© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2024
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
V květnu 2005, přesně v noci z 6. na 7. května, zahájil provoz nákladní vlak Adria, spojující několikrát týdně Českou republiku s Chorvatskem, zejména pak s přístavem Rijeka. O této události jsme přinesli článek loni v květnu. Tento vlak je na území čtyř států veden stroji čtyř železničních dopravců, ČD, BRKS, MÁV a HŽ. Za první rok své existence přepravila Adria více než 200 000 tun zboží, zejména hutního z Ostravska, ale i obilí, cukru, kaolínu, buničiny a dalšího zboží. Od začátku letošního roku navíc existují pravidelné přípoje z Rajky přes Budapešť / Magyárboly / Bosenski Šamac a ze Zagrebu přes Volánku do Bosny a Hercegoviny. Původně ucelený vlak v relaci Ostravsko – přístav Rijeka se stal během svého fungování systémovým železničním produktem mezi Českou republikou a Chorvatskem a Bosnou a Hercegovinou. Zásilky míří z celé řady stanic ČD (za nejsilnější jmenujme Ostrava-Kunčice, Ostrava střed, Chomutov, Paskov, Strančice, Havlíčkův Brod, Moravské Budějovice, Most nové nádraží) např. do Rijeky, Škrljeva, Zagrebu, Banja Luky, Sarajeva, Nové Gradišky, Splitu atd. Tímto výkonem jednoznačně produkt prokázal svoji životaschopnost a obchodní potenciál. Vlak Adria je provozován jako společný produkt firem České dráhy a.s. a Čechofrachtu a.s., resp. její dceřinné firmy specializované na železniční přepravy: SPEDI-TRANS Praha s.r.o.
V následující fotoreportáži je zachycen běžný den na trati ŽSR Rajka – Kúty 11. května 2006, kdy tímto úsekem projela v podvečerních hodinách „vyrovnávka“ Adrie – tedy vlak složený ze šestnácti prázdných vozů řad Eas a Tams ČD, vracejících se z vykládky v přístavu Rijeka-Luka – spojená v úseku Rajka – Zohor se šestnácti vozy řady Uacs společnosti Holcim Slovensko, vracejícími se z vykládky v maďarském Labatlánu zpět do Rohožníka. K takovýmto spojováním vlaků přistupuje BRKS běžně, jedná se samozřejmě o významnou úsporu nákladů nejen za dopravní cestu. Pro manipulaci s vozy Holcimu v Zohoru a jejich odvozu do Rohožníka nastoupila ve stanici Bratislava-Nové Mesto na konec vlaku lokomotiva 740.770, která si na tento výkon „odskočila“ z vlečky Istrochemu, kterou BRKS provozuje.
„Laminátka“ 230.041, pronajatá BRKS od Českých drah, po příjezdu do Rajky odpoledne 11. května 2006. Společnost jí tvoří „žehlička“ V46.029 MÁV. |
V Rajce dochází i k setkání Adrie se „sesterským“ vlakem Carpathia, který jezdí pravidelně několikrát týdně mezi stanicemi Brno-Maloměřice a Curtici. Na rozdíl od Adrie jezdí ale na slovenském území v režii ZSCS, čímž se v jeho čele mohou vyskytnout i stroje ČD.
Popsaná jízda byla toho dne ovlivněna kuriózní nehodou v Rajce. Nehoda nebyla ani tak výjimečná svým charakterem – běžné vykolejení bez větších následků – jako „účinkujícím“ vozidlem. Vykolejila zde totiž jedním vozem čtyřdílná jednotka 6011 009 – 010 HŽ, převážená shodou okolností z Rijeky do Trnavy k rekonstrukci. Jednotky řady 6011 jsou polské provenience, jedná se o variantu přímo vycházející ze známých jednotek EN 57 a EN 71 PKP.
Nepoškozené tři vozy chorvatské jednotky. | ||
Místo vykolejení vozu 6011 009 i se zasahující četou maďarského nehodového vozu. |