Diskuse » Archiv 2019 » Tramvaje a metro » Optimalizace linkového vedení v Praze » Archiv diskuse Optimalizace linkového vedení v ... do 17. 07. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Optimalizace linkového vedení v ... do 17. 07. 2019

dolů
   autor příspěvek
Středa, 10. července 2019 - 21:44:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3663
Registrován: 5-2002
A co třeba místo areálu různých obskurních dvorů a dvorečků "přes trať" u Metransu, neboli v ulici U zastávky?? Včetně posunuté zastávky HoMě? A s připojením od Říčan a podobných [zadnice] obchvatem Uhříněvsi, tzv říčanskou radiálou? [wink]
Ostatně soudím, že EU musí být rozpuštěna a nahrazena funkčním hospodářským společenstvím. Čím dříve, tím lépe...

Nejchráněnější organismus v Absurdistánu? Kůrovec - kvůli tomu obětovali celou Šumavu...
Středa, 10. července 2019 - 22:04:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 728
Registrován: 7-2007
vizionář:
"(...) vede přímo do centra, bez okliky přes Jižní město a Pankrác a bez zbytečných zastávek (...)"
Mohu se mýlit, leč myslím si, že dnes je Pankrác daleko důležitější cíl než Nové Město nebo Nusle, potažmo Vršovice.
Loxodonta urbana
Čtvrtek, 11. července 2019 - 08:12:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1018
Registrován: 9-2016
Jiří_T: Bydlím o kousek dál, kde jezdí 9 i 11 (i 1, ale ta jede výrazně jinam). 9 jezdí při polovičních intervalech ráno docela plná, 11 volnější. Dvě stanice 11, kde v podstatě jede k metru, je Flora a Jiřák (ale obě ihned za sebou). Na IPP je to již kus, Želivského mine (docela velký kus pěšky + křižovatka s čekáním). O Muzeu ani nemluvě. Od Olšanské až po Spojovací vyrostlo mnoho nových domů (některé nejsou z tramvaje vidět), v Hrdlořežích (nahoře i dole) jakbysmet. Výstavba na NNŽ nebude jen u současných zastávek, ale půjde až k Vackovu. Na něm je další množství nových obytných domů. Takže v této části P3 + přilehlé P9 je enormní nárůst poptávky po dopravě.
Reagoval na to, že tahat metro do Odolené Vody či Jesenice je z hlediska Pražanů totální nesmysl, v Praze je hafo oblastí, kam metro nedosáhne (kromě zmíněného Žižkova např. Modřany, Lhotka aj.).
Metro D bylo plánováno (a podle toho se také úvahy o něm vytahovaly a usínaly) především jako náhrada C v Nuselském mostě. Jeho kolaps by de facto rozdělil město na dvě části (při současném uzavření i pro auta). Proto je plánováno v úseku Pankrác - Nám. Míru.
Steve Guesshow
Pátek, 12. července 2019 - 14:35:56  
Neregistrovaný host
Metro z Hájí východně, ať už do Petrovic nebo Uhříněvsi je nesmysl. Už teď ve směru do centra z Jižáku čas od času nepobírá, přičtěte si k tomu ještě lidi, co budou přestupovat z Déčka.
Metro A na Průmyslovou má smysl jen v případě, že bude prodlouženo dál, nejlépe až k Nádraží Běchovice, a to jen za předpokladu, že bude postaveno Východní město (oblast Štěrboholy/Dubeč/Dolní Měcholupy, kde Malý Háj je jeho nejzápadnějším cípem). Céčko na severu bych si dovedl představit, někde v okolí Teplárny Třeboradice by mohlo být velké P+R a terminál, bude to blízko velkého okruhu. Béčko na východě by mohlo končit někde u Čertous, ale bude to chtít pořešit nový sjezd z D11, ideální by byl nový severojihozápadní obchvat Horních Počernic. Depo Zličín je nesmysl, Áčko na západě prodloužit maximálně na Dlouhou míli, anebo přes Řepy na Zličín. Zličín sám by potřeboval přestavbu a rozšíření.
Co se tramvají týče, určitě Jižní město, určitě Bohnice, určitě Modřany, Libuš, Lhotka, Krč, byl bych i pro Jihozápadní město severně směrem jak na Řepy, tak na Motol. Suchdol spíš ne, Staré Letiště spíš ne, jen k Dlouhé míli. Určitě taky severojižní diametr (Želivského-Spořilov), bez toho nemá smysl Jižní město. S Letňany (Tupolevovou) si rady úplně nevím, od Ďáblic by se to nabízelo, ale určitě to bude chtít i severojižně, od Letňan v poli nějakým tunelem nebo estakádou, buď k Novému Hloubětínu nebo vyloženě k Vysočanské.
Sobota, 13. července 2019 - 11:38:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 103
Registrován: 4-2019
Steve Guesshow:
"Metro z Hájí východně, ať už do Petrovic nebo Uhříněvsi je nesmysl. Už teď ve směru do centra z Jižáku čas od času nepobírá, přičtěte si k tomu ještě lidi, co budou přestupovat z Déčka. "
Z Petrovic či Uhříněvsi se dnes stejně houfně jezdí busem na Háje, takže by jen do metra vlezli o něco dřív. Platí to pro prakticky celé frekvence linek 175, 183, 226, 227 i třístovky z Uhříněvsi (s výjimkou těch, kdo přestupují na Horčičkově na jiné busy). Navíc značná část 154 (na Hájích se cestující prakticky vymění) a část 125.
Obdobně lidi z budoucího déčka jsou většinou ti, kteří dnes přijedou busem, hlavně na Kačerov. Takže ten rozdíl zas tak strašný nebude.
Sobota, 13. července 2019 - 21:13:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1520
Registrován: 9-2005
Pohádka o prázdninovém provozu a skvělé MHD (k zamyšlení):
Je sobota, 18.55 a lezu z toho novýho Lidlu, co je u zastávky Korytná. Bohužel smůla, právě mi ujíždí 188. Ta sice nejede na Sídl.Spořilov, ale dá se s ní popojet kus cesty aspoň dolů do Záběhlic a vzít to kolem rybníka. Nojo, další 188 jede za 20 minut. 154 mi moc nepomůže, ta sama o sobě jezdí mizerně. Ale spouštím IDOS a zjišťuju, že 154 jede "už" v 19.11, ovšem U lípy si to se 138 akorát pěkně ujede. Nechce se mi čekat, jdu pěšky, třeba budu mít štěstí a pojede mi z Jesenický aspoň ta podivná X195. Chyba. Někdo si usmyslel, že na Zahraďák jezdí o prázdninách jenom polovina lidí, a tak linka X195 nabízí půlhodinovej interval. Odjela před 10 minutama. No nic. Protože lovit další spoje nemá moc smysl, jdu pěšky až domů. Krásnejch 2,5 kilometrů. Když se blížim k baráku, za zády mi profrčí ta 138, která by mi ujela U lípy. Doma jsem v 19.24. Kdybych čekal na nejbližší bus a jel podle IDOSu, dorazil bych ještě o 10 minut pozdějc.
A co je k zamyšlení? No, spousta věcí. Kdybych třeba nebyl extra příznivec veřejný dopravy, ale běžnej pražák, co má před barákem zaparkovaný auto, jakou dopravu bych asi zvolil příště? A kdopak se asi podepsal pod tu prasárnu, že linky, označovaný jako metrobus, můžou jezdit o víkendu po 20? To opravdu zrovna o víkendech je tak znát nedostatek řidičů?
Jako když jsem ve 2,5 km vzdáleným cíli dřív pěšky, než MHD, pak je něco špatně. Hodně špatně.
PS: Pamatuju si, že zrovna ta 188, než šla do kloubů, jezdila o víkendech po 10. A není to tak dávno. Takže teď je interval dvojnásobnej. Super, takhle určitě motivujeme lidi, aby nejezdili autem...
Sobota, 13. července 2019 - 21:22:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4975
Registrován: 12-2007
Opravdu je složité pochopit že nejsou řidiči?
Sobota, 13. července 2019 - 22:10:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1521
Registrován: 9-2005
Opravdu se ten nedostatek řidičů tolik projevuje o víkendovým provozu?
Sobota, 13. července 2019 - 22:23:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4977
Registrován: 12-2007
Jezdí-li řidič o víkendu ve všedí den co? Ve všední den chybí.
Nebo si myslíte že nemá nárok na volný den a má jezdit furt?
Nebo jen trolíte aby jste něco napsal?
Sobota, 13. července 2019 - 23:29:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1774
Registrován: 4-2011
Jako když jsem ve 2,5 km vzdáleným cíli dřív pěšky, než MHD, pak je něco špatně. Hodně špatně.
Je někde psáno, jak daleko musí mít každý Pražan nejbližší zastávku?

A co je k zamyšlení? No, spousta věcí.
Třeba to, co je implictně špatně na půlhodinové cestě pěšky z Lidlu. Nebo jakou máte "vůli" a kde končí vaše hranice, jako že co ještě jste ochoten jít pěšky a co už ne. Nebo jaký je problém si popojít podél trasy jednu nebo dvě zastávky na "zabití času", a pak si počkat už jen třeba 4 minuty...

...právě mi ujíždí 188. Nojo, další 188 jede za 20 minut...
Kdybyste o 10 minut déle nakupoval, těch 10 minut čekání by byl naprostý standard a vůbec by vás nenapadlo vypisovat.

PS: Jsem z Brna, kde jsou o víkendech 20minutové intervaly celý rok a pořád, i kdyby měl DP plný stav. A rozhodně nečekám, že na sebe budou všude navazovat. Někde to vychází líp, někde hůř.
Nostalgici by neměli lézt na internet.
Každý svého štěstí strůjcem.
Sobota, 13. července 2019 - 23:57:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8131
Registrován: 6-2004
Focus1976: Vůle je jednoduchá :D S třema rohlíkama a láhvi Coly se klidně projdu 2,5 km, s plnou taškou se mi moc chtít nebude...

K Brnu. Opravdu na frekventovanějších linkách je 20 minut?

Upřímně mám ZOO Praha "pod kopcem", ale po dvou špatných zkušenostech s MHD... Jednou projetí zastávky na znamení a po druhé naprosto narvaným busem jsem si radši koupil permici na parkování...
watslaw
Neděle, 14. července 2019 - 00:35:59  
Neregistrovaný host
Gabuliatko:
Pokud nejsou řidiči, tak se mohla škrtnout zrovna třeba ta 154 skoro úplně (nahradit jen Brodského-Na Jelenách) a neprznit ta 188.
Tyhle linky, které jsou kvůli intervalu 40 minut nepoužitelné a navíc proklady 20/30 a 20/40 jsou naopak plýtváním řidiči.
Problém je, že řidiči jezděj na vzduchovozičích až do 1 v noci v půlhodinovejch intervalech, ale osekaly se téměř výhradně páteřní linky, kterejma lidi jezděj, a na které často přestupují z něčeho jiného.

Já osobně jsem tyto prázdniny nad MHD zlomil hůl a většinu cest jezdím autem, tam problém s nedostatkem řidičů nemám. Moje trpělivost má hranice. Vyzkoušel jsem cestu kolem výluky metra C i Průmyslovou. A to nemluvím o tom, že když už se autobusu po dlouhém přestupu dočkám, tak ač si na střeše veze klimatizaci, tak je buď vypnutá, nebo honí do busu ještě teplejší vzduch než venku a jedinej její efekt jsou modrý cedulky odrazující od otevření okna.
Neděle, 14. července 2019 - 12:22:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 885
Registrován: 1-2007
Nejsou řidiči a proto o víkendu existuje takřka hodinové čekání linky 113 na Točné.
EuroŠvestka
Neděle, 14. července 2019 - 12:37:17  
Neregistrovaný host
Paes: Není to bezpečnostní přestávka ?
Petr_k
Neděle, 14. července 2019 - 13:00:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12758
Registrován: 4-2003
Buď, nebo nějaká chobotovina vyplývající z karetní loterie ROPIDu - přestup či proklad, který sice papírově nikdy nebude fungovat, ale co kdyby to náhodou někdo z chlapců potřeboval k onanii, teda, šotoušení [biggrin]
DIE VERGELTUNGSAFFE!
»Dem Reinen ist Alles rein« – so spricht das Volk. Ich aber sage euch: den Schweinen wird Alles Schwein!
(Friedrich Wilhelm Nietzsche: Also sprach Zarathustra * Ein Buch für Alle und Keinen)
Neděle, 14. července 2019 - 16:56:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1522
Registrován: 9-2005
No, myslím, že watslaw to vystihnul hezky, takže já už jenom doplním:
Focus1976: Nebo jaký je problém si popojít podél trasy jednu nebo dvě zastávky na "zabití času", a pak si počkat už jen třeba 4 minuty...
To problém není a v podstatě jsem to udělal. Jenom jsem stihnul dojít až na místo, odkud bych stejně musel pěšky, nebo jet jednu zastávku a tam čekat čtvrt hodiny, abych popojel opět jednu zastávku, nebo to stejně dojít. A časově to prostě vyšlo nejrychlejc.
Mimochodem, 2,5km sice není moc, ale je to zhruba třeba i vzdálenost Anděl-Mírák, Muzeum-Olšanské hřbitovy nebo Florenc-Palmovka. Což jsou relace, který ve městě nikdo pěšky nepůjde.
Třeba to, co je implictně špatně na půlhodinové cestě pěšky z Lidlu.
Je to cesta Z Lidlu. Tudíž z nákupem. A nejsme na samotě u lesa, aby musel člověk tahat nákupy takovou štreku. Obzvlášť, když máme (teoreticky) dobře fungující MHD.
watslaw: Já osobně jsem tyto prázdniny nad MHD zlomil hůl a většinu cest jezdím autem, tam problém s nedostatkem řidičů nemám. Moje trpělivost má hranice.
Přesně tak. Třeba zrovna ta cesta z toho Lidlu by mi autem netrvala ani 10 minut. No a nedivil bych se, kdyby nad MHD přes prázdniny zlomilo hůl mnohem víc lidí a část z nich to tak nechala i po prázdninách.
Obecně: Nedostatek řidičů chápu. Ale jelikož mám mezi řidiči pár známých, tak vím, že si za ně DP může z velký části sám. A při současný situaci se taky může stát, že časem budou chybět ani ne tak řidiči, jako spíš cestující.
Prázdniny se vždycky řešily tak, že se omezila špička. Jenomže teď se hráblo i do sedel a víkendů. A výsledkem je, že máme u páteřních linek intervaly jako...no jako někde v Brně.
A zajímalo by mě, podle jakýho klíče se to omezení tvořilo. Jakto, že využívaná tangenta 188 má o víkendu 20 minut, zatímco o kus dál si 170 vesele vozí vzduch po 15? Proč šly do 20 minut 189+215, ale 139+150, jedoucí na vedlejší sídliště, zůstaly po 15? A to nepočítám, že třeba Zahraďáku se někdo krutě pomstil, protože tam je teď vlastně nejlíp jezdící linkou minibusová 138. A místo páteřní 195 v kloubech je tam x195 v SD vozech a půlhodinovým intervalu, což je vhodný pro linku, jezdící někam do Pitkovic, ale ne na poměrně velký sídliště.
Neděle, 14. července 2019 - 18:17:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14976
Registrován: 10-2004
Jiří_T: Letošní prázdniny se hráblo do špiček ještě podstatně více, než jiné roky. A protože na velkorysé navýšení MHD v minulých letech je řidičů skutečně málo a taky si chtějí o prázdninách vybrat dovolenou, muselo se hrábnout do intervalů ještě více. A protože jiní dopravci to nějak vyjezdit zvládnou, na midibusové politické linky se sáhnout nesmí (přestože v některých případech vozí 0 cestujících i v největší špičce (ať se neopírám jen do 203, třeba spoj 243 7:18 z Dolních Černošic), nutně musí být 10 minut v sedle na 136, 213, 188 a 3-4 minuty na 119 (kde druhý spoj z Dejvické jezdí prakticky zcela prázdný), tak se holt muselo řezat i sedlech a o víkendech na některých linkách na 20 minut. Bohužel do výběru intervalů promlouvají i proklady a pokud má 197 o víkendu 15, pak nezbývá nic jiného, než mít na 170 taky 15 (a nebo 30 [happy] ).
X195 je výluka, tedy zase výplod příslušného oddělení na DPP asi jako nepovedená výluka metra.
A víkendový provoz? Když Ti jeden řidič může odjezdit dejme tomu 160 hodin bez přesčasů, tak na to víkend nemá vliv. Čím víc řízneš o víkendu, tím Ti zbyde víc na pracovní dny. A obávám se, že neseškrtání víkendů by vedlo k tomu, že budeš muset osekat špičky (tedy nejvytíženější období) na 10 minut plošně, ne jenom na vybraných linkách.

Paes: 113 na Točnou vůbec neměla začít jezdit, nebyl k tomu relevantní důvod. A nebo se místo toho měla razantně omezit 341. Jenže za Dolínka se rozhazovalo, Točná si řekla, tak se 113 na Točnou prodloužila, no a vesele se vyhazuje 5 míčů za spoře obsazené spoje.

EuroŠvestka: Možná. Ale dle JŘ to vypadá, že na spojích na Točnou jezdí 2 autobusy, které hnijí na Točné skoro hodinu každé dvě hodiny.

Ad Zahraďák: Co si budeme povídat, tady jsou základem 3 linky: 138, 188 a 195. Linky 101 a 154 jsou doplňkem. Vedení 101 na Skalku vedle 138 nechápu, je to zbytečné. Já bych šel spíše cestou linku 154 odstřelit (v lokalitě Zahradní Město), 101 vrátit do původní trasy do Hostivaře přes zastávku na Groši, aby byly vyřešeny místní vztahy a vztah Skalka-Zentiva řešit jinou linkou, třeba zrychlenou (nebo ten vztah řešit od Depa Hostivař), aby nevytáhavala lidi ze 125 a nebylo ji nutné nadměrně posilovat.
Neděle, 14. července 2019 - 18:50:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2038
Registrován: 12-2007
Jiří_T:
"Opravdu se ten nedostatek řidičů tolik projevuje o víkendovým provozu?"

Výrazně více než si myslíš. On se o prázdninách zpravidla omezoval jen provoz ve špičkách pracovních dnů a so+ne jsou víceméně stejné. Když se k tomu připočítají všelijaké NAD (metro, tramvaje, vlaky) býval autobusový provoz o prázdninových so+ne dokonce silnější než ve školním roce. A to je safra problém i v době, kdy jsou lidi. Je totiž potřeba si uvědomit, že o prázdninách je také více lidí (řidičů) na dovolených. A většina chce odjíždět už v sobotu a vracet se až příští neděli. To souvisí s režimem rekreačních zařízení a cestovních kanceláří, kdy většina pobytů je od soboty do soboty.

Jiří_T:
"A místo páteřní 195 v kloubech je tam x195 v SD vozech a půlhodinovým intervalu, což je vhodný pro linku, jezdící někam do Pitkovic, ale ne na poměrně velký sídliště."

A bude hůř. Při uzavírce podjezdu Na Padesátém nebude ani ta x195.

Jiří_T:
"Třeba zrovna ta cesta z toho Lidlu by mi autem netrvala ani 10 minut."

Opravdu musíš do Lidlu na ZM? Jak dlouhou by Ti trvalo dojít na nákup do OC v místě bydliště? Přímo na sídlišti máte Alberta.
Jva
Neděle, 14. července 2019 - 19:30:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4360
Registrován: 6-2002
Jiří_T: On je (bohužel) všeobecný "sociální" trend poslat MHD do každé [zadnice], nějaký "potřebný" (leč s prořízlou hubou) se jednou týdně nedostane k lékaři bez přestupu, tak se odkloní nějaká linka a tisícům jiných se tak prodlouží cesta (takže mnohý, který, na rozdíl od "potřebného, platil, sedne do auta) a když dojde na škrty, seškrtá se páteř (protože 20 místo 15 nevypadá tak zle než 60 místo 30, bez ohledu na vytížení). Takže jezdí prázdné vymetáky, přetížené páteře, ale politik má bobříka "sociálnosti". Kde jsou ty časy, kdy se dopravci alespoň museli snažit o jakous takous rentabilitu...
Cynik - tak říká optimista realistovi...
Neděle, 14. července 2019 - 19:32:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 801
Registrován: 4-2006
Jiří T: V obecné rovině souhlasím s tebou a watslawem. Tohle je názorná ukázka, proč je žádoucí systém "méně linek, kratší intervaly". Opak tlačí cestujícího k tomu znát milion alternativních spojení, vymýšlet, jak je zrovna teď zkombinovat, aby se dostal do cíle, a nakonec ho stejně nasere, protože ty kombinace zákonitě vetšinou nevyjdou. Takhle fakt nevypadá atraktivní produkt. "Nenuťte uživatele přemýšlet" je základní poučka snad ve všech oborech.

Na druhou stranu, tady by praktickým důsledkem bylo jen to, že bys na 188 nečekal 20 minut, ale 15. A pak ještě stejně musel kus pěšky. Nevím, jestli je to o tolik lepší. Holt zrovna spojení Korytná - Spořilov bude vždycky minoritní.

A proč má 188 20 minut? Protože někdo správně cítí, že svazky, ve kterých je zastoupená, jsou předimenzované. 188+199, busodrom na Pankráci... Stejně tak Strašnická - Jesenická, kdyby tam nemusela být nesmyslná 154, asi tam těch 15 zůstalo. Teď tam holt je krásný neproklad 20/30. Stěžuj si u autora linkového vedení na Ropidu.
I am the passenger, and I ride and I ride...
Neděle, 14. července 2019 - 19:43:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1523
Registrován: 9-2005
Opravdu musíš do Lidlu na ZM? Jak dlouhou by Ti trvalo dojít na nákup do OC v místě bydliště? Přímo na sídlišti máte Alberta.
No, jednak v tom Lidlu měli mít výrobek do domácnosti, kterej v tom Albertovi opravdu, ale opravdu nekoupim. Druhá věc je, že v tom Albertovi, co mám u baráku, je nakupování za trest (v nedalekým Penny jakbysmet), no a tenhle Lidl je tak nějak geograficky nejblíž. Bohužel ovšem pro naše sídliště dostupnej nelíp vlastním autem. Čímž rozhodně nechci říct, že by tam měla jezdit přímá linka. Jak psal Mouser, je to marginální spojení.
Fkam
Neděle, 14. července 2019 - 22:02:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3524
Registrován: 3-2011
Tak pro dost lidí je lepší mít přímé spojení s delšími intervaly než někde přestupovat. Krátký interval je mi na prd, když pak někde musím přestupovat. Obzvlášť pro cesty z-do práce je to zlo.
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
watslaw
Neděle, 14. července 2019 - 22:45:17  
Neregistrovaný host
ale zrovna x195 celkem chápu. S každou druhou 195 jezdila ve skoro stejný čas 101 a teď při výluce Jabloňové by měly stejnou trasu až k zastávce U Lípy. Takže ty spoje, co by duplikovaly 101 prostě nejedou. A co jsem to viděl, tak kromě špiček by to zvládal minibus. Spíš jsem čekal zoběhování se 101, aby se ušetřili ti řidiči.

fkam: jako že by byla třeba přímá linka ze Záběhlic do Dejvic a z Běchovic do Kobylis? Vždy na podstatné části cest bude přestup potřeba. A pokud se přestupuje mezi linkami s intervalem více než 15 minut a není garantovaný přestup (ten by ale z principu stejně nešel udělat všude), tak je to nepoužitelný. A základní obsluha by měla být nějakou často jezdící linkou třeba od metra. Ty linky s delším intervalem a přímým spojením mají smysl, pokud cestu výrazně zkrátí a naplní se aspoň při intervalu 30 minut, ve vyjímečných případech 60. Aby to fungovalo, musí ale spojovat zdroj a cíl cest (např. sídliště a oblast pracovních příležitostá nebo obchodní čtvrť). Pokud linka s takovým intervalem vyžaduje negarantovaný přestup z něčeho jiného, nefunguje, např. dvě linky od různých stanic metra v intervalu 30 a 40 minut. Ale pokud je takový nedostatek řidičů, že se na mnoha místech udělá nepoužitelnou základní obsluha, mnohé linky jsou narvané, tak se nemůže plýtvat řidiči na nevytížených a přestupem snadno nahraditelných linkách.
Neděle, 14. července 2019 - 22:52:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2039
Registrován: 12-2007
Fkam:
"Tak pro dost lidí je lepší mít přímé spojení s delšími intervaly než někde přestupovat. Krátký interval je mi na prd, když pak někde musím přestupovat. Obzvlášť pro cesty z-do práce je to zlo."

Přímé spojení je dobré mít tam, kde je dostatečná poptávka a tím pádem i krátký interval.
Přít se můžeme o to, co je "krátký" interval. Krátkost může být někde 10 minut, jinde klidně i hodina.
Asi se shodneme, že při intervalu "jede to furt" nakonec nemusí být zlo ani ten přestup (zejména pokud ta navazující linka je také v režimu "jede to furt").
watslaw
Neděle, 14. července 2019 - 22:55:29  
Neregistrovaný host
A další věc je, že ta přímá spojení do práce nebo obchodu i při nedostatku řidičů jedou ještě v 1 hodinu v noci (např 240) a i při masivním škrtání na vytížených linkách se na ně téměř nešáhlo.
Neděle, 14. července 2019 - 23:08:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8132
Registrován: 6-2004
Pak ovšem vyvastává otázka pokud je opravdu takový nedostatek řidičů, tak jestli by se nemělo sáhnout třeba na prodloužení nočního provozu na úkor denního...
Pondělí, 15. července 2019 - 08:37:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1775
Registrován: 4-2011
Ad 9001: K Brnu. Opravdu na frekventovanějších linkách je 20 minut?

Na okružkách 44/84 je 15 minut, ale bývalo deset – a nemyslím, že by byly frekventovanější. Těžko říct, co je v Brně o víkendu "frekventovanější autobusová linka" (když nepočítám AVION, Olympii). Frekventované jsou linky do zoo, a ty opravdu jezdí po 20 minutách (občas dokonce vysokopodlaha). Na některých (69) je interval navíc rozjebaný údajným prokladem s linkami IDSJMK... Pár linek má taktéž interval 15 minut, ale opravdu většina těch 20.
Nostalgici by neměli lézt na internet.
Každý svého štěstí strůjcem.
Pondělí, 15. července 2019 - 11:26:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1020
Registrován: 9-2016
"Nejsou řidiči" je takový evrgrýn, že to až bolí. Co se tady psalo loni, předloni? To samé. Prostě je potřeba řidiče sehnat. Aby měli zájem, tak je motivovat. Ze dne na den to nejde, z roka na rok už by to mělo jít. Pokud to ani po dvou letech nejde, je to selhání vedení DPP.

Ušlá vzdálenost 2,5 km sice na první pohled vypadá krátká, ale v Praze je to moc. A být rychlejší než MHD je už k zamyšlení. I mne letošní MHD dohnala k úvahám, že ji asi také opustím. Intervaly dlouhé, přestup dost často je jak pochodové cvičení (třeba přestup na Želivského z 213 na 10/16). Po dlouhém intervalu přijede v neděli kolem 14:00 narvaná 10, která Palmovku projede a zastaví až bůhví kde, pak pochod na 6.

Názor některých diskutujících, že Jiří_T může nakupovat u baráku a nemusí cestovat, že já také mohu sedět doma na[zadnice] a nechtít se dostat ze Žižkova na Ortenovo náměstí (zatím nevyřčeno), je na pováženou. Buď tady MHD je a pak by měla jezdit smysluplně, nebo ať tady není. Poslední busy vystavit na výstavišti ([fotic]). Vedení Prahy má (podle mne) tak půl roku na rozhodnutí, zda MHD výrazně posílí a zatraktivní, nebo zda ji nechá rozpustit, neboť platící cestující přesednou do [auto].

Když bus při teplotách nad 30°C stojí 15 minut na slunci, vzduch uvnitř se rozehřeje docela fest. V té době klima nefunguje. Po nájezdu na start pak ještě dalších 15 minut hučí jak blázen, ale v busu je stejně horko. Teprve po čtvrthodině jízdy nastává ochlazení. Asi to také není poněkud domyšlené (u tramvají je to celkem OK).
Fkam
Pondělí, 15. července 2019 - 12:57:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3527
Registrován: 3-2011
Nechápu to nespokojenost. Intervaly linek jsou pořád krátké a atraktivní, zastávky na každém rohu a až na nepreferenci MHD a nedostatek parkovišť P plus R se dá říct že má Praha prakticky bezchybnou MHD
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
Pondělí, 15. července 2019 - 15:03:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1023
Registrován: 9-2016
Fkam: přiznám se, že nepoznám, zda to myslíte vážně nebo ironicky. Ale např. zastávky nejsou na rohu, ale pěkně daleko od rohu. Zejména ty přestupní.
Pondělí, 15. července 2019 - 16:15:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4981
Registrován: 12-2007
No von se svět zboří když budou housky z Lidlu přineseny domu o 15 minut později. Co tam maj v akci?
Steve Guesshow
Pondělí, 15. července 2019 - 22:21:54  
Neregistrovaný host
Myslím, že se tu jedná o celkem rozšířený syndrom, který se projevuje v mnoha oblastech života. Nazval bych ho "my víme mnohem lépe, než vy, co chcete, takže držte hubu a krok a koukejte se přizpůsobit, je to pro vaše vlastní dobro."
Já osobně jsem spíš oldschooler a vyznávám názor, že kaštan je klient. Jeho fakt nezajímaj nějaký problémy s řidičema, on chce aspoň trochu fungující dopravu. Kterou momentálně nedostává.
Škoda. Pražská doprava bývala jednou z nejlepších v Evropě.
Pondělí, 15. července 2019 - 22:33:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 455
Registrován: 6-2004
Největším nepřítelem MHD je cestující. Pořád by někam coural a ty dopravní prostředky jenom zatěžuje. Bez něj by to fungovalo podstatně lépe. Má sedět doma na zadku a když už je jak na trní a chce někam nezodpovědně courat(třeba do zaměstnání), tak ať chodí pěšky. Jak se tady občas kritizují "vzduchovoziče", tak to je ideální stav, kterého je třeba dosáznout u 99.99% spojů.
Pondělí, 15. července 2019 - 22:35:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8133
Registrován: 6-2004
Makus to vystihl asi nejlépe... Je potřeba začít s MHD pořádně pracovat a ne jenom stříhát pásky u vyskládaných panelů v ÚD a nebo dělat opičky s T3 Coupé na ulici, která je spíš odstrašujícím případem jak se to nemá dělat (Vinohradská) a začít řešit opravdu pořádně situaci v DPP...

Samozřejmě je potřeba řešit platy... Ono 35 000 hrubého v turnusovém provozu není už žádná výhra... To radši za 30k drhnout zadek v kanclu a mít trochu osobní život... Navíc už není motivace pro mimopražské sem vůbec jezdit, když stejný peníz jim dá i místní ČSAD a ještě ušetří mraky penez na dojíždění...

Pak samozřejmě kultura služeb, ale to už se tu taky řešilo mnohokrát, ale to jde ruku v ruce s penězi a počtem lidí...

Fkam: Tady si zahraju trochu na Káema... Lidi mají peníze, takže si vybírají pohodlnost nad cenou... Ted jsem bez auta a radši si půjčím sdílené auto od Anytime, když mám jet s dcerami na rehablitaci, protože klima, pohodlí a to mám MHD zdarma díky nim... Až přijde krize a bude benzin za 36 Kč/litr tak se to obrátí ;-).

Steve Guesshow : Částečně souhlas, ale pořád je to veřejná služba placená z 80% městem, takže je potřeba najít kompromis... Ale co se děje ted opravdu už moc kompromis není [sad]

(Příspěvek byl editován uživatelem 9001.)
Úterý, 16. července 2019 - 08:02:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9745
Registrován: 4-2003
Orky:113 na Točnou vůbec neměla začít jezdit, nebyl k tomu relevantní důvod. A nebo se místo toho měla razantně omezit 341. Jenže za Dolínka se rozhazovalo, Točná si řekla, tak se 113 na Točnou prodloužila, no a vesele se vyhazuje 5 míčů za spoře obsazené spoje.

Linku 341 by chtělo zrušit úplně, ve své současné podobě je to zcela zbytečná linka. Linku 341 by bylo nejlépe nahradit v úseku Na Beránku - Točná vybranými prodlouženými spoji linky 190.
Úterý, 16. července 2019 - 08:03:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1777
Registrován: 4-2011
Ono 35 000 hrubého v turnusovém provozu není už žádná výhra... To radši za 30k drhnout zadek v kanclu

Vidíte, a já si ve svém aktuálním působišti říkám "až mě tady nas*rou úplně, půjdu jezdit s tramvají", protože já sice nemám "turnusy", ale velmi nevyzpytatelnou pracovní dobu, někdy i 16 hodin "v kuse" (jo, mínus oběd, pauza na kafe...). Mimochodem, fakt nevím, co řeší lidi, kteří můžou stejně tak dělat v DPHMP a stejně tak drhnout zadek v kanclu. Jestli jsou tak flexibilní, tak by měli být naprosto v pohodě, vidět na té práci to, co je baví a co jim dává, a když to fakt nejde, jít. Ale 35 tis. hrubého v turnusovém provozu pro člověka, co by do toho kanclu nešel (neumí jazyky, není týmový typ, není na "projektový management", atd.), to mi přijde jako královský plat, Praha-nepraha. Fakt by mě zajímala anketa mezi řidiči, proč tu práci šli dělat. Jestli "milují tramvaje" (řízení, ježdění atd.), nebo jestli fakt nic nebylo nebo naopak byli 10 let v korporátu a museli jít, jinak by jim hráblo. V životě fakt nemůžeme mít všechno.
Edit překlepy

(Příspěvek byl editován uživatelem Focus1976.)
Nostalgici by neměli lézt na internet.
Každý svého štěstí strůjcem.
watslaw
Úterý, 16. července 2019 - 08:32:17  
Neregistrovaný host
Focus1976: No já nevím, ale my jsme naopak v korporátu měli zakázáno dělat přesčasy. Více než 10 hodin v kuse jeli buď úplný workoholici, nebo někteří manažeři, ale 16h nikdo. A když si člověk potřeboval něco zařídit, prostě přišel později a jindy si ty hodiny nadělal.
Fkam
Úterý, 16. července 2019 - 08:42:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3529
Registrován: 3-2011
Makus - v porovnání s jinými evropskými městy je docházková vzdálenost v Praze velmi velmi příznivá.
Histota linek až neuvěřitelná, krátké intervaly. Jsou města v Evropě kde páteřní linky mají po 20.hodině třeba interval 20-30 minut nebo o víkendu přes den. Dost měst začíná o víkendu s denním provozem kolem 7.hodiny apod. A k tomu má Praha levné jízdné. Dost friendly pro cestující. Problém DPP je neschopnost starat se slušně o své zaměstnance a neschopnost města podporovat MHD a nějaká koncepce dopravy ve městě taky chybí. Víc bych v tom nehledal.
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
Úterý, 16. července 2019 - 11:26:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3364
Registrován: 12-2007
Bram: Já vím, že to bude ještě za dlouho, ale pražskou část linky č. 341 bych změnil až po uvedení metra D do provozu. Předpokládám, že až poté bude zřízena linka vedoucí z Obchodního náměstí přes Cholupice k metru D a linka č. 341 povede z Dolních Břežan také k metru D. Pár spojů linky č. 113 bude pokračovat z Točné přes Dolní Břežany a Zlatníky-Hodkovice do Jesenice jako linka 3xx.
Úterý, 16. července 2019 - 11:51:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8134
Registrován: 6-2004
Focus1976: První pravidlo práce. Práci se většinou nevybíráte Vy, ale Vaše závazky...

Takže budto máš práci hodně rád a nebo tě za ní platí dobře, takže pokryješ svoje závazky :-). Upřímně ve 20 jsem neměl problém šéfa poslat do háje a jít jinam :D Dneska s dvěma dětma, dvěma hypo si to sakra rozmyslím...

Jinak nevím co je 35 000 hrubého královského? V Praze... Bobik by mohl vyprávět... Nájem bytu + výdaje okolo 20 000 , takže ti zbyde cca 6000... Pokud máš děti a ženu na MD tak máš 2900 + 7333... Jako dá se to, ale co je za život...
Úterý, 16. července 2019 - 11:56:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 477
Registrován: 11-2008
Makus - v porovnání s jinými evropskými městy je přestupní vzdálenost v Praze velmi velmi nepříznivá.
- kromě pár večerních výjimek neexistují garantované přestupy ani tam, kdy by byly logické
- sedlové intervaly metrobusů jsou velmi dlouhé (řada měst má maximum 10 minut kromě večerů a víkendů časně ráno)
- víkendové intervaly většiny tramvají jsou také na hraně použitelnosti
- zaplněnost některých linek bývá velmi kritická (v řadě měst je mimo špičky neakceptovatelné stání ve voze po delší dobu - tj. na více než 2-3 zastávky)
- chování některých (naštěstí ne většiny) řidičů hraničí s hulvátstvím
- s názorem na personální politiku a koncepci souhlasím

Pravda bude někde uprostřed, v něčem jsem dobří a v něčem ne. Určitě je co zlepšovat - hlavně přístup k cestujícím a jejich potřebám.
Úterý, 16. července 2019 - 13:14:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1778
Registrován: 4-2011
Práci se většinou nevybíráte Vy, ale Vaše závazky...
Někdy ano, někdy ne, ale samozřejmě přísloví "složenka se neptá" uznávám. Já pracuju v oboru, který jsem vystudoval, ale s tramvají bych jezdit šel, protože jsem šotouš. Můj ex-kolega teď jezdí s busem. Jestli někdo dělá práci jen pro prachy, dříve či později se to někde projeví, ale zrovna u dopravců (DP) bych v tom problém neviděl.

Jinak nevím co je na 35 000 hrubého královského? V Praze
Mluvím o odměně za práci, ne o životních nákladech, to je samozřejmě na úplně jinou debatu. Žena je doktorka v okresní nemocnici před atestací, těch 35000 hrubého (zatím) nemá, ale s tramvají jezdit nepůjde. Otázka je, jestli by chtěla, abych šel já.
Nostalgici by neměli lézt na internet.
Každý svého štěstí strůjcem.
Úterý, 16. července 2019 - 17:57:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 842
Registrován: 1-2015
s tramvají bych jezdit šel, protože jsem šotouš

Takový lidi, jsou pro práci řidiče, jak dělaní. Bez ironie. Navíc své tramvaje dobře znají, mají o nich něco naštudovaného, takže za mně žádný problém.
"Pravda zvítězí, ale dá to fušku."

Jan Masaryk
Athetwod
Úterý, 16. července 2019 - 21:57:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 88
Registrován: 1-2013
Kdyby to někoho zajímalo, tak na stránkách TSK je konečně ke stažení Ročenka za rok 2018. link
Úterý, 16. července 2019 - 23:23:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8062
Registrován: 2-2006
Pavhob,4083150,- v porovnání s jinými evropskými městy je přestupní vzdálenost v Praze velmi velmi nepříznivá - Právě naopak, příkladem budiž většina evropských metropolí, namátkou Berlín, Barcelona - takové pochoďáky jako jsou tam se u nás opravdu nevyskytují.
- kromě pár večerních výjimek neexistují garantované přestupy ani tam, kdy by byly logické - vzhledem ke krátkým intervalům linek skutečně nejsou třeba, jen by způsobovaly problémy a zdržovaly
- sedlové intervaly metrobusů jsou velmi dlouhé (řada měst má maximum 10 minut kromě večerů a víkendů časně ráno) - když pominu že nemáme metrobusy, tak 5 - 10 minut mi vaše požadavky splňuje...
- víkendové intervaly většiny tramvají jsou také na hraně použitelnosti - ano, jsou krátké a mnohdy by se daly ještě prodloužit
- zaplněnost některých linek bývá velmi kritická (v řadě měst je mimo špičky neakceptovatelné stání ve voze po delší dobu - tj. na více než 2-3 zastávky) - což je dámo mnohem vyšším modal splitem ve prospěch MHD než "v řadě měst" a naplněnou kapacitou komunikací
- chování některých (naštěstí ne většiny) řidičů hraničí s hulvátstvím - což je odrazem obrazu společnosti. Chování některých cestujících je taky vysoce za hranou slušného chování}
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Středa, 17. července 2019 - 08:23:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 843
Registrován: 1-2015
Pavhob: v porovnání s jinými evropskými městy je přestupní vzdálenost v Praze velmi velmi nepříznivá.

Mohl bych vědět mezi kterými místy?
"Pravda zvítězí, ale dá to fušku."

Jan Masaryk
Středa, 17. července 2019 - 08:30:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1025
Registrován: 9-2016
Demon3: Tak se mi zdá, že píšete o jiném městě, než já nebo Pavhob.
- pochodová cvičení při přestupu - je hezké, že na tom nejsme tak špatně, že existují i horší. Máme se je snažit předehnat, nebo se máme snažit je zmírnit? Přestupoval jste někdy z busu na 10/16 na Želivského. Proč ta tram nestojí blíž ke křižovatce? Ano, jistě najdete provozní důvody. Jenže tramvaje nejezdí pro provoz, ale pro cestující, kteří to mají daleko.
- garantované přestupy neexistují. Jestli máte dojem, že když na následující spoj čekáte i 20 minut, neboť přípoj právě odjel, pak ano. Většina cestujících však nikoliv.
- opravdu je interval tramvají 20 minut a busů hodinu tak skvělý? Prosím, rozveďte, co je na tom tak super. Já to nějak nechápu.
- hodně lidí nám jezdí tramvají. Za trest se budou mačkat. skutečně to tak chceme? Budeme je trestat za to, že MHD využívají? Není lepší přidat spoj, aby se zlepšila kultura cestování?
- chování některých cestujících není dobré. Ale je to zákazník. Chování některých řidičů (i když většina je spíš na pochvalu) také není dobré. Jenže řidič je profesionál a podle toho by se měl chovat. U něho je standard chování mnohem výš, než u cestujícího. Např. včera ve 135. Bus zastavil zásadně předkem 30 cm od chodníku, zadní část kloubu +-metr. A to i tam, kde jede před zastávkou třeba 50 metrů rovně. Celkem chápu, že do zálivu se občas netrefí, ale kde před tím jede kus rovně, tak to asi moc řídit neumí. Nebo trestá cestující, že musí sestoupit na silnici?

Nikdo z nás (snad) tady nevolá po zrušení MHD. Naopak. MHD není v Praze nejhorší, ale i tak má dost co zlepšovat. A zde je pro DPP či ROPID dost zajímavých námětů. Ne všechny jsou realizovatelné, ale mnohé alespoň jako inspirace jsou použitelné. Ale právě tací, jako jste vy (DEMON3) ostatní utvrzují v tom, že provozovatelé MHD v Praze nemají vlastně o zlepšení a tím i o cestující zájem. Nikdo není bezchybný. Ale jen dobří dokážou přiznat omyl.
Středa, 17. července 2019 - 08:44:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1026
Registrován: 9-2016
Pepan.1981: Odpovím já:
- Želivského bus 124/139/213 na tram 10/16 (zastávka tramvaje daleko od křižovatky)
- Anděl mezi linkami po Nádražní a Plzeňské (zastávky daleko od křižovatky)
- IPP tram 11 a ostatní, tram 11 a metro (zastávka tramvaje daleko od křižovatky)
- metro na bus/tram na Pražském povstání (směr DC daleko od východu, každá jinde)
- Spojovací bus/tram (zastávka bus daleko od křižovatky)
- bus/tram Vysočanská (zastávka tramvaje daleko od křižovatky)
- bus/tram Ohrada (zastávka tramvaje daleko od křižovatky)
Takto bych mohl pokračovat. Zajímavé je, že my pamětníci pamatujeme, že většina odsunutých zastávek před léty byla blíže ke křižovatce (Želivského, Spojovací, Ohrada).
Fkam
Středa, 17. července 2019 - 08:44:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3534
Registrován: 3-2011
Zrovna Demon3 používá to, čemu já říkám zdravý selský rozum. Zlepšovat je vždy co, ale pochválit to stávající a být rád za to co mám, už taková samozřejmost není. Vyjeďte někdy fakt za hranice, pražská MHD skutečně patří k tomu vrcholu co v Evropě je. Ani mnoho německých měst se nemůže srovnávat s Prahou. Zítra jedu do Prahy, tak se svezu a o víkendu taky a už se těším na tu šílenost, co tu někteří popisují [biggrin]

(Příspěvek byl editován uživatelem FKam.)
Denke zweimal, eh du einmal sprichst.
watslaw
Středa, 17. července 2019 - 10:05:34  
Neregistrovaný host
Demon3:
"vzhledem ke krátkým intervalům linek skutečně nejsou třeba, jen by způsobovaly problémy a zdržovaly"
Já myslím, že Pavhob naráží na období a linky s intervaly 20, 30 nebo 40 minut, tam si myslím tvůj argument neplatí.

Demon3:
"- sedlové intervaly metrobusů jsou velmi dlouhé (řada měst má maximum 10 minut kromě večerů a víkendů časně ráno) - když pominu že nemáme metrobusy, tak 5 - 10 minut mi vaše požadavky splňuje.."
Tak byla tu řeč třeba o páteřní lince 188 (stejně jako některé další), a ta má teď v sedle a o víkendu 20 minut, to rozhodně není 5-10. A narozdíl od třeba 139 nebo 195 nejezdí (po zkrácení 196) v kritizovaném úseku v prokladu s jinými linkami.

Demon3:
"- zaplněnost některých linek bývá velmi kritická (v řadě měst je mimo špičky neakceptovatelné stání ve voze po delší dobu - tj. na více než 2-3 zastávky) - což je dámo mnohem vyšším modal splitem ve prospěch MHD než "v řadě měst" a naplněnou kapacitou komunikací "
Tak pokud ten vyšší modal split chceme udržet, tak tímto způsobem toho nedosáhneme. A mimo špičky ta kapacita komunikací naplněná není. Ale samozřejmě, vždycky najdeme někoho, kdo je na tom hůř, ale já bych se radši koukal, jak to zlepšit.
Středa, 17. července 2019 - 10:19:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 844
Registrován: 1-2015
Makus:

- Želivského bus 124/139/213 na tram 10/16 (zastávka tramvaje daleko od křižovatky)

Ano, souhlasím, Želivského je velká tragédie.

- Anděl mezi linkami po Nádražní a Plzeňské (zastávky daleko od křižovatky)

Nesouhlasím, na Andělu jsem byl nedávno, ale nepřipadlo mi, že by to bylo nějak extra daleko.

- IPP tram 11 a ostatní, tram 11 a metro (zastávka tramvaje daleko od křižovatky)

Tvl, další chucpe, Za rohem jsou zastávky, tak pár kroků tě nezabije.

- metro na bus/tram na Pražském povstání (směr DC daleko od východu, každá jinde)

Souhlas, ale když se bude rekonstruovat TT na Pankrác, tak se to snad zlepší.

- Spojovací bus/tram (zastávka bus daleko od křižovatky)

Ale no tak! Od Spojovací tram k bus je to ani ne 150 metrů.

- bus/tram Vysočanská (zastávka tramvaje daleko od křižovatky)

Proto se dělala "provizorní" zastávka Vysočanská pro tramvaje, aby to na autobusy na Vysočanské bylo blíž. Srovnej to s původní zastávkou Vysočanská (u nádraží), to byl teprve očistec.

- bus/tram Ohrada (zastávka tramvaje daleko od křižovatky)

Naprostý souhlas.

opravdu je interval tramvají 20 minut a busů hodinu tak skvělý?

Doporučuji zajet do Mostu, kde je u městské linky 2 (sic!) interval 30 minut po celý den!!! Totéž platí o lince 4 do Litvínova. A tankuje to někoho? To je fakt možný jenom v Praze, si na něco pořád stěžovat.

(Příspěvek byl editován uživatelem pepan.1981.)
"Pravda zvítězí, ale dá to fušku."

Jan Masaryk
Středa, 17. července 2019 - 10:27:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1027
Registrován: 9-2016
Fkam: Mám zkušenosti s různými městy v Evropě. Namátkou Hamburk, Bamberk, Lublaň, Salcburk.
Hamburk: (včetně informací od místních) - MHD skutečně špatná. Tramvaje před mnoha lety zrušili, busy nepoužitelné, U-bahn celkem jde.
Bamberk: busy v pohodě, další neznám
Lublaň: (včetně informací od místních): - busy přes pracovní den dobré, večer a o víkendu téměř žádné.
Salcburk: busy v dobré i když občas nestíhají náporu cestujících, celkem přesné jízdní doby, další neznám.

Nikde netvrdím, že MHD v Praze nemá i dobré stránky. Ale mám dojem, že byla lepší. Přibyl velký počet cestujících, ale v centrální části na to počet spojů nereagoval.
Klady pražské MHD:
+ celkem dobrý vozový park všech prostředků (i když i tady je co zlepšovat)
+ čisto ve vozech i v metru, poměrně bezpečno
+ snaha o co nejrychlejší obnovení provozu po MU (asi by dostalo nejvíce kladných bodů ze všeho)
+ přehledný tarif, způsob odbavení cestujících
+ dobrý informační systém uvnitř spojů
+ přehledný jízdní řád
Zápory:
- přeplněnost mimošpičkových spojů v centrální části
- při výlukách není vidět snaha o maximální eliminaci způsobených problémů (např. při opravě Michelské ulice bez NAD, tu zajišťoval Kaufland na vlastní náklady (takže to šlo))
- odsouvání přestupních hran od křižovatek
- špatný informační systém z vnějšku vozidla (dříve měly tramvaje na zrcátku číslo spoje, dnes ne)
- intervaly podle "normy", nikoliv podle potřeby
- dlouhé linky u kterých dochází často ke zpoždění
Středa, 17. července 2019 - 10:34:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1028
Registrován: 9-2016
Pepan.1951:
Anděl: No dejme tomu
IPP 11: Původně byla zastávka na hraně křižovatky (směr Nusle). Později odsunutá. Zbytečně. Není důvod a je zbytečně daleko
Spojovací (zde jsem měl myslel ZC): bus zbytečně daleko od křižovatky. Posun dolu nemá žádný význam, dole není ani jeden dům (kromě autoservisu). Při kombinaci s nekonečnými světly na přechodu je to tragédie
Vysočanská: ano lepší, ale stejně pořád hloupé
watslaw
Středa, 17. července 2019 - 10:44:59  
Neregistrovaný host
Fkam: Je zajímavé, že ti spokojení emigrovali [wink].

Makus:
Za další šílené přestupy považuji taky:
- Palmovka povrch (zejména vzhledem k počtu přestupujících a potenciálních přestupujících) (a tady by nemělo být tak složité přidat protilehlou zastávku mezi křižovatkami)
- Chodovská
- Černý Most z busu na bus
- přestup z linek na Průmyslové na linky na Černokostelecké
- přestup bus 135 versus tram Vinohradská
- přestup bus 135 versus tram Seifertova
- Slavia
- Černokostelecká 177+195/tram
Středa, 17. července 2019 - 11:27:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 845
Registrován: 1-2015
Palmovka ve směru Kobylisy je totálně zmrvená !!!!
"Pravda zvítězí, ale dá to fušku."

Jan Masaryk
Středa, 17. července 2019 - 12:25:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8063
Registrován: 2-2006
Makus:
"- pochodová cvičení při přestupu - je hezké, že na tom nejsme tak špatně, že existují i horší. Máme se je snažit předehnat, nebo se máme snažit je zmírnit? Přestupoval jste někdy z busu na 10/16 na Želivského. Proč ta tram nestojí blíž ke křižovatce? Ano, jistě najdete provozní důvody."
Nikoliv předehnat, ale nekydat špínu bez znalosti reality a souvislostí. Nepřestupoval a nemám nejmenší důvod přestupovat, ale když řeknete A, zkuste se zamyslet nad B. Ano, zastávky 10/16 můžete přesunout o 60 metrů blíž ke křižovatce, ale za cenu zrušení řadícího a připojovacího pruhu, čímž totálně zabijete IAD a potažmo celý provoz v křižovatce včetně MHD a to je nejen pro mne příliš velká daň za 60 metrů chůze.
Makus:
"- garantované přestupy neexistují. Jestli máte dojem, že když na následující spoj čekáte i 20 minut, neboť přípoj právě odjel, pak ano. Většina cestujících však nikoliv."
Nemám dojem, že by se v pražském systému dalo plošně rozlišovat mezi jednotlivými spoji ne které čekat a na které ne. Tam kde je to možné, čekačky fungují. Za mě je podstatnější rychlost dopravy pro masy, na úkor jednotlivců.
Makus:
"- opravdu je interval tramvají 20 minut a busů hodinu tak skvělý? Prosím, rozveďte, co je na tom tak super. Já to nějak nechápu."
Přečtěte si ještě jednou co jsem napsal a pak smysluplněji zareagujte. O 20 minutách ani hodině jsem nepsal vůbec nic.
Makus:
"- hodně lidí nám jezdí tramvají. Za trest se budou mačkat. skutečně to tak chceme? Budeme je trestat za to, že MHD využívají? Není lepší přidat spoj, aby se zlepšila kultura cestování?"
Zase reakce na nevyřčené. Nebo ne na mě... Nepopiratelným faktem je, že drtivá většina víkendových spojů obvykle kapacitní problémy nemívá. Pokud je to podle vás někde jinak, prosím o konkretizaci.
Makus:
"- chování některých cestujících není dobré. Ale je to zákazník. Chování některých řidičů (i když většina je spíš na pochvalu) také není dobré. Jenže řidič je profesionál a podle toho by se měl chovat. U něho je standard chování mnohem výš, než u cestujícího. Např. včera ve 135. Bus zastavil zásadně předkem 30 cm od chodníku, zadní část kloubu +-metr. A to i tam, kde jede před zastávkou třeba 50 metrů rovně. Celkem chápu, že do zálivu se občas netrefí, ale kde před tím jede kus rovně, tak to asi moc řídit neumí. Nebo trestá cestující, že musí sestoupit na silnici?"
Upřímně největší nekolejové vozidlo co jsem kdy řídil byla osmikolová Tatra, takže nedokážu posoudit složitost zajetí do zálivu s kloubem, natož když jsem na místě nebyl, ale nějaké důvody to mít asi bude. Trestání cestujících bych mezi nimi nehledal, obvykle bývá to vysvětlení mnohem snazší.
Makus:
"...inspirace jsou použitelné.."
Pokud by ty inspirace byly skutečně použitelné a realizovatelné, věř že už by se jich někdo kompetentní chytil.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Středa, 17. července 2019 - 12:44:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8064
Registrován: 2-2006
Makus
- Želivského bus 124/139/213 na tram 10/16 (zastávka tramvaje daleko od křižovatky) - má své důvody, viz výše

- Anděl mezi linkami po Nádražní a Plzeňské (zastávky daleko od křižovatky) - zastávky na hraně křižovatky

- IPP tram 11 a ostatní, tram 11 a metro (zastávka tramvaje daleko od křižovatky) - 50 metrů je daleko ??? Je tam připravená rekonstrukce, tak třeba se to zlepší, nebrání-li tomu jiné důvody.

- metro na bus/tram na Pražském povstání (směr DC daleko od východu, každá jinde) - 30 metrů od křižovatky. Je připravena rekonstrukce s posunem zastávek přímo k metru.

- Spojovací bus/tram (zastávka bus daleko od křižovatky) - záliv začíná na hraně křižovatky. To opravdu NENÍ daleko.

- bus/tram Vysočanská (zastávka tramvaje daleko od křižovatky) - 90 metrů a blíž už skutečně nikdy nebude.

- bus/tram Ohrada (zastávka tramvaje daleko od křižovatky) - a reálně, k čemu by byla dobrá blíž ke křižovatce Ohrada ?

Takto bych mohl pokračovat. Zajímavé je, že my pamětníci pamatujeme, že většina odsunutých zastávek před léty byla blíže ke křižovatce (Želivského, Spojovací, Ohrada). Moc nechápu myslel-li jste ten výběr vážně. Nejdelší přestup nedosahuje ani 100 metrů, to by vás z toho při kilometrových přesunech mezi zastávkami metra v Barceloně v tunýlku o rozměrech 2x2 metry asi jeblo....
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
Středa, 17. července 2019 - 12:50:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8065
Registrován: 2-2006
watslaw:
"Za další šílené přestupy považuji taky:
- Palmovka povrch (zejména vzhledem k počtu přestupujících a potenciálních přestupujících) (a tady by nemělo být tak složité přidat protilehlou zastávku mezi křižovatkami)"
I kdyby tomu nebránily třeba sítě, tak pak by bylo vhodné 3 ks zastávek (na předpolí LM, Žertvy a Zenklovu) zrušit. Kde by pak byla zastávka pro linky od LM ?
Co třeba si připustit, že současné uspořádání je nejlepší možné ?
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...

Informace uvedené v příspěvku pocházejí výhradně z veřejných zdrojů a mohou, ale nemusí vyjadřovat názor autora příspěvku.
watslaw
Středa, 17. července 2019 - 13:42:37  
Neregistrovaný host
Demon3:
"I kdyby tomu nebránily třeba sítě"
Ty bych chápal, kdyby vadily přemisťování kolejí, ale že by zásadně vadili nástupišti pro cestující a bylo drahé s tím něco dělat, to pochybuji.

Demon3:
"tak pak by bylo vhodné 3 ks zastávek (na předpolí LM, Žertvy a Zenklovu) zrušit"
LM ano, místo severní Zenklovy možná zobousměrnit Divadlo pod Palmovkou; Žertvy zatím nechat, než budou mezi horní a dolní Palmovku přesunuty i zastávky autobusů (což v nějakém hrozně vzdáleném výhledu snad je).

Demon3:
"Co třeba si připustit, že současné uspořádání je nejlepší možné ?"
To z vlastní zkušenosti nemohu potvrdit. Stačí si třeba zkusit jízdu od Krejcárku nebo busu 109 na Karlínské náměstí. Nebo z Holešovic na Želvu.

Demon3:
"Kde by pak byla zastávka pro linky od LM ?"
14 zrušit (ohnout do Holešovic), 6 a 25 po Sokolovské a na Harfu a 8 místo 14 k Nádraží Vysočany. Vše by jelo přes zastávky mezi horní a dolní Palmou.
Středa, 17. července 2019 - 15:57:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1029
Registrován: 9-2016
Demon3 - odpovědi:
- Na Želivského není preference tramvají ani spešl ovládání křižovatky. Z Vinohradské do Jana Želivského a opačně nestihne projet víc než jedna souprava. Takže problém řazení před křižovatkou neberu. Jen zbytečné metry navíc. A jak to, že to funguje na Výtoni, kde je sloupek u křižovatky?
- Kapacitní problémy o sobotních a nedělních odpoledních - jen tak namátkou: 10/16 Anděl - Flora, 9 Anděl - Nákladové nádraží Žižkov.
- Psal jste, že se nesmí cestující divit, že si nesedne, když je velké využití MHD. Ma to má reakce, že by to asi chtělo posílit.
- Na Spojovací (ZC) to není daleko? Opravdu? A jak jste na to přišel? Byl jste tam někdy a přestupoval na tramvaj směrem DC? Jeďte tam, zeptejte se tech, co tam přestupují.
- Prostě řidič i tam, kde to měl 100 metrů přímé do zastávky, neuměl (neměl zájem) zajet k chodníku.

Ale zde se zdá se neshodneme. Vy mi vysvětlujete, proč nemůže být pražská MHD víc pro cestující přívětivá, že přece nejprve doprava a pak teprve přeprava. Já říkám, že pokud nebude přívětivá přeprava, půjde doprava do kytek.