Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Předpisy předcházející | další

Předpisy

dolů
   diskuse  posl. autor příspěvků  stran  posl. příspěvek
Archivy starších příspěvků   
 
Archiv diskuse Předpisy do 24. 01. 2019 Haan 60 24-01-19  18:52
Archiv diskuse Předpisy do 28. 02. 2019 zOboru 60 28-02-19  15:25
Archiv diskuse Předpisy do 06. 03. 2019 zOboru 60 06-03-19  20:10
Archiv diskuse Předpisy do 09. 04. 2019 Láďa 60 09-04-19  21:04
Archiv diskuse Předpisy do 29. 04. 2019 Podroužek 60 29-04-19  10:39
Archiv diskuse Předpisy do 21. 07. 2019 Luboš_3.21 60 21-07-19  20:03
Archiv diskuse Předpisy do 30. 07. 2019 Výpravčíxy 60 30-07-19  16:10
Archiv diskuse Předpisy do 11. 08. 2019 zOboru 60 11-08-19  17:37
Archiv diskuse Předpisy do 14. 08. 2019 Libcha 60 14-08-19  16:57
Archiv diskuse Předpisy do 29. 08. 2019 Podroužek 60 29-08-19  21:05
Archiv diskuse Předpisy do 13. 09. 2019 Apollo_17 60 13-09-19  19:49
Archiv diskuse Předpisy do 18. 11. 2019 Haan 60 18-11-19  22:38
   autor příspěvek
Úterý, 19. listopadu 2019 - 00:42:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20550
Registrován: 5-2002
Haan: Vyhl.173/1995Sb. s tímto historickým reliktem ale pořád počítá:
§15, odst.4: Vlak nesmí odjet z dopravny bez návěsti dovolující odjezd nebo bez souhlasu osoby řídící drážní dopravu nebo bez jiného povolení provozovatele dráhy.

Ta formulace je docela zajímavá či spíše nešikovná - bráno přísně matematicky musí být splněny všechny tři podmínky...
Takže to asi zákonodárce myslel jinak a v tom případě je návěst dovolující odjezd postavena na roveň té výpravy, nikoliv že je jednou z jejích možných podob. Čili konstrukt všeobjímající výpravy do toho vnáší až teprve D1 (jako v tom pekle - "voni to tak chtěj´...").

protože pořád máme na síti i ty stavy z dob historických
Ale máme je už v takové menšině, že je už pomalu na čase to překopat a konstatovat, že vlak ze stanice odjíždí na návěst hlavního návěstidla platného pouze pro jeho kolej. A teprve pokud návěstidlo platí pro více kolejí (a pak je na něm "naučná stezka") nebo pokud tam není vůbec, tak se to řeší jinak. Dtto v případě, kdy vlak stojí tak, že na návěstidlo není vidět.
Mluvit o výpravě návěstidlem mělo smysl v dobách, když těch stanic bylo málo a na návěstidla se montovaly tabulky s výpravkou (a platily jen pro náklady). Ale dnes je to normální postavení (odjezdové) cesty a nemá smysl to něčím zastřešovat.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Úterý, 19. listopadu 2019 - 00:55:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2110
Registrován: 4-2014
Hajnej - třeba na staré DZZ mezi Plešnicemi a Lipovou u Chebu se návěstidlem vypravovalo již od poloviny roku 1967 a nikde jsem na žádném návěstidle tu desku s výpravkou namontovanou nikdy neviděl.
Úterý, 19. listopadu 2019 - 01:22:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9113
Registrován: 5-2007
Luboš_3.21: PlCh bol predpisovo svet sám pre seba. Tam mohlo byť kľudne napísané v D46.
Úterý, 19. listopadu 2019 - 09:04:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3241
Registrován: 2-2010
Hajnej:
"Ta formulace je docela zajímavá či spíše nešikovná - bráno přísně matematicky musí být splněny všechny tři podmínky...
Takže to asi zákonodárce myslel jinak a v tom případě je návěst dovolující odjezd postavena na roveň té výpravy, nikoliv že je jednou z jejích možných podob."
Já tam vidím ...nebo ...nebo. Čili mně stačí splnění jen jedné podmínky. Ovšem nehledím na to z matematického hlediska. [wink]
Hajnej:
"Čili konstrukt všeobjímající výpravy do toho vnáší až teprve D1 (jako v tom pekle - "voni to tak chtěj´...")."
Nevíte někdo, kdo to tak chtěl a proč přidal od 1.7.2013 do čl.2954 text v závorce (projet stanici), když Vyhl.173 potřebuje výpravu jen u odjíždějícího vlaku?
Úterý, 19. listopadu 2019 - 09:07:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1776
Registrován: 10-2009
Paní Haan - 3238, poslední odstavec. Podle mě to u stanice typu P takto není. Postup se přece neliší od stanice bez písmenek. Stanice typu P je nutno řešit odlišně jen rychlostí - není návěštěna na odjezdové straně. Ale vypraven návěstí odjezdového (cestového, vloženého) návěstidla být mohu, i když jsem vjížděl na Výstrahu, s pohotovostí zastavit. Jinak naprosto souhlas.
Pane Hajnej, svými slovy jste trefně vystihl stav. Zoufalé. Přesně tak mohlo být v předpisu napsáno, že žádný vlak nesmí vjet do stanice bez - jak Vy píšete- "vpravy". (super výraz!!). Výprava je také takový popletený anachronizmus. Ale ta povinnost, aby vlak byl ze stanice vypraven i v případě projíždějícího vlaku, a to bez výjimky, platí teprve od 1.7.2013. Podle předchozích předpisů (D2) to nebylo nutné ve všech případech. V některých ustanoveních dnešní SŽDC D1 se píše o výpravě "ze stanice", v jiných o výpravě "ve stanici". Ono vlastně ani není jasné, jaký smysl tento pokyn má. Implementace §15 vyhl. 173, na kterou se všichni s tou podělanou výpravou odvolávají, je jen dalším příkladem nepochopení smyslu vyhlášky a vzniklo řešení papežštější papeže. O nějaké výpravě tam totiž není ani čárka. Zrušením tohoto anachronizmu by se jízdy vlaků ze stanice (i projíždění stanicemi) mohly značně zjednodušit. Aniž by citovaný paragraf vyhlášky utrpěl. Kynu z domova. P.
Úterý, 19. listopadu 2019 - 09:27:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3242
Registrován: 2-2010
Podroužek:
"Paní Haan - 3238, poslední odstavec. Podle mě to u stanice typu P takto není. Postup se přece neliší od stanice bez písmenek. Stanice typu P je nutno řešit odlišně jen rychlostí - není návěštěna na odjezdové straně. Ale vypraven návěstí odjezdového (cestového, vloženého) návěstidla být mohu, i když jsem vjížděl na Výstrahu, s pohotovostí zastavit."
To můžete samozřejmě. Ale jen pokud to odjezdové návěstidlo stojí přímo vpravo u koleje, pro Vaši kolej platí a není skupinové bez indikátoru (nebo s ním v poruše) a Vy vjíždíte na Výstrahu (ve stanici se závislými návěstidly-tedy P), anebo pokud jste byl zastaven u vjezdového návěstidla stanice N. To jsem měla na mysli v mém příspěvku 3238-poslední odstavec.
Úterý, 19. listopadu 2019 - 09:48:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 947
Registrován: 11-2007
Oldcerry: díky, bylo mi to divné.
Takže JPP.
Cestuji výhradně se psem v postroji :-).
!Nevykat! :-)
263.001-0 a 263.002-8 - nejkrásnější princezny z Brna
Z historie:
363.087-8, 362.165-3 - nejzajímavější nereklamní esa
Úterý, 19. listopadu 2019 - 12:06:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20554
Registrován: 5-2002
Haan: Já tam vidím ...nebo ...nebo. Čili mně stačí splnění jen jedné podmínky. Ovšem nehledím na to z matematického hlediska
No právě - ale tak jak je to psáno, tak jsou ty podmínky pro to NESMÍ. Aby tedy vlak odjet směl, nesmí být splněna žádná z "nesměcích" podmínek, neboli musí být splněny všechny podmínky pro "smění".

Jazykově i matematicky správná formulace by byla nějak ve smyslu "Vlak nesmí odjet z dopravny, aniž by přijal návěst dovolující odjezd nebo souhlas osoby řídící drážní dopravu nebo jiné povolení provozovatele dráhy."
Ještě lepší by byla formulace pozitivní, tedy "Vlak smí odjet z dopravny, pokud přijal návěst dovolující odjezd nebo souhlas osoby řídící drážní dopravu nebo jiné povolení provozovatele dráhy."
To je prostě o tom, umět řemeslo...

P.S. pro snadnější pochopení: formulace ze 173 je zcela ekvivalentní s výrokem "Paní Haan nesmí odejít z bytu bez klíčů nebo bez mobilu nebo bez brejlí", ten taky znamená, že musíte mít u sebe všechno (proto se taky na futra píše to K+M+B [wink]).

(Příspěvek byl editován uživatelem Hajnej.)
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Úterý, 19. listopadu 2019 - 19:07:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1516
Registrován: 1-2013
proto se taky na futra píše to K+M+B
[ok]
Tak tohle jsem neznal!
Úterý, 19. listopadu 2019 - 20:08:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4168
Registrován: 11-2008
Jen malá technická : V předpise D1 se uvádí, že vlak musí být před odjezdem ze stanice ( dopravny ) vždy vypraven. Je jedno, jestli je to stanice s rychlostní návěstní soustavou, nebo bez odjezdových návěstidel, nebo jen s jedním skupinovým odjezdovým návěstidlem. Jedno jestli je v SJŘ značka P, N, nebo nic. A je jedno jestli je ve stanici výpravčí, nebo je stanice ( dopravna ) řízena dálkově z DOZ nebo CDP. A "výprava vlaku ze stanice" se provádí jedním z mnoha způsobů, které jsou uvedeny předpise v D1. [andel]To "mávání a pískání a tanečky" u vlaku osobní přepravy, prováděné vlakovou četou , není žádná "výprava vlaku". Bohužel se to pořád tak mezi zaměstnanci pojmenovává.[andel] Bohužel i mnoho mých kolegů komunikuje se strojvedoucím například takto : " Proveď si výpravu vlaku a hned za tím rychlíkem co jede okolo budeš odjíždět." [andel][vypravci]
Středa, 20. listopadu 2019 - 07:28:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20560
Registrován: 5-2002
Vxy: Bohužel se to pořád tak mezi zaměstnanci pojmenovává...
...což je další důkaz toho, že se to zobecnění výpravy moc nepovedlo.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Středa, 20. listopadu 2019 - 07:29:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1778
Registrován: 10-2009
Paní Haan, myslel jsem poslední odstavec příspěvku 3238. Ve stanici typu P určitě ne jako ve stanici typu N. Nebo něco blbě chápu?
Pane Hajnej, teď zas koukám jako puk. Já chápu spojku "nebo" stejně jako v Booleově algebře to "or".
Čili nápis na dveřích K+M+B neznamená přec, že přišel jeden z těch mouřenínů, ani to, že stačí vzít jednu z pomůcek Vámi uvedených, anóbrž že všechny. Je to zase takové to "and". Kdyby tam bylo "or", nemohlo by to být vyjádřeno spojkou "nebo", nýbrž spojkou "a", případně jen čárkou za slovy. Pak by taková věta vyjadřovala sumu, nikoli něco z toho.
Závěrem, já chápu ten §15 vyhlášky jako výčet možností, jak dovolit odjet s vlakem ze stanice. Nikoli podmínku splnění všech tří. A proto ta podmínka výpravy, tak blbě rozpitvaná a otravující v předpisu D1, je tak nesmyslná. Asi jako by byla ta Vaše "vprava". (Do prdele, aby se toho někdo nechyt!!). Kynu dálkově. P.
Středa, 20. listopadu 2019 - 10:01:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3243
Registrován: 2-2010
Hajnej:
"No právě - ale tak jak je to psáno, tak jsou ty podmínky pro to NESMÍ. Aby tedy vlak odjet směl, nesmí být splněna žádná z "nesměcích" podmínek, neboli musí být splněny všechny podmínky pro "smění"."
No právě-já tam vidím, že vlak NESMÍ odjet bez návěsti dovolující jízdu nebo bez souhlasu..., nebo bez... A to spojení "...nebo bez..." chápu, že pokud nejsem "bez", ale "s" možno odjet, protože podmínka, která nedovoluje dojezd není splněna. Ale jinak souhlas s tím, jak píšete, že lepší by byl "pozitivní" souhlas.
Podroužek:
"Paní Haan, myslel jsem poslední odstavec příspěvku 3238. Ve stanici typu P určitě ne jako ve stanici typu N. Nebo něco blbě chápu?"
No, s mým posledním odstavcem příspěvku 3238 jsem si naběhla. Takže znova totéž, pro vlak pravidelně projíždějící dle TJŘ:
- stanice N-u vjezdového návěstidla zastaven, po té dovolen vjezd do stanice návěstí "Volno". Odjezdové návěstidlo je skupinové bez indikátoru (nebo s ním v poruše) a dovoluje jízdu vlaku. Svolení k průjezdu návěstí Odjezd, ani telekom. zařízením výpravčí nedává.
- stanice P-na vjezdovém návěstidle "Výstraha". Odjezdové návěstidlo je skupinové bez indikátoru (nebo s ním v poruše) a dovoluje jízdu vlaku. Svolení k průjezdu návěstí Odjezd, ani telekom. zařízením výpravčí nedává.
Ani v jedné situaci přece nevyhovuji ustanovení čl.2977ba), bb)-výprava návěstí hlavního návěstidla. A bez výpravy projet stanicí nesmím. Proto v této konkrétní situaci nevidím rozdíl mezi stanicí N a P. Je tak?

(Příspěvek byl editován uživatelem Haan.)
Středa, 20. listopadu 2019 - 12:25:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6067
Registrován: 7-2007
Haan: není tomu tak....
To jste to domotala na ultimo
"N" ve vámi popisovaném případě u vjezdového návěstidla zastaven, Se z něj stává vlak zastavující!Svolení k průjezdu návěstí Odjezd, ani telekom. zařízením výpravčí nedává. Dát musí!!!
"P" jsou závislá!!! Aby na vjezdu bylo volno (něco a volno/očekávej), tak na odjezdu musí být taky volno /něco a volno. Svolení k průjezdu návěstí Odjezd, ani telekom. zařízením výpravčí nedává. i když byl zastaven u vjezdu - nevjíždí přeci s pohotovostí zastavit, jasně je mu vynávěštěn průjezd!! Je vypraven návěstí hlavního návěstidla...madam, to je i vjezdové [wink].
Tak to prostě je....[happy]
Středa, 20. listopadu 2019 - 13:52:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3245
Registrován: 2-2010
Oldcerry: v mém příspěvku 3243 popisuji situaci, co vidí fíra vjíždějící do stanice N, nebo P (což jsem bohužel neuvedla). Prostě nevidí/neslyší, svolení k průjezdu návěstí Odjezd, ani tel.zařízení. Důležité je, co k tomu píši v posledních třech větách v reakci na p.Podroužka. V obou případech přece píši, že bez výpravy stanicí P, ani N projet nesmím-když teda výpravčí svolení k průjezdu nedává a návěstidlem nelze podle 2977.
A dále k Vám:
Oc: "jasně je mu vynávěštěn průjezd!! Je vypraven návěstí hlavního návěstidla".
Jenže já popisuji případ, kdy do stanice P vjíždím na "Výstrahu" (a tam je díky závislosti návěstidel úplně jedno, zda vlak byl, či nebyl zastaven u vjezdu), nikoliv na "Volno"-jak to píšete Vy. Dále na skupinovém odjezdovém návěstidle bez indikátoru vidím návěst dovolující jízdu (což už ale není případ, na který se tázal p.Horňák). Opakuji, že několikrát popisuji stav, kdy jako prav. projíždějící vlak vjíždím do stanice P na Výstrahu, odjezdové je skupinové bez indikátoru (nebo je zhaslý). A tam to svolení k průjezdu návěstí Odjezd nebo telek. zařízením nemilosrdně chci. Nedá-li mi ho, zastavím, protože nevím, zda to Volno na skupinovém odjezdu bez indikátoru je moje.
A úplně stejně to vidím v obdobné jiné stanici typu N u vlaku prav. projíždějícího, který byl u vjezdu zastaven a vjezd je dovolen návěstí "Volno" (čl.755).
Čili v obou případech, kdy s prav. projíždějícím vlakem podle TJŘ vjíždím do stanice "s pohotovostí zastavit" podle čl.3072, je třeba si dát bacha na podmínky, kdy je odjezdovým návěstidlem možno provést výpravu projíždějícího vlaku-čl.2977.
Ten příklad jsem uvedla právě proto, kdy to svolení k průjezdu návěstí Odjezd, nebo telek. zařízením musí být dáno. Na rozdíl situací a stanic, kdy svolení k průjezdu návěstí Odjezd, nebo telek. zařízením může, ale nemusí být dáno.
Souhlasíte?
Středa, 20. listopadu 2019 - 14:25:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3246
Registrován: 2-2010
A ještě dovětek:
Oldcerry:
" "N" ve vámi popisovaném případě u vjezdového návěstidla zastaven, Se z něj stává vlak zastavující! návěstidla..."
To bych zrovna neřekla-už jsem na to chtěla zareagovat dříve. Vidím to tak, že jsem "papírově" podle GVD a TJŘ pořád vlak pravidelně projíždějící, ale "...strojvedoucí projíždějícího vlaku musí jednat za vjezdu do stanice jako u vlaku pravidelně zastavujícího a musí ve stanici s vlakem zastavit, pokud nejsou splněny podmínky tohoto předpisu pro projetí vlaku". Totéž je uvedeno u návěstí Výstraha, všech dvousvětlových s horní žlutou a u PN. Zastavím-li z jakýchkoliv důvodů ve stanici, ve které nemám v TJŘ pobyt, jsem pořád vlak pravidelně projíždějící, který byl ve stanici mimořádně zastaven.

(Příspěvek byl editován uživatelem Haan.)
Mladějov
Středa, 20. listopadu 2019 - 15:26:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14223
Registrován: 3-2007
Vy si s tou výpravou tady vystačíte koukám na léta [biggrin]

Scholastika [proud]

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Středa, 20. listopadu 2019 - 15:34:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3247
Registrován: 2-2010
Mladějov: jo. Až za hrob. [happy]
Mladějov
Středa, 20. listopadu 2019 - 15:40:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14225
Registrován: 3-2007
Opravdu už asi nastává čas tohle podstatně zjednodušit. Tady jsem podobného názoru jako Hajnej.
Jakkoli jsou lidé, co je to pro ně snad skoro smysl života, vyrypování (cituji [wink]) v předpisech.

Nic ve zlém, ale už to dostává hodně absurdní nádech.
Spolu s různými výklady norem (viz třeba ty Nusle - Vyšehrad)se zase zadělává na nějaký kvalitní a ZBYTEČNÝ průser.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Středa, 20. listopadu 2019 - 16:04:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1779
Registrován: 10-2009
Myslím, že stačí pochopit rozdíl mezi stanicemi s rychlostní návěstní soustavou a bez ní - tedy stanice
typu P. "Péčková" stanice se od té s rychlostní neliší v ničem, než v rychlostech. Stanice, ve které není u každé dopravní koleje odjezdové (cestové, vložené) návěstidlo, přece není stanicí typu P! V tom je podle mě jediný zdroj nedorozumění v této diskuzi.
Jsem toho názoru, že vlak projíždějící (pravidelně nebo mimořádně) se stává vlakem zastavujícím (pravidelně nebo mimořádně) poté, co se mu přestaly točit kola. Proti tomuto názoru se mně nepodařilo najít žádný článek, který by to vyvracel. Prostě postup výpravy vlaku se u stanic s rychlostní návěstní soustavou a stanic typu P v ničem neliší. Jen v rychlosti, kterou vlak bude odjíždět. Zdraví P.
Mladějov
Středa, 20. listopadu 2019 - 16:12:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14228
Registrován: 3-2007
Ježíšmarjá, předpis rozlišuje PRAVIDELNĚ zastavující a projíždějící, děláte z toho bramboračku.
Já bych tyhle "logiky" poslal do Mišelinky tahat gumy, to jen jakoby ospravedlňuje existenci všech těch scholastiků a vykladačů [crazy] a pak máte čtvrtinu těch, co vůbec o takovýchto zákoutích netušej.
Michal_novotny
Středa, 20. listopadu 2019 - 18:40:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1997
Registrován: 11-2002
Podroužek: Stanice, ve které není u každé dopravní koleje odjezdové (cestové, vložené) návěstidlo, přece není stanicí typu P! V tom je podle mě jediný zdroj nedorozumění v této diskuzi.

Jste si tím jistý? Momentálně mě teda žádný příklad nenapadá, ale stanice s rychlostní soustavou a skupinovými odjezdy úplnou vzácností nejsou a v principu závislosti návěstidel je to prakticky stejné...
Středa, 20. listopadu 2019 - 20:23:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3248
Registrován: 2-2010
Třeba takové Heřmaničky-odjezdové návěstidlo směr Votice L1-5 skupinové / směr Ješetice SJ společné. Obě bez indikátoru (doufám, že to tak stále je a nebylo do této doby změněno, neb na základě toho jsem postavila svou "úvahu").
Podle TJŘ 704:
- ve směru od Ješetic vjíždím do stanice Heřmaničky typu N.
- ve směru od Votic vjíždím do stanice Heřmaničky typu P.
Nemám-li v TJŘ v Heřmaničkách pobyt (jsem tedy vlak pravidelně projíždějící) a
- byla jsem zastavena u vjezdu L od Ješetic (Heřmaničky=stanice N) a následném "Volnu", nebo
- vjíždím na světelném vjezdu S od Votic na návěst, která předvěstí Stůj na následujícím hlavním návěstidle (Heřmaničky=stanice P) a výpravčí svolení k průjezdu nedává,
musím ve stanici Heřmaničky zastavit, protože ani v jednom směru nesplňuji podmínky čl.2977b-vypravena návěstí odjezdového návěstidla být nemohu (chybí mi funkční indikátor).
Takže v této výše popsané situaci v obou případech a v obou směrech (v jednom stanice N, v opačném P) nedostávám svolení k průjezdu návěstí odjezdového návěstidla, byť skupinové L1-5/společné odjezdové návěstidlo SJ (bez indikátoru) dovoluje jízdu. A tedy nesmím stanicí projet, dokud mně výpravčí nedal svolení k průjezdu návěstí Odjezd, nebo telek. zařízením-výprava vlaku musí být provedena jiným způsobem, než návěstí hlavního návěstidla.

Pravidelně projíždějící vlak podle TJŘ v Heřmaničkách je vypraven návěstí odjezdového návěstidla, které je skupinové bez indikátoru pouze za podmínky, že
- u vjezdu od Ješetic (Heřmaničky=stanice N) nebyl zastaven (čl.2977ba).
- pro opačný směr-na světelném vjezdu S od Votic (Heřmaničky=stanice P) vjíždí na návěst, která nenařizuje zastavení ve stanici (zase čl.2977ba) - přičemž nerozhoduje, zda vlak byl, či nebyl u vjezdu S od Votic zastaven.
V těchto případech Heřmaničky projedu, ikdyž mi výpravčí svolení k průjezdu nedává-sic může, ale nemusí, protože vlak je vypravován návěstí odjezdového návěstidla.

No a pak může nastat nejen v Heřmaničkách ještě další perlička (v každém směru je to jinak)-tj. vlak podle TJŘ pravidelně zastavující z dopravních důvodů, důvod zastavení pominul a za jakých podmínek může mimořádně projet, ikdyž mu výpravčí svolení k průjezdu návěstí Odjezd nedává (čl.3072). Tedy kdy a jak je provedena výprava vlaku. Ale to až příště.

Píšu to sem proto, že to je jedna z nejtěžších částí předpisu D1 a proto, abych si ověřila, zda jsem ji správně pochopila. A předpokládám, že stanice vypadá stále tak, jak vidím na mém 3 roky starém plánku stanice. A nakonec-buďme všichni rádi za dotazy p.Horňáka, který se snaží do této problematiky proniknout svými dotazy a vyznat se v ní.
Středa, 20. listopadu 2019 - 20:30:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20565
Registrován: 5-2002
Podroužek: Já chápu spojku "nebo" stejně jako v Booleově algebře to "or"
To je hezký, že se mě tu pokoušíte učit Boolovu algebru, která je mým denním chlebem (o to se, pokud si vzpomínám, ještě nikdo nepokoušel)...
Bohužel Vám přitom uniká, že jak vstupy toho "OR", tak i jeho výstup jsou v negaci (NEsmí odjet BEZ nebo BEZ nebo BEZ), takže ve výsledku z toho dostaneme ... čistej "AND".
Tohle určitě najdete mezi elementárníma pravidlama v jakémkoliv povídání o Boolově algebře z edice Kulihrášek (pražští fírové budou rozumět [wink]).

nápis na dveřích K+M+B neznamená
Nápis byl zmiňován jen jako vtip, jádro tvrzení bylo "nesmí odejít z bytu bez klíčů nebo bez mobilu nebo bez brejlí", tj. zapsáno rovnicí
odchod = NOT (OR (NOT klíče, NOT mobil, NOT brejle)) = AND (klíče, mobil, brejle)

Haan: A to spojení "...nebo bez..." chápu, že pokud nejsem "bez", ale "s" možno odjet, protože podmínka, která nedovoluje dojezd není splněna
Tak, jak je ta věta napsána, existují tři důvody, proč nesmí vlak odjet, a stačí, aby platil jeden.
Je to opravdu přesně tak, jako s tím Vaším odchodem z bytu.

Podr: "Péčková" stanice se od té s rychlostní neliší v ničem, než v rychlostech.
Ano.

Máme prostě tři písmena, která popisují, čím se stanice liší od "kanonického" tvaru, jímž je RNS a návěstidlo u každé koleje:
P: jednou "nakoupené" dolní světlo platí až do skonání věků (v rámci dané stanice),
N: zelené světlo má plný význam "Volno" jen tehdy, pokud je vlak pravidelně projíždějící a bylo včas postaveno,
S: odjezdové či cestové návěstidlo nemusí být nutně "moje", někdo mi to musí dát nějak najevo,
a aby byla švanda úplná, tak ještě mohou být kombinace PS a NS.

Edit: v mezidobí bylo S-ko nahrazeno výpravkou (která se patrně vyskytuje i v jiných případech).


(Příspěvek byl editován uživatelem Hajnej.)
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Středa, 20. listopadu 2019 - 22:16:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2722
Registrován: 5-2008
Za troluju si : Kdy je lepší dát vlaku návěst "odjezd " , když pravidelně projíždějící vlak , byl zastaven u vjezd . náv. a skupinový odjezd . náv. ukazuje náv. "Volno"?
Don Parmezano
Středa, 20. listopadu 2019 - 22:35:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3249
Registrován: 2-2010
Parmezano: otázka nezní "kdy je lepší dát vlaku návěst odjezd".
Otázka zní, kdy návěst Odjezd (případně výprava telek. zařízením) vjíždějícímu vlaku dát musíte, aby Vám vlak stanicí N, P projel. [wink]
Čtvrtek, 21. listopadu 2019 - 18:08:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1780
Registrován: 10-2009
Pro paní Haan - takovou stanici fakt neznám a nestačím valit voči. Jinak naprosto souhlas.
Pro pana Hajnýho - učit (doučovat) Booleovu algebru nechci nikoho, natož Vás. (Ale byla by to docela sranda, že?). Já jen, že pokud je stanoveno A nebo B nebo C, myslím, že stačí jedna z těchto možností. Pokud by to měly být možnosti v sériovém zapojení, nepoužil bych spojky NEBO. (Teď Vás zase učím rozdíl v sériovém a paralelním zapojení.) [wink]. Hezký večer. P.
Čtvrtek, 21. listopadu 2019 - 18:55:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3250
Registrován: 2-2010
Podroužek: tak třeba typ stanice P/N měnící se podle směru jízdy je ještě Kyjov (včetně skupinových odjezdů), Miroslav, Majdalena, Suchdol n/L. atd... víc už se mi hledat nechtělo, protože nemám vše aktuální. Zajímavá je taky Zadní Třebaň, kde je RNS a taky skupinové odjezdové návěstidlo S5-7. [wink]
Čtvrtek, 21. listopadu 2019 - 23:22:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20581
Registrován: 5-2002
Podr: Já jen, že pokud je stanoveno A nebo B nebo C, myslím, že stačí jedna z těchto možností.
Zrada je právě v těch negacích - výsledkem pak je, že stačí jedna z možností, aby nesměl odjet.

Pokud by to měly být možnosti v sériovém zapojení, nepoužil bych spojky NEBO.
Dobrej nápad: zkuste si nakreslit tři rozpínací tlačítka (BEZ) zapojená paralelně (NEBO), která přivádějí napětí na cívku rozpínacího relé (NESMÍ).
Aby to rozpínací relé odpadem kotvy sepnulo, musíte rozpojit všechna tři tlačítka (přestože drátově jsou zapojena paralelně).
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pátek, 22. listopadu 2019 - 10:15:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6068
Registrován: 7-2007
Michal_novotny: stanice s rychlostní soustavou a skupinovými odjezdy úplnou vzácností nejsou např. Protivín - směr Plzeň
Podroužek: Stanice, ve které není u každé dopravní koleje odjezdové (cestové, vložené) návěstidlo, přece není stanicí typu P No to tedy je, kolego. Protivín ze směru od ČB (ten je dokonce s rychlostní soustavou), Heřmaničky směrem od Prahy....
Paní Haan přestaňte lidem blbnout hlavy. Možná to čtou i kolegové, kteří začínají a děláte jim v tom guláš.
Aby bylo jasno pro ostatní. Ať si paní Haan plácá co chce.
Stanice "N"
Jsem vlak pravidelně zastavující (nebo projíždějící a byl jsem zastaven u vjezdu) po vjezdu na návěst "volno"/něco a volno/ něco a očekávej jízdní návěst musím být vypraven nejen návěstí návěstidla (pokud je skupinové bez indikátoru), tak i dalším způsobem tj plácačka, vysílačka atd...(pokud tedy není u každé koleje návěstidlo - neznám takovou stanici - to by pak už plácajda nemusel nic).
Stanice "P"
Jsem vlak pravidelně zastavující (nebo projíždějící a byl jsem zastaven u vjezdu) po vjezdu na návěst "volno"/něco a volno/ něco a očekávej jízdní návěst - stanicí projedu bez dalšího.
Tak to prostě je a pro paní Haan, zeptejte se gestorky a pokud nechcete - k čemu by byla ta závislost? He?
Pro ostatní...Pokud ve stanici "N" zastavíte i když jste vlak projíždějící, musíte být vypraveni (mimo případy uvedené v D1 - VZ apod). Dtto i ve stanici "P".
Jak správně uvádí kolega Podroužek - dokud se točí kola tak jedete! Tzn jestliže jedete do "N" stanice a na předvěsti je výstraha a jedete k vjezdu na stůj a nezastavíte před ním (byla změněna návest na jízdní) i kdyby jste jeli jen co noha nohu mine, tak jste furt vlak dle TJŘ (tj např. projíždějící). Naopak, pokud zastavíte i když se už za vaší jízdy návěst změnila na jízdní, tak už jste vlak zastavující. Tak to prostě je! A jestli to tak není, tak 30 let jezdím špatně...
Pátek, 22. listopadu 2019 - 11:40:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3251
Registrován: 2-2010
Oldcerry: ale já tady konkrétně pitvám, kdy vlak pravidelně projíždějící nesmí být vypraven ze stanice návěstí odjezdového návěstidla (skupinové bez indikátoru) a kdy musí být vypraven jiným způsobem. A tedy kdy ten výpravčí svolení k průjezdu návěstí Odjezd dát musí, ikdyž je odjezdové v poloze dovolují jízdu, víme? Prosím, napište, kde jste našel v mém příspěvku 3248 chybu, ráda budu vědět, protože nevím, zda v Heřmaničkách jsou skupinové odjezdy s/bez indikátoru. Vycházela jsem z toho, že indikátor nemají.
Přikládám ještě plánek stanice Kyjov (z jedné strany N, z opačné P)-do které vjíždím na 5. staniční kolej jako pravidelně projíždějící vlak na návěst, ze které musím předpokládat zastavení ve stanici. Ať se máte čím bavit a komu spílat [wink]


(Příspěvek byl editován uživatelem Haan.)
Pátek, 22. listopadu 2019 - 11:50:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1343
Registrován: 8-2017
pokud tedy není u každé koleje návěstidlo - neznám takovou stanici
Jeneč, Pilníkov a jistě mnohé další
Pátek, 22. listopadu 2019 - 22:55:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20592
Registrován: 5-2002
OC: No to tedy je, kolego.
No to tedy není. [nene]

Protivín ze směru od ČB (ten je dokonce s rychlostní soustavou)
Když je stanicí s RNS, tak nemůže být současně bez RNS, tudíž to Péčko nemá.
Ovšem výpravku má, protože má skupinové odjezdy na Strakonice/Písek.

Heřmaničky směrem od Prahy...
...to mají ne kvůli skupinovému odjezdu, ale kvůli tomu, že má ten odjezd jen jedno rameno.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pátek, 22. listopadu 2019 - 23:42:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6069
Registrován: 7-2007
Hajnej: Omluva,napsal jsem to blbě. Myšlenka byla, že jsou závislá, skupinová s RNS. Samozřejmě v TJŘ není "P". Plácačka je jen v TJŘ osobky. A to je něco jiného.
Haan: Tak to pište tak, aby i tupec od uhláků pochopil co je v zadání.
Takže pokud jsem vlak zastavujícį (dle TJŘ), nebo jsem jako projíždějící (dle TJŘ) zastaven u vjezdu, tak musím být ještě vypraven výpravčím ve stanicích "N" nebo ve směru "N".
V "P" stanici nebo ve směru "P" ve stejném zadání nemusí být vlak navíc vypraven výpravčím, pokud je brán do stanice na návěst "volno" respektive, kdy mu bude vynávěštěno, že další návěstidlo dovoluje jízdu ( a je jedno, že je skupinové bez indikátorů).
Už si rozumíme?
Pátek, 22. listopadu 2019 - 23:46:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6070
Registrován: 7-2007
Haan: Na vaše dotazy odpovím (se pokusím) až budu u PC. Z tabletu je to vopruz.
Pondělí, 25. listopadu 2019 - 11:00:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2571
Registrován: 8-2010
Chci se zeptat na jednu věc k obrázku níže:

Popis situace:
Dvoukolejná dopravna bez rychlostní soustavy, ale se závislými návěstidly (= značka P v TJŘ), pouze dvě dopravní koleje a jedna výhybka s levou odbočující větví (= čili na obrázku je levá kolej do příma a pravá kolej do odbočky)
A teď dotaz:
1) Chápu to dobře, že pokud odjíždím z dopravny z té levé koleje, která je do příma, tak pro jednosvětlovou návěst pro mne platí traťová rychlost, čili ten rychlostník 50 km/h, kdežto pokud odjíždím z té pravé koleje (= odjezd odbočkou), tak na jednosvětlovou návěst nesmím v obvodu přilehlých výměn překročit V = 40 km/h (čl. 700, písmeno ba)) a tu 50-ku tedy můžu jet jako traťovou až za obvodem přilehlých výměn, a to i za naznačené situace z které ale jasně vyplývá, že ta výhybka pro tu V = 50 km/h geometricky vyhovuje ?
2) Pokud bych chtěl, aby se dalo jet hned kolem toho 50-kového rychlostníku i z té pravé koleje, tak bych musel na to odjezdové návěstidlo umístit indikátor s tabulkou s číslem "5" (čl. 700, písmeno d)) - jest tak ?...[uhoh]
Pondělí, 25. listopadu 2019 - 11:58:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20606
Registrován: 5-2002
PRA: v daném případě by bylo nejlépe to "P" ze sešiťáku vykostit...
(ještě je tedy otázka, na kolik je ta předjízdná kolej)
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Priapos
Pondělí, 25. listopadu 2019 - 12:09:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1690
Registrován: 10-2012
Paul_red_adair:
"Chci se zeptat na jednu věc k obrázku níže:

Popis situace:
Dvoukolejná dopravna bez rychlostní soustavy, ale se závislými návěstidly (= značka P v TJŘ)"


Je to v pořádku, tato dopravna nemá v TJŘ značku P.
Priapos
Pondělí, 25. listopadu 2019 - 12:11:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1691
Registrován: 10-2012
Hajnej:
"(ještě je tedy otázka, na kolik je ta předjízdná kolej)"


Předjízdná není žádná, jsou to dvě kusé koleje.
Pondělí, 25. listopadu 2019 - 15:22:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20608
Registrován: 5-2002
Priapos: jsou to dvě kusé koleje
Na ja, teď jsem si všiml těch připravených trámců, takže jsem poznal Židlochovice.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pondělí, 25. listopadu 2019 - 16:04:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4169
Registrován: 11-2008
Asi tam bude RNS. Takže i na jednu "zelenou" bude vlak odjizdet z obou koleji tratovou rychlostí. To je tou 50 km/h. I z té "odbočky".[vypravci]
Pondělí, 25. listopadu 2019 - 16:08:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2572
Registrován: 8-2010
ad Hajnej:
Samozřejmě, pokud to není "P-čková stanice", tak pak se dá tou 50-kou jet v obou kolejích bez problémů, pak mne ale jenom trochu mate vjezd, který je myslím 5-světlový...nějako jsem se domníval, že pokud není použitá spodní žlutá na odjezdech, tak logicky nesmí být použita ani na vjezdu a musí se tedy nejen odjíždět, ale i vjíždět na jednosvětlovou návěst a to i do odbočky - dvousvětlový vjezd mám zafixovaný právě pro ty "P-čkové stanice"....[vypravci]
Úterý, 26. listopadu 2019 - 17:16:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20615
Registrován: 5-2002
PRA: mne ale jenom trochu mate vjezd, který je myslím 5-světlový
To myslíš špatně, je tam třísvětlo. [nene]
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Úterý, 26. listopadu 2019 - 22:37:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2575
Registrován: 8-2010
ad Hajnej:
To myslíš špatně, je tam třísvětlo.
OK, dík - pokud to tedy na vjezdu funguje stejně jako na odjezdu, tak pak asi v poho..no problemo..[jidlo][vypravci]
Středa, 27. listopadu 2019 - 22:46:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20623
Registrován: 5-2002
No je tam traťová 50, tak není třeba nic návěstit dolním světlem.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pondělí, 09. prosince 2019 - 09:44:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1215
Registrován: 9-2016
Včera mne zaujala oddílová návěstidla mezi Libní a Kyji. Je tam autoblok a tříkolejka. Směr Kyje bylo návěstidlo u nulté koleje v provozu, směr Libeň bylo zhaslé. Pokud se od dob mého studia nic nezměnilo, tak zhaslé návěstidlo AB má základní polohu Volno. Co by se dělo, kdyby někdo omylem poslal vlak směr Libeň proti tomuto zhaslému návěstidlu?
Pak mne zaujalo střídání barev. Normálně (na nulté) svítila zelená, ta se změnila na červenou. Asi za 10 sekund změna na žlutou, ale asi po dalších 10 sekundách opět zelená. A mám dojem, že kolem Kyjí není žádná kolejová spojka (nebo je?).
A pak teoretický dotaz. Na jedné koleji AB proti sobě jedou dva vlaky. V okamžiku, kdy mají mezi sebou tři volné oddíly každému svítí volno. Když se blíží k dalšímu oddílu, mají výstrahu. Jenže to je mezi nimi již jen jeden volný oddíl. A kdyby náhodou oba minuly ono návěstidlo na výstrahu a pak by teprve padlo stůj, to by asi bylo překvapení. Jak je to zabezpečeno?
Pondělí, 09. prosince 2019 - 09:58:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10523
Registrován: 8-2012
Co by se dělo, kdyby někdo omylem poslal vlak směr Libeň proti tomuto zhaslému návěstidlu?
Za normální činnosti zabezpečovacího zařízení nelze "omylem poslat". No a pokud strojvedoucí není zpraven o poruše AB, tak by u takového návěstidla samozřejmě zastavil (permisivně - po zastavení by pokračoval v jízdě podle rozhledových poměrů).
Normálně (na nulté) svítila zelená, ta se změnila na červenou. Asi za 10 sekund změna na žlutou, ale asi po dalších 10 sekundách opět zelená
To si mohl nějaký blbeček hrát s pětikorunou.
Na jedné koleji AB proti sobě jedou dva vlaky. V okamžiku, kdy mají mezi sebou tři volné oddíly každému svítí volno
Nelze, aby "každému svítilo volno" - AB bude fungovat podle uděleného traťového souhlasu, opačný směr bude zhaslý.
電車オタク
Mladějov
Pondělí, 09. prosince 2019 - 10:03:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14286
Registrován: 3-2007
Myslím byste měl před dotazy napřed postudovat předpisy - "z dob studií" v tom máte guláš a nepravdy, vaše dedukce jsou zcela mylné a nezlobte se, vývody laika, co se podívá v Kyjích na "semafor" a pak veřejně spřádá bludy o tom, jak je to nebezpečné..to jsem si vážně myslel, že jste dál.

Takže si prosím přečtěte patřičné články v D1 (online např. na szdc.cz)
a vězte, že : U zhaslého návěstidla AB se strojv. chová, jako by tam byla návěst Stůj. Vždy tomu tak bylo.

Návěstidla AB svítí ve směru uděleného traťového souhlasu - proti němu jsou všechna ZHASLÁ. A jen ve směru tohoto souhlasu lze ze stanice postavit vlakovou cestu.

Změna barev souvisela nejspíš s "otočením" tohoto souhlasu, nebo mohly býát příčinou asi tři další věci, to zatím neřešte. Spíš si v té D1 najděte a přečtěte něco o rozkazu Z.
Pondělí, 09. prosince 2019 - 10:44:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1217
Registrován: 9-2016
Mladějov: Nechtěl jsem tady šířit paniku. Ale nevím, co vás tak rozčílilo. T.H. to mi to vysvětlil celkem jednoduše. O tom, zda zhaslé návěstidlo AB znamená stůj od jakživa si právě nejsem jist. A že jsem se nepodíval do aktuálních předpisů byla má chyba, to přiznávám. Tak nějak mne ten vývod s povoleným směrem (traťovým souhlasem) napadl (už jen proto, že nesvítilo levé návěstidlo) ani jedním směrem.
Pondělí, 09. prosince 2019 - 10:56:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3858
Registrován: 5-2002
O tom, zda zhaslé návěstidlo AB znamená stůj od jakživa si právě nejsem jist.

Vždycky znamenalo. Princip bezpečnější interpretace. Měnilo se (a spíše jen formulačně) jen to, po jaké době a jakým způsobem může strojvedoucí po zastavení pokračovat v jízdě za zhaslé návěstidlo AB.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Mladějov
Pondělí, 09. prosince 2019 - 11:02:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14288
Registrován: 3-2007
Tak mne to ani nerozčílilo, já už vysvětloval věcí větším tupoňům (žert),jen jsem vám doporučil studium D1 (protože je to tam podrobně a s obrázky) a podivil se vašemu šotostylu hledání chyb v návěstění, jak jsem již psal, vcelku jsem to od vás nečekal, píšete obvykle velmi rozumně.
Pondělí, 09. prosince 2019 - 11:20:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1218
Registrován: 9-2016
Tak jsem si to nějak asi špatně odvodil. Rovnou se omlouvám za možné chyby, ale co mi utkvělo z dob studia v hlavě. "Základní návěstí návěstidla s červenobílým pruhem je Stůj. Základní návěstí návěstidla s bílým pruhem (AB) je Volno. Při poruše návěstidla AB se návěst automaticky přenáší na předchozí návěstidlo. Při pochybné (žádné) návěsti platí základní návěst". No od dob studia je to už dlouhá doba, tak se mi to mohlo pomíchat.
Pondělí, 09. prosince 2019 - 17:32:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20676
Registrován: 5-2002
Makus: Pokud se od dob mého studia nic nezměnilo, tak zhaslé návěstidlo AB má základní polohu Volno.
Ano i ne - nezměnilo, ale nemá.
Základní poloha je sice Volno (vyjma "předvěsti"), ale to musí svítit. Když nesvítí, je to Stůj.

A pak teoretický dotaz. Na jedné koleji AB proti sobě jedou dva vlaky. ... Jak je to zabezpečeno?
Jednoduše. Dva vlaky proti sobě jet nemohou. Traťový souhlas má jen jedna ze stanic a ta opačná nepostaví (a kdyby z ní vlak nakrásně ujel, jede proti zhaslým návěstidlům).

Při pochybné (žádné) návěsti platí základní návěst
Tahle poslední věta je špatně.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
ridic_vlaku
Úterý, 10. prosince 2019 - 19:09:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 73
Registrován: 5-2019
Když nesvítí, je to Stůj. I když VZ přenáší na stanoviště strojvedoucího zelené světlo?
Priapos
Úterý, 10. prosince 2019 - 21:26:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1699
Registrován: 10-2012
ridic_vlaku:
"Když nesvítí, je to Stůj. I když VZ přenáší na stanoviště strojvedoucího zelené světlo?"


Strojvedoucí se řídí podle významu znaku na opakovači VZ. Tuto závadu návěstidla ale musí ohlásit výpravčímu následující stanice.
Sobota, 14. prosince 2019 - 18:05:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 585
Registrován: 8-2017
když na AB bude prasklá žárovka zeleného světla, která má svítit, bude návěstit a kodóvat návěst výstraha, pokud bude prasklá žárovka žlutého světla, bude návěstit a kódovat stůj, přičemž předchozí návěstidlo bude návěstit a kódovat výstrahu, pokud praskne žárovka červeného světla, nebude na návěstidle svítit nic a kódovat bude stůj, předchozí návěstidlo bude návěstit a kódovat výstrahu
Neděle, 15. prosince 2019 - 01:08:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20710
Registrován: 5-2002
Pract: pokud praskne žárovka červeného světla, nebude na návěstidle svítit nic a kódovat bude stůj, předchozí návěstidlo bude návěstit a kódovat výstrahu
Tak zrovna nesvícení červené přenášel na předchozí návěstidlo i starej ruskej autoblok, kterej na to jinak u žlutý a zelený kašlal. Je to hezky vidět ve schématu na "napájecím" konci traťového vedení - opačná polarita jde přes kontakt světelného relé, základní polarita napřímo.
Jsem tedy nucen zopakovat svoji nedávnou výzvu: přestaň se vyjadřovat k něčemu, čemu hovno rozumíš.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Neděle, 15. prosince 2019 - 18:17:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 608
Registrován: 8-2017
Hajnej - tak pardon, že mám oči a v provozu vidím, to, co vidím
Neděle, 15. prosince 2019 - 18:37:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9152
Registrován: 5-2007
Practicus: Tak napíšte, kde ste videl, čo ste videl, pretože to tak byť nemá.
Pondělí, 16. prosince 2019 - 02:33:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 139
Registrován: 10-2008
Jenom dotaz - už je to dlouho, někdy kolem 1985 - tak na zastávce Havířov-Suchá je oddílovka směrem k Vítkovicím. Stožár i návěstidlo bylo již AŽD-7x (prostě nikoliv 1965, ani starý ruský). Tehdá se tam dost "dlouho" jezdilo na zhasnuté a na stanoviště se přenášel zelený kód (jeden dlouhej a dva krátky a mazalo se dál). Nevím, že by tam byl někdy ruskej blok, ale vyloučit to nemohu. Nerejpu, jen se ptám, jak to tedy je? Díky.
Pondělí, 16. prosince 2019 - 11:00:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20722
Registrován: 5-2002
Pract: tak pardon, že mám oči a v provozu vidím, to, co vidím
Prošel jsem si pro jistotu všechna mně dostupná schémata u nás používaných autobloků a zhaslou červenou přenášejí všechny (dokonce i KAV/FID, kde jsem si úplně jist nebyl).

Takže se přidávám ke kolegovi Asdf se stejně znějící otázkou.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pondělí, 16. prosince 2019 - 11:05:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20723
Registrován: 5-2002
F76: Tehdá se tam dost "dlouho" jezdilo na zhasnuté a na stanoviště se přenášel zelený kód
To může být právě názorný případ toho "kterej na to jinak u žlutý a zelený kašlal" u klasického autobloku.

Stožár i návěstidlo bylo již AŽD-7x (prostě nikoliv 1965, ani starý ruský).
Když dožije původní návěstidlo, tak se prostě nahradí aktuálně vyráběným, aniž by se přitom musela měnit "střeva" autobloku.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!