Diskuse » Archiv 2018 » Železnice » Podorlické tratě » Archiv diskuse Podorlické tratě do 29. 11. 2018 předcházející | další

Archiv diskuse Podorlické tratě do 29. 11. 2018

dolů
   autor příspěvek
Středa, 14. listopadu 2018 - 16:23:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 492
Registrován: 12-2006
Jedno info z provozu: V sobotu 24.11. dopoledne by opět měl dorazit do Potštejna Mn s lahvemi do místního pivovaru.
*** TrainWeb.cz *** ***fotokoci.webnode.cz***


Čtvrtek, 15. listopadu 2018 - 00:52:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 21
Registrován: 7-2017
Bohuslavice n. Met. zast. - Nové Město n. Met. dne 14. listopadu 2018


Čtvrtek, 15. listopadu 2018 - 01:05:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22
Registrován: 7-2017
Bohuslavice n. Met. zast. - Nové Město n. Met. dne 14. listopadu 2018

Čtvrtek, 15. listopadu 2018 - 07:53:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4600
Registrován: 5-2002
Zajímavé [ok] .
Čtvrtek, 15. listopadu 2018 - 17:31:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1171
Registrován: 9-2013
Tedy činí se, to se musí uznat. [ok]
Čtvrtek, 15. listopadu 2018 - 20:36:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12539
Registrován: 8-2004
M250.0:
"Hroch: VSDZ ale znamená, že tu stanici je možné kdykoliv obsadit, pokud se ukáže, že je to potřeba. K posychrování, že už ji nikdy obsadit nepůjde, došlo až teď."
Původní úvaha zněla: řekněme si upřímně, že D3 nebo rušení/trvalé výluky stanic v rámci (tehdy) D2 byly jen takové zoufalé kroky, jak udělat nějak "dálkovinu bez dálkoviny" ve smyslu poměru počtu personálu a vlaků. Dneska by se nic z toho, co se dělo v devadesátkách, asi nestalo (Kuks, Metuje, Stránov, Bartoušov, Jesenný, Kojetice u Prahy... ad infinitum)
A podle mne prostě Skalice do této skupiny patří podle všeho též.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Neděle, 18. listopadu 2018 - 21:44:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1156
Registrován: 1-2006
pro změnu pár vobrázků...

Pohoří - Náchod 18.11.18 (1/2)





Neděle, 18. listopadu 2018 - 21:51:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1157
Registrován: 1-2006
Pohoří - Náchod 18.11.18 (2/2)






... aneb tajenky pro nehledající mají měsíc před finišem konkrétní obrysy...
Středa, 21. listopadu 2018 - 12:21:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 677
Registrován: 7-2017
Včera podvečer jsem jel od Broumova směr Police nad Metují po rekonstruované silnici 303. Poprašek sněhu zapřičinil, že v kopci prý místně zvaném Na Pasách hoblovaly kamiony (mnohdy takřka ve středu vozovky) a značně komplikovali jízdu ostatním řidičům.
Protože jsem byl v okolí Meziměstí a Broumova v několika firmách, dozvěděl jsem se, že přepravu po železnici nevyužívají z důvodů vysoké ceny, poplatků za přistavení vozu, nedostatku vhodných železničních vozů a jejich přistavování v nevhodnou dobu. Až na posledním místě byla délka přepravy, která samozřejmě také hraje roli především při krátkých vzdálenostech.
Nevím, zda jste si také povšimnuli od října nárustu cestujících o cca 25-30% o seniory nad 65 let a to i na regionálních tratích. S řadou z nich jsem dal řeč a výsledek byl vždy stejný. V tomto případě ceny jízdného se mi již nevyplatí jezdit autem.
Jsem si zcela jist, že pokud by došlo k snížení ceny jízdného i pro ostatní kategorie cestujících, dopravci, ale i SŽDC by začali mít problém s kapacitou.
Zářným příkladem je koridor Praha - Ostrava- (Slovensko) a dnes i Praha - Brno - (Bratislava). Sníženním ceny jízdného (díky konkurenci), došlo k podstatnému nárustu cestujících a tím i výsledných tržeb. Ve finále měla konkurence vliv na celkové hospodářské výsledky ČD do plusů. Což samozřejmě ČD nepřiznají, že do té doby špatný směr jejich koncepce vyháněl cestující z vlaků.
Středa, 21. listopadu 2018 - 18:46:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 164
Registrován: 3-2018
mirek55: On ten problém je tady už nyní. Potíž je v tom, že cena jízdného pro určité vyvolené skupiny cestujících je vysoce dotovaná z kapes daňových poplatníků. A ti, když chtějí jet, cestují za mnohem vyšší jízdné než vyvolená skupina, která ztrácí pojem o skutečných nákladech přepravy a služeb dopravců si neváží... Ale to je na jinou diskuzi.
Středa, 21. listopadu 2018 - 22:13:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1161
Registrován: 1-2006
mirek55:

Identifikoval jste prostor pro své podnikání? Super, budete-li to dělat za své (jak v nákladní tak v osobní dopravě). Jinak je jediným závěrem to, že protože něco nefunguje stoprocentně, měl by daňový poplatník platit víc, aby to dotčení zvýhodnění mohli mít levnější a využívali to. To není dobrý...

Ano, i rychlíky Praha - HK jsou plnější seniorů (a Lítačkářů), kteří nechápou např. místenkový systém a argumentují ve finále svým věkem, díky kterému mají přednost před tím, kdo si místo rezervoval. Ano, část lidí takto do vlaku dostanete. Ale současně ti, kteří nemají zapotřebí snížení kvality služby (střední generace), přejdou do aut, protože toto fakt nemají zapotřebí. Osobně bych radši ve vlaku ve větším počtu ty, kteří pořízení nebo větší míru používání auta zvažují, a platí "nedotované" jízdné.

Bude to asi znít drsně, ale není problém, který zřejmě chcete řešit (počet seniorů za volantem?) řešitelný v ordinacích lékařů?

Praha - Ostrava není jen o snížení jízdného. Je to o něčem novém, něčem zadarmo, PR a reklamě, zaváděcích cenách, možná u některých o vyhranění a revoltě (aktuálně módní bez ohledu na racionální úvahy)... Pouhé snížení jízdného ze strany ČD by tento efekt v takovém rozsahu nemělo - viz snížení ceny mezi krajskými městy, kde konkurence není. Není to tak jednoduché.
Čtvrtek, 22. listopadu 2018 - 05:51:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 165
Registrován: 3-2018
Vhd_Sl: [ok]
Čtvrtek, 22. listopadu 2018 - 09:51:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2210
Registrován: 12-2007
Připojuji se k názoru, že by mělo být cílem dostat cestující z aut do vlaků a nikoliv naopak. Ve svém okolí již mám lidi, kteří např. strávili 4 hod. ze Vsetína do Prahy u dveří u hajzlu na stojáka a příště prostě [auto]

Posledních cca 10 let byla strategie nalákat na vlak střední třídu. Nyní se celý koncept rozšlape a pracně získaní bonitní cestující zase pláchnout do aut a nahradíme je platícími důchodci.

Já bych tu slevu dal na způsob einfach raus. Jen v osobních vlacích a navíc mimo dopravní špičku. důchodci a i studenti mají dostatek času, aby za 25% mohli cestovat osobák. Pokud spěchají, tak si připlatí.
Rychlík: PRAHA HL.N.,odj. 15:05 -Praha Libeň-Nymburk město-Křinec-Rožďalovice-Kopidlno-Jičín-Ostroměř-Lázně Bělohrad-Nová Paka-Nová Paka město-Stará Paka-Roztoky u Jilemnice-Martinice v Krkonoších-Kunčice nad Labem-Hostinné-TRUTNOV HL.N.,příj. 18.53
Čtvrtek, 22. listopadu 2018 - 10:53:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 679
Registrován: 7-2017
Starý_Hanák, ano rozdíl u důchodců nad 65 let do "Obyčejného jízdného ČD" (které ale zákon nezná), z ceny jízdného doplácí stát (všichni daňový poplatníci). Kdo ale doplácí a doplácel ČD marketingové slevy (IN karty, skupinové slevy, SONE atd.) národnímu dopravci dříve? Proč poslední léta vykazovalo ČD nárust cestujících, ale i obratu a zisku?

Vhd_sl
Říká vám něco ekonomický model? Ten funguje v zahraničí všude a ne jen v dopravě.
Pokud máte vlaky přervané cetujícími za vysoké jízdné, příjmy pokryjí veškeré náklady, a ještě máte zisk, můžete si dovolit:
a) investovat do nových moderních vozidel, rozšíření vozové kapacity, zvýšení komfortu.
b) Zbavit se části cestujících zvýšením jízdního. Pak se ale lehce může stát, pokud to přeženete, že vám příjmy přestanou pokrývat náklady.

Pokud máte opačný problém, že příjmy nepokryjí náklady máte také určité nedotované možnosti.
a) Snížení jízdného aby se nalákalo více cestujcích a tím zvýšily celkové příjmy k pokrytí nákladů. To není na ničí úkor, je to nejčistčí. Pokud se ale již nepotápíte, to pak je již pozdě.
b) jedna z nejstarší a nejosvědčenější je sleva při využití zpátečního jízdného (dříve to bývalo i 30%), bohužel těch 5% je pouhý výsměch cestujícím. Zde již to jde na úkor těch co potřebují jet jen jednosměrně.
c) Nedotované slevy, které jdou již na úkor ostatních cestujících. Různé skupinové, rodinné, víkendové, akční, včetně různých IN karet. Vámi zmiňované snížení ceny mezi krajskými městy.
d) Dotované slevy státem, které jdou na úkor všech daňových poplatníků ZTP, ZTP/P, dnes i těch 75% pro důchodce a žáky a studenty do 26 let (ti již také byly dříve dotováni).
e) Dotované dělnické jízdné (zde ale je problém, když požadavek na dotaci je vyšší, než když dělníkovi přidá zaměstnavatel na dopravu OA).
Vše to ale je podníněno také minimalizovaným úřednickým aparátem. Nikoli snižováním provozních zaměstnanců na úkor spolehlivosti.

Zaváděcí ceny kryté z vlastních zdrojů není nic špatného. Dělají to běžně i všude ve světě různé firmy jak nově začínající, tak již zavedené, přicházející s novým produktem.
Jsem přesvědčen, že to nedělají bez ohledu na racionální úvahy, naopak po řádném ekonomickém zvážení (ta revolta v tom ale asi bude).
Bohužel zkostnatělé firmy, nebo vedené špatně, na to doplatí často i krachem.

Ano není to jednoduché, zachraňovat zkostnatělý moloch a to platí všeobecně.

Důchodci, celý život poctivě pracující, dnes mající důchod na přežití, by Vám asi za ten drsný výrok pěkně poděkovali. Vyhnat je z auta (z důvodů fixně zdravotních) a nedat jim možnost jet ani VHD (z důvodů cenových). Už aby jste byl v tom důchodu a poznal to na vlastní kůži. Pak asi změníte trochu názory a myšlení.

(Příspěvek byl editován uživatelem mirek55.)
Čtvrtek, 22. listopadu 2018 - 20:55:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1162
Registrován: 1-2006
mirek55:

Nemyslím si, že bychom byli vepři, co se týče ekonomického modelu. Rozpor je pouze v tom, že chcete ekonomický model aplikovat tam, kde dopravce pouze vykonává zadání zákazníka - kraje. Tam je to trochu o něčem jiném než o zkostnatělém molochu. Moloch jezdí to, co bylo objednáno a dostane za to zaplaceno. Co objednáno není, to nevykonává, bo se nejedná o charitu a není k tomu nijak motivován. Nic zkostnatělého na tom nevidím, můj zaměstnavatel rovněž netrvá na tom, abych pro zákazníka dělal něco navíc. Ba naopak - aktivní blbec je horší než rota diverzantů a není nic horšího než zákazník, který si zvykl na vyšší standard a požaduje jej ode všech za původní cenu... I s tímto vědomím jsem černá ovce a občas něco navíc dám, protože, vložím-li do toho svůj volný čas, protože řešením žiju, mohu.

Ano, kraj by měl požadovat vyšší standard. Na druhou stranu moloch má odbory, které zajistí, že se průvodčí nepořádku po publiku ani nedotkne, záchod nezkontroluje ap.. Shánění pracovní síly ve velkém v regionu, kde to co se mezd týče nastavují automobilky, je také něco jiného než nabídka práce mládeži na Ostravsku, a podle toho vypadá nejen aktivita, ale i přístup personálu. Čest výjimkám. Obávám se ale, že se snahou minimalizovat náklady na personál by v kraji moc neuspěl ani jiný dopravce.

Produkt, který byl na trh vnesen vstupem žlutých a zlatých, je zážitek. Pro někoho z úsměvu stevardky/stevarda, pro jiného kafe zdarma, pro jiné dortík či filmík, noviny, pohodlí sedačky. Je-li k zážitku připojeno to, že poslední dotují první, může to být vnímáno tak, že se cestující domnívá, že reálná cena Pardubice - Brno je 20 Kč (z hovoru z vlaku z minulého týdne, a to to byl mlaďoch) a ČD kradou... Obchodní taktiky vnesly do vnímání standardů zmatek, na který politické reprezentace krajů v objednávce nemají šanci reagovat. Výsledkem je dojem molochu, který nechce. Je to ale tak? Nevím... Státní firma = péče řádného hospodáře = na každý dobrý skutek existuje paragraf zajišťující pobyt v chládku.

Otázkou je, co se vlastně mezi Prahou a Ostravou stalo. Z mého pohledu to není tak jednoznačné v tom, že by se houfně přecházelo ze silnice na vlak. Dokonce se domnívám, že k tomu došlo jen ve velmi omezeném počtu případů a nebylo to dáno ani tak nabídkou jako spíše stavem silniční infrastruktury (včetně jejích uživatelů) a možností v Praze rozumně parkovat. To hlavní, co zvedlo počty, je změna hybnosti lidí v regionech (denní dojíždění díky četnosti spojů) a změna četnosti návratů na Moravu za rodinami (studenti cenou ap.). Změnu hybnosti za pozitivní rozhodně nepovažuji, zvlášť pokud na ní není infrastruktura dimenzována a je to na úkor nákladky.

Důchodce jste podle očekávání vzal za nešťastný konec. Svým způsobem jsem Vás naváděl k reakci ve smyslu proč je nutné tahat seniory z aut, resp. zda je to ten cíl, který by sleva měla mít. Jo, souhlasím, pojměme to tak, že slevu dostane každý nad 65, který se vzdá řidičáku. Pak je to čisté a není to populismus ohrožující směr, který tu do vlaků přitáhl ekonomicky aktivní a zejména ty, kteří vlakem jedou služebně, ač by mohli služebním autem.

K poznámce o důchodu, ať jsme si mezigeneračně kvit. [happy] Ano, změnil bych názor. Mou nevýhodou ale je, že se, díky potřebě zajistit důchodcům, kteří na to makali celý život (stejně jako makám já), solidní životní úroveň, pro mou generaci s důchodem spíše nepočítá. Letadlo spadne a na vlastní kůži zakusím poněkud drsnější podmínky. Seniorům to, co mají, přeji - také mám ještě alespoň jednoho z rodičů.
Čtvrtek, 22. listopadu 2018 - 23:08:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 312
Registrován: 8-2010
Při zakoupení Jízdního řádu 2019 od 9. prosince 2018 jsem při prohlížení jsem zjistil, a jsem velmi ZKLAMÁN, kde Národní dopravce ČD vyškrtl - vypustil přípoje na vlaky přes Meziměstí (026),a i přes Královec (043) do/z Polska, a trať (045) na vlaky GWTR - poznámkou s větou Trať není t.č. obsluhována vlaky dopravce České dráhy a.s. [proud]
Pak se není čemu divit, zda nějaký návazný přípojný vlak jede do/z Polska, a i do Svobody n/Ú, že pak lidi jsou nuceni jet autem. [satan]
Pátek, 23. listopadu 2018 - 09:39:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 681
Registrován: 7-2017
Vhd_sl
ČD jezdí i spoje na vlastní triko (neobjednané, nedotované přímo, ale nepřímo).
Zkostnatělý moloch jsem uvedl všeobecně, platící pro firmy které se dostaly do problémů a po privatizaci jich mnoho skončilo ve smetišti dějin, především ty, které neměly státní účast.
Pokud je mi známo, tak ČD si zatím určují svoje ceníky jízdného, ač již byli nuceni respektovat na některých spojích i ceny krajů, nebo je přizpůsobit cenám konkurenčním.
Jinak ve většině s vámi též souhlasím.
Jinak zkuste si osobně někdy jet OA například ze Špindlu do Brna, Ostravy, Prahy, Budějovic případně Plzně. To co vám dávají navigace případně různé počítačové programy za časy dojezdu již dávno, díky zahuštění silničního provozu, neplatí. Při dobré konstalaci to běžně trvá o cca 10% déle, za předpokladu dodržování silničních zákonů. Nakonec se i cesty mnohonásobně prodlouží díky borci, který nerespektoval silniční zákon. Pak začnete zvažovat alternativy. I když dnes ta železniční má také často nepředvídatelná úskalí v prodloužení jízdní doby. To si myslím je důvod přechodu z OA a SOA na VHD. Samozřejmě i klid v hlavě před jednáním, školením, možnost za jízdy (v uspěchané době) pracovat a podobně.

Vandr
Kupte si jízdní řád SŽDC.
Pružinskij
Pátek, 23. listopadu 2018 - 09:54:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3097
Registrován: 4-2015
Důchodci, celý život poctivě pracující, dnes mající důchod na přežití, by Vám asi za ten drsný výrok pěkně poděkovali.
a, Nebyli rozhodně všichni poctivě pracující, docela ne nevýznamná část společnosti se vezla a měla pohodlný život.
b, Nemají všichni důchod "na přežití". Kdo se postaral o bydlení a o své zdraví, má se vcelku slušně.
c, Taky bych mohl ječet, že moje generace nejspíš dostane podstatně méně, než ta dnešní.
West code was broken.

Pátek, 23. listopadu 2018 - 09:58:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9522
Registrován: 4-2003
Vhd_sl:Otázkou je, co se vlastně mezi Prahou a Ostravou stalo.

Otázka, na kterou je přitom jednoduchá odpověď: Před rokem 2011 tu byla nabídka zcela neodpovídající poptávce (zejména komfort a četnost spojení, ale i neodpovídající cena). Tak se stalo to, co se nevyhnutelně stát jednou muselo - přišel někdo, kdo si této nerovnováhy na trhu všiml a využil jí.

Změnu hybnosti za pozitivní rozhodně nepovažuji, zvlášť pokud na ní není infrastruktura dimenzována a je to na úkor nákladky.

Hybnost se změnila jen částečně, ale ani jí nelze nějakým úředním zásahem bránit. Proč také, mají li o ní lidé zájem?

A není li infrastruktura dostatečně dimenzována, je to naopak signál k tomu, aby se její kapacita začala zvyšovat. Silniční síť se také snažíme přizpůsobit intenzitě provozu (stavba dálnic a obchvatů), tak proč se tomu samému bránit na železnici?
Kříž
Pátek, 23. listopadu 2018 - 10:00:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 286
Registrován: 11-2005
....kteří nechápou např. místenkový systém a argumentují ve finále svým věkem, díky kterému mají přednost před tím, kdo si místo rezervoval.

Toto jsem předpovídal, že to přesně takhle dopadne[angry].

K (automatickému) přesedávání do [auto];

když mnoho lidí si to tady moc "maluje". Systém IAD je již nyní značně nasycen. V současnosti existuje nemalé procento z obyvatelstva, pro které výhradní používání auta už nepředstavuje komfort, protože silnice plné, zadarmo taky nezaparkují kde chtějí, dále je celkově "v módě" "držet se hesla: Ať se stará někdo jiný ". No prostě cena jízdného už není úplně to jediné co ekonomicky aktivního člověka ovlivní v rozhodnutí zda použije VHD či IAD.
Dokonce MHD v HK hlásila přírůstek přepravených cestujících a to v době provozování už z nemalé části vrakoidního vozového parku a v době uplatnění (slušně řečeno) nesystémových změn (napsáno "od srdce"; to už v MHD HK zkurv.li co se dalo).

P.S. Nechci se tady dohadovat jestli pomyslné kmitání v podobě rozhodování ekonomicky aktivního obyvatele na cestách bude tentokrát výrazně na stranu IAD nebo bude tlumené, ale na čem se snad shodneme; to co se stalo (myslím slevy pro důchodce a studenty) bohužel přispěje ke zvýšení celkové (i vzájemné) nasranosti ve společnosti[sad].
Pátek, 23. listopadu 2018 - 10:02:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 731
Registrován: 3-2009
mirek 55: Neřekl bych, že celkový nárůst cestujících je o tolik. Možná jezdíte vlaky, ve kterých se to takto projevuje, ale u některých vlaků (brzy ráno) zase nebude dopad nejspíš žádný, takže když to nějak celkově zprůměrujete, budete asi o dost níž. Obecně podzim bývá dost silný každoročně bez ohledu na slevy. Na druhou stranu ale s tím, že nárůst nějaký je, určitě souhlasím a myslím, že až budou zveřejněná data o vývoji počtu cestujících např. za 4. čtvrtletí, tak to tam bude hodně znát.

pojměme to tak, že slevu dostane každý nad 65, který se vzdá řidičáku. To by mohlo fungovat jen ve světě, kde je velmi dobrá veřejná doprava do všech směrů. Těžko se vzdát řidičáku, pokud (i když málo často) potřebuji jet někam, kam to VHD nejde...

Vhd_sl: Pokud chcete pomocí veřejné dopravy bojovat proti obecně se zvyšující mobilitě, tak byste měl navrhnout zrušit veřejnou dopravu kompletně - část lidí autem jet nemůže/nechce a další část lidí by si to rozmyslela, protože přeplněné silnice (berte s nadsázkou) [happy]

Na závěr dodám, že proti slevě jako takové nic nemám, ale její výše mi přijde příliš velká.
U studentů se mi líbí "nevázanost" na trasu do školy, myslím, že to může být zajímavé v tom, že student zjistí, že se někam dá docela dobře tím vlakem dojet a bude s ním jezdit i v dospělém věku (zvykne si na to). I když tím, jak moc velká je ta sleva, tak až přestane být student, se trochu vyděsí, kolik to vlastně stojí. Mj. proto jsem zastánce spíše menší slevy (ale zachování skupin, které na ni mají nárok).
Pátek, 23. listopadu 2018 - 10:22:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3059
Registrován: 5-2002
Rosťav: Jojo, taky jsem si říkal, že se do státního tarifu (který by už měl správně dávno být) prostě měla přidat 50% síťovka, na kterou by měly preferované skupiny nárok zdarma nebo manipulační poplatek a "normální" za nějaké ty tisícovky.

Jinak ohledně toho bránění mobilitě by zrušení VHD byť komplet pomohlo tak v Praze a Brně, jinde podle mě zcela zanedbatelně. Jo takhle "rozorání dálnic", to by někam vedlo, ještě efektivněji pak "plošný zákaz parkování kdekoliv". Akorát že to se samozřejmě nestane, taky nevím proč se tu vůbec tyhle teorie o "příliš moc dopravy" vznáší.
Pátek, 23. listopadu 2018 - 10:33:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1385
Registrován: 9-2004
Zkuste si pánové před další offtopic debatou přečíst název zdejší skupiny!
Pátek, 23. listopadu 2018 - 10:47:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 186
Registrován: 3-2013
Já bych řekl, že tato diskuze patří do jiné škatulky, a to buď do všeobecné, nebo do té o tarifech. Tady jsme na podorlických tratích a konkrétně na Broumovsku máme, jak jsem mnohokrát napsal, naprosto jiné podmínky. Tady zkrátka nástroj peníze tolik neurčuje kolik lidí, čím pojede. Jestliže někdo z jakéhokoli důvodu pojede do kraje, tak má rozhodující požadavky: spolehlivost, rychlost a pohodlí. Ani jedna věc v současné době nefunguje, tak prostě auto je volba. Současné výluky se na věci jen podepisují. To je zkušenost.
Dokud tady nedojde k napřímení a k výměně vozidel, bude železnice stagnovat, časem půjde možná do kytek. Po zavedení slev k žádné revoluci v počtu lidí u náds nedošlo.
Pátek, 23. listopadu 2018 - 14:34:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9523
Registrován: 4-2003
Videosen:Dokud tady nedojde k napřímení a k výměně vozidel, bude železnice stagnovat, časem půjde možná do kytek.


K jakému napřímení by tu mělo dojít?!?

Jediné, co připadá v úvahu, je nějaká varianta vysokovské spojky.
Pátek, 23. listopadu 2018 - 16:42:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 187
Registrován: 3-2013
Bram: Ano.
Pátek, 23. listopadu 2018 - 19:03:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1163
Registrován: 1-2006
mirek55:

Obávám se, že příčina stavu a možnosti změny jsou limitovány vztahem zaměstnanců ke své firmě. Šlo by to lépe, ale je na straně zaměstnance, který je tím, kdo zásadně ovlivňuje vnímání, důvod? Souhlasím, že menší firma se zaměstnanci, kteří svou profesí žijí a vnášejí inovace svou kreativitou, by na obsazenost spojů měla pozitivní vliv. Je taková ale v kraji k dispozici? Je tak vůbec možné restrukturalizovat ČD? S tímhle ale mají problém i firmy, které platí velmi dobře. Pořád to není dost, pořád je nespokojenost. Takže ani o honorování to není...

Ještě zpět k novým vozidlům (i Videosen). Pokud kouknu na Pantery mezi Jaroměří a Pardubicemi, pak pro oko sice dobrý, ale ten humus uvnitř... Žlutí a zlatí do značné míry eliminují určité skupiny cestujících, které při jediném dopravci na trati prostě nemáte šanci eliminovat. I na tom je ten koncept postaven, i to je součástí nabízeného zážitku. Na regionálku (třeba 026), kde konkurence nehrozí, je to nepřenositelné.

RosťaV:

Jste ochoten vzdát se a tímto získat nebo ne. Svobodná volba a konkrétní cíl státu, ne nabídka komukoliv.

Videosen:

Podmínky jsou všude stejné, tahle trať není ničím mimořádná. Resp. je. Tím, že protažením jedenáctky k Jaroměři pravděpodobně nebude na silnici stíhat úsek Jaroměř - Náchod (viz příspěvek Kříže, se kterým souhlasím - snad s výjimkou nasranosti, protože ta tu je standardem posledních let) a vlak bude i bez spojky alternativou pro daleko širší skupinu lidí.

Nevěřím, že stávající 026 chcípne. Naopak, věřím, že v horizontu cca pěti deseti let se postupně dojde k tomu, že se začne svážet celý kraj do Pardubic a odtud dále na Prahu/Brno/Olomouc. Ne likvidací hradeckých rychlíků, ale rychlou vrstvou z východních Čech, současně odlehčující vlaky z Prahy na Moravu. To umožní rozlomení ramene v Pardubkách a nasazení takových vozidel, která budou schopna rychlého spojování a rozpojování tak, jak je to běžné jinde.

Pořád přemýšlím nad tím vlivem rychlosti spojení a s ní související změnou hybnosti. Můj názor je, že pro region to nemusí dopadnout dobře, protože dojíždějícími budou ti, kteří na to hlavou mají, ale jsou nějak poutáni k regionu. To znamená další odliv mozků do větších měst. Co na Broumovsku potom zůstane. Noclehárna, protože firmy nenaleznou nikoho, koho ke své činnosti potřebují? Jak dlouho dojížděči kolem tří čtyř hodin denně dojíždět vydrží? Do té doby než schrastí prachy na nocležnu poblíž toho velkého města? Fakt mám obavu, že sice budete jezdit rychleji, ale rychleji díky tomu bude region také vymírat. [sad] Stojí to kraji za tak velké provozní náklady na jaké to vyjde?

Máte-li pravdu a nefunguje-li snížení ceny, je velký otazník zda bude fungovat to, co razíte. Domnívám se, že pro Broumovsko ne, protože na denní dojíždění je HK opravdu příliš daleko a občasní cestující to nevytrhnou. Pro ty, kteří končí v Náchodě, Vysokovská spojka nic moc neřeší. Snad jen uvolnění některých pracovních míst v Náchodě těmi, co začnou dojíždět dál...

ATB:

Vidím pouze jediný příspěvek, který se tratí na Náchodsku a Broumovsku netýká. Končí vykřičníkem. Nervozita? Rozkaz? Špatný den? Ano, jde to více do obecné roviny, ale stále se diskutuje nad nabídkou na 026, stavem osobky na dané trati a o prostoru na změny i o smyslu těch změn. Rozumím, že Vás ta diskuze neupoutala, a, máte-li nastavený odběr mailem, asi i obtěžuje - u Vašich příspěvků jsem na tom ale stejně. Trocha tolerance? Každýmu off-topic jednou dojde dech.
Pátek, 23. listopadu 2018 - 19:47:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 733
Registrován: 3-2009
To umožní rozlomení ramene v Pardubkách Jaké rameno bude podle vás v Pardubicích zlomeno?
Pátek, 23. listopadu 2018 - 20:47:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 734
Registrován: 3-2009
Co na Broumovsku potom zůstane. Noclehárna, protože firmy nenaleznou nikoho, koho ke své činnosti potřebují?
Máte pocit, že např. v Chocni nejsou fabriky, protože v nich nemá kdo pracovat? (Choceň vybírám jako místo, které poměrně dobře znám a je tam velmi dobré spojení).
To je opravdu jen teorie...
Spíše mají ti lidé víc na výběr a vědí, že když se neuchytí v místě, tak mohou třeba (byť dočasně) pracovat v Pardubicích, přinejhorším i HK/Praze. Díky tomu se třeba nebojí investovat do nemovitosti. Pochopitelně u většiny z nich se nejedná o každodenní dojíždění celý život, mají třeba částečný home office, nebo dojíždí jen během studia + prvních pár let pracovního života apod. Zato když dneska někdo ztratí práci na Broumovsku, tak mu de facto nezbývá, než se odstěhovat... (reálně se tam spíše po studiu ani nevrátí, protože oprávněně očekává, že tam práci nenajde).
Choceň není žádná noclehárna Pardubic (ani Prahy), ale je to jedna z možností, kde se mohou lidé uplatnit. Myslím, že díky tomu spojení ve městě žije o to více kvalifikovaných lidí, kteří mohou pracovat i v "místních" firmách.

Ve městečku, kde bydlím, jsem se nedávno seznámil s člověkem, který dojíždí (vlakem) 3* týdně do Prahy, kde má firmu. Je to hodně přes 100 km. Manželka pracuje v regionu... takto to má i pár dalších rodin v okolí, které znám. Proč ne?
Ale i přes dlouhodobě velmi dobré spojení to není tak, že by tady byla noclehárna - velká část místních pracuje přímo u nás ve městečku (máme tady i fabriku a má lidi), a z toho zbytku většina v nejbližších městech do cca 15km.

Navíc tohle je jen takové zobecňování, každý to má jinak. Někomu nevadí dojíždět hodinu, někdo by nepřežil ani 30 minut apod.
Pátek, 23. listopadu 2018 - 21:16:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1165
Registrován: 1-2006
RosťaV:

K rozlomení vedle, sem to nepatří.

ad. Broumovsko - jde o to zda je vylepšená doprava tím správným lékem, a zda není cena za dojíždění "několika jednotlivců" pro společnost (a pro kraj) příliš vysoká - jak provozní náklady tak ztráta času společnosti.

Nevrací se z jiných důvodů, tam je to spíš pro sociology + souvisí to se životním stylem.

Choceň ve srovnání vázne, proti Broumovsku má kolem sebe dost velkých měst s řadou příležitostí + současně tam byly poměrně slušné ceny pozemků a nemovitostí. Je uprostřed, ne na okraji. Jsou tam firmy, které hlavy dokáží i přitáhnout silnou specializací.

Znám lidi, kteří dojíždějí Prahu přes 100 km denně. Do HK si to ale představit fakt nedovedu, nebo ano, ale pouze jako záležitost minority - natolik zajímavé pozice v HK nejsou. Sám dojíždím přes hodinu od dveří ke dveřím (alternativně 20 minut autem), ale mohu si tu ztrátu času dovolit - nikdo na mně nevisí a je to čas pro mne, kdy přepnu z/do pracovních záležitostí nebo dopromyslím co je potřeba + po HK se projdu.
Sobota, 24. listopadu 2018 - 00:25:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 188
Registrován: 3-2013
Vhd sl: „Na regionálku (třeba 026), kde konkurence nehrozí...“

V Broumově jí máme 10m od kolejí. Je tam „terminál“, je tam paskvil, který stál desítky milionů korun, od kterého jezdí busy do vnitrozemí. A silnice se postupně vylepšují.
Takže konkurence tady je a zatímco na kolejích se nedělá nic hmatatelného pro zlepšení, silniční doprava přitvrzuje.

Vhd sl: „Podmínky jsou všude stejné, tahle trať není ničím mimořádná.“

Mýlíte se, tato trať má dvě úvratě, 3km jede vozidlo proti chtěnému směru jízdy a to dělá ve finále 20 minut. Nyní tady máme výluky, dáváte sem fotky. Udělejte si čas a svezte se autobusem náhradní dopravy, ten je v České Skalici proti vlaku s citelným předstihem!
Podmínky nejsou všude stejné, žijeme ve výběžku, kde v podstatě můžeme jezdit jedním směrem a jako jediný výběžek máme státem dané podmínky. Ale, to už jsem tady možná někdy….

Vhd sl: „Pořád přemýšlím nad tím vlivem rychlosti spojení a s ní související změnou hybnosti. Můj názor je, že pro region to nemusí dopadnout dobře, protože dojíždějícími budou ti, kteří na to hlavou mají, ale jsou nějak poutáni k regionu. To znamená další odliv mozků do větších měst. Co na Broumovsku potom zůstane. Noclehárna, protože firmy nenaleznou nikoho, koho ke své činnosti potřebují? Jak dlouho dojížděči kolem tří čtyř hodin denně dojíždět vydrží? Do té doby než schrastí prachy na nocležnu poblíž toho velkého města? Fakt mám obavu, že sice budete jezdit rychleji, ale rychleji díky tomu bude region také vymírat. [sad] Stojí to kraji za tak velké provozní náklady na jaké to vyjde?“

Takže možnost kvalitní dopravy nás vlastně zarube. Aha! Tak proč nepostavit proti odlivu mozků neproniknutelný plot?

Vhd sl: „ad. Broumovsko - jde o to zda je vylepšená doprava tím správným lékem, a zda není cena za dojíždění "několika jednotlivců" pro společnost…“

Neřekl bych, že tady jde o nějaké léčení, nějakou milost. Chceme pouze solidní dopravní obslužnost, která tady není. Je dojemné, jak tady hájíte rozpočet společnosti, která ani nemrkne, když si odsud něco stáhne. Víte, já bych proto výčitkami tak nějak netrpěl.
Jinak, určitě máte lepší informace o tom, že se zvažuje další využití spojky.
Sobota, 24. listopadu 2018 - 06:13:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1166
Registrován: 1-2006
Subsystémy hromadné dopravy s jedním objednatelem si nemohou konkurovat. To jen objednatel podle svých preferencí volí kde v rámci integrované dopravy využije výhod toho kterého subsystému. Dráha je o kapacitě, autobus o variabilitě.

Úvratě jsou pouze technické řešení. Obrat se zvládá během výměny cestujících, organizačním opatřením (fírou navíc mezi Starkočí a Náchodem) lze dále krátit. S rychlostí autobusu NAD máte zatím pravdu. Zatím. Domnívám se ale, že vývoj v tomto úseku v nejbližších letech bude o tom, že ten autobus v určitých částech dne neprojede. Zvlášť bude-li Náchod regulovat průjezd inteligentnější světelnou signalizací před a za městem, s tím, že pustí jen tolik kolik projede, což by pro úroveň životního prostředí svých lidí měl. V částech dne s vyšší hybností lidí se toto vyřeší samo.

Ano, Vysokovskou spojkou se tomu, co popisujete, dá pomoci, ale její efekt z hlediska ušetřeného času společnosti je sporný - stejného efektu se stejnými prostředky dosáhnete minimální úpravou blíže HK (např. zdvoukolejnění Předměřice - Smiřice pro letmé křižování), kde Vám menší úspora času vynásobená větším počtem uživatelů prostě dá větší přínos. Z tohoto úhlu pohledu by zajímavější mohla být Bolehošťská spojka v kombinaci se zdvoukolejněním HK - Týniště, kde by se přidalo Nové Město a okolí Opočna. Ani ta ale ekonomikou nevyšla.

Nezarube zcela, pouze Vám nic z toho, co řešit region opravdu potřebuje (odliv mozků a související), neřeší. Je potřeba hledat jinde a toto vnímat spíše jako třešničku na dortu v celkovém mixu.

Další využití spojky v budoucnu se nás dvou při tempu dopravních staveb v ČR netýká. Obávám se, že se to netýká ani období ekonomické životnosti případné stavby.
Sobota, 24. listopadu 2018 - 15:13:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 735
Registrován: 3-2009
Ani ta ale ekonomikou nevyšla. Pokud vím (nemám to teď před sebou), tak v rámci výpočtu ekonomiky této spojky se prověřovalo pouze využití vlaky HK - Dobruška. Jak by to vyšlo při zohlednění dopravy do Nového Města, potažmo Náchoda a dále nejspíš nikdo nikdy neprověřil.
Tj. není možné argumentovat "pro Náchodsko by byla lepší Bolehošťská spojka, která ale nevyšla", když v rámci výpočtu její ekonomiky nikdo s Náchodskem nepočítal.
(Tím nechci říct, jestli je lepší jedno, druhé, nebo oboje...)

Vysokovská spojka není jen o dojíždějících z Náchodska (+ Broumovska) do HK (Pardubic/Prahy), ale také o relacích Jaroměř - Náchod a Skalice - Náchod. Pochopitelně tito cestující dnes vlakem jedou jen minimálně, ale se spojkou by se toto změnilo: Skalice - Náchod za cca 10 minut bez přestupu by byla o něčem jiném než dnešních cca 25 minut s přestupem... Výhodou je, že směr špičky těchto cestujících je opačný než těch jedoucích do HK, takže by pomohli zaplnit soupravy ve vratném směru (z pohledu dojížďky do HK).

Souhlasím s tím, že samotná Vysokovská spojka Broumovsko nespasí. Ale myslím, že mu pomůže víc než jen třešnička na dortu. [happy]
Sobota, 24. listopadu 2018 - 20:17:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1169
Registrován: 1-2006
Rosťav:

Že by politika kvůli Vysokovské spojce? Lepší kapacita pro přímé spojení až do HK mi přes Třebechovice přijde pravděpodobnější než řešení úseku HK - Česká Skalice. Ale třeba se najde proč to tak udělat...

Pozor, nepsal jsem, že by bylo pro Náchodsko lepší. [happy] Jen to, že mi to osobně z hlediska využitelnosti nejen pro Náchod a dál přijde zajímavější. Že by Vysokovská měla lepší časy, a že v Novém Městě, natož v Opočně, není nádraží úplně u lidí + busů se nevzdají, mi je jasné.

S tím, co píšete o Skalice - Náchod úplně nerozumím proč byly popíleny busy a nebyla např. navržena v rámci integrace vazba na vlak ve Skalici. Mělo by to být jedno - buď budete mít efekt v úseku Náchod - Skalice nebo v úseku Náchod - Nové Město. Náchod - Nové Město mi na související úsporu optimalizací busů přijde vhodnější, ale vnímám to jako subjektivní.

Třešnička na dort bez dortu je taková, no, o ničem? O ničem za prostředky, za které možná mohl být blíže centru celý dort?
Sobota, 24. listopadu 2018 - 22:26:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 189
Registrován: 3-2013
Vhd sl: „Úvratě jsou pouze technické řešení. Obrat se zvládá během výměny cestujících….“
Ale podstatné je, že tady nám to technické řešení bere 20 minut u každého vlaku. Obrat se během výměny cestujících opravdu nezvládá. V Mezáru jsou lidi dávno v hale, když teprve jde strojvedoucí kolem vlaku. A to se nefláká. Totéž ve Václavicích. Nejkratší obrat tady má ráno souprava s mašinou, může sunout v podstatě okamžitě, výhodu ale ihned ztratí, protože 3km sune 30cítkou.
U regionovy jsou to 3 minuty, u „katru“ s přívěšákem 5 minut. !


Vhd sl: „zajímavější mohla být Bolehošťská spojka v kombinaci se zdvoukolejněním HK - Týniště,…“
Trasa s Třebechovickou spojkou je delší o nějakých 10km, což by znamenalo, že za stejné peníze objednáme o dost vlaků méně. Navíc tady máme Týniště, takže další vlaky navíc. Nebo jich na oba směry objednáme polovinu? Nebo je budeme s časovou ztrátou v lese dělit?
Z hodně dlouhodobého hlediska je Vysokovská úspornější. 5km zkrácení znamená menší poplatky, méně trakční energie, více cestujících….
Jinak, konkrétně Nové Město je proti Broumovu v naprosto v jiné situaci.
Neděle, 25. listopadu 2018 - 07:46:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1170
Registrován: 1-2006
Videosen:

Však jsem také psal o organizačním opatření v podobě druhého fíry pro určité úseky. Viz např. Raspenava. Pokud jsem viděl správně, pak se na motorech fírové točili - nevím jak je tomu dnes. Sunutí je taky řešitelné - řídící vůz nebo to, že se Dobrošovu přihodí na zadek nějaký motor s fírou -, ale současný stav zřejmě všem, kdo to ovlivnit mohou (kraj, dopravce), vyhovuje.

Neřešitelný problémem není změna směru jízdy, resp. je, ale pouze v případě, že tam je přejezd, který je potřeba před odjezdem zavřít. Problém nastává při spojení, pokud na kolej nejsou možné protisměrné vjezdy + pokud je problém SW vozidel.

Záleží na vozidle, ale i to je řešitelné objednávkou kraje. Btw. zrovna stavba, kterou kritizujete, tuším na celé 026 tvoří náhradou z hlediska interoperability problémových kolejových obvodů prostředí pro přístup Stadlerů bez jakýchkoliv omezení (jízdy do inkriminovaných úseků na přivolávačku), kvůli kterým to doposud úplně nebylo vhodné.

Ano, napojení na HK - Týniště delší je, na druhou stranu minimálně po odbočku bude, díky tlaku na 160, s vyšší traťovou rychlostí než si mezi HK a Skalicí dovede kdokoliv investičně představit. Současně ani 026 není z hlediska potenciálu rychlosti úplně na maximu - rychlostním profilem a pár úpravami by se na mnoha místech zvednout ještě dalo, bude-li proč.

Ano, není to vhodné řešení z hlediska nákladky (i když od Prahy tam stejně bude tak plno, že se ve větším rozsahu sem ani neprocpe), ale protože to spadá do podobného horizontu, není tam riziko, že se bude čekat na spojení s HK a do té doby spojovat nebo přestupovat ve Skalici, čímž o nějakých 5 z 20 minut a o atraktivitu přijdete.

Provozní náklady sice vyšší, ale současně pro kraj řešení Nového Města a pravděpodobně i Dobrušky. Ne dokonalé, víceméně ohrožující slušné příjmy autobusových dopravců mezi Náchodem a HK, ale řešící i něco navíc. Více cestujících platí pouze pro Broumovsko a Náchodsko, ne globálně, protože cestou má potenciál přibrat to, co dnes jezdí autobusy a současně tak kraji, narozdíl od Vysokovské ušetřit. Btw. není úplně fér vytahovat diskuzi o konceptu a jeho nákladech, kterou jste u Vysokovské odmítl. [happy]

Ano, tyto oblasti jsou proti Broumovu v jiné situaci. Není to to, co si myslíte že potřebujete. Hele, netlačím to, jen mi to přijde pořád jako zamyšlení hodná varianta, která by měla být srovnávána jako možnost proti Vysokovské, a to nejen z investičních, ale i z provozních nákladů a přínosů a z dostupnosti.

Ano, poškodilo by to investici od HK na sever, protože tam bude Vysokovská přidávat vlaky. Na druhou stranu, je na severním zhlaví HK žádoucí přidávat další vlaky od severu, bude-li to úrovňové křížení?

V širších kontextech, i v kontextu nějakého budoucího rychlého spojení (které by v případě využití limitovala), ta Vysokovská prostě není jednoznačná, ač nepopírám, že v užším kontextu Náchodska a Broumovska je to jednoznačné.

(Příspěvek byl editován uživatelem Vhd_sl.)
Radekedar
Neděle, 25. listopadu 2018 - 10:20:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2411
Registrován: 6-2008
Vhd_sl:
"víceméně ohrožující slušné příjmy autobusových dopravců mezi Náchodem a HK"
Chtěl jste snad napsat ohrožující slušné příjmy kraje, ne?
Neděle, 25. listopadu 2018 - 11:59:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 685
Registrován: 7-2017
Pokud dojde ke zdvojkolejnění Osek - Hradec - Jaroměř - Skalice, včetně elektrifikace do Skalice a traťové 160, tak není dále o čem bádat.
Neděle, 25. listopadu 2018 - 12:41:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1171
Registrován: 1-2006
Radekedar:

Dnes již máte asi pravdu. V dobách kdy bylo zajímavé jezdit Praha - HK to patrně bylo o něčem jiném.

mirek55:

A to je právě ta otázka. Proč by někdo úsek HK - Skalice takto dělal? Je na Náchodsku a Trutnovsku potenciál, aby se to dělalo pro silnou nákladní dopravu? Je tam nějaké krajské město, které by v tomhle směru generovalo proudy cestujících? Jde o odklonovou trasu nějakého z koridorů nebo silného tahu nákladní dopravy? Podle mého názoru tam není nic, co by potřebovalo kapacitní dopravu. Takže proč by k tomu mělo dojít?
Neděle, 25. listopadu 2018 - 15:49:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1172
Registrován: 1-2006
Bohuslavice - Václavice 25.11.18




Neděle, 25. listopadu 2018 - 16:12:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3272
Registrován: 9-2003
Kristepane, co je to tady za šílenou diskusi?
NOBLE BRICKS
Neděle, 25. listopadu 2018 - 21:42:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 190
Registrován: 3-2013
Napadlo mne, jak z ní ven. Vhd sl, Vy jste tady napsal nejvíce znaků ze všech, podle mého názoru máte nejvíce času i energie. Mám za to, že kdyby jste vysokovský tunel kopal ručně, musíte už v tuto chvíli být nejméně v polovině kopce. Nic ve zlém.[happy]
Pondělí, 26. listopadu 2018 - 15:34:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1176
Registrován: 1-2006
Videosen:

[ok] Už máte nakoupeno a orazítkováno? [happy] Nevim, v podrejvání jsem se tuším neosvědčil.

Ta diskuze se potáhne dál, rádi na sebe reagujeme. Ale je fakt, že je čas vrátit se k povinnostem, od kterých sem člověk uniká k nicneřešící slušné a pohodové diskuzi (o tom nejdůležitějším a vlastně úplně nepodstatném) nebo k fotkám, které fakt žerou víc času než člověk má. [happy] Díky za tu možnost být aspoň na chvilku šíleným v očích těch, kteří mají jasno. [happy]

S4991023:
Obávám se, že ten, kterého dotazujete, do této diskuze zatím nepřispívá. [happy]
Kříž
Úterý, 27. listopadu 2018 - 12:51:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 289
Registrován: 11-2005
Sunutí je taky řešitelné - řídící vůz nebo to, že se Dobrošovu přihodí na zadek nějaký motor s fírou

Jaký motor? S Regínou by se mohlo stát, že takou soupravu Dobrošova budete chvíli "foukat", Štádler by ji snad ani "nenafoukal", (navíc u takhle dlouhé soupravy je to zakázané) a kdyby se to náhodou povedlo, vyžadovalo by to v podstatě zastavení na jedno nabrždění. Při "hraní" si s průběžnou brzdou by se mohlo stát, že dojde vzduch pod určitou mez, od prvního stanoviště se ozve rána (prudký únik vzduchu) a cestující si z tvrdého přistání sami o sebe rozbijí držky!

To připojení motoru samo o sobě také zabere nějaký čas.

Jednou se sunulo Václavice - Starkoč u vlaku, kde se sunout nemělo. Výsledek +1,5 min zpoždění. Jinými slovy; není nadto za každou cenu zavádět naprosto krkolomná řešení[crazy][proud]!
Úterý, 27. listopadu 2018 - 19:02:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1177
Registrován: 1-2006
Kříž: Mění to něco na závěru, že nějaké organizační opatření obecně existuje?
Kříž
Úterý, 27. listopadu 2018 - 20:23:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 290
Registrován: 11-2005
Ale proč dělat věci jednoduše, když to jde udělat složitě (s nic moc přínosem)[wink]?
Úterý, 27. listopadu 2018 - 20:39:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3795
Registrován: 5-2004
Kříž:
" Jaký motor? S Regínou by se mohlo stát, že takou soupravu Dobrošova budete chvíli "foukat", Štádler by ji snad ani "nenafoukal", (navíc u takhle dlouhé soupravy je to zakázané) a kdyby se to náhodou povedlo, vyžadovalo by to v podstatě zastavení na jedno nabrždění. Při "hraní" si s průběžnou brzdou by se mohlo stát, že dojde vzduch pod určitou mez, od prvního stanoviště se ozve rána (prudký únik vzduchu) a cestující si z tvrdého přistání sami o sebe rozbijí držky!"
Může se to stát i když je ve žlutém potrubí tlak z kompresoru zadní mašiny?


Kříž:
"To připojení motoru samo o sobě také zabere nějaký čas."
…, který by se snad mohl krýt s časem na přepřah hlavní mašiny. A místo motoru by to taky mohl být sysel.
Úterý, 27. listopadu 2018 - 21:38:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9539
Registrován: 4-2003
Mohu se řečníků zeptat, co sledují tím, že dají na konec klasické soupravy nějaký motorový vůz či sysla?!?

Vždyť mnohem rychlejší a i provozně jednodušší je soupravu ze Starkoče do Václavic sunout. Tedy krom rychlosti, ale na takovém kousku (necelé 3 km) je to zanedbatelný vliv.

Mezi námi: Vlakvedoucí snad nezná (nejen) předpis SŽDC D1 a není schopen to ty tři kilometry sunutí zvládnout a předávat návěsti strojvedoucímu?!?

Jak ve Starkoči, tak ve Václavicích jsou z lokomotivy, která bude sunout vlak, pro strojvedoucího dobře viditelná návěstidla.


Sysla bych pochopil, kdyby se sunulo třeba 10 či více kilometrů, to už by bylo špatné sunout třicítkou, ale proč to syslem komplikovat zrovna tady?!? Vždyť aby to sysel nějak urychlil a zlepšil, potřebovali byste dva strojvedoucí. Jsem doopravdy zvědav, kde byste je sehnali, když jich u všech dopravců je nedostatek.

Strojvedoucího pro sunutí vlaku jsem navrhoval (zdaleka nejen já) tehdy, když se sunulo při obratech souprav plzeňských rychlíků z Prahy Hlavního nádraží na Vyšehrad, kde se také stal díky tomu průser. Ovšem tam je zcela nesrovnatelná intenzita provozu a hlavně ne zcela přehledná situace. To ovšem neplatí pro případ sunutí mezi Starkočí a Václavicemi.
Středa, 28. listopadu 2018 - 10:09:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3796
Registrován: 5-2004
Mohu se řečníků zeptat, co sledují tím, že dají na konec klasické soupravy nějaký motorový vůz či sysla?!?

Vratná souprava by kromě rychlejší dvojúvrati před Náchodem umožnila i neskončit pár km před logickou konečnou vlaku…
Středa, 28. listopadu 2018 - 10:44:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9547
Registrován: 4-2003
David Jaša:Vratná souprava by kromě rychlejší dvojúvrati před Náchodem umožnila i neskončit pár km před logickou konečnou vlaku…



Nejsem si zcela jistý, jak rychle lze se Syslem provést úvrať. V Berouně, kam se se Syslem také zajíždí, je na to 10 minut a na hlavním nádraží v Praze osm minut. Za jak dlouho se reálně dá změnit směr vlaku se syslem při změně stanoviště strojvedoucího by určitě prozradil někdo ze strojvedoucích od ČD.

Dokonce bych si dovolil říci, že hlavním přínosem řídícího vozu je odstranění objíždění v koncových stanicích, případně při úvrati (ano, v Meziměstí by to smysl mělo). Ovšem využití řídícího vozu coby urychlovače jízdy po krátké dvojúvrati mi v tomto ohledu moc vhodné nepřijde. Aby to pak ještě spíš nezdržovalo...
Středa, 28. listopadu 2018 - 11:17:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3797
Registrován: 5-2004
Nejsem si zcela jistý, jak rychle lze se Syslem provést úvrať.

Mně šlo hlavně o reálnost těch Křížových černých scénářů.

V Berouně, kam se se Syslem také zajíždí, je na to 10 minut a na hlavním nádraží v Praze osm minut. Za jak dlouho se reálně dá změnit směr vlaku se syslem při změně stanoviště strojvedoucího by určitě prozradil někdo ze strojvedoucích od ČD.

V Břeclavi na R13 na to tuším bylo dnešních 6 minut i v době syslové, v Německu se pak na Spitzkehre počítají minuty 4. [happy]
Středa, 28. listopadu 2018 - 11:35:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9550
Registrován: 4-2003
David Jaša:Mně šlo hlavně o reálnost těch Křížových černých scénářů.

Tak když někdo navrhoval, že druhý konec vlaku bude tvořit regionova či Stadler, tak se ani nedivím, že to označil jako nesmysl.


V Břeclavi na R13 na to tuším bylo dnešních 6 minut i v době syslové, v Německu se pak na Spitzkehre počítají minuty 4.

Šesti minutám bych i věřil, ale chtělo by to i nějakou stabilitu v GVD. Na dvoukolejné trati se eventuální zdržení vždy nějak vstřebá, ale zde na jednokolejce to nebude asi nic moc. Samozřejmě, pokud to bude jednou denně, žádná tragédie to není, ale při větší četnosti bych se toho docela bál.

Jen dotaz: V Německu na Spitzkehre počítají 4 minuty u dvoudílné vratné jednotky, nebo u soupravy lokomotiva a pět vozů, z čehož poslední je řídící? Aby zakopaný pes nebyl třeba zde. Něco jiného je slézt z lokomotivy, projít kolem vozů a naskočit do řídícího vozu, než jen proběhnout dvou vozovou jednotkou.

Jen pro porovnání: Vlak 950 má pobyt ve Václavicích i Starkoči dvě minuty, tj. dohromady čtyři minuty. Kdyby měl sysla a uvažovali bychom pobyty jako v Břeclavi, bylo by to dohromady dvanáct minut. Tj rozdíl osmi minut. Pravda, minutu by přineslo zkrácení jízdní doby mezi Starkočí a Václavicemi, ale pořád by tu byl rozdíl sedmi minut v neprospěch sysla.

Mne tedy syslí řešení moc jako vhodné řešení oproti sunutí na vysílačku tedy moc nepřijde [nene].
Středa, 28. listopadu 2018 - 12:05:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3798
Registrován: 5-2004
Jen dotaz: V Německu na Spitzkehre počítají 4 minuty u dvoudílné vratné jednotky, nebo u soupravy lokomotiva a pět vozů, z čehož poslední je řídící? Aby zakopaný pes nebyl třeba zde. Něco jiného je slézt z lokomotivy, projít kolem vozů a naskočit do řídícího vozu, než jen proběhnout dvou vozovou jednotkou.

Jestli si dobře pamatuju, tak se to týkalo jak sólo RS1, tak poněkud delších jednotek ICE. Ale chtělo by to ověřit. [happy]

Jen pro porovnání: Vlak 950 má pobyt ve Václavicích i Starkoči dvě minuty, tj. dohromady čtyři minuty. Kdyby měl sysla a uvažovali bychom pobyty jako v Břeclavi, bylo by to dohromady dvanáct minut. Tj rozdíl osmi minut. Pravda, minutu by přineslo zkrácení jízdní doby mezi Starkočí a Václavicemi, ale pořád by tu byl rozdíl sedmi minut v neprospěch sysla.

OK
Středa, 28. listopadu 2018 - 12:24:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9553
Registrován: 4-2003
David Jaša:tak poněkud delších jednotek ICE

Tak to v Německu znamená i dva strojvedoucí. Nepředpokládám, že si strojvedoucí DB dá sprint třeba tři sta metrů na nástupišti skrz cestující podél soupravy. To by asi byl kvikot od odborářů, nehledě na to, že by to běžnou chůzí 4 km/h šel podle vlaku skoro pět minut, když by měla být zachována i nějaká bezpečnost práce.
Kříž
Středa, 28. listopadu 2018 - 20:49:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 291
Registrován: 11-2005
Může se to stát i když je ve žlutém potrubí tlak z kompresoru zadní mašiny?

U Štádlera se žluté trubky se žlutými trubkami klasické soupravy spojovat nesmí kvůli bordelu v potrubí, který by Štádleru eventuálně mohl zacpat pneumatickou výstroj.
Regína fouká max 8 bar, Brejlák 10 bar, pokud by se zde spojily žluté trubky, pravděpodobně by vzduch letěl pojíšťováky Regíny ven (takový ten hluk podobající se střelbě z kulometu).
Středa, 28. listopadu 2018 - 20:59:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 33
Registrován: 9-2016
Jubilejní Mikulášská jízda na trati Letohrad - Dolní Lipka a zpět se blíží. A zatím jsem nikdo nevložil pozvánku. Tak to napravuji. Přijďte pobejt v sobotu 1.12.2018.

Nejhorší je smrt z nudy, proto jsem furt v . . .
Čtvrtek, 29. listopadu 2018 - 01:50:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1988
Registrován: 12-2009
Když se tu tak fantaziruje o tom co všechno by mohlo být na konci Dobrosova za vozidlo, tak sysel tam asi nebude, neb se s brejlaky nedomluvi zatim a uprava pry není ještě úplná prkotina a stala by dost, na okraj problemu s tim kde ho vzít. Ne zcela obtížně by tato souprava mohla mít místo Ab, vůz Abfbrdtn jenže je problém s VMax. A v HK kde by se musel vůz přidávat a následně odebírat to neumožňuje současná technologie + čas. Další možnost by byl m.v. řady 854 ten by se ve Starkoci nasibovat uměl a vytvorit potřebné, 3 vozy by 854 asi ufoukala snad i brejlaka na konci.
Upozorňujeme cestující, že vlak nebude opožděn!
Čtvrtek, 29. listopadu 2018 - 05:16:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 345
Registrován: 4-2014
Kříž: Regina sice fouká max 8 bar, ale pojištováky má na 10. Osobně několikrát vyzkoušeno při výlukovém řazení 814+914+854+054+054.
Čtvrtek, 29. listopadu 2018 - 14:23:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 688
Registrován: 7-2017
K12V170DR
Jak která.
Kříž
Čtvrtek, 29. listopadu 2018 - 16:38:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 292
Registrován: 11-2005
K12V170DR: Pojišťovák by sice měl být na 9 bar (v praxi to může být o něco více), ale že to s 854 nějakým způsobem šlo si představit dokážu. Dále to pitvat však už nebudu.