© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
Na trati označené v jízdním řádu SŽDC číslem 164 (dříve čísly 164 a 165) byla 10. 12. 2006 zastavena pravidelná osobní doprava mezi Kadaní předměstím a Kašticemi včetně odbočujícího úseku Vilémov u Kadaně – Kadaňský Rohozec. Už během roku 2007 však začaly o víkendech vlaky z Kadaně zajíždět až do staničky Poláky. V roce 2008 jezdily přes léto přímé víkendové spoje až z Plzně a víkendové osobní vlaky se vrátily i na na odbočnou větev, i když jen do Radonic. V letošním roce došlo k další zajímavé změně, letní víkendový provoz převzala jako dopravce společnost JHMD, a. s., která od 14. 6. do 30. 8. vozí cestující stařičkou „singrovkou“. Podrobnosti lze nalézt na stránkách Doupovská dráha.
Nicméně mimo sporadické osobní dopravy má tato trať stále svůj význam pro dopravu nákladní, po poklesu objemu běžné zátěže prakticky na nulu zastoupenou zejména vojenskými transporty pro obsluhu největšího českého vojenského újezdu Hradiště, který přímo navazuje na současný konec trati v Kadaňském Rohozci. V tomto vojenském výcvikovém prostoru (VVP) se odehrává řada cvičení, v poslední době často za účasti spojeneckých vojsk států NATO.
Atmosféru železničních přeprav vojenské techniky mezi Kadaní a Kadaňským Rohozcem vám přiblížíme na následujících fotografiích:
Zatím poslední větší cvičení se ve VVP Hradiště konalo ve dnech 24. března až 3. dubna 2009 pod názvem Collective Shield 2009 (blíže například zde a zde), a to za účasti jednotek AČR a Ozbrojených sil Slovenské republiky. Cvičení se zúčastnilo více než 1 000 vojáků. I pro návoz a odvoz techniky a lidí na toto cvičení „Doupovka“ posloužila, jak dokládají následující snímky z března 2009.
Kromě Kadaňského Rohozce armáda používá k vykládce a nakládce své techniky pro VVP Hradiště ještě stanici Podbořany na trati Plzeň – Žatec. Ta bývá cílovou stanicí pro těžkou techniku, což souvisí i s omezenou přechodností rohozecké lokálky. Poblíž stanice směrem na Vroutek je zřízeno vojenské vlečkové kolejiště s čelní rampou pro tři koleje, na které navazuje zhruba 15kilometrová vojenská komunikace na hranice VVP Hradiště. Následující snímky ze starších přeprav se věnují právě vojenským vlakům v okolí Podbořan.