© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
K 1. dubnu 2005 byl zastaven provoz na vlečce do pivovaru ve Velkých Popovicích, resp. na její části od odbočky do areálu firmy VOG ve Všechromech. Vlečka byla uvedena do provozu pravděpodobně v roce 1902 při rozsáhlém rozšíření a modernizaci pivovaru. Na vlečce nikdy nebyla zavedena osobní doprava, i když o ní bylo několikrát usilováno (viz například zde; zajímavá je zmínka o „poboční koleji“ u Předboře).
Vlečka, mezi širší veřejností známá především jízdami parních vlaků při příležitosti jedenácti ročníků Dne Kozla, je dlouhá 5,5 kilometru a vychází ze stanice Strančice na trati 221. V roce 1997 byla doplněna o krátkou odbočku ke skladu firmy VOG v těsné blízkosti dálnice D1 ve Všechromech. V devadesátých letech, po společenských a ekonomických změnách po roce 1989, začala železniční doprava ztrácet i zde svůj dominantní vliv, samozřejmě ve prospěch silniční dopravy. To má více příčin, mezi hlavními je bouřlivý rozvoj distribuce přes centralizovaná logistická centra a prodeje v super- a hypermarketech, vznikajících na „zelené louce“ bez kolejového napojení. V posledních letech se provoz do pivovaru omezil prakticky pouze na dovoz sladu ve speciálních vozech, a občasný odvoz skleněných střepů; tento provoz byl doplňován obsluhou zmíněného VOGu. Pojďme se na několika fotografiích z let 1999 – 2005 podívat na poslední fázi provozu této bezesporu zajímavé tratě. Obsluha Strančic a pivovaru byla postupně zjednodušována, v současné době sem jezdí jedna dvojice manipulačních vlaků z Prahy-Uhříněvse.
Jednou z mála výjimek ve výše zmiňované výhradní přepravě sladu byly přepravy piva z pivovaru Radegast v Nošovicích, realizované během roku 1999 olomouckou firmou RND. V té době došlo ke spojení obou pivovarů do jedné obchodní skupiny, a velkopopovický pivovar se stal zároveň regionálním distribučním centrem Radegastu. Pivo (lahvové, plechovkové i sudové) bylo z Nošovic přepravováno v tehdy nově zprovozněných chladicích vozech řady Iaceighiimas, zpět byly přepravovány prázdné obaly (lahve, přepravky, sudy). Tyto přepravy však skončily začátkem roku 2000, kdy nový vlastník obou pivovarů, Pilsner Urquell, rozhodl o postupném ukončení všech železničních přeprav ve své skupině.
Po ukončení této relace zůstaly již jen slady, většinou z Hodonic, Nymburka a někdy dalších sladoven.
Občas se konala i společná obsluha obou zákazníků vlečky (i když to je v současné době údajně zakázáno), jako například v pondělí 9. června 2003.
Jedna z posledních jízd do pivovaru proběhla v pátek 18. března 2005, kdy sem byly dovezeny čtyři vozy řady Uagps „Transcéréales“, přepravující slad ze slovenského pivovaru Šariš. Po obsluze pivovaru se lokomotiva, 742.301, vrátila do Strančic strojově. Průběh akce zachycují následující tři snímky.
Velkopopovický pivovar je tedy nyní bez železniční dopravy (čímž jsou vážně ohroženy i parní jízdy během letošního Dne Kozla, viz zde), v provozu tak zůstává pouze část do VOG, kde se železniční doprava omezuje na návoz kontejnerů z terminálu Metrans v Praze-Uhříněvsi, kontejnery jsou zpravidla loženy laciným importním zbožím „pro volný čas“, většinou samozřejmě z Číny. Kryté vozy z mateřské rakouské pobočky VOG jsou zřejmě již minulostí. Snímek z 23. února 2001 může symbolicky ilustrovat současnou situaci – trať k Popovicím zasněžena, a u rampy VOG stojí jeden vůz Sps s jedním 40´ kontejnerem, z něhož jsou právě vykládány čínské podstavce pro zahradní slunečníky...