Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Tarif (jízdné, tarifní politika ČD, slevy, konkurence, budoucnost...) » Archiv diskuse Tarif (jízdné, tarifní politika ... do 09. 11. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Tarif (jízdné, tarifní politika ... do 09. 11. 2019

dolů
   autor příspěvek
Úterý, 29. října 2019 - 12:24:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1726
Registrován: 5-2007
Byla objevena Amerika!!! [lol] (aneb: byli by blbí, kdyby to nedělali, je-li to umožněno [wink])
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/dopravci-zneuzivaji-slevy-zlob i-se-babis-prispevky-na-jizdenky-pro-seniory-a-studenty-chce-zast ropovat-81847?dop-ab-variant=2&seq-no=1&source=hp
Úterý, 29. října 2019 - 12:37:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 10-2019
Souhlasím s přirovnáním o objevení Ameriky.[lol][lol] Soudruh Bureš to akosi precenil tie zľavy.[proud]
Úterý, 29. října 2019 - 13:34:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3186
Registrován: 2-2007
Tuší někdo, kdy bude modrý e-shop nabízet jízdenky na nový JŘ?
Úterý, 29. října 2019 - 13:39:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1822
Registrován: 7-2017
Měl by 1.11.
Úterý, 29. října 2019 - 18:56:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2579
Registrován: 3-2011
Nesni: Pokud si pamatuji, jízdenka byla prodána týž den, tj. prostě si ji koupil před odjezdem. I kdyby tedy nekoupil VJE, protože nevěděl čas, mohli mu dát Celodenní+Německo, která by stála méně. Na IC Bus jízdenka rozhodně nebyla, ten navíc ani do Regensburgu nejezdí.
Nevědět je špatné. Nechtít vědět je mnohem horší.

Vítejte v zemi neomezených možností.
Úterý, 29. října 2019 - 20:14:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20328
Registrován: 5-2002
Boro: Zaměstnancům jen strhne daň při výplatě...
...čímž je to zcela standardní benefit a není tudíž co řešit.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pad
Úterý, 29. října 2019 - 22:05:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 273
Registrován: 4-2003
Tak s tou Trenitalií je to pro mě novinka, ještě vloni místenky přes web normálně šly. Možná to souvisí s tím novým IR Italy Premium Pass, který má místenky jakože zdarma, ale samozřejmě je dražší a hlavně to není řešení pro Global Pass. Takže další inovace k horšímu... [sad]

Ahmed: jasně, 9 € byla samotná přirážka a jen za jednu rezervaci (kupovali jsme zároveň dvě, takže jsme to měli navíc za 18).
Nesni
Středa, 30. října 2019 - 19:56:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2094
Registrován: 6-2014
Matijak:
mohli mu dát Celodenní+Německo
Díky za doplnění. Žádný jiný důvod, proč ji nedat, už mě pak nenapadá (kromě neznalosti pokladních v Jeseníku).

Na IC Bus jízdenka rozhodně nebyla, ten navíc ani do Regensburgu nejezdí
Nevím, jak v době, kdy jste tu jízdenku viděl, ale v současnosti 1 x denně jezdí.
application/pdfIC Bus – zastavka v Regensburgu
Zastavka_v_Regensburgu.pdf (1073.7 k)
Středa, 30. října 2019 - 20:54:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2581
Registrován: 3-2011
Nesni: Bylo to někdy v zimě, upřímně řečeno nemám o těch IC Busech až tak podrobný přehled, a tak je možné, že tam jezdil už tehdy. Ovšem na jízdence to musí být výslovně uvedeno (trasování přes Waidhaus Gr.), což tady, myslím, téměř jistě nebylo.
Nevědět je špatné. Nechtít vědět je mnohem horší.

Vítejte v zemi neomezených možností.
Pikehead
Středa, 30. října 2019 - 21:21:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5584
Registrován: 3-2007
Není tu nějaký znalec drážních zákoutí, který se vyzná v inkartě? Ten plastový nesmysl mi končí, ale zjistil jsem, že migrační cesta z plastové na virtuální neexistuje. Neexistuje na to nějaký trik? [happy] Pokud neexistuje ani trik, nevíte kdy nejdříve a kde se dá žádat o "duplikát"?

Na eshopu jsem se půl roku předem moc nechytil, chtělo mi to jen vehementně prodávat nové aplikace (přesahující významně životnost karty - prasárna, inu "lidi si to musej hlídat")...

A proč ono to vlastně expiruje? Karta ČSAD Benešov s fotografií Karosy C934 (nekecám) dělající totéž žádnou expiraci nemá, Opencard šlo zase prodlužovat... Špecifiká modrého světa?
Babilon
Středa, 30. října 2019 - 22:00:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4195
Registrován: 12-2007
Pikehead: Výroba nové plastové kartičky (duplikátu) trvá 28 dní, takže bych žádal cca 1-2 měsíce předem. Na webu jsem pro to žádné tlačítko nenašel, ale možná proto, že mám daleko k expiraci.
Aplikace se z plastové na virtuální převést nedají?
Adamek
Středa, 30. října 2019 - 22:48:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1085
Registrován: 10-2007
Průvodčí mi ve vlaku vynadala, že jí jako průkaz totožnosti k etiketu předkládám libereckou kartu Opuscard, protože na ní není datum narození nebo rodné číslo.. Nezapomněla to doprovodit klasickou drážní schovívavostí, že jako tentokrát mi to uzná, ale příště....

Přitom podmínky eshopu ČD říkají, že Průkazem se rozumí jakýkoliv oficiální průkaz vydaný příslušným správním úřadem, Českými drahami nebo jiným dopravcem či průkaz pro studenty či učitele ISIC nebo ITIC. Na předloženém originále průkazu ve vlaku musí být vizuálně uvedeny tyto náležitosti
- jméno a příjmení,
- fotografie držitele,
- číslo průkazu.

To Opuscard splňuje.

Když jsem jí tento odstavec ukázal, reagovala slovy "To je nějaký divný, nám říkaj, že tam musí být datum narození . Pak odešla.

Má otázka zní: mám to sakra nějak řešit? Ten její požadavek mi nijak neuškodí, fakt jsem si nevyrobil falešnou plastovou kartičku, abych mohl jezdit na jméno nějakého jiného kamaráda, který shodou okolností jede ve stejný čas stejnou trasu. Jako je to naprostá blbost, klidně můžu sáhnout hloubš do peněženky, vytáhnout občanku, kde je datum narození, a být v pohodě. Nijak mě to neomezuje.

A nebo druhý pohled: splňuji všechny předpisy, dávám Drahám peníze za cestu, jsem zákazník. A nějaká nezanalá zaměstňankyně na mě útočně vyjíždí, kvůli absurdní blbosti. A pak ještě s bohorovnou schovívavostí situaci uklidní, že tentokrát to řešit nebude, ale příště...!

Fakt už mě šíleně vytáčí být před ostatními za černou ovci jen kvůli neznalosti průvodčích (není to první podobná situace). Na druhou stranu, nejsem žádný notorický stěžovatel a nepotřebuji pro průvodčí zařizovat žádný postih.

Díky za názor.
Nesni
Středa, 30. října 2019 - 23:15:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2095
Registrován: 6-2014
Adamek:
Vydavatelem Opuscard je Korid LK, s.r.o. (tzv. Správce), že? Řekl bych, že nespadá do definice subjektu, jehož karty ČD uznávají – není to ani správní úřad ani dopravce, je to firma vlastněná Libereckým krajem. Můj názor: nestěžoval bych si.
Středa, 30. října 2019 - 23:23:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7144
Registrován: 12-2011
Na webu: Od října 2013 je vydavatelem Opuscard Liberecký kraj.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Komis
Čtvrtek, 31. října 2019 - 00:07:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 585
Registrován: 2-2019
Adamek, Pikehead: Myslím, že se zbytečně rozčilujete, neboť vše je jasně řečeno v TR 10.

117. O duplikát In Karty lze požádat:
c) dva měsíce před uplynutím platnosti předchozí In Karty.

117. 1. O duplikát In Karty lze požádat u pokladní přepážky nebo na www.cd.cz nejpozději 6 měsíců po skončení platnosti předchozí In Karty, přičemž první den platnosti In Karty (nosiče) je shodný se dnem podání žádosti. V případě převodu aplikací z původní In Karty na duplikát se jejich platnost nemění.

117. 2. Po požádání o duplikát obdrží cestující předběžnou In Kartu – duplikát na všechny platné aplikace, které původní In Karta obsahovala.

117. 3. Pokud je období platnosti aplikace delší než platnost In Karty, převede se zbytek platnosti aplikace na duplikát In Karty.

117. 3. 1. Pokud cestující o duplikát In Karty nepožádá nebo požádá později, nemá nárok na návratek části ceny za takto nevyužité dny platnosti aplikace.

Jinak průvodčí měla pravdu, na průkazu musí být:
- jméno a příjmení
- fotografie
- datum narození

O zaplacené aplikace nepřijdete za předpokladu, že si duplikát InKarty včas zařídíte.

(Příspěvek byl editován uživatelem Komis.)
Komis
Čtvrtek, 31. října 2019 - 01:02:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 586
Registrován: 2-2019
Ještě SPPO:

21. 5. Jízdní doklad či doklad o zaplacení ceny, zakoupený jako eTiket je nepřenosný a opravňuje k použití pouze cestujícího, který předloží průkaz se shodným jménem a příjmením, zadaným při nákupu; pokud je vystaven jako jeden doklad pro více spolucestujících, musí s takovou skupinou bezpodmínečně cestovat ten cestující, jehož jméno a příjmení jsou na dokladu uvedeny. Průkazem se rozumí osobní doklad cestujícího nebo jakýkoliv oficiální průkaz vydaný Českými drahami nebo jiným dopravcem nebo průkaz ISIC nebo průkaz ITIC, s fotografií držitele, jeho jménem, příjmením a číslem průkazu.

Přičemž Osobní doklad je definován takto:

Platný doklad (např. občanský průkaz, cestovní pas, průkaz o povolení k pobytu pro cizince atd.) vydaný příslušným správním úřadem, který je opatřen fotografií držitele; samostatné potvrzení o občanském průkazu (náhradní doklad) osobní doklad nenahrazuje a nelze ho k prokázání osobních údajů použít.

A Osobní údaje definovány takto:

Jméno, příjmení, rodné číslo nebo datum narození a adresa, které se prokazují osobním dokladem.

Musím uznat, že celé je to dosti nepřehledné, obzvlášť když vynechání čárky před slovem "nebo" dost podstatně změní smysl věty. Použití čísla průkazu má asi do budoucna umožnit uznávání většího spektra průkazů, zejména jiných dopravců.
Čtvrtek, 31. října 2019 - 12:12:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8871
Registrován: 5-2002
Konečně jsem poučen a mám jasno a už vše a jednoduše vím:
Jízdní doklady pro cestování v železniční osobní dopravě od prosince 2019
Adamek
Čtvrtek, 31. října 2019 - 13:52:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1086
Registrován: 10-2007
Tak podle SPPO se k etiketu přikládá průkaz se shodným jménem a příjmením, zadaným při nákupu, čímž se mj. rozumí osobní doklad cestujícího, což je dle definice platný doklad vydaný příslušným správním úřadem, který je opatřen fotografií držitele.
O osobních údajích se při předkládání etiketu nic nepíše, osobní údaje cestující prokazuje například pro vymáhání přirážek. I proto se osobními údaji rozumí mj. adresa, která není uvedená ani v pase nebo na Inkartě.

Pravidla pro nákup v e-shop ČD následně říkají, že
Průkazem se rozumí jakýkoliv oficiální průkaz vydaný příslušným správním úřadem, Českými drahami nebo jiným dopravcem či průkaz pro studenty či učitele ISIC nebo ITIC. Na předloženém originále průkazu ve vlaku musí být vizuálně uvedeny tyto náležitosti
- jméno a příjmení,
- fotografie držitele,
- číslo průkazu.


Jedinou neznámou je tedy to, zda je v tomto případě Liberecký kraj (vydavatel karty) správním úřadem. Byť průvodčí rozhodně tímto neargumentovala, nelíbilo se jí jen, že tam není datum narození. Mírním tedy své rozhořčení a zjistím, jak to tedy je.

P. S. Ono je to celé šíleně absurdní, Opuskartu běžně Dráhy uznávají jako nosič jízdenky, nedává tedy logiku neuznávat jí k prokázání jména. Ale pamatuji i doby, kdy se na jízdence uvádělo i číslo průkazu, a když se někdo nedejbože spletl a místo 123456 napsal 123546, tak si na něm průvodčí smlsl. Stejně jako když někdo místo Josef Novotný napsal Josef Novontý. Dokonce na to musel přijít oficiální pokyn, že se překlepy mají tolerovat, inu Dráha.
Čtvrtek, 31. října 2019 - 15:03:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20337
Registrován: 5-2002
Kolik se odepisuje za psa z KMB...?
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Babilon
Čtvrtek, 31. října 2019 - 15:57:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4196
Registrován: 12-2007
Za psa se nedá platit odpisem už mnoho let.
Komis
Čtvrtek, 31. října 2019 - 16:39:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 588
Registrován: 2-2019
Adamek: Já hlavně předpokládám, že se ještě znění některých předpisů může do prosince 2019 změnit, aby lépe postihovaly situaci v odbavení a kontrole jízdenek a průkazek/karet.

V tomto směru se mně víc líbí například znění PID, kde jsou možné varianty taxativně vyjmenovány a detailněji rozebrány.
Čtvrtek, 31. října 2019 - 17:51:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20340
Registrován: 5-2002
No všiml jsem si, že to v "návodu" ke KMB není, ale chlíveček na to pořád existuje - tak jsem chtěl mít jistotu.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Čtvrtek, 31. října 2019 - 18:52:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8873
Registrován: 5-2002
Jinak už oficiálně v médiích je, že Systém jednotného tarifu, a to celkem logicky, bude nesmyslnou protože nejdražší variantou jízdného. Takže formálně se vlk nažere, ale koza zůstane celá. Ve skutečnosti ten tarif mnoho nepořeší, leda že by sliboval nějaké síťové slevy, jenže se souhlasem krajů a dopravců...

Ano bude to pro nekolenovrty, co mají raději přehledně koupenou jízdenku na netu a na cenu v jistém rozmezí tolik nehledí.
Čtvrtek, 31. října 2019 - 19:41:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3355
Registrován: 5-2002
Tak za mě je hlavním smyslem SJT předplatné, resp. možnost "kdykoli sednout do čehokoli". Teď ještě nějak zakázat povinné místenky (aspoň pro SJT, jejich nulová cena přitom není řešením problému).
Babilon
Čtvrtek, 31. října 2019 - 20:22:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4197
Registrován: 12-2007
Teď ještě nějak zakázat povinné místenky
Zrušit jedinou možnost, jak se civilizovaně svézt, zejména ve špičce? Doufám, že tu drzost stát mít nebude.
Nesni
Čtvrtek, 31. října 2019 - 20:25:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2096
Registrován: 6-2014
je hlavním smyslem SJT předplatné, resp. možnost "kdykoli sednout do čehokoli"
Tady je hlavně otázka, kolik je takových cestujících, kteří například dopředu nevědí, zda z Plzně do Berouna pojedou rychlíkem nebo osobákem. A kolik z nich potřebuje mít jízdenku koupenou dopředu? Řadu případů řeší i krajské jízdenky, např. dojíždění do Plzně od Mostu i od Rokycan. Obávám se, že klientů SJT bude nakonec zoufale málo. Už proto, že cestující se nové jízdenky naučí již letos a příští rok nebudou mít žádnou motivaci si začít kupovat drahé lístky, jenom aby si ušetřili jedno kliknutí myší.
Čtvrtek, 31. října 2019 - 20:55:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3357
Registrován: 5-2002
Babilon: Dlouhodobě jsem pro povinně místenkové vozy, ale ne celé vlaky. Zejména je prasárna vozit jen tu místenkovou část a "vykrádat" tak kapacitu (právě v té špičce, v sedle by "stání nad hlavou" beztak nehrozilo). Dá se v podstatě říct, že dopravce by tak byl tlačen ke "kapacitně odpovědnému" chování = provozování dlouhých vlaků ve špičce čímž pomůže část těch dotčených davů odvézt, a ne že pak bude nutné kvůli tomu dělat další vlak (kterému se ještě bude poťouchle pošklebovat, jak jsou tam nedůstojně narvaní). Aby se to nezvrhlo v diskusi o RJ, tak mířím priomárně na Leotramvaje a Pendolina.

Nesni: SJT se pořádně rozjede až se zaintegrováním MHD, to asi souhlas. Pořád si ale myslím, že "SJT-100" (nebo traťovky) si lidi jezdící často na hlavním tahu (a do Brna) najdou.
Garfield
Čtvrtek, 31. října 2019 - 20:57:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13066
Registrován: 10-2004
Chápu dobře, že nové zastropování kompenzací studentům a seniorům ve výši 389 CZK je těch 75 %, co stát přispěje? Tzn. že maximální cena lístku z Prahy do Ostravy pro plnou kompenzaci bude 519 CZK? To mi přijde docela škoda. Když už ten nesmysl v podobě dotování existuje, tak bych klidně šel níž, běžná plná cena v pátky nebo neděle (tzn. nejdražší dny) se pohybuje okolo 300-350 CZK.
Čtvrtek, 31. října 2019 - 21:06:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1267
Registrován: 8-2017
Nesni: Tady je hlavně otázka, kolik je takových cestujících, kteří například dopředu nevědí, zda z Plzně do Berouna pojedou rychlíkem nebo osobákem

Přibližně všichni s traťovkou.
Babilon
Čtvrtek, 31. října 2019 - 21:19:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4198
Registrován: 12-2007
Chápu dobře ...
Ano, je to přesně tak. 389 Kč je max. výše kompenzace pro Praha-Ostrava. Jediný, koho se limit týká, je tak LE (možná ještě Flixbus, tam ceny moc nesleduji).
Babilon
Čtvrtek, 31. října 2019 - 21:28:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4199
Registrován: 12-2007
Dlouhodobě jsem pro povinně místenkové vozy, ale ne celé vlaky.
Tím snížíte počet "civilizovaných" míst. Navíc se blbě vysvětluje cestujícímu, že má přejít z prázdné chodbičky do sousedního vozu s narvanou chodbičkou. Ne, není to dobrý nápad.

Zejména je prasárna vozit jen tu místenkovou část a "vykrádat" tak kapacitu
Vykrádá co? Kapacita sedačkové části se nezmění. Jestli chce stát komfortnější cestování, ať si ho objedná. Ale nechť nestrká nos do obchodního modelu dopravců jezdících na vlastní riziko.

dopravce by tak byl tlačen ke "kapacitně odpovědnému" chování = provozování dlouhých vlaků ve špičce
Kterému dopravci se válí ve špičce prázdné odstavené vozy?
Čtvrtek, 31. října 2019 - 23:01:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3359
Registrován: 5-2002
Tím snížíte počet "civilizovaných" míst.
Ona by určitě část lidí ty místenky nekupovala, kdyby u příslušných vlaků nemusela. Navíc je to jen o počtu nemístenkových vozů (celkem za všechny vlaky v nějakém období).

Navíc se blbě vysvětluje cestujícímu, že má přejít z prázdné chodbičky do sousedního vozu s narvanou chodbičkou.
Když dnes místenkové vozy hlídají stewardi, aby se tam bez místenky nelezlo, budou tak prostě činit dál (jen namísto "jeďte něčím jiným" by říkali "musíte dozadu/dopředu/doprostřed"). Mezi těmi vozovými skupinami by se to buď zamklo (lze-li) nebo by holt jeden ze stewardů hlídal. A nebo ani to ne, prostě asi jako dnes mezi 1. a 2. třídou taky není "železná opona". Hledáte problémy, kde nejsou. Navíc ti lidé se dnes mačkají v jiných vlacích, mačkali by se holt i v částech těch dnes místenkových, takže by na tom vydělali aspoň to, že by mohli jet v průměru dříve/rychleji.

Vykrádá co? Kapacita sedačkové části se nezmění.
Mám na mysli kapacitu tratě.

Kterému dopravci se válí ve špičce prázdné odstavené vozy?
No to je právě ono - tato "zátěž" by byla více rozprostřena mezi dopravce, čerpající výhody existence tratě a silné poptávky. A vznikl by tak i tlak na větší kooperaci (spojování vlaků). A nebylo by tak úplně triviální vyčerpávat špičku Praha - Olomouc několika krátkými vlaky, které "sežerou" prostoru zhruba stejně jako 12vozové RJ nebo "systémové" Ex, ale k přepravě davů přispějí jen málo.

Jestli chce stát komfortnější cestování, ať si ho objedná. Ale nechť nestrká nos do obchodního modelu dopravců jezdících na vlastní riziko.
Aneb "soukromé zisky, veřejné ztráty"? Super model. Nota bene na "veřejné" trati. Já to naopak vidím tak, že když chce někdo jet po už hodně zaplněné trati (a přispívat tak třeba ke znemožnění nějakých návazností v regionálce, o vlivu na ND nemluvím), tak je trestuhodné po něm nepožadovat žádnou větší snahu než jen směšný poplatek za DC.

Dalším důvodem třeba je "přípojové dilema": Když jede na hlavní trati více různých vlaků tu s příplatky/mimo IDS, tu s povinnou místenkou atd., ke kterému z nich má dělat přípoj návazná trať (bus), který ekonomicky nemůže jet častěji než třeba jednou za hodinu? K tarifně kompatibilnímu a "běžně dostupnému", nebo k výrazně rychlejšímu, avšak "pro vyvolené"? To nejsou vůbec jednoduché otázky...
Nesni
Čtvrtek, 31. října 2019 - 23:26:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2097
Registrován: 6-2014
M250.0:
Přibližně všichni s traťovkou.
Proč by to dělali???
SJT 22 500+MHD Plzeň 4 002+MHD Beroun 3 010=29 512
5 zón IDP 16 010 + 4 pásma PID 9 504 = 25 514
Pátek, 01. listopadu 2019 - 00:22:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12895
Registrován: 5-2004
Nesni: treba proto ze a) obcas jedou i jinam b) mhd beroun coby nepouzitelnou zanedbame a bud to jde pesky nebo na nadrazi autem tak jako tak.
Kůň
Pátek, 01. listopadu 2019 - 06:39:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1906
Registrován: 1-2012
Jediný povinně místenkový jsou snad jen SC, který stejně posilovat nelze. Tohle si taky myslím, že si stát nelajskne.
Každý má právo na můj vlastní názor.
Na K-Reportu již od 09/2005.
Nechic
Pátek, 01. listopadu 2019 - 08:20:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2603
Registrován: 4-2010
Tomáš_Záruba má v lecčem pravdu a příkladem je nejen LE, ale i Arriva a její pomalý motorák a trestuhodně krátké slovácké/zlínské expresy, které jsou po střechu narvané obvykle už ve výchozí stanici nebo i v sedlech (a zde má MD slovo!). Trať je jaká je, poptávka je jaká je a kapacita je, jaká je. Musí se tam vejít silná nakládka, husté příměsto, rychlejší regionálka (R) a spousta soukromé a objednané dálkovky. Stát by s tím měl pracovat a ne nechávat zákon džungle.
Pátek, 01. listopadu 2019 - 09:35:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 209
Registrován: 8-2017
Ad T.Z.: mne udivuje, jak jste schopny vase sotoproblemy vztahovat na celou zeleznici. Drtiva vetsina kastanstva chce proste v dalkovych spojich sedet a postupne si radi zvykaji na rezervace (at jiz povinne ci nepovinne).

Tradicne prezentovany problem soutoustva, "vubec netusim kdy pojedu" a proto jsou rezervace fuj temer nikdo z platicich cestujicich (v dalkovce - nez nekdo zacne zase argumentovat ad absurdum relacema jako Praha-Beroun a Holesovice-Kralupy) nesdili a temer kazdy si proste cestu planuje (a kdyz nedejboze musi plany zmenit, tak si behem 3 minut rezervaci zdarma prehodi a kdyz je plno, tak musi proste stat), ale socialni inzenyrstvi ve stylu rozhoduji kde bude kolik vozu s rezervacema, ktere bude nekdo hlidat a zamykat prosim NE[nene].


Tomáš_záruba:
"Když dnes místenkové vozy hlídají stewardi, aby se tam bez místenky nelezlo, budou tak prostě činit dál (jen namísto "jeďte něčím jiným" by říkali "musíte dozadu/dopředu/doprostřed"). Mezi těmi vozovými skupinami by se to buď zamklo (lze-li) nebo by holt jeden ze stewardů hlídal. A nebo ani to ne, prostě asi jako dnes mezi 1. a 2. třídou taky není "železná opona". Hledáte problémy, kde nejsou. "

Zajimalo by mne jestli jste nekdy pracoval s lidma, kdyz dokazete vymyslet takove nesmysly. Bych chtel videt, jak vami navrzene opatreni uvadite v zivot a shanite na to personal. Jinak stewardi tam nejsou primarne od hlidani, aby tam nekdo nelezl, ale aby se o cestujici starali (roznesli noviny, nalili do nich kafe, atd.). Ale zeleznici urcite pomuze, kdyz misto toho budou stat na predstavku a hadat se s kastanstvem...
Pátek, 01. listopadu 2019 - 09:41:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1268
Registrován: 8-2017
Nesni: V případě Plzeň - Beroun naštěstí bude platit tarif IDS na všechny vlaky, ale už třeba Plzeň - Stříbro nebo Plzeň - Domažlice je to trochu problém.

Nocni_spoje: Jenže u hranic, kde těch dálkových cestujících není tolik se přirozeně vytěžuje dálkovka i denními dojížděči, na čemž nevidím nic špatného. No a povinně místenkovat třeba úseky Ústí - Děčín, Holýšov - Plzeň nebo Brno - Břeclav mi přijde jako pitomost.
V komerci ať si dělá dopravce co chce, ale u objednávaných spojů prosím ne.
Pátek, 01. listopadu 2019 - 09:58:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 210
Registrován: 8-2017
M250.0:
"No a povinně místenkovat třeba úseky Ústí - Děčín, Holýšov - Plzeň nebo Brno - Břeclav mi přijde jako pitomost.
V komerci ať si dělá dopravce co chce, ale u objednávaných spojů prosím ne."
On nekdo povinne mistenkovani techto destinaci navrhuje? Problem TZ je, ze si s polorezimkou bude muset poridit rezervaci do Pendolina nebo zlutyho, nic vic nic min. Ale tim utrpi jeho svate sotopravo "kdykoli sednout do čehokoli". Predpokladam, ze kdyz je misto, tak mu tu mistenku za 0 (X penez) ve vlaku radi prodaji.

Tomáš_záruba:
"Tak za mě je hlavním smyslem SJT předplatné, resp. možnost "kdykoli sednout do čehokoli". Teď ještě nějak zakázat povinné místenky (aspoň pro SJT, jejich nulová cena přitom není řešením problému)."
Pátek, 01. listopadu 2019 - 10:06:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1826
Registrován: 7-2017
M250.0:
"Nesni: V případě Plzeň - Beroun naštěstí bude platit tarif IDS na všechny vlaky, ale už třeba Plzeň - Stříbro nebo Plzeň - Domažlice je to trochu problém.
"

Pochybuji, že před zavedením brutto smluv by toto pořešeno nebylo. [happy] V případně Plzeň-Stříbro jde jen o Pendolino (zbytek už je v IDP teď a ty 2 páry Pendolin se dojednají, kdyžtak MD nařídí) a v případě Plzeň-Domažlice nevidím důvod, proč by to jít nemělo, kromě modrého §1. [happy]
Pátek, 01. listopadu 2019 - 22:43:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2011
Registrován: 4-2003
a v případě Plzeň-Domažlice nevidím důvod, proč by to jít nemělo, kromě modrého §1.

K tomu Ministerstvo dopravy v červenci tohoto roku uvedlo, že není připraveno plošně integrovat spoje prvního přepravního segmentu a neuvažuje o převedení této povinnosti na dopravce.
Pikehead
Pátek, 01. listopadu 2019 - 23:05:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5585
Registrován: 3-2007
Tak děkuju za vysvětlení. V modrém světě prostě i 30 let po revoluci platí voják se stará, voják má. Svědomitý cestující si podle TR10 zanese do kroužkového kalendáře data, mezi kterými má vykonat tak zásadní životní úkon jako je žádost o duplikát IN-Karty. Je to něco jako datum pro odevzdání daňového přiznnání nebo narozeniny tchýně, to se prostě do kalendáře kroužkuje hned po zakoupení.

Že by dostal kartu sám poštou, nebo možnost z plastu vypadnout, jak vidím opravdu nehrozí...
Komis
Pátek, 01. listopadu 2019 - 23:57:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 591
Registrován: 2-2019
Pokud si zařídíte virtuální InKartu, můžete ji mít už nadosmrti. [wink]
Kůň
Sobota, 02. listopadu 2019 - 06:00:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1907
Registrován: 1-2012
"Obraz" plastové má ovšem v mobilu stejnou platnost, jako fyzická karta, tam by se pak musel taky nechat dělat duplikát. Ale lze plastovou nechat vypršet a pak si zařídit VIK s neomezenou platností. Ovšem na ten rezervní papírek k VIK se moc průvodčí netvářej nadšeně.
Každý má právo na můj vlastní názor.
Na K-Reportu již od 09/2005.
Sobota, 02. listopadu 2019 - 16:04:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1119
Registrován: 5-2009
Zdravím tarifní mágy: platí v DÚK jízdenka v rychlících DÚK (např. Hněvice - Děčín) do stanice, ve které vlak nestaví? Příklad: Lovosice - Povrly
Sobota, 02. listopadu 2019 - 22:33:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1486
Registrován: 1-2013
Tarif DÚK čl. 4.15:
ČD uznávají papírové jízdní doklady DÚK pouze mezi stanicemi na území Ústeckého kraje, v nichž spoje ČD na linkách a ve vyjmenovaných úsecích uvedených v příloze č. 2 SPP DÚK v souladu s platným jízdním řádem zastavují za účelem nástupu nebo výstupu cestujících. Ve vyhlášených rychlících musejí cestující mít platnou jízdenku DÚK pro celou trasu ze stanice nástupu minimálně do následující stanice nebo do dalších následujících stanic, kde rychlík zastavuje.
Neděle, 03. listopadu 2019 - 13:22:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2287
Registrován: 11-2009
Sleva 50% na celodenní jízdenku
Bugear
Neděle, 03. listopadu 2019 - 21:54:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3783
Registrován: 8-2005
Jedinou neznámou je tedy to, zda je v tomto případě Liberecký kraj (vydavatel karty) správním úřadem.
Liberecký kraj je samosprávnou korporací, správním úřadem by byl Krajský úřad Libereckého kraje.

Edit: oprava zdůvodnění.

(Příspěvek byl editován uživatelem bugear.)
»Online výpočet kontrolní číslice« »Výpočet kontrolky na mobilu (Java)«
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát či provádět typovou zkoušku.
Úterý, 05. listopadu 2019 - 22:17:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1731
Registrován: 5-2007
Ani po jednání mezi ČD a krajem v Jm kraji k dohodě nedošlo, definitivně tedy v Os a Sp končí režijky, IN25 a podobné nabídky dopravce a v rámci kraje jen na jízdenku IDS (kterou nově budou prodávat průvodčí, e-shop i Můj vlak) Jak bylo již řečeno dříve, pro mezikrajské cesty se nic nemění, stále lze dojet/odjet a v kraji se pohybovat na jednu jízdenku ČD.
https://www.idnes.cz/brno/zpravy/vlak-jizdenky-ceske-drahy-jihomo ravsky-kraj-brno.A191105_145759_brno-zpravy_mos1
P.S. teď mně tak napadlo - jakpak třeba revizor na S3 mezi Tišnovem a Brnem pozná "černého režijkáře" který tvrdí že jede ze Žďáru nebo Vlkova a přitom nastoupí třeba v Tišnově?

(Příspěvek byl editován uživatelem Jarda Krapas.)
Babilon
Úterý, 05. listopadu 2019 - 22:47:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4201
Registrován: 12-2007
jakpak třeba revizor na S3 mezi Tišnovem a Brnem pozná "černého režijkáře"
Jednoduše, režijky nebudou platit ani pro mezikrajské cesty.
Úterý, 05. listopadu 2019 - 23:21:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1732
Registrován: 5-2007
Aha, takhle přímé info jsem zatím nepostřehl...ale máte pravdu, ono to vyplývá z toho že se nebudou uznávat režijky jakože vůbec, takže si s režijkou bude muset od hranic kraje pořídit IDS (a nebo jet z toho Žďáru rychlíkem, což je i logičtější, že..[lol]), zatímco běžný cestující dojede s jízdenkou ČD.
Středa, 06. listopadu 2019 - 11:32:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12914
Registrován: 5-2004
A jak to pozná u in100? Ta platit bude nebo nebude?
Středa, 06. listopadu 2019 - 13:35:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1733
Registrován: 5-2007
Pokud si vzpomínám, už v původních informacích zaznělo že IN100 se uznávat bude. Ale ze stránek Kordisu už všechny odkazy a vyjádření tak nějak zmizely, tak si to nemůžu ověřit.
Středa, 06. listopadu 2019 - 15:15:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12916
Registrován: 5-2004
Nejen IN100 ale třeba víkendová síťová.

Vzhledem k tomu že mrdník nastane za měsíc a kousek už by tvůrci mrdníku mohli s pravidly ven.
Středa, 06. listopadu 2019 - 15:31:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10201
Registrován: 8-2012
S humbukem kolem jízdního řádu "zavedli jsme - neobjednali u nás" i zbytkem mrdníku vylézaly ČD vždycky kolem VŘSR, proč by tomu letos mělo být jinak?
電車オタク
Čtvrtek, 07. listopadu 2019 - 21:43:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7156
Registrován: 12-2011
Síťovky a IN100 v JMK zůstávají.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Sobota, 09. listopadu 2019 - 20:39:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 93
Registrován: 2-2013
Může si cestující koupit 2 jízdenky s dvěma místenkami aby zabral dvousedadlo? pro Babišova slevistu by to bylo stále levné.

/ známého nedávno vyhodil mladík z dvousedadla s tím že má dvě místenky sama pro sebe, proto si ověřuji zda je to možné/
Sobota, 09. listopadu 2019 - 20:47:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2364
Registrován: 6-2007
Nemůže:

90. Jeden cestující má právo obsadit ve vlaku jedno volné místo k sezení.

Dokonce, pokud by to bylo např. v Pendolínu, by měl správně za tento trik ještě připlácet:

52.2.1. Pokud cestující předloží v oddílu/vlaku s povinnou rezervací míst místenky pro více cestujících, a tito cestující v tomto oddílu/vlaku skutečně necestují, je cestující povinen za takto neobsazená místa v rezervovaném úseku zaplatit nezlevněné Flexi základní jízdné příslušné vozové třídy včetně případné manipulační přirážky dle SPPO.
Sobota, 09. listopadu 2019 - 20:56:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 65
Registrován: 2-2018
Může, já když jedu s manželkou, kupuji i pro ni, ale průvodčí má povinnost když to zjistí to stornovat aby nedošlo k fiktivnímu proplácení. U RJ to kontroluje jen u míst, kde to vyžaduje slevový doklad a to si značí do tabletu.
Nesni
Sobota, 09. listopadu 2019 - 21:01:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2104
Registrován: 6-2014
90. Jeden cestující má právo obsadit ve vlaku jedno volné místo k sezení.
Jenže za obsazené místo se považuje i místo, na které byla vydána místenka (SPPO 90.1) a obsazené místo mu musíte uvolnit (90.1.1). Pak už stačí, aby tam položil tašku (90.1).