© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
V této reportáži se prostřednictvím několika snímků podíváme do stále tajemné a exotické Albánie. Jak asi většina čtenářů tuší, není tato země v hledáčku českých železničních příznivců náhodou. Souhrou osudu byly od 50. let 20. století dodávány do Albánie takřka výhradně lokomotivy ČKD. Po „prasátkách“ a „malých“ a „velkých hektorech“ to bylo zejména přes 60 „čmeláků“ řady T669.1, dodaných mezi lety 1968 a 1991. Celá situace je o to zajímavější, že lokomotivy byly dodávány jak v nám dobře známém nátěru, tak se standardním českým Kryšpínovým označením. Vzhledem k minimálním zásahům do vzhledu „čmeláků“ můžeme dodnes v této zemi na kraji Evropy najít pro Čechy velmi zajímavý „muzejní“ provoz.
Veškerý provoz po odstavení starších strojů T435.0 a T458.1 a několika málo německých V200 (pořízených z druhé ruky) zajišťují lokomotivy T669.1, kterých je v provozu necelá polovina ze všech dodaných. Vozový park v osobní dopravě prodělal po roce 1991 velké změny. Původní čínské vozy širokorozchodného profilu byly postupně nahrazeny několika dodávkami second-handových vozů z několika míst Evropy. Původní čínské, polské a francouzské vozy zastoupily nejprve italské vozy, dodané ve dvou vlnách. Následovaly vagony ÖBB a v novém tisíciletí i série rekonstruovaných vozů z Německa. Více informací o historii albánských železnic (HSH) nelznete například v časopisech Dráha 8, 9/1996, 5/2004 a 7/2005.
Osobní vlaky jezdí podle už několik let stabilního jízdního řádu. Předně jsou vypravovány 3 páry spojů z Tirany do Durrëse, na sever země směřují z hlavního města Tirany denně dva páry vlaků, přes hory do Pogradce jezdí z Tirany (přes Durrës) další dva páry, doplněné jedním jen na půl cesty do Elbasanu. V úseku Tiranë – Durrës je doprava zahušťována dalšími dvěma páry až na jih do Vlorë.
O aktuální nákladní dopravě jsou k dispozici jen kusé informace, v roce 2003 bylo v provozu zejména spojení Durrës – Ballsh (rafinerie), doplňované přepravou cementu z Fushë-Krujë do přstavu Durrës. Od roku 2002 se také rozvíjí nákladní doprava na znovuotevřeném přechodu do černohorské Podgorice.
Stav infrastruktury i vozidel je poplatný politické a hospodářské situaci v Albánii – izolaci za Envera Hodži, občanským nepokojům v letech 1990 a 1997, tunelování a rozkrádání všeho zpeněžitelného. V současnosti se už situace pomalu uklidňuje a snad poskytne albánským železnicím lepší prostředí k existenci. Nedostatek financí vede k zanedbávání údržby na vozech a tratích, naopak lokomotivy vycházejí z tohoto srovnání v rámci možností překvapivě dobře. Tratě jsou ve špatném stavu a provoz těžkých vozidel jim rozhodně nepřidává. Světlou výjimkou je úsek Tiranë – Durrës, který byl ze zahraničních úvěrů v 90. letech zrekonstruován.
Všechny následující snímky pocházejí ze září 2003.
Odvraťme na chvíli fotoaparát od hnacích vozidel a podívejme se na několik převážně neželezničních obrázků z různých míst Albánie.
Hlavním železničním uzlem a současně jediným depem v zemi je přístav Durrës. Umístěny zde jsou veškeré servisní kapacity a nehodový vlak. Ve zdejším přístavu má svůj začátek nebo konec rozhodující objem nákladní přepravy HSH.