© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
V této rubrice je 72 článků.
Jako již tradičně přinášíme také v letošním roce reportáž z mnichovského veletrhu transport logistic. Již po 17. se v jeho rámci bylo možné seznámit s aktuálními trendy v oblasti nákladní dopravy a logistiky. Výstavní kolejiště bylo v letošním roce využito prakticky na 100 %. To samé se ovšem nedá říci o přilehlých plochách, které v minulosti bývaly zaplněny především silniční a manipulační technikou. Lehce zarážející byla i absence rozsáhlejší prezentace v oblasti elektromobility a autonomních vozidel v silniční nákladní dopravě, což poněkud kontrastovalo s četností výskytu těchto termínů v odborných i populárních médiích v posledních letech.
Stavba s názvem „ŽSR, Terminál intermodálnej prepravy Žilina, 1. etapa výstavby“ začala přípravnými stavebními pracemi v únoru 2012. Vlastní práce na překladišti však začaly až na jaře 2014. V současnosti je dokončena instalace RMG, administrativní budova a přístupová komunikace. Pracuje se na zpevněných manipulačních plochách, vnitřních komunikacích v rámci terminálu a dokončuje se administrativní budova. Dá se předpokládat, že práce budou dokončeny během podzimu tohoto roku.
V polovině února byla uzavřena smlouva mezi firmami Škoda Vagonka a České dráhy o dodávkách 19 elektrických motorových jednotek nové konstrukce. Podrobnosti o kontraktu i o vozidlech samotných jsou k dispozici již delší dobu. Bez zajímavosti ovšem není ani vlastní proces výroby, do kterého je přímo zapojena rovněž železniční nákladní doprava. Produkce jednotek byla v rozběhu již před uzavřením kontraktu, takže v současnosti již běží plným tempem.
Jako již tradičně přinášíme opět po dvou letech reportáž z veletrhu transport logistic, konaného tento rok v termínu od 10. do 13. 5. Z řady vystavených exponátů asi největší pozornost budil poprvé představený zástupce nové řady lokomotiv TRAXX od Bombardieru s označením AC3 LM (last mile). Na první pohled zaujme především jiný design čel lokomotiv, který je ale pouze kosmetickou úpravou spočívající v dosazení plastových dílů na dosavadní ocelovou konstrukci.
V kombinované dopravě je cílem operátorů KD, zasilatelů, dopravců a samozřejmě i konečných zákazníků přepravit co největší množství zboží s co nejmenšími náklady. Tento trend je znatelný v nákladní dopravě na silnici, železnici i v kombinované dopravě – využití velkoobjemových návěsů, vagonů a případně jednotek kombinované dopravy se stává standardem. Ovšem dopravní prostředky není možné zvětšovat donekonečna.
15. 10. 2010 se splnil sen mnoha železničních stavitelů, když byl úspěšně proražen východní tubus tzv. Gotthardského tunelu v délce 57,1 km v úseku mezi obcemi Erstfeld a Bodio. Jde o výjimečné dílo jak z technického hlediska, tak svým celkovým objemem vykonaných prací a investovaných prostředků. Spolu s již dokončeným Lötschberským tunelem se jedná o zásadní součásti železniční sítě, která by měla v budoucnu umožnit překonat alpský masív.
Přístav Rotterdam již sice od roku 2004 není největším přístavem na světě podle objemu překládky, stále je však zdaleka největším přístavem Evropy. Jeho význam je klíčový nejen pro Nizozemsko, ale bývá uváděn například i jako nejdůležitější přístav Německa. Jeho rozměry jsou z hlediska středoevropských měřítek skutečně obrovské. Přístavní zařízení se táhnou od okraje města až po ústí řeky Maas do Severního moře v délce cca 40 km. Celková rozloha přístavního komplexu je 10 570 ha a délka přístavních nábřeží dosahuje 89 km.