Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Předpisy » Archiv diskuse Předpisy do 14. 08. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Předpisy do 14. 08. 2019

dolů
   autor příspěvek
Neděle, 11. srpna 2019 - 18:02:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3148
Registrován: 2-2010
Já jsem potřebu návěstního napodobovače (= není hlavním návěstidlem, ale pouze informuje o návěsti hlavního návěstidla) pochopila, že bude (?) zřizován tam, kde fíra na nejbližší hl. návěstidlo před čelem vlaku, nevidí a aby mohl uvést vlak do pohybu v případě, že na návěstidle svítí přivolávací návěst, protože Opř ani VZ to fírovi říci neumí. A že bude toto napodobovátko ukazovat ještě další informace, je už jen třešnička na dortu navíc. Zřídit místo toho cesťák, jak navrhuje Vxy, by bylo mnohem dražší-muselo by se natahat spousta drátů, rozsekat kolejové obvody a překopat celá závěrová tabulka.

(Příspěvek byl editován uživatelem Haan.)
Neděle, 11. srpna 2019 - 20:57:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4047
Registrován: 11-2008
A k tomu "napodobovači" žádné dráty nepovedou ?
zOboru
Neděle, 11. srpna 2019 - 21:01:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 121
Registrován: 7-2018
Překopat závěrovka se musí tak jako tak. Proto se to počítám objeví jen u nových staveb. A tam už je pak celkem jedno, kolik drátů natáhnete. Ale je tady jiný fakt.

Nejprve situační schéma:

V 1.SK jsou opakovací předvěsti, v 2.SK/2a.SK a 4.SK cestová návěstidla. Opakovaná výstraha na cestovém návěstidle vypravuje vlak. Opakovaná výstraha na opakovací předvěsti vlak nevypravuje. Důvod? Docela zásadní rozdíl - viz dále:

Ukázka na zabezpečovacím zařízení:
(použita ukázka ze simulátoru Staničář, čili není to úplně do detailu přesné jako na skutečné JOP, ale pro názornost stačí, ve stanici je SZZ ESA ovládané z JOP)

Proti závěru vlakové cesty nejde nic postavit. Když by to tam nedejbože někdo pustil kolem neobsluhovaného návěstidla (nebo by ten posun z levého zhlaví návěstidlo projel a vjel na kolej pod závěrem vlakové cesty), tak obsazením koleje 2a volnoznak beztak spadne. Posun na obsazenou kolej je však standardní záležitost, bez ní byste ani neudělali tak triviální věc jako objetí soupravy. V obou kolejích opakovaná výstraha, v 1.SK proti vám ale může vyrazit posunový díl. Na obě koleje vjíždíte na výstrahu a zastavujete u peronu. Na dálku ta návěstidla Sc2 a OPřS1 vypadají obě stejně a až když přijedete blíž, zjistíte, že tomu návěstidlu v 1.SK chybí označovací pás a má černý štítek místo červeného. Zde je tedy nebezpečí záměny poměrně značné. Ano, výpravčí by asi nepustil vědomě jen tak posun proti vlaku, který má odjíždět, ale může se překliknout a postavit na ni omylem a nezáměrně. Ale v kabině jste vy a jde o váš život! Výpravčí sedí na CDP.



(Příspěvek byl editován uživatelem zOboru.)
Neděle, 11. srpna 2019 - 21:01:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4048
Registrován: 11-2008
zOboru:
"Výpravčíxy a další: důvodem pro zavedení je riziko záměny OPř (kterou to nahradí) s cesťákem. Žlutá s bílou - opakovaná výstraha - dovoluje na Sc odjíždět. Na OPř nikoliv a co hůř, může proti vlaku vyjet posun nebo dokonce i vlak jedoucí na obsazenou kolej."
Kolego, teď se v tom začínám ( možná nejen já ) trochu zamotávat. Chtělo by to osobní setkání a podebatovat. Takhle písemně se to moc nedaří. [andel] Můžete mne kontaktovat ?
zOboru
Neděle, 11. srpna 2019 - 21:06:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 122
Registrován: 7-2018
Výpravčíxy: pokusil jsem se to názorněji popsat ve svém příspěvku #121. Teď již asi pochopíte, jak jsem to myslel. A riziko záměny (které někde skutečně existuje - případ z reálné praxe viz #121) není z mé hlavy, takto to odůvodňovali i ti, co si to navrhli. Bohužel už tu prezentaci nemohu najít.
Neděle, 11. srpna 2019 - 21:11:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4049
Registrován: 11-2008
ad z Oboru: Nebezpečí hrozí u OPř, jak jsem pochopil. A u "napodobovače" hrozit nebude ? Asi ne, bude to "závislé" asi jako Sc návěstidla. [andel] …… Tak proč to komplikova a neudělat tam rovnou cesťák. A nemusí se vymýšlet další návěst. [andel]

(Příspěvek byl editován uživatelem výpravčíXY.)
Neděle, 11. srpna 2019 - 21:13:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4050
Registrován: 11-2008
Navíc cesťák umožní výpravčímu, v složitější dopravní situaci, "popotáhnout" vlak od peronu dál k odjezdu a vzít k peronu další vlak.
Neděle, 11. srpna 2019 - 21:18:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4051
Registrován: 11-2008
No teď mně napadá: Vlak stojí u peronu. Výpravčí na kolej před ním pustí posun. Zapomene na něj. Pak postaví odjezd pro vlak co stojí u peronu. Tomu se rozsvítí "něco" na "napodobovači" a rozjede se s tím, že má na odjezdu "návěst dovolující jízdu" a práskne do toho posunujícího dílu.[andel][vypravci]
Neděle, 11. srpna 2019 - 21:19:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4052
Registrován: 11-2008
Když tam bude cesťák, tak v tom případě ho nerozsvítí, neb na obsazenou kolej posunujícím dílem to nejde.[vypravci]
zOboru
Neděle, 11. srpna 2019 - 21:20:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 123
Registrován: 7-2018
Výpravčíxy: riziko záměny cestového návěstidla s návěstním napodobovačem? Já vidím celkem podstatný rozdíl, zvláště na delší vzdálenost:


(Příspěvek byl editován uživatelem zOboru.)
Neděle, 11. srpna 2019 - 21:24:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4053
Registrován: 11-2008
ad zOboru: Jasně. vypadá to jinak. Ale o to nejde. Jde o to, že za tím "napodobovačem", může výpravčí zapomenout ten posun a pak až rozsvítí odjezd, tak ten vlak na ten "napodobovač" se rozjede a bouchne do něj. Když tam bude cesťák, tak by se to stát nemělo. [vypravci]
Neděle, 11. srpna 2019 - 21:30:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3149
Registrován: 2-2010
Výpravčíxy:
"No teď mně napadá: Vlak stojí u peronu. Výpravčí na kolej před ním pustí posun. Zapomene na něj. Pak postaví odjezd pro vlak co stojí u peronu."
[crazy]
Výpravčíxy:
"Pak postaví odjezd pro vlak co stojí u peronu."
Tohle snad jde už dnes i bez napodobovače, když tedy "zapomene", že na kolej, kde stojí vlak pustil posun, aniž by fírovi v čele vlaku u peronu cokoliv řekl. Ne?
Neděle, 11. srpna 2019 - 21:32:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3735
Registrován: 5-2002
Na tom "napodobovači" (už jen ten název vyvolává dost nedůvěru) bude to vodorovné ramenoˇna obrázku proměnné? Tj. buď vodorovně nebo šikmo? Tedy napodobování mechanického návěstidla? [proud]
To jsou tedy pokroky...
Výpravčíxy: Jestli si to dobře pamatuji z předchozích vyjádření (tuším Hajného), tak důvodem náhrady cesťáků touhle broskvovinou je skutečnost, že cesťák se leckde nevejde pod střechu nástupiště... Klasický rovnák na vohejbák.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Neděle, 11. srpna 2019 - 21:36:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4054
Registrován: 11-2008
Cesťák nemusí být pod střechou nástupiště, ale až na konci nástupiště. Mimochodem, kdepak je dneska střecha nástupiště až na konec peronu ? Já takovou stanici neznám …..[andel]
zOboru
Neděle, 11. srpna 2019 - 22:18:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 124
Registrován: 7-2018
Výpravčíxy: Ono stačí "půlení" kolejí u peronu. A to je v hodně stanicích.
zOboru
Neděle, 11. srpna 2019 - 22:22:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 125
Registrován: 7-2018
Johny11: ano, je proměnné. Bez toho by to vlastně ani nemělo smysl. Zde jsou ty varianty, co to bude umět vysvítit:
Neděle, 11. srpna 2019 - 22:35:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19731
Registrován: 5-2002
Vxy: Například nějaký "pruh rovně a šikmo", který má znamenat, že na dalším návěstidle je na "Stůj", přece plně nahradí "žlutá", případně "žlutá s bílou". K čemu toto ?
Nenahradí - před "sněhulákem" je úplně stejná Opakovaná výstraha, jako před Stůj.

J11: důvodem náhrady cesťáků touhle broskvovinou
Napodobovačem nikdo žádnej cesťák nenahrazuje, ten by tam prostě byl i s napodobovačema. Asi záměna s modroblikem...?
Napodobovač je prostě prodloužený oko, který ukáže i to, co OPř ukázat neumí.
Neděle, 11. srpna 2019 - 22:40:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8897
Registrován: 5-2002
A co ETCS na tratích, na kterých probíhá 84 % osobní dopravy povinně od roku 2025?

V roce 1990 bych tomu tleskal, dnes mi to připadá jako pořádný "úlet".
zOboru
Neděle, 11. srpna 2019 - 22:57:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 126
Registrován: 7-2018
Hajnej: vida, další důvod, ten mě ani nenapadl. Využití se tedy jistě najde. [happy]
Pondělí, 12. srpna 2019 - 00:29:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2485
Registrován: 8-2010
Jsem si dovolil vytvořit od ruky dvě malůvky, které poměrně přesně ukazují, proč třeba na OBB ten napodobovač používají - je to celkem jednoduché a je to vidět z obrázků - to, co jim dělí staniční kolej je "Schutzsignal" (= krycí návěstidlo) - značí se Sch XXX, které umí jen dvě návěsti - a) Stůj (= červené světlo) a b) Jízda vlaku dovolena (= dvě bílá světla pod sebou).

Za krycím návěstidlem (= Sch XXX) může/nemusí být výhybka - pokud je, tak je krycí návěstidlo doplněno nahoře ukazatelem rychlosti, který může být i světelný proměnný, nebo fixní jako bílá olemovaná deska s bílým číslem - viz obrázky. Pokud mezi tímto návěstidlem (= Sch) a následujícím odjezdovým návěstidlem je zajištěna požadovaná viditelnost odjezdu, tak se napodobovač nepoužije [pozor].

Pokud ale není zajištěna, pak strojvedoucímu nestačí informace od krycího návěstidla, že je jízda vlaku dovolena s rychlostí 60 km/h (= viz neproměnný ukazatel rychlosti), ale musí dostat dodatečnou informaci, jakou návěst má očekávat na následujícím odjezdovém návěstidle = analogie k SŽDC s.o...CHYBÍ MU PŘEDVĚSTNÍ INFORMACE, kterou by mu u cesťáku řeklo horní žluté světlo - v tomto případě se použije dodatečně napodobovač, který návěstí příslušnou dodatkovou návěst - blíže předpis OBB V2.
A ještě obě skici:
Pondělí, 12. srpna 2019 - 06:37:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19732
Registrován: 5-2002
Neboli to přece jen funguje spíš jako (opakovací) předvěst - samostatná předvěst (resp. spodní štít s předvěstními světly) na Schutzsignalu pravděpodobně nesmí být použita.
Já to viděl kdesi u Salzburgu, kde bylo návěstidlo za obloukem. Akorát už netuším, jestli bylo vjezdové, cestové nebo odjezdové...
Pondělí, 12. srpna 2019 - 08:10:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9210
Registrován: 4-2003
Já to viděl kdesi u Salzburgu, kde bylo návěstidlo za obloukem. Akorát už netuším, jestli bylo vjezdové, cestové nebo odjezdové...

Já to viděl všudemožně ve všech těchto kombinacích a jmenuje se to Signalnachahmer.

Využití se tedy jistě najde.

Bych řekl že jedno z podstatných využití bude pro výchozí vlak, který nevidí na blikající modrou a ještě neminul první balízu ETCS L2.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 12. srpna 2019 - 10:31:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19734
Registrován: 5-2002
RŠ: jedno z podstatných využití bude pro výchozí vlak, který nevidí na...
...jakékoliv návěstidlo.
Hezky je to vidět na Wilsonu: když je kolej ve zhlaví rovná, dá se fpoho zastavit pro lidi. Když je ale v oblouku a návěstidlo za rohem, staví se (zatím) raději pro provoz.
zOboru
Pondělí, 12. srpna 2019 - 13:16:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 127
Registrován: 7-2018
Návěstidlo v oblouku, na něm cokoliv na nedostatečnou nebo přivolávačka. I na českém barvičkovači to znamená kód červené. Dnes to znamená buďto čekat nebo zavolat výpravčímu a každopádně výpravu jinak než návěstidlem. Návěstní napodobovač to řeší celkem jednoduše.
Pondělí, 12. srpna 2019 - 14:22:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4055
Registrován: 11-2008
Takže, když "napodobovač" bude návěstit, že na odjezdu je "Stůj", tak vlak bude stát. Když bude návěstit", že na odjezdu je návěst dovolující jízdu, tak začne odjíždět ? Má to být tak ? [andel] Jestliže ano, tak úplně stejně se to pozná z návěstí těch případných cesťáků. Krom toho, když by na odjezdu byla PN. Ale to už je mimořádnost. [andel] Jinak nevím, co brání tomu, aby vlak s přepravou cestujících na návěst "výstraha" ( "opakovaná výstraha" ) nemohl ( poté, co provede "mávání a pískání") se normálně uvést do pohybu a dojet k tomu odjezdovému návěstidlu. [andel] V některých stanicích, například Pečky, Velim, se to běžně praktikuje, i když tam je od peronu na odjezdové návěstidlo vidět a cesťák je cca 100 - 150 m před odjezdovým návěstidlem.[vypravci]
Pondělí, 12. srpna 2019 - 15:49:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1706
Registrován: 10-2009
No jo, ale v Pečkách a Velimi je vlak vypraven tím cestovým návěstidlem! Nikoli odjezdovým.
On je fakt rozdíl mezi Opř a cestovým návěstidlem. Předvěstí vypravenej být nemůže. V těchto stanicích se o žádný popotahování nejedná, je to normální jízda vlaku po předchozí výpravě.
Myslím, že si s tím nemusíme lámat hlavy. Zatím žádnej napodobovač u nás neexistuje a možná ani nebude.
Není co řešit. Není lepší přemejšlet, kam se jet vykoupat a kde mají dobrý pívo?
Pondělí, 12. srpna 2019 - 17:25:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1708
Registrován: 10-2009
To výpravčíxy: Omlouvám se Ti, je mi jasné, že tohle víš nejmíň tak dobře, jako já. Bylo to pro ty, co nevědí, neb vědět nemusí. P.
Pondělí, 12. srpna 2019 - 18:02:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3736
Registrován: 5-2002
Pravděpodobně nebudu daleko od pravdy, když si budu myslet, že zavedení "napodobovače" namísto zavedených cesťáků je slušný kšeft pro zainteresované. On to někdo musí vyvinout, odzkoušet, vypapírovat... projekce a stavění už je více méně stejný proces jako u těch cesťáků.
Jediná výhoda pro strojvedoucí je v tom, že když kolem "toho" projede (a stihne zastavit před napodobovaným návěstidlem), nebude to průšvih jako při projetí návěstidla.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Pondělí, 12. srpna 2019 - 18:18:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3150
Registrován: 2-2010
Johny11: nemělo být "nestihne"?
Jinak: jelikož se zavedl způsob výpravy návěstí hlavního návěstidla i tam, kde strojvedoucí na hlavní návěstidlo nevidí (ani OPř, ani VZ mu tu přivolávací návěst neumí přetlumočit), hledal se asi způsob, jak zredukovat potřebu jiného způsobu výpravy, než návěstí hlavního návěstidla. A mimo jiné, je dobré, že tam, kde fíra na návěst hlavního návěstidla nevidí a je vypraven jiným způsobem, tak mu nic neřekne, že na návěstidle před čelem vlaku je PN. Takže aspoň to napodobovadlo mu to říci umí (zatím jen papírově), což je pro fíru dost důležitá informace v okamžiku, kdy a jakou rychlostí uvede vlak do pohybu, ikdyž na hlavní návěstidlo ještě nevidí.
zOboru
Pondělí, 12. srpna 2019 - 18:23:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 129
Registrován: 7-2018
Pokud jsem pochopil správně záměr autorů, cílem by mělo být vymýtit opakované předvěsti. Má to být jakási jejich náhrada. Protože OPř se jako houby po dešti začaly objevovat právě až poté, co se hromadně přešlo na výpravu návěstidlem. Samozřejmě to nebude ze dne na den, ale jednou se možná dočkáme.
zOboru
Pondělí, 12. srpna 2019 - 18:36:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 130
Registrován: 7-2018
Podařilo se mi najít tu prezentaci. Návěstních napodobovačů se týkají tyto dvě strany:
Pondělí, 12. srpna 2019 - 18:59:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4056
Registrován: 11-2008
A jak jede k odjezdovému návěstidlu v poloze "Stůj" třeba nákladní vlak, který vjíždí do stanice na návěst "Výstraha" a ještě v polovině staniční koleje na odjezd nevidí. [andel] Přece když bude osobák odjíždět od peronu a nebude vidět na odjezd, tak pojede tak, jako by na něm bylo "Stůj" ( pokud nedostane jiný pokyn ). To je přece jasně dané v D1. [andel] Připomíná to nářek řidičů aut, které na železničním přejezdu ( když sluníčko svítí do "Blikačů" a není pořádně vidět, jestli červená světla svítí, nebo nesvítí ) jedou jako by se nechumelilo a pak prásk do vlaku. [andel][vypravci]. Stejně to projetí odjezdu vlakem osobní přepravy od peronu po "zamávání" průvodčím, je jen nepozornost. Jen pro zajímavost, je někde "statistika", kolik bylo takto projetých odjezdů podle toho, jestli bylo na odjezd vidět, nebo nebylo ? Co jsem já sledoval, tak většinou to bylo ve stanicích, kde na odjezd je vidět. Jednou dokonce odjezdové návěstidlo bylo cca 80 m před čelem vlaku a přímo "oslňovalo" strojvedoucího. … Jindy zase taky v klidu po zamávání průvodčím odjel a vůbec nereagoval na to, že se "rozeřvala" houkačka dávající zvukovou návěst "Stůj" ( Půlku vesnice to probudilo, ale fíra nic. Poté mu výpravčí skoro 10 minut marně volal na mobil, neb obsazeno. Když se konečně dovolal a oznámil mu, že odjel "proti stůj", tak v klidu odvětil : "To už snad dojedu, né ?"[andel][andel] A reakce průvodčího ? "No, já slyšel nějaký houkání, ale když fíra jel " [andel][proud][lol][lol] …...Jinak, ne že bych brojil proti strojvedoucím.[andel] Taky mne nadzvedává, když výpravčí říká strojvedoucímu : "Proveď si výpravu vlaku a popotahuj k odjezdu a za tím rychlíkem pojedeš."[vypravci][vypravci]
zOboru
Pondělí, 12. srpna 2019 - 19:25:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 131
Registrován: 7-2018
Výpravčíxy: Jedna MU kdy strojvedoucí také od peronu neviděl na návěstidlo s čerstvým obviněním z obecného ohrožení:
https://www.idnes.cz/plzen/zpravy/vlak-expres-srazka-ejpovice-pol icie-obvineni-strojvudce-brzda-obecne-ohrozeni.A190812_112353_plz en-zpravy_vb
Teď neřešte prosím kvalitu článku, známe iDnes...

Dnes už je u 4.SK OPř, protože se tam koná pravidelně úvrať. U 2.SK není (v době MU nebyla ani u té 4.SK).
Pondělí, 12. srpna 2019 - 20:26:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1710
Registrován: 10-2009
Když je vlak vypraven jiným způsobem než návěstí hlavního návěstidla, jeho rychlost nesmí překročit 40 km/h za jízdy k odjezdovému (cestovému) návěstidlu. Že by měl předpokládat návěst Stůj, to už dávno neplatí. (Tuším od 2. změny D1). Co tam však může svítit, je PN. Pokud návěstidlo v poloze Stůj projede a rychlost 40 přitom nepřekročí, je to normální padák. Vlak smí být vypraven, jsou-li splněny všechny podmínky pro jeho odjezd. Jednou z podmínek je, že návěstidlo dovoluje jízdu. Pokud je vlak vypraven proti stůj, nebo pokud mezitím návěstidlo spadne na červenou, zase padák.
Když jede vlak od návěsti Výstraha, musí strojvedoucí předpokládat návěst Stůj na dalším hlavním návěstidle. Každý vlak! To je přece základ. Ani světla návěstního opakovače tuto povinnost nezmírňují.
Žádný pokyn o návěsti návěstidla nesmí strojvedoucí od nikoho dostat. Kdyby dostal, je to naprosto o ničem, tak to předpis nedovoluje. Sakra, kam na tohle chodíš?!
Jinak souhlas s Tebou o chování některých kolegů. Strojvedoucí nemá "pískat", ale dát předepsanou návěst. Pokud mně dává četa souhlas dřív, než jsem dal výzvu, nejedu. Nastává čas k proškolení obsluhy vlaku. Byť tím zpozdím svůj vlak a ostatní. Píšu to na něj do hlášení. Když to udělá ještě jednou, jde z vlaku dolů.
Jo, pozoruji taky, že někteří kluci mají špatné návyky a ještě je učí ty konduktéry. Být nějakým kontrolním orgánem, (vůbec po tom netoužím), myslím, že by někteří kolegové měli problém.
Přitom ovšem by se vztekali, kdyby je výpravčí vypravil ledabyle a nepředpisově, stejně jako zuří, že někteří členové obsluhy vlaku dávají souhlas pochybně. Holt je asi dobrý nejprve si zamést před vlastním prahem. Navíc to dost často nejsou začátečníci, kteří to flinkají. To je smutný. Hodně takových podobných nehod jako popisuješ Ty nebo třeba kolega zOboru jsou důsledkem nikoli momentální nepozornosti, kterou nikdo nemůže vyloučit, ale špatných návyků. P.
Pondělí, 12. srpna 2019 - 20:28:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3151
Registrován: 2-2010
Výpravčíxy:
"A jak jede k odjezdovému návěstidlu v poloze "Stůj" třeba nákladní vlak, který vjíždí do stanice na návěst "Výstraha" a ještě v polovině staniční koleje na odjezd nevidí."
Řekla bych, že zastaví podle čl.747 a 3032-1.odst. - pak nemá problém s viditelností návěstidla a následnou jeho výpravou návěstí hlavního návěstidla. Problematika nastává u vlaků s přepravou cestujících, kdy z obvyklého místa zastavení strojvedoucí na návěstidlo před čelem vlaku nevidí.
Výpravčíxy:
"Přece když bude osobák odjíždět od peronu a nebude vidět na odjezd, tak pojede tak, jako by na něm bylo "Stůj" ( pokud nedostane jiný pokyn )."
Ale ten strojvedoucí může uvést vlak do pohybu a odjet od peronu jedině na nějaký pokyn od vás, který mu dáte rozkazem k odjezdu návěstí hl. návěstidla před čelem vlaku-na které ovšem nevidí, anebo jiným způsobem. Bez vašeho pokynu se nesmí hnout (může to být i vaším nařízením k popotažení cestou posunu). A jestliže mu dáte rozkaz k odjezdu jiným způsobem, tak mu ten rozkaz k odjezdu přece nedáte, když je na návěstidle před čelem vlaku "Stůj". Takže po rozkazu k odjezdu jiným způsobem jede vždy tak, jako by na návěstidle byla min. PN nebo barva, dokud se na vlastní oči nepřesvědčí o návěsti, která tam opravdu je. Stůj tam být nesmí, proto ho ani neočekává. Už si rozumíme?
Heleďte pane Vxy, nechci, aby to znělo, jako poučování, ani to není mým úmyslem. Chci Vám jen přiblížit pohled ze stanoviště a jak ten fíra musí jednat, než se vůbec od peronu rozjede a nevidí na návěstidlo. A když mu tam rozsvíte PN a on na návěstidlo nevidí, tak mu ani Opř, ani VZ neřekne, že tam ta PN svítí a tedy nemůže uvést vlak do pohybu na návěst hl. návěstidla, ale jen výpravou jiným způsobem (samozřejmě až po provedení úkonů stanovených dopravce).
Doufám, že jsem Vás svojí reakcí neurazila.

PS: vidím, že než jsem dopsala, byl pan Podroužek s reakcí rychlejší, tedy se mu omlouvám.

(Příspěvek byl editován uživatelem Haan.)
Pondělí, 12. srpna 2019 - 21:45:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19735
Registrován: 5-2002
Vxy: Jestliže ano, tak úplně stejně se to pozná z návěstí těch případných cesťáků.
Vzhledem k tomu, že ne vždy platí, že nedostatečná ZV + nedostatečná ZV = dostatečná ZV, tak to neplatí, ne-pla-tí...!

J11: zavedení "napodobovače" namísto zavedených cesťáků je slušný kšeft pro zainteresované
Další, co není schopnej pochopit výše uvedené a místo toho vymejšlí čecháčkovský píčoviny typu kdo na tom vydělá... [crazy]

Podr: Když jede vlak od návěsti Výstraha, musí strojvedoucí předpokládat návěst Stůj na dalším hlavním návěstidle. Každý vlak! To je přece základ. Ani světla návěstního opakovače tuto povinnost nezmírňují.
Huh...?
Případ, kdy bych neměl spoléhat jenom na opakovač (ale ani na v dáli viděné návěstidlo), je ten, že jsem jel ne okolo výstrahy (která je regulérním volnoznakem), ale na přivolávačku nebo na autobloku proti červený. Pak totiž nemusím být v oddílu sám a znak opakovače (nebo i toho návěstidla) začne být s jistotou "můj" až teprve tehdy, když vidím, že mezi mnou a návěstidlem nikdo jinej není (neboli mám "TAF").
Pondělí, 12. srpna 2019 - 22:50:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3153
Registrován: 2-2010
Hajnej:
"Huh...?
Případ, kdy bych neměl spoléhat jenom na opakovač (ale ani na v dáli viděné návěstidlo), je ten, že jsem jel ne okolo výstrahy (která je regulérním volnoznakem), ale na přivolávačku nebo na autobloku proti červený. Pak totiž nemusím být v oddílu sám a znak opakovače (nebo i toho návěstidla) začne být s jistotou "můj" až teprve tehdy, když vidím, že mezi mnou a návěstidlem nikdo jinej není (neboli mám "TAF")."
Znám 2 případy, kdy se strojvedoucí smí řídit příznivější návěstí návěstního opakovače, aniž by viděl, zda se před čelem vlaku a návěstidlem nacházejí vozidla:
1) jede-li za poškozené návěstidlo AB (čl.2574). Přičemž za poškozené návěstidlo se považuje i zhaslé návěstidlo (čl.117) a jede nejvyšší dovolenou. Naopak-jede-li vlak na AB proti červené, nesmí se řídit příznivější návěstí NO (čl.2572) + jede PRP a musí předpokládat vozidla v jeho oddíle.
2) stojí-li vlak ve stanici, fíra na hl. návěstidlo před čelem vlaku nevidí, ale NO přenáší info o návěsti hl. návěstidla (barvu), může uvést vlak do pohybu (čl.2979a). A vůbec mu nic nenařizuje předpokládat, že nemá kolej mezi čelem a návěstidlem volnou.
Takže si myslím, že to pan Podroužek myslí dobře:
"Když jede vlak od návěsti Výstraha, musí strojvedoucí předpokládat návěst Stůj na dalším hlavním návěstidle. Každý vlak! To je přece základ. Ani světla návěstního opakovače tuto povinnost nezmírňují."
Stejně tak to chápu já - baba z lampárny. [happy]

(Příspěvek byl editován uživatelem Haan.)
Úterý, 13. srpna 2019 - 09:00:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1712
Registrován: 10-2009
Paní Haan teď zase předběhla mě.
Je to přesně tak. A když už jsem nejednou viděl svítit žlutou nebo mezikruží na opakovači a návěstidlo bylo červený jak zralý rajče, jeví se mi to celkem rozumné nevěřit. Výsledkem je sice, že se třeba přes Poříčany táhnu třicítkou, ale dokud nevidím tutově, že moje odjezdový návěstidlo je postaveno, nedá se nic dělat. Neb návěst Výstraha předvěstí návěst Stůj. Řešení je - stavět včas. Je-li to možné. P.
Úterý, 13. srpna 2019 - 09:03:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19738
Registrován: 5-2002
Haan: Naopak-jede-li vlak na AB proti červené, nesmí se řídit příznivější návěstí NO (čl.2572)
Tady asi bude zdroj nedorozumění v tom, co přesně znamená to "proti".
Podle těch důsledků tomu odpovídá jízda okolo Stůj za návěstidlo (přičemž ty důsledky pak trvají až do doby, než vidím, že jsem před dalším hlavním návěstidlem sám), nikoliv samo přibližování k návěstidlu s návěstí Stůj (pokud na předchozím hlavním návěstidle byl řádný volnoznak) - tomu bych říkal "ke Stůj".

S tím druhý bodem je to takový vachrlatý. U nových ZZ jsou po dobu svícení kódu vyloučeny protisměrné posunové cesty, ale to ještě nevylučuje, že tam výpravčí něco nepošle proti modré.
Opravdu exaktně to dělá asi jen RBC ETCS, která si kontroluje volnost úseku za (odjezdovým, cestovým) návěstidlem a pokud se tento úsek obsadí a výměny nestojí jinam, tak shodí mobilní část z FS do OS (podle rozhledu).
Úterý, 13. srpna 2019 - 09:06:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19739
Registrován: 5-2002
Podr: Řešení je - stavět včas.
To asi pokaždé nejde, ale pokud ten vlak není nadjetej by byla slušnost o tom kváknout.

Je-li to možné.
Vůbec nejhorší varianta je, když staví nějaké jelito nemožné...
Úterý, 13. srpna 2019 - 09:15:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3737
Registrován: 5-2002
Další, co není schopnej pochopit výše uvedené a místo toho vymejšlí čecháčkovský píčoviny typu kdo na tom vydělá... [crazy]

Ale, ale...proč ta podrážděná reakce?
Z výše uvedeného mi zatím vyplynulo jedno - hlavním důvodem zavedení "napodobovače" je možnost záměny Sc a OPř (ostatní důvody mi přijdou jako marginální). Někde výše uvedený argument, že se fíra rozjede a až nakrátko vidí jiný štítek, chybějící pruhy... mi přijde poněkud scestný, jestliže se bavíme o výpravě vlaku. V takovém případě vlak prostě stojí před návěstidlem nebo před "napodobovačem". Takže ve výsledku je to snad jedno.
Při průjezdu, resp. vjezdu, se bude chovat trochu jinak - a pokud tam bude žlutá - bílá, tak je (podle mých chabých znalostí) jedno, zda jde o Sc nebo Opř. Jízda kolem tohoto návěstidla je možná a na dalším očekávám "Stůj".
Upřímně řečeno, mně to žíly netrhá - jen to je další důkaz toho, jak si ten život zasíráme dalšími a dalšími kravinami.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Úterý, 13. srpna 2019 - 09:40:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3158
Registrován: 2-2010
Hajnej:
"Tady asi bude zdroj nedorozumění v tom, co přesně znamená to "proti"."
Ale to jsem se blbě vyjádřila. Měla jsem na myslí, jak se musí chovat na AB v oddíle za červenou …
Hajnej:
"S tím druhý bodem je to takový vachrlatý. U nových ZZ jsou po dobu svícení kódu vyloučeny protisměrné posunové cesty, ale to ještě nevylučuje, že tam výpravčí něco nepošle proti modré.
Opravdu exaktně to dělá asi jen RBC ETCS, která si kontroluje volnost úseku za (odjezdovým, cestovým) návěstidlem a pokud se tento úsek obsadí a výměny nestojí jinam, tak shodí mobilní část z FS do OS (podle rozhledu)."
Chápu, že Vy jste svým myšlením i viděním o minimálně 1 level výš, než my všichni-tj. u funkcí ETCS-co ne/bude umět a jak a kdy bude fungovat Vy dávno víte. Ale to je budoucnost, na kterou musí být postaveny extra předpisy. Teď máme současnost a k ní vztažený D1. Ustanovení o volnosti vlakových cest v D1 nikdo nezrušil a tak platí jak pro výpravčí, tak i fíry.
Přeji hezký den a jdu dělat něco užitečného. [happy]
Úterý, 13. srpna 2019 - 10:52:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2490
Registrován: 8-2010
ad Hajnej:
Opravdu exaktně to dělá asi jen RBC ETCS, která si kontroluje volnost úseku za (odjezdovým, cestovým) návěstidlem a pokud se tento úsek obsadí a výměny nestojí jinam, tak shodí mobilní část z FS do OS (podle rozhledu)..
Ono je to krapet složitější, RBC může být vcelku (skoro) jedno, jestli je úsek za EOA v případě vjezdové VC volný nebo ne, zásadní pro ni ale je, jestli je volný kolejový úsek mezi odjezdovým návěstidlem, kde je EOA a námezníkem nejbližší výhybky (= pokud je to po hrotu), příp. středem srdcovky (= pokud je to proti hrotu) - tady se totiž dohlíží Danger Point alias SvL (= Supervised Location).
Pouze pokud se tento úsek obsadí, tak RBC aktualizuje vjíždějícímu vlaku MA a odebere mu ten Danger Point ( = paket 15) a SvL je nově EOA, čili návěstidlo a DP se již nedohlíží. To platí i pro stav, kdy vlak na staniční koleji již stojí, resp. již došlo ke zrušení výluky protisměrné posunové a vlakové cesty, čili cílem je obecně minimalizace počtu přechodů z FS do OS.

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Úterý, 13. srpna 2019 - 16:36:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3159
Registrován: 2-2010
Johny11:
"... jen to je další důkaz toho, jak si ten život zasíráme dalšími a dalšími kravinami."
Do doby, kdy ve stanici byla červená čepička a vlak stál u peronu, strojvedoucího ani nenapadlo uvést vlak do pohybu bez pokynu červené čepičky. To by se pan výpravčí třeba v takových Kostěnicích sakra zlobil.
Pak se v rámci úspor čepičky zahodily, přemístily, propustily a místo nich se stanovilo pravidlo, že uvedení vlaku do pohybu se bude řídit pokyny návěstidel. A tam, kde na návěstidlo před čelem stojícího vlaku fíra nevidí, omlouvá se a tiše se trpí pohyb vlaku (popotažení bez jakéhokoliv pokynu) od peronu k návěstidlu bez pokynu, byť to předpis nedovoluje. Ale omlouvá se to postavenou a volnou vlakovou cestou, selským rozumem... A začíná se to brát jako samozřejmost!
Až když to strojvedoucím začíná docházet, že tak činí jen a jen na svoji odpovědnost a mydlí si tím schody sami sobě a tedy vyžadují pro další pohyb od peronu pokyn k uvedení vlaku do pohybu, nastává řízení provozu problém. A tentýž pan výpravčí, který dříve stával u vlaku na peronu s červenou čepičkou se nyní s věže zlobí, že vlak se bez jeho pokynu sám do pohybu neuvede, protože strojvedoucí si ty schody prostě už dál mydlit nechce.
Asi proto se začaly vymýšlet ty "prodloužené oči" zvané návěstní napodobovač, když fíra nemá oči na gumičku, aby se jimi mohl podívat za roh a pokyn k uvedení vlaku do pohybu si přečetl z hlavního návěstidla sám svýma očima.
A jestli se tím napodobovačem předpisy zaserou? Třeba to zůstane jen na papíru a místo toho bude pokyn k uvedení vlaku do pohybu dávat jiným způsobem, než návěstí hlavního návěstidla, ten, kdo dopravu řídí-což už předpisem vyřešeno je.
Úterý, 13. srpna 2019 - 16:59:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 83
Registrován: 8-2017
Nechápu proč se vůbec zřizovala odjezdova návěstidle. Vždyť stačilo nechat ve stanici červenou čepici s plácačkou a na vlaku vlakvedoucího s trumpetou. A bylo by To .[lol][lol][lol] vtip[lol]
Úterý, 13. srpna 2019 - 18:34:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1713
Registrován: 10-2009
Pane Hajnej, tou poznámkou "stavět včas. Je-li to možné", jsem myslel přesně to. Tedy že někdy to třeba možné není, nemusí to být proto, že výpravčí je loudal nebo dal přednost guláši na vařiči. I když ani do toho mi nic není, nepatřím mezi ty kolegy, kteří by otravovali telefonáty do dopravy s tím, co tam sakra dělají. Mou starostí je na návěst Výstraha předpokládat Stůj na dalším návěstidle.
To Dotaz - tak to jistě paní Haan nemyslela. Zažil jsem přitom obé. Výpravku v každé stanici a trumpetku na zastávce i po mimořádném zastavení na trati. Vše má a mělo své plus a mínus.
A pro Vás i paní Haan - zavedla se tzv "nepřímá výprava", což je dnes zváno výpravou návěstí hlavního návěstidla. Špatný je, že někde jo, někde ne. Přesto, že technicky nic nebrání, aby vlaky byly vypravovány i v těch stanicích, kde by to jinak šlo. Nejednotnost je riziko. Druhá vada je v tom, že tato výprava byla zavedena v mnoha případech bez technických opatření. A mohu potvrdit, že hodně dlouho po začátku platnosti současné D1 jsem se v mnoha případech setkával s naprostým ignorováním či neznalostí této změny. To v případech, kdy jsem dle předpisu informoval výpravčího o tom, že nevidím na návěstidlo platné pro kolej, na které stojí čelo vlaku. A dosud jsou potíže s výpravou ze správné koleje ve stanici, hlavně v tom, že jsem vypravován z koleje, na které čelem vlaku nestojím. Když na oznámení výpravčímu, že nevidím na návěstidlo je odpovědí "a vo co ti de?" mám jisté pochyby o tom, že jsem se dovolal opravdu do dopravy.
Podobně když místo výpravy vlaku se z vysílačky ozve "máš to postavený".
Souhrnem - reminiscence na výpravku a trumpetku chápu, byť tak to jistě myšleno nebylo. Na vině je spíš odpor k novotám, nebo jak to nazvat.
Když byla zavedena u ČSD výpravka, někdy za první republiky, byla tato pomůcka zesměšňována i tiskem jako módní výstřelek ajznbónu, kde roupama neví co by. Takže nic novýho. P.
Úterý, 13. srpna 2019 - 20:54:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3738
Registrován: 5-2002
Milá paní Haan. Geneze i souvislosti mi jsou známy. Nakonec, už také leccos pamatuji. Ale Váš rozsáhlý rozbor stále nedává odpověď na otázku, proč tam, kde není vidět na odjezdové návěstidlo, nejsou kvůli výpravě výchozího/zastavujícího vlaku zřizována cestová návěstidla a místo toho se zavádí "napodobovač". Ten nápad má nepochybně autora, těžko vznikl jako výsledek nějaké kolektivní pitky. No, ale ten sem zřejmě nechodí a pokud chodí, nepřizná se... Čímž to asi ukončíme, točíme se v kruhu.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Úterý, 13. srpna 2019 - 21:36:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3161
Registrován: 2-2010
Johny11:
"Ale Váš rozsáhlý rozbor stále nedává odpověď na otázku, proč tam, kde není vidět na odjezdové návěstidlo, nejsou kvůli výpravě výchozího/zastavujícího vlaku zřizována cestová návěstidla a místo toho se zavádí "napodobovač"."
Můj "rozsáhlý rozbor" s porovnáním minulosti tím chtěl naznačit jediné: že nejlevnější způsob by byl, kdyby si ti, kteří řídí provoz (ať sedí na jakékoliv židli, či věži) uvědomili, že bez jejich pokynu se vlak ve stanici nesmí hnout (ať už se jedná o vlak výchozí, nebo-a tam hlavně-ve stanici jen zastavivší z jakéhokoliv důvodu). Totéž by si měli uvědomit i strojvedoucí. A tam, kde na pokyny dané návěstidlem není vidno, aby obě strany spolu předpisově komunikovaly. Pro to se nemusí zřizovat žádné cesťáky, ani Opř, ani napodobovače. A máme to zadarmo a bez zasírání předpisů. Stačí, když si budou plnit všichni "jen" své povinnosti.
Zřizování cestových návěstidel je drahé (navíc je norma nedoporučuje zřizovat), totéž Opř a mnohde není ani místo, kam je umístit. A u cesťáků není šťastným řešením, že mohou být umístěny i na nedostatečnou zábrzdnou vzdálenost a někdy až kriticky krátkou. Domnívám se, že tak, jak ten pohyb vlaku dnes řeší D1, je dostatečné a když se chce a obě strany si uvědomí každá své povinnosti a dodržuje je, tak není problém a tedy není co řešit-ani nově zřizovanými cesťáky, ani napodobovači.
Úterý, 13. srpna 2019 - 22:34:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2669
Registrován: 5-2008
Haan: takže nějaký : "Aufsicht" ?
Don Parmezano
Úterý, 13. srpna 2019 - 23:27:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3163
Registrován: 2-2010
Parmezano: ano. Myslím, že chybí na obou stranách.
Úterý, 13. srpna 2019 - 23:49:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19744
Registrován: 5-2002
Haan: Měla jsem na myslí, jak se musí chovat na AB v oddíle za červenou …
To já u toho "proti Stůj" taky - pak to už ale není případ podle Podružkova #1710 "Když jede vlak od návěsti Výstraha"...

kdy ve stanici byla červená čepička a vlak stál u peronu, strojvedoucího ani nenapadlo uvést vlak do pohybu bez pokynu červené čepičky
Ale napadlo a byl nasranej, že čepička furt ne a nejde.
Kolikrát já to už třeba v Poříčanech zažil: návěstidlo postavené, minuta-dvě po čase odjezdu, poslední cestující si už stihl koupit noviny a zapálit cigáro - a pantáta teprve vylejzá z dopravy, zapíná si kšandy a pak se ještě vrací pro výpravku. Tušíte vůbec, kolik energie šlo pánubohu do oken tohle úplně zbytečný zpoždění dohnat...?

PRA: RBC může být vcelku (skoro) jedno, jestli je úsek za EOA v případě vjezdové VC volný nebo ne, zásadní pro ni ale je, jestli je volný kolejový úsek mezi odjezdovým návěstidlem, kde je EOA a námezníkem nejbližší výhybky (= pokud je to po hrotu), příp. středem srdcovky (= pokud je to proti hrotu)
To je v drtivé většině případů ten samej úsek (a výjimkama typu Přelouč sudé odjezdy diskusi o principech plevelit nebudeme, že...?)

J11: proč tam, kde není vidět na odjezdové návěstidlo, nejsou kvůli výpravě výchozího/zastavujícího vlaku zřizována cestová návěstidla a místo toho se zavádí "napodobovač".
Třeba i proto, že ten napodobovač nevytváří prostorovej oddíl a nikdy není třeba před ním zastavovat (míněno z hlediska zákazu jízdy, nikoliv z hlediska dosažení jeho viditelnosti).
Středa, 14. srpna 2019 - 08:52:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1715
Registrován: 10-2009
Zdar jak sviňa z betálnýho štatlu!
K panu Hajnýmu 19744 2. odst. Jo, je to přesně tak, jak píšete. Věčně zpožďovaný vlaky čekáním na odjezd.
A pak honitba času, aby se zpoždění eliminovalo. Do další stanice, kde tomu bylo podobně. Výprava návěstí hl. návěstidla je podle mě velmi dobrý nápad. (Když už ta "výprava" musí být). Jen měla být všude, kde jsou hlavní návěstidla u každé dopravní koleje ve všech směrech. A ne někde jo, jinde ne.
U nás má asi všechno svoje specifika. Ač to předpis SŽDC D1 přímo zakazuje, je výprava návěstí hlavního návěstidla dovolena i ve stanicích, kde nejsou všechny dopravní koleje vybaveny odjezdovými (cestovými) návěstidly. Za naprostého nezájmu SŽDC, dopravců i Drážní inspekce. Zato ve stanicích typu Vyškov nebo Rousínov, kde by výpravě návěstí odj. náv. nic nebránilo, se pořád plácačkuje.
Naprosto souhlasím s instalací napodobovačů a ne cestových návěstidel. Čím víc návěstidel s červenou, tím víc možností nějaké projet. Ostatně i to je jedním z důvodů zvýšeného počtu projetých návěstidel- je jich prostě víc. Byť jak píše paní Haan, předpisově je to vyřešený bez čehokoli. Přesto bych uvítal, kdyby ve stanicích, kde na to svý návěstidlo nevidím či nemohu vidět a není kód VZ nebo Opř, takový napodobovače byly. Otázkou je, zda by třeba kódování staničních kolejí nevyšlo levněji. Ale to fakt nevím. P.
Středa, 14. srpna 2019 - 08:53:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9232
Registrován: 4-2003
Kolikrát já to už třeba v Poříčanech zažil: návěstidlo postavené, minuta-dvě po čase odjezdu, poslední cestující si už stihl koupit noviny a zapálit cigáro - a pantáta teprve vylejzá z dopravy, zapíná si kšandy a pak se ještě vrací pro výpravku.

To bylo skoro všude, na jednokolejkách to dovedlo samo o sobě spolehlivě rozvracet dopravu a odpoledne se už překládalo křižování.[crazy] Najednou tyhle jevy zmizely jak mávnutím kouzelnýho proutku.

Hlavně se to nikdy zpátky nevrátí ani kdyby někdo moc chtěl - prostě na to nikdo nesežene lidi.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 14. srpna 2019 - 09:11:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3086
Registrován: 7-2006
Hlavně se to nikdy zpátky nevrátí ani kdyby někdo moc chtěl - prostě na to nikdo nesežene lidi.

Můžeš /a nejen Ty / být naprosto v klidu,bo pokud nenastane "zázrak",tak během krátkého času nebudou lidi jednak na řízení provozu,ale ani na to "šoférování" kočárů .. [ko] Myslím,že jednou bude náš Zababov.cz vysoce v kurzu ..[lol]

[vypravci]
Zklamání změní člověka k nepoznání ..
Středa, 14. srpna 2019 - 10:42:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3739
Registrován: 5-2002
Třeba i proto, že ten napodobovač nevytváří prostorovej oddíl a nikdy není třeba před ním zastavovat

Stejně jako paní Haan máte jednu kouzelnou schopnost - plynule přecházíte od situace "výprava vlaku" k situaci "vjezd/průjezd vlaku". Z dosavadních vysvětlení funkce a důvodů pro instalaci vyplývá, že jde o pomůcku, která má posloužit k výpravě vlaku, tj. stojícího tělesa. Taková napevno umístěná elektronická plácačka, zřejmě v místě obvyklého zastavení vlaku*. Tak proč do toho zase taháte zastavování? Vlak zastavující bude muset zastavit tak, aby fíra zřetelně a nezpochybnitelně rozeznal znak na napodobovači , vlak projíždějící si "toho" nevšímá. V případě realizace cesťákem vlak zastavující zastaví u cesťáku (10 m před ním), vlak projíždějící má na tomto cesťáku povolující návěst, která zároveň předvěstí návěst dalšího hlavního návěstidla, zřejmě na nedostattečnou zábrzdnou vzdálenost. Nic nového a neobvyklého.

* Jak to má být velké? U delšího peronu to bude ve více provedeních, třeba po 20 metrech?
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Středa, 14. srpna 2019 - 11:05:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1716
Registrován: 10-2009
Johny11, to ví pámbu. Podobné návěstidlo používané již léta u ÖBB slouží i jako Opř před vjezdovými návěstidly, tedy na širé trati. Takže to slouží všem vlakům, i projíždějícím. Zda to má sloužit jen jako pomůcka pro výpravu, těžko předvídat. Každopádně než bych měl před sebou všude nějaké cesťáky, tak raději nic. O návrhu na takové návěstidlo (napodobovač) jsme byli školeni ing. K. ze SŽDC už před třemi lety. Vzhledem k tomu, že šlo teprve o návrh, myslím, že tohle nás fakt trápit nemusí. Možná, že to není nikde ještě ani namalovaný. Brod, před kterým stahujete gatě je na druhé straně zeměkoule. Hlavně zdraví. P.
Středa, 14. srpna 2019 - 11:23:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3683
Registrován: 3-2006
V případě realizace cesťákem
vlak projíždějící má na tomto cesťáku povolující návěst,

A nebo taky nemá a pokud vychází od vjezdu k cesťáku zábrzdná, tak má na vjezdu úplně stejnou Výstrahu.
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
geren
Středa, 14. srpna 2019 - 16:25:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3
Registrován: 5-2019
Dobrý den, buď špatně chápu, nebo se nedokáži soustředit. Prosím proto o vysvětlení dvou otázek:
1. Čím se bude funkčně lišit napodobovač od opakovací předvěsti? Oba jsou nezávislé na kolejových obvodech, oba jsou závislé pouze na odjezdovém návěstidle. Řešila se otázka odjezdu "proti stůj" - jak se změní situace?
2. výše tři diskutující uvedli, že návěstní opakovač pro ně není závazný (předpokládám, že šlo o případ odjezdu a nevidění na ojezdové návěstidlo). Proč je tedy v D1 uvedeno: "Strojvedoucí, (...) který nevidí na odjezdové (...) návěstidlo a jeho návěst
mu nebyla předvěstěna předchozím hlavním návěstidlem (...) ani vlakovým zabezpečovačem, musí za odjezdu vlaku předpokládat návěst tohoto návěstidla
dovolující jízdu vlaku rychlostí 40 km/h (popř. RPN)."
. Děkuji a čest Vaší diskuzi, jedna z těch smysluplnějších na tomto serveru.
Středa, 14. srpna 2019 - 16:48:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4060
Registrován: 11-2008
A už se to zase zaostává. Touto písemnou formou se tohle špatně diskutuje, neb stačí jedno slovíčko špatně pochopene a už se diskuse staci jinam. Chtělo by to "osobní diskusi"[andel][vypravci]
Středa, 14. srpna 2019 - 16:57:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1429
Registrován: 11-2005
geren/1. Pokud to z diskuze chápu dobře, tak tím, že napodobovač narozdíl od OPř umí "přenášet" i návěsti ŽBŽ a přivolávačku (dávané hlavním návěstidlem za rohem).

Jinak ten nápad obecně se mi líbí i tím, že se vizuálně značně odliší OPř od cesťáku, neboť na cesťáku ŽB (často) znamená výpravu vlaku, kdežto na OPř ne.