Diskuse K-report » Archiv 2016 » Železnice » České Budějovice a okolí » Archiv diskuse České Budějovice a okolí do 11. 03. 2016 předcházející | další

Archiv diskuse České Budějovice a okolí do 11. 03. 2016

dolů
   autor příspěvek
Pondělí, 08. února 2016 - 21:20:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 95
Registrován: 4-2013
Něco k tunelu pod nádržím z knihy Českobudějovické zkratky

BmbČ
Pondělí, 08. února 2016 - 21:40:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6925
Registrován: 1-2007
Jak je uvedeno - do tunelu se šlo spustit i z nástupišť a drážní hasiči tam cvičili záchranu osoby z podzemí. Teď po přestavbě nástupišť kdoví, zdali tyto vstupy zůstaly zachovány...
Skutkové předkův buďtež chloubou i výstrahou potomkům!
Úterý, 09. února 2016 - 10:04:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4714
Registrován: 1-2010
Pavlíku: proč? Dovedeš si představit třeba TSS Tauruse? Já ne.[lol]
T 478 1.,2. nejlepší lokomotivy u ČSD.
Úterý, 09. února 2016 - 19:20:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4303
Registrován: 5-2007
A víš,že já jo?Když mohli dotáhnout z Germánska Bastardy(byť na půl šroty),tak co by ne?To přece neni výsada AWT a jim pod.mít Tauruse.
Za peníze v Praze dům,ne?[satan]
Á nebo jsem si nikdy nepředstavoval,že např.fa.EDIKT bude mít či provozovat podbíječku.A ejhle?Teď jí má.
Nebo Hrošíci-(CH/T) a GJW čističku.Doba pokročila,kamaráde.[wink]

(Příspěvek byl editován uživatelem paveldacicky.)
Jsem bílý,nevěřící,heterosexuální muž.Kde se mám jít udat?
Čínskej
Středa, 10. února 2016 - 09:24:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1390
Registrován: 3-2012
Dovedeš si představit třeba TSS Tauruse?
V Rakousku "tratovka" nekolik Taurusu ma. Proc by je nemohla mit i ceska? Ale dnes uz bych si predstavoval spis "TSS Vectrona" nez TSS Tauruse"... [wink]
Středa, 10. února 2016 - 18:12:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4715
Registrován: 1-2010
Doba možná. Ale to je tak všechno. Dnes jim bastatdi pěkně stojí a kluci Šuškové, hodně vykrváceli na této koupi. Takže to asi nehrozí.

Čínskej: Rakousko není Česko. Naštěstí.[proud]
T 478 1.,2. nejlepší lokomotivy u ČSD.
Středa, 10. února 2016 - 19:11:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4304
Registrován: 5-2007
Kluci Šuškové mají a dosáhli toho,co chtěli.Tím ale nemyslím nákup Bastardů.[kladivo]
Jsem bílý,nevěřící,heterosexuální muž.Kde se mám jít udat?
Pátek, 12. února 2016 - 16:46:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2917
Registrován: 1-2010
Zítra měli jet opět fanoušci Motoru vlakem do Jihlavy, ale nepodařilo se naplnit kapacitu - jedou autobusy..
BmbČ
Pátek, 12. února 2016 - 20:57:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6926
Registrován: 1-2007
Hádanka na páteční večer. Kde? [wink]


Skutkové předkův buďtež chloubou i výstrahou potomkům!
BmbČ
Sobota, 13. února 2016 - 15:05:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6927
Registrován: 1-2007
Téměř 150 shlédnutí, a nikdo nezkusí hádat? [wink]
Tak malá nápověda. [wink] Snímek z roku 1938 nedaleko Budějc. Kamenná zeď a zábradlí existují dosud a těleso po kterém jde polní drážka nikdy nesloužilo "normální" železnici. [nene]
Skutkové předkův buďtež chloubou i výstrahou potomkům!
Sobota, 13. února 2016 - 16:19:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2707
Registrován: 1-2005
Mě to přišlo už při prvním shlédnutí jako na Hluboký, ale to bude asi blbost [wink]
BmbČ
Sobota, 13. února 2016 - 16:57:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6928
Registrován: 1-2007
Není. [nene] Trefa. [ok]
Stavba tzv. "Povltavské silnice" spojující CB s Týnem a snímek je pořízen u Hluboké. Obchvat Hluboké. Za pravotočivou zatáčkou vpravo vzadu je dnes benzínka Benziny, pak kruháč.
Skutkové předkův buďtež chloubou i výstrahou potomkům!
Sobota, 13. února 2016 - 17:04:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2708
Registrován: 1-2005
Tak mne zrak nešálil. [happy]
BmbČ
Neděle, 14. února 2016 - 22:50:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6929
Registrován: 1-2007


Měl byste prosím někdo tento výřez v lepší kvalitě? Je to snad jediné zobrazení nákladního vlaku odjíždějícího v 19. stol. (1873) z budějckého nádraží směrem na Vídeň. Vpravo je zobrazena výtopna Dráhy cís. Alžběty a hospodář vpředu, zřejmě kontrolující své polnosti o které za třicet let poté přišel, stojí v místě dnešního budějckého ranžíru. [vypravci]
Skutkové předkův buďtež chloubou i výstrahou potomkům!
Pondělí, 15. února 2016 - 07:14:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4309
Registrován: 5-2007
Honzo,zkusil bych kontaktovat p.Bindera (jistě víš o koho jde).Vlastní úžasnou sbírku starých pohlednic a dalších dokumentů o Budějcích,tak myslím,že by něco našel.Ateliér má v ul.B.Smetany 24.[kecal]
Mmch.nedávno jsem si všimnul,jak na fasádě haly nádraží nechali dráhové zamaskovat ty nejhorší místa s odpadlou omítkou.Já ač zednickej neumětel,bych to myslím zvládl líp.

Nebo,že by to byl jen příprava na nějakou větší akci?[proud]

(Příspěvek byl editován uživatelem paveldacicky.)
Jsem bílý,nevěřící,heterosexuální muž.Kde se mám jít udat?
BmbČ
Pondělí, 15. února 2016 - 08:20:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6930
Registrován: 1-2007
Pavle, díky za tip. Známe se, zkusím se ho zeptat.
K nádraží - tady by snad pomohlo oklepat na cihlu a znovu nahodit, protože stará omítka je "měkká jako sejra" po celé ploše. Tohle "flekování" je z nouze ctnost, aby fasáda nepadala lidem na hlavy. Uvidíme, jak si při té slibované velké opravě na památkově chráněné budově s ní poradí. Ale to už budou dělat zřejmě odborníci... [wink]
Skutkové předkův buďtež chloubou i výstrahou potomkům!
Pondělí, 15. února 2016 - 14:49:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4310
Registrován: 5-2007
Jistě se s Milanem domluvíte,však jsme Češi..[proud]
Ta sbírka fakt stojí za to vidět,po tátovi pěkná památka.Na knížky o Č.B. pak měl z čeho čerpat.[ok]
Jsem bílý,nevěřící,heterosexuální muž.Kde se mám jít udat?
Úterý, 16. února 2016 - 12:08:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 392
Registrován: 2-2009
Neobvyklé zásilky
Prvního března byla zahájena v ŽST České Budějovice neobvyklá přeprava-Státní rybářství v Hluboké nad Vltavou postupně odesílalo do Trebišova 100 tisíc jednodenních kachňat.Přepravovala se ve zvláštních obalech po 8 tisících kusech.Až do 28.dubna, kdy přeprava skončila, vozili tedy železničáři ve služebních vozech další ,,živý substrát''.

Zdroj:Železničář 10/83
(kolik jich do Trebišova přežilo zdroj neuvádí)
Úterý, 16. února 2016 - 19:46:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 37
Registrován: 2-2016
Rybářství a kachny? Já myslel, že rybárny se zabývaly rybami, kdežto v kachňárnách produkovaly kachny. V JČ je možné všelicos, koukám.
V těchto souvislostech počínám chápat, že vlaky jsou "5x - 29x dražší, nežli busy GW"[proud]
BmbČ
Úterý, 16. února 2016 - 20:08:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6932
Registrován: 1-2007
V roce 1983 vlak nebyl 5x - 29x dražší, než busy ČSAD d.z. 201. [nene]
To i budějcký spolek poštovních holubářů posílal v 70. letech holuby na závody v koších jako spěšninu. [wink]
Skutkové předkův buďtež chloubou i výstrahou potomkům!
pro DHaK
Úterý, 16. února 2016 - 20:52:36  
Neregistrovaný host
89.177.71.54
Kde asi žijí kachny? Na rybníce, ty moulo... Kachňárny. To by nevymyslel ani současný nevzdělaný mlamodyj (mladý moderní dynamický jinoch).
A Státní rybářství, n.p., bylo i v jiných krajích, než v JČ.
Úterý, 16. února 2016 - 21:58:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 40
Registrován: 2-2016
Je to sice hovadina, ale rybáří tahali ryby, zatímco kachny, husy, nutrie a podobný obojživelný dobytek měla v gesci Jednotná Zemědělská Družstva (JéZetDé), či Stáhátní Statky. Rybáří se starali jen o sdostatek vody a vzájemnou koordinaci výlovů/odchytů. Musím říci, že oproti současnému "kokotrdinátorovi" veřejné dopravy se jim tehdy celkem dařilo (i když ono i současné mrvení jistě též NĚKOMU prospívá, ovšem ne cestujícím). A bez 13 inženýrů/MBA/ nechcípaly ani ryby, ani kachny[happy] Vlastně ano, až na jatkách, přesně jak to mělo být. Tedy tam u nás, na venkovském venkově to tak bývalo bílo. Mlamodyje raději nedrážděte - nebo vybalí "kalkulační jednice", které jsou v GW vždy 1435x nižší, nežli vlaky strahašlivýýých stáhátně akciových ČD. To ví i uklizečka z KáeNVé od villy.
Cogwheel
Pátek, 19. února 2016 - 15:11:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3975
Registrován: 1-2012
Asi Vám nic neříká termín "kaprokachní hospodaření" - tedy kombinované využití rybníků spojením chovu kaprů s intenzivním chovem kachen, což se u nás převzalo počátkem 50. let z SSSR. Obojí chov na daném rybníce byl zajišťován závody Státního rybářství. Dosáhlo se tím vyšší výroby zdraví prospěšného rybího masa a zároveň se pak pracující zásobovali množstvím jatečných kachen a JZD dodávkou jakostního chovného materiálu (kachňat). Na druhé straně to mělo neblahý vliv na kvalitu vody v rybnících a jejich zabahňování.
BmbČ
Pátek, 19. února 2016 - 18:22:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6934
Registrován: 1-2007
Jedna méně známá železniční nehoda 6.8.1897 v Budějcích.

Srážka vlaků v Česk. Budějovicích.
K četným železničním neštěstím, jež v poslední době rozčilovaly veřejnost, přibyla nová, vážná nehoda, jež udála se včera za ranního úsvitu v bezprostřední blízkosti města našeho.
Řečeného dne o 3. hodině ranní srazil se totiž na trati plzeňské dráhy u Rudolfovské třídy, blíže Taschkova skladiště uhlí rychlovlak přijíždějící z Plzně s vlakem osobním, jenž vyjížděl z nádraží ku Praze. Zpráva o srážce bleskurychle rozšířila se městem a ačkoliv obyvatelstvo v tu dobu pohříženo bylo ještě v hluboký spánek, přece záhy shromáždilo se na místě nehody četné diváctvo, jemuž naskýtala se zajímavá podívaná. Předky parostrojů obou vlaků byly částečně rozbity, úplně pak roztříštěny byly oba vagony administrační, jeden vůz poštovní a jeden nákladní. Trosky vozů jakož i spousty poštovních zásilek ležely dílem na kolejích, dílem v příkopu. Několik vagonů rychlovlaku stálo na hrázi vyšinuto z kolejí. Jen málo scházelo a byl by se celý vlak překotil do příkopu asi 11/2 metru hlubokého. Několik osob krvácelo, sténalo a volalo po lékaři, jenž brzo byl přivolán a rány obvázal. Poraněni byli pokud jsme zjistiti mohli: strojvůdce rychlovlaku p. Václav Výborný, jenž má rozraženou pravou ruku, pohmožděnou levou nohu a mimo to utrpěl vnitřního zranění v břiše, dále poraněn byl lehce vlakvedoucí téhož vlaku p. Stegl a topič p. Vojt. Žižka. Z druhého vlaku raněn byl stroj vůdce Václav Vaškal, lehce na levé ruce, kdežto topič vržen byv na uhlí, zůstal ušetřen, povážlivého zranění v obličeji utrpěl však poštovní konduktér p. Červák. Krom toho zraněno bylo lehce pět cestujících, a sice pan Svoboda, majitel domu v Č. Budějovicích, v Jírovcově ulici, dále pak: kupec Preisimger z Vídně, obchodní cestující Moric Reicher z Černovic, obchodník střižným zbožím Suchařípa z Jindř. Hradce a Moric Grünfeld ze Žatce. Když raněným dostalo se první pomoci, přikročeno energicky k odklizení trosek z kolejí a o páté hodině nebylo po neštěstí již ani známky. Řiditelství dráhy zaslalo nám o srážce tuto oficielní zprávu:
"Při výjezdu osobního vlaku čís. 411, který dne 6. srpna o 2. hodině 28 min. ráno z Č. Budějovic do Veselí odjížděl, stalo se omylem hlídače výhybek, že vlak tento na místo do Veselí, na trať proti Plzni puštěn byl. Ačkoliv strojvedoucí vlaku čís. 411 omyl tento ihned spozoroval a okamžitě zastavil a nazpět jel, byl přece rychlovlakem čís. 2, který v tutéž dobu od Plzně se ku stanici blížil, dostižen. Následkem toho byly u obou vlaků 4 nákladní vozy, jeden poštovní vůz a oba parostroje více aneb méně poškozeny. Ze zřízenců železničních utrpěli jenom strojvedoucí a vlak vedoucí u vlaku čís. 2 lehké poranění, z osob cestujících byly 4 osoby z vlaku čís. 411 následkem prudkého zastavení vlaku tohoto, zcela lehce pohmožděny."
Může se říci, že velikému neštěstí zabránila jen vzorná opatrnost a veliká duchapřítomnost obou strojvůdců. Jak nám raněný strojvůdce p. Výborný vypravoval, zpozoroval již když se s vlakem svým blížil k výhybce, že jiný vlak jede proti němu po téže koleji. Ihned dal zpáteční páru, avšak rozjetý rychlík nebylo lze tak snadno zastaviti. Štěstím bylo, že i strojvůdce druhého vlaku pan Vaškal zporoval brzo, že jede po falešné koleji a počal též cóuvati. Vzdor tomu všemu však srážka nedala se více zameziti. Pan Výborný vida, že kritický okamžik nastává, připravil se na nejhorší. Zaujmul tedy náležitou posici obrannou a s chladnou myslí očekávaje náraz, do posledního okamžiku pracoval, aby pasažéry své uchránil od pohromy. Náraz byl dosti prudký, neboť p. Výborný i se svým topičem byl odhozen stranou a neví ani, jakým způsobem vlastně poranění si způsobil. Naproti tomu pasažéři v rychlovlaku o nárazu téměř ani nevěděli. Když vlak zastavil, vyhlíželi z oken a ptali se, co se děje a zvěděvše stav věci, shrnuli se kolem krvácejícího p. Výborného a zasypávali jej díkem za jeho obezřetnost. Naproti tomu cestující, nalézající se ve vlaku ku Praze jedoucím, byli nárazem velice polekáni a mnohý krom toho utržil si na hlavě bouli. Pověst o srážce vyvolala v městě veliké vzrušení a to se rozumí, že nehoda ta byla značně zveličována a přeháněna. Mluvilo se hned o několika mrtvých a o celé řadě těžce raněných. Hlavním původcem srážky jest, jak se nám z kompetentních míst sděluje, hlídač výhybky, s nímž též zavedeno ihned vyšetřování, které řídí sám řiditel, p. cís. rada Tuček z Plzně, kterýž osobně též raněné během včerejšího dne několikráte navštívil a protokol s nimi sepsal. Z poraněných nejdéle poleží si asi pan Výborný a pan Cervák, kdežto ostatní poranění doufají se vyhojiti v několika dnech.

(Jihočeské Listy 7.8.1897, str 5).

Účastníkem nehody byl tehdy i osmnáctiletý černohorský princ Mirko*. Budějcká Staniční kronika dodává:
...Mezi cestujícími byl tehdy i černohorský princ Mirko. Zraněn však nebyl (šli ho po srážce vzbuditi. Týž vůbec nic nezpozoroval. Spal ve spacím voze a na památku vzal si kus střepiny z vozu...)

*Mirko Dmitrij Petrović-Njegoš (17. dubna 1879 - 2. března 1918) byl černohorský princ, devátý potomek (druhý syn) černohorského knížete a později krále Nikoly I. Petroviće-Njegoše a jeho manželky kněžny a královny Mileny Teodózie Vukotićové.

Skutkové předkův buďtež chloubou i výstrahou potomkům!
Pondělí, 22. února 2016 - 21:43:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2926
Registrován: 1-2010
Dneska zase skoro léto [happy]

Úterý, 23. února 2016 - 20:52:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 226
Registrován: 5-2013
Druhá kolej Ševětín - Dynín se stavěla v 80. letech minulého století a dosud jsem si myslel, že šla do provozu najednou. Jenže: podle pasportu SŽDC je úsek Neplachov - Dynín položený dříve (uvedeno 1986 a 1987), než úsek Ševětín - Neplachov (1989 a 1990). Obdobně se liší údaje o roku původu nových částí mostů. Nabízí se myšlenka, zda neexistovala po tři roky odb. Neplachov umožňující dvoukolejný provoz v části úseku, zvláště když poblíž neplachovské zastávky je kousek roštu v 1. koleji z roku 1990 (jakoby po vyjmuté výhybce)... Ale může to mít i jiné vysvětlení - dočasný jednokolejný provoz po části 2. koleje (jako loni TaSud) nebo vlekoucí se výstavba z důvodu nedostatku materiálu/pracovních sil.

Nevěděl by někdo, jak to se zprovozněním druhé koleje bylo a zda existovala odb. Neplachov?
[uhoh]

Rošt druhé koleje odb. Dobřejovice - Chotýčany je psaný z roku 1987.
Úterý, 23. února 2016 - 22:58:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 438
Registrován: 9-2007
K.A.F.: Podle mně dostupných informací odb. Neplachov skutečně existovala a byla dokonce na trať ovou rychlost. Nicméně mám pocit, že využití dvoukolejného úseku bylo po nějakou dobu omezeno kvůli odstaveným vozům. Třeba někdo doplní víc.
BmbČ
Úterý, 23. února 2016 - 23:24:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6936
Registrován: 1-2007
Je to zajímavé. Stavba Zvýšení výkonnosti tratě pro JE Temelín byla rozdělena, pokud je mi známo, na dvě stavby.
1. stavba - 08.84 - 11.87 se týkala především přestavby ŽST Veselí a 2. stavba 08.85 - 11.88 přestavby Hluboké-Zámostí, úseku od km 14.2 (odb. Dobřejovice) do Chotýčan a úseku Neplachov - Dynín. Také jsem měl za to, že se 2. stavba týkala celého úseku Ševětín - Dynín. [uhoh] Takže Ševětín - Neplachov byla 3. stavba, nebo "nestíhaná" 2. stavba dokončená později????
Podle pamětníků skutečně existovala odbočka Neplachov dokonce se stovkovou vexlí.
Také bych byl rád, kdyby někdo upřesnil...
Skutkové předkův buďtež chloubou i výstrahou potomkům!
Středa, 24. února 2016 - 10:50:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5684
Registrován: 7-2007
Tak trochu upřesním...Odb Neplachov existovala. Byla na ní 100vkova vexle. To zaručuji 100%.
Byl jsem tam na pracáku s Brejlovcem. 100% na 2 koleji jízda z Ševětína na vyloučenou. 100% až na zastávku Neplachov. EŽ tam měli základnu. 100% po roce 1.1 1990.
Nezaručuji.. že to bylo podzim 90 nebo jaro 91 možná i déle. 100% Brejlovec - a myslím 311 nebo 214. Určitě jsem odjížděl z pracáku na Pilštiku (Veselí n/l). Brejloun zůstal v Ševajzu. Ještě si vzpomínám, že EŽ pracovníci v rámci "využití" pracovní doby, natírali jejich vagony stříbřenkou na sloupy. Takže ten jejich vlak byl celý stříbrný. Víc pomocných identifikátorů ze sebe těžko dostanu. Ještě snad, že jeden čas za tou 100vkovou vexlí byla PJ (50? -bez záruky) ve 2. koleji (stavba nástupiště?) a byly dohady, jak má strojvedoucí poznat, že na tu 2 kolej od Ševajzu jede (na obě kolej se jezdilo na "Volno"). Vyšlo na to opatření - vždy brzdit na pomalou.
Víc asi už nedám...
Čínskej
Středa, 24. února 2016 - 13:35:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1407
Registrován: 3-2012
Zajimave. Tu odbocku si nepamatuju. Pamatuju si jen odstaveny vozy na celem useku Sevetin - Dynin na druhe koleji (ty, do ktery se jezdilo odbockou). 100% kveten/cerven 1991. A matne si vybavuju, ze v unoru 1991 tam vozy nestaly.
BmbČ
Středa, 24. února 2016 - 20:09:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6937
Registrován: 1-2007
Ještě jsem trochu zapátral [wink]
Týdeník plzeňské oblasti Železničář 30. ledna 1991 píše mimo jiné v článku Najde se řešení? (kráceno):
Stavba Ševětín - Neplachov - zdvoukolejnění by měla být stavebně, se zabezpečením na provizorní stav, dokončena v březnu letošního roku. Výstavba reléového zabezpečovacího zařízení je zahrnuta v projektu další stavby Chotýčany - Ševětín - zdvoukolejnění trati. Vrámci výstavby Ševětín - Neplachov byly z tohoto důvodu vybudovány kabelové rozvody pro montáž zabezpečovacího zařízení.
Situace se však radikálně změnila. Z ústředního ředitelství ČSD přišla zpráva, která není v současné době ničím neobvyklým, že nejsou finanční prostředky pro výstavbu reléového zabezpečovacího zařízení, tedy pro dokončení stavby. Chybí 108 milionů korun...
...Pokud by se finanční prostředky nepodařilo získat, vznikla by následující situace:
stanice (Ševětín) by měla současné zabezpečovací zařízení. Všechny přípravy související s výstavbou nového (položení kabelů atd.) by vyšly naprázdno. Náklady, téměř čtyři miliony korun...


O dva měsíce později je v tomtéž týdeníku zveřejněn rozhovor s náměstkem plzeňského oblastního ředitele ČSD pro rozvoj Ing. Grusem, který se mj. vyjádřil i ke stavbě Ševětín - Neplachov (kráceno):
U stavby zdvoukolejnění trati Ševětín - Neplachov, která měla mít pokračování v úseku Chotýčany - Ševětín v hodnotě asi 100 mil. korun ve starých cenách bylo rozhodnuto, že tato stavba nebude zahájena.
Budou se však muset podniknout určité kroky, které na zdvoukolejnění trati Ševětín - Neplachov navazují. To znamená dobudování koleje v Ševětíně včetně reléového zabezpečovacího zařízení, trakčního vedení apod...

Skutkové předkův buďtež chloubou i výstrahou potomkům!
Středa, 24. února 2016 - 21:15:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 380
Registrován: 5-2010
Do školy do Tábora jsem jezdil vlakem od 1988 do 1991. Stavební ruch kolem kolejí jsem sledoval o 106. Mezi Neplachovem a Dynínem opravdu stály odstavené vozy. Vyhybka v Neplachově byla před nástupišti od Ševětína. Později byly zprovozněny obě koleje do Dynína a začlo se s druhou koleji do Ševětína. Vzpomínám si na zprovoznění přeložky oblouku za Ševětínem na nový most přes budoucí dálnici. Jezdilo se krokem, koleje byly dost nakloněný a nám padaly lahváče z poličky pod oknem. 😇
BmbČ
Středa, 24. února 2016 - 23:01:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6938
Registrován: 1-2007
Ještě dodám, že úsek Ševětín - Neplachov byla samostatná stavba započatá v březnu 1989. Nepatřila tedy do stavby "Zvýšení výkonnosti trati Č. Budějovice - Veselí nad Lužnicí, 2. stavba". Tento soubor prací byl ukončen v listopadu 1988, což potvrzuje např. článek v Jihočeském železničáři (číslo 2, str. 3, 13.1.1989). [wink]
Skutkové předkův buďtež chloubou i výstrahou potomkům!
Čtvrtek, 25. února 2016 - 09:19:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2930
Registrován: 1-2010
V ČB hraje před hlášením stejná znělka (upravená původní), jako na severce [new]. Zatím ne pořád, občas se ještě objeví ta stará.
Čtvrtek, 25. února 2016 - 20:57:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 227
Registrován: 5-2013
Vida, tak odbočka (nebo v tehdejší terminologii "výhybna") Neplachov existovala. Křemíkovi, Oldcerrymu, Čínskému a Pavlovi děkuji, BmbČovi pak trojnásobně.
[ok]

Podle stáří roštu v pasportu výhybka odbočky měla výměnový styk asi v km 25,50, tedy 600 m před neplachovskou zastávkou. Dodnes je v km 25,65 na pravé straně zářez na délku cca 15 m rozšířený, tam mohla stát boudička pro obsluhu.

Odstavené vozy na nové traťové koleji začátkem 90. let taky pamatuju.

Most přes budoucí dálnici před Ševětínem je z roku 1987 nebo 1988.
Čtvrtek, 25. února 2016 - 21:33:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 89
Registrován: 12-2007
Ta boudička pro obsluhu byla obyčejná stavební buňka. Netroufám si ale odhadnout, jak dlouho ta odbočka byla funkční, nicméně příliš dlouho to nebylo.
BmbČ
Čtvrtek, 25. února 2016 - 22:06:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6939
Registrován: 1-2007
K._A._F.: 3x NMTZČ. [wink]

Malý doplněk: [proud]
Na 1. a 2. stavbě Zvýšení výkonnosti trati Č. Budějovice - Veselí nad Lužnicí bylo vytěženo a přemístěno cca 450 000 m3 zeminy, dovezeno a rozprostřeno cca 40 000 m3 sanačních štěrkopísků, položeno 1 800 ks silničních panelů, vyrobeno a uloženo cca 11 000 m3 betonu.
V době "největší slávy" bylo na stavbách současně nasazeno:
- silniční válce - 3 ks
- nakladač HON - 2 ks
- traktorové rypadlo Warynski - 1 ks
- PKP 25 - 1ks
- kolový nakladač KTM 250 - 1 ks
- tahač Tatra 815 s podvalníkem - 1 ks
- čerpadlo betonu Putzmaister - 1ks
- domíchávač MIX pro přepravu betonu - 3 ks
- kropicí autocisterna - 1 ks
- Tatra sklápěč - 22 ks
- autojeřáb - 4 ks
- buldozér - 5 ks
- hydraulické kladivo Nordstahl - 1 ks
- rypadlo Poclain - 2 ks
- UDS 110 rypadlo - 2 ks
- autobagr - 1ks
- nakladač Caterpilar - 2 ks
- vrtná souprava Atlas Copco - 2 ks
- rypadlo DH 411 (lžíce 1 m3) - 1ks

Převážnou část staveb v úseku Neplachov zast. - Dynín žst. zajišťovalo Železniční vojsko.
Foto z práce Žel. vojska v zast. Neplachov

Skutkové předkův buďtež chloubou i výstrahou potomkům!
Pátek, 26. února 2016 - 13:08:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4990
Registrován: 11-2009
ČB 22:48

Kdyby náhodou někdo nepoznal osobák uhánějící po pešuňku, tak se jedná o Os 8141 do Krumlova ... [wink]
Pátek, 26. února 2016 - 13:27:43  
Neregistrovaný host
94.113.251.98
Union_pacific: no, zvonku osobák vyzerá jako podsvícený plynovod[biggrin]
Pěkná fotka!!!
Pátek, 26. února 2016 - 14:31:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1305
Registrován: 12-2006
V létě proběhne větší oprava lávky do Pětidomí. Zvláštní je, že na výkresech je napsáno, že se jedná o "dočasné" statické zajištění. Stavba tunelu se tedy odkládá na "neurčito".


BmbČ
Pátek, 26. února 2016 - 20:27:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6940
Registrován: 1-2007
Já ti tedy nevím, ale ruské vojsko tu bylo také dočasně a trvalo to přes 20 let, než odjelo. [coze]
Tak se máme na co těšit a tohoto se tedy zřejmě dlouho nedočkáme. [sad]



a toto je už úplné sci-fi - propojení AN s VN pomocí lávek [sad]
Něco podobného jako přímé propojení AC s DC. [biggrin]



Union_pacific: Tipnul bych na novou odbočku potrubní pošty od strojmistrů v depu po "Dvořišťské" do Rakouska. [proud]
Skutkové předkův buďtež chloubou i výstrahou potomkům!
BmbČ
Pátek, 26. února 2016 - 22:18:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6941
Registrován: 1-2007
A toto zhaslo už úplně. [uhoh]
Vzpomínáte? [wink] (rok 2008)


Skutkové předkův buďtež chloubou i výstrahou potomkům!
Sobota, 27. února 2016 - 10:42:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1128
Registrován: 7-2010
Nezhaslo... však on se pan podnikatel aktuálně sedící za podvody zase dostane na svobodu a jistě projekty typu tento rozjede naplno [proud]
Neděle, 28. února 2016 - 13:08:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 43
Registrován: 2-2016
Jo, Ing. Gruss by mohl vyprávět, jak se jeho nadřízení až po Nezvala klepali před politickou "representací". Včetně té šmejďárny, kterou pro jakousi odnož Světové (Rozvojové) Banky(?) připravoval dědek Žemlička (a jež naštěstí nedopadla). A jak z toho ihned vznikla "předháněná" v lezení do zadků "novým" mocipánům ve škrtech investiční činnosti, vyvrcholivší v r. 92 a 93, kdy nebyl položen ani kilometr komplex. obnov (síť takový útlum nezažila od svého vzniku!!!!). Není nic hloupějšího, nežli zastavit připravované akce, které (a od poč. osmdesátých let jich proběhlo požehnaně) odstraňovaly šílené předchozí technologické zastarávání sítě ČSD. Těmto sebezničující iniciativou překypujícím, přeochotným debilům (vhodnější vyjádření nemám)poděkujme za téměř desetileté zpoždění v inv. činnosti na dop. cestě. Ještě že jsou již vesměs "zneškodněni" v důchodech. Ale vyjímky potvrzují pravidlo! - Zrovna JIKORD a jeho sestava....
Neděle, 28. února 2016 - 13:21:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 44
Registrován: 2-2016
R206: Půjde do krymu zas, protože mezitím spadne ta volovina s busy na střeše vedle Paluby. Též i jeho "dílko"...
Středa, 02. března 2016 - 14:20:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4996
Registrován: 11-2009
"Ambulance"

Středa, 02. března 2016 - 19:23:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 188
Registrován: 8-2011
Náhodné setkání a opravdu dokumentačně [fotic]
Čtvrtek, 03. března 2016 - 18:47:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1141
Registrován: 12-2007
Kdy se Cargo vrací? :-)
*12.12.2004 ---- + 12.12.2009 Silva Nortica [andel]
Taurusy 1016 - 1116 - 1216 [jidlo]
http://eurailwayfoto.wgz.cz
Pátek, 04. března 2016 - 13:25:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16314
Registrován: 1-2006
749 018 a 751 219 v ČB ...


ICQ 191300062
BmbČ
Pátek, 04. března 2016 - 18:10:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6945
Registrován: 1-2007
Tam je nějak sakra podezřele čistá podlaha. [coze]
Skutkové předkův buďtež chloubou i výstrahou potomkům!
Sobota, 05. března 2016 - 09:19:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16320
Registrován: 1-2006
Včerejší struska v úseku Horní Dvořiště - ČB 230 072 + 751 316 ...



Bmbč - lepšíme se ... [wink]
ICQ 191300062
BmbČ
Sobota, 05. března 2016 - 22:50:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6948
Registrován: 1-2007
Příjezdy a odjezdy vlaků z českobudějovické stanice (1898).



Nádherný vlak [lol] byl lázeňský "Lux" Vídeň - Karlovy Vary. Řazeny nové "čtyřosé osobní vozy I. třídy, určené pro vlaky luxusní" od firmy Ringhoffer.
Skutkové předkův buďtež chloubou i výstrahou potomkům!
BmbČ
Sobota, 05. března 2016 - 23:27:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6949
Registrován: 1-2007
Potřeba kryté čekárny na zastávce Kamenný Újezd-důl trati státní dráhy z Č. Budějovic do Lince prokázána byla zas jednou jasné minulé neděle, kdy četné obecenstvo, hodlající se z výletů vrátiti večerním vlakem, do Č. Budějovic v 8 hod. 56 min. přijíždějícím, postiženo bylo notným lijákem, před nímž nemělo úkrytu.
Zbudování jednoduché, třeba dřevěné budovy u zastávky jest velice nutno, a přáli bychom si, aby takové opatření stalo se co nejdříve, ježto obecenstvo zastávky oné k návratu z výletů do pěkné krajiny tamní velmi rádo používá. Při té příležitosti upozorňujeme, že uzoučké místo podél jediné koleje u této zastávky, na němž tísnívá se nejednou několik set osob (mezi nimi i hojně dětí) je pro frequenci na zastávce nedostatečné.
Jest věru s podivením, že nedošlo tu dosud k většímu neštěstí; příkop podél onoho místa bylo by snad možno překlenouti a nasypati, aby prostor pro čekající na příjezd vlaku obecenstvo byl rozšířen. K tomu ještě strážní domek, kde nutno lístky kupovati, nalézá se za kolejemi, tak že všechno obecenstvo musí jednou neb dvakrát trať překročiti. Nutná náprava jest tu neodkladná.


Budivoj 28.4. 1903, str. 3 [vypravci]
Skutkové předkův buďtež chloubou i výstrahou potomkům!
Čínskej
Neděle, 06. března 2016 - 08:34:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1423
Registrován: 3-2012
BmbČ:

Kamenny Ujezd - dul. A dneska tam uz skoro vsechno pozadovane mame, jen ty vlaky tam jaksi... [blush]

Nadherny vlak. Dneska se vymysli kategorie Rx a vsichni si tukaji na celo, kdo ze se to na nabrezi zase [lame]... Predstavuju si plechovou hubu jak [kecal] "K patemu nastupisti prijede nadherny vlak spolecnosti Ceske drahy ze smeru... Jizda nadhernym vlakem umoznena pouze s predem zakopenou vonavou nebo ruzovou jizdenkou..." [lol]

Kazdopadne opet [bomba] [ok] [pozor]
Neděle, 06. března 2016 - 11:28:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16335
Registrován: 1-2006
742 131 na akutní léčbě v ČB 11.2.2016 ...


ICQ 191300062
BmbČ
Neděle, 06. března 2016 - 13:56:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6950
Registrován: 1-2007
Čínskej: Dík. Následující je také zajímavé. [wink] U příležitosti jubilejní X. budějcké Matiční slavnosti v roce 1908, které se zúčastnilo přes 20 000 lidí, se "ukázaly" i státní dráhy nejen zavedením zvláštních vlaků z místního nádraží, ale i z vlečky dnešního pivovaru Budvar. Možná tomu nahrál fakt přestavby budějcké stanice v tomto období, při které se na provizorním nádraží neustále bojovalo s nedostatkem kolejí pro os. dopravu.

Zvláštní vlaky z Českého akc. pivovaru.
Jak již jsme sdělili, vypraví správa c. k. st. drah za příčinou pohodlnějšího návratu účastníků matiční slavnosti zvláštní vlak na trati Č. Budějovice — Veselí n. Luž. Vlak tento nepojede z nádraží, nýbrž seřadí se na vlečné koleji v Českém akc. pivovaře, a odtud také vyjede. Kdo toho vlaku bude chtít použíti, musí tedy nasednouti v pivovaře, nikoliv na nádraží. Vlak tento zastaví ve všech stanicích až do Veselí. Jízdní ceny normální. Také táborský zvláštní vlak v 8. 20 hod. več. vypraven bude přímo z Čes. akc. pivovaru, takže účastníci jeho uspoří dlouhou cestu k nádraží.


Jihočeské listy 27.6.1908, str. 2
Skutkové předkův buďtež chloubou i výstrahou potomkům!
Neděle, 06. března 2016 - 22:50:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 97
Registrován: 4-2013
BmbČ: [ok] Odkud je ta vizualizace té křižovatky? Vidím ji poprvé a google mi podle obrázku nic nenašel.

Tady je pak situace podjezdu http://www.imgup.cz/image/vue

Jinak Jihotrans prý koupil nějaké staré lokomotivy a malé vagony, nevíte někdo něco bližšího?
BmbČ
Neděle, 06. března 2016 - 23:31:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6951
Registrován: 1-2007
Teď abych nekecal. Mám za to, že vizualizace křižovatky byla kdysi zveřejněna buď v CB deníku, nebo v iDnes pro Budějovice a jižní Čechy. Ale ruku do ohně za to nedám. [nene]
Jo, Jihotrans již před delším časem nakoupil ze Slovenska, nebo odkud, starý kraksny a stojí v Tejně. Až skutečně pro ně zahřmí, tak z nich zřejmě nechají vyrobit nějaké "moderní" soupravy. [blush] Foto zde, nebo ve vedlejším vlákně Tratě na jihu Čech také kdysi bylo.
Jestli teď dokoupili něco "nového", nevím...
Skutkové předkův buďtež chloubou i výstrahou potomkům!
Čtvrtek, 10. března 2016 - 15:14:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2952
Registrován: 1-2010
Kvůli výluce na plzeňské se jezdí do Číčenic Panterem..

Čínskej
Pátek, 11. března 2016 - 12:18:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1430
Registrován: 3-2012
Kvůli výluce na plzeňské se jezdí do Číčenic Panterem..
A do Velenic (a nejen tam) plechacem...