© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2025
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
I v letošním roce hostil nákladový obvod stanice Ostrava hl. n. veletrh železniční techniky Czech Raildays, a to již po jedenácté. Počet vystavených exponátů byl sice poněkud nižší, nicméně přesto se zde objevilo z několik zajímavých novinek, s nimiž se navíc budeme pravděpodobně setkávat pravidelně i na českých kolejích.
Nákladní vozy byly na letošním ročníku zastoupeny pouhými dvěmi exponáty. LOSTR Louny vystavoval kloubový vůz Sggrss578.4 s ložnou délkou 2x40' určený pro přepravu kontejnerů a výměnných nástaveb až do celkové hmotnosti 89 t a se standardní výškou ložné plochy nad TK 115 cm. Užitnými vlastnostmi jde o obdobu vozů dodávaných již v předcházejícím období např. pro ČD Cargo a především pro AAE v počtu přes 1000 ks. Vystavený vůz byl vyroben pro AAE, uživatelem pak bude společnost ZX Benet.
Druhým nákladním vozem na výstavní ploše byl výsypný vůz Falns(s), určený především pro přepravu uhlí a koksu. Jde o potenciální náhradu vozů řady Falls 11 sk., které slouží pro tyto přepravy nejen u ČD Cargo dosud. Vozy pocházející z produkce Vagónky Poprad byly dodávány v letech 1972 až 1983 a svými parametry již zaostávají za soudobými vozy se stejným určením. Nejde jen o ložnou hmotnost a objem, ale díky použitým podvozkům řady 26.2 s plochými závěskami většina vozů v současnosti nevyhovuje podmínkám RIV pro mezinárodní provoz. Vystavený vůz byl jako jeden ze dvou dokončen v roce 2010 v OOS a jako první železniční nákladní vůz vyrobený v Česku splňuje nové podmínky TSI. V porovnání s vozy Falls 11 sk. je ložná hmotnost zvýšila o 12 t na 65 t a ložný objem se zvýšil o 10m3 na 85m3. Největší majitel starších vozů Falls – ČD Cargo – však zatím s nákupem takovýchto nových vozů nepočítá a místo toho bude pokračovat modernizace dalších 600 kusů vozů Falls spočívající v dosazení podvozků Y25.
Zánovní vůz Falnss a klasický Falls konstrukční sk. 11 s podvozky Y25 majitele SD-KD po opravě v OOS. |
Hnací vozidla byla vystavena ve větším počtu. Lokomotiva 184.501 je jedním ze čtyř vyrobených kusů tohoto typu v plzeňské Škodě. Oba exempláře, z původně uvažované rozsáhlejší série, stále slouží u SD-KD. Kromě provozu na vlečkové síti Severočeských dolů s občas objevují na síti SŽDC. Osvědčený Taurus, který již zdomácněl i na českých kolejích, byl zastoupen ve dvou provedeních. Jednak typ ES64U4-VD dopravce PKP Intercity, kteréžto lokomotivy zajíždějí od letošního roku i na české koleje. Druhý zástupce typu – stroj 1216.921 (provedení S64U4-B3) – patřil společnosti Adria Transport (joint venture dopravce GKP a přístavu Koper) a je určen pro provoz nákladních vlaků právě mezi zmíněným přístavem a Rakouskem. Z produkce Siemens pocházel i vystavený Eurorunner 2016.904 dopravce LTE, který je aktuálně využíván svým majitelem v nákladní dopravě i v Česku.
Lokomotiva 184.501 SD-KD. | Stroj 1216.921 Adria Transport. foto Martin Šarman |
„Husarz“ 5 370 008 společnosti PKP Intercity. foto Martin Šarman | Lokomotiva 2016.904 LTE. foto Martin Šarman |
CZ LOKO vystavovalo prototypovou rekonstrukci nejpočetnější řady ČD Cargo 742, a to v podobě lokomotivy 742.701, tedy obdobu stroje 741.701 společnosti Unipetrol Doprava, vystaveného loni. Již osvědčený rekonstruovaný typ 753.7 byl zastoupen lokomotivou 753.780, posledním strojem z 30kusové série pro ČD Cargo.
Skutečným zástupcem soudobé techniky mezi dieselovými lokomotivami byl naopak typ TRAXX F140 DE od Bombardieru, který v dubnu obdržel osvědčení DÚ pro provoz na síti SŽDC. Vystavená lokomotiva 285 107 z parku leasingové společnosti CBRail přijela z Kasselu do Ostravy ještě jako tažené vozidlo na pravidelných vlacích ČD Cargo. Po skončení výstavy pak pokračovala do Bratislavy, kde by měla být nasazena do služeb slovenského dopravce Express Rail.
Největší pozornost pak poutala lokomotiva 263 003 typu Maxima 30 CC z produkce Voith Turbo Lokomotivtechnik. Lokomotiva byla opatřena reklamními polepy LOSTR Louny, jako upozornění na připravovanou licenční výrobu u tohoto českého výrobce. Dotyčná lokomotiva však byla vyrobena ještě v Kielu, sériová výroba v Lounech by měla začít až v příštím roce, přičemž konkrétní zákazníci zatím nebyly zveřejněni. Vystavený stroj přijel přes Děčín na vlacích dopravce AWT a zpět do Německa se pak opět na vlacích AWT vrátil přes Českou Kubici. Poslední novinkou je pak schválení typu 30 CC ze strany DÚ pro provoz na SŽDC, přičemž silnější varianta 40 CC byla schválena již začátkem května.