Diskuse K-report » Archiv 2016 » Železnice » RegioJet » Archiv diskuse RegioJet do 27. 04. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse RegioJet do 27. 04. 2016

dolů
   autor příspěvek
pacient
Neděle, 24. dubna 2016 - 15:44:56  
Neregistrovaný host
80.188.32.227
Neznamy: Takže pro LE neplatí žádný JŘ?

Rail: A zatím tu nikdo nesdělil, jak přesně že je vyhrožováno aparátu SŽDC ze strany RJ. Zatím jen JPP.
Asi tak - myslím si, že jeden fíra RJ si kdysi otevřel hubu na jednoho dispečera a pohrozil mu právním oddělením. Tak vznikla nějaká urban legend, které asi v RJ nikomu nevadí. Víte jak se to říká: "Silnější pes mrdá".[talker]
Neděle, 24. dubna 2016 - 16:08:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 524
Registrován: 5-2014
Rail: Tak kdyby na to existovaly důkazy, tak o tom tady diskutovat nemusíme. Nicméně podělanost státu z tohoto nesympatického pána je patrná při každé příležitosti, takže silný tlak na SŽDC je nejen pravděpodobný, ale i logický.
Neděle, 24. dubna 2016 - 16:43:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3778
Registrován: 12-2004
BoH: Zatímco ve vedení ČD je jeden sympaťák vedle druhýho....
PeM
Neděle, 24. dubna 2016 - 17:24:09  
Neregistrovaný host
89.102.186.108
Zajímavé, že nikomu nevadí to, že LE dostal 2 minuty zpoždění v Lipníku vlivem přednosti EC 117 ČD. [lame]

Je to naprosto v pořádku. ČD, a.s. jsou státní dopravce ještě k tomu s delší soupravou, LE je soukromý vyžírka s tramvají. [kladivo]
Neznamy
Neděle, 24. dubna 2016 - 18:18:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 594
Registrován: 1-2005
Takže pro LE neplatí žádný JŘ?

Proč by neplatil? Akorát narozdíl od RJ v něm má rezervy, které je schopen v případě zpoždění krátit. RJ těmito rezervami téměř vůbec nedisponuje a proto srovnání JŘ o reálně dosažitelných jízdních dobách nevypovídá.
Si někdy na CDP zajděte a změřte si reálné jízdní doby v různých situacích.

Je to rok nebo dva, kdy vlaky RJ (140 km/h, zastavení v Hranicích) měly z Olomouce do Suchdola stejně dlouhé jízdní doby jako EC v Hranicích projíždějící (160 km/h, vedené v přibližném prokladu s Pendoliny).
Dá se snad na základě toho říct, že je rychlejší jezdit vlaky s rychlostí o 20 km/h nižší, s méně výkonnou lokomotivou a častěji zastavujícími? (Vlastně dá, pokud ten vlak bude žlutý. [crazy])


A zatím tu nikdo nesdělil, jak přesně že je vyhrožováno aparátu SŽDC ze strany RJ. Zatím jen JPP.

Ale sdělil.
Pondělí, 25. dubna 2016 - 07:10:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 525
Registrován: 5-2014
Zzz: To nevím... já je neznám, ti se totiž takto mediálně nenaparují jako slavný Jančura :'o)
Pondělí, 25. dubna 2016 - 08:53:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2288
Registrován: 4-2003
Může mi někdo vysvětlit jak vypadá upřednostňování podle barvicek? Včera Uhersko bokem kolem nákladů a Moravičany - Lukavice n.M 90 za osobakem či co tam vozí do Jeseníků Olomoucké 843. Ale díky pak CDp za počkání luhacovickym rychlíkem v Kolíně. Ono to je fifty fifty. Dokud nebude jednotný tarif a vlaky na vlastní riziko..... Nebude konec těmhle hádkám.
* * * Usmívej se! Bude Hůř

Pondělí, 25. dubna 2016 - 09:35:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4007
Registrován: 9-2011
Jak: nějak jsem nedohlédl konce vašich myšlének. To jako kdyby byl jednotný tarif, tak by upřednostňování podle barev najednou ustalo / přestalo vadit?
Jančura nemá vlaky na vlastní riziko?
Leinad
Pondělí, 25. dubna 2016 - 14:41:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 630
Registrován: 8-2009
myslím si, že jeden fíra RJ si kdysi otevřel hubu na jednoho dispečera a pohrozil mu právním oddělením. - a já si myslím, že to bylo v situaci, kdy ho předjížděl vlak s náskokem.
TondaP
Pondělí, 25. dubna 2016 - 14:50:17  
Neregistrovaný host
82.117.130.25
Ty už jsi ukázal jinde, když myslíš. Tak to nepřeháněj. [proud]
Daneblbečkovi
Pondělí, 25. dubna 2016 - 15:46:06  
Neregistrovaný host
46.135.245.9
a já si myslím

Jenže co si tady myslí nějaký Daneček nikoho nezajímá [rofl]
nedělní pendolino
Pondělí, 25. dubna 2016 - 17:24:35  
Neregistrovaný host
128.0.179.99
Je to rok nebo dva, kdy vlaky RJ (140 km/h, zastavení v Hranicích) měly z Olomouce do Suchdola stejně dlouhé jízdní doby jako EC v Hranicích projíždějící (160 km/h, vedené v přibližném prokladu s Pendoliny).
Dá se snad na základě toho říct, že je rychlejší jezdit vlaky s rychlostí o 20 km/h nižší, s méně výkonnou lokomotivou a častěji zastavujícími?

Včera jsem jel z Prahy do Ostravy. Pamětliv toho, že se žlutým jezdí jenom vyžírkové, koupil jsem si lístek na pendolíno, odj.15:43. Dojelo před nádraží v Olomouci přibližně v 17:40, a zastavilo. Ohlásili nám, že bude mít na příjezdu do Olomouce zpoždění asi 10 minut. Pak projel kolem nás nějaký vlak s červenými vagony. Teprve potom asi za 8 min se dalo pendolíno znovu do pohybu. Pak před Hranicemi jsme ten vlak s červenými vagony předjeli a pendolino dorazilo do Svinova téměř s 15 min. zpozděním. A když jsem čekal na mostě na tramvaj, viděl jsem jak na nádraží dojel žlutý vlak a bylo přesně 18:58, podle místních hodin na mostě.
Za to, že v Olomouci předjel pendolíno jiný rychlík, taky může žlutý, který nestrpí, aby pendolíno jezdilo načas?
Pondělí, 25. dubna 2016 - 18:28:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2022
Registrován: 8-2010
Pak projel kolem nás nějaký vlak s červenými vagony.

Konkrétně to byl EC 129 Vsacan [happy]
Slanour
Pondělí, 25. dubna 2016 - 18:37:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 531
Registrován: 6-2008
nedělní pendolino: A jelikož to byl vlak mezistátní, tak tohle předjetí vcelku chápu, navíc esli měl nějaké minuty[vypravci]
Slaňour
Pondělí, 25. dubna 2016 - 19:51:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2385
Registrován: 8-2012
Stejně je hezký, jak tu spoustě lidí vadí, že je na jedné jediné trati v republice upřednostňován soukromník, který mimochodem pro mnohé vůbec nic s těma pár spoji neznamená, ale že je upřednostňován "modrý národní dopravce" v celé republice a dostává vše napřímo ty stejné lidi už vůbec nebolí a berou to jako správné. Oproti tomu, co dělá stát a kraje s ČD, je to co dělá SŽDC s RJ jen plynutí do moře. Hlavně tu spravedlnost na kolejích abychom tu měli
Pondělí, 25. dubna 2016 - 20:25:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2023
Registrován: 8-2010
ale že je upřednostňován "modrý národní dopravce" v celé republice a dostává vše napřímo ty stejné lidi už vůbec nebolí a berou to jako správné.

Já jsem teda od nikoho tady nikdy neslyšel, že je to správné. Prostě to je taková klasická věc která se "modrým" vkládá do úst [crazy] A znovu: co by člověk očekávál od stran jako ANO nebo ČSSD ? Stěžujte si na krajském úřadě. Přímé zadání je naprosto legální. Stejně jako se MD chystá napřímo zadat rychlíky Plzeň-Most GWTR.

(Příspěvek byl editován uživatelem Honza7887.)
nedělní pendolino
Pondělí, 25. dubna 2016 - 20:27:18  
Neregistrovaný host
128.0.179.99
za těch 5 minut, co pendolíno čekalo na mezistátní vlak by snad z Olomouce bylo pryč, když ten mezistátní vlak přijel o 5 minut později. nebo už neplatí, že pendolíno je nejrychlejší vlak?
asi tak..
Pondělí, 25. dubna 2016 - 20:51:05  
Neregistrovaný host
82.117.130.20
Od 21.4.2016 je to takto.Dle D7
Do doby úpravy příslušné legislativy zavedeny odchylně od předpisu D1 článku 2214 níže uvedená pravidla
pro řízení provozu vlaků kategorie Ex na koridorových tratích. Základním pravidlem je:
1) že u vlaků kategorie Ex má přednost ten vlak, který má vyšší rychlost, bez ohledu na výši
zpoždění,
2) za směrodatnou se považuje rychlost daná aktuální sestavou vlaku,
3) pokud dojde u vlaku kategorie Ex k odchylce od stanoveného normativu hmotnosti dle TJŘ, která
má za následek překračování stanovených jízdních dob, zohlední DA tuto skutečnost při
operativním řízení provozu.
A dále platí tato pravidla upřesňující pravidla základní:
1) mezinárodní expresní vlak o rychlosti 160 km/h má přednost před mezinárodním expresním
vlakem o rychlosti 140 km/h,
2) vnitrostátní expresní vlak o rychlosti 160 km/h má přednost před vnitrostátním expresním vlakem
o rychlosti 140 km/h,
3) přednost druhého vlaku se neuplatňuje, pokud druhý vlak jede s náskokem nebo včas,
4) pokud jedou dva expresní vlaky těsně za sebou (tzv. na blok) přičemž první expresní vlak
zastavuje a druhý expresní vlak v téže stanice projíždí, bude realizováno předjetí prvního
expresního vlaku druhým expresním vlakem (pokud ovšem nejede s náskokem). Předjíždějící
vlak je veden zásadně přímým směrem nesníženou rychlostí,
5) stojí-li na výluce (poruše) vedle sebe dva a více vlaků kategorie Ex, odjíždí jako první ten vlak,
který má vyšší rychlost, při stejné rychlosti pak ten, který má vyšší zpoždění s tím, že se
zohlední následující plánovaná místa zastavení/projíždění obou vlaků.
Výjimky z pravidel jsou:
1) V ŽST Pardubice se nepředjíždí pokud jeden z vlaků jede směr Olomouc a druhý směr Brno.
2) V ŽST Olomouc se nepředjíždí, pokud jeden z vlaků jede směr Hranice na Moravě a druhý
směr Přerov.
Leinad
Pondělí, 25. dubna 2016 - 21:41:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 631
Registrován: 8-2009
Slanour: Mezistátní, ale neklopící. Za jakých okolností by klopidlo dojel?
nedělní pendolino
Pondělí, 25. dubna 2016 - 21:48:55  
Neregistrovaný host
128.0.179.99
Mezistátní, ale neklopící. Za jakých okolností by klopidlo dojel?
těžko říct... ten mezistátní rychlík se nechal klopícím národním dopravcem dobrovolně předjet asi 5 km před Hranicemi
Úterý, 26. dubna 2016 - 00:11:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2024
Registrován: 8-2010
Něco k tématu [lol]

Dobrý den,

dnes se opět opravdu projevila neschopnost Vašich zaměstnanců, řídící provoz v Olomouci na hlavním nádraží. Dokážu pochopit, že mezi Grygovem a Olomoucí byl nahlášen NVS, což se ale netýkalo vlaku os 3731, který po této trati nejede. Tento vlak byl zbytečně zpožděn o 20 minut na olomouckém přednádraží, jen proto, že ho musel důležitě předjet vlak LE 1361. Chápu a vím, že pro průjezd v Olomouci směrem od Štěpánova jsou použitelné, jen 3 koleje a to kolej č. 5 na prvním nástupišti a kolej číslo 1 a 3 na 2 nástupišti. Na koleji páté stál osobní vlak směr Šumperk, a z druhého nástupiště odjížděly vlaky na Prahu, které ještě stihly projet. Potom ale nevím proč, byl náš vlak os 3731 předjet vlakem LE 1361, kterého jste vzali ke druhému nástupišti zřejmě na 1 kolej, odkud byl pak přestaven ke čtvrtému nástupišti, kde strávil téměř 2 hodiny a až poté jste umožnili vjezd osobnímu vlaku 3731 ke druhému nástupišti, který tímto rozhodnutím zastavil až v 16:44 a ujela mu většina přípojů, kdy některé pak jedou až za 2 hodiny. Přitom vlak LE 1361 zastavil u druhého nástupiště již v 16:32. Proč jste nevzali do stanice jako první vlak 3731, ke druhému nástupišti, který by ihned po ukončení výstupu a nástupu cestujících uvolnil kolej pro LE 1361? Vlak Os 3731 mohl zastavit u druhého nástupiště jako LE 1361 cca v 16:32 a většina přípojů by byla zachována a poté by cca v 16:35 mohl pokračovat směr Blatec, poté mohl vjet LE 1361, který tam stejně stál téměř 2 hodiny. V té době už jste věděli, že provoz na Přerov bude nějakou dobu stát, takže nebyl důvod upřednostňovat LE 1361 na úkor Os 3731 a způsobit tak komplikace spoustě cestujícím, kvůli ujetým přípojům.
Všimla jsem si, že poslední dobou dochází někdy ke zbytečnému upřednostňování soukromých dopravců, před vlaky, ČD, které jsou poté zpožďovány. Jak je mi známo, tak soukromý dopravci neposkytují jízdní výhody zaměstnancům SŽDC, tak nechápu, proč jim v některých případech tolik "nadržujete". Naopak nechápu, proč Vám ČD jako dopravce stále ještě poskytuje jízdní výhody...
NE žlutým vlakům
Úterý, 26. dubna 2016 - 00:13:40  
Neregistrovaný host
89.176.66.131
Já se hlásím, že mi zcela vyhovuje přímé zadání linek ČD.

Upřednostňuji u spojů v ZDO jednoho dopravce v republice. Nemám z více dopravců jako cestující žádný přínos. Akorát by bylo dražší jízdné, rozpadly se síťové slevy, snížila použitelnost INkarty (což je třeba pro důchodce výborná věc, za 1000Kč na rok neomezené jezdění osobními vlaky a nejen pro důchodce je INkarta výborná) a hrozilo zavírání tratí, protože pokud ČD přijdou o nějaké linky, tak na zbylých budou muset chtít vyšší dotace, nebo ČD hrozí krach.

Krach ČD nechci. Nevidím důvod likvidovat každou státní firmu. Nepřijde mi nic špatně na tom, že máme státní firmy a podporujeme je. Nejsem Klausovec, který se chce veškerého státního majetku zbavit. Lidi jako Honza7887, kteří chtějí vše privatizovat, nechápu. Máte na to právo, ale já s tím nesouhlasím a nejsem jediný.

Dál nevidím přínos ve zpožďování osobáků kvůli přecpání koridoru soukromníky. A ani v tom, aby byli vyžíráni cestující z dotované dopravy a musely se platit vyšší dotace. U studentského jízdného se kloním ke slovenskému modelu... sleva povinná jen ve spojích v ZDO. Jiným spojům nic nekompenzovat.

Honza7887:
Můžete mi vysvětlit, co je špatně na volení ČSSD a ANO?

Že nemáte rád levici mi došlo, ale mohu vědět, co je na tom, že jiní ano, špatně?

Víte o tom, že máme demokracii, že?

Mně teda nepřijde špatně, že někdo volí pravicové strany. Špatně mi přijde, pokud ho za to někdo odsuzuje.

Pokud potřebujete mít mezi svými známými pouze pravicové lidi, protože levicovými pohrdáte, je mi vás líto. [cunik]
Úterý, 26. dubna 2016 - 00:30:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2025
Registrován: 8-2010
Mimoň: Vy jste fakt mimo [rofl] Co mi vkládáte do úst věci, které jsem ani vůbec neřekl [coze] ?

Lidi jako Honza7887, kteří chtějí vše privatizovat, nechápu.

Kde píšu, že chci vše zprivatizovat ?

Můžete mi vysvětlit, co je špatně na volení ČSSD a ANO? Že nemáte rád levici mi došlo, ale mohu vědět, co je na tom, že jiní ano, špatně?

Máte asi problém s porozuměním psaného textu. Já nepíšu, že ČSSD a ANO jsou špatně jen jsem naznačil, že zrovna od těchto dvou stran nějakou podporu liberalizace železnice očekávat nelze. A už vůbec nepíšu, že nemám rád levici. Já jsem takový středový volič a moc stran co bych mohl volit na výběr nemám (tak třeba tu stranu uhodnete [happy]).

Akorát by bylo dražší jízdné, rozpadly se síťové slevy, snížila použitelnost INkarty (což je třeba pro důchodce výborná věc, za 1000Kč na rok neomezené jezdění osobními vlaky a nejen pro důchodce je INkarta výborná)

To by se mi taky nelíbilo, ale i to se dá řešit. Viz. Německo BahnCard i síťové jízdenky platí i u soukromníků.
nedělní pendolino
Úterý, 26. dubna 2016 - 08:57:34  
Neregistrovaný host
128.0.179.99
Jak je mi známo, tak soukromý dopravci neposkytují jízdní výhody zaměstnancům SŽDC, tak nechápu, proč jim v některých případech tolik "nadržujete".
že by na zpožďování pendolína měly taky vliv jízdní výhody aměstnancům SŽDC?
Úterý, 26. dubna 2016 - 09:44:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4017
Registrován: 9-2011
Jak je mi známo, tak soukromý dopravci neposkytují jízdní výhody zaměstnancům SŽDC, tak nechápu, proč jim v některých případech tolik "nadržujete".
To je zajímavý, zrovna v Olomouci se kdysi jakási paní dobývala do soukromého vlaku (navíc neurčeného pro veřejnou přepravu), a když jí osádka vlaku odmítla povolit nástup s tím, že nemá zakoupenou jízdenku s rezervací, tak se oháněla tím, že má režijku. Vedoucí akce jí na to odpověděl, že "v tomto vlaku režijka neplatí", a ona paní pronesla památnou větu "Jaký má ten vlak smysl, když v něm neplatí režijka?".

Žeby se ona dáma opět objevila na scéně? [proud]
Leinad
Úterý, 26. dubna 2016 - 12:54:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 632
Registrován: 8-2009
Akorát by bylo dražší jízdné, rozpadly se síťové slevy, snížila použitelnost INkarty - věc objednavatele. Taky by hrozilo, že naopak objednavatel vydá svojí ids placku v ceně IN100, platnou i na autobusy.

a hrozilo zavírání tratí, protože pokud ČD přijdou o nějaké linky, tak na zbylých budou muset chtít vyšší dotace - to víš jak? ČD jsou akciovka, jejich cena zdaleka nezávisí jen na nákladech.

Krach ČD nechci. - já taky ne. Konkurence jim pomůže, viz jejich zlepšení za posledních pár let. WiFi v Pendolinu souvisí s příchodem RJ, .... Taky by ČD a.s. pomohlo, kdyby na jejich management nebyl politický tlak, manageři by byli hodnocení jako v soukromých firmách, nesloužily by jako trafika pro vysloužilce.

Dál nevidím přínos ve zpožďování osobáků kvůli přecpání koridoru soukromníky. - já vidím důvod v pravidle "rychlejší dopředu." Akorát na čtyřkolejkách v aglomeracích bych byl pro to, aby na krajních kolejích platilo Sp>Os>možná ostatní.
bandita
Úterý, 26. dubna 2016 - 14:46:05  
Neregistrovaný host
83.136.204.66
Já se hlásím, že mi zcela vyhovuje přímé zadání linek ČD.
my víme, železnici nesnášíte a je třeba ji zlikvidovat [wink]

Upřednostňuji u spojů v ZDO jednoho dopravce v republice.
běžtě to poradit autobusovým dopravcům, ať sjednotí a zavedou jednotné ČSAD, takové odborníky jako vy jsou potřeba

Nemám z více dopravců jako cestující žádný přínos.
však říkám odborník jako vy se hned tak neztratí, ještě to skočte poradit do Anglie, tam jsou ty lidi děsně nasraní že tam jezdí mraky dopravců, a dostanou se do každý díry vlakem v taktu...

Krach ČD nechci. Nevidím důvod likvidovat každou státní firmu. Nepřijde mi nic špatně na tom, že máme státní firmy a podporujeme je.
Myšlenka měsíce. Však nebojte Černá Díra nekrachne, my to zaplatíme. Většina státních firem jsou průsery, ČD, SŽDC, CSA v hajzlu totálně, Lesy ČR, ČEPS atd...., jo najde se pár výjmek, fakt nechápu koho rajcujou státní zaopatřovací ústavy. Dovede sti představit jak by třeba fungovala škdovka kdyby jí nekoupili němci? Většinou, kde je zaháčkovanej stát, tak to stojí za hovno.
pavel2016
Úterý, 26. dubna 2016 - 14:53:50  
Neregistrovaný host
81.91.211.142
Leinad: A prave proto by bylo tak hezke, kdyby se prevzal svycarsky model... Definovat zakladni tarif vcetne obdoby IN100 a podobnych, definovat minimalni pozadavky na vozy, sluzby a muzeme soutezit vsechny trate...
nedělní pendolino
Úterý, 26. dubna 2016 - 15:29:53  
Neregistrovaný host
128.0.179.99
a dovést to k dokonalosti:
vcetne obdoby IN100 a podobnych
a ti kteří prokazatelně nepoužijí vlak jiného dopravce, by mohli mít IN100 zdarma
muzeme soutezit vsechny trate.
a soutěžit by směli pouze národní dopravce a jeho dceřinné společnosti
tak jako soutěží pendolíno národního dopravce a mezistátní vlak
videovlak mezi
Úterý, 26. dubna 2016 - 16:04:54  
Neregistrovaný host
88.102.10.195
bandita: "Dovede sti představit jak by třeba fungovala škdovka kdyby jí nekoupili němci? Většinou, kde je zaháčkovanej stát, tak to stojí za hovno."
Krachla by, protože jde o čistě komerční záležitost. Věci veřejné (ne strana), kam hromadná doprava prostě v Evropě patří je poněkud jiná záležitost. Privatizace drah se řeší 200 let, 200 let se střídavě řeší soukromé - státní. Dlouhodobě bez výrazného výsledku. Mimochodem Prušáci měli podstatně dokonalejší dráhy než Rakušáci.

Pavel2016: " A prave proto by bylo tak hezke, kdyby se prevzal svycarsky model... Definovat zakladni tarif vcetne obdoby IN100 a podobnych, definovat minimalni pozadavky na vozy, sluzby a muzeme soutezit vsechny trate..."
Tak to přesně funguje ve Švýcarsku? A od kdy?
Úterý, 26. dubna 2016 - 20:15:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 809
Registrován: 8-2007
Dál nevidím přínos ve zpožďování osobáků kvůli přecpání koridoru soukromníky.
Jasně, vždycky si rád vzpomenu jak jsem u Plzně čekal padesát minut na zpožděný osobák, protože nejdříve muselo jet protijedoucí zpožděné pendolíno jezdící v daném úseku na vlastní riziko dopravce...
Babilon
Úterý, 26. dubna 2016 - 21:50:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3019
Registrován: 12-2007
"Jaký má ten vlak smysl, když v něm neplatí režijka?"
To znám pouze z vyprávění. Já jsem od různých osob zažil hlášku "Tam už se v životě nedostanu." (Pohořelice, trať do Komárna, apod.)
Úterý, 26. dubna 2016 - 22:15:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 122
Registrován: 5-2014
Neznamy: "Ale sdělil."
Tak povídejte, přehánějte [wink]
kpt.Hejl
Středa, 27. dubna 2016 - 00:06:30  
Neregistrovaný host
79.127.245.180
Včera nějaká razie na Nábřeží ze strany EU a UOHZ ohledně zneužití dominantního postavení na trati Praha-Ostrava.To tu zas bude veselo...
pacient
Středa, 27. dubna 2016 - 05:21:16  
Neregistrovaný host
80.188.32.227
kpt.Hejl: .... to bude jen nějaký hloupý omyl.[proud]
ČD má:
a) samozřejmě všechno v pořádku[crazy]
b) sama problémy dodat nějaké smysluplné čísla k lince, takže EU ani UOHZ se také ničeho nedopátrají[angry]
Středa, 27. dubna 2016 - 09:06:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 526
Registrován: 5-2014
kpt.Hejl: Tak že někdě něco proběhne ještě nedokazuje, že někdo udělal něco špatného. A obvinění je samozřejmě nesmyslné. Takto by mohl být napadnut kdokoliv, kdo má dominantní postavení na trhu, když sníží cenu byť o 1 Kč. Není to Jančura, který vyštvává konkurenci cenou 1 Kč [happy]

(Příspěvek byl editován uživatelem BoH.)
Středa, 27. dubna 2016 - 09:34:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1156
Registrován: 5-2009
Zrovna včera jsem narazil na jeden rozdíl mezi soukromníkem a státní organizací. Kupuji si internetovou jízdenku do Ostravy. Kamarád chce přistoupit v Pardubicích a chci, abychom měli místa pohromadě. Přitom chci, aby jeho jízdenka byla na mojí osobě zcela nezávislá. Myslím, že to není úplně nesmyslné zadání, které by mohl někdo považovat na neúměrný luxus. Když jsem to chtěl vzít u ČD, došel jsem k místu, kdy musím zadat číslo kamarádova osobního dokladu. To pochopitelně neznám a tak mne nutí mu zbytečně psát nebo volat kvůli takové hlouposti. Než se k jeho číslu dopracuji, musím přerušit práci prohlížeče, co má za následek, že vybrané místo ve vlaku je zablokované a já budu čekat x hodin, než se blokace uvolní. Když totéž koupím u RJ, ušetřím si hloupou buzeraci.
Hloupý, kdo nebyl na Fuji.
Ještě hloupější, kdo tam byl dvakrát.
Japonské přísloví
Středa, 27. dubna 2016 - 09:39:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 100
Registrován: 8-2014
Všechno je složitější než pár ideologických pouček. Švýcaři si v referendu odhlasovali, že všechno včetně IC bude jezdit v závazku. A také hybridní systém v závazku a na komerční riziko jezdících vlaků je méně efektivní (z hlediska cestujících) než vše v závazku. Zdroj v němčině zde.

(Příspěvek byl editován uživatelem MickeyMouse.)
Penik
Středa, 27. dubna 2016 - 09:49:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7174
Registrován: 10-2004
Zmar: proč je třeba ukončit práci v prohlížeči a nenechat jej otevřený a objednávku rozpracovanou?

Když já objednávám, tak jsem se neshledal s tím, že bych musel ukončovat předčasně objednávku. A to vyřizuji i několikaminutové telefonáty (u objednávky). Ale je fakt, že se v tom jakoby hrabu.
Středa, 27. dubna 2016 - 11:25:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1157
Registrován: 5-2009
Penik: pokud je kamarád mimo telefonické spojení a já při čekání na mail potřebuji kvůli jiné práci vypnout počítač, tak při nejlepší vůli nedokáži zajistit, abych přitom nemusel přerušit práci prohlížeče.
Hloupý, kdo nebyl na Fuji.
Ještě hloupější, kdo tam byl dvakrát.
Japonské přísloví
Středa, 27. dubna 2016 - 11:37:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 53
Registrován: 1-2016
Jj, ta čísla dokladů u ČD, to je strašná kravina. Jako by nestačilo jméno a ve vlaku se známý prokáže dokladem na jméno. Strašně to zdržuje.
U Regiojetu se to neřeší (na vnitru, na mezinárodních linkách se vypisujíc údaje o cestujících, ale číslo dokladu myslím ne, jen datum narození - u autobusů)
Pikehead
Středa, 27. dubna 2016 - 12:26:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2290
Registrován: 3-2007
TN26: RJ to má jednodušší tím, že to je zároveň i místenka...

Nicméně uznávám, že by to šlo řešit jedodušeji, případně umět naklikat dvě jízdenky na jeden doklad/inkartu (donedávna to šlo, teď to eshop nebere).
Středa, 27. dubna 2016 - 13:01:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4028
Registrován: 9-2011
Vono "kdyby se chtělo", tak by šlo spoustu věcí.
Třeba: kupuju si e-lístek, můžu si u toho zároveň zaškrtnout několik (třeba do 3) místenek "okolo". Ke každému místu (nebo pro všechna místa dohromady nebo jak si to zvolím) nafasuji kód, který pošlu kamarádům, a ti při svém nákupu a zadání tohoto kódu budou "usazeni" na vybraná místa.
Když to udělám (jánevím) 7+ dní před odjezdem, je to zdarma (s podmínkou, že kamarádi nakoupí nejpozději ten 7. den před odjezdem). Pak je to za cenu (řekněme) 10 Kč za místo, kterýžto poplatek mi ale bude vrácen (či o něj budou mít kámoši levnější jejich lístky a "pak se vyrovnáme") při nákupu lístků kamarády.
Myslím, že tariféři ČD by se mohli realizovat zde a né vymejšlením, jaký název bude mít v příštím GVD InGold, dříve In100, či jestli Víkendovou jízdenku, dříve SoNePlus, nepřejmenovat pro změnu na Jízdenku na víkend a přespříští GVD pak na Víkendačku... [kladivo]
Středa, 27. dubna 2016 - 13:13:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 527
Registrován: 5-2014
Zmar: Tak ono se to jako buzerace může zdát, ale musíme vycházet ze základního předpokladu, že můžete daný den kterýmkoliv spojen a nejste omezen na daný spoj. Což u soukromníka nemáte. Pokud chcete jet později, musíte jízdenku zrušit a koupit si znova. Proto je nutná větší kontrola jízdních dokladů. Jméno nestačí, protože si můžete vytisknout jednu jízdenku a poté na ni jet třeba otec a syn.

Snad jedině mě napadá, že by se to ulehčilo tak, že jakmile jízdenka bude ve vlaku zkontrolována, tak se automaticky "zruší". Tady je ale zase problém u plných vlaků, kde člověk jede na krátkou vzdálenost, kde by to stále bylo zneužitelné.

Takže jako hloupost se to pouze zdá a má to své opodstatnění.
Adam_r
Středa, 27. dubna 2016 - 15:14:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1408
Registrován: 10-2003
Jméno nestačí, protože si můžete vytisknout jednu jízdenku a poté na ni jet třeba otec a syn.

Ale stacilo by jmeno a datum narozeni (to si u spouty lidi pamatuji/mam v diari). A nebo proste jen jmeno a moznost jizdy vice lidi stejneho jmena brat jako chybu mereni s vemni malou pravdepodobnosti vyskytu.
Středa, 27. dubna 2016 - 15:39:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4029
Registrován: 9-2011
jakmile jízdenka bude ve vlaku zkontrolována, tak se automaticky "zruší"
To jsme tu už řešili před pár měsíci.
Výsledkem bylo m.j. to, že "zrušení" jízdenky znemožní přestupy.
Rozumné je vázat jízdenku na nějaký jednoznačný doklad (např. na OP, na platební kartu, na InKartu,...), anebo na jméno + datum narození (které pak stejně ale musím nějakým dokladem prokázat :-)
Středa, 27. dubna 2016 - 16:13:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1158
Registrován: 5-2009
Pro vlaky, které chci použít, mne to přinutilo zároveň s jízdenkou vzít i místenky. Tedy možnost, že bych ji zneužil a jel dvakrát, nepřichází v úvahu. Přesto jsem to bez čísla dokladu nemohl vzít.

Legrační je, že pro jízdenku ČD do Ostravy musím mít i číslo dokladu zatímco pro letenku do Austrálie mi stačí jméno cestujícího [happy]. Tedy legrace by to byla, kdyby mne hloupost náhradního přepravce úplně zbytečně nestála asi 20 minut mého času, když jsem vždy po hodině pravidelně kontroloval, jestli už konečně expirovala blokace místa z přerušeného nákupu.

edit: číslo dokladu není spolehlivá kontrola proti zneužití otcem + synem. Nepíše se totiž, jaký doklad to musí být. Takže bych si klidně mohl vytvořit vlastní doklady třeba o členství v nějakém sdružení a na něm uvést vždy shodné jméno a číslo a vždy jen jinou fotografii. Průvodčí není oprávněn kontrolovat můj občanský průkaz a porovnávat, zda souhlasí jména.

(Příspěvek byl editován uživatelem zmar.)
Hloupý, kdo nebyl na Fuji.
Ještě hloupější, kdo tam byl dvakrát.
Japonské přísloví
Středa, 27. dubna 2016 - 16:28:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 637
Registrován: 9-2004
Zmar: už se to tady řešilo několikrát, co takhle zkusit zapojit hlavu, anebo se podívat do historie.

Před chvílí to tady naznačil BoH, zkusím to více rozepsat. Zásadní rozdíl mezi jízdenkou ČD a jízdenkou soukromých dopravců, anebo těch aerolinek je ten, že u vlaku ČD prostě sednete do prvního vlaku, který jede, nebo můžete přerušit jízdu a pokračovat dalším vlakem.

U té letenky anebo jízdenky na Regiojet či LeoExpress máte vázánu jízdenku na konkrétní spoj a konkrétní sedačku. Takže jaksi na jednu jízdenku můžete uskutečnit jen jednu jízdu.

Pokud nebude jízdenka vázaná na doklad totožnosti, tak ji emailem mohu rozeslat všem známým jedoucím ten den na dané trase.

Snad je to srozumitelné.
Středa, 27. dubna 2016 - 16:40:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2032
Registrován: 8-2010
Zmar: Pro vlaky, které chci použít, mne to přinutilo zároveň s jízdenkou vzít i místenky. Tedy možnost, že bych ji zneužil a jel dvakrát, nepřichází v úvahu. Přesto jsem to bez čísla dokladu nemohl vzít.

I když pojedete Pendolinem tak i ta jízdenka platí celý den (místenka jen na konkrétní Pendolino) a když vám ujede tak můžete jet jakýmkoliv Ex bez toho, aniž by jste něco doplácel. Takže to na dané věci vůbec nic nemění.

(Příspěvek byl editován uživatelem Honza7887.)
Středa, 27. dubna 2016 - 16:55:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1159
Registrován: 5-2009
Už jsem jednou napsal, že jednak ČD nepožadují číslo občanského průkazu/pasu ale obecný doklad totožnosti. Tedy třeba doklad z místního fotbalového klubu kde mohu mít jakékoli číslo a jakékoli fiktivní jméno. Tím pádem celá obhajovaná konstrukce ČD jde mimo.

Ale budiž. Pokud akceptuji argumenty obhájců ČD, tak nelze než konstatovat, že pokud neznám/nemám dostupné číslo dokladu, tak mi nezbývá, než nejezdit s ČD ale použít konkurenci. Předpokládám, že se na tom shodnou všichni bez ohledu na klub, za který tady hrají ?
Hloupý, kdo nebyl na Fuji.
Ještě hloupější, kdo tam byl dvakrát.
Japonské přísloví
Středa, 27. dubna 2016 - 17:03:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 638
Registrován: 9-2004
Nechci slovíčkařit, ale obecný doklad totožnosti je úředně vydaný doklad - v našem případě to bude občanský průkaz, řidičský průkaz anebo cestovní pas. Takže členská kartička fotbalového klubu asi nee.

Ad. druhá věta - s tím se souhlasit dá, i když nevím, v čem je pro všechny takový problém tam to číslo zadat. Chápu, že to někoho možná při prvním nákupu překvapí, ale při koupi druhé a další jízdenky je už snad připraven, ne? [wink]

Je to "něco za něco". Někoho obtěžuje psát číslo dokladu, někoho obtěžuje se vázat na konkrétní spoj, když přesně neví, kdy chce jet.

Snad jste ale pochopil, že se nejedná o bezdůvodnou buzeraci, ale má to svůj smysl.
Středa, 27. dubna 2016 - 17:13:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2034
Registrován: 8-2010
Někoho obtěžuje psát číslo dokladu, někoho obtěžuje se vázat na konkrétní spoj, když přesně neví, kdy chce jet.

Přesně tak. To já radši tam tu občanku napíšu(naštěstí mám INkartu) a pak se nemusím stresovat, že když mi ujede vlak tak mi propadne celá jízdenka. Je to něco za něco.

A mimochodem to stejné co ČD vyžadují při nákupu online i DB. Akorát berou jako doklad totožnosti i platební kartu. U nich to taky vadí nebo to vadí jen u ČD [crazy] ?
Středa, 27. dubna 2016 - 17:24:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1160
Registrován: 5-2009
Pochopil jsem jen to, že jde o buzeraci. Co jsem popsal, je reálná situace, která skutečně nastala. Potřeboval jsem koupit lístek kamarádovi, který skutečně potřebuje jet do Ostravy a já neměl dostupné jeho číslo dokladu. Je mi jedno, jak se na to člověk dívá poprvé nebo podruhé. Pro mne to v tu chvíli byla pouze buzerace a nic jiného.

K tomu úřednímu dokladu. Kdyby došlo na lámání chleba, asi by se daly třeba u soudu obhájit i neúředně vydané doklady, pokud by to nebylo výslovně požadováno v přepravních podmínkách ČD. Ale ty jsem nestudoval a zatím toho nemám zapotřebí.


Ale napadla mne zajímavá konstrukce, jak by teoreticky někdo mohl zneužít dnešní systém ČD. Pro skupinovou jízdenku několika osob je možné vydat společný doklad s jediným jménem a číslem dokladu. Ten potom platí celý den od rána do večera. Takže dotyčný by mohl jezdit celý den sem a tam (jako řekněme autobusák) a vždy sebou vzít další a další spolucestující. Mohl by z toho být zajímavý kšeft, pokud by mu to stálo za to. Na trase Praha - Ostrava by si za den vydělal víc, než je v ČR průměrná mzda. I když v roli žebráka na hlavním nádraží si asi vydělá stejné peníze ještě rychleji.
Hloupý, kdo nebyl na Fuji.
Ještě hloupější, kdo tam byl dvakrát.
Japonské přísloví
Středa, 27. dubna 2016 - 17:28:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 639
Registrován: 9-2004
Pochopil jsem jen to, že jde o buzeraci.

Takže jste to nepochopil. Zkuste se ještě jednou zamyslet. [wink]
Středa, 27. dubna 2016 - 18:12:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1161
Registrován: 5-2009
Jistěže dovedu pochopit, jak to myslíte. Zkuste na oplátku přerušit akademické uvažování, přejít do reálného života a představit si, že jste v situaci, kde jsem byl včera já. Tedy že už máte svoje jízdenky s místenkou, potřebujete přikoupit jízdenku pro kamaráda a přitom nemáte dostupné číslo jeho dokladu. Až v té situaci skutečně budete, ujišťuji vás, že použijete jadrnější slovo, než 'buzerace'.
Hloupý, kdo nebyl na Fuji.
Ještě hloupější, kdo tam byl dvakrát.
Japonské přísloví
Středa, 27. dubna 2016 - 18:37:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 493
Registrován: 6-2007
https://www.youtube.com/watch?v=skDowq29-4M
Odchod IC 408 RegioJet do Bratislavy(16.06.2016)
http://fototrainzb.webnode.sk/
NE žlutým vlakům
Středa, 27. dubna 2016 - 18:45:12  
Neregistrovaný host
89.176.66.131
Zmar:
Tak si prostě dojděte koupit místenku na pokladnu.

A nebo si na sebe (číslo své občanky znáte, ne?) kupte samostatně několik místenek bez jízdenky (ano, pak nejsou zdarma, to ani na pokladně). Pokud ta místa ve vlaku neobsadíte, protože k nim nemáte jízdenku, má je právo obsadit kdokoli jiný. Třeba... hmmm... váš kamarád. A vůbec se u toho nemusíte potkat. Ten efekt místenky je v tom, že místo neobsadí někdo třetí, ne v tom, že nesmíte dát kamarádovi echo, že nějaké místo bude volné.

Průvodčí ho nemůže vyhodit s tím, že nemá místenku, průvodčí mu řekne, že musí uvolnit místo, pokud majitel místenky dorazí. No a on nedorazí, protože jste to vy na druhém konci republiky.

A pokud místo zasedne někdo cizí, tak je to na inteligenci vašeho kamaráda, zda mu řekne, že má místenku. 99 lidí ze 100 ihned po takové větě vyklidí místo a ani se neptají, když vidí nad místem papírek, že je vymístenkované. Netuší, že je vyhodil někdo, kdo vlastně tu místenku taky nemá a blafuje.

Mohli by si teda ten člověk jít stěžovat průvodčímu, ale 99 lidí tohle neudělá a na to se hraje. A případně může tomu kaštanovi kamarád ukázat místenku, co mu pošlete v PDF. Běžný kaštan fakt nemá právo ověřit, zda sedí k jeho občance. A volat průvodčího kvůli tomu kaštana nenapadne. Sežere vám to. Kdyby zavolal průvodčího, tak ten vás odmítne s tím, že pokud nepřijde reálný majitel místenky, platí právo prvního kdo tam sednu, ale tohle skutečně 99 lidí nenapadne, že blafujete.

Ale když chcete hledat problém a dělat z komára velblouda, najdete ho. To ano.

Kvůli lidem, jako vy, se pak na mikrovlnky píše, že do nich nemáte dávat živá zvířata.

Normální člověk tyhle věci zvládá i bez návodu, selskou inteligencí. Nedávat zvířata do mikrovlnky, či trochu místenkové improvizace.
Neznamy
Středa, 27. dubna 2016 - 19:26:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 595
Registrován: 1-2005
Fanoušci sportovního dění jistě sledují dnešní souboj RJ 1018 s EC 112, pro ostatní jen drobné shrnutí:
Ostrava hlavní - EC 112 odjezd 18:32 (+17), RJ 1018 18:32 (+1)
Ostarva-Svinov - EC 112 odjezd 18:39 (+15), RJ 1018 18:42 (+2)
Hranice na Moravě - EC 112 19:02 (+13), RJ 1018 19:06 (-1)

Kdyby ze Svinova vyrazily v opačném pořadí, EC 112 by už nyní měl naprosto zbytečně zpoždění minimálně o 6-7 minut vyšší, přičemž pro RJ by to vyšlo úplně stejně. Takto EC 112 své zpoždění krátí a při troše štěstí bude v Praze včas.
Takže se krásně (pro některé nepochopitelně) potvrzuje, že rychlejší vlak dosahuje kratších jízdních dob a má být proto vpuštěn před pomalejší.

Další vývoj utkání můžete on-line sledovat na http://provoz.szdc.cz/grapp/. [lol]
Středa, 27. dubna 2016 - 19:31:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 528
Registrován: 5-2014
Zmar: Berte to tak. Ano, je to v podstatě pro slušné cestující buzerace. Ta je vykoupena tím, že můžete jet, čím chcete. Někdo dá přednost tomu, že nemusí zjišťovat číslo kamarádova dokladu (např. IN karty), někdo dá přednost tomu, že může flexibilně cestovat (jet libovolným spojem).

Chápu Vaše myšlenky, nicméně si nemyslím, že je to běžná situace, že kupuju někomu cizímu lístky.

Kdyby ČD měly všechno vychytané k dokonalosti, nemusel by člověk vůbec přemýšlet, jestli má smysl jezdit nějakým Jančurou [happy]
Babilon
Středa, 27. dubna 2016 - 19:53:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3020
Registrován: 12-2007
asi by se daly třeba u soudu obhájit i neúředně vydané doklady, pokud by to nebylo výslovně požadováno v přepravních podmínkách ČD
A co takhle si ty přepravní podmínky přečíst? Nebo aspoň najet myší na ten otazníček u typu dokladu. Nemusel byste vymýšlet spekulace, co by kdyby.