© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2025
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
V návaznosti na článek o právě otvíraném logistickém centru DHL/Lego v Jirnech u Prahy (viz zde) přinášíme podrobnější pohled na současné aktivity společnosti DPWN/DHL v České republice.
V nedávné době oznámila Deutsche Post, resp. Deutsche Post World Net (DPWN) převzetí významného logistického operátora, firmy Exel. Celková hodnota transakce činí 5,5 mld. €, a DPWN se tak stala jednou z nejvýznamnějších světových logistických firem; na českém trhu se nyní jedná dokonce o firmu největší. Samotný Exel patřil až do svého letošního převzetí mezi pět největších logistických firem v České republice; svou pozici upevnil na podzim roku 2004, kdy (celosvětově) převzal společnost Tibbett & Britten. Vznikla tak velmi silná firma, která má ve svém portfoliu významné zákazníky například z automobilového průmyslu, léčiv (původní Exel), a maloobchodu, potravin, nápojů a kosmetiky (Tibbett & Britten).
Exel je v Evropě, ale zejména v Severní Americe (Spojené státy a Kanada), významným operátorem kombinované dopravy, jak se lze dočíst i na jeho stránkách. Ve Velké Británii provozuje Exel několik terminálů kombinované dopravy, jako například takzvaný Daventry International Railport, který od svého otevření v roce 1998 zaznamenává každoročně významné nárůsty objemů přeloženého zboží. Exel byl také u zrodu konsorcia firem, které se koncem devadesátých let rozhodly využít pro kombinovanou dopravu motorovou jednotku FMU z produkce německé firmy Windhoff.
Celosvětově nyní DPWN zaměstnává 380 000 lidí ve více než 220 zemích světa. Skupina dosáhla za rok 2004 obratu 43 mld. €, z čehož pouze 30 % připadá na tradiční poštovní služby. Obchodní politika DPWN posledních let je převzít nejlepší a nejsilnější firmy oboru, expandovat a zároveň diverzifikovat své portfolio. Potřeba diverzifikace vyplývá mimo jiné z toho, že v roce 2007 skončí v Evropě monopol na tradiční poštovní služby.
Současná expanze DPWN má počátek v roce 1998, kdy se jí podařilo nejprve získat švýcarskou firmu Danzas a posléze i americkou „bílou“ DHL. Integrací těchto dvou firem vznikla současná „žlutá“ DHL, pod jejíž značkou jsou nyní nabízeny všechny logistické produkty z portfolií někdejšího Danzasu i „bílé“ DHL. Dále byly pod hlavičku DPWN integrovány i další menší firmy, a vzniklo tak silné celosvětové impérium, jež dnes zahrnuje i finanční služby (Postbank).
Z uvedených informací vyplývá, že České dráhy (resp. nově vznikající ČD Cargo) by se měly zaměřit na úzkou spolupráci s integrátory, jakým je právě DPWN/DHL. Nejvhodnější zřejmě bude segment kombinované dopravy, jak je naznačeno v článku o distribučním centru DHL/Lego. V současné době se spolupráce omezuje pouze na přepravy, realizované někdejší železniční spedicí Danzasu, dnes nazvanou DHL Eurorail.
Snímky použity se svolením společnosti Exel. Všechna práva vyhrazena.
All pictures are used by the courtesy of the Exel company. All rights reserved.