Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » Vysokorychlostní tratě (VRT) » Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 11. 10. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Vysokorychlostní tratě (VRT) do 11. 10. 2019

dolů
   autor příspěvek
Pátek, 04. října 2019 - 20:24:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3324
Registrován: 5-2002
Flexo: Díky! Naši kdysi dávno papír se seznamem skladeb k LP Porta '85 ztratili, tak jsem se jako malý nějakou dobu bavil odhadováním, co zpíval kdo. A zrovna tohle jsem nerozklíčoval. Co se na tom K-R všechno nenajde...[happy]
balik
Sobota, 05. října 2019 - 05:33:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2474
Registrován: 11-2002
Tomáš_záruba:
Tak to Vám ze stejného alba bude určitě povědomé i tohle [happy]

Sobota, 05. října 2019 - 07:37:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3326
Registrován: 5-2002
balik: Ne, tohle si nevybavuju.
Sobota, 05. října 2019 - 08:22:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3327
Registrován: 5-2002
P.S.: Jo aha, ono to mělo trochu jiný název. Tím se tedy neshoda asi vysvětluje. Dneska je taky všechno na pár kliknutí jasné, až je to skoro nepatřičný...
Flexo
Pondělí, 07. října 2019 - 07:10:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 727
Registrován: 7-2005
T_._H_.:
"tady k tomu potenciálu tání máte něco novýho a hezky proodkazovanýho
No a jakej je z toho hnedka pěknej flamewar. Přičemž hezky proodkazovaný byly už jak ty zfixlovaný hokejky, co na nich IPCC přišel o svou pověst, tak i Klausovy modrozelené planety. No a k tomu je samozřejmě potřeba nositele jiného názoru než toho "správného" (tj. pisatelova) třeba označit ad personas za fakty nepřesvědčitelné věřící nebo je zhanobit nějak jinak.
Ale chytřejší už vědí, že za to všechno může člověk (a čím prudší růst teplot na grafu budoucího doomu, tím líp pro marketing), protože v sopce nebo dokonce ve Slunci se žádný pocit viny vyvolat nedá a tudíž se nedají ani prodat odpustky. Takže místo průběžné přípravy na klimatickou změnu se pouštíme do boje s ní, což jednak zní akčně, jednak to dává práci mnoha zainteresovavším se (a armádě užitečných idiotů, kteří ten doomsaying vhodně doplní na objem). Nesmí se to ovšem přepísknout, "řešení" musí být nějaké takové to lidové, snadno pochopitelné a jednoduše realizovatelné - celosvětové spáse pomůže například přestat lítat ze Švédska na dovolenou nebo VRTka z Prahy do Brna, zatímco se miliarda a půl Číňanů dožaduje přechodu z 19. století do 21., miliarda a půl Indů do jednadvacátého století ze středověku a miliarda Afričanů (kteří by se vůbec nenarodili nebo nepřežili dětství nebýt lékařské a další péče dodané ošklivými Evropany, popř. by je z rozmnožovacího řetězce odstranila nějaká ta přirozená genocida nebo hladomor) taky jednou bude chtít svůj splachovací záchod... a my místo toho řešíme pokřikování nějaké naivní holky, zneužité masivním píárkem a ze všeho nejvíc podobné Janě z Arku. (Nobelovka za (klima)mír, jen mírně opatlaná kontroverzemi kolem IPCC a Al Gora, je už nachystaná a uvidíme ještě, jak to bude s blahořečením, až ji jistě jen náhodou sejme nějaký pečlivě vybraný bílý americký konzervativec svým SUV.)"


Přesně. A navíc je tak možné, že se neblíží žádné oteplování, ale doba ledová. Alespoň to tvrdí renomovaní vědci.

[biggrin][rofl]
Pondělí, 07. října 2019 - 13:01:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9418
Registrován: 4-2003
Flexo: Obávám se, že jste tu zprávu z bulváru buď nečetl pořádně, či jste vůbec nepochopil obsah toho textu.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Flexo
Pondělí, 07. října 2019 - 13:28:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 728
Registrován: 7-2005
Obávám se, že jste tu zprávu z bulváru buď nečetl pořádně, či jste vůbec nepochopil obsah toho textu.

Tak schválně. Pochopil jsem to tak, že nikdo neví nic. Ale tahle renomovaná vědkyně [happy] přišla s poněkud nekonvenční teorií. Která může být pravdivá, nebo taky ne. [biggrin]

Ale aby si to nerozházela u klimaalarmistického mainsteramu, tak pro jistotu zveřejnila tuto alibistickou pasáž:

tento klesající vliv globálního oteplování se vztahuje jen na dobu mezi dvěma magnetickými vlnami Slunce a znovu se naplno objeví v 50. letech 20. století. „Musíme se s tím do té doby vypořádat a připravit všechno na Zemi na další velkou sluneční aktivitu," dodala.


Prostě nebude-li pršet, nezmoknem. Na víc prostě rosničkáři nemají a nikdy mít nebudou. [kladivo] Vždyť neví, jak bude za týden, natož za 50 nebo 100 let. [crazy]
Pondělí, 07. října 2019 - 14:06:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3823
Registrován: 5-2002
"znovu se naplno objeví v 50. letech 20. století."

???
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Pondělí, 07. října 2019 - 16:03:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4177
Registrován: 5-2004
T_._H_.:
"Ale chytřejší už vědí, že za to všechno může člověk (a čím prudší růst teplot na grafu budoucího doomu, tím líp pro marketing), protože v sopce nebo dokonce ve Slunci se žádný pocit viny vyvolat nedá a tudíž se nedají ani prodat odpustky."
Tak hlavně se oteplování těžko přišívá přírodním forcingům, když ty vedou všechny na ochlazení (slunce, SO₂ a prach ze sopek - jejich efekt navíc i po VEI 6 erupci v tropech vyprchá do 3 let). A uhlí pálící LIPy naštěstí nikde aktivní nejsou.

Flexo:
"Tak schválně. Pochopil jsem to tak, že nikdo neví nic. Ale tahle renomovaná vědkyně [happy] přišla s poněkud nekonvenční teorií. Která může být pravdivá, nebo taky ne. [biggrin] "
Nebyla to paní Galina Mašnič?

BTW tady máte od autora onoho ochlazovacího článku z roku 1975 v Newsweeku něco mnohem aktuálnějšího.
micek
Pondělí, 07. října 2019 - 16:43:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 276
Registrován: 11-2015
Flexo:
"Vždyť neví, jak bude za týden, natož za 50 nebo 100 let. [crazy]"
Je velký rozdíl v předvídatelnosti počasí vs. klima.

Počasí je aktuální stav atmosféry. Jednou z typických vlastností počasí je jeho velká variabilita(proměnlivost) během několika dnů, během roku i mezi jednotlivými roky.
... Kombinace vstupních údajů se zkušeností meteorologů dnes umožňuje předpovídat počasí až na několik dní dopředu.

Klima je, zjednodušeně vyjádřeno, charakteristický režim počasí v dané oblasti.
... Proměnlivost klimatu,tedy dlouhodobých charakteristik, je podstatně menší než proměnlivost počasí.

Doporučuji brožurku: Klimatické změny: fakta bez mýtů ;-)
Pondělí, 07. října 2019 - 19:34:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9976
Registrován: 8-2012
přírodním forcingům, když ty vedou všechny na ochlazení (slunce
Jojo, solar forcing je taky dobrá sázka na budoucí hokejku - antropogenní vliv je dokonce ještě větší, než můžeme pozorovat, protože slunce se zároveň dnes "ochlazuje", ale až se to (po dalším glaciálu, zřejmě) hokejkově otočí, tak to bude teprve fukot, a proto si máme koupit od dnešních obchodníků s klimatem ještě víc odpustků. (Sice u toho už nikdo nebudeme, anebo právě proto.)
Problém je totiž hlavně v tom, že se v tom alarmistickém marketingu příliš tlačí na pilu, takže klimaikona Greta už nasrala i někoho druhdy tak vstřícného, jako je Macron...

P.S. od renomovaných vědců citovaných v libovolném médiu s názvem "euroněco" bych si nekoupil ani kilo mrkve (v recyklovatelném pytlíku, o.c.), na tom se klidně shodnu.
電車オタク
Pondělí, 07. října 2019 - 20:14:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 294
Registrován: 3-2018
Tak jste se pánové dostali od přepravní prognózy přes vyúčtování energií až po klimatologii. Čeho všeho by se člověk na dopravním fóru nedočkal. [lol]

Také na ta čísla z CEDOPí prognózy koukám jako puk. Ono již 3 450 cestujících jedním směrem z Litoměřic je dost zajímavé číslo, které pokud by se naplnilo by znamenalo potřebu rapidních úprav navazující infrastruktury, aby vše kolem žst. město nezažívalo 2* denně kolaps.
Tam ta čísla ještě chápu, ale co teprve 11 tis. cestujících jedním směrem z/do Drážďan? Pokud inženýři z CEDOPu při modelování počítali se zákazem letecké dopravy na kratší vzdálenosti, tak museli kalkulovat, že by kromě bílých límečků na služebkách, turistů, inženýrů a doktorů obohacujících trh práce v říši museli obohatit osazenstvo VRT spojů také naše ... lopaty. To abychom zavřeli maturitní obory a zavedly na učňáky přijímačky z Němčiny. [wink]

Jinak 50 tis. cestujících denně na úseku mezi Roudnicí a Prahou znamená cca 50 úplně plných VRT souprav v jednom směru, z toho by asi připadalo přes 20 na ranní špičku.
No tentokráte souhlasím s Pikeheadem...
Pondělí, 07. října 2019 - 20:15:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9424
Registrován: 4-2003
citovaných v libovolném médiu s názvem "euroněco" bych si nekoupil

Chudák Einstein 😂😂😂
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Úterý, 08. října 2019 - 08:56:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9980
Registrován: 8-2012
Chudák Einstein
V "Annalen der Physik" je něco euro nebo jsem jen nepochopil Martian joke? [uhoh]
電車オタク
Úterý, 08. října 2019 - 11:14:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9427
Registrován: 4-2003
Nepochopil jsi řadu věcí - třeba že ta dáma nemá vliv na to, že nějaký obsurní server pomocí gůgl překladače přeloží nějakou reportáž z její přednášky (pokud to neni "kopie z kopie z kopie" na způsob tiché pošty, jakože nejspíš jo). Stejně jako tam citujou toho Einsteina.

Ta práce i přednáška je samozřejmě šířena standardními kanály vědeckých prací, stačí si to dohledat. Věda z pohledu jednoduchýho člověka samozřejmě nikdy nedá jednoznačnou odpověď a navíc její podstatou je neustále pochybovat o dosaženém poznání a tím liší od všelijakých -ismů a náboženství a jednoduchých světů TM, kde stačí něco plácat o hokejkovém grafu.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Flexo
Úterý, 08. října 2019 - 13:18:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 729
Registrován: 7-2005
Věda z pohledu jednoduchýho člověka samozřejmě nikdy nedá jednoznačnou odpověď a navíc její podstatou je neustále pochybovat o dosaženém poznání a tím liší od všelijakých -ismů a náboženství a

Naproto souhlasím. Přičemž mezi -ismy pochopitelně patří i klimalarmismus.
Úterý, 08. října 2019 - 13:57:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9987
Registrován: 8-2012
navíc její podstatou je neustále pochybovat o dosaženém poznání a tím liší od všelijakých -ismů a náboženství
Ale to ať si v nějaký náboženský klima-ismus (protože to, co se děje teď, má přesně náboženské markanty i s dogmaty, věrozvěsty a symbolikou, jen holt ještě nemají žádného svatého mučedníka, ale to se spraví) klidně věří/nevěří kdo chce. Sekulárně respektuju jeho víru, dokud mě s ní nebude otravovat a hůř, nutit její "řešení" jako ta nejlepší, prodávat povinné odpustky a trestat za odpadlictví.
電車オタク
Racek
Úterý, 08. října 2019 - 14:00:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1711
Registrován: 5-2004
Co přesně nazýváte "klimaalarmismem"?

Já vidím dost podstatný rozdíl mezi "neustále pochybovat o dosaženém poznání" a "vsadit všechno na to, že se ty pochybnosti potvrdí".
Při koupi auta si taky více či méně ochotně připlácíme za pásy, airbagy, vestavěné dětské sedačky a další bezpečnostní vyfikundace, přestože pravděpodobnost nehody nikdy není stoprocentní.
Úterý, 08. října 2019 - 16:57:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9990
Registrován: 8-2012
další bezpečnostní vyfikundace, přestože pravděpodobnost nehody nikdy není
Já třeba nemám problém s přípravou na klimatickou změnu (nerovná se "bojovat proti" ní), nemám problém s úsporama energie (ovšem ne tím EU-způsobem, že se žárovky prostě zakážou místo podpory alternativ - mimochodem, Nobelovu cenu za mír by si zasloužil spíš třeba Šuji Nakamura), ale mám problém s ideologizací, takřka náboženským píárkem (celebrity, symboly, obřady), hysterií a fanatismem.
電車オタク
Racek
Úterý, 08. října 2019 - 21:50:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1712
Registrován: 5-2004
Já třeba nemám problém s přípravou na klimatickou změnu (nerovná se "bojovat proti" ní)

"Bojovat proti" znamená vyhnout se průšvihu. Když zůstanu u té dopravní analogie, tak na nehodu jsem připraven (mám airbag a lékárničku), ale pořád je taknějak lepší snažit se jet tak, abych ani jedno z toho nepotřeboval.
Ythomas_ct
Úterý, 08. října 2019 - 22:55:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2806
Registrován: 10-2009
Ad T. H.:
...Nobelovka za (klima)mír (...) je už nachystaná...
No, když tak o tom přemýšlím, nedá už se na tu nobelovku pro Gretu někde vsadit? Resp. jaké jsou kurzy? :-)

Ad Racek:
"Bojovat proti" znamená vyhnout se průšvihu.
A jste si tím 100% jist? Asi by bylo dobré tenhle "boj" trošku specifikovat, resp. mu dát nějaké rozumné mantinely. Namátkou v takovém Chile třeba může mít část domorodců na fascinaci silniční elektromobilitou (jakožto klimaspásou) možná i trochu jiný názor. Nic, jdem' radši sázet stromy...
Úterý, 08. října 2019 - 23:53:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20239
Registrován: 5-2002
YT: jdem' radši sázet stromy
To se neujme, to je málo spektakulární... [sad]
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Středa, 09. října 2019 - 00:23:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4182
Registrován: 5-2004
A jste si tím 100% jist? Asi by bylo dobré tenhle "boj" trošku specifikovat, resp. mu dát nějaké rozumné mantinely. Namátkou v takovém Chile třeba může mít část domorodců na fascinaci silniční elektromobilitou (jakožto klimaspásou) možná i trochu jiný názor.

Tohle je zhruba na stejné úrovni jako plošně odmítat jadernou energetiku protože Černobyl a Fukušima.

Nic, jdem' radši sázet stromy...

Sorry ale ten člověk mele mimo svůj obor blbosti. Jako kontrolka (ne)důvěryhodnosti by mohla sloužit poslední věta, které z celé věci dělá ekvivalent Babiše chválícího obecnou prospěšnost řepky. Věcně je to pak jako by tvrdil, že když přizateplíte barák na 1,5-násobek tloušťky původní izolace, tak že v baráku pak nebude víc energie s větší teplota kvůli menším únikům, ale protože dáte pryč kytky a změníte materiály osluněných povrchů. [lol] (což může mít vliv na rozložení teplot a energie, ale ne průměrnou teplotu a celkovou energii v systému)

A pokud jde o aktuální Bureš+Brabec sázecí iniciativu, tak ty stromy za život pohltí ze vzduchu asi tolik uhlíku, co ho tam napumpují jen Počerady za pár let - a poté, co chcípnou, se ten uhlík zase časem dostane do atmosféry - pokud tedy náhodou nespadnou do rašeliniště nebo neprojdou nějakým procesem, kdy se ten uhlík zase zachytí a napumpuje do země.

(Příspěvek byl editován uživatelem David_Jaša.)
Středa, 09. října 2019 - 00:24:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4183
Registrován: 5-2004
Hajnej, ano, málo spektakulární to je. Viz něco řešící rozsah BECCS.
Středa, 09. října 2019 - 06:25:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 152
Registrován: 12-2017
To je odhodlání, to jsou termíny... odkaz

KII.
Středa, 09. října 2019 - 06:43:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9994
Registrován: 8-2012
věřící se přesvědčit fakty nedají
ten člověk mele mimo svůj obor blbosti

To je panečku krásná argumentace, průběžně přes všechny ty, kteří si dovolují jiné postoje než jásavé nadšení z "boje proti"...
Sázecí iniciativa B&B: někomu prostě krachuje fabrika na dříví jménem LČR, tak potřebují užitečné idioty na rychlé obnovení těch výnosných (mono)kultur a jde čistě o objem "co nejvíc co nejrychleji". Radši podpořím vysazení nějaké další aleje ve svém okolí.

P.S. včera byl na Radiožurnálu rozhovor s autorem studie proveditelnosti "moravské" části Kanálu D-O-L имени Милоша Земана... i tam se argumentuje výkonným forcingem "proti klimatické změně" a úsporama CO2. Ale třeba jsem to jen nepochopil a mlel bych mimo svůj obor blbosti, vždyť jde o svatý boj proti klimatu.
電車オタク
Středa, 09. října 2019 - 07:49:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3352
Registrován: 6-2016
Když už je ta pec tak pěkně rozhicovaná, tak přihodím další polínko - ty "ošklivé" smrky mají i několik velmi dobrých vlastností. Rychle rostou, jsou rovné a jejich dřevo je vynikající jako stavební konstrukční materiál a je to výborné topivo.

Jejich monokulturnost není samozřejmě ideální, ale problém je řešitelný v lesáckém oboru (nikoliv však hýkáním ekomamlasů). Jen to bude stát "nějakou tu korunu", protože mantra "přirozené obnovy lesa" je v reálném čase a reálných vnějších podmínkách jen výblitek ekonáboženství. Např. na Šumavě (poslední návštěva před týdnem) se to přirozenou cestou furt ne a ne zadařit.

Ale monokulturnost trnovníku akátu např. v CHKO Český kras (z "letadla" řady 471 je to krásně vidět podél 171) problém není. A průmyslové využití jeho dřeva na výrobu násad k sekerám a kladivům zajišťuje regionu obrovské bohatství[rofl] A navíc je to velmi krajinotvorný prvek, rokle a rokličky pro odvod přívalových dešťů jsou již krásně vyvinuty...
Středa, 09. října 2019 - 08:45:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9996
Registrován: 8-2012
ty "ošklivé" smrky mají i několik velmi dobrých vlastností. Rychle rostou
Vždyť proto ta sázecí iniciativa Bureš+Brabec: UNILES je součást Agrofertu a LČR jsou jeho dojná kráva. Uvědomme si, že se trh se dřevem prakticky zhroutil poté, co se kůrovec zachoval přirozeně a ke smrkové monokultury plné výborných vlastností prostě sežral (a sežere) a co teď? No nalákáme tam nějaké užitečné idioty a nejlíp tak, že z toho uděláme ekologické komunitní hnutí...
Jejich monokulturnost není samozřejmě ideální
I přes své mládí už pamatuju jednu ekologickou katastrofu, kdy neodsířené elektrárny Turów a "Lidového přátelství" Hagenwerder zničily kyselými imisemi lesy (nepůvodní, smrkově monokulturní, prostě plné výborných vlastnostní ale nemocné) na jizerskohorské náhorní plošině (plus další ČSSR i NDR elny to provedly na hřebenech krušnohorských). To byla prostě měsíční krajina, ale na druhou stranu to (krom povzbuzení ekologických = v té době protikomunistických aktivit) umožnilo tuhle chybu začít napravovat.
monokulturnost trnovníku akátu
Bohužel "lýkožrout akátový" neexistuje - buďme tedy rádi za toho smrkového, že nás dovedl k nějaké změně.
電車オタク
Středa, 09. října 2019 - 09:27:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3353
Registrován: 6-2016
Ty části Krušných hor a Jizerek, které občas navštěvuji, jsou v nynější době už "v pohodě". Ale muselo se to "opravit za peníze", samoobnovitelné přírodotvorné procesy by to v daném čase nezvládly... A stejně tomu bude i v ostatních oblastech.

Abychom se vrátili k železné dráze - posekání zmíněných akátů je praktický nesmysl, viz o5 okolí 171. Musí se v DANÉM MÍSTĚ (jen a pouze tam) VYHUBIT. Metoda je jednoduchá - uříznou se cca 50 cm nad zemí a z "pařezu" se sloupne kůra. Ale kolem dráhy to asi nejde, protože se to nikdy tak nedělalo... Pak by místo nich mohlo být např. trnkové křoví, které nepotřebuje údržbu a ani náhodou neohrozí svým pádem TV [biggrin]

A k VRT - co jsem viděl v médiích i prezentacích na konferencích, tak kolem těchto tratí ŽÁDNÉ STROMOVÍ nebývá. Že by někdo přemýšlel hlavou? Při dříve zmíněné cestě na Šumavu (Nová Hůrka) jsem na silnicích II. a III. třídy napočítal 5 vyvrácených stromů, zasahujících do průjezdného průřezu!
Středa, 09. října 2019 - 10:35:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 297
Registrován: 3-2018
honzaklonfar:
"Jen to bude stát "nějakou tu korunu", protože mantra "přirozené obnovy lesa" je v reálném čase a reálných vnějších podmínkách jen výblitek ekonáboženství."

Prosím podělte se s námi o vaši kvalifikaci, ať si můžeme zasadit vaše moudra do reálných podmínek.
Středa, 09. října 2019 - 11:07:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 44
Registrován: 7-2018
https://zdopravy.cz/na-vrt-praha-brno-bude-rychlost-az-320-km-h-v -roce-2030-ma-byt-cela-rozestavena-35475/

Kde by mohl být ten terminál Praha-východ? To je něco jako Běchovice (na 010, blízko od D0 i D11), nebo spíš dál na východ u D11? Tam by chybělo napojení na vlak...
Středa, 09. října 2019 - 11:26:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 91
Registrován: 7-2017
Absovent Vysoké školy života vykládá něco o nemožnosti přirozené obnovy lesa. Fakt učůrávám smíchy!!! [proud][proud][crazy][crazy] Lesy tu máme v nějaké podobě posledních 14 000 let (od konce posledního glaciálního maxima), dokud nějaké idioty před 250 lety nenapadlo les vysazovat do řádků ze sazenic, jako brambory, tak vše fungovalo jak má.
Středa, 09. října 2019 - 11:58:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3356
Registrován: 6-2016
Gejza.L, kuna: Přečtěte si pánové něco historii Šumavy, Krušných a Jizerských hor. Zejména ve vztahu k "idiotům" začínající průmyslové revoluce, výroby a zpracování skla a dodávek palivového dřeva do Vídně (klíčový letopočet 1793). Pak si tyto informace promítněte do "konce interglaciálního maxima". A jistě zjistíte, že pralesy typu Boubín (alespoň jak jsem ho v létech 60 navštěvoval), případně Žofín (ve stejné době) jsou pro takové činnosti "poněkud nevhodné", že? Případně si zajeďte na německou stranu Šumavy (jako jsem to již několikrát udělal já).

A nějaký příklad SKUTEČNÉ PŘIROZENÉ OBNOVY lesa byste neměli? Zajel bych se podívat[biggrin] Na zmiňované Šumavě něco málo zase roste. A jsou to (světe div se) stále smrky - http://webcam.sumava.eu/#WebcamImagePlace:15001;1570613700[biggrin] Velmi dobře se jim daří zejména na opuštěných trasách železné opony.

Ohledně listnatých dřevin čtu a slyším jen nářky vašich intelektuálních druhů o "nadměrném okusu spárkatou zvěří". Co s tím "příroda" udělá? Pomůže nějaká direktiva z brusele???
Středa, 09. října 2019 - 12:39:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20243
Registrován: 5-2002
DJ: Sorry ale ten člověk mele mimo svůj obor blbosti.
Zato ve svém oboru trefil hřebík na hlavičku, pročež se někteří jedinci mohou posrat do vejšky.

HK: hledně listnatých dřevin čtu a slyším jen nářky vašich intelektuálních druhů o "nadměrném okusu spárkatou zvěří". Co s tím "příroda" udělá?
Už dělá: vysazuje tam vlky.
Jenom bude potřeba nevyslyšet nářky ovčáků, kteří nějak pozapomněli, k čemu jejich prapradědkové měli psy...
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Středa, 09. října 2019 - 13:11:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8854
Registrován: 5-2002
Velmi dobře se jim daří zejména na opuštěných trasách železné opony. - než jejich kořeny v hloubce narazí na jedy, kterými se sypala kontrolní oranice, aby tam nic nerostlo.
Středa, 09. října 2019 - 13:40:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2713
Registrován: 3-2004
A jsou to (světe div se) stále smrky

Nikdo přece nepopírá, že nad 800m jsou smrky "cajk"... Přirozená bezsmrková obnova se týká nižších poloh.
Středa, 09. října 2019 - 14:43:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4914
Registrován: 3-2004
Rychle rostou, jsou rovné a jejich dřevo je vynikající jako stavební konstrukční materiál a je to výborné topivo.

Přičemž se toho většina vyveze v kulatém stavu, tj. za náklady na těžbu a (sotva) obnovu lesa. Takže fakticky nulová přidaná hodnota, kromě zisku těžařských firem, které si na druhou stranu stěžují, že mají nedostatek pracovníků. Takže vlastně nulový přínos.
LČR v minulých letech sice přinesly do státu miliardové dividendy, leč jak vidno celý ten mnoholetý zisk dokáže sežrat jeden brouček za tři roky, kdy se "klima mírně zakolísá samo od sebe bez vlivu člověka" [happy].

Takže i kdybychom zmenšili významně plochu smrku, rozhodně nehrozí, že by snad nebylo v ČR z čeho stavět. Pořezané dříví a výrobky z něj se tak jako tak dovážejí z okolních zemí.
Středa, 09. října 2019 - 15:08:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20247
Registrován: 5-2002
Boro: než jejich kořeny v hloubce narazí na jedy, kterými se sypala kontrolní oranice, aby tam nic nerostlo
Tak jestli jsou ty jedy opravdu v hloubce, tak tam smrkové kořeny tak hned nedorazí...
V případě borovic [wink] je tomu samozřejmě trochu jinak.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Mladějov
Středa, 09. října 2019 - 18:41:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14144
Registrován: 3-2007
Bóže, po dvaceti letech postřiku a třiceti letech zarůstání ? [crazy]
Důkaz : "Stará" železná opona z let padesátých až začátku sedmdesátých, ta je zarostlá dokonale a poznáte ji dneska akorát někde na letecké mapě.

Ono jich totiž bylo víc.
Středa, 09. října 2019 - 18:42:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 298
Registrován: 3-2018
honzaklonfar:
"A nějaký příklad SKUTEČNÉ PŘIROZENÉ OBNOVY lesa byste neměli? "

K přirozené obnově dochází v každém lese. Říká se tomu ZMLAZENÍ.
V českých luzích a hájích jsou výmluvnou ukázkou přirozené obnovy četné lomy, výsypky (např. Hornojiřetínská výsypka) a další území dříve devastovaná člověkem, která se dlouhodobě ponechala bez zásahu a kde SUKCESÍ vznikly velmi cenné biotopy.
Nejvýmluvnější je ovšem vývoj krajinného pokryvu v minulém století. V důsledku snížení rozlohy obhospodařovaných pastvin a orné půdy došlo v druhé polovině min. století k nárůstu rozlohy lesních ploch v Česku o více než 3 %. Velká část z toho sukcesí. Stačí se trochu projít po krajině, pozorně koukat a jistě najdete místa, kde zbytky valů či mezí ukazují, kde byla dříve políčka - a dnes tam roste les...
Ze zahraničí bych zmínil NP Yellowstone, kde v r. 1988 požár zničil cca 40% lesních ploch. Když jsem tam pracoval v r. 2005, byly vyhořelé porosty již téměř všude zmlazené, aniž by na obnovu porostů padnul jediný dolar.

HOWGH. Na dopravácké fórum nechodím proto, abych dával školení z fungování lesního ekosystému. A vy soudě dle vaší neznalosti smrkového výškového pásma a příčiny nadměrného okusu nějaké dovzdělání v oboru, v němž označujete přední české vědce za ekomamlasy, potřebujete jako prase drbání.
Pikehead
Středa, 09. října 2019 - 19:45:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5529
Registrován: 3-2007
Sukcesi možno lze velmi pěkně pozorovat i na jižní straně Tater, po 14 letech od velkého vichru.
A z brouka Pytlíka si nic nedělejte, i on je součástí přírody... [biggrin]
Středa, 09. října 2019 - 21:00:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 153
Registrován: 12-2017
Hele, když už tady řešíme lesy, tak mě napadlo, máte někdo osvědčený recept na pečený bůček? Dostal jsem na něj chuť...

KII.
Pikehead
Středa, 09. října 2019 - 21:04:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5533
Registrován: 3-2007
Zkuste: https://www.kucharkaprodceru.cz/peceny-bucek/ nebo https://recepty.cuketka.cz/svatecni-bucek/
Středa, 09. října 2019 - 22:27:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3358
Registrován: 6-2016
Gejza.L: Hezkydobřepěkně! Takže lomy a výsypky se přirozeně obnovují. A rostou na nich jen ty správné druhy. Jako např. výsypky kolem Příbrami, za všechny bych jmenoval Bytíz, kolem kterého jezdím už 60 let. To je ten ideální les, které je druhově dokonalý a taktéž hospodářsky využitelný. Poptávka po březovém dřevu na světových burzách strmě roste[biggrin] Na "přední české vědce" si s dovolením ponechám svůj názor. Zejména na odborníky z Jihočeské univerzity v Budějovicích.

Pikehead: Máš nějaké souřadnice té sukcese? Já tam byl naposled před 3 roky, projel jsem to na kole od Staré Lesné k Popradskému plesu. Nějaký znatelný "sukces" jsem nepozoroval.

Závěrem pak přípodotek, že snaha udělat ze Šumavy a Krkonoš NP Yellowstone je epochální nesmysl. Bohužel placený z daní... Tím rovněž končím toto téma.
Středa, 09. října 2019 - 22:54:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4409
Registrován: 3-2006
Ad honzaklonfar: A to ty břízy ještě nešetrně zlikvidují. Pořád všude brblají, že není štěrk na stavby a tam ho je. To se to bude po hlušině jezdit těm českým TGV. Je zajímavé, že v téhle otázce využití, pro velké dopravní stavby, je ticho po pěšině.[biggrin] Diamo zatím zkoumá, jinak nic nového okolo hald.

Je zajímavé, že nejlíp zarůstají ty nejméně přebrané, zřejmě smolka je dobré hnojivo.
odkaz
Pikehead
Středa, 09. října 2019 - 23:19:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5535
Registrován: 3-2007
Tak je určitě skvělý nápad zobecňovat pozorování z uměle vytvořených hald uranových dolů a divit se, proč na hromadě kamení a prachu, bez vody a s naprostým minimem organické hmoty nic neroste.

Nevidět sukcesi v Tatrách vyžaduje podle mě docela velké úsilí. Vypadá to takto. Jsou tam staré stromy, které přežily vichřici, různé oportunitní listnáče z předchozí vlny, a poměrně zřetelně se formující smrkový les. Tentýž výjev se odehrává za zády pozorovatele.

Pro srovnání rok 2012

Čtvrtek, 10. října 2019 - 06:38:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9812
Registrován: 4-2003
honzaklonfar:Ty části Krušných hor a Jizerek, které občas navštěvuji, jsou v nynější době už "v pohodě". Ale muselo se to "opravit za peníze", samoobnovitelné přírodotvorné procesy by to v daném čase nezvládly... A stejně tomu bude i v ostatních oblastech.

Jsou v pohodě opravdu? Sice tak vypadají, ale kůrovec čeká... Spíš by to mělo být daleko druhově bohatší (s větším podílem listnatých stromů - buk, jeřáb,...), aby kůrovec nemohl mít žně. Takže se o Jizerské i Krušné hory docela bojím...

Koncem srpna jsem zase coural ve své oblíbené části Šumavy v širším okolí Volar. Dá se tam pozorovat mnoho zajímavých věcí - třeba jak kůrovec selektivně ničí smrky ve smíšeném lese. Dále se dá pozorovat, že les, který nemá stromy jednotného stáří, vzdoruje jakýmkoliv kalamitám daleko lépe. Ostatně vůbec není špatné, když místo smrkové monokultury vyrůstá na svazích Třístoličníku samovolně jakýsi prales (buk, jedle, smrk, jeřáb,..). Něco takového by mělo růst po celé Šumavě... Jen si nejsem moc jist s tím, že si vždy pomůže příroda sama, protože člověk jí dlouhá léta mordoval monokulturou, tak bych spíš považoval za rozumné les jako druhově bohatší pomoci obnovit i sázením stromů. Viz třeba prostor mezi Třístoličníkem a Plechým, kde je vidět odlišný přístup německé i rakouské strany, kde jsou od na každou stranu od hraničního hřebenu vidět rozdíly. Česká strana se evidentně bude vzpamatovávat mnohem déle. Tak hlavně, aby se nějak vzpamatovala a neponičila jí třeba eroze...

Jistě, ale o několik řádků výše zmíněný prales by nebyl ten správný les na kšeft, tam je potřeba hlavně smrková monokultura [crazy].

Jak to vypadá, když se nechá les jen kšeftům, stačí zajít pár kilometrů od Plešného jezera níže, kde plantáže monokultur stejného věku (!!!) mordují stroje a zanechávají pěknou spoušť...
Čtvrtek, 10. října 2019 - 07:17:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3827
Registrován: 5-2002
třeba jak kůrovec selektivně ničí smrky ve smíšeném lese.

Jelikož jde o lýkožrouta smrkového, není překvapivé, že ve smíšeném lese žere smrky...

ýše zmíněný prales by nebyl ten správný les na kšeft, tam je potřeba hlavně smrková monokultura

Základem kšeftu je poptávka, byť marketéři tvrdí opak. Kritizovat někoho (předky, současníky) za pěstování lesa na kšeft je stejný úlet, jako když greténi ve Švédsku kritizují politiky za likvidaci životního prostředí sedíce na teakových židličkách, v jedné ruce banán z Hondurasu a ve druhé láhev evianky...[proud]
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Čtvrtek, 10. října 2019 - 08:08:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9442
Registrován: 4-2003
Kritizovat někoho (předky, současníky) za pěstování lesa na kšeft je stejný úlet

Jo.
obrázek - Drážní stupnice tvrdosti modrých gum.
citát - Harry Callahan: "Názory jsou jako díra do zadku. Má ji každý."

Bububu
Čtvrtek, 10. října 2019 - 08:15:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 134
Registrován: 1-2011
https://www.researchgate.net/publication/335109887_Horske_smrciny _narodniho_parku_Sumava_ve_faktech_Lesnicka_prace_2019
Čtvrtek, 10. října 2019 - 09:40:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 299
Registrován: 3-2018
https://zdopravy.cz/geologove-mapuji-krusnohori-razba-tunelu-pro- vrt-bude-narocna-jedna-metoda-stacit-nebude-35524/

Prý zahájení stavby 2027 a hotovo 2050. Že by tím mysleli celou štreku včetně Böhmisches Mittelgebirge Basistunel?
Čtvrtek, 10. října 2019 - 10:33:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20252
Registrován: 5-2002
J11: Jelikož jde o lýkožrouta smrkového, není překvapivé, že ve smíšeném lese žere smrky
Asi tak.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Flexo
Čtvrtek, 10. října 2019 - 12:48:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 730
Registrován: 7-2005
a hotovo 2050

Není to trochu pozdě na záchranu planety?

[biggrin][rofl]
Čtvrtek, 10. října 2019 - 13:11:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4411
Registrován: 3-2006
Pikehead:
"Tak je určitě skvělý nápad zobecňovat pozorování z uměle vytvořených hald uranových dolů a divit se, proč na hromadě kamení a prachu, bez vody a s naprostým minimem organické hmoty nic neroste.
"

Tak zrovna tyto věci tomu nebrání. Dle ekologů, je kupodivu nejhorší velký sklon haldy, čímž se snižuje možnost zachycení čehokoliv zeleného.
Čtvrtek, 10. října 2019 - 14:46:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4915
Registrován: 3-2004
Kdysi jsem četl postesknutí nějakého ekologa, že rekultivace je je nejlepší tunel, protože na haldách stihne dávno sám vyrůst les, který je potřeba při rekultivaci vykácet, hlínu přehrabat a znovu zasázet jiný les....

Ovšem na propagačním videu firmy SD rekultivace (nebo jak se to jmenuje) v Ledvické elektrárně jsem se dozvěděl, že by "trvalo stovky let", než by si chuděra příroda poradila s výsypkou..... [happy]
Čtvrtek, 10. října 2019 - 20:04:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8856
Registrován: 5-2002
když místo smrkové monokultury vyrůstá .... samovolně jakýsi prales - na většině území (tam níže, kde je kůrovec úspěšný) to znamená obnovu lesa ostružiním, maliním, netykavkou a akátem a další lebedou. To je holt přirozená obnova lesa bez zásahu, prostě prales.
Pátek, 11. října 2019 - 05:04:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9813
Registrován: 4-2003
Johny11:Jelikož jde o lýkožrouta smrkového, není překvapivé, že ve smíšeném lese žere smrky...

Překvapivé je to zejména pro ty, co stále nechávají sázet smrky ve velkém množství tam, kde už je dnes nad slunce jasné, že se jim prostě dařit nebude.


Základem kšeftu je poptávka, byť marketéři tvrdí opak. Kritizovat někoho (předky, současníky) za pěstování lesa na kšeft je stejný úlet, jako když greténi ve Švédsku kritizují politiky za likvidaci životního prostředí sedíce na teakových židličkách, v jedné ruce banán z Hondurasu a ve druhé láhev evianky...[proud]

Aby mohl být kšeft, musí existovat i vzrostlý les, který je možné na kšeft zpracovat. Zatím se zdá, že to dochází málokomu, rozhodně ale ne chytrolínům typu Johny11 [biggrin].


Borovička: na většině území (tam níže, kde je kůrovec úspěšný) to znamená obnovu lesa ostružiním, maliním, netykavkou a akátem a další lebedou. To je holt přirozená obnova lesa bez zásahu, prostě prales.

Ani na bezzásahových územích na Šumavě to takhle špatně nedopadá...
Pátek, 11. října 2019 - 07:54:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8857
Registrován: 5-2002
V nižších nadmořských výškách ano.
Pátek, 11. října 2019 - 08:15:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 113
Registrován: 8-2017
to znamená obnovu lesa ostružiním, maliním, netykavkou a akátem a další lebedou. To je holt přirozená obnova lesa bez zásahu, prostě prales.
Ano, nějak takhle vypadaly někdy v 50./60. letech pobořené opuštěné vesnice a opuštěná pole u nás v Sudetech. Dnes je tam různodruhový a různověký les. V bývalém ovocném sadu u "sousedů" sbíráme pod soliterními padesátiletými smrky hřiby.
Smrkovou monokulturu (založenou Němci) nám nedávno vykáceli. Obnova dle LČR? Co metr, to smrček.
No a může se tu rozjet třeba další flamewar. Co bude dřív - obnovené lesy nebo VRT? Případně ještě zuřivější - co je pro tuto zemi potřebnější[happy]
Pátek, 11. října 2019 - 08:25:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3828
Registrován: 5-2002
Představ si Brame, že existují i podnikatelé, kteří nevidí jen dnešek. Kupodivu k nim patřili i Schwarzenberkové, kteří už před těmi dvěma sty lety nekáceli tu Šumavu úplně bezhlavě, ale měli plány kácení i výsadby, aby bilance byla vyrovnaná. A to vlastně sázeli pro pravnuky. Takže to, že někdo pěstuje les "na kšeft" neznamená, že ho hodlá/musí vykácet zítra.
Ale to se fachidiotům od prasklých motoráčků vysvětluje těžko [biggrin]. (Aneb, jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.)
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...