Diskuse » Archiv 2020 » Železnice » Všeobecná železniční diskuse » Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 29. 08. 2020 předcházející | další

Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 29. 08. 2020

dolů
   autor příspěvek
Pondělí, 24. srpna 2020 - 14:53:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13389
Registrován: 5-2004
Když ty jízdní doby vyjede rakev se dvěma na Sp1413 tak bych hádal že reko brýlovec se třema by to měl vyjet taky.

V jízdním řádu 74/75 to víkendový Sp Brno - Jeseník jel z Hanušovic do Lipové o 14 minut déle, ovšem se zamračenou a šesti - Dsd+5xABa/Bai.
Pondělí, 24. srpna 2020 - 15:06:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6501
Registrován: 9-2005
Bram:
"Vetchý Kmet:Že by Brejlovec nedal na 30 promile stoupání se 4-mi Os vozy rychlost 40km/h???
Jenže dnes se tam jezdí v dlouhých úsecích i 60 km/h a to dříve nebylo. Tam je totiž zakopaný pes [wink]. Krom toho také asi nikdo nemá zájem stárnoucí stroje vytěžovat tak, aby se zvyšovala jejich poruchovost."
Na kolika kilometrech je mezi Hanušovicemi a Jeseníkem více, než 50 km/h?
Jinak předevčírem jsem jel s brýlofcem s pěti a zajel to včas. Bylo ale luxusní počasí.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Úterý, 25. srpna 2020 - 09:01:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 15
Registrován: 11-2018
Nejsem odborník, nemám přístup k interním informacím a nemám jak si ověřit, kolik je dovolená zátěž na této trati pro řady Brejlovců. Ale mám silný dojem, že argument typu Brejlovec by nestíhal jízdní doby a šetří se mašiny je ne zcela přesný. Spíše bych se klonil k tomu, že někdo něco špatně vykalkuloval a že pohodlí cestujících je jako obvykle až to poslední, k čemu se při malování JŘ přihlíží.
Jak už jsem psal výše, dávám si to do souvislosti s různými případy námraz a elektrických výluk, kdy např. malý Hektor vytláčel devítivozový Ex nebo řada 742 táhla Ex o loko + jedenácti vozech - a zvládli to.
Že by Brejlovec se čtyřmi vozy /kolik vozy dohromady mají - odhad 140 tun???/ na 30 promile ne se mi nechce věřit.
I tak díky za názor a kdyby měl někdo přístup k tabulce dovolené zátěže, prosím o údaj, děkuji.
Úterý, 25. srpna 2020 - 09:50:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10079
Registrován: 5-2002
Nejsem odborník, nemám přístup k interním informacím a nemám jak si ověřit, kolik je dovolená zátěž na této trati pro řady Brejlovců. Ale mám silný dojem, že argument typu Brejlovec by nestíhal jízdní doby a šetří se mašiny je ne zcela přesný.

Pro nákladní dopravu je u lokomotiv 753.7 normativ na Ramzovou od Jeseníku 360 tun, od Hanušovic 320 tun. Ale pozor, při takové zátěži jedou lokomotivy na hraně trvalé rychlosti, tedy cca 30 km/h.

SJŘ pro osobní dopravu nezná normativy jako takové, ale každý vlak má určený svůj normativ hmotnosti, se kterým počítá návrh trasy.
Tento normativ je u lokomotivy 750.7 nejčastěji 140 nebo 180 tun, tedy 3 a 4 vozy, jeden vlak tam má 230 tun, tedy 5 vozů a jízdní doby má stejné z Jeseníku jako vlaky lehčí.

Tedy asi by bylo možné delší vlaky přes Ramzovou tahat, pokud to někdo zaplatí. Já nevím, co si objednatel objednává, takže těžko soudit.
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Úterý, 25. srpna 2020 - 10:00:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14077
Registrován: 11-2002
Qěcy: předevčírem jsem jel s brýlofcem s pěti a zajel to včas - já si dodnes pamatuju na jednu jízdu z praxí v cca 95´, kdy před vlakovou 751/749 (už nevím jistě) a 5 kočáry dali v Šumpru na zkušebku další stroj téže řady na přípřež. K mému zklamání.. [proud] Načež fíra "našeho" stroje se slovy "ať se ti vepředu snaží" stopl motor a nahodil jej až v Jeseníku, odkud už jel přípřežní stroj kdovíkam.. Dojeli jsme bez jakýchkoli problémů..
Úterý, 25. srpna 2020 - 10:34:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22694
Registrován: 5-2002
Čtyři vozu s mašinou mají asi 250 tun, do těch max 27 promile okolo Branné (skloník je zaokrouhlen) je to i s normálním jízdním odporem cca 75 kN, s oblouky navíc řekněme 80 kN, to by při 1200 kW elektrických mohlo těch 50-55 km/h na plný výkon dát. A se třemi vozy už úplně v pohodě.
Suma sumárum: spekulace, že by to s víc než dvěma vozy nedalo do těch kopců traťovou, můžeme ve shodě s PEtrem prohlásít za liché.
Samozřejmě něco jiného by byly špatné adhezní podmínky, ale to bych neviděl na pořadu dne.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Úterý, 25. srpna 2020 - 11:13:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 11128
Registrován: 4-2003
Hajnej:Čtyři vozu s mašinou mají asi 250 tun, do těch max 27 promile okolo Branné (skloník je zaokrouhlen) je to i s normálním jízdním odporem cca 75 kN, s oblouky navíc řekněme 80 kN, to by při 1200 kW elektrických mohlo těch 50-55 km/h na plný výkon dát. A se třemi vozy už úplně v pohodě.
Suma sumárum: spekulace, že by to s víc než dvěma vozy nedalo do těch kopců traťovou, můžeme ve shodě s PEtrem prohlásít za liché.


Ještě jste ale patrně oba zapomněli na to, že topný alternátor požere také nějaký výkon, takže ty tři vozy bych fakt viděl jako maximum. Nakonec ty tři vozy stačí i při zvýšené frekvenci. Tedy co jsem alespoň v zimě měl možnost vidět [wink].
Úterý, 25. srpna 2020 - 11:25:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 16
Registrován: 11-2018
Díky všem.
Úterý, 25. srpna 2020 - 12:19:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10081
Registrován: 5-2002
Ještě jste ale patrně oba zapomněli na to, že topný alternátor požere také nějaký výkon, takže ty tři vozy bych fakt viděl jako maximum. Nakonec ty tři vozy stačí i při zvýšené frekvenci. Tedy co jsem alespoň v zimě měl možnost vidět [wink].

Ale nezapomněli. Já jen a pouze ocitoval služební pomůcky, kde těch 230 tun opravdu je...

Mimo jiné: co vůz, to 30 kW a 120 kW v těch podmínkách, co tam panují prakticky nepoznáš.
Tento názor píši jako soukromá osoba prodchnutá celým životem železnicí, nikoliv jako zaměstnanec dopravce nebo člen nějakého spolku.
Úterý, 25. srpna 2020 - 13:11:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22696
Registrován: 5-2002
Bram: Ještě jste ale patrně oba zapomněli na to, že topný alternátor požere také nějaký výkon
Až když je ten výkon větší než 40 kW, přičemž ta mašina přebírá vozy od Brňáka vyhřáté.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pikehead
Úterý, 25. srpna 2020 - 13:47:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6439
Registrován: 3-2007
Že se vám do toho pletu, pane Pařízek, nemohli by si to topení z Kolštejna na Ramzovou na chvíli vypnout? [wink]

Dělávali jsme to tak ve Felícii vybavené klimatizací při jízdě do kopce, pomáhalo to přinejmenším psychologicky.
Úterý, 25. srpna 2020 - 14:21:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22699
Registrován: 5-2002
Tak jistěže mohli, ale při běžném odběru to ta mašina nepozná.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Středa, 26. srpna 2020 - 10:10:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6938
Registrován: 9-2011
Odkaz na novou železniční písničku [ok].
Dobré šotozáběry, celkem pohledná zpěvačka - možná by šlo vložit i do tématu "Kočky (dvojnohé) na železnici" [crazy], ani muzika není nejhorší (pokud vás neuráží střední proud).
Prostě dobrá reklama na železnici [happy].
Všichni jste volové. Servít
Středa, 26. srpna 2020 - 10:18:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 12400
Registrován: 8-2012
Odkaz na novou železniční písničku
To je dobře dva roky starý, už na to vzniklo několik parodií s videama ucpaných hajzlů a hořících lokomotiv...
電車オタク
Středa, 26. srpna 2020 - 15:02:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4084
Registrován: 9-2003
AL: S pěknýma holkama bych tak jedině souhlasil, písnička je peklo, text dementní, kvalitou se to blíží legendárnímu Stašákovi a jeho "Vagón Slovákiá".
NOBLE BRICKS
Středa, 26. srpna 2020 - 15:17:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2642
Registrován: 7-2017
Ad Jeseník: je taky možné, že ty vozy navíc prostě nejsou. A možná má objednavatel vypozorovánu frekvenci, takže kvůli 20-ti(?) km ten vůz nechce platit.
Středa, 26. srpna 2020 - 15:32:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22714
Registrován: 5-2002
AL: novou železniční písničku
Zaujal mě tam ten král - ta koruna asi uherská nebude, že...? [lol]
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Čtvrtek, 27. srpna 2020 - 09:06:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6941
Registrován: 9-2011
S499: ber to jako popík, tam nemůžeš čekat hudební ani textové kvality Queenů, Dire Straits a podobných.
Navíc mám pocit, že je to trochu recese.
Všichni jste volové. Servít
Čtvrtek, 27. srpna 2020 - 21:26:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 332
Registrován: 11-2019
Díval jsem se, že u nás existuje docela hodně různých debatních kroužků na téma kolejové dopravy... Doplňte, pokud znáte nějaké další obskurzní spolky.

Sdružení pro rozvoj kolejové dopravy, z.s., kde je členem například i fanatický režista a dřívbylolíp Ziki [lol] Podle všeho gerontní spolek...

Centrum pro efektivní dopravu, z.s., Tady na mě vykouklo i jméno Tomáš Záruba, podle příspěvků na káčku dvojník legendy Marcela Štancla [wink]

Jako poslední si nechávám na konec samozvaný Svaz cestujících ve veřejné dopravě, z.s., kde je tak nějak utajený účel existence. Za mě si myslím, že je to snaha p. Vyky se zviditelnit a být slyšen.

image20479 (1).pdf,application/pdfSdruzeni pro rozvoj kolejove dopravy
358.7 (mime2_pdf.gif k)


(Příspěvek byl editován uživatelem Saul_Goodman.)
Pikehead
Čtvrtek, 27. srpna 2020 - 22:36:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6446
Registrován: 3-2007
Ještě jste zapomněl na Společnost přátel kolejové dopravy :-D
Pátek, 28. srpna 2020 - 07:41:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 29
Registrován: 9-2019
Saul Goodmann 332: zase jste si nevzal prášky? Předveďte se, co jste v životě dokázal Vy, zamindrákovaný člověče!
Pátek, 28. srpna 2020 - 07:47:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6526
Registrován: 9-2005
Ziki není MZ.
Srovnávat Zárubu se Štanclem je ubohé, byť tam máte smajla.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Pátek, 28. srpna 2020 - 11:47:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 335
Registrován: 11-2019
lehce_poučený_cestující:
"Saul Goodmann 332: zase jste si nevzal prášky? Předveďte se, co jste v životě dokázal Vy, zamindrákovaný člověče!"
Kvikot šotoušků je rajskou hudbou pro mé uši [lol]
Pátek, 28. srpna 2020 - 14:04:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2646
Registrován: 7-2017
A on byl vyhlášený nějaký zákaz spolčování?
Pátek, 28. srpna 2020 - 19:54:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3819
Registrován: 7-2012
https://www.lidovky.cz/svet/slovensko-naridi-karantenu-pro-navrat ilce-z-chorvatska-a-dalsich-peti-zemi-cesko-zustava-mene-riziko.A 200827_204041_ln_zahranici_ele¨

Jak to bude s tranzitem Čechů?
Pátek, 28. srpna 2020 - 19:57:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3820
Registrován: 7-2012
Nebo mohou Slováci jeti Z Chorvatska do Čech přes Rakousko a pak se nenápadně vrátit na Slovensko třeba z Brna?
Pátek, 28. srpna 2020 - 20:15:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5221
Registrován: 3-2006
Marcel_Štancl:
"Nebo mohou Slováci jeti Z Chorvatska do Čech přes Rakousko a pak se nenápadně vrátit na Slovensko třeba z Brna?"

A proto v těch méně rizikových asi moc dlouho nezůstaneme.

Maďarsko zavírá od 1.září
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/madarsko-hranice-uzavreni- koronavirus-covid-nakaza-sireni.A200828_172604_zahranicni_pmk
Pátek, 28. srpna 2020 - 20:39:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 203
Registrován: 2-2018
A proto v těch méně rizikových asi moc dlouho nezůstaneme.

Což jen ukazuje, že systém různých semaforů a ne/mezení pro různé země jsou jen hrátky hygieniků a sociálních inženýrů. V březnu šlo akceptovat, že je třeba zajistit nepřetížení systému akutní péče. Dneska už je to jen chaos, anebo hrátky "někoho", kdo dostal moc, o níž se mu dlouhá desetiletí jen snilo...
Pátek, 28. srpna 2020 - 21:47:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 359
Registrován: 3-2013
Máte nějaká data, která jasně ukazují, že už nemůže dojít k přetížení systému akutní péče?
Pátek, 28. srpna 2020 - 21:51:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5222
Registrován: 3-2006
Ad pilot.pirx: Teď je spíš problém v tom, že každý stát má jiné priority. U nás převládá směrem k Chorvatsku strach z toho co na to voliči, takže si to sem necháme víc jak týden ještě vozit. Je to obdobné tomu, že kdyby to co je v Praze, bylo například v Plzni, už Plzeňáky nepustí ani do sousedního okresu. [lol]

Teď to půjde pomaleji než v březnu, ale zase se to potáhne.
Pátek, 28. srpna 2020 - 22:04:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 204
Registrován: 2-2018
Videosen: Dojít může k čemukoliv. Třeba k srážce vlaků s desítkami mrtvých a stovkami zraněných. Nemělo by se tedy přistoupit k tomu, že třeba mezi Prahou a Plzní bude na trati jeden vlak?

Zkuste si přečíst třeba toto a zamyslet se nad tím http://bulovka.cz/covid-19/odbornici-o-covid-19/

Chápu, že pro některé lidi je covid příležitost být důležitým a pro tisíce dalších být za peníze doma (praktici v některých lokalitách by mohli vyprávět...), ale opravdu je to tak hrozné, abychom si bourali ekonomiku (= živobytí) doslova v přímém přenosu?
Pátek, 28. srpna 2020 - 22:16:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 360
Registrován: 3-2013
"Nemělo by se tedy přistoupit k tomu, že třeba mezi Prahou a Plzní bude na trati jeden vlak?"

Domnívám se, že ne, protože desítky let existují zabezpečovací systémy, které výrazně omezují možnost nehody. Virus neznáme ani rok a nedivím se, že vědci tápou a že se někteří snaží narychlo vymyslet preventivní opatření. Ano, některá mohou být zmatečná.

Jinak, když už máte takovou obavu o ekonomiku, živobyttí, tak se podívejte, jak se chováme k prostředí, jak jsme nenažraní. Mám za to, že postupujeme pomalu, ale jistě.
Pátek, 28. srpna 2020 - 23:33:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22730
Registrován: 5-2002
Videosen: tak se podívejte, jak se chováme k prostředí, jak jsme nenažraní
Mluv jen za sebe.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Sobota, 29. srpna 2020 - 01:29:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 361
Registrován: 3-2013
Mám oči a jsem i soudný, tak budu podle toho vyjadřovat svůj názor. Výjimkám mezi lidmi se omlouvám.
Sobota, 29. srpna 2020 - 01:42:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 362
Registrován: 3-2013
Ještě jinak, patřím mezi lidi, kteří používají vymoženosti doby. Sice používám veřejnou dopravu, zateplil jsem byt..., snažím se tak nějak něco dělat, obávám se, že to nemůže stačit. Jestli ty žiješ z hlediska ekologie udržitelným způsobem, tak tedy hluboký obdiv!
Sobota, 29. srpna 2020 - 08:16:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 205
Registrován: 2-2018
Možná by bylo dobré používat zdravý rozum....
(Klima se měnilo v průběhu vývoje planety vždycky a jeden výbuch sopky má na ně významnější účinky, než veškerá ekonomická činnost lidstva za x let. Kromě toho buzerace a nesmysly typu elektrodebilita jsou zaměřeny na "obyčejné" lidi, zatímco jiní létají na "ekologické summity" soukromými tryskáči, anebo přesunuli výrobu přes pů zeměkoule, odkud to vozí lodě produkující za jednu plavbu více emisí než celé Česko za stejnou dobu.... Ale to zelení nevzdělaní hlupáčci nevidí a neustále vymýšlí, jak buzerovat svoje spoluobčany ve jménu "dobra a budoucnosti".)
Sobota, 29. srpna 2020 - 09:01:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 363
Registrován: 3-2013
Pochopitelně jsem neměl na mysli elektroauta, biopaliva a jiná opatření, která nikam nevedou, naopak mohou i škodit. Měl jsem na mysli zvyšující se spotřebu jednotlivce, která logicky nemůže být nekonečná. Víc vyrábět (a tím i víc vyhazovat) pro víc lidí na stejně velké planetě, to podle mne zdravému rozumu odporuje. Ale nevím.
Kritika zabetonované krajiny, vození jogurtů po Evropě sem a tam nemá nic společného se zeleným náboženstvím. Tedy, osobně nejsem pro buzeraci a ani jsem o ni nepsal, jen jsem si dovolil napsat, že se tak nějak posouvají hodnoty ne zrovna dobrým směrem. To si myslím, že je mnohem horší, než virus.
Jinak se omlouvám, tato debata patří určitě na jiné vlákno.
Mladějov
Sobota, 29. srpna 2020 - 09:24:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14948
Registrován: 3-2007
>jen jsem si dovolil napsat, že se tak nějak posouvají hodnoty ne zrovna dobrým směrem.

Jak u koho.
Hajnej to napsal úplně výstižně.

Ono stoupá blahobyt a tudíž množství peněz, které můžete utratit za zábavu, resp. nevýdělečné činnosti (ač DBLlisti tvrdí opak).
Kdybyste bydlel třeba támhle v Podkrkonoší třeba jen ve třicátých letech minulého století, tak byste byl maximálně ekologický - na auto byste neměl, štípal byste dříví, exkrementy byste vynášel a spaloval v kompostu, prádlo pral jádrovým mýdlem ..akorát, že by vám tyhle činnosti zabraly včetně práce 16 hodin denně. Doktor se volal tak na zlomenou ruku nebo těžký porod.
Bydlel byste v chalupě s deseti lidmi (rodina) a soukromí nula.

Chtěl byste takhle žít ? Ne půl roku si hrát na ekoživot, ale prostě v tom být bez možnosti úniku ?

Četl jste někdy knížku Kája Mařík ? Mladý synek hajného jede studovat gympl z Mníšku pod Brdy do Prahy a dostane se domů jednou za rok a je to líčeno jako strašná vzdálenost - máte dojem, že tohle bylo lepší ? Tam řada reálií jako by nebyla ani z první republiky, ale nám připadá spíš z pravěku.

Tak si kažte o zbytečné spotřebě (s čímž se sem periodicky vracíte) těm, co to patří, a ne třeba Hajnýmu a mně, lidem, co nevyhoděj ani krabičku od zápalek na chodník a jezděj např. VHD od dětsví a pobvažují to za normální součást životního stylu.

Víte, nevím jak Hajnýho, ale mně tohle opeskovávání často od lidí, co je živí stát či často rodiče a v životě si nemuseli ohřívat vodu na kamnech či chodit na wc se žumpou, s léty čím dál víc míchá.
To jsou totiž jen obecné plky lidí, co ignorují skutečnost (a třeba ochranu ŽP ve velkém i malém, průmyslem počínaje a přístupem každého konče.

Agitujte si, pánové, v Číně, Indii, Bangladéši, Rusku..[crazy]

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Sobota, 29. srpna 2020 - 09:38:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5223
Registrován: 3-2006
Ad Mladějov: [ok] přesně tak.
Pikehead
Sobota, 29. srpna 2020 - 11:31:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6450
Registrován: 3-2007
Mladějov: V Německu před nějakými lety běžela reality show, kde dobrovolníci žili sedlácký život 19. století, bohužel si nepamatuju název.

Problém je trochu složitější a podle mně je cílem k fungování nalezení vhodných ekonomických nástrojů, pak se dějou zázraky. [happy] Takže například bizarně znějící "internalizace externalit", což se povedlo (vůbec zavést, nehodnotím zda dobře) v emisních povolenkách, ale např. u IAD zůstává tento nástroj zcela nedotčen.

Problém "převážení" jogurtů nebo minerálních vod stovky kilometrů prostě vychází ze skutečnosti, že doprava kamionu jogurtů či matonek stojí euro a kousek na kilometr a v tisících lahví se to ztratí. Opět, po internalizaci nákladů na převoz to může být každému jedno co si kdo kam vozí. Taky si neumím moc představit mechanismus, který by určoval co je "oprávněná" a co "zbytečná" přeprava...
Sobota, 29. srpna 2020 - 12:16:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 239
Registrován: 7-2017
Videosen: Kolekivní vinu si strčte do míst, kam slunce nesvtítí. Hodně hluboko. Zasypejte ji vápnem a zazděte.

A jestli chcete žít jako za stara, tak žádný internet, žádná elektřina, žádné bankovní konto. Žádná MHD, ta přišla až s průmyslovou revolucí. Fotaparát a bicykl taky. A mějte na paměti, že před 100 léty neměly děcka ani boty. Chodilo se naboso a od 6 roků děcka pracovaly na poli. Žádné dotace a sociální dávky. Co si žebrák nevyžebral, to neměl. Co si nádenník neodpracoval, to neměl.

Můžete zkusit Amiše v USA. Pokud vám teda nevadí, že umí vyrobit kolo a používají parní pily ke zpravocání dřeva.

Edit: Pardon za OT, ale nedalo mi to. Kolektivní vina je svinstvo nejhoršího zrna.

(Příspěvek byl editován uživatelem Poklop_D400.)
Sobota, 29. srpna 2020 - 12:51:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 364
Registrován: 3-2013
Mladějov: "Chtěl byste takhle žít ? "

Ne. (čtěte:360, 362) Ale budou tak žít ti po nás. Jak se říká, žádný strom neroste do nebe. Spotřeba narůstá, planeta nikoli. A i kdyby se daly do provozu nějaké zlomové technologie, tak je člověk místo zlepšení situace využije opět na růst spotřeby. Tento jev vidíme třeba v dopravě.

Pikehead: "Problém "převážení" jogurtů nebo minerálních vod stovky kilometrů prostě vychází ze skutečnosti, že doprava kamionu jogurtů či matonek stojí euro a kousek na kilometr a v tisících lahví se to ztratí."

Ona ta doprava nestojí euro na kilometr, ona tak při současných podmínkách vychází. A to není totéž. Prostě se nezapočítává to, co zaplatí ti po nás a co my zaplatíme za opravy cest.

"Taky si neumím moc představit mechanismus, který by určoval co je "oprávněná" a co "zbytečná" přeprava..."

Já na rozdíl od Vás ano. Je to zpoplatnění a je vyzkoušeno třeba ve Švýcarsku.
Pezos
Sobota, 29. srpna 2020 - 13:06:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1774
Registrován: 4-2014
Mladějov:
"Chtěl byste takhle žít ? Ne půl roku si hrát na ekoživot, ale prostě v tom být bez možnosti úniku ? "
Ne, on by chtěl, aby tak žili ostatní. Typické pro "pachatele dobra".
Mladějov
Sobota, 29. srpna 2020 - 13:48:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 14949
Registrován: 3-2007
Pikehead:
Jasně, že je to složitější, ale rozvíjet to před pánem, co má jasno: "Ve Švýcarsku to tak dělaj", je trochu o házení perel..

Že maj ve Švýcarsku spotřebu x-krát větší, než třeba v ČR, že najezdí jejich auta x- více km, vlaky x- více km - to je přece také spotřeba.

Já bych viděl mnohem podstatnější jinou věc: Že tohle, že NĚKDO ROZHODNE, ře se tohle a tohle zdaní, tohle (tím zdaněním) skoro zakáže a tady se zašperuje ulice a tady se zakážou auta a tady se zakážou diesly a tady jaderná elektrárna, protože NĚKDO zelenej řekl, že je fujfuj (aniž řekne, jak teda tu energii lidem zajístí a aniž je pravda, že škodí) - víte, kdy se to zastaví ? To totiž nemá žádné hranice, jen povede k chaosu.
No a nakonec si nás tady ti, co se tímhle nenechávaj svazovat, koupěj i s mašličkou - koukněte se třeba zrovna na tu Čínu.

Když ono bavit se s příznivci (osvícené) autokracie o svobodě je bohužel nemožné.

"My víme, co je pro vás dobré" - nevidíme tohle ve zrychlené verzi třeba zrovna teď s rouškama a zákazama ?
(Přičemž ten ostrý postup na jaře nezpochybňuji (zploštění peaku), ale skutečně nechci strávit zbytek života s "mašečkou" na hubě a posloucháním zpráv, co nám zrovna dneska nebo zítra nařídili, zakázali, milostivý Vůdce povolil, co jeho pohůnek včera zakázal.)

To je přesně o svévolném oklešťování svobody a k té metody vyvolávající pocit viny vždycky patřily. A jedinci, co by rádi druhým něco zakazovali a nařizovali, taky.
Snad by bylo dobré, kdyby se pan videosen kouknul třeba na nějakou tu konferenci nebo si poslechl, jak kážou skromný život a ekologii třeba princ Harry s manželkou a další eko věrozvěsti, jejichž měsíční spotřeba by mi vydržela na několik let.
To je vrchol pokrytectví a nebojím se říci drzosti.
Sobota, 29. srpna 2020 - 14:28:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22734
Registrován: 5-2002
Pike: u IAD zůstává tento nástroj zcela nedotčen
Ale...? A daň z uhlovodíkových paliv je co...?
Koukám, že to tu TH připomíná ještě pořád málo...

D400: jestli chcete žít jako za stara, tak žádný internet
Jo, tím by mohl začít. [proud]
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pikehead
Sobota, 29. srpna 2020 - 14:32:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6451
Registrován: 3-2007
Videosen: Výkonové zpoplatnění silnic pro nákladní automobily je v ČR zavedeno úplně stejně jako ve Švýcarsku. (Ve Švýcarsku jsou samozřejmě vyšší sazby.) Takže jestli Vám stačí mýto, tak máte hotovo a může se vozit co chce kam chce. [ok]

Mladějov: Přesně tak, opuštění svobody a usednutí na lopatu "osvíceného absolutisty" je velmi riskantní krok, který bych do systému rozhodně nezaváděl. [biggrin] Poznámky ke Švýcarsku zcela podepisuju.

Hajnej: Ne, to není není ono, chybí tam rozměr času a polohy. Spotřební daň má účel ryze fiskální a může něco regulovat jen vůči kupní síle obyvatelstva (která roste), ale neřekne vám "Je blbej nápad jet okolo koně v 7:30 ráno třítunovým SUV, protože tam necháš kilo za průjezd."

(Příspěvek byl editován uživatelem Pikehead.)
Sobota, 29. srpna 2020 - 15:26:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22736
Registrován: 5-2002
Pike: Ne, to není není ono, chybí tam rozměr času a polohy
Zato je tam perfektně obsažen rozměr skutečné spotřeby a tedy emisí CO2.

neřekne vám "Je blbej nápad jet okolo koně v 7:30 ráno třítunovým SUV, protože tam necháš kilo za průjezd."
Tu první půlku týkající se 3t SUV mi samozřejmě řekne taky, protože takovej vehikl nutně žere víc, než něco přiměřenějšího, a to furt, natožpak při hopsání v zácpě.
A tu druhou půlku mi řekne neproduktivně ztracenej čas.
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Pikehead
Sobota, 29. srpna 2020 - 15:46:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6453
Registrován: 3-2007
Hajnej:
"Pike: Ne, to není není ono, chybí tam rozměr času a polohy
Zato je tam perfektně obsažen rozměr skutečné spotřeby a tedy emisí CO2."
To ano, CO2 tam máte.
Hajnej:
"neřekne vám "Je blbej nápad jet okolo koně v 7:30 ráno třítunovým SUV, protože tam necháš kilo za průjezd."
Tu první půlku týkající se 3t SUV mi samozřejmě řekne taky, protože takovej vehikl nutně žere víc, než něco přiměřenějšího."
Vy znáte SUV, které sežere při průjezdu centrem Prahy palivo v hodnotě, která by měla dopad na rozhodování spotřebitele? Pro tento účel je univerzální hodnota spotřební daně nízká.
Sobota, 29. srpna 2020 - 17:00:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 22739
Registrován: 5-2002
Pike: v hodnotě, která by měla dopad na rozhodování spotřebitele?
Tu druhou půlku pomíjíš...? Nebo snad mají majitelé SUV 36hodinový den...?
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!
Sobota, 29. srpna 2020 - 17:15:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3824
Registrován: 7-2012
V březnu stály vagóny díky COVIDU na ONJ v bramborách září bude to samé jenom je hotové nové kolejiště u Stavědla 1, aby to bylo vše kam odstavovat....
Sobota, 29. srpna 2020 - 18:15:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6944
Registrován: 9-2011
Nebo mohou Slováci jeti Z Chorvatska do Čech přes Rakousko a pak se nenápadně vrátit na Slovensko třeba z Brna?
Ono má Slovensko společnou hranici s Chorvatskem?
Z HR se na SK vždycky jede "přes něco".
A myslíš, že na HU-SK nebo A-SK hranici stojí nějakej pohraničník a ptá se všech Slováků "Nejedete náhodou z Chorvatska"?
Všichni jste volové. Servít
Sobota, 29. srpna 2020 - 18:57:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5028
Registrován: 3-2004
Když on Marcel ještě zije v době, kdy se do pasu dávala razítka....
Pikehead
Sobota, 29. srpna 2020 - 18:58:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6454
Registrován: 3-2007
Hajnej:
"Pike: v hodnotě, která by měla dopad na rozhodování spotřebitele?
Tu druhou půlku pomíjíš...? Nebo snad mají majitelé SUV 36hodinový den...?"
Nepomíjím, ale v alokační principy založené na nesmyslně nízké ceně a frontách prostě nevěřím, natož abych přes ní hledal cestu k omezování dopravy. [biggrin] Kromě prodrbaného času to navíc v tomto případě znamená i vyšší imisní zátěž ucpaných ulic.
Sobota, 29. srpna 2020 - 19:26:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 365
Registrován: 3-2013
Pikehead: "Výkonové zpoplatnění silnic pro nákladní automobily je v ČR zavedeno úplně stejně jako ve Švýcarsku. (Ve Švýcarsku jsou samozřejmě vyšší sazby.) Takže jestli Vám stačí mýto, tak máte hotovo a může se vozit co chce kam chce. "

Nemyslím si, že je u nás zavedeno zpoplatnění stejně, jako ve Švýcarsku, Švýcaři mají na rozdíl od nás zpoplatněnou celou silniční síť. Navíc výše sazby je naprosto klíčová, přesně o tom jsem se zmiňoval (364) a přesně to překroutil Mladějov (14949).
Sobota, 29. srpna 2020 - 19:29:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 208
Registrován: 2-2018
Výše sazby musí odpovídat příjmům obyvatelstva. Ale to dobroserové nikdy nepochopí. Zhlédnou se někde v nějaké jednotlivosti a tu prosazují hlava nehlava. A dopadá to, jako když pejsek s kočičkou pekli dort...
Sobota, 29. srpna 2020 - 20:13:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 366
Registrován: 3-2013
pilot.pirx: "Výše sazby musí odpovídat příjmům obyvatelstva."

Tak to jsem dobroser jak z čítanky, plně přiznávám, protože tu větu opravdu nechápu. Já jsem do této chvíle měl za to, že výše zpoplatnění má především odpovídat nákladům.
Bez ironie, nechám se poučit, třeba jsem něco přehlédl.
Pikehead
Sobota, 29. srpna 2020 - 20:31:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6456
Registrován: 3-2007
Tak velmi zjednodušeně - u nás stojí sto kilometrů jízdy kamionu po dálnici 400 Kč, ve Švýcarsku cca. 1000 Kč.

To se vám sice může líbit, ale v reálných cenách (vztažených ke švýcarské obecně velmi vysoké cenové hladině) je to stejné nebo velmi nepatrně větší než ty čtyři stovky v Česku, jak vám už někdo naznačil.
Sobota, 29. srpna 2020 - 20:53:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 367
Registrován: 3-2013
Ptal jsem se na to, proč má mýtné odpovídat příjmu obyvatelstva a ne nákladům na cesty a případně dopravní politice.
Sobota, 29. srpna 2020 - 20:59:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 209
Registrován: 2-2018
Jestli jste si nevšiml, tak výstavba a údržba silnic a dálnic u nás není financována JEN z mýtného, silniční daně a daně z uhlovodíkových paliv (kterou ostatně platí i železniční dopravci). To za prvé. Za druhé, pokud nastavíte výkonové zpoplatnění neadekvátně příjmům obyvatelstva (které z nich následně zase platí všechyn další produkty), tak holt klesne poptávka po výkonech (o to dobroderům jde, samozřejmě), jenže holt se budeme vracet do časů toho Káji Maříka (a dobroserové budou kvičet mezi prvními).
V čem se asi shodneme je fakt, že pro tranzitní kamionovou dopravu je naše mýto natolik laciné, že se spoustě Balkánců vypaltí jezdit od Norimberka na balkán nikoliv podle Dunaje, ale přes Vysočinu.
Pikehead
Sobota, 29. srpna 2020 - 21:12:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6458
Registrován: 3-2007
Videosen: Nikdo neříká, že má odpovídat příjmům obyvatelstva - říkáme, že ta absolutně vyšší cena není pro Švýcary nijak prohibitivní. Ale nákladům to bude odpovídat taky - určitě mají těžší terén a výrazně vyšší mzdové náklady. Nějak jsem úplně nepochopil, kam tím vším míříte, z pohledu nástrojů i relativní ceny jsme na tom podobně.

Pirx: To se docela často uvádí, ale není česká dálnice hlavně směrově výhodnější pro severozápad Německa, Benelux a severozápad Francie? Výpočty jsem nikde neviděl...

(Příspěvek byl editován uživatelem Pikehead.)