© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
15. června t. r. dorazil do Česka první přímý kontejnerový vlak z Číny. Jde nepochybně o zaznamenáníhodnou událost, neboť doposud je přeprava kontejnerů v relaci Čína – Evropa pevně v rukou námořní dopravy. Dosud žádné pravidelné spojení Evropy po železnici s Čínou nefunguje s výjimkou několika vlaků organizovaných DB. Kontejnerový vlak s dvaapadesáti 40' kontejnery opustil výchozí terminál v Shen-zenu 30. 5. a za 17 dní po překonání vzdálenosti 12 229 km dosáhl konečné destinace v Pardubicích. Šlo tak o poloviční dobu, než by trvala přeprava konvenční námořní cestou. Vlak musel překonat na své cestě postupně území Číny, Mongolska, Ruska, Běloruska, Polska a České republiky. Na hranicích mezi Běloruskem a Polskem (Malaszewicze) byly kontejnery přeloženy na dvě soupravy. První souprava o 25 vozech pak překročila hranice v Petrovicích u Karviné krátce po půlnoci na 15. 6.
Operátorem vlaku byla společnost European Rail Shuttle (ERS) (vlastněná největším rejdařstvím Maersk Line) společně se sesterskými společnostmi Trans Siberian Express Service (TSES) v Ruskou a TMT v Číně. Na přepravě vlaku se samozřejmě podílely i národní železniční podniky jednotlivých zemí. Tato konkrétní přeprava byla realizována pro jednoho zákazníka – počítačovou firmu Foxconn, která v Pardubicích od roku 2002 vyrábí počítače a jejich komponenty. Dosud byly kontejnery s komponenty pro výrobu a s hotovými výrobky přepravovány do Pardubic prakticky výhradně po silnici a to nejčastěji z překladiště MIT v Mělníce, obsluhovaného právě vlaky ERS. Možnosti překládky kontejnerů mezi silnicí a železnicí jsou v Pardubicích v současnosti omezené. Kontejnerové překladiště přímo v areálu nákladového obvodu hlavního nádraží, které zde dlouhá léta provozovala společnost Intrans, bylo zlikvidováno v roce 2004. Od roku 2003 provozují České přístavy kontejnerové depo pro společnost Maersk v průmyslovém areálu TMS. I přes poměrně velké množství kontejnerů (cca 25 tis. TEU ročně), které je zde zmanipulováno, jsou veškeré kontejnery přiváženy a odváženy po silnici. Až zmíněné dva vlaky z Číny znamenaly první větší využití vlečky v překladišti Českých přístavů.
Úspěšná realizace této zkušební přepravy je základním předpokladem pro to, aby se toto spojení zpravidelnilo. Oproti námořní přepravě je sice přímá železniční doprava dražší, výhodou je však samozřejmě rychlost. Tento faktor při rostoucím přetížení a nespolehlivosti hlavních evropských přístavů bude jistě nabývat na důležitosti a to především u dražšího zboží.
Operátor kombinované dopravy ERS působí na českém trhu prostřednictvím samostatné pobočky European Rail Shuttle, s. r. o. od roku 2003. Od této doby rovněž využívají vlaky ERS překladiště MIT v areálu Českých přístavů v Mělníku. Z něj jsou pravidelně vedeny kontejnerové vlaky ERS do Rotterdamu, Bremerhavenu, Budapešti, Bratislavy a Kopřivnice. V tranzitu přes ČR jde pak ještě o vlaky v relaci Bremerhaven – Bratislava a zpět. ERS je rovněž železničním dopravcem (prostřednictvím ERS Railways B. V.) působícím především v Německu a Nizozemsku. Od letošního února disponuje rovněž náležitostmi pro provozování vlaků v Belgii. Prvním pravidelným vlakem na belgickém území by měl být právě připravovaný kontejnerový spoj Zeebrugge – Mělník.
NEx 40730 Mělník – Bremerhaven Nordhafen v Bad Schandau (26. 5. 2007). | Stroj ERS 6605 čeká na vlak z Mělníka do Rotterdamu v Pirně dne 9. 6. 2007. |