Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Všeobecná železniční diskuse » Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 14. 11. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 14. 11. 2019

dolů
   autor příspěvek
Pondělí, 11. listopadu 2019 - 21:44:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1755
Registrován: 7-2017
TH: a viděl jste toho ko-ota, co chodil na Masně po střeše? Taky blbá kamera, co?
Úterý, 12. listopadu 2019 - 07:24:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7600
Registrován: 1-2007
Zrovna u toho přejití na červenou vidím jednak analogii k projetí semaforu na červenou a v případě chodce, který se nachází na samém spodku potravního řetězce, zde vidím jednak absolutní pohrdání věcma, které ho možou lehce zmrzačit či zabít, a návyk vedoucí ke ztrátě pudu sebezáchovy.

Na druhou stranu stranu semafor, který je zapnutý o víkendu v 7 ráno a kilometr daleko není žádný auto, je fakt naprosto zbytečná buzerace.
55p
Úterý, 12. listopadu 2019 - 08:48:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1989
Registrován: 6-2009
Ahoj, mají nějaká hlací vozidla (v ČR a SR) pořadové číslo 000? Já mám takový pocit, že ne (resp. o žádném takovém nevím).
Případně v kterých zemích se 000 na 9. - 11. místě UIC značení používá?
Sledovačky nasazení skoro všeho na http://sledovani.55p.cz/.

Průjezdy vlaků přes stanice na http://stanice.55p.cz/. Co to jsou stanice? Sledovačky pro konkrétní trať či spíš stanici.
Úterý, 12. listopadu 2019 - 09:00:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2152
Registrován: 11-2012
Mouka:
To je, to nám nadělili aj tu v Předmostí (silniční). Ráno, když jsem ještě do minulé práce jezdil na šestou, semafor na výjezdu nebyl zapnutý. Pak ho ti dobráci zapnuli, myslím už od pěti hodin, a teď nám tu dělá víc kolon svým zapnutím.
Ale tak řešení už se staví, doufám, že to oproti zbytku průtahu otevřou už příští rok.

Jinak u těch semaforů pro chodce jsem si všiml alarmujícího nešvaru a to takového, že lidé se při padnutí zelené přestávaj ohlížet na obě strany a rovnou přejdou. Maj vůbec nějaký úspěch ty nálepky, které se lepí na semafory v souvislosti s předností tramvají? Něco podobného by se hodilo aj jako upozornění o tom, že zelená není bezpečí, ale povolení k přejití.

PS: Nevíte někdo jak to teda bude s tou novou návěstní lávkou v Předmostí? Zatím je stav takový, že návěstidla směr Přerov jsou umístěna nahoře a směr Prosenice jsou v kolejišti dvě stožárová návěstidla.
Kočátko říká, že poctivý analog je lepší než digitální náhražky.
Pohrdám všema, co si nechaj kálet na hlavu jakožto aj těma, kdo jim na tu hlavu kálí...
Úterý, 12. listopadu 2019 - 09:26:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10248
Registrován: 8-2012
semafor, který je zapnutý o víkendu v 7 ráno a kilometr daleko není žádný auto, je fakt naprosto zbytečná buzerace
Soudruhu! Váš obličej bude rozpoznán a bude vám strojově poslána pokuta! Proti tomu brojí právě ti, kteří nemaj čisté svědomí nebo dělaj bordel! Ani 30 let po sametu jste nedokázal pochopit, že demokracie nerovná se dělat si cokoliv! Chováte se jak prase, žijete v bordelu, kde hlavním motem je krást a ojebávat veškerá pravidla, tak se nedivte!

P.S. ve Velké Británii platí dle Highway Code, že "You should only start to cross the road when the green figure shows". (zvýraznění provedl T.H.)
電車オタク
Chary
Úterý, 12. listopadu 2019 - 10:52:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2533
Registrován: 3-2010
T.H., zde je nutné si uvědomit, že angličtina pracuje s modalitou trošku jinak, a v nařízeních tuplem. Což může být a velmi často je pro neangličany neznalé jistých kulturních okolností značně matoucí. Čili anglická pravidla silničního provozu a především jejich jazykové formulace bych asi nechtěl nezbytně nutně aplikovat na tuzemské podmínky.

Ano, určitě jsme se učili ve škole, že should se používá tam, kde dáváme někomu dobře míněnou radu. You should not drink so much alcohol. You should go to bed early. You should eat more fruit. Jenomže angličan se na should může dívat dvěma způsoby. Jako na dobře míněnou radu a jako na po anglicku řečenou radu, což je vlastně rozkaz, který ovšem neřeknu do očí. Ono to tak chápe, jeho kolega angličan to tak chápe, ale cizinec může býti v lese.

Ostatně, na jiném místě v textu se píše např. toto:

You should also reduce your speed where country roads enter villages.

A vážně nemám pocit, že zpomalování při vjezdu do obce je jen a pouze dobře míněná rada i na anglické poměry.

No a ještě jinde:

Well before you turn right you should: ...give a right-turn signal

Jsme v Británii, takže odbočování vpravo je přes protisměr. A dávání blinkru je pouze dobře míněná rada, kterou ovšem není nutné dodržovat? No to asi ne.

A v podobném duchu ještě kousek vedle:

When reaching the roundabout you should: give priority to traffic approaching from your right unless directed otherwise by signs, road markings or traffic lights

Čili dávat přednost na kruháči zprava (zase, Anglie, čili vše opačně), krom situací daných dopravním značením atp., je opět pouze jen dobře míněná rada, není to nezbytná okolnost. Jistě.

In queuing traffic, you should keep the crossing clear.

Prostě když je zácpa a přijedu k přechodu, tak ho zaberu a zastavím na něm, protože je mi pouze doporučeno, abych to nedělal. Ale když to udělám, prd se stane a nikdo na mě nemůže, nic jsem neporušil, protože should je jen dobře míněná rada a chodci si můžou jít trhnout nohou, ideálně tou druhou než na kontinentu, jsme přeci v Británii.


Tak vám začínám dostávat pocit, jako by to oni s tím should v nařízeních měli trošku jinak, než v běžném životě, co?

Jinak děkuji za zajímavý podnět, vytáhnu to, až zase budeme louskat nařízení z Brusele. I když tam je často místo should ještě lepší shall.
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Úterý, 12. listopadu 2019 - 11:22:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10252
Registrován: 8-2012
Čili anglická pravidla silničního provozu a především jejich jazykové formulace bych asi nechtěl nezbytně nutně aplikovat na tuzemské podmínky
Pokud je to jasný zákaz, tak jazyková formulace v angličtině to vyjadřuje zcela jednoznačně "MUST NOT". Použití "should" je prostě "volnost" vyjádřená v jakémsi doporučení, nikoli povinnosti. A ono přesně tak v té Británii i funguje - přejít na červenou, pokud se žádné auto neblíží, je naprosto normální, může na mě přitom koukat bobík na druhé straně ulice a neudělá vůbec nic. Zákon to prostě nezakazuje, nečiní to nelegálním, a jakkoli to pro příznivce buzerace a exemplárních trestů bude nepochopitelné, žije se s tím líp a žádné mrtvoly se u přechodů nehromadí.
když je zácpa a přijedu k přechodu, tak ho zaberu a zastavím na něm
To doporučení, které zní "neměl bys", je přesně ten rozdíl mezi Angličanem ("nečiň jiným to, co nechceš, aby oni činili tobě") a Čechem (tou sociopatickou částí národa, vychovanou na binárním principu "není zakázáno, tak to udělám", protože má v sobě ten bolševickej princip, že "stát" má regulovat všechno, rozhodovat za něj a to špatné zakazovat přímo on - k vidění dnes a denně i na tomto fóru).
protože je mi pouze doporučeno, abych to nedělal
Ale přesně tak to je - vy jste (úmyslně?) vynechal předcházející ustanovení:
"You MUST NOT park on a crossing or in the area covered by the zig-zag lines. You MUST NOT overtake the moving vehicle nearest the crossing or the vehicle nearest the crossing which has stopped to give way to pedestrians. In queuing traffic, you should keep the crossing clear."
Ten rozdíl je naprosto jasný bez ohledu na vaše pocity.
電車オタク
Úterý, 12. listopadu 2019 - 11:23:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20454
Registrován: 5-2002
Chary: I když tam je často místo should ještě lepší shall.
Ono v anglicky psaných normách bývá někde vepředu dost často uvedeno, co přesně který modální tvar znamená...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Úterý, 12. listopadu 2019 - 11:26:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20455
Registrován: 5-2002
TH: Ten rozdíl je naprosto jasný
A hlavně to dává najevo, která část je "psána krví" a která ... třeba čajem, když je to z tý Anglie.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Úterý, 12. listopadu 2019 - 11:41:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1757
Registrován: 7-2017
protože má v sobě ten bolševickej princip, že "stát" má regulovat všechno, rozhodovat za něj a to špatné zakazovat přímo on - k vidění dnes a denně i na tomto fóru).
A jste si tak 100% jistý, že je to jen "bolševickej princip"? Že před ním, třeba za C&K až BuM se neregulovalo? Aha, ony dějiny začínají rokem 1948, teda krom restitučních nároků [biggrin].
A jen tak bokem: spousta tzv. "doporučení, nařízení a zákazů" dnes přichází z bolševické(?) Brusele.

(Příspěvek byl editován uživatelem mot.)
Úterý, 12. listopadu 2019 - 11:41:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 696
Registrován: 12-2007
Hajnej:
"Chary: I když tam je často místo should ještě lepší shall.
Ono v anglicky psaných normách bývá někde vepředu dost často uvedeno, co přesně který modální tvar znamená..."

jako treba v RFC, ktere na to ma i vlastni RFC 2119
Úterý, 12. listopadu 2019 - 11:58:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10253
Registrován: 8-2012
mot: já jsem si byl hlavně 100% jistý, že nějaká potrefená husa zakejhá.
電車オタク
Úterý, 12. listopadu 2019 - 12:17:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1758
Registrován: 7-2017
Tak jste se dočkal.
Chary
Úterý, 12. listopadu 2019 - 12:18:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2534
Registrován: 3-2010
K tomu se budu muset ještě vrátit, protože se mi osobně nezdá, že by např. dávání přednosti na kruháči bylo pouze na úrovni doporučení, když jinde je to uvedeno striktněji. Samozřejmě se bavíme o situaci, kde je nutné někomu přednost dávat, nikoliv o zcela pustém kruháči. Z pohledu řízení jsem laik, amatér, nemám tři miliony kilometrů bez nehody, ale (ne)dávání přednosti vnímám jako dost zásadní věc v provozu, řekl bych, že bude i figurovat dost vysoko ve statistikách nehodovosti, mj. proto, že někdo druhý očekává, že se zachováte tak a tak, a proto se on sám zachová po svém. A na kruháči je to pouze should? Srsly? Nebude tam nějaký zakopaný pes?



Hajnej: my tam často pracujeme s pasážemi relativně vyrvanými z úvodního kontextu s tím, že takto to dostali na stůj, mají to nějak zpracovat a předat dát zpracované. Ale je fakt, že ten princip modality mají tak nějak pořád stejný.

T.H. v čem přesně je to motovo poukázání jen potrefenou husou a nikoliv pojmenováním stavu věci? Máte pocit, že ten, kdo začal dávat nařízení, byli až bolševici?

joudatfd: děkuji za odkaz.
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Úterý, 12. listopadu 2019 - 12:30:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20458
Registrován: 5-2002
Chary: my tam často pracujeme s pasážemi relativně vyrvanými z úvodního kontextu
Hmmm, tak to nezávidím, to je dobrá cesta do pekel...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Úterý, 12. listopadu 2019 - 12:52:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10254
Registrován: 8-2012
protože se mi osobně nezdá, že by např. dávání přednosti na kruháči bylo pouze na úrovni doporučení
Já bych do pozornosti uvedl úvod toho "Highway Code", je tam řešený i ten "Wording":
Many of the rules in the Code are legal requirements, and if you disobey these rules you are committing a criminal offence. You may be fined, given penalty points on your licence or be disqualified from driving. In the most serious cases you may be sent to prison. Such rules are identified by the use of the words ‘MUST/MUST NOT’. In addition, the rule includes an abbreviated reference to the legislation which creates the offence. See an explanation of the abbreviations.
Although failure to comply with the other rules of the Code will not, in itself, cause a person to be prosecuted, The Highway Code may be used in evidence in any court proceedings under the Traffic Acts (see The road user and the law) to establish liability. This includes rules which use advisory wording such as ‘should/should not’ or ‘do/do not’.


A na kruháči je to pouze should? Srsly? Nebude tam nějaký zakopaný pes?
Zakopaný pes je ve vytrhávání věcí z kontextu a sešroubovávání je do nových konstrukcí tak, aby vyhovovaly příslušnému náhledu na věc [happy].
O kousek jinde se (článek 172) píše: ... You MUST give way to traffic on the main road when emerging from a junction with broken white lines across the road. To přece funguje i na ten kruhový objezd.

P.S. jen pro upřesnění: Highway Code je takový spíš "manuál", doslovná právnicky šroubovaná definice (např. na Road Traffic Act, to je "zákon") je odkazována (např. u té přednosti "Laws RTA 1988 sect 36 & TSRGD regs 10(1),16(1) & 25", čili na Road Traffic Act a Traffic Signs Regulations and General Directions).
電車オタク
Úterý, 12. listopadu 2019 - 13:26:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2154
Registrován: 11-2012
T_._H_.:
A ještě jste zapoměl připsat, že bude archivován v ministerstvu pro hledání "něčeho" pro případy pozdější perzekuce, až zde opět zavládne totalita a přijedou činští poradci, kteří už nás naučí, jak se to má správně dělat.

Se divím, že Vám jako zdejšímu ochránci svobod a demokracie nevadí spousta zajisté potřebných omezení a zákazů z Bruselu, bez kterých jsme se v devadesátkách plus pár let na to obešli. Aneb zde vidím cestu k totalitě zase já.
Kočátko říká, že poctivý analog je lepší než digitální náhražky.
Pohrdám všema, co si nechaj kálet na hlavu jakožto aj těma, kdo jim na tu hlavu kálí...
Úterý, 12. listopadu 2019 - 13:49:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10256
Registrován: 8-2012
A ještě jste zapoměl připsat, že bude archivován
Samozřejmě že bude (bez archivace onoho ksichtu a souvisejícího fízlovacího aparátu to zabránění přecházení přes koleje přece nemůže fungovat). Mimochodem, ještě jste nám furt nepopsal, jak se na začátku získá ten ksicht k porovnávání v databázi.
Ono je obecně důležitý hlavně nasbírat data, jejich následné zpracování už pak záleží jen na fantazii a ceně, kterou je někdo ochoten zaplatit (aneb zneužít nelze jen ty informace, které vůbec neexistují).
Samozřejmě, že průměrný český takzvaný "slušný člověk" v tuhle chvíli není pro nikoho zajímavý, protože se "normalizuje" (autocenzuruje) sám, "protistátně" maximálně pičuje v hospodě a ještě zatleská, jak se těm "dělačům bordelu" dá jednoduše zatnout tipec.
Se divím, že Vám jako zdejšímu ochránci svobod a demokracie nevadí spousta zajisté potřebných omezení a zákazů z Bruselu
Se divím, že víte líp než já, co mi vadí a nevadí - ale už jsem si na ty vysírky zvykl.
電車オタク
Úterý, 12. listopadu 2019 - 14:18:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4210
Registrován: 5-2004
Se divím, že Vám jako zdejšímu ochránci svobod a demokracie nevadí spousta zajisté potřebných omezení a zákazů z Bruselu, bez kterých jsme se v devadesátkách plus pár let na to obešli. Aneb zde vidím cestu k totalitě zase já.

Valná část těch zajisté potřebných omezení a zákazů z Bruselu jsou na národní podnět, aby se to dělalo ve všech zemích, kde ty věci platí, alespoň ± stejně.
Úterý, 12. listopadu 2019 - 14:32:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 90
Registrován: 7-2017
T . H .: Myslim že to máte marné, tím spíše tady. Ovce vždycky musí zabřednout do sraček až po krk,aby se těsně před utonutím nechaly z toho svinstva někým jiným vytáhnout, nikdy mu to ale nezapomenou a při první příležitosti ho tam místo sebe s radostí pošlou. Stačí se jen trochu porozhlédnout, historie není nuda.
Úterý, 12. listopadu 2019 - 14:34:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9587
Registrován: 4-2003
Aneb zde vidím cestu k totalitě zase já

Jako že se na parodii na rum zvaný Tuzemák fakt nemůže používat název rum, protože jde o klamání spotřebitele?
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 12. listopadu 2019 - 15:00:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1759
Registrován: 7-2017
Rum? Tak to jo, to je ten správný příklad. Kdyby ty vaše přesvědčovací/vysvětlovací metody měly alespoň hlavu a patu [kecal].
P.S. Zapomněl jste na Pomazánkové máslo.

(Příspěvek byl editován uživatelem mot.)
Úterý, 12. listopadu 2019 - 15:04:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 91
Registrován: 7-2017
RadekŠ: Ale ano, ti chytří Vám podsunou rum, pomazánkový máslo a jiné hovadiny, které lidi budou stejně nazývat dále po svém, jako svého času Štrosmayerák(Kopeckého nám. chvíli), vy na to skočíte a zatím vám utíkají jiné a důležitější věci, které už nestíháte nebo odmítáte registrovat. To je stejné jako přílepky zákonů, kdo to stihne registrovat. A jste tam, kde Vás chtěli mít.
Pezos
Úterý, 12. listopadu 2019 - 16:16:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1537
Registrován: 4-2014
A že nikomu nevadil třeba zákaz žárovek bez použitelné alternativy (až donedávna). Ale holt to má každý nastavené jinak [proud]
Úterý, 12. listopadu 2019 - 16:23:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 420
Registrován: 6-2019
Sorry, ale většina lidí na takový věci nemá vůbec čas, tohle řeší takový myslitelé, co se můžou kopat do zadele...[crazy][crazy][crazy][uhoh]
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Úterý, 12. listopadu 2019 - 16:28:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9588
Registrován: 4-2003
ti chytří Vám podsunou rum

Njn, co dá dělat, když jsem tak hloupej.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 12. listopadu 2019 - 16:48:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4696
Registrován: 4-2003
Chary:
"Čili dávat přednost na kruháči zprava (zase, Anglie, čili vše opačně)"
Pozor, u nás na kruhovém objezdu taky platí přednost vozidel přijíždějících zprava (pravidlo pravé ruky), pokud není dopravním značením určeno jinak.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Úterý, 12. listopadu 2019 - 16:57:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9589
Registrován: 4-2003
sorry, ale většina lidí na takový věci nemá vůbec čas, tohle řeší takový myslitelé, co se můžou kopat do zadele

Přesně.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 12. listopadu 2019 - 17:54:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2155
Registrován: 11-2012
Na Rum a pomazánkové máslo vám všem kaká Bílý Tesák. Spíše mi jde o technické a ekologické normy často na hraně fyzikální splnitelnosti, nutnost montovat plno balastu do aut a když jsme u těch aut tak Pán Bůh nás ochraňuj, aby nikoho nenapadlo nás nutit jezdit v elektroautech na baterie, které nejen já osobně považuju za slepou a dosti drahou cestu vývoje.
No a pěkný bič z hoven v podobě ekopaliv první generace (jelikož nejsme připraveni na druhou) vynucující si pěstování velkého množství řepky bylo také jistě potřeba si na sebe uplést.
A když jsme u té naší vlezdoprdelské vlády, tak samozřejmě nezapomenout na úplný zákaz kouření a politickou korektnost, protože slovo cenzura už se dnes nesluší.

T_._H_.: Fotku samozřejmě z úřadu při focení na občanku.

(Příspěvek byl editován uživatelem Pavel_Večeřa.)
Kočátko říká, že poctivý analog je lepší než digitální náhražky.
Pohrdám všema, co si nechaj kálet na hlavu jakožto aj těma, kdo jim na tu hlavu kálí...
Úterý, 12. listopadu 2019 - 17:58:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3943
Registrován: 4-2006
55p: Ahoj, mají nějaká hlací vozidla (v ČR a SR) pořadové číslo 000? Já mám takový pocit, že ne (resp. o žádném takovém nevím).
Případně v kterých zemích se 000 na 9. - 11. místě UIC značení používá?


U nás se to nepoužívá. Nuly se u některých hnacích vozidel používají v Polsku, i když je třeba dodat, že to je 0000 na 8. až 11. místě.
Úterý, 12. listopadu 2019 - 20:33:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6455
Registrován: 9-2011
Tuším že v Itálii je/bylo zvykem prototypové lokomotivy číslovat 000.
Všichni jste volové. Servít
Úterý, 12. listopadu 2019 - 20:56:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2
Registrován: 2-2019
Existuje jiný provozovatel parních vlaků v Maďarsku než MÁV Nosztalgia?
Úterý, 12. listopadu 2019 - 23:03:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20460
Registrován: 5-2002
TH: bych do pozornosti uvedl úvod toho "Highway Code"
To je přesně ono, modální slovesa tam mají přidělen význam maličko jiný, než má Chary nabiflováno z gramatiky.

Ono je obecně důležitý hlavně nasbírat data, jejich následné zpracování už pak záleží jen na fantazii a ceně, kterou je někdo ochoten zaplatit
A nemusí jít jen o šmírování člověků - už párkrát jsme se setkali s tím, že se na nějaké dráze zaháčkovala firma, které se mají nejlépe co sekundu posílat všechna data z mašiny, která oni budou následně silážovat a poté dále přeprodávat.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Chary
Úterý, 12. listopadu 2019 - 23:25:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2535
Registrován: 3-2010
Hajnej: To je přesně ono, modální slovesa tam mají přidělen význam maličko jiný, než má Chary nabiflováno z gramatiky.
Což je hm hm ehm přesně to, co Chary zmiňoval už na samotném prazačátku ve svém #2533 (protože Chary pracuje ve svém zaměstnání s anglickou modalitou jak v tom základním smyslu - nazývejme to žák základní školy, tak v tom rozšířeném smyslu - zde šáhněmež pro definici úředníčka z Brusele), a proto ho lehce mate, že někde dávají prosté should, zatímco jinde daleko jednoznačnější must, ačkoliv to should v některých okolnostech vlastně množinově spadá pod okolnosti na jiném místě nařízené tím must, a tím pádem je to celé poněkud... zvláštní.

Nesmíte zabít člověka. Něměl byste zabíjet svého souseda. Takže neměl, čili můžu? No nemůžete, nesmíte zabít člověka. Ale neměl byste zabíjet souseda. Aha... To celé hrozně dává smysl.
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Chary
Středa, 13. listopadu 2019 - 05:32:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2536
Registrován: 3-2010
Doktor: Pozor, u nás na kruhovém objezdu taky platí přednost vozidel přijíždějících zprava (pravidlo pravé ruky), pokud není dopravním značením určeno jinak.
To je pravda. Máme někde u nás kruhový objezd takový, kde nejsou cedule "dej přednost v jízdě" při příjezdu k němu, a tudíž se upřednosťnuje jeho zaplňování před jeho uvolňováním?
Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
Středa, 13. listopadu 2019 - 05:46:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3452
Registrován: 6-2016
Chary: Býval na N 50°8.15117', E 14°41.78023'. viz "letecká" z roku 2012[biggrin] Při svém prvním průjezdu jsem zíral jak puk!
Středa, 13. listopadu 2019 - 07:30:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10258
Registrován: 8-2012
Aha... To celé hrozně dává smysl
Nejlépe do toho vsunout nějaký ad-absurdum "smysl" a pak to vydávat za absurdní. Aha...
電車オタク
Středa, 13. listopadu 2019 - 08:41:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 60
Registrován: 6-2012
Když už tady tak pěkně rozebíráte fungování EU, měl bych jednu poznámku. Většina těch výmyslů z Bruselu nepochází z hlav tamních úředníků, ale z hlav politiků jednotlivých států kteří své občas hodně "chytré" nápady díky EU protlačí do všech členských států. Chcete konkrétní příklad? Tak třeba minulý týden EU nepovolila domácí pálení alkoholu. 27 států bylo pro, jeden byl proti a ten to zablokoval všem. Ten jeden stát byla Česká republika a ta osoba nešťastná co v současné době vykonává v ČR funkci ministryně financí se tím ještě chlubila s úsměvem od ucha k uchu. Takže teď nějaký Pierre z Normandie možná nadává na ty hňupy v Bruselu že si nemůže doma legálně pálit calvados, přičemž za to konkrétně může jedna Babišovo poskokyně.
Středa, 13. listopadu 2019 - 08:51:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2156
Registrován: 11-2012
No a to je právě ono. Opravdu je nutné, aby EU byl politický nástroj dosti ovlivňující suverenitu jednotlivých států? Proč to nemohlo zůstat jen u volného pohybu lidí, zboží a ekonomické spolupráce?
I když takové sjednocení či přiblížení dopravních norem těm druhým není na škodu.
Kočátko říká, že poctivý analog je lepší než digitální náhražky.
Pohrdám všema, co si nechaj kálet na hlavu jakožto aj těma, kdo jim na tu hlavu kálí...
Středa, 13. listopadu 2019 - 09:08:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 61
Registrován: 6-2012
Jenže co je to ten volný pohyb zboží? Pokud má každý stát svou specifickou normu na kde co, není to velký problém pro obří koncerny, ale pro menší výrobce splnit různorodé požadavky různých států na ten samý výrobek čí dokonce získat různé národní certifikace je často větší problém než clo. Proto EU v rámci volného pohybu zboží začala sjednocovat normy, aby to co se může prodávat u nás se mohlo stejně prodávat třeba ve Španělsku. Principiálně se to neliší od sjednocování těch dopravních norem.
Samozřejmě díky tomu vznikají absurdity typu norma na zakřivení okurky, jenže pokud to nějaký stát má ve své národní normě a trvá na tom, je skoro jisté že se to objeví i v evropské normě. Třeba u těch okurek je málo známou věcí, že ČSN na zeleninu mělo i Československo, dokonce byla jiná norma na zeleninu listovou, jiná na kořenovou a jiná na tykvovitou. A v rámci té tykvovité se řešily i kvalitativní požadavky na okurky kde byla mimo jiné definována i jejich zahnutost aby to mohla být první jakost. Když byla moc křivá byla to dvojka.[biggrin]. Takže absurdity EU jsou jen vynásobení jednotlivých národních absurdit osmadvacetkrát s cílem dosáhnout toho volného pohybu zboží.
Středa, 13. listopadu 2019 - 09:41:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10260
Registrován: 8-2012
Proč to nemohlo zůstat jen u volného pohybu lidí, zboží a ekonomické spolupráce?
Protože ten "volný pohyb" vyžaduje právě nějakou normalizaci ("ovlivňování suverenity") a třeba to, aby se etanolu z brambor obarvenému karamelem neříkalo RUM. Ale ve čtvrté cenové se to asi těžko vysvětluje...

(Příspěvek byl editován uživatelem T_._H_..)
電車オタク
Středa, 13. listopadu 2019 - 09:47:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9594
Registrován: 4-2003
Proč to nemohlo zůstat jen u volného pohybu lidí, zboží

Představte si, že třeba dovezl z Manitoby traktor a musel se ve všech zemích EU homologovat zvlášt. Protože každá země měla svoje národní specifika třeba v podobě norem na umístění zpětnýho zrcátka. A třeba traktor homologovaný v Německu, kde jich jezdily desetitíce kusů nebyl do roku 2004 homologovatelný v Čechách. Protože by se musela překonstruovat kabina na nějaký provedení CZ, kterých by se vyrobilo a prodalo pár kusů. Ale kdybyste dal technikovi z autorizovaný zkušebny úplatek, tak on Vám zařídí výjimku. Co to připomíná - mě tedy tu pověstnou závoru z filmu Tři veteráni.

Ony i dneska zůstávají národní p*čoviny typu do Rakouska míte mít autě počet reflexních vest rovný počtu sedadadel a msíte je mít přímo v kabině, nebo naše bílá pozitivka který nikdo nerozumí a bylo by záhodno tyhle věci vyklestit. Ale jsou to furt marginální věci.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Středa, 13. listopadu 2019 - 13:39:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6456
Registrován: 9-2011
naše bílá pozitivka který nikdo nerozumí
Stejně jako nikdo nerozumí bílé pozitivce finské nebo bílé pozitivce belgické, že?
Všichni jste volové. Servít
Středa, 13. listopadu 2019 - 15:45:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1161
Registrován: 9-2016
Zrovna dopravní předpisy na silnici jsou hodně národní záležitostí. Dokonce i dopravní značky jsou rozdílné v jednotlivých státech a to včetně A, CZ, D, PL, SK. Vzpomenu např. jiný styl Ondřejského kříže na přejezdu. Celkem se dá pochopit co znamená (obzvláště jsou-li za ním vidět koleje). Ale např. označení zákazu parkování zda platí odtud nebo sem je zcela jiné (směr šipek). I zelená šipka v Německu mnohde nesvítí. Je plechová a namalovaná barvou. Takže normální řidič, než jede do ciziny, tak se podívá na základní seznam jak se kde smí jezdit a jaké jsou odlišnosti ve značkách. To platí pro Čechy i pro Němce. A pokud Rakušan kouká jako puk na bílou pozitivku na přejezdu, není to vina našich předpisů, ale jeho.
Středa, 13. listopadu 2019 - 15:58:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4924
Registrován: 3-2004
Zrovna dopravní předpisy na silnici jsou hodně národní záležitostí.

Upřímně řečeno, nechápu proč? Auta stejná, silnice stejné, polští řidiči kamionů všude stejní - proč dělat nějaké bariéry?
Středa, 13. listopadu 2019 - 16:39:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 113
Registrován: 6-2018
Namalované zelené šipky už tady přece byly. Proč zmizely, to jest mi záhadou.
Středa, 13. listopadu 2019 - 16:54:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1939
Registrován: 11-2009
starý_Ivoš: údajně šlo o to, že stále platí, že u zelené odbočovací šipky musí řidič dát přednost vozidlům jedoucím v hlavním směru. V ČR se tohle však už nepraktikuje a při zelené odbočovací šipce žádná auta v kolizním směru nejedou. U plechové šipky toto logicky nejde zajistit.
Středa, 13. listopadu 2019 - 17:23:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 420
Registrován: 10-2005
To Paul2no: ale praktikuje, V Táboře pod Černými mosty od benzinky, svítí zelená šipka i když zleva od Sezimáku je také zelená.Onehdá jsem se tam docela vyděsil. Takže pozor.
Středa, 13. listopadu 2019 - 18:16:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6063
Registrován: 7-2007
Mike_shunt: na Písecké křižovatce je to také. Od nemocnice svítí šipka doprava a ze směru od Náchoda mají také zelenou. Já si myslel, že to až tak neobvyklé není. Je blbé, že není žádna upozornění, že vyprší čas této šipky. Náhle zhasne a když se nedaří, tak projedeš červenou...
Paul2no:při zelené odbočovací šipce žádná auta v kolizním směru nejedou. Trochu to motáš, abys nebyl pak překvapen (bum). Pokud je tam kompletní semafor se šipkama, tak máš pravdu, ale pokud je tam jen šipka samostatně vedle, tak pozor! Přednost nemáš a i když jedeš zprava!
Středa, 13. listopadu 2019 - 18:48:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1940
Registrován: 11-2009
Oldcerry: já jsem jen teoretik, auto nemám. Ale co mám informace (možná teda špatné) tak křižovatky jsou u nás nastavené tak, aby při zelené samostatné šipce doprava zleva skutečně nic nejelo.

Je blbé, že není žádna upozornění, že vyprší čas této šipky.
Stačilo by přestat řešit blbosti a konečně zavést blikající zelenou (i pro chodce).

(Příspěvek byl editován uživatelem paul2no.)
Středa, 13. listopadu 2019 - 18:52:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2157
Registrován: 11-2012
T_._H_.,RadekŠ: Normalizaci technických norem a sjednocení názvů potravin za účelem kompatibility plně chápu, viz ten neustále opěvovaný "Rum" vhodný možná tak do kafe, kde je ta blicí chuť neutralizována. Nebo také "vodka". Upřímě se divím těm, co to pijou samotné.

Ovšem zde to mělo skončit.

Národní specifika při řízení: Ono by docela pomohlo ty nejdůležitější věci vyvěsit na hraničním přechodu. Třeba na to, že nemám pít (nealko samozřejmě) při řízení si také na Slovensku vzpomenu, až tak učiním.

Samostatná zelená šipka: Bacha, přesně toto nám říkali v autoškole (rok 2004). Že v Přerově je to sice plně synchronizované, takže nedochází ke koliznímu směru, ale není tak všude v republice, takže při rozjezdu na tuto šipku se ubezpečit, že nedojde ke kolizi.

Paul2no: Blikající zelená se zkouší snad v Břeclavi a pár dalších městech jižní Moravy. Nebo v Přerově rovnou máme číselný odpočet zelené pro chodce před nádražím.
Kočátko říká, že poctivý analog je lepší než digitální náhražky.
Pohrdám všema, co si nechaj kálet na hlavu jakožto aj těma, kdo jim na tu hlavu kálí...
Středa, 13. listopadu 2019 - 19:02:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1941
Registrován: 11-2009
Pavel_Večeřa: o Břeclavi vím. Nevím ale, proč se u nás testuje něco, co ve všech okolních zemích (včetně Slovenska) už dávno funguje.
Středa, 13. listopadu 2019 - 20:15:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3842
Registrován: 5-2002
já jsem jen teoretik, auto nemám. Ale co mám informace (možná teda špatné) tak křižovatky jsou u nás nastavené tak, aby při zelené samostatné šipce doprava zleva skutečně nic nejelo.

Pletete si šipku na kompletním semaforu se zelenou šipkou na úrovni plného červeného světla. V prvním případě může být šipka kterýmkoliv směrem a platí, že kolizní směry stojí (přesto někteří joudové najíždí do křižovatky a čekají na auta proti, pokud vůbec najíždí - třeba u Tančícího domu z nábřeží doleva na most nebo doprava do Resslovky, případně na Pražského povstání), Ve druhém případě má být šipka jen doprava (ale obejevují se i přímo nebo doprava a přímo) a tam musíte očekávat auta zleva, kterým musíte dát přednost. Donedávna to bylo třeba na Karláku - od radnice na Moráň svítila plná zelená a v Resslovce červená s doplňkovou zelenou šipkou doprava, Bouraček tam bylo dost (je to přeci jen výjimečné), takže nyní z Reslovky jsou jen standardní barvy a na Karláku svítí trvale červená, ke které přisvěcuje zelná šipka přímo - stejně se jinam jet nedá, doleva je odbočení zakázáno. Nicméně mám zážitek s blondýnou ve volvu, která tam stála dva cykly a čekala na zelenou. Když už troubení bylo příliš intenzivní, tak to na třetí zelenou šipku švihla mezi tramvaje doleva.
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Středa, 13. listopadu 2019 - 22:47:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20465
Registrován: 5-2002
OC: Je blbé, že není žádna upozornění, že vyprší čas této šipky.
To nevadí, to je ve 361 řešený a už se to tu ventilovalo Xkrát (prtože je to podobný jako na přejezdu).

J11: ale obejevují se i přímo nebo doprava a přímo
Dokonce i doleva - na Soudním náměstí zpod magistrály doleva nahoru k Arkádám. Asi aby mohli chodit chodci.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Středa, 13. listopadu 2019 - 23:02:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9096
Registrován: 5-2007
Johny11: Ak som sa správne díval do Technických Podmínek pre návrh SSZ, nie je dovolené nad jedným pruhom zriaďovať viac než jeden semafor. Takže v okamihu, keď mám pruh pre dva smery, a potrebujem nejak signalizovať len jeden smer, nastupuje kreativita projektantov, ktorí sa s tým musia nejak vysporiadať. Takže to buď obchádzajú tými doplnkovými šipkami aj pri zaistení bezkolíznej jazdy (typicky šipka rovno), alebo v smere doľava zasa použijú plné svetlo s ktorým sa zároveň rozsvieti (a celú dobu zelenej svieti) signál pre opustenie križovatky, atď. Takisto zohráva úlohu, že keď pre odbočenie použijem plnohodnotný semafor so šipkou nesmiem tam dať zelenú chodcom (takže tiež musím použiť doplnkovú šipku alebo plné svetlo). Inak v rýchlosti som sa tam nedopátral, či sa smú križovatky navrhovať tak, že v okamihu, keď mám doplnkovú šipku rovno, smiem dať zelenú chodcom alebo nie (podľa zákona môžem a mali by v tom okamihu prednosť).

Luxus aj provizórne SSZ. Napr. na hlavnej križovatke v Považskej Bystrici, ktoré postupne strieda smery ale ukazuje plné svetlo. Človek si odbočuje na plné svetlo doľava a vystresovane sa díva na radu áut v protismere rovno. Rozbehnú sa? Nerozbehnú sa?

Proste niečo podobné, ako keď sa projektanti na železnici nejak snažia nahoniť napr. návestenie na koľaje s výrazne rozdielnou dĺžkou, alebo sú v tiesni so zábrzdnými vzdialenosťami, alebo sa snažia nejak obísť nemožnosť použiť štvorsvetelné návesti.
Čtvrtek, 14. listopadu 2019 - 00:02:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4699
Registrován: 4-2003
Chary:
"Máme někde u nás kruhový objezd takový, kde nejsou cedule "dej přednost v jízdě" při příjezdu k němu, a tudíž se upřednosťnuje jeho zaplňování před jeho uvolňováním?"
Popravdě, ještě jsem na svých cestách na takový nenarazil, jen jsem jeden viděl kdysi u novinového článku. Zato se pravidelně a ve značné míře setkávám s případy, kdy chybí dopravní značka "Hlavní pozemní komunikace" uvnitř kruhového objezdu, tedy pro řidiče jedoucí po kruhovém objezdu by měla platit přednost zprava, byť vjezd na kruhový objezd je osazen značkou "Dej přednost v jízdě".

Honzou Klonfarem vzpomínaný kruhový objezd u Mstětic má značku "Dej přednost v jízdě". Tento kruhový objezd ještě donedávna, před vybudováním a napojením průmyslového parku, byl specifický tím, že směr jízdy vyznačený šipkami býval při jízdě od Nehvizd hojně ignorován a byl projížděn v protisměru, k čemuž sváděl (a svádí) jeho tvar.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Čtvrtek, 14. listopadu 2019 - 00:45:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2547
Registrován: 8-2010
ad Doktor:
Při vjezdu na kruhový objezd musí být dle platné legislativy vždy umístěna značka Kruhový objezd (č. C 1) spolu se značkou č. P 4 „Dej přednost v jízdě!“ nebo značka č. P 6 „Stůj, dej přednost v jízdě! - viz níže:

§ 22 Jízda křižovatkou
(5) Řidič vjíždějící na kruhový objezd označený dopravními značkami "Kruhový objezd" společně se značkou "Dej přednost v jízdě!" nebo "Kruhový objezd" společně se značkou "Stůj, dej přednost v jízdě" musí dát přednost v jízdě vozidlům a jezdcům na zvířatech jedoucím po kruhovém objezdu a organizovanému útvaru chodců a průvodci vedených a hnaných zvířat se zvířaty jdoucími po kruhovém objezdu.


Zato se pravidelně a ve značné míře setkávám s případy, kdy chybí dopravní značka "Hlavní pozemní komunikace" uvnitř kruhového objezdu, tedy pro řidiče jedoucí po kruhovém objezdu by měla platit přednost zprava, byť vjezd na kruhový objezd je osazen značkou "Dej přednost v jízdě".

Nechybí...[nene], uvnitř kruhového objezdu se totiž značka Hlavní pozemní komunikace (č. P 2) nepoužívá, neboť se má za to, že zejména práva a povinnosti řidiče vjíždějícího na kruhový objezd jsou dostatečně vymezeny tzv. místní úpravou, tj. svislým dopravním značením. Detaily např. zde, či zde nebo zde

(Příspěvek byl editován uživatelem Paul_red_adair.)
Čtvrtek, 14. listopadu 2019 - 01:30:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9097
Registrován: 5-2007
Doktor: Existuje niečo, čo síce vyzerá ako kruhový objazd, jazdí sa po tom viacmenej ako po kruhovom objazde, ale v reále sú to 3 križovatky vedľa seba a na každej je tá prednosť riešená trochu inak. Je to na krížení ulíc Okružní, Seifertova a Merhautova v Brne.
55p
Čtvrtek, 14. listopadu 2019 - 07:51:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1990
Registrován: 6-2009
S200, Aleš_Liesk.: Díky oběma [vypravci]
Sledovačky nasazení skoro všeho na http://sledovani.55p.cz/.

Průjezdy vlaků přes stanice na http://stanice.55p.cz/. Co to jsou stanice? Sledovačky pro konkrétní trať či spíš stanici.
Čtvrtek, 14. listopadu 2019 - 08:20:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9595
Registrován: 4-2003
Ovšem zde to mělo skončit.

Sorry, ale to je taková úvaha z obecné kategorie "lidi by neměli bejt moc chytrý a vzdělaný, protože tak je líp".
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."