naše weby

Výpravní budova 16/H
aktualizace 15. 10. 2022
Tranzitní koridory
popisy, tabulky, foto...
Historie českých SPZ
aktualizace 12. 1. 2007
Elektrizace ve Slezsku
historie, mapy, tabulky

z nejčtenějších

ŠKODA 15T je zde! 17. 9. 2008
Singapur a kolejová doprava 22. 5. 2023
Přeprava silničních návěsů po kolejích 11. 5. 2005

naši partneři

praktické

RSS 2.0RSS 2.0
mobilní verze

tiráž

© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2023
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net

naše weby » poznávací značky silničních vozidel v českých zemích – historie a vývoj

Poznávací značky silničních vozidel v Českých zemích – historie a vývoj

Filip Zelený
vloženo: 19. 3. 2005
upraveno: 12. 1. 2007

Tyto stránky jsou určeny všem, kdo se chtějí něco dozvědět o historii poznávacích značek na silničních vozidlech na našem území. Doufám, že zde naleznou cenné informace všichni zájemci o toto téma, ať se o danou problematiku zajímají hlouběji nebo třeba chtějí jen vědět, co znamená poznávací značka na autě na staré fotografii. Dále by tyto stránky měly posloužit i filmařům, aby konečně z našich filmů a televizních seriálů zmizely naprosto nesmyslné nebo dané době vůbec neodpovídající poznávací značky na autech a motocyklech.

Komplexní zpracování tohoto tématu vyžaduje ještě další historické bádání a proto současná podoba těchto stánek není v žádném případě konečná. Jednotlivé kapitoly budou postupně doplňovány a upravovány podle toho, jak budu zjišťovat a zpracovávat nové informace. (Vždy už ale vím už o něco víc, než je zde uveřejněno!)

Dnešní systém registračních značek je již sedmým systémem v pořadí platným na území dnešní České republiky (přesněji – na její převážné části). Každému z těchto systémů je věnována samostatná část. Protože vznik Československa si vynutil některé změny v průběhu platnosti prvního systému (1906–1932), bude popis jeho vývoje rozdělen do dvou částí. Celý historický popis má tedy 8 částí, podle období, kdy se poznávací značky jednotlivých systémů přidělovaly:

Tento článek se sice zabývá především historií evidence silničních vozidel na území dnešní České republiky, ale protože velkou část popisovaného období byl s námi ve společném státě i náš východní soused, probereme – i když trochu méně podrobněji – vývoj poznávacích značek na území dnešního Slovenska.

Ještě terminologická poznámka: Dnes platí oficiální termín „registrační značka“ (RZ). V minulosti se používala ale i jiná označení. Nejznámější je „státní poznávací značka“ (SPZ), patrně první správný úřední český termín zněl „poznávací značka“ (odvozený od německého „Kennzeichen“), úředně se pak v různých dobách používaly i jiné termíny. V článku se budu snažit používat buď oficiální termín běžně používaný v příslušném období a nebo jen „poznávací značka“.