Diskuse » Archiv 2020 » Autobusy a trolejbusy » Trolejbusy v Brně » Archiv diskuse Trolejbusy v Brně do 01. 09. 2020 předcházející | další

Archiv diskuse Trolejbusy v Brně do 01. 09. 2020

dolů
   autor příspěvek
Středa, 12. srpna 2020 - 11:04:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5163
Registrován: 7-2003
Jojo, protože ty vozy už nikam jinam nepatří. Vůbec ne do provozu. Provozování 25-30 let starých vozů není nic, s čím by se DP měl chlubit. Vůz konstruovanej v sedmdesátých letech, vyrobenej v devadesátých a s poslední GO /VP okolo roku 2010 je ostuda.

Nezbývá než doufat, že to brzy pozdechá na nosný části, nápravy, nebo DP konečně vysoutěží aspoň 7 vozů a tohle bude moct konečně zlikvidovat. Stačí si projít fotky, co se sem občas dostanou a kde je vidět, který části už drží jenom altro a nejty.
8bity vseho sveta spojte se .
Středa, 12. srpna 2020 - 11:18:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5164
Registrován: 7-2003
Hmnm, je to marný. Dotyčnej to nepochopil ani za 9 let https://www.k-report.net/diskuse/archiv2011/2484/552-archiv-25.ht ml ..
8bity vseho sveta spojte se .
Mauricio
Středa, 12. srpna 2020 - 11:27:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9532
Registrován: 4-2005
Že tě to baví. Raději se stav pro ty časopisy [lol]
Čtvrtek, 13. srpna 2020 - 10:47:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6205
Registrován: 6-2005
Ondrah98: na Škodu 100 mně nesahej. Jezdil jsem s ní x let a sice 1000MB je lepší, ale i tak byla dobrá. Někteří by mohli zavzpomínat, co odjela a dá se říci, že bez závady (závady všude viděl jen majitel, ikdyž tam nebyly [proud])
Spotřeba byla stejná, jako mám na Felicii, tzn cca 7l/100km. Jezdila v pohodě 80,což je na okresky dostatečná rychlost, topila jak divá (kdybych tam nenalil blbý fridex, tak jen v zimě a ne i v létě) a vyjma tuhosti karoserie při střetu s dnešním vozidlem ji považuji za nejspolehlivější vozidlo, co jsem měl. Odstavena po nehodě, ne pro závadu. Cena oprav byla marginální s tím, co musím rvát do soudobého auta a nic po roce 2005 nechci. Když se něco pokazí, tak je to drahé, že je lepší koupit jinou ojetinu, ale na jak dlouho a kupovat nové na dojíždění 15 km denně...? Ne bus mi fakt nejede.

A je to opravdu eschopnost dopravce, nebo vrcholového majitele, který nedá dostatek peněz na obnovu a je nutné udržet provoz za cenu kompromisů? Podívej se na ICOM. vozy nejsou staré více jak 4 roky. Navíc kupuje levně a pak prodá draho...

Považuji vozy 14Tr za bezpečné. Co nemá tuhost karoserie, dožene "rám", a sice moderní vozy mají abs, asr a pod, tak mnohdy díky této vychytávce jsem brzdil i očima, protože vůz situaci vyhodnotil úplně blbě. Lepší je možnost do toho zasahovat. Manuální ovládání je vždy jako možnost poslední nouze. Na 14Tr mohu brzdit jen vzduchem, na nových nemám ani možnost vyřadit z provozu EDB.
Podívej se na Ukrajinu. 9Tr staré 40 let a nebyla nehoda z důvodu utržené nápravy. Nehájím provoz tak starých vozů, jen že ta nebezpečnost není tak enormní.

14Tr i dnes opravit s novými díly, jako je náprava atd. V HU je lze stále koupit. Otázkou je efektivnost takové opravy. Zbytek skeletu lze vyvařit a vůz bude plnit bezpečnostní předpoklady. Winterthur také vyřazoval kloubáky po 40 letech v provozu, byly jak nové a ještě cca 10 let sloužily bez údržby ve východních zemích. Ale to bylo v době, kdy se nízkopodlažnost teprve formovala. Dnes bych řekl, že optimální životnost bude kolem 20 let. Pak vozidlo, ač s údržbou nebude úplně plnit soudobé standardy. Klimatizace, USB, atd se dá kamkoliv doplnit. Ale to ostatní, zvláště opotřebení podvozkových částí...

21Tr jsou vozy, které už plní svou funkci dnes. Doplnit klimu a jsou v pohodě. Jen ty podvozky teda řádně oodchytit.

Utržené schody není vada starého vozu, ale údržby, že to nokontroluje. Schody jsou laminátové a drží je pár profilů.

Malá okénka u vozů City bus a Citelis není jejich chyba, ale blbost toho, kdo je definoval. Tato okénka byla určena pro vozy vybavené klimatizací. Že to nějaký blbec definoval jako standard pro ČR... Poslední vozy Citelis šly min. do Jihlavy už s velkou větračkou.

Trolejbus není tak namáhán otřesy spalovacího motoru, proto vydrží trochu déle, ač dnes asi ty otřesy, alespoň na začátku provozu, nejsou tak velké, jak byly.

(Příspěvek byl editován uživatelem 9 tr.)
Makrelu neumeješ.
Čtvrtek, 13. srpna 2020 - 12:19:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 173
Registrován: 7-2015
OK příště použiju jako příklad jiné vozidlo té doby a sdělení bude stejné. [proud] Samozřejmě záleží na situaci s tou 15 let starou ojetinou, zase to byl jenom příklad. Určitě neplatí 100%, jde o to sdělení všeobecně, a ne o konkrétní jeden případ.

Určitě to, že přijede vysokopadlažní spoj je více neschopnost dopravce, potažmo koncového vlastníka (špatně jsem to v tomto případě formuloval) než toho člověka, který přijde na zastávku. Ten těžko ovlivní co přijede, může se přizpůsobit a jet jiným spojem, ale s tím, že někde ten vysokopodlažní spoj pojede, neudělá vůbec nic. Dopravní podnik přece má nějaké (byť omezené) možnosti, jak s městem jednat. Ten člověk s kočárkem má nulovou možnost něco takovýho ovlivnit.

Já neříkám, že se teď každý den vybourá 14Tr kvůli technické závadě když to přeženu, ale pravděpodobnost nějakého problému technického rázu tam bude jistě vyšší než než u nového vozu, jasně tam se také může pokazit spousta věcí, ale ty následky by měly být v úplně někde jinde. A kdybych si musel a mohl vybrat, tak určitě radši nabourám v novém voze než v něčem, co je staré 30 let. Ano řekněme, že za schody může údržba, ale není hlavním problémem to, že tu takový vůz vůbec je? Když tu takový vrak nebude, tak se na něm nebude zanedbávat údržba.

Sám píšeš, že za optimální považuješ provoz tak kolem 20 let. Z toho vyplývá, že 14Tr a pomalu už i 21Tr by měly být minulost. Tudíž do 21Tr investovat je nesmysl. Nejsem člověk "zevnitř", ale to co občas proběhne tady ukazuje, že 21Tr už jsou také často ve stádiu prorezlého vraku.

Konec těchto vozů samozřejmě někdy nastane, stejně jako nastane konec jakýchkoliv jiných vozů. Otázka je jenom kdy, protože v některých případech včera bylo pozdě. Takže čím dřív tím líp. Ale to jsme se od původní debaty o historické 9Tr dost vzdálili.
Čtvrtek, 13. srpna 2020 - 20:06:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6206
Registrován: 6-2005
Ondrah98: tak jdi dělat úředníka, ať vidíš, o čem ta jednání jsou... Já tu možnost mám alespoň z pozice pozorovatele a už se na plno věcí nedívám tak kriticky, protože prostě hlavou zeď neprorazíž.
DP má sice možnost něco ovlivnit, ale to ovlivnění je jen do výše trpělivosti politika a pak nastupuje výměna ředitele pro neschopnost a nasadí nějakého joudu, který drží hubu, nic nechce a pak se neivenstuje léta. Na to, za jakých podmínek bylo Brno posledních 20 let je obdivuhodné, v jakém stavu dokáží vozy udržovat a dělat ještě něco navíc.
V brně se na trolejbusy z vysoka sr..., teď je snaha něco změnit, tak se to snad podaří. Snad i tak, že bude v.ř. řádné a nediskriminační a že i zd se podaří nějak prolomit bariéru jménem Škoda.

Takže ano, optimální živostnost cca 20 let, ale Brno není v situaci, aby to HNED změnilo. Snahy o změnu jsou a jsou i snad na dobré cestě, ale zase narážíme na problém jménem Škoda...

Pozorovatel: ona morální životnost končí momentem, kdy nelze držet při životě moderní elektrovýzbroj, což se dnes pomalu, ale jistě týká už i vozů 24Tr.
21Tr se jako muzejní možná podaří udržet při životě, ale u 24Tr a novějších to už bude za cenu velkých zásahů.
Makrelu neumeješ.
Čtvrtek, 13. srpna 2020 - 20:22:43  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5165
Registrován: 7-2003
Rába na 14Tr jde koupit ? Vždyť ani na 21tr už nejsou ..
8bity vseho sveta spojte se .
-OndraS
Čtvrtek, 13. srpna 2020 - 20:39:52  
Neregistrovaný host
Nejde:

http://www.raba.hu/axle/bus_and_trolleybus_axles.html
Čtvrtek, 13. srpna 2020 - 21:21:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6208
Registrován: 6-2005
Kompletní asi ne, nebo je nutno více dodavatelů. Ale v nejedné maďarské "Mototechně" mají třeba nový odlitek mostu,který zde už několikrát prorezl, atd. Cena za střední část mostu byla kolem 12 000 CZK.
Makrelu neumeješ.
Pátek, 14. srpna 2020 - 10:34:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 174
Registrován: 7-2015
9Tr: Ano jednání to určitě nejsou jednoduchá a možnosti omezené, ale od toho tam ti lidi sedí. Nelíbí se mi tohle: Problém je jen u mladých matek s kočárkama, které jsou natolik neschopné, že si ze sedmi nízkopodlažních spojů (u počtu spojů 8 á hod) vyberou ten jediný a pak čumí jak puk. Budeme z lidí dělat blbce, protože očekávají něco, co je již dnes na mnoha místech naprosto běžné? Budeme z lidí dělat blbce, protože se zapomněli/nevěděli o tom, že se mají přizpůsobit důsledkům neschopnosti dopravce, úředníka nebo politika? Co když není z Brna a v místě odkud pochází je něco jako nízkopodlažnost absolutní samozřejmost? Ta MHD nejezdí pro pár šotoušů, jezdí pro lidi a tím, že neposkytnu lidem to, co by čekali a ještě jim vlastně řeknu, že jsou úplně blbí, protože v roce 2020 jezdí 14Tr a co jako, měli si to zjistit, tak je v MHD určitě udržím nebo dokonce nalákám nové... Ano Brnu teď nic jiného nezbývá, než ten šrot držet v provozu, ale nemůže se to přece vydávat jako výsada, že to lidi z dílen dokážou. Je to ostuda, že se něco takovýho musí dělat. Toť vše, mám pocit, že někteří si totiž ten problém vůbec nechcou připustit (čímž nemyslím tebe).

Ale tak racionálním pohledem se snad něco hýbe, tak doufejme, že se co nejdřív něco mění.
VH
Pátek, 14. srpna 2020 - 16:29:08  
Neregistrovaný host
V Brně a obecně ve větších městech stále plných starých T3, K2 nebo T6 bohužel musí cestující na první pohled vidět, že není moc velká jistota, že mu přijede NP vůz. Předpokládám, že asi nebude řešit, která trakce má větší životnost, i když i velká část těch šalin tady se svým věkem už dávno nemá co pohledávat. Navíc neschopnost Brna nakupovat takové vozy, které by umožnily řekněme v té první fázi vývoje alespoň část vysokopodlažních T3 "utopit" v soupravách jako B vůz, je taky kapitola sama pro sebe. Přitom třeba Praha, Plzeň nebo Liberec jsou ukázkou toho, že to jde. Nákup ojetých T6 asi ani nemá cenu komentovat, to už je vyloženě katastrofa a pokud mají nahrazovat TV8 s rekuperací, tak je to dokonce krok zpátky, byť z pohledu cestujícího nevýznamný. Takže když to tak nějak shrnu, provozování 30 let starých čtrnáctek s Rábou už je v dnešní době fakt ostuda, i ty Karosy 900 se dají v rámci možností tolerovat, přece jenom (hlavně B961E) nepůsobí dojmem, že už měly být 10-15 let ve šrotu. Nicméně ten největší problém brněnské MHD vidím úplně jinde a bohužel nic nenasvědčuje tomu, že by mělo v nejbližší době dojít k nějakému zásadnímu zlepšení...
Pátek, 14. srpna 2020 - 17:19:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2307
Registrován: 4-2005
Obecně souhlas, ale zase je nefér z těch vozů dělat šroty. Že jsou staré neznamená, že jsou nebezpečné. Mnohé 21 Tr mají za sebou GO, kdy je vůz zcela rozebrán a opraven včetně nosných částí. Řada 14 Tr dožívá, to je jasné, ale i zde jsou některé vozy stále pěkné. Koukal jsem, že třeba 3283 a 3505 nějak prokoukly. 3218 je samozřejmě teď top čtrnáctka. Ale třeba na 3231 už je dost znát zub času.
Mně se líbí ze svaté trojice SOR, IVECO, SOLARIS nejvíc solárka z hlediska kvality zpracování vozu. Prostě po pěti, šesti letech to je pořád solidní, to je vidět u nás na autobusech a v Ústí na trolejbusech (naše jsou ještě zánovní). Někdy jsem rozpačitý z nových vozů, pražské sorky po pár letech provozu s prasklými rámy oken (osobní zkušenost), nebo plazící se kloubové urbany u nás? To je ta moderna, kterou chceme?
A ještě jedna věc. Koukal jsem na BMHD na fotky z různých nehod, všichni víme, co se relativně nedávno stalo a já si nemyslím, že z toho vyšly vozy 14 a 21 Tr vůbec špatně.
Navíc nikdy nebyla údržba vozidel všech trakcí na takové úrovni jako je dnes, ano, stojí to úsilí, nic jiného nám nezbývá, ale myslím, že nazývat ta vozidla šrotem je vůči mnohdy nadlidskému úsilí údržby nespravedlivé.

(Příspěvek byl editován uživatelem Michal Ř .)
Pátek, 14. srpna 2020 - 19:53:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2308
Registrován: 4-2005
Ještě dovětek: nahlédnutí do SA prozrazuje, že třeba ŠM, Ikarusy a poté i Karosy se po 6 - 8 letech prostě vyřazovaly a trajfy řekněme vydržely 2x tolik. Takže zase je fér říct, že bez pořádných dílen by to nevydrželo v žádném případě.
Asi jediné město, které bude muset zřejmě řešit situaci s 25 Tr jsou Č. Budějovice, mají tam cca 30 vozů a to už je velká porce...
Pátek, 14. srpna 2020 - 20:25:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 983
Registrován: 3-2013
Ono taky byla stanovena ekonomická životnost (odpisy) autobus 5 let, trolejbus 12 let a tramvaj 20 let. Takže první Karosy a Ikarusy se vyřazovaly zbytečně brzy (narozdíl od ŠM11, které víc nevydržely). A pořádná dílna u trolejbusů - no, jak kde. Možná tak v Brně a Ostravě. Největší oprava u 9Tr byla "velká prohlídka", t.j. výměna pár plechů a přelakování.
VH
Pátek, 14. srpna 2020 - 20:28:26  
Neregistrovaný host
Michal_Ř: No jsem zvědav, jak s tím naloží. Dřív tam zgenerálkovali skoro všechno, ať už 15Tr, nebo Karosy 700 a 900. Když zkusili něco podobného s Citybusem, museli to po dokončení prvních 3 vozů okamžitě zastavit. Nečekám, že by se jim chtělo po této zkušenosti pouštět do kastlí od Iveca. I v tom Zlíně, kde mi připadá, že jsou snad s 24/25Tr i spokojení, už se jim nejstarší 25Tr rozpadla. Ono to ve výsledku nakonec bude podobné jako u nás, jenom s nějakým tím zpožděním, které vychází z charakteru provozu v jednotlivých městech...
Kuba_j
Pátek, 14. srpna 2020 - 21:04:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4634
Registrován: 8-2005
Michal_Ř: Ač mám taky radši Solárka, tak třeba v Pardubicích mi ty jejich 28Tr po nějakých 11 letech provozu už přijdou celkem nic moc, ale možná je to údržbou, protože v Olomouci na mě působila Urbina včetně starší 2.generace v lepším stavu.
Pátek, 14. srpna 2020 - 21:16:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2310
Registrován: 4-2005
VH: uvidíme, ale třeba 15 Tr se tam dělaly z gruntu a navíc tam jsou poslední z Ostrova. A ta úplně poslední se podrobuje opravě. Mají je tam pěkné.
Sobota, 15. srpna 2020 - 13:12:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6212
Registrován: 6-2005
Ondrah: ale když ti politik řekne ne, tak můžeš mít 1050 argumentů, ale prostě prachy nedostaneš.
1. udržet provoz
2. zaplatit lidi a nejlépe tak, aby nezdrhali
3. dělat údržbu vozidel a tratí pro bod 1
4. provádět obnovu parku.

Body 3 a 4 jsou mnohde upozaděny. Město má rozpočet a musí platit plno jiných věcí a holt na toto se moc už nedostává.

Jezdím asi 10 let, v době, kdy v Jihlavě byly Karosy na opravdu jen posilových spojích jsem přijel na zastávku, kterou projíždělo v intervalu 2 minut asi 6 spojů. Já někde uprostřed. A mladá maminka s kočárkem se strašně divila, co to přijelo. Stačilo počkat 2 minuty. Já stejně končil na náměstí, kam ji každý autobus zde jedoucí doveze. Ale strašně se cítila dotčená... Že lidé jdou na zastávku a ani tam se nepodívají na j.ř. kdy to pojede, natož co... Mám umět číst jízdní řád a že to nedělám je jen moje blbost.

V Brně jezdí plno vp vozidel, ale pořád to už není tolik, aby ten člověk si tu cestu nemohl naplánovat a chvilku počkat. Že jezdí? Je to blbé, ale při tak vysokém počtu nelze nic jiného ale čekat. Ano, 14Tr není dnes úplně optimální, to ale zaspalo město po roce 2000. V Brně je priorita šalina, ta veze nejvíc, pak autobus, který taky nalítá dost a početně je na tom podobně, co šaliny, ale trolejbusy jsou, bohužel, trochu vzadu.

Co se asi prošvihlo, byl nákup 14 a 15Tr z Plzně, ty vozy byly prakticky jak nové, zadarmo a bez zásahu mohly okamžitě do provozu. Mohlo se těch pár vozama nahradit několik tehdejších šrotů a dnes by nejezdily 30 let staré vozy, ale nějakých 17 (neberu, co je v dokladech), tzn. trolejbus na konci své životnosti a navíc pohodlně udržitelný jednou VP. Jenže ten krok by nebyl politicky in.
Netvrdím, že by to bylo optimální, ale viz bod 1 a taky s ohledem na mechaniky, aby se mohli věnovat jiným věcem, než jen flikování.
Ale jestli sleduješ vývoj v.ř., tak sám vidíš, že to teď není úplně růžové.

Michal ř: no, ona ta Karosa a Ikarus bez "údržby" těch 10 let zvládla. Až později bylo nutné řašit opotřebení.

TMB: taková Plzeň taky měla dobré dílny (za socialismu teda ne, to ty vozy byly hrozné) Ale po roce 2000 14Tr si postavili nově.

VH: tak asi jediné Brno řádně nadává na 25Tr a zase naopak na 21Tr se víceméně jinde nadávalo, ale brno si je chválilo. Je to prostě charakterem provozu, resp. početním stavem a znalostí dílny.

Prostě Brno má dost vp vozidel, ale v provozu se více nasazují np. vozy, takže těch pár spojů lze přežít. Jsou vesnice, kam jede autobus 3x denně a to ještě jen ve školní rok... Sám v jedné bydlím a co, musím se přizpůsobit. I v Praze jezdí vp tramvaje, staré vozy apod. Velkou obměnu parku zvládnou, díky dotacím, lépe malé provozy, než ty velké. Na druhou stranu ale obnova 2/3 parku v jeden moment taky není dobré.

Víš kolik je třeba v Brně trakčních sloupů? Z 12 měsíců jsi schopen dělat výměnu tak 8. kolik jich za měsíc vyměníš? 10? 15? Řekněme že za rok jsi schopen udělat i těch 160 kusů. Ani 2 generace nezvládnou ten počet vyměnit... A za tu roční částku nakoupíš tak 2-3 trolejbusy...

Smutné ale je, že ty staré krámy mají celkem velkou spolehlivost, ale ty moderní se odstaví kvůli kdejaké kravině. Ono by také provozu pomohlo, kdyby ty nové byly spolehlivé a nemusely se pořád stahovat.

(Příspěvek byl editován uživatelem 9 tr.)
Makrelu neumeješ.
Sobota, 15. srpna 2020 - 14:53:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5166
Registrován: 7-2003
Argumenty jsou sice pěkný, ale jednou to prostě na ND dojede. A čím dřív to bude, tím líp. Vzhledem k tomu, že tu je 7 provozních 14Tr a teoreticky 2 15Tr, tak to by se daly sehnat NP vozy vyřazované jinde, alespoň na dojetí. Nebo opravit těch 7 odstavených 21tr.. Omlouvat pojízdný muzeum tím, že jinde to je taky, nebo že za chvíli pojede druhej je nesmysl. A vozy by se dly ušetřit i jinde. Třebas zrušení zbytečné t-27. Z jedné strany je na osadu nahrazená a-78 a z druhé IDS linkama. Nesmyslná linka se zbytečně nasazenejma vozama. Možnosti jsou, jen se musí chtít. A pokud se takovej VP krám nasadí na linku s delším intervalem, tak se bude dobře plánovat a čekat ..
8bity vseho sveta spojte se .
neuživatelské jméno
Sobota, 15. srpna 2020 - 16:23:53  
Neregistrovaný host
Jakých 7 14Tr? Podle vypravenosti jich jezdí 15.
Luda
Sobota, 15. srpna 2020 - 17:10:07  
Neregistrovaný host
Z mého pohledu byla chyba že se těch 26Tr se poptávalo jen 10.
Kdyby se poptávalo 30 a každý rok přišlo těch 10 tak by dneska ta situace nebyla ani z daleka tak šibeniční jako je dnes.
Ale toto řešení je pryč
Sobota, 15. srpna 2020 - 19:56:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6213
Registrován: 6-2005
Pvvs: aby na ty díly nedojely novější vozy...
Jo, plzeň se zbavuje 24Tr, sice je přemrštěná cena, ale oni vždy časem sleví. Jihlava možná taky bude, alespoň částečně likvidovat 24Tr.

Luda: jednoznačně, 10 vozů ze 150 nic neřeší.
Makrelu neumeješ.
VH
Sobota, 15. srpna 2020 - 22:54:53  
Neregistrovaný host
Pvvs: Těch 14Tr je včetně dočasně odstavených a 3275, u které se mluvilo o možnosti zprovoznění podobně jako u 3276, dohromady 20, ta evidence je na 2 stranách.

9_tr: Je docela paradoxní, že v té době okolo roku 2000 byly v Brně právě trolejbusy tou trakcí, která díky velkým dodávkám 21Tr a následně ještě 22Tr zaznamenala nejvýraznější pokrok. Poměrně dlouhou dobu se trolejbusy držely na 1. místě v podílu NP vozů v %. Tady jsou k tomu i zajímavé statistiky z bmhd: https://www.bmhd.cz/evidence-dpmb/statistika/?co=np Vím, že ta čísla jsou, pokud bychom to posuzovali řekněme z pohledu podoby jízdních řádů, do jisté míry ovlivněna i charakterem T3/T6 (spřahování do souprav), ale ta zdejší nemožnost vytvořit NP spoj prostřednictvím soupravy NP+VP, o které jsem psal minule, to celé zase pro změnu trochu brzdí.
Pondělí, 17. srpna 2020 - 16:27:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2312
Registrován: 4-2005
Zdá se, že po téměř čtyřech měsících vyjela 3504. Ale osobně jsem ji neviděl.
-OndraS
Pondělí, 17. srpna 2020 - 16:32:56  
Neregistrovaný host
Ano, opravovala se jí zadní hnací náprava.
X-Host
Pondělí, 17. srpna 2020 - 20:48:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1840
Registrován: 7-2009
Na Klusáčkové už ty troleje prakticky zarůstají do větví

Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím dráž).
Pondělí, 17. srpna 2020 - 20:52:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9479
Registrován: 9-2004
X-host - nejen tam. Královopolská, Mikulčická, Komín-sídliště, Veslařská, Pisárecká, atd, atd.
X-Host
Úterý, 18. srpna 2020 - 13:07:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1842
Registrován: 7-2009
Janatak: a to se čeká, až to úplně zaroste? Až se o to budou shazovat sběrače z trojleje? Až to na to při větru více nalehne (a zkratuje či mechanicky poškodí třeba ukotvení apod.)?
Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím dráž).
Mour
Úterý, 18. srpna 2020 - 19:40:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 437
Registrován: 4-2007
Ony ty větve už poškozují lana sběračů a sběrače to někde shazuje.
Asi se čeká až ty stromy začnou při dešti svítit.
Úterý, 18. srpna 2020 - 20:50:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6215
Registrován: 6-2005
On je možná problém jinde. Závada se zná a je nahlášena, jenže odpovědné orgány mají jiné plánované činnosti a na tuto se dostane až...
Přesně toto znám z vlastní zkušenosti. Větve kryly návěstidlo k výhybce. Vytelefonoval jsem si číslo na odpovědného člověka. A nastalo:
1) ano, můžeme to udělat, ale naši pracovníci se tam dostanou nejdříve za měsíc a budeme to účtovat.
2) Nebo si tam dojedete a sami uděláte nejnutnější.

Jenže v té naší [zadnice] se všichni navzájem znají a jde se mnohdy domluvit na nemožném. Což s rostoucí administrací (města, podniku, atd) jde hůře. např. nákup vozidla z čím většího podniku, tím je to složitější a musí se pod papír podepsat kde kdo. Na malém podniku to zase jde vyřešit v jeden den a to vč. vytištění smlouvy a předávacího protokolu.
Makrelu neumeješ.
Ekonomika provozu
Čtvrtek, 20. srpna 2020 - 14:23:00  
Neregistrovaný host
Měl bych na vás dotaz, který snad nevzbudí příliš mnoho vášní - jde mi o podstatu věci. Předně uvádím, že rozhodně nejsem proti trolejbusům, ba naopak. Ale jak si stojí v ekonomickém pohledu provoz trolejbusů proti autobusům? Z pohledu kapacity mi to přijde jako poměrně srovnatelné. Z pohledu řidičů asi taky (pochopil jsem, že minimálně část řídí obojí). Kolik tedy činí provoz vozidla (samotný provoz), provoz při započtení pořizovacích nákladů (trolejbusy jsou dražší, ale déle vydrží, byť se do nich zase investuje) a provoz při započtení infrastruktury (viz prodloužení na Jírovu za mnoho milionů Kč)? Alespoň rámcově, pro představu.
Ano, trolejbusy jsou ekologičtější (minimálně z pohledu samotného města, kde jezdí) a mají mnoho dalších výhod. Ale opravdu by mě zajímalo, jak si stojí z pohledu provozu, protože zdroje nejsou (a to nejen na nákup vozidel...). Díky za reakce.
Mauricio
Čtvrtek, 20. srpna 2020 - 14:45:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9550
Registrován: 4-2005
Když nebudu brát ohled na infrastrukturu, ať už výstavbu či údržbu, na pořizovací cenu vozidel a na údržbu vozidel, na rozsah sítě, pak je trolejbus ekonomičtější pouze v případě zcela kopcovitého města, a to ještě při možnosti vracet nevyužitou energii zpět do sítě. Ostatní náklady (řidič apod.) jsou víceméně fixní. Z pohledu dotačního - na naftový autobus dnes dotace prakticky nedostaneš, na plynové, hybridní a jiné autobusy ano, ale ve výši podobné jako na trolejbus. V případě, že infrastruktura je již vybudována či patří jinému subjektu (státu, městu...), který zároveň zajišťuje její údržbu, může být provoz TR zajímavější.

(Příspěvek byl editován uživatelem mauricio.)
Čtvrtek, 20. srpna 2020 - 14:48:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 987
Registrován: 3-2013
Se započtením nákladů na infrastrukturu vychází provoz trolejbusů dráž, než autobusů. Ale vlastní náklady na provoz mohou být zhruba o polovinu menší, než u autobusů.
Takže teoreticky lze spočítat, při jakém rozsahu provozu a za jakou dobu, se ty větší investiční náklady zaplatí.
Ale pokud už trolejbusovou síť mám, může se její prodloužení spíše vyplatit. Vůbec nejhorší je přístup - trolejbusy jsou drahé, tak omezím jejich provoz. Tím se mi totiž ještě prodraží. Efektivní je naopak stávající trolejbusové tratě využít na maximum a případně omezit autobusy. V DP, kde na efektivitě provozu hodně záleží (Pardubice, Zlín) si toto uvědomují, v Brně naopak v řadě případů na trolejbusové linky klidně nasadí autobusy - čímž zbytečně navíc platí naftu a relativně dále zvýšují náklady na vozokm u trolejbusů.
Čtvrtek, 20. srpna 2020 - 14:55:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 988
Registrován: 3-2013
Ad Mauricio: Vidíš a ve Zlíně,který až tak kopcovitý není, jim vychází levnějí provoz trolejbusů - náklady na energii mají na polovině nákladů autobusů. Proč si myslíš, že v takovém rozsahu jezdí mimo dráty parciály? A to je podnik, který musí jezdit hodně efektivně.
Čtvrtek, 20. srpna 2020 - 15:20:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 989
Registrován: 3-2013
Stačí si dát práci a podívat se do výročních zpráv. DP Pardubice za rok 2018 vykazuje 3 254 179 vozokm u autobusů a 2 466 599 vozokm u trolejbusů. A zároveň trakční energie a palivo (tedy trolejbusy a autobusy dohromady) 3,87 Kč/km.
To jsi vážně schopen ujet s autobusem v městském provozu při spotřebě 40 - 50 litrů / 100 km těch 100 km za necelých 400 Kč?
Sobota, 22. srpna 2020 - 10:45:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9481
Registrován: 9-2004
X-host - a to se čeká, až to úplně zaroste? Až se o to budou shazovat sběrače z trojleje? Až to na to při větru více nalehne (a zkratuje či mechanicky poškodí třeba ukotvení apod.)?

Tohle podnik poptává po příslušné městské části. Prostě to někdy trvá, než MČ zareaguje.
Sobota, 22. srpna 2020 - 12:12:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2158
Registrován: 7-2003
Patnáctka na vesnici
Neděle, 23. srpna 2020 - 00:17:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1179
Registrován: 10-2012
Tomaseq: ano a taky jedinej retro trolejbus na letošní nostalgii.
www.modelytramvaji.cz můj web o modelech MHD ve velikosti HO, TT a N
Mour
Neděle, 23. srpna 2020 - 18:31:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 438
Registrován: 4-2007
Jak jedinej,ještě v sobotu jezdila na lince 31/33 retro 3231 a ta je ještě o rok starší než 3502 [biggrin].
Neděle, 23. srpna 2020 - 18:45:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1181
Registrován: 10-2012
Mour:
o 3231 jsem vůbec nevěděl. V podstatě i o patnáctce jsem se dověděl uplně omylem, nikde se o tom nepsalo a nebyla na to žádna reklama, nebo se to k nám vůbec nedostalo.
www.modelytramvaji.cz můj web o modelech MHD ve velikosti HO, TT a N
Mour
Neděle, 23. srpna 2020 - 19:36:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 439
Registrován: 4-2007
Letos historické Tbusy nejeli,ale podařila se aspoň ta retro 3502 na pravidelném kurzu.
Neděle, 23. srpna 2020 - 19:45:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1182
Registrován: 10-2012
3231 neni retro vůz...
www.modelytramvaji.cz můj web o modelech MHD ve velikosti HO, TT a N
Neděle, 23. srpna 2020 - 22:50:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6220
Registrován: 6-2005
Mauricio: tak to vůbec, je jedno, jestli má město kopce, nebo placka. V kopcích se využije rekuperace, na placce je zase nižší spotřeba, ale výsledek bude 0 0 nic.
Bráno čistě za PHM, tak trolejbus vychází na km asi na +- 5Kč, Karosa C 734 se na meziměstě a ještě pravidelné,tj. dobře známé lince, dala vyjezdit kolem 10Kč/km (v cenách před 15 lety). Už vidím Citelis se spotřebou 45l/100km...
V kopcích je pouze trolejbus mrštnější.
Vracení do sítě je nesmysl jak z pohledu energetického, tak i dopravního. Mám srovnání 2 měst s rozdílným napájením.
Jihlava- jedna centrální měnírna a jedna měnírna na velmi malou část města
Plzeň- mnoho měníren, síť dokonale pokryta.

S kolegou z Plzně jsme si jeden čas hlásili využití rekuperace, jak v max. okamžité hodnotě dodané do TV v A, tak i celkovou v kWh.

Pokud jsem se pohyboval v místech napájených centrální měnírnou, tak je opravdu minimum případů, kdy trolejbus nerekuperuje (bavíme se o hodnotě čistě na EDB až 300A) Jakmile jsem byl v části napájené 2. měnírnou, tak rekuperace fungoval jen a pouze, když se trolejbus v protisměru rozjížděl. jinak čistá 0.

Plzeň se v 90% pohybovala u té 0.

Je dobré mít síť tak, aby v rámci vlastní spotřeby se dala rekuperace využít, nebo i vozy vybavit malou baterií pro opojezd a krytí špiček jak rozjezdu, tak i brzy, když už síť by nepřijímala.

Ekonomika:
Jak píše TMB je nutné trolejbusy mít tam, kde se využijí a jejich cena tak bude snesitelná, ba dokonce, v případě Jihlavy vychází trolejbus dráž jen v řádech halířů- jednotek korun (nebo teda vycházel, aktuálně nevím). Ale dost to zkresluje CNG, které má nižší daň. Až to bude srovnáno s naftou, tak trolejbus vítězí. A pořád platí, čím častěji trolejbus jezdí, tím se stává levnějším, protože fixní náklady se rozloží na více ujetých km.
A co je nejdůležitější. Trolejbus nemá reálnou cenu tak dramaticky větší od busu. Ten dramatický rozdíl dělá naše slavná Škoda uměle. A i výrobci komponent by u některých součástek mohli slevit.

Řidiči jsou univerzální, protože pro získání oprávnění k řízení trolejbusu musíš mít už Déčko.
Kapacitně vychází stejně, byť dnes i trochu lépe, protože motor zabírá část salonu, ale trolejbus (Solaris) tento prostor má upraven pro využití cestujícími, narozdíl od Iveca. A díky dynamičnosti trolejbusů i trochu vyšší kapacitu ve smyslu linky, kdy autobus by za směnu objel linku třeba 10x a trolejbus to zvládne 11x (ale to je jen teorie, praxe je jiná dle konkrétního místa), takže vyšší využití vozu, větší nabízená kapacita a tak.

TMB: a není nasazení busů na t-bus linku víc z důvodu nedostatku personálu nebo vozidel, případně nějaká mimořádnost, tak se nasadí na chvíli záloha?
Kdyby byl provoz parciálů o ekonomice, tak je nikdo nekupuje a staví se nové tratě... je to jen něco mezi politickým zadáním, rychlosti změny na lince, momentálně malému zásahu do provozních věcí.
To, co aktuálně obvykle jezdí parciální vozy považuji ve většině případů za nesmysl. Akumulátory ano, je třeba mít trolejbus operativní a ne 100% závislý na vedení. Ale využívat to na dojezd na lince v častějším interevalu... Že se prodlouží linka v intervalu 1 hod, aby to odvezlo a navezlo hlavně dělníky, to ano, ale ne, aby ta linka jezdila v intervalu 15 min.

A Zlín není kopcovitý? Na Jižní Svahy bych fakt šlapat nechtěl... Ano, páteřní trať je v údolí, ale vyjma linky 4 (a ta taky jen z části) jezdí vše po kopcích a ne zrovna malých.

(Příspěvek byl editován uživatelem 9 tr.)
Makrelu neumeješ.
Neděle, 23. srpna 2020 - 23:57:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7710
Registrován: 12-2011
Já o patnáctce také neměl ani tušení, tak jsem alespoň odpoledne něco málo stihl. Několikasekundové večerní sluníčko byla pěkná haluz.

"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička"


Mé fotky na K-reportu odkaz
Úterý, 25. srpna 2020 - 09:22:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 990
Registrován: 3-2013
Podle mne ty parciály mohou nahradit bus v místě, kde by větší část trasy do centra jel souběžně s trolejbusy - to je myslím případ toho Zlína a směřují k tomu Teplice.
V Brně mne napadá třeba přejezd částí spojů linky 30 na linku 43 do Soběšic. Jinak bych uvažoval třeba o rozdělení linky 44/84 na dvě polookružní (aspoň o víkendu či v sedle) s trolejbusovou částí Královo Pole, nádraží - Jundrov - Mendlovo nám. Autobusová větev by mohla od KPN pokračovat jako 53 k Technologickému parku.
Nabízí se varianta klasická trolejbusová přes Vrázovu a Hlinky s otáčením na mendláku ve smyčce 37 a odstavením u klaštera. Přičemž holt Rosického náměstí obslouží jen linka 67 a přes Riviéru bych odklonil linku 52 (doplněnou ve špičce linkou 35). Nebo,aby nebyl řev, ve stácající trase také s parciály (což by zvýšilo možnost pohybu na Mendlově náměstí při odstavování, jen by to chtělo někde dobíjecí stopu).
A pak mně nedá spát linka 50,kterou bych vedl pod dráty jen do nové konečné u vlakové zastávky Starý Lískovec - a Komárov řešil třeba jen linkou E50, či nějak jinak. Ale nevím, jak by parciály zvládly úsek Kohoutovice, Hájenka - Filipova.
Rem
Úterý, 25. srpna 2020 - 15:03:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1189
Registrován: 11-2008
By ty trasy musely být vedený jako trolejbusový aby tam parciál mohl.
Dobré ráno čuráci!
Úterý, 25. srpna 2020 - 18:21:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2315
Registrován: 4-2005
Byl by velký problém vyřešit to po plzeňsku, kde je celé město "trolejbusovou tratí"? Myslím, že v době parciálů by to bylo velmi praktické.
Úterý, 25. srpna 2020 - 21:48:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6221
Registrován: 6-2005
Rem: to je marginální legislativní problem, který má řešení v jednom papíru, řeš důležité technické věci.

Michsl: a také linku mit v licenci jako trolejbusovou. Ulice nestačí.
Makrelu neumeješ.
Kuba_j
Středa, 26. srpna 2020 - 00:05:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4635
Registrován: 8-2005
Michal_Ř:
"Byl by velký problém vyřešit to po plzeňsku, kde je celé město "trolejbusovou tratí"? Myslím, že v době parciálů by to bylo velmi praktické."

Ne všude to prý drážní úřad povolí, asi záleží na konkrétním úředníkovi.
novyvozy
Středa, 26. srpna 2020 - 10:57:18  
Neregistrovaný host
Jak to vypadá s dodávkami nových trolejbusů?
Jsou už nějaké výsledky soutěže na 60 vozů z ledna?
A už se dávaly nabídky do těch nových soutěží na 15 a 45 vozů, ví se něco?
Středa, 26. srpna 2020 - 11:59:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6224
Registrován: 6-2005
Kuba j: máš konkrétní příklad?
Makrelu neumeješ.
Rem
Středa, 26. srpna 2020 - 23:10:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1191
Registrován: 11-2008
9_tr: Zajímavý, že se ten jeden papír nepodařilo vyřešit v případě prodloužení t-35 na Kamenný vrch. Problém to teda zjevně je.
Dobré ráno čuráci!
Čtvrtek, 27. srpna 2020 - 06:42:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6225
Registrován: 6-2005
Rem: ale ten problém není v legislativě, ten je v lidech a když je někdo blbec, tak jak ho přesvědčíš?
Pro klid nervů doporučuji sníst celý pekáč buchet a mohl by být klid.
Makrelu neumeješ.
Bohuňovský Luděk
Čtvrtek, 27. srpna 2020 - 08:48:54  
Neregistrovaný host
Ještě k té efektivitě trolejbusů. Nedávná údajná rozsáhlá studie technické univerzity v Berlíně ukázala, že nejefektivnější elektrobus je trolejbus... Jde o to, že současná emisní politika, která dospěje k normě Euro 22, kdy automobil bude smět vypustit na 100 km tři molekuly CO2 a z toho ještě sám dvě mechanicky pochytat, donutí politiky k jiným krokům. Masivní rozvoj elektromobilů se jim asi nezdaří dle představ, neb lid by asi vytáhl vidle. A ono nesmíme nasr.t voliče, že? Tak jak to zařídíme? Čekám něco typu že policie, městská policie, pošta, rozvoz zboží po městě, atd bude výhradně elektromobily. A hned potom bude na řadě MHD. Takže nařízení EU ve smyslu od roku 2040 MHD výhradně bezemisní. Jak už někdo psal výše, na autobusy naftové již dotaci nezískáte a na plynové v dalším dotačním období taky ne. Takže co? Experimentovat s nevyzkoušenými vodíkovými autobusy? Asi ne. Takže elektrobusy nebo trolejbusy. Ano, na pořízení dostanete dotaci, ale na nové baterie po 8 nebo 10-ti letech už asi těžko. A navíc, elektrobusy, aby vydržely celodenní provoz, budete muset nabíjet na konečných. Takže budování zázemí (asi s dotací), ale na klasické oběhy bude potřeba elektrobusů a tím pádem i řidičů cca o 50% víc. Kvůli dobíjecím pauzám. A to už městům asi nikdo nezaplatí, že? A o tom, že by elektrobus v mínus patnácti efektivně topil nebo v létě klimatizoval, si můžeme asi taky nechat jen zdát. Tudíž pak teprve nastane ta situace, kdy začneme navštěvovat hřbitovy a klanět se u hrobů těch, kdo se zasloužili o udržení a rozvoj trolejbusové infrastruktury. Takže i když se to možná dnes jeví jako neefektivní, ta doba přijde. Proto dokud jde využívat dotace i na výstavbu, tak doporučuji stavět tramvajové i trolejbusové tratě všude, kde se dá.
Čtvrtek, 27. srpna 2020 - 09:11:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1714
Registrován: 10-2010
Rem:
"9_tr: Zajímavý, že se ten jeden papír nepodařilo vyřešit v případě prodloužení t-35 na Kamenný vrch. Problém to teda zjevně je."
Problém prodloužení t35 nebyla legislativa, ale nutnost navýšení počtu kurzů na lince kvůli pauzám pro nabíjení.
Neděle, 30. srpna 2020 - 16:58:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1843
Registrován: 4-2011
Ve směru z Netroufalek doleva na Jihlavskou je na TV nějaké divné esíčko, které se nejdřív stáčí doprava a hned zase doleva do správného směru... to má nějaký význam? Třeba aby si klouby mohly nadjíždět(?)?
Nostalgici by neměli lézt na internet.
Každý svého štěstí strůjcem.
Neděle, 30. srpna 2020 - 23:04:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2320
Registrován: 4-2005
Bohuňovský Luděk: dlouho jsem nečetl něco tak výstižného a navíc vtipně napsaného. My se z té posedlosti mít všechno maximálně "jakoby" EKO jednou po...
Rem
Pondělí, 31. srpna 2020 - 18:18:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1193
Registrován: 11-2008
Buchty nežeru, není v tom maso. Z trajfů jsem úplně klidnej, protože jima jezdím co nejmíň to jde. Jen mám informace že vedeni t-35 v busech není z důvodů zde udávaných. Nabíjení mohlo byt řešeno při kroužení na t-38/39. Jo a myslím tím dřívější vedení t-35 v busech, nikoliv nynější od 1. 9.
Dobré ráno čuráci!
Kotas
Úterý, 01. září 2020 - 09:22:53  
Neregistrovaný host
Bohuňovský Luděk:
"Ještě k té efektivitě trolejbusů. Nedávná údajná rozsáhlá studie technické univerzity v Berlíně ukázala, že nejefektivnější elektrobus je trolejbus... Jde o to, že současná emisní politika, která dospěje k normě Euro 22, kdy automobil bude smět vypustit na 100 km tři molekuly CO2 a z toho ještě sám dvě mechanicky pochytat, donutí politiky k jiným krokům. Masivní rozvoj elektromobilů se jim asi nezdaří dle představ, neb lid by asi vytáhl vidle. A ono nesmíme nasr.t voliče, že? Tak jak to zařídíme? Čekám něco typu že policie, městská policie, pošta, rozvoz zboží po městě, atd bude výhradně elektromobily. A hned potom bude na řadě MHD. Takže nařízení EU ve smyslu od roku 2040 MHD výhradně bezemisní. Jak už někdo psal výše, na autobusy naftové již dotaci nezískáte a na plynové v dalším dotačním období taky ne. Takže co? Experimentovat s nevyzkoušenými vodíkovými autobusy? Asi ne. Takže elektrobusy nebo trolejbusy. Ano, na pořízení dostanete dotaci, ale na nové baterie po 8 nebo 10-ti letech už asi těžko. A navíc, elektrobusy, aby vydržely celodenní provoz, budete muset nabíjet na konečných. Takže budování zázemí (asi s dotací), ale na klasické oběhy bude potřeba elektrobusů a tím pádem i řidičů cca o 50% víc. Kvůli dobíjecím pauzám. A to už městům asi nikdo nezaplatí, že? A o tom, že by elektrobus v mínus patnácti efektivně topil nebo v létě klimatizoval, si můžeme asi taky nechat jen zdát. Tudíž pak teprve nastane ta situace, kdy začneme navštěvovat hřbitovy a klanět se u hrobů těch, kdo se zasloužili o udržení a rozvoj trolejbusové infrastruktury. Takže i když se to možná dnes jeví jako neefektivní, ta doba přijde. Proto dokud jde využívat dotace i na výstavbu, tak doporučuji stavět tramvajové i trolejbusové tratě všude, kde se dá."


EU v roce 2040 nejspíše ani nebude existovat (aspoň ne v takové formě jak ji známe dnes) anebo to bude ekonomicky druhořadý region, který nebude mít dostatek peněz na takové věci.
Úterý, 01. září 2020 - 22:44:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6227
Registrován: 6-2005
Rém: některé buchty maso obsahují, třeba taková Pizza, slaný štrůdl...
Makrelu neumeješ.