Diskuse » Archiv 2019 » Autobusy a trolejbusy » Trolejbusy a autobusy v Hradci Králové » Archiv diskuse Trolejbusy a autobusy v Hradci K... do 03. 02. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Trolejbusy a autobusy v Hradci K... do 03. 02. 2019

dolů
   autor příspěvek
Pondělí, 21. ledna 2019 - 17:45:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 69
Registrován: 1-2006
U linky č.9 je problém, že se celodenně při 30min taktu nedají, podobně jako u linky č.14, vyjezdit BP (při obratu 3min na THD zbývají 4min na Lesní hřbitově a 9min U Střelnice). Takových linek je ale více (např. 5,11,17), určitě by se ale místo prohazovaní vozů s l.č.24 dalo vymyslet něco jiného, jen by se muselo překopat vypravení u většiny linek končících na THD. Pak by se dala udělat 24 s čistě 2 kurzy a nějakým přejezdem během svačiny a nebo prostě, podobně jako u linky č.25 (nebo jako to dělají v jednom městě směrem na jih), udělat dopoledne a odpoledne 60min díru v taktu [happy]

(Příspěvek byl editován uživatelem knyta.)
Pondělí, 21. ledna 2019 - 19:00:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4396
Registrován: 8-2002
Linka 24 je autobusová a má licenci pro autobusy vydanou magistrátem. Licence pro trolejbusovou dopravu snad vydává Drážní úřad, čili by v tom případě musela mít 24 licence dvě a musel by se z nich udělat souhrn. K čemu by to bylo dobré? Řidiči autobusů by neměly hodiny a řidiče trolejbusů by musel o víkendu alespoň na jednom z těch dvou turnusů nahradit minimálně univerzální řidič nebo někdo z volna. Přitom 24 jezdí dost vytížená na to, aby jí někdo ještě ubíral 5 chybějících míst na sezení.
Kuba_j
Pondělí, 21. ledna 2019 - 19:28:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4472
Registrován: 8-2005
Petr_nosek:
1) Např. v Pardubicích je linka 12 taky kombinovaná, o víkendech čistě trolejbusová (převlékání 2 na 12 na Zámečku) a v pracovní dny je převážně autobusová (trolejbusové jsou jen 2 šejdry).
2) Ubíral 5 chybějících míst na sezení, které v (novějších) autobusech ani nejsou? Nepletu-li se tak parciální 30Tr mají 27 míst k sezení a Urbanwaye a Citelisy s větším kočárkovým prostorem snad 28.
3) Kdysi dávno se tu rozebíralo, jak rozšířit provoz trolejbusů a teď když je ta možnost využít o víkendu nevyužité nové trolejbusy, když budou z 9 parciálů využity 2 vozy na 27 (možná 3, nevím jak budou udělané svačiny)...
Pondělí, 21. ledna 2019 - 19:53:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4397
Registrován: 8-2002
z jiného soudku: MHD od 2.2.2019
Pondělí, 21. ledna 2019 - 20:03:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 670
Registrován: 10-2011
Zajímal by mě osud 19 z/na Slezské předměstí, i když popravdě nevím, jaké je využití. Ale teda jestli to zůstane, tak to bude dělat dost velký zmatek, hlavně ty odpolední. Myslím si, že pokud je nechají, že by se hodilo je přečíslovat například na 29, už teď je ta 19 tímhle trochu zmatečná.
xxxxx
Pondělí, 21. ledna 2019 - 20:14:20  
Neregistrovaný host
Dnes jsem se svezl Citybusem u Cartouru a musím říct, že...

Už jsi koukal, co tam dnes nasadili "nového"?
Pondělí, 21. ledna 2019 - 20:17:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4398
Registrován: 8-2002
Linku 19 odpoledne občas vídám a na zrušení není. Nicméně současný nájezd z cihelny z linky 12 a posléze přejezd z cihelny na linku 13 bych si dokázal představovat i jinak. Linka 14 po šestnácté hodiny přijíždí na cihelnu, klidně mohla skončit na Kingspanu a jet poté jako 13, naopak vůz, co přijede na lince 19, mohl v 16:13 pokračovat po šejdru linky 14. Těch možných kombinací a úspor je vícero. Jen by mě zajímalo, čím byla nahrazena linka č.6. Ostatní redukce k dubnu bych klidně nastálo pochopil, ale s osudem linky č.6 spokojen nejsem.
Pondělí, 21. ledna 2019 - 22:27:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 359
Registrován: 9-2013
xxxxx: Nepatří to sem, ale ano, jel jsem, a sice Temsou. Zázrak to není, ale pořád mnohem lepší než Citybus. Zato v Brozanech jsme míjeli s protisměrem v podobě třínápravového MB Citaro (Car-tour). Milé překvapení.
Pěškobus
Úterý, 22. ledna 2019 - 10:38:00  
Neregistrovaný host
Ten závěr toho článku; citace ředitele, (pokud se jedná o jeho skutečné vyjádření) to je tedy "síla"!!
Úterý, 22. ledna 2019 - 11:05:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 90
Registrován: 9-2009
Petr_nosek: Nahrazování autobusů trolejbusy na lince 27 už v průběhu února, to rád slyším, jsem zvědav, jestli dříve zkusí víkendový provoz.
Moje stránky: http://mhdsimulatory.blog.cz/
Úterý, 22. ledna 2019 - 21:25:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3856
Registrován: 1-2010
Už se ví kam půjdou ušetřene kloubove autobusy z linky 27 a ušetřete vozy z linek 1 a 2? Pro trolejbusy bych viděl využíti na lince 3. Kloubové autobusy bud na posílení linky 24 nebo tam, kde se budou hodit. A co se týka linky 19, bude se měnit i její interval?
Tratě 020,021,022,030,031,032 a koridorová 010 jsou má srdeční záležitost [happy]

[vypravci] 163+Bdmtee+Bdmtee+Bdmtee[vypravci]

UPOZORŇUJEME cestující, zastávku Hradec Králové Kukleny vlak projíždí[masinka]
Středa, 23. ledna 2019 - 10:53:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 671
Registrován: 10-2011
Vyhledávač spojení míchá pracovní dny a víkendy ...
Středa, 23. ledna 2019 - 18:26:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5695
Registrován: 6-2005
Petr_nosek: na mnoho menších magistrátech tyto licence vydává jeden a ten samý člověk. Tudíž problém by neměl být. A udělat z nich souhrn? Pamatuji si, že když se zavedla povinnost dát všechny j. ř. do CISu, tak např. Brně byly napřed jen autobusové spoje po trolejbusové lince. Tzn. celá linka 25 měla cca 5 spojů za den. V IDS JMK je časté, že linka, třeba 104, má v hlavičce uvedeno:
spoje 1-20 jede linka xxx104 ZDS Psota
spoje 21-50 jede linka yyy104 BDS BUS
atd. Není to tedy věc neznámá. I kolem Prahy jsou linky, kdy je souhrnný j. ř. a v hlavičce se odlišuje, kdo co jede.
Makrelu neumeješ.
Středa, 23. ledna 2019 - 18:55:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4399
Registrován: 8-2002
ad 9Tr: však u nás v KHK taky jezdí na linkové dopravě jednu souhrnnou trasu linky licencí vícero dopravců. Jen prostě nepovažuju nápad na případné využívání parciálů na lince 24 o víkendu za šťastný, neb polovinu času a trasy by jely mimo dráty.
Středa, 23. ledna 2019 - 19:17:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4400
Registrován: 8-2002
Z jiného soudku: kde bude stavět linka č.4 na zastávce Palachova ve směru do centra? V jízdním řádu je tato zastávka zanesena jako obousměrná, se zastavováním v obou směrech. nové JŘ
Lepší zítřky
Středa, 23. ledna 2019 - 20:49:05  
Neregistrovaný host
Shlédl jsem nové jízdní řády a jsem v rozpacích ze směřování MHD v HK.

Nic proti Novému Hradci, ale i po redukci počtu spojů je doprava na NHK předimenzovaná. Linka 4 by dávala vĕtší smysl, kdyby mohla jezdit přes Benešovu, než kolem plechového plotu na Brněnské.

Rád se budu mýlit, ale očekávám, že 21 bude vytížená jako 8, tedy vozič vzduchu.

Co je důvodem přeteasování 15 ve smĕru do Lochenic? Zpožďování kvůli kolonám u Koruny, nebo to byl nĕjaký požadavek KMS?

Linka 19 nový jízdní řád ještĕ nemá, ale dle zveřejněných informací to bude paskvil. Jezdit do FN z Terminálu a nádraží přes Aldis a centrum? Asi vtip. Tady je krásně vidět, jak je potřeba obsloužit nové zastávký u Labského mostu, ale nikdo nemá odvahu přetrasovat některou ze zabĕhnutých linek (5, 11, 13, 15, 17), což by okamžitě narazilo na odpor, protože v HK všechno musí jet přes centrum a nejlépe až THD. Takže se vymyslí paskvil s 19, která nikomu nevadí. Hlavnĕ, aby v centru a mezi centrem a THD mohlo být přelinkováno.
Středa, 23. ledna 2019 - 20:56:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4401
Registrován: 8-2002
Mně teda přijde lepší vést linku 19 tou trasou, co je navržená, ostatně částečně bude nahrazovat i jedničku mezi THD a nemocnicí, která byla trochu omezena. Požadavek propojení nádraží se vnitřkem nemocnice tu byl, stejně jako požadavek na obsluhu Labského mostu. Nevidím problém s tím, že se oba tyto požadavky propojily. Pro mě jednoznačně lepší linka 19 v té nové trase než pětkou jezdit po okruhu a vynechat centrum. Ze Slatiny nic jiného než linka č.5 nejede, pokud nepočítám meziměstskou linku IREDO 111 a pár spojů 112 a 338.
Středa, 23. ledna 2019 - 21:45:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1234
Registrován: 9-2003
Linka 4 se nějak nepovedla.

Ta 21 jezdí víc než jsem čekal, nicméně kdysi se psalo, že bude zastávka i u budovy THHK, či Pedersena. Bez ní ta linka tak nějak postrádá smysl. V zadní části býv. areálu Petrofu je dost firem...

U tý 15 nechápu tuto věc:
Ulrichovo nám. 0 min
Střelnice .....1 min
Atrium Tesco ..2 min
Hlavní nádraží 2 min
Terminál ......3 min

Oproti původním 5 minutám, nevěřím, že se to stihne.
Zastávka Nadjezd nově na znamení.

Uvidíme, třeba si novinky cestující najdou a oblíbí.
http://fotogalmhdhk.unas.cz - fotogalerie zdaleka né všech vozů v Hradci Kr.
Středa, 23. ledna 2019 - 22:21:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3857
Registrován: 1-2010
Linka 4 by klidne mohla jezdit i o víkendu. Pokud Vidim její jizdni rad, počítám ze tam jezdí dvě poradi. A ať mi nikdo nerika, že dva trolejbusy by se nenašly i na víkendový provoz teto linky..a to i za ze podminky, že by se prejizdelo na/z linky 2
Tratě 020,021,022,030,031,032 a koridorová 010 jsou má srdeční záležitost [happy]

[vypravci] 163+Bdmtee+Bdmtee+Bdmtee[vypravci]

UPOZORŇUJEME cestující, zastávku Hradec Králové Kukleny vlak projíždí[masinka]
Středa, 23. ledna 2019 - 23:06:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 360
Registrován: 9-2013
Ke změnám JŘ: Jsem velice rád, že podstatnou část života trávím v Praze a cesty MHD v HK se omezují pouze na cesty na nádraží a zpět. Pro ostatní cesty jsem si obstaral staré kolo, a když vidím tu "kvalitu" MHD, ještě rád na něm jedu i v mraze.

Linka 4: Hurá, máme takt. Konečně (po zrušení 24R) existuje zase nějaká linka z Pod Strání, na kterou se dá spolehnout a jejíž odjezdy nemusím hledat v aplikaci. Jinak je ale linka samozřejmě holý nesmysl, jak už jsem několikrát psal.
Linka 21: Ten JŘ je snad apríl. Jak tím může někdo jet, když interval kolísá mezi 9 min a necelou hodinou?! Viz 7:47, 8:10, 8:19, 8:44 (pouze Komenského), 9:11 nebo posloupnost 16:11, 16:22, 16:46... Kdo se nebude chtít hrabat v aplikaci, půjde rovnou na Čajkovského, ale tam si také nepomůže, protože linka 9 jezdí v sedle jak chaotické noty na buben. Já právě nechápu, proč je MHD v Hradci tak postižena dopoledními sedly (klidně je ze 4 odjezdů za hodinu jen jeden). Asi jsme zamrzli v době, když všichni jezdili na šestou do práce, ne? Ráno jezdí spojů hodně a plné nejsou. Pak je školní špička, ale po ní hustá doprava okamžitě končí, přitom dnešní lidé by jistě jezdili i v tento čas. Dopoledne jsou spoje narvané a důchodci a matky s dětmi se do vozidel ani nevejdou. A pak přijde odpolední špička, spojů jezdí násobně víc, ale přitom poptávka je s výjimkou extrémních odvozů od školy stejná, takže se vozí vzduch. Kdyby se v sedle ubral jeden ze čtyř kolujících busů, tak to ještě pochopím. Ale co je moc, to je moc.

Linka 15: To si snad dělají p***l, že každý směr jede jinudy!

Má cenu tuhle zakletou MHD ještě řešit? Asi ne. Obávám se, že magistrát o alternativách ani slyšet nechce. Každopádně máme nakročeno k tomu, že středoevropští šotouši se k nám budou sjíždět jako do dopravně-organizačního skanzenu.
Středa, 23. ledna 2019 - 23:13:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 361
Registrován: 9-2013
A ještě něco: V Pod Strání je zadrátovaná vnější stopa, takže 4 se bude točit jako 23 a 27. Přitom už Ikarusy 280 se točily tak, že z vnitřku se jezdilo k nádraží a z vnějšku na Slezské. Ne, tento DP musí ničit i to málo kvalit, které tu bylo dlouhodobě zavedeno.
Čtvrtek, 24. ledna 2019 - 08:25:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 91
Registrován: 9-2009
Ešus: Ono zadrátovat pravou stranu na Pod Strání je mnohem jednodušší než to křížit.

Asi nějaká chyba, mě to stáhlo linku 4 jen směrem z centra. Jako by se DP bál zveřejnit, že zastávka Palachova bude v druhém směru vynechána.

Linka 19 mě nějak netrápí, uleví to spojení Jídelna - Hlavní nádraží, kde se stravuje hodně středoškoláků, kteří většinou bydlí mimo HK.

Na linku 15 jsem taky koukal jako puk, je to nejsložitější linka a dělají v ní ještě větší zmatek.
Moje stránky: http://mhdsimulatory.blog.cz/
Čtvrtek, 24. ledna 2019 - 09:03:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4635
Registrován: 4-2003
U té 15 bude jízdní doba Ulrichák - Hl.n. 4 minuty, jen ve sloupečku jízdní doby v JŘ je chyba. Btw. fakt se Gočárovka směrem ke Koruně tak strašlivě zacpává, že stojí za to to objíždět okolo Tesca?
Kuba_j
Čtvrtek, 24. ledna 2019 - 09:36:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4473
Registrován: 8-2005
Ve špičce tam jsou denně kolony [auto] [auto] pomalu v celé ulici od vily Aničky až ke slavnému kruháči. Řidiči aut by si na Gočárovce zasloužili bus pruh, aby jim třeba došlo, že se dá jet i jinudy a ne jak ovce Gočárovkou. A ještě než se zrušila 24R, tak právě kvůli kolonám na Gočárovce se začala 24R na nádraží vracet Hořickou ulicí místo po zacpané Gočárovce, jak původně jezdila.

No hlavně to nezastavování 4 na Palachova DC není nikde v tiskových zprávách/ článkách na webech zmíněno, takže až tím budou lidi chtít první den jet, tak se dá čekat vlna kritiky.


Ešus: 24R na nádraží jezdila taky z vnějšku a 4 jede k Magistrátu stejně jako 23 a 27, tak je to tak 50-50 na kterou stranu patří. Jinak souhlas s tím omezeným dopoledním sedlem, nejhorší to je snad u linky 12 o prázdninách, která je v dop. sedle osekaná jen na 2x za hodinu.

(Příspěvek byl editován uživatelem Kuba J.)
Čtvrtek, 24. ledna 2019 - 09:40:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 672
Registrován: 10-2011
Zacpává, jednou jsem tam v 5 strávil přes 10 minut mezi Gočárovkou a nádražím.
Lepší zítřky
Čtvrtek, 24. ledna 2019 - 10:05:57  
Neregistrovaný host
To je tak, když si někdo myslí, že kruhová křižovatka s jedním pruhem má stejnou kapacitu jako světelná křižovatka s uspořádáním 2+2 v hlavním směru. A ještě u toho stojí obchodní centrum, které naštěstí není tak navštěvované jako Futurum (subjektivní odhad dle osobního srovnání). Ale hlavně, že máme fontánku :-)

Že přetrasovali 15 kolem Tesca chápu, ale že jen v jednom směru mi hlava nebere. Podobný paskvil jako u 23 a 27 zajíždějící do Skladištní oblasti. Ráno vyhovíme a bez přestupu svezeme lidi žijící v blízkosti trasy 23 a odpoledne lidi žijící v blízkosti trasy 27, taky hezký.
Čtvrtek, 24. ledna 2019 - 10:11:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 673
Registrován: 10-2011
Ráno totiž lidi od 27 sveze 27R, odpoledne od 23 maj smůlu, no, dřív ale jezdila odpoledne tuším taky.
Kuba_j
Čtvrtek, 24. ledna 2019 - 10:30:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4474
Registrován: 8-2005
V druhém směru by 15 zas mohla uvíznout v koloně u Střelnice.
Pěškobus
Čtvrtek, 24. ledna 2019 - 12:59:20  
Neregistrovaný host
Takže ta trolejbusová trať na Pod Strání se skutečně stavěla na dva spoje za hodinu v pracovní den? A k tomu, aby se sólo parciálem zmršila linka č. 27? To se vyplatilo!

K té lince č. 15: někomu se to možná zdá zvláštní, ale za dané situace (zácpy) je to asi nejlepší řešení[ok][ok].
Philip
Čtvrtek, 24. ledna 2019 - 19:53:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1145
Registrován: 11-2007
Aby nedošlo k nějakému nedorozumění, pochopte že v Hradci se nejedná o žádné rozšíření trolejbusové sítě, tahle parodie co vznikla je pouze vytvoření nabíjecího místa pro nabíjení toho parciálního trolejbusu na l.č.27 na rozšiřování provozu by byla nutná výstavba nové měnírny, a toto v DP nejsou z nějakého důvodu schopni prosadit, současný napájecí měnírny v HK žádné další rozšiřování provozu neutáhnou, tak vlastě poškrtali náhodně stylem sportky vybraný spoje na l.č.1 a 2 a z těchto ušetřených spojů bude vlastně postavená ta l.č.27 no a protože by vypadalo blbě kdyby se na té nové troleji nabíjel jen ten parciální trolejbus na l.č.27 tak vytvořili novou linku č.4 "kterou nikdo nechtěl, a vede odnikud nikam" která ty nový troleje bude aspoň trochu "hoblovat" vítejte v kocourkově DPmHK
Je vidět že s novým řiditelem žádná změna nepřišla, a dál se pokračuje v bordelu který nastolilo staré vedení DP, no koryta jsou evidentě přednější jak veřejný zájem, uvidíme na jak dlouho...
SWISSTROLLEY - kvalitní ekologická doprava
HESS musíš se s ním svést
Dovolujeme pokroku aby diktoval našemu jednání...
Pátek, 25. ledna 2019 - 00:37:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 362
Registrován: 9-2013
Přitom ale ta nabíječka na Pod Strání vůbec není potřeba, protože těch 2× 2,2 km by parciál ujel na jeden zátah. A pokud by se v budoucnu parcializovaly 23 a 24, stejně by se musela postavit nová měnírna, protože dalších 10 nabíjejících se parciálů by ta stávající síť neunesla.

24R byla doplňková a ve směru do centra ji skoro nikdo nepoužíval.

To už je ale lepší postavit skrz Třebeš dráty - v dnešní době to pořád smysl má. Dále postavit dráty přes benešovku a tradá, linky 23, 24 a 27 můžou jezdit trolejbusově a linka 9 parciálně. Ale smůla, v době stavby Moravského Předměstí byl trolejbus něco hnusného a setrvačnost je svině.
Obecně si myslím, že in-motion charging má budoucnost a kromě vyloženě vesnických linek se dá na parciály ve střednědobém horizontu převést všechno.
Pátek, 25. ledna 2019 - 08:01:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 92
Registrován: 9-2009
Ešus: Já si myslím, že ten návrh s těmi trolejemi do Třebše je pasé, protože jste zapomněl na křižovatku u Milety, tam by to bylo trochu složitější. Muselo by tam být hodně výhybek. Pro 24 vlevo a pro 23 pravděpodobně jen křížení rovně plus trasa Heyrovského - Zimní stadion. S těmi trolejemi by se při rekonstrukci křižovatky u Milety muselo počítat. Stále se ta rekonstrukce zasekla na mrtvém bodě a hádám, že tam stále zůstane.
Moje stránky: http://mhdsimulatory.blog.cz/
Pátek, 25. ledna 2019 - 18:22:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5697
Registrován: 6-2005
Základní problém v Hradci je ten, že trolejbusy nenesou hlavní obslužnost. Všude jinde je minimálně polovina výkonů na elektrické trakci...
Makrelu neumeješ.
Pátek, 25. ledna 2019 - 18:48:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4402
Registrován: 8-2002
Nová zastávka Palachova - pouze pro linku č.4 ve směru do centra- bude umístěna dle informací z Magistrátu v ulici Milady Horákové, před odbočovacími pruhy - do budoucna se tam má vystavět záliv, zastávku bude obsluhovat pouze linka 4, ostatní linky zůstávají ve směru do centra v ulici Palachova. Umístění v Palachově ulici ve směru k Petrofu prý odmítla PČR kvůli rozhledovým poměrům z jednosměrky. Jak jsem dostal informace, tak předávám.
Pátek, 25. ledna 2019 - 20:47:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 363
Registrován: 9-2013
9 Tr: Přesně tak a má to historické důvody. Třeba Curych má jasnou politiku - jako páteř tramvaje délky kolem 30 m a více, trolejbusy pouze na linky, kde se uživí klouby a dvojklouby, a sólo autobusy (výhledově možná elektrobusy) na ostatní linky. Důvody jsou čistě ekonomické, protože Švýcaři vědí, že krátká tramvaj je drahá a sólo trolejbus taky - ostatně v celém Švýcarsku dnes nenajdete jediný trolejbusový provoz, který by provozoval sólo trolejbusy bez přívěsu. Ale ne, u nás jde nákladová stránka stranou a buduje se drahá trolejbusová infrastruktura na to, aby po ní projel 2× za hodinu trolejbus, který je vlastně k ničemu. Zrovna tak Praha trpí zaujatostí na sólo tramvaje T3...
Kuba_j
Pátek, 25. ledna 2019 - 21:18:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4475
Registrován: 8-2005
Myslím, že zadrátování Moravského předměstí a Třebše dost brání(la) neustále odkládaná rekonstrukce křižovatky Milety. Kdo tam bude stavět trať s komplikovanou křižovatkou, aby se to při rekonstrukci Milety předělávalo... Další věcí je, kdyby se postavila silnice Harmonie-Mileta pro normální provoz v obou směrech, tak by se dalo upravit linkové vedení. Např. 9 by nemusela najíždět zbytečné km přes Hvězdu. To samé spojka Sconto-Decathlon, je to blbých 400m a silnice stále nikde... kdyby se postavila, mohlo se zatrolejovat Farářství a na 12 mohly být parciální trolejbusy. Jak se tady má udělat lepší linkové vedení MHD, když město není schopné postavit ani pár set metrů silnic. A ani s volbama se to zdá se nezmění.


Ešus: No Švýcarsko je někde trochu jinde, když i 140 tisícové město (Lausenne) začíná kupovat dvojkloubové trolejbusy.

Philip: A co se asi buduje na Cihelně?
Pátek, 25. ledna 2019 - 22:03:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5698
Registrován: 6-2005
Ešus: pozor, on je ve Švýcarsku jiný pohled, který mně vysvětloval přímo zaměstnanec VBL. Politika je taková, že nasazujeme klouby aby si lidé vždy mohli sednout, nebo jich jen pár stálo. Ne jako u nás, spoj je obsazen, když je z 90% plný. Tím se provoz ale dost zdražuje, jenže oni to prostě dají. Proto taky mají 2 kloubové trolejbusy. Prostě nás standard posunut o stupeň více. Vleky jsou nutnost, tahají je VP trolejbusy a vlek je NP.
Jen mne děsí, že všude se dělají projekty, nebo se minimálně mluví o perspektivních směrech, HK nic...
Makrelu neumeješ.
Sobota, 26. ledna 2019 - 07:33:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 93
Registrován: 9-2009
Kuba_j: S tou spojkou od harmonie souhlasím, proč to tenkrát nedostavěli? Je to v plánech?

Edit: Koukal jsem, že se se spojkou při stavbě obchodu počítá.

(Příspěvek byl editován uživatelem mulu.)

(Příspěvek byl editován uživatelem Mulu.)
Moje stránky: http://mhdsimulatory.blog.cz/
Philip
Sobota, 26. ledna 2019 - 10:34:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1146
Registrován: 11-2007
Kuba J: ano na Cihelně se už od podzimu staví, ale na tý Cihelně je to primárně pro nabíjení elektrobusů, jsou tam i ty nové stojany pro nabíjení elektrobusů, (ještě sem vlastně nikdo nedal fotku těch nabíjecích stojanů pro elektrobusy)

Každy elektrobus se dá ve spotřebě přirovnat k trolejbusu, to znamená cca 20 elektrobusů = "20 dalších trolejbusů" napojených na elektickou síť"
Ve výsledku je to ale ještě horší protože v bateriích docháze ke ztrátám, a jakou má účinnost cyklus nabíjení/vybíjení u akumulátorů... je to daň za nezávislost na trolejovym vedení.
Z dlouhodobýho hlediska by mě do budoucna zajímalo porovnání nákladů na provoz klasických trolejbusů a výstavby napájecí sítě, a nákupu elektrobusů a výměny nákupu nových batrií za dobu životnosti vozuu, samozřejmě v tomto bude mnoho proměnných v závislosti na délce, frekvenci spojů a vytíženosti linky...
Někde se hodí víc elektrobus, někde trolejbus.
SWISSTROLLEY - kvalitní ekologická doprava
HESS musíš se s ním svést
Dovolujeme pokroku aby diktoval našemu jednání...
Sobota, 26. ledna 2019 - 14:26:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 978
Registrován: 10-2002
Na Cihelně vznikla nová měnírna, která zásobuje nabíječky elektrobusů (3x). Dále zde vznikly dvě kusé stopy pro parciály. Kvůli tomu tvoří konečná Cihelna samostaný napájecí úsek (dělič je u křiž. SNP x Sládkova místo napájecího bodu).
Přikládám rozpracované schéma trolejového vedení v HK a fotky z Cihelny (foceno 30. prosince). Je to předělaný plánek z webu doprava.unas.cz. Zatím zde není nová trať na Pod Strání a parciální trať v Čajkovského ul. a Na Brně.


Sobota, 26. ledna 2019 - 14:38:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 979
Registrován: 10-2002
Bylo nebylo: v jednom městě si nejvyšší představitelé všimly že v sousedním městě (kde také jezdí trolejbusy) staví několik tratí (samozřejmě za euro-dotace). A tak učinily dotaz ve svém DP kolik nových tratí se staví tady. Odpověď "žádné" nebyla z pohledu města uspokojivá, tak se muselo rychle něco najít... Když už máme novou trať tak tam taky něco musí jezdit. Jenže trať pokrývá jen kousek velkého sídliště takže linka je ve stylu "vlk se nažral a koza zůstala celá". V měnírně na THD je snad jeden volný blok, který by mohl napájet trať do Farářství (pokud někdy vznikne).
Kuba_j
Sobota, 26. ledna 2019 - 16:10:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4476
Registrován: 8-2005
Philip: sice je pro nabíjení elektrobusů, ale pořád to je nová měnírna, čímž je popřeno to, že se tu žádná už nepostaví.

Mulu: To netuším. Se spojkou se sice počítá, nicméně podle tohoto se Kaufland nemůže začít stavět dokud se nevyřeší samotná křižovatka Mileta [crazy].
Sobota, 26. ledna 2019 - 19:08:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5700
Registrován: 6-2005
Phillip: jednoduše, x krát dražší. Vem si blbej trolejbus. Baterky do něj stojí kolem 2 mega. Životnost, když dobře, tak 5 let. Trolejbus patnáct, to jsou 3 sady za 6.

Kilometr tratě postavíš už za 10 mega a s životností 40-50 let a to jen trolej, sloupy jsou na dýl. V Jihlavě je máme testovány na 70 let a stále se používají.

Nabíjecí stojan, když není blízko infrastruktura, tak 9,jijak asi 7 mil. A to je stojan na JEDNO vozidlo s nutností mít pod ním rovnou vozovku.

Tak si to teď počítej, co je kdy výhodnější.

Jinak na toto téma je hezky článek v posledním ČsD.
Makrelu neumeješ.
Pěškobus
Sobota, 26. ledna 2019 - 19:53:29  
Neregistrovaný host
Syrda: Ano, tato verze se mi jeví jako velmi pravděpodobná.

Zvláště, přihlédnu-li k nedávno uskutečněnému; město chtělo linku zdarma - řešení nejjednodušeji/nejlevněji >> výsledek známe, dále město chtělo MHD na Plachtu >> výsledek poznáme brzy. Ta trať na Pod Strání se nese ve stejném duchu.
Dále je společným jmenovatelem všeho "snažit se to udělat tak, abychom se všem zalíbili" a hlavně "nedělat si moc násilí" (ovšem ve finále nepřímé důsledky uvedeného mají na MHD v HK dost negativní dopad).
Sobota, 26. ledna 2019 - 21:52:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 364
Registrován: 9-2013
Ty nabíječky už snad ani obludněji postavit nešlo. Pravda, točna na Cihelně nějaké urbanistické krásy neskýtá, ale přesto si myslím, že bychom se měli snažit, aby to nějak vypadalo a hlavně aby nabíječka nebyla jako pěst na oko. Třeba v Lucemburku si koupili plug-in hybridy Volvo a jejich nabíječka před nádražím (i další dvě na konci města u pole) vypadají podstatně minimalističtěji. Ale co, konzoly a těžkotonážní architekturu má město rádo (viz Terminál), tak se to do Hradce vlastně hodí... Jen pak zamrzí, že člověk už několikrát slyšel názor, že Hradec salónem republiky byl.

Averze ke stojícím cestujícím je vidět hlavně ve Skandinávii a třeba ve Stockholmu si můžete v autobuse, kde si nemůžete sednout, přijít k řidiči pro šek jako odškodnění.
Neděle, 27. ledna 2019 - 00:05:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 980
Registrován: 10-2002
Natáhnout dráty na Benešovce a tak zatrolejovat alespoň část Moravského šlo i bez Milety. Bohužel rekonstrukce Benešky to trochu zazdila - krytý přechod uprostřed jaksi s trolejema nepočítá :-(
Jinak plánek doplněn (v mezích mých znalostí/informací)
Neděle, 27. ledna 2019 - 22:09:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 365
Registrován: 9-2013
Syrda: Já osobně nevidím fyzický důvod, proč by troleje nešly pod plachtovím na benešovce natáhnout. Výška je tam dobrá. Překážka je spíše v tom, že troleje zmizely z územního plánu, jak už tu bylo napsáno.
Pěškobus
Pondělí, 28. ledna 2019 - 10:10:59  
Neregistrovaný host
Tak ono na té Cihelně vypadá obludně i to tažení silových napájecích kabelů od měnírny vzduchem. Je sice hezké, že s "rozvojem" MHD v HK se nekoplo do chodníků, ale zase to tu nemusí být jak v Bulharsku nebo Rumunsku (tam vede vzduchem i plynovod).
Pondělí, 28. ledna 2019 - 20:06:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3
Registrován: 9-2018
Promiňte, že ruším diskuzi, ale urbanway 175 dostal nový polep na hypoteční banku a dneska odpoledne vyjel na šejdr linky 9 [wink]
Čtvrtek, 31. ledna 2019 - 09:35:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 76
Registrován: 6-2017
Tahle reklama na Hypoteční banku se mi líbí, konečně nějaká výraznější změna oproti těm dřívějším.
Čtvrtek, 31. ledna 2019 - 23:32:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 366
Registrován: 9-2013
Když je polepená jen polovina oken, tak to ještě snesu. Ale tohle je fakt úlet, pak je v autobusu tma jak v kobce. Mělo by se od toho ustoupit.
Pátek, 01. února 2019 - 09:37:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 94
Registrován: 9-2009
Pokud to chápu dobře, na lince 27 by už zítra mohly jezdit trolejbusy, to postupné nasazování trolejbusů by mohlo být tak, že nejdříve nasadí víkendový provoz a pak budou přidávat trolejbusy v pracovní den. Na dpmhk je, ale linka 27 vedena jako autobusová. Máte někdo nějaké podrobnější informace?
Moje stránky: http://mhdsimulatory.blog.cz/
Kuba_j
Pátek, 01. února 2019 - 12:05:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4477
Registrován: 8-2005
Mulu: podle Idosu je 27 od 2.2. trolejbusová linka - odkaz, nicméně pořád tam jsou spoje z Kingspanu, kam by asi trolejbusy neměly jezdit.
Pátek, 01. února 2019 - 18:47:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 981
Registrován: 10-2002
1) spoje z/do skladištní oblasti budou nadále autobusové
2)to postupné nasazování je dáno omezeným počtem sad odbavovacích zařízení - v parciálech jsou čtečky z odstavených klasických trolejbusů). Čtečky se nyní budou přesouvat z odstavovaných autobusů právě do trolejbusů které se vrací do provozu.
Sobota, 02. února 2019 - 08:22:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 95
Registrován: 9-2009
Syrda, Kuba_j: Tak to vypadá, že na lince 27 jsou stále autobusy i když je už i na DP vedena linka 27 jako trolejbusová. Asi ty čtečky ze starých Renaultů budou přemisťovat teď o víkendu, což by i dávalo smysl.
Moje stránky: http://mhdsimulatory.blog.cz/
Bull
Sobota, 02. února 2019 - 14:31:58  
Neregistrovaný host
Na lince 27 budou jezdit trolejbusy jezdit až od března.
Sobota, 02. února 2019 - 17:41:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 96
Registrován: 9-2009
Bull: Ono záleží na zdroji, ve článku v hradeckém deníku z 20.1. je psané, že trolejbusy se objeví v průběhu února, ale v článku na idnesu je, že je zavedou až v březnu. To nemá dopravní podnik nic naplánovaného dopředu a mění termín ze dne na den (spíše z týdne na týden), nebo to iDnes jen špatně opsal? Je ale pravda že ještě minulý rok touhle dobou se počítalo s tím, že se trolejbusy nasadí už minulý rok v říjnu. Možná, že do prázdnin ty trolejbusy na 27 jezdit budou, nebo alespoň do té doby než se rozpadnou ty staré Renaulty z 90. let. [lol]
Moje stránky: http://mhdsimulatory.blog.cz/
Kuba_j
Sobota, 02. února 2019 - 18:26:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4478
Registrován: 8-2005
Musí se změnit vozové JŘ u linky 27, bo v současné době by v pracovní dny mohly jezdit na 27 jen 2 nebo 3 trolejbusy z 5 vozů (spoje z Kingspanu, přejezdy z 27R).
Neděle, 03. února 2019 - 05:43:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3858
Registrován: 1-2010
Tím pádem se zruší i víkendový přejezd mezi linkami 27 a 33, je to tak? Nebo se objeví parciální vozy i na lince 33?
Tratě 020,021,022,030,031,032 a koridorová 010 jsou má srdeční záležitost [happy]

[vypravci] 163+Bdmtee+Bdmtee+Bdmtee[vypravci]

UPOZORŇUJEME cestující, zastávku Hradec Králové Kukleny vlak projíždí[masinka]
Neděle, 03. února 2019 - 07:04:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 70
Registrován: 1-2006
Víkend na linkách 27 a 33 je koncipován tak, že každá linka má svoje dvě celodenní pořadí, které nikam nepřejíždějí, takže na 27 mohou být na obě pořadí nasazeny trolejbusy. Jen jedno kolo dopoledne a jedno odpoledne vykonává svačinové pořadí, které pak přejíždí na další linky (14,18,20,33)

V pracovní den, jak píše Kuba_j, lze trolejbus nasadit jen na dvě celodenní pořadí a jeden dopolední a jeden odpolední šejdr, ostatní kmenová pořadí buď zajíždí ke Kingspanu, nebo na linku 27R, plus se na lince objevují pořadí z linky č.12 a 24, takže se bude muset překopat vypravení..