© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2025
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
Asi netřeba nikomu představovat stavebnice Lego. Tyto barevné kostičky se staly toužebně očekávaným dárkem pod stromečkem nejednoho z nás. Kromě vlastní výroby stavebnic s touto značkou v kladenském závodě se Česko postupně stává klíčovou zemí pro firmu Lego i z hlediska distribuce stavebnic. Dne 19. 9. 2006 se totiž konalo slavnostní otevření European distribution center (EDC) pro výrobky firmy Lego, které je provozováno organizační složkou firmy DHL – Exel Supply Chain. Ve skutečnosti je ovšem EDC, umístěné v Jirnech u Prahy, v provozu již od 2. ledna letošního roku. V současnosti EDC pracuje asi na 60 % cílového stavu, kterého by mělo být dosaženo v příštím roce. Poté se předpokládá, že přes EDC budou distribuovány přibližně 2/3 veškerých výrobků se značkou Lego, tj. s výjimkou Severní Ameriky půjde prakticky o celosvětové distribuční centrum. Denně to v příštím roce bude znamenat mj. příjezd a odjezd cca 200 kamionů do EDC.
I když tato zpráva se železnice zdánlivě vůbec nedotýká, ve skutečnosti firma Lego železniční nákladní dopravu v Evropě využívá dlouhá léta a to prostřednictvím kombinované dopravy. Partnerem firmy Lego je při těchto přepravách firma Hangartner. Výměnné nástavby a kombi-návěsy byly využívány především při přepravách ze švýcarského závodu v Baaru, což byl rovněž výsledek dohody mezi firmou Lego a švýcarskou státní správou. Samozřejmě byla využívána kombinovaná doprava v námořních ISO kontejnerech v případě zámořských přeprav. I při distribuci přímo k zákazníkům hrála kombinovaná doprava důležitou roli, např. v Německu se železnice podílela na distribuci stavebnic přibližně ze 70%.
Ovšem nedávná finanční krize firmy Lego vedla k zásadní restrukturalizaci výrobních i distribučních procesů. Vlastní výrobní kapacity tak do budoucna zůstávají pouze v dánském Billundu, ostatní výroba ve Švýcarsku, Severní Americe, Brazílii a Koreji byla postupně ukončena, případně outsourcována. Druhý případ se týká i české továrny na Kladně, která je tak provozována firmou Flextronics. Výroba je tak nyní koncentrována především v Česku, v Maďarsku (rovněž továrna Flextronics) a v Dánsku. Jen přibližně 5 % stavebnic je nyní vyráběno v zámoří.
Radikální zjednodušení se dočkal i systém distribuce. Zavřeno bylo, nebo do začátku roku 2007 bude, všech 5 evropských DC a většina distribuce bude koncentrována právě do EDC v Jirnech. To samozřejmě bude klást daleko větší nároky na dopravu. I za těchto nových podmínek však kombinovaná doprava zůstává nadále ve hře. Firma Hangartner je stále zapojena jak do primární distribuce z výrobních center do EDC, tak i následně do distribuce z EDC k zákazníkům. Až 80 % produkce z Billundu, směřující do DC v Jirnech, využívá kombinovanou dopravu. To se samozřejmě příznivě projevuje na vytížení vlaku Bohemiaexpres II (viz článek Bohemia Expres II).
Vytížení vlaků Bohemiaexpres z Lovosic zdroj Bohemiakombi |
V opačném směru je pak vlak využíván pro přepravy stavebnic k zákazníkům především v severní části Evropy. Hangartner na vlaku do Lovosic využívá především návěsy pro kombinovanou dopravu. Nasazení výměnných nástaveb má při těchto přepravách klesající tendenci. Kombinovaná doprava je využívána rovněž u zámořských přeprav, a to prostřednictvím námořních kontejnerů směřujících do a z přístavu Rotterdam a s využitím vlaků firmy ERS.