Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Všeobecná železniční diskuse » Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 26. 10. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 26. 10. 2019

dolů
   autor příspěvek
Pátek, 11. října 2019 - 23:47:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 87
Registrován: 7-2017
Dost dobře nechápu zdejší stesky režijkářů. Prostě vždycky to tak bylo, že. Můj strýc měl kdysi u dráhy deputátní uhlí, co takhle dnes deputátní naftu? Budte rádi že je zatim máte. Doba se mění, ještě to pochopit. Pracuji u finanční společnosti a produkty které nabízí jsou zapovězeny pro všechny její pracovníky i jejich rodinné příslušníky. To není nic neobvyklého i u jiných firem. Benefity to je něco jiného. Tak ještě chvíli skuhrejte, že bych vám je záviděl, to ani náhodou.
Sobota, 12. října 2019 - 01:06:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20270
Registrován: 5-2002
MŠ: Kdyby nestřílel po Ferdinandovi tak mělo možná i AŽD režijku po celém Rakousko Uhersku.
Nemělo, protože by neexistovalo.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Sobota, 12. října 2019 - 12:58:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3438
Registrován: 7-2012
Hajnej:
"
Nemělo, protože by neexistovalo."

Jmenovalo by se jinak, ale zab. zař. + AVV by muselo fungovat akorát pod jiným názvem.
Sobota, 12. října 2019 - 16:37:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1759
Registrován: 10-2009
Přátelé, jelikož to asi někteří nevzali na vědomí, opakuji: Režijku netřeba pro jízdy Rg. Už dost velká skupina kolegů ji dobrovolně nevlastní. Jezdí na Provozní záznam.
A obecně asi toto: Jedná se vždy o to, co jsme schopni nebo ochotni té své profesi věnovat. Zda pár minut volného času nebo nějakou korunu. Znám pár kluků, cvičnejch, elektroniků i strojvůdců, kteří fakt něco umí. Žádný z nich se k tomu nedostal pouze v pracovní době. Žádný z nich nepočítá, aby do služby, do svého sebevzdělávání a přístupu k práci neinvestoval něco "svýho". Od blbostí typu oholená tvář či košile s nášivkami té "své" mašiny až po vzdělávání v technické či předpisové oblasti a ochotě udělat trochu víc, než musí. Malou opravu na stroji, trochu uklidit boudu, apod. Osobně bych si své zaměstnance, být majitelem firmy, vybíral z těchto kruhů. Za tu spoustu let u dráhy jsem poznal nemálo těch, kteří ani pod sebou nezametli s tím, že kdyby jim někdo zaplatil, víc by se snažili... Ale prd leda, nejdůležitější je najít důvod, proč na to srát. Aby byl člověk taky trochu šťastný u své práce, je dobré ji mít taky trochu rád.
Tím nechci říct, že bych radostí skákal nad vymožeností této české "integrace", kde každý ze 14 krajů si může vydávat své tarifní podmínky. Režijky v tom hrají jen okrajovou roli.
Pokud někoho ta práce sere moc, nikdo zde není totaleinsatz. Kdykoli může jít za lepším. Nakonec takové moje přání: Přál bych si, abychom nikdy nemuseli řešit horší problémy, než s krajskými jízdenkami. S tím se jistě dá něco udělat. Přeji všem Káčkařům pohodový víkend.
Sobota, 12. října 2019 - 17:43:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20271
Registrován: 5-2002
MŠ: zab. zař. + AVV by muselo fungovat akorát pod jiným názvem
Hele, a dokáže si vůbec obsah Tvé mozkovny představit, že ty věci přinejmenším posledních 20 let vyvíjejí lidé bez režijek? Kalamita, co...?
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Neděle, 13. října 2019 - 08:13:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7582
Registrován: 1-2007
Už vidím, jak si budou kolegové mezi sebou dávat flastry za použití režijky ve vlaku, kde oficiálně neplatí.
Neděle, 13. října 2019 - 08:50:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10039
Registrován: 8-2012
Očekávatelné ježdění tzv. "na ksicht" už budou muset dořešit kontroloři od IDS.
電車オタク
Neděle, 13. října 2019 - 09:00:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1760
Registrován: 10-2009
Když mě nechá dobrá známá konduktérka jet bez lupenu, budu ji ohrožovat průserem, za který ji mohou vyhodit. Také se bojím toho, že spořílci se najdou, kterým záleží víc na ušetřené (ukradené) desetikoruně ve vlastní kapse než na osudu konduktéra, kterýmu bude blbý jej zinkasovat. Taktéž se obávám zvýšenému počtu nezvaných návštěv na mašinách, včetně neobsazených stanovišť a zavazadlových oddílů. Předem upozorňuji tyto tzv "kolegy" všech profesí, že je napráším bez sebemenšího pocitu lítosti. A jak se ukázalo nedávno v Břeclavi, vstup na neobsazené stanoviště rovná se přinejmenším podminečné propuštění. Myslím, že tyto finesy nepřekvapí kontrolní orgány a půjde se po tom. Tož bacha!
Mladějov
Neděle, 13. října 2019 - 09:28:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14168
Registrován: 3-2007
A konečně se bude jebat zas personál mezi sebou a nebude otravovat management.

Samá pozitiva a sociální jistoty.
Neděle, 13. října 2019 - 09:40:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3105
Registrován: 7-2006
Jo ..a přesně tohle potřebujou .. [ok]
Zklamání změní člověka k nepoznání ..
Neděle, 13. října 2019 - 11:22:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1
Registrován: 10-2019
Proč by vlastně měli režijky v IDS JMK končit? U autobusů mají režijky od kordinátora dopravy, tak proč nenechat na spojích ČD jejich režijky? To že se budou rušit je z nějakého oficiálního zdroje, či jen z článku novinářů, kteří občas vůbec neví o čem píší? Připomíná mi to šílenství na téma, jak nebudou průvodčí stíhat vydávání jízdních dokladů. Proč by nestíhali, zkušenost říká, že v rámci IDS JMK si pouze lístek na vlak kupuje málokdo. V autobusech to snad problém je? Tam si taky dopravce může prodávat lístek dle svého uvážení buď podle svého tarifu či tarifu kraje? Ne, nemůže a problémy to nedělá. Celé mi to připadá jako umělá bouře ve sklenici vody.
Neděle, 13. října 2019 - 13:11:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10040
Registrován: 8-2012
proč nenechat na spojích ČD jejich režijky
Samozřejmě že se můžou nechat, jen se ten dopravce musí domluvit na nějaké kompenzaci s krajem, který prostě bude chtít vybrat "své" jízdné. Ovšem obávám se, že nechuť na domluvě bude spíš na straně ČD, které teď půjdou hlavně cestou naschválů a obstrukcí, aby "dokázaly" svou Pravdu.
電車オタク
Neděle, 13. října 2019 - 13:23:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3439
Registrován: 7-2012
Musí člověk věřit, že před důchodem přijde na trh inteligentní dopravce za rozumné ceny

https://zdopravy.cz/flixtrain-chysta-v-nemecku-pristi-rok-rozsire ni-do-dalsich-mest-35641/

a nebude v důchodu na ČD závislý, to by nebylo hezké stáří kdyby tu bylo jen ČD.
Neděle, 13. října 2019 - 13:46:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1459
Registrován: 1-2013
TH: Ovšem obávám se, že nechuť na domluvě bude spíš na straně ČD, které teď půjdou hlavně cestou naschválů a obstrukcí, aby "dokázaly" svou Pravdu.

Je to tak, na str. 6 tohoto odkazu z textu vyplývá, že vidle do domluvy s JMK hodilo vedení ČD.

https://www.idsjmk.cz/kestazeni/2020VlakoveZmeny.pdf
Neděle, 13. října 2019 - 14:22:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2
Registrován: 10-2019
Což je trochu jinak, než jak prezentují mnohé noviny či servery, že za to může JMK. Jediné co ČD tímto zřejmě dokáží, tak je zhoršit své vnímání u veřejnosti a naštvat vlastní zaměstnance. Z toho odkazu se zdá nabídka JMK na české poměry až hyperkorektní.
Neděle, 13. října 2019 - 15:16:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4424
Registrován: 3-2006
Tak u ČD se to dá chápat, že i takto budou bojovat proti liberalizaci trhu. Prostě čím víc naštveme lidi, ať už své zaměstnance, nebo cestující, tím víc budou jako voliči říkat, že dřív za "ČD" bylo líp.
Neděle, 13. října 2019 - 15:29:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3
Registrován: 10-2019
Tím bych si nebyl jist, mediálně se to spíše chytne jako ČD brání konkurenci, vyměňte je co nejdříve. Navíc kraje už zakázky stejně nemohou zadávat bez výběrka, takže proti čemu bojují mi není zcela jasné.
Neděle, 13. října 2019 - 16:23:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4426
Registrován: 3-2006
Ad M78: To není nějaké vědomé jednání, je to jen ustrnutí ve svém paradigmatu. V tom se prostě logika nedá hledat.
Neděle, 13. října 2019 - 16:48:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4
Registrován: 10-2019
Tím by se to vysvětlovalo. Protože logika by v tom byla před deseti lety, dnes ne. Snad dostanou rozum, protože druhým řešením je jen, žádná režijka, nebo změna zákona, o čemž silně pochybuji.
Neděle, 13. října 2019 - 18:16:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10044
Registrován: 8-2012
Tím bych si nebyl jist
Vždyť stačí číst tuhle diskuzi - za všechno můžou soukromníci, kraje a závistivci přes režimky, přičemž ČD jsou poslední hráz, která brání úplnému zničení železnice.
mediálně se to spíše chytne jako ČD brání konkurenci, vyměňte je co nejdříve
Pochopte, že modré gumy a jejich advokáti neuvažují v nějakých složitých vazbách. Prostě "dřív bylo líp", smrádek ale teploučko všeobjímající Matky Dráhy a za to je potřeba "bojovat" nikoli vlastním zlepšováním se, ale poškozováním zbytku.
電車オタク
Neděle, 13. října 2019 - 19:14:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5
Registrován: 10-2019
ad T.H. Je pravdou, že dříve byli dráhy dost podfinancované a pak je hodili do moře a plavte, což moc dobrý přístup nebyl. Stát by měl svého dopravce podporovat (neříkám, že zvýhodňovat), ale to by tu musel být skutečný zájem o dobrou správu země a jejího majetku, ne o ideologické kecy, za které se schová kdeco. Skutečný důvod toho všeho je, že MD nedokázalo dát dohromady celostátní tarif a bude o rok později, než měl být (snad). A změnu zákona, který neuznání režijek umožnil, také navrhlo samo. Jen by mě zajímalo, co by víc ocenili zaměstnanci ČD, zda režijku co platí v celé síti ale jen ve vlacích ČD, či režijku, co jim umožní dostat se do práce, děti do školy v rámci kraje, jakýmkoli dopravním prostředkem (vlak, bus, MHD).
Neděle, 13. října 2019 - 20:04:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10047
Registrován: 8-2012
Stát by měl svého dopravce podporovat
Stát by měl definovat rámcové požadavky (nějaký "Plán dopravní obslužnosti") a vytvářet podmínky, nikoli nějakého "svého" dopravce "podporovat" (= bagrovat mu a držet nad ním ochrannou ruku, aby ho neofouklo z konkurence, protože o ničem jiném to není). Proč "nepodporujeme" státní pekárny, když chleba je ještě důležitější než to, jestli pojede vlak? Proč "nepodporujeme" státní pumpy, obchodní domy, uhelné sklady?
(Mně by dokonce požadavek na "podporování" urážel - tím si někdo myslí, že jsem tak méně schopný, že bych bez "podpory" neobstál... no ale asi ne všichni to tak mají a někomu víc vyhovuje ten zaopatřovák.)
A změnu zákona, který neuznání režijek umožnil, také navrhlo samo
A proč jsou kruciálním problémem "nemožnosti" vybírat si od dopravců (nej)lepší nabídku a hlídat si "své" peníze zrovna režimky, když 95% obyvatelstva za svou dopravu platí a dostávají se do práce a do škol a nehroutí se z toho? Vždyť režimka je především benefit pro ČD, které nemusejí díky ní dát zaměstnancům (kteří ji "ani nevyužjí") o to lepší peníze do výplaty... a ti tomu ještě tleskají a budou kvůli tomu stávkovat. Jenže proti hlouposti se stávkovat nedá.
電車オタク
Neděle, 13. října 2019 - 20:10:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 299
Registrován: 3-2013
TH: "Vždyť stačí číst tuhle diskuzi - za všechno můžou soukromníci, kraje a závistivci přes režimky, přičemž ČD jsou poslední hráz, která brání úplnému zničení železnice."

Ano stačí číst, jde jen o to, kde chceme číst - za všechno může ČD, příznivci režimek, přičemž soukromníci jsou poslední hrází, která brání úplnému zničení železnice.

Tak nevím, diskuze je o argumentech, nebo o diskutérech?
Neděle, 13. října 2019 - 20:20:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6
Registrován: 10-2019
add T.H. Trochu cítím závist. A proč by nemohli mít režijku? Ať ji mají, já jim ji nezávidím. Proč nepodporujeme státní uhelné sklady či státní pekárny? Protože žádné státní nejsou. To bude asi tím. Pletete si protěžování a podporu. To je něco jiného. Podporou v českém kontextu rozumím to, že je neničím a nezvýhodňuji konkurenci, viz řev o způsobu účtování slev na žákovském jízdném u ČD, které konkurence prováděla již dávno (ale ta asi může). A propo není to řežimka, ale režijka, od slova režie, nikoli režim. To si pletete. Existovali už za první republiky. A mýlíte se, pokud by stát jinou formou (nepřímou) nepodporoval spoustu jiných věcí, tak by ten chleba byl dost nedostupný, byl by to dost bídný kraj. A vy byste v té konkurenci zřejmě také neobstál, ale co není přímo vidět... njn, to je to složité myšlení. Ale jak říkám, ideologické kecy, nikdy a nikde nic nevyřešili. Za ty se schová cokoli.

(Příspěvek byl editován uživatelem M78.)

(Příspěvek byl editován uživatelem M78.)
Neděle, 13. října 2019 - 20:20:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7
Registrován: 10-2019
ad Videosen Napřed jsem měl pocit, že mluví o argumentech diskutérů, teď už si nejsem jist, zda to není trochu jinak. Nevidím důvod, proč by nemohli platit režijky na vlacích ČD a to jsem prosím na dráze nikdy nepracoval. :-) Spíš mě zajímá, proč je takový povyk kolem něčeho, co se dá prostě dohodnout, když obě strany chtějí. Když jedna strana nechce, tak se samozřejmě nedohodnete na ničem, i kdybyste se rozkrájel - konkurence nekonkurence. Z mého pohledu je to zbytečná bouře ve sklenici vody, která by nějaké řešení měla, ale to by musel být zájem budovat silného dopravce, co dokáže konkurovat (to je ta podpora) a nejen napřed dráhy nechat ekonomicky krvácet a pak najednou pouštět konkurenci. Něco jak s vodárnami...

(Příspěvek byl editován uživatelem M78.)
Neděle, 13. října 2019 - 20:32:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10049
Registrován: 8-2012
Trochu cítím závist
OK, tahle diskuze nemá dál smysl (ona teda neměla už dávno) [happy]. Když už nestačí ideologické kecy o nutnosti ochraňování státního dopravce (naštěstí ho narozdíl od pekárny máme [biggrin][crazy]), tak se vytáhne závist a osobní útok. Takže speciálně pro vás jako (pseudo)nováčka (zdejší kádrováci už to dávno vědí): Měl jsem režimku pár let a nebylo nic jednoduššího, než při tom zůstat, přesto jsem ji s ukončením pracovního poměru odevzdal (ale to je pro vás asi úplně nepochopitelné... tak si to zjednodušte, třeba že mě vyhodili [wink]) a teď mi kecy o závisti přijdou akorát jako zoufalý pokus zachránit diskuzní vítězství v okamžiku, kdy taháte za kratší konec.
電車オタク
Neděle, 13. října 2019 - 20:45:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8
Registrován: 10-2019
add T.H. Co a jak vnímáte, je váše věc, je zajímavé to někdy vědět, ovšem pokud chcete diskutovat, tak budete, když ne, tak ne, vaše rozhodnutí. No tak jste odešel sám, a? Tak vám to nevyhovovalo, a? A ona by vám platila i kdybyste již nebyl zaměstnancem? I když jste zřejmě neodešel do důchodu (nebo ano?)? Zvlášní. Jestli je máme naštěstí či ne, netuším, ale máme je. Tečka. A dobrý hospodář přece svůj majetek nelikviduje, nebo ano? Víte že i na západ od nás jsou státní dráhy? I v USA? Ideologické kecy, budou vždy jen kecy. Na základě čeho si myslíte, že jsem zde již diskutoval dříve? Zklamu vás, nediskutoval a v ČD jsem nikdy nepracoval, na dráze nikdy nepracovala ani nejbližší rodina (o vzdálenější to nevím zda ano či ne, tak bohužel neposloužím žádnou případnou municí) Pletete si zvýhodňování, ochranu a podporu. Zkoušel jsem vám to přiblížit, ale to je na vás, zda si z toho něco vezmete. A na závěr, nevím o jakém vašem diskuzním vítězství mluvíte, obvykle se diskutuje, pro oboustranné obohacení a dojítí k nějakému koncenzu. To není soutěž ani zápas, takhle to pojímali spíše různí soudruzi, ovšem to není o nálepce či politickém postoji, to je spíše o způsobu myšlení. [wink]

(Příspěvek byl editován uživatelem M78.)

(Příspěvek byl editován uživatelem M78.)
Pikehead
Neděle, 13. října 2019 - 20:49:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5544
Registrován: 3-2007
M78: Jestli nabagrování 100% výkonů při první příležitosti a 95% výkonů při druhé příležitosti, stejně jako naprosto nelogický převod nemovitého majetku za snad celkem 10 miliard považujete za "ekonomické krvácení", tak máte asi v hlavě svět vzhůru nohama.

Povyk kolem jednotného jízdného i kolem režijek je proto, že jedno i druhé ČD sabotuje (i v případě, kdy se s jinými dopravci doplňuje) a pak vysílá blbečky z odborů kejhat že to je obrovský problém pro celou železnici a může za to někdo jiný. Připomíná mi to jednoho pána, který nechal zapálit říšský sněm.
Neděle, 13. října 2019 - 21:01:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9
Registrován: 10-2019
add Pikehead Já mluvím o dřívější době, kdy se ČD a již i ČSD nevyplácela celá ztráta z provozu a dotovala se křížově ze zisků nákladní dopravy a důsledky toho, jsou na drahách znát dodnes, bohužel a to mohu říct z pohledu cestujícího. To, že ČD nechtějí opouštět pole své působnosti je logické, to snad nechtějí nikde. Nevím jakým způsobem ČD sabotuje jednotné jízdné, když přípravu má na starosti Centis, pokud vím. Pokud to kterýkoliv dopravce dostatane nařízeno ze zákona, tak ho prostě uznávat bude. Žádná sabotáž mu nepomůže. Ona kdyby existovala povinnost uznávat režijky i pro ostatní dopravce, tak by asi žádný problém ani nenastal, ten odstartovala MD, jednak návrhem jež zasáhl do zákona a jednak nestihnutím spuštění jednotného jízdného. A která strana za co víc může... To tady asi nerozklíčujeme s jistotou nikdo, to si budeme vždy jen myslet. [wink]
Neděle, 13. října 2019 - 21:03:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10051
Registrován: 8-2012
Videosen: Tak nevím, diskuze je o argumentech, nebo o diskutérech?
...a hned v dalším řádku o deset minut později první replika: "add T.H. Trochu cítím závist."
Ale ne, to se jen tak náhodně sešlo, že? [lol]

OK, ring volný pro ideologické plačky o ublížené Dráze.
電車オタク
Pikehead
Neděle, 13. října 2019 - 21:16:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5549
Registrován: 3-2007
M78: To je nějaká modrá legenda, ne? Vy si myslíte, že nákladní doprava mohla být za totáče zisková? [proud] Zaprvé to asi neumíte nijak podložit, zadruhé tahle doba asi skončila před čtvrt stoletím a od té doby bylo poměrně dost prostoru se trochu pochlapit, nemyslíte?

Jak ČD sabotuje jednotné jízdné? No přece takhle, dobrý jítro: https://www.zelpage.cz/zpravy/9769 K dvoustranným smlouvám žádný Cendis nepotřebujete...

Režijky aktuálně nejsou problém jiných dopravců (ti by se asi rádi domluvili), ale objednatelů. K tématu viz též odkaz od Jaroslav T o pár přípsěvků výše.

Jen tak mě napadá, nechtěl byste si ke každému bodu těch vašich dojmologií něco nastudovat, interně si to vyjasnit a až pak s nima zaplácávat kyberprostor?
Neděle, 13. října 2019 - 21:19:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10
Registrován: 10-2019
add T.H pro Videosen Mohu vás ujistit, že ani jednoho z vás neznám, a ano náhodou se to sešlo. To se stává. Svět není černobílý, bohudík. [wink] Věcnou diskuzi vždy uvítám, ale bez toho ideologického balastu. [wink] A T.H a Pikehead to je také náhoda, nebo je to ve smyslu podle sebe soudím tebe? [wink] Hezký zbytek večera. [happy]
Neděle, 13. října 2019 - 21:25:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 300
Registrován: 3-2013
TH: Ano, na diskuze chodím náhodně, přesněji podle toho, kdy mám čas. Pokud v tom kdokoli vidí nějaké spiknutí, či co, je to jen a jen jeho problém.
Neděle, 13. října 2019 - 21:39:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11
Registrován: 10-2019
add Pikehead Nevím, jak jste došel k poznání, že si myslím, že za totáče byla nákladní doprava zisková, to nevím, ale rozhodně jsem nic takového ani netvrdil. A od roku 1990 do roku 1993 byl totáč nebo to byli ČD? A po té se křížové financování nepoužívalo? A poté co už nesmělo, tak se hned ČD platila celá ztráta? A politické zásahy nebyly? Máte pravdu, je tak staré, že na internetu přímé zdroje nenajdete, aspoň ne ty, které jsou volně přístupné. Zatím jsem také neviděl, že byste svá tvrzení moc relevantně podkládal.
Prodej cizích jízdních dokladů a jednotné jízdné, jsou dvě odlišné věci. Nebo jste si u konkurence také koupil jízdenku na ČD, to asi těžko. Jednotné jízdné není o dvoustranných smlouvách, a jak říkáte, konkurenci stačí nastavit své požadavky tak, aby byli neakceptovatelné a to platí oboustranně. Jednotné jízdné je dané ze zákona (v přincipu funguje třeba ve švýcarsku, ale snad to není nějaký totalitní stát, či ano?) a jeho přípravu nestihl Cendis. Takže tam vznikl problém.
On někdo tvrdil, že aktuálně jsou režijky problém jiných dopravců? Nikde to tam nevidím.
Zkuste prosím diskutovat věcně a neomezovat diskuzi jen na ty správně znalé. Diskuze bez osobních invektiv, je trochu vkusnější, co myslíte? [wink]

(Příspěvek byl editován uživatelem M78.)
Pikehead
Neděle, 13. října 2019 - 22:07:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5551
Registrován: 3-2007
M78:
"jak jste došel k poznání, že si myslím, že za totáče byla nákladní doprava zisková, to nevím, ale rozhodně jsem nic takového ani netvrdi"
vs.
M78:
"nevyplácela celá ztráta z provozu a dotovala se křížově ze zisků nákladní dopravy"
Píšete sem z blázince? Nebo si nepamatujete, co jste psal o kousek výš?

M78:
"Zatím jsem také neviděl, že byste svá tvrzení moc relevantně podkládal. "
Super, takže T.H. je ideolog, moje podklady jsou "nevěrohodné", ale vaše historky jsou studánka pravdy, která bohužel nejde dohledat.

Tak jestli se váš svět řídí tím, co se stalo před čtvrt stoletím, tak vám asi tu teorii nabourám. Ano, Č(S)D byly strašlivě podfinancované i za totáče, i v 90. letech. A teď pozor: Student Agency v roce 1995 ani neexistovala, natož aby vlastnila nějaký autobus nebo nedejbože vlak... A kde je dneska... Možná byste mohl akceptovat myšlenku, že stav světa před 25 lety nemá na současnost tak velký vliv, jak si myslíte.

M78:
"Nebo jste si u konkurence také koupil jízdenku na ČD, to asi těžko."
Jo, normálně koupil. Sice trochu nevýhodně za lomené jízdné, ale bylo to jedno odbavení.

Mám z vás správně dojem, že jste uvěřil, že soukromé firmy jsou kurvy, které úmyslně nechtěly prodávat jízdné do sítě ČD, aby Matku Dráhu poškodily? Výpovědí z roku 2017 jasně vidíte, že fungující systém zrušily výpovědí smluv o prodeji jízdenek právě České Dráhy. Zájem zákazníka je u CD na vedlejší koleji, důležitější je kalit vodu. Cendis je až dodatečně vyrobený "rovnák na vohejbák", který vytváří něco, co tu už dávno bylo.

M78:
" On někdo tvrdil, že aktuálně jsou režijky problém jiných dopravců? Nikde to tam nevidím."
vs.
M78:
"Ona kdyby existovala povinnost uznávat režijky i pro ostatní dopravce, tak by asi žádný problém ani nenastal"
Začínám mít lehký dojem, že jste idiot.
Neděle, 13. října 2019 - 22:16:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10054
Registrován: 8-2012
Nebo jste si u konkurence také koupil jízdenku na ČD, to asi těžko
Koupil. GWTR prodával celý sortiment ČD z "POPky".

Začínám mít lehký dojem, že jste idiot.
Spíš modrej troll. Náhle se vyskytnuvší "nováček", co nemá do třetího kolena nic společného s ČD, ale náhle potřebuje vystoupit na jejich podporu a odpapouškuje tu všechna ideová dogmata o křížovém financování a závisti vůči režimkám? No totok.
電車オタク
Neděle, 13. října 2019 - 22:35:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12
Registrován: 10-2019
add Pikehead Bez těch osobních invektiv, by to nešlo? No, pokud ne, nedá se nic dělat, je to vaše vizitka. I to jak pracujete s informacemi.
Mluvil jsem o období po roce 1990 do cca konce devadesátých let. To byla totalita, tedy?
Vaše informace nejsou nevěrohodné, jen jsou o něčem jiném. Taková menší demagogie, ok stane se.
A do řízení Student Agency zasahoval stát? Jmenoval tam své zástupce? Vlastnil je? ČD ano, a dále je ovlivňoval, rozhodně nejednal s péčí řádného hospodáře.Za to SA používali metody (již u autobusů), které pak vadili u ČD (např. způsob vykazování slev pro studenty vůči plnému jízdnému). Ale co je u jednoho důvod k obdivu je zřejmě u druhého důvod k pomluvám, záleží kdo to je, nebo ne?
A ony chtěly prodávat jízdné ČD? A proč by ČD nemohly ukončit prodej cizích jízdních dokladů, když pro ně nebyl výhodný. To bylo jejich dobrovolné rozhodnutí je začít prodávat a stejně tak bylo jejich obchodní rozhodnutí je přestat prodávat.
Cendis existoval dávno před tím, jednotné jízdné tu dávno nebylo, to je něco jiného než prodávat i cizí jízdenky. Nebo jste si koupil na jeden lístek cestu třeba z Prahy do Frymburku a do ČB jste jel vlakem a dál autobusem? Lomené jízdné a jednotná jízdenka, jsou dvě zcela odlišné věci, stačí si to dohledat. [wink]
Můžete mi přesně ocitovat, kde je vyřčeno že řežijky jsou aktuální problém jiných dopravců, nikoli že bude ocitována věta, ve které není nic takového řečeno?
Rád budu s vámi diskutovat, bez těch osobních invektiv a demagogie. Je to na vás. Vaše vyjadřování je vaše vizitka, ne moje. [wink] PS: Já chápu, že je těžké smířit se, že lidé mohou mít i jiný názor než ten jeho, ale to je prostě realita. S tím se každý musí smířit sám.

(Příspěvek byl editován uživatelem M78.)
Neděle, 13. října 2019 - 22:56:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13
Registrován: 10-2019
add T. H.

a ještě jinde? stále to nic nemění na tom, že to je prostě obchodní rozhodnutí, kdyby to udělali GWTR, tak byste je také pranýřoval?
Věcná diskuze je něco jako sprosté slovo? Takže požadavek na diskuzi bez osobních invektiv a překrucování vyřčeného, bez demagogie, prostě obyčejnou slušnou diskuzi je požadavek trola? Nováček nemá co diskutovat, má držet pusu a krok a ti s nejvyšším početem příspěvku jsou nejvíce moudří? Diskutovat mohou jen ti, co někdy v ČD dělali, kdo trvdí že ne, automaticky lže? Kdo s vámi nesouhlasí je trol? Nebo jak to chápat? [wink]
Křížové financování se nikdy nekonalo? Neproplácení ztráty v plné výši ČD hluboce nepoškodilo? Ideové dogma je vše, co nehaní ČD? A proč bych měl, jako cestující jsem spokojen. Mě režijky nevadí, ať si je klidně mají. A klidně i autobusáci. Jinde zase mají slevy na výrobky vlastní firmy. No a? Proč ne, jejich věc.
Diskuze není o vítězství, je to o výměně názorů. I když je někdo někým v diskuzi opustěn či na něj není nereagováno, není to jeho vítězství, to je prohra. Snad se lidem s jiným názorem i tak bude dobře spát. [wink]
Pikehead
Pondělí, 14. října 2019 - 07:28:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5552
Registrován: 3-2007
Ještě nezapomeňte na skvrny na slunci, nadměrně větrný rok 2008 a na skutečnost, že na Pavla Krtka se 5. dubna 1975 cestou ze školy ošklivě podívala stará Blažková, tím máte vysvětlovací model kompletní.

Ne, ČD nejsou připraveny a potřebují 20 miliard jen tak, za ty devadesátky, a k tomu 20-30 let bez konkurence, podle toho, jak se bude dařit. (Asi se nebude, život je těžký.)

Chápu, že život u dráhy člověka poznamená, ale netušil jsem, že způsobuje škody srovnatelné s čicháním toluenu.
Pondělí, 14. října 2019 - 07:50:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 325
Registrován: 6-2019
hápu, že život u dráhy člověka poznamená, ale netušil jsem, že způsobuje škody srovnatelné s čicháním toluenu.
O něco výše předpisatel uvádí, že u dráhy nepracoval, ani nikdo z jeho příbuzných. Tak na koho reagujete?
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pikehead
Pondělí, 14. října 2019 - 07:56:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5554
Registrován: 3-2007
Reaguju na velmi intenzivní podezření, že tento gentleman navzdory svým tvrzením u dráhy pracuje.
Pondělí, 14. října 2019 - 08:14:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9455
Registrován: 4-2003
velmi intenzivní podezření,

Že videosen a M78 jsou jedno a to samý.

Z vystupování toho člověka v jiném tématu dovozuji, že jde o trolla a funguje zde leda "nekrmit, nedráždit".
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pondělí, 14. října 2019 - 08:16:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 327
Registrován: 6-2019
Reaguju na velmi intenzivní podezření,
Čili sám na sebe, taky dobrý. Akorát nevím, kdo má tady halušky. [happy][wink]
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pondělí, 14. října 2019 - 09:26:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6388
Registrován: 9-2011
A propo není to řežimka, ale režijka, od slova režie, nikoli režim. To si pletete.
Že se tady záměrně používá patvar "režimka" zjistíte po asi deseti minutách přítomnosti zde.

Pletete si protěžování
Vy si zase pletete "protěž", což je kytka, s "protekcí", původně od slova "protect" či "protége". Nikoliv "protěkce".

Mně je divné, že režijka (bez speciálního doplatku) platí jen ve vlacích, co objednává MD. Aby platila i ve vlacích na komerční riziko ČD, musí se k ní dokoupit doplatek.
Ale u ČD je asi obvyklé, že jejich režijka má 100% platit jen "u někoho jiného", zatímco ve svých vlastních vlacích ji neuznávají.
Asi jako kdyby zaměstnanci Tesca měli nárok na slevu, který by v Tescu neplatil, ale vedení Tesca by chtělo, aby platil v Kauflandu či Penny.
Všichni jste volové. Servít
Pondělí, 14. října 2019 - 09:56:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1137
Registrován: 9-2016
"Režijka" ČD není jen pro zaměstnance ČD a některých jejich dceřiných společností. Nárok na ni mají také zaměstnanci SŽDC a Ministerstva dopravy.

ČD některé rychlíky mají dotované státem (nebo přesněji je hrazen rozdíl mezi náklady a výnosy). Zde jim je jedno, kolik režijkářů jede. Ve vlacích, kde obsazené místo přináší výnosy (tzv. komerční vlaky) již toto není jedno. Za jednoho režijkáře MD nebo SŽDC nemůže jet jeden platící cestující (teoreticky). Tudíž se tímto ČD snižují výnosy. Proto na těchto vlacích je nutno mít doplatek.

Když JMK chce za každého cestujícího platbu a za režikáře by to měli platit ČD, tak by platili i za takové, kteří nejsou zaměstnanci ČD. A proč by to dělali? SC zaměstnanců ČD nikdy nebude tolik, kolik by zaplatili za všechny režijkáře.

Když IN100 stojí ročně dejme tomu 24000 a kdyby SŽDC a MD režijky pro své zaměstnance nakupovali u ČD za tuto cenu (a vlastním zaměstnancům ji pak prodali za nižší cenu), tak by byla situace jiná. Ale SŽDC nedává ČD žádnou slevu za to, že jejich zaměstnanci jezdí vlaky ČD levně (za režijní cenu).
Pondělí, 14. října 2019 - 10:31:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10061
Registrován: 8-2012
u ČD je asi obvyklé, že jejich režijka má 100% platit jen "u někoho jiného"
Přesněji: u ČD je asi obvyklé, že jejich režijku má 100% platit jen "někdo jiný".

nebo přesněji je hrazen rozdíl mezi náklady a výnosy
Nejpřesněji: je hrazen rozdíl mezi náklady a výnosy, přičemž některé výnosy se "ztrácejí". No a přesně to už některé kraje nechtějí.
電車オタク
Pondělí, 14. října 2019 - 12:15:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 466
Registrován: 12-2007
https://zdopravy.cz/glosa-kraje-potvrzuji-ze-nemely-nikdy-ziskat- kompetenci-objednavat-vlaky-35650/
Pondělí, 14. října 2019 - 13:08:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6390
Registrován: 9-2011
Zde jim je jedno, kolik režijkářů jede.
Stejně jako je tescu jedno, kolik zboží si jeho zaměstnanci nakoupí za "zaměstnanecké ceny", jako je DPP jedno, kolikrát jede jeho zaměstnanec / rod. příslušník denně metrem, jako je "ČEZu" jedno, kolik elektřiny jeho zaměstnanci odeberou.

Ve vlacích, kde obsazené místo přináší výnosy (tzv. komerční vlaky) již toto není jedno.
To je zajímavé... u svých vlaků to chápou, u vlaků placených kraji to chápat přestávají (ale možná se to týká jen některých zaměstnanců).

je nutno mít doplatek
Když zaplatím doplatek, tak už to ČD zase bude jedno, kolikrát jedu?

Když JMK chce za každého cestujícího platbu a za režikáře by to měli platit ČD, tak by platili i za takové, kteří nejsou zaměstnanci ČD.
A proč? Z čísla režijky jde poznat, kdo je zaměstnavatelem, tak se to přefakturuje přímo jemu. Před pár lety byl na Ex 1 "doplatek" ve výši 0 Kč, ale u pokladny se muselo říkat, jestli SŽDC, ČD či někdo jiný. Úplně stejně, jen bez toho říkání (které asi bylo stejně jen kvůli tomu, aby se "doplatek" mohl "zakoupit" i bez fyzické přítomnosti režijky, jestli pak průvodčí při načtení režijky v komerčním vlaku viděl, komu patří, a jestli je tedy doplatek nahlášený správně, to nevím) by to mohlo fungovat teď.
Pokud by kraj trval na platbě podle ujetých km a ne paušálem "za osobu a jízdu", tak by si mohli režijkáři "kupovat" jízdenky za 0 korun (nebo třeba za 5, aby si z [zadnice] nechodili pro štosy jízdenek, i když nikam nejedou).

Když IN100 stojí ročně dejme tomu 24000 a kdyby SŽDC a MD režijky pro své zaměstnance nakupovali u ČD za tuto cenu (a vlastním zaměstnancům ji pak prodali za nižší cenu), tak by byla situace jiná.
Nebo by byla stejná, kdyby kraje řekly, že In100 ČD uznávat nebudou, příp. by chtěly úhradu za všechny in100-isty (což má logiku - proč by kraje měly vozit zadarmo někoho, kdo za tu In100 zaplatil Českým drahám? Bez ohledu na to, jestli si tu In100 koupil Franta Jouda za vlastní nebo jí koupila SŽDC Pepovi Vocáskovi).
Všichni jste volové. Servít
Pondělí, 14. října 2019 - 13:17:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10063
Registrován: 8-2012
"Kraje potvrzují, že neměly nikdy získat kompetenci objednávat vlaky"
Výborný clickbaitový titulek, kliky se jen sypou a to je při prodeji reklamy to podstatné. Autor přitom musel na potvrzení "nemětí" krajů získat kompetenci objednávat vlaky čekat devatenáct let od získání takové kompetence, čtrnáct let od jejího prvního využití (KV kraj, trať 149) a deset let od desetiletého memoranda, kterým byly kraje prakticky přinuceny bagrovat peníze zase jen ČD, zatímco tady to ví každá modrá guma už od samého začátku. Vůbec pro jistotu nezmiňuje to, že některé kraje svou kompetenci objednávat vlaky nepochybně prokázaly (Jihomoravský, Ústecký, Liberecký, Praha...), ale na základě (řešitelných) jednotlivostí je "dokázáno" ono klasické STZH ("stojí to za ho.no"). NO a nakonec mu stejně z té filipiky jako nejméně schopný mít kompetenci objednávat vlaky vyleze zase stát zastoupený ministerstvem dopravy, jehož jediná výhoda je zřejmě v tom, že by to bylo nekompetentní všude (ale mizérie by byla všude úplně stejná a platily by ty správné průkazky, prostě takové Slovensko ve větším).
Prostě docela zajímavý text, pro mě definitivně posouvající "zdopravy.cz" z rozhraní mezi odborným médiem a bulvárem do sféry regulérního populistického bulváru. Že následují dva podobné texty (předchozí o slevách měl taky vyvozeného jiného viníka než stát, když to opět je především problém na straně státu), to skoro už vypadá jako dělostřelecká příprava na nějaký "rázný zásah"... no samozřejmě že státu, který to zachrání a chaosu zabrání a hnusným soukromníkům zatne tipec.
(Doufám, že jsem jen paranoidní a jde fakt pouze o ty prokliky [happy].)
電車オタク
Pondělí, 14. října 2019 - 14:22:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1675
Registrován: 7-2017
TH: Za koho vy vlastně kopete? V Pardubicích za auta....
Pondělí, 14. října 2019 - 14:29:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10065
Registrován: 8-2012
A jé, kádrovák dorazil.
(V "Pardubicích" kopu za vlaky, ale to byste nepochopil.)
電車オタク
Pondělí, 14. října 2019 - 15:23:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14
Registrován: 10-2019
add Pikehaead
Ještě že jsem na dráze nikdy nepracoval, narozdíl od jiných. [wink]
Pikehead
Pondělí, 14. října 2019 - 19:40:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5555
Registrován: 3-2007
T.H.: Já si úplně nejsem jistý, autor textu vůbec má povědomí o těchto únavných detailech celého procesu. Memorandum před 10 lety, to si pamatujete tak možná vy, jak z toho asi upletete clickbait... [wink]

Spíš by bylo zajímavé zjistit, proč jsou brutto smlouvy najednou tak populární, a to i u krajů, které jinak bagrují správně? Že by si ČD výnosy z babišného strčily za žebro a od krajů požadujou kompenzace na prokazatelnou ztrátu v neměnné výši? :-)
Pondělí, 21. října 2019 - 19:51:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3109
Registrován: 7-2006
Že by přišli na to,že málo který "modrý" se toho dožije .. [blush]

[vypravci]
Zklamání změní člověka k nepoznání ..
Úterý, 22. října 2019 - 15:17:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3743
Registrován: 9-2003
Láďa: Jako že třeba autobusák to má lehčí?
NOBLE BRICKS
Úterý, 22. října 2019 - 16:03:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9499
Registrován: 4-2003
https://twitter.com/JanaMalacova/status/1071730808342364165
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Pátek, 25. října 2019 - 15:08:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3836
Registrován: 5-2002
https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/szdc-dostala-pokutu-za-ne legalni-kaceni-stromu-u-trati-40301314
"V rozporu se zákonem tak byly pokáceny převážně vzrostlé zdravé duby, ale také topoly nebo akáty."

https://cs.wikipedia.org › wiki › Trnovník_akát
"V některých zemích (včetně Česka) je akát nebezpečnou invazní dřevinou."

Možná by si zelení bezmozci mohli udělat pořádek mezi sebou...

Tu pokutu má SŽDC za svoje lemplovství. Kdyby to vyřezali v době, kdy to ještě nesplňuje parametry stromu, měli by klid a svatý pokoj.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Pátek, 25. října 2019 - 16:20:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3397
Registrován: 6-2016
Johny11: Doufám, že SŽDC má fotodokumentaci jak ty stromy zasahují do průjezdného / TV profilu. A jak koukám na fotky, tak ty stromy splňují svými rozměry pouze ohlašovací povinnost.

Ten ekomor je třeba zastavit, ekomamlasové fungují jako domovní důvěrníci za komančů a hlavně si hojí svoje komplexy.

Trocha odlehčení - Gréta dneska bude spát s úsměvem! Vezl jsem plastový autodíl (použitý, k novému "nasazení") domů z Prahy 35 km na kole[biggrin]
Sobota, 26. října 2019 - 09:29:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1153
Registrován: 9-2013
Video z jedné z nejpodařenějších železničních akcí za poslední roky.

https://youtu.be/xltBP9UBWLQ
Sobota, 26. října 2019 - 20:32:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1289
Registrován: 4-2009
Ke stromům : zrovna mě vytočilo zelené náboženství na webu z dopravy. Kdybyste vedeli, jakou šichtu dalo prosazení novely ZoD tak, aby to bylo dobré pro dopravce a nadřadilo bezpečnost železniční dopravy, tak byste se nedivili, že se rozčiluju nad zelenými bezmozky.