© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
27. října 2005 oznámila skupina Deutsche Post World Net, že prostřednictvím jednoho ze členů své skupiny, firmy DHL Solutions, přebírá outsourcing kompletní logistiky předního výrobce hraček, firmy Lego. Bude se jednat o distribuci v rámci celé Evropy a dále o vývozy do celého světa mimo severní Ameriky. Tento krok firmy Lego je z pohledu České republiky velmi významný, neboť dojde ke zrušení všech dosavadních evropských distribučních center Lega (Flensburg a Hohenwestedt v Německu, Billund v Dánsku a Lyon a Dunkerque ve Francii) a následnému přesunu celoevropské i zámořské distribuce do nově budovaného skladu DHL Solutions v Jirnech u Prahy. Podrobnější info o lokalitě viz například zde.
Zde vznikne takzvané European Distribution Center (EDC) o skladovací ploše 56 000 m2, které se stane jedním z největších skladů DHL Solutions ve střední Evropě. Projekt uvádění EDC do provozu zahrnuje dvě fáze, první bude uvedena do provozu již v polovině prosince 2005 se skladovací plochou 28 000 m2, a celé EDC bude otevřeno v březnu 2006. V té době bude zahájen proces utlumování provozu ostatních výše zmíněných distribučních center a stěhování jejich činností do Jiren, které zahájí plný provoz začátkem roku 2007.
Provoz EDC bude zahrnovat veškeré činnosti příchozí i odchozí logistiky, to znamená návoz veškeré produkce evropských výrobních závodů Lega (z Billundu v Dánsku, Švýcarska a našeho Kladna), dále již zmíněnou celoevropskou i zámořskou distribuci, samotné skladování a další skladovací služby s přidanou hodnotou, jako je například opatřování zboží záručními listy nebo návody k použití dle jednotlivých národních zvyklostí, a podobně. Lego podepsalo smlouvu s DHL Solutions na 66 měsíců.
Na první pohled je zřejmé, že v přímé obsluze skladu EDC se železnicí nepočítá, a to ačkoli objekt leží nedaleko železniční tratě Praha – Lysá nad Labem. Ovšem vzhledem k tomu, že se bude jednat o velké množství relací po celé Evropě, nabízí se zde prostor pro kombinovanou dopravu, a to jak vnitrokontinentální, tak i maritimní (exporty do zámoří). Firma DHL má v kombinované dopravě například v Německu dlouholeté zkušenosti, a proto by nemusel být pro železniční dopravce ve spolupráci s některým z operátorů kombinované dopravy nabídnout firmě DHL Solutions efektivní a cenově přijatelné služby. V souvislosti s nadcházející dobou zvýšeného zpoplatňování přímé silniční dopravy v celé Evropě i u nás (dálniční mýto) se stává úspěšná realizace podobných projektů kombinované dopravy velmi aktuální.
Jedním z nejnovějších realizovaných projektů DHL v oblasti vnitrokontinentální kombinované dopravy je například vlak, přepravující silniční návěsy v relaci Lübeck – Verona a zpět, viz například článek Silniční návěsy z Lübecku do Itálie po kolejích. Evropské železniční přepravy obecně jsou firmou DHL nabízeny prostřednictvím produktu Eurorail.
Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně lehké a objemné zboží, nabízejí se k jeho přepravě moderní velkoobjemové „MEGA“ výměnné nástavby i návěsy (viz článek Všestranný návěs Mega-Maxx coil) které již existují i ve verzi pro kombinovanou dopravu (viz například článek Návěsy Krone a Kögel pro kombinovanou dopravu).
Dalším důležitým faktem je, že obchodní filozofie DHL je maximum služeb dále nakupovat a outsourcovat, což znamená, že DHL samotné nevlastní žádné dopravní ani skladové kapacity a na všechny služby vypisuje pravidelná výběrová řízení.
Na závěr citát z webových stránek české pobočky DHL (viz zde):
Ochrana životního prostředí
Společnost DHL se hlásí k trvale udržitelnému rozvoji, a proto vytváří nové a efektivní logistické služby, které šetří životní prostředí a splňují požadavky zákazníka bez nežádoucích dopadů. Proto se snažíme maximum nákladu přepravovat po železnici.
DHL rovněž svým rozsáhlým know-how přispívá k rozvoji kombinované přepravy, jak zlepšováním vlastních služeb, tak i rozšiřováním evropských kapacit.