Diskuse K-report » Archiv 2016 » Železnice » „Vlára“ a okolí » Archiv diskuse „Vlára“ a okolí do 16. 04. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse „Vlára“ a okolí do 16. 04. 2016

dolů
   autor příspěvek
znalec poměrů
Středa, 06. dubna 2016 - 21:00:37  
Neregistrovaný host
5.104.21.85
Malá vzpomínka......Pár roků jsem jezdil ve směnném obsazení na Sergejích na Považí. V Bratislavě jsme většinou brali vlaky z "Východu" konkretně z "Kavyče" což byly koleje 203-205?Dále z Bratislavy ÚNS "Vlčieho hrdla" což byly koleje pro ucelené vlaky ze "Slovnaftu". Po příjezdu s Pn.vlaky do Blavy se jezdilo zbrojit do depa Bratislava východ kde se pokud měl Sergej najeté kilometry provádělo i prov.ošetření "MO". Pokud se nazbrojilo většinou okolo 2500-3000l.nafty do spal. motoru se zpravidla taktéž "natankovalo" okolo 80-100 litrů mot.oleje M9ADSII. ale vyjímkou nebylo, že někdy to dělalo i 120-litrů. Po nazbrojení a provedení údržby jsem se odebral vždy za tamním strojmistrem,nahlásil jsem mu jméno a číslo Sergeje. Sranda byla že pokud jsem mu řekl česky "Sergej" třináctpadesátsedm považoval mně automaticky za břeclavského fíru a rovněž i stroj z depa Břeclav a tak to nahlásil i dispečerovi který mně přiděli břeclavský Pn. vlak. Poněvadž jsem poznal čísla vlaků které jsme vozili, tak jsem ho pokaždé vyvedl z jeho omylu. Později jsem mu už vždy dopředu raději řekl že jsem Leopolďák.
Jednou v noci za tuhé zimy mě ale překvapil pro změnu zase on. Zahlásil jsem mu jméno ,raději i depo a už vzpomínaný Sergej 1357. Tento stroj se vyznačoval tím že dlouhodobě jezdil s jedním vypnutým trakčním motorem. Na jeho výkonu to bylo poznat, byl oproti jiným Sergejům lenivější což se projevovalo při jízdě "hore Váhom"
Tak ten strojmistr mi sdělil : "Pan majster ,beriete vl. 272("Meridiam") z Hlavnej stanice". Tak z Hlavního nádraží jsme vlaky nevozili a tento ani neměl č.směrem na Žilinu. Pokusil jsem se protestovat že nejsem Břeclavák jako vždy když došlo k omylu, ale on mi odvětil : "Ja viem majster ale v stanici Lamač, došlo na výmenách k vykoľajeniu Pn.vlaku ,prevrátila sa cisterna s benzínom tak to všetko chodí odklonom cez Trnavu - Šaštínské Stráže do Kútov".
R.271 "Meridian" jedoucí v opačném tehdy před pár léty při vjezdu do Bratislavy.hl na vjezd. výměnách vykolejil,následky byly víc než tragické. Kromě smrtelného úrazu strojvedoucího který vypadl z "Krysy", přišel jeho pomocník o nohu. Zánovní "Krysa" byla po této nehodě zrušena.. . . . . [masinka]
znalec poměrů
Středa, 06. dubna 2016 - 21:40:01  
Neregistrovaný host
5.104.21.85
Pokr. . . . Ale vraťme se k příběhu. Po vyjasnění si problému se strojmistrem jsem se odebral v tuhé zimě na bublajícího "Sergeje".Tehdy bylo okolo -15 st. a navíc což nebylo v Bratislavě a na Považí vzácností i dost hustá mlha. Po bratislavských spojkách jsme se po půlhodině dostali na Hlavní nádraží. "Meridiam" tam ještě nebyl,čekali jsme asi půl hodiny když se nám objevil "posun dovolený".Vyjížděli jsme nad vjezdové výměny ,na vedlejší kolej zárověn vjížděl náš "Meridiam". Po jeho vjezdu jsme za chvilku zajeli na jeho konec. Udělali jsme brzdu , výpravčí nám dal nějaké písemné rozkazy a vozmistr brzděnku a za pár minut okolo půl čtvrté ráno jsme ze stanice vypadli. Nedával jsem si velké šance že s dýchavičným Sergejem budu dělat nějaké rychlostní rekordy. Snad ještě na odjezdových výměnách jsem si odzkoušel průb.brzdu. "Meridiam" měl tehdy okolo deseti vozů. Po opuštění stanice jsem optimisticky zařadil 14-ý jízdní stupeň, zároveň se ale probral i fíra vlakové lokomotivy "Laminátky" na konci vlaku a začal tlačit . Rychlost prudce narůstala, takže zastávkou "Bratislava Vinohrady" pár km. vzdálenou jsme projeli rychlostí 115km/hod. Přemýšlel jsem horečně o tom, že trochu přibrzdím ,ale v obavě že fíra "vzadu" se naštve přestane tlačit jsem tu myšlenku raději vzdal. Nakonec ono to nebylo ani třeba, protože před stanicí Blava Rača ve které tehdy končilo trakční vedení ukončil činnost svého stroje a rychlost vlaku počala pomalu klesat. Stovkou,možná i trochu míň jsme se ještě dokutáleli do stanice Jur pri Bratislave, ale za touto stanicí do Pezinku už začíná stoupání a rychlost šla přes veškerou snahu dolů. Projeli jsme Pezinkem kde hned za odj.zhlavím "okolo cihelny" je stoupání největší,k mému žalu jsme se nahoru sunuli rychlostí snad jen 60km/hod. Vydrápali jsme se nahoru nad Pezinok. Do Šenkvic je pro změnu menší klesání takže vláček se rozjel asi na 90km/hod .Projeli jsme stanicí Cífer a blížili jsme se do Trnavy. Za husté mlhy jsem se jen modlil aby jsme měli už to trápení za sebou,navíc do Trnavy jsme na předvěsti "chytili" výstrahu, tak jsem se pomalu sunul kvjezdovému návěstidlu. . . . .[masinka]
znalec poměrů
Středa, 06. dubna 2016 - 21:51:32  
Neregistrovaný host
5.104.21.85
Pokr. . . .Konečně jsme vjeli do stanice Trnava. Bylo okolo půl páté ráno. Čekalo nás tam i vystřídání protože na trať Trnava-Kúty jsme neměli poznání. Vystřídali jsme se s novou četou a slezli ze Sergeje dolů. Litoval jsem cestující v "Meridiamu" . Mám dojem že tam tehdy byly zařazeny i lůžkové či lehátkové vozy. Ale cestující se většinou choulili v kabátech a bundách na chodbičkách vagonů, a to je čekala ještě minimálně hodinová cesta promrzlou krajinou s vlakem taženým Sergejem který oběhl na opačný konec vlaku. Tak a to je konec,dobrou noc. . . . . [masinka]
Lofofor
Středa, 06. dubna 2016 - 22:18:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 113
Registrován: 7-2010
znalec poměrů: Perfektné ako vždy, vďaka za to!

Posielam pár fotografií zo súčasnosti. Včera (5.4.2016) sa mi konečne podarilo vystihnúť cezhraničný manipulák do Horného Srnia [happy]


V pondelok sa očakával manipulák do Vrboviec, nakoniec sa však išlo len po Starú Turú (6 vozňov na nakládku dreva).


Okrem toho sa dnes (6.4.2016) konečne nakladal štrk v Čachticiach pre TSS Grade, už to tu vyzeralo mŕtve.


A aby osobná doprava neostala opomenutá, tak jedna snímka slovenského motorového vozňa 811.018 počas svojho polhodinového pobytu na zastávke Javorník nad Veličkou.


(Příspěvek byl editován uživatelem lofofor.)
JVM
Středa, 06. dubna 2016 - 22:21:33  
Neregistrovaný host
88.102.63.151
znalec poměrů: ještě,prosím pokračujte. Vaše vzpomínky nemají chybu, jak pro Vaše vrstevníky, tak především pro mladé kolegy . Děkuji.
znalec poměrů
Čtvrtek, 07. dubna 2016 - 09:10:56  
Neregistrovaný host
5.104.21.85
Re "JVM" a "Lofofor". . .dík a musím se opět omluvit.Zub času "ohlodal" mé vzpomínky, rychlík se tehdy jmenoval "Meridian" a ne "Meridiam". . . [masinka]
Cybob
Čtvrtek, 07. dubna 2016 - 12:31:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 130
Registrován: 1-2007
Včera v úseku Šlapanice-Blažovice se již jelo po 1.TK. Zatím od Šlapanic po Ponětovice pomalá (tipl jsem 30), ale přes každý přejezd na OP - troubení a jízda krokem (oba silniční v Ponětovicích + zastávka a všechny na polních cestách k Blažovicím (poslední byl někde u vjezdového klacku) - nevím proč, když všechny byly podle zvonku ve výstraze.
Ještě by mě zajímalo, co bude s tím kouskem mezi CT Parkem a Šlapanickým zhlavím a jestli se bude dělat i 1. a 2. SK ve Šlapanicích tak jak se dělala Slatina? Nebo spíš co všechno se ještě bude dělat mimo 2.TK mezi Šlapanicemi a Ponětovicemi?

(Příspěvek byl editován uživatelem cybob.)
Jako dopravní prostředek používám výhradně vlak. Bezpečnost silničního provozu ohrožují Karlshausovy Boblickbusy!
22michal
Čtvrtek, 07. dubna 2016 - 12:42:56  
Neregistrovaný host
82.117.159.151
Cybob- pokud je ztráta dohledu nad přejezdem (ať už z důvodu prací u něj nebo poruchy někde mimo něj), tak strojvedoucí dostane Op. Nikdo totiž neví, zda ten přejezd zvoní nebo ne. A nikdo si nelajzne, že by zrovna nezvonil.
hank
Čtvrtek, 07. dubna 2016 - 14:47:43  
Neregistrovaný host
91.228.45.252
cybob 130: Doufám, že poslední tragická nehoda na přejezdu v Golčově Jeníkově vystrašila všechny odpovědné natolik, že to všude na přejezdech při výlukách bude vypadat takhle... aspoň dokud jim (a řidičům) zase neotrne [satan]
znalec poměrů
Čtvrtek, 07. dubna 2016 - 17:17:06  
Neregistrovaný host
5.104.21.85
Posílám odkaz na nehodu expresu Meridian, který jsem vzpomínal ve svém vyprávění . . . .[masinka]

http://uloz.to/x5BtCDqP/nehoda-ex-271-meridian-1-pps
znalec poměrů
Čtvrtek, 07. dubna 2016 - 17:24:32  
Neregistrovaný host
5.104.21.85

. . . .Hradčovice zapomenutá historie ? Aneb tak to skončí pokud řidíč nerespektuje VÚD.
Čtvrtek, 07. dubna 2016 - 18:42:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 896
Registrován: 5-2002
Znalec -Hradčovice: Tak na tuhle nehodu si pamatuju hned z několika zdrojů. Byl jsem se tam podívat. Jeden ze mých sousedů se tím vlakem vracel reží domů z Újezdce a kamioňák-viník pak ležel s mojí kamarádkou na pokoji ve špitálu. Jelo jich tehdy několik TIRáků za sebou a každý koukal na předchozí návěs, přitom vůbec nezaregistroval, že jede přes přejezd - což je mimochodem dodnes naprosto běžný nešvar na přejezdech, přechodech a křižovatkách. Vezl tehdy nějaké granulované hnojivo, leželo to všude pěkně okolo.

PS: Taky jsem Vám k dispozici na mailu, díky.
Housenka1
Čtvrtek, 07. dubna 2016 - 19:49:58  
Neregistrovaný host
88.146.208.62
ad Hradčovice: tehdá to byl rychlík Trenčianska Teplá - Praha, trasovaný přes Havl Brod. Jezdil v pátek a v neděli, v ostatní dny končil v Brně.
Čtvrtek, 07. dubna 2016 - 20:21:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 124
Registrován: 2-2009
Když už jsou tady ty nehody, tady jedna z Bojkovic
PaZ
Čtvrtek, 07. dubna 2016 - 20:56:01  
Neregistrovaný host
78.136.146.100
Petr_barchánek: "Vezl tehdy nějaké granulované hnojivo, leželo to všude pěkně okolo."

Pokud si dobře pamatuji, tak to nebylo hnojivo, ale polotovar ve formě granulí pro Fatru Napajedla.
Čtvrtek, 07. dubna 2016 - 21:16:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 897
Registrován: 5-2002
Je to možné. A podle některých vrstevníků to pasovalo do verzatilek a dalo se s tím střílet po spolužácích.
22michal
Čtvrtek, 07. dubna 2016 - 21:26:12  
Neregistrovaný host
82.117.159.151
Škaredá hromada [sad]
Neberte to nikdo jako zlehčování, ale první, čeho jsem si všiml, je ten Husák, co se na zdi drží zuby nehty...
Čtvrtek, 07. dubna 2016 - 21:30:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2024
Registrován: 5-2008
Ty Hradčovice jsou nebezpečná stanica , kromě teho přejezdu byl tam ještě vjezd obsazenou kolej , to odnesl jenom hytlák . Pak odjel osobák proti "běžce" s pískem . Ten šofér byl Rus a nic se mu nestalo , ale odnesl to signalista na stavědle , který ten kamion smetl a urazil roh stan. budovy až do výšky 1 patra , přednostovy bylo vidět do obýváku. Když to uviděl ruské konzul v Brně a když mu řekli , že šofér je živé , tak údajně prohlásil , že má smůlu.
Čtvrtek, 07. dubna 2016 - 22:07:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 900
Registrován: 5-2002
Šofér byl Ukrajinec a na visící křeslo TON z bytu pana přednosty si pamatuju dodnes.

S tím konzulem... teoreticky, pokud nehodu zavinil v okrese UH, tak by také měl spadat pod soud v Hradišti.
www1
Pátek, 08. dubna 2016 - 11:14:56  
Neregistrovaný host
178.72.247.178
http://ekonomika.idnes.cz/vlaky-jizdni-rad-026-/eko-doprava.aspx? c=A160407_185825_eko-doprava_suj
luhacovice
Pátek, 08. dubna 2016 - 13:20:23  
Neregistrovaný host
178.72.247.178
Pánové a koukal někdo na to co uspíšení luhačovických R udělá na trati 340/341? Dyť ten R pojede téměř ve stejném čase jako Os vlak...tzn. v Uherském Brodě v 9:00 + v Ujezdci u Luhačovic jezdí od toho Os vlaku do Luhačovic osobáček....s ním by se rychlík taky ,,překrýval,,.....
Pátek, 08. dubna 2016 - 14:08:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2025
Registrován: 5-2008
P.B. Jestli náhodou nebyla tenkrát nějaká dohoda mezi ČSSR a SSSR o místě výkonu trestu , odsouzených občanů obou států , když něco spáchali na území druhýho smluvního státu
znalec poměrů
Pátek, 08. dubna 2016 - 18:42:01  
Neregistrovaný host
5.104.21.85
. . . .Ještě jednou Hradčovice . . . . . Ohledně toho řidiče, pokud si pamatuji z doslechu. Byl to Rus či Ukrajinec? Ale tehdy to bylo celkem jedno, ještě byl CCCP. Údajně pobyl chvíli v nemocnici v Uh.Hradišti, ale zanedlouho pro něj přijeli nějací pánové a víc o něm nikdo neslyšel, ale to vím opravdu jen z doslechu od bývalých kolegů. . . .[masinka]
Pátek, 08. dubna 2016 - 19:11:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7961
Registrován: 6-2004
luhacovice:

třeba se jízdní řád "překope", zmizí takt (vždycky to šlo bez něj, než se objevily IC, EC, Ex a R v taktu) a bude to zase "postaru"... V různou denní dobu budou vlaky jezdit různě...
Konečná z Brna ale asi stále bude v Uh. Hradišti..

Mimochodem, je v některé žst. na síti v ČR větší "provoz" za 24 hod. na 3,5 dopravních kolejích jako právě v UH? [wink]

(Příspěvek byl editován uživatelem Fany.)
jizdni_doba
Pátek, 08. dubna 2016 - 19:51:45  
Neregistrovaný host
178.72.247.178
Pánové, zajímalo by mě, zda někdo přemýšlel nad tím, zda by nebylo lepší přepřahat Luhačovské rychlíky už v Otrokovicích/dojet s dieselem až do Otrokovic z Luhačovic. Velké množství cestujících, kteří jedou z Uh.Brodu/Uh. Hradiště jede právě do Otrokovic/Zlína....nyní trvá cesta Uherský Brod-Otrokovice 49 min, Uherské Hradiště - Otrokovice 27 min ! - a je to (UH.Hradiste-Otrokovice) 23 kilometrů ( z toho se 12 minut stojí/přepřahá ve Starém Městě)......myslím že tato relace (Uh.Brod-Uh.Hradiště-Otrokovice) by zkrácením jízdní doby mohla přilákat nové cestující (či alespoň udržet ty stávající)....pobyt rychlíku: Uh. Brod 2 min, Uh. Hradiště 4min, Staré Město 12 = 18 min jen ,,stáním,, z celkového času 48 min ....jestli dobře počítám, tak je to více jak 30% !!! Což si ymslím, že je opravdu dost...
Sobota, 09. dubna 2016 - 00:24:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4730
Registrován: 12-2011
750.013 v noci na návštěvě v Kyjově. Za ní 750.163.


"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička," řekla.
Sobota, 09. dubna 2016 - 14:29:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13
Registrován: 3-2016
Zdravím.
Nejsem vůbec z tohoto kraje, ale čtu si tady všechna vlákna a jen tak náhodou jsem kouknul na plánek žst. Vlárský průsmyk a chci se zeptat (a předem se omlouvám za expresivní výrazy):

Proboha, proč tu stanici takhle zkurvili? Jen jedna dopravní kolej? Proč z toho neudělali alespoň výhybnu se 2 dopr. kolejema pro případ potřeby či nějaké mimořádnosti? Zajímalo by mě, kdo tohle vymyslel. Koukám, že SŽDC se řídí heslem "čím hůř - tím líp".

Já samozřejmě chápu, že intenzita dopravy dnes už nikde není zdaleka taková, jako dříve, ale může mi, prosím, někdo z místních osvětlit, proč se kolejiště stanice, kde původně bývaly 3 koleje dopravní a 1 manipulační, zredukovalo takto stupidně?? Za tohle by někdo potřeboval pověsit za koule do průvanu...

Předem díky.
Kyklop499

(Příspěvek byl editován uživatelem kyklop499.)
Sobota, 09. dubna 2016 - 14:43:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1467
Registrován: 2-2009
kyklop499: Nejste sám, kdo to nechápe. Čas ukáže, zda to bylo dobré řešení.
Nejkrásnější pohled na svět je ze sedla jízdního kola
Sobota, 09. dubna 2016 - 14:44:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4733
Registrován: 12-2011
Nic stupidního na tom nevidím. Vzhledem k tomu, jaký je v průsmyku rozsah dopravy, je rozsah stanice odpovídající. Je zázrak, že tam nějaké osobáky stále jezdí, dokonce i ze slovenské strany. Pro případy nějakého křižování se dají použít stanice Horné Srnie a Bylnice, které nejsou tak vzdálené.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička," řekla.
Boj
Sobota, 09. dubna 2016 - 15:19:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 17
Registrován: 2-2014
V minulosti byla podobně zlikvidována stanice Pitín a vznikl dlouhý úsek bez možnosti křižování mezi stanicemi Bojkovice a Slavičín.
Sobota, 09. dubna 2016 - 15:28:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14
Registrován: 3-2016
Stanice Bylnice a Horné Srnie jsou od Vlárského průsmyku vzdálené obě asi 5 km, což sice skutečně není "až tak strašně daleko", ale byl opravdu takový problém 3.SK udělat dopravní???

Mně přijde, že SŽDC někdy šetří až přespříliš a hlavně se vše "rekonstruuje" tak, aby to v případě nějaké mimořádnosti či nárůstu dopravy (byť třeba jen dočasnému) prostě bylo nepoužitelné.
Přesně jak píše uživatel Boj. A takových případů bych na síti ČD našel spoustu dalších takových - za všechny zrušená žst. Jesenný mezi Ž.Brodem a Velkými Hamry.

A nehledě na to, že nechápu, co se takovouto konfigurací kolejiště ve Vlárském průsmyku ušetřilo. Momentálně jsou tam 2 vjezdová návěstidla, 2 cestová a 2 odjezdová, tj. celkem 6 (slovy šest) a kdyby to byla klasická výhybna či stanice se dvěma dopravníma kolejema, tak by tam byly 2 návěstidla vjezdová a 4 odjezdová (na každém zhlaví 2), čili taky celkem 6 (slovy šest), takže se neušetřilo nic. Jediný efekt je ten, že zmizela možnost křižování!!!!!!!

(Příspěvek byl editován uživatelem kyklop499.)

(Příspěvek byl editován uživatelem kyklop499.)
1733 - 3 HV
Neděle, 10. dubna 2016 - 17:30:35  
Neregistrovaný host
82.144.139.1
Na 1733 do Veselí 3 lokomotivy, 754.019 + 067 a 750.712... 754.019 jako vlaková...Mat.
znalec poměrů
Neděle, 10. dubna 2016 - 19:15:15  
Neregistrovaný host
5.104.21.85
. . . Km. 142.5 nad Slavičínem dnes okolo 15.hod. . . . . [masinka]
Pondělí, 11. dubna 2016 - 00:12:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 67
Registrován: 6-2009
Dnes bude na Myjavskej štreke veselo [happy] po troch týždňoch by mal znova ísť na Vrbovce Mn vlak a ako bonus by sa tu mal zajtra pohybovať aj merací vlak so 751.109 [masinka]

(Příspěvek byl editován uživatelem Martin_08.)
kryspin
Pondělí, 11. dubna 2016 - 09:22:02  
Neregistrovaný host
176.74.129.122
Na 1733 do Veselí 3 lokomotivy, 754.019 + 067 a 750.712

Podle zákona zachování hmoty dnes totéž v opačném směru. V čele 1722 seřazeny 754.067, 750.709 a 750.713.
Pondělí, 11. dubna 2016 - 10:50:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2602
Registrován: 6-2007
A zítra by měl jet měřící vlak s 751 po ránu do Průsmyku, odpoledne pak tradičně dřevo do Srní.
[new] www.rajnochovicka.cz - Rajnochovická lesní železnice

Pondělí, 11. dubna 2016 - 16:57:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 68
Registrován: 6-2009
Ako som spomínal dnes sa merala Myjavská štreka a ako bonus išiel aj Mn vlak na Vrbovce. [happy] Dnes bol dokonca vyťažený oboma smermi lebo zo Starej Turej zobral 6 vozňov ložených drevom.

Železničné múzeum Stará Turá http://zmst.wz.sk

http://martin08vlaky.6f.sk
PaZ
Pondělí, 11. dubna 2016 - 21:33:20  
Neregistrovaný host
78.136.186.85
Nedávno vyšla v Uh. Brodě tato knížka
Lofofor
Úterý, 12. dubna 2016 - 15:27:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 114
Registrován: 7-2010
Prišli, videli, odišli. Merací vlak GPK dnes vo Vlárskom průsmyku [happy]
Lajos
Úterý, 12. dubna 2016 - 18:53:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 74
Registrován: 8-2014
Lofofor: Veni, vidi, vici :-)
A jak vidno, nová tabule s nápisem ve zmrzačené dopravně na hranici již neodporuje pravidlům českého pravopisu - průsmyk je konečně psán s malým "s".
V jízdních řádech služebních či veřejných je tak psáno soustavně, ale před 20 lety nějaká hlava udělala na výpravní budově průsmyk velkým - ale jen písmenem [nene]
http://www.zdankoweb.estranky.cz/
http://railtrains.sk/
Úterý, 12. dubna 2016 - 19:12:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7965
Registrován: 6-2004
S malým "p", je patrně myšleno... [wink]

Ta zmrzačená dopravna, k tomu není co dodat... Do toho obce či laická (i odborná) veřejnost "nemá co mluvit", do takových typů "úprav" a redukcí?
Úterý, 12. dubna 2016 - 20:02:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4736
Registrován: 12-2011
ale byl opravdu takový problém 3.SK udělat dopravní???

Určitě by to šlo, jenže ono to nějak není potřeba. Do průsmyku jezdí Regíny, a Sp 1727 stejně soupravu zpět do Bylnice sunul, ikdyž před rekonstrukcí stanice byla možnost objet. A když tam pojede jednou za deset let nějaká nostalgická jízda s Hurvajzem a vlekem, tak kvůli takové mimořádnosti se to budovat nebude. Pro náklaďáky manipulační kolej k objíždění postačí (ale dokážu si představit, že manipulák vozy sune již z Bylnice, právě aby odpadla manipulace).

Příznivci starých pořádků naříkali i při rekonstrukci Dolní Poustevny, která byla zredukována ještě více než průsmyk. No a dnes to postačuje, dokonce se zvládl i mimořádně zvýšený provoz během slavnostního znovuotevření hraničního přechodu.

(Příspěvek byl editován uživatelem intelpetr.)
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička," řekla.
Úterý, 12. dubna 2016 - 21:08:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 339
Registrován: 5-2002
Opačný pól "úspornosti" je o nějakých 25 km na sever, i když ve své byť KRÁTKÉ době to asi význam mělo... vzdáleně mi ty nyní málo využité budovy připomínají charakterově žst. Meziměstí...
Javorina
Úterý, 12. dubna 2016 - 21:15:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 567
Registrován: 9-2007
Bohužel železniční infrastruktura není stavba, která se buduje na dnešní stav, ale na desítky let dopředu a bohužel při absenci jakéhokoli plánování v této zemi nemůžeme nikdy vědět, co bude dnešní rozhodnutí znamenat za pár let. Celá síť je u nás poseta množstvím nedomyšlených (obvykle úsporných) řešení znamejících komplikace jak při plánování, tak při operativním řízení provozu. A asi u všech si na začátku někdo řekl: "To nebude potřeba." - "Už deset let se tam nekřižovalo/nenakládalo/neobjíždělo apod." - "Proč bychom tam platili zaměstnance?"
V reálu je pak problém s přesunutím křižování, řešením mimořádností, průběhem výluk atd. Z pohledu nezúčastněného jedince to vypadá, že vše je vlastně v pořádku, protože vlaky jezdí a některé naopak ani nevyjedou. Ony totiž (ne)jezdí, protože s daným omezením se dopředu počítá a situace se musí řesit jinak.

I samotná horní Vlára již utrpěla několik zásahů. Chybějící Pitín, kolejová spojka v Újezdci u Luhačovic, délka nástupišť na některých zastávkách, uspořádání kolejiště v Luhačovicích a našly by se další záležitosti, které už někdy znamenaly problém...

Takže dneska jsme ušetřili 2 přestavníky v průsmyku, doufejme, že nebudou nikdy potřeba [crazy]
Starý Hanák
Úterý, 12. dubna 2016 - 21:32:10  
Neregistrovaný host
77.242.90.180
Javorina, Mira: Souhlas, i s Horní Lidčí, snad to tam opravdu už nebude nikdy potřeba. Ale Pitín by byl myslím opravdu drahý špás na současnou (a zřejmě i budoucí) intenzitu provozu.
Luboš_3.21
Úterý, 12. dubna 2016 - 21:35:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 698
Registrován: 4-2014
Javorina - U nás se přestavba železničních stanic projektuje právě na současnou momentální potřebu, takže to dopadá tak, že co v současné době není potřeba, tak nekompromisně při optimalizaci stanice zrušit.
Přesně jak píše JAVOŘINA - hlavně, že se ušetří výhybky, kabely, pražce koleje a hlavně jsme vyrobili přebytečné zaměstnance, které můžeme poslat na úřad práce a které už nemusíme platit. (Jó kdyby chtěli dělat zadarmo, tak možná by jsme je v těch staních nechali).
Pak se objeví problémy, které nikdo nepředpokládal viz: Bohumín, když blafne reléovka a promění se v hromadu popela, a pak se stane, že celé nádraží několik dní stojí, protože nejsou lidi, kteří by ihned aspoň částečně obnovili provoz za provizorních podmínek. Před rokem 1989 tato situace naprosto nepřípustná, protože stanice musela fungovat a zajistit provoz za jakýkoliv podmínek.



(Příspěvek byl editován uživatelem Luboš_3.21.)
Javorina
Úterý, 12. dubna 2016 - 22:11:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 568
Registrován: 9-2007
Starý Hanák: Pamatuju jednu variantu/úvahu řešení regionální dopravy ve Zlínském kraji, kdy křižování vycházelo právě do neexistujícího Pitína [wink]

"Klidně" stanice, koleje, nástupiště a jiné stavby rušme a likvidujme, ale musíme vědět, jaký je cílový stav a že nebudou v budoucnu potřeba [wink]
Středa, 13. dubna 2016 - 08:04:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2605
Registrován: 6-2007
Včejší měřák jsem sice nestihl, protože jsem tam měl ráno pracovní povinnosti z moravské strany průsmyku, ale odpoledne jsem se tam vydal [happy]


[new] www.rajnochovicka.cz - Rajnochovická lesní železnice

Realista-Pesimista
Středa, 13. dubna 2016 - 12:41:27  
Neregistrovaný host
37.188.138.189
Luboš_3.21: jenže dnes už se železnou dráhou nestojí a nepadá svět, ani není kdo ví jak strategickou záležitostí. Když se něco podělá, tak se holt pár dní nebude jezdit, hospodářství kvůli tomu nezkrachuje. Jako v tom Bohumíně, nějaký čas se tam nejezdilo, a svět se nezbořil. Může se nám to nelíbit, ale je to prostě tak.
hank
Středa, 13. dubna 2016 - 17:38:03  
Neregistrovaný host
91.228.45.252
Realista-Pesimista: Jakoukoli hodnotu je snadné zničit, zvlášť když nemyslíme na to, že příští generace nás budou proklínat, až ji budou s x-násobnými náklady obnovovat, protože my jsme sobecky usoudili, že už ji nikdy nikdo potřebovat nebude... My se prostě u příštích generací kolosálně zadlužujeme, protože spoléháme na to, že se s našimi budoucími věřiteli nikdy nesetkáme.
Luboš_3.21
Středa, 13. dubna 2016 - 17:47:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 700
Registrován: 4-2014
hank - naprostý souhlas. Jeden krásný příklad z Prahy. V 90tých letech hurá zrušíme stanici Praha Hlupočepy aneb nikdy ji už potřebovat pro křižování vlaků potřebovat nebudeme a necháme pouze jen jednu kolej a dnes se stanice opět za drahé peníze obnovila neboť se ukázalo, že to byla totální blbost aby úsek Praha Smíchov - Praha Řeporyje zůstal jako jeden mezistaniční úsek rozdělený na dva traťové úseky automatickým hradlem.
To samé byla totální blbost likvidovat kolejiště Vlárský Průsmyk, podle mě v to mělo pouze jeden jediný cíl likvidace výpravčích ve stanici.
Rambuteau
Středa, 13. dubna 2016 - 18:53:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 376
Registrován: 9-2006
Pánové, dotaz: kde je vrcholový bod tratě Horní Lideč - Bylnice - Nemšová?
M_g
Středa, 13. dubna 2016 - 19:00:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 604
Registrován: 6-2006
Je otázka jestli se obnovila za drahé peníze, nebo by se musela obnovit za dražší peníze následkem "levné" údržby.
Středa, 13. dubna 2016 - 20:39:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3294
Registrován: 9-2005
To jsou zase bláboly. Zlé, zlé dálkoviny posílají ve svetě už 89 let výpravčí na úřady práce. Hlavně že třeba na kralovohradecku bude nedostatek výpravčích i po spuštění CDP Praha a nejenom tam [crazy] A ohledně Bohumína, dokážete si představit tu paseku kdyby se tam stalo to co se stalo, tedy že prohořela silovina do zabezpečovackých kabelů (byl jsem tam služebně a opravdu to není hezký pohled), ale na starém zařízení, tedy na čtyřřadové elektrodynamice VES (vzoru 1932)? To by byla fatální konečná. Všechno není tak černobílé...
Pár obrázků ode mne...
Starý Hanák
Středa, 13. dubna 2016 - 22:05:18  
Neregistrovaný host
77.242.90.180
Rambuteau: V zářezu nad stanicí Horní Lideč. Luboš 3.21: A kdyby tam ta druhá dopravní kolej zůstala, tak by tam byl výpravčí i teď při dálkovině? Asi ne. Za mnohem fatálnější nedostatek současné horní Vláry než Vlárský průsmyk považuji zmíněnou neexistenci kolejové spojky v Újezdci pro odjezd do Luhačovic z jiné než 2.SK. Relikt doby, kdy Luhačovka byla provozně izolovaní lokálka.
Rambuteau
Středa, 13. dubna 2016 - 23:31:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 377
Registrován: 9-2006
V zářezu nad stanicí Horní Lideč.

Díky, a ještě tedy dotaz: v směru od Horní Lidče je to jak daleko a jaké je tam stoupání?
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 07:34:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2606
Registrován: 6-2007
Rambuteau: Je tam 12 promile od krajní výhybky v Lidču po vrchol stoupání v zářezu nad Lidčem, kousek za předvěstí. Nějakých cca 850 metrů v přímé. Pak už se až do Bylnice jede jen pěkně z kopečka.
[new] www.rajnochovicka.cz - Rajnochovická lesní železnice

Lajos
Čtvrtek, 14. dubna 2016 - 17:20:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 75
Registrován: 8-2014
Fany: samozřejmě "p", a ne "s" - to byl překlep u mne[crazy]
Ad kolejiště - tady snad nejde o post výpravčího ve Vlárském průsmyku, kterýžto by byl a taky nakonec byl moderní technikou nahrazen. Jde o tu dopravní výkonnost a variabilitu provozu. Jak to píše Starý Hanák a Javorina, ne nadarmo to řízení a plánování dopravy mají v diplomu i v krvi.
Dnešní "úsporné" stavby v gesci SŽDC se opravdu jeví, že se objem dopravy už nemůže navýšit, že se nic víc nebude potřebovat - a kdyby, tak my už tady nebudeme...
Ta kolejová spojka v Újezdci se pokoušela prosadit během rekonstrukce v roce 2002, kdy se zapojovalo nové staniční zab. zař. Agilnímu panu přednostovi nadřízení nabízeli v případě dalšího tvrdošíjného prosazování tolik potřebné spojky vyhazov. A to tehdy ještě nejezdilo tolik rychlíků jako dnes.
http://www.zdankoweb.estranky.cz/
http://railtrains.sk/
Pátek, 15. dubna 2016 - 23:01:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4749
Registrován: 12-2011
Dnes jezdila mezi Veselím a Kyjovem místo regíny retrosouprava

"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička," řekla.
Spojka
Sobota, 16. dubna 2016 - 08:45:12  
Neregistrovaný host
37.48.3.160
Snad se ta kolejová spojka vybuduje s elektrifikaci tratě 341/340