Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Všeobecná železniční diskuse » Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 25. 07. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 25. 07. 2019

dolů
   autor příspěvek
Mladějov
Úterý, 23. července 2019 - 07:40:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13988
Registrován: 3-2007
Tak jsou tady dva základní jevy, které tady často diskutuješ: Úroveň těch škol a současně stále vzrůstající počet vs i ss, protože to je výborný džob pro majitele, zřizovatele, zainteresované pedagogy za státní peníze.

Takže návrhuj, jak tohle řešit, odpověď "nijak" je taková Špidlovská.
Protože proč má stát platit každé, jakékoli škole ?
Úterý, 23. července 2019 - 08:39:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9119
Registrován: 4-2003
S ekonomikou jako takovou to tedy nemá společnýho nic,

Samozřejmě že má, díky půjčkám se v 60. a 70. létech minulého století dostala ke vzdělání řada talentovaných lidí a USA si udržely pozici ekonomické mocnosti a komunismus kde tě lidem bylo vzdělání odkrojováno,vzdělatelný lidi dělali kolikrát nádeníky a mj. i "díky" tomu padnul ekonomicky na rypák.

Stejně tak nedá žádný smysl tady nějak regulovat počty VŠ, když všichni za posledních 15 let našli uplatnění a něco jako nezaměstnanost v téhle skupině neexistuje. Tady přeci nejsou zástupy VŠ, který se po škole živí na pumpách mytím čelních skel aut a rok bezvýchodně obesílají svoje CV na všechny strany.

Já vůbec nechápu, proč se debata nestočí k opravdovýmu problému - zvěřinci zvaném učňovské školtví. Který ty lidi nevybavuje jak odbornýma, tak hlavna sociálníma dovednostma a drtivá většina vyučených je po pár letech mimo obor, pokud tedy vůbec daný obor dokončí.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 23. července 2019 - 08:44:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9120
Registrován: 4-2003
aný jedinec dokázal jednou v životě našprtat

Zatímco jiní jedinci nesvedli ani to. Ono totiž i to našprtání vyžaduje určitý morálně-volní schopnosti a lecos o tom člověku vypovídá.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 23. července 2019 - 09:36:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19558
Registrován: 5-2002
Bobik: Bojím se, že u spousty lidí dneska bohužel dokazuje akorát to, že se daný jedinec dokázal jednou v životě našprtat na nějakou zkoušku.
Přesně jak píše Radek - už to, že je toho schopen, o něčem vypovídá. Konkrétně o tom, že je to v nějaké míře "naučitelnej" jedinec.
vasekj
Úterý, 23. července 2019 - 10:27:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 47
Registrován: 9-2017
RadekŠ: Určitě bych nereguloval počty škol, ale podstatně více bych omezil, komu bych studium platil (prostřednictvím státu).
Velmi mě štve, když mi stát ukradne peníze a dá je na něco, co přímo škodí. V tomto případě např. různá genderová studia, apod.

Považuji za dobré, přispívat na studium v následujících případech:
1) Nějaká profese nám chybí. Např. chybí-li nám zubaři, stát by měl půjčit na studium stomatologie, které by za ně hradil, pokud by zde vykonávali stomatologickou praxi nebo by ji ze zdravotních důvodů vykonávat nemohli, popř. pokud by zemřeli. Pokud by student odjel vydělávat do zahraničí, nic proti tomu, ale půjčku by musel splácet sám.
2) Vyrovnání sociálních rozdílů - když třeba právníci a manažeři vydělávají hodně peněz, nemám nic proti tomu umožnit příslušné školy studovat i studentům z chudších poměrů; ale i v těchto případech by to měli splatit, pokud odjedou vydělávat do zahraničí a budou tedy pomáhat ekonomice jiného státu.
3) Talentovaní a pracovití studenti ve vědeckých a možná i některých uměleckých oborech (ale ne různá mediální nebo genderová studia).

Ale:
Pokud někdo studuje jen proto, aby si prodlužoval mládí a využíval studentských výhod, tak je špatně mu to přestat platit až po 5 nebo 6 letech. Pokud někdo v 1. semestru ukončí zkouškou jen 60% zapsaných předmětů, měly by si těch 40% doplatit. Na druhou stranu, pokud si zapíše jen 60% standardních kreditů, měl by stát na studium přispívat jen 60% částky (takže studovat pomaleji by šlo).
A stejně tak to, že si kdekdo vymyslí svůj obor a chce jeho studium financovat ze státního.

To, že někdo není nezaměstnaný ještě není dostatečný důvod mu platit 5 a více let prodlouženého mládí. A mimochodem, absolventů VŠ, zejména humanitních oborů, kteří pracují mimo obor znám docela hodně.

No a další věc, v nabídkách pracovních pozic (ve státní sféře, v soukromé to celkem funguje) by se měly uvádět schopnosti nebo aspoň směr požadované VŠ. Ale pracovní nabídky (nebo systémy odměňování) ve státní sféře, kde je požadována VŠ, aniž by záleželo na tom, jestli se jedná o lékaře, sociologa, odborníka na pěstování tropických rostlin nebo stavebního inženýra, jsou vyloženě idiotské a stojí nás daňové poplatníky zbytečné peníze (např. naposledy jsem tento nesmysl viděl v nabídkách pracovních pozic ROPIDu). Podobné myšlení zase vede jen k tomu, že stát vydává mnoho peněz jen na to, aby se někomu vyrobil papír.
No a to, že si stát vymyslel, že i lidé, kteří nějakou profesi vykonávají desítky let si najednou musejí dodělávat nějakou vysokou školu (a často zvolí nějakou cestu nejmenšího odporu), je v 90% případů také neopodstatněné.
M_g
Úterý, 23. července 2019 - 11:33:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1133
Registrován: 6-2006
Vasekj:
Kdybych se se stejným zápalem o blaho státní kasy, jaký máte v případě vysokého školství, vrhnul na dráhu železnou, tak o víkendech jezdí jen náklady a o pracovních dnech jen několik spojů na hlavních tratích a v okolí vééélikých měst.

A bylo by po problému s režimkama... :-)
Úterý, 23. července 2019 - 11:41:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9121
Registrován: 4-2003
vasekj: O školtví, jeho významu a smyslu máte představu asi jako Hurvínek o válce, sorry,

Von totiž i člověk který nestuduje a dělá třeba někde v úkoláku u pásu má z těch vysokoškoláků prospěch, ale to samozřejmě tzv. vobyčejnej člověk nevidí, stejně jako třeba nevidí jejich daňový přiznání.

Ale hlavně je to OT.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

vasekj
Úterý, 23. července 2019 - 11:54:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 48
Registrován: 9-2017
No on to není až tak jen zápal o státní kasu, ale dost i o princip. Na něco, co mě štve nebo přímo škodí, nechci dávat ani halíř.

Jinak, i o víkendu se vlaky na Praha-Ostrava uživí určitě, na většině silnějších tratí by příspěvek nemusel být takový.

To, že nákladní vlak, který platí o dva řády více za dopravní cestu musí dávat přednost motoráčku se dvěma lidmi, s tím taky mám trochu problém.

Ale rozdíl je v jedné věci: U vlaků stát řekne, kde jakou dopravu chce a tu pak zaplatí. A aspoň teoreticky tu dopravu objednává tam, kde to přinese nějaký užitek aspoň nějakým daňovým poplatníkům.

U vysokých škol to dospělo do stavu, že si VŠ může dělat co chce a student studovat co chce (samo o sobě v pořádku), ale chtějí od státu vše zaplatit a nenechat si do ničeho kecat. To je jako bych se mohl sám od sebe rozhodnout, že budu provozovat desetivozový vlak z Otradovic do Litně přes Neratovice a měl bych nárok na to, aby mi stát zaplatil 100% nákladů.
vasekj
Úterý, 23. července 2019 - 12:04:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 49
Registrován: 9-2017
RadekŠ: Jestli tou představou myslíte mít zkušenost s přerozdělováním finančních toků ve školství, tak to opravdu nemám.

Tak ať ten u pásu platí vzdělání těch, ze kterých má prospěch. To rozhodně nejsou všichni ti prodlužovači mládí.

V poslední době se dost rozmohlo (nejen v oblasti školství), že skoro každý si pro napojení na státní cecek dokáže odůvodnit, jak ostatním přináší prospěch. No a když jsou teda prospěšný skoro všichni, tak kdo ten státní cecek bude napájet? Von i pekař, kterej peče housky je prospěšnej pro ostatní, ale fungovat může i bez napojení na státní penězovod (Teda jeden takovej, kterej cucá ze (mnoho-)státního tu je, ale že by ty dotace nějak zvýšily prospěch pro ostatní si nemyslím).
Úterý, 23. července 2019 - 13:42:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3703
Registrován: 5-2002
U vysokých škol to dospělo do stavu, že si VŠ může dělat co chce a student studovat co chce (samo o sobě v pořádku), ale chtějí od státu vše zaplatit a nenechat si do ničeho kecat.

Jako insider potvrzuji. Dovedení privatizace do totální dokonalosti. Nejenže si určité skupiny akademiků ty školy de facto přivlastnily, ale ještě mají jistotu, že jim stát posílá a bude posílat pravidelně nemalé peníze. Jakýkoliv pokus o kontrolu (ať to byl nový zákon o auditu v minulém volebním období nebo třeba novela zákona o NKÚ) je úspěšně torpédován, stejně jako snahy přizpůsobit penězovod změněným podmínkám. Ono je totiž velmi snadné zorganizovat pár desítek studentů na nějaké to "házení melounů" a vyvolat mediální kampaň "jak k tomu ty chudáci děti přijdou" (skoro každý má nějakého příbuzného na VŠ). Že jsou studenti ve skutečnosti u těchto akademických bonzů na desátém místě zájmu není důležité.
Aktuálně běží lobbying za to, aby veřejné VŠ neplatily DPH.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Úterý, 23. července 2019 - 13:43:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4877
Registrován: 3-2004
A mimochodem, absolventů VŠ, zejména humanitních oborů, kteří pracují mimo obor znám docela hodně.

To by chtělo nějak rozvést. To, že někdo studoval angličtinu, neznamená, že z něj musí být nutně jen učitel angličtiny na ZŠ [happy]

Na něco, co mě štve nebo přímo škodí, nechci dávat ani halíř.

Co daňový poplatník, to názor. Třídí se to přes parlament.

není dostatečný důvod mu platit 5 a více let prodlouženého mládí.

Prodloužené mládí = brigády, tj. praxe a ideálně nějaký zahraniční pobyt = jazyková vybavenost. Oproti borcovi, co s čerstvou maturitou zahučí do soukolí fabriky o dost lepší předpoklady na budoucí růst.
vasekj
Úterý, 23. července 2019 - 13:58:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 50
Registrován: 9-2017
Honzasl: Ne, myslím tím skutečně na pozici nemající s daným vzděláním nic společného.

Kvůli brigádám se VŠ studovat nemusí. Zahraniční pobyt - osobně mám ten pocit, že pracovní zahraniční pobyty jsou přínosem, skutečně studijní také, ale mnoho Erasmáků to bere spíš půlroční nebo roční párty. Každopádně mi to nepřijde jako důvod automaticky financovat studium čehokoli komukoli.
Úterý, 23. července 2019 - 14:28:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9123
Registrován: 4-2003
Nejenže si určité skupiny akademiků ty školy de facto přivlastnily, ale ještě mají jistotu, že jim stát posílá a bude posílat pravidelně nemalé peníze. Jakýkoliv pokus o kontrolu

100% souhlas. A zavedení školného je nápad, jak jim poslat ještě víc peněz bez oné kontroly.[crazy]


(btw: už jsem to samé psal tady před několika lety...)

všichni ti prodlužovači mládí.

Vy s tím Vašku máte nějakou osobní zkušenost, když o tom tak furt básníte?[uhoh]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

vasekj
Úterý, 23. července 2019 - 15:46:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 51
Registrován: 9-2017
RadekŠ: ano, poměrně dost mých kolegů, zejména v nižších ročnících (ze kterých kupodivu moc rychle nepostupovali do těch vyšších). Rekordmanem byl asi kolega z prváku, co školu studoval sedmým rokem (z toho teprv ten poslední rok si už musel symbolicky platit, protože standardní doba studia - 5 let + rok byla zdarma). Znal jsem dost těch, co neměli moc zájem o to, se ve škole něco naučit, ale třeba využívali zázemí studentských kolejí a univerzitní počítačovou síť k podnikání. Nebo někteří akademičtí senátoři, se kterými jsem měl společná (povinná) cvičení, na kterých se za celou dobu neukázali (a později se začali věnovat politice a měli na kandidátce uvedeno vysokoškolský učitel). Těch, co měli status studenta, ale nebyli moc motivováni si ze zapsaných předmětů odnést nějaké vědomosti mohlo být kolem 50% (v nižších ročnících více, ve vyšších méně). A spousta spolužáků ze střední šla na nějaké VŠ spíš proto, že se to očekává, a šli hlavně tam, kde to není moc náročné.
vasekj
Úterý, 23. července 2019 - 15:55:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 52
Registrován: 9-2017
RadekŠ:
"Nejenže si určité skupiny akademiků ty školy de facto přivlastnily, ale ještě mají jistotu, že jim stát posílá a bude posílat pravidelně nemalé peníze. Jakýkoliv pokus o kontrolu

100% souhlas. A zavedení školného je nápad, jak jim poslat ještě víc peněz bez oné kontroly.[crazy] "
Vy byste platil školné na škole, která místo kvalitní výuky všechny prachy prošustruje?

A pokud si ta genderová studia budou financovat Uhlovi, Marsková, a podobní sami ze svého, tak ať si klidně existujou.
Mladějov
Úterý, 23. července 2019 - 15:57:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13992
Registrován: 3-2007
RadekŠ:
"
100% souhlas. A zavedení školného je nápad, jak jim poslat ještě víc peněz bez oné kontroly.[crazy]


"

Demagogie.
Úterý, 23. července 2019 - 16:21:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 176
Registrován: 8-2017
vasekj:
"RadekŠ: ano, poměrně dost mých kolegů, zejména v nižších ročnících (ze kterých kupodivu moc rychle nepostupovali do těch vyšších). Rekordmanem byl asi kolega z prváku, co školu studoval sedmým rokem (z toho teprv ten poslední rok si už musel symbolicky platit, protože standardní doba studia - 5 let + rok byla zdarma). Znal jsem dost těch, co neměli moc zájem o to, se ve škole něco naučit, ale třeba využívali zázemí studentských kolejí a univerzitní počítačovou síť k podnikání. Nebo někteří akademičtí senátoři, se kterými jsem měl společná (povinná) cvičení, na kterých se za celou dobu neukázali (a později se začali věnovat politice a měli na kandidátce uvedeno vysokoškolský učitel). Těch, co měli status studenta, ale nebyli moc motivováni si ze zapsaných předmětů odnést nějaké vědomosti mohlo být kolem 50% (v nižších ročnících více, ve vyšších méně). A spousta spolužáků ze střední šla na nějaké VŠ spíš proto, že se to očekává, a šli hlavně tam, kde to není moc náročné."

A vy jste studoval gender? Ze brojite hlavne proti nemu...
Ono je vzdycky jednoduchy si vybrat neco o cem moc nevite a ostatni o tom mluvi, vse hezky zjednodusit a hledat politicky rychla a jednoducha reseni. Proste zrusime gender a svet bude krasny jako driv [happy]
vasekj:
" V tomto případě např. různá genderová studia, apod.
"
Úterý, 23. července 2019 - 16:29:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4878
Registrován: 3-2004
ale třeba využívali zázemí studentských kolejí a univerzitní počítačovou síť k podnikání.

No vidíte, dneska se tomu říká start-up a podpora inovací.

Já rozhodně nepopírám, že v prvních ročnících byl podíl těch, co to přišli jen zkusit značný.

Ale vím, že to akademické prostředí "indukovalo" pomocí těch neúspěšných vznik mnoha nových firem, zejména v oblasti kancelářských potřeb, elektroniky, IT-služeb, e-šopů všeho druhu a samozřejmě pohostinství [happy] Já bych to prostě neviděl tak černě.

Honzasl: Ne, myslím tím skutečně na pozici nemající s daným vzděláním nic společného.

Jak už tu zaznělo, vzdělaní jen o tom, že se naučíte nějakou dovednost a pak ji na pracovním trhu prodáváte až padnutí do rakve. To je právě princip učňáku.
I programátor železničních vozidel si může přečíst řecké báje v originále.


Kvůli brigádám se VŠ studovat nemusí. Zahraniční pobyt - osobně mám ten pocit, že pracovní zahraniční pobyty jsou přínosem, skutečně studijní také, ale mnoho Erasmáků to bere spíš půlroční nebo roční párty.


Ze které přijede se spoustou kontaktů na okolní svět a trochu jiný pohled na svět. Nalejme si čistého vína, Erasmáci se prostě vrací tak trochu jako sluníčkoví lidé [happy]
vasekj
Úterý, 23. července 2019 - 16:42:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 53
Registrován: 9-2017
Ne, ale vadí mě gender-teroristi.

Ty další obory jsou spíš jen zbytečné, než škodlivé.

Ale vezměte z jiné strany. Nemělo by se odůvodňovat komu státní peníze ne, ale naopak, pokud někdo státní peníze chce, měly by být jasné důvody proč a mělo by být kontrolováno jestli ty peníze tento účel skutečně plní.

Argumenty, proč zaplatit studium praxi zubařům, kteří zde budou mít praxi vidím (nebo těm, kteří to měli v úmyslu a nemohou), vidím.
Argumenty, proč platit studium plošně komukoli do 26 let kdekoli, nevidím. (Mmch. naopak v některých případech bych naopak viděl jako smysluplné platit studium VŠ i starším 26 let, ale holt ministerstvo školství a ministerstvo práce jsou jiné vesmíry).
vasekj
Úterý, 23. července 2019 - 16:45:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 54
Registrován: 9-2017
Honzasl:
"Nalejme si čistého vína, Erasmáci se prostě vrací tak trochu jako sluníčkoví lidé [happy]"
To potvrzuji (teda oni tam takoví často už odjíždí), a tím spíš nevím, proč bych jim to jako xenofob (berte s rezervou) měl platit :-).
Úterý, 23. července 2019 - 16:45:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4879
Registrován: 3-2004
EDIT 4878: opravuji na větu:

Jak už tu zaznělo, vzdělaní není o tom, že se naučíte nějakou dovednost a pak ji na pracovním trhu prodáváte až padnutí do rakve. To je právě princip učňáku.

Souhlasím s tím, že nárok na vzdělání na VŠ by měl opravdu mít každý, nikoli jen lidé do 26 let. Ta hranice je nesmyslná.



(Příspěvek byl editován uživatelem honzasl.)
Úterý, 23. července 2019 - 16:59:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19562
Registrován: 5-2002
VJ: odborníka na pěstování tropických rostlin
No ten se s ohledem na zuřící klimatickou změnu může časem docela hodit. Resp. pokud se hodit nebude, tak to bude spíš žádoucí... [wink]

Tak ať ten u pásu platí vzdělání těch, ze kterých má prospěch
A to se pozná jak, z koho ten "pásák" prospěch má a z koho ne...?
Co v případě, když si výrobky jím vytvářené kupují hlavně absolventi těch "zbytečných" oborů...?
Úterý, 23. července 2019 - 17:17:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9124
Registrován: 4-2003
Mladějov: Těch Peltů a Ivanů Horníků je tam víc než si myslíš.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 23. července 2019 - 17:58:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3705
Registrován: 5-2002
100% souhlas. A zavedení školného je nápad, jak jim poslat ještě víc peněz bez oné kontroly.[crazy]

To je stejná pravda nebo blbost (podle úhlupohledu) jako kdybych to aplikoval na platby zdravotním pojišťovnám... nebo placení jízdného v objednávané VHD.
Zavedení školného, byť jen symbolického, na VVŠ, by umožnilo zavést tam skutečnou kontrolu zvenku. A též by umožnilo státu regulovat poptávku po jednotlivých oborech tím, že by si u škol objednával (tj. platil část toho školného) v oborech, na kterých má zájem na základě x-letých kontraktů. A zároveň by umožnil i těmto VVŠ přijmout všechny zájemce i na obory, kde je jejich počet regulován právě velikostí dotace z MŠMT.
Je ovšem signifikantní, že na několika jednáních, kde takové návrhy padly, nastala okamžitě vřava a hledání argumentů, proč to nejde (velké, malé pražské, brněnské i odjinud...). Neslyšel jsem jediný hlas ze strany jejich zástupců, který by řekl "pojďme o tom uvažovat, probereme to z obou stran". Pouze odmítavé argumenty. Jakoby český model financování VŠ byl shůry do kamene vytesán.

Ale to už je fakt velké OT, omlouvám se a končím.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Úterý, 23. července 2019 - 17:59:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 177
Registrován: 8-2017
vasekj:
"Ne, ale vadí mě gender-teroristi.
"
Tak dejte prosim vedet, kdo vsechno vam vadi, at vime, komu zrusite skoly, pripadne obory.
Jeste, ze tu mame odbornika na zbytecne/skodlive obory, ktery nakonec jako zbytecny popise svuj obor .
vasekj
Úterý, 23. července 2019 - 18:21:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 55
Registrován: 9-2017
Hajnej:
"VJ: odborníka na pěstování tropických rostlin
No ten se s ohledem na zuřící klimatickou změnu může časem docela hodit. Resp. pokud se hodit nebude, tak to bude spíš žádoucí... [wink] "
A bude se hodit na příslušné pozici v ROPIDu? (ten odborník na tropické rostliny byl zmíněn ne v souvislosti s financováním studia, ale v souvislosti s nesmyslným požadavkem veřejných zaměstnavatelů na VŠ bez specifikace typu)

Hajnej:
"A to se pozná jak, z koho ten "pásák" prospěch má a z koho ne...? "
Mít prospěch z činnosti někoho jiného tímto i jinými způsoby je normální i bez dotací (viz třeba ti pekaři, upečou mi rohlíky, a ještě si třeba ode mě něco koupí). Ale rozhazovat bez rozmyslu (v tomto případě na daních sebrané) peníze všem na cokoli, co kdyby náhodou některé z nich byly užitečné, je padlé na hlavu.

Nocni_spoje: Nikomu nic nechci rušit, jen to nechci financovat. A i mnoho z toho, co důležité je, přesto může fungovat bez státního penězovodu či jen s jeho mírnou pomocí. Já také nejsem a nechci být napojen na státní rozpočet. Ale jsou věci, co financovat chci (policie, hasiči, studium lékařů a zubařů atd., v určité míře zajištění veřejné dopravy, ale nikoli bezplatné) nebo mi to alespoň nevadí.
Úterý, 23. července 2019 - 21:55:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19563
Registrován: 5-2002
VJ: A bude se hodit na příslušné pozici v ROPIDu?
To nelze ani potvrdit, ani vyloučit.
Krom toho předpokládám dvě věci: jednak, že na tu pozici bude výběrové řízení, a jednak, že se na to bude hlásit víc lidí, takže se mezi nimi najde někdo šikovnější než nejšikovnější z vyloučených VŠ.

Podotýkám, že znám tři SŠ, jejichž schopností si považuju víc, než u mnohých VŠ - to zas aby mi někdo něco nesmyslně nepředhazoval.
Úterý, 23. července 2019 - 22:32:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9125
Registrován: 4-2003
viz třeba ti pekaři, upečou mi rohlíky...co kdyby náhodou některé z nich byly užitečné,

Většina vyučených pekařů žádný rohlíky nepeče.[pozor]

Kromě toho si pletete vyučení se studiem.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 24. července 2019 - 07:06:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5683
Registrován: 7-2011
Mladějov: Takže návrhuj, jak tohle řešit
Co já, návrhů, jak tohle řešit, včetně financování, existuje fůra, přímo od lidí "z oboru", tedy učitelskejch. Jim samotnejm už taky dochází trpělivost, takže co chvíli je všude možně nějakej rozhovor s nějakým profesorem, magistrem a podobně. A ty jejich návrhy maj hlavu a patu. Jenomže - jaxi chybí politická vůle. Vždyť jenom kolik už jsme měli ministrů školství. A "tlak zdola", tedy od lidí, taky chybí.

Hajnej (RadekŠ): Přesně jak píše Radek - už to, že je toho schopen, o něčem vypovídá. Konkrétně o tom, že je to v nějaké míře "naučitelnej" jedinec. Jenže o tom se nepřu. Mě jde o to, zdali ty našprtaný znalosti mu jednak k něčemu jsou a jednak zdali je umí uplatnit v praxi. Vždyť si pánové vezměte jenom pro příklad - 1212 zlatá bula sicilská - to ví přece každej. Protože nám to ve škole narvali do hlavy. Nojo ale, jenže kolik lidí je schopno říct, co to ta zlatá bula sicilská je vlastně zač? Takže k čemu takováhle informace je?
Středa, 24. července 2019 - 07:28:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3203
Registrován: 6-2016
Bobik: Jen takový postřeh - podíval jsem se na ZBC 1212 do wiki. Je to tam dost jinak, než mě učili v 60. letech. Doporučuju přečíst!

A k čemu taková informace je? Podle mě má její nositel povědomí, že už ve 13. století existovalo respektované a dědičné české království. Je to něco podobného, jako když má absolvent SŠ povědomí, že někdy začátkem 19. století postavil nějaký Čech koňku do Lince[proud] A když je nositel přemýšlivý, tak jistě dumá nad tím, jak to mohl Gerstner dokázat, počítače a mobilu nemaje!
Středa, 24. července 2019 - 08:34:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6257
Registrován: 9-2011
Honzasl: nárok na vzdělání na VŠ by měl opravdu mít každý, nikoli jen lidé do 26 let. Ta hranice je nesmyslná.
To je prosím co za novinu? Znám nemálo lidí, co se do studia VŠ pustili i po čtyřicítce.
Všichni jste volové. Servít
Středa, 24. července 2019 - 08:55:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7545
Registrován: 1-2007
nárok na vzdělání na VŠ by měl opravdu mít každý, nikoli jen lidé do 26 let. Ta hranice je nesmyslná.

Častým omylem je, že lidé si myslí, že po dosažení 26 let se za studium VŠ musí platit. Člověk si musí platit zdravotní pojištění, ale to neplatí škole, ale pojišťovně. Pokud nemá překročnou délku studia o více jak 1 rok, tak za studium neplatí.
Středa, 24. července 2019 - 11:54:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4880
Registrován: 3-2004
AL, Mouka, máte pravdu: člověk po 26. roce ztrácí pouze nárok na studijní daňové prázdniny. Komplikace spíš pro ty, co se rozhodnou rozjet kariéru a pak si vzpomenou, že by rádi doktorské studium.
Středa, 24. července 2019 - 12:11:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6258
Registrován: 9-2011
No nevím, ale doktorské studium je snad už "při zaměstnání" (ať už externím či interním - doktorand pracuje jako asistent na škole). Čili ač taky studuje, je už plnoúvazkově zaměstnán a daňové prázdniny se na něj nevztahují.
Všichni jste volové. Servít
Středa, 24. července 2019 - 12:19:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1379
Registrován: 7-2017
A do 26 je tady doprava se slevou. Taky takový malý bonus.
Středa, 24. července 2019 - 12:36:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3706
Registrován: 5-2002
Aleš_Liesk.:
"No nevím, ale doktorské studium je snad už "při zaměstnání" (ať už externím či interním - doktorand pracuje jako asistent na škole). Čili ač taky studuje, je už plnoúvazkově zaměstnán a daňové prázdniny se na něj nevztahují."

Může a nemusí. Záleží, jestli pro něj škola má úvazek (řada doktorandů dělá jinde, třeba učí na středních školách) a také na tom, jestli chce/může žít z doktorandského stipendia. V tom je jediný rozdíl mezi interním doktorandem (dostává stipendium) a "externím" neboli v kombinované formě studia (nedostává nic).
A od toho se odvíjí daňové výhody a nároky na slevy.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Středa, 24. července 2019 - 13:14:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7546
Registrován: 1-2007
Interní doktorand (prezenční forma studia) má slevu na dani na studenta až do 28 let. Jedná se ale jen o 4020 Kč nad rámec slevy na poplatníka, na kterou mám nárok všichni, takže to žádné terno není. Ale zdravotní si platit musí od 26 tak jako tak (pokud je zaměstnán tak prostřednictvím zaměstnavatele).
Středa, 24. července 2019 - 13:51:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5684
Registrován: 7-2011
honzaklonfar:
"A k čemu taková informace je? Podle mě má její nositel povědomí, že..."
Ano, ovšem pouze v případě, že alespoň trochu ví, "wo co gou". Pokud si pamatuje pouze nějakej "údaj", kterej si z nějakýho důvodu narval do hlavy (zpravidla kvůli zkoušce) a on tam už "jenom" zůstal a víc nic, je mu to k ničemu.
Hajnej:
"Podotýkám, že znám tři SŠ, jejichž schopností si považuju víc, než u mnohých VŠ - to zas aby mi někdo něco nesmyslně nepředhazoval."
Nemyslím, že by kdo chtěl něco předhazovat. Vasekj spíš naráží na to, že kdybys třeba chtěl ty schopný SŠ dosadit na nějakou pozici, tak nemůžeš, protože formální požadavek vzdělání. A musíš vybrat z těch méně schopných, ale VŠ. Nebo ty schopné SŠ zavčasu nahnat si dodělat vejšku - ale k čemu potom takový "vzdělání pro vzdělání" je? (jasně, na škodu jim to určitě nebude, jenom pokládám za lepší jít študovat protože chci, než protože musím)
Mladějov
Středa, 24. července 2019 - 16:54:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13994
Registrován: 3-2007
>kdybys třeba chtěl ty schopný SŠ dosadit na nějakou pozici, tak nemůžeš, protože formální požadavek vzdělání.

???????
Když budu chtít někoho dobrého z mého podniku, ale jen SŠ, tak tam prostě personalistka ten požadavek na VŠ nenapíše, ne..?

Wono jako obecně je přece lepší dát ten požadavek výš, abych nepřišlo z 50 lidí 40, co neuměj ani napsat obchodní dopis bez 10 hrubek [proud].
Středa, 24. července 2019 - 17:22:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1384
Registrován: 7-2017
Když budu chtít někoho dobrého z mého podniku, ale jen SŠ, tak tam prostě personalistka ten požadavek na VŠ nenapíše, ne..?
Ano, ale to se týká pouze "tvojí" firmy. A je spousta firem jiných, řízených "odněkud někým", který tam ten požadavek prostě má a ty i s celým HR si můžete leda tak trhnout.
Středa, 24. července 2019 - 18:28:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4881
Registrován: 3-2004
Nevim jak jinde, ale v nasem korporatu stanovuje pozadavky na pozici primy nadrizeny a max jeho sef.
Ale jinde to může byt jinak.

Většina inzerátů, kde je VŠ bývá s dodatkem "nebo SŠ s praxí". Po třicítce, tj. když má SŠ deset let praxe se to uz moc neřeší...
Středa, 24. července 2019 - 22:45:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19567
Registrován: 5-2002
Bobik: Mě jde o to, zdali ty našprtaný znalosti mu jednak k něčemu jsou
Šprtat se dalo ještě tak na střední, ale na vejšce jsou našprtaný vědomosti celkem ghownu. Stačí, když zkoušející trochu víc zareje do hloubky.
Příště raději zacházej s tím šprtáním trochu opatrněji - dost to vyvolává dojem, že si to VŠ studium představuješ jak Hurvínek válku...

a jednak zdali je umí uplatnit v praxi.
To se pozná až časem a málokdy to umíš odhadnout předem. Jsou třeba věci, který Tě ve škole těžce nebavěj´, a po nějaký době jako když je najdeš. Já něco takovýho zažil už dvakrát, jednou po 20 a jednou po 30 letech.
A to nepočítám ruštinu - cca 25 let od doby, kdy jsem ji měl naposledy.

Nojo ale, jenže kolik lidí je schopno říct, co to ta zlatá bula sicilská je vlastně zač?
Zrovna s dějepisem jsi trochu šlápl vedle - tam se už hodně dlouho ví, že hlavně starověk je zbytečně podrobnej na úkor 20. století, akorát nikdo nemá koule začít škrtat.

Nemyslím, že by kdo chtěl něco předhazovat.
To tu už v minulosti bylo X-krát, včetně takových perel, jako že my vzdělaní pohrdáme těma, co se musí živit rukama. Tak jsem to raději preventivně vyloučil předem.

kdybys třeba chtěl ty schopný SŠ dosadit na nějakou pozici, tak nemůžeš, protože formální požadavek vzdělání
Asi taky jak kde.
Středa, 24. července 2019 - 23:52:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8891
Registrován: 5-2007
Mladějov, Hajnej: Hlavne v prípade úradov (kde sú, či už zo zákona, z vyhlášky nadriadeného úradu, alebo z rôznych iných viac alebo aj menej pochopiteľných dôvodov, predpísané rôzne kvalifikačné rámce) ale aj väčších firiem naozaj existujú pozície, kde je naozaj požadovaná natvrdo VŠ a pozíciu nejde obsadiť SŠ, aj keby mal 30 rokov praxe a bol to ten najschopnejší človek v obore.

Alebo napríklad, keď sa niekde v zakázke požaduje aby projekciu viedol autorizovaný inženýr, tak môže mať uchádzajúca sa firma aj 30 SŠ autorizovaných technikov, ale proste nie...

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Čtvrtek, 25. července 2019 - 05:48:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5685
Registrován: 7-2011
Hajnej:
" Šprtat se dalo ještě tak na střední, ale na vejšce jsou našprtaný vědomosti celkem ghownu. Stačí, když zkoušející trochu víc zareje do hloubky."
Prima. A dělaj to? Všude?
Dovolím si odpovědět tvými slovy:
Hajnej:
"Asi taky jak kde."
[biggrin]
Právě. A tady zakopali čokla.
A pak to dopadá tak, že nějaká úplně blbá teta s titulem třeba z těch (zde v kolektivu koukám oblíbenejch [proud]) gendérovej štůdijí (u který nikdo nechápe, jak dokázala udělat i tohle), protože má VŠ, řídí nějakej odbor na MŠMT a ovlivňuje životy všech. Třeba tím, že nemá koule změnit výuku dějepisu. [proud]

Hele já to vidím u nás v práci u některých "vedoucích pracovníků". V technickejch oborech naštěstí ne, tam se to okecat nedá a je třeba tomu rozumět, ale jinde. Například v oblasti "lidskejch zdrojů". Pro příklad - podle nich je řidič (tramvaje) jenom (nahraditelnej) materiál a je na školním, aby ho naučilo všechno, co potřebuje. Pokud to adept nezvládne, je to chyba školního. Pokud je velká "úmrtnost" během základního kursu, je to taky chyba školního (že "šotouši došli" a z toho, co se hlásí teď, je většina "odpad bez šance", nikoho pochopitelně nezajímá).
Čtvrtek, 25. července 2019 - 07:02:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9127
Registrován: 4-2003
úplně blbá teta s titulem třeba z těch (zde v kolektivu koukám oblíbenejch ) gendérovej štůdijí (u který nikdo nechápe, jak dokázala udělat i tohle), protože má VŠ, řídí nějakej odbor na MŠMT

A kdyby to řídila nějaká SŠ- třeba učitelka z MŠ, tak by výuka dějepisu byla lepší?? [biggrin]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Mladějov
Čtvrtek, 25. července 2019 - 07:44:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13995
Registrován: 3-2007
Bobik: Teď řeknu něco, co se zas nebude líbit : Prostě všeobecně klesá náročnost škol a všechno se posouvá "doleva". Za republiky byly 2% VŠ, dneska je to 30% a školu si může zřídit skoro každý (SŠ,VŠ).
Takže ti (nám) nezbyde, než se smířit s faktem, že co byla maturita třeba před 30 lety, to je dneska ten bakalář, třeba. Prostě inflace titulů.
A ještě jedna věc: Titulománie (aneb známý vtip, že od ledna bude muset mít i hajzlbába v Praze maturitu a na Václaváku magistra) pracuje spíš u státní správy a státních a nadnárodních firem. V menších firmách je to spíš o tom, kdo co umí a ne o papíru, takže to, co maj v DPP, nemaj (třeba) ve sklárnách Kavalier.
A že si někdo tu školu dodělá večerním (dnes se říká kombinovaným) studiem ? No to je jednoznačně plus, já bych takovému praktikovi, který není líný po večerech studovat a chodit na zkoušky, to místo dal hned, to bývá ta nejlepší varianta. Protože tím také říká, že je ochoten udělat něco navíc a "zadarmo", ba s okamžitým mínusem, že se dokáže přinutit (většinou ještě s rodinou a dětma).

Jo, že blbky "zasednou" teplá místečka třeba ve státní správě, tomu nezabráníš, ale to bylo vždycky a vždycky bude, s tím nemá titul moc co dělat.



(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Čtvrtek, 25. července 2019 - 08:50:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1044
Registrován: 9-2016
Mám možnost srovnat znalosti z SPŠ a VŠ, neboť jsem dělal oboje v jednom oboru. Znalosti z SPŠ by mi zcela postačovaly do praxe. Jak se trať staví, jak se obnovuje. Ale byl to prostě axiom "udělá se to takhle". Až na VŠ nás naučili proč. Takže kdybych měl provádět nějaký vývoj, musím mít znalosti z VŠ, jinak to nedám (ani praxí to nedoženu). Naopak dnes pracuji v oboru, pro který žádná SŠ ani VŠ absolventy nedodává. Vše musí být získáno ze školení nebo praxí. Proto v našem útvaru pracují jak středoškoláci, tak vysokoškoláci všech typů (Bc. Ing. RNDr).
Čtvrtek, 25. července 2019 - 08:54:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3710
Registrován: 5-2002
Takže ti (nám) nezbyde, než se smířit s faktem, že co byla maturita třeba před 30 lety, to je dneska ten bakalář, třeba. Prostě inflace titulů.

Příčin je několik. Z těch nejdůležitějších - řekněme subjektivních - je to tlak našich rodičů i nás na nan še děti (myšleno generačně) "koukej studovat, ať se nemusíš dřít jako já". K tomu se koncem devadesátých let (u nás, v západní Evropě to proběhlo o dekádu až dvě dříve) přidal objektivní, ale schizofrenní zájem státu (tedy vládnoucí garnitury) udržet mladé co nejdéle mimo trh práce. Schizofrenní proto, že se zroveň začal prodlužovat věk pro odchod do důchodu. A zároveň schizofrenní v tom, že studenti VŠ vytvořili docela silnou masu na šedém trhu práce (podle našich šegtření bylo před pěti lety, tedy za doznívající krize, obsazeno cca 200 000 přepočtených fulltime míst v ekonomice studenty prezenční formy studia. V lepším případě na DPP, často však načerno.).
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Priapos
Čtvrtek, 25. července 2019 - 08:56:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1632
Registrován: 10-2012
Mladějov:
"Teď řeknu něco, co se zas nebude líbit : Prostě všeobecně klesá náročnost škol a všechno se posouvá "doleva". Za republiky byly 2% VŠ, dneska je to 30% a školu si může zřídit skoro každý (SŠ,VŠ).
Takže ti (nám) nezbyde, než se smířit s faktem, že co byla maturita třeba před 30 lety, to je dneska ten bakalář, třeba. Prostě inflace titulů.
"


Naprosto totožný názor mají i můj otec a děda, oba VŠ. Gaussovu křivku IQ větším počtem škol a absolventů nezměníme.
Čtvrtek, 25. července 2019 - 09:19:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3711
Registrován: 5-2002
Je zajímavé, že málokdo z těch, co nadávají na inflaci vysokoškoláků odpoví na otázku "co dělají vaše děti?" něco jako "učí se na zedníka". [satan]
To by podle nich měli dělat "ti ostatní", jejich děti jsou vždycky geniální a jiná cesta než na VŠ nepřichází v úvahu. [wink]

Berte to jako fakt, prostě se svět změnil, a jak píše Mladějov "co byla maturita třeba před 30 lety, to je dneska ten bakalář". Také ale berte jako fakt, že ten bakalář i většina magistrů/inženýrů prostě skončí v praxi na řadových pozicích jak v administrativě, tak i ve "výrobě" (nakonec, co to je běžný "ajťák", krmící data do nějaké databáze? Dělník moderní doby. Jen si tak nepřipadá, protože má "vejšku".)

(blbě se mi píše, 682.001 se mele jako starý rybák na lokálce)
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Mladějov
Čtvrtek, 25. července 2019 - 09:25:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13997
Registrován: 3-2007
Přesně tak.
Čtvrtek, 25. července 2019 - 09:45:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9128
Registrován: 4-2003
tšina magistrů/inženýrů prostě skončí v praxi na řadových pozicích jak v administrativě, tak i ve "výrobě" (nakonec, co to je běžný "ajťák", krmící data do nějaké databáze? Dělník moderní doby.


Souhlas.. Skorát jsi zapomněl dodat další dimenzi, že ten zedník bude kdekoliv po republice fčnit za jistotu 20-30 hadrů, zatímco ten vobyčejnej ajťák může fčnit v rozpětí 30-130 a určitý procento z nich si může šáhnout na menažérský pozice. O čemž ten zedník může leda snít se lžící a fankou v ruce na dnešní sluneční výhni.

Já tedy tu vejšku vnímal vždycky jenom jako otevřený okno k další příležitosti a je jen otázka, jak to člověk dál chytí za pačesy.

A pak je tu tu ještě jedna věc - spousta lidí nestuduje kvůli žádný titulům či prestiži, ale prostě chce svůj živit naplnit tím co je baví. Tím neříkám že existuje nějaká povinnost to těm lidem umožnit.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

vasekj
Čtvrtek, 25. července 2019 - 10:08:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 58
Registrován: 9-2017
Makus, asdf a další: To je pochopitelný, ale pak by byl logický třeba požadavek VŠ dopravního nebo stavebního směru. Já mluvím o tom, že je špatně (a děje se to hlavně ve veřejné sféře), když je na celkem rutinní kancelářské pozice požadavek VŠ (ale bez upřesnění jaké). Stejně tak ten autorizovanej inženýr aspoň nějak upřesňuje ten směr, co má dotyčný znát (i když i u tohoto požadavku nastala inflace).

Hajnej:
"Šprtat se dalo ještě tak na střední, ale na vejšce jsou našprtaný vědomosti celkem ghownu. Stačí, když zkoušející trochu víc zareje do hloubky.
Příště raději zacházej s tím šprtáním trochu opatrněji - dost to vyvolává dojem, že si to VŠ studium představuješ jak Hurvínek válku... "
Mluvíš ze své zkušenosti dobré technické školy. Nicméně u mnoho škol tomu tak není (a to nechci se otírat třeba o plzeňská práva, jelikož znám i lidi, co tam studovali poctivě). A hlavně jde o to, jestli to, co tam absolvent měl pochopit do hloubky, má nějakou souvislost s nabízenou pracovní pozicí. Aneb opravdu tolik veřejných institucí potřebuje soustružníky, co si umějí přečíst Vergilia v originále? No a kteří z nich se budou ucházet zrovna o ne moc dobře placenou práci soustružníka?

Johny11: Moje děti v tom věku ještě nejsou, a předpokládám, že o tom co budou studovat, si budou rozhodovat sami. Ale můžu tě ujistit, že z nich budu mít větší radost, pokud se vyučí na zedníka, než pokud by chtěli studovat genderová studia nebo studia na využívání Evropských dotací (teda Evropská studia). A pokud budou studovat nějakou skutečnou VŠ a budou se snažit tam něco naučit a ne jen přežívat, tak z toho budu mít radost ještě větší. A byl bych rád, kdyby ji studovali proto, že se chtějí něco naučit nebo získat kvalifikaci v oboru, kterému se chtějí věnovat. A když se rozhodnou, že VŠ studovat nebudou, tak je kvůli tomu nebudu považovat za méněcenné. Takže v tomhle jsem myslím konzistentní.

(Příspěvek byl editován uživatelem vasekj.)
Čtvrtek, 25. července 2019 - 11:15:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9129
Registrován: 4-2003
studovat genderová studia nebo studia na využívání Evropských dotací

Ty první studuje zcela zanedbatelný počet lidí v řádu jednotek kusů, ty druhé obory byly už leckde dávno zrušeny.

Má smysl se furt dokola točit na urban legends?

Aneb opravdu tolik veřejných institucí potřebuje soustružníky, co si umějí přečíst Vergilia v originále?

Snižováním požadavků tu situaci akorát zhoršíte. Žádný zástupy kvalitních lidí, který nemají ten správný papír, neexistujou.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Čtvrtek, 25. července 2019 - 11:30:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3205
Registrován: 6-2016
RadekŠ: Zase trochu kecáš, že?

"Absolventi a absolventky již přes deset let fungujícího mgr. programu GS na FHS UK úspěšně nalezli uplatnění ve státních i nevládních organizacích, zejména v organizacích zabývajících se otázkami sociálními, otázkami rodiny, domácího a veřejného násilí, práv na rovné příležitosti, rozvoje občanské společnosti, udržitelného rozvoje, pracovního práva aj. Ve své práci, samostatné, týmové či řídící, v roli zprostředkovatelů řešení problémů, ve výzkumu, osvětě, v plánování, v uplatňování metod sociální změny, při mediaci, poradenské činnosti a v dalších oblastech jsou naši absolventi a absolventky oceňováni pro svou schopnost inspirovat se rozvinutou genderovou senzibilitou, provádět aplikovanou genderovou analýzu a uplatňovat genderovou diferencovanost přístupů."

(https://fhs.cuni.cz/FHS-1540.html)
Čtvrtek, 25. července 2019 - 12:04:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9130
Registrován: 4-2003
Konkrétně v čem kecám? GS byl jako obor na MU zrušen pro nezájem a dobíhá, na FHS UK jde o specializaci pro pár lidí.


Jako sorry, ale točit se na GS mi už přijde dost slaboduchý.

Nesetkal jsme se s tím, že by někdo třeba takto zesměšňoval astrofyziku (a třeba Grygara). Přitom ten obor studuje na UK podobně prťavý množtví lidí a jeho reálný přínos dost možná menší naž nějaký neziskovky pomáhající četným obětem domácího násilí.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

vasekj
Čtvrtek, 25. července 2019 - 12:32:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 59
Registrován: 9-2017
RadekŠ:
"Snižováním požadavků tu situaci akorát zhoršíte. Žádný zástupy kvalitních lidí, který nemají ten správný papír, neexistujou."
Tak záleží na pozici a situaci. Já teda když jsem hledal elektrikáře, co mi doma předělá elektriku, tak jsem pro něj VŠ nevyžadoval, a nemyslím si, že zrovna tím jsem situaci zhoršil. Kdyby měl dělat něco složitějšího nebo si chtěl být víc jist výsledkem, mohl bych chtít SŠ nebo VŠ elektro. Ale nikdy by mě nenapadlo, si dát jako podmínku VŠ bez upřesnění. Naopak si myslím, že bych v takovém případě nesehnal nikoho, nebo někoho pro danou věc horšího. Požadavky nemají jen výšku, ale i směr. Výška požadavku v úplně jiném směru neřeší nic.


RadekŠ:
"Nesetkal jsme se s tím, že by někdo třeba takto zesměšňoval astrofyziku (a třeba Grygara). Přitom ten obor studuje na UK podobně prťavý množtví lidí a jeho reálný přínos dost možná menší naž nějaký neziskovky pomáhající četným obětem domácího násilí."
Možná je to tím, že Grygar a astrofyzici dělají skutečnou vědu, kde se výsledky podrobují kritickému zkoumání, a hlavně nikomu neškodí, narozdíl od státních i nevládních organizacích zabývajících se otázkami ... práv na rovné příležitosti ... osvětě (rozuměj propagandě) ... uplatňování metod sociální změny ... rozvinutou genderovou senzibilitou ... a uplatňovat genderovou diferencovanost přístupů, které mají významný vliv na ministerstvech i ve velkých korporacích.

Jo a pomoc obětem domácího násilí nemá s genderovými studiemi nic společného.

Ale i tak (i při veškeré úctě k panu Grygarovi) považuji za zcela legitimní otázku, aby se stát rozhodl, kolika astrofyzikům bude financovat studium a co za to od nich bude vyžadovat (s tím, že by nikomu nebránil astrofyziku studovat za svoje).

(Příspěvek byl editován uživatelem vasekj.)
Čtvrtek, 25. července 2019 - 13:13:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4882
Registrován: 3-2004
Vasekj
Vy si na domácí práce berete zaměstnance?
Čtvrtek, 25. července 2019 - 13:29:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9132
Registrován: 4-2003
Ale nikdy by mě nenapadlo, si dát jako podmínku VŠ bez upřesnění.

To že to nenapadne Vás neznamená že to nenepadne někoho jinýho a asi k tomu bude mít nějaký pádný důvod, ne? Že ho Vy nevidíte neznamená, že jde o hloupost.

Já teda když jsem hledal elektrikáře, co mi doma předělá elektriku, tak jsem pro něj VŠ nevyžadoval

No a von ho někdo někde snad vyžaduje VŠ pro elektrikáře? [uhoh][uhoh]
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

vasekj
Čtvrtek, 25. července 2019 - 13:30:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 60
Registrován: 9-2017
Honzasl: Ne, ale myslím, že ta problematika existence/hledání vhodných lidí je podobná, ne-li stejná. Kdybych měl firmu a hledal si do ní elektrikáře, taky bych neměl jako kritérium VŠ (jakoukoli), obzvláště, pokud bych nenabízel mzdu, která je pro kvalitního VŠ konkurenceschopná.

(Příspěvek byl editován uživatelem vasekj.)