Diskuse » Archiv 2018 » Autobusy a trolejbusy » Trolejbusy a autobusy v Hradci Králové » Archiv diskuse Trolejbusy a autobusy v Hradci K... do 03. 04. 2018 předcházející | další

Archiv diskuse Trolejbusy a autobusy v Hradci K... do 03. 04. 2018

dolů
   autor příspěvek
Sobota, 17. března 2018 - 15:03:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 37
Registrován: 6-2017
Tak už chápu proč ředitel v tom rozhovoru říkal, že letos přijde 8 nafťáků. [biggrin]

Kuba_j: Ale když na druhé 11R jezdila sóla, tak ten bus potom jezdil na něčem jiném, ne?
Kuba_j
Sobota, 17. března 2018 - 15:57:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4323
Registrován: 8-2005
stovik: Ano, jezdil 5 z Kladské do Slatiny, 5Š a dvě kola na 14. Tu 5 a 5Š teď jezdí bus z 25 a ty dvě kola na lince 14 jede bus, který jezdí tu výpomocnou 16 v 7:16 z Podzámčí na Hl.nádraží.
Pěškobus
Sobota, 17. března 2018 - 20:39:26  
Neregistrovaný host
185.60.104.130
Něco z netu:https://www.youtube.com/watch?v=HNR4jL4HfNc

V samém závěru původní (ještě nepřeložená) trať po Brněnské s dnes už neexistující zastávkou "Na plachtě".
7777
Sobota, 24. března 2018 - 11:40:18  
Neregistrovaný host
89.176.238.185
Tento týden dvě sorky dopraveny do Plzně na dostrojení na trolejbusy pro H.K.
Host z hk
Sobota, 24. března 2018 - 12:47:00  
Neregistrovaný host
89.235.56.32
Jedna bílá 30tr je už v Hradci.
7777
Neděle, 25. března 2018 - 10:46:59  
Neregistrovaný host
89.176.238.185
Už ta nova 30tr vyjela do ulic??? Jaké má ev. č.????
Olga
Neděle, 25. března 2018 - 10:59:09  
Neregistrovaný host
37.48.18.201
A zase ty ošklivé Sorky[angry]. Vážně se nedalo koupit něco jiného[uhoh]? Třeba 26? A Urbany dorazí kdy[uhoh]?
Neděle, 25. března 2018 - 21:14:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 288
Registrován: 9-2013
Olga: Nejen ošklivé, ale především nekvalitní a nepohodlné (především provedení přední nápravy je velmi diskutabilní, ale i vypružení ostatních kol také není o moc lepší). Jako cestujícímu mi ovšem asi nejvíce vadí zastávková brzda, kvůli které je ryv (plynulý rozjezd) sprosté slovo. Do toho se přidá dveřnatost a provedení interiéru a je z toho... prostě SOR. Sami řidiči říkají, že SORy, které mají najeto přes 300 000 km, stojí za starou belu.

Co takhle si koupit Hess? Počáteční náklady vysoké, ale díky dlouhé životnosti a minimálním nákladům na údržbu by roční odpisy byly možná nižší než u SORu. :-)



... Už jen v provedení kloubu je vidět pořádný rozdíl (poslední je SOR).
Kuba_j
Neděle, 25. března 2018 - 21:31:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4327
Registrován: 8-2005
Ešus: a to ještě v jednom Hessu je i částečně průhledný kloub [wink].

Ale aspoň ta nová 30Tr nemá ta tvrdá sedadla jako dosavadní 30Tr, ale mají sedadla jako Citelisy e.č.234-236 [happy]. Baterie jsou umístěné vzadu místo pětky podobně jako v bateriových 26Tr.
Olga
Pondělí, 26. března 2018 - 12:10:59  
Neregistrovaný host
37.48.56.27
Ten Hess je pěkný, ale představa že tohle jede po Hradci na 1 nebo 2 je pro mě sci-fi[wink]. V těch Sorkách ma 27 budou (nejen) odpoledne pěkné tlačenice, zvlášť mezi zastávkami zimní stadion- prumyslová škola[uhoh]. Děkuji, ale radši si počkám na kloub[happy]. A elektrokomedie též se super ekologickými "green" Sorkami s naftovým bufíkem[satan], to je fakt legrační[lol]
Pěškobus
Pondělí, 26. března 2018 - 13:08:26  
Neregistrovaný host
185.60.104.130
Baterie jsou umístěné vzadu místo pětky podobně jako v bateriových 26Tr.

Super! Čili potvrdila se moje obava, že na lince č. 27 bude místo kloubů nesazeno "ještě o něco menší" sólo[ko].
Kuba_j
Pondělí, 26. března 2018 - 13:51:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4328
Registrován: 8-2005
No... v Citelisech/Citybusech podobný prostor zabere motorový prostor a navíc 30Tr jsou malinko delší, takže oproti současným 30Tr to bude "ještě o něco menší" sólo, ale v porovnání se sólo autobusy to vyjde +- nastejno.
sev
Pondělí, 26. března 2018 - 18:22:16  
Neregistrovaný host
178.77.232.19
Tady je fotka přímo hradeckého SORu od autora z FB: https://www.facebook.com/plzensketrolejbusy/photos/p.187402691600 4169/1874026916004169/?type=3&theater
Pondělí, 26. března 2018 - 22:05:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 289
Registrován: 9-2013
sev: No paráda, už se těším, až si na tu postel večer někdo lehne. :-) Obávám se, že všechny tyto vychytávky lidem zhnusí trolejbusovou trakci jako takovou, obzvláště obohacenou o alternativní pohon (viz bedna v ev. č. 17 a 18 a teď zas postel s bateriemi). Totožný vývoj je dnes vidět u elektrobusů, které kvůli jejich podobě nese veřejnost věru nelibě.

Průsvitný měch mají o generaci novější trolejbusy Hess Swisstrolley/lighTram 4, které mají nový design čela (viz níže foto Luzern), ale Curych si je objednal ještě se starým čelem.

Ještě přikládám fotku z autobusu MHD Pirna (MAN Lion's City, patrně po gruntovní modernizaci, protože úplně nový nebyl), která dokládá, jak velkou roli má průsvitný měch v designu interiéru. Když se k tomu přidají bodová světla místo řady zářivek, vznikne úplně nový standard MHD. :-)

Kuba_j
Pondělí, 26. března 2018 - 23:14:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4329
Registrován: 8-2005
Bedna v ev.č.17 a 18 nemusí moc dobře, to je fakt. Za to v naftových autobusech takové vychytávky nejsou... co v parciálních 30Tr zaberou vzadu baterie, to u autobusu úplně stejně zabere motor. Dále třeba to zabrané místo v kloubových Citelisech na pravé straně před kloubem...
Úterý, 27. března 2018 - 19:58:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 290
Registrován: 9-2013
Kuba_j: Taková místa v Citelisech jsou, ale aspoň nějak vypadají. Motorový prostor je doveden až nahoru (kromě díry na okno), zatímco v SORu tvoří baterie nevzhlednou hranatou postel. Nádrž na naftu v Citelisu je spíše jako "přebalovací pult", takže netvoří optickou bariéru a navíc si na ni mohou cestující odložit zavazadlo. Zato za tu bednu v SORu vidět není...
Úterý, 27. března 2018 - 20:33:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13
Registrován: 8-2016
Ono taky asi dost záleží kdo dělá výzbroj a baterie a atd...Protože u SORáckého TNB 12 (s výzbrojí od Rail Electronics a bateriemi od EVC Hulín) jsou baterie umístěné nahoře.

(Příspěvek byl editován uživatelem centipede.)
Středa, 28. března 2018 - 05:05:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 944
Registrován: 10-2002
Od 3. dubna DP zřejmě chystá další změny v JŘ. Vyhledávač na webu DP už o tom ví, jinak se zatím mlčí.
Co jsem našel (viz přiložené obrázky): 6 provoz v pracovní dny jen cca 7.30 - 16, 8 celý den 1x za hodinu, 24R zmizela úplně....
Olga
Středa, 28. března 2018 - 09:23:41  
Neregistrovaný host
37.48.36.85
Vypadá to na "skvělé" změny- ošklivé sólo sorky, místo kloubů na 27[angry], nová linka z Pod Stráni do centra o ničem, a k ničemu, trolejbusová doprava díky sorkám pro mě nepoužitelná[angry], přes 20 let staré Renaulty, a teď k tomu ještě očesání spojů[angry]. To vše má zřejmě za úkol cestující vyhnat do aut, nebo jít pěšky. Oni se snad spoléhají na cestující s kartičkami, ale i těm dojde brzy trpělivost[angry]. Pro někoho, kdo přijede do Hradce cca 5x za měsíc, a o kartičku nemá zájem, je donucen buď obtěžovat řidiče s nákupem přestupní jízdenky za "skvělých 25,- nebo si koupit papírovou nepřestupní za 20,- poté se divit proč że je ve voze jen jeden strojek[uhoh], alespoň jeden u každých dveří mohli nechat[happy]. Poslední možnost je SMS jízdenka, dobrá věc ale 25,- za 3/4 hod., sic přestupní se mi zdà moc peněz za málo muziky[uhoh]. Ještě je tu jedna možnost, jdu vytáhnout a oprášit po zimě jízdní kolo a jezdím od 3.4 2018 zdarma[happy]
Středa, 28. března 2018 - 16:59:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 44
Registrován: 6-2017
Dnes okolo 15. hodiny už byly změny vyvěšeny na terminálu. Kromě změn co napsal Syrda se má ještě omezit 13 mezi 9. a 13. hodinou.
Středa, 28. března 2018 - 17:04:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 945
Registrován: 10-2002
Tak během den to DP dal i na web, včetně "papírových" JŘ
http://www.dpmhk.cz/17/Zmeny_v_doprave/#6-8-13-24R
další změna co tady zatím nezazněla - 6 o prázdninách pojede jen o víkendech
PODPORA VEŘEJNÉ DOPRAVY V PRAXI...

(Příspěvek byl editován uživatelem syrda.)
hk
Středa, 28. března 2018 - 17:07:08  
Neregistrovaný host
62.204.232.237
Nejsou řidiči.
Kuba_j
Středa, 28. března 2018 - 17:07:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4330
Registrován: 8-2005
V minulém příspevku mám překlep - Bedna v ev.č.17 a 18 nepůsobí moc dobře, to je fakt.

Ešus: Asi v SORu chybí nějaký designer nebo aspoň někdo s trochou vkusu.

centipede: To je pravda, nicméně v tomto případě jsou lepší parciály ze Škody, které na baterie jedou +- stejně jako se sběrači, zatímco ten SOR TNB12 má omezený výkon. Parciály ze Škody mají dva "pakly" baterií, které jsou zapojené sériově a tedy poskytují napětí prakticky jako v troleji, ale TNB12 má jeden "pakl" baterií a tudíž poskytnou menší napětí a pro zachování výkonu spotřebují více proudu a to je kvůli dojezdu omezené.


A o prázdninách bude linka 6 zrušena komplet.

No když už redukovat, tak bych asi zrušil linku 6 i o víkendu a lince 3 dát o víkendu přes den 15 minutový interval místo 20 minut [wink].

Škoda 24R [sad]. Zítra tedy bude jezdit naposled [smrt]. Nebylo by bývalo lepší omezit odpoledne 24 a 24R dát v obou směrech zastávku u FN?

(Příspěvek byl editován uživatelem Kuba J.)
hk
Středa, 28. března 2018 - 17:12:45  
Neregistrovaný host
62.204.232.237
Nebo zrušit linku 6 o víkendu a nahradit linkou 12.
Olga
Středa, 28. března 2018 - 18:08:08  
Neregistrovaný host
37.48.48.90
Nebo zrušit všechno a bude po starostech jednou provždy[rofl]. Od 3.4.2018 lze očekávat příliv cestujících jako[cunik]. Ale co, oni si kartičkáři zvyknou, a ti ostatní sednou do aut, a na tuhle "vyšperkovanou" super MHD se vykašlou[lol]
nereg.pozrovatel
Středa, 28. března 2018 - 19:34:29  
Neregistrovaný host
62.245.70.62
Olga: když pro Tebe bude tak vyloženě nepoužitelná, jezdi třeba taxíkem [crazy][crazy][crazy]
Pěškobus
Středa, 28. března 2018 - 19:38:59  
Neregistrovaný host
185.60.104.130
Proč má DPmHK zrovna zájem přednostně dokur.it linky o které je zájem?!! Naproti tomu mají vzniknout linky, jejichž potřeba je značně diskutabilní.[blush]

A jaký ta situace ohledně hradecké MHD nabrala spád ("do háje"), přiznám se, to mi vyrazilo dech! Už je to opravdu zlé[sad].
Olga
Středa, 28. března 2018 - 20:04:06  
Neregistrovaný host
89.24.49.218
A jéje, jedovatej had vylezl díry[rofl] Zalez hade! Ještě čekám Olega olegsona[crazy][crazy] a další příšerky plné hněvu a zášti[biggrin]
Středa, 28. března 2018 - 20:23:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 946
Registrován: 10-2002
Za tohoto stavu (kdy se "vylepšuje" doprava v jedné části města za druhou) by to chtělo aby si město s DP ujasnili co se vlastně od MHD očekává? Po tomhle čekám co z DP/města vypadne na podzim (před volbami). Focení se před elektrobusy, které vlastně nebudou mít koho vozit, asi nebude stačit.
Možná by neuškodilo vlastně linkové vedení udělat kompletně nově. Nedostatek řidičů není důvodem takhle zprasit další sídliště. Tady mě spíše chybí snad hledat rozumná řešení. Nejdřív se udělají změny a pak se vlastně zjišťuje co způsobily a jak to napravit.
Středa, 28. března 2018 - 20:42:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 291
Registrován: 9-2013
V tomhle bordelu by nepomohl ani Hess s průsvitným měchem. Já už vím pár týdnů, že s novým ředitelem půjde MHD do míst, kam slunce nesvítí. Technický stav vozidel se rapidně zhoršil (viz 104, který jezdil několik dní s vypnutými 3. dveřmi, nefunkční topení apod.), takže nový ředitel se rozhodl šetřit, ale tak nějak svérázně, řekněme "po hradecku". Místo toho, aby se peníze ušetřily radikální redukcí linek, zavedením taktu a přestupních vazeb (+ přestupního tarifu), zase se jen škrtá. Problém vidím v tom, že město není v MHD vůbec zainteresováno a jen platí miliony, ale vůbec neví za co. Takže ředitel má pak volnou ruku. No nic, mám o důvod víc udělat maturitu napoprvé a z tohohle města, které v mnohém kombinuje to nejhorší z Polska a Ukrajiny, konečně vypadnout.

Za sebe mohu říct, že mě se nejvíc dotklo zrušení 24R. Dosud jsem byl za 10 min od Střelnice doma, teď to bude skoro dvojnásobek. Tu linku jsem měl velice rád, klidně jsem na ni 10 min čekal, abych se svezl. A hlavně jsem díky taktu vždy věděl, kdy jede, což se o ostatních linkách říct nedá. Linka byla velice dobře vytížená a na Střelnici jsem měl problém si sednout (v celou hodinu, když byl autobus plný lidí od vlaků, jsem na sezení neměl nárok vůbec). Zase se krouhají ty nejvytíženější linky, už mi to přijde, že DPMHK chce bez ohledu na ředitele vždy zrušit co nejméně spojů a zároveň vyštípat co nejvíce cestujících. Ale městu to je jedno. MHD jezdím intenzivně 6 let a rok od roku je pouhýma očima vidět úbytek cestujících a růst kolon. Toto bude ovšem asi největší zásah za poslední roky. I změny kolem roku 2013 byly vždy aspoň nějak kompenzovány.

PS: Psaní příspěvku mi pár minut zabralo, takže už vím, že to není jen zlý sen. Ale opravdu jsem o tom přemýšlel...
Středa, 28. března 2018 - 20:53:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 292
Registrován: 9-2013
Syrda: Nedostatek řidičů je samozřejmě jen záminka. Problém je, že ani kraj nemá jasnou představu o dopravě, a tak vznikají divné rychlíky do Meziměstí, spěšňáky do Wałbrzychu a další nesystémové věci, které jen nabourávají jednotu taktu a celého systému. V Pardubickém kraji ovšem díky zachraňování lokálek nastal úplný rozklad, a když se podívám na oficiální text k IDS IREDO ve stejnojmenné aplikaci (ta mimochodem umí vlastně jen zobrazit polohu vozidel, jinak nic neumí), také mi z toho dobře není - integrace krajských MHD je "výzvou do budoucna".

Výsledek toho, když kraj zaplatí vše, co si kdo řekne (p. Birke chtěl rychlík do Prahy, tak ho má; chce soukromník dotaci za uznávání IDS na sporadické lince, tak ji má), a město neví, co platí, máme před očima... Celý ten dopravní chaos přitom stojí peníze, za které tu mohl být úplně jiný systém VHD. A že jsme byli zdaru docela blízko - vždyť ti lidé, co u nás zakládali IREDO, nedávno založili DÚK, který funguje a rozvíjí se. Zato u nás něco vznikne, ale pak to stagnuje a spíše se rozpadá - viz VYDIS, stejně dopadne i IREDO. VHD je bohužel politická věc, a pokud není pro VHD prostředí, odborníci utečou.
Hradec
Středa, 28. března 2018 - 21:56:35  
Neregistrovaný host
37.48.34.150
vždyť ti lidé, co u nás zakládali IREDO, nedávno založili DÚK, který funguje a rozvíjí se
Tak to asi nemáte moc přehled, kdo kde pracuje/pracoval... opravdu to nezakládali ti stejní.

Ale jinak souhlas, v HK to jde do kytek a to čím dál rychleji, co se MHD týče.
V regionální dopravě se to ale docela drží, R do Meziměstí je celkem výjimka, daly by se najít i pozitivní věci, celkově bych řekl, že od redukcí v r. 2013 je to stabilizovaný stav, možná se to od té doby i mírně zlepšilo.
Aglo
Středa, 28. března 2018 - 23:58:52  
Neregistrovaný host
89.235.58.90
Takže pro ty, kteří se již připravují k maturitě... že zmiňujete tu 104 - již Vám zde někdo popisoval, že do č. 108 mají vozy odlišný způsob ovládání středních a zadních dveří. Nový ředitel tu je čtvrt roku. Nevím, co přesně čekáte, že za tu dobu udělá s technickým stavem vozidel, ale je vidět, že jste zatím ve škole, takže pocit Vaši odbornosti patrně vychází pouze z toho, co najdete na netu. Možná, až budete někde opravdu pracovat, tak zjistíte, že se můžete kolikrát snažit jak chcete, ale že někdy věci zkrátka nebudou tak, jak jste si naplánoval a jak byste chtěl. Zajímalo by mě, kde získáváte informace, ale patrně musíte mít blízko k dobrému zdroji, když víte, že nedostatek řidičů je jen záminkou. Kdyby jste jen neplácal, ale opravdu věděl, jak je to se stavem řidičů a za jakou cenu se kolikrát obsazovali služby, tak byste si dal spíš facku...
Teď i něco pro Olgu - vozový park se skládá z vozidel, která jsou řádně vysoutěžena v souladu se zakonem o veřejných zakázkách. Stačí se podívat na profil zadavatele. Předpokládám, že víte o čem mluvím. Nemusí se Vám to líbit, jistě by se ve všech kategoriích našla lepší vozidla, ale těžko koupíte ze soutěže něco, co Vám nebylo nabídnuto. Elektrobusy nemusel vyhrát SOR, ale nikdo nic jiného nenabídl. Trolejbusy s baterkami nemusely být od Škody v karoserii SOR, ale opět jiná nabidka nebyla. Škoda moc dobře věděla, že pokud se domluví se SORem, tak že jiná nabídka nebude. Tomu taky odpovídá pořizovací cena. Nakonec stejně to dopadlo i v opakované zakázce v Pardubicích. A proč to nebyla kastle Solarisu se ptejte v Plzni, ne v DP. Takže příspěvky typu, zda se nedalo koupit něco jiného nebo proč se kupuje SOR a proč za takovou cenu jsou prostě mimo mísu a jen ukazují, že komentujete všechno, ale přitom nevíte, jak se věci mají...
Omlouvám se, že jsem si dovolil osobní příspěvek, ale už delší dobu tu sleduji mlčky diskuzi a některé příspěvky jsou opravdu úsměvné, i když autor je zamýšlí asi vážně.
Kuba_j
Čtvrtek, 29. března 2018 - 00:20:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4331
Registrován: 8-2005
Aglo: A četl jste si požadavky těch loni vypsaných VŘ na elektrobusy a trolejbusy? Kvůli dokládání referencí, že uchazeč musel dodat x vozidel za posledních y let, se nemohla přihlásit třeba Ekova. Možná tam byla ještě nějaká jiná podmínka, už si to nepamatuji. V Pardubicích musí být trolejbusy s kastlí SORu kvůli "vyšší moci", tady to vypadá, že je tomu taky tak. A SOR asi pochopil, že trolejbusy v ČR sám neprodá, tak se znovu spojil se Škodou.
Čtvrtek, 29. března 2018 - 10:50:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4360
Registrován: 8-2002
Ev.č.99 dnes vyjelo na linku č.7. Mám drobný námět na úpravu - v ostatních trolejbusech červená stopka umístěná na tyči po zmáčknutí aktivuje nejbližší dveře, u ev.č.99 se nade všemi dveřmi rozsvítí stopka, ale poptávka po otevření dveří se neaktivuje žádná. Bylo by fajn, kdyby i v nových vozech fungovala tlačítka na shodném principu jako u ostatních trolejbusů.
Čtvrtek, 29. března 2018 - 11:01:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 662
Registrován: 10-2011
Mnohem rozumnější by bylo naopak omezit 6 mezi 9 a 13 hodinou a nechat ji plně ve špičce, jako byla třeba dřív 8. Takhle příjdou ráno studenti z THD o linku k Průmyslové škole a SNP.
Olga
Čtvrtek, 29. března 2018 - 13:57:32  
Neregistrovaný host
89.24.49.83
Určitě se dalo pořídit něco jiného nežli SORky z JZD Libchavy[rofl]. Jenže by musela být vůle ne vyšších místech, je to politika, soutěžení, prostě kapitalismus[angry]. A když už tu SORky jezdí 7 let, tak proč si komplikovat život jiným typem vozů že?[rofl]. No už aby tu byly alespoň ty Urbany[happy]
Pěškobus
Čtvrtek, 29. března 2018 - 16:17:43  
Neregistrovaný host
185.60.104.130
Aglo:.. ale už delší dobu tu sleduji mlčky diskuzi .. A reagujete až nyní. + Takže pro ty, kteří se již připravují k maturitě..

Teď to ale působí, že jste se odhodlal reagovat až po okamžiku, až když se Ešus zmínil o své maturitě. Tedy se dá předpokládat, že Ešus je mladý a Vy patrně jste na tom "z principu rozumově lépe"[proud].

Kdyby jste jen neplácal, ale opravdu věděl, jak je to se stavem řidičů a za jakou cenu se kolikrát obsazovali služby, tak byste si dal spíš facku...

Tak řidičů je nadbytek a DP jim musel dorovnávat do normy? Nebo jich je málo? Podle toho "výsměchu" (nového jízdního řádu linky č. 6) hádám, že správně je to druhé.

A nevím z jakého důvodu by si měl Ešus dávat facku? Až cestující budou marně čekat na šestku a nedočkají se jí, při pohledu na jízdní řád si nevěřícně hlavu ukroutí!
7777
Pátek, 30. března 2018 - 11:53:49  
Neregistrovaný host
89.176.238.185
Dobrý den ten nový tr30 ma ev.č. 99??? děkuji za odpověď a fotečka by nebyla???
Pátek, 30. března 2018 - 13:14:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 663
Registrován: 10-2011
http://hradecketrolejbusy.cz/
Aglo
Pátek, 30. března 2018 - 22:23:00  
Neregistrovaný host
89.235.58.90
Pěškobus: Rozumím, že to působí divně a máte pravdu, reagoval jsem až ve chvíli, kdy Ešus napsal, že se teprve připravuje k maturitě. Proč? Protože mě to zkrátka překvapilo. To není nic proti nikomu, respektuji to, že je teprve ve studijním procesu. Dotyčného neznám, nemám důvod být proti němu jakkoli zaujat. Zdají se Vám ale jeho příspěvky odpovídající jeho znalostem, které může na střední škole nebo gymnáziu mít? Kdo z vás měl ve svých osmnácti letech tolik sebevědomí, aby druhé poučoval a podporoval to tvrzením, které by přitom vycházelo pouze z jeho pocitu, že dané problematice rozumí?
A jelikož lidé chybí všude, je jasné, jaké problémy s řidiči jsou, alespoň co do jejich počtu. Řidiči chodí do práce ve svém volnu, stahují se z dovolených a pak se tu najde odborník znalý věci, který ví, že se jedná jen o záminku. Já neobhajuji DP, natož pak výsledek úprav JŘ, nepřišlo to ze dne na den, ale je opravdu radost vidět, kolik teoretiků ví přesně, co je za tím a hlavně jak to jednoduše vyřešit... Jen by mě zajímalo, proč si tu někteří myslí, že si DP dělá co chce, aniž by o tom město vědělo? Skutečné řešení bude nejspíš v delším časovém horizontu a bude muset stát město nemalé peníze, protože DP si na to řešení sám vydělat nedokáže. A upřímně, možná změna linkového vedení či takt v jízdních řádech takový potenciál nemá, aby zajistil dostatečný příjem z jízdného, přičemž peníze jsou samozřejmě jedním z řešení personálního problému. Prostě je to politika, navíc budou letos komunální volby.
Olga: Jako když hrách na stěnu hází... je to marný.
Olga
Pátek, 30. března 2018 - 22:28:58  
Neregistrovaný host
89.24.51.251
Marný to má asi DP[wink]. Jsem zvědavá na reakce cestujících v úterý ráno[uhoh]
Kuba_j
Pátek, 30. března 2018 - 23:30:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4332
Registrován: 8-2005
Olga: reakce cestujících už jsou na netu... stačí kouknout na facebookové stránky DPmHK nebo HK city. Většinou to jsou reakce "zrušte Zelenou linku, nechte 24R".
Sobota, 31. března 2018 - 01:30:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 293
Registrován: 9-2013
Aglo: Děkuji za poučení, já jsem vycházel z toho, že až do teď se tu a tam přidaly nějaké spoje, a dokonce se zavedla Zelená linka, která potřebuje extra řidiče. Pokud je tedy s řidiči takový problém, pak to chápu.
Nicméně omezování by šlo udělat daleko efektivněji, viz hlasy volající po zrušení Zelené linky a zachování 24 R. Nicméně příklady jiných měst ukazují, že změna linkového vedení, takt, přestupní vazby a tarif dokáží udělat s méně vozidly a řidiči více muziky. Právě proto, že nemáme takt, jezdí mnoho spojů v souběhu. Trudnost dnešního stavu je vidět hlavně večer, kdy cestující čekají desítky minut na svoji přímou linku. S přestupem kvůli nepřestupnímu tarifu nejedou a ti, kteří mají předplatní jízdenku, zase narazí na to, že není takt a nevědí, jestli jim z té a té zastávky nějaký přípoj pojede. A dalo by se pokračovat navázaností na vlaky, tarifními konkurencemi v Bělči, Vysoké apod. a tak dále. To je hromada věcí, která lidi od MHD odrazuje a pak má DP menší příjem. Dnešní stav vývoje směřuje k tomu, že (přehnaně řečeno) až na pár výjimek bude DP dostávat v průběhu roku stokoruny od důchodců a v září 1480 Kč od studentů, MHD budou používat vyloženě jen ti, co budou muset.

Smutné ale je, že MHD ovlivňuje také využití železnice. Lidé by třeba vlakem jeli, ale když jim autobus do okrajové části Hradce na vlak nenavazuje, nepojedou ani vlakem. A nejde jen o to, že třeba linka 11 odjíždí o víkendu od nádraží v X:24 (dlouho po uzlu v celou a těsně před uzlem v půl), ale třeba i o čekání MHD na vlaky ve večerních hodinách. Už se tu někdy probíralo, že přestup z posledního R z Prahy na poslední trolejbus linky 3 se rovná loterii. Cestující se nechce modlit, ale chce funkční systém.
Sobota, 31. března 2018 - 08:32:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 664
Registrován: 10-2011
Zelená linka blokuje autobus i řidiče a vozí vzduch ... i ten jeden řidič a vůz by zvládli alespoň 1x za hodinu 24R, která by byla mnohonásobně využívanější ... jako ano, 24R jezdila až moc na to, že to byl doplňkový R spoj, ale částečně to mohlo zůstat.
Ale to je přesně o tom, že není problém najít časy, kdy jede 5 a 11, respektive 5 a 17 za sebou v rozmezí několika minut a pak nejede dlouho nic. A rušit 6 v ranní špičce nedává moc smysl, to ji radši měli zrušit mezi špičkami nebo nechat 2 spoje za hodinu.
Pěškobus
Sobota, 31. března 2018 - 13:50:35  
Neregistrovaný host
185.60.104.130
Aglo:Zdají se Vám ale jeho příspěvky odpovídající jeho znalostem, které může na střední škole nebo gymnáziu mít?

Za sebe; i mne překvapilo, že se jedná teprve o maturanta. Přesto uznávám jeho přehled v oblasti MHD (i jinde ve světě) a některé jeho postřehy považuji za celkem trefné. Na druhou stranu s řadou jeho názorů nesouhlasím, jiné jeho výroky dělím "mnohem" nebo je beru hoooooodně s rezervou.
Host z hk
Sobota, 31. března 2018 - 19:01:11  
Neregistrovaný host
37.188.142.185
V nové 30tr se vzadu není čeho držet.
Sobota, 31. března 2018 - 21:28:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 294
Registrován: 9-2013
24R jezdila v 20 min taktu proto, že to tak vyšlo na dvě vozidla (oběh trval 40 min). Podle mě to bylo akorát, protože autobusy rozhodně nejezdily prázdné, v celou se i stálo. Pro účely železniční dopravy i šetření by někoho mohl napadnout půlhodinový takt, na něj byste ale stejně potřebovali dvě vozidla, takže skoro nic neušetříte. 40 min je nesmysl a hodinový takt by sloužil opravdu jen železničním cestujícím, aby je odvezl od celé z nádraží. Jenže to vozidlo by půl hodiny jelo a půl hodiny stálo a těžko by se na půlhodinu hledalo využití. Leda že by se prodloužila jeho trasa do centra, ale tam posilování dopravy v odpoledních hodinách moc potřeba není.

Škoda, rychlíková linka v taktu byl jistý hradecký unikát. Podle mě rozhodně kladný unikát, unikáty jsou i jiné (netakt, děrovače jízdenek), ale ty už pozitivně nevnímám. Očekával bych, že rychlíkový segment by se naopak mohl rozvíjet (myšleno 24R, další linky asi ne, protože jinam nevede srovnatelná silnice, a když už, tak tam není obrovské sídliště). Celá ta věc je založená na skutečnosti, že Labská a Lipky už kvalitní dopravu mají (1, 9, 24) a existuje mnoho cestujících, kteří jen projíždí. Smysl to dává i ekonomicky - tyto cestující vyfiltrujeme a budeme je vozit rychle (tedy atraktivně - potenciál růstu počtu cestujících - a s menšími nároky na vozidla a řidiče) a levně (proč se s projíždějícími cestujícími pořád rozjíždět a brzdit?). 20min takt byl tak akorát, aby se takoví cestující ještě nalákali.
Třeba by se mně líbilo zřízení buspruhu od FN po zast. Heyrovského, aby se autobusy nezpožďovaly, to by přispělo k ještě větší atraktivitě. Pak by se na každý spoj dala navázat u Hvězdy linka 18 na Benešovu, aby výhod rychlého spojení mohlo využívat ještě více lidí. Pak by se na 24R uživil i kloubák, který by na zpáteční cestě zastavil i u Hotelu Garni, aby si mohli nastoupit případní cestující z 18, jedoucí z Benešovy na nádraží. Celé sídliště by tak mělo rychlé spojení z/na nádraží. Ale k tomu je potřeba ta přesnost a hlavně přestupní tarif.
Neděle, 01. dubna 2018 - 09:07:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 947
Registrován: 10-2002
Pár obrázků nového vozu ze včerejška (dnes opět na 1 do Kluků)



Olga
Neděle, 01. dubna 2018 - 13:08:32  
Neregistrovaný host
89.24.49.22
Představa cestování v tomhle "super- moderním" voze číslo 99 na 27 v odpol. špicce, je dost odrazující[ko]. Ne nikdo mě nenutí jezdit Sorkami z JZD, to vím[happy]. Škoda ale linky 27 od září 2018 bude pro mě nepoužitelná[sad]. A k děrovačům,co je na nich tak unikátního[uhoh]? Jako že je jednen děrovač na celý vůz[uhoh], nebo že už se s nimi lze setkat jen v Hradci a Plzni[uhoh]}?
Neděle, 01. dubna 2018 - 13:30:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 476
Registrován: 2-2011
Proč je natřen bílou barvou?
Nejlepší jsou trolejbusy ze Škoda Ostrov!
Host z hk
Neděle, 01. dubna 2018 - 17:29:29  
Neregistrovaný host
37.188.130.192
Protože to je prototyp a vlastníkem není dp.
7777
Neděle, 01. dubna 2018 - 19:20:22  
Neregistrovaný host
89.176.238.185
Tak tady v H.K. nezůstane??? nebo u dalších budou ev.č. pokračovat 9xxx
Neděle, 01. dubna 2018 - 22:23:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 295
Registrován: 9-2013
Také jsem se dnes na lince 1 svezl a nějak extra nadšený jsem nebyl. Lepší než starý SOR to je (skla u dveří jsou hezčí než bílé desky, lépe vypadá i béžový strop, dveře jsou tišší, průchod nad první nápravou širší), ale z představy, že tento zázrak nahradí Citybusy/Citelisy, mi dobře není.

Ten parciál má pouze parciální kapacitu, a to 25 míst k sezení (oproti normálnímu SORu Škoda 30Tr s 32 místy). Může za to postel vzadu (minus 5) a nízkopodlažní levá strana (minus 2). Klimatizace bude asi spíše na ozdobu, její výdech se nachází pouze mezi 3. a 4. dveřmi. Vůbec pak nechápu zachování střešního větráku á la Karosa úplně vzadu. Potahy jsou také špatné, jemná plyš je hygienicky daleko horší než hrubá textilie v nových Citelisech. Vrže to až dost už z výroby, hodně kraválu dělá i řachtající Bustec. Zadní dveře se už rozladily, křídla se zavírají v opačném pořadí a těsnění se žvýká. Večer v interiéru svítí nepříjemně bílé zářivky, ale úspěch je, že při 1/2 osvětlení svítí cik-cak, a ne dvě, nic, dvě, nic jako ve starých SORech. Ale nechtěl bych vidět, jak zářivky svítí naplno, to musí být peklo.
Jamix
Pondělí, 02. dubna 2018 - 14:01:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 40
Registrován: 5-2008
Článek, který by si měli přečíst hlavně "obyčejní" cestující, kteří neví, že Zelená linka není zcela vlastní nápad DP, ale města.

http://vychodocech.cz/reakce-obyvatel-ruseni-spoju-mhd-proc-se-ra deji-nezrusi-zelena-linka-ni/

Uvidíme, jak s touto skutečností naloží voliči u podzimních komunálek, až budou vzpomínat na úpravu JŘ v dubnu 2018.
Pondělí, 02. dubna 2018 - 15:06:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14
Registrován: 8-2016
Ešus:
"Také jsem se dnes na lince 1 svezl a nějak extra nadšený jsem nebyl. Lepší než starý SOR to je (skla u dveří jsou hezčí než bílé desky, lépe vypadá i béžový strop, dveře jsou tišší, průchod nad první nápravou širší), ale z představy, že tento zázrak nahradí Citybusy/Citelisy, mi dobře není.
Ten parciál má pouze parciální kapacitu, a to 25 míst k sezení (oproti normálnímu SORu Škoda 30Tr s 32 místy). Může za to postel vzadu (minus 5) a nízkopodlažní levá strana (minus 2). Klimatizace bude asi spíše na ozdobu, její výdech se nachází pouze mezi 3. a 4. dveřmi. Vůbec pak nechápu zachování střešního větráku á la Karosa úplně vzadu. Potahy jsou také špatné, jemná plyš je hygienicky daleko horší než hrubá textilie v nových Citelisech. Vrže to až dost už z výroby, hodně kraválu dělá i řachtající Bustec. Zadní dveře se už rozladily, křídla se zavírají v opačném pořadí a těsnění se žvýká. Večer v interiéru svítí nepříjemně bílé zářivky, ale úspěch je, že při 1/2 osvětlení svítí cik-cak, a ne dvě, nic, dvě, nic jako ve starých SORech. Ale nechtěl bych vidět, jak zářivky svítí naplno, to musí být peklo."

To co je mezi 3-4. dveřmi je klimatizace, ale pouze k nasávání vzduchu. Průduchy nad délky, odtud proudí vzduch klimatizace (po celé délce vozidla).
Pondělí, 02. dubna 2018 - 21:03:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 296
Registrován: 9-2013
Jamix: Zajímavé je, že nějak (aspoň částečně) se naplnily ty nejzbytečnější kroky volebního programu. S celokrajskou integrací VHD a WiFi v MHD se nestalo vůbec nic.
To, že Zelenou linku objednává město, mám brát jako zdůvodnění? Vždyť snad celou MHD objednává město (a hlavně ji platí), ne? Právě proto si může dovolit i tu "optimalizaci JŘ".
V této nouzové situaci, kdy nejsou řidiči, bych zastupitelstvu nesplnění zavedení Zelené linky klidně odpustil. Místo toho se mohla udělat třeba ta WiFi nebo hlavně krajská integrace.

centipede: "Průduchy nad délky" - To jsou ty černé štěrbiny v obkladech stropu? Pak to smysl dává.
Jef
Úterý, 03. dubna 2018 - 17:09:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5721
Registrován: 5-2002
Co znamená věta primátora z odkazu od Jamixe o "úpravě jízdních řádů tak, aby všechny autobusy nejezdily z konečné na konečnou"?? Teď se nenavážím do toho, že je to logicky nesmysl (linkový autobus z podstaty věci pojede vždycky z konečné na konečnou, i kdyby byl třeba polookružní..), ale snažím se odhadnout, jak to myslí. Jako že by si přál nějakou "optimalizaci" v tom směru, že by autobusy nepokračovaly až k nádraží nebo dál, ale při první příležitosti by u centra vyklopily cestující na přestup na Zelenou linku? No to by byl opravdu pokrok...

Zdeněk Fink měl říct pro idnes.cz:
"Rovněž HDK zdůrazňuje, že bezplatná zelená linka nebyla jen předvolebním výstřelem.„Byl by to spoj, který by jezdil v krátkých časových intervalech mezi terminálem, nádražím, středem města, objel by historické centrum a zase by se vracel zpět,“ představuje nápad primátor Zdeněk Fink. Domnívá se, že bezplatná linka by pro město nebyla příliš velkou finanční zátěží a že by měla dva pozitivní efekty: „Lidé, kteří zatím nebyli ochotní MHD používat, by si na hromadnou dopravu zvykli a zbytečně by se nepohybovali po městě auty. Do budoucna by tato linka mohla znamenat i úpravu jízdních řádů tak, aby všechny autobusy nejezdily z konečné na konečnou."
Kuba_j
Úterý, 03. dubna 2018 - 17:42:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4333
Registrován: 8-2005
Jef: Nejspíš opravdu, aby všechny nejezdily až na Terminál HD, před 5 lety už tu takové pokusy byly u linek 11 a 17, které měly konečnou ve Svinarech a ve městě se "otočily" jízdou Adalbertinum-nábřeží-Muzeum. U cestujících to moc velké nadšení nevyvolalo a tak se ta změna zrušila a jezdí tyto linky opět až na Terminál HD.
Úterý, 03. dubna 2018 - 22:29:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 297
Registrován: 9-2013
Ono celá ta naše MHD jede do začarovaného kruhu, a tam opravdu konečné nejsou. :-) Také to nechápu... Asi mají být všechny linky okružní, tedy přinejmenším všechny končit otočkou kolem centra...