Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 24. 08. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Nehody do 24. 08. 2019

dolů
   autor příspěvek
Pátek, 16. srpna 2019 - 22:46:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9253
Registrován: 4-2003
Makus: no možná by bylo dobrý se seznámit s tím, že na dráze kdekoliv po Evropě a nejen tam existuje rozdělení na dopravní a manipulační koleje.[wink]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

zOboru
Pátek, 16. srpna 2019 - 22:48:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 164
Registrován: 7-2018
Nevím jak je to tam se sklonem (do kopce vozy neujedou), ale každá výhybka má nějakou základní (někdy též označováno jako přednostní) polohu. V ní je po většinu času a přetáčí se jen když je potřeba postavit jinam. Ale třeba konkrétně ty Rataje (což mmch stavědlo na zastávce Rataje zast. je označeno jako Ledečko St. 1, je v obvodu ŽST Ledečko a je závislé na staničním zabzař v Ledečku), v základu postaveno do Kolína a odvratná výhybka se přetáčí jen při jízdě z/do Kácova a po průjezdu je zase nařízeno je vrátit zpět (tedy odvrat pak nemá využití). Ve Skochovicích tím, že se vyměnilo zabezpečovací zařízení, zase není nařízeno ji po vlaku rovnat, takže je zase zbytečná. Ale ono obecně ty odvraty takhle na tratích ztratily využití, primárně je cílem zastavit ty vozy přímo v těch stanicích a že by se za jízdy roztrhl nějaký vlak se už zase tolik nepočítá.

Jinak máme i odbočky bez odvratných výhybek (teď mě třeba napadá Odb. Kamensko na trati Nymburk - Jičín, odbočuje na ní z hlavní tratě trať Dolní Bousov - Kopidlno, jedna ze dvou tratí vlastněných AŽD). A když už jsem tu trať nakousl, je tam jedna malebná odbočka - Odb. Obora. Doporučuji si ji najít na Googlu. To musí být nádhera tam sloužit (sem-tam brigádně, ne na plný úvazek samozřejmě)...
To jsem se trochu zasnil a teď zase do práce. [lol]

(Příspěvek byl editován uživatelem zOboru.)
Sobota, 17. srpna 2019 - 07:48:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1720
Registrován: 10-2009
To z Oboru, Ty bys mohl vyučovat. I starej vůl jako já, kterej tomu nerozumí, začíná tu a tam něco chápat.
Jo, taková Odb. Obora, to musí bejt veget! Tu a tam nějakej vláček, mezitím zpěv ptactva a po nocích si ochočíš lišku. Blbý je, že až by si na to člověk zvyk a už by mu nevadilo, že tam není žádnej cvrkot, tak to zruší. Takovou stanicí, kde se posunovalo proti stůj byl třeba Vlárský průsmyk. Odj. náv jen pro jízdu vlaku. A ve Slavičíně zase ze všech tehdy tří kolejí při posunu svítil Posun dovolen, i když to stálo jen z jedné. To jsem jinde nikdy neviděl. V průsmyku byla releovka, ve Slavičíně elmech s jedním stavědlem. Hezký víkend přeje P.
Sobota, 17. srpna 2019 - 09:17:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19797
Registrován: 5-2002
Makus: V Ratajícch i Skochovicích je odvratná kolej pro jeden směr. Třeba ty Skochovice ji mají od Měchenic.
Pravděpodobně je to dáno představou, že je potřeba chránit hlavní trať vůči vlaku z vedlejší, a sice proto, že vlak na hlavní má přednost (míněno při sjednávání jízd vlaku, ne jako na křižovatce), takže ten na vedlejší může někdy čekat.
zOboru
Sobota, 17. srpna 2019 - 12:28:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 165
Registrován: 7-2018
Podroužek: jako někteří strojvedoucí tvrdí, že by se výpravčí měli občas svézt na mašině, aby věděli, jak to vypadá (a já s tím souhlasím, také když jsem měl možnost využít přenosné povolenky na stanoviště, vyrazil jsem na poznání), tak i já tvrdím, že by i strojvedoucí měli občas přijít do dopravy. Ne na kafe (i když i to jim rádi uvaříme), ale aby poznali, co je to závěr cesty, jak se postupně rozpadá, kdy je potřeba jezdit až za návěstidla (když je cesta pod závěrem) a kdy naopak je to zbytečné a stačí zastavit, výpravčí/dozorce výhybek to přeháže a mohou jet zpátky (nezabezpečený posun nejčastěji z PSt, příp. posun na nouzové závěry, což je taková kombinace obojího; výhody a nevýhody místního vs. ústředního přestavování výhybek; ...). Samozřejmě záleží, na koho v té dopravě narazí - já při jízdě tam, kdy mi řekl "tak se teda koukej", se také příliš nedozvěděl, za cestu zpátky s jiným jsem ale díky vysvětlování, jak se chová Mirel a další, poznal, co dělám špatně a částečně svůj přístup přehodnotil. A i když "my jsme dopravci a platíme za to, že můžeme jezdit po SŽDC", myslím, že by to mělo být více o tom pochopení. I v tom smyslu, že pokud si chceš zastavit támhle u baráku, tak OK, tak si zastav, ale řekni to včas, pojedeš proti modré (zabezpečeně! nová zařízení to umí softwarově zabezpečit, jen se nerozsvítí bílá a vy to v placu nepoznáte), až zastavíš tak se nehýbej, nezastavíš půlku nádraží, výpravčí nebude nervózní a až přijdeš zpátky, tak se ohlaš, zabezpečíme to dál a budeš pokračovat. Samozřejmě si každý musíme krýt především svá záda, taková je dneska doba. A třeba dispoziční služba (sestavování rozkazů) je také zajímavý obor a možná byste byli až překvapeni, jak ty rozkazy vznikají. Jen tam je dvojnásob důležité přijít k někomu, kdo to dělá fakt svědomitě, stáhne si aktuální TTP (a že jsou fakt haluz, já bych podle toho asi jezdit nedokázal) a ne jen bezhlavě odpočítá 21 dnů, flákne do pomalé číslo výhybky bez bližšího určení a víc nic, stejně to nikdo nečte a pořádně to budu dělat až mě pořádně zaplatí. Pak je to samozřejmě špatně, ten rozkaz je sice krátký, ale úplně k ničemu a svědomití kolegové dělají ještě práci za něj. Ale nechci aby to vypadalo že si stěžuji, tak jsem to nemyslel. Já když si nebyl jistý jak něco napsat a zrovna seděl v dopravě nějaký fíra na kafi, tak jsem také napsal do počítače obě varianty a zeptal se, jak to chápe a jak to chce (samozřejmě závazné slovní znění je něco jiného).

Jinak kolegovi se v jedné nejmenované stanici podařilo rozsvítit na odjezdu opakované volno. Zapomněl zhasnout po nezabezpečeném posunu bílou a postavil cestu. Normálně by to asi jít nemělo, protože se to nikomu podruhé nepovedlo, ale asi zkrátka relátka neměla svůj den.

(Příspěvek byl editován uživatelem zOboru.)
Sobota, 17. srpna 2019 - 14:09:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1721
Registrován: 10-2009
Jo, někdy se stane i to, co se zdá být nemožným.
Jinak zOboru naprosto souhlas. Mě dráha vždy zajímala jako celek, takže bych to koukání přes rameno uvítal. P.
zOboru
Sobota, 17. srpna 2019 - 16:08:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 166
Registrován: 7-2018
Hajnej: no jo, jenže ani ZDD (ObŘ) Skochovic, ani ZDD (SŘ) Ledečka nezmiňují, který vlak má v tomto případě přednost (podle předpisu SŽDC D5 to má být v čl. 74 ObŘ, resp. SŘ). Takže klidně může stát vlak od Davle a jet vlak od Měchenic. A zvláště v případě těch Skochovic je důležité zmínit to, že o pořadí vlaků rozhoduje provozní dispečer. [happy] Ač se to některým nemusí líbit.

ObŘ Odb. Skochovice, čl. 87: "(...) Vlak se zpraví písemným rozkazem tohoto znění: Zabezpečovací zařízení na odbočce Skochovice poroucháno. Odbočka je obsazena výpravčím. Věnujte pozornost dávaným návěstem. (...)" [lol] Nevybavuji si, že by se to u jakékoliv jiné místně řízené dopravny běžně řízené z DOZ zpravovalo, zřejmě nějaký pražský alibismus. Strojvedoucímu to říct ano, ale dávat to na písemný rozkaz?
Sobota, 17. srpna 2019 - 16:28:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1016
Registrován: 7-2009
zOboru

Rovněž já souhlasím. U nás je zcela běžné, že díky přenosu zpoždění z trati 238 ( blbě namalovaný grafikon s naprosto nesmyslnými půlminutovými pobyty, dispozice dopravce nad rámec čekacích dob, výluky,... ) dochazí k rozvratu dopravy na trati 031. Jsou sice jasně dané čekací doby v naší stanici, ale na každý kolega je ochoten je respektovat. Rád bych si někdy projel celou trať do Hradce a viděl, jak se kdo z dopravních zaměstnanců snaží nebo kašle na své povinnosti ve vztahu k jízdě konkrétního vlaku. Na druhou stranu bych rád některé fíry pozval k nám do dopravy, když tu máte neustále výcvik v dopravě i na obou stavědlech ( lidi z ulice naprosto neznalé drážní problematiky ), bojujete s neustálými zpožděními díky výlukám, do toho vám nacpou odklony, které se nevejdou do stanice o dobrých 90 metrů, půlku stanice máte bez drátů a nonstop bojujete s rozesranou 80 let starou elektromechanikou. V tu chvíli list GVD zmačkat a vyhodit z okna. Ještě, že se najdou staří dobří turnusáci jako Lakro a spol., kteří tohle neřeší...
zOboru
Sobota, 17. srpna 2019 - 18:47:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 167
Registrován: 7-2018
Čekací doby dle Společného opatření ČD a SŽDC jsou sice hezké, ale pokud si dopravce dá požadavek na čekání nad rámec čekacích dob, je to jeho právo. Od toho je v Analýze kategorie "K5 - Dispozice dopravce". Že tím zpozdí další vlaky, to si musí uvědomit především on sám. A adekvátně na to reagovat. Případně ho může zkusit usměrnit provozní dispečer, přes kterého ty požadavky na čekání jdou. Nebo ty, pokud ti to jen neposílá, ale nejdřív ti volá (u nás třeba volají, jestli jsme schopni to zrealizovat a kolik to tak dostane). Ale jsou to vlaky dopravce, "dopravce si může určit pořadí jízdy svých vlaků. Svůj požadavek musí uplatnit u příslušného PD tak včas, aby mohl být realizován bezpečně a bez vlivu na jízdu vlaků ostatních dopravců." (SŽDC D7, čl. 223)

Rád bych si někdy projel celou trať do Hradce a viděl, jak se kdo z dopravních zaměstnanců snaží nebo kašle na své povinnosti ve vztahu k jízdě konkrétního vlaku.
Snaží nebo kašle. Víš konkrétně, jaké dostali pokyny od provozního (pokud nějaké)? Ano, možná ti to pak do uzlu nepasuje, ale za to nemůžou výpravčí po trati. Věř, že se snaží. Více či méně. Dělají dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Mají tam nějaké zabezpečení a díky němu nemohou třeba ostře křižovat (potřebují zjistit konce), mají úrovňové přechody, ... A také neví, jak to bude pasovat vám, protože to u vás neznají. Třeba i proto, že začínají.

Do dopravy bych některé strojvedoucí pozval proto, aby pochopili základy zabezpečovací techniky (které bych jim názorně ukázal), ne aby tě přišli litovat, že toho máš hodně. Já, když dostal přenosnou povolenku, se jel svézt také abych se přiučil a především poznal trať (když mi řekne "jsem v tom zářezu", abych věděl, kde zhruba je), ne abych ho jel litovat, že toho má hodně na ohlídání. Co mu tam chceš ukazovat, když ti půlka stanice nefunguje a máš dost práce s tím to uhlídat sám, resp. uhlídat bezpečnost a zácvikáře. Pokud se jezdí na přivolávačky a na "telefonické hlášení o provedení přípravy vlakové cesty", tak to není zabezpečení žádné, na tom mu závěr cesty nevysvětlíš. A zrovna elektromechanika posun nezabezpečuje, ta jej jen dovoluje. Takže hned o bod na vysvětlování míň.

Ano, kvalita zácvikářů je nevalná, ale uklidním tě, to mají na těch mašinách v podobě kandidátů na strojvedoucího taky. Skoro bych řekl že ještě větší, protože jednak jsou všude plakáty (na výpravčí tolik ne, ale taky) a jednak fíra má víc peněz a na to lidi z ulice slyší. Mzdu výpravčího na ty plakáty radši ani nepíšou, protože jinak by si před námi snad i uplivávali.

U odklonů: pokud mají příznak "zbytková kapacita dráhy", pak je to jednoduché. Buďto se tam vejdou a jedou, nebo stojí a čekají, až se vejdou. V pořadí jsou jako poslední. Pokud nemají, pořadí vlaků dle dispozic provozního dispečera, pokud nejsou nebo se mu nemůžeš dovolat, dle SŽDC D1. (Ono tím, že se jich budete snažit provážet co nejvíc, tak vám je tam budou paradoxně víc a víc cpát.) Pokud jsou dlouhé, má se toto zohlednit při žádosti o KADR a jízda se má organizovat tak, aby nedocházelo k narušení přidělených tras jiným dopravcům (osobní dopravě). Že tam bude stát do oběda? Tak bude.
zOboru
Sobota, 17. srpna 2019 - 19:09:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 168
Registrován: 7-2018
mmch. 257. Je-li rozsah mimořádné události či mimořádnosti v provozu takový, že je potřeba posílit činnost výpravčího v místě události, je nehodová pohotovost PO povinna zajistit výpravčímu výpomoc za účelem snížení dopadu této události na zpoždění vlaků (např. doručování rozkazů, zajištění výhybek přenosnými výměnovými zámky, apod.) - V uzlu jsem to už viděl (dozorčí pomohl zamykat), ale viděl to někdo někdy na trati? [lol]
Sobota, 17. srpna 2019 - 21:37:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1091
Registrován: 9-2016
zOboru: Výborný a poučný počteníčko. Ono, železnice funguje jako celek, a pokud někdo má ponětí o práci toho druhého, tak je to ku prospěchu toho celku. Já mám zkušenosti jako traťovák, a kolikrát jsme nadávali na fíry. A kolikrát oni na nás. Prostě z mašiny je to vidět jinak, než z pangejtu...
I jinak to vidí [vypravci], který je nervozní, páč mu tam tvrdne [masinka], neboť jsme ještě nedali hlášku, že může vlaky pustit. A my z toho, že se nedaří a výpravčí je nerózní...
To samé s dráteníky i nebezpečáky (zabezpečováky).
Sobota, 17. srpna 2019 - 22:03:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1887
Registrován: 4-2014
Makus, zOboru - takovéto exkurze na jiná pracoviště jsou přínosné.
Ten samý problém je i u cestujícíh a motoristů - u nás ve stanici byl přejezd a každý den jsem poslouchal hlášky typu: No jo dneska tam sloužil Franta, tak ten ty závory držel dole co to šlo, vždyť po odjezdu vlaku ze stanice už nic dalšího nejelo a závory byly pořád dole a nahoru se zvedly až za jakou dobu a zajímavé je, že když slouží Pepa tak závory po odjezdu vlaku jdou hned nahoru.
Marně jste motoristům vysvětloval, že výpravčí Franta musel z vlakem odjíždět z koleje, která po odjezdu vlaku zůstala dále obsazena a tudíž nastal takzvaný rozpad a než se uvedlo SZZ do základního stavu, tak to tvrá déle, než když vlak odjíždí z koleje která po odjezdu vlaku zůstane volná.

Podobné je to i s cestujícími, ti vidí jen poslední finálový krok výpravčího, který zapíská na píšťlku, zvedne plácačku a vlak se rozjede, ale ty úkony, které musí provést před tím už bohužel nevidí.
Určitě by stálo za to, aby SŽDC udělala několikrát do roka, nějaký ten den otevřených dveří, aby i široká veřejnost viděla jak je někdy práce výpravčího složitá. Pak by určitě byli cestující a další široká veřejnost s kritikou opatrnější.



(Příspěvek byl editován uživatelem Luboš_3.21.)
ridic_vlaku
Sobota, 17. srpna 2019 - 23:26:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 57
Registrován: 5-2019
Ad Klasik a Pzz vzor SSSR: dik za vysvetleni. Vse jasne, dekuji.
zOboru
Neděle, 18. srpna 2019 - 00:39:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 170
Registrován: 7-2018
Luboš_3.21: vím kam tím možná směřuješ, ale jednak na ty DOD budou chodit především děti, které nezajímá nic jiného, než vláček, plácačka a "jé, to to hezky bliká" a vysvětluj dítěti prvního ročníku základní školy jak funguje dráha a co to které blikátko znamená a jednak si laická veřejnost koupí v pokladně ČD lístek Praha - České Budějovice a je jim upřímně jedno, jak to funguje, jaký je rozdíl mezi ČD a SŽDC a kolik toho má či nemá kdo na starost. Podle jízdního řádu tam mají být v 8:00, je 8:15, stojí v Táboře a nikdo jim zpoždění nevysvětlil (měl by vlakový doprovod třeba vlakovým rozhlasem), ... ty bys byl naštvaný asi taky. Ty taky k nim do práce nejdeš na den otevřených dveří podívat se, jak toho mají moc a oni si ty peníze na lístek museli také vydělat.

A pak je také rozdíl vzít do dopravy jednoho fíru znalého dráhy a dvacet civilistů dráhou nepolíbených s rozjívenými dětmi a s průvodcem, kteří toho výpravčího budou tak akorát rušit. To je jako kdybys ty civilisty nacpal strojvedoucímu rychlíku za jízdy na stanoviště, také asi nebude nadšený (krom toho, že to naštěstí neumožňují předpisy). Sem tam se občas (obvykle na Den železnice) ty exkurze do DK dělají, ale určitě bych je nedělal několikrát ročně napříč republikou. Dopravní kancelář fakt není průchoďák a i ten výpravčí potřebuje klid na práci, jinak mu tu dopravu můžeš rozbalit rovnou na peroně.

P.S.: Ty frfňaly od volantu, co ve vlaku seděli naposled někdy před 20 lety, na DOD stejně nedostaneš, i kdybys jim ten DOD vyšvihl u nich doma v obýváku.


(Příspěvek byl editován uživatelem zOboru.)
Neděle, 18. srpna 2019 - 05:58:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9759
Registrován: 4-2003
Hajnej:Pravděpodobně je to dáno představou, že je potřeba chránit hlavní trať vůči vlaku z vedlejší, a sice proto, že vlak na hlavní má přednost (míněno při sjednávání jízd vlaku, ne jako na křižovatce), takže ten na vedlejší může někdy čekat.

Pravděpodobně je to dáno nejspíš tím, že v Ratajích je trať od Kolína mnoho kilometrů z dvacetipromilového klesání a obdobně ve Skochovicích je na tom trať od Dobříše. Asi dráha kdysi nechtěla, aby se ujeté vagony zastavovaly o jiné vlaky nárazem v Ledečku a ve Vraném. Mimochodem, v Ratajích není odvrat na odbočce, ale hlavním směru, i když to tak na první pohled nevypadá.
Neděle, 18. srpna 2019 - 07:49:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3582
Registrován: 9-2003
Tady Dusbaba z ministerstva pošt a kolejnic. Có ? Že nerozumíte ? Já tomu taky nerozumím. Tejden čekám v Suchdole na loď a proč ? Protože tam máte čóromóro. Co ? Čóromóro. Ano, slyšíte mě dobře. To mě nezajímá, že co, proč a jak to. Já, paní, i když jsem z ministerstva, jsem taky nakonec pracující člověk. Já mám náhodou dovolenou, paní. A jak k tomu ty děti přijdou ? Paní, vy třeba taky někdy nadáváte na ministerstvo, ale kdybysme my na ministerstvu měli takovej maglajs, jako máte vy na nádraží, tak bysme mohli - bysme se na to mohli - có ? Že tam máte moc lodí ? A víte, kolik máme my na ministerstvu vagónů ? A žádnej ministr si nedovolí říct, že je jich tam moc. A nějaký máme i v zahraničí, ano, paní. Có ? Jaký že má ta loď číslo. Moment. Dva tisíce padesát šest. Bílá laminátka. Že se na to podíváte ? Buďte tak hodná. Že to pošlete s pionýrama ? Pošlete to s čím chcete, ale jak ta loď nebude do tří hodin tady, tak už nebudu telefonovat, ale přijedu tam osobně se svou suitou. Ano, se svou suitou. Ne, to není moje paní. Konec.
NOBLE BRICKS
Neděle, 18. srpna 2019 - 09:17:06  
Moderátor
Číslo příspěvku: 16355
Registrován: 11-2005
zOboru: Máš celkem rozsáhlé znalosti daně problematiky a střídmý názor. Včetně pochopitelných vysvětlovacích schopností. Až se to (nejen tu) nápadně vyjímá. Mmch pod kterým PO sloužíš? Konkrétní stanici není korektní asi zmiňovat.
Neděle, 18. srpna 2019 - 09:39:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 153
Registrován: 6-2019
V uzlu jsem to už viděl (dozorčí pomohl zamykat), ale viděl to někdo někdy na trati? [lol]
Ano, u nás to funguje, takže se smějete nejspíš zbytečně.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Neděle, 18. srpna 2019 - 09:54:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 154
Registrován: 6-2019
protože jinak by si před námi snad i uplivávali.
Tak asi dost těžko. Běžte se zeptat do středně velké fabriky kolik bere někdo ve středním managementu a za jakou práci. Rád se vrátíte na železnici. A v té továrně musíte mít většinou VŠ a nějaký cizí jazyky, na což se zatím na železnici téměř vůbec nehraje.

A třeba dispoziční služba (sestavování rozkazů) je také zajímavý obor
Asi tak 14 dní. Než obsluha zjistí, že jen kopíruje ROVy a donekonečna čte depeše a poštu.

Dnes už by si vypravit vlak z manipulační koleje jen tak asi nikdo nedovolil.
Osobák s lidma, to by musel být slušný kaskadér (nebo MU nebo D3) nebo cvok.

ale jednak velká část výpravčích bohužel rizikové stránky nečte
To radši ani neříkejte nahlas.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

zOboru
Neděle, 18. srpna 2019 - 09:58:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 171
Registrován: 7-2018
Osobák s lidma, to by musel být slušný kaskadér (nebo MU nebo D3) nebo cvok.
Bavili jsme se o maňasovi s 2 vozy dřeva. Jak říkám, dnes už by si to asi nikdo nedovolil ani u něj. O vlaku s lidma ani nemluvě.
Neděle, 18. srpna 2019 - 10:27:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9255
Registrován: 4-2003
Běžte se zeptat do středně velké fabriky kolik bere někdo ve středním managementu a za jakou práci.

Kdyby jenom to, taky by třeba viděli opravdu vystresovaný lidí.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Neděle, 18. srpna 2019 - 10:30:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9256
Registrován: 4-2003
No jo dneska tam sloužil Franta, tak ten ty závory držel dole

Tu tady u nás takhle bohužel přesně funguje.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

zOboru
Neděle, 18. srpna 2019 - 10:46:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 172
Registrován: 7-2018
Já neříkám, že bereme málo, to v žádném případě. Ale nějak ten zástup zájemců o práci výpravčího nevidím...
Neděle, 18. srpna 2019 - 10:59:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 155
Registrován: 6-2019
Což mi přijde naprosto logické, když jde o profesi, která postupně zanikne.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Neděle, 18. srpna 2019 - 11:27:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19805
Registrován: 5-2002
L3: výpravčí Franta musel z vlakem odjíždět z koleje, která po odjezdu vlaku zůstala dále obsazena a tudíž nastal takzvaný rozpad a než se uvedlo SZZ do základního stavu, tak to tvrá déle, než když vlak odjíždí z koleje která po odjezdu vlaku zůstane volná
Co to bylo za ZZ?
Už na AŽD-71 je jedno, jestli kolej zůstane volná nebo obsazená - v Q bloku je to zapojeno jinak.

Bram: Pravděpodobně je to dáno nejspíš tím, že v Ratajích je trať od Kolína mnoho kilometrů z dvacetipromilového klesání a obdobně ve Skochovicích je na tom trať od Dobříše.
A obdobně je na tom ve Skochovicích i trať od Čerčan, jen je ten kopec maličko dál.
Netvrdím, že se k tomu leckdy nepřihlíží, ale pravidlo to rozhodně není. Třeba v Mladé Boleslavi není odvrat od Mělníka, a přitom je to od Katusic nějakej padák.
Ústí u Vsetína má po spádu hlavní trať a lokálka je skoro po rovině, ale odvrat je z lokálky.
Odbočka Odra má odvraty ze dvou z celkem tří směrů, i když po spádu je to jen z Vítkovic, kdežto od Svinova to stoupá.
Suma sumárum, častěji bývá odvrat (je-li vůbec) jen z vedlejšího směru. Zjevně se tedy předpokládalo častější ohrožení hlavního směru vedlejším, než naopak.

Mimochodem, v Ratajích není odvrat na odbočce, ale hlavním směru, i když to tak na první pohled nevypadá.
No, pokud to slovo "mimochodem" má znamenat, že jsi šlápl vedle, tak je celkem na místě - odbočná výhybka je totiž do plusu směrem na Kácov... [nene]
On se totiž stavební (natož stavebně-historickej) a zabezpečováckej pohled často dost liší, a to nejen začátkem a koncem tratě (někdy jedeš podle L-návěstidel po kilometrech, jindy zas proti), ale i hlavními směry.
Když už tu zmiňuješ ty Skochovice, tak tam je to zrovna tak - průběžná kilometráž jde od Dobříše, ale je tam vedlejší směr, a lomí se kilometráž od Čerčan, odkud je hlavní směr.
Neděle, 18. srpna 2019 - 11:50:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1888
Registrován: 4-2014
Hajnej - První ruská dálkařina a PZZ přejezd SSSR, také jsme tam měli zvláštnost, že když se postavila vlaková cesta z odbočné tratě, nebo na odbočnou trať, tak závory spadly vždy, bez ohledu na to, jestli stál před návěstidlem vlak.

Pokud by jste měl k dispozici schéma (výkres) ruské reléovky úseku Pňovany - Svojšín do roku 1996, kdy se přejezdy SSSR měnili na AŽD 71, tak na zapojení Svojšína by to bylo vidět. Bohužel já ty výkresy té reléovky nemám k dispozici.

(Příspěvek byl editován uživatelem Luboš_3.21.)
Neděle, 18. srpna 2019 - 12:05:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5626
Registrován: 9-2005
Výpravčí možná zaniknou, al nahradí je dispečeři, protože i kdyby bylo vše řízeno zcela automaticky, tak někdo na tu zabezpečovacího musí dohlížet a být oprávněn a schopen ji řídit ručně v případě potřeby. A pokud nebudou strojvedoucí, tak možná i odřidit vlak na dálku. To bude záležet na nastavení systému.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Neděle, 18. srpna 2019 - 12:33:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19811
Registrován: 5-2002
L3: Tak to pak jo.
zOboru
Neděle, 18. srpna 2019 - 13:02:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 173
Registrován: 7-2018
To radši ani neříkejte nahlas. - MU Český Brod, 12.6.2017
Neděle, 18. srpna 2019 - 19:02:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 745
Registrován: 2-2010
zOboru: Z jedné MU vyvozuješ že všichni? Tak to jo.

Na důležitost jsou mnohokrát výpravčí při školení upozorněni, "Podaří" se občas různé věci ale tvrdit, že je to pravidlo bych si nikdy nedovolil. Není.
zOboru
Neděle, 18. srpna 2019 - 20:49:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 174
Registrován: 7-2018
Nevyvozuji z jedné MU a ano, většina lidí to poctivě čte. Ale existuje jistá část výpravčích (a bohužel ne zrovna malá), kteří na to nekoukají, i když jim to jasně píše, co tomu chybí a proč to nejde postavit normálně. Zdůvodňují to právě tím "co bych na tom viděl, stejně to jsou zbytečnosti, všechno to mám dobře, tohle stačí, ať to nezdržujem, ASDF, jedem". Aneb každý svého štěstí strojvůdcem...
Neděle, 18. srpna 2019 - 21:19:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 746
Registrován: 2-2010
Tak to už není zcela zevšeobecňující tvrzení a i tak si myslím, že to není takhle. Zběžně to výpravčí proběhnou (řekněme nečtou důkladně) u opakovaných činností, během stejné výluky, stejné poruchy. Tam vzniká problém, že se něco změní a výpravčí to nezachytí, protože je nastaven v módu "takhle teď jezdíme", když z nouzové obsluhy se stane obsluha pravidelná.
Neděle, 18. srpna 2019 - 21:30:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8979
Registrován: 5-2007
Inak stavadlá Starmon majú na jednu z tých "normálne mimoriadných" činností - odjazd na trať bez TZZ - schválenú poistku. V tomto prípade sa ako potvrdzovacia sekvencia nepoužíva prosté ASDF, ale sekvencia štyroch písmen vytvorených z názvu susednej stanice. Napr. v Třebechovicích pod Orebem, kde traťovina nie je ani na jednu stranu, sa používajú heslá TNOR a HRKR.

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Neděle, 18. srpna 2019 - 21:46:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8898
Registrován: 5-2002
A jakou to ma SIL proti jednotne ASDF?
Neděle, 18. srpna 2019 - 21:57:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 157
Registrován: 6-2019
A kolik lidí si skutečně při evidenci odjezdu začne vzpomínat kam to vlastně jede? [wink] (= totálně zautomatizovaná činnost).
Souhlasím s tím, co psal zOboru jinde, totiž, že bude nutné ty výpisy nějak odlišit.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Neděle, 18. srpna 2019 - 22:46:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8980
Registrován: 5-2007
Petr Šimral: Ja myslím, že takú istú. SIL=4, že si zariadenie to heslo nevymyslí samo, SIL=4 že v textovom výpise nebude nesprávna vec*.

(určiť heslá a vzhľad výpisov je o tom, že chýba niekto, kto buchne do stola, že to tak bude. Pretože akákoľvek zmena v nich nie je ani zložitá ako nákladná (a to nepočítam výmenu SW vo všetkých stavadlách).

*bez súčasného porušenia bezpečnostných prvkov zobrazenia, ktorých správnu činnosť je obsluha povinná sledovať.
zOboru
Neděle, 18. srpna 2019 - 23:42:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 175
Registrován: 7-2018
Asdf: ano, starmoňácká Káčka mají i jiné povrzovací sekvence. Není to jediná změna oproti stavědlům AŽD (ETB, ESA), těch rozdílů je více. Důležité je zmínit, že na Káčku jsem nikdy nesloužil, nemohu jej tedy posuzovat prakticky. Pominu-li "vnitřnosti" a vezmu v potaz jen to, co vidí obsluhující personál, líbí se mi vedle odlišných potvrzovacích sekvencí třeba indikace nouzového stavu PZS žlutým zbarvením přejezdu a součtové hlásky* (to bohužel ESA minimálně na B oprávnění** nemá). Další odlišností je např. vytažení technologických indikací*** přímo na obrazovku s reliéfem (podobně, jako je přímo na panel zabzař vytaženo u klasických elektrických zabzař) - důležité je podotknout, že ta stavědla nemají textový monitor, ale vše je all-in-one na jednom (včetně bezpečného zobrazení****). Já jsem ze SZZ ESA zvyklý na předávací stránky (tzv. tabla) a stránku Stavy technologie a přijde mi to i přehlednější, ale věřím, že někomu může vyhovovat tohle. A také mu může vyhovovat jeden velký širokoúhlý monitor a ne dva klasické s poměrně širokými rámečky, jaké mají spolu se zařízením dodávaná Eiza + 1 další monitor textový. Ale vše je o zvyku.

Teď mě tak napadá, kde se vlastně (pokud vůbec) zobrazuje na K 2002 zbývající čas odpočtu časového souboru? ESA to má na textovém monitoru na stránce Stavy technologie.

Jinak elektronická zabezpečovací zařízení nejsou jen ESA, ETB, K 2000/K 2002 a Remote. Teď si nejsem jistý, jestli na SŽDC máme ještě TEST s RC JOP, ale Šari a jistě někteří další budou znát vlečkové zabzař Modest. V ČR ho máme např. na kontejnerovém překladišti v České Třebové, na vlečce největšího vápencového lomu Čertovy schody, u našich slovenských sousedů nesmím opomenout Spádovisko Váh ve stanici Žilina-Teplička. Popravdě, znám jej jen z fotek a netuším, jak tam mají vyřešeno potvrzování povinně dokumentovaných úkonů (pokud vůbec), co mě zaujalo asi nejvíce (a jistě nejen mě) je ale šedé pozadí (je totiž lékařskými studiemi dokázáno, že šedá kazí zrak nejméně, což je také poměrně důležitý aspekt).

(Příspěvek byl editován uživatelem zOboru.)
zOboru
Neděle, 18. srpna 2019 - 23:43:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 176
Registrován: 7-2018
A teď přeložení pro kolegy nevýpravčí, kolegové znalí elektronických zabzař mohou přeskočit: [lol]

*) Součtová hláska je společná indikace pro všechny přejezdy v mezistaničním úseku a indikuje stav všech PZS. Zjednodušeně řečeno je to takový "rychlý náhled", že se něco s přejezdy děje, i když od nich nemá dohled přímo obsluhující výpravčí, ale třeba jeho kolega v sousední stanici. Je z ní poznat, že jsou některé z přejezdů uzavřeny ručně, že je některý přejezd v anulaci, v poruše (a u SZZ Starmon K 2000, 2002 i v nouzovém stavu, což může např. značit přepálení jednoho ze dvou vláken červeného světla - žárovky červeného světla jsou standardně dvouvláknové, přepálení jednoho vlákna je tak signalizováno nouzovým stavem, i když je přejezd i nadále plně funkční a ze strany uživatelů pozemních komunikací nepoznatelné; příčiny toho nouzového stavu ale můžou být samozřejmě i jiné, provoz nijak neohrožující závady, kterým je ale potřeba věnovat pozornost). Přikládám ukázku indikace nouzového stavu v součtové hlásce SZZ Starmon K 2002, po rozklinutí STAV zjistíme v bezpečném zobrazení (viz dále), o jaký přejezd se jedná, zde je to dokonce přejezd, od něhož má plné indikace tento výpravčí a jedná se o přejezd CC3 (Cejřov - Chrast, třetí; někdy se také ty traťové úseky značí A,B,C,...), vidíme i jeho km polohu. V tuto chvíli ještě není potřeba zpravovat vlak rozkazem Op o neúčinkování PZS [pokud se nejedná o nouzový stav z důvodu výpadku napájení a tento netrvá déle jak 3 hodiny - viz předpis SŽDC (ČD) Z2], nicméně je zapotřebí informovat údržbu. Pokud by byl přejezd vybaven přejezdníkem, byl by to právě ten okamžik, kdy by na přejezdníku blikalo bílé světlo (při výpadku napájení pak obvykle po určité časové prodlevě, protože se počítá, že primárně to napájení může naskočit).


**) Nedílnou součástí elektronických stavědel je jejich archiv. V něm je zaneseno naprosto vše, od kliknutí myši nebo stisk klávesy, po obsazení úseku (nejčastěji samotným vlakem). Dá se tak zpětně vytvořit s přesností na sekundy záznam (textový nebo v podobě jakéhosi videa), jak se zařízení obsluhovalo a jak vlak ovlivňoval příslušné kolejové úseky. Pro jednoznačnou identifikaci, kdo co se zařízením provedl, má každý zaměstnanec tzv. personální identifikační kartu (PIK), která je jedinečná a v paměti zařízení je uloženo jméno pracovníka a stupeň jeho oprávnění (některé funkce, např. stavění cesty, jsou přístupné jen výpravčímu [B], jiné, např. odepsání nevratné poruchy - rozřezu výhybky, jen pracovníkovi údržby - "zabezpečovákovi" [C]). Vypadá jako telefonní karta nebo neembosovaná platební karta a bez této karty lze provést jen úkony, které mohou směřovat k možnému odvrácení mimořádné události - přestavit ("shodit") návěstidlo na návěst Stůj (bez zrušení závěru cesty) a uzavřít přejezd (případně zrušit jeho nouzové otevření). Zrušit závěr cesty, znovu rozsvítit povolující návěst, resp. znovu otevřít přejezd už musí pracovník s příslušným oprávněním. Některá zařízení (teď konkrétně myslím AK Signal Remote) umožňují místo karty zadat heslo. Zaměstnanec může kartu používat pouze tam, kde je nahrán v tzv. registru pracovníků, čili karta výpravčího z Prahy hl.n. nebude fungovat v Brně na hl.n. a opačně (pokud si tam výpravčí neudělá seznání a jeho kartu do jejich registru nezanesou).

***) Elektronické zabezpečovací systémy mají poměrně rozsáhlou diagnostiku. Řada věcí je neznámých i pro výpravčího, nicméně údržba pak může jít najisto. První snímek - ukázka Starmonu (koukejte do horní části snímku, já měl kurzorem najeto na PZNN), zbývající - ukázka AŽD ESA (na posledním snímku mám právě kurzor na indikaci PZS v km 1,742, dole pomocí běžné indikace zjišťuji, že se jedná o nouzový stav - z grafického rozhraní toto na oprávnění výpravčího nevidím, musím si rozkliknout STAV přejezdu, což je bezpečné zobrazení, viz. dále).


****) Bezpečné zobrazení informací je porovnání indikací na monitoru s údaji textového výpisu a ochranných prvků monitoru (u SZZ ESA překlápějící se čtvereček, u Starmon K 2000/2002 rotující kolečko). Na pozadí se provádí i další matematické výpočty, do podrobností nebudu příliš zabíhat, neboť přiznávám, že je tak úplně také neznám. Ne že by zbytek indikací byl nebezpečný, ale tím, že je to zobrazeno na monitoru, může být obraz rozladěn nebo třeba i podvržen (přepojením na jiný počítač se statickým obrazem), což by samozřejmě mělo vliv na bezpečnost. Každý výrobce má to textové zobrazení zpracováno jinak - AŽD v podobě rizikové stránky na textovém monitoru, Starmon v podobě tabulky v levém dolním rohu obrazovky a přepínání zeleného a červeného orámování obrazovky. U zařízení Remote (výrobce AK Signal) při vyvolání bezpečného zobrazení tuším že běží po monitoru šedý pruh, každopádně v dolní části obrazovky naskočí barevná paleta, kterou má výpravčí porovnat s barevným pruhem nalepeným na monitoru (čili pokud uvidíte na monitoru zabezpečovacího zařízení vlevo dole barevné proužečky, jedná se o zabezpečovací zařízení AK Signal Remote. Jedna ze známějších a zároveň novějších instalací tohoto zařízení je na DOZ Vrané n. Vltavou - foto monitoru) Ukázka bezpečného zobrazení na SZZ Starmon K 2002 a na SZZ ESA AŽD, vždy je nutno toto ještě porovnat s běžným (čili grafickým) zobrazením.


Na demu Starmon K 2002 se mi podařilo ještě nasimulovat výpadek technologie, čili pověstnou "fialovou smrt". To neznamená nic jiného, než že zadávací počítač ve stole výpravčího z nějakého důvodu nemůže komunikovat s technologickými počítači ve stavědlové ústředně (ať již z toho důvodu, že jedna nebo obě dvojice těchto počítačů vypadne [technologické počítače běží ve dvojici a jeden vždy hlídá druhý, na výpočtu se musí shodnout, jinak se povel neprovede; u SZZ ESA známe tři způsoby zapojení podle toho, jak se historicky vyvíjely a pokud se nepletu, u Starmonu jsou standardem tzv. horké zálohy], nebo je problém na přenosové cestě, včetně třeba fyzického překopnutí kabelu). Pak přichází na řadu záložní pracoviště (v případě tratě DOZ může být klidně v dotčené stanici, nemusí být nutně vedle) a pokud ani to nekomunikuje, deska nouzových obsluh a dle potřeby přenosné výměnové zámky. (Ještě se může stát že bude fialová jen část reliéfu, to pak značí jiný problém, ale tím to nebudu komplikovat.)


Znalým se omlouvám za podrobné rozepisování a drobné nepřesnosti a moderátorům za délku příspěvku, snažil jsem se, aby to pochopili i zabezpečovací technikou nepolíbení kolegové. Co jsem nevysvětlil, rád dovysvětlím dodatečně.


Pro snímky použita softwarová dema výrobců.

(Příspěvek byl editován uživatelem zOboru.)
Pondělí, 19. srpna 2019 - 01:06:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8981
Registrován: 5-2007
zOboru: Výpravcovia so skúsenosťami z oboch zariadení v drvivej väčšine hovoria, že je lepšie je zobrazenie all-in-one. Jediné, čo je možným problémom je, že sa na ten monitor nenarve tých indikácii toľko, a častejšie sa musí používať povel STAV, ale je snaha učiť výpravcov toto používať minimálne a vždy sa snažiť riešiť čo najviac cez ZZ (napr. je zakázaná privolávačka "na domeček"), kde skáče automaticky to, čo je treba. Takisto na DOZ sa museli kontrolky v hlavnom zobrazení trochu zdrcnúť a je nutné loziť do "detailu stanice" (kde je zobrazenie zhodné s lokálnymi OP), ale opäť je to veľmi zriedkavá nutnosť. Inak, od určitej verzie SW je na K-2002 textové zobrazenie brané ako bezpečné "samo o sebe", tzn. ho nie je nutné porovnávať s grafickým zobrazením*. Naopak to neplatí.

Pri privolávačke beží nad/pod symbolom návestidla bargraf, ktorý odbúda so zostávajúcim časom PN, tesne pred skončením (z hlavy neviem či 30s alebo 10s) potom bargraf začne blikať. Mimochodom, tie bargrafy sú vidno na obrázku tej fialovej smrti. A keď si na tom deme postavíte núdzovú cestu, tak ho možno aj uvidíte.

Inak tých drobných úprav je tam ešte niekoľko, napr, vyvolanie menu klikom ľavého tlačítka na názov prvku, za účelom minimalizácie nutnosti použitia ovládacieho postupu "dvojklik stredným tlačítkom" prípadne lovenia výhybky vo výhybkovom úseku.

Ten štvorček vs. rotujúce kolečko je dané tým, ako funguje štruktúra horkých záloh, ZPC u ESA kreslí myslím vždy len 2 rôzne obrázky (2 kanály buď jediného bežiaceho, alebo "hlavného" TPC), OP u Starmonu ich môže kresliť až 8 rôznych (2 kanály krát 2 TP krát dve WAN).

U Starmonu sú horké zálohy v dvoch variantách
- (staršia) sú 2 ovládacie počítače (lokálne, prípadná DOZ sa rieši špeciálnym spôsobom) a 2 technologické počítače, každý TP je zviazaný s jedným OP, takže keď vypadne TP z jednej dvojice a OP z druhej (alebo naopak) je zariadenie nepoužiteľné
- (novšia) je "ľubovoľný" počet (až 32) ovládacích počítačov, 2 komunikačné a 2 technologické počítače, z každej uvedenej položky musí bežať aspoň jeden (ľubovoľný) kus

Inak palec hore za prácu, ktorú si s tým dávate. [ok]

*je ale nutné kontrolovať prvky bezpečného zobrazenia, tj. nemennosť obsahu, správne otáčanie sa toho kolieska a blikajúci červený/zelený rámik okolo reliéfu, prípadne jeho časti.

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Pondělí, 19. srpna 2019 - 06:44:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3749
Registrován: 5-2002
zOboru: Paráda. Děkuji za osvětu :-).
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Pondělí, 19. srpna 2019 - 13:02:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1722
Registrován: 10-2009
zOboru, opět velký dík a uznání. Byť se mnou to je tak trochu jako učit se číst, znám-li jen některá písmena. No a když se na to snažím podívat jako cestující laik, (což mi nedá moc úsilí), shrnuto je to tak, že zvenčí práce výpravčího vypadá jako lehká flákárna.
Vůbec se nedivím, že se může občas někdo zmýlit a poslat vlak někam jinam. Jsem taky přesvědčen, že většina kolegů mašinfírů o Vaší práci má dost mlhavé představy. Byť jsou to jinak dobrý kluci. Zdravím. P.
Pondělí, 19. srpna 2019 - 13:15:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3087
Registrován: 7-2006
že většina kolegů mašinfírů o Vaší práci má dost mlhavé představy

Již několikráte jsi/te byli zváni .. vidět ranní a odpolední "menu" by jistě bylký zážitek .. tak jako je svezení na stroji po trati .. Nejen já si myslím,že by to byl přínos pro obé strany,bo "radit" /jak to rádi někeří dělají/ jeden druhému BEZ znalosti je naprostá blbost .. Někeří vezdejší byli,i opakovaně a tak vědí .. Velký dík kolegovi do Plzně za osvětu ..[ok]

[vypravci]
Zklamání změní člověka k nepoznání ..
zOboru
Pondělí, 19. srpna 2019 - 13:19:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 177
Registrován: 7-2018
Asdf: Ano, na SZZ ESA je překlápěcí čtvereček vlastně statický, TPC1 ho má nějak a TPC2 otočeně (TPC3 a TPC4 podobně) a tím, že se v pravidelných intervalech přepíná obraz z TPC1 a z TPC2 se docílí efekt otáčení. To samé pak u textového výpisu šedé obdélníčky u jednotlivých řádků, které jsou jednou v horní polovině a jednou v dolní polovině řádku (a u některých verzí SW je vedle nich ještě jeden sloupec pro další dvojici, takže je vidět všechny 4 TPC).

Ale to už je příliš odborná věc i pro výpravčí, to bych určitě nepovažoval za základy zabezpečovací techniky. [lol] I když vlastně i většina co jsem popsal výše jsou takové zajímavosti z elektronických stavědel, protože skutečný základ zabzař je dán jednotlivými kategoriemi zabezpečovacího zařízení - závislost návěstidel na výhybkách (bez kontroly nad výhybkami, ať již elektrickými či na klíč, nelze rozsvítit návěstidlo a při svítícím návěstidle nelze manipulovat s výhybkami - to umí už ústřední zámek a elektromechanika na to jen navazuje tím, že je to na dálku, a proto má návěstní a výměnové hradlové závěry, elektrická a elektronická zařízení provedou samy také nejprve závěr a pak až rozsvítí návěstidlo), nemožnost postavit protisměrné vlakové cesty (ať již u starších zařízení na principu pevné páky fyzicky - pravítkem v pravítkové skříní, tak u novějších typů na principu volné páky elektricky - relátkem; zde je nutno zmínit, že ve smyslu předpisu SŽDC (ČD) Z1 není přivolávačka návěst dovolující jízdu vlaku; novější zařízení si hlídají nemožnost postavit proti sobě i posun na kolej kratší tuším 100m, ale to je vždy stanoveno závěrovou tabulkou) a cesty, které se vzájemně ovlivňují (logicky - je-li pro nějakou cestu nařízeno mít výhybku v +, nemůže být současně pro druhou cestu výhybka v -), nemožnost postavit vlakovou cestu na obsazenou kolej (vyjma specializovaných vlakových cest podle rozhledových poměrů a samozřejmě PN, protože ten vlak může být zpraven o jízdě na obsazenou kolej nebo může být porucha; posunu se toto netýká, jinak byste nemohli např. objet soupravu) apod. Některé kategorie zabezpečení zabezpečují jen vlakové cesty a posunuje se bez závěrů (a na návěstidle může svítit bílá, i když není postaveno), vyšší úrovně pak obojí (a pak už se bílá rozsvítí až po závěru posunové cesty, čili je postaveno a zabezpečeno). Zde je důležité zmínit předání na pomocná stavědla, kdy pak z PSt lze stavět určitý okruh výhybek, ale neprovádí se tam závěr cesty a výhybky zpravidla nejsou závislé na obsazení úseků, čili když se obsluha splete, je možné lokomotivu i podhodit (zde jen odbočka: posunuje se vždy podle rozhledu nejen z toho důvodu, že lze postavit na obsazenou, což u vlakové cesty běžně ne, ale i z toho, že se vám právě v takovýto moment tzv. nezabezpečeného posunu mohou před lokomotivou hýbat výhybky). Říká se tomu místní obsluha výhybek. (A proč zpravidla? protože každé zařízení je unikát a máme i PSt, kde neotočíte výhybku v obsazeném úseku, byť to normy přímo nevyžadují a je to něco "navíc".) Toto jsou ty základy, to mají všechna zařízení společná. Jen počítače prostě zvládnou víc, včetně výpisu informací obsluze [happy]


Asdf: tím časovým souborem jsem myslel ne dobu svícení PN, byť ta je při PN v aretovaném režimu* samozřejmě také důležitá, ale dobu, za jakou se rozpadne závěr cesty při jejím rušení (1minutový pro posun a 3minutový pro vlakovou cestu**).

*) na starších typech zařízení je PN (a opět musím zmínit obvykle, protože existují výjimky ještě z dob, kdy výpravčí rozsvítil PN a vyšel před dopravu vlak vypravit, čili nemohl u panelu fyzicky celou dobu stát) ovládaná tlačítkem, které když uvolníte, PN zhasne. Že vlak vjede zjistíte, když se v zamýšlené cestě postupně obsazují úseky (pokud nemáte celou stanici červenou z důvodu poruchy kolejových obvodů). Elektronická zařízení žádné tlačítka nemají, tam se PN rozsvítí na projektem předem stanovený čas (120 - 180 sekund) a pokud jste ještě daleko, výpravčí má možnost tu dobu, když se blíží její konec, ještě prodloužit (stejně jako u starých zařízení mohl být klidně 5 minut opřený o panel). Jak zpozoruje, že jste za návěstidlem, má naopak nařízeno ji zrušit, aby se neopakovalo to, co se kdysi stalo v Adamově, kdy právě na PN z elektronického zabzař vjely do stanice dva vlaky.

Kdo to tam nezná nebo neví o co šlo, je tam autoblok a hlavně oblouk, první vlak stál u vjezdu, druhý jel podle rozhledu za ním do stejného prostorového oddílu, mezitím se však prvnímu na vjezdu rozsvítila PN, vlak vjel do stanice, strojvedoucí druhého vlaku vyjel z oblouku, vlak už před sebou neviděl, na vjezdu viděl PN, tak vjel do stanice také. Dodržel jízdu podle rozhledových poměrů, zastavil za ním. Právě tato MU je jedním z důvodů, proč strojvedoucí musí očekávat při jízdě na PN obsazenou kolej, protože pro první vlak ještě volná byla, pro druhý, který se PN chytl vlastně nezáměrně, ale už ne.

**) Jakási ochrana toho, že kdyby to výpravčí shodil těsně před mašinou, ještě 3 minuty (u zabezpečeného posunu minuta) ty výhybky budou pod závěrem a vlastně celé zařízení ve stavu, jako by tam ta barva ještě svítila, čili se s výhybkami nedá pohnout těsně před lokomotivou, ale až po uplynutí tohoto času.



(Příspěvek byl editován uživatelem zOboru.)
zOboru
Pondělí, 19. srpna 2019 - 15:27:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 178
Registrován: 7-2018
a opět musím zmínit obvykle, protože existují výjimky ještě z dob, kdy výpravčí rozsvítil PN a vyšel před dopravu vlak vypravit, čili nemohl u panelu fyzicky celou dobu stát
Tady jsem zapomněl zmínit, že pokud to někde ještě ve stanicích je, tak je to na odjezdových (event. cestových) návěstidlech a zbytek pultu se přitom zablokuje, čili se nemůže stát, že by vzal pak do stanice jiný vlak a ten by mu pak na tu PN vjel na obsazenou trať. Když byla výprava výpravkou, tak se nějak muselo zajistit, aby tam svítila PN a zároveň mohl být u vlaku výpravčí s výpravkou, když to obojí dělala jedna a tatáž osoba [vypravci]

Na elektronikách se sice zbytek JOPky nezablokuje, ale jednak ta PN pípá, pak před koncem času trvale píská a po uplynutí času sama zhasne (a ještě to nemá výpravčí na několik metrů dlouhém panelu, ale na 1 nebo max. několika málo* monitorech). Zůstane po ní nouzový závěr, zavřené přejezdy, ... a až do zrušení závěru výpravčím a otevření přejezdů je cesta pořád zabezpečena, byť na návěstidle už je dávno Stůj.

*) ve srovnání s jednou žárovičkou na dlouhém panelu, mmch. i ty největší JOPky se obvykle vejdou do počtu 3 monitorů + 1 textový.

I pro výpravčí je přechod z klasiky na JOP něco jako přesednutí z Trabantu do Superbu, akorát že se mu nemalá část z nich brání (i třeba z toho důvodu, že má archiv a tedy se dá všechno zpětně vyztopovat).



(Příspěvek byl editován uživatelem zOboru.)
Pondělí, 19. srpna 2019 - 15:55:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 161
Registrován: 6-2019
umožňují místo karty zadat heslo.
Což je dobře, protože to heslo se dá vymlátit i z "údržbáře" a pak být nadmíru kreativní...[biggrin][wink]
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pondělí, 19. srpna 2019 - 15:58:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1890
Registrován: 4-2014
Ta PN rozsvítit a jít na peron vypravit vlak, tak to šlo u TESTU 14, tam pak to bylo ještě doplněno jakýmsi blokováním a to tak, že při rozsvícení PN návěsti, nešli v celém obvodu stanice stavět žádné další vlakové cesty. Ale pouze v případě, že PN tlačítko bylo společné pro všechny odjezdová návěstidla na daném zhlaví, pro které bylo tlačítko PN zřízeno.

U první ruské DZZ na Plzni-Chebu, tak tam to fungovalo tak, že výpravčí musel držet zároveň talčítko koleje a příslušné tlačítko PN návěsti. Akorát v Kozolupech a Křimicích se dala rozsvítit PN návěst a jít na peron vypravit vlak - výhybky se, ale museli pro danou cestu přestavit řadiči umístěných na pultu. Takže se muselo postupovat velmi pozorně, aby vlak neskončil někde ve šturcu, na obsazené koleji, či na obsazené traťové koleji, protože PN návěsti bylo úplně šumák kam jsou výměny přestaveny. A nebo se to dělalo i tak, že se místo vlakové cesty s PN návěstí postavila posunová cesta a PN se mačkala jenom u vjezdových návěstidel.
zOboru
Pondělí, 19. srpna 2019 - 16:03:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 180
Registrován: 7-2018
Což je dobře, protože to heslo se dá vymlátit i z "údržbáře" a pak být nadmíru kreativní...
Tam bacha, abyste si pak ještě nepřihoršil - paragraf 230 Trestního zákoníku [wink] On je totiž rozdíl sehnat od Máni z kanceláře heslo do internetu a od zabezpečováka heslo do zabezpečovacího zařízení.
Pondělí, 19. srpna 2019 - 18:07:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8984
Registrován: 5-2007
zOboru: Presne tak. Akurát u toho K2002 môže byť tých statických obrázkov až 8 (pod tým kolieskom je napísané, čo sa zrovna kreslí).

To sme sa asi nejak minuli v editácii, lebo ja som presvedčený, že som tam čítal o privolávacej návesti [proud] Časové súbory (rušenie záverov/ciest) sa zobrazujú "hore" medzi kontrolkami od technológie. Opäť na obrázku tej fialovej smrti sú vidno bargrafy NUU, RC1 a RC3.
Pondělí, 19. srpna 2019 - 21:09:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 148
Registrován: 2-2014
Láďa:však si toho také vezdejší velmi považují[happy]
Pondělí, 19. srpna 2019 - 22:19:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8
Registrován: 12-2018
zOboru:děkuji moc za rozsahle info.
Úterý, 20. srpna 2019 - 18:51:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 206
Registrován: 7-2017
Ahmad_Šáh_Masúd:
" umožňují místo karty zadat heslo.
Což je dobře, protože to heslo se dá vymlátit i z "údržbáře" a pak být nadmíru kreativní...[biggrin][wink]"
Stejně jako se dá vymlátit ta karta. A kromě §230 na to pamatuje také §311 odst. 1c a ještě větší chuťovka je odst 3d - tady je to 12 až 20 let, lze i doživotí. Podobně jako u vraždy je i v tomto případě příprava trestná.
Středa, 21. srpna 2019 - 22:24:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2833
Registrován: 2-2005
Třemošnice ... 810.616 x nákladní auto, vykolejeno jednou nápravou
Pátek, 23. srpna 2019 - 14:00:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 286
Registrován: 1-2006
Na železničním přejezdu v Zákupech na Českolipsku došlo ke střetu nákladního vozidla a vlaku. Na místě zasahují složky IZS. Událost si vyžádala jednu zraněnou osobu, je v péči ZZS.

https://www.pozary.cz/clanek/216706-na-zeleznicnim-prejezdu-v-zak upech-na-ceskolipsku-doslo-ke/#1340
Pátek, 23. srpna 2019 - 17:33:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 8-2019
Jak je možné, že po nehodě u Mariánských Lázní jsou stále špatně rychlostníky a přitom provoz byl již obnoven...???

čas 1:12

https://www.youtube.com/watch?v=d7Or0FyL3zY

Neměl by náhodou pan Bc. Svoboda opustit funkci...?

! ! !
Pátek, 23. srpna 2019 - 22:47:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19866
Registrován: 5-2002
A to jako má bejt ta třicítka už od toho levýho oblouku, aby bylo splněno vemeno...?
zOboru
Pátek, 23. srpna 2019 - 23:06:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 188
Registrován: 7-2018
Hajnej: prostě od 3 předvěstníku do 30 rychlostníku by nemělo být nic upravující traťovou rychlost. Ta 20 je pomalá jízda a pro ni už by se pro zneplatnění muselo sahat do TTP a navíc je v rozkaze a jedná se ještě ke všemu o jiná návěstidla (nemůžeme míchat jablka s hruškami). Nejbližší jiná rychlost (95) by měla být nejméně těch 1550 m předem (tedy v místě co je rychlostník), ale tam by se samozřejmě muselo už manipulovat zase s jeho předvěstníky, aby byla dodržena potřebná vzdálenost.
Sobota, 24. srpna 2019 - 14:36:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6046
Registrován: 7-2007
Hajnej: Teda, občas máš tedy úlet.
Z Oboru má 100% pravdu, akorát bych ho upřesnil "by nemělo být nic upravující traťovou rychlost." ...Nesmí být nic....SŽDC D1 čl.1331 ....předvěstí strojvedoucímu snížení rychlosti od nejbližšího následujícího rychlostníku N.
Ať si ty zmrdi upraví svůj předpis, když ho nechtějí dodržovat.
Sobota, 24. srpna 2019 - 15:46:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2
Registrován: 8-2019
"" to jako má bejt ta třicítka už od toho levýho oblouku, aby bylo splněno vemeno...?""

Nemá tam co dělat 70/100/95 vlevo a 125 vpravo.
Pokud tohle po ukončení výluky nezmizelo, jedná se o natolik hrubé pochybení, že by pan Bc. Svoboda neměl nadále zastávat funkci.
zOboru
Sobota, 24. srpna 2019 - 15:48:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 190
Registrován: 7-2018
Jde o to, že když zaměstnanec v provozu zaviní cokoliv, je mu omlácen o hlavu článek 261 SŽDC D1 (každý zaměstnanec musí dbát o bezpečnost, následně o plynulost dopravy) a nebýt málo lidí, byl by snad pro výstrahu i zastřelen. Ať řízne výměnu, neubrzdí a projede návěstidlo byť o půl metru, zpozdí vlak nevhodným křižováním, ... Ale těch "nahoře" jako by se snad předpis netýkal. To ale asi znáte nejlépe všichni. Kdo jiný by však vnitřní předpis provozovatele dráhy měl dodržovat, když ne jeho vrcholní představitelé?

Oldcerry: právě že od nejbližšího rychlostníku N, čili návěstidla upravujícího traťovou rychlost. Protože jinak by tam nemohla být ani ta kilometrická poloha nebo pomalá jízda, pokud by tam vážně nesmělo být nic. Ale máme na tratích i stanice a tam hlavní a seřaďovací návěstidla. A dokonce i hlavní návěstidla, na nich Rychlost 60 a očekávej 60, ale pár metrů před ním se krčí rychlostník N se čtyřicítkou.
zOboru
Sobota, 24. srpna 2019 - 16:05:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 191
Registrován: 7-2018
mikuta:
""" to jako má bejt ta třicítka už od toho levýho oblouku, aby bylo splněno vemeno...?""
Nemá tam co dělat 70/100/95 vlevo a 125 vpravo. Pokud tohle po ukončení výluky nezmizelo, jedná se o natolik hrubé pochybení, že by pan Bc. Svoboda neměl nadále zastávat funkci."
Jenže v tom případě by se, pokud je 95 snížení rychlosti (zvýšení se to tentokrát netýká), musel zase posunout rychlostník nejméně před ten 3 předvěstník. Vůbec jej neumístit by to totiž nevyřešilo - k té 30 by to metelil rychleji, což není žádoucí (traťová rychlost návěstěná by byla vyšší než stavební).

Ano, měly by padat hlavy, byť si nejsem jist, zda zrovna hlava generálního ředitele. Spíše někde na infrastruktuře. Ředitel správy tratí OŘ, nebo pokud na to byl tlak z GŘ, někdo z GŘ. Toto by měl důsledně vyšetřit O18 SŽDC (odbor systému bezpečnosti), ale obávám se, že by dříve skončil ten inspektor, který by se do toho začal šťourat.

•••••••••••••••••••••••

Pro kolegy výpravčí jedna otázka do pranice:
Traťová rychlost byla snížena, jízdní doby vlaku zůstaly. Logicky tam tedy vznikne zpoždění. Jak to zpoždění zdůvodnit? Teď, když je tam ještě pomalá jízda, snadno se to zdůvodní kódem S3, ale když tam pomalá nebyla resp. až v září skončí? Někteří dispečeři se kódu S3 na trvalé omezení rychlosti brání, zároveň to však není z viny dopravce. A kód D0 (sestava JŘ) výpravčí použít nemůže, to je dovoleno používat jen z úrovně AJŘ.

(Příspěvek byl editován uživatelem zOboru.)