Diskuse K-report » Archiv 2016 » Tramvaje a metro » Optimalizace linkového vedení v Praze » Archiv diskuse Optimalizace linkového vedení v ... do 11. 04. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse Optimalizace linkového vedení v ... do 11. 04. 2016

dolů
   autor příspěvek
Neděle, 10. dubna 2016 - 11:12:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 512
Registrován: 1-2015
Kdyby se zrealizovala Vídeň, byl by každou chvíli nějaký úsek bez obsluhy. A mnoho cest by neurychlil, viz třeba Maniny - centrum. Sice by na Maninách byly čtyři linky, ovšem všechny na Letnou, tedy ještě větší nesmysl než dnes.

Většina vašich alternativních návrhů řeší daleko menší množství požadavků mč a lidí. Ano, pár lidí radost mít nebude (Letná, možná někdo na P5, P6, když jezdil zrovna z Petřin na Karlák nebo zrovna z Podbaby na Lihovar), ale jinak jsou ty změny jednoznačně k lepšímu.
Neděle, 10. dubna 2016 - 12:10:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 172
Registrován: 5-2002
Dovolte i můj komentář k předloženým návrhům a po té, co jsem si přečetl celou diskuzi.
1. Díky novodobému Ropidu za jeho přístup, nebývalou otevřenost a probíhající diskuzi. Po tom všichni volali a je velmi dobře, že se tak děje.
2. Díky Ropidu, že je řešení zpracováno variantně a jednou z variant je i varianta nulová, tj. stávající stav. Ropid předkládá varianty dle zadání a nechť rozhodnou ti, co platí.
3. Nechápu zdejší plénum a zejména některé jeho aktéry (OMH - nebo spíše OMG - oh, my god), kteří pro prosazení svých egoistických a soukromých názorů volí všechny možné metody, včetně těch neférových, podpásových a špinavých. Budiž to řečeno nahlas.
4. Mám pocit, že tu málo zní, že předložené návrhy jsou výsledkem požadavků všech možných městských částí (a za vady takového návrhu jsou kritizováni jeho autoři). A nedoceňuje se, jak všechny tyto požadavky návrhy plní. Kdo z místních by dokázal připravit takový návrh, který by plnil přání a požadavky městských částí v takové míře?
5. Bylo by zajímavé ke třem předloženým dodělat čtvrtý, tedy takový, který by udělal ROPID, kdyby neměl všechny ty politické úkoly, ale který by vycházel jen z odborných vstupů - průzkumů, směrovosti a vytížení (a tradice). Tj. návrh odborně ideální.
6. A ještě mé stanovisko - metrolinky jsou pochopitelně mimo hru a všichni, kteří vnímají svět okolo sebe, to musí vědět. Jestliže připustíme myšlenku, že po 4 letech kvedlání starým Ropidem je možné zakvedlat ještě jednou (a naposledy), pak za mě vítězí oranžový návrh s mírným doladěním, který mě fasicnuje tím, jak elegantně si jeho autoři poradili s tou přeurčenou úlohou na všechna požadovaná spojení. A speciálně na Praze 6, do které se tu tolik šije.
Howgh.
Neděle, 10. dubna 2016 - 12:47:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1009
Registrován: 5-2009
Jsem jednoznačně pro zelený návrh. Musím přiznat, že mě překvapilo, jak se vám návrh povedl, i když je vám to proti srsti.

Konečně jsem si otevřel srovnání PRO a PROTI, no marketingově to máte asi dobře vymyšlené, ale ta fiktivní PROTI z toho čouhají:

1.) Zásadní změna v síti, k níž se cestující vyjadřovali převážně negativně
Přání otcem myšlenky: stačí se zeptat cestujícího: chcete nové linkové vedení s řadou změn? Většina odpoví: NE. Zeptáte-li se: chcete podstatně JEDNODUŠŠÍ linkové vedení? Většina odpoví: ANO. Argument 1 škrtám.
2.) Různé intervaly u různých skupin linek
To je právě to pozitivum, že lze u páteřní linky operativně nastavit interval.
3.) Pouze jedna linka na koncích - v případě problému bez obsluhy To nijak nesouvisí s linkovým vedením, ale s neschopností operativně reagovat na mimořádnost provozu.
6.) - 15.) směrová nabídka Tyto body lze sloučit do jednoho
5.), 16.) a 18.) složité možnosti posílení 9, riziko oslabení Modřan Opět lze sloučit do jednoho bodu. Pojmy "prokladové možnosti" vůbec není třeba ve vídeňském návrhu používat, protože proklad až na výjimky není vůbec potřeba. Mezi 3 až 4 minutami existují další možnosti 3,5 nebo 3,75 minuty, tyhle hrátky s čísly stejně cestující nezajímají, důležité je, aby to jezdilo tak často, jak je potřeba, takže desetinných čísel není potřeba se bát.
Pokud někde kapacita nestačí a dál by se plýtvalo, mohou jezdit ve špičkách doplňkové posily, např.3P, co skončí na Palačáku a přes Myslíkovou se zase otočí (jen příklad).
Opět tedy škrtám.
19-22. opět "problémy" nesouvisející s linkovým vedením.

Suma sumárum 5 negativ.

Po podobné redukci jsem na 8 pozitivech ("negativa" 2 a 22 považuji za pozitiva) a to jsem jen převzal vaši analýzu, kdybych jako zastánce tohoto modelu začal od nuly, vyšlo by to určitě ještě líp :-)

Jinak jak už uvedl vizionář, linek je 16!

Za mě obdiv a další důkaz, že 15-16 tram. linek v Praze bohatě stačí. Hezkou neděli všem!
Neděle, 10. dubna 2016 - 12:58:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 513
Registrován: 1-2015
Pokud by lidem dalo vybrat - chcete dvě linky v intervalu 6 minut, co vás dovezou jenom k metru nebo z nich stejně budete muset přestoupit na linku v intervalu 8 minut, nebo chcete 3 linky v intervalu 8 minut, z nichž jedna vás doveze až do centra, co by si asi vybrali?

A vysvětlete mi, co vidíte pozitivního na tom, že se většině radiál omezuje směrová nabídka o 50% a kapacita většinou o třetinu jenom proto, aby se dala nesmyslně posílit například Letná na ekvivalent šesti linek nebo už teď poloprázdná 1 přes Krejcárek.

Plus se ztrácí další naprosto základní spojení jako Zenklova - Václavák a žádné požadavky nejsou splněny.

Asi to jako šotonávrh vypadá hezky, ale že pro lidi by to bylo ještě víc k vzteku než dnešek, tady asi nikdo nechápe.

(Příspěvek byl editován uživatelem MettP.)
kritik2
Neděle, 10. dubna 2016 - 13:17:41  
Neregistrovaný host
193.86.170.46
Je nám předkládáno, že žádný problém nejde řešit bez změny tras většiny linek v Praze. Buď vůbec žádná změna, nebo ohromné množství změn čísel linek ve většině Prahy. Buď přijmete velkou změnu, nebo nejsme ochotni řešit žádné problémy. To je odborné selhání, nebo dětinský úmysl za každou cenu prosadit nějakou velkou změnu?

Čtu tady jak se "nový" Ropid" zásadně liší od starého. Možná ve větší otevřenosti. Bohužel se ale vůbec neliší v nadměrném radikalismu a nepochopení významu stability sítě MHD.
kritik2
Neděle, 10. dubna 2016 - 13:40:28  
Neregistrovaný host
193.86.170.46
Dejme tomu, že by byl realizovaný jeden ze tří návrhů změn. Ať by byl vybraný kterýkoli z nich, tak by došlo k velké změně v linkách tramvají. Co kdyby se zase po roce, dvou zjistilo, že ty změny zase neřešily všechno, že tušené problémy zvolené varianty jsou daleko větší, než se čekalo, že bude třeba zase něco měnit. Tvůrci můžou být v takovém případě zase odejiti, zase přijde nová garnitura do vedení Ropidu. Ti noví se zase vymezí proti předchozímu vedení. Zase budou tvrdit, že rozsah problémů je takový, že nic nejde řešit pomocí změn intervalů nebo drobných změn jednotlivých linek. Že se musí kvůli novým požadavkům městských částí a cestujících, kvůli kapacitním problémům atd. zase změnit linky ve většině Prahy. A tak pořád dokola.

Vždyť minulé změny se přece dělaly s tím, že nový systém přitáhne hodně nových cestujících. Měl vydržet dlouhodobě a měl být lepší než předchozí. Tvůrci měli velké ambice, ale nové cestující nepřitáhli, většina lidí se změnami spokojena nebyla, a po necelých čtyřech letech se vážně uvažuje o nové snad ještě větší změně. Tzv. "návrh základních úprav" je daleko radikálnější, než byly změny před čtyřmi lety. Proč se jmenuje "návrh základních úprav", když navrhuje skoro všechno překopat? Opravdu nikdo nevidí riziko, že nové změny můžou být přes všechnu poctivost a odbornost tvůrců podobná blamáž jako před čtyřmi lety?
Neděle, 10. dubna 2016 - 14:10:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10268
Registrován: 5-2004
Jak to tak pozoruju tak dost podstatná část dnešních požadavků stejně jako eliminace jak tekoucích tak i vzduchovoznách míst byla nejlíp řešena do roku 12...

Problém je v tom, že tehdy zajebané spojení Vršovice - NBS-IPP-Karlák typu 6 ze Spořilova spodem si našlo své publikum a těžko ho zrušit. Současně ale stále trvá požadavek na tom zrušeným v podobě původní 6.

Podobně na tom je to Podolí kam byla do nejslabšího směru násilím nacpaná metrolinka 17 místo původních možností 3,16,17,21.
Neděle, 10. dubna 2016 - 14:12:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 503
Registrován: 1-2012
Dobře, mějte si svou oranžovou variantu:

- 11 nebude v sólech zvládat zhruba od Italské na Tylák

- 1 a 2 bych prohodil, ale to je detail

- 6 a 2: v ÚP byla smyčka kolem jižního vestibulu NH, je tam ještě? Souviselo to evidentně s budoucí Brazilskou třídou (souběžná s Argentinskou) a v ní plánovanou tramvají

- obecně, reagovat na skutečnost, že se centrum vylidňuje tím, že tam seberu tramvaje a tím další vylidňování podpořím, je na přes.... Co na to IRM a kde zůstaly teze o městotvornosti tramvaje?

- upřímnost je hezká věc, ale otevřeně přiznat, že dvě linky na DŠ pojedou jen proto, aby trať na Dědinu vyšla jakoby levnější je na nějakou právní obdobu Darwinovy ceny
"A přijde novej, mladej, a to bude sekáč pánové, ten se nezakecá."
Neděle, 10. dubna 2016 - 14:14:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 504
Registrován: 1-2012
ad Petr Vlček:

ano, kromě nulové, modré, oranžové a zelené varianty by to chtělo ještě černou variantu (nesvázaný Ropid) a červenou variantu (stav před 2012, ale neříct to nahlas).
"A přijde novej, mladej, a to bude sekáč pánové, ten se nezakecá."
Neděle, 10. dubna 2016 - 14:17:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 514
Registrován: 1-2015
Řekl bych, že ten Spořilov je skoro největší problém, plus samozřejmě 12 přes Letnou. Uměle vytvořené vztahy, co se teď těžko ruší nebo zachovávají na úkor jiných.

A mohl by někdo vysvětlit, proč se rve na Petřiny sólo 5, která jede do nezvyklých končin, když Evropská je poddolovaná celá a ten pokles je tam větší?
Neděle, 10. dubna 2016 - 14:18:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2111
Registrován: 3-2011
Hlavně se zapomíná, že se vychází z požadavků MČ a anket od cestujících. Pokud jsou takové požadavky, je třeba to brát a podle toho jednat. Názory šotoušů jsou v tomto případě druhořadé.

Stačilo by opravdu vrátit některé změny z roku 2012, trochu to vyladit a máme stabilní linkové vedení na spoustu let dopředu. Jenom proboha neprosazovat Vídeň, už z toho zeleného plánku mám hrůzu. Podstatné zhoršení pro všechny a to se vyplatí. [biggrin]
Navštívené tramvajové provozy v roce 2016 - Erfurt (5x), Gotha, Nordhausen, GOP, Wroclaw

Najeto po Evropě v roce 2016 : 2915 km
Neděle, 10. dubna 2016 - 14:26:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 4-2016
Abych doplnil:

Směrová nabídka
Od tohoto dogmatu je skutečně potřeba se oprostit. Dokud budeme řešit, jestli má jet linka doleva nebo doprava místo intervalových problémů, bude se mapa překreslovat každé 4 roky podle toho, kdo zrovna sedí na radnicích.

Pouze jedna linka na koncích
Vozovna Kobylisy, Trojská - již dnes tam jezdí pouze 17, zkrácení intevalu 8->6 min.
Sídliště Ďáblice - beze změny
Nádraží Vysočany - dnes také pouze 16, severní tangenta mi připadá méně problémová než Ječná
Libeň, Lehovec - nejrizikovější Palackého nám.-Těšnov, možná bych sem vedl nějakou linku mimo centrum
Evropská, Strašnice-Želivského, ÚDDP - sloučená 5+26
Spořilov, Bělehradská, Muzeum - dnes posilu zajišťují pouze sóla v PD, navíc má 11 krátkou trasu
Vozovna Pankrác - kromě přečíslování 18->6 a přesunu z Petřin do Podbaby nic nového
Radlická - stejné číslo, stejná trasa, kratší intervaly
Hrad, Bílá Hora - odstranění jedné dvojky, jinak nic neřeší (viz níže)
Petřiny - opět málo problémová severní tangenta, v případě nouze lze točit přes Spartu nebo jet metrem
Podbaba - otáčení na Spartě, jízda busem nebo procházka do 20 minut

Zásadní změna v síti...
Nevím, jaká je definice zásadní změny, ale já bych za ni považoval i prezentovaný návrh základních úprav - všechno souvisí se vším.

Jak jsem zmínil výše, žádný z návrhů například neřeší linku 22, která zajišťuje dopravní i turistikou funkci, přičemž je dlouhá téměř 21 km a vymetá všechna problematická místa (prakticky od Čechova nám. až na Malostranskou). Pak se není čemu divit, že ty průzkumy vypadají takhle.

Ideálem by bylo prodloužení intervalů za Vypichem, rozdělení na 2 části (prohození konců s jinou linkou?) a posílení úseku mezi centrem a Malovankou vloženou turistickou linkou (22 nebo 92), na kterou by snad Praha mohla něco přidat. Přesnou představu nemám, neboť nemám několik měsíců času ani podrobnější data z průzkumů (ehm obchodní tajemství).

Nejvíc je mi opravdu líto přístupu samotného Ropidu k tomuto návrhu. Místo toho, aby byl prezentován jako skutečný návrh příležitostí, automaticky jej svými argumenty hází do koše. Pokud to bude stejně vypadat při jednání na radnicích, můžeme na zelenou zapomenout a přivítat zastávkové sloupky á la bus Lihovar.

Momentálně dělám výpočty délky cestování a přestupovosti u všech návrhů, sám jsem zvědav na výsledek.
Neděle, 10. dubna 2016 - 14:32:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 515
Registrován: 1-2015
...Dokud budeme řešit, jestli má jet linka doleva nebo doprava místo intervalových problémů, bude se mapa překreslovat každé 4 roky podle toho, kdo zrovna sedí na radnicích...

Požadavky na směry se mění minimálně. MČ teď především požadují obnovení spojení, co nepřežila revoluci v roce 2012, viz Maniny-centrum, cd/ct Jarov - Vinohrady, Modřany - centrum, Vysočany - Holešovice. Žádný nesmysly, co by si vymyslelo pár lidí na radnicích.
Neděle, 10. dubna 2016 - 14:37:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 39
Registrován: 1-2014
Martin: jsem zaujatý proti řetězení linek tramvají v pravidelném provozu. Myslím, že to vadí i DP jakoby provozovateli. Důvodem je, že přerušení provozu na jedné lince se okamžitě dotýká linky jiné, a tak jako dnes je těžké cestujícím vysvětlit, že když se stane něco na Smíchově, tak okamžitě se skrze to naruší provoz v centru a ve Vršovicích a k tomu na jiné lince než na té na které k narušení došlo. Pominu-li tento důvod, tak i problém náhrady je složitější, již jen z důvodu přejezdu. Dá se říci, že negativ tohoto řešení, byť se od stolu zdá být optimální, je ve skutečném provozu více než dost. Rozhodně je pro mne více přijatelné to vést jako jedinou linku, i s tím, že by docházelo v jednom bodě k jejímu vzájemnému míjení, když již nelze najít jiné řešení. Pro mne se toto řešení zdá být úlitbou pro Prahu 7, kde si nedokáží spočítat, že v oblasti uvedené dvě linky, je stále linka jedna. Nebo pro ortodoxní šotouše, kteří nechtějí v tomto místě přijít o převlíkání. To ať si každý probere po svém, ale pro normální provoz to rozhodně přínosem není a je škoda, že ani současné vedení ROPIDu to nechápe. Pouze jen chci podotknout, že já sám se tramvajovou dopravou v Praze zabývám bezmála 50 let a řetězení jsem vyčítal bývalému vedení i oficiálně. Ještě bych se chtěl pouze optat, jak se budou řešit odchylky od JŘ na Ortenově náměstí, tak jako od zastáky následné, či jako odjezd z konečné. Pokud vím, tak v současnosti se alespoň na apexu objevuje zpoždění o více než 1 minutu, jako nevyhovující. Možná, že Ropid zde chce vybírat více odpustků, neboť v tomto místě nelze, rozhodně převážně, vyhovět v běžném provozu odjezdům z konečných zastávek.
Neděle, 10. dubna 2016 - 15:21:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 516
Registrován: 1-2015
Opravdu nevím, čemu by pomohlo, kdyby se ta motanina vedla jako jedna linka. Nabízelo by se řešení vytvořit 1T linku ... Letná - Stross - Orteňák - Vltavská - Těšnov - Masaryčka - Žižkov - Olšany, 6 ukončit normálně na Výstavišti, na 5 nechat 2T a Žižkov už jinak neposilovat. Ovšem ta linka 15 je potřeba na Barrandově a kde jinde ji ukončit. Leda na Labuti...
Neděle, 10. dubna 2016 - 16:40:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 98
Registrován: 4-2015
Hlavně se zapomíná, že se vychází z požadavků MČ a anket od cestujících. Pokud jsou takové požadavky, je třeba to brát a podle toho jednat. Názory šotoušů jsou v tomto případě druhořadé.

O peníze jde až v prvé řadě. (Molière)
...Podle ekonomických možností nebo efektivity se má jednat především, zde má mít názor odborníka převahu! Požadavky MČ a cestujících jsou na (hezkém) druhém místě tohoto žebříčku kritérií. Ovšem s velkou rezervou bych bral názory těch respondentů, kterým říkám „věční nespokojenci“, ale zato mají čas na ankety a halasné projevy. Ti spokojení ankety obvykle neřeší, k pro ně pozitivnímu se nevyjadřují, žeano. A šotouši? I ti se jistě dají rozdělit do vícera skupin. [biggrin]

(...) kam byla do nejslabšího směru násilím nacpaná metrolinka 17 místo původních možností 3,16,17,21.
M17 po Staroměstskou má setsakra opodstatnění.
Neděle, 10. dubna 2016 - 17:46:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18496
Registrován: 8-2005
ad Ropid: Jojo, vidíte coste si způsobili? A to jen proto že nedokážete zdůvodnit svoje představy a vyvrátit představy blbců a alibisticky se schováváte za verze návrhů, názory radnic a důchodců z poliklinik. Jareš řek takhle to bude - a bylo. Vy kličkujete a zdůvodňujete nesmyslama (například to odbočení 12 vlevo na špejchaře je k smíchu)
Jinak - kdo první řekne že je to kvedlání pro kvedlání stejný jako v roce 2012 a stejný , na který dojel předchozí Ropid v roce 2015?
No a k věci: NIKDE jste nevyvrátili potřebu metrolinek. Jen jste je uměle rozdrobili do dvou a více linek. Kdybyste nebyli pos*aný, tak byste roztrhali i devítku a vy víte, že to by byla ta kapka, která by vedle k trhání návrhů.
vaše návrhy nepřinášejí žádnou novou kvalitu, naopak, vrhají tramvajovou dopravu 20 let nazpět i těma úvahama o těch příšerných intervalech 10/12.
Je mi upřímně líto tramvají, že je pořád někdo má jako hračku a rukojmí a modlím se, aby podobný choutky nepostihly ty, kteří dělají příměstskou autobusovou a železniční dopravu (p.Haas, veliká poklona). Zejména na linkách 3.4XX a S ve srovnání s tramvajemi je vidět ten velikej kontrast práce Ropidu.
[new][pozor] ABYSME NEZAPOMNĚLI NA BUSY: 177 Chodov-Skalka, 195 int3/5/8/8 a přes staré Letňany, 158 zruš, 136 zruš, 213 int3/5/8/8 klouby, 139: KOMOŘANY-BĚLOCERKEVSKÁ-ORIONKA A PO BÝV 136 STŘÍŽKOV A PO 177 KOBYLISY A PO 505 SÍDL.ČIM.183 od Střížkova:Šimůnkova-vozovnaK.-Sídl.Čim. 169 přes sídl čim a posílit [lame]
Nesni
Neděle, 10. dubna 2016 - 17:50:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 920
Registrován: 6-2014
6 ze Spořilova spodem si našlo své publikum
Sám jsem využil vícekrát a je to jedno z toho lepšího, co se starému Ropidu povedlo.

Obecně jsem pro to nechat linkové vedení jak je, protože cestující budou další změnu přijímat neochotně. Vedení ROPIDu bude, myslím, pod velkým tlakem, pokud změna nepovede k podstatnému zlepšení spokojenosti cestujících. Když už změnu, tak jedině Vídeň - žádné další kvedlání, prohazování konečných, vložená sóla apod. Interval, a jak píše "Klavirista", možnost ho nastavit pro každou linku jinak, vyřeší spoustu kapacitních otázek.

(Příspěvek byl editován uživatelem Nesni.)
Neděle, 10. dubna 2016 - 18:05:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 517
Registrován: 1-2015
Holešovice, Vysočany, Spořilov, Bílá Hora, Žižkov, Jarov, Nusle, Vršovice - pro ty všechny jsou změny plus a nejde o to, jestli modrý nebo oranžový návrh. Co je to za názory, nenaplnily se moje šotopředstavy, ať lidi trpěj dál...

Metrolinky se rozdrobily ve prospěch směrové nabídky. Pro někoho je to plus, pro někoho ne. Ale rozhodně nejde říct, že je to špatně.

Praha nemá pár větví, co vedou na hlavní trať do centra a pak se zase jednoduše rozvětvěj. Máme okruhy Strašnic, Holešovic, Vysočan, 8 mostů s TT, tratě po obou stranách nábřeží. Nemáme luxusní zastávky s obříma přístřeškama, perfektní přestupní uzly. Pochopte všichni, že do Prahy se metrolinky nehoděj. Nehledě na to, že je naděje, že se síť v centru ještě zahustí...
Neděle, 10. dubna 2016 - 18:10:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18497
Registrován: 8-2005
Mettp: Ani jedno z toho co jmenuješ není zlepšení. Jeden příklad za všechny: zatímco nyní jezdí z BH dva vozy po 4 minutách, nově pojedou 4 vozy po 10 (!!!) minutách.(Domácí úkol: Kolik vozů z těch co přijedou využiješ?) A tak to bude všude. A v centru tratě naopak ubydou.
[new][pozor] ABYSME NEZAPOMNĚLI NA BUSY: 177 Chodov-Skalka, 195 int3/5/8/8 a přes staré Letňany, 158 zruš, 136 zruš, 213 int3/5/8/8 klouby, 139: KOMOŘANY-BĚLOCERKEVSKÁ-ORIONKA A PO BÝV 136 STŘÍŽKOV A PO 177 KOBYLISY A PO 505 SÍDL.ČIM.183 od Střížkova:Šimůnkova-vozovnaK.-Sídl.Čim. 169 přes sídl čim a posílit [lame]
JHvP
Neděle, 10. dubna 2016 - 18:17:51  
Neregistrovaný host
94.142.238.135
Nevím, kde to berete, ale dle oranžového i zeleného návrhu zůstanou na BH 4 vozy po 8 minutách....modrý je nevýhodný tím sedlem, už z toho důvodu jej nepreferuji.
Neděle, 10. dubna 2016 - 18:25:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18499
Registrován: 8-2005
JHvP: Zvětšení intervalu je ukryto v doprovodných komentářích. A ted test: kolik vozů využijete z těch 4 po 8? Pro kontrolu domácí cvičení: přijede-li jeden vůz po 2 minutách, kolik jich využijete? Co je stejné a co je jiné?
[new][pozor] ABYSME NEZAPOMNĚLI NA BUSY: 177 Chodov-Skalka, 195 int3/5/8/8 a přes staré Letňany, 158 zruš, 136 zruš, 213 int3/5/8/8 klouby, 139: KOMOŘANY-BĚLOCERKEVSKÁ-ORIONKA A PO BÝV 136 STŘÍŽKOV A PO 177 KOBYLISY A PO 505 SÍDL.ČIM.183 od Střížkova:Šimůnkova-vozovnaK.-Sídl.Čim. 169 přes sídl čim a posílit [lame]
Nesni
Neděle, 10. dubna 2016 - 18:29:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 921
Registrován: 6-2014
MettP:
Pokud jsou někde místní problémy, tak je lepší řešit je místně, např. vloženými spoji. Nepotřebujeme luxusní zastávky, stačí obyčejné, při krátkých intervalech stejně hned nastoupíte do dalšího spoje.
Čistě osobně mně víc vyhovuje oranžový návrh než vídeňský, protože mi zůstanou používaná spojení, ale při pokusu o objektivní pohled si fakt myslím, že buď promyšlená podstatná změna, nebo žádná. Pořád ROPIDu zůstává fůra práce na intervalech a prosazování preferencí na křižovatkách.
Neděle, 10. dubna 2016 - 18:32:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10270
Registrován: 5-2004
Jo, 6 se povedla byt to od kauflandu vozi spolu s 11 vzduch (aneb chybej nacestny smycky - nekdejsi pobehlice, zahradni mesto...). Jenze to generuje potrebu dalsi linky puvodni 6.

A nejaky metrolinky s prestupama co 2 stanice narazej predevsim na realitu prestupnich uzlu. Dva nastupni body na andelsky smer ipp vadej ale behani davu krizem krazem na nbs/otakarce, ipp natoz palacaku jako ne?
Neděle, 10. dubna 2016 - 18:39:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 518
Registrován: 1-2015
Káem: Ano, vždycky použiju jen jeden z těch vozů, ale jde o to, kam mě doveze.

Vídeňský návrh by byl použitelný, kdyby všechny linky jely po čtyřech minutách, tedy aby byla přijatelná i spojení, co by vyžadovala dva přestupy. Současný zelený návrh je akorát zoufalá snaha do Prahy vecpat věci, co fungujou v úplně jiných podmínkách.
Josefj
Neděle, 10. dubna 2016 - 18:50:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 178
Registrován: 10-2007
Na Bílou Horu teď často 20 minut žádná tramvaj nejede (jednak při nepravidelnostech i ve špičkách, jednak podle jízdního řádu je brzy ráno a v neděli pozdě večer interval 20 minut). Přitom jsou zde ukončeny autobusové linky rádoby navazující na tramvaj, ale na přestup se čeká i 17 minut. Navíc ve slabém provozu bude část těch spojů nyní v solech, takže se ušetří, ale odstraní se extrémně dlouhá čekání.
A v tzv. vídeňském návrhu je brzy ráno interval 20 minut, při kterém je zase nemožnost soustavně navázat na linky s intervalem 30 minut.
Na Evropské teď při nehodě na Žižkově či náměstí Republiky nastává úplný výpadek provozu. To oba nevídeňské návrhy řeší.
Neděle, 10. dubna 2016 - 19:00:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 519
Registrován: 1-2015
Na Evropské teď při nehodě na Žižkově či náměstí Republiky nastává úplný výpadek provozu. To oba nevídeňské návrhy řeší.

Přesně tak a pokud by se zrealizoval Vídeňský návrh, těch míst kde tohle hrozí by bylo najedou podstatně víc...
Neděle, 10. dubna 2016 - 19:36:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18500
Registrován: 8-2005
Josef j a mettp: Prohlídněte si ty návrhy. Těch svazků přes celý město je dokonce víc než dnes. Jinak řešit výpadky ku*venim linkovýho vedení je nekoncepční. Protože když se něco stane na špejchaře, nejede celá P6 a podstatná část P7 a nemusí to bejt na druhym konci města.
[new][pozor] ABYSME NEZAPOMNĚLI NA BUSY: 177 Chodov-Skalka, 195 int3/5/8/8 a přes staré Letňany, 158 zruš, 136 zruš, 213 int3/5/8/8 klouby, 139: KOMOŘANY-BĚLOCERKEVSKÁ-ORIONKA A PO BÝV 136 STŘÍŽKOV A PO 177 KOBYLISY A PO 505 SÍDL.ČIM.183 od Střížkova:Šimůnkova-vozovnaK.-Sídl.Čim. 169 přes sídl čim a posílit [lame]
Nesni
Neděle, 10. dubna 2016 - 19:42:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 922
Registrován: 6-2014
zelený návrh je akorát zoufalá snaha
Mně připadá zelený návrh hlavně jako snaha vysmát se do obličeje starému ROPIDu a ukázat mu, jak mají správně vypadat metrolinky. Při krátkých intervalech je dobře použitelný, žádný důležitý směr myslím není opomenut. I když mi vadí zrušení přímých spojení Spořilov-Karlák a Letná-Nádraží Libeň.

to generuje potrebu dalsi linky puvodni 6
Máte pravdu, ale s 6 odpadá přebíhání NBS-Otakarova a navíc nová 6 má v oranžovém i modrém návrhu spojit IPP s Lazarskou, což bude další plus. Alespoň mně tohle spojení citelně chybělo.
Neděle, 10. dubna 2016 - 19:49:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18501
Registrován: 8-2005
Nesni: Víte jak daleko je Novoměstská radnice (rsp KN zc) od Lazarský? Vygůglete si to, ale víc jak 2 minuty to nejsou
[new][pozor] ABYSME NEZAPOMNĚLI NA BUSY: 177 Chodov-Skalka, 195 int3/5/8/8 a přes staré Letňany, 158 zruš, 136 zruš, 213 int3/5/8/8 klouby, 139: KOMOŘANY-BĚLOCERKEVSKÁ-ORIONKA A PO BÝV 136 STŘÍŽKOV A PO 177 KOBYLISY A PO 505 SÍDL.ČIM.183 od Střížkova:Šimůnkova-vozovnaK.-Sídl.Čim. 169 přes sídl čim a posílit [lame]
Jenki
Neděle, 10. dubna 2016 - 19:59:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4826
Registrován: 5-2002
Milí Pražáci,

linkovému vedení v Praze chuja rozumím a je mi proto naprosto jedno, jestli s linkovým vedením zakvedláte tak nebo onak. Ale pár připomínek si přesto neodpustím.

1. Turista nebo jiný cizinec (třeba já) nemá problém se podívat na plánek sítě (na netu, ve stanici metra, ve voze...) a prstem na mapě si svoji trasu najít.

2. Pokud ovšem přijde na zastávku, kde je půlka JŘ žlutých, na označníku třetina linek poškrtaných a nahrazených nějakýma jinýma tak je z toho jelen. V Praze snad nepamatuju situaci, že by nějaká výluka nebyla. Proč se mi to nestává ve Vídni, v Berlíně, v Amsterdamu nebo v Düsseldorfu? Ale třeba i v Sofii nebo v MOCKBě?

3. Silové výkřiky typu "Ropid by se měl na požadavky MČ vyprdnout" jsou krásné, ale mimo realitu. Kdo platí ten rozhoduje.

4. To, že ROPID vůbec nějaké návrhy zveřejnil a připustil o nich veřejnou diskuzi je obrovské plus, v tuzemsku dosud nevídané. Važte si toho.

5. To, že problém na jednom konci města rozsype dopravu na druhém konci města není fyzická vlastnost metrolinek, ale neschopnost systému operativně reagovat. Třeba v Brně mají mnohem "vídenštější" linkové vedení a nevšiml jsem si, že by tam řešili tyhle problémy, nebo alespoň v takové míře. O skutečné Vídni nemluvě.

6. Moc bych si přál, aby si ROPID mohl dovolit nahlas říct, že stávající infrastruktura je jedním z důvodů proč je stávající tramvajová doprava v Praze nespolehlivá. Aby jasně zaznělo, že je třeba úpravy SSZ a jízdních pruhů, zavádění přestupů hrana - hrana, doplnit nácestné smyčky pro obracení "do času" pro řešení mimořádností, že je nutné zvýšit kapacitu v nějakých směrech a jak. Pokud je úkolem ROPIDu pouze držet hubu a krok nelze čekat žádné velké zlepšení.

Bavte se [happy]
Neděle, 10. dubna 2016 - 20:14:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18502
Registrován: 8-2005
Jenki:
2)protože náklady na výlukový provoz jdou do nákladů na stavbu a tvorba výlukových tras je záminkou k šotoexperimentování s číslama (nedodržuje se uzus že výluková linka začíná 3x), vozama, vypraveností (cedulové vozy a nutný tisk cedulí spojený s vícenáklady) a podobně. Prostě je to jistá mafie, která má možnost plánovat výluky aby si nafotila rarity a zneužívá toho.
3) platí magoš, ne MČ.
4) ano ale bohužel to dopadlo jako všechna jiná referenda
5)SUPER!!!! [ok] Děkuju, todle tu tvrdim furt a jsem rád že to zaznělo i od tebe. Na tebe si nedovolej jako na mě.
6) v podstatě taky super. Ale upřímně, tram doprava je v Praze spolehlivější než to vypadá ze zdejší diskuse. Polovina diskutujících totiž tramvajemi nejezdí, jen o nich žvaní.

(Příspěvek byl editován uživatelem káem.)
[new][pozor] ABYSME NEZAPOMNĚLI NA BUSY: 177 Chodov-Skalka, 195 int3/5/8/8 a přes staré Letňany, 158 zruš, 136 zruš, 213 int3/5/8/8 klouby, 139: KOMOŘANY-BĚLOCERKEVSKÁ-ORIONKA A PO BÝV 136 STŘÍŽKOV A PO 177 KOBYLISY A PO 505 SÍDL.ČIM.183 od Střížkova:Šimůnkova-vozovnaK.-Sídl.Čim. 169 přes sídl čim a posílit [lame]
Neděle, 10. dubna 2016 - 20:26:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1498
Registrován: 12-2007
MARV: jsem zaujatý proti řetězení linek tramvají v pravidelném provozu. Myslím, že to vadí i DP jakoby provozovateli. Důvodem je, že přerušení provozu na jedné lince se okamžitě dotýká linky jiné, a tak jako dnes je těžké cestujícím vysvětlit, že když se stane něco na Smíchově, tak okamžitě se skrze to naruší provoz v centru a ve Vršovicích a k tomu na jiné lince než na té na které k narušení došlo. Pominu-li tento důvod, tak i problém náhrady je složitější, již jen z důvodu přejezdu. Dá se říci, že negativ tohoto řešení, byť se od stolu zdá být optimální, je ve skutečném provozu více než dost. Rozhodně je pro mne více přijatelné to vést jako jedinou linku, i s tím, že by docházelo v jednom bodě k jejímu vzájemnému míjení, když již nelze najít jiné řešení. Pro mne se toto řešení zdá být úlitbou pro Prahu 7, kde si nedokáží spočítat, že v oblasti uvedené dvě linky, je stále linka jedna. Nebo pro ortodoxní šotouše, kteří nechtějí v tomto místě přijít o převlíkání. To ať si každý probere po svém, ale pro normální provoz to rozhodně přínosem není a je škoda, že ani současné vedení ROPIDu to nechápe. Pouze jen chci podotknout, že já sám se tramvajovou dopravou v Praze zabývám bezmála 50 let a řetězení jsem vyčítal bývalému vedení i oficiálně. Ještě bych se chtěl pouze optat, jak se budou řešit odchylky od JŘ na Ortenově náměstí, tak jako od zastáky následné, či jako odjezd z konečné. Pokud vím, tak v současnosti se alespoň na apexu objevuje zpoždění o více než 1 minutu, jako nevyhovující. Možná, že Ropid zde chce vybírat více odpustků, neboť v tomto místě nelze, rozhodně převážně, vyhovět v běžném provozu odjezdům z konečných zastávek.

Řetězení jako takové není problém. Ten je třeba hledat v celkové jízdní době bez dorovnávacího času. Řetězená 14/24 má stejný problém jako neřetězená 177 - z konečné vyjíždí načas a na druhý konec přijíždí v režimu náhodných výbuchů.

U současné 14/24 se dá řetězení celkem jednoduše odstranit jednosměrnými objezdy Holešovic. Jedna linka jedním směrem, druhá opačným směrem. Podstatu problému to však nevyřeší - příjezdy na konečnou budou náhodné jako dosud.

Při řetězení 2/6 je celková jízdní doba jedním směrem srovnatelná s běžnými linkami (těmi co jedou z jednoho konce města přes centrum na druhý konec města).

Linku by určitě šlo označit jediným číslem. V dobách výhradně cedulových by tak jistě bylo - viz z minulosti jakousi třicítku (tuším 37) jezdící ve směru od Anděla po 7 k voz. Strašnice a pokračující po 11 na Spořilov. K překřížení docházelo u nám. bří Synků. Pro cestující to je ale méně přehledné. Jedna linka jedoucí úplně všude.

Vedení linky ... Masarykovo nádr. - Bílá labuť - Vltavská - Ortenovo nám. - Stross. nám. - Kamenická ... neřeší problém spojení od Vltavské na Letnou. Celé Holešovice by opravdu projížděl jen zoufalec.

To linka 2/6 řeší a navíc zachovává přímé spojení z Letné k Výstavišti. Je to sice opět pomocí průjezdu celých Holešovic, ale těm co nemohou na nohy, to zas až tolik vadit nebude. Ostatní si buď přestoupí (tak jako to dělali, když nebyl oblouk u lékárny) a nebo to jsou lenoši, kterým nezbude než vzít za vděk tou delší variantou (v porovnání s těmi, co chtějí na/od metro/a jsou v menšině).
Neděle, 10. dubna 2016 - 20:35:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18503
Registrován: 8-2005
5735: Twl, přeci si nemyslíš, že někdo pojede z Letný k výstavišti (ale zejména k nádrHol) via Tržnice a Orteňák? KAŽDEJ vystoupí na Strossu, zanadává si a přejde na 12 a 17. Ono je NádrHol i NÁDRAŽÍ a riskovat objezdem holešek, že mi ujede vlak to fakt nebudu. a nikdo se mnou. Dvojka je první která nedožije roku od změn.
[new][pozor] ABYSME NEZAPOMNĚLI NA BUSY: 177 Chodov-Skalka, 195 int3/5/8/8 a přes staré Letňany, 158 zruš, 136 zruš, 213 int3/5/8/8 klouby, 139: KOMOŘANY-BĚLOCERKEVSKÁ-ORIONKA A PO BÝV 136 STŘÍŽKOV A PO 177 KOBYLISY A PO 505 SÍDL.ČIM.183 od Střížkova:Šimůnkova-vozovnaK.-Sídl.Čim. 169 přes sídl čim a posílit [lame]
Josefj
Neděle, 10. dubna 2016 - 20:45:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 180
Registrován: 10-2007
Káem 18500 Když se stane něco na Špejchaře, do každé větve na severozápadě Prahy zbyde ještě linka od Malostranské (podle jednoho z nových návrhů kromě Podbaby, ale tam jsou zase souběžně autobusy). Podle návrhu základních změn by do konců každé z větví jezdila dvojice linek, které na zbytku trasy neprojíždějí stejnými místy ve zbytku Prahy. Jednou lokální mimořádností mimo přilehlý úsek tedy nejsou ovlivněny obě linky. V návrhu příležitostí to platí kromě Podbaby, kde jsou ale ty autobusy.

5735:1498: Také si myslím.
Neděle, 10. dubna 2016 - 20:58:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18504
Registrován: 8-2005
Josefj: Promiňte, ale špejchar je KŘIŽOVATKA Ta smyčka s tim nemá nic společného. Ta se tak jmenuje jen z nouze. A při neschopnosti dispečerského aparátu v Praze přestane do 10 minut jezdit i 22, protože poslední dvacítka zustane posledním podvozkem na výhybce směr belvedér.
[new][pozor] ABYSME NEZAPOMNĚLI NA BUSY: 177 Chodov-Skalka, 195 int3/5/8/8 a přes staré Letňany, 158 zruš, 136 zruš, 213 int3/5/8/8 klouby, 139: KOMOŘANY-BĚLOCERKEVSKÁ-ORIONKA A PO BÝV 136 STŘÍŽKOV A PO 177 KOBYLISY A PO 505 SÍDL.ČIM.183 od Střížkova:Šimůnkova-vozovnaK.-Sídl.Čim. 169 přes sídl čim a posílit [lame]
Neděle, 10. dubna 2016 - 21:28:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 696
Registrován: 4-2006
Projel jsem v rychlosti archlív a udělal si takovou statistiku přijetí návrhů mezi uživateli na diskuzních fórech. Vyjádření některých nebyla jednoznačná, tak to berte s rezervou:
application/vnd.ms-excel
ropid-statistika-navrhu.xls (17.9 k)

Výsledky:
Pro základní návrh: 3
Pro návrh příležitostí: 11
Pro vídeňský návrh: 12
Pro žádné změny: 15

Znova říkám, berte to s rezervou, případně se můžete upravit či doplnit, ale i tak to jako vizitka pro Ropid není moc dobré.

Ropid si mimochodem musel hluboce oddechnout, že někoho napadlo vídeňský návrh prezentovat jen jako doplňkový, protože čistě podle ohlasů by se taky mohlo stát, že by nedopatřením vyhrál. [happy]
I am the passenger, and I ride and I ride...
Neděle, 10. dubna 2016 - 21:29:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18505
Registrován: 8-2005
Mouser [ok]
[new][pozor] ABYSME NEZAPOMNĚLI NA BUSY: 177 Chodov-Skalka, 195 int3/5/8/8 a přes staré Letňany, 158 zruš, 136 zruš, 213 int3/5/8/8 klouby, 139: KOMOŘANY-BĚLOCERKEVSKÁ-ORIONKA A PO BÝV 136 STŘÍŽKOV A PO 177 KOBYLISY A PO 505 SÍDL.ČIM.183 od Střížkova:Šimůnkova-vozovnaK.-Sídl.Čim. 169 přes sídl čim a posílit [lame]
Neděle, 10. dubna 2016 - 21:30:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 520
Registrován: 1-2015
Co se týče spojení Letná - Nádrhol via Tržnice, viděl bych ho jako spolehlivější než přes Výstaviště. Známe tamní dopravu, že... Sice to Blanka zlepšila, ale pořád je tam daleko větší riziko, než dole.

Kdyby se měla 2 někdy rušit, znamenalo by to zase zásadní rozvrtání lv v dost širokym okolí. Pokud se zrealizuje modrá, čekal bych, že se po pár měsících teda zařízne na Špejchaře, pokud oranžová, jakákoliv změna = další kvedlání. Ale "doladění" bude stejně, ať se zrealizuje cokoliv, při tomhle rozsahu změn se tomu vyhnout nedá...
Neděle, 10. dubna 2016 - 21:42:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18506
Registrován: 8-2005
Mettp: kdyžs psal o maninách, byls vlastně zlatej. Větší blbost o výstavišti jsem nečet.
Vona naštěstí 2 ani nevznikne. [rofl]
[new][pozor] ABYSME NEZAPOMNĚLI NA BUSY: 177 Chodov-Skalka, 195 int3/5/8/8 a přes staré Letňany, 158 zruš, 136 zruš, 213 int3/5/8/8 klouby, 139: KOMOŘANY-BĚLOCERKEVSKÁ-ORIONKA A PO BÝV 136 STŘÍŽKOV A PO 177 KOBYLISY A PO 505 SÍDL.ČIM.183 od Střížkova:Šimůnkova-vozovnaK.-Sídl.Čim. 169 přes sídl čim a posílit [lame]
Neděle, 10. dubna 2016 - 21:52:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1897
Registrován: 12-2007
Dvojka ať klidně vznikne, a klidně jako převlek mezi 2 a 6, ale bude to tak, že jakmile uplyne ta 5letá doba, po kterou se nesmí krátit výkony na trati na Petřinách kvůli dotaci od EU, tak se 2 prostě zruší a 6 ukončí na Výstavišti.[wink]

Mouser: Ta statistika není moc průkazná, na to máš moc malý soubor. Těch pár sotoušů tady není směrodatné číslo.
Skutečné METROLINKY jsou v Praze jen tři. Označují se A, B, C a jezdí převážně pod zemí.
Neděle, 10. dubna 2016 - 22:07:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 521
Registrován: 1-2015
Tak nevim, ale já jsem u Výstaviště (a hlavně u podjezdu u křižovatky směr Troja) zažil dost velký kolony. Samozřejmě, že je stav kdy nejede nic okolo lékárny špatnej, ale jak to jinak vyřešit... Kdyby se tak povedl nějakej 1T příprc Kobylisy - Stross - Dejvice, ale kde to ukončit.
Neděle, 10. dubna 2016 - 22:08:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 405
Registrován: 1-2006
Docela by mne zajímalo, ja si Ropid při těch navržených intervalech představuje dvouměsíční prázdninový provoz jednotlivých variant. Bude se také opakovat praxe neobnovení dočasně zrušené linky během prázdnin? Na to zahynula původní šestka, a ředa dalších.
Neděle, 10. dubna 2016 - 22:34:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1499
Registrován: 12-2007
Káem: Twl, přeci si nemyslíš, že někdo pojede z Letný k výstavišti (ale zejména k nádrHol) via Tržnice a Orteňák? KAŽDEJ vystoupí na Strossu, zanadává si a přejde na 12 a 17. Ono je NádrHol i NÁDRAŽÍ a riskovat objezdem holešek, že mi ujede vlak to fakt nebudu. a nikdo se mnou. Dvojka je první která nedožije roku od změn.

Promiň, prosím, já té nové češtině nerozumím. Co to je Twl?

K té dvojce jsem psal pro koho je určená - Tvými slovy pro lenochy (ale i to jsou voliči, že?). Ostatní si přestoupí, na tom se shodneme. (já bych byl za lenocha Stross.nám-nádr.Holeš. přes Výstaviště 5 min., přes Dělnickou 9 min., neriskoval bych přestup - minuta na přejití za roh, něco na čekání a výsledek stejnej nebo horší než, když zůstanu v té 2).

Ve skutečně páteřním systému by stejně žádná tram obloukem u lékárny nejela. Nejsilnějším vztahem by byl výtah od metra a ostatní mají smolíka.

Tramvajová zastávka Nádraží Holešovice v Plynární ulici nemá s vlakovým nádražím kromě názvu nic společného.

Mezi námi: kolik lidí z Letné jede na vlak do Holešovic a kolik na Vltavskou k metru? Jestli k metru je potřeba 2xT co tři minuty ve špičce, tak v té stejné špičce by k tomu nádraží stačilo sólo jednou za 1/4 hodiny. Netvrdím, že ten poměr je přesně takhle, ale na ten oblouk u lékárny je prostě frekvence malá. To bylo vidět u někdejší 15. Ve 12 se to maskuje cestujícími, kteří Letnou jen projíždí.
Neděle, 10. dubna 2016 - 22:39:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18507
Registrován: 8-2005
5735: ty vole. ale slušně, až přátelsky s mírným údivem. WTF je horší [biggrin]
ad poslední odstavec: někdy sleduj frekvenci co vylejzá z tramvaje z centra na nádrholu. víc bohužel nemužu sloužit.
ad páteřní systém: Jistě. byl by svazek 1/25 a byla by zřejmě páteřní 24. když mi jedna ujede, v zatáčce se vynoří druhá.
[new][pozor] ABYSME NEZAPOMNĚLI NA BUSY: 177 Chodov-Skalka, 195 int3/5/8/8 a přes staré Letňany, 158 zruš, 136 zruš, 213 int3/5/8/8 klouby, 139: KOMOŘANY-BĚLOCERKEVSKÁ-ORIONKA A PO BÝV 136 STŘÍŽKOV A PO 177 KOBYLISY A PO 505 SÍDL.ČIM.183 od Střížkova:Šimůnkova-vozovnaK.-Sídl.Čim. 169 přes sídl čim a posílit [lame]
Neděle, 10. dubna 2016 - 22:47:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 40
Registrován: 1-2014
5735: nemohu souhlasit s tím, že řetězení v pravidelném provozu tramvají neznamená problém. Řetězení lze využít při výlukách, nebo mimořádnostech pro tu danou chvíli, ale pro dlouhodobý pravidelný provoz je problémem. Stále bych se opakoval z důvody proti. Základním je přenesení nepravidelnosti z jedné linky do druhé. V současnosti platí pro každou linku odjezd z konečné v toleranci 0 - 59 sec, to nelze při odjezdu z Ortenova nám. garantovat. Důsledkem je, že i odjezd, který platí pro toleranci v nácestné zastávce, je zpravidla pro tyto linky z hlediska jejich pravidelnosti na závadu, neb většinou narůstá do nevyhovující hodnoty. Vyrovnávací čas, který je na normálních konečných, nelze v na Ortenově nám. použít a ani není dost možné natahovat jízdní dobu. Další dost velký problém je při plánovaných i neplánovaných výlukách. Dosti těžko je cestujícím vysvětlitelné, že jim jejich spoj nepojede z toho důvodu, že se mění trasa linky, kterou oni nepoužívají, z důvodu že se mění linka druhá. Těch profesních důvodů je mnoho a operovat s tím, že celková jízdní doba navrhované linky 2/6, je o něco optimálnější nežli byla u linky 14/24, je více méně zavádějící. Určitě si myslím, že při troše snahy by bylo možno vytvořit linkové vedení, kde by řetězení nebylo. Vždyť není to tak dávno, kdy se Holešovice bez řetězení obešly. Určitě se někdo najde, kdo bude tvrdit, že to tenkrát nebylo taky dobré. Možná ne, ale určitě to nemělo nedostatky řetězení. V Praze chybí dostatek vhodných obratišť, ale nahrazovat je řetězením není to pravé ořechové. Možná, že by ROPID měl více tlačit na vznik nějakého dalšího obratiště v centru. Tím by tento problém pravděpodobně zanikl.
Neděle, 10. dubna 2016 - 22:49:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 522
Registrován: 1-2015
Z 12/24 z centra na Nádrholu vylejzaj hlavně lidi, co jedou z Výstaviště (Veletržní) k metru, z 24 i lidi co jedou třeba z Republiky do Kobylis a přišli o původní 14.

K tomu, aby se daly Holešovice vyřešit bez převlíkání, nám chybí jedna linka z centra. 6/14/24 od Republiky by se dala ukončit na Výstavišti (nejlépe ale Trojskou nahoru, jinak je to pahýl) a něco v trase 5, co by zajistilo centrum Orteňáku. A pokud by měla 12 na nábřeží, chtělo by to i původní 15, aby měla Letná spojení do zadních Holešovic. Jo, kdyby město nerozhazovalo za kraviny a nesnižovalo ceny jízdnýho, mohlo bejt i na tohle...

(Příspěvek byl editován uživatelem MettP.)
Neděle, 10. dubna 2016 - 22:53:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18508
Registrován: 8-2005
MARV, CIT:" Vždyť není to tak dávno, kdy se Holešovice bez řetězení obešly"[crazy]
Však to není tak dávno co se celej přístav a bejvalý pekárny změnily v hustě osídlenou rezidenční čtvrť. Nebude to tak trochu v tom?
MARV CIT znova:"Určitě se někdo najde, kdo bude tvrdit, že to tenkrát nebylo taky dobré"
Ale našel se, dokonce sám p. Šurovský napsal že je to nyní nejlepší řešení co tam bylo. Chcete tvrdit, že právě ON tomu nerozumí?
OK, polookružní ukončení byte bral - 14 proti 24? Formálně by to bylo supr, ale co klienti?
A obratiště - nestačila by vám předjízdná kolej? Aby mohla 24 čekat a 12 ject? Co?
[new][pozor] ABYSME NEZAPOMNĚLI NA BUSY: 177 Chodov-Skalka, 195 int3/5/8/8 a přes staré Letňany, 158 zruš, 136 zruš, 213 int3/5/8/8 klouby, 139: KOMOŘANY-BĚLOCERKEVSKÁ-ORIONKA A PO BÝV 136 STŘÍŽKOV A PO 177 KOBYLISY A PO 505 SÍDL.ČIM.183 od Střížkova:Šimůnkova-vozovnaK.-Sídl.Čim. 169 přes sídl čim a posílit [lame]
Neděle, 10. dubna 2016 - 22:57:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18509
Registrován: 8-2005
Mettp:Z výstaviště ano, (ale to by řešila i jakákoliv linka ukončená od orteňáku na výstavišti), z veletržní ani omylem. jezděj lidi z dálky. a ti nepojedou kolem tržnice. vlastně dobrý, ty rovnou v centru vlezou do metra a můžeme tramvaje zrušit.
[new][pozor] ABYSME NEZAPOMNĚLI NA BUSY: 177 Chodov-Skalka, 195 int3/5/8/8 a přes staré Letňany, 158 zruš, 136 zruš, 213 int3/5/8/8 klouby, 139: KOMOŘANY-BĚLOCERKEVSKÁ-ORIONKA A PO BÝV 136 STŘÍŽKOV A PO 177 KOBYLISY A PO 505 SÍDL.ČIM.183 od Střížkova:Šimůnkova-vozovnaK.-Sídl.Čim. 169 přes sídl čim a posílit [lame]
Neděle, 10. dubna 2016 - 23:02:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 523
Registrován: 1-2015
Ale vždyť ty lidi z dálky nikdo nenutí okolo tržnice, 24 zůstane v podobě 6. A 12 z Letný tam na metro nejezdí nikdo...

Ještě by se dala protáhnout TT ze zatáčky ulicí Přivozní k přistavu, místo na smyčku je tam perfektní (teď je tam zastávka busu 156). Jela by tam 6 z centra, 2 z Letný a Komunardů a konečná by se jmenovala Přístav Holešovice, aby to chápali i lidi, co o Orteňáku nikdy neslyšeli [biggrin]
Neděle, 10. dubna 2016 - 23:25:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1898
Registrován: 12-2007
OK, polookružní ukončení byte bral - 14 proti 24? Formálně by to bylo supr, ale co klienti?

Klienti to zkousnou. Prostě polookružní tramvaj. Když takhle kdysi mohla jezdit 270 přes Volhu, když můžou v Jihlavě jezdit takovým způsobem trolejbusy B a BI, tak proč by proti sobě nemohla v Holešovicích jezdit 14 a 24.
Skutečné METROLINKY jsou v Praze jen tři. Označují se A, B, C a jezdí převážně pod zemí.
Neděle, 10. dubna 2016 - 23:38:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 524
Registrován: 1-2015
Cestující sotva zkousli to převlíkání, okruh vážně ne. Navíc je to vzhledem ke zpožděním úplně to samý jako převlíkání.

Ale jak nad tim tak přemejšlim, to protažení z Orteňáku by vážně nemuselo bejt špatný. Cca 350 m trati + smyčka, náklady nijak vysoký. Přitom ten problém s ukončovánim linek tam bude vždycky, i kdyby vznikla smyčka Trojská, pořád by to neřešilo Orteňák - centrum. Lidí bude jenom víc, vedle se už chystá přestavba toho skladiště, celá ulice Přívozní je k přestavbě a i zbytek přístavu se plánuje zastavět. A z kosy, kde už zažádali o povolení na lofty z pražírny a asi 15 viladomů, bude přesně do míst, kde by mohla vzniknout smyčka, ústit lávka. Asi napíšu na IPR [biggrin]
Nesni
Neděle, 10. dubna 2016 - 23:40:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 923
Registrován: 6-2014
I dnes jsou linky s polookružním ukončením - 105, 114. Nebo jsou celé polookružní - 115, 146, 192.
Z-k
Neděle, 10. dubna 2016 - 23:43:10  
Neregistrovaný host
78.102.172.60
To by mohlo, hlavně když 14 pojede až na Barrandof.
Smysl směrů by měl být takový, aby od Alzy jela 14 do centra kolem tržnice na Vltavskou a 24 obráceně.
Z-k
Neděle, 10. dubna 2016 - 23:51:02  
Neregistrovaný host
78.102.172.60
A nebo u Uranie vrátit vratnej trojúhelník a můžou tam končit obě )))
Když nemůže jet 14 kolem Manin přes vodu přes Libeňskej ostrov k Bulovce..? Dole u vody rostou baráky jak houby po dešti, stejně po rekonstrukci či znovupostavení (po Viagře se postaví sám))) ) Libeňského mostu tady ještě jedna linka přibude. Nebo že by parník?
Pondělí, 11. dubna 2016 - 06:19:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2673
Registrován: 7-2011
A 12 z Letný tam na metro nejezdí nikdo...
No, nevím. O víkendu tě to z Letný na C pošle jedině 12 na NádrHol, kde ti krtek navazuje. Zatímco když jedeš na Vltavskou, tak ti těsně ujíždí a tvrdneš 10min.
A nejhorší na tom je, že když budeš tvrdošíjně trvat na logičtější trase via Vltavská, tak si stejně nepomůžeš, bo vyrazíš dřív, počkáš si a nakonec jedeš tím samým metrem jakým bys jel z toho NádrHolu.

---------------------------------

Každopádně gratuluju klukům z Ropidu, že to zkusili a že se v zadaných mantinelech opravdu snažili vyrobit něco kloudnýho.
To, že jim to nevyšlo je pochopitelný, kvadratura kruhu je nesmysl a tlustý do tenkýho se prostě nacpat nedá.

Teď je to na městských částech, aby to všechno roztrhaly a vyvinuly tlak na magistrát s tím, že takhle to fakt nejde a ať kouká přisypat.
Ale vzhledem k tomu, kdo tam sedí a jak tomu nerozumí se boji, bojim, co za paskvil nakonec vznikne a za jak krátko se to zase bude předělávat, protože to samozřejmě nebude vyhovovat.
Pondělí, 11. dubna 2016 - 08:08:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 525
Registrován: 1-2015
Z-k: Teď na Orteňáku nemůžou řetězit dvě linky do centra kvůli extrémní rizikovosti. Ale i kdyby se tam podařilo vybudovat něco, kde by ty linky končily normálně, byla by chyba, aby jelo oboje do centra. Ideální by to bylo, jak je teď v plánu, 6 do centra přes Republiku a 2 na Letnou. Dalo by se to otočit, ale dvě linky z Holešovic přes Těšnov není třeba a přednost mají Maniny, protože za mostem jsou taky lidi a nasbírá se tam tranzit. A 14 teď je v plánu právě přes Maniny a Libeňák...

Bobik: To nenavazující metro spraví ta nová 2, možná taky úprava 1/25 (ač tam by bylo na místě, aby se s jř nehýbalo).
kritik2
Pondělí, 11. dubna 2016 - 08:35:31  
Neregistrovaný host
193.86.170.46
"že to zkusili a že se v zadaných mantinelech opravdu snažili vyrobit něco kloudnýho.
To, že jim to nevyšlo je pochopitelný, kvadratura kruhu je nesmysl a tlustý do tenkýho se prostě nacpat nedá. Teď je to na městských částech, aby to všechno roztrhaly a vyvinuly tlak na magistrát s tím, že takhle to fakt nejde a ať kouká přisypat."

Dovolím si rozhodně nesouhlasit. Teď je řada na magistrátu, aby si nějakým způsobem zajistil skutečný návrh základních úprav. Ne ten zelený, který toho přeorává skoro víc než oranžový. Myslím skutečný návrh základních úprav. Určitě stále jsou úseky, které by se daly oslabit, aby byly peníze na posilové spoje, posilové linky nebo zkrácení intervalu tam, kde je to potřeba. Místy by se daly prohodit dvě linky na konci aby se dosáhlo požadových směrů. Ale toho s mírou, aby z toho nebylo zbytečné další přeorávání stokrát přeoraného. Pokud takový návrh nechce umět Ropid, tak on ho pro magistrát z existujících podkladů o využití, pravidelnosti a požadavcích někdo udělá.

Skutečný odborník není ten, kdo jen křičí, že má malý příděl peněz. Ani ten, kdo chce dělat jen velké reformy. Skutečný odborník umí doladit fungování systému s přídělem peněz který má, a v mezích stávajícího systému. Může si sice myslet, že by to chtělo větší zásah, ale umí i postupné drobné dolaďování bez větších zásahů do fungující sítě. Bohužel to vypdaá, že na Ropidu takoví lidi buď nejsou, nebo jim nikdo důrazně neřekl, že jedna z alternativ musí být opravdu základní, neradikální.

Provoz MHD v Paze je poměrně drahý, rozhodně není podfinancovaný. Jde o to, dostat peníze tam, kde je vhodné posílit, a oslabit tam, kde je nízké využití. Úseků s nízkým využitím je daleko více než těch příliš vytížených.
kritik2
Pondělí, 11. dubna 2016 - 08:49:53  
Neregistrovaný host
193.86.170.46
Dočetl jsem se, že návrhy změn tramvají reagují na prodloužení metra A. Píše se, že po provedení navržených změn má být 10 let, kdy bude síť poměrně stabilní.
Jinde jsem se ale dočetl, že se využití tramvají v souběhu s prodlouženým metrem snížilo. Nesmí se ale oslabit provoz kvůli dotacím na rekonstrukci tramvajových tratí, i když tam jezdí prázdné tramvaje.
Lhůta pro sledování účelnosti dotace je 5 let, pak prý bude potřeba provést oslabení tramvají v oblasti prodlouženého metra, podle skutečné poptávky po tramvajích.
Všechny tyhle informace si ale dost protiřečí, připadám si jako v Kocourkově. Myslím, že pan Dolínek i pánové z Ropidu dost mlží, jen aby prosadili svou, a zapsali se do historie jako velcí reformátoři MHD. Neúspěšná reforma z roku 2012 zřejmě nebyla dostatečným varováním.
Pondělí, 11. dubna 2016 - 09:05:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2676
Registrován: 7-2011
Skutečný odborník umí doladit fungování systému s přídělem peněz který má, a v mezích stávajícího systému....umí i postupné drobné dolaďování bez větších zásahů do fungující sítě.

No a hned jsme u prvního problému. Nemáme jaksi tu fungující síť. Měli jsme, do 9/2012. Jenže momentálně ji nemáme.

A druhá věc - jak chceš něco spravovat, když chybí díly, nebo nepasujou? Jak "spravit" zpožďování a nenavazování, třeba, když se s příčinou tohodle problému (SSZ, malá propustnost tratí a křižovatek) nic neudělá a dělat nebude?
Když ti dám trabanta, dvaatřicítku klíč, hvězdičkovej šroubovák a díly z opla, těžko mi z toho vyrobíš "alespoň" oktávku.