Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Všeobecná železniční diskuse » Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 06. 05. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 06. 05. 2019

dolů
   autor příspěvek
Pondělí, 29. dubna 2019 - 12:04:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1247
Registrován: 1-2013
Podroužek: [proud] [ok]
Pondělí, 29. dubna 2019 - 13:31:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19093
Registrován: 5-2002
Podr: "Poslóché kemo, běž mně to spravit, já tady zatím budu za tebe zvonit".
Svého času to byla i reklama v TVbedně, jak takhle týpek vytrubuje blondýnu, které se nadaří nastartovat. No a ona vystoupí, dojde k němu, usměje se a praví: "Pane, zkusil byste mi to nastartovat? Já vám zatím podržím ten klakson."

Když už jsme u těch blondýn, tak jedna naše známá takto měla domluveno, že při pondělku přstaví svojí Audinku do servisu (na nějakou prkotinu). Během víkendu se ukázalo, že servisu mnohem potřebnější je rodinný Touareg, tak ho tam dovezla místo ní (jezdili tam s obojím, v tom prblém nebyl).
Servisák přišel na plac, vidí toho Touarega a škrábe se za uchem: "Ale manžel nahlašoval, že přivezete Audinu". Ona nasadila tvář, za kterou by se nemusel stydět profesionální hráč pokeru, upřela na něj své modré oči, prohrábla si blonďaté vlasy a naprosto nevzrušeně se zeptala: "A tohle není Audina"...? [wink]
Pondělí, 29. dubna 2019 - 15:45:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1660
Registrován: 10-2009
To Hajnej, fakt dobrý. Nevím, čím si vysloužily blondýny tu pověst úplných slepic, když dle mých životních zkušeností těch blboučkých žen je plno a blondýny asi většinu netvoří. A mám-li být jako chlap sebekritický, my kluci si taky notně zablbnem a já to taky nekazím.
Krásný vtípek z nedávna: Blondýna ke svému muži. "Karle, auto má v karburátoru vodu". Manžel se diví."Ty víš, že je v autě karburátor? A kde jsi vůbec zaparkovala, auto před barákem nevidím?" Blondýna: "V rybníce".
Pondělí, 29. dubna 2019 - 16:30:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2060
Registrován: 11-2012
To s tím držením klaksonu jsem slyšel aj od jednoho jeřábníka, kterému takto chcípl jeřáb na kruháču v Bratislavě. Přesně ta stejná reakce: "Běž mě předvést, jak ten jeřáb oživíš a odjedeš s ním. Já ti zatím podržím ten klakson..."
Kočátko říká, že poctivý analog je lepší než digitální náhražky.
Pohrdám všema, co si nechaj kálet na hlavu jakožto aj těma, kdo jim na tu hlavu kálí...
Pondělí, 29. dubna 2019 - 18:29:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 950
Registrován: 9-2016
S tím "neohrozit" a "neomezit" je to trochu problém. Musíte dokázat, že jste neohrozil, ale jen omezil. Omezit můžete i tramvaj, ale musíte počítat s tím, že na "neohrozit" má trochu delší bzdnou vzdálenost. Ale pokud dokážete, že tam stojíte již nějakou dobu, tak je vina na straně řidiče tramvaje. S oběma pojmy jsem měl docela problém v Němcích. Tam vám tam auto běžně vjede z vedlejší tak, že vás omezí (musí se přibrzdit). A kydž jsem se na toto téma bavil se známým Němcem, tak říkal: "Pokud jej vezmu do boku nebo do zadku v prostoru křižovatky, je to jeho vina. Pokud jej naberu až kus za křižovatkou, je to moje vina".

S tím pražským Podolím (Pobřežní) si však nejsem tak jist. Tramvaj jedouc do centra křižuje auta jedoucí proti. A mám takový dojem, že přednost má tramvaj jen před souběžně jedoucími auty, nikoliv protisměrnými. Navíc nevím, zda se samostatné tramvajové těleso považuje za komunikaci, neb při výjezdu z míst ležících mimo komunikaci musí řidič dát přednost všem.
Úterý, 30. dubna 2019 - 11:16:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 192
Registrován: 7-2017
Hajnej:
"D400: Nebýt to dráha regionální, ale tramvajová, tak najede podobnou situaci skoro v každé ulici. Jen tam bude 100x větší provoz.
Ta podobnost je pouze topologická, nikoliv legislativní - při přejíždění tramvajového pásu vozidlo zastavit smím a tramvaják musí jet tak, aby mě ani v tomto případě nenabořil."

Tak o tom žádná pochybnost, že je zde legislativní rozdíl. Ale aby věci byly zamotanější, podle této značky se musím chovat, jako by to železniční přejezd byl, ikdyž se zcela nepochybně jedná o dráhu šalinovou, de iure tedy tramvajovou. Tož tak.
Úterý, 30. dubna 2019 - 12:03:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5116
Registrován: 11-2007
Poklope, pozor. Ty kříže označují dráhu, což tramvaj nepochybně je. Teoreticky by mohly označovat i dráhu trolejbusovou, což by ovšem nedávalo smysl, neb pravidla jízdy trolejbusu jsou platná i pro autobus.
Úterý, 30. dubna 2019 - 12:42:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 193
Registrován: 7-2017
Ve vyhlášce stojí následující, tak nevím.

Výstražný kříž pro železniční přejezd vícekolejný
Značka upozorňuje na vícekolejný železniční přejezd, kde je potřeba dbát zvýšené opatrnosti pro případ současného průjezdu vlaků z obou směrů.
Je-li řidič povinen před železničním přejezdem zastavit vozidlo, zastaví před touto značkou.
Úterý, 30. dubna 2019 - 13:42:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4591
Registrován: 4-2003
A zákon č. 361/2001 Sb. říká: železniční přejezd je místo, kde se úrovňově kříží pozemní komunikace se železnicí, popřípadě s jinou dráhou ležící na samostatném tělese, a označené příslušnou dopravní značkou.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Úterý, 30. dubna 2019 - 16:45:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2945
Registrován: 6-2016
Doktor: Jen doplním - § 2 Vymezení základních pojmů, odstavec bb)
Úterý, 30. dubna 2019 - 17:40:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3419
Registrován: 9-2003
Zajímalo by mě, zda Priapos nebo Honzanr jsou i v reálu šalináři, nebo jen vřískající šotoušci, jimž někdo zbrzdil jejich milovaný šotodopravní prostředek.
NOBLE BRICKS
Úterý, 30. dubna 2019 - 17:59:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4845
Registrován: 3-2004
Díky pánové, konečně jsem to s těmi šalinami konečně nějak pochopil...

Vždycky jsem se tak nějak musel řídit jen citem a právem sílnějšího (šalináře) a zatím to vyšlo bez kolize.
Středa, 01. května 2019 - 00:28:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8774
Registrován: 5-2007
Poklop_D400: Áno, použitie ondrejského kríža zrovna na tých miestach - v spojení s cestnou signalizáciou je veľmi veselé. Pretože tam vzniká situácia, pri ktorej má vodič zelenú, drážne vozidlo má na stoj, ale pritom by vodič na priecestie vôbec nemal vchádzať, pretože by mal splniť dikciu §28 písmeno d. [auto][kladivo]

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Středa, 01. května 2019 - 09:26:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5117
Registrován: 11-2007
Asdf: S ohledem na to, že světelné zařízení má přednost před pevnými značkami, nevím, o čem mluvíte. Navíc, postaví-li se na přejezd policajt či označený pracovník dráhy, tak pro řidiče přestanou platit nejen pevné dopravní značky, ale i světelná signalizace a řidiči jednají dle jeho pokynů (a na jeho odpovědnost).
Středa, 01. května 2019 - 17:52:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8778
Registrován: 5-2007
Rudolf_33: Nemáte pravdu. §76 odst. 6 ZPPK nadradzuje svetelnú signalizáciu iba značkám upravujúcim prednosť (def. §63 pís. b). No tie sú vymenované vo vykonávacích predpisoch (Příloha č. 2 k vyhlášce č. 294/2015 Sb.). A tam ondrejské kríže fakt nie sú [kladivo]

V prípade prítomnosti pracovníka nie sme v spore.

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Středa, 01. května 2019 - 18:20:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6153
Registrován: 9-2011
Asdf: na to jsem se chtěl Rudolfa taky zeptat, kde je v Zákoně věta o tom, že zelená na SZZ znamená, že se nemusím ohlížet na jedoucí vlak.
Kmitavá bílá tam zmíněná je.

K tomu pracovníkovi - kdyby před žel. přejezdem stál policajt a ukazoval, že mám jet, a přitom by se k přejezdu blížil vlak, tak teda fakt nevim, jestli bych tomu policajtovi věřil.
Všichni jste volové. Servít
Středa, 01. května 2019 - 19:04:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 78
Registrován: 7-2017
To je obvyklá kratochvíle šveců na Evropský. Už od předchozí stanice vidí že mu stojí auto na kolejích a nemůže, po Evropský jedou ve dvou pruzích auta. Co udělá švec, no rozjede to na plný koule, pak zvoní jak šílenec a ve finále na to dupne, ale zvoní jak na lesy dál. Kdo se nedrží válí se, jen čekám až někdy dostane někdo přes držku, zaslouženě. K vidění několikrát denně.
Středa, 01. května 2019 - 19:57:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19106
Registrován: 5-2002
Na to je nejlepší poslat stížnost do vozovny, hezky s číslem linky, pořadím a pro jistotu i časem...
Středa, 01. května 2019 - 20:06:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 956
Registrován: 9-2016
Když jsme před mnoha léty s traťovkou opravovali přejezd, z důvodu bezpečnosti dělníků byly závory dole. A hned u přejezdu stála MUVka. Jakmile bylo možno přejezd zvednout, závory se zvedly a auta se pustila. Přesto mnoho řidičů váhalo, zda před stojící MUVkou při zvednutých závorách mohou jet.
Pokud by se blížil vlak a železničář by mi ukazoval zda mohu jet, tak bych tomu moc nedůvěřoval. Jak bych poznal, že je to železničář, že to není nějaký divný ferda ve vestě. U policajta budu spíš věřit tomu, že je pravý, ale zase nevím, zda ví, že nic nepojede. V případě semaforu na stejném sloupku je tomu jako na každé světelné křižovatce. Světelná signalizace je nadřazena svislým dopravním značkám. Takže tomuto bych důvěřoval nejvíc.
Středa, 01. května 2019 - 20:09:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 957
Registrován: 9-2016
Hajnej: Jak dokážete, že tam auto nevjelo před tramvaj na poslední chvíli. To byste musel stát s kamerou za řidičem a vše točit. V autě zase nenatočíte co se děje v tramvaji. A řidič tramvaje vše popře, takže tvrzení proti tvrzení.
Středa, 01. května 2019 - 21:37:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19107
Registrován: 5-2002
Makus: A řidič tramvaje vše popře, takže tvrzení proti tvrzení.
Pokud to dělá soustavně, je pravděpodobné, že pak ty stížnosti budou chodit pořád a od různých stěžovatelů. Potom už to tvrzení proti tvrzení nebude... [nene]
A to neuvažuji existenci uličních kamer, protože k jejich záznamu má přístup jen někdo a jen když jde o něco víc.
Středa, 01. května 2019 - 22:00:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1252
Registrován: 1-2013
Makus: Pokud by se blížil vlak a železničář by mi ukazoval zda mohu jet, tak bych tomu moc nedůvěřoval.
On ten železničář může dovolit vjetí na přejezd pouze při blikání červených světel, zvukové výstraze houkačky nebo sklápění závor, ne však v případě, že je vidět nebo slyšet blížící se vlak. Ukazovat nemůže, musí dát ústní souhlas.

Jak bych poznal, že je to železničář, že to není nějaký divný ferda ve vestě.
Pověřený zaměstnanec provozovatele dráhy je povinen se na požádání řidiče prokázat platným pověřením provozovatele dráhy.

Obojí je v Zák. 361/2000 Sb., § 29 odst. 1 a 2

(Příspěvek byl editován uživatelem Jaroslav_T.)
Čtvrtek, 02. května 2019 - 08:33:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6154
Registrován: 9-2011
Makus: kdysi jsem posílal stížnost na tramvajáka a kupodivu po mě DP nepožadoval žádné nevyvratitelné důkazy, které by u soudu obstály i proti třem "důvěryhodnejm" svědkům v případě pětinásobný vraždy, ale poděkoval mi a sdělil, že protože podobných stížností na toho tramvajáka bylo více, budou to s ním řešit.
(nejednalo se o prudké brzdění před autem stojícím na kolejích už dlouhou chvíli, nicméně to na principu "dokazování" nic nemění)
Všichni jste volové. Servít
Čtvrtek, 02. května 2019 - 10:13:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1661
Registrován: 10-2009
U nás ve štatlu má každá šalina takovó čučku hned za voknem, teda kameru.
Čtvrtek, 02. května 2019 - 10:51:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5118
Registrován: 11-2007
Asdf: Problém je v tom, že výstražné kříže se zřizují podle zákona o dráhách, zatímco ostatní silniční dopravní značky podle ZPPK. Prováděcí předpisy k ZPPK proto nemohou upravovat tvar, umístění a význam značek drážních. Tramvaj se se řídí podle ZPPK, nejede-li po zvláštním tělese (pak se řídí podle interních předpisů zřizovatele, drážní těleso však musí být označeno jako dráha). Na křížení drážního tělesa se silnicí tak lze uplatnit jak předpisy silniční, tak železniční. To se ukazuje na fotografii v diskuzi, kde je jak výstražný kříž, tak značka "dej přednost tramvaji". No a pokud jde o zabezpečovací zařízení, pak byla buď možnost zřídit dvě samostatná, jedno pro dráhu, druhé pro silniční provoz na navazující křižovatce. To je samozřejmě nesmysl a proto bylo vybráno silniční, které má možnost řídit provoz tramvají speciálním způsobem (světenými čočkami). Bezpečnost je tak zajištěna.
Čtvrtek, 02. května 2019 - 11:08:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19113
Registrován: 5-2002
R33: To se ukazuje na fotografii v diskuzi, kde je jak výstražný kříž, tak značka "dej přednost tramvaji"
Zjevně proto, aby se nikdo nemohl vymlouvat, že myslel, že tramvaj není vlak (= neplatí kříž), a jiný aby se zas nemohl točit na nesprávném označení a dovozovat jeho neplatnost (je to dráha, tak neplatí trojúhelník).
František_plášek
Čtvrtek, 02. května 2019 - 11:11:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1576
Registrován: 9-2006
...kdysi jsem posílal stížnost na tramvajáka a kupodivu po mě DP nepožadoval žádné nevyvratitelné důkazy, které by u soudu obstály i proti třem "důvěryhodnejm" svědkům v případě pětinásobný vraždy, ale poděkoval mi a sdělil, že protože podobných stížností na toho tramvajáka bylo více, budou to s ním řešit.

No je to přesně o přístupu lidí..já ještě v době, kdy nebylo běžné mít v telefonu možnost nahrávání videa, poslal stížnost na pana řidiče tramvaje, který právě na Evropské dlouze zvonil na starou paní, která se šourala přes přechod, přes otevřené okýnko u místa řidiče bylo ven slyšet ne zrovna lichotivé výrazy na adresu oné paní...poslal jsem čas, zastávku, číslo linky, číslo vozu....

A odpověď ? .....podle DPP tramvaj uvedeného čísla byla na opačné straně Prahy, tudíž nepovažují stížnost za oprávněnou....bla bla bla...

(Příspěvek byl editován uživatelem František_plášek.)
Čtvrtek, 02. května 2019 - 12:08:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 28
Registrován: 8-2018
Zde na ukázku navrhované nové logo ČD zatím v přípravě.
Čtvrtek, 02. května 2019 - 12:24:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6155
Registrován: 9-2011
Zas je potřeba vyhodit pár milionů??? [sad][kladivo]
Všichni jste volové. Servít
Pikehead
Čtvrtek, 02. května 2019 - 12:45:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4992
Registrován: 3-2007
Klíd, podle nového Modrého světa to právě z finančních důvodů není v plánu.
Vikijous
Čtvrtek, 02. května 2019 - 17:58:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1074
Registrován: 4-2003
447.001:
"Zde na ukázku navrhované nové logo ČD zatím v přípravě. "
Nové? Aktuální novinka z roku 2006.[biggrin]
Pátek, 03. května 2019 - 01:57:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8782
Registrován: 5-2007
Rudolf_33: To je síce fajn a pekné, ja s tým súhlasím, ale tomu zákonu to fakt nezodpovedá. Ak sa máme držať litery zákona, jediný správny postup, ktorý dodrží všetky platné paragrafy (ktoré pri tom vlastne ani nie sú znením v spore) je taký, že v okamihu, keď zbadám blížiacu sa šalinu, musím zastaviť a počkať kým neprejde, alebo kým nejakým spôsobom (napr. od vodiča električky čoby poverenej osoby) nedostanem znamenie, že môžem ísť. A je úplne jedno, či tam svieti zelená alebo ružová. Ak sa má litera zákona dodržať, tá druhá doska (výstražník PZZ) tam proste byť musí, aj keby mala mať dajme tomu len to biele svetlo.

Ale pretože zdravý rozum naozaj hovorí niečo podobné, ako píšete Vy, mohlo by byť zaujímavé zistiť, ako by bola uzavretá nehoda, ktorá vznikla v okamihu, keď mal vodič auta zelenú (napr. porucha SSZ, nerešpektovanie signálu stoj vodičom električky, prípadne hoc keby len tvrdil, že mal zelenú a neexistoval by priamy dôkaz/svedectvo o opaku, takisto prípadne keby naopak vodič električky len tvrdil, že videl voľno).

ZPPK síce nemôže upravovať tvar, umiestnenie a význam drážnych značiek, ale určite ich môže klasifikovať, ak taká klasifikácia vznikla pre potreby ZPPK a určite môže aj v takýchto prípadoch predpisovať povinnosti pre vodičov, ako sa chovať podľa ktorej značky. Určiť, že napr. v prípade, že je SSZ umiestnené na rovnakom stĺpe ako ondrejský kríž, prebíja SSZ aj ondrejský kríž, je podľa mňa výhradne v kompetencii ZPPK.
Pátek, 03. května 2019 - 19:14:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5119
Registrován: 11-2007
Asdf, mám dojem, že se do své argumentace jenom zamotáváte. Především nutno říci, že provedení silničních návěstidel je dáno zákonem a technickými normami, nikdo neschválí do provozu zařízení, které by bylo schopné pustit do křižovatky jakákoli vozidla, jejichž dráhy se kříží. Od toho je tam nepatrné relátko, které při poruchovém zhasnutí kterékoli návěsti "Stůj" přepne zařízení do "blikající žluté" a další se řídí obecnými předpisy o přednosti.


Pokud někdo z jakéhokoli důvodu nedodrží předpisy, je veškeré technické zařízení zpravidla k ničemu. Ale znalci bývají schopni technickou poruchu zařízení potvrdit nebo vyvrátit. A někdy bývají i svědci, takže výrazná většina nehod se nakonec rozplete. Nepatrné vyjímky potvrzují pravidlo.


Ostatně, návěst "Volno" zeleným světlem je známa i na dráze.
Pátek, 03. května 2019 - 21:56:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19120
Registrován: 5-2002
R33: Od toho je tam nepatrné relátko
Tady někdo soutěží v importu Nokií do Finska (sov do Athén, dříví do lesa)...? [biggrin]
Pátek, 03. května 2019 - 23:28:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8783
Registrován: 5-2007
Rudolf_33: Ja sa do tej argumentácie nezamotávam, tvrdím stále to isté, naopak Vy ste pomerne kreatívny, napríklad teraz ste si z celého môjho príspevku vybral jednu jedinú, ešte dosť nepodstatnú vec, a zúrivo sa s ňou snažíte polemizovať. Takže ešte raz, nehovorím, ako by táto situácia mala byť riešená zdravým rozumom (v tom plne súhlasím s Vami), ja hovorím o právnom stave. A nazdávam sa, že proste je v ZPPK v tomto smere drobná diera.

Inak ohľadom konštrukcie križovatiek si tiež dovolím zľahka nesúhlasiť. Samozrejme sa neočakáva, že to zariadenie sa dopustí nebezpečnej chyby podchvíľou. Ale už len to, že sa tie zariadenia typicky hodnotia na úroveň bezpečnosti stupňa 3, pričom daná stupnica má stupne 4, môže niečo napovedať.

Ale ešte raz, je to len jeden z prípadov a možno ešte ten "najmenej zaujímavý". Zaujímavejšie by bolo zistiť, čoho by sa dobral súd v prípade, že vodič električky signalizáciu nerešpektoval a následne sa snažil domôcť uznania spoluviny vodiča automobilu poukázaním na to, že vodič auta nedodržal §29 ZPPK.

(Příspěvek byl editován uživatelem asdf.)
Sobota, 04. května 2019 - 08:53:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19122
Registrován: 5-2002
Asdf: Ale už len to, že sa tie zariadenia typicky hodnotia na úroveň bezpečnosti stupňa 3, pričom daná stupnica má stupne 4, môže niečo napovedať.
Že na to není potřeba úroveň bezpečnosti, nutná pro drážní ZZ, ale "postačí" úroveň používaná v atomových elektrárnách...? [biggrin]

Ale teď vážně: něco na těch křižovatkách bude zjevně výrazně jinak, než na dráze. Četnost asi ne, spíš naopak, následky o tolik menší nejsou, ty to +/- vyrovnají - že by tedy výrazně větší možnost odvrácení...?
Sobota, 04. května 2019 - 14:45:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3247
Registrován: 7-2012
Paul2no:
"Zdravím, v pondělí vyrážím do Bělehradu a s tím se chci zeptat, jak je to v Srbsku s focením na železnici (z míst veřejnosti přístupných). Našel jsem pouze už starší informace, že je to tam stále zakázáno, ale chtěl bych vědět, jak je to tam dnes. Jestli můžu ve stanici vytáhnout foťák bez riskování problémů, nebo mám radši jen nenápadně fotit mobilem.

Já jsem byl v NIši upozorněn policijí, že je to zakázané!"
Foť a když přijede maják s houkačkou, řekni, že jsi to nevěděl.
Neděle, 05. května 2019 - 12:59:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1087
Registrován: 9-2013
https://youtu.be/PXRGd9OSiEU

Zvláštní vlaky na železničním dni v Kralupech nad Vltavou a okolí.

PeHy
Neděle, 05. května 2019 - 22:31:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 549
Registrován: 4-2013
https://zdopravy.cz/anketa-roztristena-regionalni-doprava-je-nocn i-murou-cd-maji-ji-ridit-kraje-27656/ Myslím si, že by regionální dopravu na železnici by dál měli jízdní řády plánovat na krajských úřadech.

Protože takový úředník někde v Praze bude prd vědět třeba o potřebě počtu spojů na takové trati jako je třeba Choceň - Vysoké Mýto - Litomyšl nebo třeba na trati Zábřeh - Jeseník, že o tom budou víc vědět uředníci v Pardubicích či Olomouci než nějaký úředníček v Praze.
Pondělí, 06. května 2019 - 08:27:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6158
Registrován: 9-2011
Tak on si to ten úředníček v Praze samozřejmě necucá z prstu, ale dělá to na základě požadavku krajů.
Na druhé straně, úředníček na kraji si naplánuje vlak tak, aby to vyhovovalo "jemu" a vlak klidně zařízne na hranici kraje bez ohledu na to, že o 10 km dál je uzel, kam by ten vlak z "jeho" kraje mohl dovézt lidi, ale bohužel ten uzel je už "u konkurence". Při plánování "z Prahy" se takovéhle vazby dají ohlídat daleko líp.
Všichni jste volové. Servít
Pondělí, 06. května 2019 - 09:28:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7228
Registrován: 8-2007
Na druhé straně, úředníček na kraji si naplánuje vlak tak, aby to vyhovovalo "jemu" a vlak klidně zařízne na hranici kraje

Možná to tak někde je,ale třeba Ústecký kraj má plno společných linek s okolními kraji.Např.Děčín-liberec s Libereckým krajem,Ústí- K.Vary s Karlovarským,Ústí-Praha,Ústí-Lysá,Žatec-Lužná u Rak. se středočeským.Většinou mají i sdílená vozidla.I na trati Žatec-Plzeň platí některé spoje,které neobjednává MD,i když tam jsou zrušené Os.vlaky v úseku Žatec-Žihle.

Krajský úředník má i lepší zpětnou vazbu(krajské volby),než nějaký úředník v Praze,kterému jsou lidi někde u Bruntálu úplně u [zadnice] a spoje jezdily jen tak,aby to vyhovovalo oběhu vlaků.

Myslím si, že by regionální dopravu na železnici by dál měli jízdní řády plánovat na krajských úřadech.

Také si to myslím.Snad to tak i do budoucna zůstane a úředník v Praze si najde jinou zábavu,aby byl nepostradatelný.[biggrin]


(Příspěvek byl editován uživatelem Apollo 17.)
Pondělí, 06. května 2019 - 10:09:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3785
Registrován: 3-2006
Problém je, když ten úředník je stejně v Praze. Viz Středočeský kraj.
Pondělí, 06. května 2019 - 11:56:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19134
Registrován: 5-2002
A17: Krajský úředník má i lepší zpětnou vazbu (krajské volby)
Obávám se, že tohle je jeden z OOO.
Většina řadových úředníků je vůči výsledkům voleb docela dobře imunní, lhostejno, zda na kraji nebo na ministerstvu.
Pondělí, 06. května 2019 - 12:11:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3786
Registrován: 3-2006
Ad Hajnej:
Také pravda[ok] Úředník musí být loajální.
Pondělí, 06. května 2019 - 12:37:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6159
Registrován: 9-2011
lidi někde u Bruntálu úplně u [zadnice] a spoje jezdily jen tak,aby to vyhovovalo oběhu vlaků.
Lidi u Bruntálu jsou úplně stejně u [zadnice] i úředníkovi v Olomouci (pokud teda zrovna nemá v Brutále babičku [wink]). A nějaké oběhy vlaků jsou mu u [zadnice] už dvakrát. JŘ "aby vycházely oběhy" býval dílem Č(S)D, jakmile to přebraly kraje či Praha, tak se na to hrát přestalo.
Všichni jste volové. Servít
Pondělí, 06. května 2019 - 13:03:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7230
Registrován: 8-2007
jakmile to přebraly kraje či Praha, tak se na to hrát přestalo.

No doufám,že Č(S)D nesídlilo v tom Bruntále.[lol]

Většina řadových úředníků je vůči výsledkům voleb docela dobře imunní, lhostejno, zda na kraji nebo na ministerstvu.

Ale nějaké zadání od těch krajských zastupitelů má.Nebo snad chceš tvrdit,že rozdíly v krajské dopravě např.mezi Jihomoravským a Jihočeským krajem žádné nejsou?Je to jen tím,že v Brně to dělá podle své úvahy úředník Lojza(a ten si vytvoří sám půjčovnu vlaků) a v Budějovicích úředník Ludva?
Já vidím,že například radní na Vysočině si odsouhlasili dražší objednávku s novými vozidly,ve Zlínském kraji zase stará vozidla,ale navýšení objednaných kilometrů,v Ústeckém mají objednávku od několika dopravců...

Také v Praze budete mít nového úředníka a bude muset plnit tužby zastupitelů-bývalý náměstek ČD pro osobní dopravu Štěpán:
Vedení IDSK se ujme 15. května 2019. „Nového ředitele jsme hned na začátku pověřili zpracováním podrobné aktuální zprávy o této naší příspěvkové organizaci. V jejím obsahu by neměla chybět informace o personální situaci společnosti, plnění úkolů zadaných zřizovatelem a informace o stavu přípravy dalších etap rozšiřování integrované dopravy na území regionu,“ oznámila hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011). Prohlásila také, že si vedení kraje od změny ředitele IDSK slibuje zvýšení efektivity řízení organizace.

(Příspěvek byl editován uživatelem Apollo 17.)
Pondělí, 06. května 2019 - 14:48:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19135
Registrován: 5-2002
A17: Ale nějaké zadání od těch krajských zastupitelů má.
Ovšem zadání není totéž, co zpětná vazba. [nene]
Pondělí, 06. května 2019 - 15:01:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7231
Registrován: 8-2007
Ovšem zadání není totéž, co zpětná vazba.

Když to zadání bude blbě,bude zpětná vazba na toho Hejtmana,u kterého si budou jeho voliči vyžadovat změnu.
Že je lepší,když tramvaje v Praze organizují úředníci z Prahy,kteří podléhají volenému zastupitelství v Praze,než kdyby je organizovali úředníci z Bruselu doufám nebudeš rozporovat.[proud]
Pondělí, 06. května 2019 - 15:18:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 961
Registrován: 9-2016
Jen nesmí nastat problém, když přepravní proud jde z jednoho kraje do druhého.
Pondělí, 06. května 2019 - 16:04:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19139
Registrován: 5-2002
A17: Že je lepší,když tramvaje v Praze organizují úředníci z Prahy,kteří podléhají volenému zastupitelství v Praze, než kdyby je organizovali úředníci z Bruselu doufám nebudeš rozporovat.
To je hlavně úplně blbej příklad, protože mezi pražským magošem a Bruselem je rozdíl víc, než jeden stupeň.
Co ale rozporovat budu, je to, že přechodem rozhodování do místa rozhodně nenastaly ty automatické světlé zítřky, jak se předkládalo k věření. On je totiž kromě místní znalosti potřeba i určitý nadhled, a toho se zhusta nedostává (pak to občas končívá i tak, že si obce dělají naschvály a skutek utek´).
Pondělí, 06. května 2019 - 16:32:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6161
Registrován: 9-2011
V okamžiku, kdyby by měly (nebo "až budou") pražské tramvaje jezdit do StČ kraje, nutně nastane spor, jestli za víc peněz přidat vložené spoje až do Horních Kotěhůlek, anebo sice jen do Lysých Kobyl (na Sídliště Jaromíra Soukupa, Červeňan,...), ale zato častěji.
Magistrátní úředník se na lidičkové z Kotěhůlek vykašle (protože "budou volby a kotěhůlečtí mě nevolej"), zatímco "ministerskej" by tímto syndromem trpět neměl (resp. jeho volej - byť nepřímo přes ministra - jak Pražáci, tak Kotěhůláci).
Všichni jste volové. Servít
Pondělí, 06. května 2019 - 16:58:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3788
Registrován: 3-2006
Tak u některých krajů nastává i ta varianta, že úředník, který rozhoduje, je obyvatelem jiného kraje. Další věcí je, že každý je odněkud, takže chtě nechtě preferuje (zná nejlépe) řešení problémů v místě kde žije, nebo k němu má vztah.
Možná by mělo platit obdobné pravidlo pro úředníky (alespoň na některých pozicích), jako pro zastupitele, tedy, že musí být obyvatelem toho území o které rozhodují.
Pondělí, 06. května 2019 - 17:29:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19140
Registrován: 5-2002
MP: Možná by mělo platit obdobné pravidlo pro úředníky (alespoň na některých pozicích), jako pro zastupitele, tedy, že musí být obyvatelem toho území o které rozhodují.
Preferoval bych konkrétnější "musí to tam znát" - ono totiž to "být obyvatelem" taky může znamenat bejt nedávno přiženěněj a nebo taky účelově přihlášenej ke strejdovi...
Pondělí, 06. května 2019 - 17:52:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3789
Registrován: 3-2006
Ad Hajnej: To je samozřejmě ještě lepší.
Ostatně loni jsem připomínkoval, že úředníci MD, se nezúčastní ani projednávání svého návrhu JŘ dálkové dopravy na jihu Čech. Je pravda, museli by nejspíš použít toho výtvoru, který vytvořili o rok před tím.
Pondělí, 06. května 2019 - 19:24:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3652
Registrován: 5-2002
Jen nesmí nastat problém, když přepravní proud jde z jednoho kraje do druhého. Pro který významný mezikrajský proud tento problém nastává? Těch několik případů, kdy je doprava regionálními vlaky přes krajskou hranici obtížná, podle mě spíš dokazuje, že hranice krajů jsou vedené rozumně místech, kde je skutečný zlom poptávky (H. Cerekev - Počátky, Strakonice - Horažďovice). Tam, kde přes hranice lidi jezdí, je železniční spojení bez problémů (nemusíme hned koukat jen na okolí Prahy nebo Hradec - Pardubice, ale třeba Pardubice - Kolín, Ml. Boleslav - Turnov, Zdice - Rokycany, Přerov - Otrokovice, Děčín - Č. Lípa,...)

Organizování veškeré regionální dopravy na kraji má i tu výhodu, že se tam peče skutečně celá regionální doprava. Kdyby vlaky organizovali v Praze, tak by kraje řekly, že jim to tak nevyhovuje a zabezpečí si celou dopravní obsluhu pomocí autobusů. A předat i autobusy do Prahy, to už by asi bylo moc.
Pondělí, 06. května 2019 - 19:50:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7232
Registrován: 8-2007
A předat i autobusy do Prahy, to už by asi bylo moc.

Zase by mělo hodně úředníků v Praze práci.Mohli by dojíždět z okolních vesnic(z Ústí,Pardubic,Liberce,Plzně,Budějovic) do města a tam tvořit nezávisle spojení z Třemošnice do Prachovic,z Litvínova do Brandova,z Králíků do Štítů.....V Praze přece musí nejlépe vědět,jak to má jezdit,protože je to hlavní město.[ok]

U řízení provozu na železnici se to už povedlo a kilometr(vzdušnou čárou) od Václaváku bylo vybudováno CDP Praha.[biggrin]

(Příspěvek byl editován uživatelem Apollo 17.)
Pondělí, 06. května 2019 - 19:54:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3791
Registrován: 3-2006
Ad Brr: Spíš je problém, že zlom nastává nikoliv až za hranicí kraje, ale v těsné blízkosti. Například Jikord neobjednává vlaky 7911 a 7908 (o víkendu) a 7910 a 7915 v sobotu v úseku od Březnice do Písku. Čímž místní část Březnice, Dobrá Voda (rekreační oblast) a obec Nestrašovice v blízkosti (oboje ještě ve Stč kraji), je dostupné pouze IAD, nejezdí totiž ani autobusy.
Takže jednáním úředníka sousedního kraje, trpí občané toho sousedního. Ano chápal bych to, že se místo toho zavede minibus. Nebo tak jak je to v pohraničí, jede vlak až do poslední zastávky před hranicí odkud se vrací. Nejkrásnější je, že v Dobré Vodě vzniklo nové nástupiště 550 TK, které v daleko větších stanicích na této trati hledáte marně.
Samozřejmě nejedná se o nějaké neštěstí, ale odříznout obyvatele od VHD na celostátní trati na pět hodin, to zrovna moc prozákaznické není.
Pondělí, 06. května 2019 - 20:08:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19143
Registrován: 5-2002
A17: V Praze přece musí nejlépe vědět, jak to má jezdit,protože je to hlavní město.
Nebejt Praha, tak by si ji Krušnohorci museli vymyslet... [proud]
Pondělí, 06. května 2019 - 20:40:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7233
Registrován: 8-2007
Hajnej:Nebejt Praha, tak by si ji Krušnohorci museli vymyslet...

To ani né.Spíše někteří Pražáci si myslej,že Krušnohorci musej jezdit do práce do Prahy,aby tam vymýšleli polohu spojů z Olomouce do Bruntálu,řídili z CDP vlakovou dopravu z Teplic do Mostu,opravovali tam Ešusy,které jezdí z Ústí do Prahy atd...
Ale zase to generuje dopravní poptávku a u Prahy mají narvané vlaky,nemají kde zaparkovat,nemají kde bydlet protože nejsou byty.....[biggrin][biggrin][biggrin]
Pondělí, 06. května 2019 - 21:03:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3653
Registrován: 5-2002
Mořepetr: to je sice smutné, ale nejsou i ty Vámi uváděné příklady právě na to, že tam skoro není koho vozit? U takto malých obcí, spíš osad, je časté, že jim o víkendu nic nejede. Když se podívám na druhou stranu Březnice do Strýčkov (náhodně vybráno), tak tam taky nemají o víkendu nic a na hranici krajů nejsou.