Diskuse » Archiv 2018 » Železnice » Parní lokomotivy » Archiv diskuse Parní lokomotivy do 06. 08. 2018 předcházející | další

Archiv diskuse Parní lokomotivy do 06. 08. 2018

dolů
   autor příspěvek
Čtvrtek, 02. srpna 2018 - 06:39:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8370
Registrován: 5-2002
U tratí s parním provozem, co pamatuji, byly drobnější požáry v určitém ročním období běžné. Ale nemělo tam vpodstatě co hořet a oheň se nešířil. V lese, někde je to patrné dodnes, byl vždycky pás bez drnů, taková vyšlapaná cestička, někde ovšem šla nahoru dolů, takže ne vždy byla výhodná pro chůzi podél trati.
dědek_hank
Čtvrtek, 02. srpna 2018 - 08:02:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 692
Registrován: 7-2017
Ty zorané pruhy podle tratí, jak je popisuje Parmezano, se za parního provozu udržovaly povinně, aspoň co pamatuju v 60. - 70. letech.
Čtvrtek, 02. srpna 2018 - 08:13:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8371
Registrován: 5-2002
Na mapách pro orientační běh bývaly tyto protipožární stezky nakresleny. Běh po nich nahoru, dolu nebyl výhodný. Dnes už nejsou udržované, mnohde po nové výsadbě lesa už chybí.

Ukázky map z okolí stanice Bezděz, kde parní provoz končil postupně v letech 1976 - 1979.

Např. Mapa U polívky II z roku 1981 "stezku" zobrazuje.



Mapa U Valdštejna je ještě z doby, kdy po trati denně jezdili modří a černí papoušci a také nákladní 556.

Na mapě Enkláva z roku 1978 jsou patrné stezky po obou stranách trati.



Na mapě Enkláva 2005 už jsou vidět jen nesouvislé zbytky stezek.



(Příspěvek byl editován uživatelem Borovička.)
Čtvrtek, 02. srpna 2018 - 09:08:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2486
Registrován: 5-2008
dědek_hank: to platilo od FJ , někteří sedláci u nás to nedělali a když jim to zhořelo tak nedostali ani korunu aji když byli pojštěný
Don Parmezano
Čtvrtek, 02. srpna 2018 - 14:45:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 40
Registrován: 10-2017
Prosím za prominutí, ještě trošinku plevele a pár drobností k příspěvku od - Petr_barchánek:
Vztah Eu a obecně "starých kapitalistických zemí" k "novým demokraciím" : Dle mého názoru, viděno ve světle současných informací, kdy se již leckterý emeritní politik, kterému dnes jde "o hovno a všichni mu můžou někam vlézt" (co taky ve věku kolem 80, když je rodina stoprocentně zabezpečena) prokecne, jak to tenkrát vlastně bylo, v těch "divokých devadesátých..." V podstatě šlo o kombinaci několika faktorů, z nichž nejdůležitější byly (o pořadí lze diskutovat):Neskutečná naivita některých politiků, bohužel vybavených velkým společenským kreditem a pravomocemi - v protikladu k tomu ryzí pragmatismus dalších osobností, ochotných dát se zahraničními společnostmi "rozmazlovat" všemi způsoby, a za patřičné "všimné" povolit jakoukoli činnost a prodat cokoli, však je to státní a Klaus přeci říká, že stát je špatný hospodář...- oficiálně několikrát ventilovaná prohlášení politiků typu "proč bychom to vyráběli, když Japonci to umí líp a levněji", tento přístup byl často uplatňován na strojírenství, elektroniku... - (pravděpodobně) ((na?)řízená) slepota těch, kteří měli dohlížet na daně, bankovnictví, hospodářskou kriminalitu, těžko vysvětlitelné blokování potřebných zákonů v těchto oblastech (dokud se nezačaly objevovat sudy s mrtvolami podnikatelů), obecně pěstované zbožnění trhu bez přívlastků, rozvoj a takřka zoficiálnění korupce na všech úrovních, tady už nešlo o lahvinky vína, co se do takové krabičky na víno místo lahvinky vejde, viděli nedávno všichni, a to je jen kapička v moři... Tím se již dostáváme do současnosti, kdy naše reprezentace u EU kdejakou pomatenou pitomost ihned interpretuje jako nezrušitelný rozkaz, který má být neprodleně bez jakékoli diskuse vykonán, ač jde mnohdy o pouhé doporučení...(hypotetický příklad: doporučení EU: na některých záchodcích by měly být v budoucnu světlejší stěny a novější vodovodní baterie... Naše úřednictvo: Do týdne musí být na všech záchodcích bílé zdi, bezdotykové elektronické baterie od firmy XXX nebo srovnatelné s certifikátem NASA, vznikne kontrolní komise a kdo nedodrží toto nařízení, zaplatí pokutu 10-100 000 Kč podle počtu záchodových mís...) Ani se nedivím, že spousta lidí vzpomíná na (ani ne tak moc)staré časy, kdy nás stejně dirigovali moudří soudruzi z Moskvy, ti taky určovali, kdo bude co vyrábět, komu a za kolik to prodávat, kdo je náš přítel nejvěrnější a kdo zlolajný protivník...Ovšem jeden zásadní rozdíl tu je: když se někdo pokusil o nějakou tu změnu v interpretaci oficiální politiky, soudruzi mu pomocí "spřátelených armád" připomněli, kdože je tu pánem. Zdá se, že dnes něco takového nehrozí, teda alespoň si to myslím...
Čtvrtek, 02. srpna 2018 - 16:17:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 377
Registrován: 10-2005
Petr_barchánek:
"Ono je potřeba si přiznat, že česká předválečná lokomotivní škola nebyla ve srovnání s Německem žádné terno - řada 387.0 byla vlastně jen vylepšená bavorská S3/6 (tříválec místo čtyřválce), z ní odvozená 486.0 byla jen totéž v prodloužené verzi a zbytek konstrukcí byl vesměs jen dotažení původních gölsdorfových myšlenek do konce a rekonstrukce mašin z dob Monarchie byla z nouze cnost. "

Tak to sis dovolil dost[proud][ok]
Problém je, že celkově je období první republiky neobyčejně intenzivně idealizováno, vzýváním dobové technické produkce počínaje a debilním seriálem První republika konče.

Mmch, měl jsem podobné pocity, když jsem jsa zmasírován notorietou z nouze cnostních Ganzů v kontrastu s tím, jak jsme/bychom to sami vyrobili lépe, začal studovat jejich nejen argentinský svět.
Čtvrtek, 02. srpna 2018 - 18:35:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2993
Registrován: 5-2002
Zdá se, že dnes něco takového nehrozí, teda alespoň si to myslím...

Ne, nehrozí. Stačí tu zorganizovat tu nějakou demonstraci s červenými kartami (vytištěnými na jisté ambasádě), tu spanilou "dragounskou jízdu" (podobnost s dragonádami čistě náhodná), případně vytvořit a zafinancovat nějakou neziskovku, zvednout kampaň za "nezávislost veřejnoprávních médií"...ochotných blbců se najde vždycky dost, když se to zabalí do líbivých hesel.
"Tamti" fungovali jako váleční felčaři, řezali, jak se dalo. "Tihle" ovládají (a už dlouho, co třeba Grenada, Chile, Panama...) takovou tu mikrochirurgii. Ale je fakt, že těm mladým klukům už to tak hezky nejde - Irák, Sýrie, Venezuela, občas to dopadne trochu jinak - Sýrie, Ukrajina...
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Čtvrtek, 02. srpna 2018 - 23:18:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1083
Registrován: 5-2002
jejda, tady se toho nahromadilo... odkud začnem?

Odkud jste tyto informace čerpal? Nějaký německý časopis, tuším Modelleisenbähner, ale číslo po mě nechtějte. Podobné informace se dají vyčíst i na Wikipedii pod heslem Kriegslokomotive, ale tam úplně chybí popisy zejména BR 42, 44, 50-52, důlní a odklidové mašiny a další - resp tam chybí provázání odkazů na další Wikistránky. Mimochodem, nedávno jsem měl několik směn s ÜK-Kriegeslokomotivou, datum dodání 14.2.1945. Tip je, že ta mašina je stále v pravidelném provozu a dodaná byla do BW Salzburg.

Problém je, že celkově je období první republiky neobyčejně intenzivně idealizováno
Souhlas. Kdo to chce vidět, ten to vidí. Přitom o žádnou idylku nešlo - aféry tehdy jak dnes, klientelizmus, politikaření. Místo řepky do nafty se míchal líh do benzínu a spojencům jsme byli dobří akorát na to, abychom od nich nakupovali zbraně a technologii. Když se jim to hodilo do krámu, tak jsme šli přes palubu smlouva-nesmlouva. Tečkou za první republikou pak bylo to, že nám naši spojenci nepřiznali žádné územní zisky na Německu a válku jsme ukočili narozdíl od jiných spojenců s územní ztrátou.

notorietou z nouze cnostních Ganzů v kontrastu s tím, jak jsme/bychom to sami vyrobili lépe, začal studovat jejich nejen argentinský svět.
To máš tak, Dalibore: Motoráky Ganz a autobusy Ikarus bezproblémově sloužily po celém světě, jen u nás s tím byly furt nějaké problémy. Třeba Ikary 286 - u nás dýchavičné Čabajky - zvládaly nasezní v takových MHD provozech jako je Honolulu a San Francisco (pro nevěřící - přikládám fotku 286tky se směrovkou Waikiki beach, nekecám, fakt). Ikarus měl a dodnes má vlastní montovnu v USA a to i za komunizmu. Tady vidím analogii se špekáčky z Polska s posypovou solí s obsahem 30 % masa za 50 Kč/kilo včetně dopravy, marže a DPH. Přitom v Polsku mají nejkvalitnější uzeniny široko daleko: Obsah masa 150% (maso při tepelné úpravě ztrácí na hmotnosti - stejně jako rajčata/kečup a ovoce/marmeláda). Předpokládám, že čeští nákupčí v cizině nakoupili jiným Čechům ty nejlevnější sračky - nejezdící Ikary s nejslabšími motory, problematické Ganzy i bezmasé špekáčky, všechno jedno.


když se někdo pokusil o nějakou tu změnu v interpretaci oficiální politiky, soudruzi mu pomocí "spřátelených armád" připomněli, kdože je tu pánem. Zdá se, že dnes něco takového nehrozí, teda alespoň si to myslím...
Zaprvé není všem dnům konec: v EU jsme kratší dobu, než uplynula mezi lety 1948 a 1968.
Zadruhé už vznikají jakési záškuby udělat Evropskou armádu a potom potěš pánbůh. Ostatně dnes proti doktríně rebelují ty stejné státy, co se bouřily i za minulého režimu - Maďaři to schytali v 1956tém, my v 68mém a Poláci v osmdesátkách. Před jednotnou evropskou armádou by nás mělo varovat i to, že španělská policie dnes umí/chce potlačit nepokoje vlastních občanů po demokratickém referendu v Katalánsku, ale neumí/nechce bránit vlastní hranice před nájezdníky v Ceutě vyzbrojené spreji, kyblíky hoven a nehašeným vápnem.

Aha, takže za královny Viktorie to bylo lepší? Prosím?
dědek_hank
Pátek, 03. srpna 2018 - 00:24:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 693
Registrován: 7-2017
Petr_barchánek:
"
To jsou ovšem všechno důsledky "vrozených" vlastností kapitalismu.
Spíš současné "liberální demokracie".
Aha, takže za královny Viktorie to bylo lepší?
Prosím?"

No, po většinu viktoriánské éry přece vládli konzervativci... A Bismarck byl taky zarytý konzervativec. To byl ještě kapitalismus v pořádku, dokud jim to nezačali kazit liberálové?
Pátek, 03. srpna 2018 - 02:40:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 378
Registrován: 10-2005
dědek_hank:
"Petr_barchánek:
"
To jsou ovšem všechno důsledky "vrozených" vlastností kapitalismu.
Spíš současné "liberální demokracie".
Aha, takže za královny Viktorie to bylo lepší?
Prosím?"
No, po většinu viktoriánské éry přece vládli konzervativci... A Bismarck byl taky zarytý konzervativec. To byl ještě kapitalismus v pořádku, dokud jim to nezačali kazit liberálové?"
Vážený kolego, právě proto že Petr Barchánek zjevně tu znalostní nadstavbu má, trefně si vypomohl královnou Viktorií. To co dnešnímu mainstreamu chybí, je střízlivý konzervatismus. Jinými slovy, nemá smysl bojovat s uchylarnami tím, že néco originálního vymýšlíme (se všemi připomínkami našich “vyspělých” sousedů), nýbrž že připomeneme, že generál de Gaulle neříkal nic jiného než my.
A když k tomu šikovně namotáme národní kontext, tak se hodně přiblížíme leitmotivu francouzské zahraniční politiky😎 ( a de Gaulle, byť odpočívající v Cołombey, by měl být nám úctyhodnou osobou)
Pátek, 03. srpna 2018 - 02:55:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 379
Registrován: 10-2005
A na okraj bych rád podotkl, že o té znalostní nadstavbě se v tomto případě fakt nediskutuje.
dědek_hank
Pátek, 03. srpna 2018 - 07:04:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 694
Registrován: 7-2017
Viajero:
"To co dnešnímu mainstreamu chybí, je střízlivý konzervatismus..."

...který nám umožní zopakovat si všechny hovadiny, jichž se dopustili naši předkové. Včetně předvídatelných tragických důsledků.
Pátek, 03. srpna 2018 - 09:15:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8752
Registrován: 8-2012
Soudruzi, je to ještě o parních lokomotivách? [happy]
Každopádně konzervatismus královny Viktorie byste vy všichni proletáři, co jich tu je, nesli velmi těžce. To si to jen, jak už tu padlo, idealizujete [happy].
Ale samozřejmě můžete vykřikovat hesla, jak Západ fuj a EU fuj a NATO fuj, jak si všechno dokážeme vyrobit sami nejlíp a nejlevnějc a jak se prostě máme stát dalším Běloruskem, protože je tam čisto a pořádek.

P.S. Řeknu vám jedno: Projel jsem celou Evropu a kousek světa a Česká republika je jedno z nejlepších míst k životu. Nikoli díky, ale navzdory různým primitivním nacionalistům, křiklounům o spiknutí proti Čechům, samozvaným otvíračům očí a "bojovníkům" proti ambasádám a dragounům.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
dědek_hank
Pátek, 03. srpna 2018 - 09:37:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 696
Registrován: 7-2017
T_._H_.:
"...Česká republika je jedno z nejlepších míst k životu. Nikoli díky, ale navzdory různým primitivním nacionalistům, křiklounům o spiknutí proti Čechům, samozvaným otvíračům očí a "bojovníkům" proti ambasádám a dragounům."

Zatím. Nicméně (taky zatím?) leckdo dělá leccos pro to, aby všichni ti jmenovaní získali navrch...[smrt]
Pátek, 03. srpna 2018 - 09:56:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8753
Registrován: 8-2012
leckdo dělá leccos
No jo, vždyť to tu čtu každou chvíli. Jak dřív bylo líp, jak kvalitní ikarusy jezdily i v USA (Crown-Ikarus 286 byly takové sráče, že v nich za jízdy vypadávaly okna) a teď nás zápaďáci jen vykořisťují, obsazují vedoucí místa cizinci, dělají z nás montovny a vyvádějí zisky (přitom jsme si je z pětadvacetileté výroby jakési Škodovky se čtvrtým klonem motoru 781 mohli nechat MY!), ale Miloš s Andrejem (ev. Pitomiem a dalšími) to tak nenechají a z té zlé fašistické EU a NATO a od důsledků kapitalismu nás zachrání.
Jděte s tím do prdele a bavte se radši o těch parničkách.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pátek, 03. srpna 2018 - 10:03:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 55
Registrován: 7-2012
S temi Ganzy bych to tak nechvalil, zeptejte se Reku ( na uzke na Peloponesu ) ci Egyptanu ( na trati do Luxoru ) a prikladu bude jeste vic, jak dlouho jim ty motory od Ganzu vydrzely nez jim museli davat jako trakcni prostredek z duvodu masovych poruch motorovou masinu, Pokud jsem dobre videl fotky, rok ci dva po dodani uz to byly velice casto jako tazene soupravy. Nutno rici, ze u Egyptanu se francouzske turbinove jednotky taky nevyznamenaly dlouhovekosti ( ale nase kloubove T tramvaje v Caire take ne). "Odborny" personal a klimaticke podminky vykonaly sve. Blbuvzdornost neexistuje. Jeste ze parni madarky rady 424 byly trochu jine kafe, ty se docela povedly.
Pátek, 03. srpna 2018 - 12:06:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 568
Registrován: 7-2017
Tak tady bych si dovolil jednu hodit do placu.
424.009 (MÁV)_1987.08.08_Fonyod (H)

Pátek, 03. srpna 2018 - 13:14:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15
Registrován: 6-2018
TH, když je Česká republika nejlepším místem k životu, proč tady pořád kydáš žluč na cokoliv, co se liší od tvoho jedině správného názoru?
Sobota, 04. srpna 2018 - 15:11:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 201
Registrován: 7-2017
Jel dnes Křivoklát?
Sobota, 04. srpna 2018 - 15:33:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4
Registrován: 8-2017
Mot: jede
Blanka
Neděle, 05. srpna 2018 - 13:45:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 850
Registrován: 12-2014
Reportáž v dnešní Toulavé kameře o parních jízdách na Posázavském Pacifiku [masinka]

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1126666764-toulava-kamera/ 218562221500031 (čas 5:43)
Můj Youtube kanál BlanCamCZ s převážně železniční tématikou dostupný zde [masinka]
Neděle, 05. srpna 2018 - 13:57:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1084
Registrován: 5-2002
Dalibore, on tady s královnou Viktorií a Otto von Bismarckem začal právě dědek hank, já si s nimi nepomáhal. Můj konzervatizmus je v tom, že není třeba dělat stejnou chybu, jakou udělali jiní.

Jirko, Egypťanům se nerozpady jen tramvaje T3, Ganzy a turbínové jednotky, ale taky třeba mašiny GM AA16 od Henschela, jejiž poslední sestřičky od firem AFB a NOHAB jezdí dodnes. O tom, jak dnes vypadají relativně nová vozidla z Kasselu, Bussnangu a Krefeldu v Řecku v jiném vlákně kdysi referoval Bram.


Tomáši, mrzí mě, žes udělal přesně to, co Ti vadí na jiných - vložils do mých názorů něco, co jsem neřekl, diskutuješ s tím a urážíš. Já nikde nenapsal, že dřívbylolíp, netvrdím to, nemyslím si to. Na svém názoru na západní Evropu - že se chovají jako kolonizátoři to nic nemění. Taky jsem procestoval obrovský kus světa a taky tvrdím, že ČR je opravdu nejlepší místo k životu široko daleko - v tom s Tebou zcela souhlasím - a budu rád, když to tak navzdory všem vítačům, žítbrnům, přemluvbábám a milonům chvilek pro demokracii zůstane.

Že jsem sem na ten k-report vůbec po čase vlezl a něco napsal.
Neděle, 05. srpna 2018 - 14:38:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9312
Registrován: 4-2003
Petr barchánek:O tom, jak dnes vypadají relativně nová vozidla z Kasselu, Bussnangu a Krefeldu v Řecku v jiném vlákně kdysi referoval Bram.

A to bylo již před asi deseti lety. Tehdy jsem se divil, jak nová vozidla dopadla, což mne dost šokovalo. Ze svého si je Řekové zcela určitě nepořizovali... Byla to vozidla od výrobců Stadler a Siemens...

Aneb dávejte peníze Řekům a jediným výsledkem bude, že budou mít za ty peníze velký mejdan [crazy].
Neděle, 05. srpna 2018 - 15:40:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 980
Registrován: 12-2012
Pár záběrů z Telčského parního léta: https://www.youtube.com/watch?v=veRuDRRo_ag


Více videí na Videokanále Mi.Ko & Endy96 [happy]
Neděle, 05. srpna 2018 - 18:09:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8766
Registrován: 8-2012
Hele Petře, a co teda má bejt to opěvování bezproblémových ikarusů na Waikiki Beach (Crown-Ikarus 286 byly takové sráče, že na nich Maďaři museli několikrát prodlužovat záruku, protože ty autobusy víc stály než jezdily, a nakonec šly stejně do šrotu po pár letech provozu), zatímco dnes montovny, cizinci na vedoucích postech (no jo, teď máme Slováka [happy] ) a vyvádění zisků jiného, než "dřív bylo líp"? Já si teda nedovedu představit vývoj "třetí cestou" v AZNP, ČKD (tam nás ta česká cesta stála dost a dost), elektro(techn)ice Tesla nebo obuvi Svit... prostě v sedmdesátkách socialistickýmu bloku definitivně ujel vlak a osmdesátá už byla jen o tom, kdy se to položí. Ten "západ" holt měl kontinuitu přerušenou jen válkou, ne dalšími 40 lety bolševického svrabu a nešťovic.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Neděle, 05. srpna 2018 - 18:54:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1085
Registrován: 5-2002
Ikary: Asi to zas takové sráče nebyly, když v USA Ikarus montoval busy ještě relativně nedávno a jejich pohrobek je tam montuje dodnes, i když už to teď patří buhvíkomu. Zatímco u nás značka Ikarus vyhynula prakticky ihned po dožití posledních kusů objednaných před rokem 1989 (nebrečím za ní, je mi to fuk, busem nejezdím, když fakt nemusím). Ale možná to bude něčím jiným, nevím. Třeba to umí líp s marketingem a s lokálními politiky, třeba vyráběla tamní konkurence ještě horší střepy.

Dřívbylolíp - kurnikšopa, já přeci neříkám, že dřívbylolíp. Ano, chovají se tady jako kolonizátoři, ale dřív nebylo líp a furt je to tady nejlepší široko-daleko. Možná právě proto se tu máme relativně dobře. Jestli někdo chce vidět libovolné formy totalit a polototalit, kult osobnosti, nacionalizmus, mafiánství a oligarchokracii, předlužené bývalé velmoci bez schopnosti regenerace obyvatelstva, rasizmus v krystalické podobě, případně veškeré důsledky "liberální demokracie", nefunkční multikulti obohacení, extrémní podpory menšin a přivandrovalců na úkor většiny a starousedlíků, tak ať se jede podívat kamkoliv okolo nás, ale jen ať proboha netahá nic (odkudkoliv) sem.
Neděle, 05. srpna 2018 - 20:07:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8770
Registrován: 8-2012
Ikarusy byly přeukrutné sráče, a to i když Maďaři pochopili, že s motorem a převodovkou Csepel jim v USA pšenka nepokvete a nechali tam Crowna zastavět nějaký Cummins ze školního autobusu a převodovku Allison (což u své bezproblémové produkce použili ještě několikrát, třeba motor včetně podvozku Volvo nebo Scania pro Švédsko - Ikarus 662).
Crown-Ikarus 286 se dodávaly šest let (1980-1986), během kterých se vyrobilo necelých 300 busů (ani ne jeden týdně! - přitom jen trh školních autobusů dělá v USA asi 35 tisíc vozidel ročně). Přitom ale spory a reklamace znamenaly v některých případech prodloužení "záruky" až do roku 1992...
Druhý pokus na konci osmdesátek (Orion-Ikarus 286 do Kanady) byl o něco úspěšnější, každopádně opět marginální (významnější počet akorát v Ottawě) a před kvalitou a bezproblémovostí dostala přednost hlavně cena (veřejné dopravní podniky v severní Americe byly vždy hlavně sociální záležitost a smrděly korunou, totiž dolarem, a na druhé straně komunisti měli devizy radši než maminku).

Pardon, není to moc parní, jen aby tu nevznikaly nějaké báje a legendy.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Neděle, 05. srpna 2018 - 21:31:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9313
Registrován: 4-2003
T. H.:Ikarusy byly přeukrutné sráče

Jistě a proto jsem za jejich éry viděl Ikarus 280 ve velmi náročném pražském provozu táhnout na tyči pouze dvakrát (jednou za kačerovskou Tatrou 813 a jednou za Matesem) a pouze jednou se mi stalo, že Ikarus zdechnul ve chvíli, kdy jsem v něm jel jako cestující. Kdežto odtah nějaké Karosy B732 a zejména B731 byl v osmdesátých letech na denním pořádku a fakt skoro nebylo dne, kdybych nějakou Karosu na tyči do garáží jet neviděl a sem tam se stalo, že zdechnutí jsem si během cesty užil i jako cestující. Odtahy jsem si vychutnával, vždy to byla příjemná kratochvíle pro mne během čekání na autobusy na Kačerově či na Budějovické a samozřejmě i zajímavý zážitek během cesty, když se najednou ozvalo škyt škyt škyt či řidič najednou z ničeho nic turoval motor [proud].

Hovořil jsem před lety o těchto vzpomínkách s člověkem, který kdysi pracoval na ÚSMD (Ústav silniční a městské dopravy), kde dle jeho slov zpracovali někdy v osmdesátých letech statistiku poruchovosti autobusů značky Karosa a Ikarus v Československu a Karosy byly několikanásobně (!!!) poruchovější. Bohužel se tím potvrdily mé vzpomínky a Ikarusy, ač jsem je nesnášel (v zimě tam neskutečně mrzlo a do kopců jel jak šnek), tak na cestování rozhodně výrazně příjemnější Karosa ve spolehlivosti propadla. Propadla bohužel i po stránce dílenského zpracování v případě řad 7XX. Ať se to někomu líbí či ne, tak Ikarus byl dílensky zpracován výrazně lépe a po konstrukční stránce tomu tak bylo také. Když si oba autobusy porovnáme, tak je to na nich vidět na první pohled. A nelze se tomu i divit, Ikarusy se z Maďarska vyvážely ve velkém, kdežto Karosa byla oproti nim v tomto ohledu propadák...


Crown-Ikarus 286 se dodávaly šest let (1980-1986), během kterých se vyrobilo necelých 300 busů (ani ne jeden týdně! - přitom jen trh školních autobusů dělá v USA asi 35 tisíc vozidel ročně). Přitom ale spory a reklamace znamenaly v některých případech prodloužení "záruky" až do roku 1992...

Čili v USA se evidentně nepovedl transfer výrobních technologií, ne že by byl Ikarus přeukrutný sráč. Patrně to chtělo nějakou výraznější investici, na kterou Ikarus zjevně neměl a patrně i díky odlehlosti USA od Maďarska byl problém s komunikací (jedině šíleně drahé telefonáty, velmi pomalá a cenzurovaná korespondence poštou, internet a maily tehdy prostě nebyly, asi i jazykové problémy atd.) a dovolil bych si odhadnout, že na to mělo vliv i to, že se tam z politických důvodů nemohli dostat ti, kteří by po odborné stránce výrobu v kapitalistické cizině byli schopni ohlídat. Prostě projekt předem předurčený k neúspěchu, nehledě na to, že už v první polovině osmdesátých letech se byla produkce Ikarusu z pohledu západních zvyklostí zastaralá...

Ale tady u parních lokomotiv je to trochu mimo téma...
Neděle, 05. srpna 2018 - 22:27:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8339
Registrován: 4-2003
Patrně to chtělo nějakou výraznější investici,

V situaci, kdy MLR ty dolary naopak potřebovala jde o naprostou chiméru.

Je potřeba si uvědomit, že průměrný řidič autobusu v USA je nějaký Haiťan a nebo třeba tlustá černoška. A ti fakt (aspoň podle toho co jsem viděl) dovedou jen točit volantem a na cokoliv nad to je specialista. I na výměnu ventilku. V tomhle prostředí nemohl žádný socialistický výrobek (=dodělej doma překvalifikovaným řidičem) obstát.

tak Ikarus byl dílensky zpracován výrazně lépe

Průměrný US autobus má ještě daleko robustnější konstrukci.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Neděle, 05. srpna 2018 - 22:40:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8340
Registrován: 4-2003
Jestli někdo chce vidět libovolné formy totalit a polototalit, kult osobnosti, nacionalizmus, mafiánství a oligarchokracii, předlužené bývalé velmoci bez schopnosti regenerace obyvatelstva, rasizmus v krystalické podobě, případně veškeré důsledky "liberální demokracie", nefunkční multikulti obohacení, extrémní podpory menšin a přivandrovalců na úkor

To je hlavně pro mě těžko uvěřitelný plácání pátýho přes devátý a současně důkaz tojo, že i řada jinak chytrých lidí není schopna pochopit dnešní svět (myšleno ten moderní a kulturně a intlektuálně vyspělý). To není osobní kritika, jen konstatování faktu a povzdech nad tím, že intlektuální elity přenechávají prostor exotům typu Jakl.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Neděle, 05. srpna 2018 - 22:52:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2930
Registrován: 9-2003
Tak on Ikarus ani do ČSSR po pár prvních letech neměl motor a převodovku Csepel, to i Maďaři pochopili, že tudy vlak nejede a proto pozdější Ikáče měly licenční motory Rába - MAN a převodovky i řízení ZF - Csepel.
Ikarus rozhodně neměl lepší provedení než Karosa ale byl mnohonásobně robustnější, proto měl v podmínkách socialistické neúdržby větší šance na přežití.
Pohrobek Ikarusu se aktuálně jmenuje Modulo (protože značku koupil někdo jiný) a prodává se to jen v Maďarsku ale i tam je s posilováním ekonomiky vytlačován Volvem, Mercedesem a podobnými imperialistickými značkami, tyjícími z mozolů dělníků v Holýšově.
NOBLE BRICKS
Neděle, 05. srpna 2018 - 23:24:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1086
Registrován: 5-2002
Radku - co touto urážkou konrétně myslíš? Co konkrétně mám podle Tebe špatně? Pokud chce někdo vidět některý z těchto efektů, tak ať se jede podívat do ciziny. Já osobně tady nic z toho nechci a nepotřebuju. Ty snad ano? Potřebujeme tady vraždy předsedy ústavního soudu a únos syna prezidenta republiky jako na Slovensku? Srbský nacionalizmus? Oligarchokracii živenou z Ruska i ze Západu vedoucí k občanské válce na Ukrajině? Rasizmus z JAR, policii nasazenou proti vlastním lidem jako v Katalánsku? Vyjímečný stav, teroristické útoky, Nogo zóny jako ve Francii (Calais, Paříž), Beneluxu a Skandinávii? Policajty/soudy vhodné akorát tak k buzerování za starý diesel ale neschopné vydeportovat ze země bodyguarda Usamy bin Ladina jako v Německu?

Co je, kurnikšopa, na tomto kulturně vyspělého proti nám zaostalým Čechům, kterým se toto zatím naštěstí vyhýbá? Vysvětli mi to, prosímtě, nechám se poučit.



Igore - tyjícími z mozolů dělníků v Holýšově, jenže ono je to v koncovém efektu dobře, protože právě díky obrovskému množství investic ze západu je tady klid.
Neděle, 05. srpna 2018 - 23:53:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8341
Registrován: 4-2003
co touto urážkou konrétně myslíš?

Konkrétně nic, protože nejde o urážku.

A jinak jsem to mysel tak, že je tady dost lidí dezorientovaných. Třeba to Tebou zmiňované vyvádění zisků - no to je jednak úplně normální a k kdyby k němu v této fázi ekonomického vývoje nedocházelo, tak ty další investice budou jednak iracionální a dále by vytěsňovaly domácí podnikatele (tohleto je z mé strany zjednodušení, ty procesy jsou řádově složitejší). Když s ek tomu přidá laická neschopnost rozeznat peníze od bohatví a kapitálu, tak vzniká nebezpečné podhoubí pro všelijaké jednoduché demagogie a řešení.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 06. srpna 2018 - 06:32:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9314
Registrován: 4-2003
RadekŠ:V situaci, kdy MLR ty dolary naopak potřebovala jde o naprostou chiméru.

A to je jen další důvod pro to, aby socialistický podnik neměl úspěch v kapitalistické cizině.


RadekŠ:Je potřeba si uvědomit, že průměrný řidič autobusu v USA je nějaký Haiťan a nebo třeba tlustá černoška. A ti fakt (aspoň podle toho co jsem viděl) dovedou jen točit volantem a na cokoliv nad to je specialista. I na výměnu ventilku. V tomhle prostředí nemohl žádný socialistický výrobek (=dodělej doma překvalifikovaným řidičem) obstát.

Já to vím, ale v MLR si to evidentně kdysi nějak neuvědomili. Holt podcenili průzkum trhu. Ostatně se nelze divit, když trh a socialismus nejde nějak dohromady a to, co šlo uplatnit i v západní Evropě, muselo v USA díky naprosto odlišným podmínkám (a také odlehlosti dané lokality výroby) rovnou pohořet [proud].


Průměrný US autobus má ještě daleko robustnější konstrukci.

Bez debat. Ovšem pro Evropu je US autobus v podstatě nepoužitelná záležitost...


S4991023: Ikarus rozhodně neměl lepší provedení než Karosa ale byl mnohonásobně robustnější, proto měl v podmínkách socialistické neúdržby větší šance na přežití.

Měl lepší provedení než Karosa a i to low cost provedení (které bylo výrazně dražší než by byl srovnatelný výrobek od Karosy), co se sem dováželo, vydrželo déle právě i kvůli lepšímu dílenskému i konstrukčnímu zpracování.

A pokud Ti není jasné, proč to lepší provedení Ikarus oproti Karose měl, doporučuji si oba autobusy srovnat. I dnes to jde, třeba ve střešovickém muzeu a rozdíly jsou viditelné na první pohled.


Tak on Ikarus ani do ČSSR po pár prvních letech neměl motor a převodovku Csepel, to i Maďaři pochopili, že tudy vlak nejede a proto pozdější Ikáče měly licenční motory Rába - MAN a převodovky i řízení ZF - Csepel.

Maďaři si alespoň v tomto případě oproti nám uvědomili, že vyrábět a hlavně vše vyvíjet samostatně do posledního šroubku, je nejlepší cesta do záhuby. Proto koupili licence na osvědčené agregáty, neboť se svými vlastními původními by se mohli jít akorát tak klouzat.
Pondělí, 06. srpna 2018 - 08:57:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8342
Registrován: 4-2003
Maďaři si alespoň v tomto případě oproti nám uvědomili, že vyrábět a hlavně vše vyvíjet samostatně do posledního šroubku, je nejlepší cesta do záhuby. Proto koupili licence na osvědčené agregáty

To je jeden z důvodů proč v MLR či RSR padnul komunismus a plánovaný hospodářství. Protože koupili draze licence na osvědčené (= druhořadé, zastaralé výrobky) a ty se pokoušeli dál prodávat - ovšem samozřejmě za nízký ceny, prtotože za víc by to nikdo nekoupil. Tohle samozřejmě mohlo zdánlivě fungovat v podmínkách zdeformovaných cen, mezd a kurzu, ale těžko to mohlo přežít návrat k tržní ekonomice. Notabene když Ikarus byl podobný předimenzovaný moloch, jako ČKD a postihl ho rozpad trhů východního bloku.

Mně tedy nějak uniká pro to vůbec řešíte, ČR je dneska autobusová velmoc (což není dobře ani špatně, prostě to tak vyplynulo, stejně tak dobře by se tady místo toho mohly vyrábět a vyvíjet protahováky na nohejbáky a nebo by s etady poskytovaly nějaký služby...), zatímco Ikarus spadnul dávno do propadliště dějin. A samozřejmě to neni z dlouhodobýho pohledu žádná katastrofa, ti lidi co by dělali v Ikarusu se dávno živí někde jinde. A tím se dostávám k tom u hlavnímu - že ta debata se odzačátku točí na nesmyslných paradigmatech.

------------------------
A čistě technická poznámka - autobusy Ikarus se dovážely do ČSSR, protože Karosa neměla dostačnou výrobní kapacitu ani na pokrytí domácího trhu, natož aby něco vyvážela.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 06. srpna 2018 - 09:26:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2089
Registrován: 6-2004
Bram (off topic): Já mám na Ikarusy 280 v Praze poněkud jiné vzpomínky. K mému bydlišti vedla linka, na kterou bylo vypravováno 6 pořadí Ikarusů a prakticky denně jsem jezdil v celé trase, z konečné na konečnou. Skoro při každé jízdě jsme cestou potkali jeden, výjimečně i dva z těch šesti někde na trase odstavené a to, že jsem musel z neschopného autobusu vystoupit, se mi stalo víckrát. Při důležitých cestách se s tím muselo počítat a vyrazit minimálně o jedno pořadí dřív.
Pondělí, 06. srpna 2018 - 09:40:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 70
Registrován: 6-2016
Jen tak pro zajímavost: Ikarus a Karosa na dni loňském Dni s historickými autobusy. Raději se dívejte a zavřete papuly.
Pondělí, 06. srpna 2018 - 09:53:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1087
Registrován: 5-2002
Investuje se za účelem zisku a nebudou-li se investorovi zhodnocovat, tak už investovat nebude, potud máš pravdu.
dále by vytěsňovaly domácí podnikatele
Místní především vytěsňuje nekalá konkurence v podobě nerovných pravidel - zejména pobídek, dotací (třeba slavné ETCS do několika let zakroutí krkem většině parních mašin, protože jen na lokálkách a ostrovních provozech se pára neuživí a přípřeže/přetahy s mašinou s ETCS budou drahé - nehlědě na to, že cestující fakt nezaplatí za jízdu parní mašiny s Vectronem na přípřeži, když už jsme v rubrice parní lokomotivy) a daňových úlev jen některým a cílená buzerace jen některých. Kritériem ekonomické úspěšnosti přeci nemůže být schopnost čerpat dotace a investiční pobídky (tedy decafco schopnost správně vyplňovat tabulky a podávat správně žádosti). Krátkodobě možná, ale určitě ne dlouhodobě a ne ve zdravé ekonomice.


Nezlob se, Radku, ale myšlenku "důkaz toho, že PB není schopný pochopit současný kulturně a intelektuálně vyspělý svět" jako urážku vnímám.

Co konkrétního je moderního, intelektuálního a kulturně vyspělého na výše uvedeném, co jsi citoval v příspěvku 8340? Buď mi prosímtě vysvětli, co mám teda vidět moderně intelektuálně a kulturně vyspěle, nebo mě neurážej, abych si Tě nemusel přestat vážit, díky.
Pondělí, 06. srpna 2018 - 09:54:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3448
Registrován: 11-2007
Lidičky, není toto vlákno náhodou o [masinka]? Busy mají svoje.
Pondělí, 06. srpna 2018 - 09:58:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8775
Registrován: 8-2012
a proto jsem za jejich éry viděl Ikarus 280 ve velmi náročném pražském provozu táhnout na tyči pouze dvakrát
Hezká sbírka diskuzních faulů! Úhybný manévr (ještě pořád se bavíme o USA?), "co jsem neviděl to neexistuje", falešné dilema Ikarus vs. Karosa (o té tu do té doby vůbec nebyla řeč a špatné se nestane lepším, poukážeme-li na něco jiného špatného)...
Čili v USA se evidentně nepovedl transfer výrobních technologií, ne že by byl Ikarus přeukrutný sráč
Hele, a co je na tom, aby okno nevypadávalo za jízdy z gumy nebo se neotvíraly samotíží dveře, potřeba za transfer technologií? Problém byl očividně v tom, že to byl socialistický sráč, zdůvodnit si to už může každý podle své potřeby. Navíc to nebyl žádný "vývoz ve velkém", Ikarus musel celý autobus překonstruovat na imperiální míry (např. šířka 100 palců je víc než 2500 mm) a osazení jiných agregátů.
Patrně to chtělo nějakou výraznější investici
Sorry, ale to je lobotomií anebo strávením 80. let 20. století na nějaké jiné planetě? Maďarský socík potřeboval "tvrdou měnu" za každou cenu, protože Kádár nechtěl dopadnout jako Gierek v Polsku... jaká výraznější investice? Naopak, bylo potřeba "vykořistit" dělníky v Ikarusu co nejvíc a co nejrychleji, než se američtí provozovatelé začnou drbat na hlavě a řvát, co jim to prodali za bezproblémový šmejd (jistěže pro ně byla rozhodující nízká cena, nikoli bůhvíjaká kvalita - to by si koupili něco u GM nebo MCI - ale asi je to přece jen překvapilo). A že přitom někde v Praze nehodili šmejd výrobci na hlavu (protože neměli na vybranou), ale řešili to "do-do" způsobem a "úpravou technologie jízdy", s tím vůbec nesouvisí - to ty Američany např. v TriMetu nijak nezajímalo, ti by mohli přehazovat jiné nabídky vidlema. Takže argumentovat tady nějakým bezproblémovým provozem ihárošů na Waikiki Beach a vyvozovat z toho následné zničení úžasné východoevropské techniky západními kolonizátory... no fakt nevím, asi si to trochu idealizujete.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pondělí, 06. srpna 2018 - 10:07:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 134
Registrován: 4-2015
Ikarus, Karosa...to jsou nějaké nové parní lokomotivy??? JV.
Pondělí, 06. srpna 2018 - 10:21:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 71
Registrován: 6-2016
A já trouba se domníval, že vložením pestrobarevných obrázků tihle pseudoautobusáci sklapnou kušně a odpochodují na své vlákno...a ono nic. Stále kvokají, stále kvokají.
Pondělí, 06. srpna 2018 - 10:36:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9316
Registrován: 4-2003
T. H.:Hezká sbírka diskuzních faulů! Úhybný manévr (ještě pořád se bavíme o USA?), "co jsem neviděl to neexistuje", falešné dilema Ikarus vs. Karosa (o té tu do té doby vůbec nebyla řeč a špatné se nestane lepším, poukážeme-li na něco jiného špatného)...

Ikarus v USA je naprosto okrajová záležitost, tak proto.


Hele, a co je na tom, aby okno nevypadávalo za jízdy z gumy nebo se neotvíraly samotíží dveře, potřeba za transfer technologií? Problém byl očividně v tom, že to byl socialistický sráč, zdůvodnit si to už může každý podle své potřeby. Navíc to nebyl žádný "vývoz ve velkém", Ikarus musel celý autobus překonstruovat na imperiální míry (např. šířka 100 palců je víc než 2500 mm) a osazení jiných agregátů.

Zjevně na tom něco těžkého bylo, když stejnými vadami zdejší Ikarusy netrpěly. Prostě představa, že socialistický podnik se bude realizovat v kapitalistické cizině, je akorát úlet. Maďaři chtěli dolary a nedošlo jim, že tímto způsobem to prostě nepůjde [proud].

Sorry, ale to je lobotomií anebo strávením 80. let 20. století na nějaké jiné planetě? Maďarský socík potřeboval "tvrdou měnu" za každou cenu, protože Kádár nechtěl dopadnout jako Gierek v Polsku... jaká výraznější investice?

Potřeba tvrdé měny je jedna věc a jiná věc je, že se k jejímu získání zvolila cesta, která musela dopadnout neúspěchem. Přesun výroby někam jinam není jen nějaké: Hele, a co je na tom, aby okno nevypadávalo za jízdy z gumy nebo se neotvíraly samotíží dveře, potřeba za transfer technologií?. A akorát ukazuje, že pan T. H. má potuchy o výrobě ve strojírenství mírně řečeno velmi mlhavé...

Přesun výroby do USA byla prostě vadná představa, vzhledem ke stavu ve kterém se maďarské hospodářství nacházelo a vzhledem ke komunikačním a jiným problémům, které musely nastat. I dnes to s přesunem výroby není jednoduché a ne vždy dopadá ze začátku dle představ, ale lze to zvládnout a zvládá se to.


RadekŠ:A čistě technická poznámka - autobusy Ikarus se dovážely do ČSSR, protože Karosa neměla dostačnou výrobní kapacitu ani na pokrytí domácího trhu, natož aby něco vyvážela.

Ani se nelze divit, že karosa nestíhala vyrábět, když ŠM 11 po nějakých sedmi letech provozu byl na generálku či spíše do šrotu zralý vrak a Karosa B731 také. Však u ŠM 11 se počítalo s životností pouhých (!!!) šest let!


To je jeden z důvodů proč v MLR či RSR padnul komunismus a plánovaný hospodářství. Protože koupili draze licence na osvědčené (= druhořadé, zastaralé výrobky) a ty se pokoušeli dál prodávat - ovšem samozřejmě za nízký ceny, prtotože za víc by to nikdo nekoupil. Tohle samozřejmě mohlo zdánlivě fungovat v podmínkách zdeformovaných cen, mezd a kurzu, ale těžko to mohlo přežít návrat k tržní ekonomice.

A tvrdím snad něco jiného?!?
Pondělí, 06. srpna 2018 - 10:37:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 536
Registrován: 7-2017
No on se RABAcký diferenciál dával jeden čas i do KAROS. Převážná část jich také pěkně hučela. Možná to byla čtvrtá výmětová výrobní kvalita.
I za minulého režimu se u nás vyráběly výrobky pro "západní, kapitalistické" zahraniční firmy s jejich štítky. Mnohdy je nedokázali ani vyvinout, natož tak kvalitně a levně i vyrobit. Valuty byly potřeba.
Pondělí, 06. srpna 2018 - 10:38:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9317
Registrován: 4-2003
Požádal bych administrátory, aby s parními lokomotivami nesouvisející diskusi přesunuli do Všeobecné neželezniční diskuse. Předem díky [wink].
Pondělí, 06. srpna 2018 - 11:08:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8776
Registrován: 8-2012
Přesun výroby do USA
Vždyť k žádnému přesunu výroby Ikarusů do USA nedošlo! Prostě v Maďarsku postavili "podvozek" (říkejme tomu prosím pro zjednodušení tak), přivařili na to "karosérii", poslali to lodí do Ameriky a tam to u Crownu dokompletovali o svůj osvědčený motor, převodovku, s trochou nadsázky akorát namontovali sedačky a směrové tabule "Waikiki Beach" a bezproblémový Ikarus byl hotový... no jo, tak to asi budou jen mé mlhavé potuchy, kdo může za obecnou sráčovitost (v amerických poměrech - socialistickému garážmistrovi na Kačerově by to třeba připadalo jako tzv. "eště dobrý" a v rámci do-do technologických postupů řešitelný) takového stroje.

Mnohdy je nedokázali ani vyvinout, natož tak kvalitně a levně
A proto ten socík chcípnul na obecnou technickou a technologickou zaostalost, kdy už se to prostě nedalo zachránit ani žitím z podstaty, ani intenzivním drancováním přírodních zdrojů... (Než se na mě dřívbylolípisti vrhnou: netvrdím, že nenajdete nějaké jednotlivosti, které hloupé západní, kapitalistické firmy nedokázaly ani vyvinout, natož vyrobit - ale to byly těžké výjimky a většinou někde vespod stála jména jako Werner Siemens, Carl Zeiss nebo Emil Kolben).
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pondělí, 06. srpna 2018 - 11:26:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 715
Registrován: 3-2013
Fakt to sem nepatří, ale pro objektivní posouzení sem dám úryvek z článku Zkušenosti z provozu kloubových autobusů Ikarus v DPMB (Zpravodaj MHD TMB č. 3-4/1982):
Bilbo
Pondělí, 06. srpna 2018 - 12:36:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 141
Registrován: 5-2012
Mě by v tuto chvíli jenom zjaimalo co má parní lokomotiva společného s kloubovým autobusem zn. Ikarus? pravěděpodobně pouze to že i z toho autobusu občas šla pára? jinak mne nic jiného nenapadá... [crazy]
Pondělí, 06. srpna 2018 - 13:20:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8343
Registrován: 4-2003
Převážná část jich také pěkně hučela. Možná to byla čtvrtá výmětová výrobní kvalita.

Proč ty Ráby hučely si dočtete na straně 72 v knize V soukolí okřídleného šípu.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 06. srpna 2018 - 13:59:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8344
Registrován: 4-2003
Barchánek: Místní především vytěsňuje nekalá konkurence v podobě nerovných pravidel - zejména pobídek, dotací

To je z pohledu mě a mý profese spodní patro ekonomickýho bulváru.


třeba slavné ETCS do několika let zakroutí krkem většině parních mašin, protože jen na lokálkách a ostrovních provozech se pára neuživí a přípřeže/přetahy s mašinou s ETCS budou drahé - nehlědě na to, že cestující fakt nezaplatí za jízdu parní mašiny s Vectronem na přípřeži, když už jsme v rubrice parní lokomotivy


No to se nepochybně stane, já s tím počítám už asi 20 let a nijak mě to netrápí, protože to je obyčejný běh života. Ano, pro člověka neuvažujícího v širších souvislostech to bude neštěstí. Stejně jako že zmizely mechanický návěstidla, mávání plácačkou a přehazování výhybek rukama. Stejně jako že muzeum ČD zredukuje počet exponátů, protože na ně prostě nebude mít prachy. Stejně tak že NTM bude i v roce 3030 nejspíš nadále těžce podvyživená instituce, která bude strkat exponáty do depozitáře, kde na ně budou kálet holubi, s tím že v roce 4040 to možná někdo zprovozní.

Když tady čtu o neštěstí v podobě ETCS, tak si říkám, že je štěstí, že vymoženosti typu povinná školní docházka či toaletní papír byly implementovány již více jak před 100 lety a tudíž nejsou předmětem tohoto typu debat.[crazy]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 06. srpna 2018 - 15:07:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1088
Registrován: 5-2002
Hajlzpapír a školní docházka nemá s ETCS (kupte si bazmek v hodntě převyšující hodnotu mašiny, nekomu to proplatíme, jinému ne a nazveme to zvýšení konurenceschopnosti) nic společného - to je, jak by řekl Hády - další diskuzní faul... a vysvětlení jsem se nedočkal, jen další sluníčkářské urážky, zrovna od Radka, měl jsem tě za slušného člověka. No nic.

Mě to třeba trápí, protože já zorganizuju nějakých 15 parních jízd do roka a nevidím sebemenší důvod, proč by nás stát na svojí infrastrukturu neměl najednou po 160 letech pouštět - jsme v rubrice parní loko, adminy prosím žádnou debatu nepřesouvat. Zaplatí někdo zmařené investice do mašin, do vozového parku a pod? To tak strašně vadíme, že se po nás musí vozit?
Pondělí, 06. srpna 2018 - 15:48:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8346
Registrován: 4-2003
Zaplatí někdo zmařené investice do mašin,

ETCS je tady nalajnovaný kolik? 10-15 let? Železnice je (nebo třeba ve Švýcarsku) tady od čeho??

Já si tedy nepřipadám zas jako kdovíjakej génius, ale jak je možný, že jsem přesně tuhle situaci předpokládal jako možnou a i celkem pravděpodobnou už před těmi 10-15 lety?

vysvětlení jsem se nedočkal, jen další sluníčkářské urážky

Tak tuhle žumpu fakt nemám zapotřebí.[crazy][crazy][crazy]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 06. srpna 2018 - 15:54:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8780
Registrován: 8-2012
nevidím sebemenší důvod, proč by nás stát na svojí infrastrukturu neměl najednou po 160 letech pouštět
Oni tě pustí (až tu to ETCS za řádově desítky let bude [happy] ), jen holt mezistaničně, asi dráž (sežereš víc kapacity) a hlavně v čase, kdy "to půjde"... plus až se ETCS stane z vejvaru Tradičních Evropských Zabezpečováků "generikem", tak to bude v poměru k ostatním nákladům na provoz loko stát "pár korun", stejně jako dnes ruční GSM-R vysílačka (což byly taky ještě před pár lety kosmické sumy).
Ostatně, v Rajchu taky musíš mít Indusi a GSM-R a nikdo se tě neptá, kolik stojí.

P.S. je nutné jako klacek na oponenty používat termín "sluníčkářské"? Chápu, že je to univerzální škatulka pro ty, kteří dostatečně jásavě neobdivují "vládu silné ruky" a nedští dostatečné množství síry na Němce a kdekoho dalšího, ale nepřijde mi, že by v Radkových výrocích bylo něco sluníčkářského... nech tohle kádrování Hudcovi.
Forever trusting who we are, and nothing else matters.
Pondělí, 06. srpna 2018 - 16:15:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 41
Registrován: 10-2017
ETCS - nejsem profesí železničář jakéhokoli zaměření, budu-li si fandit, pohybuji se v kategorii "mírně poučeného laika", tedy z této pozice se domnívám, že pohyb plnohodnotným ETCS nevybavených vozidel po takto vybavené trati i provozované v režimu L2 není absolutně neřešitelné v době mobilních telefonů a nejrůznějších hračiček s možností sledování polohy GPS apod., nakonec příslušný traťový úsek vždy hlídá někdo u monitoru, kdo rozhodne o tom, kam vlak pustí, jak nastaví návěstidla a výhybky apod...Jde o to, jaký zvolit postup. Dohodnout kompromis. Ovšem v našich končinách to obvykle probíhá dle mého hypotetického příkladu v příspěvku ze
čtvrtka, 02. srpna 2018 .
Pondělí, 06. srpna 2018 - 16:57:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1075
Registrován: 9-2011
Ohlédnutí za Prezidentským vlakem z Hodonína do Topoľčianok (Holíč nad Moravou 29.7.2018)
VIDEO - https://www.youtube.com/watch?v=XErGICLR6cI

Pondělí, 06. srpna 2018 - 17:27:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 164
Registrován: 9-2007
Aktuálně je pro historická vozidla reálnější hrozba než ETCS, od roku 2020 má být každé vozidlo (pokud se nic nezměnilo, tak bez vyjímky) vybaveno radiostanicí.
Kolemjdoucí
Pondělí, 06. srpna 2018 - 18:03:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 365
Registrován: 7-2008
No a co, tak bude, existují přenosné radiostanice. Radiostanice jsou na některé úseky v ČR povinné už dnes.
Pondělí, 06. srpna 2018 - 19:00:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1089
Registrován: 5-2002
Máš pravdu, Tome, oni mě pustí dráž a přes stanice podle rozhledu a ještě k tomu ve dvě ráno... to ty jízdy budou teprv kasaštyk. Ale máš pravdu, nepůjde o explicitní zákaz ... Trochu mi to připomíná legendární My jsme ten Boeing KAL007 nesestřelili, my jsme mu jen přerušili let, nebo nedávné EU nazakázala výkonné vysavače, jen omezila maximální příkon. Případně ze Zubačky to není lavina, to jen spadlo větší množství sněhu.

Tomáši, sluníčkář je člověk, který se vyvyšuje nad ostatní (my jsme ti lepší moderní, vyspělí a pokrokoví a vy jste ten póvl a to spodní patro bulváru), a používá místo argumentů urážky. Tu otázku jsem Radkovi položil podruhé maximálně slušně a místo odpovědi jsem se dočkal dalších urážek (spodní patro bulváru + srovnání ETCS s hajzlpapírem a školní docházku), tak co s takovým?

Znám přísloví, že když něco vypadá jako kachna, chodí jako kachna a kváká jako kachna, tak to asi s největší pravděpodobností bude kachna.

Radiostanice stojí zlomek toho, co ETCS. Mám zkušenosti s GSM-R na páře a je to skutečně prospěšná věc protože je tomu hovoru narozdíl od mobilu výrazně líp rozumět - pokud to ovšem funguje stylem "zmáčknu 2 a za tři vteřiny to zvedne výpravčí nejbližší stanice a pokud ne, tak mě do ní za další tři vteřiny přepojí" a ne ČR/AT specifikum, že si s sebou musím tahat ještě telefonní seznam a pří pokusu kontaktovat výpravčího tímto seznamem listovat a vytáčet (za současné obsluhy mašiny) šesticiferné číslo. GSM-R navíc nemá narozdíl od ETCS schopnost nasypat bez jakéhokoliv varování v plné rychlosti a plném výkonu rychlobrzdu, což ETCS umí udělat i na úplně nových mašinách, natožpak, když to bude dobastlené na 80 let staré mašině - o tom, že to je potenciální zdroj roztržení vlaku nebo popálení čety ani nemluvě.

Edit ještě k tomu Indusi: Na páře jedině dobře.[ok] Zástavba Indusi stojí ve srovnání s jinými součástmi parní loko pár šlupek, zabere minumum místa a hlavně to funguje - především v DE - maximálně spolehlivě (At verze bez 500 Hz magnetů a bez prokluzovek je horší). Ještě si pochvaluju ježdění s EBuLA, to je taky úžasná věcička. Při rychlostech nad 80 km/h listovat BFPL v tabletu není žádný med, to aby měl fíra navigátora jak na rallye.

(Příspěvek byl editován uživatelem Petr Barchánek.)
Pondělí, 06. srpna 2018 - 19:48:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 203
Registrován: 7-2017
Jak to tady tak čtu, tak Radek for president, TH for premier. Nebo generální tajemníci.
Pondělí, 06. srpna 2018 - 19:53:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 380
Registrován: 10-2005
Petr_barchánek:
"... sluníčkář je člověk, který se vyvyšuje nad ostatní (my jsme ti lepší moderní, vyspělí a pokrokoví a vy jste ten póvl a to spodní patro bulváru), a používá místo argumentů urážky. "
Upřímně řečeno, netušil jsem, co z mné letmé poznámky ke Ganzům vznikne...

A k těm sluníčkářům, z toho si nic nedělej... Já jsem dlouho byl takovej moderní, vyspělý a pokrokový..., jenže čím dál víc jsem přesvědčen, že je špatně, pokud tenhle proud jako etalon intelektuální elity dominuje. Jeho imanentní charakteristikou je odtrženost od společenské reality, která generuje výrazný odpor ve vrstvách, které také mají volební právo a jsou v podstatě dotlačeny k volbám v lepším případě typu ANO v horším SPD apod. Markantní je tohle třeba u nás v případě ČSSD, v Německu AfD, ve Francii se to ZATÍM vybilo v Macronovi.

RadkaŠ mám rád, ale on si tohle nikdy nepřipustí[proud]

K parním lokomotivám, nedávno jsem dával do placu v jedné debatě... Co si myslíte, že by bylo nejobtížnější v tuzemsku vyrobit v případě novostavby (velké) parní lokomotivy? To by mne docela zajímalo.