© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2025
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
Hlavní město Rakouska není jistě nutno příliš představovat. Kromě známých „univerzálních“ pamětihodností, jako je Prater a jeho „obří kolo“, císařský zámek v Schönbrunnu, Hofburg nebo Opera se zde nachází i několik železničních zajímavostí. V první řadě je to zřejmě bývalá „Stadtbahn“ z počátku 20. století, na kterou se podíváme příště v trochu podrobnějším článku. Dále je to například městská trať Wien-Südbahnhof – Wien-Mitte – Wien-Nord (Praterstern), trať Wien-Mitte – letiště Schwechat, nákladní spojka po nábřeží Nového Dunaje nebo třeba seřaďovací nádraží Wien-Kledering a jistě i další.
Tato dvojkolejná trať z roku 1899, elektrizovaná standardním rakouským systémem 15 kV, 16,7 Hz, spojuje Jižní nádraží (Wien-Südbahnhof) a nádraží Praterstern (Wien-Praterstern), ležící nedaleko hlavního vstupu do známého parku Prater. Trať je pravidelně využívána jen několika linkami vídeňské S-bahn a předměstskými vlaky, které ovšem jezdí celý den ve velmi hustém sledu. Setkat se zde lze tedy zejména s jednotkami řady 4020/6020, novými „Talenty“ řady 4024/4124 a patrovými vlaky, vedenými Taurusy 1016/1116. Jiné vlaky jsou zde skutečnou vzácností, nejčastěji se jedná o pracovní nebo lokomotivní vlaky a zcela ojediněle i o vlaky nákladní.
Trať vchází do podzemí v západní části Jižního nádraží, ještě před zastávkou Südtiroler Platz (Jihotyrolské náměstí). Tato a další zastávka Südbahnhof jsou jen dvojkolejné, a vytvářejí tak iluzi běžné stanice metra, kterou kazí snad jen menší výška nástupišť. Proto zde vlaky tažené (resp. sunuté) lokomotivou působí velmi monumentálně. Za zastávkou Südbahnhof trať vychází na povrch, zpět do podzemí se opět noří u ulice Aspangstrasse, kde se připojuje trať od Schwechatu. V podzemí se nachází stanice Rennweg a Wien-Mitte (Vídeň Střed), která je významným přestupním uzlem s linkami metra U3 a U4 a linkou letištní rychlodráhy CAT (viz článek CAT po roce a půl provozu). Za stanicí Wien-Mitte trať vyjíždí definitivně na povrch a na viaduktu přechází ulice a tok Dunajského kanálu (Donaukanal) k nádraží Wien-Nord, kde se napojuje na ostatní železniční síť. Úsek Wien-Mitte – Wien-Praterstern patřil dříve k síti vídeňské Stadtbahn jako takzvaná trať „Linie in den 2. Bezirk: Hauptzollamt – Praterstern“.
Ve stanici Wien-Mitte se od městské trati odděluje trať do Wolfsthalu. V úseku Wien-Mitte (původně Wien-Hauptzollamt) – Schwechat se jedná o moderní novostavbu, která se až zde napojuje na původní trať Vídeň – Bratislava z roku 1914. Trať je až k letišti dvojkolejná a v celém úseku elektrizovaná (již od počátku provozu v roce 1914 v úseku /Gross/ Schwechat – Wolfsthal – Kopčany systémem 15 kV 16 2/3 Hz /dnes 16,7 Hz/). V celém úseku jezdí v hodinovém intervalu vlaky linky S7, po půl hodinách prokládané spoji na letiště. Od roku 2003 je trať navíc využívána zvláštními letištními spoji CAT, které mají vlastní nástupiště ve stanicích Wien-Mitte a na letišti Schwechat, které zde jezdí za zvláštní tarif a bez zastávky, s jízdní dobou 16 minut. Vlaky jsou tvořeny vratnými třívozovými patrovými soupravami. Původně byly k jejich vedení upraveny tři lokomotivy řady 1014, které byly v loňském roce nahrazeny třemi lokomotivami řady 1116. Zatím můžeme jen spekulovat, co provozovatele vedlo v obou případech k nasazení dvousystémových strojů (15 kV 16,7 Hz/25 kV 50 Hz) na tento krátký vnitrostátní úsek.
Dalším místem, které stojí za zmínku tentokrát spíše z pohledu nákladní dopravy je most přes Dunaj Stadlauer Brücke. Po tomto mostě je Vídně vedena veškerá nákladní doprava severovýchodním směrem, a navíc před ním ve směru od Simmeringu odbočuje na dunajské nábřeží jednokolejná elektrizovaná trať, využívaná výhradně nákladními vlaky směřujícími do nákladových nádraží podél Dunaje.
Toto seřaďovací nádraží na jihovýchodním okraji Vídně je jedním z nejdůležitějších nádraží na síti ÖBB a současně jedním z nejmodernějších seřaďovacích nádraží v Evropě vůbec (viz zde).