - 14:43:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6576
Registrován: 4-2003
Majkl007, Jena: Vůbec nepochybuju, že to bylo přesně tak, jak pan Valášek popsal ba dokonce že má pocit že se snažil a že chlebodárci uchránil i nějaké ty materiálové hodnoty. Z tohoto pohledu je jeho vyjádření skoro zbytečné, nikdy jsem si ani na vteřinu nemyslel, že to bude vidět jinak.

Nijak to ovšem nemění na faktu, že vycouvání a pokračování v další jízdě zabralo 22 minut, cestující byli informováni až po dlouhých minutách, ačkoliv bylo hned jasné o co jde. Sorry, pro mě je dál průser a obhajování tohohle absence sociální empatie vůči těm, po nichž chce poskytovatel služeb peníze. Vůbec se těm nasraným lidem nedivím.


Úvahy "co bych" jsou zcela nesmyslné v samé podstatě: ve volbě vlaku, neabsenci dotazu na nezvyklou návěst až po okamžité informování zákazníků.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Blanka
Neděle, 20. listopadu 2016 - 14:45:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 195
Registrován: 12-2014
Pár záběrů a fotek z odpolední návštěvy Dne páry ve výtopně Zlíchov a z podvečerní jízdy [vypravci]
https://youtu.be/jaRMQeUqS-8
Můj Youtube kanál BlanCamCZ s převážně železniční tématikou dostupný zde [masinka]
Neděle, 20. listopadu 2016 - 14:49:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6577
Registrován: 4-2003
I já jako cestující děkuji

To už jste Honzo udělal na pokladně před jízdou zákonnými tuzemskými platidly.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Neděle, 20. listopadu 2016 - 14:50:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7241
Registrován: 5-2007
RadekŠ: Takže tam ten fíra má utekať alebo sa rovno teleportovať? Uvedomte si už preboha, že "vratná súprava" tu naozaj NIČ NEZNAMENÁ, skôr naopak. Výhodou vratnej súpravy je to, že sa NEMUSÍ OBIEHAŤ, nie že sa obieha rýchlejšie. Pretože kým na lokomotíve je zmena stanovišťa otázka pár sekúnd, zmena stanovišťa na vratnej súprave je, vrátane všetkých predpísaných úkonov, minimálne na 3-5 minút + ďalších 3-5 minút cesta a musí sa robiť 2x. Do toho nutnosť vyjasniť si, čo sa vlastne stalo, dohodnúť posun, posunová cesta nemusí byť v stanici ako Kolín hneď voľná, a 20 minút vyskáče prakticky hneď.

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Neděle, 20. listopadu 2016 - 14:56:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2499
Registrován: 5-2002
Asdf: To fakt nemá cenu... on je považován za "písk" i mimo toto fórum. Ale podle něj jsou všichni blázni, jen on je letadlo...
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Neděle, 20. listopadu 2016 - 15:04:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7243
Registrován: 5-2007
RadekŠ: Jo a ešte poznámka k "absenci dotazu na nezvyklou návěst", návesť 40/50 a opakovaná výstraha môže v Kolíne na návestidle Sc101c svietiť aj v prípade jazdy na stoj k návestidlu Sc100a alebo Sc104a, čo sú naprosto platné koľaje pre jazdu toho pendolína, takže fíra to, že mieri do šturcu, naozaj nemohol zistiť skôr, než keď naň vošiel (resp. v okamihu, keď prešiel výhybkou 169 do odbočky, ale v ten okamih už je to FAKT JEDNO).

Johny11: Ja len dúfam, že takýchto ľudí akoukoľvek formou hromadnej dopravy cestuje prípadne sa k akejkoľvek forme hromadnej dopravy vyjadruje, naprosté minimum.

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Neděle, 20. listopadu 2016 - 15:14:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6578
Registrován: 4-2003
Uvedomte si už preboha

Ano. Nedá se s tím nic dělat=> bude se ta situace opakovat, vč. lidí mající pocit že dělají co můžou s nasraných pasantů. Vy jste s tím smířen, já ne.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Neděle, 20. listopadu 2016 - 15:21:31  
Neregistrovaný host
93.91.151.100
Pane RadkuŠ,v rychlostní návěstní soustavě je dvousvětlová návěst,nařizující snížení rychlosti a je také předvěstí dalšího návěstidla naprosto běžná.Běžná je i přivolávací návěst.Ata je mnohem povážlivější.Kdybych se dotazoval na každou návěst,která není volno,asi bych byl brzy postaven mimo službu a poslán k psychologovi.Strojvedoucí se prostě řídí návěstními znaky a zbytečně nikam nevolá.Ono to totiž odvádí pozornost od řízení.No a pak to samozřejmě chce mít smysl pro vyčmuchání průšvihu a ten jsem naštěstí použil,myslím ten smysl.Jinak cestující byli informováni asi po 7 minutách,na můj pokyn.Do té doby četa nic nevěděla.Na můj pokyn také oznámila,že chyba není na straně ČD.Může Vám to připadat dlouhé,ale věřte,že jsem měl srdce až v krku a myslím,že výpravčí také.V tu chvíli je třeba vše zklidnit abysme nevyrobili ve snaze vše urychlit ještě větší malér.Jak už jsem psal výše,prvotní je bezpečnost.A věřte,nemyslím si,že bych udělal něco mimořádného,ale udělal jsem,co bylo v tu chvíli možné.
Neděle, 20. listopadu 2016 - 15:29:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2699
Registrován: 8-2010
RadekŠ:
"To už jste Honzo udělal na pokladně před jízdou zákonnými tuzemskými platidly."

No, ale to mi nebrání i tak poděkovat, protože to mohlo skočit třeba vážněji. Ale pokud opravdu pracujete v bance tak potom do jisté míry chápu, že všechno přepočítáváte jen na peníze [crazy]
Ghost
Neděle, 20. listopadu 2016 - 15:32:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1675
Registrován: 1-2011
S RadkemŠ nemá cenu o čemkoli diskutovat, protože se dostal na úroveň obyčejného trolla a takové nemá cenu živit.
Jakkoliv si myslí a vždycky bude myslet, že ten jeho pohled na všechno je přeci jediný správný, protože postrádá modrogumní logiku nás všech ostatních tady. Nechme ho v tom, nic jiného nemá cenu [happy]
Neděle, 20. listopadu 2016 - 15:51:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11400
Registrován: 11-2002
RadekŠ: jak zaznělo výše, cestující byli informování po 7! minutách od vzniku události. Nevím jak Vy, ale tohle mi přijde jako plně dostačující. Je-li tento čas pro Vás dlouhý, pak je něco špatně, ale ne straně dráhy. I těch 20 minut je v takovém případě velmi solidní skóre. Nebo snad chcete naznačit, že ve chvíli, kdy zastavil fíra před šturcem, tak první věc, co měl udělat byla vzít míkrofon a na celý vlak zahalekat něco ve smyslu "Vážení cestující, stal se evidentně průser, poslali nás do šturcu, nic se naštěstí nestalo. Není to naše vina, o řešení situace zatím víme kulové, až budeme chytřejší, dáme vědět"?

V práci, když se něco nepovede, taky hned informujete klienty, nebo nejprv se udělá nějaká porada, vše se probere a teprv pak, je-li to vhodné a nutné, jdou info dále?!
Neděle, 20. listopadu 2016 - 16:41:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7244
Registrován: 5-2007
RadekŠ: Ja viem, že ste tak trochu zaslepený mimoň, preto sa Vám to snažím vysvetliť. [happy]

Jednoducho tu sústavne splietate dve veci dohromady, a zbytočne sa navážate do činnosti rušňovodiča a vlakovej čaty, ktorí konali bezozbytku tak ako konať mali (pendolíno za menej ako 15-20 minút proste 2x neotočíte, to nejde), namiesto toho aby ste komentoval činnosť aparátu riadenia dopravy, ktorý to pendolíno do toho šturca poslal. Pretože asi sa zhodneme, že by do budúcna nemalo byť primárnym cieľom zrýchliť dobu zmeny smeru na pendolíne (ktorá je v štandardných dopravných situáciách inak viac než dostačujúca), ale zabezpečiť, aby pendolíno neskončilo v štruci...
Neděle, 20. listopadu 2016 - 17:10:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12480
Registrován: 5-2002
RŠ: Mít vratnou soupravu ve šturcu a 20 minut řešit její vyjíždění a pokračování v jízdě je pro mě průšvih.
Kua Radku, to Pendo je první ze svazku 4 rychlíků (503, 1003, 275, 863), mezi který se ještě jak se zdá zamotala zpožděná 9315 (a jejíž předjíždění ve Velimi(?) to asi celé zašmodrchalo).
Podle JŘ je průjezd 503 v 8:18, příjezd 863 v 8:33 - to snad měly ty rychlíky trčet na trati před Kolínem, než 503 vycouvá...?
Neděle, 20. listopadu 2016 - 17:25:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12481
Registrován: 5-2002
Asdf: ako sa oznamovala jazda v dobách, keď na to bol ešte telefón. Výpravca oznámil čo ide (predvídaný odjazd), druhá strana mu to odobrila a potom oznámil, že to už ide
Pokud je řeč o čisté telefonice (?), tak tam je nejdůležitější nabídka a přijetí.
Jokabuši_Kavasaki
Neděle, 20. listopadu 2016 - 17:39:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 43
Registrován: 12-2015
Možná bych trochu rozlišoval mezi úkony sloužícími k "informování" (abych nejel s osobákem k rampě) a k "zabezpečení" (abych tam kam jedu dojel bezpečně).
Neděle, 20. listopadu 2016 - 18:08:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 746
Registrován: 9-2014
Hajnej : ponuka a prijatie sa uplatňuje len na koľaji, kde sa pemáva obojsmerne striedavo. Ináč stačil predvídaný odchod na dvojkoľajnej trati. Aj ten bol dôležitý pre určovanie vlakovej cesty.
Pružinskij
Neděle, 20. listopadu 2016 - 18:22:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1182
Registrován: 4-2015
Že je jim to od vedení tolerováno mi přijde naprosto neskutečné!
Tedy, že to překvapuje zrovna vás, přijde neskutečné zase mě ...[biggrin]
West code was broken.

Neděle, 20. listopadu 2016 - 18:34:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3979
Registrován: 5-2002
Jsem to teď celé přečetl a je třeba hlavně poděkovat panu Valáškovi, že to neprojel jako tenkrát kvatro na Svinově, když mu to postavili do šturcu. To by asi nebylo dvacet minut[zadnice] .
Neděle, 20. listopadu 2016 - 18:38:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12482
Registrován: 5-2002
atoris: Možné je, že jsme si lehce nerozuměli - Asdf asi myslel autoblok a telefonické nabízení, kdežto já si "odskočil" až na čistou telefoniku nabídka-přijetí-odhláška...
cestujici_503
Neděle, 20. listopadu 2016 - 18:59:05  
Neregistrovaný host
46.13.166.10
Teda, jako železniční laik děkuji za docela zajímavou diskuzi.
Ve vlaku jsem jel. Psal jsem příspěvek těsně po té situaci ještě z vlaku, ale do jiného tématu (k trati 011). Seděl jsem v prostředním voze (4).
Stanici Kolín tolik neznám takže až do hlášení, co se vlastně stalo, jsem netušil (v tom vagoně asi nikdo), že jsme na kusé koleji. Musím říct, že to, co tady píše pan Valášek sedí do puntíku - žádný běh, který by stejně působil na cestující divně, ale celkem přesvědčivě působící řešení situace[happy] Co se týče stížností lidí, tak mi to ani nepřijde. Reakcí na hlášení byl docela pobavený smích naprosté většiny lidí ve voze (nechci ať to zní divně, ale hold asi málokdo něco podobného někdy slyšel).
Paní asi-vlakvedoucí velice příjemná od začátku cesty. Při tom hlášení ale zněla jakoby naštvaně :-)
Upřímně, za sebe musím říct, že 20 minut k vyřešení situace, mi už od začátku přišlo hodně dobrých.
---------------------
Berte s nadsázkou:
Jsou v CDP někdy dny otevřených dveří? Jako člověka, který má (spíše docela nedávno měl) co do činění s řízením letového provozu, by mě zajímalo, jak se třeba stane něco podobného, jako v této situaci. Na těch radarech to letadlo prostě vidíme vždycky, ať už to řídící následnému stanoviští "kliknutím" předá, nebo nepředá. Nehledě na to, jestli sedí vedle něho, nebo sedí na druhém konci republiky (software prostě ví, že to ledadlo na stanoviště má přijít) :-))
Neděle, 20. listopadu 2016 - 19:22:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2701
Registrován: 8-2010
cestující_503: Já seděl ve voze 1 a tam nějaké nadávky na ČD bohužel slyšet byly. Ale co už, nikdy bych si nemyslel že to tady vyvolá takovou vášnivou diskusi [coze]

Jinak se vším ostatním ve vašem příspěvku souhlas [ok]
Neděle, 20. listopadu 2016 - 19:47:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6579
Registrován: 4-2003
zbytočne sa navážate do činnosti rušňovodiča a vlakovej čaty

Nenajdete jediný příspěvek, kde bych se do nich explicitně navážel.

namiesto toho aby ste komentoval činnosť aparátu riadenia dopravy

To budu sežrán totálně...

to snad měly ty rychlíky trčet na trati před Kolínem

Indiáni vytrhali kolej 107/107a a 103/103a...[uhoh]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Starý Vlk
Neděle, 20. listopadu 2016 - 20:02:41  
Neregistrovaný host
90.178.49.205
Někteří cestující budou nadávat vždycky. Něco z doby před více než 10 léty-na lokálce v poslední zastávce před konečnou stanicí na 810 praskla hřídel v převodovce. Obsazení 0/0-S. Po zjištění, proč to nejede (cca 30 sek) okamžitě vysílačkou volán výpravčí a informován strojmistr. (Cca 1 minuta). Pak oblečení montérek a po zajištění vozu r.brzdou a klíny vlezení pod vůz a zajištění reverzu pro tažení. (cca 3 min). Pak oznámení cestujícím, co se stalo a že lokomotiva pro další jízdu přijede do deseti minut a hned se pojede dál. Asi dvacet cestujících to přijalo jako věc, která se stane a protože navíc nebyly ohroženy přípoje, tak byli zticha. Ovšem našel se jeden, který neustále "rypákoval" na téma zas..aná dráha a zdražování jízdného. Jedna dáma v letech to nevydržela a řekla mu, že je hulvát a může být rád, že se to stalo na dráze a ne v letadle. Tam by při takové poruše on i ostatní cestující plus pilot už seděli na obláčku v bílých košilích a s křidélky na zádech. Dotyčný zmlkl a při vystupování dokonce pozdravil.
Neděle, 20. listopadu 2016 - 20:10:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12483
Registrován: 5-2002
RŠ: Indiáni vytrhali kolej 107/107a a 103/103a
Samotná 107a na otočení pendolina nestačí, na 107 nejspíš šoupli tu 9315, aby nemuseli honit cestující na jinej peron (z již ohlášeného 1A kamkoliv jinam je to kurevsky daleko), takže zbývá 103a a jestli ta byla obsazená, tak smolík...
Ale to by nám řekl kolega Valášek, kam vlastně couval (pokud jsem to nepřehlédl).
Neděle, 20. listopadu 2016 - 20:17:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1185
Registrován: 12-2003
Ivo: a ty ses mi divil odkud to vim. Na Kacku se dovis vse. Nakonec budme radi, ze to dopadlo dobre a ten Bohumin si dobyl.
Honza7887: okamzite bych je vysadil. 1.vuz je tichy oddil a tam se nesmi ani nadavat[rofl]

ad 20min: rozbor casu jeste obohatim o 2x2min, kdy musi strojvedouci pockat na deaktivaci "lanovek" po zapnuti klice rizeni.
lanovky=zmena kabiny

(Příspěvek byl editován uživatelem Honzík.)
Gatto nero
NEJHEZČÍ ŽABOTLAM BYL POLOMÁČENÝ!
Na ČD pracují dva druhy lidí. Jedni chodí do práce a druzí chodí pracovat. Bohužel, těch prvních je víc.
Co má společného Avia a Regiojet? Vždycky před vámi!
Neděle, 20. listopadu 2016 - 20:38:22  
Neregistrovaný host
93.91.151.100
Pro Hajného.Řeknu Vám,že najednou musím lovit v paměti,jak jsem se to asi snažil podvědomě vytěsnit.Čekalo mě ještě 508/511 a ráno 512 a cesta domů do Žatce.Ale od peronu jsem jel na bílou,pak bílý trpaslík a pak modrý trpaslík.Výpravčí mě naváděl mobilem.Já jsem v Kolíně posunoval prvně.Přesné polohy návěstidel pro posun tam neznám.I proto to navádění.
FiJi
Neděle, 20. listopadu 2016 - 21:07:14  
Neregistrovaný host
94.112.135.89
Jena:
"Nebo snad chcete naznačit, že ve chvíli, kdy zastavil fíra před šturcem, tak první věc, co měl udělat byla vzít míkrofon a na celý vlak zahalekat něco ve smyslu "Vážení cestující, stal se evidentně průser, poslali nás do šturcu, nic se naštěstí nestalo. Není to naše vina, o řešení situace zatím víme kulové, až budeme chytřejší, dáme vědět"?"

Když se na to ptáte, tak ano, o tomhle by měl někdo z personálu dopravce cestující informovat hned, jak to bylo možné, 7 minut je na takovéhle informování dlouhá doba. Samozřejmě slušně a bez těch zbytečných keců okolo, tedy třeba „Vážení cestující, omlouváme se, vlak bude mít zpoždění pravděpodobně 10 až 20 minut. Zjišťujeme důvod a budeme vás informovat.“

Nikomu nevytýkám, že se tak tentokrát nestalo, není to chyba konkrétního personálu vlaku, ale systémová chyba ČD, které si pořád ještě tak docela nevšimly, že nejsou cargo, ale vozí lidi.

Vy se na to totiž pořád díváte jen z hlediska dopravního, ale ne z pohledu cestujícího. Některý cestující si možná ničeho při zastavení nevšimne, někdo si ale může všimnout, že vlak jel jinak, než normálně, a bude zbytečně řešit, jestli sedí ve správném vlaku nebo jestli se stalo něco vážného a vlak bude mít 2 hodiny zpoždění. Takže ta první informace je čistě o tom „ano, děje se něco nestandardního, ale řešíme to a snad to nebude dlouho trvat“.

Jako vzor si můžete vzít třeba před výstavbou Nového spojení úvraťování v Libni při jízdě do Lysé. Občas se úvraťovalo až na běchovickém zhlaví, a v okamžiku, kdy se dal vlak v Libni od peronu do pohybu špatným směrem, měli jste v jednom vlaku 300 lidí, kteří přemýšleli, jestli sedí ve správném vlaku, co budou dělat a jestli mají zatáhnout za záchrannou brzdu. Po provedení úvrati a průjezdu kolem peronu v opačném směru se situace změnila a měli jste v jednom vlaku 300 lidí naštvaných na ČD. Přitom stačilo říct jedinou větu.
Neděle, 20. listopadu 2016 - 22:08:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7245
Registrován: 5-2007
Hajnej: Myslím telefonické ohlasovanie predvídaných odjazdov na dvojkoľajke alebo na hradlovine, alebo čomkoľvek vyššom. Ponuka a prijatie je zas o niečo inačia kapitola.

RadekŠ: Ja tak vnímam napr. príspevok 6576. A to dosť výrazne.

FiJi: Mne zas vždycky prišlo, že po zastavení sa začnú ľudia postupne zdvíhať od knižiek, notbookov a smartfónov a až po 10 minútach značne byť vidieť nejaká nasranosť. Takže hlásenie po 7 minútach je ešte v norme. Naopak hlásenie "niečo sa stalo, zisťujeme čo a vôbec netušíme, čo bude" spoľahlivo vytrhne všetkých a nasraní budú naozaj všetci. Porovnanie s úvraťou je dosť ošemetné, je to úplne iná situácia.
Neděle, 20. listopadu 2016 - 22:57:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 912
Registrován: 4-2009
Zajímavá diskuse. Byť jsem byl kdysi dávno výpravčím na 171 a přeci jen teď řeším na železnici úplně něco jiného, přesto si dovolím dát do placu jednu možnou teorii: nemůže být jedním z faktorů těchto problémů na CDP rozdílná filosofie řízení provozu na rozdíl třeba od Švýcarska? Tam běžný provoz řídí a staví počítač a dispečeři zasahují pouze při mimořádnostech, nikoliv, že by stavěli vlakové cesty pro každý vlak jako tady?
Starý Vlk
Neděle, 20. listopadu 2016 - 23:04:38  
Neregistrovaný host
90.178.49.205
Informovat cestující může jen personál, který ví, co se děje. To, že vlak někde jede pomaleji a zastaví, není důvod k tomu, informovat cestující ve smyslu-něco se děje, nevíme co, až se to dovíme budeme vás informovat znovu. Jediný, kdo něco věděl, byl strojvedoucí, který neprodleně a velice profesionálně zvolil naprosto správný postup. To jest po zjištění, že před ním není kolej, ale šturc zastavil tak, aby vlak uvolnil zadní námezník,informoval výpravčího a v době co nejkratší s ním domluvil postup, co je třeba udělat. Hned jej začal realizovat. A PŘI NEJBLIŽŠÍ PŘÍLEŽITOSTI SDĚLIL VLAKOVÉ ČETĚ O CO JDE A CO SE DĚLÁ pro to, aby mohli co nejdříve pokračovat v jízdě. Když zastaví na konci dlouhé kolony autobus tak také nikdo neinformuje cestující o tom, že autobus zastavil. To je vidět-stejně jako z vlaku-pohledem z okna.