Diskuse » Archiv 2019 » Železnice » 854 (+054.2+954) » Archiv diskuse 854 (+054.2+954) do 31. 01. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse 854 (+054.2+954) do 31. 01. 2019

dolů
   autor příspěvek
Pátek, 25. ledna 2019 - 21:32:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 658
Registrován: 12-2007
mot: Ano, takovéto kecy od Vás po přečtění např. tohoto přesně sedí... [crazy]
Don't take life too seriously. You'll never get out alive.
Pátek, 25. ledna 2019 - 21:41:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1653
Registrován: 4-2005
Cisalpino: ano, bude líp😃...
Sobota, 26. ledna 2019 - 07:05:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7051
Registrován: 8-2007
Mořepetr:
"Přičemž volně směnitelná, je koruna až od 1. října 1995."

A jeden dolar stál přes 42 Kč.Poslední nové motorové vlaky byly vyráběny 96/97(843),pak až někdy po roce2010 (840,844).
Sobota, 26. ledna 2019 - 08:45:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14
Registrován: 12-2017
Apollo 17: jen jsi vynechal, že mezi tím prošli 854 omlazovací kůrou a také spatřily světlo světa regionovy.
Jinak ty nové kusy (840,844)jsou z ophledu cestujícího řekl bych pohodlné dobré mašinky.
Jen proč se toho pokaždé objedná tak málo kusů to mi hlava nebere....
Sobota, 26. ledna 2019 - 10:11:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7053
Registrován: 8-2007
Jura2j:
"
Jen proč se toho pokaždé objedná tak málo kusů to mi hlava nebere...."

No důvod jsou finance.Kdyby někdo objednal 100 Sharků,potřebuje si někde zajistit 6.5 miliardy Kč.A pak musí mít zajištěny výkony,kde by ta vozidla vydělala na splátky+ všechny další výdaje.
A protože toho mnohdy nelze dosáhnout,vznikají zásadní rekonstrukce (814,854),nebo se kupují vyřazovaná vozidla ze zahraničí 628,654 a po malé modernizaci jsou u nás nasazována.

(Příspěvek byl editován uživatelem Apollo 17.)
Sobota, 26. ledna 2019 - 10:54:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 736
Registrován: 7-2017
On taky nikdo nedodá 100 nových kusů čehokoliv za rok či dva.
Sobota, 26. ledna 2019 - 12:15:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8753
Registrován: 9-2002
mot:
"On taky nikdo nedodá 100 nových kusů čehokoliv za rok či dva."

Když zaplatíš, tak jde kdeco. Staedler nebo Siemens by to asi zvládnul.

Honnzok:
"Agent příspěvek 8747: Jenže jsem psal, jestli by to byla dobrá volba když by se za 4 - 5 let mohli objevovat o něco později objednaná Desira, tudíž to k 854 jaksi nemělo žádnou vazbu. Proto taky tato část mého příspěvku: "koupil něco ze současné koncepce nízkopodlažních motoráků... V roce 1999 (3-4 roky po výrobě 843 vyjížděly první Desira.)" Tzn. pokud bych chtěl objednávat další kusy 843 tak bych možná přemýšlel jestli už neobjednat toto."

Po bitvě je každej frajtr generál. Tohle "coby kdyby" je těžce mimo keramiku.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Sobota, 26. ledna 2019 - 12:28:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 738
Registrován: 7-2017
Když zaplatíš, tak jde kdeco. Ale to by jich pak třeba bylo jen 50.
Sobota, 26. ledna 2019 - 14:03:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7054
Registrován: 8-2007
A co má společného doba výroby s tím,že než podepíšu takovou objednávku,musím mít zajištěné financování.
Sobota, 26. ledna 2019 - 14:21:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 740
Registrován: 7-2017
My vám těch 100 ks za dva roky vyrobíme, ale bude to s expresním příplatkem X %, normálně teď máme kapacitu vyčerpanou na x měsíců dopředu. (třeba jo, třeba ne)
Sobota, 26. ledna 2019 - 15:36:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3400
Registrován: 3-2006
No nevím, před několika lety byla ve vzduchu zakázka pro RŽD s výhledem na několik při dodávce 2000 nákladních vagonů ročně a nikdo v Evropě to nebyl schopen zajistit, tak se postavila fabrika Rusku.
Dokonce se uvažovalo i o Angole .
Takže 100 kusů motoráků za dva roky, nemyslím, že by se našla kapacita [nene]
Neděle, 27. ledna 2019 - 00:11:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 742
Registrován: 7-2017
Čím jen ty hydry nahradit?
Jirkaxxxl
Pátek, 30. listopadu 2018
Dneska jsem jel kolem nádraží a víte, co jsem zažil? Po kolejích jel Štádler, vlastní silou a vypadalo to, že dojede až k nástupišti! Bravo, soudruzi, kteří jste tuhle zpatlaninu za skoro 70 000 000 kus pro ČD zakoupili

(nedalo mi to, ale musel jsem)


(Příspěvek byl editován uživatelem mot.)
Neděle, 27. ledna 2019 - 11:06:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3402
Registrován: 3-2006
Tak snad stát pomůže i s nákupem nějakých náhrad 854, když budou jezdit ještě krásných patnáct let. odkaz
Neděle, 27. ledna 2019 - 12:09:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 745
Registrován: 7-2017
Když vezmu dnešek (nebo pro jednoduchost 1.1.2019) za startovní čáru, kdy by se asi tak první nové stroje mohly objevit? Zadání, soutěž, výběr, ODVOLÁNÍ,.....výroba. Možná tak někdy ke konci toho 15-ti letého cyklu.
Takže hydry ještě jednu inovaci můžou klidně absolvovat.
Neděle, 27. ledna 2019 - 12:53:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14773
Registrován: 10-2004
Mořepetr/mot: Ale dle stejného článku zůstávají loňské rozstřely v platnosti. Stejně tak platí výběrová řízení ve Zlínském kraji. A k tomu mají ČD ty ojetiny z Německa, které mají jezdit na Olomoucku. Je zřejmé, že od příštího GVD najednou může být najednou bez využití odhadem 20 velkých motoráků a k nim množství vleků. Řada z nich nepochybně uplatnění najde, např. u řady 854 je žádoucí navýšení záloh, nekde může dojít k náhradě klas motoráky, ale porážkou ČD v roztřelech a výběrových řízeních na výkonech, kde jezdily, se jejich nezbytnost snížila.
Zaklad těch vozů je 50 let starý a další inovace je nesmysl, obzvlášť jde li o vozy nespolehlivé a rozhodně nespadajících do požadavků na vozdilo 21. století. A že by jezdily do svých 65, nevěřím. Obávám se, že čas techto vozů se naplnil a odhaduji, že do roku 2025 bude většina z nich vyřazená.
Neděle, 27. ledna 2019 - 13:17:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8754
Registrován: 9-2002
Pokud mají jít nějaký 854 do kopřiv, tak by se mohl zahájit proces revitalizace toho zbytku kanibalizací 😱
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Neděle, 27. ledna 2019 - 13:23:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 747
Registrován: 7-2017
Mám obavu, že valná část peněz připadne na Ex a velké R. Tudíž na nějaké motory nic moc. Bude div, když pořídí něco nového na Kladno či na Hrbatou.
Neděle, 27. ledna 2019 - 15:35:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3404
Registrován: 3-2006
Ad Orky: No uvidíme, zatím je v tom dost chaos. Prostě dokud neuvidím, neuvěřím, že na R26 pojede něco jiného než náležitosti ČD.
Mladějov
Neděle, 27. ledna 2019 - 16:32:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13445
Registrován: 3-2007
Orky: Proč přímému výběru tady říkáte rozstřel ? Nějaká móda ?
Neděle, 27. ledna 2019 - 17:33:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14774
Registrován: 10-2004
Mladějov: Chceš si hrát na slovíčka? [happy] Ano, v důsledku je to přímé zadání, ovšem na základě výsledků nějaké "hry", které samo MD začalo říkat rozstřely, či tržní konzultace. A tuhle "hru" na poli motorých rychlíků vyhrála Arriva (u R8 Jančura a u Ex2/R18 ČD).
Neděle, 27. ledna 2019 - 17:58:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3406
Registrován: 3-2006
Přesně ten dotaz by měl směřovat na MD, proč tomu tak říkají.
Pondělí, 28. ledna 2019 - 07:02:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9679
Registrován: 4-2003
mot:Takže hydry ještě jednu inovaci můžou klidně absolvovat.

Jo a z hydry zbude akorát vozová skříň. Tak tohle asi těžko projde [crazy].

Hydry vyřadit, nic jiného s tím nelze dělat.

Ostatně ta mnohými tak nenáviděná řada 628 (845) je z hlediska modernizací daleko perspektivnější vozidlo, kdy není třeba sahat vůbec do pojezdu - tam by to chtělo akorát dosadit klimatizaci a motor s větším výkonem, aby klimatizaci (cca 70 kW) pro oba vozy utáhl [wink].

Jinak řadě 628 nelze v podstatě nic vytknout. Tedy snad ještě absenci nízkopodlažnosti. Což ale naráží zase na nepřipravenost infrastruktury, která v místech, kde bude řada 628 nasazena, přepravu tělesně postižených v podstatě vylučuje. Tady tak leda z Prahy hlavního nádraží do Turnova či Tanvaldu. Ale jen do Turnova a Tanvaldu a nikam jinam...
Pondělí, 28. ledna 2019 - 11:09:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 749
Registrován: 7-2017
Dnes jsem se svezl kus po 041 Regiošukem. V nízkopodlažní 914 kravál jak v tanku. Tohle vyřadit a dát sem zpět hydry, když budou navíc.
A k těm inovacím, píšu INOVACÍM, nikoliv rekonstrukcím.

(Příspěvek byl editován uživatelem mot.)
Pondělí, 28. ledna 2019 - 13:21:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5930
Registrován: 9-2011
Takže hydry ještě jednu inovaci můžou klidně absolvovat.
...A k těm inovacím, píšu INOVACÍM, nikoliv rekonstrukcím

Tak si prosím ujasněte, co je to "inovace".
Sama hydra už byla inovací - krokodýla.
Inovovat hydry lze třeba tak, že se naházej do vysoké pece a z toho železa se pak v MSV udělá nějaká M 296.3, která bude nízkopodlažní, klimatizovaná atd.
Myslím, že proti této inovaci by asi nikdo nic nenamítal.
Všichni jste volové. Servít
Pondělí, 28. ledna 2019 - 14:34:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 752
Registrován: 7-2017
Jděte už tou klimou a nízkopodlažností někam. Když si vezmu chudáka vozíčkáře, který tam sice pohodlně najede (pakliže se dostane na nástupiště), tak zkysne u dveří, které se co 5 minut otvírají. Do oddílu nemůže, protože schody = 914. 954 = plošina a možnost zaparkovat s vozíkem v oddíle. Ešus má sice skoro celý spodek nízký (a zbytek je supervysokopodlažní [lol]), ovšem nevím, zda se dá do oddílu s vozíkem. Takže taky u dveří?
Klima. K čemu klima na vlacích (busech, tramvajích...), které co 5 minut luftují? Zbytečný žrout peněz za energie a energie vůbec.
Pondělí, 28. ledna 2019 - 15:03:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5931
Registrován: 9-2011
zda se dá do oddílu s vozíkem.
Samozřejmě že dá.
Nebo myslíte, že zlomení kraťoučké 010 za účelem vytvoření nízkopodlažního dílu je jediné prostorové řešení?

K čemu klima na vlacích (busech, tramvajích...), které co 5 minut luftují?
K tomu, aby tam jezdili lidi. Ve sklenících s teplotou 35° už dneska nikdo jezdit nebude a sáhne po klíčích od auta.
Proti luftování zbytku prostoru již byly vynalezeny více či méně účinné přepážky či vnitřní dveře.

Zbytečný žrout peněz za energie
Jasně. Rychlost 160 (nedejbože 200 - 250 - 300) je taky zbytečnej žrout energie, žejo?
Za císaře pána se jezdilo 60, pak 80 a dokonce i 100, a všichni všechno stihli.
A před železnicí se jezdilo koňmo a volmo.
Všichni jste volové. Servít
Pondělí, 28. ledna 2019 - 15:12:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 839
Registrován: 8-2017
Proti luftování zbytku prostoru již byly vynalezeny více či méně účinné přepážky či vnitřní dveře.
Vynalezeny sice byly, ale stojí za zmínku, že jejich osazení u nových klimatizovaných vozidel je spíše výjimkou.

Jinak souhlas s motem, na to, kolik dní v roce je to opravdu potřeba, je klimatizace dost drahá sranda.
Pondělí, 28. ledna 2019 - 15:23:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 753
Registrován: 7-2017
Zbytečný žrout peněz za energie
Jasně. Rychlost 160 (nedejbože 200 - 250 - 300) je taky zbytečnej žrout energie, žejo?
Za císaře pána se jezdilo 60, pak 80 a dokonce i 100, a všichni všechno stihli.
A před železnicí se jezdilo koňmo a volmo.

Porovnáváte neporovnatelné. Ono dnes i při tý 160+ je ta spotřeba možná mnohem menší, než když fedrovali na 120 Albatrosa.

(Příspěvek byl editován uživatelem mot.)
Pondělí, 28. ledna 2019 - 15:33:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5932
Registrován: 9-2011
M250: jenže - pokud lidi v létě z vlaku vyženete, tak už je těžko na podzim naženete zpět (myslíte, že reklamní kampaň "Už se konečně ochladilo, pojďte zpátky do vlaku" by měla nějaký větší efekt?).
Holt lidi jsou zmlsaný. A spoustě z nich visej na věšáčku klíčky vod auta, který tu klimošku má.

Mot: nikoliv. Porovnatelné to je. Rychlost je jednou ze složek celkového komfortu přepravy.
Jo a nějakejch 30 kW příkonu jednoho vozu je v podstatě zanedbatelný nárůst třeba zrovna v porovnání se zvýšením rychlosti.
Prostě dneska chtějí lidi jezdit rychle, pohodlně (dřív taky stačily dřevěné lavice), v teplotní pohodě atd. A protože mají možnost volby, tak do pomalého vysokopodlažního vrzajícího nepohodlného přehřátého vlaku nikdo nepoleze, leda by byla nařízena všeobecná železniční povinnost (anebo kdyby všichni dostali režijky, to by se tam pár kolenovrtů objevilo [proud]).
Všichni jste volové. Servít
Pondělí, 28. ledna 2019 - 15:37:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 318
Registrován: 8-2017
mot: Vy máte dost zvláštní způsob myšlení, zatímco klimatizace je drahá sranda, tak těžká hydra s vlekem namísto Regionovy je v pořádku... [crazy]
Pondělí, 28. ledna 2019 - 16:14:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 754
Registrován: 7-2017
Ale vždyť jim nikdo nebrání vzít si ty klíčky a pak si někde v koloně užívat klimu, když už si ji zaplatili. Vlaky stejně jezdí pozdě/nejezdí, blbě se do nich leze, je tam moc xichtů (jak to nazval někdo nedávno)...
U tý rychlý dálkovky proti klimě nic nemám. Ono tam hraje svoje i aerodynamika vlaku. Ale u regionálky to považuju za nesmysl. Koneckonců to není nic extrovního ani ze zdravotního hlediska. Střídání teplo-zima a kvalita filtrace.
Jedna vlastní zkušenost. Po nasazení klimavozů na Hradec jsem získal následující poznatek: v horkém létě (resp. když běží klima), nikdy nesedej u okna! Je tam výdech klimy a ta ledárna fučí akorát na nohu. Když jsem po hodině z toho vozu vystupoval, myslel jsem, že mám tu nohu umrzlou. Poučení? Nesedat u okna nebo v létě vozit deku [biggrin].
Pondělí, 28. ledna 2019 - 16:25:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 755
Registrován: 7-2017
749: Z pohledu cestujícího, čemu byste dal přednost? Hydře nebo regíně (i kdyby měla klimu, wifi aj.)? Já teda hydře.
Pondělí, 28. ledna 2019 - 19:10:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9680
Registrován: 4-2003
mot:Ale u regionálky to považuju za nesmysl.

Naštěstí dle nějakého staromilce mota se dění na světě neřídí [wink].


M250.0:Jinak souhlas s motem, na to, kolik dní v roce je to opravdu potřeba, je klimatizace dost drahá sranda.

Ona ta klimatizace neběží zdaleka jen v létě. Běží dokonce i v zimě a interiér vyhřívá. To je ale zjištěníčko, že jo?

Takže když to sečteme a podtrhneme, klimatizace vlastně není nutná tak akorát na přelomu jara a léta, kdy je už teplo, ale ještě ne natolik, aby lidem bylo vedro. Nastupující podzim neuvažuji, to lidé pocitově mají zimu, neboť se venku ochlazuje.

Když půjdeme do hloubky, tak vytápěcí agregát není nutný jen u samotných motorových vozů - tam ve většině případů stačí jen vytápění odpadním teplem od motoru. Jinde je ale něco již nutné, tak proč už nemít klimatizaci i s filtrací a přisáváním čistého vzduchu a nikoliv litinového prachu a dalšího bordelu u jako u stahovacích oken? Lidé opravdu nejsou zvědaví na systém vytápění (známý z koženkových vozů A, B, AB, BDs), kde se dala teplota nastavit na dvě polohy: Totální klendra a horko až k padnutí. Aby se pak ve stínu těchto věcí ještě neprojevila klimatizace udržující ve vozidle 19 stupňů jako finance šetřící záležitost, která funguje ku spokojenosti většiny cestujících (tj. kromě staromilců typu mot a lidí jako M250.0, kde mi to ale hlava nebere).
Pondělí, 28. ledna 2019 - 20:01:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 756
Registrován: 7-2017
No, každej holt jsme jinej. Já nemusím žít v ulitě, chodit s gasmaskou a dýchat přefiltrovaný vzduch. A zrovna tak nepotřebuju každý rok měnit v domácnosti spoustu věcí jen proto, abych šel s dobou (možná i díky tomu máme doma pořádný vysavač [biggrin])

(Příspěvek byl editován uživatelem mot.)
Pondělí, 28. ledna 2019 - 20:46:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9684
Registrován: 4-2003
mot:No, každej holt jsme jinej.

Ale většina lidí se na potřebě klimatizace ve vlaku shodne a když tam není, tak lidem chybí.


Já nemusím žít v ulitě, chodit s gasmaskou a dýchat přefiltrovaný vzduch.

Já zase nemám potřebu si z obličeje po absolvování cesty vlakem omývat litinový prach [proud].
Pondělí, 28. ledna 2019 - 22:45:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 841
Registrován: 8-2017
No to je fakt, člověk se vrací s cesty vlakem s otvíracími okny, jak kdyby právě vyfáral. [crazy]
Pondělí, 28. ledna 2019 - 23:07:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 757
Registrován: 7-2017

Já zase nemám potřebu si z obličeje po absolvování cesty vlakem omývat litinový prach [proud].

Zvítězil jste. Proti tomuto argumentu už nemám protiargument.
Úterý, 29. ledna 2019 - 04:05:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9685
Registrován: 4-2003
mot:Zvítězil jste.

Nejde vůbec o nějaké moje vítězství. Jen jsem nechtěl, aby hromadná doprava prohrála boj už předem s IAD kvůli absenci klimatizace [wink].


Proti tomuto argumentu už nemám protiargument.

A co já s tím? Mne fakt nějak netrápí, že nemáš munici na pokračování boje ve zcela zbytečné bitvě [wink].
Mladějov
Úterý, 29. ledna 2019 - 09:31:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13448
Registrován: 3-2007
[lol][lol][lol][lol][lol]

Já si jen dovolím podotknouti, že běžná populace dojíždějící denně vlakem do práce tyhle věci vidí úplně jinak než šotouš, vyrážející v sobotu ráno se zásobou maminčiných řízků vstříc dobrodružství exotických stanic Č(S)D [wink] či důchodce - železničář.

A taky podle toho "hlasuje nohama", jak se říká.
Úterý, 29. ledna 2019 - 15:01:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2048
Registrován: 12-2009
mot: Já bych měl, já zas nemám potřebu po každém zabrždění čuchat smrad z nekovových špalíků, či ze žhavých destiček kotoučových brzd... Radší utřu ten prach to jde snáz. Tamto dělá kravál a prach tohle zas smrdí, tak si vyberte co je lepší..... Taková Regionova když to veme z 80 ostřej do zastávky to je Vám paráda, kór v létě ve vedru, když nefouká. To je pak například na zastávce Kovač úplně k padnutí, jak se to tam line.... V tomto směru zlatá litina

(Příspěvek byl editován uživatelem Honnzok.)
Upozorňujeme cestující, že vlak nebude opožděn!
Úterý, 29. ledna 2019 - 15:44:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1957
Registrován: 7-2017
když tak koukám na tu diskuzi[crazy],říkám si,a o tom to je....100 lidí/100 názorů....to je prostě úděl hromadných dopravních prostředků...nikdy se nikdo s nikým na ničem neshodne....ať je to vlak,autobus....jednomu je zima...druhému vedro...třetí si otevře okno...na čtvrtého fouká...pátý nemá rád smrad z nekovových špalků...šestý nechce otírat litinovej prach...atd...atd....[wink]
Úterý, 29. ledna 2019 - 17:02:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1562
Registrován: 10-2010
Současný trend nízkopodlažních a klimatizovaných vozidel je jasný a jde jen o to jak moc hlasitě budou objednatelé a cestující taková vozidla vyžadovat.

Například v MHD se ještě před 5 lety běžně kupovala vozidla bez klimatizace a v dnešní době je klimatizace standard a koupit neklimatizované vozidlo je nemyslitelné.
Středa, 30. ledna 2019 - 17:16:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 20
Registrován: 10-2017
Bram / 9680:
...tak proč už nemít klimatizaci i s filtrací a přisáváním čistého vzduchu a nikoliv litinového prachu a dalšího bordelu u jako u stahovacích oken?...
No jo, jenže klimatizace se musí pořádně navrhnout, vyrobit, namontovat a udržovat. To co dýcháme v našich dopravních prostředcích (i nových) je často příšerný hnus. Při vstupu do takového vozidla i ve smogem zamořených městech je cítit, že to chce vyvětrat. Nerovnoměrné ofukování částí těla chladným vzduchem také není příjemné ani zdravé. Cestovat v takových vozidlech cestovat je utrpení.

...Lidé opravdu nejsou zvědaví na systém vytápění (známý z koženkových vozů A, B, AB, BDs), kde se dala teplota nastavit na dvě polohy: Totální klendra a horko až k padnutí...
Asi jezdím nějakými jinými vozy východoněmecké výroby výše uvedených řad. Většinou je v nich příjemně. Páčka pod oknem má krom krajních poloh i mezipolohy. Že by rozsah regulace byl od totální klendry do horka k padnutí, s tím jsem se tedy nesetkal. Občas se vyskytne nějaký vůz, který netopí nebo topí moc, některé ovládací páčky nehýbou klapkami - to však není vlastnost těchto dožívajících vozů, ale smutný důsledek jejich celkové dlouhodobé podudržovanosti.
Středa, 30. ledna 2019 - 17:52:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3822
Registrován: 1-2010
nemám potřebu si z obličeje po absolvování cesty vlakem omývat litinový prach
Může se to zdát jako nepodstatné, ale i teď v zimě, kdy z okna nekoukám, ze sebe po dvouhodinové cesty v Bautzen-rychlíku prach z brzd cítím a umyji. V létě je to jasné.

Nerovnoměrné ofukování částí těla chladným vzduchem také není příjemné ani zdravé.
Viz vozy Bdpee, kde je buď lednička, nebo vypnuté chlazení (což v horkém létě nepřipadá v úvahu, vůz je nevětratelný).

Páčka pod oknem má krom krajních poloh i mezipolohy
Takovými vozy jezdím dost často a jelikož je nyní zima, pociťuji znatelné rozdíly vůz od vozu.
Regulaci typu totální klendra a horko až k padnutí též nepotkávám. Celkem často je tam příjemně, páčka je na maximum, přičemž teplota bývá regulována méně či více profukujícími okny (super věc pro šotouše, každou cestu nějaké překvapení, pro normální cestující teda nic moc ). Když už to nefunguje, tak je tam buď totální klendra, protože vůz netopí, nebo horko až k padnutí, protože topení běží naplno a lze ho akorát vypnout v rozvaděči, páčka nemá vliv. Pokud páčka náhodou trochu funguje, tak má změna teploty v kupé tak dlouhou prodlevu, že je jednodušší to mít na víc a vyvětrat ve stanici oknem. Problém také bývá v topných kanálech (či jak to nazvat), kdy místo zpod sedačky fouká horký vzduch škvírou mezi sedákem a opěrákem, a to pouze u okna - cestující u okna se peče, zatímco cestující u dveří mrzne.
Taky se občas stává, že je ve stanici předtopeno na horko až k padnutí, to pokračuje ještě hodinu cesty, pak se termostaty umoudří a začnou ubírat.
Pokud je na cestě delší úsek s vyšší rychlostí a okna nejsou po repasi, nastupuje dříve či později totální klendra.

Podobný problém potkávám i na vozech Bee238, kdy ovladače nad dveřmi nemají krajní polohy a lze s nimi otáčet "donekonečna", což ve mně moc důvěry ve správnou teplotu (či hlasitost rozhlasu) nevyvolává.

Ke klimatizaci - nemám s ní problém, pokud je správně nastavená. Bohužel, v téměř všech vlacích a autobusech asi existují jen dvě polohy, a to MAX a VYP. Dokud se bude klimatizovat takto, milerád upřednostním otevřená okna v Béčku ve 140, než ledničku místo vozu či ledový vzduch na nohy a horko na hlavu.

A abych nebyl úplně mimo téma - zrovna v 854 se mi cestovalo docela dobře i v těch největších vedrech. Ano, byly to rychlíky, takže se moc nestálo, ale velký oddíl je vcelku dobře větratelný, díky nižším rychlostem to nefičí moc a průtok vzduchu oknem se dá regulovat stahovací síťkou. Naopak dost špatně je na tom řidičák Regionovy, kde není žádný větší prostor a větrání není moc účinné. (o 810 radši mlčím)
Středa, 30. ledna 2019 - 19:17:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1964
Registrován: 7-2017
no to je ono....jako bývalý mechanik jsem doslova rostl,když jsem viděl,že někdo otevřel okno,a stáhl síťku[kladivo][kladivo]úžasný....ta tam pak lítala v průvanu div se neutrhla...[crazy][crazy]
Mladějov
Středa, 30. ledna 2019 - 20:25:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13460
Registrován: 3-2007
No dobré, pánové, akorát, že mícháte několik věcí dohromady:
To, že zákazník či objednatel vyžaduje klimatizaci, a to i třeba v autobusech MHD, je věc relativně nová, ale věc, kterou nezměníte, kdybyste se na hlavu postavili. Totéž v autě - když budete kupovat nové, tak požadavkem "bez klimy" jste dnes pomalu za exota.

Druhá věc je regulace klimatizace a třetí její údržba a dostatečný výkon - není nic horšího, než dusné vedro, zvláště pro astmatiky a starší lidi, to je cesta k infarktu jako malovaná.

Jinak je to věc, která přišla z Ameriky, kde jí měli už někdy ve třicátých letech dvacátého století a nyní si na ni lidé zvykli i u nás. Postupně jí kupují do domácností, alespoň např. do ložnice nebo obýváku, v autě běžná věc, a co se týče železnice, tak pro koridory s rychlostmi nad 100 km/h, kdy nemůžete větrat otevřenými okny, je prakticky nutností. Tak se s tím smiřte.

Vzpomenu si na diskuse ohledně začátků 471 v Praze a nastavení teploty, především kroucením termostatu podle vkusu každého jiného průvodčího mezi 18 a 24 stupni a tehdy panoval názor mít trvale 22-23 stupňů a nahradit "kroutík" pevnými odpory bez možnosti zásahu laika a jsem názoru, že to byl dobrý nápad.

Kde to chce "přidat" je na železnici v častější, pečlivější kontrole filtrů a vzduchových kanálů, abychom nedýchali zatuchlinu.

Jinak kdyby přišel nějaký nový ředitel třeba ČD nebo RJ nebo busdopravce a zakázal klimu a kupoval vozy bez ní, tak mu uteče většina zákazníků, to je prostě fakt.

Bez klimy klidně zatím nějaké ty šukafony se stahovacími okny na dojetí v relaci nějakých 10 let na stinných lokálkách [wink], kde lidé jedou tak max půlhodinku, ale prostě do rozpálených krabic v létech, která tu nyní panují, ty lidi nedostanete, resp. vám utečou do auta - samozřejmě kromě části těch, využívajících Babišovu "socku".

A když tedy platit (dotovat státem) vlaky, tak ať s nimi jezdí ti denně dojíždějící a neucpávají silnice, a ne, aby to byl prostředek pro chudé, režijkáře a tragédy, sorry.

Jinak možnost dávat do vlaku na konec jedno "B" pro milovníky oken pořád ještě je..a z Itálie si to pamatuju taky.

Ale pokrok nezastavíte.
Miloš_jonák
Středa, 30. ledna 2019 - 21:02:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 228
Registrován: 12-2007
Dnes sem se vezl do Budějovic 854.217 a nemůžu si stěžovat ani slovo, v salonu krásně teploučko, pohodlí, čisto včetně WC, všude na čas. Takže nechápu proč tady někteří musí do Hyder pořád tak kopat a za každou cenu je likvidovat (jako se to úspěšně podařilo s řadou 749), když žádnou zásadní vadu nemají a drtivá většina cestujících ani personálu s nimi jistě žádný problém nemá. Opravdu už se těším až budu mít narvaná kolena mezi sedadly v západním střepu a pochybný agenturní fíra s námi odjede proti stůj na obsazenou kolej... [angry]

Středa, 30. ledna 2019 - 21:28:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3414
Registrován: 3-2006
Ad Miloš_jonák: To je focené za Březnicí? Že je tak "narváno" [sad]
Miloš_jonák
Středa, 30. ledna 2019 - 22:19:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 230
Registrován: 12-2007
MP: Podle času je to před Jincema (jel sem z Berouna).
Mladějov
Středa, 30. ledna 2019 - 22:38:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13464
Registrován: 3-2007
A za takovejhle muchovoz mezi Prahou na Příbramí platíme kolik ? Dvě kila za kilometr. Hm.
Symptomatické je, že tohle autora fotky už vůbec nezajímá.
Středa, 30. ledna 2019 - 22:40:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3415
Registrován: 3-2006
Ad Miloš_jonák: Díky.

Lidi hlasují nohama[sad]
Středa, 30. ledna 2019 - 23:59:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 123
Registrován: 7-2017
Každý preferuje něco jiného, mít narvaná kolena o spolucestujícího, který sedí naproti taky není žádný med. Ale chápu, že v poloprázdném motoru je super mít čtyřku sám pro sebe. Nebojte, když tím západním střepem nepojede moc lidí, tak na vás zbude i ta čtyřka, je tam možnost volby.
Čtvrtek, 31. ledna 2019 - 01:09:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2049
Registrován: 12-2009
Mladějov: Buď nerozumím psanemu textu, může se stát. Jinak nechápu souvislost vašeho příspěvku s příspěvkem na který jste reagoval. Jako by jeden mluvil o voze a druhý o koze...
Upozorňujeme cestující, že vlak nebude opožděn!
Čtvrtek, 31. ledna 2019 - 08:23:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5947
Registrován: 9-2011
Honnzok: aniž bych chtěl dělat Mladějovovi Ovčáčka, tak bych řekl, že Mla. reagoval na větu "drtivá většina cestujících ani personálu s nimi jistě žádný problém nemá." v souvislosti s tím, že dle fotky ta drtivá většina cestujících jela něčím jiným [proud]
Všichni jste volové. Servít
Čtvrtek, 31. ledna 2019 - 08:28:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2050
Registrován: 12-2009
Aleš L: Á tak to pardon, už jsem byl v 1 ráno asi unaven a tato souvislost mezi příspěvky mi unikla, i když soudit obsazení R podle jednoho úseku a 4 ctyrek či kolik je vidět v jednom voze se mi zdá poněkud drsné.
Upozorňujeme cestující, že vlak nebude opožděn!
Čtvrtek, 31. ledna 2019 - 11:24:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 288
Registrován: 9-2016
Raději tichá a pohodlná hydra, než poslouchat řev motorů Liaz v 843. [proud] [proud]
Mladějov
Čtvrtek, 31. ledna 2019 - 11:44:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13469
Registrován: 3-2007
Jasně, Lukáši. Akorát, že o tom, co bude jezdit, nerozhodujete vy.
Čtvrtek, 31. ledna 2019 - 11:46:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12519
Registrován: 5-2004
Lidem nevadi hydra ale udesna jizdni doba via prudna
Mladějov
Čtvrtek, 31. ledna 2019 - 11:54:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13470
Registrován: 3-2007
No když v tom jezdí deset lidí, tak je to taky řešení. Mooc hezká fotka pana jonáka mezi Prahou a Příbramí, přes den.

Udělat přestup v Berouně od R a máš vyřešenou jízdní dobu i kapacitu a ještě se ušetřej vlkm. Já tím občas jezdím z Prahy do Berouna, abych se kochal přírodou a jel taky někdy jinudy a tak 10+10 lidí to veze mezi Prahou a Berounem, teď v zimě.
Čtvrtek, 31. ledna 2019 - 12:28:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 289
Registrován: 9-2016
Je dobře že Wikov Gear, kývla Českým drahám na výrobu náhradních dílů na převodovky H750M pro PJ Trutnov. Bez nich už by půlka hyder stála odstavená, protože vybírat donekonečna převodovky ze starších 850 a 851 nejde. Když už se hovoří o budoucnosti hyder. Nešlo by místo převodovky do budoucna zavěsit trakční generátor a vyměnit podvozky za nějaké do kterých půjdou nainstalovat elektrické motory? Motor by se mohl vyměnit za nějakou CAT C32. A i těch 140 km/h by to mohlo, když chcete jezdit rychle. [lol] [lol] [lol]