© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
Na základě množících se požadavků dopravců o umožnění mezistátních přeprav přes PPS Děčín, takto nejdůležitější železniční spojení s Německem a západní Evropou vůbec, byla situace částečně řešena metodickým pokynem MD. Ten umožňuje v podstatě přístup na tento přechod všem dopravcům při splněných určitých podmínek, z nichž tou základní je zapsání jím používaných hnacích vozidel do tzv. dodatkového ujednání. Vlastní přeprava probíhá v praxi tak, že ve směru z ČR až do hraničního bodu jde o vlak českého dopravce (licence, osvědčení dopravce, trasa a veškeré další náležitosti) a od hraničního bodu do přechodové stanice jde již o vlak dopravce německého (resp. s náležitostmi podle německého práva).
Od 13.7. aliance dopravců European Bulls tak vstupuje do Česka i přes tento přechod. K tomuto datu přijel na naše území první Vn vlak výsypných vozů, určených pro export přebytků obilí z různých českých destinací přes přístav Rotterdam. Zatímco první soupravy prázdných vozů v rámci této zakázky byly přepraveny německým dopravcem až do stanice Děčín východ, v současnosti již probíhá předávka vlaků ve stanici Bad Schandau. Na české straně je dopravcem Viamont spolupracující v některých koncových úsecích s ČD. Na německé a nizozemské straně je v rámci aliance zodpovědný za dopravu rail4chem, který v tomto případě využívá služeb dalších firem. Zatímco u prvních vlaků byl dopravcem Pressnitztalbahn, který mohl se svou V100 zajet až na naše území, nyní je využíváno služeb MWB. V Bad Schandau lze tak potkat moderní elektrické lokomotivy ve službách jak MWB, tak především ITL, které zde několikrát denně předává a přebírá vlaky od ČD. Spatřit zde lze také vedle sebe řadu 742 ČD i Viamontu.
Následně zajela na německé území, konkrétně do Bad Schandau, poprvé i lokomotiva OKD, Doprava. Stroj 753.703 si zde v noci na 15.7. přebral od 482.002 RAG (pronajatá od SBB Cargo) soupravu vozů, určených do dílen v maďarském Miškolci. Lokomotiva OKDD pak provedla přepravu až k maďarským hranicím do Komárna, odkud s vlakem pokračoval maďarský dopravce CER s V43.
A konečně v noci mezi 1. a 2. srpnem došlo premiérově ke spolupráci ČD s dopravcem ERS Railways B.V. Tato firma je dceřinnou společností European Rail Schuttle, společného podniku MaerskSealand a P&O Nedlloyd, tedy dvou největších kontejnerových rejdařů, kteří nadto budou v nejbližší době sloučeni v rámci skupiny A.P.Moeller. Jedná se samozřejmě o kontejnerové vlaky a to v relaci Rotterdam – Mělník, kde firma Maersk provozuje svůj hlavní terminál pro tuto oblast. V předávce vlaků dochází od tohoto data šestkrát týdně v Pirně (údajný nedostatek kapacity ve stanici Bad Schandau). Na celém zbytku trasy do Rotterdamu je dopravcem nizozemská ERS Railways B.V. a to včetně vlastních náležitostí, především tedy jedné ze svých 13 lokomotiv JT42CWR (Class66). Tyto vlaky byly až dosud na německém a nizozemském území vedeny v režii Railion Deutschland resp. Nederland. Kromě cenových důvodů vedla zákazníka k využití vlastního dopravce především dlouhodobá nespokojenost s přesností státních dopravců.