Diskuse » Archiv 2020 » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 27. 07. 2020 předcházející | další

Archiv diskuse Nehody do 27. 07. 2020

dolů
   autor příspěvek
Neděle, 26. července 2020 - 14:32:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1489
Registrován: 5-2002
Amper:
" opatření SŽ (ohlašovací povinnost všude) znehodnocuje jednu funkci aplikace ČD (upozornění na ohlašovací povinnost a odsouhlasení povolení). "
PANEBOŽE!!!
Opatření SŽ, kterým zavádí ohlašovací povinnost vždy a všude, naopak látá bezpečnostní díru té aplikace!! Bez toho opatření by ta aplikace o některých ohlašovacích povinnostech vůbec nevěděla!
Neděle, 26. července 2020 - 15:04:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 881
Registrován: 2-2010
Říkej mi klidně Ampére.
Tahle funkce by měla smysl při současném stavu, kdy ohlašovací povinnost různě je nebo není. Tehdy je potřeba na ni upozornit, protože na jednom místě se jednou musím chovat různě. Když se ohlašuje všude, tak se všude a vždy chovám stejně. Proč upozorňovat na něco, co dělám vždy?
Neděle, 26. července 2020 - 15:50:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1815
Registrován: 1-2013
Ohlašovací povinnost nařízena všude - jenomže by nemělo nastat to, že je ohlašovací povinnost v dopravně D3 nařízena a současně tam vlak zastavuje jen na znamení. Konkrétně Os 17805 Radnice - Plzeň podle SJŘ v dopravně D3 Chrást u Plzně zast. zastavuje na znamení a současně tam má nařízenou ohlašovací povinnost...
Neděle, 26. července 2020 - 16:07:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12248
Registrován: 8-2012
A jak spolu souvisí komerční a dopravní úkon?
Pokud nebude komerční zastavení, není např. nutné dávat "ave maria", stát v místě pro výstup a nástup apod.
電車オタク
Neděle, 26. července 2020 - 16:16:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9920
Registrován: 5-2002
ad Jaroslav_T: Konkrétně Os 17805 Radnice - Plzeň podle SJŘ v dopravně D3 Chrást u Plzně zast. zastavuje na znamení a současně tam má nařízenou ohlašovací povinnost...

Toto odporuje i bezpečnostnímu doporučení z MU z roku 2016 v Rotavě.

ad T_H:A jak spolu souvisí komerční a dopravní úkon?
Pokud nebude komerční zastavení, není např. nutné dávat "ave maria", stát v místě pro výstup a nástup apod.


V těchto případech se mi zdá dosti úsměvné mít na jednu stranu zastávku na znamení či dokonce průjezd a současně ohlašovací povinnost, kterou smím vykonat pouze v případě, že s vlakem stojím a jsem celý na koleji určené TJŘ. Ne, že bych nedokázal vymyslet, jak to udělat, ale to by asi byly jen mizivé případy... Ono už bude stačit, že tam snad nebudou ani pobytové černé trojúhelníky...

(Příspěvek byl editován uživatelem Petr Šimral.)
Neděle, 26. července 2020 - 16:37:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2506
Registrován: 4-2014
Nezbývá, než v dopravnách D3 zastavení vlaku na znamení zrušit a vlak bude zastavovat vždy.
Neděle, 26. července 2020 - 16:58:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12250
Registrován: 8-2012
V těchto případech se mi zdá dosti úsměvné mít
Úsměvné to je, ale nic proti bezpečnosti provozu. To je fakt detail, na kterém se není nutné točit.
電車オタク
Neděle, 26. července 2020 - 20:27:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6922
Registrován: 9-2011
:
v tom paragrafu 2572 by mělo být, že: Po zastavení, může pokračovat v jízdě k následujícímu návěstidlu podle rozhledových poměrů, ale strojvedoucí si musí vyžádat souhlas k další jízdě od výpravčího, nebo dispečera....

Předpis dopravce nesmí dávat povinnosti provozovateli dráhy...


No já tam vidím povinnost uloženou strojvedoucímu, a to zavolat výpravčímu/dispečerovi. Výpravčímu (dispečerovi) se tímto zněním předpisu žádná povinnost neukládá.
Všichni jste volové. Servít
Neděle, 26. července 2020 - 22:00:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7744
Registrován: 8-2007
Povinnost jízdy "podle rozhledových poměrů" je i v případě:

-Na návěstním opakovači nesvítí žádné světlo (popř. svítí jen modré světlo), a to z těchto příčin:
a)vlak je v obsazeném oddíle;
b)vlak vjel do oddílu automatického bloku na návěst dovolující jízdu a došlo k poruše vlakového zabezpečovače na hnacím vozidle nebo na traťové části vlakového zabezpečovače, popř. k jiné závadě na trati (k lomu kolejnice, k náhlému obsazení oddílu vozidlem, k poruše automatického bloku apod.).V případech uvedených v a) nebo b) strojvedoucí neví, pro kterou z uvedených příčin došlo k zhasnutí světla na návěstním opakovači. Musí proto předpokládat překážku a jet podle rozhledových poměrů až k následujícímu hlavnímu návěstidlu.
c)Hnací vozidlo je na nekódovaném úseku (ve stanici, na trati); takové úseky musí strojvedoucí vždy znát. Strojvedoucí smí jet největší dovolenou rychlostí podle návěstí hlavních návěstidel a jejich předvěstí.


Předpis T108 nařizuje strojvedoucímu z paměti znát všechny úseky na tratích a ve stanicích ,které jsou kodované.Dojde-li na tomto úseku k výpadeku kodu delšímu,než 5 sekund,musí jet podle rozhledových poměrů (nově u ČD max.40 km/h),na úsecích bez kodu max.rychlostí.

To opravdu zná nějaký strojvedoucí všechny úseky,kde to má kodovat a kde nemá(v některých stanicích zhlaví koduje,jinde jen dopravní koleje,z toho jen některé)?.
Třeba v Ústí na západě musí jet podle rozhledu ma kolejích 1, 2, 2b, 2c, 3, 3b, 5b,134, 135, 159a, 601b,602a, 602b, 603b,nenaběhne-li mu kod VZ.Na ostatních kolejích v této stanici může jezdit bez dodržení "jízdy podle rozhledu",protože nekodují.[proud]



(Příspěvek byl editován uživatelem Apollo 17.)
Pondělí, 27. července 2020 - 06:51:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1278
Registrován: 6-2019
A co je na tom k smíchu? Je to v TTP a od toho je taky seznání.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pondělí, 27. července 2020 - 07:17:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11010
Registrován: 4-2003
Apollo 17:To opravdu zná nějaký strojvedoucí všechny úseky,kde to má kodovat a kde nemá(v některých stanicích zhlaví koduje,jinde jen dopravní koleje,z toho jen některé)?.


Naivní (a hlavně vysoce nebezpečná) představa některých jedinců na SŽ(DC), že si tohle někdo ze strojvedoucích bude pamatovat, nebo se při jízdě vlaku bude koukat do TTP a bude zkoumat, jestli je to v pořádku, nebo ne [crazy].
Pondělí, 27. července 2020 - 07:50:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1281
Registrován: 6-2019
A on takový řadový pan strojvedoucí je po opakované lobotomii, že si na těch třech čtyřech tratích co hobluje půl života, nezapamatuje kde je přenos kódu a kde ne? A do TTP nahlédnout nesmí?
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

VIA
Pondělí, 27. července 2020 - 08:13:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 190
Registrován: 8-2017
To je problém Vás výpravčích, že si myslíte, že fíra má vše po trase v hlavě... Ano i já jsem schopen nakreslit některé stanice i s čísly výhybek, ale URČITĚ ne všechny. Jsou místa, kde člověk jede milionkrát, a pokaždé je to jinak, např. ve velkých uzlech. Jo projet na volno po 1., to není problém:-)
Pondělí, 27. července 2020 - 08:15:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9921
Registrován: 5-2002
A on takový řadový pan strojvedoucí je po opakované lobotomii, že si na těch třech čtyřech tratích co hobluje půl života, nezapamatuje kde je přenos kódu a kde ne? A do TTP nahlédnout nesmí?

A myslíš, že i v tomto případě strojvedoucí projíždí všechny možné kolejové kombinace?

Tedy tady na čtvrté ano, tady na čtvrté ne, tady přes zhlaví ano, tady přes zhlaví ne atd...

Nedělej ze strojvůdců nadlidi...
Pondělí, 27. července 2020 - 08:29:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11013
Registrován: 4-2003
AŠM:A on takový řadový pan strojvedoucí je po opakované lobotomii, že si na těch třech čtyřech tratích co hobluje půl života, nezapamatuje kde je přenos kódu a kde ne?

Řadový strojvedoucí dnes má seznání minimálně na půlku sítě SŽ(DC) a z toho je třeba vycházet. Stav, kdy se motal kolem komína a hobloval dvě tři tratě, již dlouhou dobu není aktuální [nene].


A do TTP nahlédnout nesmí?

Může, ale během jízdy vlaku je to odvádění pozornosti. Nebo je třeba dalších projetých návěstidel či jiných průserů?!?
Pondělí, 27. července 2020 - 08:34:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1282
Registrován: 6-2019
a pokaždé je to jinak, např. ve velkých uzlech.
A z těch má platné seznání většina strojvedoucích tak v jednom, dvou nebo třech.

A myslíš, že i v tomto případě strojvedoucí projíždí všechny možné kolejové kombinace?
To, ale myslím si, že na většině vozebních ramen to dáš z hlavy i ty pro většinu stanic a tam kde ne se prostě před jízdou koukneš.

Řadový strojvedoucí dnes má seznání minimálně na půlku sítě SŽ(DC) a z toho je třeba vycházet.
Haha.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pondělí, 27. července 2020 - 08:57:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 257
Registrován: 5-2014
Bylo vydáno i nové opatření (= platnost od 17.07.2020), týkající se jízdy na AVV
Kajs to čital?!
Pondělí, 27. července 2020 - 08:58:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6128
Registrován: 7-2007
Ahmad_Šáh_Masúd: To snad nemůžeš myslet vážně, nemoudrý člověče. že si na těch třech čtyřech tratích co hobluje půl života Těch 4 tratích? Jsi při smyslech? Kdysi se moje akční rameno sestávalo HD - Plzeň - Cheb ( i kousek za) Plzeň - Praha (celý uzel) - Ústí N/L - Pha - Ny - Ko Pha - Ko - Přerov - Brno - HB - Jih - Ves. A ještě něco okolo (Šumperk, Ol - Nez atd..). Opravdu myslíš, že je zapamatovatelné mj kde to kóduje atd....Ano, trochu extrém, ale když jsem se vrátil do běžnosti - HD - Pha, ČB - Plz - Pha - (Ny) - Ko - Pard, HB - Brno, Ko - HB. HB - Ves...To je celkem běžné "seznání" řady strojvedoucích (navíc někteří mají i Plz - Cheb). Celkem mi přimomínač vola plácajdu, který mě seznámil s posunem "Vyjedeš za Se4, pak po 124 za Se8, pak za Se9 a na 128...." "Nejsi debil?" Ty znáš jednu stanici a já jich musím znát cca 100 a cca 1000km---zkus to lidsky... "Objedeš přes lhotskou a hradskou"...No vidíš, že to jde lidsky...stačí a rozumím...(Upraveno)"
Neskutečné, jaké blbo myšlenky se tvoří....Dle tvé geniality by strojvedoucí měl "seznání" tak maximálně několik km a pár stanic. Na některé tratě se dostanu tak 1,2x do roka....Prokristapána, TTP...změna cca každých 14 dnů....to by strojvedoucí nedělal nic jiného, než četl TTP a SŘ....aby se pak dozvěděl, byl smazán netisknutelný znak... tj to co tam nebylo vidět, bylo smazáno...jj takovou vážnost mají TTP...Bože, do čehoz to duši dal....
Pondělí, 27. července 2020 - 09:10:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6129
Registrován: 7-2007
Ahmad_Šáh_Masúd: Praha, Plzeň, Kolín, Habeš, Nymburk, Třebová, Brno, Cheb,Un/L, Č.B...jj troubo tak v jednom, dvou nebo třech To z těch větších...A v těchto uzlech je to celkem sranda (reléovka), ale třeba Plzeň, před pár lety byla docela velký oříšek. (Díky super plácajdám i pro nás tupce, bez problémů) A mnohdy je v menších stanicích objet, přestavit lok, odstavit vůz alchymie...třeba v takovém Protivíně jsou kolíky (hranice izolovaného úseku), takže za klacek musíš docela daleko...hledej v trávě šmudlo, když o nich nevíš....
Mmch nějak si nemohu vybavit další stanici, kde by tahle fičůza byla. Víte někdo?
Pondělí, 27. července 2020 - 09:14:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11014
Registrován: 4-2003
AŠM:Haha.

To není žádné haha, to tak je. Stačí se poptat i u strojvedoucích ČD v Praze, vždyť mnozí z nich hoblují linky S1, S2, S4, S7, S9 a občas si střihnou i rychlík někam dál, mnozí z nich jezdí i na motorové trakci, takže další linky - minimálně S8 a S80.

Samozřejmě nebudu počítat dnes již okrajové případy typu tlustej Jirka, který jezdí akorát mezi Havlíčkovým Brodem a Humpolcem celý život.
Pondělí, 27. července 2020 - 09:17:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11015
Registrován: 4-2003
Oldcerry:Mmch nějak si nemohu vybavit další stanici, kde by tahle fičůza byla. Víte někdo?

Chomutov.
Pondělí, 27. července 2020 - 09:17:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6130
Registrován: 7-2007
Kdysi se jeden "velký" odborník mohl po...když se ve vysílačce ozvelo "Eso na hada, na Bratislavu a pod věž" Odborník byl v pérdeli a já věděl přesně, co se po mě chce...[rofl]
Pondělí, 27. července 2020 - 09:55:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1284
Registrován: 6-2019
Mmch nějak si nemohu vybavit další stanici, kde by tahle fičůza byla. Víte někdo?
Hranice izolovaného úseku? Chomutov, Frantovky?

OK, tak když podepíšete seznání (a i prováděčky na D3) na půlku země, tak holt asi musíte být tak dobří, že to znáte. Nebo to nedělat nebo dělat s rizikem průseru. Zrovna tohle se dá naučit stylem "jednou všechno a pak jen změny", zatímco o těch PnD3 silně pochybuji o tom, že ti co to mají opravdu od Železné Rudy až po Moldavu to v hlavě i udržují.

Kdysi se jeden "velký" odborník mohl po...když se ve vysílačce ozvelo "Eso na hada, na Bratislavu a pod věž" Odborník byl v pérdeli a já věděl přesně, co se po mě chce...
Povolené zkratky uvedené v ZDD. Akorát vám tam chybí dopravce, jméno dopravce pod jehož licencí budete posunovat, trakce, technologie posunu a určitě ještě něco. [biggrin][biggrin]
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pondělí, 27. července 2020 - 10:01:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7930
Registrován: 1-2007
Amper - bohužel v tom paragrafu 2572 by mělo být, že: Po zastavení, může pokračovat v jízdě k následujícímu návěstidlu podle rozhledových poměrů, ale strojvedoucí si musí vyžádat souhlas k další jízdě od výpravčího, nebo dispečera, protože ten mu sdělí jaká je situace za návěstidlem, protože fíra to nemůže vědět, proto se samovolně se rozjet nesmí.

Už se tu řešilo, že ani výpravčí to nemusí vědět, jelikož nemá přehled o všech oddílech AB.
Pondělí, 27. července 2020 - 10:27:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6134
Registrován: 7-2007
Ahmad_Šáh_Masúd:[biggrin]To bylo před čtvrtstoletím..To ještě 43(4?)033 byl Nex TEEM..za Švédska do Itálie, jeden dopravce (ČD), vysílačky byla celkem novota (Mesa?)... (ale nechytejte mě za slovo, už se mi to plete).
nebo dělat s rizikem průseru To je náš život, schody mydlí někdo jiný (mnohokrát zcela zbytečně a kreténsky -via Planá).
PnD3 silně pochybuji o tom, že ti co to mají opravdu od Železné Rudy až po Moldavu to v hlavě i udržují. To pochybujete oprávněně, ale pokud bych tam někdy jel, tak si tu prováděčku prolistuji a na D3 je podstatné vědět jestli jsem 1 nebo 2, jestli jsou současné vjezdy atd. Těch zásadních věcí tam zas tolik není. Jinak je D3 velmi jednoduchá, to se dá celkem lehce pohlídat. A jestli si nějaký VH myslí, že nařízení hlásit se vždy a všude něco zachrání....
Ono se stačí kouknout do historie...proč ti naši předci měli křižovací rozkaz červený (formátA6) a na každé přeložené křižování jeden (to by možná zachránilo ty nehody na Šumavě)...Když tedy pominu "svědka" - to se stejně lhalo..Prostě minimálně dva lidi na vlaku věděli, že se křižuje jinde a jinak. Pak tedy jen jeden (strojvedoucí), ale furt by měl rozkazy dva. No a pak se to zkreativnilo a byl z toho 1,5 mrtvého. Ale to jsem trochu odbočil. Ale troufám si tvrdit, že žádný z dřívějších s rozhodujícím hlasem, by nepovolil, dát do opravené tratě (zkoridoriziované) rozjeté, 30! na dva tři roky jako TOTR. Vždy by to byla PJ s rozkazem. Naši předci nebyli úplní blbci, mnohdy celkem naopak.
Pondělí, 27. července 2020 - 10:43:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12255
Registrován: 8-2012
řadový pan strojvedoucí ... na těch třech čtyřech tratích co hobluje půl života
Strážní věž! Totiž, probuďte se! Dřív bylo líp, ale to už bylo. Dneska takhle možná dožívá pár posledních "zkušených" zoufalců (u státních dopravců), co už nechtějí/nemůžou jet dál od komína.

P.S. Proč se vlastně mraky věcí návěstí, když si to může strojvedoucí zapamatovat?
電車オタク
Pondělí, 27. července 2020 - 11:29:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 573
Registrován: 10-2005
Amper:
"2572. Na návěst Stůj na oddílovém návěstidle AB musí strojvedoucí vlak zastavit. Po zastavení může pokračovat v jízdě k následujícímu návěstidlu podle rozhledových poměrů, bez ohledu na světlo návěstního opakovače vlakového zabezpečovače; u následujícího návěstidla jedná podle jeho návěstního znaku.

Ovšem předpisáři ČD, pokud to formulovali tak neobratně a použili slova "při nařízené" mohou argumentovat, že po rozhodnutí strojvedoucího pokračovat v jízdě mu jízdu podle rozhledových poměrů nařizuje předpis D1, citovaným článkem."

A co je na tom neobratného? Všeobecně závazný předpis nařizuje (pro konkrétní hypotézu, např. oddílové návěstidlo AB na stůj) strojvůdci jízdu podle rozhledových poměrů. A vnitřní předpis dopravce pro ten případ (a své zaměstnance) stanoví max. 40 km/h. Naprosto srozumitelné.
Pondělí, 27. července 2020 - 11:43:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 884
Registrován: 2-2010
Oldcerry: Taky se jezdily jiné časy a s jiným počtem lidí, tedy jinými náklady, posunulo se spojení (mob., radio), razšířily se samovraty. Taže posun některých věcí je logický ale na druhé straně za hranu to šlo se změnou ohledně vztahu GVD a ohlašování, kdy začaly vznikat takové pasti, jak v Perninku.

Mouka: Však já taky psal "po informování výpravčího může pokračovat" přičemž tiše předpokládám informování vzájemné.
Pondělí, 27. července 2020 - 11:48:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 885
Registrován: 2-2010
Viajero: Myslím, že jsem to tehdy v příspěvku předcházející citovaný napsal dost zřetelně.
Pondělí, 27. července 2020 - 12:47:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1287
Registrován: 6-2019
Dneska takhle možná dožívá pár posledních "zkušených" zoufalců (u státních dopravců), co už nechtějí/nemůžou jet dál od komína.
Takových budou sta až tisíce.

kdy začaly vznikat takové pasti, jak v Perninku.
Tam žádná past není.
doch liebe keinen von der Eisenbahn
doch liebe keine ausm Tagebau

Pondělí, 27. července 2020 - 12:50:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 574
Registrován: 10-2005
Amper:
"Viajero: Myslím, že jsem to tehdy v příspěvku předcházející citovaný napsal dost zřetelně."

Hmm, myslíte tento text: Co když u toho klacku ale nečeká ale rozjede se, jak může podle čl. 2572. Tuto jízdu podle rozhledu nemá nařízenou (je to jeho rozhodnutí) a omezení 40 km/h nemusí dodržovat ani strojvedoucí ČD. (?).
To je kulantní úvaha, ve finále k rozvázání pracovního poměru dotyčného mašinfíry.

Pokud ten vnitřní předpis začíná návětím Je-li předpisy provozovatelů drah nařízena jízda podle rozhledových poměrů, pak jako cestující doufám, že je to srozumitelné každému na strojvůdcovské pozici.
Pondělí, 27. července 2020 - 13:08:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 886
Registrován: 2-2010
Hledáš důvod k flame?
Pondělí, 27. července 2020 - 13:20:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 575
Registrován: 10-2005
Amper:
"Hledáš důvod k flame?"
Helejte, já jen připomínám pro čtoucí mašinfíry, aby si náhodou ze zdejší dojmologie neudělali pracovněprávní problém.
¿Entiende?
A tím také skončím. Pa, pa, tykačko.[vypravci]
Pondělí, 27. července 2020 - 14:37:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 172
Registrován: 2-2018
Viajero: Všeobecně závazný předpis nenařizuje, on umožňuje... Jistě alespoň tušíte rozdíl mezi slovy "může" a musí. Viz: "2572. Na návěst Stůj na oddílovém návěstidle AB musí strojvedoucí vlak zastavit. Po zastavení může pokračovat v jízdě k ..."

Vzato kolem a kolem - v pozici strojvedoucího bych čekal, že mi výpravčí/dispečer pokračování jízdy stanoveným způsobem nařídí, anebo u toho návěstidla AB budu stát, dokud se na něm neobjeví volnoznak. Není kam spěchat. Třicítkou, čtyřicítkou nebo stovkou...
Pondělí, 27. července 2020 - 14:48:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11021
Registrován: 4-2003
AŠM:Takových budou sta až tisíce.

[nene]

Maximálně tak nižší jednotky stovek [wink].


T. H.:Proč se vlastně mraky věcí návěstí, když si to může strojvedoucí zapamatovat?

Jedinci, co nejezdí, mají (jako současní/bývalí výpravčí se znalostí několika málo stanic) tendenci projektovat své "zkušenosti" do předpisů určených pro strojvedoucí. A tady se ty jejich "zkušenosti" poněkud míjí s realitou...
Pondělí, 27. července 2020 - 14:53:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9922
Registrován: 5-2002
ad Šejk: kdy začaly vznikat takové pasti, jak v Perninku.
Tam žádná past není.


Zkus to napsat trošku jinak: dle mého pohledu výpravčího, dispečera či dirigujícího dispečera tam žádnou past nevidím.

A já ti na to odpovím, že já pohledem strojvedoucího v ohlašovací povinnosti u jediného vlaku denně v jedné z dopraven bez jakéhokoliv zvýraznění past vidím.
Prakticky u každé z nehod na D3 za posledních 16 let byla nějaká ta "pastička".
Pondělí, 27. července 2020 - 15:51:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 576
Registrován: 10-2005
pilot.pirx:
"Viajero: Všeobecně závazný předpis nenařizuje, on umožňuje... Jistě alespoň tušíte rozdíl mezi slovy "může" a musí. Viz: "2572. Na návěst Stůj na oddílovém návěstidle AB musí strojvedoucí vlak zastavit. Po zastavení může pokračovat v jízdě k ..." "

Bože můj člověče, vy opravdu normativní texty raději nevykládejte.

2572. Na návěst Stůj na oddílovém návěstidle AB musí strojvedoucí vlak zastavit. Po zastavení může pokračovat v jízdě k následujícímu návěstidlu podle rozhledových poměrů, bez ohledu na světlo návěstního opakovače vlakového zabezpečovače; u následujícího návěstidla jedná podle jeho návěstního znaku.

Je-li předpisy provozovatelů drah nařízena jízda podle rozhledových poměrů

Tedy to raději zopakuji po lopatě. Poté, co strojvedoucí v rámci dispozice dovolením ("po zastavení může") vlastním rozhodnutím pokračuje v jízdě (tedy fakultativně dovolené jednání), má (ale již nově) předpisem (zněním čl. 2572, s hypotézou "pokračuje v jízdě") novou dispozici vznikem povinnosti (nařízení) jízdy podle rozhledových poměrů ("pokračovat v jízdě .... podle rozhledových poměrů").
A návětím: Je-li předpisy provozovatelů drah nařízena jízda podle rozhledových poměrů, což není nic jiného než nařízení jízdy podle rozhledových poměrů čl. 2572, jak jsme si vysvětlili shora, stanoví vnitřní předpis Českých drah povinnost strojvedoucímu vedoucího hnacího vozidla dodržet podmínky pro jízdu podle rozhledových poměrů a (tedy konjunktivně) nesmí při této jízdě překročit rychlost 40 km/h, není-li stanovena rychlost nižší. A pak tam je příkladmo uvedeno i to oddílové návěstidlo AB v poloze stůj.

Opravdu se chcete o normativním textu dohadovat právě se mnou?
Pondělí, 27. července 2020 - 17:26:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 772
Registrován: 8-2017
Viajero - stanoví vnitřní předpis Českých drah povinnost strojvedoucímu vedoucího hnacího vozidla dodržet podmínky pro jízdu podle rozhledových poměrů a (tedy konjunktivně) nesmí při této jízdě překročit rychlost 40 km/h, není-li stanovena rychlost nižší

jaksi zapomínáte, že česk dráhy jsou dopravce, tudíž toto nařízení se bude týkat jen strojvedoucích ČD, nikoli však ostatních dopravců
Pondělí, 27. července 2020 - 17:27:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 887
Registrován: 2-2010
Petr_Šimral: Je to tak, jestli jsem něco nevynechal -
1. 9. 2007 Vodňany - Bavorov Srážka vlaků Os 18003 a Os 18032 - domnění, že je neděle akřižovací vlak Os 18032 v nedělinejede
2. 2. 2011 Vodňany Srážka vlaků Os 18003 a Mn 88850 - v dopravně Vodňany jako jedinému pravidelnému a křižujícímu se vlaku osobní dopravy ve směru jízdy
10. 7. 2016 Rotava Srážka vlaku Os 17016 s vlakem Os 17007 v dopravně Rotava - podmínky pro nezastavení vlaku z přepravních důvodů
30. 8. 2016 Chválkov Srážka vlaku MOs 203 s vlakem MOs 204 - podmínky pro nezastavení vlaku z přepravních důvodů
7. 7. 2020 Nové Hamry - Pernink Srážka vlaku Os 17110 s vlakem Os 17113 - jako jedinému pravidelnému a křižujícímu se vlaku
Pondělí, 27. července 2020 - 17:39:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3809
Registrován: 3-2006
nedávno si Mikulda někde pochvaloval, že vysílačku neslyší z Prahy až někam do Hamburku.

To sis to nějak popletl.
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Pondělí, 27. července 2020 - 17:41:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 888
Registrován: 2-2010
Viajero: To se flamuje, když si návětí sám vymyslím a nerespektuji kondicionál...
Bylo by neobratné použít pojem "nařízená jízda podle rozhledu" ve smyslu předpisem definovaného pojmu "jízda podle rozhledu", notabene když žádná "nenařízená jízda podle rozhledu" neexistuje.

Pilot: Dyť říkám, že chce jen flamovat...
Pondělí, 27. července 2020 - 18:02:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9926
Registrován: 5-2002
ad Amper: a ještě:
4.3.2019 Ronov nad Doubravou - Žleby Srážka vlaků MOs 15912 a Mn 84261. MOs 15912 nevyčkal v dopravně Ronov na Mn 84261, který měl řádně přeložené křižování z dopravny Skovice právě do Ronova.
Haan
Pondělí, 27. července 2020 - 18:03:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3288
Registrován: 2-2010
Pane Ampere, já chápu 1.větu článku 2572 jako nařízení=musí zastavit. Druhá věta téhož článku nenařizuje, ale dovoluje (=může) jet po zastavení před permisivní návěstí Stůj za tuto návěst. Pokud se strojvedoucí rozhodne za tuto návěst jet, pak mu současně druhá věta nařizuje jet podle rozhledových poměrů. A strojvedoucímu ČD omezil jeho nadřízený při každé nařízené jízdě PRP omezit rychlost na Vmax 40. Samosebou (a to je za prvé! ), že ta rychlost musí být přizpůsobena rozhledovým poměrům. Mně to přijde srozumitelné. Tak to chápe bába z lampárny. [wink]
Priapos
Pondělí, 27. července 2020 - 18:20:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1815
Registrován: 10-2012
Petr_Šimral:
"já pohledem strojvedoucího v ohlašovací povinnosti u jediného vlaku denně v jedné z dopraven bez jakéhokoliv zvýraznění past vidím.
"

Strojvedoucí přece v TJŘ příslušného vlaku vidí, v které dopravně má nařízenu ohlašovací povinnost a podle toho musí konat. Vůbec nemusí vědět, natož třeba přemýšlet, který je den, jestli se tam křižuje jen v pracovní dny etc. Žádná „pastička" tam není, vždy stačí pouze ten pohled do TJŘ.
Priapos
Pondělí, 27. července 2020 - 18:24:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1816
Registrován: 10-2012
Haan:
"Mně to přijde srozumitelné. Tak to chápe bába z lampárny. "


To nařízení ČD je naprosto srozumitelné a chápete ho úplně přesně.
Pondělí, 27. července 2020 - 18:32:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 889
Registrován: 2-2010
Haan: Předpisář by neměl napsat "při nařízené jízdě PRP" ale měl by napsat "při jízdě PRP", aby nevznikla možnost jiného výkladu. Tady konkrétně, že se jedná jen o jízdy PRP nařízené nějakým pokynem (PN, RPN, písemný rozkaz).

PS: Nutno podotknout, že konkrétní znění to dokumentu ČD neznáme a točíme se jen na pár slovíčkách, které použil Teloc při informování. Dost pravděpodobně je to znění jiné.

(Příspěvek byl editován uživatelem Amper.)
Pondělí, 27. července 2020 - 18:40:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 577
Registrován: 10-2005
Practicus:
"Viajero
jaksi zapomínáte, že česk dráhy jsou dopravce, tudíž toto nařízení se bude týkat jen strojvedoucích ČD, nikoli však ostatních dopravců"
Nezapomínám, jistě jste si všiml, že akcentuji rovinu pracovněprávní, tj. z povahy věci mašinfíry ČD.

To opatření ČD jsem viděl z rozdělovníku, je včetně onoho uvozujícího návětí přiléhavé věcně i jazykově. Neměl by s ním mít nikdo problém. A jak vidno výše ani nemá.
Což budiž i poslední reakce na Amperovy přiblblé invektivy.
Pondělí, 27. července 2020 - 18:42:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9929
Registrován: 5-2002
ad Priapos: Strojvedoucí přece v TJŘ příslušného vlaku vidí, v které dopravně má nařízenu ohlašovací povinnost a podle toho musí konat. Vůbec nemusí vědět, natož třeba přemýšlet, který je den, jestli se tam křižuje jen v pracovní dny etc. Žádná „pastička" tam není, vždy stačí pouze ten pohled do TJŘ.

Evidentně nestačil...

Když se ke mě doneslo, že se u Perninku srazily vlaky (asi dvacet minut po nehodě), ještě jsem nic nevěděl a šel jsem si otevřít nákresný jízdní řád uvedené tratě. A představte si: Měl ho tam...
Pondělí, 27. července 2020 - 18:46:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 98
Registrován: 4-2020
A to je problém si to najít?
Citace:
Je-li předpisy provozovatelů drah nařízena jízda podle rozhledových poměrů....

Na konci i s podpisem Gothaje za ČD as.
geren
Pondělí, 27. července 2020 - 18:46:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6
Registrován: 5-2019
Haan, Viajero: neberte mne za slovo, ale mohu si, jako nevzdělanec v právu a logice, uvedené dvě věty o zastavení před návěstí Stůj na AB vysvětlit i takto:
1. musím zastavit
2. po zastavení mohu "jet podle rozhledových poměrů" nebo mohu jet jak chci.

Můžete mi to laicky vyvrátit?
geren
Pondělí, 27. července 2020 - 18:50:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7
Registrován: 5-2019
samozřejmě bych to tak sám nechápal, ale to je o intuici. Jak to vysvětlit odporně?
geren
Pondělí, 27. července 2020 - 18:51:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8
Registrován: 5-2019
promiňte: ... odborně
Pondělí, 27. července 2020 - 18:51:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 890
Registrován: 2-2010
TY přiblblé invektivy si nechej laskavě od cesty především ty. Text od Teloce "při nařízené jízdě podle rozhledových", ke kterému jsem měl první příspěvky je významově jiný, než text "Je-li předpisy provozovatelů drah nařízena jízda podle rozhledových..".
Pondělí, 27. července 2020 - 19:27:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3718
Registrován: 5-2002
Amper: Jestli vlak pojede na AB za červenou je rozhodnutí fíry a není mu to nařízeno. Ale když už se tak rozhodne, tak okamžikem minutí té červené mu je NAŘÍZENA předpisem jízda podle rozhledu (z titulu toho, že vjel do potenciálně obsazeného oddílu, proč to udělal už je lhostejné). Co na tom furt nechápete? Jestli to chápat nechcete, tak si (nebo někomu, kdo se té blbosti chytí) připravte buď prémie nebo rakev.
Pondělí, 27. července 2020 - 20:34:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 891
Registrován: 2-2010
Tomáš_záruba: Ne. Já to chápu dost dobře. Že to nařizuje předpis píšu už v příspěvku, který vyvolavatel flamu cituje.
Jemu se ovšem nelíbí "pokud to formulovali tak neobratně". No neformulovali, ten text je jiný, než co jsem komentoval.
Pondělí, 27. července 2020 - 20:37:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 578
Registrován: 10-2005
Amper:
"TY přiblblé invektivy si nechej laskavě od cesty především ty. Text od Teloce "při nařízené jízdě podle rozhledových", ke kterému jsem měl první příspěvky je významově jiný, než text "Je-li předpisy provozovatelů drah nařízena jízda podle rozhledových.."."

Vážený, kdybyste se bez znalosti věci (neboť jak z vás leze, neměl jste o skutečné podobě textu ponětí) do mne nezačal navážet, nevysloužil byste si to, co jste si právem vysloužil. A tím to můžeme ukončit.
Haan
Pondělí, 27. července 2020 - 20:38:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3289
Registrován: 2-2010
Amper:
"Haan: Předpisář by neměl napsat "při nařízené jízdě PRP" ale měl by napsat "při jízdě PRP", aby nevznikla možnost jiného výkladu."
Jestli jsem to znění našla na netu správně, tak zní takto:

Já tam tedy nevidím, že při "nařízené jízdě PRP".
Vidím tam, že "je-li předpisy provozovatelů drah nařízena jízda podle rozhledových poměrů" ...
A předpis provozovatele dráhy SŽ stanovuje (chcete-li nařizuje) strojvedoucímu podmínky, za jakých smí jet za permisivní "Stůj" - tj. dodržet jízdu PRP, což mu nařizuje právě ta 2.věta čl. 2572 (pokud se rozhodne za permisivní Stůj" jet):
"Po zastavení může pokračovat v jízdě k následujícímu návěstidlu podle rozhledových poměrů,..."
geren:
"2. po zastavení mohu "jet podle rozhledových poměrů" nebo mohu jet jak chci."
Laicky: nemůžete jet, jak chcete, neb musíte splnit podmínku čl.2572-2.věta-tedy jet PRP. Definice jízdy PRP je uvedena v D1, čl.65 a 66.
A právě čl.66 dopravce ČD zpřísnil a omezil Vmax 100 na Vmax 40. Což udělat může. [wink]

(Příspěvek byl editován uživatelem Haan.)
Pondělí, 27. července 2020 - 20:47:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 579
Registrován: 10-2005
geren:
"Haan, Viajero:
2. po zastavení mohu "jet podle rozhledových poměrů" nebo mohu jet jak chci.
"

Vám ten omílaný článek, viz správně T.Z. nebo můj příspěvek výše nebo aktuálně Haan, nařizuje za dané podmínky (volní rozhodnutí jet za oddílové návěstidlo AB návěstící stůj) způsob jízdy definovaný jako jízda podle rozhledových poměrů. A jste-li strojvedoucí ČD, platí pro Vás v rámci řádného výkonu pracovních povinností (ale mohlo by to mít i konsekvence jinde, např. v oblasti trestněprávní, kdyby se něco stalo - ale to bychom již opravdu řešili moc ze široka) opatření ČD o maximální dovolené rychlosti.
Pokud byste jel více, neporušujete veřejnoprávní dopravní předpis (D1), ale porušujete (v tom primárně relevantním smyslu) Zákoník práce.

Já opravdu již jinak nevím, jak vysvětlit, že je to jasné a způsob úpravy naprosto srozumitelný.
Pondělí, 27. července 2020 - 20:59:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 892
Registrován: 2-2010
Viajero: Psal jsem "pokud" ale text je jiný. Navážet ses začal ty. Důvod oba známe.
754061
Pondělí, 27. července 2020 - 21:37:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2
Registrován: 7-2019
Uvidíme hned zítra. Platí výstraha před bouřkami, takže Správa železnic začne alibisticky vydávat větrné rozkazy, i když slunečno a nikde se nehne ani lísteček. Takže budeme jezdit 40. Minule celý den jsem při průjezdu jednou stanicí dostával rozkaz o zhoršené povětrnostní situaci. Jel jsem přes tu stanici 6krát. Celý den slunečno ani lísteček se nehnul až napošesté konečně přišla bouřka a rozkaz byl oprávněný. Teď budeme celý den jezdit 40. Holt pokrok nezastavíš.[biggrin]