Diskuse K-report » Archiv 2016 » Tramvaje a metro » Optimalizace linkového vedení v Praze » Archiv diskuse Optimalizace linkového vedení v ... do 17. 04. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse Optimalizace linkového vedení v ... do 17. 04. 2016

dolů
   autor příspěvek
Pátek, 15. dubna 2016 - 14:31:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 544
Registrován: 1-2015
Jak je to nyní s Myslíkovou ulicí, je třeba tam vést tramvaj? Co já vím, tak bylo dáno, že 5 let po rekonstrukci tam musí jezdit plnohodnotná tramvaj, poté to třeba není. Co je na tom teda pravdy?

Myslíkova díky těm tramvajím celkem zásadně ožila, takže by byla chyba to měnit. Ono se neříká nadarmo, že kde je tramvaj, tam jsou lidi a je tam živo. Václaváku by to taky prospělo...
Pátek, 15. dubna 2016 - 16:19:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 194
Registrován: 1-2015
Proto jsem přímým zastáncem návratu tramvají na Václavské náměstí. A hezky s křižovatkou na Můstku a s tratí Perštýn - Náměstí Republiky. Pro mě za mě tam trať Hybernskou být nemusí, stejně by byla navíc. Ale kdyby se obnovil provoz tramvají na Václaváku, tak by ubylo dealerů, prostitutek, hajzlů všeho druhu, prostě by se tam snížila kriminalita.
[pozor] Já to říkal!!!!! [biggrin]
Pátek, 15. dubna 2016 - 21:26:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 816
Registrován: 3-2004
Myslíkova Karláku pomůže, ale proč tam musí jet zrovna 14, která tím dosti nešťastně mine Palackého náměstí. Hlasoval bych za krátkou 17, které bych udělal "hrb" přes Myslíkovu a Národní, tím by se třeba naplnila.
Pátek, 15. dubna 2016 - 21:29:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 817
Registrován: 3-2004
Ještě mne napadlo, jak vyřešit stesky po 19. Co 16 přetrasovat v úseku Náměstí Míru - Mezi Hřbitovy přes Koh-i-noor a Strašnickou a místo ní poslat Korunní linku č.4 s ukončením na Spojovací? O víkendu by to 10 zvládla sama a nemusela by se na Spojovací tahat 11, navíc by to posílilo Francouzskou.
Pátek, 15. dubna 2016 - 21:47:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 545
Registrován: 1-2015
Pepan.1981: Přesně tak, taky bych byl pro trať přímo přes Václavák a k tomu na Příkopech. Stejně časem dojde A i B na obsazenost, kdy už nepůjde posilovat. Ono už teď občas v centru nepobírá a pak na kraji veze vzduch, takže by tam byla úleva na místě. I to lv by se dělalo líp, těch sedm linek, co jim teď vyšlo Vodičkovou je fakt moc.

S tratí Opletalovou, co je teď v plánu, bych byl taky opatrnej, ta akorát všechno zamotá...

Jirka_j: Myslim, že by se v Korunní o víkendu zbláznili. Když i Vysočany nad metrem dostanou dvě linky... Mě spíš napadlo vrátit 11 i 16 jak byly, 13 zrušit a zavést sólo 19 Spořilov - NBS - Muzeum - Želivského - Palmovka - Vysočany - Lehovec. Z Lehovce by nelely obě linky do Holešovic, Vysočanům by zůstaly Vinohrady, na Kolbenově by byla úspora cd/ct. Ale bohužel by prej byla nedostatečná kapacita Ohrada - Palmovka... Což bych teda nesouhlasil, když 1 je poloprázdná, ale třeba by se to příliš chytlo a byl by problém.
Pátek, 15. dubna 2016 - 23:17:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 30
Registrován: 12-2015
MettP, Jirka j: Ona dnešní 14 je zbytečná Myslíkovou. Využití má pouze jako rychlé spojení ze Smíchova na Václavák. Vezměme si to takto. Linka 14 staví v Myslíkově a 200 metrů na to v Lazarské, což je zcela zbytečné, zejména pro místní. Potenciál má Myslíkova pouze pro směr Národní třídy, která je od Myslíkovy vzdálená asi 500 m. Otázka je, co vést na Národní třídu, jedině něco jako 21... Karlák je v současnosti relativně ok, projede zde 150 spojů za hodinu, horší to bude v návrhu Ropidu, to jich zde pojede 165, ale to se snad podá. Ječnou pojede o 8 tramvají za hodinu více, to je také možné, viz. stav před 2012.
Sobota, 16. dubna 2016 - 04:04:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2709
Registrován: 7-2011
Myslíkova Karláku pomůže, ale proč tam musí jet zrovna 14, která tím dosti nešťastně mine Palackého náměstí. Hlasoval bych za krátkou 17...
Ehmm, neuniklo ti něco, trochu? Třeba že 17 přes Karlák nejezdí, takže mu to nepomůže? [proud]

Karlák je v současnosti relativně ok, projede zde 150 spojů za hodinu, horší to bude v návrhu Ropidu, to jich zde pojede 165, ale to se snad podá.
Pokud ty spoje budou jezdit rovnoměrně rozložený a SSZ je stejnětak bude pouštět, pak ano. Jinak už dnes, kdy přijíždíš jako třetí od Lazarský/Národky, přičemž 2 stojí na SSZ u radnice a další dva na Karláku, tak už teď je to na palici. A v případě, že je to namíchaný tak, že z těch pěti tři jedou rovně k Moráni, tak je to na to zahodit klíče a jít domů. [crazy]
Sobota, 16. dubna 2016 - 09:53:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1904
Registrován: 12-2007
Koukám, že Omh už je slavný i na Idnesu:

http://praha.idnes.cz/rozhovor-ondrej-matej-hrubes-zmeny-mhd-d9q- /praha-zpravy.aspx?c=A160414_120548_praha-zpravy_nub
Skutečné METROLINKY jsou v Praze jen tři. Označují se A, B, C a jezdí převážně pod zemí.
Sobota, 16. dubna 2016 - 10:19:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1987
Registrován: 8-2010
Tak se mu ta neustálá reklama na jeho web v jeho příspěvcích zde nakonec vyplatila [lol]
LvP
Sobota, 16. dubna 2016 - 10:27:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 449
Registrován: 10-2012
Pepan: Myslím, že už přetekl. Možná by stálo za úvahu, vést Myslíkovou ještě jednu linku z jiného směru.
Což v praxi znamená 3. To je neprůchozí, z Podolí by zmizelo spojení na Karlák a možnost pohodlného přestupu do Ječné. Další stejně špatnou možností je odklon něčeho od Botanické zahrady přes Výtoň.

Antar: Protože se musela doplňovat vloženými spoji N.Butovice - Bavorská, čímž byl ze 137 metroguláš. Na Knížecí - Waltrovka metrolinka, Na Knížecí - Bavorská po 30 CD, CT a N. Butovice - Bavorská vložené spoje. 3 linky a jedno číslo.
Doufám, že podobný osud čeká i 173, 193, 197 a jiné jim podobné.

Jirka_j: Myslíkova Karláku pomůže, ale proč tam musí jet zrovna 14, která tím dosti nešťastně mine Palackého náměstí.
Podle mě je 14 nejmenší zlo. Proč nejde 3, jsem už popsal. Nic jiného není možné.

MettP: S tratí Opletalovou, co je teď v plánu, bych byl taky opatrnej, ta akorát všechno zamotá...
Ono je v zásadě jedno, která trať se v centru postaví. Pomůže jakákoliv varianta. Zkazit se na tom nedá snad nic. Jenže přesvědčte o tom starostu Lomeckého.

Mě spíš napadlo vrátit 11 i 16 jak byly, 13 zrušit a zavést sólo 19 Spořilov - NBS - Muzeum - Želivského - Palmovka - Vysočany - Lehovec. Z Lehovce by nelely obě linky do Holešovic, Vysočanům by zůstaly Vinohrady, na Kolbenově by byla úspora cd/ct. Ale bohužel by prej byla nedostatečná kapacita Ohrada - Palmovka... Což bych teda nesouhlasil, když 1 je poloprázdná, ale třeba by se to příliš chytlo a byl by problém.
Ta navrhovaná 19 je v podstatě 10 z loňského návrhu, liší se jen v severní části. I tehdy ale ROPID předpokládal, že by v Korunní měly zůstat CD CT dvě linky. 1 v tom roli nehraje, plní jinou úlohu.
"Život začíná každé ráno v tramvaji, která je již několikátou generací nikoli dopravním prostředkem, ale jakousi mlýnicí lidstva. Vejdete dovnitř jako slušný, učesaný člověk, a vystoupíte jako vandrák, jenž se právě vyhrabal ze stohu." – František Nepil: Jak se dělá chalupa.
Sobota, 16. dubna 2016 - 11:54:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 775
Registrován: 12-2007
K názoru OMH: Nemyslím si, že trasa metra D do Písnice je zbytečná, protože metro má také odlehčovat dopravě mezi Prahou a Středočeským krajem. Snížení jízd autobusů a části automobilů, které by parkovaly na konečné metra D, by také pomohlo Pražanům, protože by přispělo ke snížení hluku a emisí a také dopravní zátěže na pražských komunikacích.
Sobota, 16. dubna 2016 - 12:43:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5100
Registrován: 6-2004
Wagon: Asi tak. Písníce je poměrně rozumná. Modřany by udělat šly, ale byla by to velká chalupoida...

Přesunou metro komplet do Modřan zařízne jakoukoli snahu někoho z D1 tam dojet... Navíc má i v podobných místech ústit i D3 ne?

Jinak s Ropidem má trochu pravdu... Současný chce být tak korektní až z toho LV vznikne totální paskvil, ale hlavně že si umyjou ruce, vy jste to chtěli.
Navíc co mi prostě chybí a to je prásknutí do stolu, že za tyhle prachy se to prostě neodjezdí...
Sobota, 16. dubna 2016 - 13:14:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 659
Registrován: 3-2007
"Odborník na dopravu" a přizná, že neví, co kam jezdí. Tleskám [ko]
22.11.1962 - 19.12.2011

Vokovice!
Sobota, 16. dubna 2016 - 13:19:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 164
Registrován: 7-2010
9001: Těžko se k tomu může ROPID postavit jinak. Jednak je taková doba a za druhé má to jméno tak špatnou pověst, že i přes tu superkorektnost jsou na ně stížnosti (viz například výlev diskutéra Suri pár příspěvků výše). S příchodem nových lidí se měli ideálně přejmenovat [crazy] ...
Sobota, 16. dubna 2016 - 13:26:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1735
Registrován: 3-2004
Autobusy od 1. května 2016
Sloučení linky 137 byl požadavek Prahy 5 na základě podnětů občanů z Jinonic. Praze 13 se poté tento nápad zalíbil, ale požadovali zachování čísla 174 na Praze 13 v jakékoliv podobě [wink]
Muž na radnici a žena za pultem
Pražan
Sobota, 16. dubna 2016 - 16:09:35  
Neregistrovaný host
78.108.103.216
Jestli lidé jako omh svým vlivem zamezí výstavbě trasy D, která je důležitější než VA i IVC dohromady, tak pak už je na zvážení emigrace na vyspělý Západ, neb jsme se tím propadli do Subsaharské Afriky.
Sobota, 16. dubna 2016 - 16:52:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2710
Registrován: 7-2011
Tak se mu ta neustálá reklama na jeho web v jeho příspěvcích zde nakonec vyplatila
Jestli lidé jako omh svým vlivem zamezí výstavbě trasy D...

Jakým vlivem? Jaká reklama? Patlá si web a má známýho v Blesku a MFD, takže se jim tam cpe, no. Co by jeden neudělal pro slávu, že. [proud]
Nemáte číst bulvár, dobře vám tak, to pak máte všichni z toho. [biggrin]
Jva
Sobota, 16. dubna 2016 - 18:29:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3711
Registrován: 6-2002
Ne nemáte číst bulvár (který se bohužel příliš neliší od "seriózních" médií), neboť náklad a počet zobrazení jsou modlou nejvyšší.
Spíš by se mělo tlačit na to, aby nebyly úniky informací (zejména v oblastech spojených s veřejnými penězi) a pokud už k tomu dojde, pak by "unikající" instituce měla co nejrychleji uvést zpřesňující informace (ač v tu chvíli ještě nechce) a únik personálně řešit (ovšem ne "klasickým" způsobem, že nechají uniknout další 3, 4 informace z různých míst firmy a tím se to dokonale zamlží).
Cynik - tak říká optimista realistovi...
Sobota, 16. dubna 2016 - 18:38:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1990
Registrován: 8-2010
Koukám na tu diskusi pod článkem a pan Omh je tam velmi kritizován [proud]

No, ale ať si teda tu svou slávu vychutná [andel]
Sobota, 16. dubna 2016 - 19:11:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5101
Registrován: 6-2004
Svobodník: Tak potom tam můžu mít 10 kývačů a výsledek bude stejný...

Nedalo mi to pořádně jsem zahrabal do toho povídání ROPIDu...

Lipanská - Husinecká
a) Zajímalo by mě jak sčítač určil, že 50% lidí do vozu linky 5 nevešlo o víkendu... Podobnou situaci jsem v Praze zažil naposled při povodních a nebo po nějaké akce typu hokej/fotbal...
b) Libí se mi obhajoba nové 15... 9 je průserová hlavně po prodlužování intervalu po 18 hodině... Stačí prodloužit u této linky špičku a problém je vyřešen...
A ve špičce bych to vyřešil mezi 16-18 hodinu poslat ven dvě vložená pořadí mimo JŘ, která zkratí intrval v té nejhorší části...

A prasárna solo 11 na Vinohradské? To už je asi strop toho co mají v plánu...

Modrý návrh zase zabijí sedlo intervalem...

Sorry, ale současný ROPID si hraje na to, jak se snaží pracovat s průzkumy a přitom jde o jinou partu co si hraje s číslíčkama...
Sobota, 16. dubna 2016 - 19:54:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 803
Registrován: 5-2002
OMG se vyjádřil k metru a je z toho další perla... :D a vlastně mě to nepřekvapuje...

- Je rád, že se D nestaví, a tak bude jih Prahy rád, že budou jezdit i dále autobusy [uhoh]

- trochu si ještě pamatuju dobu, kdy by "jednoznačně" stavěl metro na letiště... [jidlo]
http://hrubes.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=3811

Osobně tam mám spíš problém s vedením tramvajové trati do Modřan... stačí jen názvy zastávek jako U Libušškého potoka, Modřanská rokle, dříve i konečná Nad roklí... :D právě tady v té oblasti měla vést někudy jinudy...
http://www.metroweb.cz
Sobota, 16. dubna 2016 - 20:01:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1407
Registrován: 4-2003
Antar: Protože se musela doplňovat vloženými spoji N.Butovice - Bavorská, čímž byl ze 137 metroguláš. Na Knížecí - Waltrovka metrolinka, Na Knížecí - Bavorská po 30 CD, CT a N. Butovice - Bavorská vložené spoje. 3 linky a jedno číslo. [crazy] 149 má podobné parametry (12/30/15/30) a nemusí se pásmovat.[wink]

Kdyby to tak bylo, tj. kdyby výsledkem byly jen 2 varianty 137 - metrolinkový úsek Na Knížecí - U Waltrovky a celotrasový Na Knížecí - Velká Ohrada tak budiž, ale guláš na 137 zřejmě zůstane dál, alespoň podle toho co Ropid dosud zveřejnil - budeme mít 1. Na Knížecí - U Waltrovky, 2. Na Knížecí - Velká Ohrada, ale zřejmě i 3. Na Knížecí - Nové Butovice po 20 hodině večer, o víkendu, takže kecy v kleci.

Nová 149 - to bude taky super, další linka přes půl Prahy, takže se dá čekat, že z Butovic na Bavorskou to pravidelností oplývat nebude zvlášt ve špičkách, a to nemluvím o prodloužení intervalů v ranní špičce na 12 až 15 minut...

Dosud také směrem na Bucharovou byla většina spojů výchozích z Butovic, takže co se týče pravidelnosti bezproblémové. Po novu vše bude výchozí někde v tramtárii (Na Knížecí, Dejvická) takže při hustší dopravě nebo nějakým průseru na druhým konci Prahy v Butovicích prostě smůla.
Sobota, 16. dubna 2016 - 20:02:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1991
Registrován: 8-2010
Tom: Proč to neříct naplno ? Omh v tom rozhovoru ze sebe udělal akorát debila [biggrin] (což potvrzuje i diskuse pod článkem).
Alex7
Sobota, 16. dubna 2016 - 20:08:58  
Neregistrovaný host
86.61.225.194
9001: prasárna solo 11 na Vinohradské
To by možná nebyla úplně chyba. Párkrát jsem jel kolem Flory ve 136 a z okna autobusu jsem třeba viděl sólo 11, ve které jel jeden jediný pasažér. Ve všední den jsem zase viděl 13, která na tom nebyla o moc lépe.

Mimochodem, 136 by si zasloužila omezit víkendy. Všiml jsem si, že zatímco ve všedních dnech je 136 narvaná a ve špičkách dokonce teče, o víkendu při 15 minutových intervalech má velké kapacitní rezervy. Co kdyby se interval na 136, 150 a dalších linkách prodloužil na 20 minut a za ušetřené peníze se posílilo metro a na 136 se zavedl noční provoz?

Že část cestujících neunese prodloužení intervalů a přejdou do aut? Nevadí, ulice jsou v Praze o víkendu poloprázdné, dopady budou minimální.
Sobota, 16. dubna 2016 - 20:29:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5102
Registrován: 6-2004
Alex: Jestli před ní jela souprava na 11 tak je to pochopitelný... Solo v PD bude hodně náchylně napřeplnování...

A co tam rovnou dát 30 a nebo víkend úplně odpískat?[cunik]

Peníze musí dát magistrát... Zatím co současný dokázal je rozkrást dalši desítky milionů na zelenou opencard a prokoučovat další miliony jinde...

(Příspěvek byl editován uživatelem 9001.)
Sobota, 16. dubna 2016 - 20:49:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1320
Registrován: 9-2005
Alex: Navrhovat na 136 prodloužení intervalu může jedině blázen. Já s ní dneska jel taky a prázdná rozhodně nebyla. K tomu se na Olš.nám. vyskytla nějaká babka, která nadávala jak jsou tam dlouhý intervaly. Vzduchovoziče by se našly jinde, ale 136 to rozhodně neni.
Alex7
Sobota, 16. dubna 2016 - 22:00:16  
Neregistrovaný host
86.61.225.194
Jiří T: Já jsem nepsal, že 136 vozí vzduch. Napsal jsem, že spoje ve všední dny jsou vytíženější než spoje o víkendu. Z mé zkušenosti je 136 ve všední dny na stojáka, ale o víkendu na sedačky, někdy ani to ne. Proto si myslím, že když se interval prodlouží na 20 minut, tak se nic nestane.

Jinak by bylo dobré, aby se na 136 přidaly 1 až 2 páry brzy ráno, aby byly zajištěny přípoje na první ranní vlaky. Navrhuji ve všední dny a v sobotu následující odjezdy z Libně.
směr Jižní Město: 3:46, 4:11, 4:36, 5:01.
směr Vozovna Kobylisy: 4:19, 4:44, 5:09, 5:34.

Ve směru z Kobylis vychází přestupy na Os směr Kolín. Ve směru ze Žižkova přípoje na vlaky moc nevychází, v pondělí ale nový spoj ve 4:19 zajišťuje přestup na Ex 143 směr Ostrava (hojně využívaný študáky). V sobotu nové spoje využijí klienti nočních klubů.
Sobota, 16. dubna 2016 - 23:23:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1321
Registrován: 9-2005
Alex: Ono jaksi cokoliv je ve všední dny vytíženější než o víkendu. Takže nevidim důvod, proč by to měla odnést zrovna 136. Která je i o tom víkendu slušně obsazená. Obzvlášť když v oblasti Jižňáku máme třeba 170, která vozí vzduch i ve špičce a je úplně v pohodě zrušitelná.
Neděle, 17. dubna 2016 - 00:26:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 31
Registrován: 12-2015
Alex7: A pokud ji vůbec omezovat, tak max. standardy. Nicméně si myslím, že je tu plno jiných méně plných linek. O víkendu 136 jezdím v oblasti Žižkova, možná by ty standardy unesla, ale to chce relevantní průzkum (co tak vím, tak nejplnější je od Slavie po Rokycanovu). Naopak třeba 207 je v SN totálně narvaná, že se tam lidi v neděli večer skoro nevejdou!
Alex7
Neděle, 17. dubna 2016 - 01:45:50  
Neregistrovaný host
86.61.225.194
mchour: Tak standardy se já na 136 docela bojím nasadit. Mnoho lidí touto linkou cestuje na velké vzdálenosti a představa, že musí 30 a víc minut stát, je poněkud děsivá. Naopak při omezení intervalu je jistota, že část lidí vyženeme a k přeplňování nedojde. Většina lidí, které z MHD vyženeme, mají roční kupon, jehož cena je fixní, takže k výpadkům tržeb nedojde a DPP ve výsledku ušetří [satan]

Další myšlenka, která mě napadá v souvislosti se Žižkovem, je odklon linky 175. Ta jezdí v úseku Rokycanova-Bělocerkevská ve zbytečném souběhu se 136, která přitom před revolucí jezdila sama. Pokud 175 odkloníme do trasy Rokycanova-Televizní věž-Jiřího z Poděbrad-Orionka, získá tím obsluhu MHD oblast mezi Vinohradskou a Seifertovou ulicí, která je dnes bez obsluhy a docházkové vzdálenosti k nejbližším zastávkám MHD jsou velké.
Mil
Neděle, 17. dubna 2016 - 08:07:56  
Neregistrovaný host
89.177.115.158
Pragocentrista narozen v Praze, květen 1986. Velký příznivec rychlé jízdy tramvají a ODS.
Zdroj: http://hrubes.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=3811

[biggrin] [biggrin] [biggrin]
Neděle, 17. dubna 2016 - 08:47:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1501
Registrován: 12-2007
Alex7: Tak standardy se já na 136 docela bojím nasadit. Mnoho lidí touto linkou cestuje na velké vzdálenosti a představa, že musí 30 a víc minut stát, je poněkud děsivá. Naopak při omezení intervalu je jistota, že část lidí vyženeme a k přeplňování nedojde.

Tak v první řádě je [cunik]-árna říci, že budeme programově cestující z MHD vyhánět. Pokud nemají cestující stát, tak je snad správné, že to jezdí na sedačky, někdy ani to ne(viz výše). Takže změnu netřeba.

Já osobně nejsem zastáncem provozu kapacitních vozidel v dlouhých intervalech. Pokud to jsou jen okrajová období, tak chápu, že jiné (ekonomicky a provozně) obhajitelné řešení není. Má-li to však být po celý provozní den, tak raději vozidlo s menší kapacitou v kratším intervalu. Můžeme samozřejmě diskutovat o tom co je ve kterém případě lepší. Interval 15 minut ve vnitřním městě považuji tak za maximum. 20 a více už je odrazující.
Jevec
Neděle, 17. dubna 2016 - 10:52:27  
Neregistrovaný host
90.183.77.36
Proto je třeba podpořit výrobu nového krátkého typu EVO1. Až T3 nebudou pro stáří schopny provozu a budou jen dlouhé kapacitní Forcity, můžeme se dočkat i delšího intervalu než 30 minut. A pak už to bude rozjetý konec celé MHD, nejen tramvajového.
Že by Taškent a před 60 lety i Západ byly naším vzorem?
My jsme byli doposud vzorem nejlepším MHD všem, pro celý svět !
Petr_k
Neděle, 17. dubna 2016 - 12:50:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11432
Registrován: 4-2003
EVO1 je ekonomický nesmysl, zejména pokud se podaří udržet stoupavé trendy počtu cestujících. A tím míň dává morální smysl trvat na dobytčákování v sólíčkách. Spíš to chce jako "krátký vůz" EVO2 nebo dvoučlánkovou 15T s možností spřahování a postupně pro vlaky z 2x22m dvoučlánků modifikovat síť (mnohdy to budou úpravy do stavu před tzv. rekonstrukcemi tratí). V ost-provozech už na to přišli (Halle, Lipsko), west-provozy spřahují dle potřeby i delší vozy (Frankfurt/Main, Dortmund), dýpý na to taky jednoho dne přijde.
DIE VERGELTUNGSAFFE!
Nur selten kommt was besseres nach. (Franz Josef Karl von Österreich)
Jevec
Neděle, 17. dubna 2016 - 14:17:44  
Neregistrovaný host
90.183.77.36
Praha stojí na mimořádně povedeném typu (PCC) z roku 1960, a tím je T3. Nic proti soupravám typu Forcity. Pokud budeme brát ekonomicky vše jako nesmysl, tak ekonomicky je celá MHD nesmysl. Proto se to takhle brát nedá !!!
Chceme zničit město mnohonásobnými kolony IAD a zatíženým zničeným ovzduším? MHD vždy hodně stála, stojí a stát bude hodně peněz. Proto raději pojedu prokládaně EVO1/Forcity po 3, 5 minutách než čekat na tří-, pěti-, šesti- článkovou Forcity nebo jinou dlouhou obludu (delší se naštěstí do Prahy nevejdou) po 20, 30, 40 minutách. To už pak žádné MHD nebude.
Naše "vzácné" hluboké metro MHD Prahu naštěstí nespasí. Ještě, že výstavba metra v Praze pokračovat nebude a přejde se k výstavbě důležitějších tramvajových nových tratí, například obnova Budějovické, nová trať v Jeremenkové (odpor místních je nutné polit. změnit, bude to i pro ně přínosem, hlučnost na nových tratích je nižší než provoz autobusů, viz Barrandov, kde na to doplatil i dětský život), dál Dvorecký most, dále obnova tramvaje na části Václavského náměstí a v úvahu návrat tramvaje na Příkopech a v dalších krajových částech Prahy, například tramvaj přes Dědinu na letiště Praha-Ruzyně.
Neděle, 17. dubna 2016 - 14:27:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 814
Registrován: 4-2007
Ve štvrt na tři a v takovym stavu...
Neděle, 17. dubna 2016 - 14:33:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2712
Registrován: 7-2011
Jevec - se základní myšlenkou bych souhlasil, nicméně naráží to na "technické" problémy nedostatku tratí zejména v centru. Už teď se na mnoha místech tramvaje nevejdou a překážej si navzájem, přitom by však v těch úsecích bylo potřeba je i posílit.
Jenže obnova některých zrušených tratí je, obávám se, zcela nereálná, vezmi si jenom ty letitý tanečky s tratí kolem Hlaváku.
A druhá, už úplně nereálná věc, je přesvědčit politiky, aby na MHD dali víc peněz. Nedají, ještě chtějí šetřit. Což je třeba nakrásně vidět na tý hrůze, co teď vylezla z Ropidu (návrhy). Fungovat to nebude, protože ani nemůže. K tomu, aby to fungovalo, by bylo potřeba přisypat.
Jevec
Neděle, 17. dubna 2016 - 14:37:24  
Neregistrovaný host
90.183.77.36
Právě proto je na řadě výroba nového krátkého vozu jako náhradu za osvědčenou T3, nespoléhat se do budoucna jen na 30metrové soupravy a hlavně neuváženě nezatracovat EVO1.
Neděle, 17. dubna 2016 - 16:05:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2001
Registrován: 5-2002
Strčte si EVO1 a solo T3 za klobouk. Na jednu stranu propagujete rozvoj povrchové MHD a na druhou hodláte vozit lidi jak dobytek. Zážitek z poslední doby - solo 18 v půl desáté večer, kdy jdou lidé z divadel, koncertů apod. U botanické zahrady nebylo možné nastoupit.
Z hlediska personálních nákladů je jedno, jestli jede solo T3 nebo 14/15T, dopravní cestu DP neplatí a odpisy běží, ať ty tramvaje jezdí nebo stojí. Jediný rozdíl je v tom, že údržba T3 je asi jednodušší a lacinější, ale to se nedá říci o EVO1. U každého nového typu to bude stejné se smlouvami a ND jako s těmi werky z Schadefabrik.
Neděle, 17. dubna 2016 - 16:05:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1905
Registrován: 12-2007
Už teď se na mnoha místech tramvaje nevejdou a překážej si navzájem, přitom by však v těch úsecích bylo potřeba je i posílit.

Právě proto by bylo potřeba v dohledné době obnovit tratě přes Václavák. Ječná praská ve švech, a když se něco stane, není kudy objet. Když už se má náměstí rekonstruovat, tak s tramvajemi. A nebál bych se doprostřed náměstí dát plnou hvězdu a přesunout tam centrální přestupní bod noční dopravy z Lazarské.
Skutečné METROLINKY jsou v Praze jen tři. Označují se A, B, C a jezdí převážně pod zemí.
Jevec
Neděle, 17. dubna 2016 - 16:27:10  
Neregistrovaný host
90.183.77.36
Netvrdím, že mají být v provozu pouze krátké tramvaje. Ale právě obojí provoz dlouhých i krátkých tramvají zajistí kvalitu i do budoucna. Je to dáno v historii, i v dávných dobách třívozových souprav jezdily na některých linkách a časech sólo vozy (mimo špičku se odpojovaly vlečné vozy). Jistě, že se občas dnes asi i stane, že dojde k přecpání vozu, bohužel se to stává často i v metru. Proto je dobré mít povrchovou kolejovou alternativu v podobě tramvaje (zkr. souběh) na krátké a středně dlouhé vzdálenosti, zejména u metra linky B, která je pro krátkou přepravu naprosto nevhodná, dobrá tak pro nespěchající turisty.
Neděle, 17. dubna 2016 - 16:39:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1906
Registrován: 12-2007
Nejen krátké a dlouhé tramvaje, ale i určitý počet tramvají oboustranných bude do budoucna potřeba. Přece jen i když jsou KT8D5 modernizované, časem je budeme muset nečím nahradit.
Skutečné METROLINKY jsou v Praze jen tři. Označují se A, B, C a jezdí převážně pod zemí.
Jevec
Neděle, 17. dubna 2016 - 16:45:14  
Neregistrovaný host
90.183.77.36
Obousměrné Forcity (viz Bratislava) a nebo něco podobného, co je v Plzni: Vario LF2 nebo vyrobit delší o jeden článek.
Jevec
Neděle, 17. dubna 2016 - 16:50:45  
Neregistrovaný host
90.183.77.36
250-300 vozů Škoda 15T Forcity
60-90 vozů EVO1
40-50 vozů obousměrné verze "Forcity, Vario LF.." pro výluky a tratě s provizorní úvratí.
Taková by měla být vize a budoucnost Pražských tramvají v horizontu 20-30let
Jevec
Neděle, 17. dubna 2016 - 17:12:19  
Neregistrovaný host
90.183.77.36
..počet vozů při stávající síti a přibližně stejném počtu linek.
Neděle, 17. dubna 2016 - 17:48:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2713
Registrován: 7-2011
Bohužel nelze srovnávat EVO a T3. T3 je do budoucna prostě out, má schody a dneska se nosí nízkopodlažnost, pokud možno 100% (takže ani wany). Tudíž je potřeba se smířit s tím, že v budoucnu prostě ratejny T3 nebudou a budem se mačkat jak dobytek v něčem prostorově podobným EVO.
Ostatně nemyslete si, že Evička je blbá sama. Cokoli s dnes preferovanými parametry, tedy 100% nízkopodlažnost a co možná nejvíc židlí, dopadne buď stejně blbě, nebo ještě hůř.
Neděle, 17. dubna 2016 - 18:31:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 546
Registrován: 1-2015
Jako ideální kompromis bych viděl dvoučlánkovou 15T. Kapacita pořád dobrá, ale trochu by to to vození vzduchu eliminovalo. Jenom by byl problém, že by se přišlo na to, že to ve dne stačí na půlce linek a o víkendu na všech a začalo by se to nezřízeně rozšiřovat...
Neděle, 17. dubna 2016 - 18:50:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 199
Registrován: 3-2011
Mil: No tehdy to možná ještě bylo aktuální v roce 2007. Metro A by pro letiště mělo význam, ale za cenu, že by vedlo přímo, ne oblikou přes Petřiny, Motol, Bílou horu, apod.
Neděle, 17. dubna 2016 - 19:09:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5103
Registrován: 6-2004
Když si budeme hrát na provoz...

Kde dnes je potřeba v PD solo vůz? Resp. když ho ven pošlu viz 6, tak je narvaný k prasknutí...

Víkendy se dají udělat po 10/12 minutách tak v soupravách a nikdo nebude nadávat... Takže řeči o 30 minutách kvůli soupravám jsou lež...

Sorry EVO je hec projektantů z Pragoimexu... Stejně jako když si v SORu dělají srandu, že do busu dokážou namontovat i sprchový kout pokud to bude přání zákazníka...

Ekvivalent dnešního sola T3 sola patří maximálně do Liberce...
Mladějov
Neděle, 17. dubna 2016 - 19:15:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8134
Registrován: 3-2007
Cokoli s dnes preferovanými parametry, tedy 100% nízkopodlažnost a co možná nejvíc židlí, dopadne buď stejně blbě, nebo ještě hůř.

Pravda. Mně připadá, že dělaj ty prostory pro trpaslíky, někde nohy narvané v příčce, jinde zase divadlo s vylézáním, zvlášť, je-li plno (bus velmi často)a máte víc, než aktovku.
Proto mi třeba řešení ala Kátéčko s nízkopodlažním článkem a dostatkem prostoru připadá ve srovnání s jinými vozidly jako vyhovující.

Mmch ono vyrvat v 15T nějaká (pečlivě vybraná) sedadla a naučit řidiče jezdit plynule (někteří to umějí perfektně a některým zjevně není dáno), tak by to bylo fajn.

A sry, Evo-1 mne zklamala, malé, stísněné, to je do nějakého menšího města, kde nejezdí tolik lidí, na solo do Prahy zcela nevhodné (bez ohledu na to, co píšou v prospektu).
Neděle, 17. dubna 2016 - 20:18:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 547
Registrován: 1-2015
Klasická sóla mají jeden problém a to je metro a vazby na něj. I kdyby se grafikonisti snažili sebelíp, vždycky se stane, že se sólo narve před soupravu a pak kvůli tuposti lidí nepobere. To bohužel znemožnuje jejich použití na skoro všechny linky.
Neděle, 17. dubna 2016 - 20:31:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2126
Registrován: 3-2011
Včera jsem se vezl tramvajemi v Lisabonu a musím říct, že i 22 ve špičce je poloprázdná proti místním tramvajím. Milerád se vrátím do Prahy, tam se přepravují lidi na úrovni na v "narvaném" sólu. [biggrin]
Navštívené tramvajové provozy v roce 2016 - Erfurt (5x), Gotha, Nordhausen, GOP, Wroclaw

Najeto po Evropě v roce 2016 : 2915 km
Neděle, 17. dubna 2016 - 20:36:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18531
Registrován: 8-2005
No jsem velmi zvědav, co budou říkat obce na 301 a 352, až zjistěj, že se cestou k nim do busu muže nastupovat všema dveřma. Zajímavej precedens. Já bych odmítl jakékoliv zvýšení poplatku na autobus, co ke mě jezdí, bejt starostou takový obce, protože ubyde platících. To bude ještě [zadnice]
[new][pozor] ABYSME NEZAPOMNĚLI NA BUSY: 177 Chodov-Skalka, 195 int3/5/8/8 a přes staré Letňany, 158 zruš, 136 zruš, 213 int3/5/8/8 klouby, 139: KOMOŘANY-BĚLOCERKEVSKÁ-ORIONKA A PO BÝV 136 STŘÍŽKOV A PO 177 KOBYLISY A PO 505 SÍDL.ČIM.183 od Střížkova:Šimůnkova-vozovnaK.-Sídl.Čim. 169 přes sídl čim a posílit [lame]
Neděle, 17. dubna 2016 - 20:36:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2002
Registrován: 5-2002
že se sólo narve před soupravu a pak kvůli tuposti lidí nepobere

Kvůli tuposti lidí nebo toho ševce, co se se sólem narve před soupravu? Takže lidi na refýži mají vědět, že se po odjezdu sóla za rohem vynoří prázdná souprava? To je opravdu fachidiocie...

Sóla dneska nemají v Praze co dělat.
Petr_k
Neděle, 17. dubna 2016 - 20:49:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11433
Registrován: 4-2003
KM - obce platí ROPIDu zálohově, nezávisle na počtu klientů. Tudíž to v podstatě nezjistí, dokud jim to ROPID neřekne.

J11 - jak má průměrnej švec jedoucí se sólíčkem krásně načas zjistit, že ten dav, co stojí na zastávce před ním, má pobrat zpožděná souprava, co se teprva vynořila zpoza rohu? Jak zjistí dispečer u kompjůtru na sále, že na zpožděnou soupravu, co se právě řadí na zastávku za včas jedoucí sólíčko, čeká 200+ klientů?
DIE VERGELTUNGSAFFE!
Nur selten kommt was besseres nach. (Franz Josef Karl von Österreich)
Neděle, 17. dubna 2016 - 20:53:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18532
Registrován: 8-2005
Sóla jsou vhodná tam, kde by provoz soupravou vyvolával příliš vysoký interval (typicky večer a na mnoha místech i sone), nebo kde je jediná linka (typicky 11, 13 nepočítejte) v důsledku čehož by byl interval rovněž vysoký.
Samozřejmě, zdravý rozum (a interní příkaz) velel, že na linky jedoucí okolo divadel se sóla nedávají (typicky 9,12,17,18,22). Bohužel ani jedno v současnosti u dopravce není k dispozici. [nene]
[new][pozor] ABYSME NEZAPOMNĚLI NA BUSY: 177 Chodov-Skalka, 195 int3/5/8/8 a přes staré Letňany, 158 zruš, 136 zruš, 213 int3/5/8/8 klouby, 139: KOMOŘANY-BĚLOCERKEVSKÁ-ORIONKA A PO BÝV 136 STŘÍŽKOV A PO 177 KOBYLISY A PO 505 SÍDL.ČIM.183 od Střížkova:Šimůnkova-vozovnaK.-Sídl.Čim. 169 přes sídl čim a posílit [lame]
Neděle, 17. dubna 2016 - 20:56:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12597
Registrován: 10-2004
Pro propagátory sól: Uvědomte si, že řidič, ať veze auto nebo dlouhý vlak stojí zhruba stejně. A čím je vozidlo menší, tím je řidič větší položkou v nákladech. Pokud vemu, že u autobusů se uvádí, že kloub je o cca 15-20% dražší než standard, tak při přepočtu vychází, že za pomocí standardních vozů odvezu stejný počet cestujících o cca 25%-30% dráž než za pomocí kloubů. A u tramvají je rozdíl v místech mezi sólem a soupravou dvojnásobný, tedy je zřejmé, že rozdíl v nákladech bude ještě větší. Dovolím si odhadnout, že taková víkendová 7 v sólech je řádově o 35% dražší, než když by jezdila v soupravách v intervalu 15/20.
Dále je potřeba říct, že řidičů začíná být nedostatek a je dost možné, že ten nedostatek bude řešitelný jenom provozem větších vozidel za cenu delších intervalů.
A poslední připomínka - sóla v pracovní dny do Prahy nepatří. Sólo 5, či sólo 14 z ROPIDích návrhů to nebudou zvládat. A v obou návrzích lze najít místa, kde na soupravy 5 a 14 ušetřit. A jedním z klíčů je právě místo sól soupravy. A upřímně řečeno, pokud by se náklady na tramvaje skutečně rozpočítaly na náklady na skutečné soupravy a nikolv na jednotkové 1T, pak nejefektivnějším řešením, po svou sololinkách s ukončením jedné ve Vysočanech, by byla současná 16 a až pak sólo linka na Lehovec a soupravová do Vysočan.

KM: No jsem velmi zvědav, co budou říkat obce na 301 a 352, až zjistěj, že se cestou k nim do busu muže nastupovat všema dveřma.
Já jsem spíš zvědav, ja zareagují ostatní městské části. Třeba v Libuši už začíná být roztahování 331 a 333 na úkor 113 trnem v oku, viz požadavky MČ, které byly zvežejněné na tram-bus.cz.
Neděle, 17. dubna 2016 - 21:02:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18533
Registrován: 8-2005
Petr k - obce nejsou pitomé a zjistí to při prvním ranním vyjetí. Zbytek už je jen otázkou diskusního umění. ad sóla - no nesměj se kombinovat na trasách se soupravama - klasika je 11/13. Na 9/6 to tak nevadí protože 9 jezdí často, vadí to na 6/18/24 a taky to vyvolalo ohlasy - požadavek na soupravy na 6, kterej je uplně zbytečnej, protože to odvezou 18 a 24. A podobnej průser bude, bude-li 2 , doplňující 1 a 25 sólo.
[new][pozor] ABYSME NEZAPOMNĚLI NA BUSY: 177 Chodov-Skalka, 195 int3/5/8/8 a přes staré Letňany, 158 zruš, 136 zruš, 213 int3/5/8/8 klouby, 139: KOMOŘANY-BĚLOCERKEVSKÁ-ORIONKA A PO BÝV 136 STŘÍŽKOV A PO 177 KOBYLISY A PO 505 SÍDL.ČIM.183 od Střížkova:Šimůnkova-vozovnaK.-Sídl.Čim. 169 přes sídl čim a posílit [lame]
Neděle, 17. dubna 2016 - 21:07:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 18534
Registrován: 8-2005
Orky - obávám se že interval 15/20 začíná být nekomfortní až nesnesitelný, tudy cesta nepovede. Vzhledem k tomu, že už druhým rokem máme konjunkturu, začíná opravdu ubývat nezaměstnaných a tedy i rezerv na řidiče, ale mám pocit, že vybojované sone příplatky si zejména THP brigádníci vzít nedaj. Řešením je int 7,5-10 v soupravě, tudíž méně linek. A jsme tam, kde to současný Ropid intenzívně bourá.
[new][pozor] ABYSME NEZAPOMNĚLI NA BUSY: 177 Chodov-Skalka, 195 int3/5/8/8 a přes staré Letňany, 158 zruš, 136 zruš, 213 int3/5/8/8 klouby, 139: KOMOŘANY-BĚLOCERKEVSKÁ-ORIONKA A PO BÝV 136 STŘÍŽKOV A PO 177 KOBYLISY A PO 505 SÍDL.ČIM.183 od Střížkova:Šimůnkova-vozovnaK.-Sídl.Čim. 169 přes sídl čim a posílit [lame]
Neděle, 17. dubna 2016 - 22:28:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1502
Registrován: 12-2007
Káem: Vzhledem k tomu, že už druhým rokem máme konjunkturu, začíná opravdu ubývat nezaměstnaných a tedy i rezerv na řidiče, ale mám pocit, že vybojované sone příplatky si zejména THP brigádníci vzít nedaj.

Přestaň už s těmi bludy. THP brigádníci si nic nevyřvali. Odbory za ně bojovat nebudou už jaksi z principu. Pokud si někdo něco vyřval, tak to byli kmenoví řidiči a brigádníci se s nimi jen svezli (dostali přidáno to samé). Další věcí je, že v době nedostatku řidičů, nemusí mít brigádníci obavu z mála práce (a to i v so+ne). Tramvaje po 10 minutách narážejí na nenavázanost na metro (po 7,5). Netvrdím nemožnost, ale upozorňuji proč je k takovému řešení odpor.